A. Brinkman Zoon Stadsnieuws. Laatste Berichten. De Drukkerij Markt 31 alle drukwerken Telegrafisch Weerbericht gegeven, dat er in Holland nooit iets kan veranderen, dat Holland nog steeds niet leven wil, maar er zich nog toe bepaalt van achter de veilige horretjes vandaan alle eerlijke emotie gekheid en aanstellerij te vinden. Men heeft velen van wie het vader land veel verwachten kon, door de eigen eeuwige onverschilligheid en de koele stugheid, voor altijd van zich vervreemd. Het is droef treurig. Maar het is waar. Tot zoover de correspondent, die er schrijft Hbl. over meepraten kan, daar hijzelf hier te lande zulk een ijskoude douche op zijn warme gevoelens kreeg. Doch, gaat het blad voort, de 3uaestie is nog ernstiger. Onder die uizenden, die hier kwamen om hun land te helpen, waren er velen die een bevel van den Nederlandschen consul hadden gekregen en om zich oogenblikkelijk per eerste scheepsge legenheid naar hun vaderland te be geven. Wij hebben menschen gespro ken, die hun betrekking moesten opge ven, vrouw en kinderen in zorgen moesten achterlaten .en de kosten van hun overtocht als een gave aan het vaderland van landgenooten in den vreemde ontvingen. Maar de consul had hen onjuist ingelicht. Zij waren niet dienstplichtig. Niemand had hen hier noodig. Nie mand had hen hier noodig. Niemand meende eenige verplichting aan hen te hebben. Dat is geschied in Engeland, dat is geschied in Canade, en waarschijn- op meer plaatsen. Maar wij meenen, dat het land wel eenige verplichting tegenover deze Nederlanders heeft. De geredde Engelsohen. Men meldt ons uit Heerenveen d.d. 23 dezer Hedenmiddag arriveerden hier met een extra-trein 277 Engelsohen, n.l.» de geredde bemanning die in IJ mui den is aangebracht, onder geleide van een detachement infanterie, onder be vel van een 2e-luitenant. De lichtgewonden, waaronder een officier, werden naar de tram gedra gen. Met twee extra-trams werden de Engelsohen in de richting van Balk vervoerd. Er was grooté geestdrift onder de jeugd. Beurswet 1914. Wij vernemen uit Den Haag, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, volgens art. 3 der Beurswet, een commissie is be noemd, die den Minister zal vertegen woordigen en waarin zitting zullen nemen de hoeren J. H. Kann, lid van het Bankierskantoor van Lissa en Kann te 's Gravenhage mr. J. J. van Troos- tenberg de Bruyn, te 's Gravenhage, secretaris van de Vereeniging van Directeuren van hypotheekbanken,<0n mr. E. Eennema, lid van Broekman's Effectenkantoor te Amsterdam. Deze commissie zal dus aanwijzen, welke fondsen in de prijscourant zullen wor den opgenomen en de koersen vast stellen. Verder kunnen we nog mededeelen, dat tot voorzitter van de Commissie van Deskundigen, volgens art. 8 der zelfde wet, is benoemd de heer 8. P. van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. Doorvoer van suiker. Gelijk reeds werd vermeld, heeft de Britsche regeering maatregelen geno men om te -verhinderen, dat Duitsche handelaren suiker in Engeland afzetten en betaling ontvangen door Holland- 8che bemiddeling. De invoer van dit produkt langs den weg door ons land is in verband hiermede verboden. Daar dit bericht tot verwarring aan leiding zou kunnen geven, aangezien het tot de opvatting kan leiden, dat thans alle invoer van suiker uit ons land in Engeland verboden is, merkt het Hbld. het volgende op: De maat regel der Engelsche regeering beoogt uitsluitend den doorvoer van Duitsche suiker door Nederland naar Groot- Britannië onmogelijk te maken en komt dus hierop neer, dat een ver klaring van herkomst zal worden gen ëischt, waaruit duidelijk moet blijken, dat men met Nederlandsch product te doen heeft. De dezer dagen tusschen onze regeering en de belanghebbenden bij den suikei handel getroffen rege ling inzake export-certificaten, maakt dit bijzonder gemakkelijk. Zooals reeds medegedeeld, zal 40 pCt. van onze inlandsche suiker voor binnenlandsch verbruik worden gereserveerd, terwijl voor de rest certificaten zullen worden afgegeven, wat 18 pöt. betreft voor verlof tot export van ruwe suiker en voor 42 pCt. voor uitvoer van geraf fineerd. Deze certificaten zullen wel iswaar afzonderlijk worden verhandeld, doch uit den aard der zaak zal deze handel en bijgevolg de export ophou den zoodra de ganschë hoeveelheid waartoe deze certificaten recht geven, voor uitvoer is geëngageerd. De eenjge extra formaliteit waartoe het boven vermelde besluit der Engelsche regee ring aanleiding kan geven is dus, dat bij invoer daar te lande tevens een verklaring van een Nederlandsche sui kerfabriek overgelegd zal moeten wor den, dat het product hier is gefabri ceerd. Wellicht kan deze verklaring zelfs op de export-certificaten worden gesteld, die krachtens de tusschen den minister van Landbouw en de belang hebbenden alhier getroffen regeling zullen worden afgegeven, in welk ge val geen verdere formaliteiten noodig zullen zijn. De zaak zit dus zoo, dat de uitvoer van Nederlandsche suiker, voorzoover die niet voor het verbruik in "ons eigen land noodig is, niet wordt bemoeilijkt, doch dat uitvoer fan Ne derlandsche voorraden die dan door Duitsche zou worden vervangen, even zeer als rechtstreeksche doorvoer vaq Duitsche suiker, niet mogelijk zal zijn. Een schip aangehouden. Het Nederlandsche stoomschip „Ba tavier VIU, van Bilbao naar Rotterdam, is naar Londen opgebracht en zal ver moedelijk de lading te Middlesbro lossen. Het Hbld. verneemt nader, dat reeds Donderdag van Bilbao naar Rotterdam vertrokken de met erts geladen Ne derlandsche stoomschepen „Batavier VIU en „Katwijk", waarmede wederom een verblijdend"begin werd gemaakt met de ertsvaart. Men begon zich al over beide schepen ongerust te maken, wijl zij belangrijk over tijd waren, ook het slechte weer der laatste dagen in aanmerking genomen. Het blijkt nu evenwel dat de „Batavier VI" van de firma Wm. H. Muller en Co. door de Engelschen is aangehouden en naar GraveBend opgebracht. Erts wordt dus thans door de Engelschen als contra bande beschouwd. Wel sluit de decla ratie van Londen erts van contrabande uit, doch naar het blad verneemt, zijn de Engelschen niet voornemens hier mede rekening te houden, zich blijk baar er op beroepende, dat de declaratie van Londen slechts voor zoover dit mogelijk is, zal worden gevolgd, en dat zij alle erts, dat naar Rotterdam gaat, beschouwen als „German property" dat aan confiscatie onderhevig is. Vermoe delijk zal het schip verlof krijgen naar Middlesbro te stoomen om daar de lading te verkoopen. Omtrent het stoomschip „Katwijk" zijn er geen berichten. Nader wordt aan het Hbld. nog ge meld, dat het stoomschip „Oallisto", te Rotterdam binnengekomen van Savan nah, Dinsdag 't stoomschip „Katwijk" is gepasseerd, hetwelk bij Wight voor anker lag en blijkbaar zou worden opgebracht. Vermeldenswaard is, dat het stoomschip „Callisto" onder meer 3400 ton phosphaaterts geladen had, bestemd voor Hamburg, welke lading men ongemoeid heeft gelaten. Hieruit zou, concludeert het blad, wellicht af, te leiden zijn, dat het ijzererts niet is aangehouden omdat het „german property" is, maar wijl het als grondstof voor de staalindustrie (Krupp-werke e. d.) als contrabande beschouwd wordt. De bom op Maastricht. In een bericht over het gebeurde te Maastricht, waarbij door een bom uit een vliegmachine materieele' schade werd aangerioht, lezen we het vol gende: Of dit incident in verband gebracht moet worden met La wieken, zal moeten blijken. Zooals men weet, hadden Zon dag soheiinutselingen plaats tusschen Belgische en Duitsche militairen. Nu beweerden de Duitschers dat de bur gers geschoten hadden. Een andere lezing was, dat de Duitschers de bur gers beschuldigden de spoorlijn opge broken te hebben. Ze moeten zelfs Zondag het kerkje omsingeld hebben, terwijl de dienst gedaan werd. De pastoor heeft echter met zijn gemeente naren door een achterdeur weten te ontsnappen. Hoe het ook zij, de Duit schers hebben gedreigd Lanaeken met den grond gelijk te maken. Dit zou geschieden door den Landstorm, die in Tongeren ligt. Dit werd aan den Belgischen consul alhier, den heer Stadler, door de dorpelingen bericht. Deze wendde zich tot den vice-consul van Duitschland, mr. L. Haex, die zich in verbinding stelde metdeComman- datur te Luik. Daar antwoordde men hem, dat er in Luik niets van bekend was, doch dat er zonder den staf niets zou gebeuren. Van het platschieten «Mat hedenmorgen om 6 uur zou plaatshebben, is hier echter niets bekend. Men had hier ter stede, met het oog op die beschieting, reeds op een groot aantal vluchtelingen van dien kant gerekend. Wel zijn er gis teravond eenigen gekomendoch de groote stroom is uitgebleven, zoodat de bedreiging wel niet ten uitvoer zal zijn gebracht. Goud- en Zilverindustrie. De Minister van Financiën heeft voor de fabrikanten in gouden en zil veren werken de gelegenheid geopend, gedurende db maand September voor werpen, verouderd of om andere rede nen minder goed verkoopbaar, aan het kantoor van waarborg te doen verbreken, ten einde van het daardoor vrij gekomen metaal nieuwe, meer gangbare voorwerpen te doen maken, die gedurende de maanden September, October en November tot een gelijk netto gewicht als de verbroken voor werpen vrij van belasfing ten onder zoek en ter stempeling zullen kunnen worden aangeboden. Het bestuur der Vereeniging van Fabrikanten heeft in een schrijven aan den Minister daarvoor dank gebracht, omdat daardoor de gelegenheid is ge opend op eenvoudige en goedkoope wijze weer in het bezit te komen van het noodige werkmateriaal. Jurgens Solo. Naar men ons meldt, hebben Jurgens Margarinefabrieken te Oss aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité een schenking ter beschikking gesteld van vijftig duizend halve ponden Solo margarine naar keuzo van genoemd Steuncomité te verdeelen over het geheele land. Uitgeweken Hollanders. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernomen hebben gisteren Mr. M. Men- dels en twee leden van het Comité tot behartiging van de belangen van de uit Antwerpen uitgeweken Hollanders een onderhoud gehad met Z. Exc. Minister Loudon. Den minister werd mededeeling gedaan van de zeer omvangrijke inschrijvingen, die bij hot Comité zijn ingekomen, zoo wel van uitgeweken Hollanders, die thans te Amsterdam, als te 's Gravenhage en te Rotterdam vertoeven. Dit aantal be loopt reeds ongeveer 1000. Nogmaals werd er bij don Ministor ernstig op aangedron gen, dat do Nederlandsche Regeering zal ingrijpen teneinde de bedreigde belangen van de betrokken Ncdorlandsehe staais- burgors tc behartigen. Do nadruk werd er op gelegd, dat de werkzaamheden van het 'otnitft niet de taak kunnen zijn van particuflfirotii d*dch dat de nëgeering deze tor hand dient te nemen, welke bovendien het materiaal volledig bewerken kan. Het bleek dat de Minister deze ziens wijze deelde. Voorts bleek dat Mr. Rutgers, Neder landsch advocaat te Brussel en adviseur van de betrokken Nederlandsche staats- toevaUig te Schöveningon vertoeide en naar aanleiding van het oefste onderhoud met Mr. Mendels In opdracht van don Mi nister naar Antwerpen zou vertrekken om den Minister vah zijn bevindingen aldaar rapport uit te brengen, tot grooto ver wondering van den Minister nog niets van zich had laten hooren. De Ministor heeft zich onmiddellijk tot onzen gezant te Antwerpen Jhr. van Woede, gewond om de belangen der be- trokke Hollanders onder de aandacht van de Belgische Regoering te brengen, op dat do bepalingen nopens de invordering van huur- en belastingsschulden met ma tiging zullen worden toegepast, in afwach ting van de definitieve maatregelen, die de Nederlandsche Regeering eventueel zal nemen. Voorts werd bij het onderhoud bepaald, dat de inzameling van het materiaal meer direct door het departement van Buiten- landschc Zaken zal geschieden, waartoe vijf leden van het comité op het Minis- lerio van Buitenlandscbe Zaken zullen zitting nemen, zoodat zij in rechtstreek sche verbinding met den Minister zullen staan. De Minister deed voorts de stel lige toezegging om de zaak onverwijld met de Regeering te besproken teneinde te trachten óf schikkingen met huiseige naren aan te gaan, óf te traohten, voor zoover zulks mogelijk is, de inboedels te hergen in opslagplaatsen óf de inboedels naar de plaatsen, waar de eigenaars thans vertoeven, per scheepsgelegenheid te vervoeren. GOUDA, 24 September. Tijdelijk werkloosheidfonds der Naar aanleiding van de circulaire van 26 Aug. jl. van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan B. en W. dezer gemeente waarin wordt verzocht de oprichting te bevorderen van een tijdplyk werkloosheidfonds in de tegenwoordige ernstige tijdsom standigheden, schrijven B. en W. aan den Raad het yolgende Met hooge waardeering voor de goede bedoelingen der Regeering in deze, bleek het ons ^nochtans onmid dellijk, dat 's Ministers raadgevingen aas gemeenten, welke tot heden geen eigen fonds hadden, niet van eenige soberheid waren vrij te pleiten en bo vendien niet overal even duidelijk waren. Te meer klemde deze moeilijkheid, waar uit een bereids vroeger ingesteld en thans herhaald onderzoek bleek, dat hier ter stede slechts één vakvereeni- ging bestaat, die over een plaatselijke werkloosheidskas en dan nog slechts in beperkten omvang immers zij is zoogenaamd „herverzekerd" bij een Landelijke kas beschikt. Zes an dere werkliedenverenigingen te dezer plaatse zijn aangesloten bij een Lan delijke werkloosheidskas en hare leden dragen rechtstreeks daaraan bij. Een ander bezwaar vormde de om standigheid, dat tot heden nimmer uit- keering van gemeentewege geschiedde en dus te dezen opzichte organisatie ten eenenmale ontbrak. Daarenboven scheen ons hetaanbe- volene in den afdruk der ministerieele circulaire, dat namelijk, indien de toe te laten |kassen, hetzij dan landelijke of plaatselijke, zouden gedaald zijn tot 25 van haar saldo op 1 Augustus 1914, alle verdere uitkeeringen aan werkloozen zouden plaats hebben ten laste der gemeente, niet geheel zonder bedenking. Wel is waar hebben de toegetredenen tot een werkloosheids kas blijk gegeven voor moeielijke tij den voorzorg te willen treffen, maar het komt ons twijfelachtig voor of op dien enkelen grond een regeling als de jnist aangehaalde volkomen ge rechtvaardigd is. Wij denken daarbij aan die werklieden, welke zich op andere wijze hebben gewapend tegen den nood der tijden en aan de breede rijen van kleine ondernemers en ne ringdoenden, die thans hunne opge spaarde penningen moeten aanspreken en, zoo die zijn opgebruikt, geen steun in eenigen vorm van de gemeente kunnen verlangen. Inmiddels hebben zich overal en ook hier ter plaatse Commissies van Steun gevormd, welk feit ons weder eenigszins verzoent met de vorengeschet8te onbillijkheid, over tuigd als wij zijn, dat de bovenaange- duide categoriën daar een gewillig oor voor hunne nooden zullen vinden. De sympathie voor de tweeledige bedoelingen der Regeering, te weten verlichting der Commissies tot Steun en instandhouding van bestaande werk- loosheidskassen, heeft ten slotte de overhand behouden en daarom mee nen wij goed te doen aan Uwen Raad in overweging te geven het voorstel van den Minister tot stichting van een tijdelijk fonds te aanvaarden. Te dien einde hebben wij een Reglement ont worpen, waaromtrent wij het volgende wenschon op te merken. Waar de Regeering van meening is, dat gesteund moeten worden zij, die in normale tijden reeds zelf voor ziening hadden getroffen en het ver strekken van gemeentelijk crediet dient afhankelijk te zijn van aanwezige saldi op 1 Augustus, stelden wij als eisch voor het verleenen van bijslag, dat de betrokken leden op dieu datum reeds 3 maanden werkloosheidscontri butie hadden betaald en niet, gelijk de Minister wenscht, zonder aanwijzing van dusdanigen datum. Vérder zijn wij niet genegen om 'het geven van eventueelen bijslag voor te stellen aan werkloozen buiten Gouda woonachtig, omdat zij onzes inziens behooren geholpen te worden door de betrokken gemeenten of desnoods door het Rijk zonder tusschenkomst onzer gemeente. De Directeur der Gemeentelijke Ar beidsbeurs, uit den aard der zaak goed op de hoogte met arbeiderstoestanden, lijkt ons de aangewezen man om als Secretaris van het Fondsbestuur op te treden. De eischen, gesteld in artikel 5 van het Reglement, zijn hoofdzakelijk in overeenstemming met de Ministerieele circulaire van 22 Augustus en met de regelen, die gewoonlijk voor toelating gesteld worden. De bepalingen, die daarnevens nog in dat artikel zijn opgenomen, moeten worden verklaard uit de behoefte aan een goede contróle, nu 'voor de eerste maal een gemeente- lijk fonds vrij plotseling zal gaan werken. In verband met den financieelen toestand der Gemeente, hebben wg geoordeeld de te veratrekken bijslagen te moeten bepalen op de door den Minister aangegeven minima. De vaststelling van een huishoude lijk reglement voor het Fondsbestuur kan o. i. gevoegelijk aan Burgemeester en Wethouders worden overgelatèn. Wij hebben het noodzakelijk geacht in het ontwerp den duur van het fonds te beperken tot een tijdvak van on geveer 3 maande» d. w. z. uiterlgk tot 1 Januari 1915 ondèr het in de slot bepaling gemaakte voorbehoud. Over een eventueel voort te zotten werking in 1915 ware door ons College een nadere beslissing te nemen vóór 15 December 1914. Betreffende het door de Gemeente ten behoeve van het tijdelijk f beschikbaar te stellen crediet, hebben wij de eer Uwen Raad het navolgende mede te deelen. De Regeering geeft, blgkens h»r circulaire van 26 Augustus, in ov*. weging dat crediet voor gemeenten, tot heden nog geen fonds bezaten, te bepalen op 75 van het totaal der saldi, die op 1 Augustus beschikbair waren of der saldi, die voor werkloos, heidsuitkeering zijn beschikbaar ge- steld voor de werklooshoidskasBen. Te Gouda nu waren op dien datum 7 werklieden vereenigingen, wier leden bijdroegen aan een werkloosheidskas, nl. 6 aan Landélijke kassen en 1 zoo- wel aan een Landelijke als aan een plaatselijke kas. De Landelijke kassen zijn niet ge- woon voor ieder der bij haar aange sloten afdeelingen een bepaald bedrag af te zonderen. "Elk contribueerend lid heeft persoonlijke aanspraken op uitkeering. Van een saldo, beschikbaar op 1 Augustu8tus 1914 voor de plaat selijke afdeelingen afzonderlijk, kan dus in den eigenlijken zin van het woord geen sprake zijn. Wanneer intusachen het algemeen saldo der Landelijke kas op 1 Augm- tns 1914 bekend is alsmede het totaal aantal leden op 1 Augustus en bet aantal contribueerende leden van iedere plaatselijke afdeeling, kan worden vast gesteld het benaderd bedrag van het saldo, hetwelk voor de plaatselijke afdeelingen zou zgn beschikbaar ge weest, inditfn zij voor een eigen saldo te boek stonden. De door de Goudsche werklieden- vereenigingen op ons verzoek ver strekte gegevens leiden aldus tot de volgende saldi op 1 Augustus 1914: R.-K. Tabaksbewerkersver- eeniging „Franoiscus Xa- verius" (pl. kas). f 67.64 idem idem (landelijke kas), f 122.92 R.-K. Grafische Vereeniging „St. Eloy". f 17.67 R.-K. Timmerliedenvereeni- ging „St. Joseph" f 0.02 Nederlandsche Metaalbewer- kersbondf 28.17 Nederlandsche Typografen bondf272.16 Nederlandsche Sigarenma- kersbondf416.25 Totaal f924.73 Laten wij de afdeeling. Gouda van den R.-K. Metaalbewerkersbond, die geen voldoende gegevens verstrekte; buiten beschouwing, zoo zal het te verleenen crediet door de gemeente van bovenstaande totaalsom moeten bedragen of ongeveer f 700.—. Ingevolge de Ministerieele circulaire van 22 Augustas, is het Rijk bereid in de som, waarmede de bijslagen 3/i van het uitgetrokken crediet over schrijden, voor de helft* bg te dragen, dus volgens het vorenstaande, wan* neer een bedrag van plus minus f 525.— wordt overschreden (het juiste bedrag nader door Burgemeester en Wethou ders te bepalen in een voorstel tot be- grootingswijziging). Op grond van onze boven uiteen gezette overwegingen verzoeken, wij Uwen Raad te willen nemen het vol gende besluit: De Raad der Gemeente Gouda; Gezien de voordrachtj van Burge* meester en Wethouders dd. 17 Sep tember 1914 No. 97/1154 e» de daar nevens gevoegde bijlagen; Besluit: 1°, aan Burgemeester en Wethou ders machtiging te verleenen om den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te berichten, dat de gemeente bereid is het voorstel tot oprichting van een tijdelijk werkeloQsheidsfonds te aanvaarden op den voet van bet hierachter opgenomen Reglement en van de circulaires zijner Excellentie dd. 22 en 26 Augustus 1914; 2°. onder voorbehoud, dat de in bedoelde circulaires gedane toezeggin gen van 's Rijks steun aan Burge meester en Wethouders zullen worden bevestigd, vast te stellen het door B- en W. ontworpen REGLEMENT VAN HET TIJDE LIJK GEMEENTE-FONDS, ter voorziening in de verzekering tegen geldelijke gevolgen van gedwongen werkloosheid. Aan dit Regelement ontleenen wij het volgende: Tot het Fonds kunnen worden toe gelaten alle te Gonda gevestigde werk- liedenvereenigingen wier leden op 1 Augustus 1914 waren aangesloten bij een Landelijke of plaatselijke werk loosheidskas, mits zij zich, bij hnnne aa_ji Burgemeester en Wethouders te richten verzoek tot toelating, bij geze gelde verklaring, onderteekend door twee Bestuursleden, verbinden te zul len voldoen aan de navolgende ver- eischten4 I. overlegging van statuten, regle ment en ledenlijst. H. voor hare leden tusschen 16 ea w het betalen van werkloos- contributie verplicht te stellen. Hl- voor hare nog werkende leden doorgaan met storten in de Lan delijke of plaatselijke werkloosheidskas terplicht te steUen. IV. het storten van een nader door Burgemeester en Wethouders goed te Llren bedrag in een werkloosheids- Si indien de vereeniging zoo'n af- flonderlijke kas er niet op na hield. y. wekelijks aan het Bestuur van tot Fonds op te geven het percentage, dat nog in de Landelijke of plaatse- igke werkloosheidskas beschikbaar is het saldo op 1 Augustus 1914. VI, voor hare te Gouda woonach- ve leden boven 18 jaar, die op 1 Augustus 1914 drie maanden werkloos- toidscontributie hadden betaald, on- verschillig of zij geen recht op uit keering meer hadden, de volgende regeling ten aanzien der uitkeering te treffen: a. zij gaat in na 7 dagen onafge broken werkloosheid b. zij bedraagt voor gehuwden en kostwinners f 2.50 per week c. zij bedraagt voor personen van 18 tot 20 jaar, niet vallende onder b. f 1,—f— per week; d. zij bedraagt voor alle anderen f 2.— per week. Een kiekje van de verwoesting te Maastricht. Een onzer iezers, die dezer dagen per rijwiel van Maastricht uit Luik bezocht, bevestigde ons, dat werkelijk sinds de laatste dagen de communi catie met Luik en het verder deel van België uiterst lastig'is en een bezoek aan die stad met verschillende moei lijkheden gepaard gaat, ook alls men voorzien van goede papieren. Te Maastricht aanschouwde hij de verwoesting door den bom uit het vliegtuig aangericht in den tuin van Jhr. Graafland aan de Brusselsche straat, en toonde hij ons een terstond na het ongeval genomen kiekje, het welk ons ter expositie aan ons bureau welwillend is afgestaan. Deze afbeelding doet zien, zooals ook reeds is beschreven, welk een kracht zulk een bom ontwikkelt. Ongewenschte publicatie. I De Vrijzinnige Studie- en Propa- Ipdaclüb heeft Dinsdagavond jl. een ligadering gehouden, waarin behan- dajtf is^ .de, vraag, wat deze vereeniging fa Wen tijd voor de militairen kan' 4oen. Hetgeen in deze vergadering is be sroken en besloten droeg een vertrou welijk karakter en daarom werd zoowel door een der leden als door den voor zitter er de aandacht op gevestigd dat betreffende deze vergadering niets mocht worden gepubliceerd in de bladen, opdat niet zou worden vooruit- geloopen op hetgeen e. v. tot stand zou kunnen komen Toch verscheen gisterenavond in het Dagblad van Gouda een mededeeling^ omtrent deze vergadering. Naar aanleiding daarvan werd aan de Redactie van het Dagblad van Gonda namens het bestuur der Vrijz. Studie- en Prop. Club een door den voorzitter en den secretaris geteekend schrijven gericht, waarvan ook ons op name is verzocht. Dit schrijven luidt: Protest. Het Bestuur der Vrijz. Studie- en Propagandaclub alhier heeft met verbazing kennis genomen van het bericht in uw blad van gisteravond, waarin mededeeling wordt gedaan van een besluit, genomen in de ver gadering dier vereeniging vah Dins dagavond jl. Afgescheiden nog van bet feit, dat het in bedoeld bericht medege deelde geheel onjuist is weer gegeven, wahrdóöt een geheel ver keerden indruk wordt gewekt, is de publicatie van een bericht over deze vergadering geheel in strijd met don uitdrukkelijk uitgesproken wensch dat de vergadering een strikt huis houdelijk karakter zou dragen en geen mededeeling van het behan del de door middel van de.pers zou ge- Bchieden. Wij protesteeren dan ook met klom tegen de publicatie in het Dag blad van Gouda, welke is kunnen geschieden doordien de verslaggever van dat blad, op die vergadering als lid der vereeniging tegenwoordig, zich niet heeft gehp'uden aan den uitgesproken wensen' van geheim houding, die, in heb^ belang van 't beoogde doel, was omgelegd. Centraal Militair Comité voor Ont spanning te Gonda. Ónder bovenstaand^ naam heelt zich 'er gevormd een militair Comité doel om regeling en samenwerking te in de velschillende pogingen en om de vrije' tijd van de gemobi liseerde militairen te Gouda aangenaam en nuttig te vullen. Veel hulp' en sym pathie mocht het Geldersohe garnizoen reeds van vele zijden der Goudsche bur gerij ontvangen. De weg, om alle mili tairen te bereiken, was veelal niet be- kend. Ook waar uitvoeringen e. d. ge geven werden ten bate van de gezinnen van militairen bleken het nadeel van krachtversnippering en de wenBchelijkheid van centrale leiding. Daarom is thans bet „Centraal Comité" gevormd, onder eere-voor zitterschap vau den Commandant van het Depot-Bataljon, Kapitein A. D. de Winter,, en het Comité zal het zeer op prijs stellen, in kennis te te worden gesteld van alle voorstellen tot ontspanning of steun voor de militairen, teneinde zijnerzijds zoo goed mogelijk te kunnen medewerken aan de uitvoering dier plannen. Het Centraal Comité, dat hedenmorgen zijn opwachting bij den bur gemeester van Gouda maakte, is als volgt samengesteld: Voorzitter: le lt. Viehof! Secretaris Sergeant Jhr. Mollerus, adres: Inf. Ka zerne Penningmeester: le" lt. Schuiten maker Leden lt lt. Thieme, Reserve le It. van Zeben, mil. sergt. Goedhart, mil. korp. Dikker, mil. Veder. ie kwal. 30.— k 33 ade kwal. ,7.— k ,9.—. Zwaardere 36.A Noordhollandsche a Boter weinig aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.50 k t.54- Weiboter 1.35 k 1.4*» Aan het Westelijk Front De Kathedraal van Reinw.o BERLIJN, 28 Sept. (Van Duitsche de.) De speciale correspondent van Bezoek van Prins Hendrik aan hefc Roode Kruis. Hedenmiddag omstreeks half vijf heeft Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden als voorzitter van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis een bezoek gebracht aan de hospitalen, welke hier ter stede van wege de afdeeling Gouda van het Ned. Roode Kruis zijn ingericht. Z. K. H. kwam per auto, die naast de Prinselijke oök de Roode Kruisvlag droeg, uit de richting Haastrecht aan en werd te Stolwijkersluis ontvangen door Mej. N. Schellling, die namens het bestuur der afdeeling Gouda met de Roode Kruis-auto der afdeeling daar aanwezig was. Na enkele oogenblikken oponthoud, werd naar het hoofd-hospitaal gereden, dat ingericht is in de bijzondere school in de Groenendaal. Z. K. H., dio vergezeld was van zijn adjudant en van Jhr. Roëll Johan- niter-Ridder werd aan het hospi taal ontvangen door de presidente der afd., Mevr. N. ten Bosch-Scholtens, waarna het bestuur der afdeeling aan Z. K. H. werd voorgesteld. De Prins bezichtigde daarop de ver schillende ziekenzalen en de operatie zaal en vertrok daarop naar Moor drecht en vervolgens naar 's-Hage. ven hmart spoedig en tot nor male pr ijzert' voor den handel en voor parti culier gebruik. marktberichten. Gouda, 24 Sep. 1914. GRANENPrijshoudend, van enkele voerartikelen is geen noteering te geven. Tarwe: 'Zeëuwsche 10.75 n\T mindere dito 10J/4 10.50. Afwij kende /q.75 IO*~- Polder 9.25 4. f 9.50. Rogge Zeeuwsche 9.— k 9 25. Polder 8.75 k 9.--. Buiten- landsche per 70 kilo 10.— a 10 25 Gerst: Winter ƒ.8.25 k 8 50. Zomer 8.— k 8.25. Chevalier 8.50 k 9.—, BUitenl. voerger3t per 65 kilo k Haver per H.L. 5.75 k 6.--. Per 100 kilo 11.50 k ii 75. Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo 8 k 8.25. Kanariezaad ƒ24.—k 25 p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo k f Koolzaad 13 50 f 14.— pei HL. ErwtenKookerwten 12.50 k 13.50. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo k Boonen: bruine boonen 17.— k 18.—. witte boonen Paardenboonen f -. a o.—. Duivenboonen k Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed j 4 -Kleine ronde 12.50 f 12.75. Vebmarkt. Melkvee redelijke aanvoer, handel en prijzen iets vooruit Vette varkens, redel. aanVoer, handel vrijwel, 27 k 30 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel matig, 19 k 20 ct. per half K.G. Magere Biggen, redel. aanvoer, handel iets beter, 0.60 k 0.90 per week. Vette Schïpen, goede aanvoer, handel vrijwel, 24,— k 34 Zuiglammtren, eenige aanvoer. Handel matig a Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han del vrijwel, 10.k 15. Graskalveren, goede aanvoer, handel vrij wel 45-— a 80.-—. Fokkalveren ƒ16 k 28. Eieren redel. aanvoer, handel vlug per 100 «tuks. 5.75 6'5°- Kaas, aangevoerd 49 partijen, handel zeer vlug. .Berliner Lokal Anzoiger" deelt mede, dat hij Moandagnamiddag vanaf eon onge veer 3 kilometer van Reims verwijderde hoogte het naar beweerd wordt door de Duitsche artillerie awaar beschadigde Reims heeft gezi&n. Hij meldt, d*t hij en verschillende heeren die in zijn gezelschap weren* als ooggetuigen kunnen bevesti gen dat de door de Frauscheregeering en door de Engelsche bladen verspreide 'berichten, dat de stad Reims verwoest en de Kathedraal vernietigd zou zijn, valsch zijn. De Kathedraal en <|e torens zijn slechts weinig beschadigd en enkele kleine beschadigingen zijn van dien aard, dat zij spoedig weer kunnen worden hersteld. De torens schijnen zwart te zijn, betgeen evenwel daaraan toe te schrijven is, dat zij in het vuur hebben gestaan. Evenzoo zijn oogenschijnlijk de lorans niet voor het opstellen van geschut, doch ook ge bezigd om signalen to geven. Eenige hui zen oostelijk van de Kathedraal gelegen, zijn verbrand; overigens maakt de stad niet de» jndruk van verwoest te zijn. Het zijn echter de Franschen geweest, die de stad Reims en de Kathedraal tot oorlogs doeleinden hebbpn gebruikt. Deze hebben dus zelf de verantwoordelijkheid te dra gen van do beschadiging- van kunstwer ken. BORDEAUX, 23 Sept. De Duitsche Le gatie to Bern publiceert een communiqué waarin, officieel wordt verklaard dat de Duitsche opperbevelhebber bevel had ge geven de Kathedraal van Reims te spa ren. PARIJS, 23 Sept. (Officieel). Het communiqué meldt dat de toestand onveranderd is. De slag aan de Aisne. welke nu reeds een week duurt, is nog niet geëindigd. Verwondering be hoeft dit niet te wekken, daar ook in den Russisch-Japansohen oorlog lang durige veldslagen zijn geleverd. De slag aan de Marne is begonnen met het hernemen van het offensief door de Franschen, waarbij de Duit schers de gelegenheid ontbrak onj. pich voldoende stellingen in/tenehtea vooi* hun verdediging. Bij den slagkaan de Aisne daaren tegen hebben de Duitschers hun strijd macht kunnen samenvouwen en stel ling kunnen nemen op punten, die van nature al sterk, nog versterkt zijn, waardoor de strijd eenigszins het ka rakter van een vesting oorlog heeft aangenomen. Deze omstandigheden zijn oorzaak dat slechts langzaam terrein kan wél den genomen. Spoorbrug opgeblazen. LONDEN, 24 Sopt. Aan de Times wordt uit N. O. Frankrijk geseind dat de spoorbrug te Miraumon tusschen Aniens en Arrasdon doar eon troep uhlanen is opgeblazen, Aan het Oostelijk Front. WEENEN, 23 Sept. Officieel. Op het Russische oorlogsterrein is de laat ste dagen niet beteekenisvol gevochten. De troepen zgn in een uitstekenden toestand. In Servie werden belangrijke posities genomen en geschut veroverd. Ten westen van Kroepanj is de Ser vische tegenstand gebroken. Het is aan Servische en Montenegrijnsche benden gelukt in streken, waar slechts wenig gendarmen en de noodzakelijk ste bezettingen waren achtergebleven, binnen te dringen. Dit kan evénwel door den eigenaardigen toestand van het0 land niemand verwonderen. PETROGRAD. De Russen hebben Wislok bereikt bij de voortgezette ver volging der vluchtende Ooscenrijkerii. In de omstreken van Przemysl wor den de Russische krijgsoperaties poet succes voortgezet. JAan het Duitsche front zijn de Russen in contact met den vijand er heeft evenwel nog geèn gevecht plaats gehad. PETROGR4D^23 Rapt. De Duit schers verschansen zich tusschen Tborn en Kalisj. BORDEAUX, 23 Sept. (Officieel). Aan den rechteroever van de Oise hebben wij in de streek van Lassigny terrein gewonnen, waar hevige ge vechten werden geleverd. Op den lin keroever van de Oise en ten noorden van de Aisne is de toestand onver anderd. In het centrum tusschen Reims en de Maas heeft geen noemenswaar dige verandering plaats fiad/ïn Woe- vre - ten noordoosten van Verdun en in de richting van Mouilly en Dem- pierre deed de vijand krachtige aan vallen, welke evenwel werden afge slagen. Op onzen rechtervleugel in Lotharingen en ito de Vogezen hebben de Duitschers Nomeny en Arracourt ontruimd. De Duitschers toonden wei nig activiteit in het gebied van Do- mevre. BERLIJN, 23 Sept. Officieel, Op den rechtervleugel van het Duitsche leger hebben de pogingen der Fran schen tot insluiting geen succes gehad, In het oosten tot aan het Woud van Argonne hebben geen groote gevech ten pjaats gehad. Ten oostan van dit woud is Varenhes door de Duitsche troepen genomen. Het leger rukt hier overwinnend voorwaarts. Uitvallen van uit Verdun en'Toul ondernomen, werden zegevierend teruggeslagen er werden krijgsgevangenen gemaakt en machinegeweren en geschat veroverd, Tegen de sperforten Troyon les Pa- rocné, Camp dep Romains en Liouville is niet succes geopereerd In Franseh Lotharingen en in, den Elzas werden de Franschen op enkele plaatsen terug gedrongen. Een beslissing is nog ner gens gevallen. Uit België en uit het oosten is geen nieuws te melden Pl,TROGRAD, 24 Sept. Toen de Rus sische troepon Seniawa bezetten vonden zij de stad geheel verwoest door Oostenrijk- sche soldaten, van wie een groot aantal werd krijgsgevagen gemaakt. Hbld. De Pest. Blijkens mededeeling van het „Jour nal De Geneve" is in verschillende havens van de Middellandsche Zee de pest uitgebroken. De I^iitscho onderzeeër U U 2. BERLIJN, 24 Sept. De commandant an de Duitsche onderzeer U 2 hoeft an dén Keizer hot IJzeren Kruis ont- angen./ v' De begrafenis der Engelschen Hoek v. Holland. te HOEK .VAN HOLLAND, 24 Sept. De ter aard bestelling van het stoffelijk van de overleden Elngelschen van de drie ge zonken Kruisers zal1 morgenochtend te 'e Gravenzande plaats hebben. Een verklaring van de bom boven Maastricht KEULEN, 24 Sept.. (Half ambtelijk.) Men verklaart dat 5 Engelsche aviateurs die boven DUsseldorf zijn verschenen, van valsche Icentoekenen waren voorzien om daardoor den indruk te geven van Duit sche vliegers Je zijn., Vermoedelijk heeft een hunner boven Maastricht oen bom uitgeworpen met do bedoeling het te doen voorkomen alsol een Duitsche vlieger deze bom had ge worpen om 'zoodoende te trachten in Ne derland stemming togfjn Duitschland te maken. 1 De Duitschers in België. OSTENDE, 23 Sept. Men verwacht de zer dagen hier do ontscheping van oen l'rar^ch legorcorps dat van Havre zal •vertrekkoq en dat zich bij de Russische troepen dio ook hier verwacht worden, zal voegen. 4000 Engelschen zijn in de richting üvermeor vertrokken. ANTWERPEN, 23 Sdpt. In de hangars bevinden zich 20.000 paarden, die voor dc Russjsche troepen bestemd, zijn. LONDEN, 23 Sept. 10.000 kozakkon zijn Donderdag hier gearriveerd. Men ver wacht nog een nieuwe ontscheping. De Russische schepen werden door een En- gelach eskader begeleid. ANTWERPEN, 23 Sept. Op het lijk Van eep officier van den Duitschen ge- neralcn staf die te Vilvoorde gewond werd, heeft men paplaren gevonden, waar in yermcld stond, dot de troepen naar Dendermonde, Lookeren en Eekloo moes ten vertrekken om de ontscheping van Engelsche troepeü te Zeebrugge tegen tc gaan. LONDEN, 23 Sept. Een Fransche krui ser, vermoedelijk de „Waldeok-Rousseau" is naar Osjende vertrokken. Aan boord bevindt zich een groot aantal kanonnen, belegeringsgeschut, houtwitsers en groote hoeveelheden munitie, om de kusj van Zeebrugge tot Ostcnde te versterkpn, G^NT, 23 Sept. Een geloofwaardig per soon uit Brussel hier aangekomen, deelt mede,, dat eenige dafjen geleden bij het gevecht te Vilvoorde, generaal von Lut- wich in de borst gewond werd. Hij wordt op het oogenblik te Brussel behandeld. OSTENDE, 23 Söpt. De gendarmerie hier ter stede hectt een Duitsche spion aangehouden, die ads brievenbesteller ge kleed was. In een koffer die hij bij zich had, was een priesterkleed verborgen. BORDEAUX, 23 Sept. De Dultsohe ge zant te Washington publiceert een com muniqué over «ie verwoesting van Leu ven waarin h'/j slechts «preekt over de zoogenaamde misdaden door de Belgen bedreven. De gezant voegt er aan toe dat Duitschland sjpljt heeft over de verwoes ting der stad welke niet met opzet ge schiedde. r GENT, 94 Sept. De troepenbewe gingen bg Detodetmonde zgn buiten gewoon belangrijk. Terwijl onze troe pen* zich in de stad en langs de Schel de opstellen, versterken zich de Duit schers te Lebbeeke. Door het zware getij zgn vele der omliggende lande rijen overstroomd. Onze troepen hou den zich gereed tot een kr&chtigen aanval of zijn daar Wellicht op dit oogenblik reeds toe overgegaan. LONDEN, 23 Sept. Volgens een tele gram uit Antwerpen van gisteren, is in don nacht van Dinsdag op Woensdag een Zeppelin,a gesignaleerd boven djm eersten weerstahdslinie in de richting van Moll en Liorre. Toen de zoeklichten der for ten op hel luchtschip werden gericht, keerde dit terug. De Belgische troepen stootton bij een operatie in een niet nader aan te duiden richting op 2500 Duitschers. tr ontstond oon hevig gevecht waarbij de Duitschers veel dpoden en gewonden kregen en krijgsgevangen verloren. De Belgische troepen' waren numeriek in de minderheid, maar hun< actie werd onder steund door een gepantserde trein. Gen darmen hebben een klooster bij Borsbuch bezet, dat bewoond wordt door Duitsche nonnen, van wie '•Vrffatfig werden gevan gen genomen. Zij zumla over de grenzen worden gozet. Deze maatregel werd genomen naar aan leiding van hetgeen een der vrouwen ge zegd had tegen een werkster, n.l.: „bidt voor den keizer, deze is een eerlijk mensch, terwijl Uw Koning Albert, een valschaard is en weinig achtenswaar dig." Deze woorden wekten onder de bevolking hevige verontwaardiging, zoodafc het klooster zou zijn vernield, indien de overheid geen afdoende maatregelen had genomen. (Hbld.) LONDÉN, 23 Sept. Het morato rium zal op 4 October eindigen. Engelsche koloniale troepen. LONDEN. Er zijn nog verschillende ,aanbiedingen om in militairen dienst te treden uit Indië ontvangen. Troe pentransporten zijn nog van drie Staten aanvaard. Verder zullen van 10 andere Staten troepencontingenten worden aangenomen, wanneer daaraan behoefte is. De Arabische hoofden in het gebied van Aden hebben even eens den wensch te kennen gegeven de bondgenooten te helpen. De houding van Italië. BARCELONA, 24 Sept. Volgens er>n telegram uit Malta hebben passa- ;iers die aldaar uit Italië zgn aange komen verklaard dat dagelijks in Italië meetings en demonstraties ten gunste van de verbonden mogendheden plaats hebben. Men gelooft zeker dat de ItaliaanBohe Regeering tenslotte zal toegeven aan de nationale gevoelens en wensohen. NIEUWE UITGAVEN. Bij de Hollandia-Drukkerij te Baarn zijn verschenen do volgende brochures: Uit onzen bloeitijd serie HI No. 9. De Godsdienstoefeningen der gerefor meerden door Prof Dr. S. D. van Veen. j?ro enContra serie IX No. 4. Ge neeskundig onderzoek vóór hot huwe lijk Rro, J. J. Berdenis van Berlo- kom, arts te 's Gravenhage Contra, Dr. Ch. Bles, arts te Amsterdam. Levensvragen serie XII No. 8. Roli- jie en wetenschap, Stenogram van oen -lezing uitgesproken te Haarlem, yoör de vereeniging „De Middaghoogto" door Dr. H. W. Ph. van den Bergh van Eijsinga. an het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.9 te- Groningen, laagste stand 761.7 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dog Zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijke wind, nevelig tot licht be wolkt, droog 4reer, mogelijk nacht vorst, zelfde temperatuur overdag. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOKEN: 23 Sept. Hendrika, ouders H. Sliedrecht en H. Ketel. Cecilia Theodora, ouders W. Rade maker en C. T. Boot. Geertjon Berendina, ouders L. de Boer en P. Neef. 24. Adrianus Anthonius, ouders A. de Mol en A. M. Lamors. GEHUWD23 Sept. C. van Dijk en G. J. Borst. OVERLEDEN: 22 Sept. P. van den Heuvel, 3 j. REEUWIJK. GEBORENJohanna Adriaantje, ouders J. M. van der Star en II. Wagemakers. Annigje, ouders M. de Kamper en A. Boer. Dingetje, ouders J. Hoogendoorn en T. Draaijer.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2