noMn I itanf •EN! f JOSEPHINE. nes. SHE het Leven, Bericht. XTïs'vl'ws- eaa. -^.d.’vextezxtxelolsLcl voor G-oulc3.su ezi Oncxstxelsezx. De Oorlog. Jrydag 25 September 1914. 53e Jaargang. WOVEN behalve Zon en - 1 Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. 1 00.000.-, JSitol 111 Oil. iMN Use». t, 17ELA- OMEN! rie: 2157. HAAG. 1' fl' - Verschijnt dagelijks flo. 12587. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. FEUlLLUTOm. .9> verzekering tegen aouoA. 1 I IT*, e Toedingswurde Medaille». >or bestrijking). Jok u hart (Pres.), Dr. A. K «BDEN, Dr. P.H. »K JONG Oosthaven 31. Alg. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 te ’s-Gravenhage. Electr. droging. Salon. Ie soorten HAAK- g 38 andere prijzen Zij, die zich met ingang van I Oct. Z.S. abonneeren op de GOUDSCHE COURANT, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. 1 GOUDSCHE (Ollli \T. f 1 25 1.50 150 1.90 spreek PARIJS, 24 Sept. De Russische kruiser „Bayan” heeft een Duitsche kruiser en twee torpedobooten, welke in de Oostzee mijnen legden, doen zinken. sche troepen in Gent zijn gearriveerd. Zij moeten over zee uit Havre zijn gekomen. Waarschijnlijk in verband hiermede zijn in de dorpen om Gent de bewoners aangezegd zich gereed te houden voor inkwartiering van Fran- sche soldaten. Aan het Westelijk Front De Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 24 Sept. (Officieel.) Van Fransche zijde. Op onze linkervleugel nen en dacht, dat aan cene vrouw even en weer stapte. J zij een L-—- PRIJS DÜËÏl ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel me< «0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Bijdragen voor bovengenoemd Steun comité worden door ons gaarne in ontvangst genomen en aan den alge- meenen Penningmeester toegezonden. DE ADMINISTRATIE. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. ■pBBSSS9B zijn wij tusschen de Somme en de Oise voortgeruktWij hebben Peronne bezet. Tusschen de Oise en de Aisne heeft de vijand zich stevig verschanst; echter hebben wij Vorderingen ge maakt ten Noordwesten van Berry- au-Bac. De vijand gaat voort hevige aanvallen te doen ten Oosten van Argonne en op de Maas-hoogten. Geen enkele bepaalde verandering heeft in de omstreken van Nancy en de Vo gezen plaats gehad. Enkele Duitsche afdeeliQgen, die op Fransch grondge bied trachten door te dringen, werden gevangen genomen. Aan het Oostelijk Front. In Galicie. PARIJS, 24 Sept. Van Fransche zijde. De Russen hebben Premyszl volkomen ingesloten en zetten hun aanval op Krakau voort. De krijgsverrichtingen ter zee. SOUTHAMPTON, 23 Sept. Marine- deskundigen meenen dat de onder zeeërs die de kruisers in den grond boorden uit Emden afkomstig moeten zijn. De radius waarbuiten een onder zeeër zich niet zonWt nadeel kan be geven, bedraagt' als maximum 2000 mijl van uit de Marinebasis en dit wijst er op dat thans die, basis te Emden moet gezocht worden. Bouw- en Woning- Pergadering Onder- ie Armenzorg. aal Soc. deRéunie Ie Ambachtsschool )mstreken. Eléunie 8% u. jngde Zangvereen. H nwij geregeld tijdig gen ontvangen van certen, vermakelijk' leze dan in onW en. iman Zn., Gouda. ,1 de 95 Duitsche schepen, welke verder in beslag werden genomen in Engel- sche havens bij het uitbreken van den oorlog, zijn 187 Duitsche schepen in ons bezit. 70 Engelsche schepen wer den hij het uitbreken van den oorlog in Duitsche havens buitgemaakt. Van de 4000 Engelsche schepen welke in en uitvaren met overzeesche handel zijn slechts twaalf door Duitschers buitgemaakt. De Orde van den Kouseband. Sommige lieden in Engeland zijn, naar het Berl. Tagebl. verneemt, in een lastige gewetensquaestie geraakt. In de historische kapel der orde van den Kouseband in het slot te Windsor, bevinden zich ook de wapens en ba nieren der eereridders, waaronder die van de Keizers van Duitschland en Oostenrijk, van den Duitschen kroon prins en den hertog van Saksen- Koburg-Gotha. In het statuüt van de orde wordt nu geëischt, dat de geestelijken der kapel iederen ochtend voor alle ridders ’n gebed uitspreekt. Daar het den Engelschen echter tegen de borst stuitte voor vijanden van het vaderland te bidden, gaven de geestelijken last, de vier namen van de lijst der eereridders te schrappen. De hooge raad der orde kwam bijeen, om in de zaak een beslissing te nemen. Deze kwam echter tot de conclusie, dat volgens het reglement alleen rid ders, die zich aan hoogverraad tegen den Koning van Engeland schuldig gemaakt hadden, van de lijst der orde geschrapt kunnen worden. De beide keizers blijven dus ridders van de orde en de geestelijken moeten dagelijks, hoe zwaar het hun ook moge vallen, ook voor het heil van den keizer van Duitschland en dien van Oostenrijk bidden. De Duitschers in België. GENT, 24 Sept. Te Berembodeg- hem lagen onze troepen in hinderlaag toen een patrouille uhlanen zich ver toonde. De Belgen openden een moord dadig vuur waardoor 9 Duitschers werden gedood en drie gewond. In de dorpen St. Gilles, Lebbeeke, Ponderbelle, Appels, Oudeghem en öijzeghen hebben de Duitschers op verschrikkelijke wijze huisgehouden. Overal was hun eerste werk de be woners, die in de kerken waren ge vlucht gevangen te nemen. Te St. Gilles en Lebbeeke werden ongeveer 40 burgers gefusilleerd. In Oudeghem werd een 70-jarige grijsaard toet de bajonet doorstoken omdat hij niet spoedig genoeg antwoordde op de vragen der Duitschers. In alle dorpen waar zij zich vertoonden hebben de Duitschers zich meester gemaakt van vee, boter en kaas. In de herbergen lieten zij hot bier in de kelders weg- loopen. In Appels waar een Duitsch soldaat werd gedood door een Bel gisch lancier werd bevel gegeven on- middellijk het dorp in brand to steken Djt bevel kon slechts gedeeltelijk ten uitvoer worden gebracht daar de Bel gische troepen de Duitschers spoedig verjoegen. De Franschen in Gent, SAS VAN GENT, 24 Sept. Hier uit de omgeving van Gent aangeko men personen deelen mede, dat Fran- Integendeel. hij beloofde, dat hij bij het einde der voorstelling den smid den heer Garey zou aanwijzen, als hij hem niet herkende, wanneer deze toevallig zijn lan ge jas niet aan had. De smidsknecht ging nu heen met de belofte van terug te zullen komen tegen hët einde der voorstelling. In het smalle straatje, terzijde van den schouwburg, bleef de smid staan; weinige oogenblikken later kwam de rechercheur Norman uit een schuilhoek te voorschijn en liep op de smid toef „Wel, Stiegler, heb je nieuws?” „Jawel, mijnheer! Ik heb een man in lange grijze jas en met een slappen hoed gevonden, maar of hij den man is, dien wij zoeken, weet ik niet.” En nu verhaalde hij kort en bondig wat hij van den praatlustigen portier had ver- noiyen. k „Wij moeten in elk geval dien man 'zien,” voegde hij er bij, „al is u niet 5an plan hem in hechtenis te nemen. De portier heeft beloofd, dat hij me bij het uitgaan van den schouwburg den man zou aanwijzen. Terwijl ik hem dan aan- 'c en hem eenige oogenblikken aan Buitgemaakte schepen. DEN HAAG. De Engelsche legatie verstrekt volgende communiqué Zijn M’s. Berwick heeft een schip van de Duitsche Hamburg-Amerikalijn de „Spreewald” buitgemaakt. Dit vaartuig was ingericht tot een oorlogs keep vaardijkruiser. Terzelfder tijd werden twee kolenschepen met 6000 ton steenkool en 180 ton levensmid delen bestemd voor Duitsche Kruisers welke in de Atlantische Oceaan opvoeren, buitgemaakt. Het totaal aantal Duitsche schepen of door Engel- schepen of door Engelsche haven autoriteiten buitgemaakt is 92 en met een hoogen cilinderhoed, die hij nu droeg, zou Norman toch gevoeld hebben, dat langer vasthouden aan dwaze, door niets gestaafde verdenking, slechts een beletsel kon zijn voor den goeden gang van het gerechterlijk onderzoek. Verdrietig en vol ongeduld bleef hij den loop van het ge sprek tusschen Stiegler en Garey gade slaan. Hij werd bijna boos op Stiegler die Garey nog steeds aan de pM&L hield, of schoon deze den sigarenkoker, beslist had afgewezen, die zijn eigendom niet was. I indelijk droop de vermomde agent af, on de tooneelspeler stapte onder zijn pa- rapluie langzaam voort. Zonder bepaalde reden daarvoor te hebben, oogde Norman hem na, doch plotseling werd zijn be langstelling gewekt. De slanke jon^e vrouw, die hij geheel vergeten had, snel de den rijwijg over en trad met opge heven handen Victor Ganey in den weg. Wat zij met elkaar Inbraken, kon Nor man niet verstaan, <Mch uit hunne be wegingen maakte hi/op, dat Garey deze cntonoetlng niet zew aangenaam vond en dat hij haar een 'onvriendelijk of afwij kend antwoord had gegeven. Het volgen de oQgenblik tuimelde zij achteruit en hief toen dreigend de vuist tegen hem op. Dit alles gebeurde in weinige oogen- hlikken, want Garey scheen blijkbaar niet gehegen dit levendig gesprek op de open bare straat lang te laten duren Hij vervolgde zijn weg; de dame, die hem aanvankelijk eenige schreden ge volgd was, zag van haar voornemen af en koerde' terug. onder normale’ omstandigheden, to middernacht, thans evenwel eerst dos morgens om 5 uur, daar wegens het gevaar, dat de door Duitschland ge legde mijnen opleveren, geen booten tusschen zonsopgang een Britsche haven mogen verlaten. De dienst Do- ver-Ostende is sinds eenige dagen buiten werking gesteld, daar deze route wegens de onderzeesche mijnen, gevaarlijk is. Tusschen Dover en Ca lais loopen, na een kortstondige on derbreking, de mailbooten weder, men maakt evenwel slechts spaarzaam ge bruik van dezen lijn, daar de treinen loop Calais naar Parijs sinds de be zetting van Amiens door de Duitschers gestaakt, en na de ontruiming van deze stad niet hervat is. De dienst Dieppe-Newhaven is sinds gisteren opnieuw opgesteld. Tusschen Antwerpen en Londen varen de booten slechts bij hoo ge uitzondering en dan nog slechts voornamelijk voor militaire doeleinden. Het aantal passagiers door de verschillende Anglo-continentale lijnen x^rvoerd, in de eerste helft dezer week nog zeer aanzienlijk, is thans aanmerkelijk geslonken. Onder hen be vinden zich nog steeds veel Britsche officieren in uniformen, welke naar Frankrijk oversteken. Alle stoomvaartverbindingen tus schen de Noord-Fransche havens en de Vereenigde Staten en Canada zijn geschorst. De uit Amerika terugkee- rende schepen gaan niet vertier dan Southampton. Engeland’s overzeesche hulptroepen. Men schrijft ons uit Havre d.d. 17 Sept. 1914 Een Franschman juist via Engeland uit Canada hier teruggekeerd, deelt mede dat op den dag van zijn vertrek uit Montreal, groote Canadeesche troe- penafdeelingen zich naar Engeland in scheepten. De Canadeesche soldaten, waaronder het Fransch-Canadeesche element sterk vertegenwoordigd is. maken een buitgewonen indruk. De meesten hunner zijn mannen van zeer forschen lichaamsbouw, en allen zijn geboren schutters. Daar een groot deel der Canadeesche vrijwilligers afkom stig is van de farms, zijn zij veel be ter gehard dan de Europeösche sol daten, en kunnen groote ontberingen verdragen. Onze zegsman is van oor deel dat de in Engeland verspreide meenjing als jsouden de Canadeesche Norman drukte zich zoo dicht inoge lijk tegen den muur om haar onbemerkt te laten voorbijgaan; zij zou hem echter mis schien niet êens opgemerkt hebben, als hij haar juist in den weg was getreden. Nog nimmer te voren had Norman zulk oen wilde wanhopige uitdrukking op hot gelaat eener vrouw gezien, als hij nu zag in do trokken van dit hoogstens twin tigjarige meisje. Misschien was zij in ge- wxme omstandigheden mooi te noemen, doch nu had haar gelaat iets afschrik wekkends; haar oogen stonden als die van een waanzinnige. „Arm meisje!” dacht Norrnan. heeft de schoone Victor Garey hot gebroken. Nu begrijp ik, waarom wind on regen u niet deerden, terwijl 3e op hem stond te wachten.” rfJJWet oenige waardeerende woo»m liet ^iij Stiegler vertrokken on ..ocht leen zijn woning op. Sedert veertig uren had bij niet geslapen, doch nu dreigde de ver moeidheid hom te overweldigen. Nauwelijks had hij zich ontkleed te bed begeven, of hij viel in oen diepen slaap. is het eenige blad, Schrijver BOUTE! seis bevat. Teven, Stoomvaartverbindingen tusschen Engeland en het vasteland. Men schrijft ons uit Havre d.d 17 Sept. 1914 Ten gevolge van den oorlogstoestand is het verkeer tusschen, Engelsche en continentale havens tot een minimum beperkt. De lijn Southapton-Havre, welke geëxploiteerd wordt door de London South Western Railway, is de eenige verbinding welke nog geen een enkelen dag werd stopgezet. Er loopt evenwel slechts één boot n.l. de nachtboot. Deze vertrekt, Het Duitsch bestuur te Brussel. BERLIJN, 24 Sept. (Bj. B.) - Van Duitsche zijde. Hot hoofd van het Duitsch burgerlijk bestuur te Brussel deelt thans bijzonderheden mede van het moratorium. De. Belgische Regeerjng heeft geen maatregelen betreffende het verbod van betaling aan onderdanen van vijandelijke Staten uitgevaardigd. Twee besluiten van 2 Augustus ver lengen den eersten protesttermijn van reeds uitgestelde papieren tot 31 Aug. en bevrijden de Nationale Bank tot nader order van de verplichting bank biljetten in te lossen en voeren daar voor een bepaalden koers in. Volgens een besluit van 3 Augustus kunnen tot 15 Augustus bezitters van bankdeposito’s onder de 1000 Mark in het geheel teruggenomen worden. Hoogere slechts tot 1000 Mark met berekening van 10 pCt. van het res- Itant. Een wet van 4 Augustus be krachtigt deze besluiten en machtigt den Koning tqt het uitvaardigen daar van gedurende den duur van den oor log. Besluiten van 4 Augustus mach tigen den rechter met het oog op artikel 1244 van het code civil ook bij voorloopige beschikking schulde naren een betaaltermijn toe te staan, maar verbieden het voeren van een proces tegen de te velde getrokken Belgen. Een besluit van 6 Augustus verlangt den protesttermijn tot 15 September en beperkt de terugneming van bank deposito’s tot 1000 francs zonder 10 pCt. van het restant. De termijn hier voor wordt eveneens tot 15 September verlengd. Een besluit van 5 Augustus ver lengt den termijn tot betaling van patentbelasting tot een nader te be palen datum. Het moratorium wordt door de Re- geenng voorloopig tot einde September verlengd. Welke bepalingen tegenwoordig voor Belgisch België bestaan wordt niet medegedeeld en is ook overigens bij den tegenwoordigen toestand van deze landstreek van vrij weinig beteekenis. de praat houd, kan u misschien in de nabijheid hem eens opnemen..’ Norman keurde dien voorslag goed en toen de voorstelling was afgeloope.n, mengde hij zich onder de lieden, die hun betrekking»» of vrienden uit den schouw burg kwamen^ afhalen. Zijn geduld werd op een tamelijk harde proef gesteld, de laatste bezoekers hadden reeds lang het gebouw verlaten en nog altijd had de ver momde politieagent geen reden om het weer aangeknoopte gesprek met den por tier af te breken. Het was intusschen beginnen te rege- daardoor juist trok hot zijn aan* de overzijde der straat 1 geduldig als hij, heen Over haar japon droeg fraai, kor? manteltje, doch zij had geen parapluie om zich tegen dep regen te beschutten. Norman kon haar gelaat niet goed zien, maar de omtrek van haar gedaante, haar houding en haar veerkrach tige gang verried hem, dat zij nog jong moest wezen. Niet om oen bepaalde re den, doch alleen om aan een onbestemd verlangen te voldoen, zou Norman zeker de straat zijn overgestoken om de wach tende vrouw beter in het oog te vatten, als een gewichtiger reden hem niet aan zijn plaats gebonden had. Zeer spoedig daiirna moest hij zijn opmerkzaamheid van de jonge vrouW afwenden, want op oen wenk van den portier naderde Stiegler ten heer, die den schouwburg verhei» en nam op tamelijk lompe wijze de muts voor hem af. Dit was alzoo de man, dien men ver denken kon van den moord op mevrouw Sieveking, zoodrer bewezen kon worden, „dat hij het blaadje papier op de plaats van den moord verloren had cn hij do man met de lange grijze jas en den slap pen hoed was geweest. Nog geen ertkel oogopblik had Norman de onwaarschijn lijkheid dit te kflnnen bewijzen zoo dui delijk ingezien als thans, nu hij het voor- van zijn argwaan in levenden lijve voor zich zag. Stiegler, die bekend stond als een zeer bekwaam beambte, was Zoo handig te werk gegaan, dat de fooneelspeler juist in het volle licht van een straatlantaarn moest blijven stilstaan,. zooda' Norman hem zeer goed in het oog kon vatten. Victor Garey was ontegenzeggelijk een schoon, ja een buitengewoon schoon man. Wel echter mag gezegd worden, dat zijn zuidelijke schoonheid niet in ieders smaak kon vallen. In zijn ietwat overmoedig, verstandig gelaat glinsterden een paar koolzwarte vurige oogen ep als hij sprak zag men twee rijen zorgvuldig verpleegde sneeuwwitte tanden. Met zijn fraaie buig zame gestalte, zijn kleine handen en vle ten eri zijn nieuw-modische kleeding, zag hij er wei naar uit als een Don JuBn, maar niet als een lafhartige misdadiger, die in het duister -van den nacht zijn weerloos slachtoffer vermoordt en daatna als een straatroover op de vlucht gaat. Ook wanneer Garey werkelijk een lange grijze jas en een slappen hoed gedragen had, in plaats van de korte overjas en Htftove», en •Ma.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1