Krijgsgevangenen te Wezel. Brieven uit Parijs. Kijkjes bij de Landweer. v. SiruaerLlaxa-d. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht soldaten de minderen zijn van de Australische, onjuist is, en dat deze hulptroepen onschatbare diensten kun* nen bewijzen. Voor zoover wg kunnen nagaan zijn nög geen overzeesche troepen van Engeland in Frankrijk aangekomen. In Ëonden evenwel zagen wij een aantal Canadeesche vrij wil lligers, die physiek volkomen beantwoorden aan de beschrijving, ons door onzen Fran- schen zegsman gegeven. Samenwerking van Fransche en Engelsche autoritei ton. Als een voorbeeld van de voortrefr felijke samenwerking, welke tusschen de Britsche en Fransche autoriteiten bestaat, kan dienen dat reizigers, van uit Engeland in Frankrijk (of omge keerd) aankomend, ongemoeid kunnen landen, zonder dat men naar hunne paspoorten en andere papieren vraagt. De autoriteiten nemen aan, dat gèan reiziger uit het andere land het Ka naal kan oversteken indien hun aan wezigheid in het land van bestemming ongewenscht ware. De Fransche con suls in de Engelsche havens en hunne Britsche collega's in de Fransche kust plaatsen oefenen daarom controle uit op de vertrekkende reizigers waardoor dezen bij aankomst alle onaangename formaliteiten bespaard wordep, terwyl de taak der grensbeambten van beide landen aanmerkelijk verlicht wordt. Naamsveranderingen en naturalisatie van Duitschers in Engeland. Sinds het uitbreken van den oorlog hebben verschillende Duitsche onder danen in Engeland hunne namen ver- angliseerd of naturalisatie aangevraagd, daar zij vreezen dat anders hunne zaken zullen vorloopen. Van verschil lende zijden gaan thans protesten op tegen de gemakkelijkheid, waarmede men in Engeland zoowel naamsveran dering als het Britsche staatsburger schap verkrijgt. Vooral in Beurskrin- gen is men van oordeel dat Duitschers, die jarenlang hunne zaken te Londen gevestigd hebben zonder zich te laten naturaliseeren, en die4iet grootste deel van het in Engeland verworven fbr- tuin bij testament aan familieleden en instellingen in Duitschland vermaken, thans niet in staat gesteld moeten worden om door naamsverandering of naturalisatie voort te gaan met de verovering der Britsche markt. Men verwacht dat, zoo van regee- ringswege geen wetsontwerp dienaan gaande wordt ingediend, meerdere parlementsleden goruik zullen maken van hun recht van initiatief. Hierbij zal echter rekening gehou den worden met do belangon der tal rijke kleine neringdoenden van Duit sche nationaliteit, wier positie oen ge heel andere is,' daar zij zich slechts een eenvoudig bestaan vorschaffen zonder in 't minst de Britsche markt te kunnen of willen germaniseeren. Do neutraliteit van Spanjo. BERLIJN, 24 Sept. (M. B.) (Van Duitsche zyde.) De Iwondensche oor- respondont van de Imparcial schrijft Spanje heeft met den tegen woord i gen oorlog absoluut niets to maken. Nie mand onder ons denkt aan uitbreiding van gebied. Onder allo naties zou Engeland overigens de eerste zijn, die zulk oen uitbreiding van Spaansch gebied niet zou willen toestaan. Öp het oogenblik wordt de integri teit van don Spaanschon bodem door niemand bedreigd. Het oorlogstooneel is veel te ver verwijderd, dan dat wij oventueelo invallen der oorlogvoerende paptijen op Spaansch gebied zouden moeten vreezen. Het zou dus niet in ons voordeel, maar in dat van Frank rijk en Engeland zijn, wanneer wij ons tot den oorlog lieten overhalen. De economische stilstand, dio zich doet gevoelen, is niet Spaansch, maar alge meen, en wij zouden dien door hot deelnemen aan den oorlqg niet in het minst kunnen opheffen. Engeland en zijn koloniën. LONDEN, 24 Sept. Van Engel sche zijde Talrijke telegrammen uit de koloniën ontvangen wijzon er op, dat het verlies der kruisors slechts de overtuiging verstrekt, die trouwens reeds door geheel het Rjjk wordt ge koesterd, om do worsteling voort te zetten totdat een bevredigende uitslag verkregen is. Daarmede het voorbeeld van Canada volgende, heeft thans ook Nieuw-Zeeland beschikkingen getrof fen om elke maand nieuwe troepen te zenden, om de opengevallen plaats van het Nieuw-Zeelandsche contingent aan te vullen. Generaal Botha heeft een beslissend antwoord ontvangen op zgn oproeping voor vrijwilligers om een expeditie korps te vormen voor Duitsch-Zuid- Weat-Afrika. Hot noodige aantal man schappen is reeds verzekerd. Het be sluit van Botha om zelf het bevel over het expeditiekorps op zich te nemen, heeft overal in Zuid-Afrika groote geestdrift verwekt. Een Oorlogscredietbank. BERLIJN, 24 Sept. De stichting van de oorlogscredietbank te Augs burg heeft thans plaats gehad. Het oorspronkelijk verlangde aandeelenka pitaal van 400.000 Mark is tot4.750.000 Mark verhoogd. De Reichsbank heeft de disconteereing van wissels tot een bedrag van circa 3 millioen Mark toegezegd. De oorlogscredietbank zal nog deze maand haar werkzaamheid Oostenrijkers en Serviërs. "WEENEN, 24 Sept. Van Oosten- iijksche zijde. De Südslav. Corres- pondenz" publiceert een bericht van een op het Oostenrijk-Servische front strijdenden Oostenrijkschen officier over een inval door Oostenrijksch- Hongaarsche troepen in Servië gedaan. Nadat de Drina was overschreden werd de Servische plaats, waar de in val plaats had, na een hevig gevecht, dat den vijand op zeer groote verlie zen kwam te staan, genomen, en werd de opmarsch voortgezet. De terug getrokken Serviërs hadden zich in goede posities versterkt en waren blijkbaar voornemens onze vereeniging met onze tweede, in de richting van V. opereerende troep te verhinderen. Het Servische plan mislukte volkomen. Onze uitnemende artillerie verhinderde den Serviërs hun positie langer te be houden. Toen onze dappere soldaten, onder hoera-geroep met de bajonet op de Serviërs ingingen, vluchtten dezen in een paniek. Inmiddels had onze tweede troep bij K. een hevigen strijd te voeren met de Servische troepen, die door Prins George werden aange voerd. Ook daar werden de Serviërs volkomen verslagen. Het vijfde Ser vische regiment infanterie werd geheel verstrooid; prins George was, toen onze stormaanval werd uitgevoerd en de vijand op de vlucht werd gedreven, byna gevangen genomen. Intusschen bleven wij met onze tweede groep voeling houden en zetten den op marsch voort, waarbij in dagelijksche kleine gevechten vele krijgsgevangenen gemaakt werden, die voor hot mee- rendeel in ellendigen toestand verkeer den. Zij deelden mede, dat zij in het geheel niets te eten kregen. By ons is de stemming uitnemend; de ge zondheidstoestand is voortreffelijk. Ook hebben wij tot dusver weinig verliezen geleden. Een onzer correspondenten schrijft ons: Door welwillende Duitsche loger-autori- toiten werd mij de gelegenheid geboden het gevangenenkamp in Woze! te "bezoe ken. Hot spreekt vanzelf dat Ik zulk een schoone gelegenheid niet afsloeg, doch met graagte de tocht naar Wezel aanvaardde onder geleide van efen vriendelijken lui tenant en een ook in ons land welbeken den Duitschen journalist. Bij aankomst te Wezel werd ons oen bewijs ter hand gesteld, waarmede wij zonder moeilijkheden het gevangenenkamp binnen kwamen. Het binnenkomen in het kamp heeft een wonderlijken indruk bij mij achtergelaten. I 'aar werkten aan den weg, ten aan- schouwo van eenlge honderden nieuws gierigen eon aantal Fransche soldaten, roodbroeken, kalm on gelaten, tevreden zou men haast zeggen, aan den aanleg van een soort weg. Wat het eigenlijk moet worden is mij niet duidelijk gewor den. Die mannen in hun vreemde t»ni- forraen werkten daar, of ze hun gansche leven niets anders gedaan hadden. Het wnren moest mannen van middelbaren leeftijd of reeds daarboven. Landweer van oudere lichting en landstorm. Jonge uien- «chen zag men maar heel weinig. Duit sche militairen waren niet daarbij. De gevangenen werkten onder toezicht van hun eigen onderofficieren, wat natuurlijk veel l»otor is voor de goede orde, daar et thans geen kwesties ontstaan door on- kundo met de taal. Zoo zag het er uit aan de entree van het kamp. Maar het binnenste gedeelte zag er nog heek anders uit. Van den weg af. het kamp ligt een eind buiten Wezel in de buurtschap Friodrichsbcrg, kan men van het eigenlijke kamp maar #einig zien. Men ziet van den weg af slechts een open terrein met daarop werkende ge vangene. Het eigenlijke kamp is haast onzichtbaar door een haag van kreupel hout. Wc passeerden de wacht en komen door de haag in het eigenlijke kamp. Bij het binnenkomen stond ik verbaasd. Een lange rij van groote barakken, uit hout snel opgeltouwd, strekte zich uit en daartus- schen. er voor en er omheen zag ik niets dan Fransche uniformed. Honderden en honderden roodbroeken en artilleristen. Fen ontelbaar aantal. Men zag het de mannen aan. dat ze zich daar niet zoo heel slecht bevonden. Ze lachten en praatten en rookten en voor zoover noodlg waren ze aan den arheid. Ook hier meest oudere mannen, geen jonge soldaten. We begonnen geheel en al vrij in doen en laten oaze wandeling door het kamp- Voor een der barakken was een Fransche -oldaat-kok bezig het avondmaal te koken. Hij ontving ons heel vriendelijk, blij iemand te hebben die een woordje Fransch sprak en lichtte vergenoegd het deksel van de reusachtige kookpot op, om ons de heerlijke snert te laten ruiken. Fr zijn daar onder die Fransche landweer mannen genoeg koks zoodat ze hun eigen maal mogen bereiden en de snert op Fran sche manier kunnen eten. Ken andere roodbroek was bezig aardappelen te jassen «•n een heele troep zonder werk nog, stond er pm, schijnbaar met gretigheid wachtend op bet moment dat de soep klaar was. En allen vertelden ze, dat ze het heel best hadden in het Duitsche kamp. Ze kregen goed en voldoende te eten natuurlijk de omstandigheden in aanmer king genomenze waren gevangenen, hè? Maar de Duitschers waren goed voor hen. Ze waren tevreden, wilden alleen maar, dat hun familie-leden wisten, dat ze veilig daar waren, want de mecsten waren getrouwd en hebben vrouw en kin deren thuis en wat weten die nu van hen af. Dat is het ergste voor allen \nders, och, is het zoo erg niet om daar te zijn. 't Is natuurlijk beroerd om in een vreemd land gevangen te zijn, maar 't is altijd nog beter dan in het veld in regen en kou te liggen of een vijande lijke kogel te krijgen. Was de oorlog maar gauw afgeloopen, hoopten de stak kers, dan konden ze teruggaan naar vrouw en kind en in het vaderland bel- pen om de zaken weer op orde te bren gen. Waarom dan toch die oorlog? Dat hadden ze eigenlijk nog niet begrepen, dati was hun nog niet duidelijk geworden. Ze waren in het veld gekomen, ten oor log getrokken, omdat het nu eenmaal oorlog was en omdat ze moesten helpen aan de verdediging van het vaderland. Zoo waren ze gekomen in de forten vafi Maubeuge, hadden het bombardement vaij het geweldige Duitsche geschut meege* maakt, waren na de capituj^jie en nadat een tamelijk groot aantal van hen gedood en gewond was, door de Duitschers mee genomen en naar Wezel gebracht. Zei vonden het zoo goed, als inaar heel gauw het einde daar was. Ze waren hier mot 14500 gevangenen en de moesten van hen warm gehuwde mannen. Voor zoover ze Franschen wa ren, kwamen ze uit Maubeuge. Daar waren nog een goede honderd Engelschen die meest in België bij Charleroi waren gevangen genomen en oen dertigtal Bel gen uit Leuven en Charleroi. We heb ben die manneh nog iets gevraagd over het treurige 101 van Leuven, maar ze wiRten niets daarvan, waren al eerder gevangen genomen. Ook de Engelschen «n Belgen voelen zich in hun gevangen - Rchap tamelijk «goed. De Engelschen rijn ,er nog, hfll slechtst aan toe, omdat zij door hun taal bijna geheel en al van de anderen zijn afgescheiden, heelemaal op zich zelf stain. Maar ook zij koken bun eigen Engelsche potje en hebben genoeg te eten en te drinken on onderdak. Pat is al heel wat in dezen tijd, en boven dien wordt het nog beter. Thans slapen in ieder van de groote barakken, welke daar zijn opgebouwd, ongeveer duizend gevangenen. Ze slapen daar op stroo en hebben een paar de kens, die zeer voldoende tegen de nach- lolijke koude beschermen. Hun slaapplaat sen waren ingericht op precies dezelfde manier als ik heb gezien aan oen der Nederlandsche grenswachten, waar een honderdtal van onzo Hollandsche land weermannen ook op stroo met een paar dekens op den naakten vloer liggen en zoo lekker maffen als bij moeder thuis... Zooals ik zei, slapen die gevangenen thans met zijn duizenden in één barak. Dgt is wej oen beetje erg veel en daar- oifl is men begonnen om er nog oen zelf de aantal bij te bouwen. Handen zijn er genoeg om dat te doen. Onder de gevan genen zijn er 800 die in vredestijd beel vreedzame timmerlieden zijn. Die kunnen nu hun Fransche timmertalenten toonen en voor zich en hun landslieden geschik te houten woonplaatsen bouwen. Dan zul len er dus in elke barak 500 jnenschen zijn en ze hebben dan plaats en ruimte genoeg. Andere gevangenen, ook alweer vakkundigen, zijn bezig steenen kook- plaatsen te bouwen, zoodat hun Fransche en Engelsche koks in den wintertijd niet in de vrije lucht het maal behoeven te bereiden, het spreekt vanzelf, dat de lie den met graagte dozen arbeid doen. IV. Parijs, 15 Sept. 1914. Eindelijk, eindelyk is er dan toch klaarheid gekomen in de berichten over de bewegingen van het leger der ge allieerden. We weten nu dat het voort durend terugtrekken, het laten naderen van de Duitsche legermacht tot onder de poorten van Parijs bijna, een schit terende tactiek is geweest, die de Duitsche berekeningen leelijk in de war heeft gestuurd. 't Werd tijd overigens, dat er eens licht opging over wat er eigenlijk ge beurde. Want uit strategisch oogpunt mag het nog zoo wenschelijk en noodig zijn, dat alles wat het leger aangaat strikt geheim gehouden wordt, op den langen duur wordt die onwetendheid ondraaglijk en maakt zenuwachtig. Dat we in Parijs zelf van zenuw achtigheid men kan gerust zeggen géén last hebben gehad, komt misschien voornamelijk door het feit dat de meest impressionabele elementen, toen ze hoorden dat het gouvernement zijn zetel overbracht .naar Bordeaux ook maar gauw gemaakt hebben dat ze wegkwamen. Ze zijn op een rustig plekje hun vacantie die ze gemist had den, gaan inhalen en de achterblijven- den konden deze semeurs de panique, zooals ze in de bladen genoemd wer den, best missen. Inderdaad is 't niet heel opwekkend voortdurend variaties op en uitwerkin gen van het thema „er is verraad gepleegd" te hooren en ik tart den hardnekkigsten optimist bg tijd en ontijd een antwoord te vinden op de vraag Maar als het Fransche leger in tact is, zooals de communiquó's melden, waér is het dan en wat doet het Enfin, nu, na afloop van den zeven- daagschen slag weten we welke helden daden onze pious-pious verricht hebben en welk een groot tacticus de gene ralissimus is. En na deze eerste groote vuurproef is het vertrouwen versterkt en als Joffre de Zwijger, zooals hij genoemd wordt, nogmaals een alge- heele overgave aan zijn inzicht en be leid van de natie vraagt zal dat onge twijfeld gemakkelijker vallen. Intusschen kan het niet genoeg gezegd worden, de bevolking heeft een schitterende zelfbeheersching getoond on toont die nog. 't Is merkwaardig hoe weinig luidruchtig de berichten ontvangen worden die toch zoo on omwonden duidelijk van groote over winningen spreken. En dat terwijl het Fransche volk toch zoo expansief is Er is innerlijke vreugde, blijde opge wektheid en men durft weer te laphen. De vroolijkheid zit in de lucht en uit zich in allerlei kleinigheden, zoo gauw er maar een eenigszins be langrijke menschenmassa. bij elkaar is. Dat gebeurt nog al eens bij de Gare de l'Est, waar zich een groot gedeelte van het boulevardleven concentreert. Gisteren was het er buitengewoon druk en woelig. Want het gerucht liep dat een aantal Duitsche gevan genen, waaronder een generaal met zijn heelen staf (de divisiegeneraal Freise, 2 kolonels, 4 commandanten, 3 kapiteins, 2 luitenants, 26 onder officieren en 281 soldaten) tegen zes uur zou aankomen, om, dwars door Parijs naar een ander station gebracht te worden. Om vier uur reeds was er geen doorkomen meer aan. Taxi-auto's, rijtuigen, vrachtkarren, alles werd be stormd door nieuwsgierigen, die zich bij voorbaat een goed plaatsje ver zekerden. Eén wagen, bestemd voor veevervoer, had in een oogenblik tijd een dertigtal passagiers. De voerman liet ze begaan, keek eens om, tikte zijn paarden even met de zweep en daar ging 't heele stelletje in vollen draf de boulevard af, one'er luid ge lach van de omstanders en van de passagiers tegen wil en dank. Ten slotte werden de wachtenden leelijk teleurgesteldop het laatste oogenblik hadden de autoriteiten be sloten de gevangenen niet door Parijs te voeren, doch ze, per trein buitenom, van het eene lijnennet op het andere te doen overbrengen. Was dit een uiting van de aangeboren Fransche ridderlijkheid, die den overwonnen vijand, hoe gehaat ook, onnoodige ver nederingen besparen wil? Dat ze medelijden verdienen, de Duitsche gevangenen, heb ik hier nog niemand hooren beweren en toch moet een dergelijk gevoel de menigte, die dat kleine buiten gebruik gestelde stationnetje van den ceintuurbaan had weten te vinden, bekropen hebben. Geen kreet van haat of minachting is er opgegaan bij het zien van die uitgeputte soldaten, ellendige, doode- lijk vermoeide kerels, bleek, vervallen, met een half onverschillige, half wan hopige uitdrukking in de oogen. Dicht bij mij hoorde ik mompelen Pauvres matheureux, tout de même en niemand zeide daar iets op. Zoodra de gevangenen de zekerheid hebben dat ze niet gefusilleerd zullen worden en behoorlijk te eten krijgen zonder dat men ze daarom al te veel vertroetelen zal klaart hun stemming wel wat op. Vooral het vraagstuk „eten" mteresseert hen. Ik geloof zelfs dat velen met zekere ge lijkmoedigheid den dood onder de oogen zouden zien als zij de volkomen zekerheid hadden vóór dien tijd nog een goed warm maal te krijgen. Zij zijn letterlijk uitgehongerd. Reeds ter wijl ze vooruitrukten was het ravitail- lement blijkbaar allertreurigst. En onderweg vonden ze niets, omdat de Fransche intendance gedurende het terugtrekken systematisch alles had opgekocht. Nu het Duitsche leger moet terugtrekken en niet altijd in ae meest volmaakte orde, wordt het natuurlijk nog erger. De soldaten eten alles wat ze krijgen kunnen, tot .zelfs rauwe, zóó uit den grond getrokken beetwortels en ti 1 velde staande haver. De Fransche intendance schijnt a» de eerste drie dagen der mobilise» goed te werken. En dat, waar toj wat organisatietalent betreft, Duitsch' land hooger staat dan Frankrijk. Er is iets waars in het antwootf dat een Fransch parlementslid gala» het feit dat de Franschen alle org», nisatietalent missen Neen, maar we vervangen hst naar gelang der omstandigheden, door toewijding, goeden wil, zelfopoffering n'importe quoi en dat gaat even goed A. F. PETILL0N. Voorzien van nieuw proving Het ziet er nog niet naar nit dit de Landweer ganw naar huis gestaard zal worden. Deze gedachte kwam bij mij op toen we verleden week onze tenten verlaten moesten en verhuisden naar een heele groote, maar erg oude kazerne. Erg aanlokkelijk zag het er dur heusch niet uit maar nu, na een teek, zijn wij er al weer heelemaal aaa ge wend. Merkwaardig zoo ganw «en lanweerman zich ergens thuis gevoelt Den eersten dag wou het nog niet wg, maar dat kwam alleen omdat er nog geen stroozakken waren en wat is nu een soldaat zonder stroozak Dit is het oenige, onmisbare en meest practische meubelstuk. Mag in geen huisgezin ontbreken. Immers een groot gedeelte van den tijd van een land weermin wordt liggend of zittend op de stroozak doorgebracht. Onder etenstijd is het zijn stoel, bij het poetsen en het schoon maken van het geweer zijn werkbank. Ik hoef U niet te vertellen hoe zoo'n stroozak er na eenige dagen gebruikt te zijn, uitziet, vooral wanneer ze zoo als hier het geval is, vlak naast elkaar liggen en men wel eens genoodzaakt is er met zijn schoenen aan overJripn te loopen. f Sommigen hebben hun slaapplaats netjes afgeschoten met planken, zóó, dat de stroozak er precies tusschen pastzoodoende liggen ze dan in hokjes. Het groote voordeel is dat men onmogelijk uit zijn bed k&nj vallen want alles ligt op den grond.) In een groote manége die vlak naait de kazerne staat zijn kribben; ver scheidene ervan Btmn 2 hoog. Hots wérkelijk de moeite waard dat |e nen. Naar schatting slapen hier een 400 menschen. De genie heeft zich zeer verdienste lijk gemaakt door een flink wasch- lokaal en groote brandladders te timmeren. Het neemt niet weg dat, hoepel alle krachten zijn ingespannen, een en ander nog zeer primitief is/Eencan- tine is er nieteen landweerman met veel koopmansgeest heeft in een schuurtje op de binnenplaats een toko ingericht, waar speciaal kwatta en pruimtabak wordt verkocht. De zaak loopt best en voorziet in een groote behoefte; algemeen heet het daar de cantine. Concurrentie is echter overal» ook hier in de kazernevlak er tegen over Btalt midden op de plaato een ander soldaat uit met sigaren en doet z'n best zijn slag te slaan. De dienst valt niet tegen; deze week hebben we groote oefeningen ge had en vannacht krijgen we nog een reuzenoefening tot slot. Getreldig j* het zooveel soldaten er dan in actie zijn. Zoo nu en dan weerklinkt uit een der vele batterijen hot gedrenn van een kanonschot en ratelt het geweer vuur. Zal het bij oefeningen blijven?? LANDWEERMAN. Groepsvertegenwoordiging S.S. Niettegenstaande de door het per soneel tegen die instelling gevoerde obstructie is de groepenvertegenwoor diging, toch weer opnieuw ingesteld. De meeste leden zijn gekozen met zegge een stem, terwijl de ledenplaate- vervangers zonder stemming zgn aan genomen. De Engelsche zeelieden. Naar het Vad. verneemt zijn de beginselen van volkenrecht, volgens welke de geredde Britsche zeelieden voor interneering niet in aanmerking komen, niet in bepaalde artikelen van internationale verdragen met zooveel woorden uitgedrukt, maar zgn die beginselen tot uiting gekomen by de behandeling van de verschillende con venties van de Vredesconferentie van 1907. Men heeft hier te doen met eene toepassing van de beginselen van bei Roode Kruis op den zee-oorlog. Alleen indien het zeegevecht gele* terd was binnen onze territoriale wateren waar niet gevochten mag worden, zouden wij tot interneering der bij dit gevecht geredden moeten ^ArLlS van deÓonveötie betreffende de toepassing van de beginselen van den Conventie van Genève op den zee oorlog, hetwelk behoudens het geval dat de neutrale mogendheid met de oorlogvoerenden een afwijkende rege ling mocht getroffen hebben de .interneering gebiedt van in neutrale havens met toestemming der plaatse lijke overheid ontscheepte schipbreu kelingen, gewonde of zieke zeelieden der oorlogvoerende partijen, heeft alleen betrekking op die zeelieden, A welke door schepen van de oorlog- voerende mogendheden zelf worden aangevoerd, maar niet op zeelieden 1 welke gelgk hier het geval is ge weest door neutrale handelsschepen worden aan wal gebracht. Waren zij opgepikt door oen neu traal oorlogsschip, dan zou, overeen- feMBstig art. 13 der Conventie, zooveel .j&elijk zorg moeten worden gedra gen dat zij niet opnieuw aan de krijgs- -verrichtingen konden deelnemen. Omtrent de quaestie van de betee- kenis van artikel 15 van het verdrag betreffende de toepassing van de ^beginselen der Conventie van Genève H'op den zeeoorlog kan nog worden medegedeeld dat de opvatting van die bepaling in den zin dat zij geen betrekking heeft op schepelingen, aan- -gebracht door neutrale handelsschepen steun vindt in het rapport door prof. Louis Renault ter tweede Vredescon ferentie uitgebracht aan de desbetref fende commissie omtrent den door een subcommissie ontworpen ge wijzigden tekst van het verdrag. Daaruit blijkt dat men bij die bepa ling op het oog had de onderstelling dat oorlogsschepen der oorlogvoeren den in een onzijdige haven gewonden of zieken kwamen ontschepen ten einde aldus met meer gemak tegen den vijand te kunnen optreden. Er zou twijfel over kunnen bestaan of de neutrale mogendheid aldus geen hulp verleent in strijd met de neutralitqit en geen verantwoordelijkheid tegen over de andere oorlogvoerende mo gendheid hiervoor heeft te dragen. „Indien" zoo gaat het rapport echter voort „een neutraal han delsschip, dat bij toeval gewonden of teken, zelfs schipbreukelingen heeft «pgepikt; in ee»* neutrale haven aan komt zonder een kruiser te hebben ontmoet en zonder eenige verbintenis op zich te hebben genomen, dan vallen de individuen, welke dat schip aan wal brengt, niet onder deze bepaling, zij zijn vrij". De geredde Engelsche zeelieden terug naar Engeland. Door de Engelsche legatie te 's Gra- venhage wordt medegedeeld, dat zij van de Nederlandsche regeering bericht heeft ontvangen, dat de leden der bemanning van de drie tot zinken gebrachte Engelsche kruisers volkomen vrij en de gasten der Nederlandsche regeering zgn. Binnenkort zullen de bedoelde per sonen naar Engeland vertrekken. Staatscommissie werkloosheid. Naar „De Tijd" verneemt, is de Staatgcommisie over de Werkloosheid voorzitter Minister Troub met haar arbeid gereed gekomen en zal haar eindrapport binnen enkele dagen aan H. M. de Koningin worden aart- gëboden. De geredden op de Titan. - Het HbldA geeft de volgende bij zonderheden van het Ip-anigo redding- werk van den Amsterdamsclien bo dem, de Titan, welk schip, zooals reeds uitvoerig gemeld, zijn twintigtal Engelsche matrozen te Hoek van Holland, afzette. Een groot deel van de bemanning van het Nederlandsche vrachtschip be stond uit Volendammers, die zoo goed als nooit, doch stellig niet in deze kouder wordende herfstdagen, de oude gewoonte aflegden, zich van een over weldigende hoeveelheid onderkleeren te voorzien. Toen de uitgeputte, soms bijna geheel naakte drenkelingen daar aan boord kwamen bewees deze Volen- damsche mode een uitnemende dienst, om de ongelukkige Britsche officieren en matrozen zoo goed mogelijk van het eerste lijfgoejl te voorzien. Som mige der brave Volendammers droe gen tot zelfs zeven onderbroeken. En zoo was elke Vollendamsche matroos in staat, zes Engelsche zeelieden van ■een been-bedekking te voorzien, en er zelf nog één aan te houden. Het is dus in deze Volendamsche wijde broeken, dat een groot deel der ge redde Engelsche matrozen, later door de Engelsche kanonneerboot van boord van de Titan overgenomen, den voet weer op Engelschen bodem zette. Hoe zal de Engelsche sympathie voor ons spreekwoordelijk Volendam er door stijgen GOUDA, 25 September. Een ongewenschte publicatie. Naar aanleiding van het tot de Redactie van het Dagblad van Gouda gerichte protest, fgisteren in ons blad vermeld, plaatste de Redactie van het D. v. G. daaronder het volgend na schrift In de eerste plaats wenschen wg, naar aanleiding van dit „protest" op te merken, dat hetgeen in be doeld bericht geheel onjuist is weer gegeven volgens het bestuur der Vrijz. Studie- en Prop. Club, alleen kan slaan op de laatste alinea, lui dende in het geïncrimineerde bericht: „Besloten werd een Comité te vor men uit de leden, dat deze zaak nader onder de oogen zal zien, ter wijl voor dit doel f 100 uit de kas werd afgestaan." De onjuistheid nu bestaat hierin, dat voor een te. vormen Comité f 100 uit de kas werd afgestaan, en niet voor een Comité uit de leden. Wat voorts de beschuldiging aan gaat, gericht 'tegen onzen verslagge ver, deze is geheel buiten de waar heid en het bestuur der V. S. P. C. had beter - en zeker fatsoenlijker gedaan om eerst eens bij bedoel den verslaggever te gaan inforraee- ren naar de juiste toedracht der zaak, dan op volkomen losse en in dit geval tevens absoluut ondeugdelijke gronden, een beschuldiging tegen hem uit te spreken. Nu het Bestuur dit echter niet noodig heeft geacht willen wij, zij het dan ook alleen voor onze lezers, onzen verslaggever zuiveren van den blaam, door dit Bestuur zoo licht vaardig op hem geworpen. Wij ontvingen gistermiddag van hem een particulier schrijven, waarin hij ons zijn verontwaardiging te ken nen gaf over de volgende onhebbe lijkheid van het Bestuur der V. S. P. C.Hij was ,ter vergadering gekomen met de bedoeling een ver slag daarvan te maken voor ons blad, nam daartoe dicht bij de be- *- stuurstafel phtats en maakte op voor ieder zichtbare wijze ook het be stuur moet het hebben gezien aanteekeningen over hetgeen ver handeld werd. Niettegenstaande dat de secretaris is zelf liefst nog wel een journalist werd nóch bij den aanvang, nóch gedurende den loop der vergadering, door den voorzitter of een der andere leden van het bestuur meegedeeld dat men van het besprokene liever geen verslag in de bladen verschijnen zag. En zoo bleef onze verslaggever dus voort gaan met het maken van notities. Maar zie, aan het einde der ver gadering deelde de voorzitter mede dat hij bij het begin daarvan met iemand had afgesproken dat de bij eenkomst een huishoudelijke zou zijn. Met wien dit dan was „afgesproken" bleef onzen verslaggever een raad sel, in elk' geval was hem daarvan niets meegedeeld, wat het bestuur dan toch fatsoenshalve had behooren te doen. Uit het particulier schrijven nu van onzen verslaggever, waarin hij ons o.a. van het voorgaande mede- deeling deed, meenden wij te kunnen opmaken hetgeen in ons bericht van gister is .vervat. En alzoo is de zoo uiterst licht vaardig door het Bestuur der V. S. P. C. op onzen verslaggever ge worpen blaam ten eenenmalê on verdiend. Ten slotte zouden wij dit Bestuur ernstig in overweging willen geven in het vervolg, vóór het een zoo ernstige beschuldiging in liet open baar uitspreekt, eerst eens een gron dig onderzoek in te stellen en bo vendien eerst de hand in eigen boe zem te steken eer men een ander van een minder fatsoenlijke daad beticht". Namens het bestuur der Vrijzinnige Studie- en Propapandaclnb werd daar op heden door den voorzitter en den secretaris het volgend antwoord toe gezonden aan de Redactie van het Dagblad van Gouda Naar aanleiding van uw naschrift op ons protest, gisteren in uw blad opge nomen, een kort woord. Over den inhoud van het geplaatste be richt wenschen wij, zonler de juistheid van de rectificatie te erkennen, in het be lang van het beoogde dool thans niets meer te zeggen. Het feit alleen dat u in bescherming neemt een daad, die ongetwijfeld door geen der aanwezige leden uitgenomen uwen verslaggever wordt goedgekeurd, doet zien op welk een weinig loyale wijze u deze zaak beschouwt. Feit is toch en uw verslaggever moet dat maar tegenspreken dat een der leden, na een uiteenzetting van het beoogde, den wensch te kennen gaf dat van het gesprokene geen welding zou worden worden gemaakt, waarop door den oorzitter werd gezegd dat dit ook de iueening was van het bestuur en daarop werd ook door hem nog geheimhouding erzocht. Daarbij werd nog gevoegd dat nk totstandkoming van het beoogde, een 'Oimnuniqué aan de bladen zou worden erstrekt. Ten overvloede is uwen ver- laggever bij zijn vertrek nog door den oorzitter gevraagd: U hebt het zeker wel begrepen? waarop een toestemmend knikje volgde. Daaruit blijkt dat uw ver- laggever wei degelijk wist dat publicatie van liet verhandelde, in welken vorm dan ook, niet behoorde te geschieden. Wat nu aangaat de wijze waarop u, redactie, tracht niet alleen uwen verslag gever van blaam te zuiveren, maar waar op u tegen het bestuur der Vrijz. Studie en Prop. Club te keer gaat en insinueert, zie, dat alle perken van behoorlijkheid te buiten. Wij zullen met unlet twisten over fatsoen en onhebbelijkhid. Wij laten het oordeel daarvan aan het pnbliek over. Uitvoering van de Militairen. Wij herinneren nog even aan de uitvoering van de Goudsche Militairen Vereeniging hedenavond in <\e Nieuwe Schouwburg, waarvan de netto op brengst komt ten bate van het steun comité alhier. De heer K. J. Riemens, leeraar aan het gymnasium en de RijkB Hoogepe Burgerschool^ alhier, komt vbor op het 2-tal voor leeraar in de Fransche taal aan de 2e H. B. S. met 3-jarigen cursus te Amsterdam. Ds. J. v. Wateum, emeritus-predi kant, alhier, heeft bedankt als hulp prediker te Hekendorp. „Het Volksbelang" Een voorschot uit 's Rijks kas tot ten hoogste f 138.000, is aan deze gemeente verleend, ten einde haar in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Bouw vereeniging „Het Volksbelang", ten behoeve van den aankoop van grond voor en den bouw van een 60 tal arbeiderswoningen. Onze stadgenoot de heer E. Bos Jr. is benoemd tot klerk ter inspectie der Registratie en Domeinen te Alkmaar. Boskoop. Deze week wërd alhier oneeryol nit den militairen dienst ver wijderd met ontzegging van het recht het vaderland ooit Weder bij land- of zeemkcht te dienen, een kanonnier be- hoorende tot het 3e Regiment Vesting artillerie. Genoemde persoon had na zijne opkomst onder de wapenen bijna voortdurend in de cel doorgebracht, daar hij zich telkons aan dronkenschap schuldig maakte. Voor de vele alhier ingekwartierde militairen voorziet het ontspannings lokaal op het sportterrein, dat op ini tiatief van eenige ingezetenen is daar- gesteld, in een ware behoefte. Voor een ruime leestafel is gezorgd terwijl eenige avonden in de week muziekuitvoering wordt gegeven. Bo vendien is een biljart geplaatst, terwijl eene piano evenmin ontbreekt. Krimpen a.d. JJsel. De gemeen te-rekening over 1913 bedraagt in ge wone ontvangsten f 24923.05'/2, de buitengewone ontvangsten f 4550, to taal f29473.05','2, do gewone uitgaven f 25234.70'/j, de buitengewone uitga ven f4095.78, totaal f29330.53'/2 Zoodat het dienstjaar 1913 een batig saldo van f454.22 voor de buitenge wone ontvangsten en een nadeelig soldo van f311.70 voor de gewone ontvangsten oplever^. Vrijdag voormiddag 10 uur zal een openbare raadsvergadering plaats hebben. Punten van behandeling: Ingeko men stukken, voorloopige vaststelling gemeente-rekening 1913, aanbieding gemeente-begrooting 1915, voordracht zetters, sluiting geidleening, benoe ming lid commissie wering tot school verzuim, aanbieding begrooting water- leing 1915, benoeming leden commis sie van beheer der waterleiding, rege ling comptabiliteit. De heer C. v. d. Giessen heeft wegens vertrek uit deze gemeente ontslag genonlen als lid der commis sie van beheer der waterleiding. De krijgsverrichtingen ter Zee. LONDEN, 25 Sept. Gisteren is het visschersvaartuig Rebono Hnerto uit Grimsby op oen mijn geloopen on na tion minuten gezonken. Alle opvaren den op 1 na werden gered. De Duitschers in België. ANTWtKPEN, 25 Sept. De Duiteohers hebben opnieuw voorstellen aan België edaan oui te verkrijgen dat zij al ban troepen, die thans in België staan, naar Frankrijk kunnen zenden. België heeft deze voorstellen met verontwaardiging af gewezen. ANTWERP FN, 25 Spt. De afgevaardig de Terwagne heeft in een intervieuw ver klaard. dat do Duitschers te Dinant zoo veel burgers fusilleerden, dat zij genood zaakt waren hen voor de mitrailleuses te te plaatsen. ANTWERPEN, 25 Sept. Het korensyn dicaat te Antwerpen heeft besloten alle Duitsche en Oostenrijksche leden, zelfs de genaturaliseerde te royeeren. ANTWERPEN. Daar boven Turnhout een Zeppelin heeft gevlogen, heelt de bur gemeester bevolen dat 's nachts geen licht meer mag worden gebrand. ANTWERPEN. In Vlaanderen en in de Kempen hebben enkele kleine schermutse lingen plaats gehad, dio van weinig be- teekenia waren. Ken geblindeerde trein met 2000 Duitschers word door de Bel gen genotnon. 180 Duitschers werden go- dood, verscheidene gewond on een groot aantal krijgsgevangen gemaakt. De rest luchtte in dn richting van Muljsen. GULPEN, 25 Sept. Gisternacht zijn hier drie vliegmachines gepasseerd, kort na elkander. De laatste, om half 1 's nachts, werkte met zoeklicht. MAASTRICHT, 25 Sept. In Voeren (België) hoort men in de verte het geluid van zware ontploffingen. Per sonen, die uit Luik komen, vertellen, dat de Duitschers bruggen rondom de stad laten springen, die gevaar voor hen zouden kunnen opleveren. Aan het Westelijk Front. ANTWERPEN, 25 Sept. De Now York i-.venlng Journal cLiviug den lldon Sep tember een telegram uit Brussel waarin medegedeeld werd i.U do AutSru tansch: consul Diedrioh. in Antwerpen, d.or de bevolking werd lastig gevallen omdat hij een Duitschen naam had. De consul out- kent dit natuurlijk en heeft hiertegen ge protesteerd. Dc Kathedraal van Keims. LAUSANNE, 25 Sept. De Regeering der Vereonigde Staton belaste den Amerl- kaanschen consul een onderzoek in te stel len over de verwoesting van de -Kathe draal van Reims. Het is mogelijk dat Amerika hiertegen, zal proteeteare». Kostbare tapijten gered. Uit Rijssel wordt geseind De zeer kostbare en zeldzaam oude tapijten, die in do middenbeuk van de Kathe draal te Rheims waren opgehangen, zijn in veiligheid gebracht, dank zij de goede zorgen van het bestuur van Schoone Kunsten in België. Deze tapijten stelden tooneelen voor uit Frankrijk's geschiedenis en nit den Heiligen Schrift. PARIJS, 25 Sopt. Ken groep vluchte lingen die uit Lotharingen terugkeerden doelen mede dat de Duitschers bij den aanval op Verdun 2000 dooden en 15000 gewonden hadden. PAKIJS, 2b Sept. Officieel Communl quó van 11 uur 's avonds. Aan den lin kervleugel ontwikkelde zich oen gevecht, In het centrum ia het rus tig, aan den rechtervleugel deden de Duit schers verwoede uitvallen. PARIJS, V.I). 24 Sopt. Ofschoon de vijand zicb tusschen de Oise en do Aisne sterk verschanst heeft, zijn wij vooruit gerukt. Bij Nancy en in do Vogezon Is geen verandering to constatperen. Eenige Duitsche detachementen, die in Frankrijk wilden doordringen, zijn tegengehouden Duitsche troepen naar Frankrijk. MAASTRICHT, 25 Sopt. Voortdurend hebben nog groote troepen- fn ammunitie transporten plaats. Op het traject Aken- Luik werden twaalf treinen met Duitsche soldaten vervoerd, die naar Frankrijk zul len worden gedirigeerd. BERLIJN 25 Sept. (Officieel.) Op ons westelijk oorlogstooneel is heden (24) niets bijzondere gebeurd. Wij hiel den de overhand in eenige kleine gevechten. Zoowel uit België als git hot oostelijk oorlogstooneel valt niets te venhelaen. Amerika en Turkije. WASHINGTON. 24 Sept. DeTurk- sche ambassadeur Rustem bey heeft president Wilson medegedeeld, dat hij binnen twee weken de Vereenigde Staten zal verlaten. Rustem bev moet zich afkeurend hebben uitgelaten over het optreden van de Vereenigde Staten, die gepro testeerd hebben tegen de afschaffing der capitulaties in Turkge. H. van Kol. Het Eerste Kamerlid H. van Kol is gisterenavond in goeden welstand van zijn reis naar Japan te 's-Gravenhage teruggekeerd. Krijgsverrichtingen ter zee. SOUTHSHIELDS, 24 Sept. Het Nooreche stoomschip „Hesvik" is gis teravond in de Noordzee op een mijn geloopen en vernield. Twee opvaren den werden gedood. Vloot in het Kattegat. LONDEN, 25' Sept. De „Standard" verneemt uit Kopenhage van gisteren dat een visschersvloot, die in de Zweed- sche haven Falkenborg aankwam een vloot van dertig oorlogsschepen pas seerden in de buurt van het Deensche eiland Anholt in het Kattegat. De schepen, wier nationaliteit niet bekend is, voeren in zuidelijke richting naar de Sont. De Sont moet vol liggen met mijnen. (Ilbld.) De bom in Maastricht on betuiging van leedwezen van do Engel sche Regeering. Men meldt ons uit 's-GRAVEN- HAGE: Wij vernemen dat do Britsche ge zant in opdracht van zijn Rogeorjng ter kennis heeft gebracht aan deNeder- landscho Regeering, dat op 22 dezer oen Britsch vliegtuig bij oen verken ningstocht naar het Duitsche grond gebied, een bom heeft verloren. Tengevolge van den mist hoeft de bestuurder gedurende ll/a nur geen plaats kunnen bepalen on is zich daar door niet bewust over Nederlandsch grondgebied te hebben gevlogen. Aan gezien het echter, mede in verband met de omstandigheid dat de schorven van de denzelfden dag in Maastricht neergekomen bom op Britschen oor sprong duiden, waarechynlijlr is dat deze door bedoeld vliegtuig is verloron, heeft de Britsche Regeering in deze onderstelling, haar oprecht leedwezen aan onze. Regeering doen betfoigon over het onopzettelijk vliegen ovor Nederland's grondgebied en over het plaats gegrepen ongeval. Zich vor- heugende dat geen verliezen van men- schenlevons is to betreuren geweest, wordt vergoeding van de veroorzaakte materieel© schade door haar aange boden. Begrafenis Engelsche Zeelieden. Hedenochtend heeft te 's Gravenzando de begrafenis plaats gehad 7»n de rijf over ledenen schipbreukelingen van de gevou- ken Kngeische Kruisers. Do lijkkisten waren gedekt met de Kn geische vlag. Als slippendragers fun geerden onderofficieren van de Nod. Ma rine en torpedlston van de pantserlort-ar- tillerie. Do stoot stond onder bevel van den le luitenant C. Ecrdenboek de Wolf. Bij aankomst oJ do begraafplaats gaf het vuurpeloton een salvo. De Engelsche predikant Rev. Corryton van Rotterdam verrichtte aan het graf de gebruikelijke ceremoniën. Daarna spraken de predikant der Ned. Ilerv. Gom. Ds. Ruijs van Ihig- leren en dc Geref predikant van 's Gra ven zande. Toen do kisten in do groeve daalden werd werd opnieuw oen salvo afgegeven. Do Engelsche gezant bracht namens 4e Engelsche Regeering dank voor de be wezen oor. 'n Zeppelin bombardeert Ostendo. OSTENDE, 24 Sept. Hedenavond 11 uur vloog een Zeppelin over Ostendo en wierp drio bommen op de stad. Een bom viel in het bosch van Bou logne, een kwam op de Vischmarkt terecht en een in de haven. Er word weinig schade aangericht. Hot kantoor van oèn vischhandelaar werd vernield. Zoodra de ontploffiingon werden ge hoord, werden overal de lichten ge doofd. De Zeppoling kwam van Thielt en verdween ook in deze richting. Gebrek aan courantenpapier. PETROGRAT) via Londen, 24 Sept. Tengevolge van gebrek aan papier komen de couranten te Lublin niet meer uit. Het oorlogsnieuws wordt door om roepen bekend gemaakt. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE B1LDT. Hoogste -barometerstand 773.4 te Dresden, laagste stand 757.5 te Boda. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, licht bewolkt, droog weer, mogelgk nachtvorst, zelfdé temperatuur overdag.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2