De vijand van U zeiven, KUNSTTANDEN Mr. R. HEIDEMA Tzn. Goudsche Wagenstraat 44, Rotterdam. Krijgsgevangenen te Wezel. n. Brieven uit de Hofstad. Binneziiazid. Ingezonden Mededeelingei. Stadsnieuws. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. S^OIEST. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. DANKBETU1GINU. jongste Bediende C. C. KROM, Tandarts J. T. ORTH Zn. officieuse blad „Drau" zegt over den strijd met de Slavonië gevallen troe pen gedurende een week „Degeheele mislukking van den inval van Ser vische troepen is thans düidelijk ge bleken. Het geheelé slagveld is met lijken van Serviërs bedekt. 7000 Krijgs gevangenen werden gemaakt. Duizen den Servische gewonden en dooden liggen overal, terwijl vele in de Save verdronken. Syrmië is geheel gezui verd van Servische troepen. Het Engelsche moratorium. Het Korr. Norden meldt: Naar aanleiding van de opheffing van het Engelsche moratorium schryft de Vobb. Ztg.: „De Engelsche Regee ring wil het moratorium niet in Octo ber doen ophouden. Zy heeft zich dus niet laten bewegen gehoor te geven aan de wenschen van den Engelschen groothandel, die verlenging bepleitte. Men begint blijkbaar te Londen te vermoeden hoe ontzettend Engeland's crediet heeft geleden door de over haaste invoering van een moratorium vooral in vergelijking met Duitschland, waar een moratorium nog steeds kan worden vermeden. Eer Engeland be sloot tot opheffing van het moratorium, heeft het zioh schuldig gemaakt aan allerlei trouwelooze maatregelen tegen het vijandelijk kapitaal en er voor ge zorgd, dat het grootste gedeelte van zijn verplichtingen tegenover het bui tenland niet behoeft na te komen, Aan den anderen kant moeten vreemdelingen, die tot de met Enge land oorlogvoerende natiën behooren, hun veplicntingen tegenover Engeland nakomen. Het is wezenlijk geen ver dienste, waqneer de Engelschen steu nend op dergelijke bepalingen het moratorium willen opheffen." We waren een paar barakken bin- nengeloopen en werden getrokken tot een troep gevangenen, uit wier midden een vroolijk geroep en gelach opging. Eenige duizenden lagen er rond een veld en een aantal der jongsten was bezig met een my onbekend Fransch spel. Pat gaf een gelach en een vreugde. Midden in het vreemde land, ver van familie en geliefden, speelden de Fran- schen hun geliefkoosde spel la bare" en de omliggende landgenooten ver maakten zich uitstekend. Ze riepen hun makkers toe, moedigden hen aan het deed denken aan een voet balmatch op onze Hollandsohe velden. Ik ontdekte een Belgisch uniform, sprak den drager er van aan, en werd in het Duitëch geantwoord. De man was in Duitschland geboren en ge togen, maar zijn ouders waren Belgen en dus had hy in België moeten die nen. Nu was-ie in Charleroi gevangen genomen en zat gevangen in het land, dat hij toch eigenlijk als zyn moeder land beschouwde. Een heel vreemde situatie. Intussohen schikte-ie zioh daar best in. Een andere man ontdekte ik, die rondliep in een soort van aviateurs- pak en met een Zuid-Wester op. Hy werd door de anderen een beetje ge negeerd en stond schynbaar op zich zelf. Ik vroeg of het misschien een vliegmensch was. Neen, 't was een Waal, die in Charleroi was gevangen genomen. Hy vertelde, dat de Bel gische soldaten hem met zich hadden gevoerd en dat hy toen niet hen ge vangen genomen was. Er scheen met dien man iets niet in orde te zyn geweest. De een of andere verdenking zal op hem rusten, anders zou men hem niet hebben meegenomen en zyn eigen landslieden zouden hem niet zoo achterdochtig behandelen, want uit de houding van de omstaande soldaten bleek, dat ze niets van hem moesten hebben Z'n eigen landslieden ook niet. Iets zal die wel op z'n kerfstok gehad hebben. Mocht dit bericht ooit in handen van onze buitenlandsche collega's ge raken, dan kunnen ze wellicht vele Fransche moeders en kinderen ge lukkig maken met de mededeeling, dat hun mannen en vaders, die zij binnen Maubeuge misten, zioh onge deerd in Wezel bevinden. En niet alleen dat, maar ook, dat ze het, vol gens hun eigen zeggen, goed hebben, dat ze hebben en kunnen krijgen wat noodig is om den honger te stillen, de dorst te lesschen en te rusten. Een dag voor we hen bezochten hadden alle gevangenen een gefran keerde briefkaart gekregen, welke ze aan hun familie konden zenden. De Duitsche post zal geen moeite sparen om die aan de diverse verwanten te doen toekomen. Zooals gezegd, moeten moeten de gevangenen hun eigen on derofficieren gehoorzamen. Maar ook moeten ze de Duitsche militairen, die ze ontmoeten, eerbewijzen doen toe komen, welke bestaan uit de gewone militaire groeien. In elke barak hangt een gedrukt reglement in de Fransche taal, waarop de voorschriften te lezen zijn. Worden die overtreden, dan wordt de overtreder op militaire wijze ge straft, maar bovendien moet hij een tijd lang te pronk staan op een daar voor aangewezen plaats, ten voorbeeld voor de anderen. Afschrikwekkend voorbeeld dan altijdEen maatre gel van tucht en goede orde, niet waar Tot nu toe waren slechts een zestal gevangenen bestraft. Mij, als bevoorrechte Hollander, werden door de soldaten verschillende vragen betreffende de nieuwsberich ten gesteld. Veel kon ik hun ook al niet zeggen. Maar één eigenaardige vraag is my door verschillende ge vangenen gesteld, namelijk hoever ze hier, in Wezel van de NederlandBche grens waren en hoe ver ze waren van Den Haag. Dat scheen hun een kwestie van eenige beteekenis en ze schenen het niet prettig té vinden, dat die afstand van de grens nog een zeven tig kilometer was. Toch geen ont vluchtingsplannen heb ik even ge dacht. Maar dat is niet mogelijk. In Nederland zouden diezelfde mannen ook gevangen zijn en ze hebben het in Wezel te goed om het gevaar te willen loopen een kogel te krijgen op een nuttelooze vlucht We hebben van de gevangenen af scheid genomen met den wederkeeri- gen wensch op een spoedigen vrede en een „au revoir" in eigen land en in vredesfcyd. CCLII. Onze raad heeft een zeer belangrijk besluit genomen, door een som vau honderdduizend gulden als rentedra gend voorschot toe te staan aan de Coöperatieve Middenstands-crediet- bank. Onlangs had de burgemeester er op gewezen, dat er misschien wel een andere dan de arbeidende klasse was te vinden, die ernstiger leed onder de gevolgen van de crisis, welke op economisch gebied wordt doorgemaakt. De breede categorie van kleine zelf standige neringdoenden, die, gelijk men het populair pleegt uit te druk ken, op zware lasten zitten, zullen niet alleen voor het oogenblik hun inkomsten missen, doch loopen zeer ernstig gevaar de bron van hun brood winning ook in de toekomst te zullen verliezen, indien niet tydig steun wordt verleend. Die steun moet niet een bedeeling zijn, geen philantropisch karakter dragen, doch een steun zijn, die het hun mogelijk maakt hun zaak op de been te houden. De Coöpera tieve Middenstandsbank is een bank opgericht, door den- Bestuurdersbond van Haagsche Patroonsvereenigingen en in de korte jaren van haar bestaan heeft zij reeds menigeen een flinken steun in den rug weten te geven. Terwijl deze bank nu alle risioo op zich neemt, zal zij, ruimer in haar geld gezet door de ton gouds, die de ge meente haar voorschiet, in staat zijn het terrein van haar bemoeiing zeer uit te breiden. Met dit besluit van den raad is al weer een groote groep personen ge holpen. Inmiddels houdt het dage- lyksch bestuur zich ook nog bezig met het beramen van middelen om nog weer anderen te helpen, die evenzeer die hulp behoeven. Tenwyl het zoo even genoemde crediet zal dienen om hun te hulp te komen, die een zeke ren waarborg kunnen stellen, zal het ook noodig zijn diegenen te steunen die niets anders hebben dan hun eer lijke gezicht, gelijk de wethouder het zeer juist uitdrukte. Hoe deze groep gesteund zal worden is nog niet be kend spoedig zullen wy het weten. Ons gemeentebestuur heeft een zwaar verlies geleden door het over lijden van den directeur van het ge meentelijk Electrisch Bedrijf, den heer N. J. Singels. Hij was de man, die dit bedrijf heeft opgezet en opgewerkt tot de hoogte welke het thans bereikt heeft. Nog in de kracht van zyn leven, op 39-jarigen leeftijd, is hy overleden en de gemeente zal in hem een eminent vakman, een uitstekend bedryfsleider missen. Het is uitermate moeielyk geschikte leiders te vinden voor de groote ge meentebedrijven. De eischen, waaraan 300 iemand moet voldoen, zijn zeer vele. Behalve dat hij uitstekend op de hoogte dient te znn van zyn vak, moet hij ook talent bezitten om met zijn ondergeschikten zoowel als met zyn superieuren om te gaan. Is de omgang met de eersten in den tegen- woordigen tijd al een afzonderlijke gave, de kunst om met een dage- lijksch bestuur, een wethouder, een raadscommissie op goeden voet te blijven, zonder aan zelfstandigheid in te boeten, is ook geen kleine knnst. Het is ook wel opmerkelijk hoe klein het aantal sollicitanten is voor de hoogste gemeentebetrekkingen. Al eenigen tijd geleden besloot de raad een inspecteur voor het lager onderwijs aan te stellen. Nog steeds is er geen voordracht ingediend en wij hebben al' van meer dan eene zijde hooren verluiden, dat het maar niet vlotten wil met het vinden van 'n lief hebber voor dit uit financieel oogpunt niet te versmaden baantje. Velen, die in de termen zouden vallen om eep ambt als dit te vervullen, zien maar al te duidelijk in hoe zij een stootblok zullen worden tusschen den niet-des- kundigen wethouder van onderwijs en het onderwijzend personeel. Behalve stootblok wordt te benoemen inspec teur de bliksemafleider. Op erkenning van verdiensten behoeft hij niet te rekenen. Gaat alles goed, dan strijkt de wethouder de eer op, gaat het slecht dan is de inspecteur de kwade pier. B. en W. zijn nu een inspecteur voor het L. O. aan het zoeken geweest onder die leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, welke vroeger aan het Lager Onderwijs verbonden waren. Tot nog toe gelukte het hun niet, een liefhebber te vinden. Gelukkig heeft de raad bepaald, dat de te benoemen man deskundig moet zijn. Hiermede is het uitgesloten dat een losloopende advocaat, een gesjeesde officier of een baliekluivende ingenieur wordt aange steld. Dit is alvast een geluk. Wij zien met belangstelling uit, hoe B. en W. zioh hier doorheen zullen slaan, of het hun zal gelukken een inspecteur te verschalken. HAGENAAR. ngelsche Marinesloepen. In den voormiddag van gisteren is door een schokker uit Maassluis en den Sche- veningsche schokker SCH. 19 in de ha ven te Schevoningen binnengesleept een houten barkasje dat blijkens het opschrift behoorde tot den Engelschen kruiser ressy. Het vaartuigje, waarin geen onkel voor werp aanwezig Was, was 20 mijlen uit de kust opgepikt. i' I i 1 Aan de N. R. Crt. wordt verder ge meld: Schipper A. Spuy Azn., bevarende de blazerschuit SL. 6, hoeft onbeheerd drij vende gevonden en gepacht Dinsdagavond 7 uur nQOrdwett van het lichtschip de Maas oen en' Woensdagmorgen G uur, tien mijlen dn N.W. van Goedereede 4 Engel sche marinesloepen, waarin ruim 40 rie men, negen haken, drie kompassen, zes watervaatjes, een pistool voor seinlichten een koperen lamp, vier ankers mot dreg- getouwen, wat blokjes en tales, eenige zwemvesten en wat boven- en onder- kleeren. Nadat de sleepboot Roode Zee van L. Smith,.in dienst van de Nederlandsche ma rine, de blazerschuit had opgesleept tot nabij de Goereesche haven, werd per draadloos telegram om een stoomschip ge seind. Gisternamiddag 1.30 uur kwam het stoomschip P. Galland langszijde en is al het gevischte aan het stoomschip over gedragen, dat het vervolgens van het Goe reesche gat naar Hellevoetsluis heeft over gebracht. De R ij n d a m. Van het ss. Rijndam, dat te Rotterdam is aangekomen zijn to Queonstown 10 dienstplichtige Duitsohers van boord ge liaald. Do tarwe, die de Rijndam voor de Ned. regeering aan boord heeft, wordt met ele vators gelost. Zondagmiddag vertrekt het stoomschip weer. Staat van beleg. Een buitengewone Staatscourant van gisteravond bevat een Koninklijk be sluit tot het in staat van beleg ver klaren van verschillende gemeenten of gedeelten van gemeenten te weten In de provincie FrieslandSchier monnikoog In de provincie GroningenKan tens (voor zooveel betreft het onder deel Rottum), Finsterwolde, Beerta, Nieuweschans, Bellingwolde, Vlagt- wedde In de provincie OverijsselGrams- bergen, Hardenberg (stad), Hardenberg (ambt), Vriezen veen, Tubbergen, Oost- marsum, Denekamp, Weerselo, Olden- zaal, Losser, Enschede, Lonneker, Haaksbergen In de provincie GelderlandEiber gen, Groenlo, Winterswijk, Aalten, Lichtervoorde, Wisch, Dinxperlo, Gen- dringen, Bergh, Didam, Zevenaar, Ub- bergen, Nijmegen, Groesbeek en Heu- men In de provincie Limburg: Mook, Middelaar, Ottersum, Gennep en Ber gen In de provincie ZeelandRilland- Bath (voor zooveel betreft het onder deel Volcker polder). Na de zuidgrens is thans ook de oostgrens van het land in staat van beleg verklaard. Naar het Vad. verneemt, spelen bij deze laatste uitbreiding van het gebied dat in staat van beleg is verklaard, militaire óverwegingen niet de hoofdrol. De pogingen om de verschillende uitvoerverboden te ontduiken en aller lei waren, waarvan de uitvoer niet geoorloofd is, toch over de grenzen te smokkelen, begonnen zulke afme tingen aan te nemen, dat de regeering zich verplicht zag krachtiger in te grijpen dan door het toezicht van de ambtenaren der invoerrechten mogelijk was. Het is te hopen dat deze maatregel voldoende zal zijn. Verbod van uitvoer. De Staatscourant van gisteravond bevat een Koninklijk besluit houdende verbod van uitvoer vansuikerbieten, katoenafval, briketten, lijnzaad, kooi en raapzaad, andere oliezaden, (uitge zonderd karwijzaad, mosterdzaad en blauwmaanzaad), meel van rijst en rijstafval, meel van peulvruchten, lijn koek en lijnmeel, raapkoek en raapkoe- kenmeel, grondnotenkoek en grond- notenmeel, katoenzaadkoek en ka- toenzaadmeel, andere krachtvoeder- koeken, alsmede meel en afval daarvan, gedroogde pulp en suikerpulp, ge droogde spoeling, bostel of bierdraf en vleeschmeel. De uitvoer van deze artikelen is verboden van den dag der afkondiging van dtt besluit. De kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daar van ontheffing te doe^ verieenen. De gewonden van de Engelsche kruisers. Z. K. H. Prins Hendrik bracht gister middag vergezeld van zijn' adjudant pei auto een bezoek aan de gewonden van de gezonken Engelsche kruisers die zich te Hoek van Holland bevinden. Bij jiit I ezoek dat ongeveer oen kwartier duurde onderhield Z. K. H. zich eenige blikken met ieder der gewonden. Naar wij vernemen is nog niet vastge steld wanneer de gewonde Engelschen naar hun vaderland zullen terugkeeren. Twee Belgische geïnterneerden in vrijheid. De Leeuw. Ct. meldt, dat twee in Gaasterland geïnterneerde Belgen, de heeren Edmond Thieffry, een ordon nans per motorrijwiel van generaal Léman, den verdediger van Luik, en de garde civique, Lucien de Magnóe, groot-industrieel .te Hasselt, zoowel op grond van art. 13 van het Verdrag van onzijdige mogendheden, ingevoerd bij Kon. besluit van 22 Februari 1910, S. 73, als op grond van de „Regelen omtrent de interneering van oorlog voerenden en verpleegde gewonden", door den minister van oorlog in vrij heid zijn gesteld. De Engelsche post. De Engelsche post heeft Donderdag avond geen Engelsche bladen meege bracht, terwijl ook de Engelsche regee ring verboden heeft Engelsche bladen naar het vaste land te zenden. Zeemijnen in de Noordzee. Men schrijft aan de N. R. Crt. van deskundige zijde, dat na langdurige krachtige stormen, zooals onlangs op onze kust en in de Noordzee gewaaid hebben, verschillende mijnen van hun verankering zullen geslagen zyn. De berichten van het zien van mijnen zullen vermoedelijk veelvuldiger wor den, doch deze moeten eerder gerust stellend dan vreesverwekkend werken. De staaldraad ankertouwen der mijnen zijn betrekkelijk dun; de mijnen in open zee zijn aan de kracht van de hooge zeeën blootgesteld, waardoor de ankertouwen ten slotte het zware ruk ken van de mynen niet langer kunnen weerstaan en zullen breken. De mijn komt dan aan de oppervlakte, wordt echter tegelijkertijd ongevaarlijk, maar zal nu tyden lang in zee blijven rond drijven, totdat zij aan de kust drijft of tegen de rotsen (Noorsche kusten) lek slaat en zinkt. Beurswet 1914. Naar de „Dag. Beurscourant" ver neemt heeft Minister Treub uit de bij hem ingekomen drietallen benoemd tot leden der commissie bedoeld bij art. 8 der Beurswet de heeren A. de Bijl Nachenius, Dr. D. F. Scheurleer, J. v. d. Kooy Jr., A. Roelvink, Mr. H. M. Roelvinck, G. W. A. van Laer J.C.zn. en tot plaatsvervangende leden, de heeren A. L. G. H. Pichot, G. J. Engelberts, W. Westerman, P. May, Mr. IJ. A. Schuller tot Peursum, Jos. Thors. Tot voorzitter is benoemd de heer S. P. van Eeghen, en tot plaats vervangend voorz. de heer Dr. H. F. R. Hubrecht. zijt gij, indien gij niet onmid uw hoest geneest. Gy fluimt, ~gjj kucht, gij niest dikwijls, Uw neus loopt en gij .denkt: „O, dat is niets, dat gaat vanzelf wel over." Mis, ditmaal 1 gelukt dat niet en voordat gij het weet, hebt gij een chronische bronchitis, misschien wel een begin van tering op ]t lijf en moogt gij van geluk spreken, indien gij het leven er van afbrengt Waarom zyt gij de vijand van U zeiven, "waarom dobbelt gij aldus met Uw leven Gij zyt het U zeiven en de Uwen verplicht, zonder dralen Uw reddend geneesmiddel te neuten, de wondervolle Abdijsiroop. Daarmede zult gij onmiddellijk Uw hoest, of beginnende borstkwaal genezen, voor dat deze ernstige gevolgen heeft kunnen veroorzaken. Hoevelen vóór U, heeft de Abdijsiroop niet van be klagenswaardige borst- en asthma- lijders, tot levenslustige menschen ge maakt, die weer van het leven kunnen genieten als elkeen. De Abdijsiroop zal als 't ware Uw longen vernieuwen en van alle ziektekiemen zuiveren en Uw borst versterken. Asthma, bron chitis, slijm- en kinkhoest en vele borst-, keel- en longaandoeningen werden door de Abdijsiroop grondig en blijvend genezen. De Abdijsiroop is onschadelijk, zelfs voor het kleinste kind en kost per flacon f 1.f2.— en f3.50. Eischt onze handteekening: L. I. Akker, Rotterdam. Alom ver krijgbaar. GOUDA, 26 September. Bioscoopsalon Gouda Vooruit." Het programma opent met een pnehtig gekleurd beeld van de rivier de Aven in Bretanje. Na een vrooiijke film getiteld „Rigadin als Asschepoetster" met de be kende Prince in de hoofdrol, die de be zoekers, evenals zijn confrater Max Un der in het slotnummer „Max als Trage diën" hartelijk doet lachen, geeft deze bioscoop deifce week een Kunstfilm geti teld „De soldaat van Vreemdelingen le gioen", welke daardoor bijzonder intern»- sant is, doordat de meeste opnamen zijn genomen in het garnizoen te Marooct De heer Kaljee, de bekende explicate#! van deze inrichting was deze week ia deze bioscoop voor het laatst als zooda nig werkzaam. Waar deze explicateur de Goudscbe bioscoopbezoekers zoo menig aangenaam uur heeft weten te bezorgen door zijn uit stekende explicatie, zal het zekef velen spijten hem te zien vertrekken. Wij wenschen *hem in zijn nieuwe loop baan veel succesI Comité tot Steun aan Noodlijdenden door de Mobilisatie te Gouda. Naar ons wordt medegedeeld is in de vergadering van het Comité van 24 Sept. jl. besloten a. Tot het oprichten eener kleeding- commissie die ten doel heeft maat regelen te beramen, in verband met ds voorziening in kleeding en dekking gedurende den aanstaanden winter. De wijze van werking van deze com missie zal binnen enkele dagen worden bekend gemaakt. b. De inschrijving van steunbehoe- v enden voor de leden van vak- en werkliedenvereenigingen te doen ge schieden door deze vereenigiflgen. c. Voorts werd medegedeeld: dat de bedeelingscommissie tot hare groote voldoenihg de ervaring heeft opgedaan, dat personen, die onder steund werden, uit eigen beweging bedanken, omdat zij werk hebben ge- vondey. Daarentegen zal de commissie met gestrengheid optreden tegen misbruik en pogingen tot misleiding. Waar ge bleken is dat een aanvrager zich daar aan schuldig maakt, zal de steun voor onbepaalden tijd worden ingehouden. Omtrent de steunverleening wordt ons gemeld- Steun verl. op 12 Sept. aan 60 gezinnen. n n I® u n TL n n>j26n f, Van af 18 Augustus nog giften ont vangen Werkverschaffing f 200,Diaconie Evang. Luth. gem. f 12,School Neden. Protest. Bond f 25,Nederl. Ver. tot Afscli. v. Alcoh. Dr. f5,— Zangver. „Excelsior" f 2,50Patroons ver. bouwbedrijven f 26,Nederl. Aann. Bond, afd. „Gouda" f 100,5 Goudsche Schaakclub „Messemaker f 25,— Goudsche Fietsclub „Momus" f 25,2e Concert „Ons Genoegfn" f 17,70Arbeid Adelt f 10,—Regen ten Oude Mannenhuis f 100,Ver. „Tessel8chade" afd. Gouda f 25,-4 Hnll Mfl- van Landbouw aid. Gouda TtfOr-i Afd: Gouda S' D" A' P' f 26,-—-N.at- Bond v* Handels- en "Kantoorbedienden f 25 Gemengde gangver. „Gouda" f 11,— Lawn- tennisclub „Gouda" f 10,—Israëli tisch Armbestuur f r5,Christel. Oranjevereeniging f 17,53Voetbal ver. «Gouda" f 18,65 4e Comp. 8e Dep. Bat. (collecte) f 38,671/* Ver. Zieken zorg (le week) f 115,42Collecte Tennisclub „Be Quick" f 10,75Lu- thersche Gemeente f 5,92'/j Korfbal club „Swift" f 5,— R. K. Kruisverb. St. Bernardus" f 2,50Tooneelver. gr A. v. E. N. U." f 10,; Ver. Ziekenzorg (2e week) f 105,42Ver. Ziekenzorg (3e week) f 105,42. „De Witte Bioscoop." De Witte Bioscoop heeft deze week alechts één film, welke echter een lengte jjpeft van 250Ö Meter en het leven van Napoleon I in de voornaamste trekken - Het zeldzaam mooie" spel van de hoofd personen en "de keurige mise en scène vaa de Ambrosio Film Co. trachten den leenhouwer zooveel mogelijk een denk beeld te géven van het reusachtige stre ven van dezen grooten monarch. De explicateur, de heer Steenbergen, iet ook weer zijn hoste beentje voor en weet met den pianist die voor uitsteken de begeleidende muziek .zorgt, het publiek je boeien. Wegens de uitgebreidheid van het pro gramma vangen de voorstellingen deze week reeds om 6 uur aan. Voorstelling van de militairen. Be Goudsche Militairen-Vereeniging „De Mobilisatie" heeft gisterenavond met dewerking van het Goudsche Militaire Strijkorkest onder directie van den heer II. J. Goedhart een uitvoering gegeven in de Nieuwe Schouwburg, welke, daar van meenen wij zeker te zijn,* aan de zeer talrijke aanwezigen een zeer genoegelijken avond hoeft verschaft» r Het programma, bevatte met eenige num mers, die een militair cachet aan deze uit voering gaven, een interessant nummer „moderne dansen" waarbij de heer Perin m Mej. Mary van Biene op gratievolle Wijze de Tango en de Bressillienne te zien gaven. Voor het muzikaal gedeelte van dezen avond was uitnemend gezorgd door het Goudsche Militair Strijkorkest niet alleen, dat zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, maar ook door de uitvoering van La tjeranata van Braga, waarbij de pianist, violist en de violoncellist zeer mooi spel hooron gaven. ba de pauze is or verbazend gelachen opt de dolle kiuchti „De Big vau het 168e", waarin de heer Perin, naast zijn zeer goed gespeelde rol van de Big, ook ile regie op zich had genomen. Dit bijzonder vermakelijk gedeelte van het aardige blijspel, waarin alle mede spelendon zich goed hun rol hadden inge dacht on waarin vooral Mej. M. van Bieno gelegenheid vond van haar artisten- talent te doen blijken, maakte deze avond tot een succes voor de uitvoerenden. Wij gelooven dat vanavond, wan neer de tweede uitvoering wordt ge geven, welke zoowel voor de burgerij als voor de militairen toegankelijk is. weer een groot aantal bezoekers de Schouwburg zal vullen om zich te amnseeren en om mede te] hel pen tot het zoo groot mogelijk maken van het batig saldo dezer uitvoerin gen, dat ten goéde komt aan de nood lijdenden door de mobilisatie. Steuncomité te Gouda bood als appreciatie aan de uitvoerende ver- eenigingen een krans met lint in de Goudsche kleuren aan, terwyl de dank der vereonigingen aan Mejuffrouw van Biene werden vertolkt door de aan bieding van een fraai bloemstuk met een waardeerend woord van den voor zitter van „De Mobilisatie". Wa&Unxveen. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de heer G. van Dort Kroon, Dijkgraaf en Secre taris van den Zuidplaspolder in Schie- land met ingang van 1 November a.s. ontslag heeft gevraagd uit laatstge noemde betrekking. Gouderak. Ds. P. Kruijt, predikant by de "Ned. Herv. Gemeente alhier heeft het beroep naar de gemeente te Noorden aangenomen. Moordrecht. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondagmorgen optreden ds. M. v. Hoorn, te Utrecht. straat 71 naar Rotterdam, Hang 46 en W. H. Kaljee, uit Turfmarkt 5 naar den Haag, Jacob Marisstraat 61. GEVE8TIGDEN j A. F. Jaspers, uit Weert in Blee- kerssingel 61H. H. Vermande, uit Haarlem in Bogen 63S. P. Dekker, uit den Haag in L. Tiendeweg 67 H. J. van Munster, uit Ondenbosch in Markt 50H. Timmer, uit Haastrecht in L. Tiendeweg 39Th. van der Weel, uit Waddinxveey in St. Anthoniestraat 7 ,H. C. Hasenbosch, uit den Haag in P. C. Bothstraat 15M. Pannebakker, uit Boskoop in R. van Catsweg 61b D. Slappendel, uit den Haag in Karne- melksloot 195 A. Kruijsheer, uit Rot terdam in Slapperdel 5J. J. van Leeuwen, uit Rotterdam in Heeren straat 108M. C. Bol, uit Moordrecht in Zeugstmat 54 J. G. Mulder, uit den Haag in Heerenstraat 82 Th. Poelen, uit Assendelft en J. Spaan, uit Eist in Willens 57. Opgave van Personen die zich gedurende de week van 5 Sept. tot 12 Sept. in de Gemeente ge vestigd of deze verlaten hebben. VERTROKKENEN H. Scholten, uit Groeneweg 31 naar Rotterdam, Verlaatstraat 10; P. I. Henriqnez, uit Krugerlaan 83 naar Leiden, Hooigracht 42A. C. Steen winkel, geb. de Vos uit Nobelstraat 29 naar Breda, Haagdijk 180; P. van Vliet, uit Bloekerskade 19 naar Goude- ?*kP. E. Braspenning, uit Keizer- Predikbeurten te Gouda. Zondag 27 September* REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. lO'/a uur. Ds. H. VAN AS SENDELFT. Collecte voor het Orgelfonds. St. JANSKERK. 10 u. v. m. Ds. J. E. BIJL: 2 u. n. m. Ds. J. W. BERKELBACH v. d. SPRENKEL. 6 u. n. m. Ds. FRANCE, te Stolwijk. KERK PEPERSTRAAT. 2 u. n. m. Ds. J. G. DEUR. LUTHERSCHE KERK. 10 u. v. m. Ds. SCHARTEN. KERK PEPERSTRAAT. Woensdag 8l/t u. n. m. Ds. H. C. CANNEGIETER. Aanvragen van werknemers op 26 September. Volwassenen 4 heiers, 2 steenbikkers, 1 beitser, 1 stoelenmfttter, 1 vormgieter, 1 fream- maker, 3 verlakkers, 1 fietsen schoon maker, 1 telefoórtwerker, 1 tpuwsla- ger, 3 boerenarb., 1 werkster, 1 netten- breier, 1 reiziger, 2 machinale hout bewerker, 5 metsèlaars, 13 opperlieden, Z sphilders, 1 pottenbakker, 3 meubel- stofféetder, 1 matras- en beddenmaker, 1 stoelenmaker, 5 meubelmakers, 2 politoerders, 1 scheepmaker, 1 goud smid, 1 smid, 2 stokers, 1 machine bankwerker, 9 blikslagers, 2 boekdruk kers, 1 letterzetter, 4 kleermakers, 2 bakkers, 2 suikerwerkers, 3 sigarenma kers, 1 sorteerder, 1 koetsier, 5 schip pers, 4 tninlieden, 11 grondwerkers, 5 pakhuisknechten, 1 loopknecht, 1 winkelbediende, 26 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende beneden 18 jaar. 1 dienstbode, 2 kantoorbediénden, 3 timmerlieden, 1 meubelstoffeerder, 4 meubelmakers, 2 machinebankwer kers 1 blikslager, 1 loodgieter, 3 let terzetters, 1 suikerwerker, 1 sigaren maker, 1 sorteerder, 2 tuinlieden, 1 winkeljnffr., 5 werklieden zonder vak kennis. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen 1 dienstbode, 1 zager. t lampen bepaalt zich thans tot het ver spreiden van schaduw en de meeste van die, welke branden, zyn, wat de bovenste „hemyspheer" betreft, met vloes omtrokken. Ook de winkels zijn, wat hun verlichting aangaat, op streng rantsoen gesteld gesteld, 't Is dan ook zeker, dat nachtelijke Zeppelin er on mogelijk in slagen zal Londen te vin den, althans niet in staat zal zijn groote gebouwen te vinden. Een vijftal geweldige zoeklichten spelen krijgertje op de wolken, zonder tot dusver met een Zeppelin of een anderen Dnitschen adelaar in botsing te zyn gekomen. Deze stralenbundels worden aangeduid met den zeer tech- nischen naam van „nachtlichtjes van Lord Kitchener" Voetbal. Morgen spoelt „Olyrapia" een wedstrijd tegen D.V.V. (Duinoord—Den Haag) 2e Klas N.V.B. op het Sportterrein aan de Graaf Florisweg. Aanvang 2 uur. Naar wij vernemen heeft de G. C. F. C. „Olympia" met haar le elftal in geschreven voor de Noodcompetitie van dc N.V.B. "In de Competities der G.V.B. zalOlym- pia dit jaar waarschijnlijk met 2 of elftallen uitkomen. Korfbal. Morgenmiddag ten 3 ure speelt op het Sportterrein oen Swift-oombinatie tegen een Amicitia-oombinatie uit Boskoop. OOKLOGSV ARIA. Ifenden in het duister. Sinds eenige dagen (of juister, sinds eenige nachten) maakt Londen na zonsondergang een tamelijk obscure indruk. Oe vrees voor Zeppelins, waar door men zich hier reeds zes jaren lang min of meer bespottelijk maakt, en welke ook thans misschien niet geheel gerechtvaardigd is, heeft de autoritei ten doen "besluiten de straatverlichting tot het hoogst noodzakelijke te beper ken. Het grootste deel der electrische De gezonken Kngelsche Kruisers. UslNDEN, 26 Sept. De admiraliteit deelt mede, dat de verliezen bij het zinken van de drie Engelsche kruisers Hoque, Cree- sy en Aboukir bedroegen 60 officieren en 1-100 manschappen. LONDEN, 26 Sept. D« admiraliteit be richt dat bij het zinken van de drie krui sers in de Noordzee de Ilellandsche stoom- ichepon „Flora" en „Titan" buitenge wone krachten inspanden om de Engel sche matrozen te redden en hen van kiee- ren en voeding te voorzien. Een Holland- .clyj zeiltrawler, die vlak in de buurt van de kruisers vertoefde, keerde terug zonder hulp te verieenen niettegenstaande de „Hoque" hem om hulp vroeg. De „Aboukir" zonk in 35, de „Hoque" in 5 en de „Cressy" in 45 minuten. De „Hogue" werd in 20 seconden tijd twee maal getorpileerd. De „Hoque" en de „Cressy" zijn gezonken omdat deze hulp verleenden om de inenschen van de „Abou kir" te redden en toen zij stopten een gemakkelijk dool aan den Duitschen on derzeeër boden. HOEK VAN HOLLAND, 26 Sept. Om trent de barkas van den kruiser „Cressy" welke te Schevoningen binnengesleept, vrnemen wij nog, dat de Scheveningsche logger „Sfch. 29" het eerst het wrak eer gisteren ontmoette, Daar dit vaartuig al leen over zeilvermogen beschikt, vroeg het don Maassluischen motorschokker,, M. 137" hulp om het barkas te helpen sleepen, waaraan werd voldaan. De bar kas werd In beslag genomen door den •ommandant van de militaire macat lui tenant v. d. Schweck, wiens aandacht het trok, dat zich geen enkel voorwerp in de barkas bevond. Uit hot ondergopk |))eek, dal de schepper van de#-" sopokiker „Boh. 29" zich op zeevoorwerpen uit de barkas had toegeëigend, als oon barkas, voor- rnad munitie, touw, enz. De schipper viel door de mand en bekende voorwerpen uit de barkas te hebben gehaald. De directeur van de visschershavon, Bakker, ging op zee op onderzoek uit naar dfcn Maassluischen schokker, (Joch deze was niet vindbaar. Prins Oskar van Pruisen. BERLIJN, 26 Sept. Prins Oscar van Pruisen moet volgens hier ont vangen berichten zijn regiment ver laten en zich te Metz onder genees kundige behandeling stellen. Door de te groote inspanning heeft hij een acute hartverzwakking gekregen, waarvoor rust en verzorging noodig is. Dum-dum-kogel8. STUTTGART, 26 Sept. (van Duit sche zijde). De „Schwübische Merkur" deelt mede, dat in de kazerne van het Fransche infanterie-fegiment 125 kis ten dum-dum-munitie werden gevon den. Deze kisten waren begeleid van de aanwijzing, om ^ezelve in geval van mobilisatie af te leveren aan de schuttersvereniging te Monzuy. Hier uit blijkt, dat het Fransche bestuur de organisatie van franktireursbenden heeft voorbereid, en het plan bestond de franctireurs te voorzien van dum- dum-patronen. Schadevergoeding aan Luxemburg. BERLIJN, 26 Sept. (van Duitsche zijde). De schadevergoeding voor het nadeel, door den oorlog berokkend aan het particuliere landbezit in Luxemberg, zal dezer dagen dóór de Dnitsche regeering worden uitbetaald. Aan het Westelijk Front BERLIJN, 26 Sept. (van Duitsche zijde). Ooggetuigen bevestigen, dat de kathedraal van Reims nog weinig schade heeft geleden. De Duitsche pers herinnert er aan, dat de Engelschen in 1857, bij den stormaanval op Dheli, zich in het geheel niet hebben bekom merd om het heiligdom aldaar en om de gebouwen van hooge kunstwaarde. REIMS, 25 Sept. De Dnitschers hebben het bombardement op de kathedraal van Reims hervat. BORDEAUX, 26 Sept. Aan het offici- eele communiqué van gisteravond 11 uur is het volgende ontleend: Aan den linkervleugel in het gebied ten noordwesten van Noyon zijn onze vooruit geschoven af deelingen op sterkere vijande lijke troepen gcetooten, welke in den mor gen eenlg terrein wonnen. Toen onze troepen door nieuwe versterkt waren, hernamen wij het offensief. De strijd in (iit gebied neemt het karakter van buiten gewone hevigheid aan. In het centrum niets nieuwe. Aan den rechtervleugel moest de vijand tegenover de aanvallen onzer troepen zijn irijdkrachten bij Nancy en Toul ver spreiden. De vijand begon terrein te ver liezen in Zuid-Woevre zich terugtrekkend in de richting van Ruptade Mad. Deze actie wordt op de hoogten van de Maas voortgezet. De Duitschers drongen door in de richting van St. Mihiel, doch konden niet de Maas oversteken. Geen werkloosheid in Engeland, 's GRAVENHAGE, 26 Sept. De Engelsche legatie deelt medeNaar aanleiding van de bewering in de Duitsche pers als zou werkloosheid zijn veroorzaakt in Engeland wegens het stopzetten van de Duitsche in- en uitvoer tengevolge van de heerschappij der Britsche vloot op zee, meldt het Engelsche Departement van Buitenl. Zaken dat de werkloosheids-statistie ken over de laatste drie weken een gestadige daling der werkloosheid aan- toonen. De geïnterneerde Engelschen. VLISSINGEN, 26 Sept. Morgen ochtend zal oen deel der geïnterneerde Engelschen naar Engeland vertrekken. Dr. R. W. Baron Schimmelpenninck van der Oye. t Men meldt ons uit VGravenhage In den ouderdom van 65 jaar is overleden Dr. R. W. Baron Schimmel penninck van der Oye, oud-president der Eerste Kamer. De begrafenis zal Maandag plaats hebben. Moord en roof in Amerika. Heden werd voor het Gerechtshof te 's Gravenhage behandeld de zaak W. J. Marinussen, werkman te Sluis. Marinussen werd beschuldigd in Ame rika )We8t-Sayville) zijn kameraad te hebben gedood en beroofd. In eerste instantie werd hij door de rechtbank te Middejburg vrijgesproken en werd zijn onmiddellijke invrijheidstelling be volen. De officier van Justitie bij de Middelburgsche rechtbank kwam tegen dit vrijsprekend vonnis in hooger beroep en by behandeling vap het Hof te 's Gravenhage werd door den advocaat-generaal 12 iaar gevangenis straf geëischt, terwyl het Hof beklaag- des onmiddellijke gevangenneming gelastte en de zaak voor een nieuw onderzoek in handen van den rechter commissaris te Middelburg stelde. De Advocaat-Generaal eisehte ver nietiging van het vonnis der Middel burgsche Rechtbank en eisehte 15 jaar gevangenisstraf. De ver dediger achtte bekl. niet schuldig en vroeg vrijspraak en on middellijke in vrijheid stelling. Dit laatste werd door het Hof geweigerd, De uitspraak werd bepaald op 7 Oct. a.B, Moordaanslag. Gisterenavond was de 27-jarige land weerman G. H., wonende aan de Hoef- kade te Rotterdam, thans in dienst te Schevoningen, met verlof naar Rotter dam gekomen. Hij had daar verkeering of deze gehad met de 23-jarige C. M. v. Soy- lekom, wonende Hildegardastraat 35 aldaar. Hij ging dat meisje afhalen aan den winkel waar zij als winkeldochter in dienst was en bracht haar omstreeks 12 uur in de Hildegardastraat thuis. Het meisje was reeds boven toen hij haar terugriep. Terwijl zij naar bene den kwam loste hij a bout portant een revolverschot op haar en trof haar in het gelaat. Dadelijk daarop richtte hij de revol ver op zichzelf en schoot zich door de slaap aan het hoofd, zoodat hij bewusteloos neerviel. Beiden werden naar het nabijgele gen ziekenhuis aan den Bergweg go- bracht waar bij spoedig na aankomst overleed. De toestand van het meisje is, hoe wel ernstig, bevredigend. BPBGERJLIJKE STAND GEBOREN 24 Sept. Lamberdina Johanna, ouders J. de Pater eh J. C. Rijnshof. Adriana Alida, ouders J. C. L. van Leeuwen en A. M. van Ooijen. Jannie Martina, ouders J. Hoogendoorn en M. Schinkel. 25. Johannes, ouders G. Visser en M. Sinkeldam. ONDERTROUWD 24 Sept. O. P. M. van Boxtel te Dordrefcht en G. M. Stravers. K. van Groningen en D. J. Hofstede. OVERLEDEN25 Sept. W. Zwa nenburg, 4 j. J. P. Kasteloijn, 42 j. 26. N. I. Starreveld, gehuwd met D. C. Brem, 25 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.7 te Breslau, laagste stand 757.5 te Haparanda. Verwachting tot den volgendon dag: Aanvankelijk matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, toenemonde bo- wolking, waarschijnlijk uog droog weer, ochtends iets zachter. Heden overleed na een langdurig lijden in den ouderdom van 25 jaar mijn geliefde echt- genoote MELA IDA BREM- STARREVELD, mij nalatende vier jonge kinderen, die dit ernstig verlies niet kunnen beseffen. Uit aller naam D. C. BREM. Gouda, 26 Sopt. 1914. V Voor de liefderijke behandeling en goede zorgen tijdens de ziekte en het overlyden van mijn vrouw NELA IDA BREM-Starhevrld, door den heer Dr. RUPS en Zuster VAN DEN BURG betoond, en vooral voor dé gewaardeerde hulp van vele farailiön, waardoor haar lijden is kunnen wor den verzacht, betuig ik mijn harte- lijken dank. IMl aller' naam D. C. BREM. GEVRAAGD tegen 15 Oct. oon of een net Jóngmensch om in hot vak te worden opgeloid, tegen nader overeen të komen voor waarden. Eenige kennis van boek houden strekt tot aanbeveling. Brieven fr. met prima referention aan P. C. GOEMANS, Boskoop, Voorkade 1. Handed in fijne Vleeschwaron on Como- stibles enz. PRIMA (met Certificaat van Oorsprong) verkrijgbaar bij Drogerijen- en Verfwarenhandel, GROOTE MARKT 2. TELEFOON 113. met en zonder gehemelte-plant, vanaf f 2.— per tand, f35.per gebit. Plaatsing zonder pijn en met schriftelijke en langdurige garantie. 12 COOLSiNOEL ao, ROTTERDAM. Opmak., van Contracten, accoordaanbiedingen, Ineauo's, Voogdijzakna, Boedelscheidingen, Faillie.ement.qune.tiee, Koop- vnrnintigonde gebroken bij Paard na Raad, aaz. 20 Ruim 20-jarige praktijk; advies f I.—.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2