marten MW 1 I 1914 JOSEPHINE. t 3 k ‘R B De Oorlog. >'o. 12593. Vrijdag 2 October 1914. 53e Jaargang. behalve Zon- I T 31. FEUILLETON. >0.000.' ij HE het Leven, [AAG. exx -^^êL^extexx-tïeToleucL voor G-o\xoLa. ®zx Ozaa.S'txelcezx. Versohij ut dagelij ks r i 'T;l Telefoon latere. 82. en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon latere. 82. KENNISGEVING. g 38 andere prjL w aan I (Hbld.) •hl '9- «i Duit- In D© uitvoer van erts over Harwich 29 S, Wijdstraat Wally Reimar.” 86 erzekering tegen (Wordt vervolgd bruine kleur uitge- tsen aan, welke in zullen wordenzij hetgeen en de geen ver- ÏLD Lnz. (G. •Jkweea, en HUM. GOUDSCHE COURANT. oor •bniilnn kt ia. O1TELS. I fET. FDHUJD. I ^-1 ke. Ovwywl M I >or zoover de linden ijn; het de i ten spor en daarom BERLIJN, 1 Oct. Van Dulteche zijde. Uit België wordt gemeld, dat de schors oen dertigtal Fransche vliegtuigen verpakt en op spoorwagen*» geladen België hebben opgevangen. i is het eenige bhd, Schrijver BOUTpp Isels bevat. T, -3 dm rechter er niet dat deze hem geholpen f 1 25 „1.50 1.50 ,1.90 ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. en van het Zuidelijk vitserland en Italië, gedeelten, waarde Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 to ’«-BrawoHhoQe. Bijdragen voor bovengenoemd Steun comité worden door ons gaarne in ontvangst genomen en aan den alge- meenen Penningmeester toegezonden. DE ADMINISTRATIE. Engeland en Noorwegen. CHRISTIANIA, 30 September. De Noorsche minister van Buitenlandsehe Zaken heeft te Londen pogingen ge daan om de Engelsohe rogeering te bewegen de bepaling, dat ertsen als oorlogscontrabande worden beschouwd weder in te trekken. z^v.zs.. t-Un^nrinn PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen Waarom de „Vorwiirts” verboden werd. Het verschijnen van de Vorwiirts, het centraal orgaan van do sociaal democratische partij in Duitschland, (Pres.), Dr. A. E. 1BDEN, Dr- PH- o, dat ge gekomen zijt.” sprak ze op zachtrn toon. „Eerst toen ik mijn brief verzonden had, begon ik te begrijpen, dat die u zeer onbescheiden PRIJS DER ADVsERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. f 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels t0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. I, Nederland, België, md en Noorwegen. „Geachte Heer! Wat u gisteren op last uwer supe rieuren gedaan hebt, beschouw ik als een beleodiging voor de nagedachten!* mijner heklagenswaardige zuster en als oen on- bevoegd' ingrijpen in de heilige rechten van onschuldige personen, doch dit geeft mij toch nog niet bet recht om aan de waarheid te kort te doen. En dat deed ik gisteren zonder het bijna zelf te weten toen ik op een vraag van u antwoordde. Ik ben bereid die verkeerde handeling te herstellen, doch ik kan alles niet aanhot papier toevertrouwen, hoe gaarne ik u ook het pijnlijke van een ontmoeting met mij zou willen besparen. Hot is waar, Ik liehoor tot do familie Reimar en heh daarom alleen reeds voor immer alle aan spraak op uwe hulp en bijstand verloren, maar in uw hoedanigheid van ambte naar. tot bescherming van hen. die in Aan do kust van Dalmatio. Berichten uii Dalmatio molden dat de Duitsche forten van Cattaro vernield zijn, evenals allo vuurtorens, stations voor draadloozo telegrafie en signaal stations, welke in het centrum van Dalmatio zijn gelogen. Een Fran- scho vlootafdooling zou thans meester zijn over alle eilanden tot Sobenieo toe. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Gouda brengen, naar aanleiding van het bepaalde bij artikel 2 van het Kon. Besluit van 27 Juli 1887, (Staatsblad no. 141) in herinnering, dat de zich in deze gemeente verblijf houdende vreemdelingen verplicht zijn binnen één maand na hunne aankomst zich aan te melden bij het Gemeentebe stuur, ten einde ingeschreven te kun nen worden in het Bevolkingsregister, welke inschrijving kan plaats hebben op vertoon van hun paspoort of reis en vörblijfpas en andere door de poli tie deugdelijke erkende bewijsstukken. Geschiedende deze kennisgeving ter voorkoming van vervolging, overeen komstig de bepalingen van het bo tengenoemde Koninklijk Besluit. Gouda, 2 October 1914. Burgemeester en Wethouders voorn., R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEÜ8DE. moest voorkomen „Dan hebt ge u zeker vergist, mejuf frouw,” antwoordde hij met M urm to. „Niet alleen als poliiie-ambUnaftr, maar nog veel meer als vriend, Ik u steeds ten dienste staan, voor zoover u de vriend schap niet versmaadt van oen man, die volgens de begrippen, die in uwen kring omtrent de eer gelden, niet meer in hel volle bezit van zijn oer is.” Blij verrast koek zfj hem aan haar stem verried echter nog eenige schroom, toen zij antwoordde: „In ernst kan u niet zoo over u zelven spreken, mijnbeer Nor man! Wat men toen van u zei, kan on mogelijk waar zijn.” En wat zei men dan toen, juffrouw Wally?” vroeg hij. „Duid het mij niet ton kwade, dat ik die oude geschiedenis weder aanroer, maar ik zou niet gaarne door u voor beter of slechter gehpuden worden dan ik werkelijk bon. Men zei toon, dat ik mij geduldig had laten be schimpen, dat ik een lafaard was niet waar Het hoofd getogen en tot achter de ooren kleurend, antwoordde zij, zonder Norman aan te zien: „leta dorgolijks was het, maar ik heb het nooit kunnen ge- loovon.’* Hoi* koel on vormelijk dit bripfje vol gons de bedoeling van Wally moest klin ken, toch was het voor Norman de smart kreet van een gepijnigd hart; geen macht ter wereld zou hem weerhouden hebben om aan haar oproeping gevolg te geven. Hij dacht er niet lang over na. wal Wal ly toch wel voor onwaarheid kon gezegd hebben, hij dacht er niet aan, dat zij hem misschien een gewichtige mededeel in g be treffende den moord wilde doen. Hij wist alleen nog, dat hij haar zou wederzien, en daarbij kwam een mengeling van za ligheid en angst die hem ónmogelijk maak te rustig na te denken. Zonder aangetjiend te zijn, voerde het dienstmeisje een half uur later den heer Norman in de spreekkamer van Sieve- king, waar Wally hem reeds schoen te wachten. Beiden waren blijkbaar vertegen, doch Wally overwon het eerst baar be schroomdheid. „Ik dank Noord-Brabant en scheidene batterijen schenen aan het bombardement deel te nemen en de schoten waren goed gericht. Hij zag maar drie granaten Duiten de stad ontploffen. De huizen op het plein in het midden van de stad vielen letter lijk in elkaar, nu het stadhuis, dan een heel blok huizen. Op den heuvel stond een aantal Franache stafofficieren die zeer verontwaardigd waren over dezen aan|valop een open, onversterkten stad, waarvan de inwonem op geenerlei wijze verdacht kondeti worden iets tegen de Duitachers té hebben onder nomen. De weg naar Amienji waa zwart van vluchtelingen van alten leeftijd oudé lieden en vrouwen, te zwak om te loopen, werden op karren voortgereden. Verder zag men veel kinderwagena met zuigelingen, die haastig uit hun wiegen waren genomen voor de ouders vluchtten. Om half zeven zag men overal branden in de richting van Albert het waren waarschijnlyk hooi of atroo- schelven die door granaten in brand waren geraakt. Maar het felst was de gloed boven het brandende Albert, met op den achtergrond de nog onbe schadigde kerk met den hoog opryzen- den toren en het vergulde Mariabeeld met het kind Jezus. 20, soms 25 mijlen per dag af. De Duitachers kregen herhaaldelijk bevel om wanhopige pogingen Jn ’t wetk te stellen ter vermijding vaneen omtrek- king en ze zijn daar tot dusver in geslaagd. Soms hebben zij zware ver liezen geleden, doch steeds hebban ze hun front even lang weten te houden als dat van de bondgenooten. Zaterdag begon ’t intusschen dui delijk te worden dat de pogingen der Duitschers te vergeefs waren. Zij heb ben toen hun 'plan gewijzigd en blijk baar besloten tot een poging om wigsgewijze het front der bondgenooten te doorboren. De punt van die wig was te Albert. Die poging is bijna geslaagd. De Duitschers hadden een groote massa geschut aangevoerd en de Fransche infanterie had 't zwaar te verantwoorden, doch ze wist zulk een levendig vuur te onderhouden dat de Duitschers niets opschoten, ’s Avonds was de gansche hemel verlicht door de springende granaten. Zondag begonnen de Duitschers merkbaar terrein te winnen en Maan dag rukten ze nog steeds vooruit, doch intusschen hadden de Franschen een groot aantal van hun vermaarde snelvuurbatterijen aangevoerd, waar van het moordende vuur den Duitschen opmarsch tot staan bracht. Gisteren zetten de Duitschers hun aanval voort, doch laat in den namiddag was hun poging blijkbaar mislukt. Fransche batterijen stonden op verschillende punten rond Albert, doch geen enkel binnen een mijl van de stad. Om vier uur gistermiddag deed een Taube een verkenningstocht, ongeveer 7000 voet boven hen, om tien minuten over vijf begonnen de granaten uit het zware Duitsche geschut te vallen, maar niet op de punten die de Duitsche vlieger had aangewezen als de stand plaatsen van de Fransche batterijen. Zij vielen namelijk in de stad. Hier volgt over het begin van dat treurspel het verhaal van een oog getuige, die op den heuvel stond, waarvan men over het stadje Albert heenziet. Hij hoorde om tien minuten over vijf een zwaren slag, die sterk verschilde van het geluid dat een gra naat uit een gewoon veldkanon maakt en zag een groote granaat in de stad neerploffeni Hij dacht aan een toeval door verkeerd richten van een zwaar kanon, maar weldra zag hij tot zijn verontwaardiging en smart dat steeds meer granaten, bij twee en drie tegelijk, in de stad werden geschoten. Ver is thans reeds geheel en al opgehoudon. De zienswijze van Engeland wekt de grootste verbittering in geheel Scandinavië, te meer daar het tegen woordig optreden van Engeland in strijd is met de op 20 Augustus, dus drie weken na het uitbreken van don oorlog, gegeven verklaring, waarin de Engelsche Regeering beloofde, zich stipt aan den tekst van de Verklaring van Londen van 1909 omtrent do rechten in den zeeoorlog te zullen houden, behalve voor eenige bepaalde lijk genoemde artikelen, waarbij erts niet werd genoemd. Erts is integendeel in deze Verkla ring uitdrukkelijk genoemd, bij de goederen, die onder geenerlei omstan digheden als oorlogscontrabande be schouwd mogen worden. Aan het Westelijk Front De Duitschers in Frankrijk. De correspondent van de Daily Mail in Frankrijk seint, naar een particulier telegram aan N. R. Crt. hit Londen meldt, dat de Duitschers de laatste dagen zyn voortgegaan met het uit breiden van hun front in Noordwestc- lijke richting. De bondgenooten hebben deze beweging beantwoord door even eens hun front uit te breiden. De beide partijen hebben op deze zijde voort durend getracht elkander om te gek ken. Aan weerskanten zijn zeer' om vangrijke versterkingen aangevoerd. Lange geforceerde marschen zijn noo- dig geweest om de bewegingen uit te voeren. De Fransche troepen legden Uit het Balkangebied. Ook hier strijden wij voortdurend in vyandelijk gebied. Binnenlandsche ontevredenheid en bestaande ellende en hongersnood bedreigen daar onzen vijand, terwijl de monarchie on Duitsch- land de beste vooruitzichten hebben in den ons opgedrongen oorlog om dezen tot oen goed einde te brengen. Dit is de waarheid over den toestand. 15) Op dien brief had hij niet geantwoord blijkbaar had men dit ook niet verwacht, want reeds drie dagen later ontving hij ecu fraai gesteendrukte kennisgeving der verloving van mejuffrouw Josephine Rei mar met don grondeigenaar Rudolf Sie veking. Zij had zich verloofd met den man, die hem zonder andere reden dan jaloersch- heid beleedigd had, on met wien hij niet had willen duelleeren om redenen, die hij zelf aan den raad van eer zijner kameraden niet had willen blootleggen. Niet zijn weigering om te duelleeren, maar wel de verleidelijke millioenen van Rudolf Sieveking, waren de oorzaak, dat Josephine haar verloving met den onbe- middelden luitenant verbrak. De geringe twijfel, dien hij op dit punt tot heden had gekoesterd, was hem door de lezing in haar daglioek nn geheel ontnomen. Josephine’s waan, dat zij Norman wer kelijk met geheel haar hart beminde, was spoedig vervlogen, zoodra zij geen ge vaar meer liep dat hij haar zou ontglip pen en niet meer op een ander jaloersch behoefde te zijn. Haar hart was even Weinig vatbaar voor echte, reine liefde als foor de ware vrouwelijke toewijding en LONDEN, I Oct. Van Engelsche zijde. Als een nieuw towijs van aanhankelijk heid van Indiö wordt mot voldoening mel ding gemaakt van het feit, dat do Azbk- han, de voornaamste Mohammedaanaoho leider in Indiö, 2000 pd. st. voor do In dische ambulance hoeft gegeven. Daar hij niet, als strijder dienst kan nmuen, hoopt hij, hot expeditiekorps als tolk te kunnen vergezellen. De Azakhan zeide, dat Duitachland zich tal van jaren als een beschermer van den Islam heeft voor gedaan, maar dat de hemel moge ver-, hoeden, dat de Mohammedanen zulk een beschermer krijgen. PARIJS, 1 Oct. Va», Fransche zijde In het heden openbaar gemaakt commu niqué wordt het volgende medegedeeld De algemeeno toestand is onveranderd; nochtans hebben wij op onzen linker vleugel ten Noorden van de Somme on op onzen rechtervleugel in het Zuidon van Woovre vorderingen gemaakt. De belegering van Antwerpen. ANTWERPEN, 1 Oct. De verwar ring, welke de laatste dagen in de stad heerscht, is ontzettend. Men krijgt op sommige oogenblikken den indruk, dat burgerlijke autoriteiten en mili taire commandanten den toestand niet meer volkomen meester zyn. Toen Zaterdag een Taube over de stad vloog, werd eerst geschoten, toen elke kans om Ijet vliegtuig te raken, door den grooten afstand vervlogen was. Na do geweldige paniek hierdoor ontstaan, trokken Zondag duizenden vluchtelin gen door de straten van Antwerpen. Aan het stadhuis, waar zij hunne huis- vestingsbiljetten aanvroegen, of waar zij om een „permis de séjour” ver zochten, waren de beambten het hoofd kwijt. Vrouwen met vele kinderen kregen^ ten antwoord, dat zij maar had oui den sluier op te lichten, die tot heden weldadig de grootste dwaasheid van zijn leven bedekt had. Toen Norman den volgenden morgen zijn zitkamer binnentrad, vond hij op de schrijftafel onder de ingekonjen stukken ook een briefje mei rouwrand, waarvan het adres door een dameshand was ge schreven. Daar hij met weinig dames be kend was -en zeer ingelogen leefde, trok deze brief natuurlijkerwijze datfelijk zijne aandacht. Nieuwsgierig scheurde hij den omslag open; reeds bij den eersten blik in dien brief werd hij diep ontroerd. Het schrijven luidde: nood vorkeeren, zult u mij toch uw hulp niet willen onthouden. Mijn zwager koert vandaag nog niet van zijn jachtpartij te rug, u h(4>t dus geen ontmoeting mot hem te vreezen, wanneer u In den loop van den dag voor de laatste maal, dat beloof ik u plechtig mij komt bezoe ken. Ik ga niet uit, op elk uur kunt u mij dus thuis vinden. moesten zien hoe zij een andere plaats bereikten, of men gaf hun den raad naar Nederland te trekken. Vaak ook werd hun ruw toegevoegd, dat zij naar Mechelen moesten terugkeeren. Hier door bevonden zich veten, die aan dit bevel gehoor gaven, in het grootste gevaar toen zij in de nabijheid van het gebombardeerde Mechelen aankwa men. Honderden andere vluchtelin gen werden ondergebracht in de Scala, de Palatina en andere gebouwen. Maandag verergerde de toestand nog aanmerkelijk en Dinsdag, toen nog tal vati vluchtelingen uit Lierre aankwa men, bereikte de verwarring haar hoog tepunt. Nadat ’s morgens vroeg nog treinen naar Turnhout en Lierre ver trokken waren, werd op een gegeven oogenblik het geheele spoorwegverkeer stop gezet. Dichte drommen vluch telingen, aan wanhoop ten prooi en omstnwd door burgerwachten, bewo gen zich over de Keizerlei. Een bevel werd uitgevaardigd, volgens ’t welk geen inwoner der stad Antwerpen meer verlaten mocht, terwyl de vluchtelin gen binnen 24 uur moesten vertrokken zjjn. Later op den dag vertrokken weder enkele treinen, voornamelijk in de richting van Cappellen. ANTWERPEN, 1 Oct. Officieel. Holen nacht heeft de geheele Belgische artillerie oen hovigen aanval gedaan op de Duit- ache Hniön en verschansingen, bewijst, dat het Belgische geschut forten intact zijn. De Duitschers hebben zware verliezen geleden. Om twee uur 's nachts is een Zeppelin gesignaleerd boven Moll, Rethy, Turn hout, Bourg-Leopold, Morxplas, Brecht, Oost Malle en West Malle. Om half vier werden uit het luchtsohlp bommen gewor pen in de nabijheid van het fort Broe- chom. Do bommen richtten echter schade aan. De Zeppelin trachtte geefs in de stolling van Antwerpen door te dringen. zelfverloochening. De gedachte aan bescheiden levenslot, dat haar door overijlde verloving met Norman zou deel vallen, was haar stellig zeer f dig onverdragelijker geworden had zij zeker den driesten aandrang van den innerlijk ruwen, maar zeer rijken Sie veking beschouwd als een beschikking van het noodlot, waarvan zij gebruik moest maken. Oorspronkelijk had de jon ge rijke Sieveking niet aan een huwelijk ge dacht, maar Josephine had hem door al lerlei kunstgrepen en coquotterie in haar net gekregen, even als zij met Norman gedaan had. Maar toen zij eenmaal zeker van hem was en Sieveking haar door een onliescheidenheid in kennis had ge bracht met de aangelegenheden van het duel, had zij daarvan gebruik gemaakt om de verloving met Norman te verbreken. Norman beet zich van toorn op de lip pen als hij aan al de bijzonderheden van dien tijd dacht en zich herinnerde hoe harteloos zij met zijn liefde had gespeeld. Maar erger dan «ijn ‘oom tegen de doode was, zijl smart over het verlies van het kostbare geluk, dat hij destijds in zijn verbinding voor immer had laten glip pen. Ja, voor altijd, want al had Wally hem nog een weinigje genegenheid toege dragen, dan moest dat weinigje vervlo gen zijn bij de ontmoeting van dezen mor gen na deze ontmoeting zou hij nooit weer den moed hebben haar weder te zien. Waarlijk, hij was dankltaar voor u

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1