VMANIIKVAl DEN GEKUERAM) Biimeri land.. POLITIE. Stadsnieuws. Schoonhoven. KANTONGERECHT TE GOUDA- Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht jf.N'IWiHiTiZSHp aching, en „oorlog tegen de Oostenrij kers" is de kreet die met kracht van een lawine gaat dbor gansch Rumenië en achter de Karpathen. Welnu, dit is de internationale geest, welke de bedachtzaamheid van Koning Carol opwekt en hem haastig den eer sten ministerraad bijeen deed roepen, waarvan hij wel wat gemakkelijk dë eenstemmige inwilliging kreeg van de inachtneming eener strikte en loyale neutraliteit. Zijn sterkste argument was de bedreiging van andere zijde indien Rumenië aan Oostenrijk den oorlog verklaarde. Deze eerste beslissing wen met berusting door het publiek ont vangen tot zekere slecht georienteerde politici een compagne begonnen ten gunste van Oostenrijk en de Regeering zelve, door onwettige voorrechten te verleenen aan Duitschers en Oosten rijkers, de strikte neutraliteit die zij had aangenamen, schond. Vanaf dit oogenblik begon het pu bliek onrustig te worden. In alle pro vincies hadden betoogingen plaats waarbij geroepon werd „Weg met OostenrijkLeve Frankrijk! Leve Rus land Leve Engeland Oostenrijksche en Duitsche vlagger werden in het openbaar voor het ko ninklijk paleis verbrand en massa meetings hadden plaats om te protes teeren tegen de neutraliteitschennis. Ongetwijfeld bevond zich Koning Carol van een dilemma, want hij had reeds zijn keus gedaan tusschen zijn plicht als koning vaneen vrij constitutioneel volk en zijn plicht als een Hohenzol- lern. De laatste bleek te dierbaar aan zijn hart. Hij dient zijn kaste en zal dit doen tot aan zijn dood. Zijn laatste daad bewijst dit. Rusland heeft Koning Carol voorge steld Zevenbergen en Bukowina te bezetten, maar hij heeft standvastig geweigerd er troepen heen te zenden onder voorwendsel dat deze noodig zijn om de grenzen te bewaken. En tüans is Bukowina een even Ru- j meensch land als Zevenbergen door Russische troepen bezet en tot een Russische provincie verklaard. Hieruit volgt dat als deze politiek van Koning Carol, die hem in de geschiedenis den dubbelen rol zal geven van vereerder van de belangen zijns lands en held in het vasthouden aan de Hohenzol- lern-tradities, niet zijn laatste poging is, de 4 millioen Rumenen van Zeven bergen binnenkort door Russische troepen van het Oostenrijksche juk zullen bevrijd worden en voorgoed ingelijfd bij het Russische Rijk VICTOR JONNESCO. van GOUDA. VRIJDAG 2 OCTOBER. (Slot.) De heer Jongenburger: M de V. U schijnt een andoren kijk op de dingen te hebben dan ik. In uwe rodeneoring voorspelt u reeds dat een opzichter-klerk absoluut noodig is, dat hot zeker vaststaat, dat voor een gemeente-reiniging in een stad als deze een opzichter-klerk noodig is. Dat staat lijnrecht tegenover mijne meening. Wanneer aan het hoofd van den dienst komt niet een groote meneer die geregeld op het bureau zit en van daar zijne bevelen geeft, maar een man, die werkelijk medeleeft in do zaak en zich daarin van dos morgens tot F avonds beweegt, dan zal zoo iemand heel gemakkelijk alleen dien dienst kunnen waarnemen, met hulp op ze kere tijden. Er zijn natuurljjk enkele tijden in het jaar, dat hulp gewenschtis. M. de V. Nu beweert U in het alge meen dat kan niet anders, en ik be weer, dat het wel anders kan. Dat staat dus vierkant tegenover elkaar en dat kan eerst uitgemaakt worden wan neer de reiniging eeuige jaren loopt. Wist ik, wie aan het hoofd van dé reiniging komt, dan zouden wij el kander kunnen verstaan. Ik geef direct toe, als aan het hoofd van den reinigingsdienst iemand komt te staan die tot zekere hoogte ver bovon zijn personeel staat en zich niet bemoeit met do kleinere onderdeelen, dan is het direct noodig dat die op zichter er komt. Is het iemand, die zich tot zekere hoogte niet bemoeit met den verkoop van de artikelen, wat feitelijk dagelijks op do markt hier en daar moet plaats hebben, en naar wiens burëiu de verschillende personen wordenlverwezen, dan moet een opzichter aangesteld worden. Maar wanneer als leider wordt aangesteld iemand, die zijn zaken kent, een prac- tisch ervaren burgerman, die weet waar hij moet staan en hoe hij den tak van dienst moet regelen, dan geef ik de verzekering dat dergelijke opzichter overbodig is. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van den heer Jon- genbnrger komt in stemming en wordt met 10 tegen 7 stemmen verworpen. Tegen hebben gestemd de hoeren de Jong, van Veen, Vergeer, van de Velde, Knuttel, van der Ree, Prince, van Eijk, I Jsselstijn en van der Want. V-oor hebben gestemd de heeren Vingerling, Muijlwijk, Jongenburger, Broekhuizen, Kolijh, Donker en van Galen. Art. 14 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De artt. 15—17 worden achtereen volgens zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De ontwerp-verordening in zijn ge heel wordt op verzoek van den heer Kolijn in stemming gebracht en aan genomen met 12 tegen 5 stemmen. Voor hebben gestemd de heeren Vingerling, de Jong, van Veen, Ver geer, van de Velde, Knuttel, van der Ree, Prince, van Eijk, IJsselstijn, van Galen en van der Want. Tegen hebben gestemd de heeren Muijlwijk, Jongenburgei^ Broekhuizen, Kolijh en Donker. Het ontwerp-besluit in zijn geheel wprdt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het Voorstel tot oprichting van een tijdelijk fonds ter verzekering tegen werkeloosheid. De Voorzitter: Ik deel mede, dat ik naar aanleiding van een nadere circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel nog een conferentie heb gehad met den leider van de Centrale Werkloosheid verzeke ring. Daarbij is mij gebleken, dat de lijst van de vereenigingen, die in aan merking komen voor aansluiting aan deze tijdelijke verzekeringskas, eenige uitbreiding behoeft. Er is nog wat bij B. en W. niet bekend was een afdeeling Gouda van den Chris- telijken Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers in Nederland, en ver der is het de bedoeling van de Re geering om ook mogelijk te maken de aansluiting van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland „Mercurius". Dit maakt noodig enkele wijzigin gen in de verordening, welke ik bij de verschillende artikelen zal aangeven. De algemeene beraadslaging wordt geopend. De heer van Veen: M. de V. Ik zou u willen vragen, of de directeur van de gemeentelijke Arbeidsbeurs, die de functie van secretaris van het Fondsbestuur zal waarnemen, daarvoor nog een afzonderlijke toelage e Voorzitter: Het is de be doeling van B. en W., dat het secre tariaat van het Fondsbestuur door den directeur van de Arbeidsbeurs gratis zal worden waargenomen, dus dat de werkzaamheid niet afzonderlijk wordt gehonoreerd, dat het wordt beschouwd als een soort onderdeel van de werk zaamheid van den directeur van de Arbeidsbeurs. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. No. 1 van het ontwerp-besluit wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. tfo. 2. Vaststelling van het regle ment van het tijdelijk gemeente-fonds, ter voorziening in de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ge dwongen werkloosheid. De Voorzitter: In velband met hetgeen ik zooeven heb medegedeeld omtrent aansluiting van den Nationa len Bond van Handels- en Kantoor bedienden in Nederland „Mercurius" zal in do artt. 1, 4 en 5 in plaats var. „werkliedenvereenigingen" en „werk lieden vereeniging", gelezen moeten worden „vereenigingen" en „vereeni ging"- De artt. 14 worden achtereenvol gens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voo'rzitter: Op verlangen van de Regeering zal in art. 5 eenige aanvalling noodig zijn. De aanhef luidt; „Tot het Fonds kunnen worden toegelaten alle to Gouda gevestigde vereenigingen wier leden op 1 Augustus 1914 waren aan gesloten bij een Landelijke of plaatse- lijke werkloosheidskas" enz. B. en W. voegen hieraan toe: „of op andere wijze tegen werkloosheid verzekerd waren". Het is namelijk gebleken het geldt waarschijnlijk voor Gouda niet dat er vereenigingen bestaan, die beoogen niet alleen verzekering tegen ziekte doch ook verzekering tegen werkloos heid, iets dergelijks als „Providentia", dus die behalve bij ziekte ook bij work- loosheid nitkeering doen. Dergelijke vereeniging bestaat waarschijnlijk niet te Gouda, maar het is toch wenschelijk deze aan vulling aan te brengen. In voorwaarde VI wordt gesproken van „1 Augustus 19J4". Dit moet zyn 1 October 1914". Het gewijzigd art. 5 zoomode de artt. 610 worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. De Voorzitter: In de slotbe paling zal een wijziging moeten aan gebracht worden in verband met het „uitstel van behandeling van dit voorstel. Het was eerst de bedoeling van B. en W. geweest om in de vorige week een Raadsvergadering te houden. Nu de Vergadering eerst heden gehouden wordt is het niet mogelijk den datum van inwerkingtreding van het Fonds te stellen op 5 Octoberdat zal moeten zijn een nadey te door B. en W. te bepalen dag. De aanhef der slotbepaling wordt derhalve aldus gewijzigd „Dit Fonds zal in werking treden op een nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag*. De gewijzigde slotbepaling wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het ontwerp-reglemont in zijn ge heel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot, wijziging der ge- meente-begróoting voor 1914. De Voorzitter: Öet i's geble ken, dat ook het gemeentelijke Pen sioenfonds behoefte heeft aan een voorschot. Door het niet kunnen verzilveren van coupons en het niet kunnen te gelde maken van effecten is het niet mogelijk de pensioenen over het laatste kwartaal te betalen anders dan met een klein voorschot uit de gemeentekas, dat vóór 31 December weder zal zijn B. en W. voegen dus aan dit voor stel toe, om in de begrooting van 1914 onder de Ontvangsten te bren gen een art. 106 in Hoofdstuk VII „Voorschotten. Teruggaaf van aan het Gemeente Pensioenfonds ter voor ziening in gebrek aan kasgeld te ver strekken voorschot f 2000.en onder de Uitgaven een art. 7a van Hoofdstuk XV„Voorschot aan het Gemeente-Pensioenfonds tor voorzie ning in gebrek aan kasgeld te ver strekken f 2000. Het aldus gewijzigd voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aaugenomen. Aan de orde; Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1914. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voottter om B. en W. te mach tigen een tgdelijk leeraar in de bouw kunde en het vakteekenen aan de ambachtsavondschool aan te stellen. Wordt zonder beraadslaging en zon- def hoofdelijke stemming aangenomen; De Voorzitter: Aan de orde zou thans zijn het preadvies op het adres van Dijkgraaf en Hoogheemra den van Rijnland betreffende de uit- loozing van de opzichterswoning aan den Fluweelen Singel, maar op ver zoek van eenige leden van den Raad zal ik dit punt eerst aan de orde stellen na de behandeling van het Kohier van Schoolgelden op de Burgersoholen. De heer IJ s s e 1 s t n n M. de V. Wanneer ik de vrijheid neem iets in het midden te brengen naar aanleiding van deze wijziging in de volgorde der agenda, dan doe ik dat niet om eenig verwijt te maken. Het recht wn-smnen- stelling der agenda berust bij U\dus volgens mijne opvatting hebt U -Aen U alleen het volste recht-om agenda te wijzigen. Ik verneem nu, dat U terwillevan eenige leden van den Raad deze wij ziging in de agenda aanbrengt. Voor het verzoek van die Raadsleden moe ten zekere gronden bestaart1^ Wanneer ik nu verder de agenda nazie en ik bemerk, dat er nog punten op voor komen, die natuurlijk behandeld zullen moeten worden in besloten vergadering dan bekruipt mij de vrees, dat ook het Ct, dat nu uitgesteld wordt, in die oten vergadering zal besproken worden. Ik zeg Uik zal er geen aanmer king op maken maar ik wil alleen te kennen geven mijn wensch en ik hoop, dat U in de toekomst daarmede eenigszins rekening zult houden om zooveel mogelnk alle zaken in het openbaar te behandelen. De Voorzitter: Ik kan den heer IJsselstijn de verzekering geven, dat ik geheel aan zijne zijde sta; ook ik geef de voorkeur aan behandeling van de gemeente-zaken in het open baar. In het openbaar worden allicht do zaken ernstiger besproken dan dik- wijls wel het geval zal zijn in een onderonsje. Nu weet ik niet, of deze zaak in de besloten vergadering zal worden be sproken. Ik heb alleen voldaan aan het verzoek dat tot mij gericht is. Het recht er toe heb ik niet alleen omdat ik ben de samensteller van de agenda, maar dat recht is ook gegeven in art. 8 van het Reglement van Orde, waarin staat: „De Voorzitter van de verga dering heeft recht de volgorde der werkzaamheden te veranderen". Maar ik herhaal, dat ik over het algemeen geheel sta aan de zijde van den heer IJsselstijn wat betreft de behandeling van de gemeentezaken in het openbaar. Het spreekt natuurlijk, vanzelf, dat er zaken zijn ten aanzien waarvan een uitzondering moet ge maakt worden. Aan de orde: Het le Suppletoir Kohier der plaat selijke directe belasting naar het in komen, dienst 1914. Het Kohier van Schoolgelden op de Burgerscholen, dienst 1914/15. De behandeling hiervan geschiedt in besloten vergadering. Nadat de openbare vergadering her opend is, stelt de Voorzitter aan de orde Het preadvies op het adres van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland betreffende de uitloozing van de opzichterswoning aan den Fluwee len Singel. De Voorzitter: Ingevolgo het in de besloten vergadering besprokene stel ik voor dit punt voorloopig van de agenda af te voeren. Aldus besloten. Aan de orde: Het le Suppletoir Kohier der plaat selijke directe belasting naar het in komen, dienst 1914. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde: Het Kohier van Schoolgelden op de Burgerscholen, dienst 1914/1915. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter Krasse maatregelen. Het Ned. Corresp. Bureau voor Dagbladen JBelinfante en Vas Dias meldt aan de bladen Naar aanleiding van het feit, dat ons ter oore was gekomen, dat de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, order zou hebben gegeven, om te Groningen alle rogge en tarwe in beslag ten e- m e n, hebben wij ons tot den minis ter om inlichtingen gewend. Minister Treub deelde ons daarop het volgende mede: Inderdaad is het noodig geweest tot dezen krassen maatregel over te gaan. Per telegram is gisteravond aan den burgemeester van Groningen opdracht gegeven heden vóór aanvang van de markt, alle tarwe en rogge in de ge meente, hetzij gelegen in pakhuizen of in schepen of waar elders ook, voor rijk&rel^ning in bezit te nemen. Te- >ns is gisteravond uitgegaan aan alle bïkrgemeesters in de provincie Gro- ren een circulaire houdende op dracht tot minnelijken aankoop van de in Hun gemeente aanwezige tarwe en roggta en tot inbezitneming daarvan voor/het geval dat de minnelijke aan koop! niet gelukt. en tot dezen krassen maatregel zeer tWen mijn zin overgegaan, maar hij ^asw»odig omdat de Groningsche graanhandel niet alleen zich aan de zachtere maatregelen, die eerst geno men warep in het minst niet stoorde, maar ep^xoe medewerkte, dat het ont- oor de door de Regeering geDomen maatregelen dreigde geheel teloor te gaan. Wat de boeren betreft, ook de zen hebben het aan zich zelf te wijten, dat zulke krasse maatregelen genomen moeten worden. Het is inderdaad ergerlgk, zoowel van de zijde van sommige graanhandelaren als van die van een, helaas al te groot aantal boeren, hoe weinig zij den ernst van den toestand beseffen en hoe snel zij er bij zijn, pogingen te doen, om maatregelen, die hun een deel van hun oorlogswinst zonden doen derven met alle middelen tegen te gaan. Dat door boeren rogge, teneinde inbeslagneming voor bakkerijen te voorkomen, vermengd wordt met haver of met ander veevoeder, werd mij uit verschillende gemeenten be richt. Het schandaal van denHuizen- sohen boer, die reeds in beslaggeno men rogge met petroleum overgoot, is reeds gepubliceerd en gisteren werd mij medeohng gedaan van een boer in een Groningsche gemeente, die om beslagneming van rogge te voorkomen, deze had vermengd met fijn glas. Het zal wel geen verwondering wekken, dat waar zulke dingen voorkomen de regeering wel verplicht is, zonder veel Ïardon krasse maatregelen te nemen, [gh voornemen is neden aan alle commissarissen der Koningin een brief te doen uitgaan met verzoek om opgaaf der gemeenten die naar hun oordeel in aanmerking komen voor het ontvangen van een gelijke circu laire als die aan de Groningsche bur gemeesters. Waar sedert eenige weken ook de prijzen der peulvruchten op schromelijke wliza stijgen en het waar schijnlijk is, dat ditvniet het geval is van minder goeden pogst, maar uit- goeden sluitend of hoofdzake houding van met speculati den, ben ik voorm ogst, maar uifc- ijk van terug- voorraden v e d o e 1 e i fl ens dezer dagen" ook maximum-prijzón voor den groot handel in peqlWuchten vast te stel len. Mocjd^cfeze maatregel opnieuw door tegenwerking van handelaars en boeren illusoir gemaakt worden dan zal ik mij verplicht zien hetzelfde wat ik nu gedaan heb ten aanzien van de tarwe- en roggevoorraden in de provin cie Groningen, uit te strekken tot de boonen en erwten. Ik ontveins mij geenszins dat deze maatregelen in de uitvoering verschil lende moeilijkheden zullen opleveren en dat daarbij ook meermalen recht matige belangen zuilen worden ge schaad. Intusschen zal mij dit niet kunnen terughouden om, nu de winter voor de deur staat, de werkloosheid in verschillende bedrijven nog zal toe nemen, het aantal personen, die bg steun-comieé's hun toevlucht moeten zoeken, naar alle waarschijnlijk zal vermeerderen en dientengevolge de inkomsten van een groot aantal huis gezinnen aanmerkelijk zullen vermin deren, met alle kracht waarover de Regeering beschikt, tegen te gaan, dat levensmiddelen in prijs zullen stijgen alleen om aan enkele categoriën van personen speculatieve oorlogswinsten te bezorgen. Wat de boeren betreft begrijp ik natuurlijk zeer goed, dat het onbillijk zou zijn in de beóordeeling allen over één kam te scharen, maar het is niet te vermijden, dat, waar de kraBse egoïsten onder hen zulk een groot deel van den boerenstand blijken te vormen, de betergezinden mede moeten lijden onder maatregelen, die tegen de eersten gericht zijn. Bovendien doet de regeering alles wat in haar ver mogen is om den toevoer van maïs en veevoeder zoo spoedig moge lijk weer geregeld te doen plaats hebben, zoodat vrees, dat door de genomen of te nemen maatregelen, de veefokkerij en inzonderheid de var kensfokkerij ernstig zou worden be dreigd, niet bedreigd, niet behoeft te bestaan. GEVONDEN VOORWERPEN te GOUDA. Op eiken werkdag, des voormid dag, tusschen 10 en 12 uur zijn aan het bureau van politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen: Twee sleutels, een koperen dop van een kinderwagen, twee vloermatten, een part- pluie, een grijze pet, een zakje met in houd, een deurknop on een bril. Voorts zgn jfce bevragen; Een zilveren dameshorloge bij A. Schotborg, Groenendaal 9; rozenkranBin etui bij Smient, K. Tiendeweg 6; vijl hei- masten bij A. Stolwijk, J. v. d. Heiden straat 81; een zilveren oorbelletje bij C. de Jong, Bockenbergstraat 8; hond zwart niet geel bij A. Dullemont, Groenewegél} knipmes bij T. Manschot, Naaierstraat 9; rijwielpomp bij A. J. Roos, Eluweelen- singel 108; portemonnaio met inhoud bij Zegveld, Gouwe 13; gouden broche bij H. van Hooff, West Havön 47; armband met gouden slotje bij J. v. d. Broek, Lem- duisteeg 38 gouden heeronrlng bij Pltlo, West Haven; zilverbon van 11. bij Noo- tenboom, Heerenstraat 80; halsketting bij A. den Held, Doeiestraat 6; rozenkrans bij J. Verstoep, Bogen 83; bruine her dershond bij A. Bontekoe, Naaijerstraat9; gouden stukje va» een oorbel bij Vonk, Peperstraat 48; zakdoek bij Juffr. Kling, LI Willemsteeg 18; zilveren vingerhoed bij Weeshuis, Spieringstraat 1; zilverbon bi] J. Smit, Achter de ViscbmarktP°r' temonnaie met inhoud bij O. W. RUB8®> Gouwe 192; twee rijwielsleutels bij T. Woudenberg, Heerenstraat 47; een schaar tje bij Aldenhuijzen, Markt; zilveren arm band bij H. Sv. d. Horst, Houtmansplant- soffn 22; zilveren dameshorloge met ket ting bij H. Anker, LetbmaetstraatP°r" temonnaie zonder Inhoud bij H. Verkrooal Groenendaal 81; kinderarmband met gou den sluiting bij J. van Eewijk, Onder de Boompjes 4; kan petroleum bij Jansen, brugwachter Rabatbrug; portemonnaie met inhoud bij P. Boer, Heerenatraat 76 zwarte hond bij W. Boer, IJsseJlnan 47; portemonnaie met Inhoud bij Mej. Jong heid, Rotterdamsche dijk paar zwarte kousen bij W. Bakker, Komijnsteeg »5 kinderjasje bij G. Imholz, Achter ae Vlschmarkt 76; witte dameehandschoen wj W. G. Blokkaar, 4e Kade 25; R- J- Kerkboekje bij A. van Velzen, Gouwe paar zwarte kousen bij J. R^P^?n' °U" we 209; zilveren dameshorloge bij H- Wilgen, Raam 65; een kip bij J. M. v. Zwaluw, Bogen 27; handtascbje met in houd bij Verkleij Bloemendaal, Wad«nx- veen; boodschappenboekje bij J- ®r®°' Nieuwe Haven 52 damestascbje ffl» Rademaker Komijnsteeg 67; zil- annband bij G. Fijt, Oost Haven ^"torgnot bij Mej. Cats, Wilbeminastr. jPÏJtr zwarte kousen bij Bureau van Ljjge, Markt; zilveren armband bij Kus- tyachtelstraat 26; portemonnaie met j^oud bij Fluks, Spieringstraat lil; zil- yjjen broche bij M. de Morree, Bleeker- fljngel 24; zilveren speld bij M. A. de Korte, Onder de Boompjes; lapje geelka- yjgu Lij J. Lupke, Raam 196; moer van een wagen bij Blok, Komijnsteeg 65; gou den speld bij W. C. Overeinder, Peper- gtritt 86; rozenkrans bij C. v. d. Eng, qplefjpggtraat 10; vrouwenzak met inhoud yj Zijleman, Wilhelminastraat 3; een rij wielpomp bij J. M. Sluiter, Walensteeg 11- notitieboekje bij J. Wittenboer, Raam 278; twee Rozenkransen bij A. Kok, Boe iende 235; een blauwe das bij J. Heus, Kleiweg 64; knipmes bij H. Oosterling, Peperstraat 88; zilveren armband bij Mej. v. d. Berg, Gouwe 114; leesboek bij v. Leeuwen, Vlamingstraat 32; kruiwagen bij J. Mooijenkind, Speidemakersteeg 27; ro- jenkrans in étui bij Planke, Boelekade 109; broche bij R. v. d. Eng, Spiering- itraat 10; spaarbankboekje bij C. Ver kerk, Boomgaardstraat 21; mes in schede bij C. A. v. d. Klis, Boomgaardstraat 67; rokspeld bij H. Jaspers, Kattensingeï 3 j handtaschje met inhoud bij Spoor, Gtoeneweg 43; zilveren broche en arm band bij van Driesten, Turfmarkt 52 portemonnaie met inhoud bij A. Nooten- boom, Heerenstraat 30; gouden oorbel bij J. de Bruin, Nobelstraat 71. Gouda, 3 October 1914. De Commissaris van. Politie, BERTHEUX. GOUDA, 7 October. VlïBÖADERING VAN DEN GEMEENTERAAD op Vrijdag 9 October 1914, des avonds 73/k uur. Aan de orde: 1. De benoeming van drie leden der Commissie van bijstand in het be heer van den reinigingsdienst. 2. De benoeming van een Leider van den reinigingsdienst. 3. Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting en der begroo ting voor de Electrische Centrale vQor 1914. 4. De bezwaarschriften tegen aan slagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1914. De vermiste bankbiljetten. Op verzoek van den Commissaris van politie alhier deelen wij mede dat de Zaterdag jl. als vermist opgegeven bankbiljetten van f 1000.terecht zijn. Tijdelijke bewoners. Naar wij vernemen hebben zich hier ter stede ook een aantal inwoners uit België, die naar Nederland de wijk genomen hebben, tijdelijk gpvestigd, teneinde hier betere tyden af te wachten. Ontspanningzaal voor Militairen. Gisterenavond is de Ontspannings zaal voor Militairen gevestigd in de bovenlokaliteit van „Het Schaakbord" geopend. Een aantal loden van het Comité, dat zijn medewerking tot de oprichting had verleend, was op dezen eersten avond tegenwoordig. Bg ontstentenis van den voorzitter van het Comité, verwelkomde de pen ningmeester, de heer J. J. Hogen - doorn, de talrijke aanwezige militairen en sprak tot hen het gemoedelijk woord dat deze lokaliteit den militai ren ten dienste staat om zich in hun vrijen tijd te verpoozen door daar een courant te komen lezen, een spel te doen, wat muziek te hooren, of op andere aangename wijze zich bezig te houden. Een militair strijkje luisterde dezen eersten avond met vroolyke muziek op, en een der militairen vergastte zijn kameraden op een paar voordrachten, die bijzonder in den smaak vielen. Er heerschte een recht gezelligen geest, welke doet verwachten dat het ook de komende avonden niet aan bezoek van de militairen zal ontbreken. BoskOOp- De heeren C. Frets en J. Spruijt, alhier, z\jn door den Commissaris der Koningin in deze provincie herbe noemd tot leden van het College van Zetters voor 's Rijks directe belastin gen. Moordrecht. Aan de herhalingschool, alhier, zijn benoemd de volgende onderwijzers en onderwijzeressen De heeren J. Buys, C. H. N. de Nooijor, J. Engaibrecht en de dames A. W. Dijksman en N. van Krimpen. Naar de Schoonh, Crt meldt heeft de heer W. C. van de Kop bedankt als bestuurslid van de afdeeling Schoonhoven van Volksonderwijs, van de Vrijzinnige Kiesvereeniging on van den Ned. Bond van Koffiehuishouders. Strafzitting van 7 Oct. 1914. Voor het Kantongerecht te Gouda werden heden de volgende zaken be handeld Visscherywet-overtreding. Wegens het visschen zonder schrif telijke vergunning in de Boezem vaart onder de gemeente Bleiswijk stond terecht J. S. te 's Gravenhage. Bekl. bekende het ten laste gelegde doch voerde in zijn verweer aan dat door hem in een café daar ter plaatse was geïnformeerd of het water, waar van hier sprake is mocht worden be- vischt, waarna de juffr. van dat café die vraag toestemmend beantwoordde en 10 minuten later werd bekl. geverbaliseerd door een {familielid van die juffrouw. De Kantonrechter vroeg of bekl. verband zocht tusschen hetgeen de juffrouw zeide en zijn bekeuring. Bekl. haalde toen zijn schouders op. Geëischt werd f 1.boete subs. 1 dag hechtenis met, verbeurd verklaring van den in beslag genomen hengel. Joh. O. te 's Gravenhage, die de bovenbedoelde overtreding mede had begaan hoorde eveneens f 1.— boete subs. 1 dag hechtenis èn verbeurd ver klaring van den hengel togen zich eischen. Beide bekl. verzochten hun hén gel terug te mogen hebben. V Wegens visschen zonder verguniraig onder de gemeente Bleiswijk werd ook tegen A. H. R. alhier f 1.boete subs. 1 dag hechtenis en verbeurdver klaring van den hengel geëischt. Ondeugdelijke melk. Tegen den niet verschenen bekl. N. v. E. melkverkooper alhier werd na een door den heer Grendel uitgebracht rapport waaruit bleek dat door een gebrek in de bereiding de in beslag genomen karnemelk een te laag gehalte bevatte aan vetvrije droogresten f 15. boete subs. 5 dagen hechtenis geëischt. L. v. R. alhier had op het trottoir gefietst, naar hij verklaarde om dat hij het pas leerde. De ambtenaar begreep dat 's mans veiligheid in dit geval op een trottoir ■beter gewaarborgd was dan op de ktraat zelve, maar bekl. was ih over treding en daarom werd geëischt f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. P. A. S te Moordrecht zou volgens tegen hem opgemaakt proces-verbaal in de Holl. IJsel hebben gezwommen. Bekl. ontkende dit. Hij was wel gekleed te water geweest, doch onder bijzondere omstandigheden. Geëischt werd f 1.boete subs. 1 dag hechtenis. Vronw A. S., dio reeds meermalen de Leerplichtwet heeft overtreden, stond thans voor een nieuwe over treding daarvan terecht. Hetzelfde motief en verweer van vorige malen, een gioot gezin en thans geen in komsten waardoor het kind van school werd gehouden om gelegenheid te bieden aan de vrouw zelf wat te ver dienen, werd ook thans aangevoerd. De eisch luidde f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Een aanvaring. Op 15 Juli j.l. in den namiddag bevond zich op den Holl. IJsel bij het overzetveer Gouderak-Moordrecht een sloep en een motorjacht, terwijl de veerman de Bruijn zich met een passagier in zyu boot mede op het water bevond. De veerman meende tusschen de sleep en de motorboot door te kun nen om den overkant te bereiken, doch die meening faalde. Het bootje kwam tegen de motorboot aan en daarbg werd een der riemen door den motor gegrepen en verbrijzeld. Verder liep deze aanvaring zonder ngelukken af. Teg( Jegen den schipper van het motor jacht is later procesverbaal opgemaakt. Ter terechtzitting verklaarde de schipper L. v. H. te Amsterdam dat de veerman het ongeval aan zich zelf te wijten heeft. Hij had moeten wachten tot de boot voorbij was. Bovendien de schipper had niet eens gemerkt dat de veerman een riem was kwijt geraakt. Dit bleek eerst bij aan komst in de sluis te Gouda. De eigenaar van het jacht de heer Lelyman te Amsterdam, die aan boord was en thans als getuige werd ge hoord, had van het ongeval zelf alleen een klein schokje bemerkt. Aan de boeg van zijn jacht was slechts een schram zichtbaar, zoodat hg niet de indruk heeft gekregen van een ongeval. Overigens verklaarde get. dat de veerman zich niet tot hem had gewend daar hij anders zeker de gemaakte schade zou hebben vergoed. Get. verklaarde zeker hulp geboden te hebben, indien zich iets ernstigs had voorgedaan. De veerman de Bruijn verklaarde dat de motorboot niet in goed vaar water was, waardoor het ongeval ver oorzaakt werd. De ambtenaar O.M. requisitoir ne mend, achtte het bewijs voor het ton laste gelegde niet geleverd en conclu deerde tot vrijspraak. Geëischt werd voorts Tegen N. J. v. Dam, veehouder te Reeuwijk wegens het vervoeren van oen doode kieviet f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis; Tegen F, J. (X M. O., die in een in beweging zijndo trein was gestapt, f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis Tegen W. H. V. landbouwer te Reeu wijk wegens het berijden van do Klei- wegsbrug terstond nadat ze geopend was geweest, f 2.-— boete subs. 2 da gen hechtenis tegen J. Z. alhier wegens dronken schap f 3.boete subs. 3 dagen hechtenis tegen I). C. te Nieuwerkerk a. d. IJsel, die uit nood gevischt had zon der vergunning f0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. De zaak tegen Joh. E. W. B. alhier beklaagd van het werpen van vuil in de Zeugstraat werd aangehouden tot het hooren van den verbalisant. In alle overige zakenjwerd vei stek verleend. Da uitspraken werden bepaald op 21 Oct. a.s. Aan het Westeiyk Front. De Duitschors in Frankrijk. PARIJS, 6 Oct. (Officieel commu niqué van 11 uur). De toestand is dezelfde. Op onzen linkervleugel ten noorden van de Oise wordt de actie steeds feller; in het centrum is het betrekkelijk kalm. Wij jonnen eenig terrein ten noorden van de hoogten aan de Maas. In Noord-Frankrijk. BERLIJN, 6 Oct. (van Duitsche zijde). Aan het bericht dat alle steden in de omgeving van Parijs zullen worden versterkt, voegt de Berliner .Lokalanzeiger het volge^e commen taar toe. Dit bericht is inderdaad hoogst interessant, daar het in meer dan een opzicht een diepen blik ver gunt, geheel daarvan afgezien dat de eindbeslissing niet meer maandenlang uitblijven kan, dat er derhalve pe geen tgd meer over ia ojpgi acht steden krachtig te versterken en een nieuwen fortengordel rondom Parijs te bouwen, moet het toch als volkomen uitge sloten beschouwd worden dat de firma Creusot de noodige kanonnen zou kunnen klaar krijgen, al zou ze zich ook nog zoozeer haasten. De com mandant van Parijs die dit plan heeft uitgebroed, had bovendien zonder veel moeite tot de conclusie kunnen komen dat uit de huidige geweldige gevechts linie toch geen troepen konden gemist worden, al was het slechts voor het graven van loopgraven, om niet eens van vestingbouw te spreken. Joffre zal ongetwijfeld door de overgroote ijver van den commandant niet bijster aangenaam getroffen zgn, want het publiceeren van dit plan verraadt toch dat men op een terugtocht derFran- schen en niet juist op een zegepraal rekent. Uit een mededeeling van de Temps krijgt men nu voor het eerst de namen der Fransche legerbevel hebbers te hooren, op den rechter vleugel staat generaal Garrail. De gevechten bij Verdun en aan de Boven- Maas leidt Langlais, bij Vitry-le- Frangois staat Feohe, bij Sezanne d'Espery, terwijl Manoury den linker vleugel en het verschanste kamp b\j Parijs dekt. Volgens mededeelingen van de Fran sche legatie hebben de Franschen, toen de Duitschers bij Lassigny een vergeefschen aanval beproefden, 500 man krijgsgevangen gemaakt. De voorwaartsche beweging der Fransche troepen te Coiffie» aan den rechteroever van de Aisne gëschiedde met levendige medewerking van de Britsche troepen. De belegering van Antwerpen. ANTWERPEN, 6 Oct. (Officieel). De toestand te Antwerpen is ernstig. De stellingcommandant heeft heden avond (6) aan de burgemeesters van de gemeenten binnen de versterkin gen van Antwerpen het volgende schrijven gericht: Ik heb de eer ter kennis van de bevolking te brengen dat het bom bardement van de stad Antwerpen, van de voorsteden en de omstreken onvermijdelijk is. Het is echter, zeker dat de bedreiging met of de uitvoe ring van het bombardement echter goen invloed zal hebbeta op den weerstand die tot het uiterste zal wor den volgehouden. Personen die zich aan «le uitwerking van de beschieting willen onttrekken, worden verzocht zich in den korst mogolrjken tijd te verwijderen in noordelijke of noord oostelijke richting. De toestand in Brussel. LONDEN, 6 Oct. (Van Engelsche zijde.) De correspondent van de Daily Newö sqint zeer onrustbarend nieuws uit BrusselVolgens den correspon dent zijn verschillende huizen in de voorsteden en het Hotel l'Esperance aan de Gare du Midi in vlammen op gegaan. De Duitsche soldaten zouden hoe langer hoe uitdagender optreden zoodat men ongerust begint te worden. Aan de Brabantach-Belgische grens. BAARLE-NASSAU, 6 October. Hier komen sedert 3 dagen alleen nog treinen van Tielen aan, dus geen vluchtelingen uit Antwerpen aieer de toevloed aan het slation(grens) is dan ook aanzienlijk uiip- der dan een paar weken geleden. De controle aan het station is echter scher per als sanitair. Eenige studenten zijn druk bezig de uit België per trein, wa gen, kar of te voet, komenden in te enten. Nonnen, paters, ouden, jongen, alles moet aan de gezondheidsprikken geiooven. In het Hollandsche douanekantoortjo hebben de heerèn die zich met het inen ten bezighouden het soms zeer dTuk. Iedereen die over den straatweg uit Bel gië komt en wiens pas in orde is (nage zien door de Nederlandsche schildwach ten) moet zijn of haar arm ontblooten en krijgt de 5 pokprikken. De Belgen, die van Turnhout komen, doen ,-daar, in het gezellige hokje enorme verhalen over den toestand. De een heeft 50.000 Franschen gezien, de ander bezweert met veel ophef dat de Duitschers heeiemaal teruggewor pen zijn. Belgische kranten worden sohaarsch. De .vluchtelingen brengen ze dan ook niet meer mede. Natuurlijk geeft dit alles aanleiding voor curieuso tafreel- tje8. Overigens is het ook hier vol met Belgen. Men hoort de „Vlaamsche klap" De uit België komenden vorzekerden al len „alles gaat goed" ofzij houden hun mond. Zij geiooven natuurlijk hoege naamd niets van de gevallen forten, tan- taseoren over de Engelsche troepen enz. en trekken al klappende verder ons land /ia. Eenige monnikken in hun bruine pyen gaan nog moedig, blootvoets en bloot- hoofds den weg naar België op waar nog lustig een zeer verschoten Beigischo vlag waait. De vrij grimmige opsnijdende Belgische karabiniers die op het Staats spoor grensstation tien dagen geleden ach ter de in de vestibule met tegeltjes aanS gegeven Belgische grenslijn veel vertoon maakten, zijn verdreven. Eenige franc- tireursachtige gewapend© Belgische man nen draaien op den landweg wat heen en weer. Er is gisteren hier zeef zwaar schie ten gehoord. Vandaag hoort men niets, maar de wind is gedraaid. Men weet hier ook van grensincidenten te vertellen, die, niettegenstaande alle tegenspraak moeten geschied zijn. Hier en daar zijn Belgi sche militairen over onze grens komende, aangehouden en geïnterneerd. Omgekeerd moeten een paar Hollandsche soldaten die te X., op Belgisch gebied, te veel drukte maakten, ingerekend zijn, zulke vrijwel onbeteekende incidenten zijn onvermijde lijk en vallen in 't niet bij de groote ge- beurtenissoa. Uit Turnhout hier heden aangekomen Hollanders verklaarden, dat ze uit zoor vertrouwbare bron heden (Dinsdag) daai hadden gehoord dat uit Antwerpen dezen middag dringend om hulp was geseind. Reeds één keer vluchtte half Turnhout naar Baarlc-Nassau en kampeeren hon derden bij hot station (grens). Als Ant werpen valt verwacht men hier vast, ze ker weer zoo'n invasie. GENT, 6 Oot. De militaire commandant van Antwerpen wijst in een oproep aan de bevolking op do noodzakelijkheid ^t leger te versterken. Daarom worden i valido mannen van 18 tot 30 jaar met een beroep op hunne Vaderlandsliefde ver zocht zich gedurende don verderen duur van den oorlog als vrijwilligers bij bet leger aan te melden. KOPENHAGEN, 6 Oct. „Polltiken'. meldt dat de Temps" een bericht bevat meldöndo dat do kabel Bilbao-Londen door gesneden is. Hierdoor zijn buitengewone 8 to ringen in de verbinding tusschen Span je en Engeland ontstaan. PARIJS, 6 Oct. Poincaró en de Minis ters Viviani en Millerand zijn gisteren avond om 6 uur te Parijs ^angekomon. Poincaré begaf zich naar hetNElysee Viviani naar het ministerie vark binnen- landscho Zaken. De Engelsche legermacht. LONDEN, 6 Oct. De cijfers van de laatste werving toonen dat sedert don eer sten oproep van I-ord Kitchener bijna millioen soldaten in het Vereenigdo Ko ninkrijk zijn aangeworven. De eerste twee nieuwe legers worden reeds geoe fend te Aldershot en elders en zullen spoedig geschikt zijn om te velde te trek ken. Zij schieten reeds bijzonder goed en hierin worden zij door deskundigen ge lijkgesteld met de troepen, die thans zuik een schrik onder de Duitschers verwek ken door hun geweervuur. De werving in Ierland maakt buitenge woon goede vorderingen. Zondag is Red mond zijn wervingscompagnu begonnen met een groote meeting in zijn geboorte stad Wexford. Lloyd George zal een der gelijke campagne in Wales beginnen, waar de mijnwerkers, verbitterd door de gruweldaden tegen hun kameraden in dc districten Mons en Charleroi gepleegd, in grooton getale dienst nemen in hot leger. Duitsche torpedoboot gezonken. Men meldt ons uit DEN HAAG: Door den bljz. corr. van het Nieuws v./d. Dag is een bericht gepubliceerd als zou een Duitsche torpedoboot op 10 5 1200 Meter ten N.W. van Schiermonninkoog ge zonken zijn. Indien hot bericht juist was zou oen oorlogshandeling hebben plaats gevonden in onze territoriale wateren. Dit bericht is eqhter niet juist daar de kustwacht den Marinestaf heeft gerapporteerd dat het ongeval plaats vond op 12000 Metor van de kust, alzoo ver buiten de territoriale wateren. Bovendien wordt op gemerkt dat tengevolge van banken de zee bij Schiermonnikoog tot op een af stand van 4000 Meter van de kust niet bevaarbaar Is. t 1^.1 klËÜ!.! 'O -I J.JU! iiti I Mijn opgevischt. Men meldt ons uit KATWIJK AAN ZEE. Gisteravond kwam hier binnen de KW. 175, „Cornelia" van de reederij C. Ouwerhand te Katwijk aan Zee, die tege lijk met haar vleet van 60 netton ook een mijn ophaalde, die ongeveer op 4 Ml afstand van den boeg ontplofte. Om het schip niets dan schuim, terwijl do KW. schudde en slingerde van belang. l'on twintigtal netten ging verloren. De Jog ger bevond zich op het door de Engel sche regeering verboden gedeelte der zee. De directeur van het Postkantoor te Amsterdam maakt nader bekend, dat de correspondentie voor Sumatra's Oostkust, Atjeb en onderhoorigheden, alsook Britsch Indië, niet eiken Dinsdag, doch ingaande 7 October eiken Woensdag zal worden verzonden. Buelichting hoofdpostkantoor 4 uur 15 minuten namiddags voor de hoofdzending en voor de nazending 6 uur 25 minuten namiddag. De Boterprijzen. Men meldt ons uit 's-Gravenbago Tor bevoegder plaatse hebben wij geïnformeerd of maatregelen zouden- worden genomen tegen de stijging der boterprijzen na de opheffing van den maximum prijs. Wij vernamen dat nog geen rap porten hierover bij den minister waron ingekomen en dat deze de toestand nog oen dag of wat zal aanzien alvo rens zijn verdere houding vast te ^stellen. DEN HAAG. De begrafenis van do 29 lijken der schipbreukelingen van de drie Engelsche kruisers op de Alge meene Begaafplaats te 's-Gravenhage zal morgenochtend half twaalf met militaire eer geschieden. DEN HAAG. Het hof, uitspraak doende in de zaak van den 28-jarigen arbeider W. J. Marinessen te Sluis, die terecht stond ter zake moord in Amerika op II. v. d. Pol, verklaarde hem schuldig aan doodslag en ver oordeelde hem, onder vernietiging van het vonnis in eerste instantie, tot 10 jaar gevangenisstraf onder aftrek van het geheele voorarrest, mot bevel tot gevangen houding. Beklaagde riep na het voorlezen van het vonnis: „God weet, datU mij onschuldig straft." M arktberichten. WOERDEN, 30 Sept. 1014. Aanvoer ter kaasmarkt 312 part. Goudsche kaas le s. f 86,— a f 39, id. id. 2e s. f32,a f35, id. id. zw. f35,a f39, id. id. rijksm. f 34,50 a f 39, Alles per 50 K.G. Handel matig. van het Koninklijk Moteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.8 te Vlissingen, laagste stand 756.7 te Bodoe. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige wind, moest|uit westelijke richting, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen ochtend iets zachter. DRACHEN-QUEXL FLESSCHEN WORDEN OP REKENING GESTELD,DOCH BIJ TERUGGAAF VERGOED- Ei LITER a 15 et.!

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2