Dienstaanbiedingen Goudsche Courant OOKLOGSV ARIA. Binnen land. Stadsnieuws. INGEZONDEN. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Bl RGERLIJKE STAND. gteedê aucces. fff Deze advertfntiën kosten slechts bij vooruitbelftling Naar hun afmetingen i/6 oordeelen moesten deze stukken tot de zware artillerie behooren. Deze artillerie is bestemd tot de kustverdediging. Men verzekerde mij zelfs, doch ik durf niet voor de juistheid hiervan in te staan, dat groote stukken vestinggeschut van geweldig kaliber, eenige dagen geleden ter zelfder plaatse ontscheept, naar Antwerpen vervoerd werden. Ik weet niet of het U bekend is, dat Canadeesche troepen te Ostende ontscheept zijn. (1). Deze soldaten in hun zoo practische uniformen kaki-pofbroek, blauw-linnen buis, groote kaki sombiers mot lederen ga lon hebben een zeer krijgshaftig voorkomen. Zij zijn zeer gezien bij de bevolking en vaak ziet menf hen langs de zeedijk gaan, den arm gevend aan een herstellend Belgische gewonde om hem de wandeling minder moei zaam te maken. Evenals te Gent leeft de bevolking hier in een staat van overprikkeling. Al de vensters zijn met Belgische, Fransche, Engelsche en Russische vlaggen versierd en ik zag er zelfs een Servisch vaandel. Men hecht eon buitengewone beteekenis aan de krijgs verrichtingen bij Antwerpen en ten einde inlichtingen te bekomen bestormt do menigte in drommen de toegangen tot de statie, waar de treinen met gewonden aankomen. Onophoudelijk loopen zulke treinen binnen zij moeten zelfs verscheidene dagen met hun ge kwetsten in de statie blijven, voordat men nieuwe lokalen voor hen kan vinden. Ontelbaar zijn de treinen tnet ge wonden, welke met het bloedige teeken des Roodos Kruises op elk raam ge plakt door de streken rijden. Voort durend stoomen zij de stations van Oent, Brugge en Ostende binnen. En steeds worden weer nieuwe ambulance- treinen ingericht. Ik heb ze gezien, in lango rijen, gereed om in gebruik te worden genomen, op de lijn van Terneuzen tot aan Selzaete aan de Hollandsche grens. (1) Een Vaz Dia?-telegram maakte hiervan gisteren melding. (Red.) De Duitschors in Frankrijk. PARIJS, 7 Oct. Van Fransche zijde, in het heden gepubliceerde communiqué wordt liet volgende medegedeeld; Op onzen linkervleugel duurt de slag steeds met groote hevigheid voort; de tegenover elkander liggende fronten strefy ken zich tot in de omgeving van Len? en La Basséo (10 K.M. ten Noorden van Lens) uit. Aan hot einde dezer fronten zijn groote afdeelingen cavalerie tot in do omstreken van Armentières met elkander slaags. Op het front van af de Sommo tot aan do Maas va($ niets te vermelden. In Woëvre hoeft de vijand een nieuwe poging gedaan om onze vorderingen te gen te houden, maar zijn aanvallen zijn mislukt. Aan het Oostelijk Front In Galicië. BOEDAPEST, 7 Oct. Van Oosten- rijksche zijde. Volgens officieole bo- riohten hebben onze troepen te Mara maro8-Sziget, de binnengedrongen Russische legerafdeelingen verslagen en reeds tot Nagyboösco vervolgd. De overheid zal in den loop van heden haar ambtelijke werkzaamheden her vatten. De begrafenis ^or in de jongste gevechten bij Uzsok gesneuvelde Rus sen duurt voort; tot dusver zijn8000 lijken van Russen begraven. Bij de Oost-Pruisische grens. PARIJS, 7 Oct. (Havas) Van Fransche zijde. Het Duitsche leger, dat in den slag hij Augustowo, die van 25 Sept. tot 3 t)ct. geduurd heeft, de nederlaag geleden heeft, trachtte de vervolging bij de langs de grens, van af Wirballen tot Lyck, gereedge maakte stellingen tegen te houden. De Russische troepen zetten hun op- raarsch voort en zijn op verscheidene punten Oost-Pruisen binnengedrongen, kort samengevat, is het Duitsche offensief tegen Njemen met een vol komen mislukking en zeer aanmerke lijke verliezen geëindigd. BERLIJN, 7 Oct. Van Duitsche zijde. De berichten van Russischen kant over zegepralen hunner legers in Oost-Prui- pen zijn te eenenmale onwaar. Integen deel twee Russische legerkorpsen hebben geweldige klop gehad van de Duitschers, en een groote hoeveelheid oorlogstuig werd daarbij door de onzen veroverd, evenwel kon het voordeel van de over winning der Duitsche troepen niet geheel tot zijn recht komen, omdat de Russische rechtervleugel trachtte de Duitschers uit hun gunstig gekozen stelling weg te lok ken. Het is den Duitschen troepen ech ter gelukt den opmarsoh van het gros van het Russische leger reeds in het gouvernement Soewalki tot staan te bren gen. Geen enkele grootere Russische troe- penafdeeling van ook maar eenige betee kenis heeft wederom Duitsch gebied be treden. KOPENHAGEN, 4 Oct. Nadere berich ten omtrent de jongste gevechten rondom de bosschen van Ossowiec melden, dat de Duitschers hun weg moesten vinden langs een smal pad, door moerassen om zoomd en tot op 16 K.M. van Osowiec langs de spoorlijn loopend. Hier stelden de Duitschers hun stukken op en begon nen een bombardement, dat 4 dagen en -1 nachten aanhield. Hierdoor stelden zij hun voetvolk in de gelegenheid de forten tot op ongeveer 7 kilometer te naderen en zich verdekt op te stellen. De Rus sische troepen slaagden er evenwel in een bewonderenswaardige beweging uit te voe ren. Zich een weg banend door bosschen en moerassen, vielen zij de Duitschers van achteren aan, omsingelden hen na talrijke vijanden gedood te hebben, na men zij de overigen gevangen. De krijgsverrichtingen ter Zee. LONDEN, 7 Oct. Gisteren heeft een Britsche onderzeeër in de nabij heid van de Duitsche kust een Duit sche torpedoboot-vernieler tot zinken gebracht. Kort Overzicht. Aller belangstelling concentreert zich de laatste dagen op de gebeurlijkheden dicht bij de Nederlandsche grens, d.w.z. nabij Antwerpen. En men verwacht belangrijke nieuwstijdingen, de inname van Antwer pen. De ingekomen berichten wijzen er op dat het bombardement is aangevangen, na dat aan de opeisching der stad door den Duitschen bevelhebber geen gevolg is ge geven. De bevolking, door den militairen commandant der stelling van Antwerpen in kennis gesteld met het komend bom bardement, vlucht heen naar het" noorden en noordoosten in wilde haast om zich het lijf te bergen. Drommen vluchtelin gen overschrijden de Nederlandsche grens en zoeken daar een veilig dak. Uit de grensplaatsen wordt gemeld dat de wegen daarheen zwart zien van de menachen dat de comité's die zich beijveren de vluchtelingen te helpen niet weten waar hen te bergen. De stroom wordt intus- schen reeds naar de Zuid-Hollandsche plaatsen afgeleid, en daar zullen velen kunnen worden geherbergd. Antwerpen lijdt, voor zoover thans be kend, geducht onder de beschieting der zware artillerie, die de Duitschers toch blijkbaar in stelling hebben kunnen bren gen. Of het Belgische bezettingsleger liet zal kunnen uithouden zal spoedig blijken. Er zijn er die meenen dat het slechts een quaestie van enkele dagen is dat het lot dier sterke voste is beslist. In Frankrijk krijgen de Duitsche troe pen belangrijke versterkingen. In de om streken van Lier zijn groote c&valerie-af- d«dingen opgemerkt, die oprukken in de richting Tourcoing-Armentières. De Fransche regeering is er blijkbaar van overtuigd, dat Parijs weer een veilig v erblijf begint te worden. Vandaag of mor gen zal ze er weer terugkomen. Officieel wordt van Fransche zijde me degedeeld, dat op den linkervleugel ten noorden van de Oise de actie steeds feller wordt,, in het centrum is het kalm, terwijl ten noorden van de hoogten van de Maas oenig terrein werd gewonnen. De Russische generale staf meldt De naastbijgelegen spoorwegstations in Oost-Pruisen staan vol treinen. De vijand, die zich terugtrekt in de richting Oost- Pruisen, kreeg versterkingen uit Konings bergen. Het Russische offensief wordt voortgezet. In de omstreken van Baka- lorgewo hebben hevige gevechten plaats. Vliegers constateeren èen onderbroken be weging naar het westen. De Duitsche co- Jonne en de treinen gaan terug naar de overzijde van de grens. Ter zee is weinig bijzonders gebeurd, alleen heeft gisteren een Britsche onder zeeër een Duitsdho torpedobootwrnieler in de nabijheid van de Duitsche kust tot zinken gebracht. Krijgsgevangenen. Volgens den militairen medewerker van de Times zijn er 63.000 Duitsche gevangenen in Fransche en een paar duizend in Engelsche handen. Met de ruim ^200.000 krijgsgevan gen Oostenrijkers en Duitschers, die de Russen genomen hebben, zullen er dus een kleine 300 000 krijgsgevange nen in de landen van de entente.on- dergebracht zijn. f De „Temps", nu het koudere seizoen aanstaande is, is bezorgd dat de Fran sche krygsgevangenen in Dnitschland van het gure weder te lijden zullen hebben. Het blad doet daarom een beroep op de Regeering, om zich in verbinding te stellen met deZwitser- sche Regeering, opdat deze de noodige stappen kan doen om een opgave te krijgen van de plaatsen waar de Fran sche krijgsgevangenen zich bevinden. Na ontvangst van die opgave kan de Fransche Regeering dan de betrokken families waarschuwen en de ter be schikking gestelde gelden overmaken aan de Zwitsqrsche Bank, welke het geld doorstuurt naar de gevangenen, die zich dan het noodige kunnen aan schaffen. Albanië. Aan de Daily Telegraph wordt uit Rome gemeld: Essad Pasja is met 7000 partijgangers in triomf Durazzo binnengetrokken. Een juichende me nigte vergezelde hem naar den konak. Daar aangekomen, sprak hij de men- schenma8sa toe en beloofde rechtvaar digheid voor allen. Toen hij den Ita- liaanschen gezant, signor Aliotti, die 's morgens gearriveerd was, opmerkte, omhelsde hij hem in het publiek en drukte den wensch uit, dat de Itali- aansche politiek in Albanië overlfeer- schend mocht zijn. Essad Pasja heeft nu circa 10.000 man te zijner beschikking. Men mag aannemen, dat hij in de beste ver standhouding zal blyven met de in ternationale controle commissie. Over zijn bedoelingen ten opzichte van de Serviërs en Grieken is nog niets met zekerheid te zeggen. Kerstfeest 1914. De gedachte aan een vredig, gelukkig Kerstfeest 1914 is onvereenigbaar niet de herinnering aan alle ellende en verdriet, die thans over een groot deel van Euro pa geleden wordt. Toch zijn er reeds menschen op het denkbeeld gekomen, aan het komende Kerstfeest althans iets van de vreugde te geven, waardoor het mooie feest, waaraan zooveel liefelijk gedachten verbonden zijn, zich kenmerkt. Een inge zetene der stad Chicago wil, dat met Kerstmis alle Amerikaansche kinderen aan de weezen in Europa, die door dezen oorlog hun vader moesten verliezen, een geschenk zullen aanbieden. Terwijl Ame rika zich verheugt in het geluk van den vredestoestand, zoo motiveert de barmhar tige zijn idee, en terwijl geen vijande lijke inval de vrede der huisgezinnen ver stoort, zullen in het zwaarbeproefde Eu ropa vele duizenden van kinderen te ver geefs om hun vader roepen, wanneer bet Kerstfeest nadert. Daarom moeten alle jongens en meisjes van Amerika trachten ten minste één vreugdestraal in de hui zen te werpen, die dan ih rouw gehuld zullen zijn. De oproep heeft algemeen weerklank gevonden. Van hun eigen spaarduiten koo- pen de kinderen speelgoed. De „boy scouts" en „camp-frils" zijn alom in de weer, om goede nuttige en fraaie presen ten te vervaardigen. Talrijke invloedrijke vrouwen hebben de leiding genomen. Van uit het White House wordt de beweging ook krachtig gesteund en de gezanten van elke oorlogvoerende naties hebben hun bemiddeling toegezegd. De kisten met ca- deaux zullen niet met een gewone mail boot worden verzonden, doch een speciaal A me rik aan sch Stoomschip zal zich van de zen taak kwijten. De boot is herkenbaar aan een witte ster en de woorden „Laat de Kindertjes tot mij komen." In alle ha vens van Europa zal het aanleggen en overal zijn liefdesgaven der Amerikaan sche kinderen uitreiken. Oorlog en krankzinnig heid. In een Duitsch medisch weekblad wijst Dr. Bonhoeffer op het groot aantal psy chische afwijkingen, dat thans, bij het uit breken van een werkelijken oorlog, bij de militairen valt te constateeren. Er heb ben zich gevallen voorgedaan van solda ten, die plotslling krankzinnig geworden, op hun kameraden gingen schieten, in plaats van naar den vijand. Onlangs nog werd een sergeant ontslagen, over wiens gedrag en plichtsbesef de officieren altijd vol lof waren geweest; er was gebleken, dat de man allerlei bevelen verkeerd op volgde, en dat deze daden uitsluitend ge schiedden als gevolg van zijn abnormalen psychischen toestand. Dr. Bonhoeffer dringt er thans op aan, dat men in tijd van vrede meer acht zal slaan op de psychi sche constitutie der manschappen. De langdurtge krachtsinspanning en ;le tui- tengewone eischen, aan lichaam en geest gesteld, maken het begrijpelijk, dan men schen van eenigszins zwakken psychi schen aanleg pathalogisch gaan reageeren. Inbeslagneming van rogge. Te Arnhem zijn alle in de stad aan wezige voorraden rogge, op last van den burgemeester in beslag genomen. Tegen de zeemijnen. De heer O. A. Bombach, architect te Amsterdam, deelt aan de Tel. mede, dat hij een toestel heeft uitgevonden, dat, voor aan een schip aangebracht, zeemijnen onschadelijk maakt. De uit vinder heeft zich in verbinding gesteld met de Britsh Admirality en is ter wille der humaniteit bereid aanreede- rijen gratis inlichtingen te verstrekken. Belgische vluchtelingen. Te Breda zijn 6000 vluchtelingen aangekomen, 500 hunner werden per tram aangebracht bij Wernhout, aan de Hollandsohe grens zijn eveneens honderden vluchtelingen aangekomen welke met extra-trams naar Breda zullen worden overgebracht terwijl men tevens zal beproeven hen door te zenden. Toen hedenmorgen in Antwerpen bekend werd dat de beschieting zou beginnen werden de treinen naar Hol land bestormd. Natuurlijk een gevolg van de begrijpelijker wijze ontstane paniek, hoewel gisteren de toestand te Antwerpen betrekkelijk kalm was. Volgens verhalen van vluchtelingen moeten er reeds granaten in Antwer- Een zijn gevallen die niet ontploften. >e legaties worden ontruimd. Naar men zegt is de Fransche gezant naar Den Haag vertrokken. Voorts werd medegedeeld dat ook in Berchem gra naten gevallen zijn. Uit een en ander blijkt das dat de aangekondigde be schieting inderdaad begonnen is, Men seint ons uit Vlissingen Stampvolle booten vlchtelingen zijn hier aangekomen. Velen gingen door naar Engeland, doch honderden wer den weder op Walcheren onderge bracht. Ook passeerden booten direct van Antwerpen naar Engeland. Verbod van uitvoer. De Staatscourant van gisterenavond bevat een aantal Koninklijke besluiten waarin voorkomt hot verbod van uit voer van de navolgendo mansklee- dingstukken: wollen borstrokken, wol len truien, wollen sokken en wollen handschoenen benevens van prikkel draad, ledige zakken, ruwe jute, jute doek, jute garen en linnen garens. Begrafenis. Op do begraafplaats te 's Graven- zande werden gisterenmiddag 48 lijkon ter aarde besteld van hier en te Hoek van Holland aangespoelde Engelsche zeelieden. Twoe der lijkkisten waren mot de Engelsche vlag gedekt. Allen werden in één graf begraven. Door een vuurpeloton van de bezetting van het fort te Hoek van Holland werd militairo eer bewezen. Aanwezig waren de burgemeester van 's Gravenzande en Hoek van Hol land, de fortcoramandant, de vice- consul van Engeland te Maassluis en geestelijken. Het woord voerde ds. A. van Geest, van '8 Gravenzande, oen Engelsch geestelijke en de heer Dirkzwager, vice-consul van Engeland, die dankte uit naam der Engelsche Regeering voor de laatste eerbewijzen Aan haar onderdanen bewezen. Tweede Kamer. In de vergadering van hedenmorge kwam in behandeling het w. o. tot wijziging der overgangsbepalingen van de ateurswet. De heeren de Jong en Troelstra juichten het ontwerp toe. De heer Troelsta betreurd het evenwel dat de de Minister zich niet uitsluitend be paald had tot verlenging van de ter mijn van invoering. De behandeling werd voortgezet. Begrafenis van Engelsche slachtoffers. Hedenmorgen had te Scheveningen de teraarde bestelling plaats van de aangespoelde lijken van de bemanning der gezonken Engelsche kruisers. Ge sproken werd aan het graf door Ma joor Mullermassis en de Engelsche Gezant. De Burgemeester van den Haag en de Gouverneur van de Residentie Generaal-Majoor Klerk de Reus waren op de begraafplaats aanwezig. De teraarde bestelling geschiedde met militaire eer. Men seint ons uit Bergen-op-Zoom Dinsdagavond te Hollandsen Futten een kapitein, twee onderofficieren en een soldaat behoorende tot een Bel gische verkenningspatrouille, die ver dwaald was, door Hollandsche solda ten ontwapend. Gistermorgen werden zij naar Berhen-op-Zoom overgebracht en vandaar naar Alkmaar, waar zij zullen worden geïnterneerd. Belgische soldaten geïnterneerd. Men seint uit Eindhoven Gisteravond zijn alhier gearriveerd 116 Belgische soldaten, die uit Har- mont gevlucht waren voor 2000 Duitschers. Zij werden ontwapend op de grens te Budel. Kon. Nat. Steuncomité. Het Koninklijk Nationaal Steun comité bericht dat ingekomen zijn van 27 Sept. tot en met 3 Oct. f 18.203,44. De totaal ontvangen bijdragen en toezeggingen bedragen f 622.f GOUDA, 8 October. Verbod van wittebrood en de broodprijzen. Naar wij vernemen heeft gisterenavond ten stadhuipe eene bespreking plaats ge vonden tusschen den burgemeester en af vaardigingen van besturen van decgm* ratieve bakkerijen, de bakkerspairoooT vereeniglngen en van niet aangesloten bakkerspatroons, ten einde in verband met het gebrek aan tarwebloem de noo dige maatregelen te beramen. Op een enkele na bleken aflen van oordeel te zijn dat oen zoo spoedig mo- gelijk uit te vaardigen verbod om witte- brood te bakken en te verkoopen nood zakelijk was geworden; daarop zou een uitzondering kunnen worden toegelaten voor krentebrood en voor brood aau 2ie- ken. Het brood zou dan worden gebakken van ongebuild tarwemeel met ten hoosHip 25% tarwebloem. De prijs van het brood, zoowel witala bruin brood, zal worden verhoogd met 2 cent per K.G. Enkele bakkerijen bleken bij eene gi8. teren vanwege den burgemeester gehou den opneming min of meer belangrijke voorraden tarwebloem te Bezitten, andere daarentegen niets of weinig te hebben Ten einde allen in staat te stellen zoo lang mogelijk te blijven doorbakken werd de volgende regeling getroffen vrijwel de gezamenlijke bakkerspatroons stelden vrijwillig hun voorraad tarwebloem onder controle van het bestuur der Coöpera tieve Bakkerij en Verbruiksvoreeniging „Ons Voordeel", dat uit de groote voor raden volgens rooster, aan die patroons, die tekort aan bloem hebben, het noodige zal doen verstrekken tegen contant geld; de prijs, waarvoor onderling op deze wij/.' bloem wordt overgedaan, zal zijn 'de maximum prijs door den Minister van Landbouw, Nijverheid w Handel v#or tar webloem vastgesteld of nader vast testel len, tenzij door den houder een hoogeren prijs is betaald, in welk geval dan die prijs zal gelden aanvragen moeten wor den gericht aan den heer J. Mulder, Oost- haven alhier. De voorraden tarwebloem van patroons, die mochten blijken tot deze regeling niet te willen medewerken, zullen door den burgemeester zoo noodig worden in beslag genomen en onteigend. Mej. P. v. Tongerlo alhier ie aan gesteld tot tijdelijk onderwijzeres aan de 2e openbare lagere school te Berg ambacht. Huisvesting van Vluchtelingen. Naar ons wordt medegedeeld wordt hier ter plaatse de oprichting voorbe reid van een comité tot huisvesting van vluchtelingen van alle nationali teiten. Een bijeenkomst daarvoor wordt morgenmiddag in het gebouw Arti- Legi gehouden. In verband hiermede vestigen wij de aandacht op de advertentie in dit blad, onderteekend door eenige heeren, die de voorbereidingen daartoe hebben getroffen, waarin verzocht wordt aan die ingezetenen, die zich bereid zouden willen verklaren aan vluchtelingen kosteloos huisvesting te verleenen, daarvan morgenochtend van 11—1 uur in Arti-Legi opgaaf te willen doen. Examen adspirant-opzichter Telegrafie* Binnenkort zal het uitgesteld examen voor adspirant-opzichter der telegrafie worden gehouden. Zij, die zioh daar voor nog wenschen aan te melden, kunnen dit alsnog doen voor 16 Oc tober 1914. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Directeur van het Post- en Tele graafkantoor alhier. Huisvesting voor Belgische vluchtelingen. De stroom van vluchtelingen, die uit België Nederland binnenkomt heeft het noodzakelijk gemaakt dat niet alleen in de grensplaatsen van ons land, doch ook elders maatregelen worden getroffen, teneinde de talloozen die in doodelijken angst hun woon plaats zijn ontvlucht, een onderdak en voedsel te kunnen verschaffen. Reeds eenigen tijd geleden is de mogelijkheid van zulk een vluchte lingen-invasie onder de oogen gezien en ook zijn hier op verzoek van dan voorz. van het Provinciaal comité tot steun aan vluchtelingen besprekingen gehouden, teneinde, wanneer de nood zakelijkheid bleek, terstond maatrege len te nemen, om hen onder dak te brengen. Thans is het oogenblik daar dat de daadwerkelijke hulp dringend noodig is. Daarom hebben eenige heeren, deel uitmakend van het steuncomité hier ter plaatse, terstond de handen aan 't werk geslagen om naast de taak van het Steuncomité ook de hulpverlee ning aan vluchtelingen van elke nati onaliteit op zich te nemen. De groote zaal der Sociëteit „Ons Genoegen" is daarvoor in huur afge staan, zoodat het societeitslokaal is moeten worden verplaatst naar de zaal Kunstmin. In de groote zaal borden, door be timmering gescheiden slaapplaatsen ingericht voor 200 vluchtelingen. Deze slaapgelegenheden zullen, om in de eerste groote behoefte te voor zien, bestaan uit een stroomatras, een kussen en een paar dekens. Aan de van de Wetering worden flinke WMchgelegenhedcn getimmerd, terwijl 00a geheel afzonderlek van hout op getrokken keuken, welke wordt ge plaatst in den tuin der Sociëteit, zal dienen tot bereiding van het voedsel hetwelk den vluchtelingen zal worden verstrekt in de smalle zijzaal der so ciëteit, die tot eetzaal en toC conver- gatiezaal wordt ingericht. Ja den tuin wordt bovendien een afzonderlijke uitgang gemaakt. Ter voorziening in den dringenden nood kon reeds een belangrijk bedrag worden bijeengebracht, terwijl van ©eerdere zijden nog toezeggingen van steun zijn gedaan. Het comité, dat m$de bureau zal houden in het kantoor van het plaat selijk Steuncomité aan den Katten- singel houdt zioh gaarne aanbevolen voor aanvragen om huisvosting van vluchtelingen steun op allerlei wijzen zal zeer welkom zijn. Morgen reeds zal een groot aantal vlqchtelingen hun tijdelijke woonplaats betrekken. Zoo juist vernemen wy dat morgen ook een aantal kinderen hier wordt verwacht. Indien er in gezinnen speelgoed is, dat kan worden gemist, dan ontving het Comité dit gaarne aan „Ons Ge noegen" om die kinderen wat bezig te houden. Haastrecht. Gisterenavond hield de Afdeeling Haastrecht van den Nederlandschen Protestantenbond een huishoudelijke vergadering. Na opening der vergadering werden de notulen en het jaarverslag goed gekeurd. Hierna volgden eenige opmerkingen en toelichtingen over de bibliotheek en de Zondagschool. Ingekomen was een schrijven van Mej. M. Goudkade dat zij bedankt als onderwijzeres aan de Zondagschool. De rekening der Zondagschool, waar van de inkomsten met inbegrip van hetgeen op de spaarbank stond f 188,08 bedroeg en de uitgaven f 149,12, sloot met een saldo van f 38,96. De rekening der afdeeling kon niet behandeld worden wegens afwezigheid van den penningmeaster. Op voorstel van den voorzitter zaj in de eerstvolgende openbare verga dering daarvan verslag worden uit gebracht. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren M. Bakker en A. Muurling. De biblothecaris deelde mede, dat hij gebrek heeft aan catalogi voor de bibliotheek. De voorzitter antwoordde, dat dit èn groote kosten èn groote moeilijk heden met zich brengt. Mocht echter de rekening met een eenigszins bevredigend saldo sluiten, dan zal men trachten in het gebrek te voorzien. De heer A. Muurling bracht het bestuur dank voor de bereidwilligheid om de verschillende vereenigingen het gebruik van het gebouw toe te?taan gedurende den tijd dat „Concordia" niet gebruikt kon worden. Ook vroeg de heer Muurling of het voornemen bestaat, ook dit jaar Kerstfeest te vie ren. Hij meende, dat de tydsomstan- digheden daarvoor niet gunstig waren. De voorzitter antwoordde, dat hij het Kerstfeest niet gaarne aan de kin deren zou Onthouden. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Oudewater. De afdeeling Ondewater en Omstre ken der Holl. Maatschappij van Land bouw zal heden een ledenvergadering houden, waarin de volgende punten zullen worden behandeldpremiën voor slachtvarkens en melkcursus punten van beschrijving voordealge- meene vergaderingbenoeming van een afgevaardigde ter algemeene ver gadering; benoeming van een bestuurs lid inplaats van den heer B. IJff. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Geachte Stadgenooten. Zooals n we1 Hebt vernomen zult hebben heeft zich een Comité gevormd tot het houden eener Verloting van kunstwerken, door Nederlandsche kunstenaars afgestaan ten bate van de noodlijdende vluchtehngen op Ne- derlandsch gebied. Het zal overbodig zijn u te wijzen op het treurig bestaan der velen, die de verschrikkingen van den oorlog *oo van nabij hébben gevoeld. Ons medelijden met deze van alles beroof den zal zich W'Uen uiten in hulp en bijstandvan daar onze sympathie met het streven der bovengenoemde kun- itenaars, wier secretaris, de bekende J. H. van Mastenbroek uit Scheve- ningen, niet tevergeefs onze medewer king inriep. Terstond vonden we eenige heeren winkeliers hier ter stede'bereid zich belangeloos met dei/ verkoop der loten te willen belasten, terwijl deze ook in de drie voornaamste sooieteiten verkrijgbaar zullen zijn. Deze loten zullen kosten 25 cent per stuk in series van 50 lotenvoor iedere serie is een kunstwerk als prijs bestemd Mochten, particulieren in de gele genheid zijn om bij kennissen of op een vergadering eenige nmmers te verkoopen, dan zullen die steeds gaar ne door ondergeteekende worden ver strekt. U, mijnheer de Redacteur, dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. J. HOGENDOORN, Punt 15. Gouda, 8 Oöt. 1914. MARKTBERICHTEN. GOUda, 8 Octobor. 1914. GRANEN: Vast. maar ongeregeld. Tarwe Zeeuwsche 12.2 k J 12.50 mindere dito 11.75 A 12.—. Afwij kende 11.X 11.50. Polder 10.— i li.—. Rogge Zeeuwsche 10 k li.—. Polder 9.50 k 10.Buiten landsche per .70 kilo 10.a 10 50 GerstWinter ƒ875 a ƒ9—Zomer 8.75 k f 9.— Chevalier 9.— kj 9.50, Buitenl. voerger3t per 65 kilo -,r- k Haver per H.L. /575k 6.—. Per 1O0 kilo 11.50 kf 11 75. Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo 8.50 A 9.—. Kanariezaad 24.k 25.—. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 18 k 18.50. Koolzaad 13 50 f 14.— per HL. Erwten Kookerwten 13 4 14.Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo k Boonen bruine boonen 16.— k 17.50. witte boonen 20.k 21,— Paardenboonen 9.50 a 10.—. Duivenboonen A Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed A Kleine ronde 12.25 4 r „.75. Veemarkt. Melkvee redelijke aanvoer, handel on prijzen vooruitgaande Vette varkens, redel. aanvoer, handel vlug, 28 A 32 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vlug, 21 A 23 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vooruitgaande 0.90 A 1.30 per week. Vette Schapen, geen aanvoer, handel kf 1 Lammeren, redelijke aanvoer. Hande matig 14.a 22.—. Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han del vrijwel^ 8.-- A J 15. Graskalvéren, goede aanvoer, handel vrij wel 50.— a 90.—. Fokkalveren 16.A 31 Eieren redel. aanvoer, handel vlug per 100 stuks, 7,A /8. Kaas, aangevoerd 92 partijen, handel zeer vlug. j ie kwal. 37.A 39 2de kwal. 34-— 4 36-— Zwaardere 40,A Noordtioilandsche a 7— Boter weinig aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.50 A i.6o. Weiboter 1.40 A 1.50. Bombardement van Antwerpen. ANTWERPEN, 7 Oot. (Vla Londen.) Woensdagmorgen half acht verscheen een Duitsqjie boodschapper met de witte vlag Om de stedelijke autoriteiten moe te doe len dat het bombardement om half tien •zou beginnen. De commandant van de stad liet onmiddellijk daarop bekend maken dat de stad wilde verlaten dit kon doen als hij wilde. Hierop volgde een enorme uit tocht van burgers uit de stad. Dit aantal is vooral zoo groot omdat velen uit om liggende plaatsen reeds naar Antwerpen waren gevlucht gedurende de laatste we ken. Gedurende de laatste dagen wappe ren rood-witte vlaggen van verschillende kerken en andere gebouwen om aan te duiden dat zij niet voor militaire doelein den gebruikt en het is te hoopen dat de Duitschers hun belofte zullen gestand doen en deze gebouwen sparen. Gisteren werd in de nabijheid van de stad een Zeppelin gezien die echter niet over de stad heeft gevlogen. Volgens een gerucht heeft de keizer het ijzeren kruis en 25000 Mark beloofd aan den Duitscher die Antwerpen het eerst binnenkomt. Een groot aantal forten houden nog stand en de stad zal tot het uiterste worden verdedigd. De laatste dagen heeft een geweldig ar tillerieduel voor de stad plaats gehad waarbij hot Duitsche leger gedurende 24 uur nagenoeg niet is vooruitgekomen. Te Lier blijft de toestand onveranderd, maar duurt de beschieting voort. Bij Rumpst en Heyndonck werden de Duitschers genoodzaakt door het Belgische veldgeschut iets ach ter de Nethe teru# te trekken. Bij Dendermonde vechten zij nog steeds wanhopig om de Schelde te forcee- ren tot nu toe echter zonder succes. ANTWÜ-RPIN. (Part. Handelsblad). 7 Oct. 7 uur 's avonds: De stad is Iets tot bedaren gekomen door het gerucht, dat een Belgisch-I n gelsch leger den vijand weer over de Nethe heeft geworpen, maar de togstand is even wanhopig als dezen morgen. Het geduld eu de toewijding van de beambten en militairen te Esschen en Roosendaal met*de duizenden radelooze vluchtelingen verdient de allerhoogste appreciatie. Mili tairen in Roosendaal doen als vrijwilliger dienst om de vluchtelingen van water te voorzien. (8 uur 's avonds). Niettegenstaande allo wederzijdsche verzekering van Belgisch succes schijnt de toestand uiterst slecht en is er geen hoop oni de stad te be houden. Antwerpen geteisterd. Men seint ons uit BERGEN OP ZOOM: Op de vier hoeken van Antwerpen is een groote brand waar te" nemen. Do St. Joris Kazerne is geheel in vlammen opgegaan, ook het Militair Hos pitaal staat in brand. De gewonden vluchten fcoodat men een groot aantal gewonde soldaten aan de grens vorwacht. Het bombardemoèt wordt met hevigheid voortgezet. Hedenmiddag was duidelijk te zien dat op een der forten een batterij buiten werking werd gesteld. De vloed vluchtelingen blijft aanhouden. De toestand wordt onhoudbaar. Men seint ons uit ROOSENDAAL Het bombardement van Antwerpen duur de den geheelen nacht.. Hier trilden de huizen. Duizonde vluchtelingen komon nog steeds aan. De Petroleumtanks te Antwerpen staan in brand, alsook het Zuiderstation. Het groote station schijnt schade geleden te hebben. Ook andere gebouwen zijn door granaten getroffen. ROOSENDAAL. 8 Oct. Hedennacht zijn 6 Zeppelins boven Antwerpen geweest. Zij gooidon bommen waardoor o.a. het palois van Justitie werd getroffen. Koning Albert. GENT, 8 Oct. Koning Albert is heden morgen 9 uur te Selzaeto aangekomen. Men mognt dat de Koningin hem verge zelde. TERNEUZEN, 7 Oct. Koning Al- bert en de Koningin zijn nog te Ant werpen. De vlag woei vanmiddag nog van het paleis. Het aantal vluchte lingen wordt heden op 500.000 geschat. Twee divisies Duitschers zijn over de Nethe gekomen met behulp der 7de door hen gelegde brug. Hun granaten vielen reeds nabij de f^tad. Het zware Engelsche geschut, ppgeatelfj^ter ver dediging van de binnenste foritenlinie, is in den vroegen morgen dat der Duitschers gaan beantwoorden. Dat schieten is tot op Walcheren te hoo- ren. Men vreest voor beschadiging der stad als de Duitschers hun geschut naderbij kunnen opstellen. Men schijnt zich op ernstige verdediging toe te leggen. TERNEUZEN, 7 Qot. De Duit- schers zijn thans in de binnenste Ant- werpsche fortenlinie, die verdedigd wordt met behulp der Engelschen. De aangekondigde beschieting der stad was hedenmiddag nog niet aangevan gen. De regeering vertrok met de mailbooten van den dienst op Ostende daar heen. De bevolking trekt in massa's over de schipbruggen naar het Land van Waes din te voet Os tende te bereiken. De Koning bevindt zich nog bij het leger^ Een gerucht waarvan ik geen bevestiging kon krij gen, zegt, dat hij licht gewond is. LONDEN, 8 Oct. De Times deelt mede dat de Duitschers voor Antwerpen 125.000 man sterk zijn. Zij gebruiken de 28 c.M. kanonnen on geschut van 42 cM. De burgemeester van Lanaeken. MAASTRICHT, 8 Oct. Hedennacht is in het gesticht Calvariensberg gebracht, het lijk van den burgemeester van La naeken, overleden door oen sohot in de buik. Het lijk is gehaald door Dr. Brox. De militairen die hem vergezelden zijn ge ïnterneerd. Eveneens nog 150Belgische sol daten. V Men meldt ons uit DEN BOSCHGis terenavond arriveerden hier vele vluch telingen uit België, waaronder 20 dool- stomme jongens onder geleide van fraters. Ze werden naar het doofstommengesticht te St. Michielsgestel gebracht. Geestelijke zusters en vele meisjes zijn ondergebracht in het klooster Mariënburg. Andere zijn in hotels en bij particulieren gehuisvest. Men seint ons uit SAS VAN GENT Hedennacht werd hier zwaar kanongebul der alsmede eenige ontploffingen gehoord. Deze waren zoo hevig, dat zelfs de hui zen er van trilden. LONDEN, 7 Oct. R. Volgens berichten uit Bordeaux werd op 5 October nabij Reims een Duitsch luchtschip gezien, dat over de Fransche liniën vloog. Twee J-'rarische aviateurs stegen op in oen lucht schip met eén mitrailleuse en maakten jacht op het Duitsche luchtschip. Zoor 'hoog in de lucht viel het Fransche lucht schip het Duitsche, waarin twee avia- teurs zaten, in de flank. Een dezer werd gewond. De motor ontplofte, waardoor het Duitsche luchtschip in brand vloog. LONDEN, 7 Oct. Het Persbureau deelt mede De Duitschers schuiven hun stellingen voor Antwerpen vooruit onder krachtigen tegenstand van het garnizoen. BERLIJN, 7 Oct. Uit het groote Hoofdkwartier wordt gemeld De aanval der Russen in het gou vernement Soewalki is afgeslagen. De Russen verloren 2700 gevangenen en machinegeweren. In Polen maakten wij kleine gevechten ^westelijk van Iwongorod 4800 krijgsgevangenen. De Duitschers in België. Men seint ons uit MAASTRICHT Bree is weer door de Duitschers bezet evenals Neeroeteren, Clicurn, Meeuwen en Wijckmeit. Overal nemen zij de jonge mannen gevangen. De bewoners vluchten. Duitsche troepen komen uit de richting van Gent en Lanaeken. Bij Molenbeersel zijn uhlanen met Belgische Vrijwilligers onder aanvoering van generaal de Schep per, slaags geraakt. De Belgen sloegen ton slotte op de vlucht. Men seint ons uit MAASTRICHT In de omgeving van Kenroy trekken de Duit schers door bosch en heide. Zij leven op kosten van de boeren. Uit Lanaeken zijn 500 Duitschers te Kenroy aangekomen. Do secretaris van do gemeente M,aaseyck is gevangen genomen. SOFIA, 7 Oct. Uit Duitsche bron. On der de manschappen van het zeventien- Servische infanterieregiment is muiterij ontstaan. De soldaten hebben den brigade commandant Kudonowitch, die zich juist bij het regiment bevond, doodgeschoten. Ook de overste van het regiment Male- witch en talrijke officieren zijn doodge schoten. De manschappen, die tegen dit regiment werden uitgezonden, konden niets uitrichten. PARIJS, 7 Oct. President Poincaró heeft na zijn bezoek aan de troepen Millerand geluk gewenscht met het leger, waarin de nationale energie op schitterende wijze tot uiting komt en dat hprinnert aan de glorierijkste dagen uit de Fransche geschiedenis, Millerand heeft deze schriftelijke ge- lukwenschen aan Joffre overgebracht en er de .zijne aan toegevoegd. President Poincafé, Minister Viviani en generaal Gallieni hebben een bezoek gebracht aan^ het Engelsc'he hospitaal, de Amerikaali8che ambulance en het .kerkhof» waar zij bloemen legden op de graven der soldaten. De president begaf zich in gezelschap van Mille rand naar het hospitaal Val de Grace. Donderdag 8 Oct. zullen Poincaró en Millerand vertrekken. PARIJS, 7 Oct. Het communiqué van gisteravond 11 uur luidt: Met uitzondering van de beide vleu gels, waar de aanvallen der Duitschers werden afgeslagen, is l^et aan het front volkomen rustig geweest. Op önzen linkervleugel is de Duit sche cavalerie tegengehouden ten noorden van Rijssel, waarheen zij was teruggeworpen. Tusschen Chaulners en Roye hebben wij het terrein, dat wij vroeger moesten opgeven, heroverd. In het centrum hebben wij op enkele punten vorderingen gemaakt. Van den linkervleugel valt niets nieuws te vermelden. LONDEN, 7 Oct. De eerste Cana deesche troepen zijn in Engeland aan gekomen en zullen naar een der kampen worden gezonden om voor den dienst te worden afgericht. PARIJS, 7 Oct. Officieel Commu- quóHet Duitsche leger, dat in den slag bij Augustow is verslagen, tracht aan de vervolging te ontkomen in de grensstellingen van "Wirballen tot Lyck. De Russen rukken echter voor waarts en zijn reeds op verschillende punten OoBt-Pruisen binnengedrongen. Men seint ons uit Roosendaal: De stroom van vluchtelingen houdt nog steeds aan. Heden zullen twee exta treinen van Roosendaal uit ver trekken om de vluchtelingen te halen. Vijf gewonde Belgische infanteristen zijn hier aangebracht. Men is hier met den bouw begonnen van eenige groote houten loodsen om de vluchtelingen te herbergen. Vele vluchtelingen wor den naar Boxtel overgebracht. Men seint ons uit Putten Het Belgische veldleger dat binnen de stelling van Antwerpen lag is he denmorgen voor het grootste gedeelte over de Schelde getrokken. Het bombardement van Antwerpen. Do corrrespondent te Roosendaal van het N. v. d. D. seint nog: Ik vernam van vlnchteliugon dat de eerste granaten in het zuidelijk deel van de stad vielen. Terstond daarop had een groote uittocht van vluchtelingen plaats. Nadat d& Duit schers over de Nethe waren gekomen hebben zij hun zwaar geschut opge steld. Terwijl het zuidelijk deel van stad beschoten werd verscheen er een Zeppelin die bommen wierp op de olietanks bij Hoboke. Eeü begin van brand ontstond, maar men liet de olie uit de reservoirs loopen. De Duitschers beschoten ook het noordoostelijk deel der stad. Het zuiderstation staat in brand. De voorstad Berghem moet in de lucht gevlogen zijn. Een |sterke Britsche troepenmacht met zware soheepskanonnen bezet de binnenste fortenlinie, die men tdt het uiterste wil verdedigen. TOKIO, 7 Och Op het Ministerie van Oorlog gelooft men, dat de Duit- sche kruiser „Cormoran" en twee Duitsche kanonneerbooten in de Baai van Kiautsjau tot zinken zijn gebracht. LONDEN, 7 Oct. (officieetf. Blij- kens een mededeeling van de Admi- 1 raliteit was het de onderzeeër „E 9" die den Duitschen torpodobootver- nieler in den grond boorde, en ge schiedde dit ter hoogte van de Eems. De „E 9" is behouden teruggekeerd. Diefstal aan boord. AMSTERDAM. Voor de 4e Kamer stonden heden twee matrozen terecht, beklaagd van diefstal van eetwaren op de reis van het s.s. „Prinses Ju liana". Beklaagden geven als verant woording op, dat de voeding die zij kregen slecht bereid en onvoldoende was. Het O. H. Mr. Baron van Lams- weerdö' requireerde tegon iedor 4 maan den gevangenisstraf. De verdedigers Mrs. Elion en Olivier pleiten cle mentie. Marktdiefstal. De 4e Kamer te Amsterdam heeft heden een juffrouw dio met behujp van haar dochtertje van een stalletje op de Nieuwmarkt zich een pak, in houdende een mantel, had toegeëigend, veroordeeld de een tot 2 maanden, de ander tot 2 weken gevangenisstraf. Een nat pak. Men schrijft ons uit Zoeterwoudc, bij Leiden De Raad onzer gemeente ver gadert bijna nooit des avonds, omdat eenige leden uit alle richtingen, en soms van zeer vor af, langs onverlichte wegen naar het Raadhuis moeten opkomen. Wordt er 's avonds vergadert, dan geschiedt dit als het „lichte maan" is. Dinsdagavond werd bij uitzondering vergaderd en was het liohte maan. Zonder kennisgeving bleef echter weg het li^, D. Varkevisser, want ondanks de „liohte maan" geraakte deze heer heel dicht bij zijn doei, de Raadzaal, met flets en al in een sloot to water. Mot een nat pak kon hij niet aan do beraadslagingen deelnemen, weshalve hij onvorrichterzake huiswaarts keerde. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.9 te Munchen, laagstè stand 754.5 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Meest zwakke veranderlijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. GOUDA. GEBOREN4 Oct. Cornelia Maria Anna, d. v. J. van Mensch en J. T. Kulik. Johannes Petrus, z. v. J. P. Dikhooff en C. M. Lorjó. 6. Lena Johanna Jacoba, d. v. P. Woordmeijer en B. Verhoef. Joost, z. v. M. W. van Rossum en N. van Erk. Adria- nuB Bernardus Antonius z. v. A. C. A. de Groot en A. J. filelbes. GEHUWD7 Oct. J. JMul en A. van Vliet. OVERLEDEN: 4 Oct. Cornelis Reyerkerk 11 j. 6. Helena P. M. van der Klein 14 j. Simon Ver geer 54 j. REEUWIJK. GEBOREN Huibertje Teuna, oud. S. Vermeulen en A. C. Bakker. OVERLEDENM. van Dijk 5 j. hebben in de 16 regels f 0.35, voor elke regel meer 6 cents. Opgaaf uitsluitend aan het Bureau

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2