Binnen landL Stadsnieuws. Waddinxveen. IKZ-CLnet, SPOET. Laatste Berichten. via Luxemburg—Keulen van Berlijn naai liet hoofdkwartier, heen en terug. De houding van Italië. BERLIJN, 8 Oct» Van Duitsche zijde. I)e Italiaansche pers keert zich acherp tegen een artikel van Herbette In de „Echo de Paris", waarin in uiterst on vriendelijke bewoordingen wordt uiteen gezet, dat Frankrijk heden ten dage er geen lielang meer bij heeft Italië tot in grijpen aan te moedigen, want het heeft de hulp van Italië niet meer van noode. De „Giornale d'Italia" en de „Corriere deiia Sera" uiten zich zeer verbitterd over deze manier van Italië te behandelen. Beide bladen trekken daaruit het gevolg, dat Italië bij het nemen van zijn besluit alleen op zijn eigen belangen bedacht moet zijn en zich niet door sympathie of antipathie moet laten leiden. Het heeft voor ons groote waarde, aldus spreekt de anders zoo Fransch-gezinde „Corrierre' te weten, hoe hoog of laag men in zekere Parijsche kringen Italië schat. Ook de „Nazionale" richt zich krach tig tegen het bedoelde artikel en zegt „De Franschen blijven toch steeds de zelfden I Het was al voldoende, dat door den uitgooefenden druk in het Oosten, de Duitsehers genoodzaakt werden eenige troopon uit het Westen weg te nemen dat Frankrijk, met behulp van i ngplschen Belgen, Marokkanen en Tuneslëfs de Duitschers eenige kilometers konden terug dringen, om hun ouden trots en hoog moed te doen wederkeeren. Terwijl er in waarheid toch nog vijf groote Duitsche legers op het eigen Fransche gebied te verslaan vallen, zegt Herbette nu reeds Voor Frankrijk komt de houding van Ita lië er niet meer op aan. Wat zal er dan wel geschieden als de kans eens geheel tegen Duitschland mocht keeren Duitschland en Portugal. BERLIJN, 7 Oct. (M. B.) Van Duit sche zijde. Volgens geruchten uit Wee nen afkomstig, zouden de betrekkingen tusschen Duitschland en Portugal zeer gespannen zijn. Engeland tracht met alle middelen Portugal togen Duitschland over te halen. Zwoedsch ijzererts. BERLIJN, 8 Oct (M. B.) Van Duit sche zijde. De Minister voor de spoor wegen in Zweden heeft aan de Duitsche ijzerindustrie meegedeeld, dat hij de vrachtprijzen op wagonladingen ijzererts bij wijze van uitzonderingstarief tot op 62 Pfennig voor de 100 kilo heeft geredu ceerd. De Duitsche oorlogsleening. BERLIJN, 8 Oct. (M. B.) Van Duit sche zijde. Van de Duitsche oorlogslee ning komen meer dan de helft der totaal inschrijvingen van 4% millard Mark op inschrijvingen beneden 20.000 Mark. De stortingen in contanten bereikten heden voormiddag reeds de som van 2420 mil- iioon Mark, zijnde 636 millioen meer dan volgens de bepalingen hadden moeten zijn gestort. Progroms. i BERLIJN, 8 Oct. (M. B.) Van Duit sche zijde. Volgens een bericht uit Stock holm zijn er de laatste dagen herhaalde lijk progroms in Zuld-liusland voorge komen. In Wilna werden 150 notabele Joden wegens hun Duitsche gezindheid in hechtenis genomen. In Warschau wer den progroms voorbereid, doch riep de rabbijn de tusschonkomst in van den bis schop van Warschau. Het was aan diens toedoen te danken, dat de progroms ver hinderd werden. UIT HET LEVEN VAN EEN VELD PREDIKER BU HET LEOER TE VELDE. III. Ja, inderdaadmen kan zich geen vdbrstelling makon van zoo'n troepen verplaatsing in 't groot over al de stiptheid en do nauwkeurigheid, welke haar eigen zijn, als men er niet aan hoeft deelgenomen. Maakte men haar mede dan verliest men 4nen nimmer meer de gewaard ing van stiptheid en welomvnttend overleg. Ternauwernood waren eenige gedeelten van eigen troepen vertrokken, of andere, welke zo zouden vervangen, kwamen reeds aan, marcheerden recht op de plaats aan, waar ze onderdak moesten vin den, en aanstonds liep daar het zaakje. Wij, van den Divisie staf, met den Qoneraal vooraan, reisden in auto's, een lange rij in vlugge vaart, eerbied afdwingend aan de menigte nieuws gierigen langs den weg, maar geen hond of kip wegrukkend uit het leven: We bereikten onze bestemming vjjf uur na ons vertrek, stapten uit en hadden slechts de nieuwe kwartieren binnen te treden, waar alles al gereed was en ons wachtte. En weldra zaten we even vertrouwelijk ongemakkelijk in dit andere verblijf als we nog kort tevoren in het vorige hadden gezeten op den gewonen tijd schaarden we ons om den middagdisch, het zelfde gezelschap maar in Andere omgeving, toch ton slotte alles zoo bekend. De werkzaamheden werden voortgezet, ze waren ternauwernood onderbroken. Wij bespeurden er niets van, dat oen ganschen dag het treinverkeer had stilgestaan en konden met moeite slechts vermoeden, dat almaar afdee lingen voetvolk die prachtige wegen die wij hadden afgevlogen, aflegden op tevoren bepaalde plekken halthou dend voor rnst en voor het nuttigen der smakelijke en stevige spijzen, door de keukenwagens gedurende den marsch gereed gekoyien Dit zijn intusschen alle slechts uiterlijke dingen. Een veldprediker beleeft echter wel andere, meer diepe. Hij ondervindt, somtijds heel pijnlijk, hoe moeilijk het gaat door te dringen tot een soldatenziel, herhaaldelijk is het opgemerkt en als eene verklaring voorgedragende, van de gewone af wijkende, omgeving brengt velen er toe het teerste en fijnste, dat ze heb ben weg te sluiten dan het verkeer met de meest-uiteenlopende lieden, waardoor zoo spoedig een gevoel van vereenzaming komt. En nu, in de mobilisatie, nog andere invloeden. De meesten waren op 't onverwacht af geroepen van hup werk, hun gezin, hun zaakze hidden op zoo iets allerminst gerekend; en nu moesten ze dat alles in den steek laten, weten de, dat de tijden z^viaar zijn en ver nemende, hoe geweldig de algemeen© ontwrichting was. Ge krijgt iemand niet gemakkelijk aan 't praten, dio eigen huis met behiilp van anderen heeft gebouwd, beloofd heeft getrouw rente en aflossing to* voldoen en nu eensklaps daartoe onmachtig is, daar bijna alle ontvangsten voor het gezin stilstaan tegemoetkoming voor vrouw en kinderen möarde man heeft immers eigendom En elke brief moet geschreven worden onder voorlichting van een vreemdeonder „de mannen" gaat dit niet, dus brief aan comité dit of dat komt eerst tot stand na geschrijf tusschen man en vrouw ofals verlof wordt genoten. Eü ook krijgt ge een ander niet spoedig aan 't praten, die wat spaarduiten had, varkens en ander klein vee hieldtoen hij „op" moest, zijn gold omzette in voer, dat duui" was, en eerst bericht ontving, dat het vleesch weinig waarde had later, dat zijn levende have tengevolge van ziekte zoo goed als weg is. Regeeringstarwe. Gjstoren is te Amsterdam het stoom schip Eiborgen aankomen, komondo van Baltimore en gelado» met 7600 ton tarwe aangekocht door de Neder- landsche regeering. Hot schip ligt aan do Silokade. Reeds heden is men met het lossen begonnen, hetgeen door middel van graanelevators geschiedt. (Tel.) ■Steuncomité Binnensohipperij. Do biinensohipi'i.'rlj cu öcrv ludt in ze»r ernstig mate do nadeden van den hul digen toestand. Een zeer groot percenta ge, waarschijnlijk meer dan 80 pet. heeft geen vracht.. Daar in vergelijking met gewone tijden slechts zoer weinige zeeschepen in onze havens binnenkomen, is de Rijnvaart ver lamd. Die naar België en Frankrijk ligt geheel stil. Aiieen in het thans zeer be perkt binnenlandsoh vervoer kunnen on kelen nog een karig bestaan vinden. Xiaat het zoo door, dan dreigen voor tailooze schippers honger en gebrek. Hier moot geholpen worden het gaat om oen categorie van ingezetenen, dio do ge zinnen ipedegerekond ongeveer 100,000 personep omvat. Zoo velen de® kwaden tijd door te hel pen ware zeker uiterst bezwaarlijk, in dien alles van giften alléén moest komen. Dit is echter het geval niet. Gelukt het de economische machine, voor zooveel de omstandigheden toelaten, weer op gang te brengen, dan treedt ook voor de bin nensohipperij vanzelf verbetering in. Hopeloos Is de toestand njet. Reeds be gint het vervoer van den oogst, waaraan niet weinigen oen vracht zullen kunnen verdienen. Niettemin is het ondenkbaar, dat alles wel vanzelf terecht zal komen daarvoor is het geheele bedrijfsleven te zeer ontredderd. In dit opzicht kan door doeltreffende maatregelen vermoedelijk veel worden ge daan om do bestaansvoorwaarden ook voor de schipperij te verbeteren. Er is een commissie gevormd om tij delijk de belangen der schipperij te behar tigen. Zij stelt zich voor le. In overleg met de regeering on met industrieele kringen maatregelen te overwegen en tot stand te brengen, die het vervoer te water bevorderen en dit zoodanig te regelen, dat het belang van allen, ook van de kleinere schippers, wordt behartigd 2o. Steun te verleen en aan die schip pers, die er niettemin niet in kunnen sla gen, te voorzien in het onderhoud van zich en hun gezin. Zij doen daarbij een krachtig beroep op de medewerking van allen. In de eerste plaats is noodig het bijeenbrengen van een flink !>edrag aan geld, om in de meest dringende uitgaven te voorzien. Als bestuursleden zijn opgetreden de heeren mr. H. Smeenge, voorzitter, M. F. Bongaerts, mr. W. A. C. van Dam, J. F. Vos, D. J. van Wijk, J. J. ven Capelle, penningmeester te Weesper- Carspel (Weesp), G. 8. Vlieger, secre taris. Het bestuur zal nog worden aan gevuld. Plaatsing van krankzinnigen uit Op een telegram van het Steunco mité te Breda aan den minister van binnenl. zaken betreffende plaatsing van krankzinnigen uit België, is het volgende antwoord gekomen: Blijkens bericht van betrokken ge- stichtsbesturen kannen geplaatst wor den in gesticht Voorburg te Vught 175, in gesticht Reinier van Arkelte 's-Hertogenbosch 50 rustige vrouwe lijke, daaronder /erpleegsters begrepen Voor beide gestichten brj voorkeur katholieken. Het gesticht Vrederust te Bergen-op-Zoom 15 vrouwen, mits protestanten. Zusterhulp voorloopig niet noodig. De formaliteiten der Krankzinni genwet behooren te worden in acht genomen. (N. Ct.) Torpedo aangespoeld. Gisteren is, naar het N. v. d. D. meldt, op het noorderstrand van Schier monnikoog een onontplofte torpedo aangespoeld, naar deskundigen meenen van Engelsch model. Gistermiddag om halfdrie is weer uit noordoostelijke richting zwaar ge schutvuur gehoord. De aangespoelde torpedo kan do eerste door de E. 9 op de Duitsche torpedoboot afgevuurd torpedo ge weest zijn, die, gelijk bericht, niet is ontploft. Do Groningscho graanhandel. Blijkens een interview, dat een redacteur van de Prov. Gron. Ct. heeft gehad met den heer U. G. Schilt- huis Jzn., voorzitter van de vereeniging De Beurs te Groningen, heeft de heer Schilthnis naar aanleiding van de mededeelingen van Minister Treub dezen een brief gezonden, waarin hij er op wijst, dat de Groninger graan markt de voornaamstois van ons land, waar nu de aangier van buiten- landsch graan heel weinig beteekent uit alle provinciën van ons land gekocht wordt. Deze zoo zeer uitgebreide vraag heeft geleid'tot oen wanverhouding aan onze markt tusschen vraag en aanbod en tot de steeds opgedreven prijzen voor alle graansoorten. Van oorlogswinsten of kunstmatig vasthouden van de zijde yan den handel is daarbij geen sprake geweest. De handel heeft hooge prijzen aan de landbouwers betaald, zooals uit de officieele gepubliceerde markt berichten blijkt, en de handel heeft die dure inkoopen verkocht naar Rotter dam en andere plaatsen in het binnen land, verhoogd met een fatsoenlijke commissie doch zonder woekerwinst te maken. De boeren zijn de eenigen, die in hopfdzaak hebben geprofiteerd. Door de groote conourrontie onder de koopors hebben de boeren hooge prij zen kunnen maken voor hun graan, maar ook zij hebben daarbij niets ge daan, dat niet door den beugel kan, met uitzondering natuurlijk van de enkele bekende gevallen. Integendeel hooft de groote meerderheid der land bouwers juist met het oog op de hooge prijzen met koortsachtige haast go- dorscht en ter markt gebracht, waar door de aanvoeren aan de markt te Groningen in September grooter waren dan ooit te voren. Van terughouding met het oog op oorlogswinst dus geen kwestie. De heer Schilthuis critisoert de maat regelen van den minister, al gelooft hij, dat het beter geweest was zich te bepalen tot versterking van den aan voer uit het buitenland, welke ver sterking toch op den duur niet zal uitblijven. V „Reeds in Augustus had men maxi mum-prijzen moeten vaststellen, toen de rogge beneden f 6 per hectoliter kostte, en ik uw adviseurs daartoe den raad gaf. Toen hoeft men het niet gewild men heeft daartoe besloten, toen het reeds te laat was, en nu de maatregel niet meer gelukt, krijgen landbouw en handel do schuld." De opgevorderde automobielen. Eigenaren van voor het leger op gevorderde automobielen hebben in de vakbladen geklaagd over de schade, die zij zullen ondervinden wanneer na de mobilisatie de wagens worden teruggegeven. De voorzitter van de K. N. A. C., jhr. Sandberg tot Essenburg, schrijft hu in De Auto Zouden alle quaestiën niet opgelost zijn, zoo het rijk voor de auto's na taxatie den prijs,- 't zij in bons of in geld, uitbetaalde en niet na 't eindigen van den oorlog die wagens wederom tegen taxatie aan de eigenaars terug gaf De eigenaren zouden dan mis schien nog. kunnen klagon over niet voldoedo betaling, 't geen wel kan voorkomenanderen echter zouden zéér tevreden zijn, juist als met het in beslag nemen van paarden, doch het, zwaard van Damocles zou niet over hun hoofden zwaaien, dat zij afgebeulde, met verborgen gebreken besmette, wagens tegen taxtatie moes ten terugnemen. De meeste eigenaren dier wagens zullen niet anders kunnen en durven doen, dan die wagens te verkoopen en wij weten heel goed wat ook zoer goed te begrijpen is wat ze dan voor die wagens zullen krijgen. M. i. is een goede taxatie later, hoe eerlijk ook uitgevoerd, niet mogelijk iedere wagen zou moeten worden ge demonteerd, geheel nagezien an gere pareord moeten worden in de garage van den vertegenwoordiger van het merk. Hoe lang zou dat duren Wat zou dat aan het rijk kosten De hoofdredacteur van De Auto teekent hierbij aan, zich persoonlijk te bevoegder plaatse te hebben bege ven om te vernemen in hoeverre er aan de bedoelde bezwaren zal wordpn tegemoet gekomen. Dieren bescherminng in den oorlog. In een te Utrecht gehouden verga dering van personen, die op het gebied van dierenbescherming in ons land werkzaam zijn, is een motie aangeno men, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat stappen zullen wor den gedaan, die een internationale regeling tot bescherming van dieren op de slagvelden in de toekomst mo gelijk zullen maken. Getracht zal worden de verschillende vereenigingen voor dierenbescherming in ons land in een federatief verbanc te brengen ter voorbereiding van deze actie. De territoriale bevelhebber in Zee land heeft op grond van art. 22 der wet van 23 Mei 1899 bij politiever ordening verboden, dat in Vlissingen zichtbaar gedragen worden distinctie ven, welke een of meer nationaliteiten aanduiden. Overtreding zal worden gestraft met een maand hechtenis of f 100 boete als maximum. Van de te IJmuiden achtergebleven Engelsche zeelieden zijn| iyeder 2 ge heel hersteld per'stoomschlp iJstroom naar Londen vertrokken. Thans zijn er nög 3 onder wie 1 officier te IJmuiden, wier toestand nog bij- zondore zorg eischt. In de Kon. Mil. Academie te Breda zijn gisteravond Belgische soldaten aangekomen, die op Hollandsch grond gebied geraakt waren, toen zij uit de stelling Antwerpen een verkennings tocht gedaan hadden. Zij worden ge- internoord on zullen hedon naar Gaas- terland gebracht worden. Vluchtelingen. De onorme toevloed -van vluchte lingen uit Belgie, door het bombarde ment van Antwerpen veroorzaakt, heeft het noodzakelijk gemaakt in de voornaamste steden van ons land maat regelen te treffen om dio vluohtolingen te herbergen. Aan de grensplaatsen is het niet mogelijk meer de menschen voldoende te helpen. De berichten uit Breda, Eindhoven, Roosendaal en Bergen-op- Zoom spreken van duizendtallen vluchtelingen, die een onderdak daar vragen. Uit andere plaatsen wordt ons het volgende gemeld De toestand te Vlissingen is hod$n (8 Oct.) nog veel erger dan gisteren. Zoowel per trein als met booten kwa men weder duizendenvluchtelingen aan. De boot naar Folkestone voor Vrijdag is uitverkocht en voor Zater dag eveneons. Een sleepboot bracht een gewonden Belgischen soldaat mede, die naar het hospitaal vervoerd is. Hij had gevreesd in handen der Duitschers te komen. Ook werd een gedetineerde Belgische soldaat binnengebracht. Ook te Nijmegen zijn Donderdag eenige honderden Belgische vluchte lingen uit Roosendaal aangekomen en in het voormalige Arsenaalgebouw ondergebracht, waar van gemeente wege voor hen gezorgd wordt. Vele gegoede Belgen namen intrek in hotels en pensions. Onder hen bevindt zich de bekende Vlaamsche letterkundige Rónó Vermandere, redacteur van de Gazet van Antwerpen. Door de zorgen van het Utrechtsche vluchtelingencomité zijn te Utrecht 160 Belgische vluchtelingen onderge bracht in de lokalen van het voor malig St. Catharijneklooster aan de Lange Nieuwstraat alhier, terwyl een 50-tal in hotels plaatsing vond. Bij aankomst werd koffie, meflc, brood en warm eten verstrekt. De ongelukkigen toonden zich zeer dank. baar. I In de fabriek der firma Asser te Amsterdam zullen 200 vluchtelingen worden ondergebracht; matrassen en dekens zijn reeds aangevoerd en de cantine, waar den vluchtelingen voe ding zal worden verschaft, ia reed8 in| gereedheid gebracht. Rotterdam bergt duizenden vluch telingen in de groote openbare loka- liteiten en de hotels der Uranium Compy. Op lofwaardige wijze wordt overal waar mogelijk in den nood voorzien. 120 Krankzinnigen, begeleid door 15 paters, zijn gisteren uit Bonchot bij Antwerpen te Son aangekomen Nadat gisteren nog 100 vliichteün.' gen uit Maastricht zijn vertrokken naar het klooster van pater Kusters -te Keer, blijven nog ruim 200 in hot vluchtoord aan den Parallelweg, 't Zijn er meerendeels uit Laoaeken en om geving, maar er zijn er ook uit Ant werpen. Te Eindhoven zijn gisteravond twee Belgische infanteristen gekomen, on der wie een sergeant, beiden van het 4de regiment infanterie, deel uitma kend van de bezetting van de Belgische kruitfabriek te Caulille (nu in handen van de Duitschers). Zij waren van hun troep afgeraakt en verdwaalden over onze grens, waar zij ontwapend werden. Naar de N. R. Crt. meldt zijn te Budel gisteren 120 Belgische vrijwil ligers in uniform geïnterneerd. TWEEDE KAMER. Hulp en bijstand aan schachtoffers van den oorlog. Bij Nota van Wijzigingen op het wetsontwerp tot verhooging van het Vde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1914 wordt inge voegd een artikel 87 bis, laidende: Kosten van onderhoud en verdere uit gaven van tengevolge van den oor logstoestand nit het buitenland naar Nederland uitgewekenen en van ten gevolge van den oorlogstoestand be hoeftig geworden in Nederland ver blijvende buitenlanders, f 100.000. In de Toelichting op dit artikel aegt de Minister van Binnenlandsche Za ken De Europeesche oorlog heeft veie, hier te lande wonende, gezinnen van buitenlanders tot armoede ge bracht doordat de kostwinner in zijn geboorteland onder de wapens moest komen. Bovendien komen duizenden vluchtelingen uit België in Nederland. Ten deelen hebben dozen voldoende middelen van bestaan, ten deelen hebben zij onvoldoende middelen of zijn zij van alle middelen ontbloot. Het is voor Nederland, dat tot dusver buiten den verschrikkelijken strijd kon blijven, een plicht van menscheljjKheid, dezen slachtoffers van den oorlog binnen zijn grenzen hulp en bijstand te verleenen. De particuliere liefdadigheid en ge meentebesturen hebben tot dusver de Nederlandsche gastvrijheid jegens de ongelukkige slachtoffers van den oorlog hoog gehouden en de Minister vertrouwt, dat zij zich ook in het vervolg niet zullen onttrekken aan de vrijwillig opgenomen taak. Rijkssteun is evenwel ten eenenmale onmisbaar. Gegevens voor den omvang van dien steun ontbreken echter. In de gisteren voortgezette verga dering van de Tweede Kamer werd na eenige discussien van juridischen aard, waaraan werd deelgenomen door de heeren Troelstra, Schim van der Loef f en Aalberse alsook door den Minister van Justitie het wetsontwerp tot wijziging van de overgangsbepa lingen der Auteursiwet 1912 aange-, nomen. Na vaststelling der regeling van werkzaamheden k wam in behandeling het wetsontwerp betreffende de werken aan het Wilhelminé-kanaal, de Vis- schershaven te IJmuiden enz., welk ontwerp na korte discussies werd goed gekeurd. Vergadering van heden 11.45 u. v. m. In de hedep gehouden zitting wer den zonder beraadslaging of stemming een aantal kleine wetsontwerpen aan genomen. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot het toestaan van een tweede buitengewoon crediet van 60 millioen voor oorlogsuitgaven vraagt de heer Duymaer van Twist antwoord op zijn verzoek om steun aan de Militaire Tehuizen. De heer Ter Laan vraagt of de gelden welke zijn toegestaan wel met de noodige zuinigheid zijn uitgegeven. Hij wijst op de aanschaffing van voor raden door tusschenpersonén en op de hooge toelagen aan officieren, waar tegen scherp afsteken de maatregelen dat de landweerman zelf zijn onder- 'I goed moet betalen en de groote zui nigheid bij de vergoeding*1 aan kost winners. Spr. klaagt over de houding der militaire overheid op sommige ponten b.v. ten aanzien van het so cialisme. Minister Bosboom wijst er op dat de bezoldiging der officieren laag is. Wat het aanschaffen van de voorra den aangaat wijst Z.Exc. er op dat de distributie geschiedt van uit een centraal punt, waarmede bij het aan schaffen moot worden rekening ge houden. Voor de verpleging wordt gedaan wat mogelijk is. Het verbod van het lezen van Het Volk aan de militairen acht spr. absurd. Hij geeft echter aan de militaire commandanten het volste recht er een andere meening op na te houden. Het ontwerp wordt wordt daarna z. h. st. aangenomen, evenals dat van de bestendiging van den Staat van Oorlog, dat ter toekenning van een renteloos voorschot voor den spoorweg RoermondVlodrop, dat betreffende regeling der militaire rechtsmacht. De Kamer gaat daarna tot nadere bijeenrooping niteen. GOUDA, 9 October. Door Burg. en Weth. is aan de Raadsleden het volgende ingekomen stuk feoégezonden Gouda, 8 October 1914. Do bekende door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente tot de ingezetenen gerichte uitnoodiging om het gebruik van wittebrood zooveel mogelijk te beperken heeft geen vol doende gevolg gehad. Niet alleen blijkt een deel van het publiek niet te willen medewerken, maar schijnen ook som mige' bakkerspafcroons de noodzakelijk heid van samenwerking niet in te zien. De voorraad tarwebloem is daardoor onrustbarend geslonken en kan voor loopig niet of slechts onbeduidend worden aangevuld. Een algemeen ver bod om wittebrood te bakken en te verkoopen is thans niet meer te ver mijden. Wij deelen het gevoelen Van onzen Voorzitter dat, ofschoon de burge meester krachtens artikel 187 der Ge meentewet bevoegd moet worden ge acht tot het uitvaardigen van een dergelijk verbod, te bekrachtigen door Uwe Vergadering, het de voorkeur ver dient dat Uw Raad daartoe het besluit neemt, in dèn vorm eener, op den voet van het bepaalde in artikel 171 dier wet, onmiddellijk na hare vaststelling af te kondigen verordening. Wij hebben mitsdien de eer Uwe vergadering het volgende door ons ontworpen besluit ter vaststelling aan te bieden. De Raad der Gemeente Gouda Gezien het voorstel der Raadscom missie belast mot het ontwerpen dor verordeningen, tegen welker overtre ding straf wordt bedreigd, van 8 October 1914 Overwegende dat de in deze ge meente heerschende sohaarschte van tarwebloem het noodig maakt het bak ken en verbruiken van zoogenaamd wittebrood te verbieden behoudens uitzonderingen Gelet op artikel 171 derGemeente- lo. Vast te stellen de volgende Ver ordening houdende verbod van het bakken en verkoopen van wittebrood. Artikel 1. Het is verboden na Zondag 11 Octo ber 1914 brood te bakken, te verkoo-' pen, te leveren of te doen bakken, verkoopen en leveren anders dan van ongebuild tarwemeel vermengd met ten hoogste vijf en twintig ten honderd tarwebloem of van roggemeel. Dit verbod is niet van toepassing op krentebrood en op brood bestemd voor inrichtingen, waarin zieken en ouden van dagen worden verpleegd, evenmin op brood voor zieke en zwakke personen, die blijkené geneeskundige verklaring brood van de in het eerste lid omschreven samenstelling niet zonden kunnen verdragen. Artikel 2. Zoodra en zoolang naar hun oordeel in de gemeente eene voldoende hoeveel heid tarwebloem aanwezig if, zijn Bur gemeester en Wethouders bevoegd vergunning te verleenen tot het bak ken, verkoopen en leveren van brood van andere samenstelling dan in artikel 1 iB omschreven. Van deze vergunning doen zij open bare aankopdiging. Artikel 3. Tot het constateeren der overtredin gen dezer verordening zijn, behalve de bij de Wet aangewezen personen, be voegd de ambtenaren en beambten der gemeente-politie. Zij hebben de bevoegdheid, om met inachtneming van de voorsohriften der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad no. 83), ondanks de bewoners, gebrui kers of eigenaren alle huizen, bakke rijen, winkels of bergplaatsen van brood en meel ten alle tijde binnen te treden ten einde te zorgen voor de naleving en te waken tegen de overtreding van de bepalingen dezer Verordening. Artikel 4. Overtredingen of niet nakoming van de bepalingen dezer Verordening, voor zoover daartegen niet is of wordt voor zien bij eenige wet of algemeenen maatregel van bestuur wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen. Artikel 5. Deze Verordening treedt in werking onmiddellijk na hare afkondiging. 2o. Te bepalen dat de Verordening houdende het verbod tot het bakken en verkoopen van wittebrood zal wor den afgekondigd onmiddellijk na hare vaststelling. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. De Commissie voor de Strafveror deningen, R. L. MARTENS, Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Diefstallen. Naar wij vernomen hebben in de omgeving van deze' gemeente in ver schillende plaatsen diefstallen plaats gehad. In Reeuwijk werd door inbraak bij een der bewoners een bedrag van f 100.— benevens gondon en zilveren voorwerpen ontvreemd. Te Stolwijkersluis is bij een inge zetene ingebroken en werden zilveren lepels weggenomen. Hedenmiddag had op de Markt alhier de beproeving plaats van de stoom- brandBpuit, hetgeen vele nieuwsgieri gen naar de Markt lokte. Huisvesting van Vluchtelingen. Uit de advertentie in dit blad blijkt dat de pogingen tot vorming van oen comité tot huisvesting van vluchte lingen niet worden voortgezet, daar reeds van andere zijde in do behoefte daarvoor wordt voorzien. In do zalen der Sooieteit „Ons Ge noegen" werd heden druk gewerkt om alles vpor de ontvangst der vluchte lingen, clie heden in vrij grooten ge tale wordeii verwacht, gereed te maken. Een groot aantal legersteden zal heden avond gereed z(jn waarop de menschen zich rustig zullen kunnen neervleien. Vele handen verrichten het noodige om hen direct van het noodige voedsel to kunnen voorzien, waarvoor in de zaal T Kunstmin" in lange rijen de tafels gereed staan. Den geheelen namiddag stond reeds een groote menigte mensobeil de vluch telingen op te wachten aan het station en op den weg naar „Ons Genoegen". Dat zoo velen warme belangstelling koesteren voor de vermoeide vreem delingen, die hier rust komen zoeken, getuigt van het diep gevoold mede lijden mot hen. Deze belangstelling moet echter niet worden overdreven door, wanneer deze vluchtelingen zijn aangekomen, hpn als bijzondere menschen te blijven be schouwen, door hen na te loopen. Daarmede worden die menschen ge hinderd en het zal hun zeker niet aan genaam zijn. De vluchtelingen ver langen naar rust na hetgeen zij hebben doorgestaan. In den laten namiddag waren zij nog niet aangekomen," doch er was bericht dat zij uit Roosendaal onder weg waren. Bij een landbouwer in deze gemeente zijn een vijftal kazen gestolen. Hoe ze verdwenen zijn, is hem een raadsel. Vermoedelijk moet do een of andere landlooper 's nachts gelegenheid gehad hebben ze weg te nemen. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Departement Gouda. Voordracht-avond. Waartoe kritiek in dezen tijd van geweldig wereldgebeuren Waartoe opmerkingen over de voordracht van Hullebroeck's Vlaamsche liedjes, als Vlaanderen, ia, heel België ligt te zieltogen? Wien welt geen traan in 't oog bij 't hooren van v. Duyse's „Geuzenvendel op den thuismarsch" als hij denkt aan al die graven, versch gedolven in Vlaanderen's bodem Wie wil daarbij ook nog aan voordracht, uitspraak en muzikaliteit denken? Laten we blij zijn, dat er nog men schen gevonden worden, die trachten gedurende enkele uren onze gedachten af te houden van dezen afgrijselijken oorlog» die zooveel ellende over de gehoole»worekl brengt 1 En laten we, wat ons door die enkelen geboden wordt, aanvaarden zonder eenige kritiek, dankbaar voor de goede bo- doeling. Van dat standpunt beschouwd was de avond van gisteren oen succes voor n't Nut", want 'n zaal vol toe hoorders werd 'n aangenamo afleiding gegeven. En hierom was 't toch maar te doen! H. N. Roeien. Kurt Hofmann, een bekende Duit sche roeier, die o.a. ook te Henley roeide en in 1912 het Duitsche Scul- lingkampioon8chap won, is in Frankrijk levensgevaarlijk gewond. Voor Nederland is hij geep onbe kende. Twee jaar geleden dong hij mede in ons Championaat, terwijl hij nog dit jaar in de oude vier van de Allemania, die op de wedstrijden van do Koninklijke o.a. Laga klopte. Hij k' am in deze wedstrijden ook in de vier zonder stuurman uit. (Tel Het bombardement van Antwerpen. TERNEUZEN, 8 Oct. 's nachts. Nog den geheelen nacht en een deel van den dag was hier het kanongebulder uit Antwerpen waar te nemen. Dit werd nog alleen door Engelsche en Fransche troepen verdedigd, die heden nog steeds daarheen werden vervoerd. De Belgen deden gister avond de brug te Temsche springen, vanmorgen die te Wetteren, vannacht is de uittocht uit Antwerpen van het Belgische leger begonnen. De Koning is te Selzaete. De Belgische troepen passeeren daar nog steeds westwaarts. Andere troepen gaan zuidoostwaarts. Met sleepbooten en Rijnschepen komen nog steeds veel vluchtelingen. Zij be vestigen dat Antwerpen op verschil lende plaatsen brandt en ook dat de petroleumtanks in brand zijn ge schoten. Gisteren wierp een vliegmachine te Gent twee bommen, die weinig schade aanrichtten. ROOSENDAAL, 9 Obt. Het Belgi sche veldleger is de Schelde overge trokken, zoodat Antwerpen nu alleen door de Engelschen wordt verdedigd, met behulp van de Belgische vesting artillerie. Het veldleger staat thans in het Land van Waes, waar zich ook cfe Koning bevindt. ROOZENDAAL, 9 Oct. Geheel Roozendaal is en blijft blijkbaar op de been. Er zijn hier 16000 vluchte lingen overal Ingekwartierd, doch de meesten loopen nog op straat, staan op het station of zitten in de stoepen. Onophoudelijk laat men extratremen gaan om zooveel mogelijk menschen af te voeren, maar de chaotische toe stand blijft bestaan en morgen, zegt men, worden er 30 000 verwacht. Vele gewonden zijn ook hier. De toestand te Antwerpen is aldus de Lieve Vrouwenkerktoren is nog intact, het Zuiderstation bij Contich is verbrand, het Centraalstation is ver woest. Op tal van plaatsen boven Ant werpen ziet men te Putte rook en vlammen. De Koning vertrok Dinsdag, de Koningin echter, in tegenstelling van diversche berichten, vertrok reeds veel eerder. De militairen hier zijn geheet beschikbaar gesteld om hulp te verleenen aan do militairen. OSTENDE, 9 Oct. In Antwerpen staat een wijk tusschen het Zuider station en het Paleis van Justitie in brand. Volgens geruchten zouden de Duit schers over de Nethe zijn terugge worpen. Uit ROOSENDAAL wordt aan de N. R. Crt. geseind dat de Engelsche bezetting van het fort St. Anna voor de Duitsche overmacht moetende buk ken, het fort in de lucht heeft laten vliegen. 60.000 Engelschen zjjn hedennacht van Ostende met zwaar geschut Ant werpen binnengekomen. Antwerpen in brand. Men seint ons uit ROOSENDAAL Antwerpen etaat vrijwel geheel in brand. De beschieting van hedennacht was heviger dan ooit. De hrandglocd en de vuurflikkeringon van barstende granaten s,ijn thans aan de geheele Nederlandsche grens waarnoembaar. Van af den kerktoren van een grens dorp is niets dan rook en vlammen te ontwaren. De kathedraal is reeds hevig getroffen. Het hospitaal, de openbare ge bouwen en de stations zijn vernield. Men seint ons uit PUTTE, vlak aan de Brab. Belg. grens In de voorstad Berohem zijn het gasthuis en de geheele Kronenborg straat verwoest. Op de Kunstlei zijn verschillende gebouwen getroffen door de granaten. De gevangenen- zijn uit de gevan genis vrijgelaten. De Duitschers moeten reeds de stellingon voor de binnenste forten linie hebben genomen. Vluchtelingen. Men seint ons uit Den Bosch. Ter wijl den ganschen dag honderden vluchtelingen hier aankwamen, o.a. om half acht een honderdtal zusters, kwa men met een extratrein tegen 9 uur 4000 vluchtelingen hier aan. De 's Her- togenbossche Crt. had per bulletin een oproep verspreid aan de bevolking om zooveel mogelyk met eetwaren aan het station te zijn, om de talrijke vluch telingen van voedsel te voorzien. De vluchtelingen worden hedennacht ondergebracht. Mon seint ons uit DFN HAAG Hedenmorgen half elf kwamen c.a. 800 Belgische vluchtelingen hier aan. De po litie had uitgebreide maatrogeh'n getrof fen teneinde de menschen behoorlijk te ontvangen. Do burgemeester was mede op het per ron aanwezig. Een dames-comité had do taak op zich genomen de arme menschen ververschlngen aan te bieden. Het waren meerendoels vrouwen en kindoren. Een gedeelte van hen werd naar Scheveningen vervoerd per extra-tram ten einde daar te worden ondergebracht in, het Circus en oenige barakken, de over- rigen worden in verschillende inrichtin gen in de stad gehuisvest. De menschen hadden Antwerpen gis teren verlaten en hadden vannacht te Rot terdam overnacht in een der loodsen der Holland—Amerika-lijn. V Aan het Westelijk Front De Duitschers in België. MAASTRICHT, 8 Oct. Gisteren vloog een vliegmachine van vreemde nationaliteit over Luik. De Duitschers beschoten het vliegtuig echter zonder het te raken. 20.000 man DuitBche troepen zijn van Luik naar Antwerpen vertrokken. EINDHOVEN. Bewoners vtó Aohel waaronder de burgemeester de Cornet en Neerpelt, zijn gevlucht. Hetspopr- wegverkeer is gestaakt. Hamont staat in brand. Generaal de Schepper met 200 Belgische vrijwilligers verblijven in de Achelsche kluis. 100 Duitschers verblijven in de woning van den bur gemeester van Achel. Van de Engelsche legatie. Het Engelsche Ministerie van. Handel deelt mede, dat de ontvangsten in Sep tember een stijging toonen in alle takken van den handol, vergeleken bij Augustus. Deze stijging betreft alle voorname soor ten van artikelen en bow ijst, dat de han del des lands zich van den eersten schok van den oorlog uitstekend hoeft hersteld. De huidige stijging bij Augustus verge leken is als volgt invoer bijna drie mil lioen pond sterling uitvoer des lands 2millioen heruitvoer uit buitenland en koloniën 750.000 Pond. In het bovenstaan ds zijn do behoelten voor leger en vloot niet inbegrepen. (w. g.) Grey. PARIJS, 8 Oct. Het officieele com muniqué van hedenavond 11 uur luidt: Over het geheel blyft de toestand on gewijzigd. De ingenomen posities ble ven dezelfde, niettegenstaande eenige hevige gevechten, voornamelijk in de streek van Roye. Aan het Oostelijk Front. WEENEN, 8 Oct. Gisteren is do vijand bij den opmarsch van onze troepen op den straatweg naar Przymysl bij Barysz ten westen van Dynow teruggeworpen. Presnow werd heroverd. Tusschen Woichsel en San maakten wij veel Rus sische soldaten gevangen en wagens buit. Do hernieuwde aanvallen op Przemysl werden glansrijk afgeslagen. De vijand verloor duizenden dooden mi gewonden. De ontruiming van Bosnië. WEENEN, 8 Oct. Officieel. ^De ontrui ming van Bosnië maakt vorderingen. Er Is een beslissenden slag toegebracht aan de Serviërs die over Visegrad waren binnengedrongen. De noordelijke colonne is reeds van Brcbrnitza tot Bajna Basta over de Drina geworpen. De hootdmacht, die tot Romania Planina was opgerukt is door onze troepen na een gevecht van twee dagen volkomen vorslagen en ge vlucht. Ken bataljon is gevangen geno men. LONDEN. De Minister Masterman verklaarde in een meeting, die gister avond hier werd gehouden, dat niets verandering kan brengen in het be sluit van Engeland om den oorlog tot het uiterste voort te zetten. Ik ben absoluut zeker dat wij de overwinning zullen behalen en ik twijfel niet aan het resultaat. Ik spreek als verant woordelijk lid van de regoering. (Alg. Hbld.) WASHINGTON, 9 Oct. President Wil son heeft verklaard, dat Japan zijn plan nen in de Stille Zuidzoe voldoende heeit toegelicht en dat er geen aanleiding is tot ongerustheid. In do Oostzee. LONDEN, 9 Oct. Volgons dc „Morning Post" hebben de Duitschers den toegang tot de Oostzee afgesloten, door mijueu te plaatsen in de .wateren ten zuiden van de Belt en Langeland. Betoogingen. LISSABON, 8 Oct. Hier en te Oporto zjjn betoogingen ten gunste der geallieerden gehouden. KOPENHAGEN, 8 Oct. UitPetro- grad wordt gemeldVanwege het Russische Ministerie van Handel zal een hoofdambtenaar naar Stryj worden gezonden teneinde een geregeklen transportdienst van de Galioische Olie velden te organiseoren. VENETIË, 8 Oct. Hier is medege deeld dat door visschersbooten nog meerdere drijvende mijnen in de Golf van Triëst en langs de kusten van Dalmatië zijn gelegd. In neutraal Zwitserland. PARIJS, 8 Oct. Volgens oen tele gram uit Genève is van Dnitscbo zijde aldaar een blad uitgeven genaamd „Dépêche Suisse", hetwelk dagelijks artikelen tegen de giillieordon publi ceerde. De toon van het blad was evenwel van dien aard dat de plaat selijke commandant van Genève pe verdere uitgave verbood. Deze maatregel werd door de Re geering goedgekeurd. Voorts hoeft de Zwitsersche regeering de verspreiding van het Duitsche bind „Sin Licimus" in Zwitserland verboden. KONSTANTINOPEL, 8 Oct. (W.B.) De pToawiriefkiar" meldt dat de op roerige beweging in Marokko zich uitbreidt en dat de aanzienlijke hoof den den Heiligen oorlog tegon Frank rijk proolameeren. Duitsche spionnage in Engeland. LONDEN, 8 0<jt. (R) Het Persbu reau publiceert een uitgebreide op somming van de maatregelen waar door een eind is gemaakt aan de Duitsche spionnage in Engeland. Reeds sedert drie jaar was men be kend met de vertakkingen van den geheimen dienst in Engeland. De agenten werden in het oog gehouden zonder dat men op een wijze tegen hen optrad waaruit zou kunnen blijken dat hun identiteit bekend was. Zoo kreeg do vijand ondanks het vele geld dat bij besteedde slechts onbeduidende inliehtingen. Even voor dat de oorlog uitbrak werden 20 spi onnen gearresteerd en ongeveer 200 vérdachten. Het persbureau wijst er op dat deze spionnen door den krijgsraad tot levenslangen dwangarboid kunnen worden veroordeeld. Er is reden om aan te nemen dat de spionnendienst bij het uitbreken van den oorlog is vernietigd en niet weer hersteld. Kon. Nat. Steuncomité. Aan H. M. de Koningin is voor het Kon. Nat. Steuncomité eon belangrijke gift aangeboden door de Ned. Goref. Gemeenten in Noord-Amerika. Deze geldon zijn met groote waar- deering in ontvangst genomen, temeer waar zij een blijk vormen van het feit dat onze stamganooten in verre landen in deze benarde tijden mode leven met het moederland. LONDEN, 9 Oct. De „Tipies" ver neemt uit Rome dat Essad Pasja tegen Skoetari zal optrekken. Deze stad kan bijna geen weerstand bieden. LONDEN, 9 Oct. Tot op heden zijn de pogingen der Zwitsersche autori teiten om de uitwisseling van gevan- fen genomen burgers te vergemak- elijken, mislukt door de weigering van Oostenrijk om mede te worken. Ook kunnen ae regeeringen van Frank rijk en Oostenryk niet tot overeen stemming komen omtrent de voor waarden. Verbod van affaires in de Effecten- sociëteit. Het Bestuur der vereeniging voor den Effectenhandel heeft hedenoch tend ter kennis van de leden gebracht, dat ingevolge verzoek van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel tot nader bericht het Societeits- lokaal en het restaurant wegens de daarin plaatsgevonden affaires geslo ten zgn. De andere lokalen van het beursgebouw blijven open, doch zullen eveneens gesloten moeten worden, indien ook daar affaires worden ge daan. (Hbld.)

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2