De Belgische regeering over gebracht naar Frankrijk. In Oorlogstijd. Tuir«i ÉMtuTim SlJCLXxerx land. Wm Gemengde Berichten. Stadsnieuws. m.' Rechtszaken. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht twee van Rickmers-reederij, drie van de Levant-lijn, vier van de Dultsch- Australische Scheepvaart-Maatschappij een van de Hambnrg-Znid-Amenka- Maatschappij, verder twee van de Oldenbnrg-Portageesche Stoomvaart- Mij. Drie schepen waren nit Stettin, twee uit Flensburg. BORDEAUX, 13 Oct (Reuter). - Van Fransche zijde. De Belgische Regeering besloot, verlangende zich hare vrijheid van handelen te ver zekeren, naar Frankrijk te gaan. Met uitzondering van den Minister van Oorlog hebben alle Ministers hedenochtend Ostende verlaten met bestemming naar Havre, alwaar de Fransche Regeering voor de instal latie alle maatregelen heeft getrof fen. Koning Albert is aan het hoofd van het leger gebleven. Do val van Antwerpen. LONDEN, 12 Oct. Ofschoon de val van Antwerpen wordt betreurd beeft hij geèn neerslachtigheid in Engeland veroorzaakt en een van zijn onmid dellijke gevolgen is geweest dat de werving van soldaten in Brittannië door dezen tegenslag een nieuwen prikkel heeft gekregen. Officieel wordt meegedeeld dat onmiddellijk stappen zijn gedaan om de twee duizend plaat sen welke open zijn gekomen in de brigade mariniers, door het inter- noeren van troepen in Nederland weer aan te vullen. Uit New-York wordt bericht dat vader Malono bij eon rede in 't Lyceum Theatre Duitsehland heeft veroordeeld als de rustverstoorder der wereld. Hij verklaarde dat de oorlog het werk is geweest van een man met een onge looflijke ijdelheid en dat het gedrag van de Duitscho troepen het onmoge lijk heeft gemaakt in de Vereenigde Staten een neutrale houding aan te nemen. BERLIJN, 13 Oct. Van Düitsche zijde. Officieel wordt door het groote hoofdkwartiermedegedeeld De buit by Antwerpen behaald, laat zich ook thans nog niet ovérzien. Het aantal in Nederland ontwapenden is op ongeveer 28.000 man gestegen. Blijkens officieele Londensche en Ne- derlandsohe berichten zijn daarby ook 2000 Engelschen. Naar het sohynt, bogoven zich vele Belgischo soldaten in burgerkleeding ,naar de plaats hunner inwoning. De schade aan gebouwen en mate rieel aangericht te Antwerpen is gering. Do sluizen en veerponten zijn door de Belgen en Engelschen onbruikbaar ge maakt. In de haven liggen 4 Engelsche, 2 Belgische, 1 Fransch, 1 Deensch, 32 Duitsche en 2 Oostenrijksche stoom schepen en 2 Duitscho zeilschepen. Bij de Duitsche schepen sdhynt, naar het onderzoek tot heden uitwyst, de ketel te zijn vernield. De Brusselsche oorlogsschatting. De Berliner Lokal-Anzeiger meldt omtrent de aan Brussel opgelegde oorlogsschatting, dat deze schatting, zooals bekend is, op 60 millioen frank was gesteld, waarvan burgemeester Max 20 millioen betaalde en wel 3'/^ millioen in geld. Voor de rest gaf hij bons, die hij echter op een gegeven oogenblik woigerdo in te lossen. Van de overige 30 millioen wilde hij heele- maal niets weten. Burgemeester Max werd daarop door den militairen gou verneur van Brussel in hechtenis ge nomen en naar een Duitsche vesting gebracht. De stodszaken werden in zijn afwezigheid door het college van sche penen afgewikkeld. De schepenen heb- bon de quaestie van de bons tot op lossing weten te brengen zoo, dat beide partijen er genoegen mee namen en voor de resteerende 30 millioen de helft geboden. Volgens den correspon dent der Lokal-Anzeiger is het uitge sloten, dat de Duitsche Regeering ooit met 16 millioen genoegen zou nemen. Maar de onderhandelende partijen stre ven er oprechtelijk naar tot een ver gelijk te komen en misschien wordt men het wel op een bedrag van 20 millioen eens. Aan het Westelijk Front De Duitschers in Frankryk. PARIJS, 13 Oct. Van Fransche zijde. In het heden gepubliceerde communiqué wordt het volgende me degedeeld Wij zijn gisteren op verschillende punten merkbaar gevorderdwij heb ben in de omstreken van Hazebrouck en Bethune het offensief hervat. Een Duitsch legerkorps beeft RijssqJ bezet, doch wij hebben merkbare vor deringen tusschen Albert en Arras gemaakt, alsmede in het centrum. Wg hebben van af de omstreken van Berry-au-Bac, in de richting van Londen en ook ten Westen van het Argonnerwoud, ten Noorden van Ma- lancourt, vorderingen gemaakt. Op den rechter-Maasoever rukten wij voort van de Maashoogten op den weg Verdun—Metz. Wij wonnen terrein bij Apremont. Een aanval op onzen linkervleugel hebben wij afgeslagen. Aan het Oostelijk Front Aan de Pruisische grens. PARIJS, 13 Oct. Van Fransche zijde. De Oosterijksche legerkorpsen, die in Galicië verslagen zijn, trachten, zich 40 K.M. ten Westen van Przemysl, te herstellen. BERLIJN, 13 Oct. Van Duitsche zijde. Naar het gröote hoofdkwar tier meldt, verliep aan het Oost-Prui sische front de dag van eergisteren over het algemeen kalm, den 12n poogden de Russen opnieuw Schir- windt te omsingelen. De poging werd verijdeld en zij verloren 1500 gevan genen 20 stukken geschut. In Zuid-Polen is de Russische voor hoede ten Zuiden van Warschau door de Duitsche troepen achteruitgedreven. De poging der Russen de Weichsel ten Z. van Iwangorod over te trekken, mislukte en kostte hun verliezen. Tegen Rusland. BERLIJN. 13 Oct. (M.B.) (Van Duitsche zijde), Het afbrokkelen van het Russische offensief wordt door een oorlogscorrespondent van de Neue Freio Presse aan drie oorzaken gewe ten en 1 hot slechte weer, dat in de vorige week heerschte', en de rivieren tot onoverkomelijke hindernissen maakten en de wegen in modderpoe len (veranderde 2) aan de cholera, die onder de Russen vreeselijk woedt en 3 op kolossale moeilijkheden bij de aanvulling van munitie en het na rukken der reserves. De Russische legeraanvoerder had er vast op gere kend, de Oostenrijksche legers bij de eerste botsing te vernietigen en heeft daarvoor alle aanwezige amunitie ver bruikt. Het aanvullen is echter niet doenlijk voor het oogenblik. Alle mu nitiedepots moeten leeg zijn en de ge vechten in Oost-öalicië brachten voor de Russen slechts hittere ontgooche ling. Hun oorlogsplan is daardoor ge heel in de war geloopen. Het verschij- nen van Russische oorlogsschepen aan de Rumeensche kusten wordt in de Berlynsche politieke kringen opgevat alsof daarmee een demonstratieve be tooging der Russische marine tegen over de Rusophilen in Roemenië be doeld ware, om hem te sterken en hun toe te roepenZiet, wij zijn er en wij zijn gereedWeest gij het nu eindelijk ook eens 1" Het ijzeren Kruis. BERLIJN, 13 Oct. Van Duitsche zijde. De „Lok&l Anzeiger" meldt het volgendeEen bataljon van het Beier- sche roserve-infanterie-regiment wilde in het leeggeloopen 3 a 4 meter diepe van beton vervaardigde kolen-kanaal van Saarbriicken ongezien voortruk ken, toen plotseling het water in het kanaal schoot, dat spoedig tot aan de patroontasch der soldaten steeg. Een aan den bataljon-staf toegevoegd me- chanicien fietste naar de anderhalve kildmeter verwijderde naastbijziinde sluis400 meter voor het doel schoot een Fransche granaat hem van zijn rjjwiel. Daar hij slechts schrara-ver- wondingen bekwam, reed hij verder door. Op de sluis stonden 2 Fransche feniesoldateneen dezer schoot hij ood, de andere wierp een handgra naat naar hem. Deze viel in het water. De Beier8öhe soldaat slaagde er in de sluis te sluiten; onmiddellijk daarop kreeg hij een schot in dijbeen, en viel in het water. Andere aanvullende Duitsche bataljons zuiverden de loop graven van vijanden en redde den dapperen mechanioien. Deze werd tot onderofficier bevorderd en ontving het ijzeren kruis. De duur van den oorlog. LONDEN, 12 Oofc. Lord Curzon, die te Harrow een redevoering hield, sprak daarbij als zjjn meening uit dat nog wel meer dan één Kerstmis zou passeeren eer de Engelsche soldaten naar huis kunnen terugkeeren. Pc dood van Koning Carol. BUKARE8T. W.B. 12 Oct, Hedenoch tend werd na een godsdienstoefening op het Kasteel Peleso het lijk van Koning Carol op een bij Plewrfa veroverde affuit nAar het station gebracht en vandaar per trein naar Bukarest. Dexe trein arriveer de te drie uur 's middags en werd opge wacht door den vöorxltter van Kamer en Senaat, de oud-ministers, de generaals en het corps diplomatique. Ontzaglijke men- schenmenigten begroetten vol eerbied den stoet. Het lijk werd daarna neergezet in een Troonzaal waar bet pnbliek Dinsdag en Woensdag toegang heeft. De tekst der proclamatie, die de Roe- meensche Regeering tot het volk heeft gericht, luidt als volgt: Roemenen. Roemenië heeft zyn f ooten Koning Carol I, stichter des oninkryks, verloren. Gedurende bijna een halve eeuw heeft hij aan het volk alle krachten gewijd, waarmede Ood hem had begiftigd en alleen de dood heeft oen einde gemaakt aan zyn on- verraoeiden en vruchtbaren arbeid. Schitterend voorbeeld van toewijding aan het volk, aan het hoofd waarvan hij geroepen w/is te staan, heeft hij met zijn hoog plichtsbewustzijn en door zijn deugden in de annalen van het Roe- meensche volk de roemvolste bladzü- den geschreven. Zyn dapperheid op de slagvelden heeft den roem der voor ouders doen herleven en zyn wijsheid heeft de organisatie van den Staat op onwankelbare grondslagen, den voor uitgang tegemoet, verzekerd. Het va derland zal hem eeuwig dankbaar zijn voor de weldaden zijner gelukkige re» geering en het ziet er tegelijkertijd het onderpand in voor zijn toekom- stigen bloei. Door zijn arbeid heeft Carol I zijn dynastie onverbreekbaar aan het volk verbonden en op dezen dag van rouw gevoelen alle Roemenen, dat het hun plicht is, zich om zijn zeer geliefden opvolger aaneen te slui ten. Deze zal in de aanhankelijkheid en het vertrouwen des volks niet alleen troost vinden voor zijn smart, welke die van alle Roemenen is, maar ook nieuwe krachten om de groote en moeilijke zending te volvoeren, waar toe hij geroepen is. Bezield door de zelfde gevoelens als zijn roemrijke oom, zal de nieuwe Koning ten opzichte der verwerkelijking van de idealen des Roemeenschen volks zijn werk voort zetten. KONSTANTINOPEL. W.B. 12 Oct.Ret geestelijke tijdschrift „8eh urrechad" be vat eeq vertaling van een proclamatie verspreid onder de Mohammedaansohe sol daten in Marokko, Algiers en Tunis, waar in de Mohammedanen worden aangemaand niet aan de zijde van Frankrijk te strij den, daar deze de vijanden zijn van God, den Profeet en de Muzelmannen. Verder wordt gezegd dat zij die de zijde der Franschen kiezen God's toorn op zich zullen laden. Lord Curzon over de val van Antwerpen. LONDEN. R. 12 Oct. Lord Curzon noemde de inneming van Antwerpen, in een redevoering te Harrow een welover wogen onderdeel van het Duitsche krijgs plan. Duitsehland zou nu al of niet di rect door geweld Nederland feitelijk dwin gen naar zijn pijpen te dansen en dan geleidelijk voortgaan te trachten Engeland ten onder te brengen, indien Engeland niet tuHscli en beiden treedt. Van Engelsche zijde. De Engelsche legatie meldt Het Australische Gemeenebest zendt nog een nieuwe brigade lichte cavalerie mot trein en veld-ambulance. De vrouwen van Canada schreven in voor 57.000 p.st. voor Engelsche hospitalen, welk bedrag zal worden gebruikt voor aankoop van motor-ambulanoes en om een nieuw hos- pitaalschip uit te rusten. De werkloos heid in de door den oorlog benadeelde l»edrljven in Groot-Brittannlö toont een oierkbaro afneming, vergeleken bij oen maand geleden en is aanmerkelijk lager dan gewoonlijk in tijden van depressie in den handel. Hot fort litis werd door de voor Taingtau opereerende troepen tot zwijgen gebracht. De Russische kruiser Pallada, groot 7000 ton, werd door een Duitsche onderzeeboot in de Baltische Zee in den grond geboord. Het bombardement van Londen. Men schryft ons van Duitsche zijde Prof. Kraus, docent in het Volker- recht aan de Universiteit te Leipzig, heeft in de Aula van de Techn. Hooge- school te Dresden een voordracht ge houden over volkerrechterlijke strijd vragen in den huidigen oorlog. Hy sprak daarby ook over de volkerrech- terlijke mogelijkheid van eenbombar- bardement van Londen en beweerde „Het is geen sohending van het volkerreoht, als er uit luchtsohepen bommen op den vijand geworpen worden. Hij ziet niet in, waarom de oorlog in de luoht in de aan te wenden middelen meer beperkt moet worden dan de land- of zeeoorlog. Speciaal Duitsehland heeft zich in dit opzicht op geenerlei wijze gebonden. De po gingen om de statengemeenschap tot bepaalde beperkingen te brengen, zijn gefaald. Het daarop betrekking heb bende verdrag is door de thans oorlog voerende machten, en in het bijzonder door Duitsehland, nog niet eens ge- teekend, laat 8taan geratificeerd. Een ratificatie heeft alleen plaats gehad door België en Engeland en was alletfh J nog maar geteekend door Oostenrijk, Frankrijk en Rutland." Daarom mag, volgens Prof. Kraus, ook eventeel Londen wel gebombar deerd worden. Albanië. ATHENE. De Agencfl d'Athène meldtEssad Pasja is thans definitief tot President van de Regeering van Albanië en W>t opperbevelhebber van het het leger benoemd. De draagwijdte der wapens. Hoe groot de verandering in de moder ne wijze van oorlogvoeren is, als gevolg van de steeds grooter wordende draag wijdte der moderne vuurwapenen, blijkt wel uit de verhalen vele oorlogscor respondenten, die in staat waren een mo dernen veldslag bij te wonen. Merkwaar dig is, dat de vooruitgang op dit gebied pas dateert van een jaar of vijftig gele den. Tot voor een halve eeuw had het geweer van de poldaten geen grootere draagwijdte dan 250 M., terwijl de solda ten van pl.m. 1650 minstens even ver schoten. Dat beteekent, dat de oorlogen van Lodewijk XV, de gevechten in den tijd der Revolutie, zoowel als de veldsla gen van Napoleon en de strijd in de Krim- oorlog alle met dezelfde geweren werden geleverd. Pas in 1857 kwam er verande ring in de constructie van het geweer en kon men 600 M. schieten. Dezevoor uitgang kwam de wereld van destijds als oen wonder voor; doch reeds In het jaar 1866 vond een Fransch kapitein, Chasse- pot, een geweer uit van 15 mM. kaliber, dat 1200 M. -droeg, een prestatie, waar van enkele jaren geleden niemand had durven droomen. Deze Chassepot-geweren werden den 4den November 1867 practisch in gebruik genomen door de Fransche soldaten, die naar Rome waren gezonden, om de stad te bezetten en den tocht van Garribaldi tegen te gaan. Spoedig daarop werden ze voorgoed in het Fransche le ger ingevoerd. In den oorlog van 1870 was men echter minder tevreden over de Chassepot-geweren. Het gewicht bedroeg per stuk 4.5 K.G. Het Gras-geweer, dat nu ingevoerd werd, woog 4.2 K.G. en reikt tot 1800 M. In den tijd van 15 jaar heeft men de draagwijdte van het geweer dus met 1556 M. doen toenemen, nadat hij 219 jaar constant was gebleven. Tegelijkertijd maak te men geweren, ingevoerd door de Oos tenrijkers, Pruisen en Italianen, vorderin gen. De repeteergeweren verechenen, die 16 schoten per minuut deden en 3000 M droegen. Thans hebben de geweren een geringer gewicht; ze zijn makkelijk te l-anteeren en dragen 4000 M., met een Snelheid van 800 M. per seconde. Oök de revolver, die in 1850 werd uitgevon den, heeft zijn draagwijdte verbetérd; van 30 M. was zij allengs op 100, dan op 200 en ten slotte op 1000 M. gebracht. Tegenover deze prestaties mag gewe zen worden op het materiaal, waarmee de ouden zich tevreden moesten stellen. De werpspeer droeg hoogstens 25 M. de slin ger. 80 M. en de slingeraars der Balearen waren beroemd, omdat zij den steen meer dan 100 M. weg konden gooien. De pijl en boog die tot in het 'midden der 15e eeuw gebruikt werd, droeg 80—100 M., de voetboog mat stalen beugel 100—110 M., het oude vuurroer, dat door een drie poot ondersteund werd, kwam niet ver der dan 150 M., musket haalde nauwe lijks de 180 M. en ten slotte heeft men zich nog twee eeuwen lang „beholpen" met een geweer, waarmee men niet ver der dan 250 M. schieten kan. De vluchtelingen uit België. Nog altijd komen uit verschillende dee- len des lands uitvoerige berichten over de aankomst van vluchtelingen uit Bel- gIB. Heeft den stroom uit Antwerpen vrijwel opgehouden te vloeien, nu daar onder Duitsch beheer getracht een normale toe stand te scheppen met medewerking van de burgerlijke autoriteiten, thans komen door den opmarsch der Duitschers naar de BdgisRie kustplaatsen nieuwe massa's vluchtelingen uit de omgeving van Gent en ten westen daarvan de Nederlandsche grens ofbr in Zeeuwsch-Vlaanderen en worden deze vandaar uit naar Vlissingen gedirigeerd vanwaar zij verder worden getransporteerd naar het Noorden. De „Vlissingsche Courant" maakte melding ervan dat 6 treinen vluohtelingen Maan dag naar het midden en Noorden van ons land waren vertrokken. De plaatselijke comité's die de zorg de zer vluchtelingen op zich hebben geno men, doen wat in hun macht is, om hen van voedsel en goede ligging te. voor zien. Maar bovendien wordt van uit ver schillende plaatsen hulp geboden in de gemeenten aan de grens, waar door het ontbreken van voldoende levensmiddelen en dekking voor die groote massa men- schen, de toestand nijpend begon te wor den. Uit Utrecht werden evenals uit 'g Gra- venhage door verschillende personen le vensmiddelen en dekens naar de grens gezonden. Zoo schrijft het ,,Utr. Dagbl..", dat een der hoogleeraren professor Nier- meijer al sinds enkele dagen doende is, om de menschen aan de grens te hulp te komen. Hij heeft, in samenwerking met eenige medische studenten, o.a. de u» Koperberg en Schuurman» StekhovJ eenige malen auto's, beladen met de i uoodige artikelen, van ui| Utreaht de grensplaatsen gezonden,' en mochlp™ der de zeer boog gewaardeerde -imjnüjF king ondervinden van enkele ander» ata& genooten, die zoo bereidvaardig war» om auto's disponibel te stellen, o.iu. fe heeren Landeweer en Mouton, die Zoo- dag en Maandag heen en weer hebbe* gereden naar het Zuiden. De heer Un- deweer nam Zondag 200 dekens um de heer Mouton vervoerde een lading*», condenseerde melk (500 K.G.), genét* om 1200 liter gewone melk van te rc^ krijgen. En Maandagmiddag is mevm. Van der Hegge Zijnen nog met een auto naar de grenzen. Met die 7 auto's 2ih voorzien van de eerstnoodige leveusmii deien. Dank zij het onschatbaar initiatK ten deze door den Utrechtechen hoogleer»» genomen, is er van uit Utrecht at héél wat naar Brabant en Limburg gegaaa, om bij te dragen in de leniging van den ontzaglijken nood, die daar op het mg. inent heersclit en met den dag nog un- neemt. In het geheel zijn er uit Utrecht 7 auto's gezonden; Zaterdag nog stelde de firma v. Dillen op het Vreeburg haar vrachtauto beschikbaar voor een tocht naar de grenzen. Met die 7auto'a zijn vervoerd 2500 K.G. brood, dekens, ver sche melk en gecondenseerde melk, 'pa, zeep, handdoeken, kommey en borden, luiers en linnengoed, zuigflesscben voor de kleine kinderen enz. enz. Te Vlissingen zijn rechtstreeks een groot aantal vluchtelingen aangekomen, die do reis uit Ostende met bommen overzee hebben gedaan. Het aantal daar onder dak gebrachte en vandaar doorgezonden vluchtelingen, be- draagt meer dan 25000. Het aantal Belgische en Engelsche g» interneerden, daar aangekomen, bednuurt 17 k 18000, en nog stijgt dit aantal. Uit Bergen op Zoom werd Maandag aan het llbld. geschreven: Op last der militaire overheid worden de vluchtelingen uit de dorpen en bos schee oui Bergen-op-Zoom verwijderden toet wagens naar hier gebracht. Daarvan is het gevolg dat, niettegoh- staande duizenden per treinen en booten naar elders vervoord worden, die toe stand nog altijd niet veel verbetert. Wel behoeft niemand in de open lucht ie s/a- 1 pen, maar honderden die gaarne vieren vijf franc voor een bed betalen willen, liggen toch nog altijd op stroo. Gelukkig komt er steeds meer van aife kanten hulp opdagen. De ontvang- en trouwzaal van het stadhuis is dad ook langzamerhand een groot magazijn van levensmiddelen ge worden terwijl omdat de spijskokerij het niet meer af kan het middenge deelte van de Groote Markt doorwili- jairen is afgezet en daarop een groot aan tal fornuizen geplaatst is, waarop den ge- beolen dag eten wordt gekookt, dat mei auto s naar de verschillende lokalen, waëi vluchtelingen zijn, gebracht wordt. De dankbaarheid van de Belgen ovej do wijze, waarop ze hier ontvangen en behandeld worden, is zoo groot, da* velen hunner reeds nu het plan gevormd heb- beu geld bijeen te brengen om, na het eindigen van den oorlog, Bergen-op-Zoom Oen blijvend aandenken aan te bieden. Tragische ontmoetingen. 1 j Te 's-Hertogenbosch kwamen gister nacht naar men vandaar aan de Tijd schrijft vijftien treinen voorbij met ge- interneerde Belgische en Fransche solda ten en Maandag op den dag passeerden •r nog een stuk of zes, elk beladen met vijftienhonderd Engelsche en Belgische mi litairen. Onder hen waren vele officieren en o.a. ook de commandant van een der Antwerpsche forten, een Belgisch majoor. Toen ik Maandagmiddag op 't perron stond te kijken en met de geïnterneerden «en praatje aanknoopte, ging een hunner öen kroes water drinken aan de fontein op het perron. Dit geschiedde onder toe zicht van Nederlandsche militairen, onder wier bewaking de geïnterneerden steeds worden "vervoerd. Van de andere zijde kwam een vrouw met oen kindje op den arm, een Belgi sche vluchtelinge, die in onze stad onder dak is gebracht. Beiden, de soldaat en de vrouw, kek» elkaar aan. Een kreet van verrassing ont snapte hun beiden, want... manenvronw stonden tegenover elkander. De ontroering beschrijven, die zioh v»n betden meester maakte, is onmogelijk. Een Hort gesprek werd gewisseld, want do ge- interneerde moest per trein verder worden doorgevoerd, terwijl de vrouw bkr In De® Bosch moest wachten. Beiden waren echter overgelukkig kaar te hebben weergevonden. In 8»° veertien dagen, vertelde me later de vrouw, had ze iets van baar man ge hoord, die in den oorlog was, en dien ze sindsdien gesneuveld waande. Nieuwe maatregelen. Uit Roosendaal meldt men aan De Tijd: De vluohtelingen mogen niet meer go- holpen worden door de militairen, vrees voor besmetting. De mareChat is belast om dé menschen in noordelijk* richting te doen trekken. Waarheen ff' Langs de wegén mogen menschen f meer liggen. De militaire overheid waken voor de gezondheid der soldate» en de burgerlijko overheid voor den g*" zondheids toestand van onze eigene bevar king. De groote menigte vluchteling» durft intusschen niet naar Antwerpen te» rug en de toestand blijft hieji* droevig- 0e losgelaten gevangenen. Uit goede bron wordt vernomen dat de hit de gevangenis te Antwer- nen losgelaten Belgen zich byna allen te Boxtel bevinden van Regeerings- wege zullen zy naar een veilige plaats *ord n gevoerd. Afhalen van gewonden. Naar de N. Crt. verneemt zyn gisterochtend eenige Roode Kruis into's naar het Zniden des lands ver trokken om gewonde Belgische sol daten die over de grens gekomen zijn hierheen over te brengen, ter ver pleging in de noodziekeninrichting van |jlfc Roode Kruis aan den Ouden gehevGningschen weg. T, De terugkeer der vluchtelingen. De terugkeer der vluchtelingen naar Antwerpen en omgeving zal geleidelijk en van regeeringswege geschieden. Binnen kort verschijnt jjieromtrent een regeerings- mededeeiing, nu, volgens de N. R. Crt, de desbetreffende onderhandelingen tus- «dien Nederland en Duitsehland tot het KWensehte resultaat heblwn geleid. De bedoeling is dat de terugkeer naar Antwerpen geleidelijk zal geschieden van regeeringswege. Men meldt ons uit Roosendaal: Het terugtrekken van de Belgische vluchtelingen heeft slechts in zeer geringe mate plaats, daar de Belgen bevreesd zijn terug te keeren. Naar ee Vlissingscbe Courant meldt be staat het voornemen met de salonboot ..Administrateur de Badts" voorloopig een dagelijkschen dienst van hier naar Ant werpen te openen, voor het vervoer van vluchtelingen, die weer naar België wen schen terug te keeren. Het tarief zal in geen geval hooger zijn dan 5 francs per persoon. Roode Kruis. DEN HAAO. Het Persbureau Vaz Diaz meldtOmtrent de verrichtingen van de Nederlandsche Vereeniging „Het Roode Kruis" ten opzichte der Belgische vluchtelingen vernemen wij het volgende: De etablissementen van het Roode Kruis zijn oorspronkelijk uit den aard tor zaak alleen voor gewonde mili- tiiren bestemd en waren daarvoor ook (geserveerd. Echter heeft het hoofd- van het Röode Kruis in ver- met de wending cler krijgsgebeur- tenisaen en met een van eenige zijden nitgeoefenden aandrang een gedeelte der Roode Kruis-inrichtingen als te VGravenhage, Haarlem en andere plaatsen voor de vlnchtelingen afge staan. Zoo is het Uraniumhotel te Rotterdam geheel door vluchtelingen ingenomen. Het grootste deel der etablissementen blijft voor hun oor spronkelijke bestemming bewaard. Naar schatting zijn er ongeveer 2000 vluchtelingen bij het Roode Kruis ondergebracht. Het Roode Kruis heeft voorts goe deren als dekens, hemden, lakens en versnaperingen verstrekt aan vluchte lingen te 's Gravenhage en ook doen transporteeren naar Middelburg, Vlis singen en Roosendaal. Op aanvrage zyn er naar het Zuiden des lands verpleegsters gezonden voor de zieken onder de vluchtelingen. Eenige heeren zijn er met auto's op uitgegaan o.a. auto's van de firma Pander en hotel Central te 's Graven hage om gewonden uit de bosschen naar Bergen op Zoom te brengen. Thans vertoeven nog twee aldaar voor de zorg voor deze menschen. Van Rotterdam heeft het Roode Kruis een sleepboot naar Neuzen ge zonden voor het transport van ge wonden, daar laatstgenoemde plaats afadegen en moeilijk te bereiken is. Op initiatief van het Roode Kruis ptöf. Dr. J. G. Sleeswijk hoogleeraar i aan de technische hoogeschool, naar het zniden des lands vertrokken in ver hand met berichten over dreigende epidemische ziekten onder de vluchte lingen. Aan afdeelingen in eenige plaatsen hoeft het hooofacomité toegestaan, de a&nvankelyk voor het Roode Kruis bestemde gelden voor de vluchtelingen to.bjp8tec|en. DEN HAAG. De Commissie, welke rich in Zuid-Holland heeft gevormd in het belang dpr buitenTandsche vluchtelingen is den 13en dezer door den Commissaris der Koningin in dat Guwest ten Qouvernementshuize ge ïnstalleerd. Om misverstand omtrent de taak dezer Commissie te voor komen, zy er op gewezen dat de Com missie ten doel heeft eenheid te bren- Ren in en leiding te geven aan dek actie op het gebied der buitenlandsche vluchtelingen in de provincie Zuid- Holland. De komende begrootingsdrukte heeft het, zoo meldt het Vader]., der regee- ring wenschelyk doen voorkomen, dat ambtenarempen anderen, in rijksdiensf Werkzaam Sn wier werkzaamheden in verband staan met genoemde drnkte, ftan den militairen dienst, voor zoover zy tot de landweer behooren, zullen worden A&jttrokken en weer in hun bur gerlijke Auctie geplaatst. k Een Rijksambtenaar uit Schoon hoven (P. C." genaamd) meldde zich gisterenmiddag aan het Huis ten Bosch aan en deed het verzoek om de Ko ningin te mogen spreken. Op vermoe den, dat men hier met iemand te doèn had, die niet wel bij het hoofd was, deed men een onderzoek instel len door een geneesheer van den Gem. Eersten Hulpdienst. De man is voor loopig door de politie in bewaring gehouden en zal waarschynlijk naar Schoonhoven worden teruggebracht. Ongeluk. Men meldt ons uit Den Brsch Maandag werd een 'zoon van onzen Minister Cort v. d. Linden zeer ern- stig gewond, doordat hij, reizende naar Den Bosch, met het hoofd tegen een aan den weg staande paalstoote. De trein word onmiddelijk tot stilstand gebracht, de gewonde verbonden en vervolgens naar het ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. Zijn toestand was j^rnstig, doch is sindsdien aanmerkelyk jyerbeterd. De Minister, die terstond naar den Bosch vertrok, is weder te 's Graven hage teruggekeerd. GOUDA, 14 Odtober. Vluchtelingen bij particulieren gehuisvest, i Op verzoek van den Commissaris van Politie wordt opnieuw de aan dacht van hoofden van gezinnen, die vluchtelingen in hujs hebben opgeno men, er op gevestigd dat de by hen tijdelijk inwonende vreemdelingen zich ten spoedigste moeten vervoegen aan net Commissariaat van Politie, teneinde iit^r inzage te geven van hunne pa pieren of opgaaf te doen van naam, woonplaats enz. Het Commissariaat van Politie is daarvoor geopend olken werkdag van 10—12 en 2—4 uur. Onderbreking van stroomlovoring der Centrale. I Wy vestigen de aandacht op de kankondiging in dit blad van de Di rectie der Gemeente-Lichtfabrieken, wattrin wordt medegedeeld dat met goedvinden van Burgemeester en Wet houders van Gouda de stroomlevering der Centrale op Zondag 18 Oct. a.s. en zoo noodig ook den daaropvolgen- den Zondag zal worden onderbroken van 8 u. v.m. tot 1 n. n.m., tot het doen van eenige werkzaamheden in den hoogspanning8-aanleg der fabriek. HantncM. De afd. „Haastrecht Bu Omstreken" 1 Donderdag 16 Oct. a.s. in de zaal Van Mej. de Wed. Blanken een alge- (neene vergadering honden ter behan deling van de volgende pnnten 1. Maïs-aankoop door de Regeering. 2. Het invullen vatt de lijsten van feet over of tekort aan voeder-artikelen. Waddinxveen. Een kind van een der vlnchtelingen, die alhier verblijf honden, geraakte gisterenmiddag in de Gouwe te water, po heer Verheul mocht het genoegen smaken, het meisje, dat reeds zinkende was, te redden. De heer V. begaf zich geheel gekleed te water. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Belgische Vluchtelingen te Boskoop. Mynheer de Redacteur, Gaarne zag ik het onderstaande in uw veelgelezen blad opgenomen Zaterdagavond arriveerden alhier per boot eenige Belgische vluchtelin- $3n, die door het Comité naar de zaal Vhn den heer Klaassen werden ge bracht. Zy, die zich opgegeven hadden dm een of meer van deze ongelukkigen te herbergen, waren per circulaire uit- genoodigd, hen daar persoonlijk af te lalen. Ik was ook één der gelukkigen, aan wien een meisjé Van 17 jaar, genaamd Maria Wouters, werd toegewezen door het Comité. De vader werd gehuisvest by den heer Jb. Ravensbarg, Achter kade, de moeder met oen jongetje van 5 jaar bij Mevrouw Boot, Torenpad, een zoontje jbij den heer F. van den Brink, Achtfrkade en twee meisjes bij mejuffrouw Vis, Nieuwstraat. Zondagmorgen toen ik mijn nieuwe huisgenoote eenige vragey stelde om trent geboorte enz., bleek het my dat zy Roomsch-Katholiek was. Ik maakte haar toen opmerkzaam dat bet nog juist tijd was om naar de kerk te gaan, waarheen ik haar persoonlijk bracht; 's middags om half drie heb ik haar weder naar de kerk gezonden. Het geheele gezin was bij Protes tante menschen ingekwartierd. Nu de menschen eindelyk eenigszins op rust kwamen, moesten vader, moe der en kinderen Maandagmiddag om half drie uur bij den Heer Pastoor Daalmans komen en werd mij 's avonds door den vader, den heer Wouters, aangezegd dat zy Dinsdagmorgen om acht uur gingen vertrekken. Ik vroeg hem naar Antwerpen Neen, antwoordde hij, wij gaan bij een kennis allen by elkaar wonen. Ik vroeg hem of hij het Comité daarvan in kennis had gesteld, waarop ik ten antwoord kreegdaar heb ik niets mede to maken. Ik zeide toen, dat ik er op gesteld was dat hij hot deed en gaf nem mijn zoon mede om den heer Worst, Comité lid, van bun vertrek in kennis te stellen. Daarop kreeg ik de boodschap dat ik het meisje Diusdagmorgen om 8 uur moest brengen aan de Nieuwstraat alhier. Hot meisje was hierover zeer bedroefd. Omstreeks half negen 's avonds wordt de deur opengemaakt en brult de moeder van 't meisje „mijn Marie moet direct mee, directToen mijn vrouw vroeg: moet zij haar schoenen niet aantrekken? kreqg zij ten ant woord o neen, die kan ze wel in haar handen dragen. Haar verschooning achterlatende, daar was geen tyd voor, moest het meisje mee. Zoo werd mij dan op eens mijn be schermelinge, die wij als eigen kind behandelden, weggesleurd op een ma nier die ik^lk weldenkend protestant ter overdeiuring geef. Heden, Dinsdagmorgen, is het heele gezin per rijtuig naar een R. K. Instellingen ifl. een naburige gemeente overgebracht* p Uw bij voorbaat dankend',1 fi^Jnhoer ide Redacteur, blijf ik, i. P. A. WELLER, Zijdewog 72. Boskoop, 13 October 1914. 40fle STA ATS-LOTERIJ. 4do KI. Trekking v. Woensdag 14 Oct. No. 2528, 3873 en 6660 ieder f 1000. 13979 en 15238 ieder f 400. 1379, 2018, 4603 qn 8966 ieder f 100. Prijzen van f 65. 75 83 158 60 86 200 16 «0 02 451 645 806 8ö 42 918 90 1015 82 90 M 1198 51 85 1901 88 1839 1409 81 37 78 1610 1700 1885 90 1978 80 9008 88 08 9958 9000 17 25 80 35 2410 54 00 2503 70 2815 8718 88 95 88BÓ 8008 18 38 90 4018 88 4118 90 94 4929 4881 4427 88 42 78 88 05 87 4008 44 47 65 4711 48B8 84 75 4099 74 198 81 5107 27 85 48 79 5900 87 72 6887 5448 88 77 5518 15 18 00 88 5678 88 5709 17 19 5805 54 104 14 77 8139 8982 98 8888 0404 14 31 48 0500 0018 55 64 84 9793 8883 69 0088 7004 79 98 7100 47 88 80 7990 78 7868 77 7497 87 7015 41 7759 94 7889 96 7915 84 80 81 8014 87 8127 80 88 68 00 8900 89 44 98 8882 72 80 81 94 8418 70 8807 8712 88 8819 8999 9040 9159 87 79 9901 2 8 50 85 91 («71 8188 48 80 9098 66 60 9719 86 78 0898 82 58 78 98 l*»04 88 10044 10111 10918 10319 60 65 80 10407 56 01 10557 10052 98 10700 8 87 84 10801 15 19 27 42 61 58 50 70 10086 11009 82 11110 58 98 11942 55 89 08 11800 11467 84 11552 88 98 11689 09 11795 48 85 91 1006 19164 19911 87 99 19413 52 19808 81 97 19790 98 81 89 88 71 81 13021 81 89 78 18079 18152 92 13228 28 18808 18 34 18444 52 08 13527 03 94 05 18896 76 84 13700 18891 97 38 46 00 88 13970 77 ,184 74 14248 14828 84 14486 45 88 65 14589 44 47 54 57 14006 18 30 97 14701 8 89 14814 01 89 14978 77 81 84 16047 49 16199 89 15988 99 15884 15498 15525 81 16084 15889 87 78 84 18085 57 71 10110 77 88 18967 85 10872 16467 88 91 16588 90 10011 16708 18864 59 81 16900 16 97 56 '002 08 94 17985 76 96 17811 89 78 17487 48 17.522 17811 81 88 77 94 90 17708 29 7! 17824 96 18099 80 18100 9B 28 48 80 18908 .18334 18400 48 18514 15 80 18810 56 79 18714 19 8 0 95 98 49 0 56 09 19006 18 80 90018 82 89 58 70 78 90184*20216 17 90855 90480 90094 2U70Ö 58 2UÜ89 51 74 76 RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 27-jarige inspecteur der Alge» moene Groningsche Ziekte-maatschap- py A. J. te Gouda, stond terecht als zoude hy te Gouda tusschen de maan den Jnni en September 1914, althans omstreeks dien tyd, opzettelijk een bedrag van f50, toebrfioorende aan Pieter Jan Kolijn, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welk bedrag hij onder zich had doordien het hem was terhandgesteld ter beta ling van een aandeel der algemeene onderlinge verzekeringsbank, welk aandeel aan voornoemden Kolijn toe behoorde en door dezen aan hem, bek]., was gegeven en welk bedrag hij alzoo na plaatsing aan dezen moest ter hand stellen, welk bedrag hij aldus anders dan door misdrüf onder zich had, we derrechtelijk zich hebben toegeëigend. Bekl. verklaarde, dat hy het bedrag onder zich gehouden en niet afgedra gen had, omdat hij nog f81 van de maatschappij te vorderen had en op dien grond had gemeend het geld wel in vorrekening te mogen behouden. Hij zou niet geweten hebben, dat het geld aan den heer Kolijn persoonlijk en niet aan de maatschappij toekwam. De directeur eener algemeene onder linge verzekeringsbank P. J. Kolijn verklaardo, dat bekl. niet slechts één, maar vier hem toebehoorende aandee- len onder zich had gehad. Toen aan bekl. die aandeelen waren ter hand gesteld, was hem medegedeeld, dat de aandeelen niet aan de maatschappij, maar getuige persoonlijk toebehoorden. Bekl. zou van de opbrengst 21 h Pct- provisie ontvangen, terwijl hij van de opbrengst van de aandeelen cfer maat schappij altijd 5 pct. ontvangen had. Na twee der vier aandeelen geplaatst te hebben, had bekl. ook 2'/a pct. en dus tezamen f2.50 ontvangen. Ook daaruit had bekl., volgens getuige, kunnen afleiden, dat de aandeelen aan getuige persoonlijk en niet aan de maatschappij toebehoorden, De mede-directeur van den vorigen getuige, W. G. Rupko, verklaarde dat hij er bij tegenwoordig geweest was, toen de heer Kolijn bekl. mededeeldo, dat de vier aandeelen hem persoonlyk toebehoorden en evenzeer, toen de hoor Kolijn aan bekl. f 2.50 als de provisie voor twoe aandeelen uitbetaalde. Bekl. ontkende oen rijksdaalder pro visie aangenomen te hebben. Het O. M. eischte wegens verduis tering f 25 boete, subs. 15 dagen hech tenis. Mr. L. van Dantzig w«s van oordeel, dat misschien het wettfg, doch zeer stellig niet het overtuigend bewijs ge leverd was. Pleiter lichtte zijn meening In den breede toe. Uitspraak 27 dezer. De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld J. v. d. H., 45 jaar, commissie-kooper te Gouda, ter zake van vorduistering in dienstbetrekking, en verduistering, tot 3 maanden gevangenisstraf. J. v. V. wegens wedorspannigheid en vernieling te Waddingsveen, tot 'één maand gevangenisstraf. (N. R. Crt.) LONDEN. De Times meldt uit New-York dat het Leger des Heiis in Amerika 400.000 p.st. heeft bijeen gebracht voor de Belgische vluchte- lizgeb. Rockefeller heeft 20.000 pond ;egoven. Aan het Oostelijk Front. WEENEN, 13 Oct. Officieel. Gis- iren sloegen onze tegen Przemysl iprukkende strijdkrachten ondersteund door oen uitval der bezetting, de Russische belegeringstroepen zoodanig, dat zich de vijand slechts nog voor het oostelijk front der vesting kon handhaven. By het terugtrekken stort ten nabij Sosnica een aantal ponton- broggen in, waarby vele Russen ver dronken. Ten oosten van Chyrow duurt de stryd voort. Onze cavalerie wierp een divisie kozakken op Droholycz terug. De wegen zyü door het slechte weer moeilijk begaanbaar geworden. BEIILIJN. De Duiteclie bladen melden dat het gerucht loopt dat de Russen Lom- berg hebben verlaten on do OoHtonrljksche troepen do stad woor bezet hebben. LEIPZIG. Burgemeester Max van Antwerpen Is te Leipzig aangekomen en naar het gevangenenkamp over gebracht. PARIJS. Een telegram uit Helsing- fors meldt dat een sterk Duitsch eska der, dat de vlag voert van Prins Hendrik van Pruisen, kruist om de Aland-eilanden. HAVRE. Het stoomschip Pieter de Coninck van Ostende is mot de leden der Belgische regeering gister avond aangekomen. KAAPSTAD, 13 Oct. De voornaam ste predikanten der Hollandsche kork bereiden een manifest voor waarin de Afrikaners worden aangespoord de regeering bij te staan in do tegen woordige crisis, Ook zullen zij morgen een samenkomst houden te Kaapstad om. over den toestand te beraden. Men meent, dat twee invloedrijke predi kanten naar het noordwesten der Kolonie zullen worden gezonden om de bevolking op rechte wegen terug te brengen. Te Stellenboach had een goedbe zocht® vergadering van studen ten plaats, waar een verontwaardigde resolutie tegen Maritz' daad werd aan genomen en aan de regeering steun y werd aangeboden voor de handhaving der wet, de orde, de verdediging. De woordvoerder veroordeelde in sterke bewoordingen de daden van rebellie. (Hbld) ROOZENDAAL. Gisteravond zijn door Duitsohe Jtroepon bij'hot grensstation Es- schen Mile mannelijke personen meege voerd. M De Duitsohe commissaris hoeft met de (stationschef uit Roozcndaal reeds onder handeld teneinde het verkeor voor de terugkeer der vluchtelingen te regelen. DEN HAAG. De Regeering zal van daag of morgen een proclamatie uit vaardigen omtrent de terngkeor der vlnchtelingen van Antwerpen en de dorpen binnen de buitenste fortenlinie. Over de vluchtelingen uit het land van Waes wordt nog met de Duitsche autoriteiten onderhandeld. 3000 vluohtelingen zullen om Zee land te ontlasten naar het Noorden worden vervoerd. Uit Terneuzen wordt gemeld Duizenden Duitsohe soldaten trek ken door Solzaete naar het westen. Een proolamatie is in Solzaete afge kondigd, waarin wordt gemold dat alle mannen van 18 tot 45 jaar zich moeten melden binnen 2 dagen. De militairen zullen als krijgsgevangenen worden beschouwd. De militairen die zich in burgerkleeding molden, zullen als spionnen gevat en behandeld wor den. EERSTE KAMER. Door de Eerste Kamor is heden middag z. h. st. aangenomen de Stuwa doorswei. Het w. o. tot vorhooging van Hoofd stuk 9 der Staatsbegrooting met 8 millioen ter bestryding der werke loosheid werd eveneens z. h. st. yan- genomen. DEN HAAG. Omtrent den toestand van den zoon van minister Cort van der Linden vernemen wy, dat hij den nacht rustig heeft doorgebracht. Zijn toestand is bevredigend, hoewel hot levensgevaar nog niot geheel is ge weken, zoodat van zijn ver voor naar Ü3n Haag voorloopig geen sprake is. Mevrouw Cort van der Linden ver toeft te 's Hertogenbosch. Men seint ons uit Wieringen: Door sahipper G. Tijsen Rzn. is alhier aangebracht een door hem op de Zuiderzee opgepikte reddingsboot. De boot was aan stuur en bakboord zijde gemerkt „Isbjrn" en aan de achterzijde „Kragor", op den voorsto ven stond 3.08 M3. In de boot vond men een kist met scheepsbeschuit. Waarsohijnlijk is de boot afkomstig van de in de jongste storm bij Tor- ichelling vergane Zweedsoho driemast- schoener. Tramongeluk. Men seint ons nit Emmer-Compas- oumGistermorgen had te Nieuw- Weerdinge een ernstig trnmongoluk plaats, waarbij gelukkig geen mon- schenlevens te betreuren vallen. Door den mist zag de machinist van do tram niet tijdig genoeg, dat de brug open stond. Door de gladheid dor rails kon hij niet spoedig genoeg remmen en reed de machine het kanaal in. Zoowel de machinist als de conducteur konden door van de machine to sprin gen hun leven redden. Het volg- rijtnig, waarin vele passagiers gezeton waren, bleef staan, doordien plotseling de koppelstang brak. Het scheepvaartverkeer is gestremd. Men is thans bezig de machine te lichten. M arktberichten. WOERDEN, 14 Oct. 1914. Aanvoer ter kaasmarkt 297 part. Goudsche kaas le s. f3G,— a f38, id. id. 2e s. f32,a f 35, id. id. zw. f3G,a f39, id. id. rijksm. f 35,a f 39, Alles per 50 K.G. Handel matig. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.G te Memel, laagste stand 754.6 te Helder. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige zuidoostelijke tot zuidwestelüke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2