De laatste dagen in het beHtormde Antwerpen Brieven uit Parijs. Rechtszaken. .Stadsnieuws. Ouderkerk a.d. Usel. Waddinxveen. Laatste Berichten. POSTBBI J"BtsT Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. wu verboden in openbare lokalen met elkander te fluisteren. De huisdeuren moes ten om 9 uur gesloten zijn. Van tijd tot tijd verscheen DuUache vliegtuigen, die proclamatie rondstrooiden. Den© strooibil jetten moeten onmiddellijk aan de politie worden -afgegeven. Ook zweefden meer malen Zeppelin* boven de stad. Men ia iiesloten de stad bij een nadering der Oostenrijkers te verdedigen en met koorts- achtigen ijver wordt aan de veraterkin- gen gewerkt. Werf-brand. TRIEST, 15' Oct. - Van Oosten- rijksche zijde. öiaterenochtond ont- atond op dp werf van Monfacone onder de bouwatellatie van bet nienwe atoom' achip no. 39 brand, waarvan de oor zaak nog niet vaatgeateld ia kannen worden. Het «chip zou in Januari a a. van atapel loopen. Het Vuur verkreeg binnen kotten tijd zuHreen omvang, dat ook de bouw-atellatiea der op «tape! liggende atooraachepen no. 47 en C7 door de hoog oplaaiende vlammen aan getast werden. De brand kon Ü^et eerder dan na 6 uur van ingeapannen blnsschingswerk als geëindigd be schouwd worden. De schade ia zeer aanzienlijk. Losgeraakte mijnen. WEENEN, 15 Oct. - Van Oosten- rijkache zyde. Ten gevolge van de tnaachenkomat der Italiaansche Regee ring heeft de Oostenrijksch-Hongaar- ache Regeering een onderzoek doen instellen naar de omstandigheden waaronder mijnon in de Adriatische zee losgeraakt waren, en naar de Italiaansche knat zijn gedreven. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat door onberekenbare toevalligheden enkele bij de Oostenrijksche kust vast gelegde mynen van hun verankering zijn losgerukt. Er zijn aanstonds alle maatregelen genomen om voortaan dergeiyke ongelukkon te voorkomen. De Ruasiacho legatie te 'a-Graven- hage deelt ons het volgondo mede 'De admiraliteit meldt dat hetZ. M S. Yarmouth, kapitein Cochrane, het Dnitache stoomschip „Morkomania" van de Hamburg-Amerika-Lijn, bi Bumatra tot zinken heeft gebracht en het Grieksohe stoomschip „Pontoporos" heeft genomen. Beide schepen waron van te voren gerapporteerd den Duit schon kruiser „Einden" te vergezellen Z. M. S. Yarmouth heeft 60 Duitsche krijgsgevangenen aan boord. f)e Regoering van Australië meldt dat het Duiteohe zeilschip „Cornet" genomen ia, dat een volledige instal latie voor draadlooze telegrafie aan boord had. Do exodus. U. Wanneer Woonsdagmorgon de be volking het slechte nieuws in de och tendbladen las, werd het een „sauve qui peut gé; enral". Van alle kanten stormden de met zware pakken beladen families naar het station, dat van den vroegen mor gen af oen Bohemerskamp begon te Inken. Het spoorwegpersoneel deed het onmogelijke om alleman maar te ver zenden, maar de menschenstroom was zoo ovorweldigond dat er duizendèn en duizonden den geheelen dag op een trein moesten waohton, niettegen staande er verscheidene bijzondere treinen onverpoosd tusschen Antwer pen en de Nederlandsohe grens heen en weer voeren. Van kaartje» nemen waa geen sprake meer. Trouwens men behoefde niets te betalen. Dit stond boven de loketten aangeplakt. En immer kwam er meer volk toege stroomd, en immer zerhoogde de stapel pakken, koffers en manden in de spoor- halle. Eerst de menschen en dan zullen we zien of de bagage weg kan luidde het bevel. En aoo kwam het dat er honderden vluchtelingen weg moesten zonder een pak te kunnen meenemen. Langs den Soheldekant ging het er ook ijverig toe. Op de treinen van het land van Weas moest men niet rekenen. Die waren voor de troepen voorbehouden. Ook vertrokken de nachtbooten, sleepbooten, motorbooten RUnkasaen, alle» wat maar vlotten kon, tot ainkenstoe geladen. En nog immer bleef het volk aanstroomen. Diegene die van buiten de stadswallen kwamen, brachten akelig nieuws mede. Deurne lugt reeds plat! Edeghem ook, de Oude God, Wibuych en zoo vele andere gemeenten hadden het zetfde lot ondergaan. Zoo luidden ten minste de berichten, die men zonder de minste twyfel aannam. En dan kwam er nog wat slechter bn. De Duitsohers zyn reeds te Sapeflen en snijden de vluchtenden den weg af Nu stroomde het volk langsheen den Scheldedyk een overgrooten om weg makende om toch maar niet in handen der Duitschers te vallen. Om II uur 's morgens vergaderden de Directeuren der verschillende dag bladen om te bespreken of men nog langer verschynen zou. Die besloten op poat te blyven tot het allerlaatste oogenblik. Het waren „Le Matin", „La Metropole" en „Het Handelsblad". Die zonden blijven doordrukken. Zelfs onder den bommenregen. Dan moedig maar aan den arbeid, maar er was een maér by. Wel waren de dirgpteuren het eens met hun redacteuren om voorts hun blad te doen verschynen, maar zoo dachten de arbeider» der drukkerijen er niet over. Deze ver klaarden, dat indien ze moesten Bter- ven, dat liefst bij hun vrouw en kin deren thuis deden en lieten ons in dén steek. Zoo kwam het dat de laatste Antwerpsche bladen Maandag namiddag verschenen en dan reeds kon men ze bijna niet meer verkoopen, daar er geen uitventers meer waren Nu werd de stad geheel doodsch Overal waren de winkels en particu liere huizen potdicht gesloten. Reis koffers of valiesen waren nergens meer te koop en wie nog pakken ipaken moest, was verplichtzich van doeken en papier te bedienen. Het kanongebulder werd hoe langer hoe helscher en rond 7 uur hoorde men op Zurenborg zeer duidelijk de granaten door de lucht vliegen. Op de >oulevards en in de straten der ge goede wijken stonden voor de meeBte luizen grooto verhuiswagens waarin men in allerhaast do kostbaarste meu belen en kunstwerken inpakte. De minder gegoeden vluchtten nog immer langs de straten, hun zware pakken achter zich sleurende. 's Avonds zaten we weer in rnB kringetje van de Royal Yacht Club. Onnoodig te zeggen, dat de stemming hoe langer hoe neerslachtiger was. Angstig Hoorden we allen naar het geluid der losbarstingen. Immers de Juitschers hadden ons laten weten dat de eerste granaat roede om 10 uur 's morgens op de stad zou ontploffen. Den gan8chen dag hadden wy den zoo gewcerden bezoeker gewacht, maar nog was hij niet daar. Kort voor mid dernacht verlieten we het lokaal. Wie komt er morgenavond nog? j Vraag liever „Wie leeft er morgen avond nog?" was het antwoord. Droef geestig gingen we nu huiswaarts, te midden van een verschrikkelijk en oörverdoovend gedonder. Groot© blik semschichten gloeiden boven de stad Toen onze auto door de Leopoldstraat voer, werden we allen opgeschrikt door een geweldigen knal. Daar is hjj En inderdaad hy was het, de eerste granaat die boven de stad losbarste. Het sloeg juist middernacht. Van dit oogenblik af regende het letterlijk granaten. In dolle v^kart vloog onze anto door de straten, maar in welke richting wij ook reden, het was overal hetzelfde. Granaten en schrap- nelis volgden elkander zoo snel op, dat hun losbarstingen soms een lang, ake lig gedonder leken. Een knal hog heviger dan de andere, dicht in onze nAbyheid, deed ons over eind springen, te meer daar de auto pal staan bleef. Gelukkig was niemand van ons gekwetst, niettegenstaande de schrapnell zoo dicht bij ons uiteen ge sprongen was, dat de stukken staal de benzinebak van onze auto doorboord hadden. Nu werd het hoog tijd huis wtfarts te keeren. Dit deden we dan ook, maar aan slapen viel er natuurlyk niet te donken. Wel legden we ons te bed om het vermoeide lichaam wat uit te rusten. Wie weet welke ver moeienissen wij den volgenden dag nog zouden moeten doorstaan maar wat een verschrikkelijke nacht! Tel kens het vervaarlijke gefluit van een schrapnell de lucht doorboorde, wacht ten wij enkele angstige seconden, se conden die uren schenen ons af vragende of het diegene aijn sou, die me aan stukken ging ryten en ons verminkte lichaam van uit tfe tweede etage op de straat donderden. Maar neen, wel sloegen de vensterruiten onzer slaapkamer stuk, wel waggelde ouse woning op haar grondvesten als of het een kaartenhuisje was, maar wji selve bleven ongedeerd Zoo verliep den nacht, ontsettend, verschrikkelijk. Stil hadden wyerons reeds aan gewend, uit te rekenen vol gens het geluid der losbrandingen of het gehuil der door de lucht gaande granaten, waar de bommen neervielen, zooals we trachtten te raden waar het huis gestaan had dat we in een oor- verdoovend gekraak en gebulder hoor den instorten. Zoo schenen ons de korte uren, die we in die angstige spanning doorleef den, eeuwen, tot we eindelijk, het was toen al klaarliohten dag, door ver moeienis uitgeput en gansch ontze nuwd in slaap vielen. Dit slapen kon slechts van korten duur zijn. Spoedig hadden nieuwe en nog geweldiger sla gen, vlak boven onze woning ons ge wekt. Wat zouden we nu nog langer te bed blijven. Toen we béneden kwa men om te ontbijten wachtte ons daar een nieuwe teleurstelling. Het dienst meisje was spoorloos verdwenen, waar- schijnlijk door angst bevangen uit den kei aer, waar ze zich achuil hield, naar het gastvrije Holland gevlucht. Na, dan zorgen we maar zelf voor wat oten. Jawel. In do bnnrt alles potdicht ge- sloten, bakker, vleesohhonwer, boter- handelaar, melk- en eierenverkooper, alles is op de vlocht en op de straat is het een onafgebroken stoet van wee nende vrouwen en kinderen, terneer geslagen mannen, gebrekkige onder ingen, Het Centraalstation was geslo ten en nu moesten al die ongelnkkigen te voet langs de Bcijsldedijk naar Hol land. Bevreesd iecStfoogenblik in han den der Duitsohers te vallen. Het el lendige van die verschrikkelijke vlucht zal ik maar liefst niet trachten te be schrijven. JASPAERS. Parijs, 6 Oct. 1914. Het zou bepaald de moeite waard zijn eens na te gaan hoeveel comitó's er wel gevormd zijn en dagelijks nog gevormd worden om de militairen te velde en hen, die ziek en gewond in de hospitalen liggen, op meer of min practische wijze te hulp te komen. Men is op het oogenblik vooral in de weer om de soldaten warm onder goed te verschaffen, wat met het oog op den naderenden winter, dubbel en dwars noodig is. En ook de boven- kleeding van ongeveer het geheele leger dient vernieuwd te worden want het goed wordt den armen kerels let terlijk van het lijf gerukt en geschoten. Ik heb infanteristen gezien die van het front terugkwamen en van hun kapotjas precies nog éóne mouw over hadden. Een ander was gelukkiger en had nog de linkerhelft ongeveer, mi nus mouw. In één woordjlze zien er deplorabel uit. Om spoedig in de behoefte aan kloeding te voorzien heeft een der af gevaardigden van Parijs een rationeel middel aan de hand gedaan. Laat de Staat, zegt hij, eenvoudig alle confec tiemagazijnen requireeren en in de ateliers daarvan alle beschikbare han den aan het werk zetten. Daardopr zou inderdaad het mes van twee kanten snyden, een aantal werklopzen zou geholpen zyn en de kleerei\ zouden gereed komen. Intusschen worden door het. parti culier initiatief dagelijks stapels en stapels ondergoed vervaardigd en ver zonden. Een gedeelte van de pers spant er zich voor. De bureaux van de Echo de Paris en van nog eenige bladen zyn tydelijke bergplaatsen in exportmagazijnen voor tal van nuttige zaken van den meest verscheitfen aard. Kleeren, dekens, schoenen, chocolade, koffie, tabak, wijn, conserven, biscuits, ham, etc. etc. Een aantal automobielen zijn door de eigenaars ter beschikking gesteld, die dagelijks een en ander gaan rondbrengen, gedeeltelnk worden pakketten aan, naar het front ver trekkende of terugkeerende soldaten meegegeven. De vraag is maar of or genoeg wol zal zijn om al de willige handen werk te verschaffen. Er schijnt eenig gevaar te bestaan voor gebrek aan het noo- dige materiaal. Door de legerautori- teiten is reeds een enorme voorraad die als reserve aanwezig was, gere- quireerd en de fabrikanten beginnen de schouders op te halen als men ze vraagt of er aan de groote vraag vol daan zal kunnen worden. Misschien met K6t oog hierop wil men in de tüdelykp werkplaatsen van het Roode Kruis ondervesten en in terieurs voor schttamm maken van zoogenaamd ondonramgbaar Japansch papier dat voor dit doel zeer geschikt schijnt te zyn.t Er ,W aan de papier fabrikanten vekuJcht alle krachten in te spannen om dit papier tegen billij ken prys aan het Roode Kruis te leveren. Een gedeelte van de by allerlei oommissies ingekomen giften in natura of in geld wordt aan de militairen in de hospitalen uitgedeeld. Daarmee belasten zich natuurlyk maar al graag meer of minder mooie jonge meisjes en dames op rijpen, soms op zeer rypen leeftijd. Dat is geworden tot een soort ik dnrf niet zeggen amassment, doch laat ons het noemen tijdverdrijf, dat de thé-tango's, mati nees en dergelijke vervangt. Soms komen de dames als afgevaar digden van oommissies, anderen komen op eigen gelegenheid. Zij geven met gulle hand, maar blykbaar wel eens wat ondoordacht, zoodat na eenige bezoeken de qnaliteit en kwantiteit van de gaven erg vermindert. Zoo kwam er een dame, een impo sante verschijning, deftig in het zwart, die sokken, pantoffels en zakdoeken uitdeelde. De volgende keer bracht ze druiven, toen een reepje chocolade van een son, daarna een militaire correspondentiekaart Een ander beloofde wijn te zullen sturen. Er kwam wijn, een flesch per man? neen per zaal; waar er een kleine twintig tusschen de civiele patiënten lagen, wist de hoofdver pleegster niet beter te doen dan de godendrank maar mot een medicijn- maatje, houdende 1 deciliter nit te meten en rond te doelen. En, merkwaardig, de Fransche spot zucht, die altijd en met alles den draaY steekt, zelfs in de ernstigste omstan digheden, die zich overa! uit en de kleinste gelegenheid aangrijpt, zwijgt hier stil. Geen enkel, die zelfs maar glim lacht om het medicijnenmaatje, het reepje chocolade, of het miniem trosje druiven §n er is niet de minste ironie in de hoffelijkheid, waarmoe zoowel de volbloed Parijzenaaar als de onvervalschte oampagnard zijn be zoeksters toevoegt:" Je vous romercie beaucoup, c'est bien gentille de venir me voir (Ik dank u wel, 't is heel vriendelijk dat u me komt opzoeken). Dat maakt dan op hun beurt de bezoekster weer overgelukkig, zoodat per slot van rekening alle partijen tevreden zijn. Een groot percentage van de ge wonden behooren tot de Zouaven- regimenten, zij vechton als halve dui vels, vertelde mij een onder-luitenant, zooals trouwens al de Afrikaansche troepen. Maar ze zijn ongeloofelijk roekeloos. Ze wachten niet tot de ar tillerie die hen dekken moet, behoor lijk is gearriveerd, ze vliegen op den vijand in zonder dat iets ter wereld ze terughoudt, dikwijls zelfs hun offi cieren niet, daardoor zijn hurfne ba- jonnetaanvallen onweerstaanbaar de overwinning wordt echter dikwijls te duur gekocht. Het zwaarstbeproefde regiment van de Fransche troepen sthijnt het 11de regiment Alpenjagers te zijn. Daarvan is biet minder dan 57 percent buiten gevecht gesteld, het meerendeel schijnt ty)t de gewonden te behooren. Het transport en de allereerste ver zorging der geblesseerden schijnt nog al iets te wenschen over te laten. Een groot deel der fouten moet men natuurlijk wijten aan de omstandig heden, b.v. dat de gewonden soms dagen lang op het slagveld blijven liggen. Een jongen van twintig jaar werd door een bom die vlak vóór hen gisteren uitspraak gedaan in de mi tegen den beer 8. W. Coltof, redae- tenr van „De Nederlandscbe Fins,, eier", „Dagelijkschen Beurseouraot" tegen wien drie maanden gevangene-' straf was geëischt ter xake van hg beleedigen van bet hoofd- van een b» vrienden staat. Naar aanleiding vu het doortrekken der troepen door België, werd in een artikel van n. J LI.J tlfflL I 5 noemd blad Keizer Wilhelm ,De trouwelooze".L De Rechtbank, bij haar vonnis o?«w wegende dat publieke gebeurtenis in het openbaar mogen worden be sproken en aannemende dat bekl. ok* het oogmerk had om den Keizer te •beleedigen, sprak hem vrij. in den grond sloeg, aan de oogen ge troffen Vrijdagmorgens, óérst Zondags vond men hem, anderen blyven soms vier, vijf dagen liggen. Daaraan schijnt niets te doen te zijn, de tijd van rust tusschen do gnveohten is te kort om alle gewonden te kunnen opnemen. Maar het vervoer en de verzorging tijdens het transport schijnen niet zóó geregeld te zyn te zijn dat het lijden der ongelukkigen zooveel mogelijk be kort en verzacht wordt. O, organisatie, organisatie! Het is een gave, die het Fransche volk niet bezit. En er zijn nu eenmaal dingen, die men met goeden wil alléén niet bereikt. Zoo worden de.* gewonden vervoerd in derde-klasse- en beesten ens, op «Btroo, dat dikwijls reeds eenmaal voor een transport gediend heeft. Sommige convooien worden van de eene lijn op de andere geran geerd, aan de stations worden de lij ders van den eenen trein op den an deren overgebracht, zoodat uitputting en oververmoeidheid hun toestam ernstiger maken. Er schijnt gebrek te zijn aan voldoend geschoold ver plegend personeel, terwyl aan den anderen kant geheele ploegen gereed staan om de hand aan het werk te slaan, doch op autorisatie wachten. Er is dikwyls gebrek aan warm voed sel, aan warme dranken. Daarin wordt thans voor een groot gedeelte voorzien alweer door het particulier initiatief aan tallooze stations en stationnetjes zijn cantines ingericht, die al het noo- dige, en meer dan het noodige, alleen, overvloedig verstrekken. Doch de Regeering mag zich door het particulier initiatief doen steunen, zij mag er zich niet op verlaten. Zi is verantwoordelijk voor honderddui zenden en honderdduizenden men- schenlevens. Op ham; rust de taak een zoo groot mogelijk aantal daar van te behouden en haar allereerste plicht is den sanitairen dienst te her vormen en vooral te organiseeren. A. F. PETILLON. Majesteitsschennis. De 4e Kamer der Rechtbank heeft genoemd GOUDA, 16 October. Steuncomité Gouda 1914. In verband met de zeer veie weti- zaamhedeo, die thans voor de afd. Vluch telingen van het Steuncomité Gouds I9tf worden gevorderd, waardoor do voorzit ter, de heer j. IJatte 1 de Schepper fa Secretaris, de heer W. A. Iioyng m goed als geheel in beslag zijn genam, treden vanaf heden de onder-voorrij dehoer W. Gol en de 2e secretaris, de heer W. A. Piets reap, als waarnemen! voorzitter en secretaris op ter regeling van de werkzaamheden inzake de verlee ning van steun aan noodlijdenden door de mobilisatie. Met het oog op de prijsstijging van le vensbehoeften en de daardoor noodzake lijk wordende grootere uitgaven besloot i et Steuncomité wijziging te brengen in de uitkeeringen en wel zoodanig dat van of 17 Oct. aan workloozen voor man en rouw ais miniinuin zal worden uitge keerd f 0.— per week, co voorts voor -Ik kind beneden 13 jaar f 0.25 en boven 13 jaar f 0.50 tot een maximum van 18. per week. De workloozen die uitkeering ontvan gen van het Steuncomité, die door losse werkzaamheden eenige verdienste hebben, moeten daarvan opgaaf doen aan h«t kan toor van hot Comité,Kattensingel 61. Nieuwe Vluchtelingen. Met een extra trein, welke heden middag te 4.02 alhier nit Rotterdam aankwam, kwamen nog c.a. 500 vluchtelingen mede, welke hier tijde lijk zillen verblijven. Na aankomst van den trein, begaven de vluchtelingen zich onder geleide, naar de zaal „Kunstmin" van „Of Genoegen", waar hun brood en koAt werd verschaft. De bagage docy bat meegebracht, werd hier achtergelaten, teneinde te onderzoeken of zich daarin ook bevonden artikelen, welko aan be derf onderhevig zijn, opdat deze daar uit kunnen worden verwijderd. Deze vluchtelingen zullen han nacht verblijf vinden in de kweekkassen van de N.V. v/h Gebr. Steensma aan den Graaf Florisweg, welke daarvoor keurig zijn ingericht. Op de heden gehouden najaars paardenmarkt Waren er 745 paarden aan de lijn de handel was over 't geheel zeer matig, er waren geen vreemde kooplieden aanwezig. Er werd besteed voor: I1/,-jarige f 190 - tot f380.- 2V% f260.-tot f480.- 6 f500.— tot f650.- Werkpaarden f 160.tot f 400.— Veulens f 90.— tot f200- De afdeoling van den Raad vu State voor de geschillen van bestuur behandelde een geschil tusschen de besturen der gemeenten Utrecht es Gouda, over de voldoening der koeten van verpleging van een armlastige in het stedelijk ziekenhuis te Utrecht, (Godep. Staten van Zuid-Holland, van oordeel, dat uit de afgelegde ver klaringen der getuigen afdoende blijkt, dat tot de komst van den armlastig» te Utrecht geenerlei invloed van de betrokken autoriteiten te Gooda, die als een poging tot afschaiving van ondersteuningsplicht zou moeten wor den beschouwd, heeft medegewerkt, geven in overwegingvde vordering van het gemeentebestuur v. Utrecht worde afgewezen. De bedoelde armlastige woonde te Breda, werd op 25 Aprs 1914 te voet van Rotterdam naar Al melo reizende, tusschen Moordrechte* Gouda overvallen door een bloedspu wing en na vandaar op zijn verdw* reis naar Almelo te Utrecht te «9® aangekomen, werd hy in laatstgenoeffl* te in zulk een ziekelyken toestand ar** getroffen, dat hg op advies van i politie-genoeskundige werd opgeno»» in het stedelijk ziekenhuis aldaar-) De Koninklgke beslissing volgt. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophanel en fvm ken. Alhier verzoekt ons te willen»* deelon, dat door baar van het vom voor Handelsinlichtingen opgaven W ontvangen van gevraagde en aanga artikelen. "ik lijst iaat zij hieronder volgen. Voor nadere inlichtingen gelieve men jdi tot bedoeld bureau te Amsterdam Oudebrugsteeg 16 te wenden. Pc bedoeling van deze publicatie is zoo veel mogelijk te zorgen dat geene nijver heid wordt stop gezet door gebrek aan -roodstoffen, machines of producten, die aderen beschikbaar hebben! Aangeboden artikelen. Levensmiddelen. Aardappelen- «Ip (voor veevoer), kaas, boter, cacao, chocolade, tapioca-flake, suikerwerken, bui- icni. kievietsl>oonen, aardappelmeel, ca- eaoboter. cacaogruis, rogge, haver, erw- (cu, Ijoonen, aardappelen, raapkoeken- aeèl, melk in blik, zaden, conserven, vruchtenmoes (pulp), melkpoeder, millet- *a<l (gierst), militaire cakes, gekorven fbak. gebr. koffie, wortelen in blik, me de (afvalprod van honing), Cadzandsclie wiatergerst voor brouwerijen, gedr. tuin boontje*, Juliünne, altheawortel, rozen, bladeren, lioanenkruid, pieterselie, corned beei- •Chemische producten, ruwe olie voor motoren, loodsuiker, blanc fixe in pate, bariumsulfaat, krijt in stukken en gemalen, calcium bisutfit, gom copal, ruw ïtt-zout, poets en polijstart., koolteer, «neervel en olie, carbolzuur, pharin. art-, stopverf, vernissen, verfwaren, bijtsen, veepen. glycerine, stijfsel, terpentijn, talk, gips, verplegingsart., traan, harsolie, royaolie, laklijuolie, parafine, lijm, gas wet, zwavelzuur, salpeterzuur, ammonia, rwavelnatrium, accumulatorenzuur, gedistj water, landbouwzout, hars, politoer, leder- appretuur, zuiveringszout, schelpkalk, creo- Bn, lysol, napthaline, zwavelaethcr, sal peter. magn. oxyde, koolz., magnesia, chloorkalk, phosporrz. kalk, alizartnc, watergastoer, sumac, lijhopone, zinkwit Pteendrukverven, ijzermenie, betanaphtol, liichromaat, zwavel, techn. vaseline, leder RBieer, consistentvet, was, hoefvet, boor- olle, salmiakzout, loodwit, pyridinebast v.-vrkensteeneu tv oor lijmfabr.) katoenolie sublimaat, koolteerpek, hexamothylentetra min crist. (urotropitt), crystaiose, Gen tiaanwartol, Stramonium, Valeriaan wortel l^vae ursi bladeren, collodium voor gloei kousjes. Technische artikelen. Prik keidraad, techn. caoutchouc, asbest, ebo! niet en rublierart., leien, golfplaten div. gietwerk, gloeilampen, pijpen, reservoirs, kachels petroleumstellen, pakking, hoef nagel», stofzuigers, isoleermateriaal, tri plex-hout, asbestos content, lucht en wate kussen», magneto's, hard verkoperd ijze draad, conservenpotten met schroefsluiting „tins" inh. 2 Lb., tegels en and. bouw- mat., staaldraadtouw, gereed»chapstaal, kurk, compositie en looden buizen, go ,-gloeid ijzerdraad, geel gietkoper, construe tie ijzerwerk, mach. voor textielind. al» approtiiur, stijfsel en droogmach., een tniuge, controle kdssen en klokken, oep Btftigaul pompen, gegalv. krammen, hout graniet, batterijen, droog en goed gowa icrd gezaagd Vperonhout, koperen cylin ders voor katoendrukkerijen, raderbran card», draagliareu, zieken- en invaliden wagen», invalide-rijwielen, oude metalen Diversen, leder (spec, zool en »chp- penleder), liooi, »troo, bloemen, planten, Utnb. riteenkolen, briketten U. N. 3 7 Kg. eierbriketten, 45 K.g., spiegelglas L hjateulijstüh, huish. en luxe gebruiksart., glaswerk, muziekinstrumenten, alpacca nieuw zilver art., heeren- daiues- ik kiu- derkleeding, 68/70 cM. drills (Balkansoor- len), zijden art., gebreide ondergoederen, kousen, sokken, dekens, jute garen», ka pok bedden, kussens, matrassen, zakken tapijten, meubelen, cocoslooper» matten enz rcnciuuider biezen en matten, tabakmat- ten, pakpapier, poetakatoou, waterlaarzen, schoenen, huiden, Z.-Aioer. runderhuiden en -horens, bemande flecschon, manden, lompen voor papier en voor kustwol, oude gummi, katoenafval, zeemoe (geverfd ruw), zeegras. Onmiddellijk gevraagd. Witte peper, vischveilen of andere vischafvai te vervaardiging van lijm, kal vermagen, natrium amid, azijnzure anhy drid, salversan, ongeraff. kalisalpeter zwavel-barium, oprigenient (ratU-nkruid), I anthranilzuur, ricinus olie, (eerst persing en medicinale) formaline, cyaankalium, caustische potasch, dinitrochlorbenzol, di- nitrophenol, tin oxyde, paratotuolsulfami- do, methyl salicylaat, olie oplosbaar in water voor boormach., vloeibare paraf fine voor medische en toilet doeletnden, vloeibaar quebrachohout- en kastanjehqpt- extract, ylooiolie, cocosvet, palmpitvet- en lijnollewtzuur, machine-olie, witte vaee- fine véor medische en toilet doeleind™, laliehyde, anilino-olie, aniline zout, iraniliae, loodvrij citroenzuur, pa- te\ bevest. van prikkeldraad, achof- zilW^zand, glasscherven, glazen meu- «.•i^noppon, Tojangaan-metaal, porcelcinen of glfczèn"" potje? "*por creme (toilet), klei ne motoren 1/8 H.P., aluminium in bla den, blik, houtbewerkingsmach., zwart glazen koralen (voor techn. doeleinden), telemicrophoon toestellen, hard gegalv. IJzerdraad, zoollederstanzafval, hoorn plaat je» voor stallantaarns, trijpen en vilten pantoffels, stuifwol, Japansche rijstpapier, bloemkelken van anjelieren, hennepzakk™, viltpapier (voor fabric, van schuurpapier), glacé (voor het opmaken van eau-de oo- lognelogncflpsHchea, Palmyra vezel, lams- vwring e. a. voering voor winterpantof- feis. Het in dexen Gemeente gevestigde Comité tot steun der Belgische vluch telingen heeft oen schaalcollecte ge houden, welke f779 heeft opgebracht. Onderstaand schrijven werd door het Comité te dezer plaatse ontvangen namens de alhier zijnde vluchtelingen, gesteld door één hunner, welk schrij ven luidt al* volgt (woordelijk): Waddingsveen, 15 October '14. Mijneheeren en Mevrouwen, De arme ongelukkige Belgische vluchtelingen welke zich te Wad dingsveen bevinden, rekenen het zich tot plicht aan U allen, Heeren en Dames van het Steuncomité, en vooral aan hare Majesteit de Koningin der Nederlanden onze innigste dank en welgeiqeendste dankbetuiging aan te bieden voor het gul en hartelyk ont haal dat wij door toedoen van Hare Majesteit hier in Nederland mogen genieten. De vriendschap, de goedheid en menschlievendheia die wij ongeluk kigen hier door de Heeren en Dames genieten is onuitsprekelijk, de zorgen ons toegewijd door hot Steuncomité, verplichten ons nogmaals onzo gene genheid te betoonen en hopen dat de leeren en Dames onze welgemeend- sten dank zullen gelieven te aanvaar den en tevens de tolk te willen zyn, de Waddingsveensche bevolking ook onzen dank te willen aanbieden voor hunne allerbeste vriendschap, welke zij aan ons, armo Belgische Vluchte lingen betoonen. Namens de Belgische Vluchtelingen te Waddingsveen, t. RIETVELD. Dit schrijven mag wel een bewijs »cnoemd worden dat de Dames- en fleeren Leden van het Comité al het mogelijke in het wejrk stellen, om het den vluchtelingen zoo nangenaam mogelijk te maken. - Tot Secretaris van den Zuidpias- polder in Schieland is door Stemge rechtigde Ingelanden van dien Polder benoemd de heer A. Kreupeling, ge meente Secretaris alhier, zulks in do plaats van den heer G. van Dort Kroon, die heeft bedankt. Boskoop. Het Bestuur der Christelijke school in de Nieuwstraat heeft tot concierge benoemd H. Kalkman, wonende alhier. KleedIngatukkon voor de Bel- ginche Vluchtelingen. Iu aansluiting aan het bericht van gis teren wordt on» nog gemeld Aan den oproep pflr circulaire aan Uo»koop» ingezetenen om kleedingstukken bijeen to brengen voor de JJolgische vluch telingen hadden velen gehoor gegeven. Het wa» een gelukkige gedachte van den bee J. D. A. Sé'eep, (Directeur Gemeentebe drijven), om het BoskoOpsche comité daar op opmerkzaam te maken, honderden on gelukkige vluchtelingen zullen hem daar voor dankbaar zijn. Het gevolg was dan ook, dat niettegenstaande die oproep eerst Dinsdagmorgen gedaan werd, er Dinsdag avond reeds, zooveel goederen bij den hwr Jac. Spruyt bezorgd waren, dat Woens dagmorgen 5 Automobielen met ruim 800 kilo goederen naar Bergen op Zoom kon den vertrekken. Men moet de ellende, die Bergen op Zoom - heerscht, zelf ge zien hebben om te kunnen beoordeelen, welke waarde vooral ia dit geval snel doortastend handelen heeft. De automobielen waren van de heeren Dr. van der Tak, H. van Koolbergen en Dr. Mayer (Hazerswoude) die gratis hun auto's ter beschikking hadden gesteld, ter wijl de twee andere automobielen waren van de heeren K. Klaassen en J. K»k, autoverhuurdera», die ieder een auto be- Hchikbaar stelden tegen zeer gereducocrden prijs. Nieuwe1 vluchtelingen. Na aankomst der extra trein bleken hedenmiddag niet 500, dochj 226 vluchtelingen te zijn gearriveerd. De overigen worden nu nog verwacht. DEN HAAG. Men seint ons De Staatscourant vanhrden avond zal bevatten een verbod van aardappelen, naar aanleiding van de onrustbarende groote voorraad die uitgevoerd wordt. Een regeling zal getroffan worden om de noodige hoe veelheden voor binnenlandsch gebruik hier te houden. De rest mag worden uitgevoerd. Een dergelijk verbod van uitvoer zal getroffen worden voor boter, kaas en varkensvleesch. VaLche bankbiljetten. Men seint ons uit ^a^stricht: De Belgische Regeering heeft don vice-consul van België alhier ter kon nis gebracht dat de in omloop zijnde Belgische bankbiljetten met doboeld- tenis van Koning Leopold l ter waarde van 201000 francs valsch zijn. Eon groot aantal van dezo biljetten zijn hier in omloop. Men seint ons uit Amsterdam De Stoomvaartmij. „Nederland" ont ving telegrafisch bericht uit Torryvillo (Tunis) dat haar s.s. „Bocroo" daar heen is opgebracht en daar heeft moe- ton losten366 kisten rubber, 226 kisten thee en 1000 balen oliokoekeu. Het (schip vervolgde de reis op 15 dezer naar Londen als eerste bestem ming. LONDKN, 15 Oct. Ofschoon graaf Born»torif, do Dultuche ambassadeur Washington, do stukken omtrent een even- tueele tusschen komst van I .ngeland in Bri ght, die te Brussel heeten gezonden te zijn, zooveel mogelijk exploiteert,, maak! hij daarmede weinig indruk op de Aine- rikaansche pers. Gezien do houding, die Duitschland steeds aannam, beschouwen do Auierlkaau- sche bladen het als vanzelfsprekend, dat Belgiö zich ongerust maakte en van In geland een definitieve belofte trachte te krijgen voor het geval een inval in het land werd gedaan. (Handolsbl.) WASHINGTON, 15 Oct. In antwoord op desbetreffende vragen zelde de Minis ter van lmltenlandsche zaken, dat de bur gers op hnn eigen tÜtyco j4ll«"laihn4pi verkoöpen wat zij wille#,'' zélW1 oé*lhgt- contrabande, aan de oóriog voeren don. De buitenlandsche staten moeten maar weten te verhinderen, dat deze ladingen hunne vijanden bereiken, de neutrale staat hooft dit niet te doen. (Handelsbl.) Engelsche kruiser getorpedeerd. LONDEN, 16 Oct. De Admiraliteit deelt mede dat in do Noordzee de Engelsche krnisor Hawko door een Duitsche onderzeeër tot zin kon i* gebracht. Drie officieren én 49 man werden 350 man wordon vermist Plaatsen van bestemming. Brieven. Séheveningen Gouda Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de 2e helft der maand Sept. niét zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der geadresseerden. Binnenland Horst M. v. d., Zuiderman B., Briefkaarten. Broekhuijzen 1. den Haag Heemskerk S. Zevenbergen Leenwen C. A. van Amsterdam Mierens Mevr. Roest M. Eindhoven Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en wires op de stukken te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. in beslag te nemen, uitgezonderd die goederen, welke behooren aan Polen, Tsechen en Elzassers. BOEKAREST, 15 Oct Bij het bij zetten van bet lyk van koning Carol vuurde een jong Turk Paschil Hassan vier revolverschoten op degobroeders Buxton, propagandisten van het Engel sche Bankan-Comitó. Eén kreeg een schot in de longén, de ander werd licht verwond. De dader is gearres teerd. Belgische studenten. Te Velseroord kwamen gisteravond [ïut Breskens een tiental Belgische studenten aan, allen behoorend tot do orde der Capucijnen. Zij werden opge nomen in het klooster hunner orde broeders aldaar. Heden zullen daar 5 studenten aankomen. Zy waren uit Leuven naar Aalst gevlucht, vandaar naar Brugge en uit de laatste plaats te voet naar ons land. Daar zich onder hen een professor van de Leuvenscho Universiteit be vindt, zulen zij in het klooster te Velseroord hunne studiën voortzotten. Men seint ons uit Roosendaal In de paniek, die de algemeeno uit.- tooht uit Antwerpen teweegbracht, zijn verscheidene vluchtelingen de wei nige bagage die ze nog by zich had den, kwijtgeraakt Zoo miste een zekere Clomense Joris by aankomst alhier haar valies waarin 7 loten „Antwer pen" van de leeningen 1903 en 1889, twaalf zilveren lepeltjes, drie heeren- horloges- een horlogeketting, eon drie- eal ringen met diamand, blauwe en roode saffieren, oenige kleedingstukken familieportretten, twee bankbiljetten van fr. 20 tor gezamenlijke waarde van pl.m. 1000 francs. Do commissaris van Politie 2e afd. Den Haag verzookt bericht. Duurte van levensmiddelen. Men seint ons uit Luik De levensmiddelen stijgen hiér on rustbarend. Het brood kost roods 45 centimes per pond, petroleum is byna niet meer te krijgen. Interneerings-depóts. Men meldt ons uit DEN HAAG Te bevoegder plaatse vernomen wy, dat or interneeringsdepóts zijn of wordep opgericht te Assen, Kampen, Zwollo, ifardorwijk, Amersfoort en Loosduinen voor geïnterneerde Belgische soldaten on te Groningen en Leeuwarden voor Engelsche geïnterneerde soldaten. liet aantal geïnterneerden bedraagt totaal ongeveer 30000. Tijdens en na het belegeren van Antwerpen zyn geen Fransche of Duitsche soldaten geïn terneerd. Het transport van geïnterneerden wordt nog voortgezet. Het blijkt djrt. ondor de Belgen nog groepjes Engel- sohen zich bevinden. Deze worden af- Cdieiden en naar Groningen of uwarden vervoerd. Ook zijn er nóg gewonde geïnterneerden, die na hun herstel naar een depot worden gp- zonden. De vluchtelingen kunnen terugkecren naar België. Men seint ons uit Den Haag Het overleg van do Noderlandsche Regeering met don Duitlchou opper bevelhebber heeft tot resultaat gehad dat alle vluchtelingen kunnen terug- keeren} niet alleen naar Antwerpen en naaste omgeving, maar naar geheel België. De burgemeesters zpllen worden uit- genoodigd zoo spoedig mogelijk op ga w te doen van do personen, die naar België willen terugkecren, opdat deze van Regeeringswege zullen kun nen worden teruggevoerd. De Dienstplichtige mannen zullen echter krijgsgevangen worden gemaakt. WEENEN, 16 Oct. (Officieel). Den 13e hebben onze troepen de versterkte hoogten van Starasol veroverd. De aanval tegen Stary en Safnber gaat mede vooruit. In de streek ten noorden van Striaz hebben wij de heuvel- kotenen tot aan het Zuidoostelijk front van Przemysl in bezit. Beneden aan de San wordt gevochten. By onze ver volging van den vyand over de Kar- pathen bereikten wij Wyszkof en Skole. Beslag op goederen. KOPENHAGEN, 15 Oct. Uit Parijs wordt aan de „National Tidende" ge meld, dat de Minister van Binnen- landsoho Zaken Nnury aan den pro cureur-generaal heeft opgedragen alle roerende en onroerende goederen ?an Duitschers, Oostenrijker» en Hongaren Geen beschuit meer. Mon meldt ons uit HARDERWIJK Do BuTgemoestor dezor gemeente heeft bevolen, dat vfinaf gistoren, en zulks tot opheffing van dat vorbod, te dezer stede geen boschuit meer mag wordon gebakken. Rijst. 'Men meldt ons uit OEN HAAG Naar wij vernemen, wordt overwogen in hoeverre het uit billijkheidsover wegingen mogelijk zou zijn partüen rijst, die verkocht zijn vóór dat het uitvoerverbod werd uitgevaardigd, toch nog ten uitvoer vrij te laten. Het zou een beslissing in deze ver gemakkelijken, indien degenon, die zulke partijen, voordat het uitvoerver bod in werking trad, hebben verkocht daarvan zoo spoedig mogelijk opgaai deden- aan het Ministerie van Land bouw. Brieven aan geïnterneerden. LONDEN, 15 Oct. Thans mogen brieven worden gezonden aan de En gelsche officieren en manschappon die in Holland zijn geïnterneerd. BERLIJN, 15 Oct. Een telegranj uit Rome meldt, dat Minister-Presi dent Salandra tijdens de ziekte- van Minister San Giulfano tydelijk de portefeuille van Buitelandsche Zaken op zich heeft genomen. De bladen zun van meening, dat Minister Salan dra dit ambt zal blijven beklneden, indien dit noodig mocht zyn. De Duitschera in België. Men seint ons uit BREDA d.d. 15 Oct.Hedenmiddag hebben de Duit schers de dorpen, Hoogstraete, Strei, beek en Merle bezet De bevolking vlucht in allerijl naar Breda. De Duitsche troepen dreven tal van Bel gische soldaten voor zich uit, welke over de Nederlandsohe grens vluchten. By Grosen werd een troep van 96 man ontwapend, die in het bezit waren van een automobiel en motorrijwiel en een groote hoeveelheid' dynamiet. In het geheel werden hier vandaag reeds 200 man geïnterneerd, terwijl er vannacht per extratrein nog een honderdtal worden verwacht, waaron der eenige gewonden. TERNEUZEN. Blijkens modedeo- 1 in gen van het Duitsche consulaat alhier wensphen de Duitsche autoritei ten zekere controle uit to oefenen op degenen die naar Antwerpon terug kecren en is daarom voorloopig alleen gelegenheid langs Roosendaal terug te keeren en niet langs het land van Waes. Bovendien kunnen niet allo jonge mannen vrij terug koeren, d.w.z. degenen die tot het Belgische leger behooren uitgezonderd de burgerwacht ook al zijn zij niet in uniform, zullen als krügsgevangenen wordon be schouwd. Te Selzaete is het stil. Er was giste ren nog een afdeeling landweer die blijkens uitlatingen der Duitschors morgen zal worden vervangen door mannen van don Landstorm. Velen maken van hier een wandoling naar grens om oens naar de Duitsche soldaten te gaan zien. Het verkeer naar en van België heeft ongemoeid plaats. Ik zag versohillende vluchtelingen, zij het in don aanvang ook schoorvootond, de grens vsn hun land weer over- sohryden. De posten aan de grens onderhielden zich met een aantal vluchtelingen en deden verschillende mededeelingen over den toestand in België. Onder meer zei er een dat Dendermonde geheel verwoost was. Hij besloot met de woorden dat het in Holland thans mooier was, want er was geen „Krieg". Een hier uit Ueut aangekomen Ne derlander deelde mode, dat, met toe stemming der Duitsche autoriteiteg, op het Stadhuis te Gent, de Belgische vlag is geheBchen. Alles is er rustig. Van het Belgische grensdorpje Clinge zou de Burgemeester door de Duitschers zyn medegenofhon, terwijl er ook beslag is gelegd op de ge meente-kas. De uitvoer van suikerbieten uit Zeews-Vlaanderen naar Engeland is voorwaardelijk toegestaan. Canadoescbt) hulptroepen. UDNDKN, 15 Oct. Kon nieuw bowlj» an de vaderlandlievende geestdrift, waar mede bet Britscho volk uiting geeft tuin het ouwrikbaar besluit oui de» yorlog voort U* zetten tot de overwinning 1» •»"- oobten, 1» de wanne ontvangst, die oen liet gisteren to Plymouth aangekomen eer ste Canadeesche contigent, dat naar het front vertrekt, Is bereid. Ken groote me nigte stond lang» de kade geschaard van vroeg in den ochtend top laat in d«» middag om d« versohillende nchepen te zien, die de (Janadeezen overbrachten en het volk juichte de koloniato troepen, die op de schepen dicht op elkander ston den, ïuet buitengewone geestdrift toe. De opgewondo toonaelon duren dim gcbeelcn <!a« yoort. De schepen wordon avond» geilliinuneord en de muziek spoelt volk»- I liederen. Het Canadeesohe contigent i» schitterend uitgernst. De mannen zijn alle khaki ge kleed en op hun schouderbedekking staat alleen het woord: „Canada." (Alg. Handelsblad.) an het Koninklijk Mcteriologisr.h Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.6 to Stockholm, laagste stand 764.8 te Maastricht. Verwachting tot don volgendon dag: Zwakke tot matige winden, uit oos telijke richtingen, nevelig tot half be wolkt, woinig of geen regen, zolfdo temperatuur. BOSKOOP. Van 1—15 October. GEBOREN Oatharina Maria, ouders J. G. Bonschop en M. van Leeuwen. Jacobus, ouders O. Blom en C. Brand. Jan, ouders W. P. Niou- wenhnizen en K. van den Hoorn. Maria Geertruida, ouders J. Roroyn en J, van Meurs. Adriaantje, ouders J. A. Hooftman en J. Kwakernaak. Neeltie Wilhelmina, ouders J. van Fk en P. Haak. Adriana, ouders J. Verwen en C. Broekhuizen. OVERLEDEN: Cornelis J. van Ipeef lj. Arie C. A. Akerboom t i. Johanna C. Geers 1 j. Wil- belmina C. Kranenburg 17 jaar. GEHUUWDJan Ravensberg, 33 j. on Reinera Rietveld 25 —r Hendrik Ravensbergen 24 j. en Klazina E. Hagen 25 jaar.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2