Kasdruiven 1 GOUDSCHE FRUITHANDEL, De Oorlog. De laatste dagen in het bestormde Antwerpen. Brieven uit de Hofstad. Bi3axx©nlan.ca_ Stadsnieuws. Boskoop. PREDIKBEURTEN. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Laatste Berichten. One geïllustreerde Weekbladen. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. Aambeien. 30 ct. pep 5 ons. Madame Seneels Duval De familie Duval-Velghe-Sax Vrouw Loosen G. F. van Dijck Johanna Carolina van Dijck Aan het Westeiyk Front Het terugtrekkende BelgUche leger. Een correspondent van de Times, die het terugtrekkende Belgische be zettingsleger ontmoette, verklaart, evenals de correspondent van de Daily Mirror, die de Belgen in Noord- Frankrijk zag, dat de troepen nog een besten indruk maakten. Het trek ken door Veurne duurde den heelen Zondag. De correspondent verbaasde zich over de wonderbaarlijke kalmte, waarmee de Vlamingen hun terug trekkend leger aanstaarden. De troe pen vertoonden volstrekt geen teeke nen van demoralisatie. Men was blij uit Antwerpen te zijn en weer de kans te hebben op een ontmoeting met den vijand in het open veld. Het dagen lang liggen in de schansen onder oor- verdoovend en zenuwvretend kanon vuur, zonder zelf te kunnen vechten, was niet uit te houden. Dn Duitsohors in Frankrijk. BERLIJN, 16 Oct. - Van Duit- sche zijde. Het groote hoofdkwar tier meldt hedenmiddag Hevige aanvallen der Franschen in de omstreken noordwestelijk van Reims werden afgeslagen. De Franschen mel den in hun officieele mededeel ingen, dat zij op verschillende punten van het front, b.v. bij Berri-au-Bae en noordwestelijk van Reims merkbare vorderingen hebben gemaakt. De mode- deelingen stemmen in geen enkel op zicht met de feiten overeen. PARIJS, 1G Oct. -—Van Fransche zyde. In het na 3 nur 's middags verschenen communiqué wordt ge zegd De vorderingen in hot communiqué van gisteren medegedeeld, worden bevestigd. Op onzen linkervleugel breidt zich de actie van de troepen der bondge- nooten van de omstreken van IJperen tot aan de Noordzee uit. BERLIJN, 10 Oct. (W.B.) - Van Duitsche zijde. Het groote hoofd kwartier meldt hedenmiddag: Brugge werd op 14 dezer, Ostendo op 15 dezer door onze troepen bezet. De bevolking van Noord-Frankrijk. In de „Figaro" doot de Fransche oud-minister Hanotanx een krachtig beroep op do bevolking van hetlAnd, dat niet van don «trycl te lijden heeft gehad, om do gotoistordo provincies te hulp te komen. Er wordt daarginds onbeschryfelijk geleden, schryft hy, zoodat onmiddollijk met allo kracht Bteun moet worden Verleend. Niet zoo zeer geldzendingen als wel voorraden voedsel zyn dringend noodig, voedsel, kloeren, dek, brandstoffen en derge lijke. Gruwelijke toonoelen heeft hii bijge woond, heele gezinnen, die rondzwier ven tusschen de ruïnes van wat eonB hun woning was, in de hoop nog iets te kunnen redden. Aan alles, alles is gebrek„Frankrijk heeft slechts één hart, één ziel, één lichaam en als eon deel daarvan lydt, lydt heel Frank rijk. Ik smook Parijs, dat grooto Party», dat reeds zoo veel heeft gedaan, nog moer te doendringend verzoek ik do bevolking van do provincies, die niet van zoo nabij met do oorlogsel lende hebben kennis gemaakt, te den kon aan hen, die zoo voel hadden te doorstaan en zoo dapper hot groote leed dragen. Bh hondordduizendtnllon telt men de Franschen on Belgen, die lyden Wat ook do barmhartigheid en de eens gezinde hulpvaardigheid van ons volk mogen protosteeren, nimmer zullen zij goheel en al doze onmetelijke taak kunnen volbrongen." Aan het Oostelijk Front. By de Oost-Pruisische grens. BERLIJN, 16 Oct. Van Duitsche zijde. Het groot hoofdkwartier deelt hedenmiddag het volgonde medo: De Rassen hebbon op 14 dezer ge tracht zich woder in het bezit van Lyck te stellen. De aanvallen werden afgeslagen800 krijgsgevangenen, 1 kanon en 7 mitrailleurs vielen in onze handen. PARIJS, 16 Oct. Van Fransche zyde. Het om 3 uur 's namiddags gepubliceerd communiqué deelt mede Op den linkervleugel van den Weich- sel hebben op 13 Oct. de Russen de Duitsche aanvallen gericht op War schau en Wangorod afgeslagen. Ten zuiden van Przomysl heeft e$n gevecht plaati. Oostenrijk en Montenegro. De Engelsche legatie te 's-Graven- hage deelt mede: De Regeering van Montenegro be richt, dat by Serajewo een schitterende overwinning is behaald op 15000 man Oostenrijksche troepen. Duitsche duikbooten. BERLIJN, 16 Oct. Van Duitsche zijde. De vernietiging der Pallada door een Duitsche duikboot blijft bij voortduring de Engelsche marine kringen verontrusten. Zoo meldt de „Voss, Ztg." dat door de berichten uit Petersburg is vastgesteld geworden dat ook in dit geval de aanval door de duikboot van uit de verte werd ondernomen en dat deze minstens twee dagen aan de Russische kust had ge kruist zonder door de Russische wacht schepen te worden ontdekt. Het staat derhalve vast dat onderzeebooten van grooten inhoud geheel zelfstandig kunnen opereeren. Ook het feit is verontrustend dat de Duitsche duik booten met een enkele torpedo een schip direct tot zinken kunnen brengen, terwijl die door Engelsche torpedo's getroffen zijn, oerst na eenigen tijd zinken, zoodat een deel der bemanning kon gered worden. Tot waarborg der Engelsche vloot tegen aanvallen van Duitsche duikbooten wordt opnieuw het afsluiten der Duitsche kusten door mijnen aanbevolen om het nitloopen van duikbooten te beletten. BERLIJN, 15 Oct. Uit Mannheim wordt gemeld, dat de Rheinschiff Ge- schelsckaft Fend el" bericht uit Ant werpen ontvangt, dat door het laten zinken van het s.s. „Gneisenau" in de haven van Antwerpen het verkeer niet is gestremd. Echter liggen twee uur in den omtrek tal van mijnen in de Schelde. Thans zijn manschappen van de Duitsche Marine belast met het verwijderen van deze mijnen zoodat de vaart weer spoedig vrij zal zijn. Twee lichters met graan heeft men eveneens laten zinken, 19 van de an dere Rijnschepen van genoemde maat schappij zijn onbeschadigd gebleven. Verschillende graanschepen zyn van Antwerpen naar Engeland gebracht, Het aanwezige graan is door de Duit sche regeering opgevorderd. De waren in de pakhuizen van de Mannheimermaatschappij zijn voor zoo ver vast te stellen is, slechts zeer wei nig beschadigd. De groote havensluizen zullen bin nen korten ttyd weer in orde zijn, zoo dat het scheepvaartverkeer van en naar Antwerpen weer kan worden hervat. Antwerpen, en de Scheldo. LONDEN, 16 oct. (Van Engelsche zijde) In een hoofdartikel over dö wettelijke positie van do Schelde be spreekt do Times de verschillende ver dragon betreffende deze rivier sinds den vrede van Munster in 1648, waarbij bepalingen werden gemaakt voor rivie ren die door het grondgebied van meer dan één staat vloeion. By het congres van Weenen werd besloten dat elke staat dat gedeelte van de rivier zou bezitten, dat door z(jn ge bied stroomde, en dat wanneer deze staat neutraal was, hij aan oorlogs schepen van oorlogfberende mogend heden geen doorvaart, mocht veroor- looven. Dit is het geval met Holland, in overeenstemming waarmede Enge land gedurende den oorlog handelde. Dit weet Duitschland, nu het Ant werpen heeft bezet voor het dilemma dat het óf goen gebruik van do haven kan maken, óf de neutraliteit van Holland schonden. De Hawke. De beschermde kruiser Ilawke, het Engelsche schip, dat in de Noordzee door oen Duitschen torpedojager werd vernietigd, was in 1890 van jfctapel go- loopen. Het had 7350 ton waterver plaatsing en het was bewapend met 2 kanonnen van 23 c.M. en 10 vnn 15 c.M. Het liep 20 knoopen. Onder de granaten - Liever banne ling dan Duitsch. Nogmaals dank aan Nederland III. (Slot.) Naast mijn woning was voor twee dagen een 80-jarige grijsaard gestor ven en het lijk zou juist dien onge- lukkigen Donderdag ter aarde besteld worden. Ten 10 nur 's morgens kwa men de geestelyke, uitgedoscht zooals in gewone tijden, maar van Itykwagen en van ltykdragers geen spoor. Nergens had men ze kunnen ontdokken. Na lang wachten besloten de priesters in akkoord met het eenige familielid dat aanwezig was de kerkelijke ceremonie maar te volbrengen zooafs naar ge woonte, en het lyk in het sterfhuis laten. Later zou men wel zien hoe de aflijvige op het kerkhof te brengen was. Nu liepen we de verlaten straten door. Hier moesten wij over depuin- hoopen van een ingestort huis, daar stond een gebouw te branden, ginds zagen we een gansch verminkt men- Bchelijk lichaam, half onder de pninen begraven, terwijl wat verder een vree- selijk gekwetste vrouw onze hulp af smeekte. En immer regende het on verpoosd lood en staal terwijl honder den kanonnen zonder meedoogen hun moordend vuur op onze arme, scboone Scheldeatad uitspuwde. Zoo kwamen wij op het kunstvolle, gqlukkig nog ongedeerde stadhuis, waar wij den moedigen burgervader Jan de Vos, omringd door zijn sche penen, gemeenteraadsheeren, vijftien onverschrokken notabelen en de bureel oversten allen op hun post vonden. Al deze helden want men moet held zijn om 1n zulke oogenblikken zijn eigen leven in de schaal te leggen om de belangen zijner nabestaanden te verzorgen hadden den ganschen nacht door gezeteld en namen al de mogelijke maatregelen om het onheil zooveel dit maar kon te keer te gaan. Kan ik ook in iets behulpzaam zijn vroeg ik by mijn binnentreden. Hartelijken dank. Onze politie- en brandweermannen blijven moedig op post en zullen het wel klaren. Maar doe ons nu een groot plezier, redt U zelve. Er zijn helaas reeds te veel slachtoffers dat ge hun aantal niet moet vergrooten. Denk aan uw familie, die U in in doodangst wacht, vlucht met de anderen. We laten trouwens (Wor de politie uitroepen, dat heel de bevolking zonder verwijl de stad moet ontruimen. Denk er vooral aan dat indien de granaten U sparen de Duit- schers U zullen opeischen, zoodra ze in de Stad zijn Nu, dan liever de ballingschap, dan de Duitsche dwingelandij. Met de tranen in de oogen, namen we afscheid van de moedige Antwer penaren en nu begon voor mij ook de droeve tocht. Ochwie zal ooit al de weemoed kunnen beschrijven, die men gevoelt, wanneer het noodlot dwingt uw huis te verlaten. Dit huis waar go zulke plechtige jaren te midden van uw huisgezin doorbracht, hoe hartverscheurend het is, wanneer een Antwerpenaar zijn zoo beminde moederstad, zijn Belgenland uit wordt verdreven door den gehaton indringer. Wie zal ooit kunnen weer geven. al de smart, al het lijden, dat we doorstaan hebben, tóen we den fleren Scheldestroom afvarende, den mooien kanten toren der O. L. Vrou wenkerk, onzen toren, stilaan achter de hemeilooze rookzuilen de branden de stad zagen verdwrjen. Hoevele bit tere tranon hebbon we niet geweend, toen we te Vath de grens overschre- dendo een laatste vaarwel toewierpen aan ons zoo dierbaar vaderland En wat was het een zoete verzach ting van ons leed, toen we in Holland aangekomen, door allen, mannen en vrouwen, oudere en jongere op zulke gulhartige wijze ontvangen werden. Dat was voor ons allen een hoogst- noodigen balsom op ons bloedend hart en nooit, er gebeure wat er wille, kunnen wij vergeten wat het Holland - sche volk voor ons deed. JASPAERS. CCLIV. De groote gebeurtenis van den dag is natuurltyk de zorg voor de Belgische vluchtelingen, waarvan er op het oogenblik dat wij dit schryven, een paar duizend in de residentie aanwezig zijn. Minder dan in kleine steden valt hun aanwezigheid hier opzij zijn in enkele gebouwen onder gebracht, welke zy niet verlaton. Wij zullen niet trachten een indruk weer te geven, dien hun aankomst en hun verschijning hebben gemaakt. Duizenden zijn in de weer geweest om hen te helpen. Groote wagens door militairen bereden en door padvinders begeleid hebben nifcdege- heole stad beddegoed, kleederen en alles wat maar bruikbaar is opgehaald en het geld dat noodig was voorden aankoop van levensmiddelen is op milde wijze binnengestroomd. Na de vele en diepe emoties die wy in de laatste maanden hebben doorgemaakt, was het een geweldige ontspanning al greep het schouwspel allen weer enorm aan om ergens heen te kan nen met ons verlangen iets te mogen doen tot leniging en verzachting van de oorlogsellende. Alle eigen misère werd vergeten, aller Aandacht was nu voor die diep-beklagenswaardige stak kers en men rnstte niet voordat men ze als het ware vertroeteld had. Wij sa^en een heer, die uit zijn portemon- naie alles weggaf en de toegestoken handen dubbeltjes on kwartjes en gul dens gaf, toen het hem niet meer ge lukte er eetwaren of lekkernij voor te koopen omdat men aan het station op een oogenblik alles uitverkochtwas. 't Was een armoedige bende die in de residentie aankwam en er waren typen bij, die ons al zeer weinig aan stonden, wat niet wegnam dat allen even vriendelijk werden behandeld en men niet verder vroeg, waar de ellende zoo dnideltyk zichtbaar was en zich op aller gelaat afteekende. De Haagsche Burgerwacht heeft zich ook dapper kunnen weren. Zy deed dienst als geleidster van de vluchte lingen, als hun adjudanten. De pad vinders, een organisatie die zich maar in zeer matige sympathie onzerzijds mocht verheugen, doen zeer goede diensten. Een menigte jongelui die anders wellicht onder het aangapende publiek zou staan, was nu zeer be drijvig in de weer en leenden zich, zonder eenig gemopper, totveel werk, dat verre van aangenaam was. Het gemeentebestuur trad zeer krach tig op om in de chaotische verwarring de noodige leiding te geven. Het groote circusgebouw te Scheveuingen was wel uitermate geschikt voor het onderdak brengen van een groote pienigte vluch telingen. Zij vonden er'geen comfort maar waren er veilig beschut en ruimte was er in overvloed. Een gedeelte van de vrouwelijke vluclftelingen was Zaterdag in de weer het gebouw schoon te maken, een nuttige bezigheid en een goede aflei ding. De groote moeilijkheid waarvoor wij thans staan is dezewat moeten die menschen allemaal uitvoeren Lan terfanten is al het minst aanbevelens waardig en werk verrichten zal moeilijk gaan omdat er geen werk is. Het ia te hopen dat hun verblijf van korten duur zal zijn, hetgeen stellig ook in hun. eigen belang is. Zooals wij reeds zeiden heeft de komst der vluchtelingen een plotselinge actie gebracht onder de burgers. Thans is ook dit weer voorbij en keeren wij allen terug tot de lectuur van onze kranten en onze beschouwingen over den oorlog. Het gewone sleurleven sleept zich in eentonigheid voort, dag- in dag-uit, week-in weekuit, zachtjes aan het duister van don winter in. Wij gevoelen allen dien winter komen als een beklemming, als een geheimzinnige macht waaraan niet te ontkomen is. Wij weten niet wat dit jaargetijde zal brengen, of wij het zullen doormaken in den druk van het oorlogsgevaar, of wij in staat zullen zijn dien druk te torsen, of wy straks de herlevende lente zullen weerzien als het begin van het nieuwe, dat komen moet. Nog grijpt geen zorg of angst ons aan, wij weten haast zeker, dat het ons niet aan voedsel zal ontbreken. In dit opzicht heeft ieder het volste ver trouwen in de moederlijke zorg der regeering. Maar dit is niet alles. Ons land gaat met den dag achteruit en het is oen beangstigend vooruitzicht niet te weten wanneer die achteruit gang zal ophouden en zal omslaan in eon vooruitgang. Wanneer wij echter de diepe ellende der vluchtelingen aanschouwen, heb ben wij nog alle reden om tevreden te zijn. In dit gezicht hebben dezer dagen in veler hart iets goeds bewerkt. Menig goede eigenschap is aan het licht gekomen en het is ons een. les geweest en een aansporing om met alle energie ons in te spannen ten einde het leed te dragen dat ook over ons is gekomen. HAGENAAR. Belgische vluchtelingen. Van Regeeringswege worden thans geen vluchtelingen meer van het zui den naar het noorden des lands ver voerd. Waarschuwing. Het is het Comité van Nederlandsche uitgewekenen uit België ter oore ge komen dat verschillende personen zich in de dagbladen per annonce aanbieden tot het verschaffen van inlichtingen omtrent de bezittingen van uitge wekenen uit België wat betreft het al of niet vernield zyn dier bezittingen. Bedoelde personen vragen daarvoor een zekere som, by vooruitbetaling te voldoen. Het comité meent hiertegen te moe ten waarschuwen. Gisteren is een delegatie naar Antwerpen vertrokken met de opdracht een onderzoek ter plaatse in te stellen en daarvoor zoo spoedig mogelijk rapport uit te bren gen. Zy hoopt reeds de volgende week te kunnen beginnen met het openbaar maken der lyst van beschadigde eigen dommen. Het zittingslokaal Singel 334, Am sterdam, wordt heden voor nieuwe inschrijvingen gesloten. Voor inlich tingen en dergelijke zal het kantoor echter geopend bltyven. Naar aan de N. Crt. wordt gemeld, heeft zich te Hansweert bij een café houder, bij wien de laatste dagen veel Belgische vluchtelingen zich hebbes opgehouden, een geval van dypbtaritia voorgedaan. Anderhalf inillioen Naar de X. K. Crt. meldzouden ziel, naar schatting thans ongeveer anfaS inillioen Belgen in ons vaderland bevfe den. Terugkeorende vluchtelingen! Uit Roosendaal wordt aan de N. B.&. dd. 15 October gemeld Belgische voormannen hebben vandaa* overal propaganda gemaakt onder 'ét vluchtelingen aan de grens om terug t» keeren naar Antwerpen. Maar hun woor den zijn tot heden nog niet in «taat ge weest om althans bij de massa het enorm wantrouwen tegen de Dui.schera te ver. kleinen. Dit bleek heden aan het stattoa te Roosendaal. Daar vertrokken om twaalf om drie en om zee uur treinen, die <fe stad zoo dicht mogelijk naderde, namelijk naar het goederenstation MerxemVoor deze treinen werden tezamen verkocht 321 kaartjes Se klasse, 26 tweede en 5 eente klasse. In het geheel vertrokken <h« on geveer 350 menschen in deze rioküogj Maar daaronder waren waren verschatte» Duitscho en Nederlandsche handelsreid. gers, afgevaardigden vau verschillaade firma's, kantoorpersoneel, enz. Het na- tal vertrokken vluchtelingen is dus na geen belang geweest. De toestand te Bergen-op-Zoom en omstreken. Het Kamerlid Schaper, die o.a. eenige dagen in Borgen op Zoom heeft ver- toefd, deelt in de N. R. Ctf een en ander van zijn ervaringen mode. De toestand is er nog allerjammerlijkst. Zelfs een dame, die het betalen wilde, kon, bij Ossendrecht geen vervoermiddel vindon om naar Antwerpen terug to gaan, sqhrijft de heer Schaper. Misschien loopt van B.o.Z. na weer do tram over de grenzen door, maar elders kan de toe stand minder gunstig zijn, ook doordat de lieden over de grenzen spoedig een andere richting moeten inslaan. En nu kan men die tienduizenden niet alle naar België brengen per auto! Maar 'tis juist noodig er eerst een beperkter aantal heen te brengen, opdat dezen kunnen onder zoeken en roededeelen of «n ia hoever het vertrouwd is. Zijn er te Bergen e. o. genoeg ver voermiddelen, dan is er ie Vlieringen, Middelburg, Axel, enz. wol behoefte aan. De grootste quaestie is, waar te slapen. Het is overal zeer vol, ook in de hotels. Men neme het voorbeeld van eep hew on een dame die ik aantrof en die, de kens meenemende, in de auto zelf slie pen. Ik trof trouwens oen Haagscheo ba ron, een officier, wiens voorouders heo ren van Hoogerbejdi» waren en die tliaw reeds vier dagen achtereen In dekloent zat en in een schuur sliep op stroo. E« ander Hagenaar deelde zijn lot. Ook zijn er dikwijls nog gegoeden, die iemand wel kunnen en willen plaatsen, zooals mij twee nachten ten deei viel. De offervaardigheid is er groot en wie er de ontzettende ellende vooral van 't nacht verblijf ziet, weet zich allicht ook zij nerzijds to schikken! Het Kon. Nat. Steuncomité heeft aan bijdragen van 4 tot 10 October ontvan gen f 27.455.52% In totaal met vorige bijdragen 550.422.32% Bovendien is door de firma v. d. B. Kr. te Tilburg behalve een belangrijke som gelds, een partij van 3000 flanellen sporthemden geschonken. Geïnterneerden. Gisternamiddag zyn te Utrecht 80 geïnterneerde Belgische lanciers met 120 paarden aangekomen. De man schappen worden doorgezonden naer Assen de paarden werden in Utrecht ondergebracht. Gisteravond kwam te Utrecht een extra-trein uit VJissingen aan met 460 geïnterneerde Belgische militairen, onder wie 5 officieren. Aan het sta tion werden ze van brood, koffie, tahak en cigaretten voorzien, waarna de trein naar Harderwijk doorstoomde. GOUDA, 17 October. Voor het aanv. examen Dier-en Dell* 8tofkunde is te Utrecht geslaagd ®el* M. Zuijdam alhier. Abonnements- Voorstellingen. Hoewel uit den aard der zaak de inteekening voor de Abonnement! Tooneelvoorstellingen in de Sociëteit „Ons Genoegen" veel minder is den in vorige jaren, heeft het Bestuur toch gemeend om deze voorstellingen te moeten doen doorgaan. De eerste voor stelling bltyft bepaald op Donderdag 29 October a.s. In afwijking met vroeger is de inteekening daartoe verlengd en kun nen de leden die hun inteekening alsnog wenschen aan te vullen nog een getal wenschen te nemen d» doen tot uiterlijk twee dagen voor» eerste voorstelling. Daarna zijn gewone bepalingen geldig, waarvan niet meer zal worden afgeweken. Zoowel in het belang van de» gebouwburg als in dat der leden is een ruime inteekening aanbevolen. Gouda Vooruit. H<6 programma van deze week ia rijk ||n een aantal komische nummers, die pderdaad dan ook herhaaldelijk stof tot laeben geven. Voor het meer ernstige gedeelte is deze „eek ook gezorgd met een prachtig beeld üit het uiijnwerkersleven getiteld „De jfÜieraachtzon". Deze fiim, die ons sterk aan de film „Glück Auf" doet denken, geeft ons een kijk op bet leven vol ge- f,»!-, waarin deze mijnwerkers zich dik kig bevinden. Het bijschrift gespeeld foor de Artisten van de „Nordisch" film- bbriek waarborgt reeds voldoende de spcl- pliteiten van de verschillende acteurs g actrices, die in deze film medewerken. Een natuurbeeld „Op het Lago di Co-, go" volmaakt verder het programma, dit door goede explicatie (de nieuwe ex plicateur begint er zich ai heel goed in it werken) en uitstekende pianomuziek opgeluisterd wordt. Ten bate der vluchtelingen. In den kantoor- en luxe handel van de firma A. Quant wordt gedurende eenigen tijd geëxposeerd een schilderij, voorstellende het zelfportret van den grooten schilder Van Dijk, gecopieerd naar het origineel door den predikant der Rem. Qeref. Gemeente te Wad- dioxveen, Ds. Lindeman. Dit fraaie doek is door den ver vaardiger belangeloos ter beschikking gesteld om aan den meestbiedende te worden^werkocht, teneinde het geheele bedrag af te staan ten gebruike voor de Belgische vluchtelingen. Op dit mooie aanbod vestigen wij bijzonder de aandacht en noodigen de liefhebbers van schilderijen uit het doek te gaan zien en er een bod op te doen. Onze vroegere stadgenoote Mej. S. de Vooijs, leerares Engelsch aan de Midd. School voor meisjes te Arn hem, is benoemd als lid van de examen commissie voor het akte examen Engelsch, Êe houden in November en December. De Witte Bioscoop. Do ia Gouda zoo populaire explicateur de hoer. Joh. Steenbergen, herdacht gis teren den dag, waarop hij een jaar ge leden als explicateur aan bovenstaande inrichting verbonden was. Deze dag, of liever gezegd, avond, is V«or heyi niet ongemerkt voorbijgegaan. Van yole personen hier ter stede heeft lljjijken van waardeering mogen ont- nwgen voor zijn wijze van werken. Na. mens eenige getrouwe bioscoopbezoekers werd hom o.a. oen bloemstuk aangeboden terwijl de Directie van „de Witte Bios coop" de opbrengst van dezen avond, die naar we ineenen niet gering zijn zal, ge heel ten voordeele van den heer Steen- tergen afstond. De heer Steenbergen dankte allen voor de hem bewezen sympathie en hoopte nog menig jaar hier voor het Goudsche pu bliek werkzaam te kunnen zijn. Ook wij wenschen hem dit van harte toe. Het hoofdnummer van deze week „De Markiezin de Frévenec" is weder met zorg gekozen en verhaalt een boeiende familiegeschiedenis, die zeker de moeite loont om gezien te worden. Nog even verdient vermeid te worden een alleraardigste voorstelling van de be kende fabel van Lafontaine getiteld: „de Krekel en de Mier", terwijl tot slot van den avond „Bout de Zan" dc menschen weer hartelijk doet lachen. Verder was or con uitstekend Stukje piano- en vioolmuziek, zooals we dat al tijd gewoon zijn. Op verzoek van den Garnizoens commandant te Gouda heeft de afd. Gouda en Omstreken van de Holi. Mij. van Landbouw getracht een Land- bouwcursus op te richten voor de militairen hier ter plaatse en is hierin met de hulp van H.H. Officieren naar wensch geslaagd. Niet minder dan 93 boerenzoons hebben zich aangemeld om|dezen cursus te volgen. Deze zal geopend worden op Donderdag 22 October a.s. op de bovenzaal van het Café „de Harmonie", welke voor dit doel welwillend is beschikbaar gesteld. Met het geven van onderwijs hebben zich belast de le Luitenant Scheltema (tevens veearts), vaandrig Schaafsma en milicien De Wind. De Afdeeling zal voorts door het nitnoodigen van verschillende sprekers op Landbouwgebied voor de noodige afwisseling zorgen. Liefdadigheids-Kegelconcours. Door de Kegelclub „Alle negen" wordt ten bate van het Steuncomité Gouda 1914 een kegelconcours ge houden met vrije deelname op Zater- dag(hodon)avond, Zondag den geheelen dag en Maandagavond op de kegel baan in het Café „Harmonie", Markt alhier. Deze kegelciub wil op deze wijze iets bijdragen in de aanzienltyke kosten, welke het Steuncomité in de a.s. winter maanden zeker krijgen zal. Kaashandelaren. De Nederlandsche vereeniging van Kaas handelaren ontving van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, naar aanleiding van haar missieve, betreffende het iiuporteercn van lijnkoeken, bericht, dat er bij de distributie van het door de Regeering aangekochte veevoeder zooveel mogelijk naar wordt gestreefd den in den handel gebruikelijkeu weg te volgen. De omstandigheden maken echter uit zonderingen op dezen regel soms on vermijdelijk. V oorts deelde de minister mede dat vanweg het departement reeds voor een tweetal maanden bij de Zuid-Afrikaansche regeering stappen zijn gedaan teneinde een nadere verklaring nopens het vetge halte van, als „volvet" beschouwde kaas uit te lokken. Tot heden is te dier zake van genoemde Regeering geen antwoord ontvangen. Nopens de in de Zuid-Afrikaansche Unie gevolgde methode van kaasonderzock zui len te Pretoria inlichtingen worden inge nomen. Het bestuur der vereeniging had een conferentie met den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. Naar aanleiding daarvan heeft het be stuur gisteren een conferentie te, Amster dam gehouden om aan den minister op zijn verzoek voorstellen te doen, die zul len moeten leiden tot goedkoopere kaasprijzen voor binnenlandsch ge bruik en de zekerheid van voldoenden voorraad 4< Mochten deze voorstellen naar het oor- deel van den minister niet afdoende zijn, dan zal Z. E.x zich genoodzaakt zien de grenzen voor den uitvoer van kaas te sluiten* N. Ct. Haastrecht. De collecte tot steun aan Bel gische vluchtelingen heeft alhier opge bracht f 816.04, waaronder f 137.28 uit de Gemeente Vlist. Aan Mej. A. Esveld is op haar ge daan verzoek door Burgemeester en Wethouders eervol ontslag verleend als helpster bij het onderwijs in de nuttige handwerken aan de openbare •ichool. Op Dinsdag 20 October zal de Raad dezer gomeente eene openbare vergadering houden waarin zal worden behandeld 1. De vaststelling van een plan ter verbreeding van de Biezon en de Zuid kade. 2. Benoeming vö*i een lid der plaat- seltyko schoolcommissie en van ledeit der Commissie tot wering van school verzuim. 3. Vaststelling der begrootingen voor 1915 voor de gemeente, de gas fabriek, de waterleiding en het Bur gerlijk Armbestuur. 4. Wijziging dergemeentebegroofing dienst 1924. De Haagsche rechtbank veroor deelde W. R., to Gouda, wegens dief stal van rozen ten nadeelo van de firma Ravenstein en De Boer te dozer plaatse, tot 16 maamden gevangenis straf. Ammer.tol. Ook hier wil men gastvrijheid vor- leenen aan Belgische vluchtelingen. Aan de inwoners is gevraagd, wie een of meer dezer lieden wilde huisvesten. Het bleek, dat ongeveer 40 vluchtelin gen zouden kunnen geplaatst worden» - In de stichting Drost-IJserman hebben een 60-tal Belgische vluchte lingen oen vriendelijke en degelijke tijdelijke verblijfplaats gevonden. Ouderkerk a.d. IJsel. Ds. B. Batelaan^ed. Herv. predi kant alhier, hoopt* Zondag 22 Nov. afscheid te nemen van zijn Gemeente en Zondag 29 Nov. zyn intrede te doen te De Bilt, waar ds. J. de Bruin uit Rijssen hem zal bevestigen. Ds. G. de Jager te Wolfertsdtyk heeft bedankt voor het beroep als Geref. predikant naar deze gemeente. GOUDA. Zondag 18 October. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. IO'/j nur. Ds. H. VAN AS SENDELFT. St. JANSKERK. 10 u. v. m. Ds. H. CANNEGIETER. 2 u. n. m. Geen dionst. 6 a. n. m. Ds. J. W. BERKELBACH t. d. SPRENKEL. Extra collecte voor de Zonding in beide diensten. KERK PEPERSTRAAT. 2 o. n. m. Ds. J. G. DEUR. LUTHERSCHE KERK. 10 n. v. m. Ds. SCHARTEN. St. JANSKERK. Woensdag 21 October. 12 n. m. Huwelijksinzegening door Ds. J. W, BERKELBACH v. o. SPREN KEL. KERK PEPERSTRAAT. Woensdag 21 Oct. 81/, u. n. m. Bijbellezing door Ds. J. O. BIJL. LUTHERSCHE KERK. Donderdag 22 Oct. 8 u. n. in. Bijbellezing door Ds. SCHARTEN. HAASTRECHT. NED.'HERV. KERK. 10 n. v. m. Ds. E. v. d. BROECK. MOORDRECHT. NED. HERV. KERK. 10 o. v. m. Ds. J. W. BERKEL BACH v. d. SPRENKEL. Aanvragen van werknemers Volwassenen: 1 reiziger, 7 timmerlieden 3 machi nale houtbewerkers, 6 metselaars, 13 opperlieden, 3 schilders, 1 pottenbak ker, 1 behanger, 2 meubelstoffeerders, I matras- en beddenmaker, 2 stoelen makers, 5 meubelmakers, 2 touwsla gers, 1 nettonbreièr, 1 fietsschoönm., 1 scheepmaker, 2 boerenarbeiders, 1 molenaar, 2 heiers, 1 beitser, 1 steen- bikker, 1 stoelenmatter, 1 lakker, 3 stokers, 1 machine bankwerker, 2 blik slagers, 1 boekdrukker, 1 letterzetter, 2 kleermakers, 1 werkvrouw, 2 bak kers, 1 sigarenmaker, 1 keukenmeid, 2 Bchippers, 2 tuinliedèn, 6 grondwer ker», 2 pakhuisknechten, 1 loopknocht, II werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende 1 kantoorbediende, 3 timmerlieden, 2 meubelmakers 1 touwslager, 1 let toreetter, 1 sigarenmaker, 1 tuinman, 2 werklieden zonder vakkennis. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen 1 nettenbreier, 1 plaatwerker. Halfwas of aankomende 1 pijpmaakster, 1 pakhuisknecht, 2 werklieden zonder vakkennis. PARIJS. Communiqué van 11 uur. De actie op onzen linkervleugel wordt krach tig voortgezet. Overal hbuden wij atand en wonnon op enkele plaatsen terrein, hoofdzakelijk te Lavontie tettoeateh van Ffttttlritir in do richting" W'iWJIwd!. Üp onzen rechtervleugel en w Tuit edétrura valt niets bijzonders te Vermelden, alleen (•en aanval der Duitachers in de buurt van Malincourt ten noordwesten van Ver dun die teruggehouden werd. WELNLN. li. Officieel. Langa ons ge- heele front van Stary en Samhor af lot aan den mond van de San duurden ook, gisteren de gevechten voort. In het dal van. do Zwarte Bystryca trekken de Rus sen, door do Oostenrijksche troepen ver slagen bij Iiafailowa zich terug naar Zle- lona. BERLIJN. Van Duitsche zijde. De Huseisqjie staatsbank had bij oen Brpa- aefsch bankier een saldo-crodiet van ap- derhalf inillioen francs, waarop de Duit sche regeering beslag hoeft gelegd. BKRLIJN. Van Duitsche zijde. Het Internationaal Socialistisch Bureau ia voorloopig van Brussel naar Amsterdam overgebracht. BERLIJN. Van Duitsche zijde. Do Regeering der Voreenigde Staten van Amerika hoeft besloten dat katoen in geen geval als contrabande te beseft ouwen is. Men seint ons uit DEN BQ8C11 De toestand van den zoon van Minister Cort van dor Linden is zoor vooruitgaande. De pijnen en het gevaar voor infectie zijn geweken. LONDEN. Van Maandag tot Dins dag zijn deze woek 13000 gewonde Belgen van Ostende naar Engeland overgebracht. John Rnssell, die aan het hoofd staat van het Belgische Roode Kruis, verklaarde dat do veilig heid van de gewonden nooit zwaar Woog bij de Duitschers. Hij verklaarde dat zy op ziekenhuizen en ambulance- wagens schoten en van ambulance wagens en het Roode 1 Kruis-teeken een daivelsch gebruik maakten. Vrydag zijn in Glasgow twee treinen met vluchtelingen aangekomen, die door een groote menigte met sympa thie werden begroet. Op het Stadshuis gaf men hun een middagmaal. De vluchtelingen zullen over Engeland worden verdeeld en overal doet de bevolking haar best de bezoekers op hun gemak te stellen. LONDON. In verband met den moordaanslag op de Bnxtons in Boe karest is uit Berlijn aan deGrieksche bladen gemeld, dat deze hoeren door het Engelsche Ministerie van Buiten- landsehe Zaken om de gunstige ge zindheid van Bulgarije jegens de Triple Entente te verzekeren. De „Daily Cronicle", deze kwestie besprekend, zet uiteen, dat het van belang,, is op te njerken dat Thansin in Salonika verblijf hield met de be doeling de Buxtons te vermoorden, in den tijd dat dit officieel in de Griek- sche pers werd tegengesproken^ MAASTRICHT. Te Aken kwamen hier 8000 man Oostenrijksche troepen aan die bij Antwerpen aan bet beleg hadden deelgenomen. Zij zullen naar Krakau gedetacheerd worden. AMSTERDAM. Ons wordt, betref fende de kwestie van het Ned. Toonftel en de artisten, waarbij de uitspraak van den kantonrechter door het treffen van eene schikking, overbodig was geworden, medegedeeld, dat de leden, die dit aangaat, n.l. Mevr. Lobo, Mevf. Iloltrop—van Gelder, Mei. M. Kling en de hoeren Meunier en v. Kerokhoven van af 1 April niet meer aéïi het ge zelschap veroonden zullen zijn. Aanhouding van schepen. Door een onlangs in do dagbladen verbreid bericht ig bij volen de mee ning ontstaan, als zou Engeland heb ben toegezegd geen lodingen meer te zullen aanhouden, indien de cognos sementen slechts niet aan order zyn gesteld, doch op naam van een Neder landsche firma. De •Commissie voor den Nederland- schen Handel verzoekt ons er de aan dacht op te vestigen, dat dienaan gaande officieel geenerlei zekerheid bestaat, terwijl voorts blijkt, dat de oorlogvoerende zeemogendheden inza ke de aanhouding van schepen niet geheel dezelfde gedragslijn volgen. Willen verschepors en ontvangers zich dus niet blootstellen aan belangrijke verliezen, dan gebiedt de voorzichtig heid, met gewijzigde opvattingen aan de zijde der. oorlogvoerenden staten vooralsnog geen rekening te houden. Diphteritus. Mon seint ons uit DELFT: Alhier zijn gevallen van diphteritus geconstateerd on- de|> de Belgische uitgewekenen, onderge bracht In het Gebouw voor Scheepsliouw- kunde aan de Nieuwe Laan. De patiënten zijn gïsoleerd. De „Noordam" op een mijn ge- stooten en beschadigd. Men seint ons uit UMU1DEN Het Ned. stoomschip T u b ajp t i a hedenmiddag uit Zuid-Afrika aange komen rapporteert in do Noordzee een draadloos telegram te hebben ontvan gen dat het stoomschip Noordam van de Holland-Amerikalijn in het Kanaal op een mijn is gestooten, doch nog naar Rotterdam kon opBtoomen. Later wordt nog geseind dat ook gewonden aan boord zijn tenge volge van de ontploffing. Ons Premieblad Pak-me-mee bevat o.m. foto's van het oorlogstorrein, zoo wol uit Frankryk als uit Oostenrijk, Duitsche gewonden streng door de Belgon bewaakt, het oefenen van de Engelsche legercorpsen, de Belgische burgerwacht, vorder episode van de Oorlog 18701871, personalia, feuille ton en kinderblad. De Prinq brengt in beeld de por tretten van kolonel A. van dor Moer, chef van den Mil. Geneesk. dienst in de Btelling Amsterdam mot de hem toegevoegde officieren van gozondheid, verder oen kiek van de grooto zang uitvoering in het Stadion te Amster dam, verschillende foto's van het oorlogsterrrein, het overbrengen van Duitsche krijgsgevangenen naar Enge land, de aankomst van de vluchte lingen in ons land, de vorwoestingon in Noord-Frankrijk en België, perso nalia, feuilleton en roman bij voegsel. Het extra-nummer van Het Leven brengt in beeld Antwerpen na het bombardement, de uitwerking van een kanonschot, de prachtige Onze Lieve Vrouwe toren waarop de Duitsche vlag is geheschen, de laatste verdedi gingsmiddelen, verschillende verwoeste straten en huizen, verder vinden wij foto's van Bergen op Zoom waar de vluchtelingen verblijf hielden, boven dien nog een foto van een der werk plaatsen der firma Krupp te Essen. De Wereldkroniek geeft als voor plaat een Zeppelinaanval op Antwer pen, verder foto's van de slag aan de Aisne, eenige foto's van de verwoesting van Antwerpen, het oorlosterrein in Frankryk, Longwy na de beschieting, foto's van de Belgische vluchtelingen, een portret van do nieuwe Kónivg van Roemenië, verder feulleton en romanvervolg. van het Koninklijk Meterielogisch Instituut te DE BrLDT. Hoogste barometerstand 770.2 te Skudesnaes, laagste stand 761.7 to Munchen. Verwachting tot den volgendon dag Zwakke tot matige oostelijke tot noodelyke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. GOUDA. 17 Oct. Ontspanningszaal voor militai ren 6 u. nm. 10 nm. 26 Oct. 2 uur Verg. Armenzorg, Ge bouw v. Woningtoezicht. HAASTRECHT. Dinsdag 20 Oct. 7XL uur Gnhonw De Heer en Mevrouw IJSSKL DE SCHEPPERde Ridder betuigen hun welgomeenden dank voor de vele blyken van belangstelling bij het ovër- lyden van hun geliefden Vader en Behuwd vader den Heer TIELEMAN ALBERTUS OTTO DE RIDDER. Gouda, October 1914. Voor de betoonde doêlnoraing bij het overlijden van onzen genetyen Zwager den Heer T. A. O. DE RIDDER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Utrecht. C. DIJXHOORN. Gouda J. J. DIJXHOORN. Ede. L. C. DIJXHOORN. Gouda. A. J. DIJXHOORN. A.M. VANRIJN VAN ALKEMADE- Duxhoohn. I. A. VAN RIJN VAN ALKEMADE. He Miimbèlenmalf van Apothe ker BOOM geneest spoedig in- en uitwondige, bloedende en blinde Aam beien. Het jeuken bodaart spoedig Prijs por potje 50 ct. 12 Verkrijgbaar te Gouda bij ANTON COOPS, Fa. WOLFF Co., te Rot terdam bij E. VAN SANTEN KOLFF, Korte Hoofdsteeg 3. Ie dualiteit WESTLANDSCHE BLAUWE Aanbevelend, LANGE TIENDEWEG 27, Teleph. 313. te GOUDA verlangt nieuwB van haren echtgenoot JOS SENEELS, soldaat der genie II b, 4 comp. dor versterkte stelling van Antwerpen. die te GOUDA verblijven verzoeken inlichtingen omtrent ALFONS SAX, 2" Chasseur te voet en CHARLES SAX vrijwilliger 3/8 van Antwerpen. zookt haren man LIVINU8 LOOSEN Soldaat lichting 1906 12 Ligne 2 ba taljon 4" Compie. Haar adres is Mevr. Kortonoever, Gouwe 21, GOUDA. nit Antwerpen, Deurnestraat 109, zoekt zijn vader (treinremmer), is het laatst gezien gaande met trein richting Ostende, 7 Oct. 10 uur v.m. vrouw van Jan Nederhand, uit Ant werpen, Matigheidsstraat 43, zoekt haar kind Cornelis Josephus, 16 maanden oud, achtergelaten in het Ïuithais Stni ven berg, zaal 10, bed 18, nt werpen. Concordia, Haastrecht. Alg. Np- dorl. GehOelontboudersbond „Ons is do Toekomst". Spreker: Ds. G. Westwijze. Onderworp Blijft 4* Mobiel.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2