Een goedkoope Brandstof EIBRANTHRACIE' Joh. Dessing Co. £?0ERP05T:5IGare Aanbesteding. Salamander. Nuts-Spaarbank Ontvangen D. gjarpéi, Kleedjes, Men in dime soorten.^ Adverteert in dit Blad. lemi Monde. Het Bonthuis Oorlogsbrood, VAN CREVELD s Zuiver Tarwebrood Fotografisch-Atelier VAN ZANEN, aanbesteden: Mm. v -trrmfl Echte Natuurwollen Ondergoederen Scheer's verpakte Thee KUNSTTANDEN Portretten - Interieurs - Groepen enz. NAM" T. CREBAS, G. van Diest, - Haastrecht- Dames. Pelterijen, Brieven uit de Hofstad Advertentiën )|pj| ni|Q pi jIgII „lino uEi nuEiuLfl gesloten zal zijn. is onze Prijs f 1.20 per H.L. De levering der benoodigde Aardappelen en levensmid delen,Steenkolenen Anthraciet enz., voor- het jaar 1915. N. HESSING, De Influenza in aantocht! Hoestere, past op! Telephoonnet Gouda. GOUDA, Markt No. 26. 's-HAGE, Korte Voorhout, hoek Smidsplein, No. 1. ANTOiM COOPS. Drogist, - Wijdstraat 29. Likdoorntinctuin*. Likdoornpleister Rookworst, Bruine Boonen, Capucijners en Grauwe Erwten^ Groene Erwten, HAASTRECHT. GOEDKOOPSTE ADRES. Wederom eene groote collectie Gouda. Steunt de Nederlandsche Industrie! en halfwollen Ondergoederen S.*S. VANDANTZIG in Heeren- en Dames- Mode-artikelen VLOERZEILEN en LINOLEUMS. (Zeilen en Linoleums worden gratis gelegd), g "3 Levert en maakt alle soorten GORDIJNEN, MATRISSEN, BEDDEK, enz, o 14 ct. per K.G. bij G. Th. STEENLAND, Neemt Uitsluitend. p S" l T 25j 20 en 18 ct. siu!t.ea.i 16 r* S VRAAGT Heerlijk Tarwebrood met Rozijnen WIJDSTBÜ^-T 7- NIEUWE SCHOUWBURG. Hul Nederlandsche ïereenijinj Tooneel. Geheime Ziekten Tandarts J. T. ORTH Zn. f 28.- 875 3.90 Oosthaven 20. vijand over het grootste deel van het front en motAiame tusschen de Noord zee en de OIpe nieuwe pogingen (om door te breken) in het werk te stellen, daarbij gebruik makende van leger korpsen van nieuwe formatie, samen gesteld uit soldaten, die pas zijn af gericht, deels zeer jonge, deels reeds op leeftijd zijnde manschappen en met kaders vrijwel van overal afgenomen. Hel slagveld om Duinkerken. De Kolnische wijst in een bespreking van de gevechten bij Duinkerken ten eer ste op het feit, dat de Duitschera, na een lang defensief, weer het offensief konden hernemen, hetgeen het blad een zoor gun stig teeken acht en ten tweede op de ge- vangenneming van 2000 Dngelschen, want de haat tegen de Kngelschen is zeer groot. Het blad vervolgt dan: Eigenlijk ligt de hoofdreden van onze vieugde in de mededeeling, dat onze troe pen het offensief genomen hebben. De laatste weken had de oorlog op het wes telijk front oen in zekeren zin sleepend karakter gekregen, dat militair wel be grijpelijk doch aan de breede kringen van ons volk vreemd was en dat ook aan de bij ons zijnde zwartzieners gelegenheid tot „Unkenrufen" gaf. De nieuwe successen zijn het beste bewijs, hoe dwaas deze op vattingen waren. Het Duitsche legerbe stuur zal zijn goede redenen gehad heb- lien, toen zij het leger op den rechter vleugel in het defensief liet, tot het oogen- blik gekomen was, om tot den aanval over te gaan. Bij de Yser houden de Bondgenooten, vooral do Belgen, nog stand en zij wor den op den noordelijken vleugel aan de zee bij Nieuwpoort door het geschut van Kngolscho oorlogsschepen gesteund. Het is onze artillerie daarbij gelukt een vijan delijke torpedoboot buiten gevecht te stel len. De rugsteun van de vijandelijke stel ling is de westelijk gelegen zee-vesting Duinkerken, de 4e vesting van Frankrijk. Zij heeft eonige forten en batterijen aan de kust, naar lvet oosten in de richting van Nieuwpoort bij Zuydcoote, naar het westen bij Mardick. Zuidelijk vormen de ongeveer 9 K.M. verwijderde forten Louis en Francois bij Bergues de verbinding, Bergues zelf heeft een omwalling en daar bij liggend fort Suisse. In ieder geval zijn daar sinds het begin van den oorlog nog veld versterkingen bijgekomen. Hot in westelijke richting, ongeveer 10 K.M. verder gelegen Gravelines, dat pas aan het landfront versterkt is, vormt met D'uinkerken-Bergues het oppervlak van een versterkt kamp, dat door do vele ka nalen en waterloopen aan een aanval al lerlei moeilijkheden in den weg legt. De haven van Duinkerken hoeft een voorhaven en vier gesloten bavenkommeh van 42 H.A.; de toegang van uit zee wordt mogelijk gemaakt door in zee uit gebouwde pieren van 1 K.M. lengte. De ree wordt door Hillsbank en Brackbank van de open zee gescheiden en beschermd. De omgeving van Nieuwpoort geeft groote moeilijkheden voor troepenbewegin gen, vooral nu de regen den grond door weekt heeft. Op de duinenrij aan zee volgt polderland, verder Zuidelijk droger grond met veel struikgewas. Deze omstandig heden vergemakkelijken de verdedigingen verklaren den langen duur der gevechten, Bij de Belgische kust. BERLIJN, 23 Oct. (M. B.) Van Duitsche zijde. De „Morning Post" rekent er op, dat vanuit Blankenberghe met onderzeebooten door de Duitschera zal worden geoporeerd. De tegenwoor digheid van den Minister van marine von Tirnitz te Antwerpen, zal daar mede wel in verband staan. Aan het Oostelijk Front. In Polen en Galicë. PARIJS, 23 Oct. Van Fransche zijde. Ten zuiden van de Pilica houden de Duitschera nog bij den Weichsel stand, met uitzondering van de linie van Ivangorod-Kozielde, die zij heben verlaten, door de Russen achtervolgd. Alle pogingingen dor Oostenrijkers om de San ten noorden van Jaroslaw over trekken, zijn afgeslagende Russen zijn in deze styfiek tot het offensief overgegaan. Oostenrijksch communiqué. WEENEN, 23 Oct. (Wolfftelegram aan de N. Crt.). Officieel werd heden- i middag bekendgemaakt: Terwijl gisteren in den slag zuide lijk van Przemysl voornamelijk de Oostenrijksche zware artillerie aan het woord was, die werd gericht tegen de Russische steunpunten, hadden heftige gevechten aan de Beneden-San plaats, waar de Oostenrijksche artillerie aan het woord den westelijken oever lieten overtrekken om hen te kunnen aan vallen en verslaan. De Russische troe pen, die over de rivier trokken, zijn reeds overal dicht naar de rivier gedron gen. Bij Zarzecxa maakten de Oosten rijkers moer dan duizend gevangenen. Gedeelten van het Oostenrijksche leger verschenen onverwachts bij Iwangorod en versloegen twee Rus sische divisies, namen 3600 Russen gevangen, en maakten een vaandel en vijftien machinegeweren buit. Bij den terugkeer van de sucoes- volle actie aan de Save, stuitte de Oos- tenrijksche monitor Ternes op een mijn en zonk. Van de bemanning worden 33 personen vermist De overigen werden gered. Zwitserland en Engeland. PARIJS, 23 Oct. In een hoofd artikel in de Gazette de Lausanne veroordeelt de heer Edmond Rossier de onvriendelijke houding van een deel der Duitsch-Zwitsersche pers ten op zichte van Engeland. Na er op ge we zen te hebben hoezeer in Zwitserland de meeningen ten aanzien van de oor logvoerende partijen uiteenloopen, be sloot de heer Rossier zijn artikel als volgt Eenige dingen evenwel schijnen ge heel buiten kijf te zijn, en hiervan niet het minst onze houdig tegenover Engeland, fingeland is de bron van rijkdom voor Zwitserland -en heeft onze vrijheid beschermd. Niemand onzer moet wenschen het uit dezen oorlog verzwakt te voorschijn te zien treden. Zijn nederlaag zou voor ons een onherstelbaar ongeluk beteekenen. Geen ontwikkelde Zwitser kan dit ontkennen. Uit Rusland. KOPENHAGEN, 27 Oct. Uit Pe- trograd wordt gemeld, dat de Rus sische militaire overheid de telefoon geleidingen, tot nog toe in particulier beheer, heeft overgenomen in do streek tu8schen Reyal westwaarts en de na burige eilanden. Deze telefoonleidingen waren oorspronkelijk aangelegd door Duitschers en hun opvolgers staan nu onder verdenking. Tegenslagen voor Von Kluck. De Parijsche correspondent van de Daily News geeft een interessant over zicht van de gevechten bij Rijssel, in verband met do inneming van Ant werpen en de gevechten, welke tot op heden op de lijn RijsselDuinkerken gevoerd worden. Jammer dat de cen sor hier en daar in het artikel zijn potlood zette. Zes October werd de cavalerie, die in de buurt van Laon was gehouden, in het vooruitzicht van Antwerpea's val naar do bronnen van de Somme en do Schelde gezonden. Deze tocht had het gevolg, dat het front van den vijand bijna tot-do Noordzee werd uit gebreid. De Duitschers, die gezien hadden, dat het onmogelijk was het front bij Lassigny, door te breken, trachtten tegenover onze omsingelings- beweging bij Peronne een omtrekkende beweging vnn uit do vlakten van Vlaanderen te stellen. De Duitsche cavalerie wierp zich, na noordelijk langs Rijssel getrokken te zijn den 8 October tusschen Aire en Marcq-en-Bareuil. Doch onze ruiterij wierp door een meesterlijken overtocht over de Leye (Lys) den vijand opAr- mentieres terug, daarmede het Duit sche plan verijdelende. Denzelfden dag bezette sterko troe pen Pruisische garde de buitenwijken van Rijssel en rukten vooruit naar de Aire. Het was Von Kluck's infanterie volgende op zijn cavalerie. Wij trach ten den Pruisisohen rechtervleugel te Vermandois om te trekken, terwijl de Duitsche rechtervleugel dreigde ons van Vlaanderen uit te overvleugelen. Ten einde het Duitsche plan mogelijk te maken, moest hun cavalerie meoster zijn van de Leyo-oevers. Dit waren zij echter niet. Toen de cavalerie op Ar- mentiéres was teruggejaagd, was de Duitsche infanterie vooruitgerukt tot Roubaix. De positie van den vijand was vol gevaar. 10 October zag Von Kluck het ge vaar, waarin hij zich bevond met zijn verslagen cavalerie en zijn leger met zijn grooten en zwaren trein. Toen dacht hij aan Rijssel. De omsingelings beweging door Vlaanderen was door de Bondgenooten verijdeld, omdat hij verzuimd had de Leye vast te houden. (Hier schrapte de censor). Terwijl de hoofdmacht van Von Kluck's leger door Rijssel marcheerde, werd een divisie afgezonden, om op den weg naar Comines te opereeren. Haar doel was de belangrijke spoor- weglijnen op de grenzen te bezetten. Dank zij den uitstekenden lucht- dienst werd deze beweging bekend en den volgenden dag had de divisie onder ongunstige voorwaarden een ge vecht te aanvnarden. (Hier schrapte de censor). De Duitsche infanterie zette door. onwetend als zij was omtrent de neder laag der voorhoede. (Hier schrapte de cenBor). In een gevecht in een hopveld, dat was versperd met draad, verloor de garde 500 man. De overigen tracht ten met de bajonet te chargeeren, maar struikelend over het prikkeldraad en andere versperringen, verloten zij spoe dig al hun officieren en moesten terug, de Bondgenooten meester van Yperen en het belangrijke spoorwegnet Haze- brouokRousselaere latende. CCLVII. Het bestuur ouzer gemeente gaat voort hei particulier iutiatief krachtig te steu- iit*u, waar dit tracht steun te verleenen aan hen, die door de economische crisis dreigen ouder te gaan. Aan een drietal credietbanken op coöperatieven grond slag en van filantropische huize zijn voor schotten verleend, waardoor het deze ban ken zal mogelijk zijn aan de enoriüe massa aanvragen te voldoen, üf er van al die voorschotten weer veel terug zal komen in de gemeentelijke schatkist, valt wel eenigermale te betwijfelen. Intusschen is dat misschien het minst nadeelige voor de gemeente en wij zouden er heusch geen ach en wee over roepen, indien de ge meente hier eens stroppen en stropjes haaiden. Niet omdat wij haar die gunnen maar wei omdat het hier geldt steun te verleenen aan een nijvere groep van bur gers, die nimmer op eenige wijze hulp van de gemeente kreeg en steeds bij het innen der belastingen duchtig aangespro ken werd. Het is een groot levensbelang voor de gemeente dat deze groep van kleme middenstanders niet ton onder zal gaan. Zoo wordt o.a. crediet verleend aan me huizen-bouwers, welke half gereed zijn met hun bouwerij en nu -opeons door dat zij geen bouwcrediet kunnen krijgen, genoodzaakt zijn het werk te staken. Dat hier dubbel schade dreigde omdat hét reeds in den bouw gestoken geld renteloos tnijit, is duidelijk en het was een goede gedachte van het gemeentebestuur hier onmiddellijk hulp te verleenen. i'yneindc het bouwen van huizen niet slop te zetten is ook dubbele haast ge maakt met de voorbereiding tot den ge meentelijken woningbouw. De benoodigde credieten zijn reeds door den gemeente raad toegestaan en ongetwijfeld zal er spoedig aan den bouw begonnen worden. .Natuurlijk worden dit alle woningen van zeer lagen huurprijs en zullen ze voor namelijk dienen om hun een onderdak te verschaffen, die hun woningen moesten v erlaten omdat ze onbewoonbaar werden verklaard. Dat zijn er in den loop der laatste jaren al zeer vele geworden, zon der daartegenover eonige nieuw-bouw in het zelfde genre wat den huurprijs betreft niet waar te nemen. Wandelende door de arbeiderswijken is het ons niet opgevallen dat daar veel werkloosheid scheen te heerschen. Wij vernemen er ook niet veel van. Er schijnt nog veel werk te zijn. De hotels zijn alle propvol en deze vragen dientengevolge losse werkkrachten. Natuurlijk hebben de vluchtelingen ook weer werk aan den winkel gebracht, al is het niet veel. •Sedert j.l. Maandag zijn wij allen er toe verplicht oip bruin brood te eten. Op hoog bevel is het witte brood van onze tafpiirettrijderdf Nu, als het met den toe stand onzer voorraden niet erger wordt, dan deze eene wijziging, zal het wel los loopen. Opmerkelijk is het dat men er zich overal zeer best bij bevindt en zelfs zeer gretig bijt in het kropbrood. Het z.g. noodbrood, dat van kropbrood niet veel verschilt, gaat er minder goed in. Over htft algemeen verkeert men in de meening, dat dit brood van minder kwa liteit is, terwijl dit toch niet het geval is. De voedingswaarde is in overeenstemming mot den prijs. En dat is ten slotte het criteritlui voor de deugdelijkheid. Nu wij het over het-brood hebben, mo gen we niet nalaten een vriendelijk woord te spreken over' de bakkers, die hier ter stede met het gemeentebestuur op de meest welwillende wijze samenwerken in het belang van allen. Wij weten wel dat zij bij onwil de geduchte macht van mi nister Treub zouden gevoelen en dat zij wel genoodzaakt zijn zich zoet te houden, maar zij doen meer dan van hen gevraagd wordt. De groote bakkerijen die nog flinke voorraden meel hebben, leveren ge regeld daarvan aan de kleinere wanneer die door gebrek aan voorraad gonood zaakt zouden zijn hun bedrijf stop te zet ten. Wanneer ooit ton gevolge van ge brek aan meel het bakkersbedrijf moest worden stopgezet dan zal in alle bakke rijen tegelijkertijd geschieden. De kleine bakkers zullen dan niet de dupe kunnen worden. Deze solidariteit verdient hulde. Trouwens aan solidariteit ontbreekt het in den tegonwoordigen tijd niet. En waar ze mocht ontbreken is de overheid spoedig bij om den ontbrekenden schakel ann te brengen. Dat hebben de Groningscbe boeren on dervonden. Gelukkig waren er het slechts enkelen, die snoodelijk afgeweken van de solidariteit en zijn de strenge maatrege len reeds weer ingetrokken. Tot verheuging van allen. HAGENAAR. Het BESTUUR maakt bekend, zoolang- de Belgische Vluchtelingen in de lokalen gehuisvest zijn, de Sociëteit bij Tooneelvoorstellingen en Uitvoeringen voor de leden «oor gewoon bezoek, Kantoor OOSTHAVEN 26. Tel. Interc. 143 ÜTRICHf. GOUDA. REGENTEN van het St. Catharina Gasthuis of Bestedelingeohuis, en Oude Vrouwenhuls alhier, zullen op DINSDAG 3 NOVEMBER as. deB avonds 7 uur in een lokaal van het GeBticht De gewijzigde voorwaarden zijn vanaf 26 October ter inzage bij den Huismeester Oosthaven No. 10. Namens Regenten der beide Gasthnizen, J. C. VAN DER TORREN, Secretaris. Een SOLIED ADRES voor meu belen is btj Peperstraat 24. Reparatio aan alle meubelen spoe dig, netjes en billijk. at bijtijds uw maat- ien heeft de influenza is Uw hoest het eerste irvan. Neemt dus on- Weet ge wel dat de influenza met onberekenbare snelheid zich van land tot land verplaatst. De influenza gaat als een vergiftigde adem over Europa en nadert ons land. Gisteren in St. Petersburg, vandaag reeds in Berlijn, maakt ze tallooze slachtoffers. Morgen reeds zal ze hier zijn. Menschen past opWant gij, hoesters, kuchers, niezers, wier ontstoken slijmvliezen zoo vatbaar zyn voor elke besmetting, stellig zijt gij de eerste slachtoffers. Past op! Neemt bijtijds Uw maat regelen. Misschien U reeds beet en ii verschijnsel daarvan middellijk een krachtig geneesmiddel, dat Uw ontstoken slijmvliezen en Uw hoest of verkoudheid onmiddellijk zal genezen en U bestand zal doen zijn tegen de verborgen aanvallen der ziektekiemen. Wilt gij elk gevaar voor komen, wilt gij Uw maatregelen goed nemen, dan moet gij een middel nemen, dat ook de influenza zelve geneest. Niets ter wereld evenaardt de Abdij siroop in haar strijd tegen de influenza, want de Abdijsiroop geneqst de in fluenza grondig en blijvend. De Abdij siroop doodt de ziektekiemen der influenza en pakt daardoor de influenza om zoo te zeggen in het hart aan. De Abdijsiroop zal Uw hoest en verkoud heid onmiddellijk bedwingen en ge nezen. De Abdijsiroop geneest de onstoken slijmvliezen, zuivert Uw keel van de ontsteking veroorzakende slym, Bterkt Uw borst en longen en is altijd onschadelijk. De Abdijsiroop iB een onovertroffen geneesmiddel tegen asth ma en vele andere borst-, keel- en longaandoeningen. Prijs per flacon f 1.—, f 2.— en f 3.50. Eischt onze handteekeningL. I. Akker, Rotter dam. Alom verkrijgbaar! Aangesloten tol. N°. 387. Het HOFFMAN'S GE STICHT, Oosthaven 52. 380. SCHUTTELAAR, J. M. A. Koffiehandel, Punt 4. 330. MAAREN, B. J. VAN Rijwielen en Naaimachi nes, Oosthaven 61. 399. VLUCHTELINGEN CO- Ml TE, Boelekade. SAMS0M bij Wijdstraat. Zitting den derden Dinsdag van iedere maand ten huize van Mej. de Wed. A. M. BLANKEN, van des 's mid dags 12-2 uur. Rentevergoeding 3 17 HET BESTUUR. Rugpijn Nieren Pillen f L00 Pink Pillen l-2® Teer-Capsules J™. 0-5° Koortsplllen dr. Kule 0-®® Sanguinose '-®® Staalpillen «J* Eiwitstaai LU* ®-®® Koko Haarwater ®-5® otts Emulsl ZS 1 Wondzalf ®-®® Wondolie l-2® Koortsthermometer t ®A® Breukbanden '-2® Ontharingsmlddel ®-75 Zweetvoetenmiddel ®-®® ALLE MIDDELEN TEGEN OEHEIMB ZIEKTEN. Vraagt gratis inlichtingen en prijscourant. Naar buiten zenden wjj alleen tegen ontvangst van postwissel of onder rembours. der nieuwste modellen Wintermantels, Costumes, Blouses, Jupes en Jupons, Robes en Japonsto/fen met bybehoorende Garneeringen, alsmede eene groote keuze Pelterijen, ran de goedkoopste tot de beste soorten in scherp eoneurreerende prijzen. Aanbevelend, VERKRIJGBAAR van JANSEN TILANUS Markt 43 Gouda Davo Linoleumwas vanaf 30 cent. Depot Palthe. ONTVANGEN de nieuwe voorraadi - Vraagt Stalen en Prijzen. 30 Aanbevelend, G. VAN DIEST. O CD N DAGELIJKS versch voorhanden: KLEIWEG 81. u -C -Cl v c 0G -g «-I OQ 2 CT van uitnemende bestanddeelen. 16 cent per K.G. met10°/» speling voor de wicht. - 20 cent per brood. w ook de, Zondags' den g.ha.l.n dag geopend. Ook v.rkr.igb«r •oorten KLEIN BROOD. Hifarwasschen met Elecfcr. droging Aparte Salon. ©vering van alle soorten HAAR- VERKEN. B4LT. A. JONG Coiffenr. Oosthaven 31. Sociëteit „ONS GENOEGEN" Donderdag 29 October 1914. Ie Voorstelling in Kist Abonnement. Todneelspel in 3 bedrijven van ALEX DUMAS FILS. Aanving 8 uur. Voor entree der Leden en hunne huisgenooten zie men de Programma's. Entree voor Vreemdelingen f 2.— per persoon. (Loge, Stalles, Balcon). Militairen, tijdelijk in Gouda ge ïntroduceerd volgens het Reglement, worden gelijkgesteld met leden. Niet-Leden,inwoners van Gouda, hebben geen toegang, dan op de Galerij. Entree voor de Galerij, zoowel voor Leden als Niat-Leden, inwoners van Gouda, 40 ceint per persoon. Twee dagen voor iedere Voorstelling, van de Sociëteit uitgaande, zullen daar voor bij den Kuffetchef der Sooieteit en des avonds van de Voorstelling aan het Bureau, entree-bewijzen ver krijgbaar zijn. Bespreking der plaats 10 cent extra. Alle middelen tegen ziekten der Blaas- en Urinewegen f 1,20, zwakke mannen die lijfion aan verlies vnn levenskracht, uW aangewezen middel is Amerik. Pillen van Prof. Alson, f 3 p. flac., Hygiënische gummiartikelen vanaf 10 ets, Vronwenspniten van gummi vanaf f 1,50, van glas com pleet f 1,50, Buik-Corsetten f 2,60, Breukbanden ijeersterk voor werk lieden f 1,25. Tegen bloedarmoede, zwakte, slechte eetlust Staalpillen steeds versch 1000 af 1, Staalpastilles van Dr. Faber f 0,75, Eiwitstaai per liter f 0,90. Tegen Likdoorns het be roemde middel van Dr. Harischf 0,50. Tegen zweetvoeten Radicaal f 0,60, helpt direct, beslist onschadelijk, al les alleen verkrijgbaar in de SALA MANDER, 43 Kipstraat, ROTTER DAM, tegenover de Meubelzaak van Reenwijk. Let op het juist Adres 43 Kipstraat, Rotterdam., 25 met en zonder gehemelte-plaat, vanaf f 2.— per tand, f35.— per gebit. PU.I.ing zonder pijn en met echriftelijke en langdurige garantie. '2 COOL8INOEL 20, ROTTERDAM. maakt bijzonder attent op zijne enorme sorteering waarbij uitmunten: Prachtvolle dubbele Vos met dubbele Mof, f 4 IJ met prima zjjde gevoerd, t» zamen voor Dito, iets kleiner Eenvellige Vos, prachtige kwaliteit Marder oppossum enz. enz. Voor elk stuk Bont, bij ons gekocht, wordt gegarandeerd. 50 SINGEL 276 -< ■- AMSTERDAM Tel. Hos» 10789, 10148. CURATORIUM Mr. Dr. C. F. SCHOCH, hoofddirecteur der Surinaamsche Bank. Dr. H. C. PRINSEN GEERLfGS, directeur der filiale Nederland van het Proefstation voor de Java Suiker Industrie. Prof. Dr. H. D. J. BODENSTEIN, hoogleeraar aan de Gem. Universiteit Jhr. Mr. L. H. VAN LENNEP, lid van de firma Patljn Van Notten Sl Co. Afdeeling Schriftelijke Cursussen. Onder leiding van Ms. G. FELIX, griffier van het Kanton gerecht te Appingedam, Da. F. H. FISCHER, Da. A. A. FOK KER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, W. C. DE GRAAFF, lector aan de Universiteit te Leiden, Dr. J.-M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, Ma. Ga. THORS, advocaat en procureur te Amsterdam, en andere bekende docenten, organi- seerén wij 110 diverse schriftelijke cursussen A. Handelswetenschappen Handelscorrespondentie (Nederlandsch, Franscb, Duitsoh, Engelsch, Spaansch, Mhleisch), Boekhouden. Handelsrekenen, Warenkennis, Handelskennis, Handelsrecht, Handelsaardrijks- knnde, de Techniek der Administratie, de Techniek der Bedrijfs reclame, Schoonschrijven, Machinesohrijven, Stenografie.^ N. B. Speciale leergangen voor de praetijk-diploma s. B. Taal- en Letterkunde: ihanscb, Duitsoh, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, Deensch- Noorsch, Zweedsch, Russisch, Maleisch, Latijn, Orieksch, fispe- ranto, Literatuurgeschiedenis. N. B. Bijzondere cursussen voor het Staatsexamen A en B. C. Exacte Wetenschappen en Techniek: Wis- en Natuurkunde, Scheikunde, Dierkunde, Physiologic, Weer- en Sterrekunde, Werktuigkunde, Eleetro-Techniek, Lijn- teekenen, Meten en Teeken©n, Vak-Duitsch, Vak-Engelsch. D. Algemeene Ontwikkeling: Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving, Psycho logie, Sociologie, Logica (de kunst van het denken), Rhetonoa (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetica, Muziekgeschiedenis, Harmonieleer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueelo Hygiene, Schrijven zonder Fouten, een Goede Stijl, een Goed HandschnfL Ving'en Goed Rekenen, Fröbelen, Slöjd, SpeUeiden, de Techniek van het Dammen en Schaken, Fotografeeren, Bibliotheekwezen. E. Opleiding voor een acte L. O.: Franseh, Duitsoh, Engelsch, Wiskunde. F. Opleiding voor een actie M. O. Geschiedenis, Staatsinrichting, Staatshuishoudkunde, Boek houden, Schoonschrijven. G. Cursussen voor de Huisvrouw: De Teohniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedings leer, Linnennaaien, Kinderkleeding, Costuumnaaien, Costuum- knippen. De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 2 jaar. Normaal lesgeld f 5.- per kwartaal. J T Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les bevat de stof voor de week. In de eerstvolgende les worden do vragen beantwoord en de opgaven uitgewerkt. Er bestaat per soonlijk contact tnsschen docent en cursist. Leergangen voor beginners, eenigszinsgevorderden on meer gevorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examen-cursussen worden streng gescheiden van de meer populaire leergangen, die men „uit liefhebberij" volgt. Ieder, die nadere inlichtingen wenscht, vrage dadelijk aan de Administratie van het Bureau aan, het intereressante No. U van de „Mededeelingen", bevattende Prospectus en Reglement van onze afdeeling Schriftelijke Cursussen. Dit nummer wordt U omgaand gratis en franco toegezonden, zonder dat U zich tot iets verbindt, en U wordt er uitvoerig door ingelioht. 170 Foto. Aquarel, Pastel en Olieverf. 1 M cnnDVMn TELEFOON 188. GEOPEND VAN 9-6.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2