Bin men land. Stadsnieuws. 406e STAATS LOTERIJ. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. Advertentiëu lijken plicht op, tot bescherming van de hier verblijvende BriUche onder danen de noodige veiligheidsmaatrege len te nemen. Ik beveel das, dat alle Engelsche onderdanen in Ostende en in de aanpalende kustplaatsen ten spoe digste deze plaatsen verlaten. Zy moe ten zich plaatsgewijze verzamelen en zullen onder zeker geleidde naar de Hollandsche grens overgebracht wor den. Ik moet er van afzien welke verantwoording ook te nemen voor de ellende, welke de nuttelooze Engel sche beschieting op die wijze over de tot nu toe onder de Duitsche bescher ming staande vrouwen en kinderen brengt. De afdeelingscommandanten moeten ervoor zorg dragen, dat de uitwijkende personen met alle zorg uit het door het schieten van de Engelsche schepen ge vaarvol bereik verwijderd worden. Ostende, den 23en Oct. 1914. VON SCIIRöDER, admiraal. Brugge heeft niets, hoegenaamd niets geleden. De straten, café's ca winkels zijn alle druk bezocht, maar zoowel de burgers als de militairen bewaren de grootste kalmte. Deze laats ten zijn trou wens, behalve eenige duizenden marine matrozen, allen Ueiersche soldaten, die de laatste dagen uit Antwerpen zijn komen afzakken. In de café's beslellon ze hun potje bier en praten wat onder elkander of met de „civilisten" en spelen een par tijtje schaak of dam. Op straat „wande len" ze en bezoeken de winkels, waar ze alles prompt Iwtalen. In één woord, ondanks de buitengewoon groote bezet ting is de stemming onder bevolking en militairen uitstekend. Op de Markt is het post- en telegraafkantoor tot „Fcldpost"- kantoor ingericht en alleen militairen heb ben toegang. Ook het stadhuis is van on deren tot boven door hen bezet. Op hot Marktplein zelf is er druk mi litair vertoon, en er staan vele gewone en vrachtauto's opgesteld, precies als op het Stationsplein. Daar komen voortdu rend nog meerde troepen aan voor front versterking. Do kerkklokken lulden en roepon do goloovigen naar het Lof en het gemeen schappelijk Hozen howl je. De electrische trams rijden door de stad en zelfs is de dienst daarvan op Gent geopend. De eer ste vlag, die ik in Brugge zag, was epnNederlandsche. Deze wapperde van hot gebouw der Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek, welke in volle wer king is. Ook te Brugge zijn een twootal pro clamaties door de Duitsche overheid aan geplakt. De eerste deelt mede, dat de kerk van den Hallantaren een uur voorgezet is, dus op Duitsphen tijd gebracht, dat automobielen en Rijwielen als vervoermid del verboden zijn en men zich na acht uur, Belgischo tijd, niet meer over straat bageven mag. De andere is een kennis geving, dat de stad door Duitsche troe pen bezet is en eindigt met do, gebrui kelijke waarschuwing „Indien nu of in de toekomst in uw stad Dultscho troepen worden aangegrepen, wordt do bezetting er uitgetrokken en de stad zal zonder genade In brand geschoten worden. Ik waarschuw u I He opperbevelhebber VON BESKLER, Generaal der infantorie." Men huivert, als men er aan denkt, det om een enkel schot van een franctireur of zelfs om oen misverstand in deze op gewonden tijdon, het onvergelijkelijke Brugge eenzelfde lot zou ondergaan als Leuven. In Antwerpen en Esschen. Een der correspondenten van het Hbld. te Antwerpen seint uit Roosendaal Een hoogst onaangename ervaring heb ben heden oen tiental Nederlandsche auto- m'obisten opgedaan. Toon zij als naar ge woonte aan de Merxemsche poort \ni- werpen wilden binnenrijden, word hun dit belet door de wacht. Zij moesten bij den ingang van do stad stilstaan tot een offi cier van don staf uit Brussel, die juist op weg was naar de grens, zou zijn te- ruggokeerd. Na ruim eon half uur wach ten verscheen dezo officier, die vergezeld was van vorschillendo manschappon, naar later bleek chauffeurs. ,Twoo auto's ston den er van den heor Heyselaars uit Prin- senhage, in de voorste zat een gezelschap hoeren, terwijl de twoedo gevuld was met huiswaarlskoerende vluchtelingen. Allen moesten uitstappen. De papieren, waar onder oen permissie van de Nederland sche douane om do auto's over de gren zen te brengen, werden gevraagd en ge toond en de officier stak alles in zijn zak. Niemand mocht weer instappen. Ken van do loden van het Antwerpsche plaat selijke commissie voor hulp en openbare veiligheid, advocaat Edward do Boungne, protesteerde. Hij beriep zich op de pro clamatie, dat particuliere eigendommen en zeer zeker, die, wolke toebehooren aan Nederlanders, niet gerequlreerd konden worden en gaf toestemming tot doorrijden. Het antwoord van den officier was het plaatsen van twee soldaten met geladen geweren bij de auto's en de waarschu wing „denken Sie daran dasz wir schies- zen konnen 1" De heer Boungne protesteerde nogmaals. Toornend eischte do officier nu den bras sard in de Belgische nationale kleuren, welke mr. Boungne als toeken zijner waardigheid droeg. Mr. Boungne .weigerde, verklarende dat hij dezen brassard inge volge de bevelen van den plaatsel ijken commandant te Antwerpen aan geen der de mocht afgeven. De officier rukte daar-1 op den brassard mei geweid van de arm van het comitélid. De heer Boungne bood daarop zijn kaartje aan, dat hem zonder meer uit de hand werd gegrist. Eenige oogenblikken later werden de auto's door militaire chauffeurs weggevoerd. Een was na oen paar minuten al stuk gereden. Mr. de Boungne hoeft over hot voorge vallene een uitgebreid rapport bij den mi litairen commandant van Antwerpen in gediend. In den loop van don dag werden nog acht Nederlandsche auto's aangehouden. De passagiers bohoefden echter niet uit te stappen. Alle kregen een Duitsch mi litair mede, die de auto's naar Brussel begeleidde. De oorzaak van dit optreden moet zijn, dat de bestuurders geen speciale vergun ning hadden van het militair l»08tiiur om in België te rijden. De krijgsverrichtingen ter Zee. De zeeslag ter hoogte van de Nederlandsche kust. Een officier, dienst doende op den kruiser Undaunted zond aan the Times het volgende relaas van hot zeege vecht en het zinken van vier Duitsche torpedobooten ter hoogte van de Nederlandsche kust, hetwelk wij door de N. Crt aan dat blad ontleenen. Wij waren Harwich uitgestoomd met een bemanning die niets liever wenschte dan een vyand te ontmoeten en met hem af te rekenen. Toen zij de gevaar lijke zóne hadden bereikt zagon wij al spoedig eenige levendigheid in de Noordzee. Het zal ongeveer 2 nor zijn geweest toen wij in noordelijke richting stoomend evenwijdig aan de Hollandsche kustlijn den rook zagon van schepen. Onze kapitein liet dade lijk alles voor actie gereed maken en gaf bevel de vier bodems na te zotten. Onze kruiser geflankeerd door twee torpedojagers, vloog over het water. Aan dek was het een en al spanning de manschappon opgewon den van drift en ongeduld, dat do kans haar misschien nog zou ontgaan. De zeeën vlogen over ons en bedek ten ons van voren en van achteren. De Duitsche torpedobooten koorden om en vloden, maar wij hadden de groote snelheid in ons voordeel en kregen hen binnen schot. Daar vielen de eerste schoten uit onze 6-duims krombaans geschut. Toen wij de Duit- schers dicht genaderd waren, lieten wij onze 4-dnims semi-automatischo ka nonnen wérken. De „desfroyers" naast ons gaven ook hunnerzijds de volle laag. Zoo zagen de Duitsche schepen zich plotseling in 't nauw ge bracht, wilden hun koers veranderen teneinde een betere strategische stel ling in te nemen en openden het vuur op ons, waarhij de schoten bijna allen op onze „destroyers" gericht waren. Plotseling daverde van ons schip één enkele hoerakreot. door de lucht: een van de Duitsche duikbooten was in de diepte verdwenen. Een 8-duims lyddiet-granaat had haar juist beno den de brug getroffen. Het was 't werk van twee minuten geweest. Wij waren inmiddels dichter genaderd en van tal van torpedo's er moeten er tenminste acht afgeschoten zijn zagen wij de sporen van luchtblazen op het watervlak. Een scheerde op een paar el afstands langs ons. Te 2.55 hadden wij de tweede torpedoboot van den vijand buiten gevecht gesteld. Het schip stond voor en achter in vlam, zoo hadden de lyddiet-granaten dek en uitstekende deelen getroffen. Schoorsteenen, brug, torpedohuizen en alle gerij aan dek verdween en een dichte rook van de herhaalde ontploffingen bedekte 't schip voor en achter. Een oogenblik later voeren wij over de plok waar het eerste schip gezonken was en terwijl wij over het water vlogen mot een vaart van 30 knoopen, zagen wy rondom de op wrakhout ronddrijvende schepe lingen de armen naar ons uitstrekken. Het was een vreeselijk gezicht, maar daar wtj nog twee andere combattan ten buiten gevecht hadden te stellen, zouden wij zelf het grootste gevaar hebben geloopen door op zulk een korten afstand menschen te gaan red den. Wanneer wij stil hadden gaan liggen, hadden de Vijandelijke torpe do's ons onvermijdelijk zeker getrof fen. Wij moesten het eenmaal begon nen werk voortgaan en maar trachten van ons af te zetten het gruwelijke re sultaat van onze actie. Het tweede sohip, slechts één massa ziedende vlammen, zonk binnen wei nige minuten, en inmiddels hadden wij ook de overige twee letterlijk door boord en vernield. Hun onzuiver vuren had ons geen schade toegebracht, al hoewel het van hun kant granaten genoeg gerogend had en het een won der was, dat toevallig geen van die projectielen ons raakte. Onze torpedojagers Loyal en Lennox waren dicht by een van de twee Duitsche schepen genaderd en hadden het spoedig den genade»toot gegeven, terwijl wij met het andere afrekenden. Onze kruiser had twee gewonden. Te 3.30 was het gevecht geëindigd on had de Duitsche vloot vier eenheden minder.Onmiddellijk na het verdwijnen van het vierde schip werd bevel ge geven de booten uit te zetten en men schen te redden het gelukte 2 officieren en 29 man aan boord te brengen. Een van de officieren, de kapitein van de duikboot S. 119 was zoo ernstig ge wond, dat hij kort daarna stierf. De totale bemanning van de vier destroyers moet ongeveer 240 man ge weest zijn. Het gevecht harU ongefeer 1 uur geduurd. Koningin Elisabeth. Zij is daarginds schrijft Roland de Mares in de thans te Londen ver schijnende Indópendance Beige over Koningin Elisabeth zij leeft met Koning Albert te raidden der troepen op het oorlogsveld, zij gaat van stad tot stad, van kamp tot kamp, van schans tot schans. Zij troost de man nen, levenden en stervenden, zij glim lacht, zij verbindt de gewonden. Zij is liefde en medelijdon in den donke ren mist die over Vlaanderen hangt. Zij is geen oorlogsvorstin, pronkond naast haar overwinnenden gemaal, die overwonnen steden binnentrekt bij het roffelen der trommen en het schallen der trompetten. Het lichtste zwaard zou te zwaar zijn voor haar zwakke hand, en zij veracht de ostentatie waarmee elders wel prinsessen in uni form aan het hoofd harer rogimonton rijden. Zij verschijnt eerst als het kanon zijn werk heeft gedaan. Zonder esoorte of bedienden gaat zij van hospitaal tot hospitaal, van ambulance naar ambulance, de edelste der edele vrou wen die thans heldhaftige mannon den dood verzachten, de edelste wijl zij de eenvoudigste, de moederlykste, de nederigste is. Roland de Maros vertelt dan, dat zij noch zoor majestueus, noch zeer schoon, noch zeer rijk, doch zeer we tenschappelijk ontwikkeld en met haar eigen ideën, een huwelijk uit liefde niet Koning Albert sloot. Kunstenaars en letterkundigen werden ten Hove genoodigd te Brussel. Na een ziekte, vier jaar geleden, waarbij het Belgi sche volk de blijken van de innigste deelneming gaf, moet zij haar krachten Bparen en men verwachtte bij het uit breken van tien oorlog, dat zij met haat kinderen in Engeland zou blij ven. Maar de bommon, door Zeppelin's op Antwerpeh geworpen, hebben haar niet verschrikt en nochtans gaat zij met haar kalmen glimlach overal rond, waar gevaar is. „Koningin Elisabeth, besluit de Ma- ré», draagt de schoonste kroon, de aureool der heiligen. Zij biedt in een tijd dat de deugd verloren schijnt te* zijn, het verheven beeld eener zwakke vrouw, die uit haar edel hart de kracht put om het wreedste lot te dragen." De oeconomische toestand in Duit8chland. De duurte der aardappelen wordt uit Hamburg aan do Köln. Zeit. ge schreven heeft reeds tot een nood toestand in groote, maar onbemiddelde gezinnen geleid. In den kleinhandel kostte de soort Magnt im Bonum hier voor den oorlog en ongeveer tot zes wekon daarna 4 pf./len liter, thans 8, 10 pd. kosten 50 tot 60 pfen meer. De duurte heeft daarbij ook andere onontbeerlijke levensmiddelen aange tast, sinds de autoriteiten er van afge zien hebben verder nog maximum prijzen voor den kleinhandel vast te stellen. Dat komt omdat de kleinhan del verklaarde, geen maximumprijzen te kunnon uithouden, nu men den groothandel in prijsbepaling vrijliet. Verder wordt verteld, dat dellam- burgsohe Kamer van Koophandel gron dig de quaestie onderzocht. Daarbij werd ook de Landwirtschaftskammer geraadpleegd. De voorzitter van de Eerste Kamer wees er op, dat de hui dige prijzen in geen verhouding staan tot de verzekering, dat de aardappel oogst dit jaar bijzonder overvloedig is geweest. Daartegen vestigde de ver tegenwoordiger der Landwirtschafts kammer de aandacht op het feit, dat de oogst zeer verschillend is geweest en dat de aardappel veel meer dan anders voor veevoeder wordt gebruikt, omdat de prijs voor voergerst niet te betalen is. Van belang is ook de ver sperde invoer uit Holland, waarvoor de gestremde uitvoer naar Engeland en andere landen op lange na geen compensatie geeft. Derhalve kan men niet zeggen, dat de aardappelprijzen te hoog zijn. Naar men weet, zal de Bondsraad eerstdaags maximumprijzen voor graan rogge en aardappelen afkondigen. Tot dusver liet Duitschland sniker- uitvoer toe. Van verschillende zijden is daartegen opgekomen en dientenge volge is eerstdaags een reglomentecring der suiker-industrie te wachten waar door, naar wij in het Berl. Tagebl. lezen, de suiker feitelijk voor de bin- nonlandsche consumptie behouden zal blijven. Wie de advertentie-pagina's van Dnitsche en Hollandsche couranten met elkaar vergelijkt, moet wel den indruk krijgen, dat Holland oorlog voerend en Duitschland neutraal land is. Het laatste Zondagnummer van het Berl. Tagebl. heeft bv. een adverten- tieboek, dat niet veel dunner meer is dan in vollen, welvarenden vredestijd. Men krijgt op die manier wel een verbluffenden indruk van Duitsch- land's economische kracht. Hot trof ons, dat zooveel adverten ties vragen om inkoop van helmen, petten en allerlei andere militaire uit rustingsstukken. Is dat voor de equi- peering van de nieuwe legers De Belgische Vluchtelingen. I <*n intorviouw met den gedelegeerde voor Zeeland. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias heeft een onderhoud gehad met den heor J. R. Snoock Honkemans, die als gedelegeerde voor Zeeland van den Re- georingseommissaris Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck de belangen der vluchtelingen behartigt en heden voor kor ten tijd te 's Gravenhage terugkeerde. Mijn algeineene indruk van den toestand is, aldus verklaarde de heer Snoeck Hen- kcinans niet bijster gunstig. In Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, te Sas van Gent en St. Janssteen neemt weliswaar het aantal vluchtelingen af, maar in het westelijk deel te Aardenburg, Oostburg en Sluis neemt het toe. Groote scharen vluchte lingen komen daar van het slagveld aan do Belgische kust terug. De bewoners van Antwerpen en omgeving keeren ge regeld uit Zoouwsch-Vlaanderen terug, maar het vervoer over de Schelde gaat begrijpelijkerwijze niet zoo heel vlot. Bij Hontenisse komt nu een kamp voor 10.000 personen, bestaande uit elementen, die eigenlijk niets meer te verliezen hebben on om het nu maar eens zoo uit te druk ken, geen eten hebben wanneer de regee ring hen dadelijk naar hun woonsteden terugstuurt. Dp bepaald ongewenscht slech te elementen zijn allo naar Veenhuizen verzonden. Gisteren zijn nog 10 personen uit Zeeland daarheen vertrokken. Aan het hoofd van het kamp te Hontenisse komt oen gepensioneerde luitenant-kolonel van hefr Indische leger. De terugkeer der vluchtelingen uit Vlissingen en Middel burg gaat zeer geleidelijk. Eiken morgen vertrekt een extra trein. Gisteren ver trokken er 300 personen uit Vlissingen, maar dit is niet heel veel, wanneer men weet, dat er ongeveer 7000 zijn. Deze week zijn er te Hontenisse, een platte landsgemeente, nog 18000 vluchtelingen goteld. Te Hulst zijn er 7000, te Sluis 0000, te Oostburg 2500. In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn er op dit oogenblik nog ten minste 50.000 vluchtelingen. Deze worden ook terugvervoerd met de stoom tram van Oostburg over Aardenburg naar Maldeghem en met den trein van Hulst uaar St. Nicolaas. Veldarbeiders werken overdag nog te Brugge en komen des avonds naar Sluis en Aardenhurg terug. Over het algemeen is mijn indruk aldus de heer Snoock Henkemans dat men een klein beetje krasser zal moeten optreden, het er op aankomt de vluchte lingen te doen torugkeeren', maar de toe stand is wol ingewikkelder geworden door den slag aan de Belgische kust. Donder dag kwamen te Sluis nog massa's nieuwe vluchtelingen aan en bij hen ift van terug keer vooralsnog geen sprake. In het algemeen is men bang, dat men, wanneer de Duitsche troepen worden teruggesla gen, tusschen twee vuren zal geraken en opnieuw de ellende van den oorlog te verduren zal hebben. GOUDA, 27 October. Coöp. Bakkerij „Ons Voordeel". De gisterenavond gehouden leden vergadering van de Coöp. Broodbak kerij „Ous Voordeel" was door onge veer 600 personen bezocht. In zijn openingswoord deed de voor zitter, de heor N. J. Montagne, mede- deeling, dat door lasterpraat en ver dachtmaking van enkele leden deze vergadering in de Schouwburgzaal noodig was. Enkele leden toch hebben zich niet ontzien het gerucht te ver spreiden, dat het bestuur het geheelo dividend aan het Comité yoor de Belgische vluchtelingen zou willen schonken. Dit is lage verdachtmaking, want volgens de statuten karf alleen een algemeene vergadering, als beslis sende in 't hoogste ressort, gelden uittrekken voor een of ander doel. Het bestuur stelt u alleen voor, 200 gulden af te dragen aan htt Goudsche Steuncomité, dus alleen voor Goudsche noodlijdenden door de mobilisatie aan i"M onze mede-werklieden dus, en dat voorstel of die vraag is belichaamd in punt 5 der agenda. Hiermede verklaarde hij de vergadering voor geopend, en verzocht hij den secretaris het verslag over den toestand der vereeniging over de laatste maanden te willen voorlezen, daar de notulen al gelezen zijn op de geschorste ver gadering in „Concordia". Na het voorlezer^ van het verslag, dat onder applaus word goedgekeurd, werden candidaten opgegeven voor de verkiezing van commissarissen en be stuursleden. Voor commissarissen wer den naast den heer E. van Dantzig en J. Goudka, die aftredend zijn, gesteld: de heeren F. L. J. Lafeber en H. A. Leeflang. Voor de bestuurs leden werden naast de aftredende heeren Bosman, Elshout, Grevenstuk en Soer, gesteld: Th. A. Polet en 0. van Ardenne. Op de Decemberverga- dering zal de stemming plaats hebben. Voor 't weduwenfonds werd herko zen de heer B. de Mink. Alsnu kwam aan de orde punt 4, n.l.: qf de in staking geweest zijnde bouwvakarbeiders het hun tijdens de staking verstrekte brood door de bak kerij al of niet zullen moeten betalen. De voorzitter meende, dat hierover reeds genoeg op een vorige vergade ring is gesproken, en alle leden met een vaste meening om vóór of tegen te stemmen naar hier zijn gekomen, en dat de vergadering wel direot daar over kon stemmen. De overvolle ver gadering was dit niet met den voor zitter eens en wilde eerst beslist hierover nog eens praten. Eenige vóór- en tegenstanders heb ben 't woord gevoerd, en na een her haalde stemming bleek duidelijk, dat de meerderheid er niet voor te vinden was den stakers dat cadeau te geven. Het in dezen zomer genoten brood zal dus van het dividend der stakers worden ingehouden. Een voorstel van een lid om aan den uitgang oen col lecte te honden om zoodoende die bouwvakarbeiders te helpen, werd door één der leiders der bouwvakarbeiders van de hand gewezen. Bij punt 5steun aan 't comité, kwamen weer alle tegenstanders op. Vooral deed men uitkomen, dat hot in strijd was met de statuten, enz. Mon had er wel wat voor over, maar dat moest individueel gebeuren. Men kon bij de leden rondgaan, enz. enz. Zoo redeneerden de tegenstanders. Schaamt U wat, arbeiders, waar steun wordt gevraagd voor uwe lotgenooten, moogf ge dit om een vormkwestie niet wei geren. Ge moogt U voor dit doel ner gens achter verbergen. Als ge na niets geeft voor deze noodlijdenden, zal bet „kapitaal" ook niets meer geven, met .Uw besluit voor oogen. Zoo redeneer den de vóórstanders. Af en toe nog al rumoerig, bleek tooh ten slotte de over-, overgroote meerderheid f 200 voor 't Steuncomité te willen afstaan. Een voorstel om f 500 te geven kon geen meerderheid halen, terwyl een voorstel om, zoolang de mobilisatie duurt, elke maand f 100 te geven, als uit den booze werd beschouwd. Nadat bij de rondvraag nog enkele leden eenige huishoudelijke zaken aan voerden, sloot de voorzitter om, onge veer elf uur deze zeer druk bezochte vergadering. Hij heeft zeker een moeitevollen avond gehad om deze groote ledenvergadering behoorlijk te leiden, wat hem echter wonderwel gelukt. Zjjn taak was geen gemak kelijke, waar men te voren elkaar bad opgezocht om opgewekt* deze ver dering bij te wonen om het voorstel, betreffende vrij brood aan de staken, tegen te werken, of er vóór te stem men. Ook het voorstel om geld te trekken had velen doen bewegen naar de vergadering te gaan, en ten slotte waren er ook velen die geko men waren om nu eens de Schouw burgzaal goed te zien. Men had af spraken gemaakt, w$lke plaats men zou bezettenstalles, parterro of balcon. Post- en Telegraafdienst. Met ingang van 1 Nov. a.s. wordt de adspirant-commies der posterijen en telegrafie, de heor H. do Lint van het kantoor alhier verplaatst naar Rot terdam (telegraafkantoor). De Vluchtelingen in Gonda. Wij hebben gisterenavond op uit- noodiging vati het Comité, de slaap- zaaien der vluchtelingen bezocht, toon allen daar in diepe rust verkeerd^ Zooals men weet, waren aanvankelijk slaapgelegenheden ingericht in de Soft „Ons Genoegen", bij de Kaashand Maatschappij Gouda, in een gebou van den heer H. Erjssen, in een loka liteit van de Sociëteit „de Róunie" W in de R. K. Leesvereeniging, tenein aan den grooten toevloed -van vluch* telingen, die opeens kwam, nachtleger te verschaffen* Geleidelijk is daarin verandering gebracht, zood# thans de vluchtelingen des nachts verblijven in het ruime gebouw van de Kaashandol-Maatschappij Gouda, waar zij hun bed vinden gespreid en in de kweekkassen van de N. V. v/h Gebr. Steensma, waar zij eveneens een goede slaapplaats vinden. In diepe rust lagen zij daar, de man nen aan de eene, de vrouwen aan de andere zijde en genoten zij van den slaapi die k0n verkwikken moet. Thans lijn feeds weer 14 dagen verstreken oa den tijd, toen de gevluchte be- TTüners ten zuiden van onze grenzen met angstige gezichten tot ons zijn gekomen, bang nog voor hetgeen er komen kon. Den eersten avond hebben wij ook de legersteden dier menschen bezocht, waarop zij dood vermoeid waren neergevallen en toen wij in de Sociëteit Ons Genoegen en in Con cordia te midden van die honderden slapenden waren, was er niet ëen die den slaap niet vatten kon of wakker werd. Het was op dien avond vooral aandoenlijk te zien hoe die menschen in zoete rust waren verzonken, hoe moeders hun kinderen slapend in de armen hielden, wat een zaligheid er op die gezichten lag. Die eerste nacht, dat hier de vluchtelingen op een bed hunne afgetobde lichamen hebbeD uitgestrekt, zal zeker bij geen hunner, die de ellende heeft medegemaakt kunnen worden vergeten. Thans hebben wij de slapenden gis- - terenavond opnieuw aanschouwd, en al was nu niet meer op die gezichten te lezen datgene wat dien eersten avond tot ons kwam, wij hebben ge zien dat de vluchtelingen hier genieten den heerlijken slaap, die hen nieuwe krachten geeft. Wij, die van den beginne af aan de werkzaamheden vanhet Comité hebben gevolgd, kunnen met niet genoeg waardeering spreken van hetgeen door allen, die deel uitmaken van het Comité voor de vluchtelingen belangeloos is verricht, maar vooral komt die waardeering toe aan hen, die de leiding van dit moeilijke werk op zich hebben genomen en die daarbij vooral ook door hen, die hunne ge bouwen terstond beschikbaar stelden, op zoo uitnemende wijze zijn gehol pen. De slaapgelegenheden van de eer ste dagen, zoo goed als de beide groote inrichtingen van thans, getuigden en getuigen nog van de kranige en met voortvarendheid getroffen regelingen, waardoor de vluchtelingen zoo snel en daarbij zoo goed konden worden ge holpen. In de centraal verwarmde kweek kassen van de N.V. |v.h. Gebr. Steens- ma. waar in zes lange rijen de bedden naast elkaar zijn geplaatst, overnach ten thans c.a. 550 vluchtelingenin het ruime, goed ingerichte gebouw van de Kaashandel-Maatschappij Gouda slapen er eiken nacht c.a. 250. Buiten deze menschen, hebben nog velen bij particulieren een nachtverblijf gevon den. Eenige der vlnchtelingen zijn naar Antwerpen geweest, teneinde zelf eens poólthoogte te nemen van den toestand Deze menschen, gisteren teruggekeerd zijn heden met anderen, totaal 76, voor goed naar Antwerpen vertrokken, ten einde daar in hun eigen stad in hun levensonderhoud te voorzien. Mevr, Steens Zijnen—Van der Does. f Hedenmorgen is na een ongesteld heid van eenige maanden op 88 jarigen leeftijd hier ter stede overleden Mevr. C. L. H. Steens ZijnenVan der Does. De tijding van dit overlijden zal in aeer breede kringen met diep leed wezen worden vernomen. Mevrouw Steens Zijnen was een philantrope, die nimmer op den voorgrond wenschend te treden, in stilte ontzaggelijk veel heeft gedaan waar het gold bijstand en steun te verleenen aan instellingen, en personen, die voor een goed doe) immer haar sympathie toonde, die zeer veel leed heeft gelenigd, waar ZÜ wist dat lijden was. Be stad onzer inwoning verliest in het heengaan van Mevrouw Steens Zijnen zeer veel. In haar leven heeft deze vrouw immer getoond, dat zij gevoelde voor de stad, waar zij haar leven tot in hoogen ouderdom heeft geleefd, dat zij steeds bereid wa^ dat gene te doen, wat het aanzien der stad kon doen stijgen. Mevrouw Steens Zijnen is stil heen gegaan. Haar eenvoud heeft niet ge wild dat in haar leven haar naam werd genoemd, wanneer het betrof haar groote verdiensten aan te wijzen ten opzichte van een of andere zaak; wij willen zulks ook thans niet doen, doch wij herdenken in dit korte woord met warme waardeering deze groote vrouw, wier dood in deze Ge meente zoowel als elders diep zal worden betreurd. Het hoofdbestuur dor schippers ver eniging „Schuttevaêr" zond een adres aan den raad dezer gemeente met verzoek tot het aanbrongen van die verbeteringen te willen besluiten, die voor het scheepvaartverkeer door dé Singelgracht, voornamelijk bij de Roode Brug, noodig zijn. Schuttev. Het uitvoerverbod van kaas. Zooals wij gisteren melden is giste ren het koninklijk besluit gevallen dat de uitvoer van kaas met ingang van heden verboden is. Een buitengewone Staatscourant, van gisterenavond bevat dit uitvoer verbod, dat tijdelijk kan worden op geheven of waarvan in bijzondere ge vallen ontheffing kan worden ver leend. Naar wij vernemen, heeft dit Be sluit niet de bedoeling om voor ge- ruimen tijd allen uitvoer van kaas uit Nederland onmogelijk te maken. De Minister van Landbouw a. i. wenscht echter maatregelen te nemen, waardoor bereikt, dat .voor de binnen- landsche consumptie een voldoende hoeveelheid kaas tegen 4®® door den Minister vastgestelden prijs beschik baar blijft. Daartoe is het noodzake lijk, dat alle uitvoer op een oogenblik verboden wordt en een overzicht op gemaakt wordt van de op dat oogen blik in ons land aanwezige hoeveel heid kaas. Zoodra deze hoeveelheid geïnventariseerd is, waertoe bereids de voorbereidende stappen gedaan zijn, zal door den Minister voornqemd be paald worden, voor welk gedeelte van de voorradige en nog te produceeren kaas den uitvoer, onder nader vast te stellen voorwaarden, zal kunnen wor den toegestaan. Boskoop. In het Militair Tehuis op het Sport- terein alhier zal op a.s. Woensdag des avonds 7 uur een concert worden ge geven door mej. van Voorst en mej. Pluijmest beiden van Rotterdam (zangeres en pianiste) en den heer Sibbes van Gouda (viool). Met een getal van 18 leerlingen is den tuinbouwwintercursus alhier we derom aangevangen. Het onderwijs wordt gegeven door het hoofd van de cursus, den heer J. C. de Bruin en de Heeren H. Slootjes en J. J. de Vink, gedurende 4 avonden per week. Mejuffrouw E. A. R. v. d. Feltz v. d. Slóot alhier, komt als no. 1 voor op een voordracht voor onderwijzeres aan een openbare school te Arnhe: In den laatsten tijd kwamen bij .de politie verscheidene klachten in wegens diefstallen met braak in tuin- loodsen. Gestolen werden dan verschillende voorwerpen, tuinbouwgereedschap enz. Het is thans aan de politie mogen gelukken den dader op te sporen, een ingezetene van Reeuwijk. Verschil lende voorwerpen van diefstal afkom stig, werden te zijnen huize in beslag genomen. Wegens te geringe deelneming voor een deel het gevolg der mobili satie, kan do cursus in de phytopatho- logie niet worden voortgezet. Nieuwerkerk a.d. IJsel. De opbrengst der Unie-collecte be droeg in deze gemeente f 136. 5do KL Trokking v. Dinsdag 27 Oct. No. 15571 f 1500. 596, 1189, 4416, 6839 en 9264 ieder f 1000. 585, 3157, 15237 en 18048 ieder f 400. 3771 en 19002 ieder f 200. 2609, 6348, 8852, 9228. 9875, 11241, 13317 en 13752 ieder f 100. Prijzen van f 70. lis 245 474 88 008 78 70 1023 06 1152 1374 1448 1000 1841 48 77 2412 15 2557 2615 2033 3064 82 8258 8845 8438 06 8524 25 8701 4105 4555 4019 4794 4900 82 6077 00 5880 5412 5507 5718 40 04 5910 29 6110 28 48 6349 6480 6506 06 0878 00 7042 7179 00 7206 0 7801 7422 7587 7719 08 7805 8082 8148 8860 00 8440 8566 8759 81 8888 8027 80 31 68 0019 0284 0841 0400 9000 9071 10101 10287 10600 10475 10697 10804 81 10080 11048 11268 11822 45 57 61 11612 11952 12180 19380 06 12000 91 06 18004 18224 18896 18521 18764 13949 05 14180 14281 14404 14685 14005 15827 06 15497 15600 15675 16780 80 15054 18164 87 10991 10468 98 10785 46 16820 17140 17279 17589 17828 17746 17007 88 18156 18249 18820 18415 85 18647 81 18084 10111 10200 19462 10719 70 19815 19988 00 20187 67 70 20229 20547 72 20002 20887 80 20612 27 48 85 Be Klasse le Lijst No. 15113 f 100.000 m.z. No. 1513 f 100.000 en No. 7191 200 m. z. 17191 f 200, Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor late kw. 43, 2e 39 en 3e 32 cont per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren rodel, aanvoer, Lste kw. 32, 2e 29, 3e 24 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 36, 2e 31, 3e 26 cent per half kilo. Graskalveren goed aangevoerd. Handel in vet vee in de boste soor ten redelijk, mindere soorten traag en lager, vette kalveren met redelijke omzet, stieren onveranderd in prijs, handel stug, op de magere markt had de handel een traag verloop, prijzen eerder lager. Benoeming Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Minister van L&ndbouW, Nijverheid en Handel, de hoer F. H. Postuma, Di recteur der Centrale Landbouw-Onderliu- ge te Amsterdam. Aan het WestelQk Front. LONDEN. Officieel. De toestand is voortdurend bevredigend. De strjjd duurt zonder onderbreking voort. Wij winnen terrein en maken e$n groot aantal krijgs gevangenen. Een onzer divisies veroverde twee kanonnen. VLISSINGEN, 27 Oot. 300 Vluchtelin gen uit Ostende zijn te Vlissingen aan gekomen. Voortdurend wordt kanongobul- der gehoord uit de richting Ostende. Nieuwe vluchtelingen worden nog ver wacht. PARIJS, 27 Oct. Volgens het officieele commaniqué van gisteravond 11 uur is Nieuwpoort hevig gebombardeerd. De Duit- schers blijven aanvallen op het front Dix- mulden, zonder dat zij volgens de laatste berichten resultaat schijnen te hebben, over de rest van het front werden hevige nachtelijke aanvallen gedaan die alle wer den afgeslagen. LONDEN, 28 Oct. De correspondent van de „Daily Mail" in Noord-Frankrijk beschrijft den slag aan do Yser. Hij ver telt, dat na het nachtgevecht er 255 Duit sche lijken in het Yserkanaal lagen. Ve len waren verdronken, anderen toonden bajonetwonden. Het water was rood van 4>loed. De straten van Dixmuiden liggen vol lijken. Dit alles was een gevolg van J^t Duit sche bevel, dat het kanaal diwu naojit moest worden overgetrokken, »ij het 'o0k ten koste van duizenden. De Duitschers slaagden in don overtocht, maar kondei niet verder oprukken en werden met d< bajonet naar het kanaal teruggedrongen. "000 Duitschers drongen in Dixmuiden binnen, doch werden door het geschut vuur gedecimeerd. (Hbld.) Aan het Oostelijk Front. WEEN EN, 26 Oct. Officieel. Sedert 23 October komen berichten in omtrent suc cessen van onze troeperi tusschen Mokro en Rogatika. De vijand die ten westen van Vi8egrad werd achterhaald en tot staan gebracht,, werd in den avond van 24 Oct. op Visegrad teruggeworpen. On ze troepen hebben 25 October bij de ver volging de Drina bereikt, bij Visegrad, Mogjepa, Gorazda en ten westen daarvan, Oost-Bosniö is daardoor tot aan de Drina geheel van vijanden gezuiverd. Bij dezo gevochten veroverden wij twee kanonnen en een groote hoeveelheid munitie. De Montenegrijnen hebben zich van de Sorviërs afgescheiden en trekken zich na,ar het zuidwesten terug. Ook in de gevechten bij Auchum iit het Save-Drinagebied behielden wij do over hand. Bij Ravnja en Ardenkovic verover den onze troepen ondanks de sterke draad versperringen twee vijandelijke posities, Daarbij maakten zij vier machinegeweren en zes infantoriegeweren buit en namen een groot aantal Serviërs gevangen. Ser vische tegenaanvalion werden bloedig af geslagen. WE ENEN, 26 Oct. Oflicieelj In de ge vechten bij Iwangorod maakten wij tot nu toe 8000 Russen gevangen terwijl 19 machinegeweren worden buitgemaakt. Bij Jaroslow moest eeti Russisch kolo nel zich met 200 man overgeven. Bij Zalurza, ten zuidwesten van Sniatyn en bij Pasienica ten zuidwesten van Nadwor- na is de vijand teruggeslagen. Over bet algomeon is de toestand onverandord. PETROGRAD, 27 Oct. De Duitschers zijn 's nachts van Warschau teruggetrok ken over een afstand van 30 mijlen. De terugtocht werd door de Duitsche artille rie gedekt. Twee dagen later werden zij door de Russen achterhaald. Lowitsj is heroverd on daarmede het bozit van het terrein ten westen van Warschau vrijwel verzekerd. I>angs het geheele Weichselfront heeft de Russische geneeskundige dienst uitne mend werk verricht. Verklaard wordt, dat van 22 tot 25 de zer de Oostenrijksche verliezen in Galioië waren 17 officieren, 4150 man, 11 mitrail leurs en 22 kanonnen. De Russische ca valerie zet de vervolging voort. WEENFN. De Wiener Zeitung publi ceert een brief van den Keizer aan Graaf Etürgkh waarin do Keizer zijn deelneming uitspreekt voor de bevolking van do ge teisterde doelen van het land en meedeelt dat de regoering bijzondere zorg zal dra gen voor deze streken cn de noodige maatregolen zal nomen tot leniging van den drukkenden nood. KAAPSTAD, 27 Oct. Officieel. Do ver rader Maritz is totaal verslagen en ge wond. Hij vluchtte op Duitsch grondge bied. LONDEN, 27 Oct. Woensdag zal de eerste lading levensmiddelen voor de Bel- grn met het Ned. a.s. Coblenz naar Rot terdam worden verzonden. Het schip be vat 1000 ton levensmiddelen. FOLKENSTON E26 Get. Hot stoom schip „Quoen" is hier aangekomen met 2500 Franschen aan boord, mannen, vrou wen en kinderon, grootendeels boeren uit de streek Pas de Calais, dio aan boord waren geweest van de „Amiral Gauteu- me" van Calais naar Havre. Dit schip was dicht bij Boulogne op oen mijn gestooton. Bij de paniek die olgde waren 30 passagiers verdronken hij de overbrenging naar de Queenj van het Koninklijk Meteriologiscb Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 762.8 te Hernosand, laagste stand 764.5 te Swinemund en Breslau. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige zuidelijke tot weste lijke wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. GOUDA. GEBOREN24 Oot. Woutertje Aartje, ouders H. van der Weijde en A. Ruiterveld. Jan, ouders J. M. Borsje en A. de Vries. 25. Willy Gerardus, ouders J. Steenbergen en A. van de Griendt. Henri Antonius Maria Vincentius, ouders H. A. M. Duijnstee en A. C. M. Verbeek. Jacobus Johannes, ouders J. J. Mul en A. van Vliet. 26, Adrianus, ouders A. de Wit en J. J. H. W. Verblaauw. 27. Geertruida Maria, ouders J. van der Wees en G. G. de Bruin. OVERLEDEN26 Oct. Heintje Cohen, geh. met E. van den E'.erg 69 j. Cornelis J> Streng 30 j. Gijsb«rt Donk 68 j. Heden, den drie-en-twintigsten Octo ber 1900 veertien ten verzoeke van Mr. MANTA MEINDERT SCHIM VAN DER LOEFF, advocaat en pro cureur wonende te Gouda en aldaar te dezer zake domicilie kiezende aan de Westhaven No. 19 ten kantore van zichzelf en zullende hij voor zich in rechten occupeeren, terwijl hij mede domicilie kiest te Rotterdam aan de Gedempte Bierhaven No. 8 ten kantore van de advocaten en procureurs Mrs. VAN DER HOEVEN, SUERMONDT en SCHILTHUIS. Heb ik ABRAHAM JOHANNES CHRISTIAAN HARCKSEN, deur waarder by de Arondissements-Recht- bank te Rotterdam, aldaar Uit kracht van een vonnis door de Arrondissements-Rechtbaak te Rotter dam gewezen en op 28 September 1914 uitgesproken, tusscheai den requi- rant als eischer en alle 200 bekende als onbekende of afwezige belang hebbenden bij de nalatenschap van'na te noemen JOHANNES PETRUS JAOOBUS BAKKER als gedaagden Beteekend aan Alle zoo bekende als onbekende of afwezige belanghebbenden bij de na latenschap van JOHANNES PETRUS JACOBUS BAKKER, in leven land bouwer, gewoond hebbende te Willes- i cop en aldaar op den laten Juni 1910 j overleden, mijn exploit doende aan het parket van den Edel Achtbaren Heer Officier van Justitie bij de Arrondisse- ments-Rechtbank te Rotterdam en aldaar sprekende met en afschrift van dit exploit en van na te ntelden vonnis latende aan den Edel Ach tbaren Heer Mr. W. P. R. BOUMAN., substituut- Officier van Justitie, die iet origineel dezes voor „gezien" heeft geteekend, terwijl ik voorts een afscl irift van dit exploit heb aangeplakt aaui de verga derzaal van gemelde Rechtbank, zul lende dit exploit tevens *worden ge plaatst in de Nederlandsche Staats courant, in de Nieuwo Rotterdamsche Courant en in het voorn aauoste, binnen de gemeente Gomda verschij nende, plaatselijk Nieuwsb lad De expeditie van een do< >r de Arron- diaaements-Rechtbank gev «rezen en^op 28 September 1914 nitgofsproken von nis in de zaak tuMchew tien requimnt' als eischer en do geinsinueerden als gedaagden, waarbij verstek tegen alle niet verschenen zoo bekende als onbe kende of afwezige belanghebbenden bij voormalige nalatenschap met bevel tot een tweede oproeping dier belang hebbenden tegen de terechtzitting van voormelde Rechtbank van 28 Decem ber 1914 en tevens met bevel, dat die dagvaarding op dezelfde wijze zal worden gepubliceerd als omtrent de eerste dagvaarding is bepaald, met aanhouding der zaak ten opzichte van de verschonen gedaagden tot gemolde terechtzitting van 28 December 1914. Geschiedende dezo beteekening op dat de geinsinueerden van den inhoud van gemeld vonnis niet onkundig zouden zijn. Voorts heb ik deurwaarder, ten verzoeke van, domicilie kiezende, ex- filoiteerende, sprekende en afschrift atende als boven is gemeld, do gein sinueerden voor de tweede maal gedagvaard om Op Maandag den Acht en twin tigsten December 1900 veertien des voormiddags te tien uur te ver schijnen ter openbare terechtzitting van de Arrondissoments-Reohtbank te Rotterdam, Eerste Kamer, zitting houdende in het Paleis van Justitio aan den Noordsingel aldaar, ten einde alsdan door mijn requirant als eischer te hooren concludeeren Aangezien de eischer bij vonnis der Arrondissemonts-Rochtbank te Rotter dam van den Hen Maart 1912 is be noemd tot curator in de onder het voorrecht van boedelbeschrijving aan vaarde nalatenschap van JOHANNES PETRUS JACOBUS BAKKER, in leven landbouwer gewoond hebbende te Wille8cop en aldaar op den lsten Jnni 1910 overleden. Aangezien de eisoher, verlangende om van het beheer door hem in ge noemde nalatenschap gevoerd, in den vorm bij de wet bepaald, aan do ge daagden rekening en verantwoording te doen, zijne rekening, waarop staat „Geregistreerd te Gouda den twee en twintigsten December 1900 dertien deel 79, folio 12 recto vak 6, twoe bladen en geen renvooi. Ontvangen voor recht eon guldon twintig cent. De Ontvanger (get.) Wessels Boer", met de bescheiden ter inzage der be langhebbenden ter Griffie van voor melde Rechtbank heeft nedergelegd. Aangezien op de eerste openbare dagvaarding ais belanghebbenden bij voormelde nalatenschap procureur hebben gesteld :%1. C. A. DE HOOP, bouwman wonendS te Nieuwland2. W. KRUISWIJK, notaris wonende te Oudewater3. T. A. N. THIER, arts wonende te Hoenkoop 4. J. G. VER HEUL, wonende te Oudewater. Aangezien bij vonnis dezer Recht bank d.d. 28 September 1914 tegen alle andere belanghebbenden verstok is verleend en een tweede oproeping is bevolen, zijnde de zaak ten opzichte der verschenen gedaagden aangehou den tot voormelde terechtzitting van 28 December 1914. Dat mitsdien bij hot in dezo te wijzen vonnis tegen alle niet verscho nen gedaagden een tweede verstek zal worden verleend en bij dat vonnis, als tusschen alle partijen verbindende, zonder dat daartegen verzet is toe gelaten, zal worden benoemd een Rechter-Commissaris te wiens over staan de rekening door den eischer zal worden gedaan en dat daarbij de gedaagden zullen worden veroordeeld om die rekening van den eischer op te nemen en goed te keuren of te debatteeren, ten einde te geraken tot eene bepaling van het saldo dezer rekening, om vervolgens door hom te worden uitgekeerd aan zoodanige be langhebbenden als bevonden zullen worden daartoe gerechtigd te zyn, alles met verklaring dat de kosten to dezer zake bereids gemaakt en verder te maken, door den eisoher by voor rang zullen kunnen worden gekort op het batig slot van den boedel, doch met veroordeeling van die gedaagden, die deze vordering mochten tegen spreken, in de kosten door die tegen spraak te veroorzaken. De kosten dezes zijn f 9.10. (get.) A. J. C. HARCKSEN, Dourw. „Gezien" De Officier van Justitie bij de Arrondissements- Riechtbank te Rotterdam, heden don 23 October 1914. (get.) W. P. R. BOUMAN. Geregistreerd te Rotterdam, den vier en twintig October 1900 veertien deel 261, folio 168 Vo vak 5, Een blad één renvooi. Ontvangen v.oor recht een gulden twintig cent. De Ontvanger G. A. (get.) v. EVERDINGEN.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2