AAN HET FRONT VAN LUIK TOT ANTWERPEN. Bixincnlaiid. Stadsnieuws. Laatste Berichten. ,0fl- V Telegrafisch Weerbericht tenrijksche zyde. Het vonnis in het hoogverraadproces is heden uitgespro ken Danille Veljko Cubrilovic, Nedo Kerovic, Misko Jovanovic en Iskov Milovic zijn tot den strop veroordeeld, Mitar Karovic werd tot levenslange tuchthuisstraf, Gabrilo Princip, Ned- jelko Oabrinovic en Trifko Grabez tot 20 jaar, Vaso Cubrilovic tot 16 jaar, Cvpetko Popovie tot 13 jaar, Ivo Kkmijcevic en Lazar Gjukic tot 10 jaar, Cvijan Stjepanovic tot 7 jaar, Branko Zagerac en Mrako Perin tot 3 jaar tuchthuisstraf voroordeeld. De overige beklaagden zijn vrijgesproken. De aanhouding van den Belgischen Consul. BREDA, 28 October. De N. R. Crt. verneemt over de aan houding van de auto van den heer Laane, den Belgischen consul te Roo sendaal, door da Dnitschers het vol gondo De heer Laane, vergezeld van zijn vrouw, benevens mevrouw Wijtema, Jirof. Meijors uit Leiden en den geeste- ijke Batenburg, bevond zich mot een officieele zending van de commissie tot behartiging van de belangen der Belgische uitgewekenen op een in spectie-tocht door Lier, Aerschot, Leuven, Mecholen en Duffel. Op den terugweg werd do auto op een kruis weg nabij Antwerpen aangehouden. De heer Laane, die den zeer barsch optredenden Duitschen officier met zijn hem door de Kommandatur te Antwerpen verstrekte papieren wilde bewijzen, dat hij zich op oen officieele zenaing bevond, kroeg hiertoe geen gelegenheid. De officier zeide, dat hem het te Antwerpen gegovon verlof niots aanging. Hy stond onder bevel van Brussel en moest ondanks de protosten van den hoer Laane de auto naar Brussel sturen. Daarop nam een Duitsohe chauffeur plaats aan het stuurtoestel en bracht het voertuig, waarin mevrouw Laane en pastoor Batenburg nog gezeten waren, naar Brussel, terwijl de overige leden van het gezelschap moeslen achterblijven. De heer Laane begaf zich daarop onmiddellijk te Antwerpen naar den consul-generaal der Nederlanden, met wien hij generaal von Bodenhansen in diens woonhuis bezocht. Generaal von Bodenhau^en ontving hem zeer vrien delijk en betuigde zijn leedwezen over het gebeurde. Dat was, meende hy, te wyten aan zekere door de Duitsche autoriteiten te Brussel genomen scherpe maatregelen tegen pleizier- roizigers. onder wie men spionnen vermoedde. Van de door Brussel ge nomen maatregelen had hij overigens geen kennis. Maandagmorgen begaf zich do heer Laane met de auto van de gemeente Antwerpen naar Brussel, doch bij Vilvoorde gekomen, alwaar reeds oen 7-tal Nederlandsche auto mobielen stonden, werd hij aange houden en onder geleide naar Brussel gebracht. Na een tijd lang anticham breeren kon hij het gebeurde ophel deren en spoedig daarna vond hij zijn echtgenoote terug. Deze noch pastoor Batenburg waren door de Duitschers lastig gevallen. Zij hadden in een hotel overnacht en Maandag door bemiddeling van den Nederlandschen vertegenwoordiger eveneens geprotesteerd. Na veel moeite gelukte het de auto van den heer Laane en de Antwerpsche auto weder te vipden. Pastoor Batenburg moest te 6 uur formeel bevrijd worden uit de Kommandantuif, alwaar hij van '8 middags 1 uur af, toen hij een brief van het Nederlandsche gezant schap wilde overreiken, gevangen gezeten had, zonder dat men op zijn protest had acht geslagen. Daarop moest de chauffeur van de Antwerpsche auto nog uit de gevan genis verlost worden. Hij had des morgens zijn papieren vergoten en was derhalve te Brussel gevangen gezet. Het kostte zeer veel moeite hem Iob te krijgen. Een Antwerpsche ohauf- feur, die eveneens zonder papieren gereden had, zat al 18 dagen gevan gen. Des avonds was eindelijk alles in orde en kon het gezelschap met de twee auto's weer naar Antworpen ver trekken. Maximum-prijzen in Duitsohland. BERLIJN, 28 Oct. Van Duitsche zyde. De Norddeütsche Allg. Ztg. wijst er in een artikel over de ma- ximum-pryzen voor levensmiddelen uitvoerig op, dat de maximum-prijzen niet zijn ingesteld om een dreigenden noodtoestand af te weren, doch alleen om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. Het blad zegt daarbijwy moeten ons tijdig er op inrichten, dat de oorlog langer dan dit oogstjaar duurt; wy moeten daarom niet alleen juist tot den eerstvolgenden oogst onze berekeningen opfmaken, maar zoo, dat wij ook het eerstvolgende jaar met even groote vdorraden in zullen gaan, als wij jaar ij bij den aanvang van dit oogst- bezaten. Daar Duitschland een overschot aan rogge produceert, gaat het hoofdzakelijk om de voorzorgen voor het in stand houden der tarwe reserve. De hoeveelheid tarwemeel moe|t derhalve worden gerekter moet meel uit de tarwe vermalen worden. Verder moet aan het tarwe brood minstens 10 pCt. roggemoei toegevoegd worden. Het brandewijn stofen uit rogge zal beperkt worden bpvpndien moet roggemeel door toe voeging van aardappelproducton tot roggebrood worden uitgestrekt. Qm den stad van zaken juist te beoDrdeelen, schijft de Nordd. ten slotte, moet men het volgende voor oogen houden. Wij hebben graan voor brobd genoeg om leger en volk tot den eerstvolgenden oogst te voeden, ma^r wij moeten met onze voorraden zuinig om gaan, ten einde ook met de nopdige reserven door het eerstvol gende oogstjaar te kunnen komen. Wij zijn het aan onze ginds strijdende broeders verschuldigd om voorzorgs maatregelen te troffen, fiat de door heri op de slagvelden bevochten over winningen zoowel in krijgskundig als in politiek opzicht ten nutte gemaakt worden zonder dat daarbij nog over wegingen moeten gelden met botrek- kinja: tot do broodvoorziening thuis. Wij willen den oorlog onder alle om standigheden kunnen volhouden, tot dat door ons de zekerheid is verkregen vanj een duurzamen vrede. De Regee ring weet, dat zij in dit streven eens gezind is met de geheole bevolking zij js tevens overtuigd, dat de bevol king al de maatregelen begrijpt en bereid is te bevorderen, die voor de bereiking van dit doel geëisoht worden Do Duitsche snikoruitvoer. Inzake het regeeringsbnsluit, de suiker zooveel mogelijk voor binnen- landsch gebruik in het land te houden, verneemt de Voss. Zeit. uit gezag hebbende bron, dat enkel aan do neu- tralè nabuurstaten snikor in de hoe veelheid van het vorig jaar zal mogen uitgevoerd worden. De overige suiker- voorraden worden opgeslagen en door de |„Reich8darlehenskas8on" naar be h oei'te beleend. Daar op deze manier aan de suiker industrie bijna geheel do mogelijkheid tot uitvoer ontnomen wordt wil de regeering haar op andere wijze te hulp konien en voorschotten te vorstrekken. De „Darlehenskossen" mooton tot 60 pOti voorschot geven. die wijze zullen 12 tot* 13 mill. Ie centenaars opgeslagen worden, dien voorraad wordt 4 tot 5 ioen aan de neutrale staten afge staan. Door deze maatregelen zal Duitsch land verzekert men bijna 2 jaar vol doende van suiker voor volks- er veeVooding voorzien zijn. De regee- ring zal verder er voor zorgen, dat de prijzen voor. ruwe suiker en ge raffineerde zoo worden vastgesteld, dat geen piijsverhooging van binnen landsche suiker kan ontstaan. dub Var mill Per auto wan Antwerpen nnar Mechelen, Leuven, Aersehot en Lier. IL itet begon reeds te sohomeren toen wij onze passen aan de posten aan denl ingang van de ruïne van hotgeon eerdt de stad was, toonden. Nooit zulten wij .den tocht door deze puin- honjpen vergeten. Want Aerschot be- staUt niet meer, het is oen aaneenscha keling van platgoschoton, uitgebrande hoolpen steen. De doodelijke stilte, de afwezigheid van elk levend wozen beklemt u. De straten zijn onherkon- baajr geworden door do massa's kalk en steenen, die uit de huizen zijn ge stoft en slechts zijn opgeruimd voor zoover dit voor militaire doeleinden en het doortrekken van wagons nood zakelijk was. Slechts één mejisch zagen wij op onzen tocht door do stad, die nog trioster werd door het vallen van denl schemer en nog onaangenamer door do brandlucht die overal heersohto. Men moet, dit aanziende, niet denken aan de ongelukkigen, die eenmaal die stad bewoonden en vroeg of laat daar zullen terugkeeren, om slechts geraamten te vinden waar eons bloeiend leven was. Een zelfde aanblik trof ons in Lier, nog somberder dóór de ingetreden duisternis die iets spookachtigs gaf aan de uitgebrande murec, slechts vootbijgaand verlicht door de lantaarns van de auto. By het doorrijden der stad stortte achter do auto een stuk muur in* gevolgd door een gerinkel van glasscherveneen onbehaaglijk gevoel van doodsche eenzaamheid ge volgd door het geweld van de neer stortende steenen bekroop ons allep. Wij spoeden ons voort over de in allerijl gelegde noodbruggen, nauwe lijks breed genoeg voor een auto, waarvan het leggen zoo tal van raen- sohenlevens gekost had, over oen weg, bij dag reeds moeilijk, doch in den avond gevaarlijk om te berijden we gens de door de granaten daarin ge woelde gaten. Toch moest er haast worden gemaakt onr voor negen uur binnen te zijn in Antwerpen wegens het verbod zich na dit uur op de straat te bevinden. Wij roden dus Zoo snel als de toestand van de wogen en de onbekendheid van het terrein het toeliet. Het was treurig daarbij te zien hoe angstig en overprikkeld de be volking is. Men durfde nauwelijks over een kier van eeno gordijn kijken wie en wat er voorbij ging en toen wij voor eene woning ietwat plotseling stopten om«naar den weg te vragen, s,tak de bewoonster, een boerenvrouw, voor wij een woord hadden kunnen uiten, angstig de handen in da hoogte onder het roepen Van pardon pardon Die angst, welke de bevolking voor de Dnitschers heeft, zal wol niet zoo spoedig verdwijnen. Zijn eigen land bezet te zien door een vreemden over- heorscher, die met geweld van wape nen het in bezit hoeft genomen is een ondervinding, die ook minder eenvou dige lieden dan de plattelandscho be volking in België is, geweldig moet aangrijpen. Dat dit oen geest van verzet opwekt en tot een geprikkelde gemoedstoestand aanlëiding geeft, is alleszins begrijpelijk. Te betreuren echter is dat men daarbij er toe komt somwijlen aan den overhoerschor wandaden toe te schrijven die door de bevolking zelve worden gepleegd. Ons is overkomen dat in een dorp bij Antwerpen op een oogenblik dat do auto stil stond bij het uitgebrande raa lhuis de bevolking, (die natuurlijk niet wist dat wij vreem delingen waren), ons kwam vragen om eene wacht van Duitsêho soldaten in het dorp te plaatson. Op onze vraag hoe men tot dit vorzook kwam, kregen wij ten antwoord, dat eiken naoKt bij afwezigheid vnn burgemees ter, schepenen en politie de onderste lagen der bevolking mot, kar en paard de gesloten huizen afrijden, die open breken, en al wat van hun gading is rooven. Een der ingezetenen toonde ons zijn geplunderd huis waarin hij zelf geen bet) om op te slapen, had teruggevonden. En toen wij opperden of het mogelijk zou kunnen zijn dat Duitsohe soldaten daaraan niet. vreemd zoufieü kyunop zijn, werd ons met de meeste beslistheid t.e kennen gegeven dat het Belgën waren, die zich zoo aan het goed van hunne medeburgers vergrepen. Trouwens, wij zagen hoe oen individu trachtte een deur van oen oenig8zina aan den weg staand landhuis te openen en zulks op klaar lichten dag. Wanneer wij een en ander oenigszins breedvoerig hebben meegedeeld, is dit ook geschied met het oog op de in ons land nog aan wezige Belgische vluchtelingen. Wij bedoelen daarmede niet oen oordeel uit te spreken over de vluchtelingen, ambtonaren dier gemeenten, die door te vertrekken en vooral door nu niet weder te keeren, zulke toestanden in de hand werken. Over hen zal later in hun eigen land wel geoordeeld worden. Maar wij willen allen, die nog hier zijn aansporen in hun eigen belang en In dat van hun land terug te gaan. In hun eigen belang, omdat elke dag langer verblijf hier hen in den toestand van beroofd zijn kan brengen, dien wij boven schetsten en in dat van hun land, omdat daar orde on rust eerst zal wederkeeren, als de be volking haar haardsteden weder heeft opgezocht. Laten zij dus niet talmen, zij kunnen er verzekerd van zijn dat niets onaangenaams hen zal overkq- men als zij zich ordelijk gedragen. Dat blijkt ook wel hieruit dat sedert eon bezóek, hetwelk wij een vijftal dagen geleden brachten, de toestand in Antwerpen zeer verbeterd is en de bevolking weder is toegenomen. Vele hnizen waren weder heropend en zelfs word or weder markt gehouden. M. 2. I.IGEN ERVARINGEN.* I. (Nadruk verboden.) 't Was op den Süen Juli des middags te 12 uur dat in België het mobilisatie- bevel werd afgekondigd. I)# laatste da gen van Juli, de dagen van groote span ning in geheel Europa, hadden ook België genoopt zich te wapenen ter be veiliging van de grenzen tot handhaving van zijn neutraliteit, wanneer het tusschen Duitschland en Frankrijk tot een strijd zou komen. Niemand onzer dacht er aan, dat de mobilisatie van het leger zou zijn een mobilisatie voor den oorlog op eigen bodem; die mogelijkheid werd zelfs niet verondersteld. De mobilisatie werd be- «chottwd als een voorzorg van de Re- geeriug, die gereed wilde, zijn voor mo gelijkheden, die zich aan de grenzen, wanneerhet tusschen de groote l.uropee- sche Rijken tot een oorlog komen mocht, zouden kunnen voordoen. Welgemoed be gaf ik mij den volgenden dag naar de kazerne te Brussel, waar ik mij melden moest bij mijn regiment, dat, deel uitma kend van de derde legerdivisie, aange wezen was om op te rukken naar de Duitsch-Belgische grens. Hoewel het plot seling verlaten van huls en werkkring .loor mij niet aangenaam werd gevonden, was liet toch bij (Je komst in de kazerne niet onaardig mijn oude kameraden te ontmoeten, met wie ik mijn diensttijd had doorgebracht. Wij spraken met elkander over dien vroegeren tijd en herinnerden elkaar aan wat wij toen ondervonden. Wat de mobilisatie aanging, daarover waren wij niet ongerust. Reeds eenmaal hadden wij een mobilisatie meegemaakt en waren toen weer spoedig naar hul® gezonden en ditmaal verwachtten wij niet anders dan dat wij ook weldra naar den huiselijken haard zouden terugkeeren. Het is helaas niet zoo geweest. En de kameraden van den quden diensttijd, zij zullen niet wederkeeren naar huis on haard, zij zijn op hot slagveld gebleven. liet regiment waartoe ik behoorde bleef 30 Juli en 1 Augustus in 'de kazerne gcconsignoerd, wachtend op het hevel tot vertrok naar de aangewezen bestemming. Ip dien dag werd de toestand voor Bel gië kritieker. Duitschland stelde België liet ultimatum, dat de inleiding was van de geweldige gebeurtenissen, die de vol gende dagen te -aanschouwen hebben ge geven. Den volgonden dag stelde Duitsch land aan België den eisch om vrijen door tocht voor zijn troepen, welken eisch de Belgische Koning op den 3en Augustus afwees. Intusschen was ons regiment op 2 Augustus te Brussel in scholen Inge kwartierd, waar wij verbleven tot aan den vroegen morgen van 4 Augustus, toen de order tot vertrekken kwam. Toen waren Duitsche troepen, naar later bleek, reeds Belgiö's grondgebied binnengedrongen en .bevonden zij zich in de nabijheid van Vfsé. Op den len Augustus des morgens 1 uur trokken wij naar de grens. Per spoor gingen onze troepen naar Ans, een plaatsje nabij Belgisch Limburg, vanwaar naar St. Nicolaas werd opgerukt. Daar overnachtten wij in schoollokalen, waar bossen stïoo onze legersteden uitmaakten. Den volgenden morgen vroeg werd ver der voortgerukt naar Bois-de-Breux, waar :1e eerste berichten van de Belgische voor poten inkwamen. Daar vernamen wij dat een Duitsche patrouille, die zich op Bel gisch gebied had begeven, met de Belgi sche voorposten in contact was gekomen. I en schermutseling bad plaats gehad, waarbij een Belgisch lancier werd ge wond, doch dc Duitsche patrouillb ver jaagd werd. Dit onbeduidend' voorval gaf oenige boweging in onze gelederen het was een succesje, waarover werd gejuicht. Wij lnjgonnen toen te begrijpen dat oer gewapend optreden tot verdediging van den eigen bodem waarschijnlijk zou zijn, dat het geen manoeuvre gold, waarvoor onze troepen in het veld waren geroepen. Wij brachten den nacht in Bois-de- Breux door en werden daarvoor voor deel bij de bewoners ingekwartierd. Som migen onzer waren zoo gelukkig voor dien nacht een bed te vinden, doch het moerondeel moest zich tevreden stellen mot een slaapplaats op den grond in een schuur of op een zolder. De voldzak diondo daarbij tot hoofdkussen, terwijl de kapotjas de oenige dekking verschafte. Do rust, welke wij daar kregen, was van korten duur. Reeds te 2 uur in den nacht verlieten wij Bois-de-Breux. Wij marcheer den in den donkeren nacht langs C'henóe, op korten afstand ten zuiden van Luik, naar. het imièr oostelijk gelegen Fléron- Bonoelles, waar het tooneel was van den strijd. Toen wij daar aankwamen, was het gevecht reeds in vollen gang. De bloedige strijd om Luik was aange vangen. Luik is omgeven door een gor del van forten on versterkingen, welke gelegen zijn op hoogten, die de geheele omgeving met hun artillerie bestrijken. Te midden van dien fortengordel ligt de mooie stad, als 't ware beschermd door oen ijzeron keten. Op deze moderne ves ting hadden de Duitschers hun strijd macht geconcentreerd, teneinde ze te doen vallen om een doortocht te banen voor hunne voor Frankrijk bestemde troepen en ze te bezetten als oen steunpunt voor de verbindingslijnen in het land, dat zij wensch- ten te betreden. 'l en gowoldige strijd is hier gestreden. Reeds bij het bqjreden der hoogten, ron dom Luik gelegen, hoorden wij het ka nongebulder en toen wij naderden, hoor den wij daartusschen het geknetter van bet geweervuur en het ratelen der mi trailleuses. Steeds duidelijker kwam het lot ons, totdat wij ons ineens te midden van den strijd bevonden. Daar was het oen oorvordoovend loven. Door het lage struikgewas, waarmede deze hoogte is begroeid, kropen wij met het geweer in di' hand over den bodem voort, hier en daar dekking zoekend achter een boóm voor de kogels, die fluitend over ons heen vlogen. Wij bereikten daarna een bosch, waarin wij ons iets vrijer konden lH'wegen en namen aan het einde daar van onze posities in de slaglinie in. Fen vreeselijke strijd had daar reeds gewoed. Het slagveld was overdekt met lijken en aanhoudend werden de gewonden wegge dragen langs en door het bosch naar de plaats, waar zij buiten hot !>ereik der vij andelijke kogels waren. Die eerste aanblik van aulk een slag veld is verschrikkelijk. Tijd om daarover na te denken was er niet. Wij zelf ston den bloot aan een hevig geweervuur, d* kogels floten aan alle kanten om ons heen en menig makker, die daar den. vuurdoop onderging, is van dit slagveld niet weergekeerd. Het eerste komen in het gevecht, dat plotseling blootstaan aan het doodsgevaar maakt men gemakkelijker door dan men Vel denken zou. Zoodra het vuur op ons geopend was, kwam er in ons een wild begeeren tot neerschieten van den vijand, die zijn moordend lood over ons uitstort te en wij dachten aan niets anders meer dan aan het dooden van een zoo groot mogelijk aantal vijanden. Eerst later, na dat het gevecht was geëindigd, geeft men zich rekenschap van al het verschrikke lijke wat er is gebeurd. Het gevecht was uiterst verwoed. De geheele derde divisie was hier in het vuur. De lichte stukken onzer artillerie ondersteunden het felle geweervuur dat wij richtten op de tegenover ons liggende zijde, vanwaar de Duitsche troepen in overgroot aantal ons geweldig bestookten 'u hun artillerie ons met granaten over goot, die dicht in onze nabijheid met ha vigen knal uiteenspatten en de scherven 10 A 20 meters in den omtrek wegslin gerden. De Belgen gaven aanvankelijk geen kamp. Met doodsverachting hebben zij daar gestreden, maar de groote over macht, wij stonden één tegen vjjf m Duitsche zijde, maakte het ons onmogelijt den vijand te verdrijven. Fn nieuwe ver sterkingen rukten aan Duitsche zijde aan en nog moorddadiger werd het vuur, zoo dat de positie door ons ingenomen, niet houdbaar werd. Niettegenstaande onze held haftige verdediging moesten wij wijken. Voet voor voet onzen bodem verdedigend trokken wij langzaam terug. Wij kropen over deu grond, telkens vurend, naar het bosch, waardoor wij waren gekomen. Op nieuw hielden wij stand en bestookten den vijand, doch de dichte kogelregen nood zaakte ons de met zooveel verbittering go voorden strijd op te geven de terug tocht werd bevolen. Uren aaneen had het gevecht geduurd. Het geweer- en mitrailleuse-vuur en niet minder de shrapnels hadden groote ver liezen veroorzaakt aan onze zijde, doch het aantal van hen, die in de Duitsche rijen vielen, was, door de gunstige po sities, door de Belgen ingenomen, veel aanzienlijker. (Wordt vervolgd. Motorlogger gezonken. De te IJmuiden binnengekomen stroomtrawel „Otono" rapporteert, dat de Vlaardingsche motorlogger „Maria Christina", schipper J. v. d,| Hoeven VL 40 (Reederij Jacob Goud»' appel Jzn., Vlaardingen) op 40 mijlei ten N.W. van IJmuiden vermoedelijk op een mijn geloopen en gezonken is. De bemanning kon niet gered worden. Het mijnengevaar. t De Minister van Marine heeft naar aanleiding van een bespreking die. gisteren met de directies der groote Nederlandsche Stoomvaart-Maatschap pijen plaats vond, bepaald, dat in hot belang der scheepvaart het Neder landsche lichtschip Noord-Hinder, dat thans nog gelegen is binnen het door de Engelsche Admiraliteit als onveilig aangegeven mijnenveld, zoo spoedig mogelijk ong. 10 zeemijlen in Noorde* lijke richting zal worden verplaatst en wel naar een punt gelegen in den lijn gaande van het Nederlandsche licht schip Schouwenbank naar het Engel- sche lichtschip Galloper. Bovendien zal de Nederlandsche Regeering de gebruikelijke scheepvaartrouten tm soben de nieuwe plaats van het licbti schip Noord-Hinder en de Nederland-I sche kust overdag doen bekruisen door een politievaartuig van Hr. Ms. zoo- macht teneinde van hun ankers geslagen mijnen op te sporen en on* schadelijk te maken. Vergrijpen tegen de krijgstucht. In het Huis van Bewaring te 's-Gra- venhage zijn thans een 60 tal mili tairen gedetineerd, die allen voor den krijgsraad moeten terecht staan wegens ernstige vergrijpen tegen de krijgs tucht. Vooral komen veelvuldig voor dienstweigeren en bedreigingen met woorden en gebaren zelfs mishande ling van meerderen. Het zijn vooral deze vergrijpen, die zeer zwaar door den krijgsraad gestraft worden. (N. Crt.) Nederland en Duitschland. BERLIJN, 28 October. - B* treffende het onderhoud tussc onderstaatssecretaris Zimmermann on mr. Troel8tra| merkt de (consei-, tieve) Deutsche Tageszeitung hetv gende op Zimmermann spreekt daarmee slechts de opvatting van de Dui Regeering uit, maar die van de sche bevolking. Wy weten, dat Nederlanders alleen Nederlanders len zijn, niets anders. Geheel scheiden daarvan voert ons ook egoïstisch Duitsche overweging tot de overtuiging, dat een zelfstan dig, iu alle opzichten souverein vrij Nederland voor het Duitsche Rijk onder alle omstandigheden een betere buur zal zijn dan een Nederland, dat men /an Duitsche zijde onder pressie zoo brengen of zou trachten te brengen. Op een mijn geloopen. De Katwijker logger „Agtha Maria" ji te IJmuiden binnengekomen en be kostigt het bericht van het op een mjjn loopen van den Vlaardinger log ger „Maria Christina". De schipper deelde mede, dat de logger in 30 se conden tijd was gezonken en met man eo muis vergaan. Pogingen tot redding werden gedaan, doch waren nutteloos, want in oenige seconden was van het schip niets meer te zien. De 14 man* sterke equipage is omgekomen. De omgekomenen zijn de 40-jarige schipper Joh. Van der Hoeven en zijn 15-jarigö zoon I. Van der Hoeven, beide te Vlaardingende gehuwde stuurman J. Vermeer uit Vlissingen, voorts 9 opvarenden uit Marken. TWEEDE KAMER. Vergadering van 28 Oot. 1914. Voorz. Mr. H. Goeman Borgesius. (Vervolg.) De heer de Meester u. 1. drong aan op spoedige behandeling van de Djambi-concessies, ter voorkoming van moeilykheden. De heer van Deventer v. 1. schetste de loyale houding van de Iniandsche bevolking en meende dat d# regeering als de oorlogstoestand voorbij zal zijn uit erkentelijkheid voor de betoonde aanhankelijkheid, zelfbestuur aan de Iniandsche bevol king moet geven. Verschillende sprekers bepleitten nog salarisverhooging van ambtenaren. De Minister van Koloniën de heer Pleyte, betreurde dat door de tijdsomstandigheden, zooveel posten verminderd '"moesten worden, en de samenstelling van de .begrooting voor een groot deel is vernietigd. Hoewel het een hard beginsel was, moesten alle salaris verhoogingen geschrapt worden. De Minister beantwoordde de versohillende spr.'s en deelfie ten slotte mede hoe het hem bijna was gelukt #en Indische leening van 100 millioen te sluiten. De oorlog Jkwam. echter (jnasohep,- beide. De Minister zeide maatregelen te zullen nemen die hij noodig acht, waarna de algemeene beschouwingen worden gesloten. De vergadering werd daarna ver daagd tot Donderdagmorgen half twaalf. GOUDA, 29 October. Afscheid Inspecteur Tenckink. Gistermorgen te negen uur werd door het politiecorps alhier officieel afscheid genomen van den vertrekken- ken Inspecteur van Politie, den heer Tenckink. In een der wachtlokalen, was daartoe het geheele Politiecorps bijeengekomen en word den heer Tenckink bij monde van den hóer Roos, Onder-Inspecteur van Politie als volgt toegesproken H Wel Edelen Heer Inspecteur, Mijn heer Tenckink, Men he0ft mij verzocht, om U, Voordat U dit korps gaat verlaten, namens onjs allen een woord ten af scheid toe spreken. Ik behoef U niet zeggen, dat uwe benoeming tot Adjunct-Hoofd-Inspec- tear van Politie te Haarlem, met welke benoeming wij U allen hartelijk ge- lukwemschen door ons met gemengde gevoelens werd vernomen, deels met vreugde en deels met leedwezen. Met vreugde omdat wy U zoo van harte gunnen, een hoogere positie in het leger der Nederlandsche Politie, met leedwezen omdat wij U zoo noode zien vertrekken. IJ, die in het tijdperk van Augustus 1908 tot heden, zooveel goeds voor ons allen gedaan hebt, U, die naast den eisch van strenge plichtsbetrach- ting, tegenover ieder onzer een groote humaniteit betoonde, U, was ten allen tijde voor ieder onzer steeds bereid ons in onze moeilijke taak voor te lichten on te helpen waar zulks noodig was. Het kan U dan ook geen verwon dering wekken, dat, toen uwe benoe ming bekend werd, er aanstonds stemmen opgingen, die bij allen weer klank vonden om aan U, naast woorden van dankbaarheid, een stoffelijk aan denken aan te bieden, in de hoop, dat U dit wel zult willen aanvaarden. Onze keus was moeilijk, doch wij hebben gemeend en gehoopt daarin geslaagd te zijn door U dit voorwerp hier werd den vertrekkenden Inspec teur een pracht antieke kleerenhanger met doek en bronzen plaat mot ins criptie aangeboden) aan te bieden. Het is een voorwerp klein in waarde, maar naar wij hopen groot in betee- kenis. Immers als U straks in uwe nieuwe positie U ook een nieuw tehuis gekozen zult hebben, dan, wij ver trouwen daarop, zult U, bij het komen en gaan van uit en in uw woning U steeds gedenken het Goudsche Politie corps, wier hartelijke en beste wen- U immer zullen o De heer Tenckink, die blijkbaar diep getroffen was, door de blijken van zooveel sympathie zijner ondergeschik ten dankte met eenige hartelijke woor den en nam vervolgens met een hand druk van ieder hunner afscheid. Holl. Mij. van Landboaw. Gisterenavond hield de afd. Gouda en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij %en Landbouw op de bovenzaal van het Café „het Schaak bord" een leden-vergadering, die door ongeveer 50 personen was bezocht. De Notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter, de heer Valckenier de Greeve deelde mede, dat van een paar leden-landbouwers brieven waren inge komen, behandelende zaken die in verband met den oorlog waren ont staan. Deze brieven waren nog niet in de bestuursvergadering behandeld, zoodat daervan geen verdere mede- deeling kon worden gedaan. Voorts deelde spr. mede dat in over leg met den garnizoens-commandant hier een landbouw-cursus was opge richt, waaraan door 96 militairen werd deelgenomen en dat men zoo gelukkig was geweest, de leeraren onder de militairen zelf te te vinden, nl. luite nant Scheltema, die veearts is, de ad- spiranten-vaandrig Schaafsma en de Wint, die beiden diploma hebben van de landbouw-sohool. Deze cursussen worden gehouden dés Maandags en Donderdags op de bovenzaal van „de Harmonie", die daarvoor gratis is af gestaan, terwijl zooveel mogelijk des Vrijdags-avonds een lezing zal worden gehouden. De eerste maal is deze lezing gehouden door den heer Bos, de zuivel- consulentVrijdag a.s. zal de heer Slib uit Rotterdam een lezing houden, ter wijl de heer Neeb zich eveneens dis ponibel heeft gesteld. De onkosten aan deze cursus verbonden zijn gering, zoodat het zeker wel de goedkeuring der leden kan wegdragen, dat'die door de afdeeling worden betaald. Deze mededeel in gen werden onder applaus goedgekeurd. Het bestuur meende op het voorstel van het hoofdbestaur om voor het aan- koopen van een rasbeer een subsidie van f 50.te ontvangen, niet in te gaan het bestuur Rad een conferentie gehad met de Graaf en deze was bereid een rasbeer aan te schaffen, zoo de afdeeling daarvoor een kleine subsidie Voorts kon worden dat de cursus te Berkenwoude met 15 leerlingen was aangevangen en dat die te Gouda zijn tweede jaar was begon nen met 20 leerlingen. Een toevallig verschijnsel is het dat geen deper leer lingen onder de wapenen moeten komen. Nog werd medegedeeld, dat de gren zen voor uitvoer van kaas gesloten zijn, hetwelk misschien 2 a 3 weken zou duren, omdat men eerst de voor raden wilde opnemen. De prijs zou misschien daardoor een kleinen terug slag ondervinden. De heer Hoogenboezem maakte een opmerking dat in de Landbouw courant een bericht over de kaas had gestaan en dat daarin was gesproken over oorlogswinst. Dat zulke berichten in een dagblad worden opgenömen kan er nog mede door, maar de Land- bouw-Courant moest beter op de hoogte zijn. De Voorzitter had dit niet gelezen, doch op de alg. verga dering konden de afgevaardigden daarover wel spreken. De punten van beschrijving voor de Alg. Vergadering der Maatschappij op 4 November te Amsterdam te houden werden daarop behandeld, en werd den afgevaardigden daarvoor een vrij mandaat gegeven. Tot afgevaardigden naar die ver gadering werden benoemd de hh. Val ckenier de Greeve en Roos, tot plaats vervangers de hh. de Vries, Hoogen- doorn en Moons, de beide laatsten omdat zij een gelijk aantal stemmen hadden. Daarop was aan de orde de toe lichting van het bestuur voor het%an- koopen van veevoeder. De hh. de Vries en Roos waren afgevaardigd ge weest naar de gecombineerde verga dering te Rotterdam en eerstgenoemde deelde mede dat niet zooveel daarvan kon worden medegedeeld. Het graan zal door de regeering niet zoo goed jeven, dat er geen kwaliteit gegarandeerd wordtbij op gave moet direct het geld worden ge deponeerd zoodat men daarvan geen rente trekt; men weet niet wanneer het graan zal aankomen. Men mag zich eerst wel goed bedenken, alvorens tot aankoop over te gaan. Dit punt zal zeker nader op de Alg. Vergadering worden besproken. Door den Voorzitter werd ten op zichte van de lijnkoeken aan den heer Braat gevraagd of hij dacht, dat daaraan gebrek zou komen, waarop de heer Braat meende dat dit niet het geval zou zijn, vooral daar de uitvoer van lijnzaad verboden is en de nieuwe oogst eerst in December komt. Bij de rondvraag vroeg luit. Schel tema het woord en zeide zijn groote dankbaarheid te moeten betuigen aan deze vereeniging, door welke hier een groot aantal boerenzoons uit den achterhoek van Gelderland en Over ijssel, die hier in garnizoen zijn en die niet hun bedrijf konden uitoefenen, toch practisch konden worden opge leid voor hetgeen zij noodig hadden. Namens zijne -militaire leerlingen dankte hij deze vereeniging voor het genomen besluit tot oprichten van den cursus. De Voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat luit. Scheltema te dezer stede, de heer Schaafsma te Berken woude en de heer de Wint te Stolwijk lezingen zullen houden. De vergadering werd daarop ge sloten. In eene vergadering van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven werd een loonkwestie van het perso- XT w a--—'cery v/k Daar in neel der N. V. Gebr. Steensma behandeld. een der bladen vermeld Was, dat de heer Steensma het loon niet wilde betalen, wordt medegedeeld, dat het aan de werklieden toekomende loon zal worden uitgekeerd op een wijze als de Kamer van Arbeid aangaf. Van het front van Luik naar Antwerpen. In dit en in de volgende nummers van dit blad zal verschijnen een ge trouw relaas van het wedervaren van een strijder in de Belgische gelederen, die aan het front den veldtocht van Luik tot Antwerpen heeft medege maakt. Het hierin verharde isJ'Watfrheid- getrouw en bevat velëHói'1 bijzbhdèiv heden, welke tot nog toe niet bekend zijn geworden. De vluchtelingen in Gouda. Het aantal vluchtelingen, dat hier ter stede verblijft, neemt dagelijks af. Van hen, die in de Sociëteit „Ons Genoegen" verblijven, vertrokken er heden w.eer 43. Haastrecht. Gisteren vertrokken van hier gische vluchtelingen, zoodat in heel reeds 20 zijn vertrokken. Bei ge- Waddinxveen. Lammeren, a Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vrijwel, 9.— 4 15 Graskalveren, goede aanvoer, handel vrij wel 40.a 00.—. Fokkalveren 84 a8.— Eieren weinig aanvoer, handel vlug per !00 stuks, 8.- Kaas, aangevoerd, 45 partijen, handel ïlug. ie kwal. 36.— i 38 ade kwal. 3'4 J 35* Zwaardere 37.50 i 39,—. Noordhollandsche a Boter redelijke aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.55 4 1.60, Weiboter 1.40 4 ƒ1.50. Wegens periodieke aftreding van do leden der Kamer van Koophandel on Fa brieken in deze Gemeente, n.lt de H.H, J. Berghuis, C. Jongenburger en A. van Wesson zal op Vrijdag, den 27 Novem ber a.s. ten Raadhuize oenc verkiezing plaats hebben van drie Leden dier Ka mer. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 29 Oct. Communiqué van gis teravond 11 uur luidt In België werden twee aanvallen van den vijand in do buurt van Dixinuiden afgeslagen. Het schijnt dat de aanvallen van de Duitschers op hot front Niouw- poort-Dixmuiden verzwakken. Wij zotten ons offensief ten noorden van Yperen voort. Tusschen La Basséo en Lent maken wij kleine vorderingen. Overigens valt niets nieuws te ver melden. Men seint ons uit DEN HAAG De Engelsche legatie deelt mede De Belgische Regeering telegra feerde gisteren aan den Belgischen gezant te Londen De toestand van de troepen aan de Yser is verbeterd. Het vuuj: van de vijandelijke artillerie is verminderd en tot zwijgen gebraoht door de kanon nen van de Engelsche vloot. De ope raties van de geallieerden tegen Yperen zijn weer bevredigend. LONDEN, 29 Oct. .Het Officieele Belgische communiqué deelt mede dat de strijd in België met groote hevig heid voortgaat doch de laatste berioh- ten van het front wyzen er op dat de bondgenooten hun stellingen handha ven en ze versterken. Aan het Oostelijk Front Pt.TROGRAD, 29 Oct. Het officieel communiqué van den goneraleu staf luidt In deu slag ton zuiden van de Pilitza welke vier dagen duurde, brachten onze troepen aan de Oostenrijk-Duitschc legers ernstige nederlagen toe. Tusschen de Pilitza en Wloatohoff werd de tegenstand van het 20e Duitsche le gercorps en het Gardecorps der Dnitsche reserve definitief gebreke» door de held haftige aanvallen van onze troepen op 20 (Jetober. Wij hebben de defensieve ver sterkte positie bij Poiitclma stormender hand genomen en bij Berdzcje een gi deolte der Oostcnrijksohe troepen omsin geld. In den nacht van 27 October trok de vijand in wanorde terug op de linie Fdlinsk-ltadom-Ilja. Wij namen kanonnen en krijgsgevange nen. De overwinning die wij ten zuiden van de Pilitza hebben behaald en waar van de terugtooht van den vijand over een groot front hot gevolg was is van enorm belang. MARKTBERICHTE*. Gouda, 29 October. 1914. GRANEN: Onveranderd vast. Tarwe: Zeeuwsche ia.50 4 13.— mindere dito 12.25 4 12.40. Afwij kende 11.1 ia.—Polder 11. 4/ 11.50. Rogge Zeeuwsche 10 25 4 11.—. Polder 9.754 10.25. Buiten- landsche per 70 kilo 10.^0 a 11.— GerstWinter 9.s 9 50. Zomer 9.— 4 9.25 Chevalier 9.50 A 10.—, Buitenl. voerger3t per 65 kilo - 4 Haver per H.L. 5.75 4 6.—. Per 100 kilo f 11.50 4 ix 75. Hennep zaad: Buitehlandsche per 50 Kilo /8 50 4 9.—. Kanariezaad 23.4 ƒ,25.—. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo f'x7 4 18.Koolzaad 13 50 4 14.50 per H L. Erwten Kookerwten 14 4 15.Buitenlandsche voererwteft per 80 Kilo 4 Boonen bruine boonen 15.50 4 17.witte boonen f 19.4 20,— Paardenboonen 9.75 a 10.25 Duivenboonen n.— 4 12.— Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed '4 Kleine ronde ƒ12.50 4 f i3-5°- Veemarkt. Melkvee redel. aanvoer handel en prijzen matig. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vrywel, 29 4 32 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, groote aanvoer, handel matig, 20 4 22 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig 1.— 4 1.40 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel, matig 4 PARIJS, 29 (Jet. Het Communiqué van gistermiddag drio uur meldt over hot oos telijk oorlogstooneel Ten Zuiden van Warschau strekt de slag zich uit van Rawa tot de Ujanka, een zijrivier van de Woichsel. De Rus sen brachten den Duitschers aanzienlijke verliezen toe ten noordoosten van Rawa. Tn Galicië winnen dc Russen terrein ten zuiden van Rambor. In de Podburvalloi werd de 38e Hon- veddivlslo en afdoellngen landstorm om singeld en geheel vernietigd. 20 kanon nen en een aanzienlijke hoeveelheid ma teriaal worden buitgemaakt. In Oost- Pruisen zijn de pogingen der 1 Duitschers generaal Beyers de regoering ontrouw zijn geworden heeft groote teleurstel ling verwekt bij de Liberale zoowel als bij de Conservatieve Engelsche Pers, doch men vreest niet of Botha die reeds van Pretoria naar het front is vertrokken zal er in slagen aan een groot deel van de Hollandsche Boeren van den _opstand af te houden. LONDEN, 29 Oct. De militaire mede werker van de „Times", de rebellie in Zuid-Afrika besprekend, merkt op, dat de Duitschers natuurlijk ten zeerste zich zul len verheugen over het optreden van De waarvan het ernstigste resultaat I can y hier en len miBlukt. daar hot offensief) te hervat- De Russischo legatie te 's ilravenhag- deelt mede dat de -Russen ten Vuiden van dc Iljanka drieduizend soldaten 1 en 50 of- jicioren krijgsgevangenen maak»-, terwijl 8 kanonnen en mitrailleuses \y/rdon buit gemaakt. LONDEN, 29 Oct. De correspon dent van de Daily Chronicle te Petro- grad die juist van Warschau is terug gekeerd meldt dat de stad voortdurend kalm is gebleven onder het bombar dement. Bijna iederen dag werden de bommen op de stad geworpen waar door in het geheel 30 personen wer den gedood en 99 gewond, waaronder veel vrouwen en kleine kinderen. De corr. bracht een bezoek aan de loopgraven der Duitschers nadat deze waren teruggetrokken en bevond dat ruim en gerieflijk waren gemaakt hetgeen er op wijst dat de Duitschers daar waren gekomen met de bedoe ling er geruimen tyd te blijven. In deze loopgraven waren goedingerichte ondergrondsche woningen welke al lerlei meubelen en soms zelfs spiegels bevatten. - LONDEN, 29 Oct. Het boricht uit Zuid-Afrika dat generaal de Wet en Wet, vopr dc Fngclschcn zullen verwachten. De Duitschers en hun vrienden, de „ver raders" hebben ongetwijfeld het oogenblik gunstig geacht nu de troepen der Unie naar Zuid-Afrika op weg zijn en i/h het Britsche garnizoen voor den strijd in Eu ropa was teruggetrokken. Maar het oogen blik zal misschien niet zoo gunstig zijn als het schijnt on de Britsche macht zal allicht niet zoo ontwapend zijn als het lijkt, zelfs al zou het onverwachte ge beuren en de rebellen slagen in htm aanvankelijke bedoelingen. W^sboc- ten ons hoofd niet verliezen arch |ons zelf voor een oogenblik doe/ afhot/den van ons voornaamste doel, de vernieti ging va» het Pruisische militarisme. (Hbld.) Hollandsche couranten in België. Men seint ons uit Valkenswaard Sinds eenige dagen kwamen geregeld eenige Belgen oouranten opkoopen te Eindhoven om deze in de Bolgischo dorpen Moei, Lummel, Peer enz. te verkoopen. Deze verdienden daarmede een aardig daggeld, doch de Duitschers kregen er de luoht van en arresteerden drie opkoopers. Hun oouranten werden verscheurd en de mannen werden een dag opgesloten. Engeland's hulp voor de Belgische vluchtelingen niet aanvaard. Omtrent het aanbod van de Èngel- sche Regeering aan de Nederlandsche om bij te dragen in de kosten van onderhoud der Belgische vluchtelingen verneemt het Persbureau Vaz D^s dat het bedrag, hetwelk het Engelsche jovernement ter beschikking van de Sed. Regeering had gesteld, f 600.000 bedraagt. De Nederlandsche Regeering heeft het aanbod beleefd van de hand gewezen met de by voeging dat zij, nu zij de taak van de vluchtelingen te helpen, zelf op zich heeft genomen, ook de kosten daarvan ze)f wensoht te dragen. Koninklijke Steun. Naar wij vernemen heeft H. M. do Ko ningin aan den burgemeester van Marken •n geldelijke bijdrage doen toekomen tot -niging van den nood hi de gezinnen, i^ike getroffen zijn door de ramp van d« Vlaardinger logger waarbij een 9-tal Marker vissthers zijn omgekomen. Brusselscho dagbladen. SAS VAN GENT, 29 Oct. Te Brus sel zijn drie nieuwe dagbladen opgo- richt, die met toestemming van de Duitsche autoriteiten worden verkocht. Het zijn „Le Bruxellois". „Le Quoti- dien" en „Le Reveil". De beide eer- te, die reeds eenige dagen verschij nen, worden zeer druk verkocht. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer werd do behandeling der Indische begrooting voortgezet. Door den heer Van Deventer (v.-d.) werd voorgesteld in verband met het rapport van den Regeerings- commissaris, den post daarvoor wol kan Worden gemist. Dit voorstel wordt met 33 tegen 26 stemmen aangenomen. van het Koninklijk MeterioloKisci; Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.3 te Hernosand, laagste stand 740.1 te Mnnohen. Verwachting tot den volgendon dag: Meest matige wind uit oostelijke richtingen, betrokken tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelf de temperatuur. BCRGERLIJKE" STAND. GOUDA. GEBOREN27 Oct. Keeltje, d. v. P. van den End en O. Sanders. GEHUWD28 Oct. H. L. Luijnen- bnrg en M. de Hoop. H. M. D. Thesingh en E. van der Zaan. W. 8. Zielhorst en A. Donker. J. Kam- meraad en A. M. Zuijdveld. E. Apol en A. A. van der Graaff. OVERLEDEN27 Oct. Cathariim L. H. van dor Does, wed. v, G. J Steens Zijnen, 88 j. 28. Piet,,, Brakel, 84 j. Maria M. van Vlaar- dingen, goh. met 3. A. vim der Valk, 48 j.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2