TTlt dLe Pers- Binnenland. Stadsnieuws. 406e STA.ATS-LOTERIJ. Laatste Berichten. SFOÏ3T. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht UrilGERLIJKR STAND. Een Turksche proclamatie* Van Tarksche zijde is, gelijk de „Tkgl. Rundschau" meldt, naar wij aan het Hbld. ontleenen, de volgende Eroclamatie uitgevaardigd in de Ara- ische taal aan alle Mohammedaansche soldaten, die in de gelederen der bond- genooten strijden: „Mohammedaansche soldatenÖij bevindt u in handen van de vijanden van Gods recht en geloofmet hen te zamen trekt gij in den oorlog. Wanneer gij dit echter doet, begaat gij een zonde tegen het geloof, welke Gods toorn zal wekken. „Mohammedaansche soldaten, die op het slagveld vallen, waar zij aan de zijde van de vijanden van het geloof strijden, zullen eeuwig in de hel moe ten zuchten, waar zij vereenigd zullen zijn met zondaren en verdwaalden. I)e Franschen hebben het geloof met voeten getreden, God en den hemel den oorlpg verklaard. Allah zegt ech ter in den Koran, dat hg hen, die met goddeloos volk ten strijde trekken, zal vernietigen. „Het is onze heilige plicht de Fran schen te vernietigen en de wereld van den Islam uit hun handen te redden, tegen hen de banier van het oproer te verheffen. Wanneer gij aan hun bevelen gehoorzaamt en ten strijde trekt, zult gij in den oorlog tegen een volk, dat tot verdediging van het recht en de rechtvaardigheid do wapenen heeft opgenomen, onvoorwaardelijk sterven. Alle ongeluk dat over den Islam is gekomen, hebben Kngoland, Rusland en Frankrijk over u gebracht. I)e tijd is gekomen om op te staan tegen hon die onze oor en trots vor- nietigen." Bulgarije dóraobiliseort. SOFIA. De regoering hooft bovol gegeven do beide oudste lichtingen, die onder de waponon staan, naar huis te zenden, en heeft twoo lichtingen reservisten voor legoroefeningen opge roepen. De Belgische vluchtelingen in Engeland. Ten einde de valide Belgen die thans in Engeland verbly ven gelegenheid te geven zich bij de strijdonde legermacht der bondgonooten aan te sluiten is Vrijdag een rocruteeringslniroau ge vestigd in de wachtkamer van 't vluch telingen-comité te Aldwych. Hot bu reau staat onder directie van den Belg. militairen attaohó. In overeen stemming mot don wensch van de Belgische militaire autoriteit zullen volgens do Morning Post diegéheu, welke zich niet als vrijwilligers aan bieden by het leger der bondgenooten te werk worden gesteld voor ver schillende werkzaamhwlen in de kam- Kmenton. Dozen zullen op 15 Novein- r naar Frankrijk wordon gezonden. Er is ook voorgesteld dat oon aantal arbeiders onder do Belgische vluch telingen naar Frankrijk zouden gaan en daar tydolijk work zouden zoeken in die takken van bedrijf welke thans noodlijdend zyn, wjjl de Fransche arbeiders aan 't front staan. Zoo zouden tegelijkertijd èn Belgen èn Franschen worden geholpen. De heer Hanning, pres. van do Britsche Kamer van Kooph. te Parys, die thans te Londen vertoeft, verklaarde zich tegenover een redacteur van de Morning Post zeer ingenomen mot het plan, hoewel hy or tevens on wees, dat byv. de myn- en metaalnyverheid in de noordelyke districten van Frankrijk thans geheel vernietigd is. lil gewone tijden trekken een groot aantal Belgen steeds de Fransche grenzen over om daar arbeid in den landbouw te vinden. Thans is or zulk een emigratie meer dan ooit noodig on gewensoht. De organisatie daarvan moest echter door de beide betrokken rogeeringen en later door de Fransche Kamers van Koophandel geschieden, meende de heer Hanning. Indien deze autoriteiten met. het plan konden meegaan, dan zou de Britsche K. v. K. te Parijs haar best doen om do uitvoering er van te vergemakke lijken. Verliezen in den oorlog. BERLIJH, 2 Nov. (M. B.) Van Duitsehe zyde. Het Weener blad Rundschau berekent de Russische yor- liezen op meer dan een millioen sol daten. Bij deze verliezen zijn de ver- liezon van het Duitsehe leger op 340.000 koppeu geschat. In werkelijk heid zyn de verliezen hooger en wel minstens 1.000.000 man, zoodat de Russische verlie^pn op lmillioen soldaten ongeveer zullen komen. Van Engelsche zyde. Aan een door de Engeliiche Legatie ontvangou telegram van het Ministerie van BuitenlandBche Zaken dd. heden wordt het volgende ontleend: Volgens de statistieken zyn 7863 Duitsehe krijgsgevangenen geïnter neerd in de week van den 14den tot den 20sten, niet medegerekend dege nen, die op last van onze medische en militaire autoriteiten op weg zyn van het front naar de achterhoede. Een Russisch officieel rapport meldt de definitieve mislukking van de Duit sehe poging om door de versterkte Russische positie heen te breken. Op het Oost-Russische front zijn de Russen op verscheidene punten voort- gerukt in den omtrek van den Weich- boI, Postynin, Lenozyca, Lodz; Ostro- vee wordt krachtig verdedigdin Galicië heeft zich geen verandering van beteekenis voorgedaan. Wanneer de prijzen door het Ber- lijnsch Statistisch Bureau wordon ver geleken blijkt daaruit verhooging van verschillende levensmiddelen te Ber- lijn, gedurende de periode Juli— September 1914, vooral granen, bloem, ulvruchten, aardappelen, eieren en ter. De Tnrksche vloot. Omtrent de grootte en de gevechts- waarde van de Turksche vloot schrijft O. 8. in „Het Vaderland Al is liet nog onzeker, of Turkije reeds tot de oorlogvoerende mogend heden moet worden gerekend, ter zee is het aanvallend opgetreden eenige inlichting omtrent de Turksche mari ne zal dus vermoedelijk den lezer wel kom zijn. De geschiedenis der zeemacht van het. Ottomnansche Keizerrijk is een lange en in menig opzicht eervolle; het zou wel een wonder zijn, als de deugdelijke militaire eigenschappen, waarvan de Turk in het leger zoo menigmaal blijk gaf, op de vloot niet tot uiting kwamenook heeft het Turkije nan bekwame raadgevers, vooral uit het personool der Britsche marine, niet ontbroken. Evenwel, en dit is de laatste halve eeuw met ieder tiental jaren sterker gaan spreken marine-mntorieel is kostbaar in aanschaffing en in onder houd en gebruik, maar kostbaar is ook een goed geschoold personeel en op eonn welgevulde schatkist heeft de Turksche vloot nooit kunnen steu nen. Iritusschen, juist thans zou een for- sche greep in den buidel gedaan zijo gewordenmen herinnert zich dat er kort geleden sprake was van twee der meest moderne slagschepen in Enge land in aanbouw op deze heeft echter de Britsche Regeering beslag gelegd; en zoo hot niet roods gosehiod is, zullen zy waarschijnlijk weldra hunne plaats in de Engeisoho vloot innemen. Eenigszins hooft Turkye zich voor dit verlies knnnen schadeloos stellen door het overnemen uit Duitscho han- den van den, in het bogin van den oorlog in Turksche wateren gevluchton slagkruiser „Goeben" van 23.000 ton waterverplaatsing, 28.5 mijl snelheid en bewapend met 10 kanonnen van 28 c.M. en 12 van 15 cM. en VAn den kruiser „Breslau" van 4550 ton, 27.5 mijl, 12 kanonnen van 10.6 c.M. Onder het oudere materieel zijn er enkele schepen die nog eenige dien sten kunnen bewijzen, wanneer hot onderhoud in de laatste jaren niet. to wenschen heeft overgelaten. Hoe wol dagteekenende van 1874, is het pantserschip Messudies in 1903 op de werf van Ausaldo te Genua gemo derniseerd. Het heeft 9250 ton water- verplaatsing, heeft met de nieuwe ketels 17 mjjl snelheid behaald, en is bewapend 'mot 2 kanonnen van 24, en 12 van 15 c.M. en een aantal kleinere, alles modern geschut. Verder zijn er nog do, in 1910 van Duitsohland overgenomen pantser- schepen „Barbarossa Naireddin" en „Forgnt Reis" (vroeger „Kurfürst Friedrich Wilhelm" en „Weissen- burg") 1891 van stapel golöopen, 10000 ton, 17 mijl snelheid, 6 kanon nen van 28 *M. Minder om zijn kracht, dan wel om zyn vermetel en succesvol optreden in den vorigen oorlog, verdient nog vermelding de beschermde kruiser „Heinsdich" van welk schip thanR hot beschieten van Russische kustplaatsen wordt gemeld. Dit vaartuig is in 1903 te Elawioh van stapel geloopen, heeft 3800 ton, 22 mijl snelheid, 2 kanonnen van 15 en 8 van 12 c.M. Als torpedovloot beschikt Turkye over een tiental moderne torpedoja gers van Duitsehe en Franscne her komst en 7 torpedobooten van minder dan 10 jaar ouderdom, deels in Italië, deels in Frankryk gebouwd. Onderzeeërs zyn, voorzoover bekend nog niet aanwezig. Wat het personeel betreft, mag aan genomen worden, dat het tegenwoor dige bewind te Constant!nopel, waarin het aan krachtige persoonlijkheden niet ontbreekt, met steun van bevriende zyde het zoo beperkte materieel wel van eene voldoende bemanning heeft kannen voorzienaan een deel daar* van is de ondervinding opgedaan in de oorlogen met Italië en met Grie kenland, ongetwijfeld ten goede ge komen. C. S. Duitsehe belangen en Duitsehe propaganda Het Vad. schrijft Leuven en, Mechelen en geheel de wijze, waarop de oorlog in België door de Duitschers is gevoerd, heeft aan Duitschland menig oprecht vriend in Holland gekost. m Dat oorlogsnoodzaak tot scherp op treden kan noodzaken, wéét en erkent men hier in Holland het verschil ligt aan de manier waarop men die oor logsnoodzaak opvat en toepast. Men heeft in Duitschland dat op treden trachten te verfoeilijken, te verklaren, te rechtvaardigen zelfs. Maar eerlijk gezegd gelooven wij, dat men door de wijze waarop men dat gedaan heeft, in Holland nog meer vrienden van zich afgestooten hoeft. Professorale geschriften, de nieuws- reportage, de particuliere en familie briefwisseling worden aan deze ver dediging dienstbaar gemaakt op een wijze, die wij hier in Holland niet apprecieeren, zoowel om de modus quo als omdat de geest van dit alles ten dit wordt bevestigd door hetgeen de Wochenzeitung uit Duitsehe han delskringen mededeelt) is„wie niet voor ons is, is tegen ons". Daarmee gaat gepaard een onaan gename pressie, en door particuliere en door sommige Duitsehe bladen op de Nederlandsche pors uitgeoefend. Dat wij, Nederlandsche bladen, onder goed toezicht staan in Duitschland, wisten we reeds lang. En het scheelt weinig of men zou ons onder een soort welwillende corateelo willen stellen en ons met vriendelijke aan drang willen hekeeren tot do patriot tische mooning, die in Duitschland wonderen doet, nl. dat wat Duitsch land doet, altijd welgedaan is, daarbij vergetend, dat wij géén Duitschers maar Hollanders zijn. De oorlogsleening. Men meldt uit Den Haag aan hot Hbld.4' Omttent de plannen inzake een oor logsleening van 250 millioen kan nog worden modegedeeld, dat 1iet in de bedoeling ligt aan de regeering mach- tiging te verleenen om, voor zoover de vrijwillige deelneming aan de lee ning tekort schiet, de hoogst aange- slagenen in de vermogensbelasting te verplichten aan de leening deel te neraon op de basis van hnn vermogen. De ronto over dit gedwongen gedeelte zal lager zyn dan voor het vrijwillige gedeelte, om aldus de animo voor vrij willige deelneming te bevorderen. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen in ieder geval vermogens beneden de 60,000 gulden worden vrijgelaten, „Do Vaderlander". Deze week zal het orgaan van de Liberale Unie, „De Vaderlander", weer verschijnen. De Staatsloterij. Naar het Vad. uit goede bron ver neemt, wordt er in geen geval aan gedAcht, het aantal loten van de Staats loterij uit te breiden. Zoodanige uit breiding is van den tegen woord igen Minister van Financiën niet te wachten. Over Roosendaal zijn gisteren 12,540 vluchtelingen uit Nederland naar Bel gië vertrokken. Invoer van meel. Naar aanleiding van het wetsont werp betreffende den aan- en verkoop van regeoring8wege van graan en meel, in het belang van de volksvoeding, en van veevoeder, in het belang van den landbouw, hoeft de firma Gerhard Polak, importeur van Amerikaansch meel te Amsterdam, mede namens andere importeara, aan den minister van landbouw, nijverheid en handel het volgende voorstel gedaan. Adressanten bieden aan, den invoer van meel te doen gesohieden op dus danige wijze, dat elk verlies door de regeering uitgesloten is. Op de bAsis van do thans bestaande verhouding dat tarwe-, meel- en broodprijzen niet meer zullen stjjgen dan strikt nood zakelijk is, verbinden aij zich, den verkoop van het door hen ingevoerde meel onder oontröle der regeering te zullen nitvoeren, op de wijze en tot prijzen gelijk de regeering hun zou toorsehrijven, zooals dan zakelijk is, en eenige verlaging mogelijk wordt, gelijk in de Memorie van Toelichting door den minister wordt gewenscht. Het gebruik van buitenlandsch meel is hier te lande bijna van het totaal verbruik van meel en tarwe te zamen. In de Memorie van Toelichting wor den de kosten van aankoop van graan en meel geraamd op f 2,600,000. Hier van zou dus ongeveer f 700,000 vallen onder meel, hetwelk, zoo zeggen adres santen, vermeden zou worden door aanneming van hun voorstel, waarbij alle deelen, welke de regeering ten bate van het broodetend publiek ge nomen heeft, verzekerd blijven en verlies voor de regeering uitgesloten is. Tevens zullen adressanten ernaar streven, den meelhAndel in stand te houden, waarbij zij desgewenscht de instructies van de regeering zullen volgen. Verder wenschen zij erop te wijzon, dat bij een normale verhouding tusschen tarwe-aanvoer de meelfabrie ken hier te lande in staat zullen zijn de aangevoerde tarwe tot bebuild meel te vermalen, waardoor van de aan gevoerde tarwe, thans aan den vee stapel onttrokken, als weleer hiervoor weer beschikbaar komt in den vorm van zemelen e.d. Het behoeft zoo zeggen zij, geen betoog, dat hierdoor de veestapel ten zeerste gebaat is, zonder eenige opof fering van de schatkist. Zij zijn gaarne bereid, hun voorstel nader mondeling toe te lichten, zoo noodig mógelijke bezwaron te ondervangen en gewensch- ta garanties te stellen. Hierop werd Zaterdag van den mi nister ten antwoord ontvangon, dat hij een nader onderhoud te dezer zake alsnog niet noodig acht. Adressanten hebben nn heden hun voorstel uitgebreid. Aan het desbe treffende adres is het volgende ont leend Uit in het bezit van adressanten zijnde gegevens blijkt, dat hier te lande zoowel de prijzen van veevoe der als van meel hooger zyn. dan in andere landen. Zij zullen zich voroor- looven", den minister binnen eenige dagen een plan toe te zenden, bij aan neming waarvan de geheele krediet aanvraag vrijwel kan vervallen, en tegelijkertijd de prijzen van meel en veevoeder hier te lande verlaagd knn nen worden. Alhoewel de belangen van den han del en de consumptie veelal tegenover elkaar staan, meenen adressanten, dat in deze een goede weg is te ..vinden, waardoor de handel, zij het dan ook met een kleine winst zijn bedryf kan voortzetten, en de consumptie tot la gere prijzon dan thans kan koopen. Teneinde evenwel verwijten van de zijde van den handel te vermijden, meenen zij juist te doen, hnn uiteen zetting bij toezegging aan den minis ter te pnbliceeren, omdat het hier betreft een kwestie van zoo algemeen publiek bolang, dat het gewenscht is, dat dogonon, die door hun voorstel hun belangon geschaad meenen te zien, in staat worden gesteld in het open hun persoonlijke belangen tegenover het algemeen te kunnen uiteenzetten. (N. R. Crt.) Uitvoerrechten. Een wetsontwerp is ingediend tot tijdelijke heffing van uitvoerrechten. Het uitvoerrecht bedraagt 8 ten 100 van do waarde der goederen. Geen uitvoerrecht wordt geheven van vicaliën, reisrijtuigen, waarmede ingezetenen buitenlandsche reizen on dernemen, boom- en veldvruchten en gewassen van Nederlandsch grondge bied en accjjns vrije goederen, die weder worden uitgevoerd na hier te lande eenige bewerking of herstelling te hebben ondergaan en goederen waarvan de waarde niet hooger is dan de gemiddelde waarde tusschen 1 Aug. 1912—31 Juli 1914. Uitvoer verboden. By Kon. Besluit is de uitvoer van kunstwol, wolafval, halfwolle goede ren, gemengde garens, wollen dekens, militaire lakens en daarvan vervaar digde kleedingstukken, flanel, en daar van vervaardigde ondergoederen, ver boden. Beslag op tarwe. Men seint ons uit Aardenburg: Alhier wordt in overleg met den Minister van Landbouw ené. overwo gen om de tarwe bij de landbouwers in beslag te nemen daar velen weige ren te verkoopen. De nieuwe burgemeester van Katwijk. Gistermiddag is in een buitenge wone Raadszitting de nieuwe burge meester der beide Katwijken, de op volger van den heer T. A. O. de Ridder geïnstalleerd. De nieuwe ambtsdrager, de heèr J. H. de Waal M&lefijt, is oud-burgemeester van Achttienhoven en oud-minister van Koloniën. De Burgemeester van Wou brugge. Evenals de burgemeesters van d* rondom Leiden liggende gemeenten Koudekerk, Ter Aar, Voorhout eQ Warmond woont ook de burgemeester van Woubrngge, de heer T. P. Kleijn, niet in zijn gemeente, voorgevende als reden daarvoor, dat er geen ge- schikte woning voor hem is. Tevens beeft deze burgemeester andermaal den Raad gevraagd een eventueel verzoek van hem aan de Regeering om uitwoning bij voortduring te wil len Bteunen. De Raad heeft dit echter geweigerd met 5 tegen 2 stemmen op grond vooral hiervan, dat er wel iemand bereid zal bevonden worden een huis ter bewoning door den bur gemeester te bon wen. Vrijgelaten. De Stoomvaart-Mij. „Nederland" heeft bericht ontvangen van haar agente te Londen, dat haar stoomschip „Koningin Emma" door de autoritei ten aldaar vrij gelaten is, zonder dat het schip de aldaar naar Holland ge consigneerde lading zal moeten lossen. Het schip zal in deze week van Lon den naar Amsterdam vertrekken, De Nobel-prijs. Uit Christiania wordt aan de N. R. Crt. gemeld, dat tegenover het voor stel van het blad der sociaal-demoera ten, ditmaal den vredesprijs der Nobel- stichting tot later tijden te bewaren, Tidens Tegn stelt voor den prijs aan de Nederlandsche regeering aan te bieden wegens verzachting van den nood der Belgische vlnchtelingen. Het verkeer naar België Men meldt ons uit den Haag: Niet tegenstaande onlangs in de pers een waarschuwing werd opgenomen, dat wielrijders en automobilisten, die voor hun genoegen naar België gaan, zieh aan moeilijkheden vanwege de Duit sehe autoriteiten bloot stellen, schijnen verschillende personen daarmede gent rekening te houden en worden er blij kens een dagbladbericht zelfs auto- mobieltochten naar België georgani seerd. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat zij, die in strijd met het desbetreffende verbod der Duitsehe autoriteiten handelen, dat geheel op eigen verantwoordelijkheid doen eo dat het voor den Vertegenwoordiger der Nederlandsche Regeering te Bra»* sel in zoodanige gevallen zeer moei* lijk zou wezen hen te beschermen. IntuBschen laat de Rogeering ter be voegde plaatse inlichtingen inwinneo, hoe zij, die werkelijk voor hun zaken België wenschen te bezoeken, zich zekerheid kunnen verschaffen geen moeilijkheden zullen ondervinden. AAN HET FRONT VAM LUIK TOT ANTWERPEN. EIGEN ERVARINGEN. V. (Nadruk verboden.) In den nacht van 8 op 9 September werd het bekend dat twee Duitsehe leger korpsen, welke zich te Oudenaarden en te Ninove bevonden, op hot punt stonto te vertrekken naar bet zuiden om de Duit sehe legermacht tegen de legers der ge allieerden te gaan versterken. Dit wash* sein voor het leger om de versterkte stel ling van Antwerpen te verlaten en op te rukken, teneinde den vijand te bekt- ten naar het zuidelijk front te vertrekken. Te 7 uur in den morgen vertrokk» wij naar de ons aangewezen bestemming, het dorpje Haecht, gelegen tusschen Leu ven en Mechelen, een paar kilometer ten noorden van de spoorlijn, aan 'het rivier tje dtf Dyle. Dat was een stevige marecb van Duffel af, zoodat wij eerst in de» laten namiddag nadat wij de Dyle ware» overgetrokken over een noodbrug, ter be stemder plaatse aankwamen. Het dorp was door de Duitschers be zet. De patrouilles, die onzen troep voor afgingen, verkenden het terrd» men ongehinderd Haeeht binna», frsarsjl bevonden dat de Duitsehe bezetting m slechts 40 4 50 man bestond, en zich oor meerendeel in de huizen bevond. Zoo®» de Duitschers de Belgische patrouiUm ontdekten kwam het tot een gevecht, aanvankelijk in de straten werd gevoel» en waarvan de beslissing, na een v»»* gen strijd van man tegen man, tengan» van de Beigen werd beslist. Toen den alle huizen doorzocht of zich "J Duitsehe soldaten daarin bevonden waar deze werden aangetroffen enwee stand boden, werden ze neergeschoten» menige woning van de vreedzame bouwende bevolking, die voor hetmeewr deel was gevlucht, hebben bloedige neelen plaats gevonden, wanneer de W* schers, zich niet wilden overgeven w leven zoo duur mogelijk wilden verte* P*»- Toen het gros van het leger binnentrok om het ia bezit te nera«*« ren de schermutselingen geëindigd. van de bezetting niet gedood of was, was op de viuoht geslagen, je intocht zonder incident geschiedde. Zoo ie inleiding tot den strijd, die inde volgende dagen op zoo moorddadige wijze heelt gewoed. De slag bij Haecht, zooals ze. wanneer de historic van dezen oorlog beschreven worth, zal worden genoemd, is een der vreeseiijkste episoden geweest uit dezen hqjg. Bij hetgeen daar in de nabijheid op de slagvelden heeft plaats gevonden, zinkt ai hetgeen te voren is gebeurd, in 'tnlet. Onze troepen trokken het dorp door n begonnen op korten afstand vandaar versterkingen aan te leggen. Daar w er ica ruime loopgraven gemaakt, welkeer op Berekend waren om er eenigen tijd in door te brengen. Zonder eenige veront- rnating door de Duitschers konden wij oaie versterkingen in gereedheid brengen 0p den bodem van de loopgraven werd stroo neergelegd en daarop strekten wij oofl uit om dien nacht van den slaap te genieten. Gedurende den nacht en ook den daar- opvolgenden morgen bleef het rustig. Wij brachten den tijd door met een kaartje te leggen en wai'en druk bozig met elkan der het geld af te winnen wat wij be zaten. toen in den namiddag plotseling een Taube boven ons hoofd verscheen, die het terrein kwam verkennen. Op groote hoogte zweefde het vijandelijke vliegtuig, vei zorgdragend dat het bleef buiten hel ^'hereik der kogels, die aanstonds in massa daarop werden afgevuurd. Terstond keer de de Taube torug en een uur daarna kwamen de Duitschers opzetten. Toen begon de slag, die twee dagen en nach ten achtereen over de geheele linie heeft geduurd en waarin met ongekende ver bittering werd gestreden. Het terrein bij Haecht is zeer boschachtig, waardoor het gemakkelijk was voor de vijandelijke troepen ons tot op vrij kor ten afstand te naderen. De dennenbos schen boden een goede dekking, terwijl zij tevens de gelegenheid gaven om in betrekkelijk groot aantal op te rukken. Struikgewas en hagen, waren ons gunstig om niet te zoer van het vuur van deu vijand te lijden te hebben. De aanval werd ingeleid door de Duit sehe troepen, welke ten oosten on ten zuiden van Haecht waren gelegerd. Zij stelden zich in de bosschen verdekt op en begonnen vandaar een hevig geweer vuur, gesteund door de mitraileuses. De Duitsehe troepen hadden daar toen geen artillerie te hunner beschikking. Aan on ze zijde waren over een zeer groot frent een groot aantal stukken veldgeschut in stelling gebracht, en deze beschoten de Duitschers aanhoudend, waardoor hen aan zienlijke verliezen werden toegebracht. Niettegenstaande zij aan zulk een hevig vttur waren blootgesteld, hielden zij in de prachtige natuurlijke lekking stand. D* avond viel en nog donderde het go- Mhofc.w kaalden de geweren, kruitdamp verspreidend, die ons onkenbaar maakte. l Uur na uur verliep en ook de nacht bracht geen verandering in den toestand. Strijdend bleven wij in de loopgraven, in volle actie. Langzamerhand werd de weer stand der Duitschers zwakker en wij er- wachtten weldra het sein tot voorwaarts rukken te ontvangen. De sterreu verbleekten ntu iU-n hemel, het eerste morgengloren werd zichtbaar en plots, daar donderde van Duitsehe zij de het kanon, en knetterden de geweren uiet bevigen knal: de Duitschers hadden versterkingen gekregen en met deze er- scho troepen, die inplaats van naar bet zuidelijk front te gaan, naar Haecht te hulp waren gesneld, werd opnieuw de strijd begonnen. Een ontzettend artilleriegevecht ving aan. Het Duitsehe -veldgeschut had positie ge nomen en wierp haar granaten over het terrein waar de Belgische artille*^ was Opgesteld. Meerdere mitrailleuses en een zeer groot aantal geweren beschoten de plaats waar de Taube de loopgraven had verkendeen geweldige kogelregen daalde op het slagveld neer. Het vuur der Duitschers miste, niette genstaande zijn hevigheid, zijn doel, daar zij er niet in slaagden onze artillerie het zwijgen op tejileggen. Integendeel. De Belgischo artiArie rukte vooruit, nam uieuwe posities in op ongeveer 100 meter »chter onze loopgraven en opende van daar een kartetsvuur, zoo hevig en zoo juisl gericht, dat een slachting in de Duit- oche gelederen werd aangericht waardoor gïoete gapingen ontstonden en waardoor hd kanonvuur aan Duitsehe zijde uren strijdena minderde. Het gedonder der kanonnen op zoo kor te* afstand van ons, gevoegd bij het heifleh lawaai van het geweergeknal en het aanhoudend ratelen dor mitrailleuses, had ons doof gemaakt. De Duitsehe gra naten, die zoo nu en dan vlak in onze nabijheid uiteensloegen wierpen zand en Mecwu, uit den bodem losgewoeld, over »ns heen, oen enkele maal in zulk^^M ®ate, dat wij er bijna onder bedolven werden, zoodat wij door het vuil en den vershkkonden kruitdamp, die over het terrein bleef hangen, niet toonbaar waren. Dadanka dien toestand, bleven wij wel gemoed. Er waren er zelf» onder onze aan- »«o. die niettegenstaande het doodsgevaar oogenblik dreigde, grappen verkoch te». die een schaterlach deden weerklin ken, die in den ernst van die oogenblik- ken vreemd moge schijnen, maar dh ons verkwikkend aandeed en moed gaf V°1 te houden, nu het er op aan kwam. Daar klonk plotseling het bevel cm voorwaarts te gaan. Wij klauterden uit "te loopgraven, klommen onder het vuur v»n den vijand over de lier men heen en kropen door het gras, dekking zoekend Jehter elk struikje of verhooginkje in terrein naar een haag, die op «eni gen afstand stond. Daar begonnen wij met ouzen schop terstond den grond uit te graven om ons in een nieuwe 'oop- graaf verdekt te kunnen opstellen. Op onzen buik liggend, om zoo min moge lijk trefkans te bieden, werkten wij met man on luaeht. l ike schep grond, die wij uitgroeven, werd voor ons hoofd neerge worpen, teneinde beschutting te geven voocy dv kogels, die suizend over ons heen gingen. Zoo maakten wij in een half uur «en loopgraaf, waaruit wij opnieuw den vijand met een hevig geweervuur l>e- stookten. Het was een stout stuk, dat dank zij liet slechte schieten der Duitschers, san onze compagnie slechts vijf gewonden kostte. Te midden van het gevecht, kwam plot seling het bevel dat wij moesten terug trekken, naar ons later bleek omdat nieu we Duitsehe hulptroepen aanrukten en onze positie daar te gevaarlijk zou wor den. Langzaam trokken wij terug; wij na men nog korten üjd stelling in een loop graaf, die in den haast werd gegraven, doch verlieten deze spoedig om onzen eer sten loopgraaf te bezetten, vanwaar de vijand zulk een hevig vuur had onder vonden. De Duitsdhers waren door de herhaal de versterkingen overmachtig geworden. Niettemin handhaafden wij ons in onzen loopgraaf gedurende drie uren. Terwijl wij daar vochten begon het te regenen, eerst langzaam, doch allengs harder. Ten einde ons voor doornat worden te behoe den, kwam er oen op het idee om uit de hoeve, waar de intendance eerst geves tigd was, eenige dekking te halen. Met zijn tweeën kropen zij het veld over, on der een regen van kogels en projectielen, die hen echter niet raakten en kwamen zij aan de hoeve, waar zij, nle(s beters vindend, oen eenvoudige tafel meenamen, welke zij, ieder een poot pakkend, vopr zich uitschoven over het veld, terwijl zij zelf op den buik liggend, zich met han den en voeten voortduwden over den grond. Zoo kwamen zij ongedeerd aan de loopgraaf terug, waar de tafel heel be daard, alsof het het gewoonste speelgoed gold, boven onze hoofden werd gezet. Zoo bobben wij gevuurd, voor den stroo menden regen beschut, totdat de vijand zoodanig opdrong, dat wij ook deze po sitie moesten prijs geven. Wij weken te rug naar het dorp, en onder het artille rievuur van den vijand trokken wij de brug over de Dyle over, die wij achter ons in de lucht lieten vliegen. ("Wordt vervolgd) GOUDA, 2 November. Die Kino Königin. Naar ons nadpr wordt medegedeeld is de vraag naar toegangsbewijzen voor „Die Kino Königin" groot. Het spreekt echter van zelf dat de lijst daarvoor het eerst wordt aangeboden aan de leden en het is dus wensche- lijk de inteekening daarop niet uit te stellen, teneinde later teleurstelling te voorkomen. Nadat de lijst aan alle leden is aan geboden, zullen de dan nog over gebleven plaatsen, indien die er ten minste nog zijn, voor niet-leden worden beschikbaar geBteld. Aan de Rijkspostspaarbank te Gonda 0n de daaronder resorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand October 1914 ingelegd f 22384,91 en terugbetaald f 85014,256. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 21536. By het heden te Rotterdam gehou den examen voor de acte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek slaagde onze stadgenoote, mej. D. Bik. Een dolle koe. Hedennamiddag omstreeks 4 uur is een groot deel der stad in opschud ding gebracht door een dolle koe. Het beest, behoorend|aan den slager W. van Bokkum, Groenendaal alhier, is van het belastingkantoor op de Gouwe, waar het stond, weggerend langs Gouwe, Regentesseplantaoen, Bleekerssingel en Karnemelksloot, waar het bij de Corn. Ketelstraat kon worden gegrepen. Na vastgebonden te zijn werd de koe op dezelfde plaats door een slager afgemaakt, eu ver volgens op een wagen weggebracht. Wy vernamen niet dat schade of ongelukken door het beest zijn aan gericht. C. W. den Hoed, C. P. Backers en J. Horneman. Voor de 's Gravenhaagsche B. C. de heerenA. Bol, G. Bakker, Chr. Brosqh, Th. J. van Midde en H. M. H. S meets. 5do KI. Trekking v. Dinsdag 3 Nov. No. 6350, 10019, 179*3 en 18468 ieder f 1000. 8370, 9879, 11034, 13316 en 20661 ieder f 400. 3484 f 200. 1194, 1592, 1599, 1794, 2181, 8222, 9812, 13121, 18753 en 20784 ieder f 100. Prijzen van f 70. 184 HBO 815 51 64 404 557 708 80 815 SB OOi 86 1154 71 1303 98 1408 1616 59 98 1847 1713 OH 1818 81 90 3037 86 9178 (M 3351 3808 843B 81 3630 9880 3918 3033 41 3165 3301 8615 3700 3867 9995 4084 4161 4334 42 47 4835 49 4430 4583 70 4800 03 4978 5ii8M56ft» 68 m? 5800 6400 87 8604 85 5745 48 54 8087 8221 48 53 8814 74 8479 8700 8802 li 91 7306 98 7448 7788 7801 7019 43 8017 8188 8389 8822 63 88 98 8894 8887 86 88 8t)8 9077 9272 9868 9504 45 9001 10048 80 10105 98 10393 54 76 10642 83 10459 10649 10833 61 10880 10919 11109 35 66 50 39 11060 12150 12345 13608 51 12815 85 94 12787 13968 19060^18138 47 18201 78 85 18328 18470 18538 OH 18008 14139 14287 14596 14645 14743 69 14979 15008 58 15187 16647 15418 16 28 40 54 15501 30 168B8 15901 6 59 16105 19 18980 18408 16581 10890 18748 63 18838 37 61 17086 74 17912 17 95 17367 17684 17806 18150 18903 UÜ35 48 18433 18648 18678 18741 51 1U004 19685 88 19414 19601 19630 19810 61 67 90081 87 20112 90947 20037 39448 76 98 30643 30648 20753 77 20808 41 20971 5e Klasse 5e Lijst No. 4139 f 70 ra.z. 4129 f 70, No. 5056 f 70 m. z. niet, No. 8211 m z. f 70. 11840 11498 11515 11750 76 88 11819 3 Biljarten. In het Zuidhollafcdsch koffiehuis te Gravenhago zal Zondag 15 Nov. a.s. ae derde ontmoeting plaats hebben tusschen de 's Gravenhaagsche Biljart Club en de Biljartclub „Ter Gouw" m den zilveren wisselbeker. De 9 Gravenhaagsche B. C. won reeds tweemaalwint zij ook thans, dan is beker haar eigendom. Voor „Ter Gouw" komen mt de heerenH. Eijsaen, J. C. den Hoed, Turk(je en de Oorlog. KONSTANTINOPEL, 2 Nov. Het communiqué van de Agence Ottomane vermeldt De Russen hebben op verscheidene plaatsen de Kaukasische grenstroepen aangevallen, waarbij de vijand verlie zen leden, dank zij onzen krachtigen tegenstand. Engelsche kruisers hebben in de Middellandsche Zee het vuur geopend op eon Grieksche torpedoboot, die zij voor een Turksch vaartuig aanzagen, deze werd in den grond geboord. Doze beide feiten toonen aan, aldus het communiqué, dat onze vijanden ter zee en te land de vijandelijkheden geopend hebben. Het gehoele volk der Ottomanen, vertrouwend op God, is bereid op deze aanvallen', die, ten doel hebben ons bestaan te vernietigen met alle kracht te antwoorden. PARIJS, 2 Nov. Zondag vertrok een troep Fransche vliegeniers met bommen, van groote explosieve kracht, om een aanval te doen op het hoofd kwartier van den grpothertog van Wurtemburg te Vhielt. De aanslag is uitstekend geslaagd. Graan voor Brussel. HANSWEERD. 2 Nov. Heden voormiddag passeerden de booten Telegraaf 6 en 8, geladen met erwten, boonen en ryst, bestemd voor de noodlijdende bevolking van Brussel. De secretaris van de Amerikaansche legatie zou hier aan boord komon en meevaren, doch schijnt per auto naar Brussel te zijn gegaan. Ook leggen hier nog een vijftal lichters mot graan en zijn onderhandelingen gaande om deze voor hetzelfde doel naar Brussel te éenden. De Duitsehe Keizer aan het Belgische front. LONDEN, 3 Nov. De Times ver- neemt dat de Duitsehe Keizer zioh naar de vuurlinie bij Yperen heeft begeven. De Keizer heoft bevolen dat de stad ten koste van alles'^moet worden genomen. HAVRE, 2 Nov. Het officieele Bel gische communiqué meldt De linkeroever van de Yser is door de Duitschers voor een groot gedeelte ontruimd het land wordt nog verder onder water gezet. Gevangen genomen Duitschers kla gen over den moeilijken strijd in de moerassige streken en verklaren, dat hun verliezen, hun door het scheeps geschut en de artillerie toegebracht, zeer zwaar geweest zijn. Langs de linie Gheluvelt-Hollebeck- Dulemo zjjn samengetrokken het le, 3e, 13e, 15e, 16e en 17e legercorps, het 2e Beiersche corps, benevens nog 2 divisies. In een proclamatie van 29 Oct. wordt de verovering van Yperen noodzakelijk en van groot belang ge acht, waarvoor deze troepen bestemd zijn. De te verwachten aankomst van den Keizer bevestigt het vermoeden, dat do voornaamste krachtsontwikke ling tusschen Yperen en de Lys zal plaats vinden. DeDnitachers in België. LONDEN, 30 Oct. Uit het Belgische hoofdkwartier wordt gemeld, dat do Duitschers blijkbaar oen groot deol van den linkeroever van de Yser heb ben ontruimd. De loopgraven, die on geveer 2 of 300 el van do Belgische liniën af liggen, werden ledig gevon den. Op het front aan de Yser heeft de vijand geen nieuwe activiteit ge toond. De beschieting was zwak. Ver schillende granaten, die blijkbaar op het spoorwegstation waren gericht, troffen de stad Furnos. De Duitschers in Frankryk en België. PARIJS, 2 Nov. Het communiqué van 11 uur 's avonds luidt Minder hevig dan gisteren zijn de Duitsehe aanvallen geweest tusschen de Noordzee on Oise. Vorderingen hebben wij gemaakt ten zuiden van Dixmui- den^en Gheluvott. Overigens hebben wij ons in alle stellingon gehandhaafd. Het hevige offensief dor Duitschers tusschen Braye en Vailly aan de Aisno is totaal mislukt. Men meldt ons uit Oostburg: Het bombardement der oorlogsche pen op Ostende is Zondag zeer krach tig geweest. In geheel Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen dreunde do grond. Men vermoedt dat er op korten afstand geschoten wgrd. Dit vermoe den wordt gesterkt door het zien op stijgen der rookwolken. Do weinige woningen te Blankonborghe, Le Oocq en Heijst die nog niet ontruimd zyn, wordon thar.s ook verlaten. LONDEN, 3 Nqv. De correspondent van de „Daily Chronicle" seint uit Petrograd, dat do strijd langs het front in Oost-Pruisen, welke op 25 Oct. begon, zioh ontwikkeld hoort tot een - krachtigen aanval door do Duit schers op de Russische stellingen in het westen van Suwalki Deze aanval len concentreeren zich vooral op hot stadje Bakalarjevo. Na de bezetting van Suwalki zijn delogers voortdurend in nauw contact geweest en is er he vig gestreden onder zwaro verliezen. Vrijdag j.l. begonnen do Duitschers op te trekken en deden zij oen aanval op de Russische stellingen, doch deze aanval kon slechts tot den volgenden dag met hevigheid worden voortgezet. Daarna had een verbitterdo strijd plaats, waarin enorm veel dooden vieleq. Ten westen van Bakalarjevo alleen vielen meer dan 4000 dooden De nederlaag der Duitschers was vol komen en nergens werden de Russische liniën doorgebroken, terwijl ook do verliezen aan de zyde der Russon niet groot waren. Tal van Duitsehe soldaten waren door do koude bevangen, zoodat hun infanterievuur byzonder slecht Zaterdag sneeuwde hot en de Duit schers hebben bijzonder van het koude weder te lijden, daar zij geen winter- kleeding hebben. Daarentegen zijn de Russen gekleed in schapenhuiden De Duitschers moeten sedert 25 October niet minder dan 20.000 dooden hebben verloren, in de streek van Bakalarjevo alleen. De totale verliezen zijn nog niet bekend. Zaterdag vernietigde de Rus sische machinogeweren herhaaldelijk den geheolen aanval der Duitschers. De dooden bleven in lange ryen lig gen, waardoor op sommige plaatsen net schieten uit de loopgravon zelfs werd belemmerd. Mijnen in de Noordzee. LONDEN, 3 Oct. De admiraliteit deelt mede, dat door het willekeurig leggen van mynen door de Duitschers onder neutrale vlag in de handels wegen de geheele Noordzee moet wor den beschouwd als militair terrein Vanaf 5 November zullen alle schepen, welke de lijn van de noordpunten van de Hebriden door de Farour naar IJsland getrokken passeeren dit doen op eigen gevaar, tenzij zij de instruc ties van de Admiraliteit opvolgen. Handelsschepen van alle natiën voor Noorwegen, Denemarken, Nederland of de Oostzee bestemd, wordt aange raden door het Engelsche kanaal te gaan naar Dover, waar hun de wo^en worden aangewezen, die hun veilig zullen brengen tot Farn Island, van waar zoo mogelijk een veilige route Zal worden aangewezen tot het vuur schip Lindesnaes op de Noorsche kust. Vandaar af moet zoo dicht mogelijk de kust worden gehouden. Albanië. LONDEN. 3 Nov. Uit Milaan werdt gemold, dat Esaad Pasja aan hot hoofd van20.000 man van Durazzo naar hel noordon van Albanië optrekt. Hij hoopt zijn zending om Albanië te pasificcren cn er eon geregeld bestuur vestigen, tot een go<<d einde to brengen zonder bloed te vergieten. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat Italië het oiland Sasseno in d« Adriatiache Zee hoeft bezet Hedonmorgen is te Rotterdam van oen 16-jarigon kantoorbediende van de firma Van Hagenbeek en v. d. Valk een aangeteekende brief ont vreemd inhoudende 10 bankbiljetten f 1000.—, 1 k 300.— eo 2 tï f 100 afkomstig van de firma Portheine te Zntfen. Persdelict. Do rechtbank te Rotterdam deed heden nitspraak in de zaak van H. Spiekmnn, redacteur-uitgever van het Volkswoekblad. Begin Augustös had don heer Spiekmap in hot blad een artikel goschreven, waarin hij Rotter- damseho winkeliers o. a. de heer v. d. Pols, zoon van het vroegere anti revolutionaire raadslid, verweet bank biljetten van f 10.voor minder dan do waarde in ontvangst te hebben ,genomen. De rechtbank veroordeelde de heer Spiekraan tot f 100.boete subs. 10 dagen hechtenis. De eisch was 1 maand gevangenisstraf. De Mohamedanon in Ned. Idië. DEN HAAG. Aan het Departe- mont van Koloniën deelde men ons bij informatie mede, dat men daar geen enkel horicht heeft ontvangen omtrent oen bijzondere houding door de Mohamedannsche bevolking, van Java aangenomen ter gelegenheid van de door Turkye begonnen oorlog. Zooals bekend meldde fie Vossische Zeitung dat o. a. in do Moskeeën voor de Turken zou worden, gebeden. De Koningin Emmi». De Stoomvaartmaatschappij Neder land heeft bericht ontvangon van haar agepten te Londen, dat het stoom- schip Koningin Emma door do autori teiten aldaar is vrijgelaten, zonder dat het schip do naar Nodorland gecon signeerde lading zal moeten lossep. liet schip zal in don loop van dozo woek van Londen naar hier vertrekken. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goedon aanvoer, prijzon waren voor lBto kw. 43, 2e 39 en 9e 32 cent per half kilo. Magore Osson Melkvee on Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalvoron rodel, aanvoer, Lste kw. 32, 2e 29, 3o 24 cent por half kilo. Stieren goede aanvoer, lsto kw. 86, 2e 31, 3o 26 cent per half kilo. Graskulvoron goed aangevoerd. Handel in vet vee in do boste soor ten redolijk, mindore soorten traag on lager, vette kalveren met uedolijke omzet, stieren onveranderd in prijs, handel stug, op de magoro markt had de handel een traag verloop, prijzon eerder lager. van het 'Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste baromoterstand 766.Ó te Hernosanck-en Momol, laagste stand 756.6 te Vlissingon. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige, Znid-Oostelijke tot zuidelijke wind, botrokkon tot halfbewolkt, wellicht oenige regon, zelfdo temperatuur. GOUDA. GEBORJ5N30 Oct. Wilholmina Helena Paulina Maria, ouders J. T. A. Aerts en M. J. Nons. Antonius Gerardtis, ouders J. G. Wassing on A. Snel. 31, Arie, ouders J. van der Pool en E. van Leeuwen. Maarten, onders M. Schoonderwogrd en C. J. NuveBtijn. Lena, ouders W. Meters on M. J. Boot. OVERLEDEN31 Oct. Johanna Bruynvis, geh. met A. Zog veld, .65 j. Cornelis J. de Groot, 4 w. 2 Nov, Cornelia J. P. M. Hemmoldor, 6 mnd. Margaretha II. C. van dor Hoeven, 14 j. 3. Cornelis Prins, 4 j- HAASTRECHT. GEBOREN Johanna Grada Joaina, ouders C. Vergeer en W. C. Helder. Agatha Klaar tie, ouders P. B. Roose- boom en M. de Haan. Aartje, ouders W. Stijnis en A. van Cappellen. Johanna Laurina, ouders L, Verkaik en 0. Both. Cornolis Gerardus, ouders L. C. Straver en Th. Matzo. ONDERTROUWDC. Boor, 37 j. fce Vlist en C. Bulk, 35 j. te Haastrecht. C. H. Iloudijk, 24 j. en J. C. IIoo- geveon, 26 j. beiden te Haastrecht. OVERLEDENFranciscus Laker- veld, 13 dagen. Pieter Verhoog, 7 maanden. 1 REEUWÏJK. dlEBOREN: Margarotha Geortruide, oud ersE. van Meurs on M. Groenendijk.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2