Ontvangen D. Sams De Kimmenijpi „KERKELIJK BEDEED" en R JI Koninklijke Fabrieken 1 Into «tan Wnraf Mobilisatie H. H. DE KLERK ZONEN, Fotografisch-Atelier W. J. v. ZANEN, SIGARETTEN. Firma C.SMITS, Nnts-Spaarbank ip, Adverteert in dit Blad. aiiéén Groudsche Wagenstraat tegen onze oude bekende lage prijzè H. H. DE KLERK ZONEN. Linoleums Tapijten Loopers - Vitrages en Tulles Uerij Schoenhandel. HET ADRES VOOR IEDEREEN. 60UDSGHE COURANT Maandag 9 November a.s. ROTTERDAM. A. KOCH, De Oorlog. GOUDA, Markt No. 20. 's-HAGE, Korte Voorhout, hoek Smid8|)leiii, No. 1. Wederom ecne groote collectie Gouda. G. J. VAN DER LINDEN. Karpetten, Tapijten, Vloerzeilen, Linoleums, Inlaitls, wollen en vele andere soorten Gordijnstoffen, Vitrages, Rolgordijnen, Tafelkleeden, Loopers, Matten enz.aenz. en Jonkerfrankstraat 128 llle Goederen worden franco door geheel Nederland verzonden. Oosthaven 20 - Gouda. Foto's in Sepia, Gomdruk,echt Platina, Koper- en Lichtdruk. Prachtig geschenk voor St. Nicolaas. N. HESSING, Kleiweg' 48. Gouda. HAASTRECHT. Tweede Blad. KENNISGEVING. RIJTUIG-SCHOUW. Oorlogsbelasting of Oorlogs- leening. Biriri.©xa lsurua.. «iWUGVAfll DEMT1AAD Stadsnieuws. SAMSOM der nieuwste modellen Wintermantels, Costumes, Blouses, Jupes en Jupons, llobes en Japonstoffcn met bijbehoorende (Jnrneeringen, alsmede ecne groote keuze! Pellerijen, van de goedkoopste tof de beste soorten in scherp eoncuyreerendc prijzen. Aanbevelend, bevelen voor de verkiezing van leden van het Kies college, op met den meesten aandrang aan onderstaande Heeren I. BIK Ja. K. h. MAUTENS. J. DOGTEUOM. H. J, NEDERHORST. W. M. G. HORNIS. J. DE VEN. J. DE JONG Hz. W. P. VERVEEN. C. VAN KRIMPEN. Dn. A. VAN IJSENDIJK. In de vacature De Besturen van bovengenoemde Kiesvereenigingen. Het Stembureau wordt gehouden in de St. Janskerk van des voor- middags 10—2 en des avonds van 7—10 uur. OPGERICHT Voedert uw Vee met de zuivere murwe merk ,8ter" en W K>, en SOVABOOXMNKOMUBN merk Wh, Uitmuntende door hoog eiwit en vetgehalte en grootste voedingswaard» Here- Diploma Parijs 1900. liegen Gouden Medailles. lyMMNTIrNO Alle Nederlanders worden opgeroepen zoo spoedig mogelijk gedurende de hunne inkoopen van de NIEUWSTE PATRONEN te doen bij d'e vanouds bekende Firma Leveranciers aan R|jks- en Oemeentegebouwen, hoek Achterklooster nabij de Goudsche Singel en Weke). Markt, ii ii Telef. 4341 en 8030. n is Jflfc m W Onze Magazijnen zijn thans gevuld met do nieuwste MJk Najaarsgoederen en is het aangenaam voor ons w aan (j0 (Hientüle to kunnen medodl|elen, dat ondanks de enorme verhooging der grondstoffen (20—30 proce\t), wij door het vroegtijdig afsluiten van reusachtig groote contracten m«£ de le klasse fabrikanten, nog in staat zijn, zoolang de voorraad strekt, te verkoopen. 160 Aanbevelend, VOOR MOMENT FOTOGRAF]^, Geschilderde foto's, 't zij naar 't loven of naar een reeds bestaand goed portret, in Olieverf en Aquarel in elk formaat. 't Schilderen dor portretten wordt op eigen ateliers uitgevoerd en kan" desgewenscht door belangstellenden worden bijgewoond, dit ter overtuiging dat het schilderen der foto's dus niet elders geschiedt. Gelijkenis, evenals keurige afwerking is gewaarborgd. TELEFOON 188. GEOPEND TOT 6 UUR. P. HEKKER. W. J. v. ZANEN. Encpre, Statesman, Plaijer, Capstan, Clijsma, Splendo, Club, Union, Xantos, Vali, Cresent, Sultan, Pirate, Dubec, Grenadier, Geele Rijer, Splendo Russen, witte en geele Russen, Muratti, Caravopoulo, Kyriazy, Dimitruis, voor weder- verkoopers fabrieksprijzen bij Goudscheweg 127, Tel. 8327, ROTTERDAM. Verder SIGAREN, merk Stompkoppen, Spikkels, Modjo a 1.50 per 100, bij meer extra korting; een restant Sigaren a 90,95,1.00 de 100 stuks. Bra ziel Stokjes, Oldo Sigaartjes, Hulzen en Matjes, Sigarettenpapier, Hollandia Lichtbeelddoor- rookers, Pijpen- en Kistjes Standaards, Papie ren- enKurk-Sigarenpijpjes, Maastrichtsche- en Oidenkot Tabakken, alles fabrieksprijzen. 50 Een SOLIED ADRES voor meu belen is bij Peperstraat 24. Reparatie aan alle meubelen spoe dig, netjes en billijk. (Opgericht 1879.) Zitting den derden Dinsdag van iedere maand ten huize van Mej. de Wed. A. M. BLANKEN, van des 's mid dags 12-2 uur. Rentevergoeding 3 17 «HET BESTUUR.' ZATERDAG 7 NOVEMBER. J BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente GOUDA Gezien Art. 67 der Algemeene Poli tieverordening voor die Gemeente, vastgesteld den 14n Juni 1912 en af gekondigd den 27n Juni daaraanvol- Brengen ter kennis der Voerlieden lieden eu Huurkoetsiers, dat op Zater dag den 14 November 1914 zal wor den overgegaan tot de algemeene keu ring hunner Rij- en Voertuigen, zul lende de nakeuring der op dat tijdstip verhyurde of in gebruik zijnde Rij en Voertuigen, plaats hebben op Za terdag den 21 November daaraanvol gende. GOUDA, den 6 November 1914. Burgemeester en Wethouders voorn., R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. Een der belangrijkste vraagstukken, die in de eerstvolgende weken zullen moeten worden opgelost is stellig op welke wijze de Staat der Nederlanden zich het geld zal verschaffen, dat noodig is om, bij de verminderde en verminderende opbrengst der belas tingen en de door den oorlogstoestand vermeerderde uitgaven, zijn huishou ding te kunnen bekostigen. Het is niet te verwonderen, en daarbij een gelukkig verschünsel, dat, hoewel van de plannen der Kegeering daaromtrent officieel nog niets bekend is, de pers en verschillende bekende persoonlijkheden hun meening reeds hebben geuit. Die uitingen zijn voor het meeren- deel gestemd vóór een belasting, geven daaraan de voorkeur boven een hetzij al dan niet (geheel of gedeeltelijk) gedwongen leening. En voor zoover wij kunnen gaan, wordt deze voor keur niet alleen gevoeld door de schrij vers van deze artikelen, doch bestaat gij fook bij het overgroófce deel van hen, die door hun maatschappelijke positie, door de mate van welstand, welke zij genieten, als het ware voor- bestomd' zijn om de aderlating, die een dergelijke belasting met zich zoude brengen, te ondergaan. Dit mag een heugelijk feit genoemd worden, omdat het getuigt van een gevoel van plicht, dat zij, die wat te missen hebben in deze moeilijke dagen, daarvan moeten afstaan om de Kegee ring in staat te stellen, die uitgaven te doen, welke de toestand van het oogenblik met zich brengt. En de vreugde daarover zou stellig onverdeeld zijn, ware het niet, dat verluid wordt, dat er ook gezagheb bende personen fcijn, die aan een oorlogsleening de voorkeur geven bovey een oorlogsbelasting en dat het niet geheel onmogelijk geacht wordt, dat deze hun wenschen bevredigd zouden zien. Wij voor ons kunnen het gevoelen van deze laatsten niet Op de in deze dagen reeds meei- malen aangeroerde gronden schijnt het oös voor het welzijn van ons vader land en voor een gezonde ontwikke ling daarvan oneindig veel beter thans in eens een flinke bijdrage te vragen aan allen, die in staat zijn deze to geven, dan onze begrooting gedurende tal van jaren bezwaard te zien met een drukkende post voor aflossing en rento, die onze volksontwikkeling en sociale verzekering voor al die jaren tot stilstand doemt. Beter thans eenmaal een operatie, die kapitaalsvermindering beteekent, doch een gezonden toestand brengt, dan een langdurige ziekte, waarvan het sleepend karakter in jarenlang aanzienlijk verhoogde belastingen, mis schien, doch eerst op den duur, ge nezing kan brengen. De twee oplossingen van het vraag stuk, hoe de door den oorlog veroor zaakte kosten gedekt zulleD worden door belasting of leoning schijnen diametraal tegenover elkaar te staan. Toch is zulks niet in die mate het geval, als men oppervlakkig beschou wend zou.meenen. De scherpzinnige schrijver van het hoofdartikel in het Vaderland van 5 November j.l. (tweede Avondblad) heeft (indien wij ons niet in zijne be doelingen vergissen) de manier ge vonden om deze schijnbare klove te overbruggen. Hij pleit voor een leening voor zeer korten tijd bijv. 3 of 4 jaar, welke dan zou moeten worden gedelgd door middel van een te heffen oorlogsbe lasting. Hoeveel wij er ook voor gevoelen in dezen tijd van buitenlandschen oor log den inwendigen vrede te bewaren en hoezeer wij ons ook zouden ver heugen, Ais opk het onderhavige vraag stuk op een allen bevredigende wijze zou kunnen worden opgelost, toch zouden wij het betreuren als het in dit artikel uitgewerkte denkbeeld wer kelijkheid werd. Zien wij niet verkeerd, dan is men thans onder den druk der omstandig heden en in het besef, dat onze Regeo- ring, die doet wat men redelijkerwijze van haar in deze omstandigheden kan vragen, aan de middelen moet worden geholpen om het roer van het schip van Staat recht te houden, bereid en genegen om zich opofferingen des noods groote te getroosten. Doch een reder weet, hoe spoedig een zoodanig sentiment bij de groote menigte verdwijnt, wanneer men den druk slechts een weinig voelt ver minderen, wanneer men terecht of ten onrechte meent, dat de nog grooter rampen, die dreigen, niet of waarschijnlijk niet over ons zullen komen. Laat men dus nu het oogenblik voorbijgaan, dan is het niet onwaar schijnlijk, dat in tegenstelling met thans een sterke strooming zal ontstaan, die, als de leening er nu toch eenmaal is, deze geprolongeerd of door een nieuwe vervangen zal wenschen te zien. De neiging om dan in eens af te doen, wat voor een toestand, die dan achter ons zal liggen, geleend is, zal verslappen, omdat de noodzakelijkheid daarvan zich dan niet zoo dringend zal manifesteeren, als nu het geval is. Daarbij mag stellig de vraag worden gesteld of wanneer men deze oplossing aanvaardde, de Regeering en Siaten- Generaal, die over 3 of 4 jaar aan het bewind zullen wezen, dan ge houden zullen zijn een dergelijke oorlogsbelasting te heffen. Do beantwoording daarvan zal stel lig ontkennend zijn en stelt men. de natie door deze oplossing in de toekomst bloot aan een belastinghef fing tot afdoening der leening, van ee n karakter, dat allerminst gewenscht of billijk mag genoemd worden. Het zij hier nog eens herhaald, als een poging om de voorstanders eeuer oorlogsbelasting en die van een leening tot elkaar te brengen, verdient het streven van den bovengenoemden schrijver alle waardeering, die in deze dagen ^an vredestichters toekomt. Wij voor ons blijven echter den wensch en de hoop koesteren, dat de ontworpen brug over de klove niet noodig zal blijken, doch dat zal wor den ingezien, dat voor het algemeen welzijn het heffen eener oorlogsbe lasting voor eens verreweg de voor keur verdient boven elke andepe voor ziening in de nooden der schatkist, Kort Overzicht Drie volle maanden duurt reeds de oorlog en nog hebben de Duitschers niet bereikt, wat hen aanvankelijk het hoofddoel wasParijs. Sinds weken achtereen is het voornaamste gevechts terrein aan het westelijk front in Znid-West-België, waar het polderland den aanvaller duchtige hinderpalen in den weg legt en de inundatiq hem terugdrijft van de bezette plaatsen. De telegrammen hebben dag aan dag het verloop der krijgsverrichtingen aan het riviertje de Yser aangegeven en daaruit is reeds gebleken wat ont zaggelijke offers daar zgn gebracht. De toestand van het oogenblik is dat de Duitschers den rechteröever van de Yser hebben verlaten, welken door de Bondgenooten zijn bezet, ter wijl Dixmuiden of liever gezegd de puinhoopen dier stad door de Belgen is heroverd en stellingen in de nabij heid zijn ingenomen. De worsteling wordt daar nog voort gezet. Aan beide zijden staan daar, naar de berichten luidep, een half millipen mannen tegenover elkaar en steeds gaat de Duitsche aanvoer van geschut voort om met alle macht waarover te beschikken valt te trach ten zich daar de meerdere te toonen en door te breken. De gevolgen van den oorlog doen zich in België, in Vlaanderen, zoowel als in het centrum van het land, ernstig gevoelen. De levensbehoeften worden schaarsch en aangevoerd wordt alleen voor het leger. In Noord-Frankrijk staan de leger machten nog als reuzentegenover elkaar en op geen plaats is het den Duitschers. gelukt beduidend vooruit te komen. Integendeel, de posities der bondgenooten zijn niet ongunstig. Ook Engeland hoeft op eigen bodem kennis gomaakt mot' den oorlog door bom men, welke bij Dover uit Duitsche vlieg tuigen zijn geworpen. Men vraagt zich thans af wat verder gebeuren zal, wiji van Duitsche, zijde berichten worden ge publiceerd als zou het de bedoeling zijn pan de kust een luchtvlootstation in te 'richten om Engeland te bestoken. Aan het Oostelijk front worden den Duitschers en Oostenrijkers in Polen en in Galiciö ernstige verliezen toegebracht. Hoe de terugslag is blijkt uit de eigon- aardige wijze, zooals het officioele Oos- tenrijksche communiqué het mededeelt Niettegenstaande onze gunstige posities ga- vcd wij met het oog op den algemeene* toestand eenig terrein tijdelijk aan de Rus sen prijs. Ter ze© heeft Engeland in de laatste da gen een geduchte les gehaJ De Engel- sche kust werd bij Yarmouth door Duit sche kruisers onder vuur genomen in de Stille Zuidzee word een eskader van 5 schepen verslagen, terwijl het Duitsche smaldeel do gevluchte schepen kon op sluiten in de haven van Valparaiso, waarheen ze waren gevlucht. Nu Turkije zich in den strijd heeft ge mengd is ook de Zwarte Zee gevechts terrein geworden en heeft de Turksohe vloot aan de kust aanzienlijke schade aangericht. Echter, de Russische vloot is naar den Bosporus opgestoomd en de resultaten daarvan zouden voor Turkije wel eens minder gWulkiï kunnen zijn. Ook heeft Rusland een aanzienlijk leger in het Zuiden gereed staan om zijn kracht je doen gevoelen. De strijd in het Oosten verloopt ten gunste van Japan. Tsingiau is volgens oen telegram van heden door de Japan ners bezet, zoodat Duitschland in de Chi- noosche wateren van zijn basis is be roofd. Drie maanden duurt deze verschrikke ljjken oorlog. Wanneer er een eind aan zal komen is thans nog minder te hena deren dan in het begin. Elk oogenblik toch dreigt deze wereldbrand het vuur aan te stoken op andere plaatsen. Wat zal lop den Balkan gebeuren na Turkije's daad? Zal daar de vlam uitslaan, die een einde maakt aan des sultans macht in Europa? jHet antwpord zal wellicht niet lang op zich laten wachten. Militaire verloven. DEN HAAG. Door het Tweede Kamerlid Duynxaer van Twist is de volgende vraag tot den Minister van Oorlog gericht Acht de Minister den algemeenen toestand niet zoo* gewijzigd, dat de mogelijkheid kan overwogen worden om verloven aan militairen op ruimer schaal te verleenen dan .tot op heden plaats heeft? Zoo ja, is de Minister dan bereid een regeling te treffen, waarbij zoo veel mogelijk rekening gehouden tyordt met de maatschappelijke belangen van hen, die met de mobilisatie ondor de wapenen zijn gekomeh De Staatsbegrooting. DEN HAAG. Op de conferentie tnsschen de voorzitters der Kamer fracties en de Ministers Cort van der Linden, Treup heeft men zich, naar wij vernemen, verstaan over de wijze van behandeling der begrooting. In verband hiermede vordert het afdee- lingsonderzoek buitengewoon wel. Gis teren begon men aan de algemeene beschouwing en omtrent de afdeelin- gen vernemen wij, dat men gister avond was gevorderd tot in hoofdstuk V, terwijl de andere afdeelingen in het aedtfde tempo moeten wecken, zoodat hef afdeelingsonderaoek der Begroo ting waarschijnlijk nog heden zal af- loopen. Tengevolge der besprekingen op genoemde conferentie zal men in de Kamer principieele vraagstukken en beginselpnnten laten -rusten. Mijn in een net. IJMUIDEN. Door den stoomtrawler Jhr. Karei Herman van den Brandeler is hedenmorgen te IJmoiden binnen gesleept de Vlaardingsche logger Flevo I. Het schip W&s gisterenmiddag op de hoogte v an Lowestoft door het ont ploffen van een mijn in het net aan den voorsteven zwaar beschadigd en eenigszins lek. Toen de schipper bemerkte dat er een mijn in het net was, poogde hij met een stuurman de vleet te kappen doch plotseling ontplofte de mijn, waarbij de schipper en de stuurman overboord sloegen en verdronken. De stoomtrawler die in de buurt was nam toen de logger op sleeptouw en bracht hem te lJmuiden binnen. Liberale Unie. Naar De Vaderlander meldt is de algemeene vergadering der Libe rale Unie, die anders 3 Dec. zon wor den gehouden, voorloopig uitgesteld. Dit besluit is niet alleen het gevolg der tijdsomstandigheden, doch is ook noodig, omdat de Commissie, die het gemeenteprogj-am ontwerpt, door die zelfde tijdsomstandigheden belangrijke vertraging in haar arbeid ondervond. te 'GOUDA. VRIJDAG 30 OCTOBER 1914. (Vervolg.) Volgnr. 94 wordt z. h. s. goedge keurd. De volgnummers 95 tot en met 120 worden achtereenvolgens zonder be raadslaging en z. h. st. goedgekeurd. Behandeling van volgnummer, 121, luidende Onderhoud der lantaarns en verdere kosten van verlichting" f 6100,—. De heer van Veen: M. de V. Ik waag het nog eens te komen met hetgeen ik verleden jaar bij de be grooting reeds gevraagd heb omtrent de verlichting van de muziektent. Ik zou dit niet doen als de kosten voor die verlichting en verandering groot zouden zijn, maar waar dit niet het geval is en het hoogst gewenscht is op andere wijze in .de verlichting tij dens de concerten te voorzien, waag ik het nog eens bij B. en W. op die verandering aan te dringen. Er wordt door B. en W. gewezen ik geloof dat de kosten niet zoo'n bezwaar zou den zijn op het gevaar dat de straat jeugd die lantaarns zullen vernielen. Maar ik vraag dan, worden de gewone straatlantaarns in den omtrek van de muziektent dan zoo verschrikkelijk door de jeugd beschadigd Is dit niet het geval, dan heb ik niet den minsten angst dat de jeugd daar de lantaarns zal vernielen. Ik heb eens in enkele andere plaatsen geïnformeerd, hoe :e kwestie daar geregeld is. In Arnhem, de Steeg, Brammen, Zutfen heeft men in de muziektenten gas- of electrisch licht. De lampen blijven daar het geheele jaar door zitten en worden er beschermd, niet door ijzeren bakken zooals ik verleden jaar heb voorgesteld maar door een om- vlechting van ijzerdraad. Men heeft mij verzekerd dat daar heel weinig aan de lampen wordt vernield. Ik geloof dat de jeugd in Gouda wel gelijk gesteld mag worden met die van andere pltlatsen en dat de jeugd hier zich niet aan erger beschadigin gen schuldig zal m&ken dan in de plaatsen, zooeven door mij genoemd. Daarom wil ik vragen, zouden B. en W. de zaak nog eens in overwe ging willen nemen, zooals verleden jaar reeds is toegezegd? Kan ik &e toezegging niet krijgen, dan zouuk moeten vragen dezen post te verhoogen ten behoeve van het aanbrengen van die verlichting. i De V o o r z i 11 e rIk wil gaarne toezeggen dat ik deze kwestie, de verlichting van de muziektent, ernstig bij B. en W. ter sprake zal brengen. Ik doe dat te gereeder omdat mij bij geruchte ter oore is gekomen, dat er kans bestaat, dat van particuliere zijde eenige tegemoetkoming in deze is to verwachten. Ik herhaal echter, dat ik de zaak ter sprake zal brengen. De beraadslaging wordt gesloten en volgnr. 121 z. h. s. goedgekeurd. De volgnummers 122 tot en met 131 worden achtereenvolgens z. b. en z. h. 8. goedgekeurd, voor zoover volgnr. 123 betreft onder gelijktijdige goedkeuring van het voorstel van B. en W. tot opheffing van de betrekking van Rooimeester. Behandeling van volgnr. 132, waaf- van het bedrag door B. en W. voor- festeld wordt te verminderen met 2920,—, zoodat het volgnr. thans luidt Onderhoud van straten en pleinen f 12280,—. De heer de Jong: M. de V. Zoo als UvMkend is heb ik gevraagd of het niet mogelijk zou zijn het urinoir van fyét waagplein te verwijderen. Nu $eeft de Burgemeester terecht geantwoord, dat het daar niet gemist kan worden, omdat er geen goede plaats* aangewezen kan worden, waar heen het verplaatst kan worden. Het spijt mij wel, dat dat urinoir in dat mooie plein staat, mochten B. en W. nog een geschikter plaats voor dat urinoir weten, dan zou mij dat ver heugen. De heer van der Want: M. de V. Wanneer ik over volgnummer 132 het woord vraag, dan is dat in hoofd zaak over de wrjze van bestrating. Voordat ik dat doe wil ik met een terugblik op volgnummer 131? B. en W. dankzeggen voor de toezegging die daar is gedaan met betrekking tot het onderhoud van verschillende daarin genoemde gebouwen. Wat betreft de bestrating, zoo ge loof ik dat wanneer er één zaak in Gouda is, die verbetering behoeft, het is de wijze van bestrating. B. en W. zoggen dat zij daaromtrent overleg zullen plegen met de Oommissie van Bijstand in het beheer der Gemeente werken. Ik heb daarin dan ook alles zins vertrouwen, maar ik geloof toch niet dat het overbodig is met een en kel woo'rd te spreken over een zaak, die naar mijn meenin^ langen tijd op onvoldoende wijze is behartigd. Wanneer ik zie, hoe in de straten bestraat wordt, dan acht ik dit wer kelijk alleszins onvoldoende. Ik ben geen deskundige het zou kunnen zijn, dat men mij dit verwijt maakte maar ik geloof dat de zaak zoo een voudig is, dat iemand die geen straat maker is of deskundige in het bouw vak, er zich heel goed een oordeel over kan vormen. De steenen worden in zand los in de straat gegooid, met een enkel klopje liggen ze vast, het zand wprdt verder in een dikke laag droog over de straat gegooid, waar hot grootste gedeelte weggeveegd wordt, zoodat spoedig de bestrating weer even slecht is als te voren. Ik heb eens gadegeslagen de bestrating van het gedeelte overzijde van de Raam en het heeft mij getroffen, dat het zand dat er daar op gebracht is, voldoende zou geweest zijn, naar mijn meening althans, voor een viermaal zoo groot straatoppervlak. Het was een El Dorado voor de kinderen om daarin te spelen Toen het zand weg was, was de bestrating weer even slecht als daarvoor. Ik ben overtuigd dat wanneer de steenen in den grond gestampt zouden worden en het zand. beter aangeplempt zou worden, on danks de groote slapte van Gouda's bodem wel een betere bestrating zon z^n te krijgen. Onder dankzegging voor de door B. en W. gedane toezegging dring ik daarom nogmaals met kracht op een betere wijze van bestrating aan, waardoor naar mijn meening ook een gunstigen invloed zal worden uitge oefend op de uitgaven onder dit volg nummer, daar goed werk langer mee gaat en dus op den duur goedkooper zal blijken. De Voorzittér: Ik kan slechts herhalen de toezegging, die B. en W. gedaan hebben, dat zij in deze in nader overleg zullen treden met de Commissie. Ik geef daarbij de verze kering, dat de belangwekkende be schouwingen en byzonderheden van den heer van der Want aan de Com missie zullen worden overgelegd. De heer Jongenburger: M. de V. B. en W. zeggen in hun antwoord op de vraag of f 1000.zou kunnen worden uitgetrokken voor trottoir banden en Quenasttegels, dat zij geen vrijheid hebben tot extra aankoop van die artikelen. M. de V., wat houdt dat in Dat absoluut geen tegels zullen worden gebruikt? Of wil dat zeggen, dat wij ze niet extra zullen koopen U knikt jaIk ben dat lid in de afdeelingen geweest, die heeft gevonden dat het jammer was, dat onder dezen post niet f 1000.— werd uitgetrokken voor trottoirbanden en- Quenasttegels. Dat ging dan meer Om het principe dan om de vraag, waar zij gebruikt moesten worden. Het heeft mij eenigszins gefrappeerd, dat in fijpt afgeloopen jaar aan den Singel ee(i hoeveelheid Quenasttegels en trottoirbanden is gebruikt, hoewel die in de begrooting niet voorkwamen. Men kan deze kosten natuurlijk uit den onderhavigen post bestrijden, maar waar het voor de hand ligt, dat wij op dien weg zullen voortgaan ik constateer met vreugde dat die ma- terialen daar gebruikt zijn zou flT"* het niet meer dan juist vinden, dat onder dit hoofd een post werd uit getrokken voor de aanschaffing van Quenasttegels en trottoirbanden. M. de. Y. Ik zou daarom willen voorstellen om den post straatzand en den post arbeidsloonen beiden met f 500.— te verlagen en daarvodr in de plaats een post van f 1000.— voor Quenasttegels en trottoirbanden te stellen. Ik doe dat met gerustheid omdat de posten voor Vechtsche straatklinkers en voor Waalstraatklin kers met bijna 50 pCt. zijn verlaagd en de posten voor straatzand en loo- nen niet, zoodat die posten gemak kelijk kunnen worden verlaagd. (Wordt vervolgd) GOUDA, 7 November. Steun-Comité (Afd. werkloozen). Op 7 Nov. werd onderstand ver leend aan 74 gezinnen. Ingekomen giften in de afgeloopen week Gymnastiek en sohermver. f 22,40 Automaat f 3,50 4e Bijdrage Spaarbank f 1000, Van particulieren f 14,85 Ver. Ziekenzorg f 104,79 Nieuwe Schouwburg. Donderdag 12 Nov. a.s wordt iu de Nieuwe Schouwburg de tweede voorstel ling in bet abonnement gegeven.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 3