Brieven uit de Hofstad. V£IGAÜEBI\G VAN DEN GEHKE^TEUAAU Binnen land. Stadsnieuws. Waddinxveen. 406e STAATS LOTERIJ. Laatste; -Berichten. "MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Bl1 ROEKLIJKE STAND. nit van de familieleden die ze ontvan* gen. Ze komen dikwijls als weldadige zonnestralen te midden van onrast en rouw. Verscheidene gevallen hebben zich voorgedaan, dat een geheel gezin den rouw had aangenomen over een zoon, een vader, een broer, tombé sar le champ d' honnear. En dan kwam na weken plots een eigenhandig ge schreven brief, die meldde dat de be treurde krijgsgevangen of gewond of ook wel springlevend aan het front was. Het meest practische is dan ook wel met het dragen van rouw te wach ten tot eenigen tyd na den oorlog. Maar daartoe zallen do vrouwen wol niet te bewegen zijn. Men coquet - teert met alles, met zijn gevoel, met zijn vreugd, zelfs met zijn smart. A. F. PETILLON. CCLXII. Eén der belangrijkste kwesties, die telkenmale in de vergaderingen van onzen gemeenteraad aan de orde komt, betreft de ziekenhuizen. Den Haag bezit één groot ziekenhuis,' dat al jaren veel te klein is. Het oude krankzinni gengesticht, een luguber gebouw, is voor eonige jaren tijdelijk in gebruik genomen als hulpziekenhuis, doch zoo- als wij dit in ons land kennen, alle tijdelijke inrichtingen blijven het langst. Het is een eeuwig getob met de ruimte in de ziekenhuizen. Er bestaan nog verschillende particuliere inrich tingen, die alle hun uiteiste bost doen om aan alle aanvragen te voldoen, doch het is op don duur onmogelijk. Het groote ziekenhuis Laat zeer veel to wenschen over. We zouden het een zieken-pakhuis kunnen noemen, want allo zalen zijn overvol. Waar feitelijk plaats is voor zestien patiënten, daar wordon er vier en twintig opgepakt. De huisvesting der verpleegsters is miserabel. Zy (hebben op den zolder een niet eens volledig afgeschoten stukje, waar zij het moede hoofd kun- non te rusten leggen en dat zij zelf naar do beschrijing zeer juist noemen: hun „stal." Het is alles wel geheel in strijd met de nieuwste theorieën over gezondheidsleer, dat men zieken be handelt als haring, die opgestapeld wordt, en verpleegsters als de werk paarden in een stnl logeert. Het gemeentebestuur is zeor wel op do hoogte van dezen onhoudbaren toestand en doet wel het een en ander om er verbetering in aan te brengen, doch uitsluitend met lapmiddeltjes, wat ook al in sti ijd is met de moderne hygiëno. De betrokken wethouder de besto dien wij hebben zet er zyn ziel niet aan, omdat hij tegen ge- stichtsverpleging is en meer den weg der gezinsverpleging op wilAl weer in strijd mot do nieuwste geneeskun dige theoriën. Nog korten tyd geledon wist hy contracten af te sluiten met particuliere wijkverpleegsters, waar door de gezinsvorploging inderdaad verbeterd is, doch waardoor geen einde is gemaakt aan den achterstand bg dozen „tak van gemeentedienst." Jammer is het, dat wethouder de Wilde «oo hardnekkig do uitbreiding van het ziekenhuis tegenhoudt. Als hy zoo krachtig or vóór arbeidde, was ongetwijfeld spoedig oen tweede,zie kenhuis, dat toch zal moeten verryzon, roods geopend. Mon denkt buiten oen groote stad altijd zoo licht, dat daar alles puik in orde is. De toostandon in het gemeente ziekenhuis zijn er hot bewijs van, dat zulk niet altijd hot goval is. Do kosten voor den bouw van oen nieuw ziekenhuis wordon op schrik niot op twee millioen gulden ge* schat. Het mogo Waar zyn, dat zolfs een stad zoo rijk als de residentie zich oen oogonblik heeft te bezinnen voor hot tot dozo uitgaven overgaat, het neemt niet wog, dat waar do nood dringt, men niet voor do kosten uit den weg moet gaan. Voorloopig ziet hot or met de finan ciën natuurlijk niet best uit en reeds hangt ons een nieuwe belasting boven het hoofd, al treft zo alleen eon be paalde categorie van burgers. Hot zal oon bolasting op de publieke verma kelijkheden worden, die tot nog toe niet bestond. Wij gevoelen voor deze bolasting bitter weinig. Ze zal worden golegd op een bedrijf, dat al zoo moei lijk het hoofd boven water weet te houden. Dat de bioscopen en de variëté een gedeelte zullen moeten opbrengen, keuren wy minder af; doch dat men opera's en tooneel onder de belasting- schroef gaat knijpen, heeft onze sym pathie heelemaal niet. Denk niet, dat van deze vermalijkheden alleen gepro fiteerd wordt door den ruke, die in plaats van drie gulden wel drie gulden dertig kan betalenwel degelyk wordt er door zeer vele anderen gebruik van gemaakt, voor wie tien procent meer wel degelyk zwaar gewicht in de schaal legt. Het ware toch te wenschen, dat het eens gedaan raakte met al die kleine belastingen, die altyd groote onbillyk- heden met zich meebrengen en maar luk-raak worden geheven van datgene, dat zich als eenvoudig belasting-object voordoet. Juist de eenvoud bij de hef fing verlokt tot het instellen dezer belasting en dit mag geen maatstaf zyn. Wanneer de gemeentekas verster king behoeft, zijn er nog vele andere wijzen, waarop deze versterking kan worden verkregende inkomstenbe- lasting is hier betrekkelijk laagver schillende andere, billijkere belastingen eveneens. Do keuze had waarlijk ge lukkiger kannen zyn dan ze thans is. Misschien is de Raad wijzer en aan vaardt ze deze nieuwe belasting niet. Wy hebben er wel niet veel moed op, want onze gemeenteraad is nu eenmaal specialiteit in vorkeerde besluiten, zoo dat ook ditmaal de gelegenheid daar voor niet ongebruikt zal gelaten wor den. HAGENAAR. te GOUDA. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1914. (Vervolg). 5. Een voorstel van Burgemeester en Wethoudors tot wijzigingen der gemeente-begrooting voor den loopen den dienst in verbadd met werken ter verbetering van het verkeer tusschen Karnemelksloot en Krugerlaan. Dit voorstel luidt aldus Gouda, 13 November 1914. In de toelichting bij ons voorstel van 3 Maart 1914 No. 21/32 tot aan koop der eigendommen van W. Rijke- lijkhuizen aan de Karnemelksloot alhier deelden wy Uwen Raad mede, dat na amotie van de zich op bedoelde eigen dommen bevindende woning, hooiberg enz. afdoende verbetering van den toegang der Karnemelksloot tot de Krugerlaan door aanleg van een weg van do Karnemelksloot tot de achter zijde van het voor de Rijks Hoogere Burgerschool bestemde terrein en van een verbindingsweg naar de Kruger laan mogelyk zou zijn. Nu de Gemeente, ingevolge Uw besluit van 6 Maart j.l. No. 32, eige naresse is geworden der meerge- noemdo eigendommen, na betaling der koopsom op 1 November j.l., ach ten wij het, mot de Oommissie van Bijstand in hot beheer der Gemeente werken, wier ter zake betrekkelijk schryvon hiernevens wordt overgelegd, geraden mede uit een oogpunt van werkloosheidsbestrijding zoo spoedig mogelyk tot uitvooring der besproken werken over te gaan. Voor deze werken, die blykens voor- loopige kostenraming van den Ge meen to-Bouwmeester een bedrag van ongeveer f 5000.zullen vorderen, zijn echtor nog geen gelden op do begrootiiig uitgetrokken. Op grond van het vorenstaande geven wij U derhalve in overweging de bo vengenoemde som beschikbaar te stol len en daartoe de Gemeentebegrooting voor 1914 te wyzigen als volgt: Artikel 9 bis van Hoofdstuk XV der Uitvaven, „Uitgaven in verband „met de stichting van een nieuw ge- „bouw voor de Rijks lloogere Bur gerschool" (Volgnummer 231 bis) wordt verhoogd met f 5000. Artikel 4c van Hoofdstuk VII der Ontvangsten „Geldlaening in verband „met de stichting van een nieuw go- „bouw voor de Ryks Hoogere Bui- „görschool" (Volgnummer 61) wordt verhoogd met f 5000. Aan den Raad der Gemeente Gouda. De V o o r z i t e rIk stol voor dit voorstel ter visie te loggen. De heer van der Ree: M. de V. Naar aanleiding van dit voorstel wil ik u vragen, of het oen overwegend bezwaar kan uitmakon of is, om dit voorstel nog f^en avond aan de orde te stellen, te meer daar ik heden van u heb gehoord, dat het wel 3 4 weken kan aanloopen eer er weder Raadsvergadering is. TdVecht wordt er in dit stuk op gewezen, dat het een goede werkver schaffing is. Vandaar dat ik, zoo er geen bezwaar tegen is, voorstel om dit voorstel nog heden te behandelen. Het voorstel van den heer van der Ree, voldoende ondersteund, wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. De Voorzitter: Ik zal dit punt aan de orde stellen na het voorstel tot het geven van namen aan een drietal in aanleg zijnde straten. 6. Een aanbeveling van Regenten van het van Iterson-Ziekenhuis en een dito van Régenten van het Hoffman's Gesticht voor de vervulling van een met ingang van 1 Januari 1916 in hun midden ontstane vacature. Voor het van Iterson-Ziekenhuis worden aanbevolen de heeren R. L. Martens (aftr.) en H. Knuttel. Voor het Hoffman's Gesticht wor den aanbevolen de heeren G. Prince (aftr.) en I. A. van Ryn van Alkemade. Ter visie. 7. Een adres van A. Ketellapper betreffende de uitbetaling van zyn salaris als leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium. Dit voorstel luidt aldus: Gouda, 3 Nov. 1214. Aan den Raad der gemeente Gouda. Edel Achtbare Heeren De ondergeteekende Leeraar a/h Gymnasium alhier neemt bij dezen beleefd de vrijheid, aan zijn verzoek schrift bij Uwen Raad ingediend het volgende er aan toe te voegen dat tot het indienen daarvan hoe genaamd geen aanleiding voor hem bestaat dan het feit der finantieele schade van minstens f 200.hetwelk de benoeming per se hem berokkend heeft. Edel Achtbare Heeren, Uw Dw. Dr., A. KETELLAPPER. Zal worden behandeld bij punt 5 der agenda. 8. Een adres van het Bestuur der Tucht-Unie, gevestigd te Utrecht waarbij verzocht wordt van gemeente wege te bevorderen dat terreinen voor de beoefening van lichaamssport wor den ingericht. Dit adres luidt aldus Aan den Raad der Gemeente Gouda. Geeft eerbiedig te kennen Het Bestuur van de Tucht-Unie, fevestigd te Utrecht, goedgekeurd bij B. van 19 Juni 1909 No. 69 dat naar de meening van dit Be stuur lichamelijke opvoeding, beoefe ning van sport (in hot bijzonder open luchtspel) en gymnastiek een der krachtigste middelen is, om den zin voor orde en tucht bij het Neder- landsche volk te bevorderen en bal dadigheid en bandeloo&beid te bestrij den? ook, omdat daardocfr zoovele uren worden vastgelegd, waarin van ledig heid geen sprake kan zijn dat voor goede beoefening nood zakelijk is het beschikbaar zijn van behoorlyk ingorichte terreinen dat het dankbaar erkent, dat vele Gemeentebe8tuuren dit beginsel met kracht bevorderen en zich daarvoor goldelyke offers getroosten dat het echter op den weg van andere Gemeentebesturen kan liggen, het streven naar lichamelijke opvoe ding. en spoft, dat ontegenzeggelijk zich b|j ons 'volk meer en meer uit, te steunen, door aan de vraag naar terreinen zooveel mogelyk tegemoet te komen dat dit kan geschieden door bij de vaststelling van uitbreidings- en be- bouwings-plannen terreinen van vol doende grootte in voldoende mate als sport- en speelterreinen aan te wijzen; dat het voor een goede inrichting en exploitatie dier terreinen gewenscht is, overleg te plegen met die Neder- landsche Bonden, die de spelen orga- niseeren, waaraan in den regel door de bevolking de voorkeur gegeven wordt en die daar dus het meest be oefend zullen worden dat het gewenscht is bij verhuur van gemeentegronden aan vereeni- gingen voor sport en lichamelijke opvoeding zich tevreden te stellen met een betrekkelijk lagen huurprijs en verhuur te doen voor al niet de korten tentlijn, opdat het voor den huurder de moeite en kosten loont, om de terreinen naar behooren in te richten, den grond gelijk te maken enz., of wel dat do gemeente deze werken laat uitvoeren of daar Subsidie voor ver leent dat ook tot bevordering van het turnen door de Gemeentebesturen kan worden medegewerkt door de bij de soholen bestaande gymnastieklokalen, op de tydön, dat die voor het gym- nastiekondeawys niet noodig zijn, be schikbaar te stellen voor turn-vereeni- gingen, hetzij gratis, hetzij tegen geringe vergoeding dat ook de oprichting van gemeen telijke turnhallen overweging verdient en dat aanbevolen moet worden bij de inrichting en exploitatie daarvan overleg te plegen met de Nederland- sche organisatie op het gebied van gymastiek dat het Bestuur voornoemd eerbiedig verzoekt met het vorenstaande wel rekening te willen houden. Hetwelk doende, Het Algemeen Bestuur der Tuohtuie, EDO BERGSMA, Algemeen Voorz. J. KLEEFSTRA, Algemeen Secr„ De^Ha^f 6 Aa«u"to8 1914 Prinsestraat 82, den Haag. Ter visie. 9. Een (ongezegeld) adres van het zelfde Bestuur, waarbij wórdt ver zocht mede te werken tot de bestrij ding van tuchteloosheid onder het Nederlandsche volk. Dit adres luidt aldus Aan den Raad der gemeente Gouda. Geeft met verschuldigde achting te kennen het Algemeen Bestuur der Tuchtunie, gevestigd te Utrecht, goed gekeurd bij K. B. van 19 Juni 1909 No. 69,' daartoe gemachtigd door de Algemeene Vergadering der Tuchtunie, gehouden te utrecht op 20 Juni 1914 dat de Unie zich ten doel stelt: bestrijding van tuchteloosheid onder het Nederlandsche volk, ten einde zyn redelijke, geestelijke en lichamelijke kracht te verhoogen dat het Bestuur in den herhaalden overlast, nu hier dan daar aan vreem deling en landgenoot aangedaan, een oorzaak ziet van schade voor ons land, niet alleen aan onzen nationalen naam, maar ook aan«de belangen van handel, industrie en verkeer dat het Bestuur van oordeel is, dat ten aanzien van een gastvrije, althans neutrale houding tegenover vreemde lingen een krachtige opvoeding zou kunnen uitgaan van de school, welke opvoeding ook wel effect zou kunnen hebben, als er maar een suggestieve beweging onder ons volk zou Kunnen worden opgewekt, om onzen naam als beschaafde natie hoog te houden en onze nationale belangen te be schermen. dat het Bestuur tot dit doel een ernstig beroep doet op de medewer king van den Raad Uwer gemeente, in 't bijzonder om te bewerken, dat de onderwijzers in Uwe gemeente de kinderen van tijd tot tijd ernstig onderhouden over het groote zedelijke en economische belang van het vreem delingen-verkeer voor ons land, de verplichtingen van ons volk als gast vrije, beschaafde natie en de houding, die vooral kinderen tegenover vreem delingen hebben aan te nemen, omdat naar het gedrag der jeugd zoo dik wijls het volk in zyn geheel beoor deeld wordt. Het zal wellicht tot versterking van ons verzoek strekken, wanneer wij U herinneren, dat Z.E. de Minister van Binnenlandsche Zaken zich by missive van 24 December 1913 No. 182201 in gelijken geest tot UEd. Achtbaren heeft gewend. Redenen, waarom het Bestuur der Tuchtunie UEd. Achtbaren beleefd in overweging geeft, in het algemeen belang zijn streven zoo krachtig mo gelijk te steunen. Hetwelk doende, Het Algemeen Bestuur der Tuchtunie, EDE BERGSMA, Algemeen Voorz. J. KLEEFSTRA, Algemeen Secr. Prinsestraat 82, den Haag. Don° Haag j 5 Augustu» 1914. Ter visie. Wordt vervolgd) De 8pionnage te Oude Tonge. De consul te Rotterdam van het Duit8che Rijk, de heer C. Gneist, deelt in de N. R. Crt. mede dat de corres pondentie tusschen het Duitsche con sulaat en den van spionnage verdach ten directeur der gasfabriek te Oude Tonge, slechts heeft bestaan uit de volgende stukken 17 Augustus 1914 heeft hg (de directeur) aangevraagd, of hij zich in Duitschland als dienstplichtige in de stamrol moest laten inschrijven, waarop hem op 20 Augustus werd geantwoord, dat hij zich in Bremen moest aanmelden. 26 Augustus heeft hij aangevraagd, of hij zich ook bij het consulaat voor de stamrol kon melden, waarop hem werd medegedeeld, dat hy hier is in geschreven, maar dat hij zijn perso- naliën nog moest opgeven. Deze heeft hij in een schrijven d.d. 28 Augustus opgegeven. 19 September he^ft hij om een pas poort naar Bremen verzocht, en daar- op antwoord ontvangen, dat hij eerst zyn legitimatiepapieren moest overleg gen. Deze correspondentie is niet door den consul persoonlijk, maar door het kantoor behandeld. Afgezien hiervan heeft de consul nooit van den gas fabriek-directeur een brief ontvangen of aan hem een brief afgezonden of ook direct met hem in correspondentie gestaan. Belgische vluchtelingen. Met het oog op een winterverblijf van de Belgische vluchtelingen, voor zoover deze niet bij particulieren zyn ondergebracht, of in hun eigen onder houd voorzien, stelt de centrale com missie, door de regeering benoemd een onderzoek in omtrent de wijze waarop in verwarming, sanitaire verhoudingen en hygiënische eischen is voorzien in de daartoe tydelijk ingerichte lokali teiten. De verschillende plaatsen zul zooveel mogelijk worden ontlaat ie* zulks wenschelijk wordt geacht, BB de vluchtelingen zullen dan in overleg met de regeering in op te richten- vluchtelingenoorden worden onderge bracht. De taak van de commissie is ah volgt verdeeld: voor de provincie Noord-Holland: Mr. Stuart; voor de provincie Zuid- Holland Baron van Tuyll van Serooe- kerken en baronesse van Ittersum- voor de provincie Noord-Brabant: Mevr. van Rykeyprsel geb. baronesse de Bieberstein voor de provincie Zeeland de heer Snoeck Henkemana voor de provincie Limburg: Jhr. mr! Ruys de Beerenbrouckvoor de pro vincies Utrecht en GelderlandJhr. Melvill van Carnbee voor de provincie Overijselbaron van Tuyll van Seroos- kerkenvoor de provincies Drente, Frieland en Groningen de heer B j' Veldhuis. Het secretariaat hoopt tevens na het onderzoek een volledig overzicht te kunnen geven van het aantal vluchte lingen, dat zich dan nog hier te lande zal ophouden, en over het grootste aantal, dat op zeker tijdstip in Neder land heeft vertoefd. Het registratiebureau werkt steeds met meer succes, naarmate de politie lijsten vollediger worden. Meer dan 110,000 vluchtelingen zijn ingeschreven en het aantal dat dagelijks gevonden wordt door zoekende familieleden be draagt op het oogenblik 300 per dag. Ook komen vele aanvragen in van soortgelijke bureau's in Frankrijk en Engeland en menigmaal kan een gun stig antwoord gezonden worden. Alle aanvragen dienen gericht te worden tot" het secretariaat van de centrale commissie, Lange Voorhout 45, den Haag. Men schryft ons uit Vlissingen Waren hier nog de vorige week 3500 armlastige vluchtelingen thans zijn er meer dan 4600. Alle hotels zijn vol. Benevens alle particuliere pen sions. Geen woning zelfs geen kamer is ledig. Aan do armlastigen worden hier eiken dag 4500 heele brooden uitgedeeld terwijl zeven balen koffie dagelijks noodig zijn. Te Vlissingen verblijven oen viertal Belgische miltitairen van het Roodé Kruis en een aantal Belgiscl tairen die nog gewoon in politiek loopen maar bij het bombardeneot van Antwerpen zyn gevlucht. De Administrateur de BaxisZater- morgen weer van Vlissingen naar Antwerpen vertrokken met slechts 32 passagiers aan boord. De mijn, welke is aangespoeld blijkt een Hollandsche te zijn geweest en iB gezonken. Treinverbinding met Duitschl&nd. Gisteren is or te Oldenzaal telegra fisch berioht ontvangen, dat er des avonds na zeven uur tot des ochtends zeven uur geen treinen naar Bentheim mogen vertrekken. De directe avond verbinding naar Berlijn is daardoor verbroken. Het Noorsche stoomschip „Thor- stein", opweg van Denemarken naar Rotterdam is te Ymuiden binnenge- loopen tot aanvulling van zijn kolen- voorraad, daar tengevolge van den storm water in de kolenruimen was geloopen. Zaterdagavond is de Duitsche stoom trawler Senator Sander die sedert be gin September te Ymuiden lag, weer naar Cuxhafen vertrokken. TWEEDE KAMER. De vraag van den heer Duymaer van Twist. D© heor Duymaer van Twist heeft, zooals reeds vroeger is Ma don minister van oorlog de volgende vra gen gestold Acht de minfster den algomeenw» h*3" stand niet zoo gewijzigd, dat de moge lijkheid kan overwogen worden, verloven aan militairen op ruimere schaal te ver- leenen als tot heden plaats heeft P Zoo ja, is de minister dan bereid een regeling te treffen, waarbij zooveel moge lijk rekening gehouden wordt met de maat schappelijke belangen van nen, die met mobilisatie zijn onder de wap-men I* roepen De minister, do heer Bosboom, heeft daarop geantwoord, dat jaar zijn mee ning de algemeene toestand i.iet zooda nige wijziging heeft ondergaan, dat het verleenen van verlof aan militairen op ruimere schaal dan tot dun ver geschiedt, in overweging kan wordon genimen. De heer Van VI ij men heeft betref fende het verleenen van verlïf aan som mige I and weer plichtigen, die hoofden f»» zaken zijn, de vraag gestjld, ,1 de mh nister bereid zou wezen, oêr vrijgevig te zijn in het toestaan van enkele indien de noodzakelijkheid van rwoordigheid voor korten tijd 4 dagen) te nüia ovortu jeutl wordt Pe minister gaf daarop u n ant woord dat voor het verlemen van ver loven en volgende. door den opperbevel hebber van land- en zeeuia iht astgestel te algemeene regelen gelden: A. Aan de militairen der laud- en zee pmcht kan verlof worden verleend bc houden® bevoegdheid van de compagnies- ea daarmee gelijkgestelde commandanten om ten deze (ook ingevolge hoogercQ luit) beperking op tc leggen m verband pet de eischen van den dienst, de tt vol brengen opdracht of do veiligheid naar keuze van den verlofganger: 1. ten hoogste gedurende (én etmaal In zeven achtereenvolgende 'lagen aan per sonen, behoorende tot de bezetting van forten, en ten hoogste gedurende één et maal ia tien achtereenvolgende dagen aan de overige militairen, of 2. ten hoogste gedurende t*ee etmalen in veertien achtereenvolgen!!" Jagen, derscbeidenlijk in twintig achtereenvolgen de dagen aan personen, behoo.endc tot de onder 1 bedoelde catego/tèa, of 3. ten hoogste gedurende l onderschei denlijk 3 etmalen per mauud aan perso nen als voren. B. De verloven gaan als egel in na afloop van den dienst op den dag, voor afgaande aan het etmaal of de etmalen onder A 1, 2 of 3 bedoeld. Kan de be trokkene dienzelfden dag zijn woonplaats of bestemming niet bereiken, dan mogen de Onder 2 en 3 bedoelde verloven met één dag worden verlengd, in welk geval echter het vertrek eerst plaats heeft op den eersten verlofdag en terugkeer op den laatstee dag wordt geftischt 0. De verloven worden zoodanig ge regeld, dat zij voor elke compagnie of daarmee gelijk te stellen eenheid of de tachement, voor noover doenlijk, over de verschillende dagen der week ongeveer gelijk worden verdeeld. 1). In zeer dringende gevallen en bij hooge uitzondering, als bijvoorbeeld: over lijden of ernstige ziekte van echtgenoo- ten, kinderen of ouders, kan door of van wege den korpsoommandant of hoogere autoriteit, voor zoover de dienst zulks toelaat, een buitengewoon verlof van één tot hoogstens vier dagen worden ver leend. Dë noodzakelijkheid van oodanig ver lof moet vóór of na het verlof deugdelijk worden aangetoond. Uitzondering op deze algemeene regelen wordt, in voorkomende gevallen, gemaakt voor militairen, die in het uuitenland be togen hebben te behartigen «n aan wie, met het oog op den duur der rois of de tovaan verbonden bezwaren, langer ver wroet evenredig grootore tusschenpoozen, vwn het geval waarin herhaling wórdt rfrfsngd1, wordt verleend. Voorts, zijn in verschillende gevallen aan militairen, door wie voortdurend ver blijf onder de wapenen oenig gewichtig landsbelang of eenig groot inaatscliappe lijk belang ernstig zou worden geschaad, baitengewone verloven toegestaan van iangeren duur, hetzij aan een stuk, het zij periodiek. Met het oog op de eischen der landsverdediging geschiedt dit laat ste echter zoo spaarzaam mgelijk en slechts dan, wanneer de noodzakelijkheid pvertuigend gebleken is. Meer vrijgevigheid in het toestaan van yerlovon kan niet worden Getracht. Het mijnengevaar. Men seint ons uit TexelAchter de Koog zou hedenmorgen een aange dreven vermoedelijk Fransche mijn onschadelijk gemaakt worden. De per sonen van Den Helder, hiermede belast, hebben zich echter blijkbaar in de ont zettende uitwerking dier mijn vergist, tenminste, bij de hevige ontploffing vlogen de brokstukken koper tot op zeer grooten afstand over hunne hoof den, terwijl op de plaats, waar de mijn gelegen had, een groot gat in het strand werd geslagen. Zeer toevallig werd slechts één der personen onbe tekenend verwond. Wegens gevaar voor drijvende mijnen in het Marsdiop is de dienst der Texelsche boot thans zóó geregeld, dat alleen bij daglicht wordt gevaren. GOUDA 16 November. Gondsche Padvinders. Gisteren, 15 November, maakte een vjjftiental leden een tocht in de rich ting Haastrecht. Te half elf werd afgemarcheerd van de Haastrechtsche brng, maar al bij den viersprong werden twee partijen gevormdterwijl de andere na een Kwartiertje mocht gaan verkennen. Vooral de laatste had moeilijk werk. Omstreeks 12 uur weid verzamelen geblazen voor de „lunch". Wij hadden permissie om een veld keuken te maken op een weiland, waar al gauw een warm houtvuurtje op laaide. Bovendien werd nog van eenige palen, een lasso en wat bossen riet ©en hut gebouwd, -die de tochtgenoo- ten vrij goed beschermde tegen de steeds grooter wordende sneeuwvlok ken. I-Maar na een poosje werd elk rietje een gootje, en zoo moest het vuur gedoofd en een veiliger schuilplaats opgezocht worden. Die vonden wij in de nabijgelegen boerderij. Toen de bui bleef aanhouden werd op 't laatst besloten per boot terug te gaan. Zoo waren de deelnemers om kwart over twee aan het Nieuwe Veerstal. Toen was het droog geworden en vroolijk marcheerden de P.V.-ers naar de Moienwerf waai- de troep ontbon den werd. Spoordienst GoudaSchoonhoven. Nu Vrijdag j.l. nog wijziging is gebracht in den dienst van den lokaal spoorweg GoudaSchoonhoven, laten wij hier volgen de uren van aankomst en vertrek van Gouda en Schoonhoven, zooals die thans zijn vastgesteld. Vertrek Goudav.m. 8.45, n.m. 12.40, 4.20, 7.20 en 10.20. Aankomst Schoonhoven v.m. 9.45, n.m. 1.40, 6.20, 8.20 en 11.20. Vertrek Schoonhovenv.m. 7.00, 10.06, n.m. 2.00, 5.50 en 8 40. Aankomst Gouda: v.m. 800, 11.06, n.m. 3.00, 6.50 en 9.40. Door de aangebrachte wijzigingen is een betere aansluiting verkregen naar Utrecht, Den Haag en Rotter dam. Stedelyk Mnseum van Oudheden. Het Stedelijk Museum van Oudhe den ontving ten geschenke van den heer A. R. van de Putte oen verza meling van ruim 400 vreemde munten. De collectie is een welkome aan vulling van wijlen den heer Fortuijn Droogleever. Uit den Goudschen Raad. Dat men zich aan de rechterzijde in ons achtbaar college zelfs in dezen ernstjgen tijd niet kan losmaken van de politiek, bleek in de jongste zitting Vrijdag jl. De agenda zag er zoo dood nuchter uit, benoemingen en eenvoudige voor stellen. En toch school er iets in het eenvoudige voorstel betreffende het geven van namen aan een drietal stra ten, waardoor op eens een vonk de gemoederen warm maakte', zolfs dreig de te verhitten. Zoo erg is het geluk kig niet geworden, ten minste niet in ons byzyn. 't Geval was toch zoo eenvoudig. B. en W. stelden voor een drietal nieuwe' straten, te noemen Adriaan Coolstraat, Willem Tombergstraat en van Alphenstraat. Nu meende een der leden dat het gewenscht was aan een dezer nieuwe straten den naam te ver binden van een voormalig burger van Gouda, die in zijn leven in en buiten de raadzaal zeer veel heeft gedaan voor de stad zijner inwoning. Die naam was Noothoven van Goor en de drager daarvan w-as een vrijzinnig man, die 30 jaren Fang eerst als lid van den raad, later als wethouder zeer veel heeft gepresteerd. Maar jawel, dat ging zoo maar niet. Wanneer iemand moet worden geëerd, dan hangt het af van de po litieke richting van dien man of ieder zidh daarmede wel kan vereenigen. Zeker, men|weet het wel dat de heer Noothoven van Goor voel voor de ge meente heeft gedaan, maar toch, die man was een liberaal, en nog wel een, die nog al op den voorgrond traden dan gaat het toch niet aan dat aan de nagedachtenis van dien man, ook door recbtsche raadsleden hulde wordt gebracht! Het noemen van den naam Noothoven van Goor was een daad van politiek, zoo besliste het de heer Muylwyk en in dezen ernstigen tijd moest de politiek niet op den voor grond treden. Daarom was hij er vier kant tegen en met hem alle leden van rechts. Alleen de heer Jongenburger vond het noodig ook een ander motief te noemende benaming Noothoven van Goor zou een precedent scheppen voor volgende straatnamen. Zie, voor dat motief kunnen wii veel voelen, al meerten wij dat het toen niet zoo behoeft te zijn. De stemming heeft het uitgemaakt de straat zal heeten Noothoven van Goorstraat, bij de gratie der linkerzijde. En de straat, die den naam zal dragen van den kinderdichter Hieronymus van Alphen, werd in dit bespottelijk en tegelijk weerzinwekkend gedoe begre pen, en kon evenmin een der rechtsche stemmen verwerven. Arme van Alphen, ge had het moeten weten, dat onze rechtsche vroede vaderen tegen hun wil nog.al, uw nagedachtenis niet hebben willen eeren. De Witte Bioscoop. In deze bioscoop is ook een mooi Oorlogsjournaal met eenige kijkjes, hoe Antwerpen er np nitziet, nu het zich in Duitsche handen bevindt. Als hoofdnummer „De valsche Hertogin", een interessante film, met alles wat hét publiek kan boeien, zooals geheime gangen, onderaardsche riolen, enz., doch die tevens uitmunt door prach- Wge natuurtafereelen en magnifiek decoratief. Het spel van de medewer kenden is ook te roemen. Tot slot een uitermate komische film, „De kuiken tjes van Vader", die het publiek in een goedlachsche stemming huiswaarts doet gaan. Explicatie en muziek als altyd prima. Ned. Vereen, van Kaashandelaren. De Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren zal op Donderdag 19 Nov. a.s. des morgens tellnnrinde Sociëteit „Do Róunie" de 15e alge meene vergadering houden. Op de agenda komt o.a voor als punt van behandeling Goedkeuring door de Vergadering van de stappen gedaan door den voor zitter onzer Vereeniging tot het y<er- krijgen van de erkenning, bedoeld in art. 2 van de Voorschriften ter uit voering van de Ministerieele Beschik king, tengevolge waarvan de leden worden vrijgesteld van de in datzelfde artikel genoemde storting. Gouda Vooruit. Een actueele opname Oorlogsnieuws opent het programma vap deze week. Een zeer geestige film getitold „Too- neelleven", werkt herhaaldelijk op de lachspieren der toeschouwers. De Ex plicateur draagt er ook het noodige toe bij om evenals in het hoofdnum mer „Het Zigeunerkind" dat in de plaats gekomen is voor het vorige nummer, dat de directie minder wen schelijk vond zijn bezoekers aan te bieden, het publiek met het vertoonde mede^ te doen leven. Het is in de directie zeer te appre- cieeren. dat ze een beeld, wanneer ze het minder geschikt vindt van inhoud, terstond door een van beter gehalte laat vervangen. En dit is haar deze week volkomen gelukt. „Het Zigeu nerkind is een mooie (ilni, waarin de Ifjoofdrollen door de kleine Suzanne Ffthraten Bout-de-Zan gespeeld worden en die dit op meesterlijke wijze doen. Een heel aanbevelenswaardig pro gramma, met aardige plano en viool muziek. In de vergadering van de gemeen- iteraad van Waddinxveen ..te ihouden op Dinsdag,den 17 den November i.s. des voormiddags te half elf ure, zullen de navolgende onderwerpen worden behandeld; I. Verslag der vergadering van de 21 sten October j.l. II. Modedeeling vart Tngekomeh stukken enz. III. Kohierwegons schdblgekleti over de maand IV. Stemming over\et véorstel der Bouwcommissie tot verbreiding der Noordkade. (De verbreeding als doodde Bouw commissie voorgesteld, zal op den dag der vergadering op verschillende plaatsen aan de Noordkade zijn afge bakend, waardoor de Leden in de gelegenheid zijn daarvan vóór de ver gadering kennis te nemon V Bezwaren van Ged. Staten aan vulling der Algemeene Politie-Veror- dening (Stukken ter visie). VI. Benoeming van tweo Leden van het Stembureau voor do verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdagavond j.l. werd de jaar- lijksche vergadering gehouden van de IJsclub van Waddinxveen ton huize van den hoer Kwaak. De heer Kalkman, die bedankt had voor bestuurslid, werd door de verga dering benoemd tot Eere-lid. Door don Secretaris werd vervolgens voorlezing gedaan van het jaarverslag. De reke ning over het vereenigingsjaar 1913- 1914 bedroeg in ontvangst f 1171.41 en in uitgaaf f 941.87, batig saldo alzoo f 256.54. Herbenoemd tot be stuursleden werden de heeren F. A, van der Torren en T. van Es. In de plaats van den heer Kalkman werd tot bestuurlid benoemd de heer H. van den Berg. Voorts had de gebruikelijke ver loting plaats. Hierna werd de verga dering gesloten. Schapen en lammeren goed aan gevoerd. Handel in alle veesoorten prijshou dend. Enkele beste hokken vette Var kens 1 cent boven noteering. 5d® KI. Trekking v. Maandag 16 Nq£ No. 3976 f 2000. 9589 f 1000. 5176, 5248, 5952.12588,14324, 17062, 17708 en 18668 ieder f 400. 2100, 5369, 8172, 11726,14099 en 14535 ieder f 200. 1479, 2191, 2244, 4480, 4605, 6163, 6673, 6889, 7420, 11055, 11766, 12674, 13259, 14677, 15850, 18535 en 20019 ieder f 100. Prijzen van f 70. 151 75 498 GOS 655 964 66 1M7 61 1176 88 1906 8 14 1440 1668 1830 40 9066 2197 9886 61 72 9406 9507 88 7fl 9678 9860 2960 8094 8144 3605 87 8661 04 3696 8706 8801 4068 78 4900 00 77 86 4491 4591 69 4784 4889 50 5058 j»TO0B 6958 66 60 80 5446 5581 40 68 68 64 90 6049 74 6117 88 6990 6856 86 6547 6677 87 6718 75 7190 7800 7768 86 7897 88 89 7904 84 8100 14 78 8918 8471 8688 00 8007 8966 65 78 0889 «153 68 9100 2 7 89 9917 0815 9411 46 9639 04 9709 9810 68 00 10994 09 10684 41 10469 88 10606 10006 8 98 40 94 10796 51 10866 10068 99 11071 11198 11216 40 97 11800 46 54 08 11490 06 11699 89 11647 66 74 11716 11844 11960 19109 90 19994 96 19498 80 71 88 19080 12710 88 87 78 19995 67 80 18176 18885 18541 70 18006 18851 18960 14076 14948 80 14456 14686 14716 14968 15009 74 79 90 16106 91 16905 16887 76 16647 00 16788 60 15847 99 16006 16446 96 16666 16088 16715 10848 10098 81 86 75 17009 17116 87 65 17800 69 17468 17693 178Ü8 17910 71 18000 83 18107 18991 60 18871 18484 60 91 18669 18706 19006 14 86 91 19168 19961 19691 78 19406 78 19648 19747 90 19816 97 SI 19669 SI 99 90086 90190 90976 20484 90600 84 90684 90786 87 74 89 90874 90046 78 5de Klasse 12e Lijst No. 18897 m.z. f 70 en No. 19135 f 70 m.z. niet. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, pryzen waren voor 1ste kw. 44, 2e 40 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren redelijke aanvoer, 1ste kw. 33, 2e 29, 3e 21 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 32, 2e 29, 3e 26 cent per half kilo. Aan het Westelijk Front. PARIJS. Communiqué van gister avond 11 uur luidt: De belangrijkste gebeurtenis van den dag was Hat de vijand op den rechteroever van het Yserkanaal werd teruggeworpen. Het gedeelte van den linkeroever dat noj in handen dor Duitschers was weri geheel en al ontruimd. Ten zuiden van Bixschoote hebben wij een klein bosoh dat wij in een nachtelijken aanval verloren hernomen. Aan het eind van den dag deed de vijand zonder succes een aanval ten zuiden van Yperen. Van het overige gedeelte van het front valt niets te vermelden. Spionnage. Men meldt ons uit Berlijn: In eenige Duitsche bladen wordt met groote ongerustheid kennis gegeven van het feit, dat een Engelsohman in de Times een zeer uitvoerige en in kleinigheden treffend juiste beschrij- ving geeft van zyn bezoek aan Dussel- dorf en Keulen in het gevangenen kamp te Wesel. De man had zelfs met tal van officieren gesproken en doet ten slotte verslag van hot tweede be zoek van een Engelsche vlieger aan Dusseldorf, hetwelk hij had bijge woond. De bladen stellen de vraag: wanneer dat alles reeds in kleuren en geuren in de Times staat, wat zal de man dan wel aan het Engelsche leger bestuur hebben medegedeeld Aan het Oostelijk Front. LONDLN, 15 Nov. Uit Stockholm wordt aan de Daily Telegraph geseind dat hel Duitsche leger bezig is Ilreslau on Ko ningsbergen te ontruimen. Dit bericht zou .afkomstig zijn van ambtelijke zijde uit Weenon. Aan het Zuidelijk Front. KONSTANTINOPEL, 16 Nov. Officieel. Gisteren deden onze troepen u de stroek Lasistan eon aanval op de stolling Li man—Sisl waarbij de Uuss.ro zware ver liezen leden. Kussische ^orsterkingstroe- pon die trachten te landen werden uit eengedreven. Duzheui werd door onze troepen bezet. Ken groote hoeveelheid mu nitie un levensmiddelen werden buitge maakt. De liusson bombardeerden de post Kokmuch ah Isleh zonder suc jes. LONDKN, 16 Nov. Officieel. De admi raliteit deelt mode dat Indische troepen jgosteund door den kruiser ,,Duke of I din- burgh" de forten van Skeihs ndnaan aan do Itoode Zee tegonover i'erim hebben bezet. Een groote hoeveelheid munitie en z«'S kanonnen werden buitgemaakt. Een groot aantal manschappen werd gevangen genomen. BERLIJN. Een telegram dit My telen1 meldt dat oon Engelsch-Fransch eskader do voornaamste havensteden van Klein- Azië blokkeert en dat Fransche schepen de buitenste forten van örny.-nn van ver hebljen beschoten. Lord Roberts f- Lord Roberts, do bekende Engelsche bevelhebber is gisteren na een korte ongesteldheid overleden. Hy bracht vorige week een kort bezoek aan de Indische troepen in Frankrijk, waarvan hij commandan was geweest, heeft daarbij Donderdag jl. een koude gevat, die hem zoodanig nanpakte, dat hij tengevolge van een hevige longontsteking is overleden. Aan het Vad. ontleenen wij de vol gende levensbeschrijving van dezen kranigen bevelhebber. De overleden veldmaarschalk van het Britsche rijk werd 30 September 1832 in Britsch-Indië te Khanywer geboren en heeft daar voornamelijk naam gemaakt. In 1857 als luitenant onderscheidde hy zich bij het beleg van Delhi. Van 1867 tot 1868 nam hy met Bengaalsche troepen deel aan den veldtooht in Abessinië. Enkele jaren later, 1871/1872, vinden we hem terug in den veldtocht tegen de Loes- hai. Tijdens de expeditie in Afghani stan trok hij over de Peinarpas. 1 Dec. 1878 en in den tweeden Afghaanschen oorlog van 1879/1880 voerde hij het opperbevel in den rang van luit.-gene- raal, d.i. dus na een diensttijd als officier van slechts 22 jaren. Zijne voornaamste daden in dozen oorlog waren de bezetting van Kaboel en in 1880 het ontzet van het zeer bedreigde Kandahar voor de muren waarvan hij den len September den vijand versloeg. In 1881 tot baronet verheven, was hij voor zeer korten tijd gouverneur van Natal, doch op den spoedig go- volgden vrede met de Boeren keerde hij naar Indië terug. Als generaal werd Lord Roberts in 1885 tot opperbevelhebber-van de strijdmacht in Indië benoemd, welko hooge waardigheid hij bekleedde tot April 1893, toen hij voor goed zijn geboorteland verliet en daarmede het terrein van een roemvollen werkkring. Voor zijne vele diensten was hy tot pair verheven met den titel Lord Roberts van Kandahar en Waterford. Hiermede was echter zijn militaire loopbaan niet geëindigd. Benoemd in 1895 tot veldmaar schalk voerde hij eenige jaren het opperbevel over de troepenmacht in Ierland en sedert einde 1889 over de troepen in Zuid-Afrika. Sedert dion datum tot zijn terugkeer naar Enge land December 1910 beëindigde hij den veldtocht tegen de Boeren. Tot 1904 voerde hy daarop het op perbevel over het Britsche leger, Doch ook na zijn uittreden uit de militairen loopbaan deed lord Roberts van zich spreken als lid van het IIoo- gerhuia en voornamelijk wegens zijn üveren om de weermacht to land van Groot-Brittannië en Ierland te vor- hoogen. LONDEN, 15 Nov. Volgens een tolegram nit Petrograd aan „Daily Mail" hebben de Duitschers zich voor de Russen achter enorm sterke posities terug getrokkon, terwijl zij het voor deel genieten van do sterke vesting Torn in den weg to hebben. Zes duizend grondwerkers hebben dag en nacht gewerkt om de vesting in oen toestand van volmaakte verdediging te brengen. Haar 9 groote en 7 kleine forten zullen een krachtigen tegen stand kunnen bieden de vosting heeft o.a. 1000 kanonnen, waarvan er 600 zóóver dragen, dat zij het vuur van het zwaarste belegeringsgeschut kun nen beantwoorden. Do Russen zouden zich reeds sedort verscheidene dagen op een afstand van ongeveer 32 K.M. van Thorn hebben gehouden en don Duitschers tusschen deze vosting en Kalisch belangrijke vorliozen hebben toegebracht. van het Koninklijk Metoriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 753.0 te Skudosnaes, laagste stand 7419 te Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige noordoostelijke tot oostelijke wind, moest betrokken of nevelig, waarschijnlijk regen of onweersbuien, kouder. GOUDA. GEBOREN12 Nov. Wouter ouders J. C. den Boor en G. Vonk Neeltje Cornelia, ouders A. de Weger en A. O. Geeverding. 13. Neeltje, ónders L. van Leeuwen en 0. van Vegten. Sophia Johanna, ouders J. van den Ende en S. Plomp. ONDERTROUWD: J. van der Hoeven en M. Meurs. J. C. Revot en Z. de Waard. OVERLEDEN12 Nov. Adriana C. Schouten, wed. J. A. van Wijk 85 j

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2