TTit cLe Fexs. Gemengde Berichten. De voorgeschiedenis van den inval in België. f Stadsnieuws. Boskoop. Bodegraven. Rechtszaken. botterdamsche rechtbank. Beleedigtjje., 4068 STAATS-LOTERIJ. «a»™. INGEZONDEN. FOSTER.IJBTSr Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht hem een wapenstilstand voor tot het begraven van de dooden en wüs er hem op, dat het bijna alleen Fran- schen zijn, en dat het soldaten- en christenplicht is de arme lieden te begraven. Een nur wordt er voor toe gestaan, een grens bepaald voor de manschappen van beide partijen en no beginnen de commando's de dooden op te nemen en' achteruit te dragen. Ons gesprek is beleefd maar gereser veerd. Ilij beweert, dat wy de schuld zijn aan den oorlog. Guillaume, onze keizer of zijn zoons. Hg vertelt mij van overwinningen der Russen en krygt van mg een Duitsche krant met berichten over de overwinningen van Hindenburg en over de drie gezonken Engelsche kruisers. Wij scheiden met een handdruk en een kwartier nadat we weer in onze loopgraven gekropen zijn, begint het schieten opnieuw. *T=M t-t •>-» e»-pi1 Tweede Kamerverkiezing. Bij enkele candidaatstelling is gis teren herkozen tot lid van de Tweede Kamer voor Roermond de heerM. 0. E. Bongaerdts (R.-K.). Tabaksbelasting. Het Persbureau Vaz Dias meldt dat het plan van Minister Bertling, om te pogen voor de schatkist baten te vin den uit de tabak by zijn opvolger, Minister Treub, zeer vasten vorm heeft aangenomen. Ér is volstrekt nog niet besloten of het ook nu woer een debiet- recht zal zyn, waartoe Minister Kolk man plan had, don wel een andere wijze van belasting, zooals b.v. op de fabricage, waarvoor Minister Bertling veel gevoelde. Hiervan bestaan in an- dero landen geen voorbeelden. De ramp Westkapelle. De Koningin lietdoortusschenkomst van don Opperbevelhebber van Zee- en landmacht deelneming betuigen aan de nagelaten betrekkingen der bij de mynontpleffing te Westcapoile omge komen personen. De Minister van Marine, do Minister van Oorlog en de Opperbevelhebber zonden ook hun condoleances aan do familie der slachtoffers. De begrafenis van do overblijfselen der verongelukten aal vermoedelijk te Westcapolio plaats hebben. De Minister van Marine is voor nemens zich daaibij te laten vertegen woordigen. II. M. do Konir.gin-Moeder heeft Hare deelneming betuigd aau den opperbevelhebber van Land- en Zee macht, naar aanleiding van het ont zet tondo ongeluk te Westcapoile. H. M. heeft den (ioneraal tevens verzocht aan de nagelaten betrekkin gen der slaohtoffers de deelnoming van Hare Majesteit te betuigen. Men meldt ons uit Den HaagAan het Departement van Marine doelde men by informatie onzerzijds het volgende mede Positief bekend aan het Doparte- ment zijn nu do namen van vyf slachtoffers, leden van het marine personeel, allen gehnwd. Het zyn de luitenant ter zee 2e klasse C. J. J. Bruinsmn, commandant van den mynonvisscher „Zeemeeuw", gob. 1886, adelborst lo klasse gewor den in September 1906, luitenant ter zee 2e klasse September 1908; zyn familie woont te Leiden de luitenant ter zee 2e klasse N. van Munk, die nende eau boord van H. M. „De Ruyter", £eb. 1889, adelborst fokt. geworden in Aug. 1909, luitenant ter zee 2e kl. September 1911, zyn fa milie woont te Den Helder; de torpe domaker-majoor B. Nyssen, dienende aan boord van H. M. „De Ruyter", geb. 1874, familie wonende te Rotter dam, de teraardebestelling van zijn stoffelyk overschot heeft waarschynlyk plaats te Amsterdamde korporaal- torpedomaker L. M. v. d. Knaap, die nende aan boord van de „Zeemeeuw", familie wonende te HeUevoetsluisde matroos le klasse J. Francois, stam boeknummer 29479, dienende aan boord van do „Zoemeouw", familie wonende te Ilellevoetaluis. De slachtoffers van dhr Knaap en Francois waren geplaatst op de rol, van H. M. „Schorpioen" torpedoin- structiesohip te Helievoetsluis en ge detacheerd op de „Zeemeeuw". By de begrafenissen, die met mili taire eer zullen geschieden, zal de opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal Snijders, zich doen vertegenwoordigen. .Van het honderdtal mynen, dat reeds was opgevischt, was een groot deel door de luitenant ter zee Bruinsma met goed gevolg gedemonteerd. De mynen kunnen worden onscha delijk gemaakt, doordat men ze laat springen of demonteert. Bij het groot ste deel der thans opgevsichte mynen heeft men het laatste gedaan. Ook het eerste is dikwijls niet zonder ge vaar voor de omgeving. Zoo is tegen het badhuis bij Kijk duin een mijn aangespoeld. Als men deze had laten ontploffen zou tevens het badhuis enz. vernietigd zijn. By een andere myn, die werd opgevischt, was de gewone hoeveelheid dynamiet om deze te laten springen niet vol doende en moest een dnbbele hoe veelheid aangewend worden. Een on derzoek naar de oorzaak van den ramp te Westkapelle zal uit den aard der zaak geen resultaat opleveren, daar allen bij het ongeval aanwezigen zijn gedood en van de mijn zelf niets meer over is. Mond- en klauwzeer. Bij den landbouwer A. Brouwer op de boerderij „de Cabenrer" in de Fraterwaard bij Dieren heeft zich onder het op stal staande vee een geval mond en klauwzeer voorgedaan. Dreigende werkloosheid. Naar het Volk meldt, heeft het Ka merlid Sannes den minister van Land bouw schriftelijk gevraagd of deze voornemens is spoedig in te grijpen terzake van de stopzetting wegens gebrek aan aardappelen van verschil lende fabrieken in de provincie Gronin gen, alsmede om verdere stopzetting te voorkomen, en zoo ja, welke maat regelen de minister meent te nemen. JJ o g o I d I o u ii i o g. 11 o t V a d r 1u d (u.l.) schrijft naar aauiuiding van dc voorgestelde geld- let-ufctg: Ue regeering vraagt otn ƒ275,000,000 «m het antwoord van de Staten-Ueneraai «.an v.uaiop un-t auder» ssyn dan: /.e zal die hebben. Nu vervalt alle overwe ging of iDoa later met dit ontwerp had kunnen komen, of men niet beter gedaan had de beuoodigde geldou aau 'te vragen als er wat meer perspectief in den oor- logstoeHtand sal zijn gekouiro; de regee- ring heeft volgen* hare overtuiging than* dut geld noodig, en ze moet het dus heb ben, zooal* alle aangevraagde credieten haar door de Htaton-Generaal die terecht vertrouwen blijkt te hebben ln baar be leid zijn toegestaan. t en andere vraag is echter, of de 8ta- leu-Oenoraal zich zullen heblien te ont- lioudun van oritlek over de wijze van dekking van rente en aflossing der aan- guvraugdu gelden, en die wordt beslist. ontkennend door ons beantwoord, Ln dat met alleen otn het recht vau controle, we /.ouden haast zeggen den plicht van con tróle van het parlement, maar omdat hel hter gaat om een zaak van het aller hoogste gewicht, de geestelijke en stoffe lijke welvaart vau de Nederlaudscbe natie. De regeering stond hier tegenover twee stroomingen. De eene, de grootste, we durven zeggen verreweg de grootste, Ih voor een leening, die zoo gauw als de omstandigheden zulks toolalen door een oorlogsschatting zal moeten worden ge dekt, waarbij dan nog verschil bestoud o vei de vraag of die enkel van de groote vermogens dan wel ook van dc groote Inkomens zal wordwo geheven. Du andere wilde leenon, en route en aflossing door het geheelo Nedorlandsohu volk uit de belastingen laten betalen. Wij zouden onbillijk zijn, als wij niet erkenden dat de regeering met beide stroomingen rekening hoeft gehouden, al keek zo dan ook het meost naar du klein ste van de twee. Er wordt 275,000,000 geleend, en wanneer voor minder dan f 150,000,000 wordt ingeschreven, dan wordt ue vrijwillige leening eene ge il wongmun, waarin do aauguslageuen in de vermogensbelasting progressief sullen moeten deelnemen, en die lecning wordl ln 15 jaar tijds afgelost. Daarvoor wordt „LoeulugtJtoüds 1914" ingesteld, dat ge vuld wordt door opcenten op alle directe en vele indirecte belastingen. Maar de mogelijkheid blijft open de geldleening reeds vroeger af te lossen door de bepaling van art. 83: „Vóór l Januari 1920 wordt oen voorstel van wet ingediend tot lierzlrolng of tot bestendi ging van de artikelen 34 »ot on inct 37 der wet. (Deze artikelen geven de mid delen aan tot betaling van rente en af lossing.) Is dit art. 38 nu Inderdaad de brug waarover de beide stroomingen tot elkaar zouden kunnen komen? liet spijt ons dat ons antwoord daarop niet anders dan beslist ontkennend kan luiden. Wie een brug bouwt sorgo voor pijlers daaronder, en deze -uitbreken on der deze brug ten eeüemtle, wie er op stapt valt dan ook pardoes in het water. We vreezen toen onze minister van fi nanciën deze brug bouwde, dat is ge gaan in een stemming van voor ons on- begrijpelijk optimisme. Wie toch iets van den loop dor zaken in ons staatsleven heeft geleerd, zal ons toch wel moe tim toegeven, dat als wij vijf jaar lang het „Leeningfonds 1714" met allorlei op centen hebben gevoed, wij dat ook vijf tien jaar «uilen doen; daardoor wordt de beslissing voor de aflossing gepraejudi- ceord envoorgoed. We hopen dan ook, dat de minister zijn heele aflossin gen voorshands terug zal willen nemen, en Zich tevreden stellen met de opcenten op de belastingendie noodig zijn voor het In-talen van de rente over 1915 en 1910. pn dat daarnaast art. 38 zoo zal worden veranderd dat de beslissing over de aflossing niet zal vallen vóór 1 Ja nuari 1920. maar vóór 1 Januari 1917. En dat niet alleen, omdat wij het ver trouwen koesteren, dat uien dan genoeg perspectief zal hebben om te kunnen over zien welkeo weg men uit moet maar nog vert meer, omdat over deze zaak beslist inoet worden vóór de verkiezing'-n van 1917; bet dekken van de uitgaven van de kosten, die de oorlogstoestand met zich brengt, mag niet geworpen worden in den partij-strijd; dat is een zaak van g a n s c li het Nederlandsche volk, waarbij men ernstig onder de oogen zal moeten kunnen zien wie de offers zullen hebben te brengen, en hoe ze gebracht kunnen worden, zonder onze volkskracht blijvend te verzwakken. f-n nkar ons dunkt zal het elfs den felsten tegenstander van oorlogsschatting bang te moede worden, als hij ziet wel ke 15 jaar wij tegemoet zuilen gaan, als dit leeningsontwerp ongewijzigd wordt aangenomen, tenzij.hij ervolmaakt on verschillig voor is, dat al dien tijd de sociale hervorming, de verbetering van ons onderwijs en wat niet al, stil zal staandat er van de uitvoering van de wet-Tal ma, gewijzigd of ongewijzigd, en Van de pacificatie op jnderwijsgebied niets kan kom es. Uet is toch te begrijpen, dat zoolang UM-n zooveel opcenten op ille belastingen beft, er niet aan te donken valt, daar naast nog met heffingen aan te komen voor ontwikkeling van de geestelijke en stoffelijke welvaart van bet Nederlandsche volk. De minister* wijzige zijn ontwerp dan ook zoo, dat wij vrij blijven in ake do af lossing; dat Is voor ons alles waard, want hot is voor ons twijfelbaar dat lede ren dag meer de overtuiging zich bij hst Nederlandsche volk zai vestigen, dat deze zaak in eens moet geredd «rd worden. De heer Stork sprak ln deze niet alleen een woord van edelen zin, maar ook van practischen geest, en het wordt men behoeft daarvoor zijn oor slechts te luis teren te leggen door honderden van de groot-financiers nagesproken. Het Ne derlandsche kapitaal kan zich die ampu tatie van 3 percent laten getroosten en gezond blijven, maar de opcentenziekte zal het doen kwijnen, en we heblien ner gens bevreesder voor te zijn dan voor een dn capo van do jaren 1830—1843. Treub moet ons door de financieele moeilijkheden van dozen tijd heen hei pon, maar hij moet het zóó doen, dat de plaAts, d<' blijvende plaats, die hij in on ze parlementaire geschiedenis zal Inne men niet zal zijn van den man, die al- loon in oorlogstijd een trouvaille was, maar ook een, die in den moeilijksten tijd die Nederland sinds 1830 doormaakte, krachtig medegewerkt heeft aan Neer land» bloei in vredestijd. Hert het leven van Treub bewijst, dat hij dit laatste altijd hoeft gewildzou het nu anders kunnen zijn Wij denken er niet aan om het te ge- looven, en wij weten ook wel dat Minis ters altijd gaarne iets in petto houden om toe te geven. En zoo zal het ook thans moeten gaan, omdat we in het tegenover gesteld geval tot dezen bodroeveudou toe stand zouden komen, dat, gezien de groote belangen waarom het gaat, ook do vurig ste bewonderaars van den Minister een ,,nou possumus" zouden uoeten laten hoo- ren. t Het Huisgezin (r.k.) beoordeelt ftet ontwerp aldus: leder betaalt dus aan de oorlogsbelas ting mee, rijk en arm. Het lijkt mooi van gelijkheid, maar het is leeiijk van ongelijkheid. Want de kleine man to de kleine bur german, die vooreerst eerder verlicht dan zwaarder gedrukt belmoren te worden, moeten hun evenredig part bijdragen. Wij kunnen bout begrijpen, dat minister Treub ais minister vau fiuanclën niet naar dit ontwerp wenscht beoordeeld te worden. Dat bij bij voorbaat reeds met nadruk opkomt tegen een aanwijzing van de rich ting van zijn financieel beleid, welke men in het ingediende ontwerp zou meenen te vinden. Dat dit ontwerp er heel anders zou uitzien indien hij zijn eigen denkbeelden had mogen volgen. Wij kunnen dit alles begrijpen. Maar wat we niet iiegrijpen is, dat df beer Treub in die omstandigheden de por tefeuille van financiën heeft kunnen aan vaarden. De Minister beroept sich ter verdc liging van zijn vreemde houding op 'a lands belang. Ten onrechte, dunkt ons. Do beer Treub acht zijn eigen financi eele denkbeelden, die hij n 1 e t toepast, natuurlijk in 's lands belang. Maar hoe kan hij dan tevens de toe passing van denkbeelden, welke niet de zijne zijn, in 'a lands belang rekenen? Er is hier een dubbelhartigheid, welke niet goed te praten ia. Kn op den stort, waarop hij thans ze telt, had de heer Treub. met verlooche ning van zijn beginselen, - let behooren plaats te Het Volk (s.d.) zegt van Minister Trenb's voorste»: Eén en «1 opcenten dus, geheven niet van de rijken alleen, maar van allen, die bijdragen in bedrijf»- en personeel» be lasting, en, door de oporoten op de art cijnzen, van de arm sten eveneens. Het is bar! Meer willen wij er op dit oogenblik niet vso zeggen. Het eenige wat dit plan in een milder licht brengt, is de bepaling dat na 3 jaar de heele leening geconver teerd kan worden zoodat regeering en volksvertegenwoordiging dan in de gele genheid zijn, een hert nieuw plan, een democratisch plan, in de plaats van het pian-Treub te stellen. De strekking dezer bepaling moet ernstig worlen onderzocht; wij onthouden ons dus oo het oogenblik van een al te snel oordeel. Maar wel staat vast, dat deze kwestie, van zoo overwegende beteekenis voor den toestand der arbeidersklasse, en van alle kleine luyden, de belangstelling vraagt van het heele volk. Met godavredepr tatjes komen wij er nu nirt meer. I r zal moeten wor den gestreden. Laat ieder zich gereed houden Buikgordels. Lr wordt propaganda gemaakt voor bet breien van buikgordels ten behoeve van de militairen. M o 1 e s c h o 11 echter ontraadt den dames tijd en materiaal voor dit doel te gebruiken „Immers, waaneer zij wollen sokken, warme handschoenen of borstrokken voor de militairen vervaardigen, doen zjj een zeer nuttig werk, maar buikbanden zijn uoodelooze kloedingetukken. Het kan wei waar zijn, dat koude en vochtigheid ingewands- en nierziekten (kunnen) veroorzaken, maar dat dit voor komen zou worden door het aanbrengen van een extra lap op buik en rugstreek Is in strijd met alles wat hygiëne en ge neeskunde ons loeren over kleeding en het ontstaan van ziekten. Immers reeds vóór den tijd, dat ervan geneeskunde sprake was, had de erva ring al geleerd, dat te plotselinge ofte langdurige afkoeling der voeten wei eens ingewands- of nierziekten kan doen ont- stian. Wil men dus die ziekte trachten te voorkomen, dan moet men voorgoede en doelmatige schoenen en sokken (kou sen) zorg dragen, en mag men zich niet laten misleiden door een ander ervarings feit, n. 1. dat matige verwarming van de buikhuid in enkele gevallen de pijn bij reeds bestaande ingewandsziekten kan doen verminderen. Maar zelts wanneer men zou willen ge- 1 oo ven, dat afkoeling of natworden van de bulk- en de rugstreek een ingewands- of een nierziekte kan doen ontstaan, is het evenzeer onjuist buikgordels daarte gen in den strijd te voeren. Wannoer iemand kans loopt langdurig aan koude en vochtigheid blootgesteld te worden, hetzij door het staan op post, hetzij door het llggro op vochtig terrein, hetzij anderszins, dan zal zijn geheelc kleeding er zooveel mogelijk op ingericht moeten zijn- ai zijn iichaamsdeelen te be schermen. De borst, zoowel de voor- als de achterzijde, hebben niet minder be dekking noodig dan de buik, die gewoon lijk reeds dubbel bedekt is, daar de klee- ren der onderste extremiteiten en van den romp daar over eikaar liggen. Is de goheele kloeding onvoldoende, dan dient zij verbeterd te wordenis zij wel voldoende of zoo goed mogelijk, dan is oen extra lapje over een klein deel van den bulk een overtollig, dus nutteloos kleedingstuk". Maximumprijs voor boter. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Delft heeft zich naar aan- leidig van art. 5 van het kon. besluit, d.d. 29 October 1914, met een adres tot den minister uan Landbouw, Nij verheid en Handel gewend, waarin wordt verzocht voor deze streek den maximumpr. v. boter hooger te willen bepalen, o mdafc de Kamer vreest, dat de veehouders in den omtrek van Delft het botermaken anders geheel zullen moeten staken, hetgeen een onherstelbare schade voor de boter markt te Delft tengevolge zou heb ben. Het adres bevat mede een overzicht van de en-gros-prijzen op de Delftsche markt gedurende de jaren 1910,1911, 1912 en 1913, Luchtschip boven Maastricht. De Limb. Koerier meldt: Zondag is omstreeks het middaguur, boven Maastricht op vrij groote hoogte, in Noord-Oostelijke richting een licht grijze ballon waargenomen, die aller lei vreemde tuimelingen maakte. Niet het minste gedruisch was hoorbaar. Boven Broekhem (Houthem) was de ballon reeds zoo laag gedaald dat een der neerhangende touwen over den grond sleepte. Hier was duidelijk te zien, dat het gevaarte een bestuur baar luchtschip was, waarvan een gedeelte was beschadigd. De motor begon weer aan te slaan, en de ballon steeg. Boven Valkenburg had hy weer een hoogte van circa 300 meter bereikt. De inzittenden, die in Broekhem zichtbaar waren, stelden blykbaar alles in het werk. om de Duitsche grens nog te bereiken. Nogal gemoedelyk. Het gebeurde een dezer dagen in een Zuid-Hollandache plattelands ge meente tijdens den dankstond voor den oogst, dat een der dominee's-toe hoorders onder de preek was ingesla pen. Een vrouw, die de slaper gewaar werd, stapte uit haar bank, schommelde naar hem toe, schudde den slaper eens duch tig door elkaar, en zei„Wordt toch wakker, hoor je dan niet hoe mooi dominee preekt; dat is ook voor jou" Daarna ging ze weer naar haar bank terug en vervolgde dominee z'n preek. Frysk bloedt Men meldt ons uit Terkaple 't Was in de eerste dagen van de mobilisatie. De winkelB werden be stormd door menschen, die kleine inkoopen deden bankbiljetten in beta ling aanboden, omdat zij meenden dat klinkende munt een beter bezit was dan papier. Zoo werd ook apotheker op het Friesche dorp D. telkens met wisselen lastig gevallen. Hn kreeg weer bezoek van iemand, dien hij reeds eerder een briefje had gewisseld, en thans, na een kleinigheid gekocht te hebben, weer vroeg, of hij een briefje van tien kon wisselen. „Jawel," zei de apotheker, „masr dan moet U even geduld hebben." Meteen doed hij ongemerkt eenige rijksdaalders in een ijzeren pannetje en zette het op de gasvlam. Na een poosje nam hij het er nf en liet de rijksdaalders voor zijn klant op de toon bank glijden. Hij deed er nog eenig kleingeld bij en de klant streek haastig de zoo begeerde schijven naar zich toe doch met een vloek, „blwat zijn die dingen heet" liet hg ze weer los. „Jawel", zeide de apotheker bedaard: „dat komt, ik heb ze pas gemaakt. Men haalt ze mij tegenwoordig zoo vlug af, dat ik geen tijd heb om ze te laten afkoelen." De geheime mededeelingen vin Z.E. Minister de Broquevilie. Wiilen Z.M. Koning Carol van Roemenië had zijnen neef Z.M. Koning Albert gewaarschuwd. De Belgische afdeeling van het Persbureau M.S. Vaz Dias te Amster dam kan thans openbaarheid geven aan de voorgeschiedenis van den inval in Belgie, uiteengezet in de volgende redevoering, uitgesproken door den heer de Broquevilie, Minister van Oorlog, in de geheime zitting 1913 van de Belgische Kamer, tijdens de behandeling der militaire wet. Zooals men zich herinneren zal ver stomde na deze Kamerzitting plotseling de oppositie tegen de voorgestelde militaire wetten. De Minister sprak: Ik heb dees geheime zitting doen samenroepen omdat ik U eenige in lichtingen te geven heb, die voor 't oogenblik niet voor publiciteit be stemd zijn. Daardoor wil ik nochthans niemand beïnvloeden en iedereen blyft vry te stemmen gelijk hy wil. Ik zal ook niemand iets verwyten zoo hij geen rekening houdt met myn ver klaringen. Ik vraag enkel bescheiden heid. De oorsprong van ons'wetsvoorstel is vervat in het neerleggen der Duit sche wet van 14 Juni 1912. Deze wet is de grootste krachtsinspanning welke zich Duitschland heeft getroost sedert 1870. Dit land zal op zijn eerste linie 300.000 man meer hebben dan Frank rijk. Tijdens den laatsten zomer heb ben wy vernomen dat deze vermeer dering tot doel had de Dnitsohe ar mee door België heen te doen breken. Dit hebben wij vernomen van verschil lende maohten. Onze onrast werd nog vermeerderd door het feit dat ons plannen werden medegedeeld. Wy hebben dan ook de wezenlijkheid der feiten willen nagaan. (Hierna Us de Minister verschillende rapporten be treffende de spoorwegen rondom Elsen- bron, betreffende de mogelijkheid voor Duitsohland 60.000 man in min der dan 24 oren en na een drie uren marsch tijdens een enkelen nacht op Belgisch grondgebied te zenden). Wrj hland mjj herinneren dat Manbenge gedeolu- moeten ons dos voor Duitse! hoeden. Wat Frankrijk betreft. Laat seerd, dat Ry.üel niet gedeclasseerd werd, dat op onxe zuidergrens nieuwe forten werden gemaakt en de Frsn- sche regeering het aantal regimenten cavalerie en infanterie vermeerderd» Ik yrees wel geene verkraebtiging van onae onafhankelijkheid door Frankrijk, maar ik stel vast dat d> Fransehe staf de hypothese van ees doormarsch op Belgisch grondgebied., heeft moeten Destndeeren, ingeval on> grondgebied door Duitschland werd geëerbiedigd. alle verrassingen te voorkomen, moeten wij ons dos voorbereiden en oa, hoeden langs beide zijden. Verschillende machten hebben ons te kennen gegeven dat we niet meer jn staat waren dezen plicht van zelf verdediging te vervuilen. Het grootste «vaar ware dat vreemde machten seh op ons grondgebied zouden ves tigen om ons te beschermen Die waarschuwing werd ons gegeven door verschillende staatshoofden,. en j, de laatste maand Juli heeft een vriend van België en staatshoofd aan onzen Koning letteriyk gezegd: Ik geef België den vrien denraad zijn zelfverdedi- ing ernstig voor te berei- Qen, want het mirakel van 1870, toen België ongedeerd bleef tuschen de twee vijan delijke legers zal zich niet meer verwezenlijken." In tegenwoordigheid van die opeen- hooping van feiten en inlichtingen hebben we niet meer kunnen twyfelen. De militaire toestand van België is rorden een element van vrede en oordeel werd ons medegedeeld langs diplomatieken weg ên voor de eerste maal klaar en duidelijk. Onze plicht was ons te wenden tot de militaire overheid en zij heeft ons als antwoord gegeven wat staat ver vat in ons wetsvoorstel. M. de Broquevilie heeft den naam van het Staatshoofd niet genoemd. Sedert dien is het Persbureau Vas Diaz gemachtigd geworden te verklaren dat dit Staatshoofd de onlangs over leden Koning van Rumeni was, oom van den Koning der Belgen. GOUDA 18 November. De Belgische vluchtelingen. Heden zijn weder 13 ingeschrevenen 'j het Comité tot steun, afd. vluch- lingen naar België vertrokken. Vanmiddag deed het gerucht de pjnde als zouden twee kinderen der vluchtelingen hier ter stede verdronken zyn. i i, tBij informatie is ons gebleken dat een paar kleuters op het terreip van de N. V. v/h. Gebr. Steensma te dicht bij de sloot zijn gekomen en toen in het water zijn geraakt ze zijn echter tomt-ond op het droge gebracht, zoo dat ze alleen een nat pak hebben gebaald. Kljwiel ontvreemd. Bij de politie alhier i» aangifte ge daan dat oen rijwiel dat gisternamiddag omstreeks 5 uur Achter de Kerk onbe heerd was neergezet, ontvreemd is. Een onderzoek ia ingesteld. Rijwieldief aangehouden. De politic heeft alhier de hand gelegd op een zekeren P. R. P., die te Enkhui zen een rijwiel had ontvreemd en daar mede hier is aangetroffen. De aangehoudene, die op erzoek der politie te Enkhuizen is gearresteerd, wordt morgen naar Enkhuizen jpgozunden. Academisch proefschrift. Wij ontvingen ter aankondiging het academisch proefschrift „Wllsrecht", door G. W. Rupke Chzn., ter verkrijging van den graad van doctor in de rechtsweten schap. Dit proefschrift is uitgoge/en bij den «tigever A. H. Kiuyt te Amsterdam. Pensioenen. Bij Kon. besluit is aan hlevr. Leopold- Lidman alhier oen pensioen verleend van f316.— ingevolge de weduwenwet voor de ambtenaren 1890 en een van f 508.— ingevolge de weduwenwet voor dc onder- wijsers 1905. Op Woensdag 18 November zal in de consistoriekamer des Ned. Hervorm de gemeente eene verkiezing plaatB hebben van vier gemachtigden in het De directeur van het post en tele graafkantoor alhier is in gelijke betrek king benoemd te Purmerend. Strafzitting van 18 Nov. 1914. Melkvervalsching. De 28-jarige landbouwer en veehou der L de J. te Stolwijk stond terecht wegens melkvervalsching. Op 23 Sep tember had bekl. 7 bussen melk te leveren aan de Goudsche Coöperatieve Melkinrichting Ons Ideaal. Vier der bussen waren gevuld met melk, die van den vorigen avond was, drie ge vuld met melk van 's morgens. Bekl. bekende de melk in de drie laatstge noemde bussen met water vervalscht te hebben. Van vervalsching van de melk in de vier andere bussen ver klaarde bekl. niemendal af te weten. Het water, dat bekl. bij de melk ge voegd had, was gewoon slootwater geweest. Bekl. deelde mede, dat hij met Ons Ideaal een contract had, waarbij de Coöperatieve Melkinrichting zich ver bonden had hem 53/* cent per liter melk te betalen. In Augustus was hom echter gezegd, dat de Melkinrich ting in 't vervolg niet meer dan 4 cant per liter zou betalen, met het oog op de ongunstige tijdsomstandig heden. Bekl., die veel tegenslag had ondervonden, had zich*daar niet uit drukkelijk tegen verzet, doch waa toen begonnen do melk te vervalschen. Hij had dit volgehouden tot den 23sten September. Bekl. had volgens zijn verklaring, een schuldbekentenis onderteekend, welke de directie van Ons Ideaal hem had voorgelegd. Blij had zich daarbij verbonden binnen een jaar na datum, aan Ons Ideaal f 650 te betalen. De chef der melkinrichting had hem ge zegd, dat de zaak daarme^ geheel ey al uit de wereld zou zijn. De schade, die Ons Ideaal door bekl.'s handelwijze geleden had, was volgens bekl. niet meer dan 40 k 50 gulden geweest. Dr. Lam, directeur v«n den gemeen- telgken keuringsdienst alhier, had van den keurmeester Van Manen twee flesschen melk ter onderzoek gekre gen. Beide flesSchen droegen den naam de J., de eene buitendien het opschrift „avondmelk", de andere het opschrift „morgenmelk"". Bij soheikundig onder zoek was gebleken, dat de melk in eerstgenoemde flesch met 14 pCt., die in de tweede met 6 pCt. toegevoegd water vervalscht was. De chef der Goudsche Coöperatieve Melkinrichting Ons Ideaal verklaarde, dat hij in September aan de deugde lijkheid van de melk was gaan twij felen en den 23sten met den rijksveld wachter C. van 't Hof naar het erf van bekl. gegaan was. Hij had daar twee monsters, één van de avond- en éen van de ochtendmelk genomen en deze later aan van 't Hof ter hand gesteld. Getuige verklaarde, dat hij in Aug. met bekl. was overeengekomen, dat de prijs der melk op 4 cent per liter bepaald zou worden Ook kwam get, er voor uit, f 660 boete te hebben bedongen, ofschoon hy wist, dat de geleden schade véél geringer wap. Getuige trachtte het te verontschul digen, door op te merken, dat ook Ons Ideaal door bekl.'s handelwijze meer schade had kunnen lijden dan zij onmiddellijk geleden had. De president noemde getuige's han delwijze hoogst afkeurenswaardig. Op een vraag van rechter ny. de Kuyper, of getuige bereid wtfs, het aangaan van de schuld van f 6^0 voor bekl. ongedaan te maken, antwoordde getuige, dat hij daar het J>éstuur van Ons Ideaal in moest kenden. De officier van justitie bracht nog onder de aandacht van getnige dat hij bekl. nooit had kunnen beloven, dat de zaak niet vervolgd zou worden, indien bekl. f650 boete betaalde. Het was getuige bekend geweest, dat de officier er nimmer toe bereid was ge weest de zaak te laten rusten. De rijksveldwachter C. van 't Hof was met getuige Graafland monsters gaan nemen van bekl.'s melk. Getuige was er ook bij geweest, toen Graafland met bekl. onderhandelde over de boete, die bekl. betalen zou en had geen anderen indruk gekregen, dan dat bekl. stellig overtuigd was geweest, met het betalen van die f 650 van-de geheele zaak af te zullen zijn. Het 0. M. zette uiteen, welke de redenen waren geweest, waarom het niet van vervolging van bekl. had willen afzien. In den omtrek van bekl.'s woonplaats had dezen zomer een typhus-epidemie geheerschtniet tegenstaande gewaarschuwd was alle voorzorgen tegen verspreiding van de ziekte in acht te nemen, had bekl. er een aanvang mee gemaakt zijn melk met gewoon slootwater te vervalschen. Ter zake van het doen afleveren van drinkwaren, wetende dat deze ver valscht zyn en die vervalsching ver- zwygende, eischte het 0. M. twee maanden gevangenisstraf. Mr. E. J. J. van der Heyden ging de toedracht der zaak nog eens na en wees er op, hoe békl. door Ons Ideaal benadeeld was. Pleiter voerde aan, dat bekl. volstrekt geen genoegen had ge nomen met de prijsvermindering van de melk en zelfs een burgerlyk proces tegen Ons Ideaal begonnen was. Sterk laakte pleiter de handelwnze van Ons Ideaal, die monsters van bekl.'s melk had doen nemen, juist één dag voor haar civiel proces ter terechtzitting van de rechtbank behandeld zou wor den, bekl.- op die wijze vrees aange jaagd en hem bewogen bad, van het doorzetten van dat proces af te zien. Voorts voerde de verdediger aan, dat bekl. niet had doen afleveren, zoo als hem bij dagvaarding was ten laste gelegd, doch zelf had 'afgeleverd. Op deze en andere rechtskundige gronden concludeerde pleiter tot vryspraak. Subsidiair riep pleiter met aandrang de clementie der rechtbank in voor zijn cliënt, die veel tegenslag gehad had en mede door toedoen svan Ons Ideaal vrijwel geruïneerd was. Ten slotte verzocht de verdediger, dat de rechtbank in het vonnis uitdrukking zou geven aan hare govoelens ten opzichte vah de toedracht der zaak, opdat bekl. bij een eventueel verzoek om gratie, de bewoordingen van het vónnis in zijn voordeel zou hebben. Re- en dupliek volgden. Uitspraken 24 dezer. Mishandeling. De 25-jarigo letterzetter J. B. te Gouda, recidivist, zon op 28 Septem ber den lossen werkman G. Baars met een stuk hout op het hoofd hebben geslagen, ten gevolge waarvan Baars bloedend verwond v.as. Bekl. ontkende Baars met een stuk hout op het hoofd geslagen te heb ben. Hij verklaarde, dat de vrouw van Baars met haar kinderen haar man verlaten had en elders was gaan wonen. Bekl., die als kostganger bij Baars had ingewoond, was de vrouw gevolgd. Op 28 September was Baars aan de nieuwe woning der vrouw gekomen en had zijn vrouw te spreken gevraagd. Bekl. had Baars te woord gestaan, waarbij twist ontstaan was. Baars zou daarop bekl. zijn aangevallen, die hem wel nad afgeweerd en terugge slagen, doch niet met bet eind hout, dat hem getoond werd. Baars verklaarde, dat bekl. hem met een hamer op het hoofd en met een stuk hout op een der armen geslagen had. Zóówel aan hoofd als arm, had den de slagen getuige bloedend ver wond. Twee getuigen hadden bekl. met Baars zien vechten en van weerskanten zien slaan, doch of bekl. Baars net een stuk hout goslagon had, wisten getnigen niet. He O. M. eischte Wegens mishan deling bij herhaling, die maanden ge vangenisstraf. De 37-jarige sigarenmakef N.' J. ;M. te Gonda had op 10 Öctobéï- den ka pitein H. Woltman eenige beleedigende woorden toegevoegd. Bekl. was driftig geweest. Het U. M. eischte wegens eenvou dige beleediging f25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De Rechtbank veroordeelde J. R., wegens wederspannigheid te Schoonhoven, tot één maand gevan genisstraf. P. K., 51 jaar, veehouder te Nieu- workerk aan den IJsel, wegens een voudige beleediging, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Juffr. L. den D., 72 jaar te Haas trecht, 'wegens diefstal van eonige stukken steenkool, tot f 12 boete, subs. 12 dagen hechtenis. (N. R. Crt.) 5de Kl. Trekking v. Woensdag 18 Nov. No. 6069 en 8735 ieder f 1000. 9186 en 11921 ieder f 400. 1412, 9422, 9622, 14143,14252 en 15035 ieder f 200. 713, 5660, 7498, 8463. 14671, 16618, 18888, 20329, 20359 en 20935 ieder f 100. Prijzen van f 70. 81 148 818 08 58Ö 880 97 805 80 87 flö 1004 lllfl 90 84 1966 I860 78 1489 1666 1870 1000 59 66 80 9081 40 74 81 90 9188 47 06 9994 2389 69 03 9008 9708 9864 8064 8940 80 8861 06 8496 01 90 8618 70 00 8608 8816 84 -00 7080 i 4109 41 76 4290 00 4881 4800 4666 78 4869 96 4076 6068 6160 6989 6891 6687 6704 6800 6966 88 86 6104 00 <084 44 6810 11 88 0490 6089 6724 15 ge06 46 81 7000 17 66 76 07 7146 7960 80 66 7600 84 09 7009 84 7710 11016 78 97 11110 46 SB llBW 78 87 11484 06 11669 80 11664 11707 49 11069 19041 19406 60 19640 12740 19811 18 88 18044 18946 18860 71 89 18410 18601 18 09 18700 51 18890 14U7 «6149a0 98 14060 14488 14729 79 98 1600» 80 45 16186 87 16981 15841 15418 16640 16681 15766 16070 16174 88 16964 16808 80 16414 18 10696 61 61 16716 84 16897 94 10010 17078 17157 68 17880 17478 17604 81 1778B 10060 flnMIU» 10500 10006 48 86 07 Buiten verantwoordelijkheid der Bed. De nood in Zeeland. Het Provinciaal Vluchtelingencomi té in Zeeland verzoekt dringend hulp voor de duizende vluchtelingen welke nog in de Provincie vertoeven en daar den winter zullen moeten doorbrengen, dewijl zij in huu land geen verdienste hebben, of beroofd zijn van huis en haard, in den vorm van levensmidde len van allerlei aard, van kleeren (in 't byzonder onderkleederen zoo voor mannen als voor vrouwen en kinderen) en dekens. Ook bedden en matrassen voor ouden van dagen en zieken zijn hoogst noodig. Al deze goederen moeten gezonden worden aan het adres van Mr. P. Dieleman, Station, Vlissingen, alwaar het magazijn van het Comité is geves tigd en van waaruit over de Provincie wordt gedistribueerd. De Engelsche philantropie houdt zich prachtig door belangrijke toezen dingen van levensmiddelen en klee deren. Laat toch ons oigen land, waar het onze zoo zwaar geteisterde Zuider broeders botreft, niet achter blyven Do nood is werkelijk groot. Postkantoor te Gouda. Lijst van de aaïi dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de le helft der maand Nov. niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven. Buitjes, C. Zwartenberg. Bankvereeniging, Lisse. Verloop, J. H, Haarlem. Water, v. d. Waddinxveen. Winter, J. Gouda. 1 Zonder adres. Briefkaarten. Gent, Mej. M. v. Rotterdam. Pulleman, K. den Haag. Schipper, C. Scbeveningen. Werkiiovenx B. M. v. Veldleger 4° div. Woerlee, Gouda. 2 Zonder adres. Buitenland. Brieven. Duijsen, H. van Antwerpen. Immerzeel-Moreels, v. Essehen België. Sypkens, Mevr. F. Eastbourne. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken^te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Aan het Westelijk Front PARIJS, 19 Nov. Het Communiqué van gisteravond 11 uur luidt: Do vijand heeft zijn aanvallen ten zuiden van Yporon hernieuwd zonder dat hierdoor de toestand is veranderd. De algomeene indruk is bevredigend. Gedurende twee dagen maakten wy min of meer belangryke vorderingen overal waar wij tot het offensief over gingen, o.a. by het Sas aan de Yser, tusschen Armentiëres en Arras, in de streek van Vailly aan de Argonneen op de hoogten van de Maas. Militaire treinen op elkaar geloopen. Mon seint ons uit Eindhoven Door de dichte mist zijn op hot station te Thienen twee militaire trei nen op elkaar geloopen. Volgens oog getuigen werden éen stoker en drie militairen gedood. Toen Maandagavond op het station te Landen een lange trein met sol daten aankwam, ontmoetten zy daar een speciale koerier per auto uit Duitschland aangekomen, die den com mandant een bericht bracht, na oen kwartier maakten de machines rechta- omkeor en werden do troepen, die luide het Duitsche volkslied zongen, naar het westen teruggevoerd. Eenigen tijd daarna kwam een mili taire trein van Luik het station bin- nenstoomen. Aan dezen trein was oen salonrijtuig gekoppeld, waarvan de Oostenryksche vlag wapperde. De machine droeg een Duitsche vlag. Uit Gembloux kwamen twee treinen met Fransehe krijgsgevangenen en veroverde kanonnen aan. De schending der neutraliteit. BATAVIA, 19 Nov. (Reuter). De commandant en marconist van het in de baai van Sabang geïnterneerde Duitsche oorlogschip „Prenssen" zijn gearresteerd. Hoewel de verbinding tusschen de attennes en de telegraaf kabel verbroken was bleek een ge heime draad met een ontvanger ver borgen te zijn onder het kassen van den marconist. De gevangenen zijn naar Medan gezonden waar zij zullen terechtataan wegens schending van de Nederl. neutraliteit. (Hbld.) Men melt ons uit den Haag: Aan het Departement van Koloniën was hedenmiddag van het gebeurde met de „Preussen" nog niet bekend. Van (kekundige zijde schrijft men hier over aau het Persbureau Vas Dias het olgeudu „luzake het geval te Sabang, n.i. de ontdekking dat op hot Duitsche oorlogs chip „Preusen" in de baai van Sabang geïnterneerd, een geheime lraadverbinding tusschen de ontvanger (ook al wegge stopt) on do antenne bestond, wekt be- rerouting. Want waarom is de „Preussen" in het bezit gebleven van die antenne? Wanneer bijv. Hollandsche schepen in de tingel- •scho w^üeren katoen wordt, zonder veel complimenten, door de Engelschen de an tenne omlaag grtteschon. Dón pas is hot absoluut onmogelijk om radio *.e seinen, tenminste van oen schip. ,lon schijnt nu, als de ReutorteJegrammen juist zijn, op de Proussen de antenne te hebben laten hangen, is daar niet op gelet te Sabang? Het schip hoeft dan niet .Heen kunnen ontvangen doch zelfs ook -einro misschien hoewel dat nu on dau hoorbaar kan zijn op de wal. Er is dus iets in dit go/al dat ondui delijk is voor deskundigen. Men weet toch zeker wel ter bestemder plaatse dat op liet land bijvoorbeeld ook een atadstele- foonnot een praohtigo autjnne oplevert En dat men desnoods lang» een gootpijp betichten kan ontvangen? Een scheeps- anteuno tusschen do masten is echter een voel gemakkelijker middel." EERSTE KAMER. Vergadering van heden 2.15 u. Voorzitter: Baron van Voorst tot Voorst. Do Voorzitter herdenkt met diep leedwezen de versohrikkelyke gevol gen van de demonteering van oen mijn te Westkapelle. Minister Rambonnet sluit zich na mens de Regeering hierby aan. Na onderzoek der geloofsbrieven wordt tot toelating besloten van het nieuwbenoemde lid, do heer A. J. A. Gillissen. De beëediging van dit lid had daarna terstond plaats. Op verzoek van don Minister van Financiën wordt de I n- ko m sto n belasting eerst in de tweede helft van December of in het begin van Januari behandeld. Morgen zullen een aantal wetsont werpen, w.o. de Indische bogrooting, in-de aideelingen onderzocht worden. Aan de orde is het ontwerp betrof- fonde de opleiding van onderofficieren on matrozen by do marine. De heer Staal (u.l.) verwacht niet voel toevloed van vrijwilligers met het korte dienstverband. Spr. dringt er op aan dat de Militiewot worde gewijzigd, waardoor het mogelijk wordt vrijwilligers by de Zeemilitie te krij gen. Ook de «heer C o 1 ij n (a.r.) is niet bevredigd door het ontwerp. De heer Van Kol (s.d.) zal tegen stemmen omdat ons marinestolsel in beginsel niet dougt. De Minister van Marine, do heer Rambonnet beantwoord de opmer kingen. Het ontwerp wordt daarna aange nomen met 38 tegen 2 st. De Kamer gaat vervolgens tot na dere brjeenroeping uiteen. Kopziekte onder de bloembollen. Men deelt oss mede: Het gaat den bloembollenkweekers niet naar den vleeze. Heeft de oorlog hen grooto schade berokkend, thans blijkt, dat ook een groote partij bollen niet geschikt is, omdat er de z.g.n. kopziekte onder heerscht. De bollen, die in dozen tijd weder te veld worden gezot, zijn soms zeer ernstig door deze ziekte aange tast. Vooral de krokussen schijnon meer dan men verwacht had hieraan te lyden. Van sommige partijen is de helft onbruikbaar. De verwoestingen had men zich dezen zomer niet zoo groot voorgesteld. WOERDEN, 18 Nov. 1914. Aanvoer ter kaasmarkt 297 part. Goudsche kaas le s. f37,— a f40,— id. id. 2e s. f33,— a f36,— id. id. zw. f39,— a f 42,60 id. id. rijksm. f 39,— a f Alles per 50 K.G. Handel ving. in het Koninklijk Meteriologiscii Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.9 te Skudesnaas laagste stand 763.4 te Nenfahrwasser. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Noordelijk tot Noordoostelijke wind, nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlyk droog weer, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2