OORLOG8V ARIA. De dekking der oorlogslasten. BIxxn.era.lan.d_ Stadsnieuws. BUSio, SZFOX2T. NIEUWE UITGAVEN. Gemengde Berichten. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten me uit het water redden kan. Mijn kameraden echter zijn naar voren ge komen. Thans is er niemand meer over van onze heele cavalerie-afdeeling, maar ook geen vijand iB gespaard ge bleven. Ze waren een tweehonderd man sterk, maar van ons zijn er veel meer gevallen. De drie mitrailleurs, die we veroverden, zgn te duur be taald." Met geen woord had ik het verhaal van dezen soldaat willen onderbreken, waarmee hij blijkbaar z'n gemoed heeft gelicht. Dof leunde hij ten minste tijdens het verhaal tegen den muur en zweeg een poosje na het beëindi gen. Dan richtte hij zich weerglim- 1 lachend overeind en zeidê: „Als ge nu weer in Holland komt, kunt ge ten minste ook over den oorlog praten." De inundatie bij Nieuwpoort. Over do inundatie van de Yser ver nam de oorrespondent van de Tel. te Sluis de vorige week reeds twee geruch ten. Het eene beweerde, dat een historie- minnend burger der stad door oude pro cesstukken over de streek wist, hoe er overstrooming opzettelijk kon aangebracht worden, het andere gerucht beweerde, dat de inundatie te danken was aan het initiatief van den boofdsluiswachter. „Ik achtte ze toen te ongegrond, om ze de te doelen, zegt de correspondent, maar nu blijkt het tweede waar te zijn. Zoo verneem ik uit de beste bron, dat inder daad de hoofdsluiswachter van Nieuw poort, die het kanalenstelsel op zijn duimpje kent, het voorstel deed, het ge bied ten Westen der rivier onder water te steken, zooals men in Vlaanderen zegt. Zijn plan werd uitgevoerd, maar op moderne wijze: dat is door geschut. Men versterkte den spoordijk Dixmuiden- Nieuw poort en Echoot bressen in di rechter rivierdijk, met het bekende ge volg. Iemand1, die te Nieuwpoort voornamen post bekleedde, bevestigde het mij. De sluiswachter werd met de Leo poldsorde gedecoreerd. Nu, eigen initia tief werd tijdens dezenoorlog in het Bel gische leger nooit miskend en in Veur- ne-Ambaoht zijn de mannen mét koppen, al zitten ze niet vol gestudeerdheid, zoo als men zich daar uitdrukt, niet zeld- Aan het Oostelijk Front Aan de Oost-Pruisische-Russische grens, evenals in Polen en in Galioie duurt de strijd met hevigheid voort. Dit is de korte inhoud der berichten, welke de laatste 24 uur tot ons zijn gekomen. Overigens bevatten de tele grammen tegenstrijdigheden, welke op dit oogenblik niet zijn op te lossen. De officieele communiquó's luiden PETROGRAD, 22 Nov. Van Russische zgde. - Uit het hoofdkwar tier: De opperbevelhebber deelt mede, dat de gevechten tusschen den Weich- sel, de Wartha en het front tussohen Czenstochowa en Krakau Bteeds voort duren. In Oost-Pruisen hadden op 20 Nov. enkele kleine vuurgevechten plaats. In West-Galicië avanceeren de Russische troepen steeds. PETERSBURG, 22 Nov. Van officieele Russische zijde. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld De strijd tusschen de Weichsel en de Wartha wordt met de 'uiterste he vigheid voortgezet. Wij behaalden eenige plaatselijke voordeelen. De gevechten op het front Czentochow— Krakau brachten geen werkelijke ver andering in den toestand. Wij hebben 2000 man krijgsgevangen gemaakt en mitrailleurs veroverd. In Galicië werd Novy Sandecdoor de Oostenrijkers onder den druk onzer troepen ontruimd. BERLIJN, 22 Nov. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt In Polen wordt om de overwinning gestreden. De worsteling ten Z. van Plozk in de streek van Lodz en bij Czentochan duurt voort. Het Opperbevel." WEENEN, 22 Nov. Van Oos- tenrijksche zijde. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de verbonden legers hun aanval op Russisch Polen krachtig en met succes voortzetten. Enkele tegenaanvallen van den vjjand werden afgeslagen. Tot nu toe hebben de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen meer dan 15.000 krijgsgevangen ge maakt. Ook Westelijk van de Dunojec (een nevenrivier van den Weichsel) en in de Karpathan zijn groote gevechten aan den gang. Zuidelijk Front Oostenrijk en Servië. WEENEN, 22 Nov. Van het Zui delijk oorlogstooneel wordt officieel gemeld Onze sterke strijdkrachten zijn reeds over de Volubara getrokken maar de vijand blijft in vers heiden goedgeko zen versterkte stellingen nog tegen stand bieden. Door groote patrouilles werden in de laatste twee dagen weder 2440 krijgs gevangenen gemaakt. Het totaal aantal krijgsgevangenen, sedert den 6n No vember, is daarmede tot dertien dui zend gestegen. KONSTANTINOPEL, via BER LIJN, 22 Nov. Officieel bericht van het hoofdkwartier: De kruiser Hamidie bombardeerde en vernielde gisteren de Russische pe- troleumdepóts en stations voor draad- looze telegraphie, welke zich te Tuap- ve, een plaats bij Noverossijsk, bevin den. Een heftige strijd, die negen uur duurde, had plaats op 18 Nov. tus schen de Engelschen en onze troepen te Sjat-el-Arab. De verliezen der vijan den zgn belangrijk. De gevangenen verklaarden, dat de opperbevelhebber der Engelsche troeben eveneens ge wond was. Een def granaten, door onze kanonneerboot/ Marmariss afge schoten, trof een^/Engelsche kanon neerboot en vejKforzaakte daarop een explosie. Bg3pïiderheden van den strijd ontbrek» het Suezkanaal. De Turken zijn, blijkens ingekomen berichten opgerukt naar het Suez kanaal. waar zij met Engelsch-kolo- niale troepen slaags zijn geraakt. De volgende telegrammen melden hieromtrent bijzonderheden. LONDEN, 22 Nov. Er heeft een klein treffen plaats gevonden aan de voorposten in Egypte tusschen den vijand en het Bikanir kameelenkorps Het laatste hield zich goed en doodde verscheiden vijanden. Aan onze zijde werden 13 man vermist. CON ST ANTIN OPEL, 22 Nov. Een uitvoerige mededeeling uit het Turk- sche hoofdkwartier behelst het vol gende Met Gods hulp bereikten onze troe pen het Suezkanaal. In het gevecht, dat tusschen Katasa en Kertebe, bei den 30 K.M. ten Oosten van het ka naal, en bij Kantara aan het kanaal zelf plaats vond, zijn de Engelsche kapitein Wilson, een luitenant en ver scheidene soldaten gesneuveld. Zeer velen werden gewond en vrg veel Engelschen krijgsgevangen gemaakt. De Britsche troepen trokken in wanorde terug. Kameeldrij vers, die zich bij de voorposten bevonden, en gendarmen, die tot nu toe in Engel schen dienst waren, gaven zich over. Het geschil tussohen Turkge en Amerika. Naar uit Washington wordt geseind heeft Turkge vrijwillig opheldering ge geven omtrent het incident te Smyrna. Deze verklaring wordt in ambtelijke kringen als voldoende beschouwd. Evolutie in den oorlog ter zee. Een Engelsch vakblad voorspelt, dat het niet tot een treffen zal komen tusschen de Duitsche en de Engelsche dreadnoughts. Over een tiental jaren zullen alle dreadnoughts, dan ook van de zee verdwenen zijn. Dit behoeft echter geen reden tot juichen te zgn voor de pacifisten. Want is de prog nose van den Engelschen specialiteit juist, dan is de tijd daar, dat slechts groote onderzeeërs zullen worden aangebouwd, misschien nog grooter en nog duurder dan de reusaohtigste slag schepen van het oogenblik. Hij be weert, dat Duitschland in het geheim al onderzeeërs van 1500 ton bouwt. Dergelijke plannen bestaan ook in Amerika. Zijn dergelijke bpoten prac- tisch, dan is het rationeel, direct Veel grooter materiëBf^an te bouwen. En zoo zal in het jaar 1920 iedere groote mogendheid een onderzeeërs-eskader er op na houden van schepen van 12.000 k 24.000 ton. De tijden zijn te ernstig. Ahders zouden we meenen, dat de Engelsche marine-deskundige er een grapje maakte. De oorlog en de wetenschap. Het is te begrijpen, dat de oorlog niet meehelpt de wetenschap te be vorderen. Tal van wetenschappelijke genootschappen in de oorlogvoerende landen bestaan nu nog slechts in naam, en de uitgave van hun publicaties is gestaakt. Congressen worden natuur lijk ook niet gehouden. Ieder geleerde behoudt nu zijn wgsheid voor zichzelf, en wij zgn dus weer even ver als in de middeleeuwen. Wij hebben in een onzer vorige artikelen voorspeld, dat de publieke opinie zich ongetwijfeld voortdurend sterker zou uitspreken voor het denk beeld eener oorlogsbelasting. Wjj con- stateeren met vreugde, dat tal van bladen van verschillende richting, zich in deze richting uitlaten. Dat ver heugt ons niet alleen om de zaak zelve, doch ook, omdat hierdoor den voor standers eener leening een wapen uit de hand wordt geslagen, dat zij tel kens weer trachten te hanteeren. Wij bedoelen het verbreken van den zoo- genaamden Godsvrede, dat is het stil zwijgend verbond om de partijpolitiek te laten rusten. Wie voor een oorlogs belasting ageert, verbreekt' dit ver bond. Zoo heet het. Welnu, al ware het zoo, wg zouden voor zoo ge wichtige zaak, die verbreking volko men voor onze verantwoordelijkheid nemen. Wij wenschen dien zooge- naamden vrede niet ten koste van een plan, dat een ramp voor de ontwikkeling der Staatsfinanciën zal blijken. Doch het is niet zoo. Van de meest verschillende zijden is het verzet tegen een oorlogsleening gekomen. Ook van de rechterzijde. Wij zullen dit door een aantal cita ten uit recbt8che bladen aantoonen. Patrimonium, het anti-revolu tionaire werkliedenorgaan schrijft „Het stemt tot blgdschap, dat ook in den kring der vermogenden de billijkheid van een speciale oorlogs belasting wordt erkend. Zoo pleit o.a. de heer D. W. Stork in de „Nieuwe Courant" voor een belas ting ineens van de vermogens. Daar bij wijst hij op het belang, dat alle bezitters van vermogens hebben bij de handhaving van onze neutrali teit. Blgven wij tot het einde toe buiten den krijg, dan is dit stellig een groot stoffelijk voordeel voor allen, die kapitaal bezitten. Dat de billijkheid van een extra-heffing al gemeen beseft wordt, doet ons ho pen, dat wg voor drukkende indi recte belastingen bewaard zullen blijven." Het Antirevolutionaire „Arnhem- sche Dagblad" oordeelt De „Standaard", die zoo sterk voor een féenlng pleit, zou ook aan moeten geven, op welke wijze zij de, zeg twintig millioen voor jaarlijksche rente en aflossing, gedekt wil zien. Daarop komt het toch maar vooral aan. Moet dit bedrag er komen door indirecte belastingen die vooral op de breede volksklassen toch reeds zoo zwaar door de crissis getroffen, zullen drukken Twintig millioen per jaar „oor logslasten", beteekent natuurlijk ook, dat geen enkele hervorming van beteekenis binnen afzienbaren tijd tot stand komen kan. Gaat de groote leening tegen 5 a pot. door, dan zal een man van fchiddelbaren leeftijd wel kunnen zeggen Zie zoo, nu beleef ik waar- schijnlijk den gelukkigen dag niet meer, waarop de financieele gelijk stelling tusschen bijzonder en open baar onderwijs een feit is geworden. Minstens twintig jaar zet de oorlogs crisis ons dan achteruit. Ook elke sociale hervorming zal dan in de komende jaren worden afgewezen, met de woorden: „er is geen geld." Wij moeten eerst Van onze oorlogslasten bevrijd zijn, voor f en aleer we aan dergelijke hervor mingen kunnen denken." Het blad bepleit een extra-oorlogs belasting van hen, die meer dan een halve ton rflk atfa. Het Roonisch-Katholieke „H u i S' gezin" sohrijft „Met een oorlogschatting waren we er in eens door, van een leening zullen we de naweeën nog jaren gevoelen, al neemt men den termijn ook nog zoo kort. Een oorlogs schatting zou enkel de vermogenden hebben getroffen. Een nieuwe be lasting om de oorlogsleening te en zal allicht den kring niet erg nemen. oet ze 'tniet, dan worden be last, wie niet belast hadden mogen worden. Doet ze 'twel dan zullen de vermogenden daarin een vrijbrief zien om van verdere belastingver zwaring te worden vrijgesteld. Dit laatste kan niet omdat vooronder- wgs, sociale wetgeving en defensie in de naaste toekomst nög tientallen millioenen noodig zullen zijn. Vooral hierom had het maken van schoon schip met de extra-oorlogslasten zoozeer aanbeveling verdiend. Het bezwaren der gewone begrooting met een twintig millioen vgftien jaar lang, zal belemmerend werken voor den hervormingsarbeid op meer dan één gebied." Het Christelijk Volksblad „de A m- sterdammer" schrgft „Hoe onaangenaam het ook zgn moge voor de kapitaalbezitters, het is toch voor alles beter, dat de groote vermogens wat ingekort worden en het maatschappelijk leven zich na den vrede weer met volle energie kan inrichten op den nieu wen toestand, dan dat de geheele natie nog jaren zuchten zou onder drukkende belastingen." Wij zuilen het hierbg laten. Waar van zoo verschillenden kant een •logsbelasting wordt verdedigd, kan er geen sprake zgn van politieke kwestie of van een verbreken van een politiek bestand. De strijd over leening of belasting is geen politiek. De zeer talrijke voorstanders eener oorlogsbe* lasting behooren tot de meest ver schillende politieke partijen. De voor standers van leening staan al zeer zwak, als zij argumenten als wij hier boven noemden, moeten aanvoeren tot verdediging hunner zaak. D. V. Plaatsruimte in de treinen. Verschillende malen kwam het in den laatsten tijd voor, dat in treinen, waarmede een groot aantal militaire verlofgangers reisde, plaatsgebrek ont stond. Volgens de officieele uitgave van 1 November 1914 nopens den beperk ten dienst op de spoorwegen (Titel blad) worden met de in de dienst regeling aangegeven treinen in de eerste plaats militairen vervoerd; het publiek heeft slechts toegang voor zoover er plaats is. Deze zelfde bepaling, die reeds van 1 Augustus af gold, had aanvankelijk betrekking op in dienst reizende mili tairen. Met het oog op den dienst is het echter gewenscht, dat de verlofgangers hun reis aanvangen en beëindigen op denzelfden dag. Inzonderheid moet er op gerekend kunnen worden, dat de van verlof terugkeerende militairen inderdaad op de aangegeven dagen weder bij hun troependeel aanwezig zijn, omdat de dienBt dit eischt. Hoewel, Wat betreft de joört der plaatsen in de treinen, niet in dienst reizende militairen en burger-reizigers gelijke rechten hebben, indien zij plaats bewijzen voor dezelfde klassen be zitten, moet het uitgesloten zgn, dat verlofgangers door achterblijven hunne bestemming niet meer kunnen be reiken. Als maatstaf moet dus worden aan genomen, dat de militairen, die alleen door met een bepaalden trein te reizen nog in den loop van den dag hunne bestemming kunnen bereiken, in dien trein den voorrang hebben. Uit deze maatregel volgt, dat zulks in sommige gevallen voor burger reizigers aanleiding kan geven tot groot ongerief. Ten einde daaraan tegemoet te komen, loopen op trajecten, waar het vervoer van verlofgangë» grooten omvang heeft, voor- en volgtreinen, zoo mede extra militaire treinen. Bijeenige inschikkelijkheid kan voorts dit ongerief tot een minimum worden beperkt. Daartoe is het dan noodig, dat men zich in voorkomende gevallen met min der plaatsruimte tevreden stelt, dan waarop men volgens de inrichting der spoorwegcompartimenten reoht kan doen gelden en dat sommige reizigers zich zoo getroosten een gedeelte van de reis staande hetag in de bagage wagens door te brengen. Den militairen is op de noodzakelijk heid gewezen om zich, wat hen betreft, aan het vorenstaande te houden en om aan het spoorwegpersoneel hunne volle medewerking te verleenen om te be reiken, dat het openbaar reizigers' vervoer zoo min mogelijk belemmering ondervinde. Indien ook het publiek in dien zin medewerkt, kan er op vertrouwd wor den, dat het aantal teleurgestelden slechts zeer gering zal zijn. Staatsloterij. De uitgiften der loten voor de a.s. 407de Nederlandsche Staatsloterij zal ditmaal, bijna onmiddellijk nadat de thans trekkende zal zijn afgeloopen, plaats hebben op Woensdag 26 Nov. en volgende dagen, terwijl de trekking der lste klasse zal beginnen op Maan dag 7 December. (Hbld.) De „Grotius". Bij de Stoomvaart-Mg. Nederland is een draadloos telegram ontvangen van de „Grotius", meldende, dat het schip niet vóór Dinsdag of Woensdag te Genua zal arriveeren. (Tel.) Het spoorwegverkeer. Men meldt uit Valken»waard0^ trent het yerbod van treinenloop over de Brabantsche grens bij Achel, ver nemen wg van Duitsche zijde, dat deze maatregel noodig was, omdat gebleken is, dat van dien trein gebruik werd gemaakt om verschillende Duitsche voorschriften inzake uit- en invoer te ontduiken. De wachten op het station Achel zijn niet sterk genoeg om een voldoende toezicht te kunnen houden. Van andere zijde deelt men mede, dat de Duitsche commandant het ver bod vooral heeft uitgevaardigd om het willekeurig passeeren van de grens tegen te gaan. Uit Hasselt wordt mededeeld dat op last van de Duitsche Commandant Zondag 23 November en Maandag 24 November het treinenverkeer tusschen LandenGembloux en St. Truyen is uitgeschakeld. Ook te Trienen staat het treinenverkeer stil. Boterprijzen. De minister van landbouw heelt inge trokken de besohikking van 5 November in zake den maxim um-boterprijs voorbim nenlandisch verbruik voor den verkoop en dien vastgesteld: en gros gedurende het overblijvende deel der maand November 1914 te bepalen op f 1.45 per K.G. bij verpakking in wit fust van 50 K.G. Bij verpakking in wit fust van 25 K. G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met 1 oent per K.G. Bij verpakking in eiken fust van K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met 5 cents per K.G. De detailprijs van boter wordt per K. G. in maximum bepaald op 20 cents bo ven den vorengenoemden en-gros prijs. V oor speciaal verpakte boter kan een verhoogde prijs worden toegestaan in overleg met het Rijks Centraal Bureau voor den Uitvoer van Boter, 42a Buiten hof, 's-Gravenhage. Het Rijks Centraal Bureau voor den Uit voer van Boter heeft ten aanzien van den prijs van speciaal verpakte boter hot volgende vastgesteld1: Voor speciaal verpakte boter mag pet K.G. ten hoogste f 0.10 meer berekend worden dan de vastgestelde maximum prijs bedraagt. Voor onderdeelen van K. G. van dergelijke boter mag de prijs naar boven op geheele stuivers afgerond worden. Zij die van het Rijksbureau de mach tiging ontvangen speciaal verpakte bota af te leveren, moeten in al hunne ver koopplaatsen steeds roomboter tegen den maximum-prijs voor aflevering in voor raad hebben en op aanvrage afleveren. Voor onderdeelen van K.G. van deze boter mag de prijs naar boven op halve stuivers afgerond worden. Begrafenis Jhr. Mr. S. Laman Trip. Onder groote belangstelling is heden morgen op Eik en Duinen te 's Graven- hage ter aarde besteld het stoffelijk over schot van Jhr. Mr. 8. Laman Trip, in leven president van den Hoogen Raad. Op de begraafplaats waren een groot aantal hooggeplaatsten uit Regeeringa- kringen en van Justitie aanwezig, onder hen o.a. de ministers Cort van der Lin den en Ortt en de oud-ministers Loeff en Wentholt. In een statiekoets volgde Mr. G. J:P. Graaf Schimmelpenninck, kamerheer in b. d., als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. Onder de bloemstukken, die de btuu dokten was er een van H. M. de Konin gin en van Z. K. H. den Prins. Aan het graf werd gesproken door Jhr. Mr. de Savornin Lohman, die den overledene herdacht en door Dr. F. vin Gheel Gildemeester. De zoon van den overledene Jhr. Mr. W. H. Laman Trip dankte voor de be toonde deelneming. De Vrijz.-Democr. Bond. Zondag vergaderde te Utrecht de propagadisten en afgevaardigden met het Hoofdbestuur van den Y.-D- Bond en het Algemeen Ned. Werklieden verbond. Deze zeer drnk bezochte ver gadering werd o.a. bijgewoond door alle v.-d. leden der Tweede Kamer. Besproken werd hoe in de komende weken en maanden door den V.-B. Bond de propaganda zal worden ge voerd. Dr. Bos hield een uitvoerige rede. De leening. Naar wij vernemen, besloot het hoofdbestuur van den Vrijzinnig* Democratischen Bond in zijn te Utrecht gehouden vergadering tot het houden van een groote openbare vergadering te Amsterdam op a.s. Zondag, ter be spreking van het leeningsplan der Regeering. Alle afdeelingen en personeele leden van den Bond zullen voor deze ver gadering worden opgeroepen. Eenige Bprekers, wier namen nadef sullen worden gepubliceerd, zullen er het woord voeren. Het Kamerlid, wï p. Merchant, zal een der sprekers GOUDA 23 November. Sooieteit „Ons Genoegen", n, Maandag 30 November 1914, ijivonds 8 uur, zal een algemeene iM-vergadering worden gehouden, JSrin aan de orde komen de vol gende punten: «Benoeming der Commissie, belast met het nazien der Rekening en Verantwoording over het loopende 8ocieteitsjaar. o Benoeming der Commissie, belast met de keuze der ih de Sooieteit voorhandenTijdschriftenenNieuws- 3 Ktïoüng van 10 obligatiën der Electriciteits-Premieleening van 4 Verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer P. de Boer, die als zoodanig bedankt heeft, 5. Verkoop van Tijdschriften Nieuwspapieren De Vluchtelingen. Het aantal vluchtelingen dat naar België terugkeert, neemt weder ge- r%an de ingeschrevenen bij het Co mité tot steun vertrokken er heden 38, terwijl er zich voot morgen reeds 106 voor vertrek hebben opgegeven Notarieel Staatsexamen. Voor het 3e gedeelte (schriftelijk) notarieel staatsexamen slaagden te 's Gravenhage de heeren H. Binnerts en C. J. C. de Hhan beiden alhier. Lichting 1915. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, zullen de dienstplichtigen van de lichting 1915, die op 15 December a.s. worden ingelijfd, niet in de garnizoenen, doch in de depóts worden geoefend. Is dit bericht juist en wij hebben goeden grond om zulks aan te nemen dan komt das half December een deel der recruten het garnizoen hier ver sterken. De Rijkspostspaarbank. Men schrijft ons: Zooals bekend is heeft het Koninklijk Bëdttft van 8 Aug. U. bepaald, fiat de Directie der Rijkspostspaarbank de terugbetaling van aangevraagde gelden linger dan 14 dagen, desnoods tot 6 maanden toe, kon uitstellen. De Di rectie heeft van die bevoegdheid slechts een matig gebruik gemaakt en, waar het noodig was, de terugbetaling zeer bespoedigd. In verband hiermede werd door postambtenaren dikwijls aan inleggers, die een spoedige terugbe taling wenschten, den raad gegeven de reden van de aanvraag aan den Directeur der Rijkspostspaarbank mede te deelen. Aangezien in de tegenwoordige tgds omstandigheden aan elke aanvraag weder, zooals vroeger, binnen een paar dagen wordt voldaan, is het volkomen onnoodig in een schrijven aan den Direct,enr der Rijkspostspaarbank de reden van de aanvraag te melden, weshalve aan de postambtenaren ver zócht iB het geven van bovengenoem- den raad in het vervolg achterwege te laten. Witte Bioscoop. De Graaf de Monte Christo, het be kende verhaal omgewerkt tot Kino- drama gaat deze week als hoofdnum mer in de Witte Bioscoop en wel met reusachtig succes. Het is dan ook in alle opzichten een uitstekend geslaagde film, die van het begin tot het einde de toeschouwers boeit. Na het oorlogs- journaal dat als gewoonlijk de moeit( waard is om gezien te worden, eenige heel aardige films, waarvan de film „De Huwelijksreis" bijzonder uitmunt door het geestige spel en de aardige handeling terwijl ook de explicateur, vooral in dit beeld, de toeschouwers op zeer aangename wijze bezighoudt. Als altgd goede muziek, terwijl de zaal uitstekend verwarmd is, wat met deze koude zeer aangenaam aandoet. Minderjarige aangehouden. Door de Rotterdamsche politie is ijdaar een minderjarige uit deze ge meente zwervend aangetroffen en aan gehouden. De aangehoudene is naar hier over gebracht. Passen voor Duitschland. Van iemand, die eenige weken in Duitschland is geweest en heden van- -daar terugkeerde, vernamen wij^ fie controle aan de grens, zoowel bij het binnenkomen in Duitschland als bij het verlaten, uiterst scherp is. Is reeds gemeld dat het buiten- landsch paspoort door een notarieele verklaring moet zijn gedekt, het blijkt dat bovendien nog iegalisatie door een Duit8ch| consulair ambtenaar van die notarieele verklaring noodig is om de grens over te komen. Bij niet stipte nakoming der voorschriften wordt geen doorgang verleend. Het onderzoek op bescheiden of bagage is mede uiterst streng, zoodat er soms een half uur en wel meer verloopt eer de controle gereed is. Bij aankomst in Duitschland is het bovendien noodzakelijk dat ter plaatse waar men zgn moet, binnen 24 uur van de aankomst aan de politie wordt kennis gegeven. Gouda Vooruit. Het programma opent met een interessante Pathé-opname van het allerlaatste nieuws van het oorlogsveld. Bijzonder dient vermeld te worden dat men op deze buitenlandsche opname ook een kijkje krijgt op hetgeen door de Hollandsche militairen gedaan wordt voor de bewaring van de neu traliteit van Nederland. Men ziet een jontonbrug slaan door de Neder- andsche genie, terwijl daarna wan- deze gereed is, het Corps der Rijdende Artillerie uit Arnhem met het geschut over deze ponton trekt. Het hoofdnummer van deze week „Een Beestmensch" is een magnifiek gekleurde opname die van het begin tot einde boeit. Tot slot een heel aardige film gespeeld door den, door verschillende bladen, reeds dood ge waande, Max Linder, de bekende „Roi du rire" die ook in deze film zijn repu tatie geen schande aandoet. Als ge woonlijk uitstekende explicatie en mooie toepasselijke muziek. IJs. De vorst der laatste dagen heeft reeds in de slooten een laagje ijs ge vormd, van zoodanige dikte dat het bergdbaar begint te worden, Heden werd reeds door enkelen op de slooten achter de Krugerlaan schaat sen gereden. Het is echter zaak nog zeer voor zichtig te zgn. kringen de verliezen voor heel Duitsch land tot heden toe op 1.250.000 doo- den, gewonden en vermisten (ongeveer 31 legerkorpsen) geschat worden. Hier bg zijn niet inbegrepen zieke officieren en soldaten, wier aantal zonder over drijving op bijna een half millioen kan worden geschat. De juistheid van deze berekening, zegt de correspondent, schijnt bewezen te worden door het feit, dat er tachtig officieele Duitsche verlieslijsten zijn uitgegeven, met 580.000 namen. Ver der zijn er 57 Saksische, 60Wurtem- bergsche, 53 Beiersche en 11 marine- lijsten geweest, die te zamen melding maken van ongeveer 400.000 verliezen. De bemanning van de „Emden". Uit Calcutta wordt aan de „Mor- ningpost" geseindHet havenbestuur van Rangoon heeft bekend gemaakt, dat de driemast-schoener „Ayesha", die door het landingsdetachement van den kruiser „Emden" in beslag werd genomen en het kolenschip „Exford", dat eveneens Duitsche manschappen aen boord heeft, nog in vrijheid zijn. Deze landingstroepen bestonden uit 44 officieren en manschappen met vier machinege weeren deerd, de hallen en het stadhuis werden verwoest. In de omstreken van Soissons en Vailly had een hevige kanonnade plaats. Overigens valt niets te vermel den. Duitsche' versterkingen. MAASTRICHT, 23 Nov. Te Luik kwa- iuüu ongeveer 17000 man infanterie door bestemd voor de omstreken van Yperen. Gisteren kwaui hier een hospitaal trein aan met meer dan 800 gewonde soldaten. MAASTRICHT, 23 Nov. Te Luik kwam een trein van Antwerpen aan met 80.000 kilo ruwe wol, die de Duitschers Antwerpen in beslad hebben genomen en die thans naar Duitschland vervoerd worden. DOVER, 23 Nov. Britsche oorlogssche- :u zijn wederom aan de operaties in het Zuidwestelijk gedeelte van België gaan deelnemen. De schepen bombardeer den zeer hevig de Duitsche stellingen aan de Belgische kust. De beschieting is zoo hevig dat men te Dover het kanonge bulder kan hooren. Haastrecht. De L.W. Hospitaalsoldaat C. Oskam, wqnende qlhier* is, afgekeurd. Hem is oncslag uit den dienst verleend. - Vertrokkenen van Haastrecht naar Gouda, Adrianus van den Hoek (en gezin), Willem van Dijk (en gezin) Oudewater. Ingekomen te Haastrecht, Bartho- lomeus Boere, C 26, Westerbork, Leendert Kastelein (bg H. v. d. Vlist) L. R. Weide. Voetbal. Voor de Gondsche Voetballiefheb bers gisteren een verloren dag. Gouda—U.N.I. werd niet gespeelc daar het terrein 's morgens werd afge keurd. Ook de G.V.B. wedstrgd de Struis"—Olympia II ging niet door. T.O.P. trok^onvolledig naar A.D.O. in den Haag en werd met 5—1 ver slagen. Des morgens om 10 unr wist Gouda III te winnen van het nog niet ge slagen Olympia III. Korfbal. De Gondsche Korfbalclub Swift" maakte een vergeefsche reis naar Lei den, daar het terrein reeds 's morgens afgekeurd was. Niet erg prettig! Konden de Leidenaars dat niet be richt hebben Troepenvervoer. Tot den huidigen oorlog, schrijft de marine-correspondent van de Times, was het vervoer der troepen naar Zuid-Afrika verreweg het belangrijkste vad dien aard, dat in den modernen tijd verricht werd. Het transport van een kwart millioen man overeen af stand ter zee en te land van onge veer 7000 mijlen, was inderdaad een schitterende prestatie. Bij die gelegen heid behoefde men niet het hoofd te bieden aan een vijand op zee en ge leide was overbodig. Gedurende de laatste drie maanden is echter een transport van veel grooter omvang ten uitvoer gebracht en al dien tijd voerde Engeland oorlog op zee en te land. Van officieele zijde is heel weinig meegedeeld omtrent het overbrengen van het expeditielegei naar Frankrijk, maar dit moet een zeer groot aantal koopvaardijschepen geëischt hebben, en bovendien zijn versterkingen uit Indië en Dominions over zee vervoerd. Eenige voorstelling van den omvang van het vervoer wordt verkregen uit hetgeen gemeld wordt omtrent de wijze, waarop de spo|Ojrwegen het mili taire transport bewerkstelligden. De heer H. A. Walker, directeur van de London and South-Western Line, ver haalde dat de Regeering den spoor wegen een termijn van 60 uren gaf, om gereed te zijn tot het verzenden van 350 treinen, elk van ongeveer 30 wagens, naar Southampton. In 48 uur was dit in orde. Gedurende de eerste drie weken van den oorlog werden elke 14 unr ongeveer 73 van die trei nen geladen, naar de schepen gebracht en gelost, waarbij de treinen uit alle oorden van het land met tusschen- po.ozen van gemiddeld 12 minuten aan kwamen. Even groot moet de prestatie ge weest zijn van de scheepvaartmaat schappijen, die de troepen, hun kanon nen, ammunitie, paarden, enz. over het Kanaal brachten. Alles was uit nemend geregeld. Zoodra een schip aangekomen was, werd het gevuld en was in een ommezien weer verdwenen. De schepen volgden elkaar, volgens een ooggetuige, als een linie van manoeuvreerende vaartuigen. De sche pen hadden niet allo dezelfde tonne- maat. Een der groote Atlantische koopvaardijschepen bracht in één keer bijna 3000 man over. Bij de Hollandia-drukkerij te Baarn zijn versohenen de volgende brochures: Uit Zenuw en Zieleleven, serie III no. 10. De Waarde van Kindergetni- genis in IToro door Mr. H. J. Leendertz. Pro en Contra, serie IX, no. 6. De nieuwe richting in de strafwetenschap. Pro Mr. J. H. Polenaar, Contra Mr. B. van der Meij. Onze Koloniën, serie I no. 9. De BosBchen van Nederlandsch-Indië, hunne benutting en verzorging door Ch. S. Lugt, houtvester. Onze Groote Mannen, serie Ino. 7. Willem van Oranje, door Dr. P. J. Muller, ond-hoogleeraar. Duitsche verliezen. De correspondent van de Daily Mail te Kopenhagen schrgft: Ik vernam uit Berlijn, dat in goed ingelichte militaire Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 39 en 3e 32 cent per half kilo, Vette Kalveren redelijke aanvoer, lste kw. 33, 2e 30, 3e 26 oent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 33, 2e 29, 3e 26 cent per half kilo. Schapen en lammeren goed aan gevoerd. Handel in vette koeien in de beste kwaliteiten goed, mindere soorten traag, Vette kalveren duur. Vette varkens traag, afloop lager, Enkele zware hokken varkens 1 cent lager noteering. Schapen en lammeren Hotter. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 23 Nov. Het Communiqué van gisterenavond 11 uur luidt: Den 22 werd Yperen hevig gebombar- genomen door de Anna Josina en te IJmuiden binnengebracht. Vette varkeus. Men meldt ons uit DEN HAAG: De enorme uitvoeren van vette varkens en de duurte van het voer, doet zich aller- gevoelen. Er zijn naar véij ver nemen bijna geen vette varkens meer te verkrijgen en de varkensmesters denken niet aan bij de tegenwoordige duurte van het varkensvoer voort te gaan met het mesten van varkens. Wittebrood'. Men meldt ons uit DEN HAAG: Ten gevolge van een stagnatie in don aan voer van bloem, is het te verwachten, dat het nog wel een maand langer zal duren, als aanvankelijk werd gedacht, het verbod van het bakken van wit tebrood zal worden opgeheven. Aanvan kelijk dacht men, dat de omstandigheden dit na een week of drie zouden veroor- Aan hèt Oostelijk Front KEULEN, 23 Nov. Te Keule Zaterdag ongeveer 70 stukken schut aan, die naar Koningsbergen wer den ZEVENAAR, 23 Nov. Te Keulen kwa- em ongeveer 200 veldkeukens aan, die I naar het Oostenrijkschc front in Galicië Ook werden gisteren twee 42 c.M.-ka- nonnen aangevoerd) die naar Graudenz werdén vervoerd. Aan het Zuidelijk Front. LONDEN, 22 Nov. Het Persbureau be richt: Er heeft een weinig beteekenend gevocht plaats gehad in Egypte tusschen den vijand en het Bikanirkameelcorps. Het corps streed uitstekend en doodde een groot aantal vijanden. Onze verlie- n zijn dertien vonnisten. Hbld. KONSTANTINOPEL, 22 Nov. (Bericht uit het hoofdkwartier). Wij hebben een aanval gedaan op Russische troepen, die door het dal van Moeradrivier voortrukten. De leden zware verliezen en vluchtten. Wij heroverden drie veldkanonnen. Hbld. De Turken bij het Suezkanaal. Omtrent het bericht van een Duitsch nieuwsbureau als zouden Turksche troepen aangekomen zijn bij het Suez kanaal, was hedenochtend nog niets naders bekend bij het Engelsche con sulaat te Amsterdam. LONDEN, 23 Nov. Uit Dublin wordt geseind dat de Iersche leiders Redmond en Devlin functies in het leger hebben gekregen. Redmond sprak Zaterdag op een meeting te Obrk. Hg verklaarde dat hij spoedig tot de Ieren zou kun nen zeggen hem te volgen. 'Onlusten in een kamp. LONDEN, 23 Nov. Eerst thans is bekend geworden dat 1.1. Donderdag De Rijstvoorraad in Suriname. Blijkens een mededeeling van den Gouverneur van Suriname is het voor- loopig niet noodig dat de aldaar aan wezige voorraad rijst wordt aangevuld, kwamen I Op grond daarvan zal tot nader be zwaar ge-1 richt geen ontheffing meer worden verleend van het verbod tot uitvoer van rijst naar Suriname. Het Koninklijk Paleis. De Koninklijke Familie, die sinds Sept. jl. verblijf houdt op het Huis ten Bosch, zal Woensdag a.s. het Paleis het Noordeinde weder betrekken. KONSTANTINOPEL, 23 Nov. (Van Duitsche zgde). De Turksche troepen bevinden zich op,een halve dagmarsch van het Kanaal van Suez. Italië's houding. KOPENHAGEN, 23 Nov. (Van Duitsche zgde). Naar men verneemt Werd de Italiaansche ambassadeur te Berlijn naar Rome geroepen en is het resultaat van de daiar gevoerde be sprekingen dat de Italiaansche minis ter van buitenlandsche zaken Fonnino verzekerde dat Italië zijne strikte neu- traliteit zal blijven handhaven. Men seint ons uit Oldenzaal: Zon dagmiddag kwamen met de stoom tram van Losser twee FranBchen te Oldenzaal aan, die uit Linden (Han over) waren ontvlucht. Ze hadden zich in Duitschland van burgerkleeren we ten te voorzien en waren na een om- rfWörving van vflf dagen en nachten via Gronau in de gemeente Losser op Nederl. grondgebied aangekomen. Daar ze ruimschoots van geld waren voorzien, konden ze de reis naar 't Fransche consulaat in Den Haag on- middelijk voortzetten. Vluchtelingenkamp te Nunspeet. We brachten een bezoek aan het in aanbouw zijnde vluchtelingenkamp te Nunspeet. Er wordt nog steeds mot alle kracht gewerkt om op den be paalden tijd gereed te komen. Toch I loont een bezoek reeds de moeite. ero J Groote tenten zgn in een wïjiden kring vreemdelingen te Douglas op het eiland I gepjaat8t en elke tent biedt plaats aan Man. De tucht was reeds sedert eenigen I niet mjn(jer dan 250 personen. Deze tijd zeer slecht geweest. De slechte I tenten zyn verdeeld in vele kamertjes, stemming nam zoodanig toe dat Don- I die den viuchtelingen familiesgewijs derdag onlusten uitbraken, welke van I fcot gulplaatsen zullen dienen, dien aard waren dat de kaapbewoners I jn jiet midden van die tentenkring genoodzaakt waren van de vuurwape- I zijn enjjeie gr0ote tenten gebouwd, die nen gebruik te maken. Vijf personen VQor gemeenschappelijke eetzalen, voor gehftd in het opsluitingskamp van werden gedood, terwijl twaaf ernstig gekwetst werden. Een onderzoek is ingesteld. Koers op spoorwegstations. Men meldt ons uit Amsterdam Op de stations der Nederlandsche Spoorwegen is de koers waartegen Engelsche en Duitsche bankbiljetten in betaling mogen aangenèmen worden, vastgesteld als volgt 100 k f 1190.— RM. lÖISp a f 520.- 50 a f 595.— lOQaf 52.- 20 a f 238.- f 26.- 10 a f 119.— 20 k f 10.40 bki 59.50 10 è.f 5.20 5 k f 2.60 Op de op Duitsch grondgebied ge legen stations is deze bepaling niet van toepassing. G. W. Keessen. f Men meldt ons uit Aalsmeer Vermoedelijk door de duisternis mis leid is de heer G. W. Keessen hoofd van de Koninklijke Kweekerijen „Terra Nova" te Alsmeer Zaterdagavond te j water geraakt. Men voïid zijn lgk in een sloot naast zgn huis. De heer Keessen was een zeer be kend figuur in de Tuinbonwwereld. Men seint ons uit IJmuiden: Door de stoomtrawler Anna'Josina I werd op zee drijvende aangetroffen I de stoomtrawler Bertha Elisabeth uit I IJmuiden. De Bertha Elisabeth had machineschade en werd op sleeptonw J school en voor het houden van gods dienstoefeningen zijn bestemd. Het geheel wordt van electrische verlich ting en centrale verwarming voorzien. Met het oog op de koude zijn overal dubbele buitenwanden aangebracht, die met het oog op het brandgevaar met asbest zijn bekleed. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Zaterdagmiddag had te Stad aan 't Haringvliet een droevig ongeluk plaats. Terwijl de 60-jarige landbouwersknecht W. Berkhout aldaar bezig was met het uitoefenen van zijn beroep, viel hij van een rijdenden wagen met het gevolg dat hij dood werd opgenomen. De overledene laat eene onbemiddelde vrouw achter. WEENEN, 23 Nov. (uit Oosten- rijksche bron). In de nabgheid van Tiflis is een samenzwering ontdekt, waarvan de deelnemers ten doel zouden hebben een opstand van de Kaukasi- sche bevolking tegen Rusland voor te bereiden. Talrijke personen zijn in hechtenis genomen. De verbittering der Koejden neemt toe, daar dertig Koerden op aanklacht van wapenen in hun bezit te hebben, gefussilleerd zgn.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2