Het Opcenten-Ontwerp. Biimenlazid. Qemengde Berichten. Rechtszaken. A J it d.e Peis. Stadsnieuws. OOK LOGS V ARIA. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht dat de Franschen het nog maar en kele dagen konden honden. In tusschen is October gekomen en daarna No vember en, niettegenstaande alle krachtsinspanning van het Duitscho leger, trots zijn heldenmoed, trots alle strategische middelen, welke het aan wendt, werd nog geen enkel beslis send resultaat verkregen. Ilidirect geeft ook de Frankf. Zeit. het opkomen van zekeren twgfel toe, door een geharnast artikel tegen de wankelmoedigen, die een erger kwaad zijn dan alle vijandelijke legersbij elkaar. Prins Bülow als Dnitsch ambassadeur? De Kreuzzeitung schrijft: In Rome zijn sedert eenigen tijd ge- ruchtef in omloop, dat er een ver andering op til zou zijn in de Duitsche ambassade. Het heet, dat de tegen woordige ambassadeur von Flotow vervangen zal worden door den ge wezen rijkskanselier prins Bülow. Naar ons heden uit Rome geseind wordt, behandelt men daar in politieke krin gen het voor en tegen van een der gelijke verandering. Uit den toon, waarop deze debatten gestemd zijn, merkt men duidelijk, dat de benoe ming van prins Bülow in politieke kringen te Rome met groote vreugde en voldoening begroet zou worden. Of er werkelijk sprake is van een verandering van ambassadeur weten wij niet. En de geruchten daarover kunnen hun oorsprong vindon in den slechten gezondheidstoestand van den tegen woord igen ambassadeur. In ieder geval gelooven wij, dat prins Bülow niet bedanken zou, als men op hem ebn beroep deed op een zoo gèwichtig oogenblijc het rijk op een zoo gewich tige post te Vertegenwoordigen. Portugal en de oorlog. Na een rede door den eersten Mi nister voor de afgovaardigden en se natoren gehouden, nam het Congres met algemeene stemmen het wetsont werp aan, waarbij de Regeering wordt gemachtigd zich in hot huidige inter nationale conflict te mengen, op zoo danige wijze on op zoodanig oogenblik, als zij wenschehjk zal oordeelen, in overeenstemming met het Engelsch bondgenootschap en tevens ofte noodige maatregelen te nemen. Duitschland en de Ver. Staten. Uit Washington wordt aan de New- York Times gomeld, dat Duitschland bij de Veroenigde Staten geprotesteerd hoeft tegen de schending door do geal lieerden van de Declaratie van Londen, en dat de Amerikaansche Regoering geantwoord heeft, dat zij de Declara tie niet als bindend beschouwd. Engelscho hulptroepen. Naar een telegram uit Calcutta moldt zullen de Gurkha's die zich in Europa reeds zoo prachtig onderscheidden, eventueel nieuwe versterkingen ont vangen, aangezien do regeering van Nepal, vanwaar zij afkomstig zijn, op dit oogenblik een nieuw contingent oefent, ten einde do Britscho troepen te helpen, indien zulks noodig mocht blijken. Eenige dagen geleden inspec teerden de Nederlandsche autoriteiten 9000 op de meest moderne wijze uit geruste manschappengeweren, ran sels, gordels, messen, alles laatst model, kortom uitgerust met alles wat de Nepalsche soldaat in onzen tjjd noodig heeft. Niettemin is dat voor den premier nog niet voldoende. Binnen eenige weken wil hij nog 6000 man in den dril hebben. Men herinnert, dat, indien ook alge meene mobilisatie noodig bleek, Nepal alleen 50.000 Gurkka's zou kunnen zonden, die met hart en ziel de Brit- sche zaak zijn toegedaan. In Aziatisch Turkije. Uit Londen wordt geseindDe Britsche troepen hebben in Basra met groote plechtigheid en in tegenwoor digheid der plaatselijke notabelen de Britsche vlag geheschen, waarna een proclamatie werd voorgelezen, die door de inwoners met toejuichingen werd ontvangen. Naar schatting bedraagt het aantal na den strijd op 17 dezer naar Basra gebrachte gewonde Tur ken 2000. Een Turksch-Perzisch bondge nootschap? Uit Budapest wordt geseind: De Azet ontving uit Constantinopel het bericht, dat tusschen de Porteen den Perzischen gezant te Constanti nopel, Riza-bei, onderhandelingen gaande zijn over een Turksch-Perzisch bondgenootschap. Volgens mededeo- lingen van den Perzischen gezant, is de opwinding in Perzië zoo groot, dat de Regeering nauwelijks in staat is, deze te beheerschen. In Boeshirwerd een Engelachgezind gouverneur af gezet. In Egypte. Een telegram uit Cairo, d.d. 24 Nov. meldt: Een detachement van het corps der Mehari's van Bikani kreeg Vrijdag op patrouille voeling met een over machtige vijandelijke macht. Het corps trok weer naar zijn basis terug, na 14 dood^n en gewonden verloren te hebben. Een detachement van de kustwacht, dat op hetzelfde oogenblik een verkenning deed, wordt vermist. Wij zijn thans uit de onzekerheid en weten, ojv welke wijze n^nister Treub de oorlogslasten meent te moeten dekken. Wat voor en na in de pers was bekend geworden, had ons voorbereid op een teleurstellende oplossing, doch dat een minister als de heer Treub aan wien ons volk zoo veel verplicht is, voor den dag komt met een ontwerp, als hij heeft in gediend, en dat zijn eigen beginselen niet weergeeft, is een bittere teleurstelling. Had dit ontwerp de signatuur van dr. Kuyper gedragen, dan zou niemand on zer er. over verwonderd zijn geweest. l)e 275 miliioen,1 die de regeering wil leeneu tegen do voor een Staatsleening zeer liooge rente van 5 procent, zullen be taald worden door 20 opcenten op alle directe beiastingon, 10 opcenten op de invoerrechten en verschillende accijnzen, 10 opcenten op alle registratierechten enz. Het geheele volk, de zwaar geteisterde arbeidersklasse, de ernstig getroffen raid- denstand zullen hun opcenten te offeren hebben en van opcenten op de indirecte belastingen zal juist de massa het leeu wenaandeel mogen betalen. Twee dagen, voor dit ongewenschte wetsontwerp ver scheen, schreef do „Nieuwe Rotterdam mer Courant" nog „Nu kan echter niet over het hoofd worden gezien, dat juist tengevolge van den oorlog in zeer breede lagen van de bevolking do financieels draagkracht 'uitermate is verminderd, ja gansch op geheven. Dit is het geval met zoo goed als de geheele arbeidersklasse en met een zeer groot gedeelte van den mid denstand. Nog verscheidene jaren zul len dezen onder den druk van de ge- beurtenissen van dit jaar blijven staan. Daar het nu echter voor de wederop leving van economische wolvaart van hot hoogste belang zal zijn, dat 'zoo spoedig mogelijk de middenstand en de arbei jende klasse van dien druk wor den verlost, zal het in het algemeen belang moeten worden geacht, deze groepen te ontslaan van hun plicht van hun recht mocht men wel haast zoggen om in de buitengewone laa- ton to doelen. Hieruit spruit aanstonds éón leidond beginsel voort. De noodigo gelden zullen door directe heffing moe ten worden verkregen." Toets het ontwerp aan deze zeer juiste uitspraak en leder democraat zal het vol- komen begrijpelijk vinden, als de Kamer het non possumus laat hooren. De minister heeft de schijnconcessie ge daan dat voor 1920 een wet over de voor- gestolde dekking nader moet beslissen. Wij spreken met opzet van oen schijn- conoessio. De Nieuwe Courant van 18 Nov. motiveert dit zeer juist. „Het spijt- ons te moeten zeggen, dat wij aan deze concessie geen waarde kunnen hechten. Wij kennen het lot van bij de wet bepaalde wetten 61 er komt in het geheel niets van óf wol een noodwetje komt ter elfder ure don bestellingstermijn verlengen." Kn terecht vervolgt het bl^d „Het psychologisch oogenblik, waar op middenin of althans onder de ver- sche herinnering aan het gevaar van onherstelbare vermogens-schade van nationalon ondergang zelfs, een beroep op buitengewone offervaardigheid met vrucht te doen ware geweest, gaat on gebruikt voorbij en de nationale daad waartoe 1914 den stool had kunnen ge ven, verloopt in 15 Éiaal 20 opcenten." De voorstanders van een oorlogsbelas ting mogen thans niet zwijgen. Het is hun duro plicht do natie voor oogcn te stellen, wolke hooge belangen op het Bpol staan. Hoezeer zij steeds allen tot steun der regeering bereid waren en hoezeer zij ware eendracht, toejuichen, zij wenschen geen schijnoenheid te verkrijgen voor steun aan oen leeningB-ontwerp, dat naar hun innige overtuiging noodlottig is voor 'n lands financiën en door zijn dckkings- wijze een ernstige belemmering van de economische ontwikkeling zal blijken. D. V. Vergadering V. D. Bond. De openbare vergadering, die Zon dag a.s. door den Vrijz. Democrati- schen Bond te Amsterdam wordt ge houden, zal plaats hebben des namid dags 2 uur, in de groote zaal van het gebouw „Belle vue. Naast mr. Mar- chant treden als sprekers op de heeren J. L. v. d. Voorden, voorz. van het Alg. Werkliedenverbond en de heer W. O. A. Koster, secretaris van den Vrgz. Dem. Bond. Geïnterneerden vrijgelaten. Bij beschikking van den Minister van Oorlog van 20 November zijn gis teren 46 Duitsche militairen, onder wie 4 officieren, die te Bergen waren ge ïnterneerd, vrijgelaten. De officieren zijn kapitein Stephen, de luitenants Berner en Goeldner en de Proviand meister Werner. Nhar de Alkm. Ct. verneemt, ia deze vrijlating gegrond op art. 14 van de tweede conventie van Geneve, regelende de rechten en plich ten van onzijdige mogendheden en personen in geval van oorlog. Genoemd artikel luidt als volgt: „Een onzijdige mogendheid kan den (doortocht van gewonden en ziekep tot de oorlogvoerende legers behoo- rende, over haar gebied toestaan, on der voorbehoud, dat de treinen, die hen aanbrengen, noch oorlogspersoneel noch oorlogsmateriaal vervoeren. In zoodanig geval is de onzijdige mo gendheid verplicht de ter zako ver- oischte maatregelen van veiligheid en toezicht te nemen. De gewonden en zieken, die onder deze voorwaarden door eenen der oor logvoerenden op het onzijdige grond gebied zijn aangebracht en tot de tegenpartijen mochten behooren moe ten door de onzijdige mogendheid onder bewaring worden gesteld, zoo dat zij niet opnieuw kunnen deelnemen aan de krijgsverrichtingen. Deze mo gendheid hoeft dezelfde plichten ten aanzien van de gewonden of de zieken van bot andere leger, die haar toever trouwd mochten zijn". Zij, die vrijgelaten zijn, ^Zijn allen gewond geweest en in Maastricht ver pleegd, waar ze gebracht werden" door het Nederlandsche Roode Kruis. De meesten zijn voor Luik gewond. Dege nen, die niet geweten hebben, dat ze naar Nederland gingen of tegen wier wil dit misschien is geschied, mogen terug naar Duitschland, zoo deelden oenige soldaten, die terug mochten, mede. Zoo doet zich het geval voor, dat van vijf gewonden, die destijds in één auto van het Nederlandsche Roode Kruis naar Maastricht werden gebracht, twee thnns'worden vrijgelaten, terwijl de drie arderen/te Bergen blijven. In verb ind met dit besluit van den Minister kan ook worden^modegedeeld dat op donzeïfdeifc grond ook 20 Bel gische militairen, die te Gaasterland waren geïntèrneerd, vrijgelaten zijn. Öoofdonderwijzersexaraen 1914. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat onmiddellijk voor en onmiddellijk na Kerstmis, aan de candidaten, die wegens de mobili satie, wegens ziekte of ten gevolge van gestremd vorkeer niet aan de vroegere oproeping voor het monde- ling gedeelte van het hoofdonderwij zersexamen hebben kunnen voldoen, de gelegenheid gegeven zal worden dat examen af te leggen. Het overleg met den Minister van Oorlog heeft er toe geleid, dat aan de gemobiliBeerden, op vertoon van hun oproepingsbrief, door hun militairen chef verlof zal worden verleend, in gaande drie dagen vóór den examen dag en eindigende na afloop van het examen. Het zal meent do Minister, in hun belang zijn van de geboden gelegenheid om het examen af te leg gen gebruik te maken, omdat omtront het tijdstip, waarop de demobilisatie zal plaats hebben, nog niots met ze kerheid te zeggen valt. In geen geval kan aan de candidaten de keuze ge laten worden tusschen dit na-examen en het in 1915 te houden examen, en restitutie van het gestort examengeld kan niet in het vooruitzicht worden gesteld. TWEEDE KAMER. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening of leeningen van f 275.000.000 en tot voorziening in de middelen tot dekking van rente en aflossing dier leening of leeningen de heeren Van Deventer, Fock, Visser van IJzendoorn, Bongaerts en De Geer. Verlenging diensttijd. Bij de wet van 3 Aug. 1914 (Stbl. No. 346) is bepaald, dat de miliciens, die naar den gewonen regel op 1 Aug. 1914 naar de landweer zonden zijn overgegaan of op dien datum uit den dienst zouden zijn ontslagen, in dienst worden gehouden tot uiterlijk 31 Deo. 1914. Een soortgelijke bepaling houdt de wet van 3 Aug. (Stbl. No. 347) in ten aanzien van de dienstplichtigen der landweer, die op 1 Aug. rechtop ontslag zouden hebben gekregen. Thans is een wetsontwerp in voor bereiding om voor bedoelde man schappen van de militie en de land weer den diensttijd andermaal te ver lengen. De te Leeuwarden geïnterneerde Belgische militairen hebben aan H. M. de Koningin verzocht, daar te mogen blijven. (N. R. Ct) Ouderdomsrente. Blijkens het overzicht van den stand der rente-aanvragen, ingevolge de ar tikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, per 1 November 1914, bedroeg het aantal aanvragen 140.557; toegekend door de R. V. B. 118. 356; in beroep toegekend 871; totaal toegekend 119.227. Blijkens het overzicht van den stand der toegekende rente per 1 Nov. 1914, bedroeg het aantal overledenen 8405; het aantal ingetrokken renten 6; het totaal aantal loopende renten perl Nov. 110.816 en hot aantal -renten, waarop ingevolge art. 127 en art. 133 wordt gekort, 2687. Treinverkeer met Doitschland. Ingaande 25 November mag dage lijks na 4.38 namiddags over Olden- zaal geen trein naar Duitschland ver trekken. De mijnontploffiing te Domburg. Do Midd. Ct. deelt de volgende bij zonderheden mede, omtrent de uit werking der mgnontploffing te Dom burg, welke wij gisteren hebben ge meld Vrijdagavond was te Domburg door den omroeper bekend gemaakt, dat ieder, 4ie binnen een kring van 400 M. van de dichtst bij gelegen mijn op het strand woonde, zijn woning Zater- morgen om 9 uur moest verlaten en alle ramen en deuren openzetten. De streek van 400 tot 500 M. was veilig voor de bewoners, maar ook die moes ten ramen en deuren openzotten, ter wijl men zich binnen den gevaarlgken kring niet buiten mocht bevinden. Na dat een en ander den volgenden mor gen nog eens bij bekkenslag was be kend gemaakt, kregen schildwachten last, den kring tot 400 M. af te zetten en gesloten te houden. Verscheidene lieden, die weg kon den gingen voor een dag naar Mid delburg, anderen maakten een wande ling in de richting van Aagtekerke of Westkapelle en weer anderen kwamen onderdak bij familie of kennissen, die het in den zomer niet begeerde geluk hadden betrekkelijk ver van de zee te wonen. De mijnen werden door genie- en marinepersoneel eerst gedeeltelijk aan de landzijde onder zand bedolven, om de weggeslingerde stukken zooveel mogelijk een richting zeewaarts te geven Daarna werd de mijn in ver binding gebracht met een lonfc. Zoodra die aangestoken was, zag men de adelborsten, die dat deden, snel weg- loopen. Als ze 200 tot 250 M. gevor derd waren, telkens op het horloge ziende, lieten ze zich ter aarde val len er kwam een gele en zwarte rook uit de mijn, een ontzettende vuurstraal en dan een geweldige knal en dreun. Het was een indrukwekkend gezicht. Men kon aan een uitbarsting van een vuurspuwenden berg denken. Bij rook en vuur, knal en dreun, bleef het niet; groote ijzeren scherven, geheel ver wrongen, vlogen door de lucht; een schildwacht in Westhove dacht een vliegmachine te hooren, maar het bleek een groot stuk hout uit een paalhoofd te zijn, dat mischien 1000 M. weggeslingerd was. In Domburg vielen ook ijzerscherven. Behalve dat een korporaal onbeduidend [aan den vinger werd gewond, kreeg niemand letsel. Maar de schade aan nabijgelegen pensions en hotels is zeer groot. Zoo zijn van 't pension Zonnednin honder den pannen weggeslingerd, de plafonds naar beneden gevallen de gaslampen evenzoo, schilderijen, vazen, enz. enz. vernield. In het strandhotel waren heele deuren uitgerukt en muren uit geweken. Rajnen die niet konden wor den opengezet, sprongen stuk' en nog honderden ruiten elders. Men zegt dat de schade vergoed zal worden. Thans zijn de vier Don^jburgsche mijnen vernietigd. Eén lipt een gat in het strand achter waar een wagen in kan keeren en zware steenen werden weggeslingerd. Oplichters. Vrijdag zijn in Berkel weer ver schillende boeren de dupe geworden van de ook op andere1 plaatsen voor gekomen oplichtersstreken. Een paar als heeren gekleede veekoopers kochten bij de veehouders runderen en vette kalveren. Van een boer moest een gedeelte van den koop, 1 rund, 2 vette kalveren direct aan het worden afgeleverd, de geheele zou worden betaald bij de aflev ook van de andere gekochte bee«t*| Hoewel de veehouders de kooplied* niet kenden, die als Stevens optraden, werden de gekochte beest* aan het station afgeleverd. In d* Haag worden zjj met groote spoed naar het abattoir vervoerd en daw tegen lagen prijs a contant van de hand gedaan. Hon optreden had de aandracht getrokken en bij een inge- steld onderzoek bleek dat zij goede bekenden van de politie waren. Een der heeren is de zoon van een zeer geacht koopman H. te Utrecht, dien reeds herhaalde malen in het openbaar tegen de praktijken van zijn zoon waarschuwde. Reeds meerdere veehouders zijn de dupe geworden van deze handige op lichters. Een strafvervolging valt moei lijk in te stellen daar op eigen naam de koopen worden gesloten. Men moet zich echter verwonderen dat, hoewel meermalen reeds vaak werd gewaarschuwd er toch boeren gevonden worden die het slachtoffer worden van het vertrouwen dat zij stellen in vreemde kooplieden. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 27-jarige slager J. H. v. T., te Keouwijk verklaarde, dat op 11 Septem ber eenige jongens bezig waren geweest een losse militaire patroon, welke zij waarschijnlijk gevonden hadden, te doen ontploffen. Van één dezer jongens, zijn broer, had van T. de patroon overgeno men en door haar in één der gaten van een haardijzer vast te klemmen en hard neer te slaan, haar afgeslagen, énkele jongens, o.a. de 14-jarige D. Verboom hadden daarbij om hem heen gestaan en van T. had gezien dat Verboom onmid dellijk daarna uit éón der oogen bloedde. Bekt. had niet geweten, dat het gevaar lijk kon zijn wat hij deed. Later fiadvan j T. vernomen, dat Verboom zijn oog had moeten missenhij toonde nu berouw van het gebeurde. Dr. L. van Romunde, oogarts te Utrockt, had den jongen Verboom op 23 Septem ber onder behandeling gekregen. Deskun dige had waargenomen, dat het linkeroog van den jongen een snijwond vertoonde en een lensverwonding vastgesteld. Li had een bloeduitstorting in de voorste oogkamer plaats gehad. Dr. van Romunde had vernomen, dat' de jongen eerst onder behandeling van een z.g. pleisterdokter te Gouda was ge weest. Diens behandeling had geen an dere uitwerking dan een schadelijke ge had. Nadat dr. van Romunde zich genood zaakt had gezien het oog uit de kas t« verwijderen en de operatie had plaatsge vonden, had de oogarts het oog nog on derzocht, doch er niets in gevonden. Het was niettemin zeer wel mogelijk, drfl de verwonding door oen stuk van een pa troonbuis veroorzaakt was. De vader van den gekwetsten jongen verklaarde dat hij zelf er niet bij tegen woordig was geweest, toen de patroon werd afgeslagen. Nadat zijn zoon ver wond was, had de vader het eerst nog eens een paar dagen aangekeken, hoe het verloop van de verwonding zou zijn; daarna was hij met den jongen naar ze keren Visser, een z.g. pleisterdokter te Gouda gegaan, die een pleister op het oog had' gelegd. Eerst na een week had de pleisterdokter verklaard het oog niet te kunnen genezen en had men zich tot dr. van Romunde gewend. Cornell Verboom had' op ongeveer 1 M. afstand gestaan, toen de patroon werd afgeslagen. Hij had een knal gehoorde# onmiddellijk daarna pijn aan het linker oog gevoeld. De laagte getuige deelde mede, dat hij van T. nog voor het gevaar gewaar schuwd had. Ter zake van het veroorzaken vaffng éhamelijk letsel door schuld, eischte hef O. M. veertien dagen hechtenis. Bekl. voerde nog aan, dat het oog misschien behouden had kunnen blijven, indien het tijdig goed behandeld was. De niet-verschenen recidivist R. 8. had op 20 September tezamen en in ver- eeniging met den 29-jarigen A. v. D- e° den 26-jarigen J. K. beiden boerenarbei der te Moordrecht, een hoeveelheid appe len en peren weggenomen uit den boom gaard van D. J. van den Broek, na zich tot dien boomgaard toegang te heb ben verschaft door over een heg te klim men. De derde bekl. had buitendien uit den stal veto Van den Broek een zoetemelk- sche kaas weggenomen. Van den Broek was in 't geheel voor ruim 20 gulden benadeeld. Het O. M. eischte wegens diefstal door twee of meer vereenigde personen door middel van inklimming, voor den eersten bekl. bij herhaling, tegen R. B. S. maanden, togen A. v. D. D. 8 dagen tegen J. g* één maand gevangenisstraf. (N. R. Ct.) - De 1 e e n i n g. In de N. Ct. geeft dr. W. W. v. d. Realen een beschouwing over het Re- geeringsvoorstel en over de plannen van Vrijzinnig-Democratische zijde. „Ik behoef niet te zeggen gaat schrijver dan verder dat, met het oog op de tijden, overbrugging van de kloof tusschen deze meening en die der Regeering een eerste vereischte is. Het doel van dit schrijven is dan ook fn de eerste plaats om er op te wijzen, dat door mr. Patijn in Het Vaderland van Zaterdag jl. m. i. de juiste con structie dparvoor is aangewezen. Men kan op dit oogenblik met minder toe". Vervolgens behandelt hij de vraag of er reden bestaat voor pessimisme of voor een gezond optimisme en hij concludeert „Nu komt het mij toch voor, dat inderdaad eenig optimisme wel ge rechtvaardigd is Belangrijke posten 4pCt. Gemeenteleeningen zijn in tusschen op oogenblikken van nog grooter moedeloosheid dan de huidige verhandeld tegen 97 a 98 pCt.Ne derlandsche Schatkistbiljetten zijn op een 4'/2 pCt. basis k pari fcijna niet te krijgen. Zou het het nu geen over weging Verdienen, dat de Regeering do zwartgalligheid van haar adviseurs wat minder zwaar telde en het ver trouwen op een belangrijk herstel ging Bteanen door het met een 4l/i pCt. type aan te durven? Vertrouwen is ten slotte de grondslag van iedere prijsbepaling. Was men er kloek mede voor den dag gekomen, ik twijfel geen oogen blik of de leening mits ons Parle ment even kort en zakelijk te dien aanzien had gehandeld als het En- gelsche zon geslaagd zijn. Ik geef toe, dat het moeilijker is, nu eenmaal het 5 pCt. type is voor gesteld. Men kan niet op zulk een beslisten toon meer spreken tot de feldbeleggers, als men het toen had nnnen doen. Het succes echter der Engelsche leening is op zichzelf reeds een voldoende argument voor het nemen van een lager rentetype. En eindelijk de derde vraag: de dekking. Als het debat daarover nn eens uitgesteld werd tot later, en wel om de eenvoudige reden, dat men het oogenblik niet kan bepalen, waarop men van den belastingbetaler dit zal moeten terugvragen." GOUDA 25 November. Speenhoff's Klein Tooneel. Naar wij vernemen zal „Het Klein Tooneel" onder leiding van J. H. Speenhoff Zondagavond in den Nieu wen Schouwburg een cabaret-voor stelling geven. Aanhouding. Door de politie is hedenmiddag een zwerver aangehouden, die alhier werd aangetroffen met een jachtgeweer, het welk hij, onder zijn jas verborgen, met zich droeg. Op het politiebureau, waarheen de man word geleid, bleek dat de aange houdene nog iets op zijn kerfstok had< Hij stond nl. gesignaleerd om nog 5 dagen hechtenis te ondergaan. Tegen den aangehoudene is thans procesverbaal opgemaakt wegens het «hagen van een verboden wapen, ter- W$l hij tevens in arrest is gehouden, teneinde morgen te worden overge bracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Wittebrood. Het ligt in het voornemen van den Minister van Landbouw enz. met in gang van 1 Dec. de aan de meelfabrie ken gegevenoevoegdheid tot het ver malen van regeeringstarwe uit te breiden, zoodat zij, behalve de bestel lingen tarwebloem (ongebuild) waaraan ?ij in de eerste plaats hebben te voldoen, ook uitvoering kunnen geven aan de bestellingen voor tarwebloem (gebuild), zonder verplichte bijlevering van tarwe bloem (ongebuild). Het ligt in de bedoeling met boven- genoemden datum wijziging te brengen in de broodprijzen, waarvan de strek king zal zijn dat het broinbrood niet, doch het wittebrood 1 cent duurder zal worden. De Belgische Vluchtelingen. Voor het terugkeeren van vluchte lingen naar België was het tot nog toe voldoende dat de terugkeerende personen zich konden legimiteeren door een bewijs, afgegevon door het com missariaat van politie. Thans zijn ook daarvoor strengere bepalingen getrof fen: de legimitatie bewijzen in de plaats van huisvesting afgegeven, moeten thans door het Duitsche con sulaat worden geviseerd, daar anders geen toelating in België wordt ver- verleend. De trein Roosendaal—Antwerpen reed ook heden niet. Boskoop. Aan|den militieplichtige Willem Uit- tenboogaard alhier is op grond van art. 21, eerste lid 7° en art. 34 eerste lid 2° der Militie wet, bij Kon. besluit van 23 dezer opnieuw vrijstelling ver leend van de militie. (Stct.) Oorlogsbestellingen. Naar Reuter uit New-York meldt, schat men de bestellingen, die tot 10 dezer door oorlogvoerende Mogendhe den in de Vereenigde Staten gedaan waren, op een waarde van 600 miliioen gulden. Een New-Yorksch bankier moest alleen voor de levering van verschillende goederen 36 miliioen gulden uitbetalen. Sommige fabrieken worden uitgebreid, om aan de aan vragen te kunnen voldoen. De firma E. W. Bliss, te Brooklyn, die projectielen vervaardigt, kan on mogelijk alle orders, die men haar zou willen opdragen, uitvoeren. Gelijk ook de vennootschap Tindel-Morris in Pensylvania. Daar worden 2.500.000 mantels voor granaatkartetsen voor Fransche rekening gemaakt. Te Pittsburg is een bestelling ter waarde van 2.400.000 gulden aan schansgréversgereedschap gedaan. De aflevering moet „op IJsland" geschie den. De verdere bestemming is onbe kend. De Amerikaansche schoenfabrie ken hebben verder bestellingen voor 2 miliioen paar schoenen. De Fore River Shipbuilding Cor poration deelt mede, dat zij een be stelling van 20 duikbooten, ter waarde van 24 miliioen gulden, heeft. Voor wie deze duikbooten bestemd zijn, weet men niet. Beetwortelen in Frankrijk. Een kapitein schrijft uit Frankrijk aan de Tagl. Rundschau: Hier liggen ontzaglijke voorraden suikerbieten, die nu nutteloos moeten verrotten, omdat men de suikerfabrieken wegens de groote suikervoorraden in het vader land niet aan het werk kon zetten. In hef gébied, dat wij tot nu toe bezbt hebben, liggen tachtig procent van alle Fransche suikerfabrieken. De reus achtige voorraden bieten, die zij op gehoopt hebben, zou men in deze .fabrieken echter gemakkelijk tot droge pulp kunnen verwerken en met behulp van de kanalen naar Duitschland kunnen brengen waar gebrek is aan voedermiddelen. Op deze wijze zou men millioenen centenaars van voor treffelijk voedsel kannen winnen. Aan hét Westelijk Front. PARIJS, 25 Nov. Het communiqué van gisteravond luidt De dag is vrij kalm verloopen. Aan het front had van tijd tot tijd een artilleriegevecht plaats. In Argonne werden alle aanvallen afgeslagen. LONDEN, 25 Nov. De Admiraliteit deelt mede dat gisteren twee Engelsche slagschepen alle punten bij; Zeebrugge die strategische beteekenis hadden hevig hebben beschoten. De^Duit- schers boden slechts zwakken tegen stand. De grootte van de aangerichte schade is niet bekend. BERLIJN, 25 Nov. (Officieel) Van Duitsghe zijde. De Engelsche schepen hebben hun aanvallen langs de kust niet meer herhaald. Bij Atrecht maakten wij vorderingen. De toestand op het Oostelgk oorlogs- tooneel is vrijwel onveranderd. In Oost-Pruisen sloegen onze troepen alle Russische aanvallen af. Het tegenoffensief der Russen in de streek van Warschau is mislukt; ook in de streek oostelgk van Czen- tochaw zyn alle aanvallen der Russen afgeslagen. AKEN, 25 Nov. Hier zijn 420 ge wonde marinesoldaten, die bij Dix- muiden gevochten hadden, aange komen. Voorts kwamen hier 97 krijgs gevangenen aan, waaronder twee Engelsch-Indische officieren,die bg Rijssel waren gevangen genomen. Een goederentrein is hier uit Noord-Frank rijk teruggekeerd, die door Fransch geschut onder vnur was genomen en ernstig besohadigd was. AARDENBURG, 24 Nov. Van per sonen die gisteren alhier Isegbem, een plaats in de omstreken van Rousse- laere, aankwamen vernam ik dat de toestand aldaar op het ooogenblik rustig is. De te Iseghem in garnizoen liggende troepen, die tot de landstorm behooren, nemen tegenover de bevolking een zeer welwillende houding aan. Door de houding der troepen gerustgesteld, trekken dan ook vele gevlnchten terug. Heden zouden van hier ongeveer der tig personen terugkeeren en wel via Yzendijke, Watervliet Eeclo, aangezien de tocht over Maldeghera onmogelijk is. Iseghem zelf gelijkt een groot hos pitaal. lederen dag worden daar ge wonden binnengebracht en dagelijks worden daar gewonden binnengebracht en dagelijks worden er vele begraven. Terwijl ik dit schrijf dreunt alhier de grond en rammelen de ruiten van het hevige kanongebulder dat sedert van middag gehoord wordt. In de buurt van Zeebrugge schijnt de Engelsche vloot nog druk bezig te zijn de Duitsche stelüngon op de kust te beschieten. De vluchtelingen die hier te Aarden burg zijn, beginnen langzamerhand te begrijpen dat het beter is de eigen woning weer op te zoeken, dan nog langer hier rond te dolen. Hun aantal begint hier te verminderen. Alleen de on vermogenden, die uitDendermon- de, Mechelen en omgeving komen, kunnen niet vertrekken daar do mees ten dakloos zijn. Voor Dixmuiden. Aan de Norddeutsche Algemeine Zeitung ontleenen wij de volgende episode Wij groeven ons in en sliepen een paar uur. Dagen lang reeds, dag en nacht hadden wjj bij stroomenden re gen in natte loopgraven gelegen en van koude gerild, in plaats van gesla pen. In dezen nacht ging het ons niet beter. Wij waren bij het voortrukken in de duisternis dikwijls tot de heup in het water gekomen. Om drie uur vroeg kwam het bevel tot den aanval. In een nauw gesloten ketting schoof de enorme linie zich voort naar een spoorwegdyk, waar achter op een kilometer afstand het dorp lag. Heel stil schoof de enorme linie voort over de vlakto, waar geen boom op stond, trok door de drassige greppels en naderde dicht aaneen ge sloten de spoordgk, die 500 meter voor ons als een zwarte sphaduw zichtbaar werd. Nog 300 meter ging het vooruit. Een breede wetering houdt ons tegen en het duurt tien minuten voor het front aan den anderen kant hersteld is. Nog 200 meter. Plotseling begint het bij de tegenpartij te weerlichten. Het knettert en fluit, sist en spat. Duizend flitsende vlammetjes zien wg op de hoogte van de dijk. Machine geweren ratelen. Er is geen voorwaarts komen aan. „Gaan liggen 1" Plat liggen we op het ongedekte veld. De spaden komen voor den dag. Een ieder graaft op leven en dood. Ik had geen spade en groef met mijn handen. Duim voor duim trok ik de taaie graszoden uit. Mijn linkerbuurman zinkt dood in elkaar. Ik neem zijn spade. Een slag. Mgn helm wordt bijna van de riem getrokken. Een kogel is door het doelpunt gegaan. Ik graaf nog sneller, want het schemert. Een kogel slaat door mijn ransel. Eindelijk geloof ik dat ik diep genoeg ben. De ranse) krijgt nog een kogel. Rechts van mij graaf ik een klein gat en leg hem daarin, zoo dat hg er nog uit komt kgken. Onmiddellijk wordt hij nog eenmaal doodgeschoten. De spoorwegdijk spuwt vuur. „Aha l zij zitten ook op de da ken I" Dan nog maar dieper graven. Zoo liggen wij van zes uur smorgens en wach ten op onze artillerie. Eindelijk, om 12 uur, zien wij de eerste granaten in het dorp inslaan. Tegen vier uur was het dorp een puinhoop, de kerktoren een ruïne. Maar de dijk spuwde nog steeds zijn hagel van lood, zooals tevoren. Wee, wie het hoofd oplichtte. Plotseling wortft de aarde naast mij uit elkaar gescheurd. Een krakende slag. Mijn ransel met zijn inhoud vliegt in duizend stukken door de lucht en mijn rechter voet krijgt een slag, alsof iemand er met een ijzeren stang op geslagen had. Ik ruik een brandlucht. En als ik mij omkeer, zie ik een rookend stuk van mijn ransel naast mij liggen. Als een egel rol ik mij tezamen in mijn kuil. In mijn voet had ik geen gevoel meer. Ik roeide alleen bloed door mijn broekspijp loopen. Rechts en links is een gat in mijn schoen, waar uit bloed druppelt. Ik kijk om. Rechts van mij liggen vijf man dood. Volkomen verbrijzeld. Waar de ran sel gelegen had, is een ontzaggelijk gat. Bij het aanbreken van het donker begon de pijn. Ik rolde als een ton terug en viel in een kleine kuil, waar ik adem schepte. De kogels floten lustig over mij heen en verder rollend kwam ik aan de wetering van smorgens. Ik stak het lin kerbeen in het wafer en kwam tot aan mijn heup er in. Voorzichtig trok ik het rechterbeen na en liet mij voorover val len. Mot de armen bereikte ik juist den tegenover gestelden oever en kwam er uit. Ik rolde verder en begon langzamer hand een leemten te gelijken. De volgen de greppel was drassig. Toen ik er doorheen gekropen was, stonk ik naar modder. De volgende was droog. Daarin bleef ik liggen. Nog steeds zongen de projectielen hun onwelluidend lied. Ik sneed mijn schoenen open, trok de kou sen uit en verbond mij met mijn pakje verbandwatten. Eindelijk hóórde ik stem men. Op mijn geroep, kwamen drie men- schen van een ander regiment aangekro pen. l.en gespte mijn tentbaan los en zoo droegen upj de dapperen, zonder te letten op de ontelbare kogels, die door den nacht floten, naar een stuk gescho ten stal en legden mij op stroo. Ik had geen drooge draad aan het lijf, mijn voet deed hevige pijn en ik kon niet slapen. Rillend van de koude bracht ik den nacht er mee door eenige padden te bevechten, dde steeds weer een poging deden in mijn gezicht te springen. Om vijf uur kwam goddank oen troep voorbij, die in reserve gelegen had'. Twee manschappen droegen mij op hun geweren een stukje terug, maar moesten mij dan weer in een grep pel laten liggen, want het gevecht was weer begonnen. De greppel houdende, sleepte ik mij voort tot aan een weg. Twee uur later kwamen er een paar hos pitaalsoldaten voorbij met een baar. Deze brachten mij naar de verbandplaats en vandaar weer verder in een ezelskarretje naar de hoofd-verzamelplaats. Daar trof ik onzen officier van gezondheid, die in vredestijd specialiteit voor kindorziekten in Berlijn is. Hij gaf mij direct rooden wijn en propte mij eten in. In 36 uur had ik niets gehad. Nu lig ik hier in Biebrich reeds sedert acht dagen in bed, heb echter geen pijn, ofschoon het ge- wriohtsbeon verbrijzeld is... Engelsch slagschip gezonken? BERLIJN, 24 Nov. „National Ti- dendo" in Stockholm schrijft: Een Zweedsche stoomboot, die op 21 Octo ber samen met de „Olympic" New-York verliet, kreeg den 25sten October aan de Iersche kust een groot Engelsch slagschip in zicht, dat stil lag en klaarblijkelijk in nood verkeerde. Op verlangen van het oorlogsschip nam de „Olympic" 250 man van de uit 600 tot 800 koppen bestaande be manning over. De rest werd door oenigo andere oorlogsschepen overge nomen, die ter hulpe gesneld waren. Zooals verluidde was het schip schip 's morgens op een mijn geloo- den of door een torpedo van een Duit sche duikboot getroffen. Overigens werd door een kennisgeving aan de passagiers der „Olympic" verboden in Engeland iets uit te laten over het gebeurde. De „Olympic" trachtte nog het oorlogsschip, dat sterk slagzij had, op sleeptouw te nemen, maar dat bleek alras onmogelijk te zijn. Naar hetgeen de passagiers later te hooren kregen, zonk het schip spoedig daarop in de diepte weg. De 250 matrozen werden op een nabij Belfast telegrafisch opgeroepen schip overgebracht. Aan het Oostelijk Front BERLIJN, 24 Nov. De speciale correspondent van het Berliner Tage- blatt" in Hongarije seint dat Zondag middag duidelijk kanonvuur van de Karpathen kon worden gehoord. Waarschijnlijk worden de Russen bij het doortrekken van de bergpassen en boschpaden door gidsen met goede plaatselijke kennis geleid. Indien de Russen in Hongarije mochten komen, dan kunnen zij opeen warme ontvangst bedacht zgn. Alle maatregelen om tegen hen op te treden zijn reeds in omvangrijke mate getroffen. De ge zondheidstoestand der Oostenrijk-Hon- gaarsche troepen is ondanks het win terweer voortreffelijk. LONDEN, 26 Nov. Uit Petrograd wordt aan de Daily Chron. geseind, dat de Duitschers in Polen den door tocht niet konden bewerkstelligen. De Russen koesteren de gegronde ver wachtingen dat zij na 10 dagen hard nekkig te hebben gestreden de zege zullen behalen. Tusschen deWartaen de WeichBel alsmede tusschen Czen- stochof en Olkush is de Dnitsche voor- waartsche beweging gestuit en tot stilstand gebracht. De ambtenaren en onderwijzers die Warschau gedurende het Duitsche offensief tegen deze stad in October hadden verlaten, zijn teruggekeerd. De scholen zgn heropend. PETROGRAD, 24 Nov. Officieel wordt medegedeeld, dat het Duitsche leger dat tusschen de Weichsel en de Warta streed, den terugtocht begon, daartoe door het opdringen der Rus sische strijdkrachten genoopt werden. PETROGRAD, 26 Nov. De slag bij Lodz duurt voort. In den loop van dien slag maakte onze cavalerie een charge, waarbij zij de terugtrekkende Duitsche infanterie zware verliezen toebracht. Zij veroverde zwaar geschut. Aan het front CzenotochofKrakau neemt het gevecht een voor ons gunstig verloop. Op 22 Nov. namen wij meer dan 6000 man gevangen. De pogingen van den vgand tot tegenaanvallen faal den. Van den Kaukasus wordt gemeld, dat in de streek van Tsjöeroek op 23 Nov. een gevecht plaats had. De vijand is in de richting van Erzeroem over het geheele front teruggeslagen. Hij trekt overhaast terug, krachtig achter volgd door onze troepen. Overigens valt geen verandering te melden. LONDEN, 25 Nov. De Daily Ohron. verneemt uit Noord-Frankrijk, dat de verbondenen over het frontgedeelte van Yperen tot La Bassóe krachtig werden aangevallen en een groote slag zoo als die aan de Marne en Yser, begonnen is. Het doel van de Dnitschers is, om in de eorste plaats Yperen te veroveren. Sedert Zater dag ontwikkelen de Duitsche vliegers een groote bedrijvigheid. Zij hebben te Hazebrouck, Gassel, Amiens en Armentières bommen geworpen waar door in elk dezer steden burgers wor den gedood. Te Armentières werden twee Duitsche vliegmachines door het Britsche luchtgeschut naar beneden gesohoteD. De vier inzittennen werden gedood. Een voorbeeld hoe hardnek kig gevochten wordt, aldus deelt hetzelfde blad mede, bewyst wel het volgende feit: Eenige dagen geleden rukten 3000 Duitschers oen zekere stad binnen, doch geen enkele Duit- scher kon de stad meer verlaten. Allo waren het zij gedood, gewond of ge vangen genomeh. Het gevolg was, dat het Duitsche front op deze plaats naar een punt 8 mijlen ten Oosten van de bewuste stad moest worden verplaatst. NEW-YORK, 25 Nov. Het bestuur van de fondsenbeurs te New-York heeft besloten de beurs Zaterdag a.s.% te openen onder beperkende bepalingen voor den handel in obligatiën. BERLIJN, Particulier, 24 Nov. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Tnrksche troepea, die bij het Suez- kanaal zijn aangekomen, succes hebben behaald op Engelsche kameelruiters en gendarmen krijgsgevangen namen. Amerika en Turkse. NEW-YORK, 25 Nov. De Turksche regeering heeft aan de vertegenwoor digers der neutrajp mogendheden be richt, dat hun niet veroorloofd is code- of cijfertelegrammen te wisselen met hunne regeeringen of de verte genwoordigers van andere staten. De autoriteiten te Washington ver klaren, dat zoo dit bericht juist is het verbod een krachtig protest van de Vereenigde Staten zal uitlokken. (Hbld.) De vaart Vlissingen— Londen Men seint ons uit Vlissingen: Halverwege de vaart Londen—Vlis singen visschen ongeveer 12 Engelsche stoomtrawlers mijnen op. Op onderlinge afstand van twee mijlen wordt door roode puntboeien de vaargeul die van mijnen gezuiverd is, aangegeven. Men meldt ons uit Terschelling Door het steuncomité alhier is f750.en door den gemeenteraad f 1500.beschikbaar gesteld voor de werkeloozen. Deze som zal bestemd worden tot het egaliseeren van duinen, voor het maken van bouwterrein en het opknappen van wogen en voet paden. Lijken aangespoeld. Uit West-Terschelling word gemeld: Aan het strand te Oost-Terschelling zijn wederom 7 lijken aangespoeld in verregaanden staat van ontbinding; vermoedelijk Engelschen. Woerden. Aangevoerd 166 kaaspartijen. Ie kwaliteit f 39—f 41.50, 2e kwaliteit f 36—f 38.—, Zwaardere f 39—f 44,—, Gestempelde f 3942. Handel vlug. van het Koninklijk Meteriologisc-, Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 761.6 te Munchen, laagste stand 748.1 te Christiansnnd. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige zuidelijke tot weste lijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, mogelijk eenige regen, zelfde tempe ratuur.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2