Blnnenlaiid. Financieele Berichten. LANDBOUW. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht BCRGEKLIJKK STAND. „De komst der Engelschen in België zon eerst plaats hebben nadat onze onzijdigheid door Dnitschland zon zijn geschonden". Wat dit beteekent blijkt uit aanteekeningen omtrent een on derhond van de Engelsche militaire attaché te Brussel, luitenant-kolonel Bridge met den chef van den Belgi schen generalen staf Jungbluth. Deze aanteekeningen zijn eveneens gevonden vermoedelijk afkomstig uit het jaar 1912. Daarin wordt gezegd, dat Bridge den generaal heeft ver klaard, dat Engeland beschikte over een leger dat naar het vasteland zou kunnen worden gezonden, sterk 160 000 man. De Britsche regeering zou tijdens de jongste gebeurtenissen onmiddellijk troepen by ons (dat is in België, Red.) hebben geland. Zelfs in dien wij geen hulp zouden hebben gevraagd. De militaire attaché antwoordde Jungbluth op zy.n opmerking dat hier voor de toestemming van België noodig was dat hy dit wist, maar dat de Bel gen zelf niet in staat waren den Duit- schers den doortocht door België te beletten, hetgeen door den generaal werd ontkend. De „Nordd. Allg. Ztg." merkt hierbij op Hier wordt dus ronduit verklaard dat de Engelsche regeering voorne mens was in geval van een Fransch- Duitsche oorlog terstond België binnen te rukken en dus de Belgische onzij digheid te schenden. De invloed van Turkge4top de Mohammedanen. De „Daily Chronicle" publiceert een onderhoud hetwelk de correspondent van dit blad te Cairo gehad heeft met den Maharajah Idar, den aangenomen zoon van Sir Pertab Singh, die op weg naar het front zynde, op zijn doorreis in Egypte vertoefde. De Maharajah verklaarde dat ieder Indiër, zoowel oud als jong met groote geestdrift aan den oproep van Koning George gehoor geeftdoch de eenige 'moeilijkheid was, dat zoo weinig man schappen werd toegestaan naar het front te gaan. De correspondent vroeg of het optreden van Turkije de Mo- hammedaansche sympathieën ten gun ste van Turkye had beïnvloed. Hierop antwoordde de Hamarajah met nadruk „neen''. Wat is Turkye thans? Het wordt slechts door Duitschland gedre ven in de richting, die Duitschland wenscht. Bovendien heeft Turkije geen recht om het Mohammedanisme te vertegenwoordigen. In Indiö «taan wjj allen zondpr eenige uitzondering aan de zijde van hét Keizerrijk en wjj zyn er trotsch op daartoe te behooren. Ik behoor tot een kleinen staat en daar- om juist heb ik groote sympathie met België, welks dapperheid dit land de trots doet zjjn van alle volken, die in vryheid en vooruitgang gelooven. Het Duitsohe militairisme heeft niets aan de wereld te geven. Vryheid is alles. Zoo vast besloten ziju groote aan tallen Indiërs om voor Koning George te strijden, dat, indien het slagveld dichterbij ware, zij zouden gaan vech ten, zelfs zonder daartoe bekomeu order. Geheel Indië is aan de zijde van Engeland, wjj zijn trotsch op ons Keizerrijk en nog trotscher zijn wij er voor te kunnen vechten." Vredesvoorstellen De Daily News laat zich uit Was hington seinen dat binnenkort van Duitsche zijde een poging kan worden verwacht om den oorlog te doen ein digen. De oorrespondent, die zjjn mee ning van goed ingelichte zijde zegt te hebben, zegt dat Duitschland inziet, den oorlog onmogelijk met succes te kunnen voortzettenverder zou Duitschland gelooven, dat ook de Bond- genooten niet geneigd zullen zjjn om ter vermjjding van verder bloedver gieten, over vredesvoorwaarden te spreken. m Door Nederlandsche bemiddeling zouden in dezen zin wenken zjjn ge geven en er zouden op het Witte Huis of op het Amerikaansche Depar tement van Buitenlandsche Zaken in het diepste geheim niet formeele be sprekingen zijn gehouden. Duitschland zegt de correspondent, vindt zich thans geplaatst voor de mogelijkheid van een terugtocht zijner in Vlaanderen staande legers. En het wenscht nu de paniek welke zulk een terugtocht in het eigen land zou wek ken, te voorkomen door het doen van vredesvoorstellen. Het meent dat het beter af zou zrjn, indien de oorlog thans eindigde dan wanneer het wacht totdat het geheel is uitgeput. Daar men de diensten van de Vereenigde Staten niet ten tweede male meent te kunnen vragen, indien er niet beter omschreven voorstellen worden gedaan dan de eerste maal, zou de Duitsche Regeering aan andere neutrale Mo gendheden hebben verzocht om Ame- rika over te halen met hen samen te werken tot het herstel van den vrede. In Amerika zou men echter* niet gelooven, dat de Bondgenooten even- tueele bemiddelingsvoorstellen zouden aannemen, daar zij gelooven dat Duitschland veel eerder uitgeput zal zijn dan zij zeiven. Ned. Bond van Koffiehuis-Restaurant houders èn Slijters. Men meldt ons uit Amsterdam: De Ned. Bond van Koffiehuis-Restaurant houders en Slijters hield Dinsdag haar najaarsvergadering in het gebouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam. Vertegenwoordigd waren 39 afdeelin- gen. Na het afdoen der zaken, de huishouding van den bond betreffende, werd een motie der afd. Amsterdam aangenomen; waarbij de wenschelijk- heid werd uitgesproken tot het op richten van een credietbank van den Bond en het hoofdbestuur werd op gedragen deze zaak in studie te nemen. De belastingvoorstellen verband houdende met het leeningsvoorstel der Regeering, werden besproken en algemeen betreurde men het dat door deze voorstellen de personeele belas ting, die voor den koffiehuis- en restauranthouder reeds zoo zwaar is, voor deze categorie ondragelijk wórdt verhoogd. De stappen, door het Bonds- bestuur opgedaan om dit te voorkomen, droegen de algemeene goedkeuring der vergadering weg. Tarwobloem. Door den Minister van Landbouw, is per circulaire aan de burgemeesters bericht, dat het fn zijn voornemen ligt, om, met ingang van 1 Deo. de aan de meelfabrikanten gegeven be voegdheid tot het vermalen van Re- geeringstarwe tot tarwebloem (gebuild) in dien zin uit te breiden, dat zij, behalve aan de bestellingen voor tar wemeel (ongebuild), waaraan zij in de eerste plaats hebben te voldoen, ook zullen mogen govolg geven aan die voor tarwebloem (gebuild, uitsluitend één soort) zonder verplichte bjjlove- ring van tarwemeel (ongebuild). Het ligt tevenB in 's Ministers be doeling om op den bovongeooomden datum eenige wijziging in prijzen in te voeren, waarvan de strekking zal zijn, dat bruinbrood niet en wittebrood 1 cent duurder zal worden; eene na dere oirculaire, dit onderwerp betref fende, volgt over enkele dagen. Een en ander deelt do Ministei? mede, om de burgemeesters in dè gelegenheid te stellen, desgewenscht een broodre geling voor te bereiden, welke dan op of na den lsten December in werking zal kunnen treden; indien tenminste de uitvoering van 'sMin. voornemen niet door onvoorziene omstandigheden verhinderd wordt, in welk geval de Minister de burgemeesters nog zal be richten. Indische trouw. Op een vergadering van de Ver- eeniging van Regenten op Java en Madoera, gehouden te Semarang op 17 dezer, werd besloten de tusschen- komst van den Gouverneur-Generaal in te roepen, teneinde aan Hare Ma jesteit de Koningin de eerbiedige ver zekering over te brengen, dat de inlandsche bevolking, dankbaar voor Haar zegenrjjke' regeering, onder alle omstandigheden loyaal zal blijven en medewerken tot handhaving van Neerland's souvereiniteit over Neder- landsch-Indië. Voor de Militaire Huisvlijtwedstrij- den, welke door den Volksbond ten behoeve van het Bezettingsleger wor den georganiseerd, zijn reeds medailles toegezegd door den Minister van Bin- nenlandsohe Zaken, den Generaal- Majoor Commandant der stelling Am sterdam, den Vice-admiraal Comman dant in de stelling Helder alsmede door een tweetal Groepscomman danten. Schatkist-biljetten en promessen. De Staatscourant van gisterenavond bevat een Koninklijk Besluit waarbij de Minister van Financiën gemachtigd wordt tot uitgifte van schatkistbiljet ten en schatkistpromessen tot een ge zamenlijk bedrag van vijf en twintig millioen gulden. Correspondentie voor België. Naar wij vernemen kunnen voortaan geen brieven of briefkaarten, ook niet ten behoeve van den Nederlandschen handel, naar Brussel of andere plaatsen in Belgie door tusschenkomst van het Departement van Buitenlandsche Za ken worden verzonden. Aan hen die met personen in België wenschen te correspondeeren wordt in overweging gegeven hunne brieven op de gewone wijze op de post te be zorgen met vermelding op het adres via Aken. Voor overmaken van geld blijft het Ministerie van Buitenl. Zaken op den ouden voet zijn tusschenkomst ver- leenen. De in Nederland geïnterneerde Engelsche raatrozen. Reuter seint uit Londen dd. gisteren: In antwoord op een tot hem in het Lagerhuis gerichte vraag betreffende mogelijke ontberingen, waaraan in Nederland geïnterneerde Engelsche matrozen zouden blootstaan als gevolg van het feit, dat zij hun geheele uit rusting te Antwerpen verloren hebben, verklaarde Macnamara, dat deze ma trozen met groote zorg en mensch- lievendheid door de Nederlandsche Regeering behandeld worden (Toe juichingen) en dat de Engelsche Re- geering alle noodige stappen genomen heeft om voor hen het verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. De Leening. Het Volk meldt: Uit gewoonlijk goed ingelichte bron vernemen wij, dat in do Dinsdag ge houden afdeelingsvergaderingen aan de Tweede Kamer een verzoek der Regeering werd overgebracht om in een avondvergadering het onderzoek van het leeningsontwerp te beein ligen, opdat het Voorloopig Verslag spoedig zou kunnen verschijnen. In alle af- deelingen zou echter bij stemming zijn uitgemaakt, dat men geen avondver gadering wenscht (zelfs met overgroote meerderheid) en dat men het onder zoek rustig en degelijk, zooals het groote belang van de zaak dit eiseht, wonschte te doen geschieden. De door de Regeering gewenschte spoed schijnt in verband te staan met de meening, dat het einde van het jaar de meest gewenschte tijd is voor het plaatsen van den leening. De Belgische vluchtelingen. De toestand van een aantal vluch telingen in enkele zuidelijke gemeenten achtergebleven, liet vooral hij de plot seling ingetreden koude te wenschen over. Dat aantal is in vergelijking met het groot aantal vluchtelingen, dat nog heden in wis jand vertoeft, betrekke lijk gering. De prinistef van Binnenlandsche Zaken, heeft herhaaldelyk een speciaal onderzoek doen instellen, en maatre gelen getroffen, ora zoo spoedig mo gelijk in dien nood te voorzien. De vluchtelingen die zich nog in lichters bevonden, worden elders on dergebracht Tenten worden zooveel noodig, door barakken vervangen en voor voldoende verwarming wordt zorg godragen. Ook de vluchtelingen uit Ginneken, evenals die uit Tilburg, zullen in hoofd zaak overgebracht worden te Baarle- Nassau, alwaar de regeeringscommis- 8aris jhr. Ruys de Boerenbrouck het station en een barak in orde deed brengen. Een dames-comité uit Tilburg onder leiding van Mevrouw Brouwers gaat dagelijks per auto naar BaarletïasBau. Te Breda zijn Dinsdag verscheidene vluchtelingen uit Brussel aangekomen, die uit armoede Brussel verlaten heb ben, aangezien de prijzen der levens middelen daar onrustbarend stijgen. Allen hadden de reis te voet afge legd en van af Antwerpen langs bin nenwegen en door bosschen. Geen van hen was van een bo- hoorlijken pas voorzien. Geïnterneerden. De Belgische geïnterneerden te Leeuwarden hebben, zoo meldt de N. Ct., op hun verzoekschrift om daar in de kazerne te mogen blyven en niet, zooals het voornemen was, in een kamp te worden ondergebracht, een gunstig antwoord, ontvangen. Aanschaffing kleeding. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van de Landmacht, dat de onderofficieren, die, op grond van de Beschikkingen van 4 en 28 Augustus 1914, II de Afd., nos. 140 en 276 voor onbepaalden tyd zjjn aangenomen, geen aanspraak hebben op de geldelijke toe lage tot tegemoetkoming in de kosten van eerste aanschaffing van kleeding en uitrusting ad f50. Vergoeding. Bij Kon. Besluit is bepaald dat aan militioplichtigen, die in de tegenwoor dige bijzondere tijdsomstandigheden ter inlijving hebben moeten opkomen en daartoe hun reis naar de plaats van inlijving in het buitenland hebben moe ten aanvangen, naar door den Minister van Oorlog of van Marine te stellen regelen een tegemoetkoming in de kosten van hun reis, voeding en huis vesting kan worden toegekend tot een hooger bedrag dan bepaald is in artikel 3, tweede Hd, van ons besluit van 4 Maart 1912 en met afwijking, voor zoover noodig. ook van de overige bepalingen van dat besluit. De mijnen. Degenen, die te Domburg schade hebben geleden door de ontploffing der mijnen zijn door den burgemeester uitgenoodigd aan hem daarvan opgave te verstrekken. (Midd. Ct.) Opening der Beurs te New-York. Het Persbureau Vaz Dias meldt: ln verband met het Reuter-bericht dat de Beurs te New-York a.s. Zater dag geopend zal worden, meent men in Amsterdamsche Beurskringen, dat dit zeker ook op den Nederlandschen geldha ndel van invloed zal zijn. Wel licht dat dit voorbeeld, als de resul taten een gunstigen indruk maken, de opening van de Amsterdamsche Beurs i:an bespoedigen, hoewel natuurlijk daarvoor eerst een goede regeling t.o. van vroegere transacties,.prolongaties enz. moet gevonden worden. Men verwacht een zeer levendige New-Yorksche Beurs en voorziet dat het buitenland, met name Duitschland, daar zeer goede zaken zal maken; dit in- verband met de wissolkoersen die thans ten gevolge kunnen hebben dat Duitschland desnoods 10 pCt. lager kan verkoopen en dan nog de zelfde prijzen maken als vroeger. Wat Amerika betreft, zoo wachten de uit- voerproducten reeds lang op export. Die producten kunnen betaald worden met coupons en obligaties. Via Neder land kan natuurlijk de geldhandel van Duitschland vrij gemakkelijk met Amerika zaken doen, zoodat, naar men ons mededeelde, het verloop van de eerste dagen der heropening van Wallstreet hier met groote belangstel ling zal gadegeslagen worden. Onze veestapel opnieuw bedreigd. Vun April tot 11 October zyp wij vrij gebleven, uiaar met den laats ten datum begon het weer en nu zijn er al 40 groote en kleine stallen met vee afge maakt. Dit koopje hebben we te danken aan den oorlog. In Duitschland heerscht zoowat altijd de tougblaar, nu hier, dan daar, maar vrij is hot nooit. Wel treedt men ook daar krachtig tegen deze ziekte op, maar se dert de oorlog is uitgebroken, is er de hand uiede gelicht, zooals met zooveel. Van de 40 geconstateerde gevallen is van 38 met zekerheid aangetoond, dat de be- smolting uit Duitsohland is aangebracht. Duitsche kooplui, vrienden en bekenden uit Duitschland, die de boerderijen be zochten, brachten tegelijk de smetstof over. Vandaar dat, enkele gevallen uitge zonderd, het mond- en klauwzeer dan ook uitsluitend heerscht in het oosten, aan de Duitsche grens. Van de paar ge vallen, die verder het land in werden waargenomen, wordt ook vermoed, dat zij van gelijken oorsprong zijn. Dat de tougblaar hier en daar spontaan zou zijn ontstaan onder invloed van z. g. smot- stofdragers, daarvan is nog niets geble ken. Wol is geconstateerd, evenals in 1911, hoe gevaarlijk zuivelfabrieken voor dt verspreiding van de tongblaar zjjn. De boeren brengen hun melk naar de fa briek, die daar ontroomd wordt en ont vangen de ondermelk of de afgeroomde melk weer terug, die voor veevoer wordt gebruikt. Brengt nu één boer besmette melk naar de fabriek, dan wordt dien dag alle aangevoerde melk besmet en dus ook de ondermelk, die de boeren weer mee naar de boerderij brengen. Vanuit de fa briek hoeft dan de besmetting over de ge heele buurt plaats. Dat is nu weer in üroeebeek bij Nijmegen gebeurd. Bij 20 voehouders, die hun melk aan de fabriek leveren, is nu reeds het mond- en klauw zeer uitgebroken en heeft men al het vee moeten afmaken. Dat de fabrieks-onder- melk inderdaad de schuldige is, blijkt ook hieruit, dat op alle boerderijen de varkens en kalveren het eerst worden aangetast: en deze dieren worden jui9t gevoerd met de fabrieks-ondermeik. Wordt de ondermelk aan de fabriek maar voldoende gepasteuriseerd, dan wordt de smetstof wel gedood, maar dit pasteuriseeren schijnt niet altijd met de noodige attentie te geschieden, zooals in Groesbeek is gebleken, 't Is nu maar te hopen, dat men aldaar wat beter oplet, want er zijn 300 voehouders bij die fa briek aangesloten, zoodat het voor die streek oen ramp zou zijn ais men de tong-blaar daar nïet meester bleef. Ook de andere zuivelfabrieken kunnen uit het voorgevallene te Groesbeek zien, dal oppassen de boodschap is. Veehouders, die stallen met r. fok- en melkvee hebben, zuilen versta*, dig doen geen vreemde kooplui op het erf toe te laten. Men zij op zijn hoede t Het vreeselijke jaar 1911 ligt nog vers^ in 't geheugen. N. v. d. D. a GOUDA 26 November. De Belgische Vluchtelingen. Zooals wij gisteren hebben gemeld is het voor de Belgische vluchtelingen nood zakelijk een legimitatiebewijs te hebben, hetwelk na afstempeling door het com missariaat van politie door of vanwege den Duitschen consul moet worden ge- viseerd. Thans vernemen wij dat dit bewijs voor zien moet zijn van een portret en dat de viseecing vanwege het Duitsche con sulaat te Rotterdam hier ter plaatse zal geschieden, doch alleen dan, wanneer zich minstens 100 vluchtelingen voor terugkeer nriar België bij het Comité in „üns Genoegen" aanmelden. De Vliseingsohe Courant meldt dat sinds Dinsdag 24 Nov. j.l. een veranderde trei nenloop RoosendaalAntwerpen is inge steld. De eerste trein vertrekt ten 7 ure en keert ten 2 ure terug, de tweede trein vertrekt ten 11 ure en komt om 6 uur terug, terwijl de derde trein ten 3 ure vertrekt en den volgenden morgen om 10 uur terugkeert. Deserteur aangehouden. Op verzoek der militaire autoriteiten is hier ter stede een milicien aangehouden, die uit zijn garnizoen was gedeserteerd. De aangehoudene is aan dra militairen commandant hier ter plaatse overgegeven. Voordracht Dijkgraaf. De voordracht ter benoeming van 9n dijkgraaf van Rijnland, ter ver vanging van mr. de Vries die afge reden is luidt: Mr. P. A. Pijnacker iordyk te 's Hage ond secretaris van Rijnland, mr. J. Th. C. Viruly te liden hoogheemraad en D. J. (J, ,ron van Pallandt te Wassëhaar hbofd-ingeland. Verkiezing Kamer van Koophandel. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor 5 leden van de Kamer van Koop handel wegens periodieke aftreding van de heeren A. van Reedt Dortland, H. Braat, A. Goedewagen, H. Knuttel en W. A. Hoyng werden uitgebracht 176 geldige stemmen. Hiervan wareni van onwaarde 4. Van de 172 geldige stemmen ver kregen de heeren A. van Reedt Dort land 160, H. Braat 158, A. Goedewaa- gen 160, H. Knuttel 161, en W. A~ Hoyng 162. Verder uitgebracht 4 stem men op den heer C. C. Krom. 2 stem men op de heeren A. J. IJsselstijn. Azn., J. A. Donker en M. J. Ooster ling en 1 stem op de heeren L. C. Bec king, Joh. Mulder, P. Rond Pzn., H. J. Nederhorst, J. Schuttelaar Gzn., H. N. Valckenier de Greeve, P. J. Kolyn, 0. Lanooy, P. D. Muijlwijk, C. A. Schot- borgh, K. WeBsels, T. Biewenga, 13. Beszelsen, G. Prince, J. L. van Eijk, A. Groos, J. van Dantzig, N. A. v. d. Ree, A. J. J. Vos, P. v. d. Pol, R. U. Jongen- burger, J. van Galen on M. Steensma. De aftredende leden zijn dus met overgroote meerderheid gekozen. G. M. V. „De Mobilisatie". De Goudsohe Militairen-Vereraiging, het .moet gezegd, heeft uitnemend slag van era goed programma samen te stellen en ie personen te kiezen om een uitvoe ring te maken tot een genot. Het was een aardige uitvoering gisteren. De heer Tobi, conoertzanger te DUsseldorf en Mej. Lini Visser hebben het vocaal ge deelte van deze uitvoering op zich genomen, waarbij resp. Mej. A. van Iterson en de heer Schroder het piano-accompagnement verzorgden. Beide medewerkenden hebben door hun mooie zangnummers velen aan zich verplicht. Het laatste nummer Vrede- Bee, (uit den oorlog van 1870—71), zoo toepasselijk op dezen oorlogstijd, door Mej. Visscher vertolkt, werd op buiten gewone wijze geapplaudisseerd. Na dit gedeelte trad' de humorist Ma gendans op, die era aardige voordracht hield, en daarna met era proloog de lachers aan zijn zijde kreeg. De nummers voor schermen waxen uit nemend; het nummer sabel-geweer was buitengewoon. Mej. van Biene en de heer Perin heb ben een stukje gespeeld, getiteld „Na de pauze", hetwelk door het spel van den heer Pm-in groote belangstelling trok, maar waarvan de inhoud vrij onduide lijk bleef. Het tooneel was in elk opzicht keurig verzorgd. Dit was oraigszlns een tegemoetkoming voor den langen tijd, die» daaraan bij gesloten doek vooraf ging. Het aardige blijspel „In Politiek" van Gustav Hadelburg, dat hier reeds eerder werd opgevoerd, bleek ook thans een dankbaar stuk voor de spelers te zijn. Hierin had Mej. van Biene goede gelegenheid te toonen zij over heel goede spel-kwaliteiten beschikt. De rol van oppasser Fritz werd als wij ons goed herinneren ver vuld door denzelfden militair, die als korporaal in „de Big" optrad. Het type dat hij toen te zien gaf, was ook. prachtig. De krans, die hem -fen werd, was een verdiende mej. Visscher werden bloemen angeboden- De uitvoering is uitnemend geslaagd, dank «5 ook het Goudsch Militair Strijkorkest, dat onder leidijftg van den heer Goedhart, met aardige muziek het programma heeft aangevuld. Het Klein Tooneel. Het Klein Tooneel brengt op zijn Tonrnee door Nederland ook aan Gouda een bezoek. Dit gezelschap onder leiding van den dichter-zanger Speenhof! is al meerdere malen hier geweest en heeft altijd groote belangstelling weten te trekken. Thans zullen Zondag in den Schouw burg de heer en mevrouw Speeuhoff komen zingen de liedjes, waarmede dj zulk een succes hebben gehad op htn tournée langs de forten, waar zy onze militairen een aangename ver- poozing hebben gebracht. Zij komen hier met hun Mobilisatie- wpertoire, waarvan de nummers door de pers als bijzónder geestig worden Buiten de heer en mevrouw Speen hof zullen nog optreden de gevierde soubrette Louise Fleuron en»de popu laire humorist Albert Bol, die mede actueele nummers op hun repertoire hebben. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer, waarin nadere bijzonderheden omtrent deze voorstelling^tforcTen genoemd, en wy- zen specptal op de veel verlaagde pnj- I aen, dief voor Zondag zijn vastgesteld. Moordrecht. I In de Maandagavond gehouden alge- fweono vergadering van de IJsclub alhier, werden tot bestuursleden herkozen de heeren P. Steenbergen en J. Meijers. De .rekening sloot mot een batig saldo van f 98.37%Het ledental bedraagt thans 98. Voorts werd besloten te trachten een ren- telooze geldleraing te plaatsen ter voor- «icning in de kosten van een aan te -schaffen bestuurstent, waarvoor aandeelen i f 1.00 zullen worden uitgegeven. Bij de vorloting werden de prijzen (een ko nijn, era eend, era kistje sigaren en een paar handschoenen) respectievelijk gewon nen door J. Meijers, H. v. d. Heuvel, P. v. d. Heuvel en W. J. Vis. MARKTBERICHTE n. Gouda, 26 November 1914. GRANEN: Onveranderd vast. Tarwe: Zeeuwsche 13.— 4 13*2 Bindere dito 11.50 A ia-75* Afwij kende 11.75 A 12.25- Polder 11.50 i 12.—. Rogge Zeeuwsche 10 50 ft 11.25. Polder 10.—A 10 50. Buiten landsche per 70 kilo 10.50 a 11. GerstWinter 9 50 a 975. Zomer 9»5- 9-5° Chevalier 10.— A 10.50, Buitenl. voerger3t per 65 kilo h Haver per H.L. 6 A 6.25 Per 100 kilo f 12.50 A 13 Hennep- xaadBuitenlandsche per 50 Kilo 8 50 h 9.—. Kanariezaad 21.A 22. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 16 A 17.—. Koolzaad 14.A 14.50 per H L. Erwten -. Kookerwten 18 A 19.—. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo A - Boonen bruine boonen 15.25 A 16.50 witte boonefi 19.a| 21,— Paardenboonen n« z/t2.uuivenboonen f u 50 A 12.50 Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 12.50 A 13. -. Kleine ronde 12.50 i f 13.—. Veemarkt. Melkvee red. aanvoer handel on prijzen zeer weK Vette varkens, redel. aanvoer, handel vrijwel, 29 A 32V, ét. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, htodel vlug, 21 A 23 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel tiaag 0.60 A 1.per week. Vette Schapen, redel. aanvoer, handel, vrijwel, 28.— A 34 Lammeren, goede aanvoer, handet vrij wel, ao.— a 26.—. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han- 'ild Vlug, 12.*- A 16. Graskalveren, redel. aanvoer, handel vrij wel 40.— a 7c.— .Pokkalveren 18 A 52- Eieren weinig aanvoer, handel vlug per «00 stuks, p.50 A /'li. Kaas, aangevoerd 36 partijen, handel «er vlug. ie kwal. 40,— A 43 ade kwal. 3«— i 39 owaardere 40.-*- A 44-—' Noordhollandsche a Boter red. aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.60 A 1.65. Weiboter ï.50 A 1 55- Aan het Westelijk Front. PARIJS, 26 Nov. Communiqué elf Uur. Er hebben geen veranderingen plaats gehad. De voorziening van België met levensmiddelen. BERLIJN, 25 Nov. (W.B.) Van Duitsche zyde. Volgens' berichten in Engelsche bladen zou men in Ame rika verontwaardigd zijn over uithon gering van België door de Duit^chers en weigering van Amerikaansche hulp tot aanvoer van levensmiddelen. Daar omtrent moet het volgende worden vastgesteld De verzorging van België met le vensmiddelen, in het bijzonder met meel en graan, geschiedt in veaband met de geringe productie van het land en de behoeften van ongeveer zeven en een half millioen inwoners ook in vrede» tijd voor drievierden door aan voer nit het buitenland, in het bijzon der uit Amerika. De militaire gebeurtenissen brachten met zich mede, dat de productie van het land veel minder was dan gewoon- lijk. De voorziening van de burgerbe volking met levensmiddelen was dan ook eenigen tyd een hoogst ernstige qnaestie. De toestand verergerde in hoofdzaak hierdoor, dat Engeland, in zijn streven om Duitschland uit te hongeren, ook geen graan naar België doorliet. Krachtens de Haagsche conventie over de wetten en gebruiken in den oorlog te land is een bezettingsleger gerechtigd beslag te leggen op de voorraden levensmiddelen dooh vol strekt niet verplicht de vijandelijke burgerbevolking te voeden. Daarom riepen de in België gebleven verte genwoordigers van de Vereenigde Sta ten en Spanje eerst voor de stad Brussel een „Comité de seconrs et d'alimentition" in het leven, dat zyn werkzaamheid daarop uitstrekte over geheel België. Het comité zond ver tegenwoordigers naar Engeland om van de Britsche regeering machtiging te krijgen België van graan en meel te voorzien. De gouverneur-generaal van België gaf het comité een schriftelijke vef- klaring, dat vöor de voeding van de burgerbevolking van België bestemde, uit het buitenland komende levens middelen niet voor de verpleging van de Dnitsche troepeh zullen worden gerequireerd, doon uitsluitend zullen dienen voor de voeding der Belgische burgerlijke bevolking. Op grond van deze belofte lieten de Amerikaansche en SpaanBche gezanten te Brussel in een nota van 10 Nov. meedeelen, dat de naar Londen ge zonden commissie van de Engelsche egeering de verzekering had verkre gen, dat uit neutrale havens op neu traie schepen naar Rotterdam afge zonden levensmiddelen vrijelijk naar België gebracht worden. Tegenwoordig wordt over groote landsdeelen de organisatie van aankoop en verdeeling van buitenlandsch graan geregeld. Totdat voldoende voorraden uit het buitenland zijn aangevoerd zal de iegerintendance gemeenten tijde- lylf aan kleine hoeveelheden meel en graan helpen, om in dringende be hoeften te voorzien. De voorziening van België met le vensmiddelen kan, dank zij de samen werking van alle betrokkenen, niet lan ger bedenkelyk worden geacht, hoewel de keizerlijke regeering, met het oog op de vijandelijke pogingen om den toevoer naar Duitschland zooveel mo gelijk af te snjjden, nog altyd weige ren moet om eigen voorraden ter wille van de Belgische bevolking in be langrijke mate te verminderen. De aanvallen van eenige organen der buitenlandsche pers zijn dus volko-| men ongegrond. Von der Goltz gewond. HAMBURG, 25 Nov. De bericht! gever van de „Hambufgischen Kor- regpondent" vertoefde kort geleden bij bij den gouverneur-generaal van België Freiherr von der Goltz te Brussel. Hy zag dat v. d. Goltz in het gelaat gewond was. v. d. Goltz had zijne troe pen in de loopgraven opgezochthij moest daarbij over een vrij veld gaan, waarbij hij door een vijandelyke kogel werd getroffen. Een communiqué van de Fransche legatie deelt onder meer mede dat de Indische troepen toen zij bij Ype- ren loopgraven van den vijand her namen een groot aantal gevangenen gemaakt hebben, waaronder verschil lende officieren, drie mitrailleuses en een mijnenwerper, zijn in hnn handen gevallen. Aan het Zuidelijk Front. LONDEN, 26 Nov. De „Daily News" verneemt nit Petersburg, dat volgens een bericht nit Odessa, de bootslieden aan den Gouden Hoorn wegens muiterij gevangen zyn geno men. In Riza, in de buurt van Treby- zonde, hebben Turkiche vrouwen voor het Duitsche consulaat tegen den oor log betoogd. Zy wilden haar mannen en zonen terug. Twee Duitsche offi cieren zyn op den weg van Boejoek- dere (bij Konstantinopel) gedood by een gevecht ontaardenden twist met Turken. (Hbld.) Aan het Oosteljjk front BERLIJN, 26 Nov. Het groote hoofddwartier meldt In Oost-Pruisen is de toestand niet veranderd. In de gevechten der troepen van Generaal van Mackensen by Louis Lowies hebben het le en 2e gedeelte van het 6e leger der Russen zware verliezen geleden. Behalve talrijke dooden en gewon den hebben de Rassen niet minder dan 40,000 niet gewonde gevangenen verloren. Buitgemaakt werden 70 kanonnen, 160 munitiewagens en 160 mitrail- BUDAPEST, 26 Nov. Een officieus bericht zegtMet succes is het terug slaan van den vijand, die door do Kar- pathen passen in de provinciën Ung en Zemplin is binnengedrongen, bo- gonnen. Bij den huidigen toestand der operaties kunnen nog geen bijzonder heden worden vermeld, doch vastge steld kan worden dat wij thans weer de Uszag-pas in ónze handen hebben en dat daarmee de provincie Ung van vijanden gezuiverd is Ook de in de provincie Zemplin binnendrongen vijanden trekken zich terug nadat zij hevige verliezen geleden hebben. PETROGRAD, 26 Nov. (Officieel.; Bij Lodz duart het gevecht nog voort. Groote troepen Duitschers die den 2o8ten November in de streek van Sty kot, Brzezin, Koluski, Rzgow en Tuszin binnendrongen doen nu een laatste poging om naar het noorden te vluchten. In de streek ten zuiden 1 het station Koluski dwalen ver spreide vijandelijke troepen rond. De slag bij Lopiez op den 24sten had voor ons een gunstig verloop. Op het front te Tsjentoschau—Krakau, behouden wy het overwicht. Aan de overzijde van de Karpathenpassen hebben onze troepen een aanzienlijke Oostenryksche strijdmacht in de bnurt van Mezo Laborey ingesloten. Wij maakten in die streek een generaal, en 3600 sol daten krijgsgevangen Wij veroverden drie^tpoortreinen en mitrailleuses. Wij hebben de stad Komonna bezet. LONDEN, -26 Nod. Do „Morning Post" uit Pefcrograd, dpt de Russen twee- Duitsche legerkorpsen zouden hebben gevangen genomen aan het Weichsel- Wartafront. Volgens een telegram aan de „Daily Express" uit Genève, zijn sinds Augustus zeven groote Zeppelins ge reed gekomen, voorzien van mitrail leuses en uitgerust met pontons en vijf tig torpedobommon. Een en ander is bestemd voor de beschieting van Londen, andere Zeppelins zijn in de maak. Uit Petrograd wordt gemeld, dat de Russen bij Liwcz een afdeeiing zagen naderen met kozakkenmutsen, maar het bleek, dat de naderenden met Duit sche geweren waren gewapend. Dë Russen vernietigden toen de Duitschers, Volgens de bladen zijn 48 treinen naar Lodz gezonden voor het vervoer naar het binnenland vail een groot aantal Duitschers die krijgsgevangen zyn ge maakt bij de nederlaag van de Dnitsche troepen op het Weichsel-Wartafront. (Hbld.) BERLIJN, 25 Nov. Een particulier telegram aan de „Vossische Zeitung" meldt, dat de Russep in de Karpathen een gevoelige nederlaag leden. WEE^EN, 25 Nov. Graaf Tisza, die van zijn bezoek aan het groote Duitsche hoofdkwartier is terug gekeerd, werd door Keizer Frans Jo seph in een bijzondere audiëntie ont vangen. BERLIJN, 25 Nov. Uit Konstanti nopel wordt aan de „Vossische Zeit.1 geseind, dat de Sultan aan den Duit schen admiraal Souchen de gouden medaille verloende en hem bovendien het buitengewone geschenk van een Duitsche sabel heeft overhandigd. Deze hulde wordt in militaire kringen met grooten bijval begroet. De neutraliteit van China. LONDEN, 25 Nov. Een officieel telegram te New-York uit Santiago de Chili ontvangen, meldt dat de Duitsche oorlogsschepen de Chineesche neutrali teit schonden. Deze oorlogsschepen verbleven verscheidene dagen by het eiland Ivan Fernandiz en legden beslag op de kolen en levensmiddelen van neutrale schepen, en brachten de Fran sche bark Valentine in territoriale wateren tot zinken. BERLIJN, 25 Nov. Het Berliner Tageblatt verneemt uit Sofia, dat een gewondentrein uit Belgrado met een personentrein uit Nisj in botsing kwam. Tweehonderd personen werden gedood. KARLSRUHE, 25 Nov. De voort vluchtige directeur der Pferzheimer Bankverein Hermann is gearresteerd. Zijn mededirecteur Kramer is reeds in hechtenis. Beiden hebben genoemde Bank voor 6 millioen mark opgelicht. De houding van Bulgarije. SOFIA, 25 Nov. (R.) De gezanten van Frankrijk, Rusland en Engeland brachten achtereenvolgens een bezoek aan den Minister-president Radoslawof. Men weet niet om welke reden, doch er wordt groot gewicht aan deze be zoeken gehecht. Men gelooft dat er een begin is gemaakt met besprekin gen tu8schen de Triple Entente en de Bulgaarsche Regeering met het doel de belangen van Bulgarije te verbin den met die van de mogendheden der Emtente. Fethy Bey de gezant van Turkije, die eenige dagen te Konstan tinopel vertoefde, keerde hodenochtend terug en had in deu avond een on derhoud met Radoslawof. BERLIJN. 25 Nov (V. D.) Uit Kon stantinopel wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseind dat de bevolking te Tobris tegen de Russischen willekeur opgestaan is en een vreeselijk bloedbad onder de Russen heeft aangericht. Twee duizend Russen zijn daarbij gedood. Russen en Turken. BERLIJN. 25 Nov. (E.) De duitsche doktoren wereld protesteert heftig tegen de veroordeeling der Duitsche militaire artsen door een Franschen krijgsraad. BERLJIN.25 Nov. (EDe Saksi- he Kamer van afgevaardigen nam zonder debat een crediet aan van 200 millioen Mark voor oorlogsnoodhnlp en verder nog vijf oorlogsdekreten, De Engelsche verliezen. LONDEN, 26 Nov. Do admiraliteit maakte gisterenavond een lijst open baar van de verliezen, geloden door de marine sinds het begin van den oorlog. Hierop komen voor220 officieren gesneuveld, 37 gewoftd, 57 vermist of geïnterneerd. Manschappon gesneuveld 4107, ge wond 436, vermist of geïnterneerd 2492. (Hbl'df,) De Duitsche verliezen. LONDEN, 26 Nov. Met de 83ste offioieele Dnitsche verlieslijst werd het totale cijfer van 601.438 bereikt. In dit cijfer zijn niet begrepen de 58 Saksische, de 56 Beiersche en de 61 Wurtembergsche vorlieslijsten. De to tale verliezen der Duitschers worden geschat op anderhalf miÜioen. (Telegraaf») TWEEDE KAMER. De leening. Het afdeelingsonjlerzoek in de Tweede Kamer over het leeningsont werp zal waarschijnlijk heel den dag nog in beslag nemon. Yele Kamer leden zijn het over het ontwerp on- eons, hetgeon in de besprekingen duidelijk tot uiting komt. Men seint ons uit Voorburg: De heden gehouden oefeningen van het Roode Krais welke bij Voorburg plaats hadden, weikon geleid werden dooi den Militairen Geneeskundigen dienst werden bijgewoond door Z K. H Prins Hendrik. De leening. Men meldt ons uit Amsterdam Door den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrijven,- den en den Industrieelen Middenstand is aan do Tweede Kamer een request gezonden, waarin de Bond zijn leed wezen uitdrukt aangaande hei wets ontwerp tot aangaan eener leening tot delging der kosten, ontstaan door mobilisatie enz., vooral met oog op het feit, dat, door de wijze wanrop do Regeering zich voorstelt deze leening met de rentelast af te lossengedu rende een groot aantal jaren een niet te dragen last op den Middenstand zal worden gelegd. Voorts geeft het request kritiek op de wijze waarop de Minister van Financiën zich voorstelt de middelen te vinden, om gedurende de eerste vijf jaar voor een deel do rente en aflossing van de voorgestelde leening te vinden. Hierdoor wordt, volgens requisants meening een snel herstel van den normalen toestand onmogelijk gemaakt en zal de koop kracht van het publiek niet op nor maal peil kunnen terugkeeren. Als andere maatregelen om den normalen I fbestand te doen terugkeeren worden in het request genoemd een progres sieve heffing in eens van 4® vermo gens der in de vermogensbelasting aangealagenen. Hiervan verwacht de bond dat de storting, die het maat schappelijk leven ondervindt, van kor toren duur zal zijn. On deze redenen verzoekt de Bond de Tweede Kamer het wetsontwerp niet aan te nemen, doch door een progressieve heffing ineens van de vermogens der in de vermogensbe lasting aangeslagenen, de ko ten der mobilisatie enz, te dekken. Permissie voor Militairen. Dat de militairen op velerlei manieren /.onder verlofpas of permissiebiljet trach ten te reizen is reeds Jang bekend. Voor al uit Dra Haag zijn meermalen derge lijks berichten tot ons gekomen. Thans brengen zo evenwel weer een nieuw mid del in praktijk. Ze koopen een perron- kaart om daarmede de contr&le to pas teuren en laten door een bekende niet- militair een kaartje koopen, dat ze op het perron in ontvangst nemen, waarna ze in dra trein stappen. Verscheidene dergelijke gevallen moe ien zich reeds hebben voorgedaan. Ge makkelijk tegen te gaan schijnt het kwaad niet. De Telegraafverbinding met Engeland. AMSTERDAM. Gisterenavond was het telegrafisch verkeer met. Engeland gestoord, later geschiedde het over één draad. In den loop van den nacht en he denochtend is langzaam verbetering gekómen in de telegrafische verbin ding met Engeland langs den directen kabel. Onderzoekingen (van technische aard) doen met .vry veel zekerheid vermoeden, dat de afbreking moet ge schied zijn in Engeland zelf, te land das. Hedenmiddag was niets naders daaromtrent bekend. Dat de dienst groote veitraging ondervindt, laat zich begrijpen. Vooral de pers-telegrammen, die voornamelijk 's nachts tusschen beide landen gewisseld worden, zijn met met groote oponthouden ter plaatoe van bestemmming aangekomen. De Visschersvloot. Alle haringschepon zijn nu van IJmuiden waar zi) afgetuigd worden naar Amsterdam opgesleept, om aldaar te overwinteren. Van de Katwijker vloot zullen wei nig schepen aan do fcrawl-visscherij deelnemen wegens het gevaar voor mijnen. i Dinsdagmiddag had de arbeider Hartman uit de Haarlemmermeer, werkeaara op de suikerfabriek „Hol land" te Halfweg het ongeluk uit een kraan te vallen bij hot lossen van beetwortelen, met,het gevolg dat hij zwaar inwendig werd verwond. Na door een geneesheer voorloopig ver bonden te zijn, werd hij per ziokenabto naar Haarlem getransporteerd. De man is vader van een groot gezin. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.2 te Munchen, laagste stand 747.0 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige zuidelijke tot zuid westelijke wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, wellicht eenige regon, zelfde temperatuur. GOUDA. GLBOREN 22 Nov. Trijntjo IIcndrika ouders W. Schrage on L. L. de Boer. 2i. Jannetje, ouders P. Stuit en Kamp. Cornelia Maria, ouders J. van der Laak en B. Blok. 25. Francois, ouders A. P. Janssen en J. Haverkamp. GEHUWD 25 Nov. K. H. M. Kocnst ra J. M. de Jong. J. van der Hoe ven en M. Meurs. J. (j. Re^et en Z. de Waard. OVERLEDEN 23 Nov. Chrlsti&an Nabbe 58 j. 24. Mijntje van der Rloij 9 j. 25. Maria M. Bergman, wed. v. H Wiezor 76 j. REEUWIJK. GEBORENJacobus Frederik, ouders G. Groenendijk en K. Verkleij. Maria Johanna, ouders A. van dor Maat en M. J. de Jong. Wilhelmus CorneÜ8, oudere F. Kraan en M. Lub bers. Cornelis, ouders K. van Vliet en T. J. Vink. Anna Maria, oudere C'. Verweij en A. M. van Klaveren. 6VERLEDENA. Schouten, wed. van M. vsn Wesveen, 83 j. A. Lammen», eerst wed", van 8. A. de Leon, laatst echtg. van H. Gerrits, 71 j.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2