Blad. ioWntnnr* i!t i •if nes. De Oorlog. 12641. Vrijdag 27 November 1914. behalve Zon- Feestdagen. en Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. i 2z: e zx miLLhitM. El-vira. 9, GOUDA »53é Jaargang. exx -^.d.-^rertezxtïe’bls-cL voor G-ovicla. ezx Oxxxstrelcezo Verschynt dagelijks rende fork 1451.-. lotorrijwiel. sierlijk en laag io prijs JLEU ichaam Telefoon Interc. 82. Amsterdam. ge- en heen- van rk Wl, ste voedingswaarde m< McilalUe*. t te teekeneu. vijandelijke Hoe het DE JOMG Oosthaven 31 CHT. Ned. Prot.bond 71/» Mevr. Flothuis van in ech- van f 1.25 n 1.50 n 150 1.90 der toasten \mljnoet, en toen t zwijgend verzoek ?ndW‘id gelezen. en moet men dat be- ge- IIEBOL Amsterdam et Eleotr. droging e Salon. die soorten HAAR* lingszaal voor Mili- u. nie” 8 u. Nutsavond: G0HISII1E COURANT n iar bij den oningen. t ge- 1 bij straks IS- zijn kwartier deelt mede; De toestand op het Westelijk oorlogstooneel is onveranderd. Ken aanval der Franschen, die in de streek tusschen St.-Hilaire en Soudan met groote macht werd' ondernomen, doch zwak werd uitgevderd, werd met ernstige ver- liezon aan den vijand afgeslagen Bij Apremont zijn wij eenigszins vooruit gekomen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0,35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. en de scheikundige he Tandartsen en niet uit het hoofd praten. Toen ik u ver telde, dat Elvira verloofd was, waart ge v reoselijk heftig, dat herinner ik me nog zeer good I Ge waart zeer boos op El vira, en ge dacht dat zij het gedaan had om hot vele geld, dat die man moet be zitten. Doch nu weet ik beter. Zij ver-° dient niet, dat gij of iemand anders met minachting op haar neerziet zij wist niet wat zij deed. En zij heeft niemand, die zich haar lot aantrekt zij heeft geen vriend, on nu moet zij boeten voor een onberaden oogenblik veel zwaarder dan het arme kind verdiend heeft. Op dit ©ogenblik hield hel rijtuig stil voor het paleis van den baron. Schwerdt- ner verheugde zich hierover. Tegenover don knaap had hij niet langer zijn uiter lijke kalmte kannen bewaren. Aan het Westelijk Front. Van hot Westelijk oorlogstooneel zijn ook thans weinige bijzonderheden te mel den do otficieele communiqué’s laten Wij hier volgen PARIJS, 26 Nov. Officieel. De dag van 25 Nov. heoft zich door geen enkel belangrijk feit gekenmerkt. In de omgeving van Atrecht duurt het bombar deer en der stad en van de voor steden voort. Aan de Aisne heeft de vij and getracht een aanval op het dorp Mes sy te ondernemen, welke poging volkomeiï mislukt is, met ernstige verliezen voor de Duitschersi In de omstreken ten Wes ten van Souain hebben wij eenige vorde ringen gemaakt. De sneeuw is rijkelijk gevallen, vooral in de hoogste streken der Vogezen. ^BERLIJN, 26 Nov. Het groote hoofd- ren van opgehoopte •orkomt vele ziekten, koopste middel hier- erpillen van Apothe- pillen zuiveren het n alle vuile stoffen, lige Gal en Slijmen itoelgang. Prijs per tent. 16 Gouda bij ANTON LFF Co., te Rot- F SANTEN KOLFF, 3. Concordia 7’/j u.: )riog. Concordia 8 uur: Jaecilia. en wij geregeld tijdig ogen ontvangen Via icerten, vermakelijk- deze dan in on* den. -- ikman A Zn., Gouda plan opgemaakt en zal met een groot aantal gewapende motorbooten op de kanalen in België gebruikmaken. Zij zijn voorzien van snelvuurkanonnen. Het is echter de vraag, gelet op het kanaal-systeem in België, of de Duit- schers er iets mede zullen kunnen uitrichten. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per postw Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. tegen koude en nattigheid te bescher men. Daarbij komt nog, dat in het Russische leger de cholera uitgebroken moet zijp. In Rusland moet de ziekte hevig heerschen. Het Duitsche leger bestuur heeft alle maatregelen getrof fen om de Duitsche troepen on het volk tegen de cholera te beschermen. Zeer treurig Is de toestand van het vee, dat door de eigenaars bij hun vlucht op hot land achter gelaten is. Manschap pen van den landstorm drijven het nu bijeen. Koeien, kalveren en ossen staan op de met sneeuw bedekte weiden en lij den honger en koude. Het legerbestuur heeft in de laatste dagen voeder voor de dieren geleverd, maar het kan natuurlijk niet in de plotseling ontzaggelijk groot geworden behoefte voorzien. Menig stuk vee moet geslacht worden om niet te be zwijken. Oostenrijkers en Serviërs. WEENEN, 26 Nov. Officieel wordt van het Zuidoostelijke oorlogs- terrein het volgende gemeld.’ Omtrent de gevechten aan de Ko- loebara valt sedert gisteren een be paalde vooruitgang op f In het centrum van net front is dö sterke stelling bij Lazartsj voorbij was on de danslustigo do uitnoodiging der balmuziok op- tonminste de tafel door de, door hun durf roemvol be kend staande regimenten, 11, 73 en 102 stormenderhand genomen. Hierbij zijn 8 officieren en 1200 manschappen gevangen genomen, alsmede 3 kanon nen, 4 munitiewagens en 3 mitrailleurs buitgemaakt. ,Ook ten Zuiden van het stadje Ljig gelukte het, de Oostelijk van de gelijknamige rivier gelegen hoogten te nemen en 300 man krijgs gevangen te maken. De van Valjevo Zuidwaarts opgerukte colonnes staan voor Kcfzjerici. Schwerdtner dankte den Hemel, dat het voornaamste gedeelte van het huwelijks- banket voorbij was on paren volgden. Nu kon men verlaten. Hij had tamelijk ver van Elvira gezeten, maar telkens had hij den blik op baar moeten vestigen, zooals zij daar als een steenen beeld zat tagschen haar echtgenoot en haar vader. Bij oeh\der toasten had den hun blikken elkaar had hij in haar oog het om barmhartige wolwilloi Was dat nog die trotscho hartenbe- Wintervoldtocht. Over de winterache toestanden in Oost- Pruisen schrijft de oorlogscorrespondent Düwell van do Vorwitrts uit Ingslerburg; Er heerscht hier thans oen vrij gevoe lige vorst en deze hoeft uit de weeke, half gesmolten sneeuw een ijskorst ge maakt, die hot den nog niet geecherpten paarden zeer bemoeilijkt. Daar kan men echter in oorlogstijd niet op letten. Steeds voorwaarts is het parool om schietvoor raad, tourage, reserve-onderdeelen naar het front te brengen. Ook den menschen lijden onder de koude, vooral diegenen, die zich in loopgraven, schuilplaatsen en onderaardsche holen moeten ophouden. Het graven is moelijker geworden. Zoo lang men zich nog bewegen kan, gaat het nog. Maar als men alleen van tijd lot tijd de boenen omhoog trekken trappelen kan en als men verder stil staan of stil liggen, dan kan zijn pret wel op. Een Berlijnsch land weerman zei mij, mén wordt een Ijskegel, maar het ergste is als het warme eten weg blijft. Want hoe goed' men ook, dank zij de verovering op de Russen, van Veld keukens voorzien is, soms is het toch moeilijk de troepen in het front warm middageten te bezorgen. Het legerbestuur tracht dit nu te verhelpen door liet in voeren van kookkisten. Men hoopt daar door ieder man een warm middageten te kunnen bezorgen. Daar dit van het groot ste belang is voor de gezondheid en het uithoudingsvermogen der troepen. Naar Düwell vernam was er vol doende warme onderkleeding. Een groot deel van de troepen kreeg ook voor zoover zij die niet reeds hadden lekker warme pelsjassen, vooral de wachtposten-patrouilles, de manschap pen in de loopgraven enz. Een officier verzocht om aan de jonge meisjes de vraag over te brengen om alle afge dankte moffen in te zenden, daar deze in de loopgraven uitstekend gebruikt kunnen worden. Düwell meent dat de Russen nog meer onder de koude te lijden zullen hebben dan de Duitschers, omdat zij gewoon zijn zich veelmeer een groet brengt, en wilde zich losmaken. Uit een droom ontwakend, zag zijn zuster hom met wijd geopende oogen aan en ontmoette zijn trotschen blik waaruit maar al te duidelijk zijn gemoedstemming bleek. En plotseling trok zij den knaap dicht aan zich, en kustte hem, terwijl zij met moeite haar tranen bedwong. Een lange poos hield zij hem in haar armen klemd. Vaarwel, mijn jongen, vaarwel, flui sterde zij met bloedend hart. Blijf maar veel van mij houden... en en... Zij bleef in haar woorden steken en kon den knaap, die nu ook verteederd werd en haar nu ook omhelsde, slechts cp mond en oogen kussen. Schwerdtner keerde zich om en staarde op den vloer eerst toen het gedruisch van voetstappen hem zei, dat men ging, waagde hij het om te zien. Robert trok hem aan de mouw zijn jas. Kom toch mee, mijnheer 1 Langzaam verliet de gouverneur Z<j.* - de laatsten en moesten in het achterste rijtuig plaats nemén. De gasten waren ongeregeld ingestapt en tuigen waren reeds vol. Schwerdtner bleef in gepeins verdiept zitten. Robert keek uit het portierraampje, maar blijkbaar niet uit nieuwsgierigheid; van tijd tot tijd wischte hij nog zijn tranen weg. Plotseling wondde hij zich tot zijn vriend en leermeester en zei Weet u, Elvira ie toch een lief Aan het Oostelijk Front Van Duitsche zijde werd gisteren melding gemaakt van ernstige verlie zen aan Russische zijde, 40.000 niet- gewonde gevangenen, combattanten dus, 70 kanonnen, 160 munitiewagens en 56 machinegeweren. Voorts zouden 30 kanonnen dor Russen onbruikbaar zijn gemaakt. Deze cijfers zijn nog al beteekenend en zouden doen verwachten dat hier gesproken zou zijn van een Duitsche overwinning. Dit is echter niet het geval. Het telegram meldde dat niet tegenstaande de behaalde voordeelen, het doen optreden van nieuwe vijan delijke troepen uit Oostelijke en zui delijke richting de eindbeslissing nog niet is kunnen worden verkregen. Eigenaardig is het tegenover deze Duitsche lezing te stellen het officieele bericht dat van Russische zijde thans over deze krijgsverrichtingen wordt gepubliceerd. Wij laten dit hier volgen. PETROGRAD, 26iNov. Het groot hoofdkwartier meldt In den slag bij Lodz, die voortgaat zich te ontwikkelenrblijft het voordeel aan onze troepen. Pogingen door de Duitschers ingesteld om den terugtocht hunner ‘legerkorpsen, die in de rich ting van Breziny waren voortgedron gen, te vergemakkelijken, zijn mis lukt; zij bevinden zich thans in de omstreken van Strykoff in voor hen zeer ongunstige omstandigheden. Op het Oostenrijksche front heeft ons optredeh succes gehad en hebben wij in de gevechten van 25idezer bijna 8000 krijgsgevangenen gemaakt, met inbegrip van 2 regimenten met be velhebbers en Officieren. In Zuid-West België. De bijzondere correspondent van de Times in Vlaanderen meldt dd. 22 November aan zijn blad Tal ✓an teekenen wijzen er op, dat de Duitschers nog eenmaal een poging willen wagen ten einde door de ver dedigingslinie van Galais heen te bre ken. Dat dit, wanneer zij mislukt, de laatste poging zal zijn, blijkt uit de voorbereidselen van den vijand tot een onmiddellijken terugtocht naar Brugge, Gent en zelfs naar Brussel. Zeer sterke stellingen zijn, naar gemeld wordt, rondom deze stedeh aangelegd. Welken loop de gebeurtenissen ook zullen nemen, of de Duitschers hun positie in Vlaanderen zullen hand haven, terugtrekken zullen op Brussel, of den aanval op Soissons zullen her vatten, de einduitslag hangt voor ons af van het aantal manschappen, dat wij de eerstvolgende weken in het veld kunnen brengen. Een groot aantal Duitsche transporttreinen zijn van het front vertrokken, terwjjl andere ver- sche troepen aanvoerden. Treinen vol manschappen hebben Gent in Ooste- lijke richting verlaten 28 zijn Brugge gepasseerd, en 30, 40 en 50 zijn door Bergen, Maubeuge en Brussel gestoomd allen in Zuidelijke richting. Andere treinen hebben nieuwe troepen naar Dixinuiden, Ostende en de stellingen voor Yperen gebracht. Deze troepen bestaan hoofdzakelijk uit manschappen van de lichting 1915, jonge mannen tusschen de 18 en 21 jaar. Naar ik verneem, schattende Duit schers hun verliezen in den slag aan de Yser op 200.000 man. Gedurende de laatste week is de kanonnade der geallieerden zoo goed als niet beant woord. Wel is waar zijn een paar granaten in Ramscapelle terecht ge komen, zonder echter groote schade aan te richten. Vrijdag heeft een vlie genier gepoogd, het hoofd kwartier vaa den staf te Poperinghe te vernielen. Veertien personen werden gewond en een gedood. Alle slachtoffers zijn bur gers. Thans heeft de vijand een aanvals- Een Engelsch slagschip in de lucht gevlogen. In don laten avond gisteren werd ons geseind dat aan boord van het t.ngel ache oorlogsschip Bulwark het kruit magazijn was ontploft, tengevolge waar van dit schip in de lucht vloog en 700 800 man van de equipage omkwamen. Slechts 12 man konden worden gered. Uit de nadien ingekomen berichten blijkt dat de Bulwark, een schip van 15.250 ton, in 1890 gebouwd te Scheermess, door een plaatoelijke ontploffing in het kruit magazijn uiteen is geslagen en binnen en kele minuten is gezonken. Do Bulwark had een snelheid van 18 knoopen en was bewapend met 4 ka nonnen van 30.5 c.M., 12 van 15 c.M., 16 van 7.6 c.M. en 2 van 4.7 c.M. De Britsche admiraliteit is wel onge lukkig, dat zonder strijd, door een onge luk weder een oorlogsschip vernietigd is Het moge voor de waarde van de Brit- öche marine niets beteekenen, het groote verlies aan menschenlevens 700 800 zal niet nalaten een uiterst pijnlijken indruk in Engeland te verwekken. Dat men in Engeland dit treurige voor val zeer ernstig meent, blijkt wel dat de telegrammen van Reuter oen dag zijn op- gehonden blijkbaar om Minister Churchill in de gelegenheid te stellen de eerste me- Mpeling daarvan in het Lagerhuis te Rtfljp doen. De ontploffing was zoo hevig dat alle jpbouwen tot in Sheerness tot in hun grondvesten trilden. Dikke rookwolken stegen uit het schip op, totdat het zonk. De ontploffing werd op verscheidene mijlen stroomopwaarts op de Theems ge hoord. kan maar ge zou zij zich nog tweemaal bedacht henGelooft ge dat ook niet? Dat Is kinderpraat... Neen, neen, viei kleine hem met warmte In de rede Ik laat me dat Aan het Zuidelijk Front. De Heilige Oorlog. BERLIJN, 26 Nov. Mehemed el Senoessi, broeder van den beroemden Sheik en een van de bekendste aan voerders, is Woensdag met Beschir, den grootsten dichter der Senoossi, te Konstantinopel aangekomen. Hij reisde over Benghasi, Solum, Alexandria od Port Said naar Damascus en zal nu als vertegenwoordiger der Senoessi eenige dagen aldaar blyven. Als echte zoon van zijn land vocht hij in den Tripolisooilog tegen Italië, maar zijn vijandschap behoort thans, zooals hij tegenover een correspondent van het Berliner Tageblatt verklaarde, tot het verleden. „Ónze volle haat, zoo sprak Mehemed door bemiddeling van zijn tolk, richt zich thans uitsluitend tegen de vijanden van den Islam in geheel Afrika. Wij tellen meer dan 100.000 krijgslieden en tienduizenden stamge- nooten hebben' we in Tunis en Ma- rocco en reeds voor drie jaar geleden wilden wij tegen de FranscRe en En- gelsche onderdrukkers ópstaan, doch mijn groote en heilige broeder ried ons af te wachten. Heden dan is de ure der wraak geslagen. Overal waar ik heen toog zag ik de Mohamme danen gereed om voor den Islam te overwinnen of te sterven. Aan alle stamgenooten is de proclamatie van den Heiligen Sheik gezonden, die ge heel overeenkomt met den inhoud van do Feriyan, waarmee de heilige oorlog is afgekondigd. Met welk resultaat, toonen de be richten die zooeven bij ons binnen komen. Onze geloofsgenooten in Fez dwingster, die alom gevierde schoonheid, die met zoo vele aanbidders gespoeld had? Wel was daaronder nauwelijks een kele geweest, die Innerlijke waarde zat en zeker was het lot, haar nu schoren, minder te wijten aan eigen schuld, dan aan onze verderfelijke vnl- sche beschaving. Men behoefde slechts rondte zien in dezen kring van verlen gende menschen, wier verstand on hart verminkt on ontaard was. Zij begrepen volstrekt niet, wat dat arme jonge schep sel leed zij lachten en praatten als ge woonlijk en achtten zich verheven boven de lieden, die nog hun natuurlijk gevoel Helen spreken. En hoe geestig zij ook waren, met hun gemoed was het armzalig gesteld. hadden zij anders de stemming van pas gehuwde paar buiten rekening kunnen laten I Zoo was ook mr. Snoward, Het was doorkneed in alle listen en streken, die het menschelijk versland kan bedenken, maar hij had niet het minste begrip van hetgeen in hot gemoed zijner jonge vrouw omging. Hij had een beroep gedaan op haar verstand, toen hij haar ten huwelijk vroeg welnu, op haar ver stand vertrouwde hij. 38) Elvira stond op als een wassen beeld, ’lat door oen gebrekkig mechanisme beweging wordt gebracht. Snoward ter richtte zich op in de houding r eea overwinnaar, om door de aanwezigen gecomplimenteerd te worden. Baron von t Ellerich sloot zijn dochter in zijn armen en drukte een kus op haar marmerwit voorhoofd, doch daarbij zag hij er uit, als ie,namL die door gewetenswroeging wordt gefolterd. Zijn lippen trokken zenuwachtig maar hij kon geen woord niton van het geen hij vooruit bedacht had. Elvira stond met neergeslagen oogen stijf en gevoelloos al» oen pop. Schwerdtner, die dichtbij stond j en met goed fatsoen niet kon terugtreden, maak te een buiging voor het echtpaar, langzaam voortschreed. Men kon die weging zeer wel aannemen als den wonen gelukwensch. Elvira kreeg van haar broeder Guido «en vhichtigen kus en kwam nu bij Ro- baft, dien zij zacht de hand op den schou der legde. De knaap, die al dien tijd met som bere trekken had toegezien, knikte als een weerbarstig kind, dat slechts gedwongen meisje, en ik ben erg met haar hegaanj Tot dusver heb ik haar eigenlijk niet goed gekend, maar nu eerst spijt het me zeer, dat zij dien Amerikaan heeft nomen. Ik geloof, dat zij niet goed haar zinnen was zij zou zoo s liefst „neen” gezegd hebben, toen de gees telijke vroeg of zij hem liefhad en '/’j” vrouw wilde worden. Zijt ge daarvan zoo vast over tuigd vroeg Schwerdtner mot geveinsde kalmte. Ja... Hebt ge dan niet opgemerkt, hoe zij te moede was, - later, toen het reeds gebeurd was en zij mij kuste. Eerst wilde ik niet, maar ik... weet niet hoe het kwam... plotseling was het of mijn hart zou barsten. De flinke knaap onderdrukte met moeite zijn tranen, en sloeg nu op eens een ver wijtenden toon aan. Maar ik had destijds wel gelijk! Gij, mijnheer, gij hadt haar die domme gril uit het hoofd moeten praten. Ge weet zoo goed wat een mensch moet doen voor zijn eigen bestwil, dat hij misschien zelf niet kent en gij hebt er goed slag van om iemand terecht te wijzen. Wanneer ge dadelijk met Elvira had gesproken en haar allee voor oogen had gehouden ik kan dat niet zoo goed uitdrukken, weet wel wat ik bedoel dan heb- Langzaam verliet de gouverneur met zijn leerling het kerkgebouw; zij waren De gasten de overige rij- (Wordt vervolgd)

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1