fl. Brinkman Zoon Birxnein.la.xn.d_ Qemengde Berichten. Stadsnieuws. SFOZEST. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht De Drukkerij Markt 31 alle drukwerken zijn reeds tegen de Franschen opge staan en spoedig zult gij ook berichten nit nog andere deelen van hetFran- sche en Engelsche gebied hooren. De aangekondigde toelichting op den Fetwah van den Sheik UI Islam legt er den nadrnk op, dat de Djehad slechts tegen de vijanden des Islams gevoerd wordt. Het beste bewijs tegen de bewering van Fransche en Engel sche zijde, dat de oorlog tegen geheel de christenheid gaat, is wel, dat de christelijke staten Duitschland en Oos' tenrijk de bondgenooten van den Is lam zijn. Een Engelsch gezant bij den H. Stoe De Tijd verneemt uit Rome Sedert eenigen tijd waren er onder handelingen hangende tnsschen de Engelsche regeering en de pauselijke staatskanselarij over de benoeming van oen Engelschen vertegenwoordiger bij het Vaticaan. Reeds tijdens het begin van den oorlog liet minister Grey er door een aanzienlijke persoonlijkheid, welke in de Katholieke kerk van En geland een voorname plaats inneemt, bg Z. Em. Kardinaal Merry del Val op aandringen, dat een Engelsch diplo maat van beteekenis bij het Vaticaan mocht geaocrediteerd worden, al ware het slechts als gevolmachtigde tijdens den duur van het huidige Europeesche conflict. De toenmalige pauselijke staatssecretaris was het voorstel zeer genegen en -leidde de besprekingen in, die later door Z. Em. Kardinaal Gas- parri werden voortgezet met het resul taat, dat thans de Engelsche regeering tot gezant by den H. Stoel heeft be noemd Sir Henry Howard, ook in Nederland welbekend, daar hij eenige jaren geleden gezant van Engeland te s Gravenhage was. De gowichtige be teekenis van het feit, dat Engeland een gezant bg het Vaticaan heeft be noemd, springt vooral in het oo£, in dien men weet, dat het eenig is in de geschiedenis der laatste eeuwen. Alleen van 18671878 onderhield Engeland by het Vaticaan een gezantschapsraad. Het motorrijwiel in den oorlog. in de Tiuies worden de voordooien uit eengezet van een motorrijwiel, dat in staat is een klein kanon mee te voeren. Het is niet erg groot, kan op moeilijk be gaanbare wegen gebruikt worden, is in staat snel groote afstanden af te leggen, aan den aanval doel te nemen en zich oven snel weer te verwijderen, kén en kele machine, door één man bereden, kan op oen zeker punt den vijand voel na deel toebrengen. Zoodra de vuurlinie be reikt Is, wordt het kanon afgeladen, in stolling gebracht, afgeschoten en zoo noo- dig onmiddellijk weer aan het rijwiel vast gemaakt, om b.v. binnen het uur 60 K. Al. verder don aanval te herhalen. De oorrespondent van de Times aan het front in Vlaanderen vernam van een offioier, welke uitnemende diensten de bij dc Duitschors in gebruik zijude motor-mi trailleurs (eqn mitrailleur, geplaatst op bet stuur van oen motorfiets) dezen be wijzen. Volgens dezen officier, is de mo tor-mitrailleur in dit polderterrein en op deze wegen verre te verkiezen boven een bewapende auto. Do motor-mitrailleur biedt weinig trefkans, kan over alle voet paden rijden, en is bij uitstek geschikt voor oen overval. ten bekwaam mo torrijder, die zich vertrouwd' gemaakt heeft met de behandeling van den mitrail leur, kan den vijand geducht veel kwaad doen, terwijl hij, na zijn' werk gedaan te hebben, met oen spoortrein-snelheid ver dwijnt, voordat de vijand eigenlijk nog goed weet wat er gebeurd is. hngeland, schrijft do Times, levert do beste motorrijwielen en de beste wielren ners. ten goodgeoefend oorps wielrijders die deze kleine kanonnen kunnen mee voeren, zou een goede aanwinst zijn voor het leger. Propaganda in beeld. Men schrijft aan De Tijd De Duitsche perspropaganda in hot neutrale buitonland ls met eenj orgaan vermeerderd. Ditmaal oen geïllustreerd weekblad, met tekst en onderschrift in drio talen „Duitsch, Fransoh, Itali- aansch". Het heet „IUustrierter Kriegs- kurier" en heeft de bedoeling,op een aanschouwelijke wijze voor te stellen, op welke Idyllische wijze men leeft in het Duitscho leger en op welke grootmoedige wijze van Duitscho zijdo oorlog wordt gevoerd'. Lord Kitchener over den oorlog. Lord Kitchener heeft in het Engelsche Parlement uitvoerige mededeeling gedaan over don oorlogstoestand, waaruit blijkt, dat de Engelsche troepen sinds begin Oc tober voortdurend worden gebruikt om de vorderingen der Duitschers naar de kust te verhinderen. De vertraging der operaties, die voor den val van Antwer pen plaats had, gaf aan generaal French juist tijd genoeg voor een stoutmoedig voorwaarts rukken en voor het innemen van een uitgebreide positie van Labassée tot Dixmuiden, teneinde de Duitsche be weging naar de zee, tegen te houden. Na van uit Engeland versterkingen te heb ben ontvangen en na een zeer hevtgen strijd tegen overmachtige Duitsohe troe pen, zijn deze laatsten teruggeslagen en ls geleidelijk bewaarheid, dat hun open lijke bluf, als zouden zij tot Calais op rukken, zich volkomen aansluit bij hun pochende beweringen aangaande Parijs (toejuichingen). Vervolgens brengt Kit chener warme hulde aan de gevechts-qua- litoiten der Fransche troepen, en legt er den nadruk op, dat zij geen duimbreed gronde hebben verloren, sinds zijn rede in September Jl. in het Parlement (toe juichingen.) Nog bracht Lord Kitchener de dapper heid in herinnering van den Belgischen Koning en van de Belgen, die hoe zwaar bezocht ook, nimmer zijn leger of het Belgisch grondgebied verlaten heeft, en ook niet voornemens is dit te doen (toe juichingen). Kitchener memoreerde de her haalde vergeefsche pogingen der Duit schers om door de geallieerden heen te breken. De Britsche verliezen zijn groot, maar gering in vergelijking met die van den vijand. De Britsche opengevallen plaatsen zijn nu aangevuld en het leger is opnieuw toegerust met manschappen van den besten geest bezield en vertrou wende In de overwinning. De Russen, zeide Kitchener, zijn bij machte om in Polen de Duitschers tegen te houden en te verslaan, die grooter verliezen heb ben geleden dan zij ooit hebben toege geven. Een uitnemende maatregel. In het gemobiliseerde leger bevin den zich honderden studie-menschen, die door hun opkomst onder de wa penen in Aug. jl., verhinderd werden het examen af te leggen, waarvoor zij zich hadden voorbereid. Sommigen der gemobiliseerde candidaten, met name voor de akten middelbaar en lager onderwgs, in vreemde talen, boekhouden, gymnastiek, teekenen, landbouwkunde en hoofdakte, voor het toelatingsexamen tot de universiteit (staatsexamen) enz., hebben wellicht aanvankelijk gemeend, dat de kans om nog dit jaar het verlangde diploma te verwerven, voor hen verkeken was. Te erger zou dit geweest zijn, omdat de mogelijkheid geenszins is uitgeslo ten, dat het volgend jaar hun nog minder tijd voor studie zal laten dan 1914. Het scheen werkelijk of de examenmenschen door de mobilisatie zouden worden gedupeerd. _Met bijzondere instemming verneemt de Avondpost nu, dat de Min. van Binnenl. Zaken, in overleg met zijn ambtgenoot voor Oorlog, een reeds vroeger den candidaten toegezegden maatregel getroffen heeft, waardoor aan de belangen van die landsverde digers zooveel mogelijk zal worden tegemoet gekomen. Allen toch, die hetzij ze uitsluitend nog mondeling moeten worden onderzocht, hetzij nog schriftelijk examen hebben af te leg gen, zullen daartoe in de Kerstvacantie in de gelegenheid worden gesteld. Behalve den dag of de dagen voor het examen bestemd, zullen zg, op vertoon van hun oproepingsbrief, van den be trokken militairen chef de drie daaraan voorafgaande dagen verlof bekomen, teneinde zich althans nog eenigermate weder in de examenstof te kunnen inwerken. Ook de gemobiliseerde candidaten voor de najaarsexamens wis- en na tuurkundige wetenschappen, Ned. taal, geschiedenis, aardrijkskunde, staatsin richting en staathuishoudkunde M. O. zullen van deze regeling kunnen profiteeren. De Minister moet den examencom- missiën op het hart hebben gebonden, zooveel mogelijk rekening te houden met de ongunstige omstandigheden, waarin bedoelde candidaten verkeeren. Het stoomschip „Postdam" is te Rotterdam aangekomen met. 192 kisten verband- en verplegingsmiddelen, af- fezonden door het Roode Kruis der èreenigde Staten van Noord-Amerika te Washington aan het Roode Kruis te Miinchen voor den arbeid in Duitsch land. De zending is reeds naar Miin-» chon doorgestuurd. Staatsoommis8ie Auteurswet. Bij K. B. is ingesteld een Staatscom missie ter voorbereiding van de her ziening van de overgangsbepalingen der Auteurswet 1912; is deze com missie gemachtigd mondeling of schrif-', telijk belanghebbenden te hooren em daarvan melding te maken in het door haar aan de Koningin uit te brengen verslagis aan deze commissie opge dragen als eindresultaat van naar onderzoek aan de Koningin aan te bieden een ontwerp van wet, van een toelichtende memorie vergezeld, hou dende de wijzigingen die naar haar oordeel in Hoofdstuk VI (Overgangs- en slotbepalingen) der Auteurswet 1912 behooren te worden aangebracht; zgn benoemd tot lid, tevens voorzitter dezer Staatscommissie; mr. H. L. Druc- ker, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhagetot lidtevens secretaris mr. H. L. De Beaufort te Amsterdam tot leden mr. P. J. M. Aaltree, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Leiden mr. A. E. Bles, Raad-adviseur te 's Gra venhage; mr. H. G. Hagen, admini strateur bij het Departement van Ko loniën, te 's GravenhageW. J. E. H. M. De Jong, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage F. H. De Montó Verloren, lid van de Tweede Kamer der Saten-Generaal, te '8 Gravenhagejhr. mr. O. F. A. M. Van Nispen tot Sevenaer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Nijmegen*mr. L. J. Plemp van Duiveland, te 's Gravenhagemr. M. M. Schim van der Loeff, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Gouda mr. P. J. Troelstra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, te Scheveningen is bepaald, dat de leden de bevoegd heid bezitten om, ingeval hunne mee ning afwgkt van die der meerderheid, van hun gevoelen door afzonderlgke nota's te doen blijken. Bezuiniging bij inkwartiering. Door den opperbevelhebber van land en zeemacht is dezer dagen een maat regel genomen, welke volgens De Tijd in de kringen der belanghebbenden veel ontstemming moet wekken. Deze autoriteit heoft nl. bepaald, dat de gezinnen, die militairen in hunne huizen in kwartier hebben en zelf onmachtig zijn om dien militairen de noodige dekens voor ligging te verschaffen, voor de verstrekking daar van van Rijkswege per dag zullen worden gekort. Het bedrag dezer kor ting is door den commandant der Stelling Amsterdam bepaald op 2 of 5 cent, al naar gelang de kwartier gever al of niet meer menschen, dan waartoe de wet hem verplicht, in kwartier heoft. Hierover wordt geklaagd en wel om de navolgende redenen le. is de vergoeding ad f 0.80 per dag, welke men voor voeding en huis vesting van een militair ontvangt, jaren geleden vastgesteld, in den tegenwoor- digen tijd reeds veel te laag; 2e. komt die verlaging na, in dezen crisistijd, terwijl vleesch, spek én an dere levensbehoeften zeer duur zgn, geheel te onpas 8c. wordt door dezen maatregel hoofdzakelijk getroffen de kleinere man, die niet in het bezit der noodige dekens is, ja, soms hij, die van het Steunooipitépndersteund wordt, terwijl de meergegoede niet gekort wordt 4e. zal het korten op de kwartier- gelden hier en daar onwillekeurig ook een bezuiniging op het eten ten ge volge hebben, zoodat dus de soldaat weer indirect de dupe wor.lt 6e. de korting van 5 cent per dag is bestist te hoog, want zoodoende wordt in enkele weken de deken aan het Rijk terugbetaald, zonder dat de kwartiergever den eigendom daarvan verkrijgt, waarop hij toch recht zou hebben^ Hoek van HollandHarwich. Blgkens te Rotterdam ontvangen bericht, heeft de Great Eastern Rail way Co. tijdelgk den dionst Hoek van Holland—-Harwich en terag op geheven. De redenen daarvan zijn nog niet bekend. (Hbld.) Niet levering van Maïs. In het hangende geschil over niet- levering van La Plata-Maïs verkocht op Aug.-levering werd door appèl arbiters het vonnis in eersten aanleg bevestigd. Diensvolgens zijn verkoopers, die aan hunne leverings-verplichtingen niet voldeden, gehouden tot afreke ning k f 165 per 2000 K.G. plus f 3 per 2000 K.G. boete. Kon. Nationaal Steuncomité 1914. De 14e lijst van ontvangen bijdra gen van 15 t/m. 21 November vermeldt o. a.: Factory Ned. Handel Mg., Batavia, f 30.000; M. F. H. A. te Utrecht f 2000; L., te W., f5000; opper-, hoofd- en subalterne officieren der zeemacht f 7000; Steuncomité v. d. H. IJ. S. M., Amsterdam, f 7790.03: Steuncomité van de S. S. en N. C. S.f Utrecht, f 39.731.91 V2; Javasche Bank, Amster dam, f50.000. Totaal f 153.556.92i/a. Tot. der vorige lijsten f 750.694.53'/2. Totaal ontvangen bijdragen en toezeg gingen f 904.260.46. Bovendien is door de firma H. P. G. Zn., te O., voor een bedrag van f 1500 aan katoen en keper beschik baar gesteld voor de vervaardiging van ondergoederen. Verbetering. In de elfde lust stond vermeld: Staatsmijnen in Limburg f6000t dit moet zijn: Personeel der Staatsmijnen in Limburg f 6000. Nederlandsche Anti-Oorlog Raad. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad heeft het volgende program&a vast gesteld De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad streeft naar een zoo spoedig mogelijke beëindiging van den oorlog, door een vrede die niet de kiem van nieuwe oor logen in zich draagt. De Raad is van oordeel, dat daartoe bg het sluiten van vrede het volgende gewenscht is 1. Samenwerking der Staten in plaats van tegenover elkander staande bondgenootschappen 2. Beperking der bewapening kracht tens internationale regeling; 3. Zeggenschap der Volksvertegen woordigingen over het Vredes verdrag 4. Veimgding van het gevaar, ge legen in overgang van grondgebied of annexatie tegen den wil der be volking 5. Nieuwe stappen tot bevordering van verplichte arbitrage en ver plicht onderzoek van internationale geschillen. De Raad stelt zich voor, in samen werking met gelijkgezinden uit alle partgen en richtingen in alle landen, de vorming van een krachtige inter nationale openbare meening ten gunste de2;er denkbeelden te bevorderen. Vervaardiging van oorlogsmaterieel. Naar aanleiding van de eerst in Duitschland bestelde, maar nu in ons land aan te bouwen vier torpedoja gers, schreef de redacteur van „De IJzer- en Staalkroniek: De gebeurtenissen dwingen nu het departement van Marine tot een be stelling hier te lande, waarvan men eerst niet wilde weten. Moge men hieruit de les trekken dat het noodig is ons, althans wat de vervaardiging van oorlogsmaterieel betreft, geheeL, van het buitenland onafhankelijk te maken. Wij hebben er reeds herhaal delijk op gewezen, dat het hier niet slechts een belang geldt voor onze industrie, voor welke het lang niet onverschillig is of de telken jare aan militaire benoodigdheden besteede mii- lioenen, hier te lande dan wel buiten de grenzen worden verwerkt, maar dat het hier eveneens gaat om een zeer groot militair belang. Men weet nooit tegen wie die militaire benoo digdheden nog eens gebruikt zullen moeten worden en als men voor de levering er van afhankelgk is van een mogelijken vijand, kan men als een maal de ramp van den oorlog uitbreekt zgn matten wel oprollen. Een deskundig industrieel schreef ons dan ook o. a. het volgende: „Duitschland en ook Engeland ma ken fn eigen land alle benoodigdheden, die zij voor hun leger en marine be hoeven. Dit doen ook Frankrijk, Oostenrgk en in den laatsten tijd Rusland. De kleinere landen, vooral Neder land, betrekken wat zij noodig hebben bij voorkeur uit het buitenland. De nadeelen daaraan verbondon, merkt het groote publiek in vredestijd niet. In oorlogstijd, wanneer men die dure dingen gebruiken moet, komen de nadeelen aan het licht, zooals o. a. nu België heeft oudervonden, dat jaren geleden kanonnen bestelde bij Krnpp, en die ook betaald heeft, doch welke nimmer zgn geleverd. Zooals wij ook ondervonden met de torpedobooten, door onze Regeering besteld bij de Vulkan werf, welke niet worden gele verd, zooals Turkije ondervond met de kruisers of slagschepen, in Engeland gebouwd, welke eenvoudig geanne xeerd werden, en zooals meer anderen hebben ondervonden. Een Rotterdamsch koopman gevangen genomen. De heer S koopman te Rotterdam, heeft aan de N. R. CÉ. bgzonderhedon taeegedeeld over onaangename onder vindingen op zijn reis naar Duitsch land opgedaan. Hij was Donderdag 12 dezer van hier vertrokken en ongeveer 's avonds 8 uur (Duitschen tijd) te Bentheim aangekomen, waarnaar gewoonte de passen worden nagezien. De gendarme hiermede belast, ver zocht nem na inzage van zgn pas en na inzage van een hem ter beschik king staande lgst, even te willen wachten. Dit wachten duurde tot alle audere reizigers met dezen trein me- degekomen aan de gebruikelijke for maliteiten hadden voldaan, waarna genoemde hem beval hem te volgen, hetgeen geschiedde onder geleide van een soldaat. De heer S. vroeg natuur lijk, wat de reden hiervan was, maar de gendarme antwoordde, dat hij dit niet kon mededeelen. Men bracht hem toen naar het Secretariaat der darmerie, waar den gendarme tyd confereerde met een aldaar wezigen secretaris, welke den mededeelde, dat hg order had heq vast te honden, daar hg verdacht weg van spionnage. Verdere inlichting* kon hij niet geven, daar hg zich ig verbinding moest stellen met zijn chefi, hetwelk eerst den volgenden dag tel®. grafisch kon geschieden. De heer S. vroeg toen of hij sich met den Hollandschen consul in ver- binding mocht stellen, maar dit werd hem niet toegestaan. Daar hij dus verplicht was des nachts te Bentheim te blijven, vroeg hg of het toegestaan werd, zijn intrek in een hotel te neipen, maar ook dit werd geweigerd en de heer S. werd toen onder gewapend geleide naar de gevangenis overgebracht. Aldaar aangekomen, werd hg ge. fouilleerd en in een cel gebracht waar hij den nacht moest doorbrengen. Des morgens bleek hem, hij had n.l. den nacht op een aldaar aanwezige bauk gezeten, dat de krib, die zich in de cel bevond, kort geleden dooreen ander beslapen was, daar de dekens onopgemaakt op de krib lagen. Men verplichtte hem toen, 's mor gens het bed op te maken, het in de cel bevindende tonnetje naar be neden op de binnenplaats te brengen en het vervolgens daar leeg te maken. Des middags om 3 uur, op Vrijdag den 13den werd hij door de gendarm, die hem had aangehouden, afgehaald en gevankelijk naar Munster overge bracht. Hij werd daar des avonds om streeks zeven uur door genoemden gendarme aan het „Grosz Kommi datur" afgeleverd. De heer S. verzo* toen nogmaals kan den daar dienst- doenden officier, hem zoo spoedig mo gelijk voor te brengen, opdat hij zich zou kunnen verdedigen, echter was het dezen officier onmogelijk hieraan gevolg te geven, daar hg instructies van zijn superieuren moest afwach ten. Er werd door dezen officier toen getelefoneerd naar de Polizei-Warte\ vanwaar een politie-sergeant werd ge zonden om den heer S. te halen. Aldaar aangekomen werd de beer S. weer in een cel opgesloten en boe- wel hg ontelbare malen verzocht hem zoo spoedig mogelijk te verhooren, alsook hem toe te staan met den Hol- landsche consul to confereeren en zjjn huisgenooten telegrafisch van. zijn aanhouding in kennis te stell|p, wei gerde men dit beslist. Uit zijn koffers waar ook beslag op was gelegd en die naar de Polisw* Wache waren overgebracht, verzocht hij eenige toiletartikelen te mogen ne men voor dagelijksch gebruik, maar ook dit werd geweigerd. Wel ,werd echter toegestaan voor zijn eigen rekening eten van buiten te laten komen. Eerst Woensdagmorgen tegen 10 uur werd den heer S. meegedeeld, dat hij zou worden verhoord en hij was van meening dat hij naar het Grosze Kommando gevoerd zou worden, om daar voor bevoegde autoriteiten ge bracht te worden. Tot zijn groote verbazing werd bij echter op de Polizei-Wache voor een civiel ambtenaar van de crimineels politie gebracht, die volgens zijn zeg gen belast was, hem te verhooren. Nadat deze ambtenaar zijn papieren, die hem afgenomen waren (brieven enz.) ;nad doorgelezen en daarna zijn koffers had nagezien begon het ver hoor. De eenige vraag, die den heer - gesteld werd, was, of hij goed bekend was met den Engelschen consul jte Rotterdam, waarop hg antwoordde dat hij zelf consul zijnde en lid van de „Union amicale des Consuls" met alle consuls goed bekend was. Andere vra gen werden niet gesteld en het blefL dat genoemde ambtenaar overtuij was van zijn onschuld.' Hij heeft zich toen telefonisch in verbinding gesteld met zgn chef en hem op de hoogte van de zaak ge* bracht, waarna hij opdracht kreeg den heer S. in vrijheid te stellen. De heer S. heeft toen zijn handels reis niet voortgezet, maar is terugge keerd en heeft zich tot den minuter van bnitenlandsohe zaken gewend met verzoek by de Duitsche regeering te protesteeren en indien er termen aan wezig zijn, een eisch tot schadever goeding m te stellen. Een zonderlinge vergissing. Dinsdagmorgen om 8 nor werd in de parochiekerk te Gemert een uit vaartdienst gehouden voor zekeren Kems, verpleegde in het gasthuis Gemert en aldaar verleden Zondag overleden. Na den kerkelgken dienst en de inzegening van het lgk, werd de doode grafwaarts gedragen. D®0 doodgraver, met de teraardebestelling belast, viel het op, dat de overi bijzonder licht was. Zoo'n lichten had hg nog nooit te rusten ge- Argwaan greep hem aan, de werd geopend en jawelze ledig. Dat de omstanders vreemd kijken stonden, behoeft niet ver meld. Het raadsel was spoedig opge- Iftst. Men had in 't gasthuis een der rtodf gereedstaande lijkkisten meege geven, maar de echte laten staan. Geval verwekte heel wat opspraak. ('p Hert. Ct.) GOUDA 27 November. Kaartconcours „Ons Genoegen". Het zeer geanimeerd kaartconcours voor de leden der sociëteit „Ons Ge noegen", hetwelk gisterenavond is beëindigd heeft tot resultaat gehad <jat de prijzen zijn behaald als volgt: le prijs: L, van der Beek, 2e prijs: D. de Jong W.Fzn., le premie: H. J. de Koogel en 2e premie Ed. van Dantzig Afcn. Diefstal uit armoede. Bij de politie meldde zich gisteren avond een zwerver O genaamd aan, die later bleek -hier ter stede woonachtig te zijn, om mede te deelen dat door hem van een uitstalling opdenXorte Tiendeweg een duffelsche jas was weg genomen. De man. verklaarde dezen diefstal te hebben begaan uit armoede, ten einde op die wijze onderdak in de gevangenis to verkrggen. Na onderzoek bleek het medege deelde juist te zyn en werd proces verbaal tegen den man opgemaakt. Heden is hij naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Voordrachtavond Albert Vogel. Het Nut heeft gisterenavond een goede avond gegeven. De heer Albert Vogel heeft voor een volle zaal van zgn machtig talent als voordracht-kun stenaar doen genieten. Albert Vogel is een kunstenaar. Zijn zeggingskracht, zijn voordracht bren gen zijn auditorium in verrukking. Tolkenmale dat wij hem hoorden, zijn wij gekomen onder (le bekoring van hetgeen deze man tot uiting wee£, te brengen. Wat hij zegt, doet hij leven en het trilt na in het gemoed van hen, die hem aanhooren. 'Zoo was bét ook gisterenavond. Hoe deed hijf"het' dramatisch 'gebeuren' iu Belsabar loven; elke episode waar van hg verhaalde wist hij zoo te zeggen dat het een volkomen duidelijk beeld gaf hoe de schrijver van dit drama zich de toestanden en de emoties van de handelende personen had in gedacht; wat .was het niet grootsch het gedeelte, waarin de kunstenaar den gemoedstoestand uitdrukte van den hoovaardigen koning, na het zien der teekenen, na het hooren van Daniel's verklaring. Niettegenstaande de vole malen dat wij MultatuH'8 Toespraak tot de hoof den van Lebak reeds hoorden, heeft Albert Vogel ze opnieuw voor ons tot wn genieting weten te maken. Napoleon op St. Helena, waarmede de heer Vogel besloot, werd prachtig door hem vertolkt. Albert Vogel is een kunstenaar, dien wij gaarne do holde brengen die hij verdient. Haastrecht. Gisterenavond trad voor ons Nuts- département als spreekster op M$vr- J. Flothuis—-van Dommelen van Rot. terdam. De voorzitter heet haar welkom en bracht in herinnering, hoe Mevr. Flot huis vorige jaren met succes optrad voor de Prot. Bond en het Nut. Voorgedragen werd het tooneelstuk in vier bedrijven van Ina Boudier Bakker, getiteld „Het Hoogste Recht". Met onverdeelde aandacht werd de Spreekster gevolgd, die zulke uit- nejnende gavenbezit om voo%te lezen en voor te dragen, om verschillende personen en hunne stemmingen weer te geven. Goede indrukken werden van dezen avond medegenomen, en een woord van dank aan de spreekster was zeker op zijne plaats. Boskoop. Tot ouderlingen in de Ger. Kerk aan j3en Zgdeweg alhier, zijn gekozen de bueren E. Guldemond en F. J. Grootendorst en tot diakenen de heerefi: O. P. Driesprong en N. Van Tol. Zondagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. kerk alhier, optreden ds. Kalma uit Oudshoorn en Woensdag- ftVond 2 December om 6'/2 unr Pr0'- dr, ds. Visser, uit Utrecht. Gisteravond werd eene openbare vergadering gehouden van de Afd. van Volksonderwijs in verband met de on rustige stemming van de ouders der leerlingen van de openbare school. Niet onvoordeelig voor de gemeen tekas, zooals op de vergadering werd aangevoerd, wordt de eenige openbare school alhier sedert byna 4 maanden aan haar bestemming onttrokken om te dienen tot kazerne. De leerlingen ont vangen op ongeregelde tijden onder wijs in diverse min of meer geschikte lokalen op 7 plaatsen in de gemeente. Vooral heerscht onrust over het in gebruik nemen der 4 wel goede school lokalen der Bijz. school, doch die de militaire arts onlangs afkeurde voor verder verblijf van soldaten en waarin verleden jaar de 8 artsen der gemeente een haard aohtten voor de steeds hier slachtoffers makende diptheritis. Burgemeester noch gemeenteraad bleken tot heden geneigd den nood toestand" te doen eindigen. Eene oommissie werd benoemd om zich nogmaals tot den Burgemeester en zoo noodig ten spoedigste tot de Hooge regeering te wenden. Waddinxveen. Ten huize van den heer Vermeulen had de gewone jaarlijksche verga dering plaats van het Nourisse fonds. Bij ongesteldheid van den voorzitter den heer F. A. van der Torren, was de heer G. Alblas voorzitter. Allereerst haqb de behandeling plaats der notulen der vorige vergadering welke werden vastgesteld. Door den secretaris werd het jaarverslag voorgelezen waaruit o.m. blgkt dat het fonds 122 leden telt en voorts een 8-tal begunstigers. Verstrekt werden 2655 liters melk en 1265 eieren en voorts vleesch. Een en ander had tot gevolg dat in Juni aanvragen om verstrekking van ver sterkende middelen moesten worden afgewezen, wegens gebrek aan geld middelen. Volgens de rekening bedroe gen de uitgaven f 355.58 de ontvang sten f B44.695, nadeelig saldo alzoo van f 10.88. Herkozen wordt tot Bestuurs lid de heer G. Alblas. Naar aanleiding van de minder gunstige financicele toestand van het fonds werden nog eenige vragen gericht -tot den voor zitter. Sluipwijk. Bij de Ned. Herv. Kerk te Noord- ,Gogwe„wen)ia. hm pepen D& S. van Doorn alhier. Oudewater. Bij Ministerieel Beslujt is het ambt van deurwaarder der directe belastingen vooirde gemeenten: Oudewater, Heken dorp, Langeruigeweide en Papekop opgedragen aan de commies 2e klasse F. Van Lekelen te Gouda. Tot burgemeester dezer gemeen te is met ingang van 1 December be noemd den heer A. L. Wichers Secre taris dier gemeente. Voetbal. Noodcompetitie N. V. B. Olympia 1—B. M. T. (den Haag), oj> hot Sportterrein, 2 uur. Het prqgramma van den G. V. B. voor Zondag 29 Nov. is als volgt Klasse C. Zevenhulzen—de Struis 2. Boskoop-T. O. P. 3. Klasse D. Alphen—Boskoop. W oorden—Zwammerdam (Offic. Med.) Zondagmiddag te 2 uur zal op het ter rein aan de Karnemelksloot, een vriend schappelijke match gespeeld worden tus- schen een Belgisch Elftal, gevormd uiv de hier aanwezige vluchtelingen en Gouda 1. I-jaar wij vernemen zijn Onder de Bel gische spelers uitnemende jonge krachten zoodat deze wedstrijd wel interessant be looft te zijn. De opbrengst zal door Gouda 1 voor een# liefdadig doel worden bestemd. OOK LOGS V ARIA. De Röntgenologie in den oorlog. Reeds onmiddellijk nadat Röntgen's uitvinding in de praktijk een succes bleek, begrepen ook de militaire artsen dat ook zg van deze nieuwe vinding profijt konden trekken en breidde men in verschillende legers het materiaal van den gezondheidsdienst uit met een of meer veld-Röntgen wagens. De eerste keer, dat de methode van Röntgen voor oorlogsdoeleinden werd toegepast was in den Abessinischen veldtocht der Italianen in 1896. Het jaar daarop in den Turksch-Griekschen oorlog stichtten dr. Küttner in het Yildiz- hospitaal te Konstantinopol en dr. Abbott in Phalerus, dus aan Grieksche zijde, Röntgenlaboratoriasedert heeft men in alle volgende oorlogen de methode toegepast en haar met de opgedane ondervinding verbeterd. In den Balkan-oorlog kende men reeds het moderne type veld-Röntgen wagen, welke thans alom in gebruik zijn Een veld-Röntgensapparaat is een zeer gecompliceerde inrichting. Voor zijn vervoer is dus een groote wagen noodig. De groGte moeilijkheid van het transport zit echter in de centrale, die de benoodigde stroom kan leveren. Gelegenheid, het Röntgen-apparaat hier of daar aan te koppelen, is er op het slagveld in den regel niet. Men is daarom verplicht een dynamo in lilli- put-formaat mee te voeren, die door een benzinemotor wordt gedreven. De Franschen hebben, omdat er nu toch altijd een motor noodig is, de heele Röntgen wagen als automobiel ingericht. Bij de Duitschers wordt de Röntgen- wagen echter door paarden getrokken: men vreesde dat een automobiel 'm den winter niet altijd bruikbaar zou zijn. De ervaringen, in vroegere oorlogen opgedaan, hebben geleerd, dat de Röntgenmethode alleen dan toe te passen is, wanneer men alle medische maatregelen kan treffen. Het is een voudig ondoenbaar, met het Röntgen- apparaat te werken, in een atmosfeer van mitrailleu8e-gedreun, kanongebul der, gewonden-transport en troepen bevel. Er dient rust te heerschen. De oorlog moet zich pp eenigen afstand afspelen. Het spreekt vanzelf, dat de Röntgen-techniek onmogelijk onder den blooten hempl, zonder donkere kamer, enz., is toe te passen. De diagnostische, beteekenis van het radiologisch onderzoek dient in de eerste plaats voor het opsporen van eventueel achtergebleven kogels, ver der voor de beoordeeling van schedel- wonden. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 27 Nov. feet communiqué van gisterenavond 11 Uur luidt Er beerscht volkomen kalmte in België. In het centrum kanoAnades zonder infan- torieaanvallen. In de ^-Arjjonnen valt niets te vermelden. Oostelijk J -VlirdUU werd een weinig gevochten. -o^ogfooui - ir- «k-J "4 LONDEN, 27 Novif (V.D.) De betrek kelijke rust op het Westelijk oorlogstoo* neel heeft generaal French in staat ge stold, korte verloven -aan de officieren toe te staan. Vele hujmor kwamen regel recht van de loopgraven naar de Engel sche hoofdstad. Het Yorleenen van ver loven wekte voldoening en do officieren keerden opgewekter naar hunne stand plaatsen aan het front terug. Aan het Oostelijk Front PETROGRAD, 26 Nov. (Officieel.) In de richting van Erzeroem is de vervolging van den' verslagen vijand geëindigd. In de laatste dagen hebben gevechten plaats gehad zuidelijk Alaschkerd, waar wij met groote troe pen Koerden te doen hadden. Op andere punten waren geen wijzigingen van belang. LONDEN, 27 Nov. (Part. Handelsblad) Uit Petrograd wordt aan de „Times" geseind, dat nog steeds g<een officieel be richt is ontvangen nopens de overgave van twee Duitsche legercorpsen in Polen. Particuliere tijdingen blijven echter zeer categorisch volhouden volhouden, dat do Russen een groote overwinning hebben behaald. De „Bourse Gazette" weet te vertellen, t 48 treinen naar Lodz gingen voor het vervoer der Duitsche gevangenen. Hamilton Fyfe seint uit Petrograd aan de „Daily Mail", dat ,de actie nabij Lodz tot resultaat had een groote overwinning der Russische strategie. Een Duitsche di visie zou zich reeds hebben overgegeven, een andere, in hopelooze positie, genood zaakt zijn te volgen. Indien dit gebeurt, zijn ten minste 50<ö00 Duitschers buiten gevecht gesteld. De „Times" verneemt uit Noord-Fran krijk Verkenningen door Engelsohe vlie gers brachten aan het licht, dat de vij and aan de Yser steóhts zooveel troepen had achtergelaten afs noodig waren om het voor de geallieerden onraadzaam te maken daar offensief op te treden. De meeste Duitsche troepen uit deze buurt werden overgebracht naar de omgeving van Lille. De eerstvolgende Duitsche of fensieve beweging kaö waarschijnlijk daai wnrdpin vftrwftcht. Uit Kopenhagen wordt melding gemaakt van versterking der vroegere Deensche fortificaties ten noorden van het Kieler kanaal. Het schijnt, dat de Duitschers reezen voor een landing op de kusten van Slees wijk-HolBteinAllo Noordzee- ■ilanden worden sterk bevestigd. Op den westelijken Elbo-oever werpen de Duit schors oveneens versterkingen op. LONDEN. De „Daily Chronicle" verneemt uit Petersburg Niet minder dan drie Duitsche leger korpsen hebben zich overgegeven. Al ontbroken nog alle bijzonderheden, schijnt de overwinning der Russen enorm te zij;n, Militairen specialisten zijn van meening, dut de Duitschers hun eigen kraohten overschat en die der Russen te gering achten. (Tel.) Zuidelijk Front. LONDEN, 27 Nov. Uit Petrograd wordt aan de „Daily Chronicle" ge seind, dat do voorwaartsche beweging welke de Turken van uit het plateau van Armenië beproefden, tot staan ge bracht is. In het centrum werden de Turken naar Deveboince en Erzerum terug gedreven. De omtrekkende bewegingen welke de Turken op den Russischen linkervleugel bij de Perzische grens en op den Russisohen rechtervleugel bij Batum trachtten uit te voeren, werden door de Russen verijdeld. Demogelijk heid voor de Turken om verder een krachtig offensief te nemen, schijnt buitengesloten, voornamelijk wijl de be zetting van Basra door de Engelschen den Turken beletten zal om troepen uit Mosopotamië naar Klein-Azië to zenden om de aldaar opereerendo Turksche strijdmachten te versterken. LONDEN, 27 Nov. Het hier uit den Kaukasus ontvangen nieuws is voor de Russen bevredigend. De Russische strijdkrachten vervolgen nog steeds de hoofdmacht van het geslagen Turksohe leger in de richting van Erzerum. De Russen maakten vele gevangenen en veroverden een groote hoeveelheid mu nitie en oorlogsmateriaal. De wegen waarlangs de Turken terugtrekken zgn met bevroren lijken van Turksche sol daten bedekt. LONDEN, 27 Nov. Uit Nisch wordt aan do „Daily Chronicle" geseind, dat de Turken besloten hebben alle Euro peanen die den militairen leeftijd be reikt hebben, bij hetOttemaansche leger in te deelen. Alle landhuizen en eigen dommen, welke aan Europeanen toe- behooren, zijn door de militaire autori teiten verbeurd verklaard en in beslag genomen. Personen die to Nisch uit Konstantinopel aankwamen, verklaar den dat een moord-op En ver Paöjageen verwondering zou baren. De Ramp met de „Bulwark"^ LONDEN, 27 Nov. Toen de Ont ploffing Van do „Bulwark" plaats had, was het grootste doel der bemanning aan het ontbijt. Onmiddelijk na de ramp lieten de andere schepen in de haven van Sheernoss booten uitzetten, doch ongeveer twualf overlevenden konden slechts gered worden. Een klein deel der bemanning was 's nachts aan wal geweest en keerde juist naar de „Bulwark" terug toen de ontplof fing plaats greep. Zij ontkwamen aan den dood, hoewel gewond. De kracht der ontploffing was zoo hevig dat opvarenden van andere schepen eenige meters in de hoogte worden geslingord en al het aardewerk en glas verbrij- werd. De juiste oorzaak der ontploffing is onbekend, doch men gelooft dat het magazijn ontploft is. LONDEN, 27 Nov. Officieel. Bij dé ontploffing van de „Bulwark" zijner 14 overlevenden. BERLIJN, 27 Nov. Ook gisteren hebben de Engelsche oorlogsschepen de Vlaamsche kust niet lastig geval len. Op het westelijk front hebben geen wijziging van eenig belang plaats. Te Noordwesten van Langemarkis ean groep huizen genomen, waarin tal van gevangenen werden gemaakt. In Argonnerwoud hebben onze aanvallen verdere vorderingen gemaakt. De Fransche aanvallen in de streek Apremont, oostelijk van St.-Mihiel zijn afgeslagen. Schadevergoeding aan Luxemburg. BERLIJN, 27 Nov. De „Luxem- burgsche Wort" bericht, dat het Duitsche Rijk tot dusver aan het Groothertogdom Luxemburg een schadevergoeding heeft toegekend van 1.283.000 francs voor akkerschade enz. Bovendien kreeg de regeering van het Groothertogdom voor het gebruik van straten en wegen, staatsgebouwen enz. 311.000 fréncs. De Nederlandsche Mailbooten en het Suèz-kanaal. Het persbureau Vas Diaz meldt Gis teren werd met alle beslistheid hier on daar o.a. te 's Gravenhage beweerd, dat de stoomschepen der Mij. „Nederland" niet meer door het Suozkanaal zouden varen, in verband met de daar te ver wachten verstoring van het kanaal door de Turkenbenden. Een zekere onrust werd door dit bericht verwekt in kringen, die met Indiö in relatio staan en natuurlijk niet 't minst bij de aanstaande passagiers van de „Nederland". NA informatie ter bovoegde plaatse is ons gebleken dat be doeld gerucht beslist kan tegengesproken worden. Natuurlijkis niet te voorspellen hoe en wanneet de toestand aan het Ka- riaal spoedig kan veranderen en de schoep vaart kan doen stoppen. Het is niet zoo heel moeilijk, werd ons van andere zijde meegedeeld, om het Suezkanaal onbruik baar te maken, al houdt Engeland nog zoo goed do wacht daar. Een omweg via de Kaap zou voor de stoomvaart op Ned.- Indië echter de dagen van Olim weer doen torugkeeren, terwijl de route door het Fanamakanaal ook, wat de afstanden l>etreft, enorme bezwaren zou opleveren. Ontwerp Tariefwet. Naar wij vernemen nemen de plan nen van den Minister van Financiën tot indiening van een ontwerp Tariefwet vasteren vorm aan. Naar verluidt werd aan een hoofd ambtenaar van het dienstvak van de Directe Belastingen opdracht gegeven een concept-ontwerp Tariefwet samen te stellen. De Belgische Vluchtelingen. Hedenmiddag was het aantal der vluch telingen die naar België wonschen terug te koeren, reeds 76. Iu verband daarmede werden hedenmid dag alhier de legimitatiebowijzen dezer vluchtelingen vanwege hot Duitsohe con sulaat te Rotterdam geviseerd, zoodat de ze menschen morgenochtend vertrekken kunnen. Maximum prijzen geneesmiddelen. De Minister van Landbouw heeft besloten bij wijze van proef geen nieuwe maximum prijzen voor genees middelen vast te stellen en de lijst van de vastgestelde prijzen te doen ver vallen. Roode Kruis. Het Ned. Roode Kruis ontving dezer dagen een gift van f 4000.van H. M. de Koningin. ROTTERDAM. Doorvoer van paar den en aardappelen door Duitschland bestemd voor Zwitserland wordt door de DuitBche Regeering alleen toege staan wanneer ze bestemd zijn voor de Zvritschersche Regeering of anders de goéderen vergezeld van een mach tiging afgegeven door den Duitschen Rijkskanselier. Het Leeningsontwerp. De Commissie van Rapporteurs ter zake van het Leeningsontwerp was reeds heden in het gebouw der Tweede Kamer in vergaderiug bijeen, ter sa menstelling van het voorloopig versing. Dp beraadslagingen zijn den ge- lieelen dag onafgebroken voortgezet Brieven naar België. Vanwege het Departement van Bnitenlandsohe Zaken is heden aan de Duitsohe Regeering te Berlijn tele grafisch verzocht om de administratie te Brussel de noodige insfcructiën te geven opdat de via Aken naar België gezonden brieven hun bestemming kunnen bereiken. Men meldt ons uit Varsseveld Bij den landbouwer Weenink te Binnenheurne gemeente Wisch is mond- en klauwzeer uitgebroken in een stal van 27 stuks vee. van het Koninklgk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.7 te Munchen, laagste stand 746.0 to Hernösand. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige tijdelijk wel licht stormachtige Z. tot Z.W. wind zwaar bewolkt, of betrokken met tij delijke opklaringen waarschynlijk eenige regen, zelfde temperatuur. van art spoedig en tot nor male prijzen voor den handel an voor parti culier gebruik.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2