Hl Brieven uit Parijs. Semengde Berichten. Stadsnieuws. SPOET. m-CLELSt, Laatste Berichten, iïm MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht t I organiseerd zijn die van den beroem den chirurg, dr. De Page, gemeente raadslid van Brussel, die van de zus ters Franciscanessendie van de Union des Femmes de France, en ten slotte die van het pensionaat St.-Pierre die daar verpleegd worden, is uitste kend. Allen hebben slechts één ver langen zeer spoedig te genezen om onmiddelgk naar het front terug te kunnen keeren. Maar, mynheer de minister hebt gij ook onze soldaten gezien, toen gij naar het hoofdkwartier gingt. Heb ben zg niet veel te lyden van het vuur? Ik heb myn zoon hmhelsd, die met zijn vriend, den zóón van mgn collega Berryer, bij een batterij zware artillerie ingedeeld is. Onze soldaten waren vol moed, en verdroegen onaangenaamheden van het weer met een schitterende onverschilligheid en volharding. En toch is er heel wat sneeuw gevallen. Te Calais waren de dyken er geheel mede bedekt. Een merkwaardige samenloop van zaken hierby is, dat de bewoners sinds 1870 geen sneeuw meer gezien hadden. De nieuwe gouverneur-generaal van België. Omtrent den nieuwbenoemden gou verneur-generaal van België, Freih Von Bissing, wordt van Duitsche zijde gemeld, dat hg vroeger slechts als een kranig, flink militair bekend was. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft Von Bissing zich doen kennen als iemand met sterk sociaal gevoel, die de begrgpelgke paniek van de eerste oorlogsdagen door zijn humane beslui ten snel wist te bedaren. Hij zorgde spoedig voor normale prgzen en zag streng toe, dat niet zekere ondernemers de moeilgke tijden verhaalden op hun personeel. Hg was de eerste, die in verband met de vaderlandslievende houding dersociaal-democratiedeuitzonderings- bepalingen in de Staatswerkplaatsen in zyn bestuursdistrict ophief. De Duit sche pers heeft herhaaldelijk zijn voor- treffelyke arbeid doen uitkomen en het bericht van zijn benoeming wordt overal met voldoening ontvangen. Men hoopt, dat juist hij het spoedigst de toestand van orde zal weten te herstel len in België. De neutraliteit van België. In het Neue Wiener Tagebl. be spreken de beide hoogleeraren in het staatsrecht, prof. Bernatzik en prof. Alexander Löffler, de door deNordd. Allg. Ztg. gepubliceerde documenten over de schending van België's neu traliteit. Prof. Bernartzik betoogt, dat indien België had willen neutraal ble ven, het van zijn verdragen aan alle Mogendheden garanten mededoeling had moeten doen, en aan geen harer weigeren wat het Engeland toestond. België verzaakte volkomen on op grove wgze zijn plichten, toen het de door de Engelscho gevolmachtigden in volkomen on-Engelsche oprechtheid gedane mededeeling ontving, dat Engeland de Belgische neutraliteit niet zou in aoht nemen en zgn troepen ook dan België zou doen binnenruk ken, wanneer België het volstrekt niet wenschte. Do Belgische koning ging een Bondgenootschap aan met de Entente-Mogendheden, niet om onpar- te blijven, maar om haar macht te vergrooton, daar hij geloofde, dat zg de sterkeren waren, en misschien ook om redenen van sympathie of op andere gronden. De Koning van België is niet de eerste en helaas ook waar schijnlijk niet de laatste, die door Engeland bedrogen wordt. Hy speelde oen kanspel en moet dus de gevolgen daarvan rechtens dragen, wanneer de dobbelsteenenen hem ongunstig zgn. Prof. Löffler zet uiteen, dat Enge land, België als een onmondige behan deld heeft, aan wien het zijnvoogdg- schap opdrong. Engeland, dat de rech ten der besohermers van België wil verzwakken, wil tevens België, tegen zijn wil, beschermen. Voor Engeland was de neutraliteit van België slechts een voorwendsel om diens positie als beschermde te verzwakken. Dit is een verachtelijke goochelary; Engeland schoof liever het kleine België naar voren, en liet het voor Engeland's belangen doodbloeden. XIV. Parijs, 22 Nov. 1914. Zoo goed als in Holland krioelt het hier van de Belgen en het lijkt wel of iedere trein die de Gare du Nord binnenstoomt er meer en altijd nog moer aanbrengt. Voor zooverre het Walen zgn, kunnen ze zich hier ge makkelijk bewegen en profiteeren van al wat er te hunnen behoeve gedaan wordt. En dat is biet weinig. Om een voorbeeld te noemen, de spoorweg compagnie P. L. M. (Parijs—Lyon— Méditerranée) laat in alle plaatsen, door haar nfet bediend, de vacante be trekkingen opsporen en plakt de aldus samengestelde lgsten aan in de stations der gemeenten waar Belgische vluch telingen tijdelijk een onderdak hebben gevonden. Willen dezen zich gaan preBenteeren, dan worden ze gratis vervoerd. De Vlamingen echter, waaronder er velen zijn, die geen enkel woord Fransch verstaan, hebben het veel moeilijker. Verscheidene hunner komen gewond of ziek van oververmoeidheid in de hospitalen terecht, waar de dok ters hen echter niet kunnen ondervra gen dan met behulp van een tolk. Ik deed een paar malen als zoodanig dienst en 't was bij die gelegenheid dat een paar Belgische soldaten mij het volgende verhaal deden, dat ik' met alle reserve weergeef: Het was in den tijd dat de Duit- schers op Antwerpen aanrukten. Zg waren gevorderd tot Willebroek en Koning Albert bevond zich op dat oogenblik te Peurs. Zgn auto stond gereed en hij stond er naast, pratende met eenige officieren en gereed om in te stappen. Daar kwam een bode het bericht brengen, dat, naar was febleken, de chauffeur des konings oor de Duit8chers was omgekocht. Hg zou, dienzelfden dag „bij vergis sing" een verkeerden weg inslaan en naar Willebroek rgden, waar de Duit sche troepen den Koning zouden ge vangen nemen. Nauwelgks hoorde Koning Albert deze mededeeling of hij sprong op de auto, trok zgn revolver en schoot den ontrouwen dienaar op de plaats dood. Zooals gezegd, ik geef het verhaal onder alle voorbehoud weer, omdat het mg verwondert dat or nergens iets van is uitgelekt. Myn zegsman verklaarde echter zelve het incident van a tot z te hebben bygo- woond. En wanneer men hoort hoe fabelachtig veel spionnen het Duitsche legerbestuur overal heeft en hoe het vaak zijn invloed tot in de regeerings- kringen van het vgandige land heeft weten te doen gelden dan staat men over zoo'n omgekochten chauffeur heelemaal niet verbaasd. Duitsche spionnen worden zelfs in het hartje van Frankrjjk ieder oogen blik nog weer gevangengenomen. Deze week nog was het een zekere Eugène Gérard, ex-hofkapper van de Duitsche Keizerin, die als rentenier zgn dagen sleet te St. Germain en Lage, oen klein plaatsje niet ver van Parys, waar echter belangrgke militaire transporten passeeren. Gedurende eenigo dagen wordt over Duitschen invloed in Fransche regee- ringskringen weer veel gemompeld. Alleen maar gemompeld, want de censuur zorgt wel dat er niets gepu bliceerd wordt en de naam Caillaux wordt weer eens op het tapijt gebracht. In het begin der vorige week bracht La Libertó du Sud-Ouest, een klein blaadje te Bordeaux, het nieuws dat de oud-minister Caillaux en zijn echt- genoote zich hadden ingescheept naar Brazilië. Zoo onschuldig als het bericht in het Bordeausche blad er mocht uitzien, er scheen toch wel iets achter te ste ken, want het bleek dat de heer Cail laux zijn kajuit voor fr. 4000 had doen bespreken door oen tusschenpersoon, onder geheimhouding van zgn naam. En toen het bericht natuurlijk de ronde in de groote bladen deed, haastte de regeerin^ zich mede te deelen dat de heer Caillaux was uitgezonden met een opdracht, waarvan een zoo duis tere beschouwing gegeven werd, dat men die heele mededeeling wel be schouwen moest als een doekje voor 't bloeden. Tegelykertijd publiceerde de Temps een artikel over den emi- nenten minister Caillaux, overgenomen uit de Neue Freie Presse te Weenen. Een paar dagen later bleek dat dit artikel niet anders was dan een uit treksel van een artikel, ongeveer een maand geleden gepubliceerd door de Frankfurter Zeitung. Het royalistische orgaan, l'Action fran9aise had dit artikel willen over nemen, doch het was door de censuur {geschrapt. Ook nu heeft de censuur in alle oladen zorgvuldig eiken com- mentair op deze nieuwe „zaak Cail laux" gesohrapt. Alle, niet bepaald Caillaux-gezindebladen zgn metenorme witte plekken verschenen. Intusschen schijnt men in Duitsoh- land in het algemeen zeer gunstig over Caillaux te denken. Gisteren nog pu- blioeerde Le Journal een brief van een Duitsche moeder aan haar zoon, waarin er bitterlyk over geklaagd wordt dat Caillaux niet meer deel van het ministerie uitmaakt. Wanneer de oorlog is afgeloopen en de binnenlandsche twisten worden hervat, zal er nog wel een stormpjo opsteken van deze kwestie. Voorloopig zwggt men, terwille van La Patrieen ook omdat er wel wat anders te doen valt als ruziemaken, al was het alleen maar het verzorgen der gewonden. Zooals ik vroeger reeds vertelde, er wordt veel voor hen gedaan. Maar toch kan het gebeuren als zoo'n arme drommel, afkomstig uit een verafge legen provincie en die te ParijB vriend noch maag heeft in een der hospitalen overlgdt, dat zijn lijkwagen eenzaam naar het kerkhof gaat, zonder gevolg, zonder bloemen. Zonder bloemen! Een begrafenis zonder bloemen is voor een Fransch man iets vreeselijks, iets wat ten hemel schreit. Onlangs ging zoo'n trieste begrafenis door de stad. Het arme oude bloe menvrouwtje, dat in haar tentje, nauw beschermd tegen de kou, te midden der chrysanten, die haar kapitaal vormden, op klanten te wachten zat, zag de bloemenlooze wagen. Ze wenkte een kind, dat in haat nabijheid speelde, gaf het een groote bos bloemen Allon8, ga die op de kist daar leggen. 't Kind ging met zijn bloemen, in al de naïve gratie van zijn bloeiende jeugd. Dergelijke aangrijpende trekjes, die zoo treffend het gemoedsleven weer geven, zijn in dezen tijd aan de orde van den dag. Op een der kerkhoven van de ban- lieue, waar de in het naburig hospitaal overleden Duitsche soldaten begraven liggen, passeerde een chic gekleed heer de tombe der doodsvijanden. Vol verachting spuwde hg er op. Een jong vrquiytje, dat achter hem liep, zag het gebaar; ze nam een handvol bloemen uit haar bouquet en legde ze op de plaats A. F. PETILLON. Hot Leeningsontwerp der Regeering. Men meldt oub uit Amsterdam in de groote zaal van het feestgebouw Bellevue, hield de Vrijzinnig-Democrati sche Bond Zondagmiddag een groote open bare bondsvergadering tor bespreking van het leeningsontwerp der regeering. Als sprekers traden op de heeren mr. H. i'. Marchant, lid van de Tweede Ka mer der Ütaten-Generaal W. O. A. Kos ter, algemeen secretaris van don Vrijz. Bern. Bond eu J. L. v. d. Voorden, voor zitter van het Algemeen Nederlandscho W erk lieden- V erbood. In zijn openingswoord doet de voor zitter, de heer mr. L. N. Koodenburg, uitkomen, door welk Initiatief deze ver gadering is bijeengeroepen. Door het lee ningsontwerp ie do V.-D. partij sterk ver ontrust. Du sprekers zullen dan ook geen blijk van bewondering geven, doch kri tiek op de leening uitoefenen. Spr. pro testeert krachtig tegen de Standaar d- driestar, waarin de eer van dr. Bos wordt aangetast. Derate spreker is do heer W. O. A. Koster, alg. secr. van den Vrijz.Dem. Boud, die de oorzaken releveert, welke tot het leeningsontwerp aanleiding zijn ge weest. Hij toont aan, dat de kapitaalstijging de laatste jaren onevenredig groot was ton opzichte van de vermeerdering der bevol king het kapitaal steeg van f 6776 rnil- lioen tot f 7478 millioen. Daarbij komen nog de groote oorlogswinsten, die ver schillende o. a. de suiker- en rijetonder- nemers hebben gemaakt. Schade lijdt echter de middenstand. Tienduizenden zijn door werkloosheid of gedeeltelijke werkloosheid getroffen, en door uitkeering móeten ze voor geheelen ondergang behoed worden. Wanneer we zien, dat de menschen uit do vrije beroepon, de middenstanders het moest lijden, dan zijn we tooh overtuigd, dat na dit tijdperk van crisis er een van bloei zal komen. Doch dan zullen we sterk moeten staan, niet door hot zwaard, doch sterker op de arboidsmèrkb sterk wat kennis en kunde betreft. Daartoe zal het onderwijs dienen vorbeterd te worden. Zal dit gebeuren, dan moot do leening zoo getroffen worden, dat de uitgaven voor onderwijs niet door de renten der looning moeten uitgesteld worden. Zelfs de antirevolutionairen, de sociaal-demo craten, de Unie-liberalen en de vrij-libe- ralen waren het met het plan-Bos, be lasting naar draagkracht, eens. Wat deed echter de regeering Ze ging den Godsvrede handhaven, in het bijeonder do minister van Financiën, die deze trachtte te bereiken langs den weg der opcenten. Spr. kritiseerde nu def wijze, waarop do minister dekking voor de leening denkt/ to vinden, z.g. langs Icleurloozen weg, waar inderdaad van kleurloosheid geen sprake is. Wij, vrijz.-democratonkunnen dit systeem niet goedkeuren, het doet ons het grievende in ons belastingstelsel duide lijker dan ooit inzien. Het verbaast ieder, dat do minister mot iets dergelijks is ge komen, doch we weten,dat' Zijn plannen goed zijn. Doch als die zuülen komen heeft hij wellicht geen invloed meer, wel enze tegenstanders. Mogen wo ervoor bewaard blijven, dat de sooiale hervormingen lang uitblijven, aldus spr., die zijn warme bewondering uitspreekt voor de energie en durf, waar van minister Treub de laatste maanden hoeft blijk gegeven. Spreker is er van overtuigd, dat zoo de minister niet meer belemmerd wordt door den Godsvrede, die niet zijn overtuiging is, hij meer dan ooit zal ijveren voor belastingherziening, dat Treub zal zijn getrouw aan zijn be ginsel. Hierna wordt het woord gevoerd door den heer J. L. van der Voorden, voorzitter van het Alg. Ned. Werklieden- Verbond, die er zich in verband met den zeer slechten toestand van de arbeiders in verschillende gemeenten door cij fers gestaafd over verwondert, hoe men thans met een dergelijk leening-ont werp kan komen. Hij doet een protest hooren tegen de verhooging van verschil lende accijnzen. Hij stelde* ten slotte de vraag, hoe het mogelijk zou zijn, dat thans 10 opcenten op de invoerrechten werden geheven, waar deze invoerrechten vroeger als een ramp voor de welvaart van ons volk werden beschouwd. Mr. H. P. Marchant zeide, hem van verschillende zijden gevraagd was, hoe het mogelijk was dat juist hij, als vriend vatn mr. Treub, in deze ver gadering het woord voerde, waarop hij antwoordde, dat daaruit het gewicht van de zaak vöor de vereeniging ten duide lijkste bleek. (Men roept z e e r j u i s t). Door de dekking der voorgestelde lee ning zal alles, waarvoor jaren gevochten is, in rook opgaan en het is duidelijk, dat de dekkingsbelasting voor het volk te zwaar zal worden. Algemeen wenscht men dan ook dat men ineens van dekking ontlast zal worden. Spr. is van meening, dat de dekking wel degelijk anders kan worden getrof fen dan de regeering zich voorstelt en wel door een heffing in eens. Men zegt evenwel, dat men thans niet met een der gelijke heffing kan komen, dat deze zou kunnen geschieden na de crisis, terwijl tevens het kleinere vermogen naar draag kracht kan worden aangesproken. Hij is voorts van oordeel, dat het snelle herstel nA de crisis afhangt van den druk op de draagkracht van het volk. Doch de regeering handelt, zooals zij bandelen wil uit Godsvrede, om een tijdelijke vrede lievendheid. Kuyper noch Talma, als apostelen van den vrede, hebben ooit beter buitenkansje gehad, om van de staatspensionneering af te komen. Ook zal na aanneming van het voorstel een band gelegd worden tus- schen sociale wetgeving mi tariefsherzie ning. Men wil geen definitieve belasting herziening. Daarom kiest men een tijde lijke, in den vorm van opcentenvoor 15 jaar. Dat is niet tijdelijk, doch tijde lijk en vast tegelijk. Van een wijziging der aflossing yan de heffing in 1920 verwacht spr. hoegenaamd niets. Ten eerste zal de rente-Btandaard nog niet laag genoeg zijn en ten tweede zal men niet met de dan reeds uit sleu» geheven belasting breken. Waarom wijst de Standaard op een mogelijke cri sis Omdat ze bang is Treub te ont stemmen Neen, omdat de Stand, het er door wil hebben, omdat het voordeelig is voor de partij. Nu doet hij de Kamer een voorstel waarmede hij het zelf niet eens is, ter wille van den Godsvrede. Doch hoe zou den we juichen als Treub thans zich zelf zou kunnen zijn. (Applaus). I-.r zullen onder de voorstemmers zijn, die het met vreugde doen, omdat er een nieuwe morgen voor hon daagt. Hen noemt spreker de vijanden der regeering. Het is geen feest, in dit feestgebouw deze vergadering te houden, doch wel zal het ons een feest zijn, als het de regee ring mogelijk zou zijn, haar zaak de onze te doen zijn, en als Treub ons zal dwin gen te zeggen „Hij is onze Treub". Do voorzitter^ deed «'ten slotte nog mededoeling, dat enkele telegrammen zijn ingekomen, waaronder er een luidt „Geen opcenten waar de oenten op zijn", en van dr. Bos, waarvan de inhoud was: „Niet in staat de vergadering bij te wo nen wensch ik haar langs dezen weg het beste gevolg. Moge duidelijk blijken van eensgezindheid der partij om een beroep te doen op de denkbeelden zelf van den minister, denkbeelden welke niet in het leeningsontwerp neergelegd wegens rede nen buiten de zaak gelegen, toch blijk baar den steun van de meerderheid des volks zouden erlangen. Moge do ver gadering daarvan wat onze partij betreft, het bewijs leveren". Ook de voorzitter hoopt ten slotte dat pogingen tot verbetering van hot ont werp zullen worden gedaan. Late musschen. Terwijl timmerlieden uit Achlum voor hun patroon eenige herstellingen verrichtten aan de Pagezgl, bemerkten zg' daaronder nog een nest met jonge mussohen, die, hoewel niet klein meer, toch nog niet konden uitvliegen. Zeker een zeldzaam verschijnsel op einde November, zegt de Leeuw. Ct. Verdronken. Op Texel is in een sloot gevonden het lijk van zekeren K., die in beschon ken toestand moet zgn te water geraakt en verdronken. Wol vee. De handel in wolvee ia voor dit jaar geëindigd. In het geheel zijn te Texel verhandeld 6613 schapen en 37.668 lammeren. De opbrengst van al dit wolvee km op ongeveer f 660.000 geraamd wordm. Het interneeringskamp. Men meldt ons uit Harderwijk: Gistermorgen zgn 24 barakken, eik voor 250 personen rnimte biedend, door de geïnterneerde soldaten betrok ken. Zoodra alle barakken, 49 in getal, gereed zullen zijn, znllen nog 2000 geïnterneerden van elders in het kan» ondergebracht worden. Inplaate van een kantina voor 6000 personen, zul len nn twee eantines gebouwd worden. Met de werkzaamheden voor de elee trische verliohting van het kamp ver- eischt denkt men beden gereed te komen. GOUDA 30 November. Gemeentezaken. Door B. en W. dezer gemeente zijn aan de leden van den Raad de vol gende ingekomen stukken toegezonden: Gouda, 20 November 1914 Bg nevensgaande missive wijzen Regenten van de beide Gasthuizen dezer gemeente ons op een moeilijkheid door hen bij het beheer over de aan hun zorgen toevertrouwde instelling van weldadigheid het „Sint Elisabeths- Gasthuis of Oude Vrouwenhuis" onder vonden. Het is hun namelgk gebleken, dat zg geen voldoende machtsmiddel hebben tegen in het huis opgenomen verpleegden, die zich wanordelijk en tegen de regels van het huis gedragen. Immers berispingen zijn tegen deze overtreedsters niet altijd afdoende ge bleken en wegzending uit het ge sticht zou wel kunnen worden toege past op kostkoopsters, die zich immers bij haar opneming verbinden zich naar de regels van het huis te zullen ge dragen, doch dit uiterste middel kan natuurlijk slechts bij zeer ernstige over tredingen worden toegepast en kan daarom praktisch niet in aanmerking komen. Met het College van Regenten zijn wij derhalve van meening dat hon de macht moet worden gegeven dergelijke verpleegden tot rede te brengen en wij zouden daarom in het Reglement de bevoegdheid voor de Regenten willen zien vastgesteld om deze over- treedsters voor een bepaalden tijd, doch niet langer dan voor 30 dagen en onder onze goedkeuring uit de in richting te verwijderen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer Uw Raad voor te stellen te nemen het volgende besluit: De Raad der Gemeente Gouda; Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 20 No vember 1914 no. 122/1338; Besluit: aan artikel 14 van het „Reglement voor de beide Gasthuizen te Gouda", vastgesteld bij Raadsbesluit van 18 Juli 1913 (Gemeenteblad 1913, No. 241) toe te voegen een nieuw (derde) lid, luidende als volgt „Onafhankelijk van de rechten voor „Regenten uit de in het tweede lid „van dit artikel bedoelde voorwaarden „voortspruitende, kunnen zij aan in „het huis opgenomen verpleegden, „wanneer die na berisping onwillig „blijven zich naar de regels van het „huis te gedragen, voor een bepaalden „tijd, welke niet langer dan 30 dagen „mag zgn, en onder goedkeuring van „Burgemeester en Wethouders, het „verblijf in de inriohting ontzeggen". Gouda, 23 November 1914. Bij de door Uw Raad getroffen regeling nopens de toepassing der Pen sioenwet en Weduwenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 op de amb tenaren in dienst van deze gemeente is nog niet voorzien in het geval, dat een ambtenaar tgdeüjken dienst voor pensioen wenscht in te koopen. Vol gens art. 16 onder c der Pensioenwet kan nl. voor pensioen als diensttijd in aanmerking komen „de tijd, na de in werking treding der wet (1 October 1913), boven den leeftijd van 18 ja ren, als tijdelgk gemeente-ambtenaar in werkelijken dienst doorgebracht, wanneer die tgd gevolgd is door dienst* tgd als gemeente-ambtenaar en, indien dit niet onmiddellgk is geschied, ten minste twee jaren zonder onderbreking heeft geduurd." Art. 43 schrgft dan nader voor, dat die tgd slechts in aanmerking kan komen, wanneer hij voor pensioen is ingekocht, als wanneer de gemeente, die de belooning van den tgdelijken gemeente-ambtenaar heeft betaald moét bgdragen zeven ten hon derd van het totaal der als tgdelijk gemeente-ambtenaar genoten beloonin gen. Krachtens artikel 46 tweede lid kan de betalende gemeente deze bij drage gedeeltelyk op den van het van inkoop gebruik gemaakt „jden ambtenaar verhalen en wel hoogste twee ten honderd van het dor als tijdelgk gemeente-amb- genoten belooningen en boven- niet meer dan twintig ten hon- van de in tijdelijken dienst ge middeld per jaar genoten belooning. achten het billijk, dat de ge- gmente van haar verhaalsrecht voor (jgjm tijdelijke dienstjaren ten volle 2ebrnik maakt. Immers de band van lliemeente met een tijdelijken amb tenaar is uit den aard der zaak veel ilappor dan die met een ambtenaar in vssten dienst, zoo slap zelfs, dat hot dikwijls zal voorkomen, dat de ge meente bijdragen voor den inkoop van tijdelijken diensttijd moet betalen ten behoeve van een ambtenaar, die reeds in dienst van een andere gemeente is overgegaan. - Wij zouden dus Uw Raad in over weging willen geven de in den aan vang genoemde regeling aan te vullen met een bepaling, die het de gemeente mogelijk maakt haar verhaalsrecht in desa uit te oefenen en hebben daarom de eer Uw Raad voor te stellen te semen het volgende besluit: De Raad der Gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders, dd. 23 Novem ber 1914, No. 123/1373 Gelet op art. 46 der pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 Besluit: in het Raadsbesluit van 19 Decem ber 1913, No. 1072, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland dd. 23 December d. a. v., tusschen de onderdeelen V en VI te voegen een nieuw onderdeel„Vbis. „dat van de bijdrage, bedoeld in arti kel 43 tweede lid dier wet, door de „Gemeente op den ambtenaar zal wor- „den verhaald twee ten honderd van „de totaalsom der als tijdelijk gemeente ambtenaar van deze gemeente geno- „ten belooningen 'gedurende het voor „pensioen ingekochte tijdvak of zoo „veel minder als daardoor het bedrag „van twintig ten honderd van de in „tijdelijken dienst gemiddeld per jaar „genoten belooning zou worden over- „schreden." Gouda, 28 November 1914. Ter benoeming van een onderwijzer aan de le Burgerschool voor jongens, noodig geworden tengevolge van het aan den heer J. G. van Zanten, over eenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Januari e.k. verleend eervol «Aslag, hebben wij de eer, in overleg met den Arrondissements-Schoolop ziener en na ingewonnen bericht van het Hoofd der betrokken school, voor te dragen I. J. F. SCHULTINK te Gouda. II. H. D. VEENSTRA to Beilen. III. H.C. VAN WESTENBRUGGE te Gouda. Het advies van den Arrondissements- Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der betrokken school leggen wij overeenkomstig het bepaalde bjg art. 29 der Wet op het Lager Onder wijs hierbg over. Wij stellen U voor de benoeming te doen geschieden mot ingang van een nader door ons te bepalen tijdstip. De Vluchtelingen in Gouda. Het aantal Belgische vluchtelingen, dat naar het vaderland wil terugkee- keeren, neemt weder toe. Hedenmiddag hadden zich reeds meer dan 60 vluchtelingen aan het Comité in „Ons Genoegen" opgegeven o» morgenochtend naar België te ver trekken. Postpakketten voor militairen. Het personeel van den Postdienst is opgedragen de jaarlijksche aanbeve lingen om voor de naleving der voor schriften nauwgezet zorg te dragen, dit ja» in het bgzonder ter harte te nemen in verband met de afwezigheid van een groot deel van het vaste personeel. Verschillende maatregelen zijn voorden goeden gang van zaken door de Post administratie genomen. De pakketten voor militairen zullen voorzien worden van een groene strook papiet, bedrukt met de letter M. Zondag 6 December zullen geen pak ketten ter verzending worden aange komen en zal er slechts één bestelling plaats hebben. De Groen ten veilingen. De groenten veilingen der beide tui- kmravereenigingen alhier zullen met ingang van morgen (1 December) voortaan tweemaal per week gehouden worden en wel op Dinsdag en Vrijdag, aanvangende op de Nieuwe Markt des middags kwartier over twee uur, ter wijl die op de Houtmansgracht op dezelfde dagen des middags drie uur begint. De Witte Bioscoop. Een bezoek aan deze inrichting is ook deze week weer als altijd aan fce bevelen. De prachtige film, die deze week als hoofdnummer gaat, getiteld „Madeleine" is een zeer mooie opna me uit den Fransch-Duitschen oorlog, die van het begin tot het einde de toeschouwer in spanning houdt. Heden is er een mooi oorlogsjournaal met zeer interessante opnamen uit het door de Duitschers veroverde Antwerpen. Een heel mooi drama is ook „De schimmel en zijn Vriend", terwijl het programma sluit met een koddig num mer „Polidor en de Gramophone" dat erg op de lachspieren van het publiek werkt. De heer Steenbergen zet ook weer zijn beste beentje voor en weet met den pianist en den violist het pu bliek zoo aangenaam mogelijk bezig te houden. „Het Klein Tooneel". „Het Klein Tooneel" heeft gisteren avond in de Nieuwe Schouwburg een aardige avond gegeven voor een zoo goed als geheel bezet gebouw. Met uitzondering van het derde nummer, dat in zijn genre reeds heel veel beter hier is gegeven, was het programma goed in orde. Louise Fleuron, de ook hier Welbe kende soubrette, heeft het publiek met haar pakkende liedjes bijzonder ver maakt, waarbij het haar gebleken zal zijn dat het publiek haar optreden nog steeds bijzonder waardeert. Albert Bol, die evenals Louise Fleuron twee malen ten tooneele is verschenen, heeft zich gisterenavond van zijn meest gunstige zijde doen kennen. Hij was gisterenavond op en top hu morist, aardig waren zijn liedjes, bepaald geestig gevonden zijn voordracht „Han nes naar de Grenzen", en hij gaf ze zoo danig weer, dat het publiek tot een on bedaarlijk lachen oversloeg. Een groot deel van het sucoes van den avond zeker aan zijn optreden te danken. Na de pauze kwamen de heer en me vrouw Speenhoff ditmaal met een repor- toire, hetwelk voor het meerendeel ge maakt was met het oog op dezen tijd. Van zijn eigen genre had Speenhoff weer een kostelijk nummer Nederland's neu traliteit. Hij weet de dingen zoo juist te zeggen, zoodat het publiek zegt Zoo het. Spoenhoff heeft de verdienste dat hij het publiek Iaat meeleven met zijn lied jes. Hij brengt zijn gehoor er in, hij is de dichter-zanger voor het volk. 't Was geen wonder dat hij na zijn ac- tueele nummers een warm applaus ver wierf en jpet hem mevrouw Speenhoff, die op de haar eigen sobere wijze haar vaak sentimenteels liedjes voordraagt. Hot programma was afwisselend goed. 't Publiek was blijkbaar hoogst vol- daan. Het Klein Tooneel heeft gisteren avond aan de zeer talrijke bezoekers een avond van frissche ontspanning bezorgd. Haastrecht. Zaterdag 28 Nov. vergaderde de afd. Haastrecht van het Alg. Ned. "Werkl. Verbond in Concordia. Na opening door den voorzitter en het lezen van de notulen door den secretaris brachten de penningmeesters van de afdeeling en van de afd. zie kenfonds hun 3-maandelijks verslag uit. De rekening der afdeeling sloot met een tekort van f 9.23, die der afd. ziekenfonds met een saldo van f 766.96. Besloten werd een bijdrage van de leden tee vragen om de afd. in staat te stellen om steun te verleenen aan zieke leden in de afdeelingen Zwolle en Haarlem. Een nieuw lid werd aangenomen. Besproken werd het leenings-ont- werp van de Regeering en de in ver band daarmede te houden vergadering van de Vrijzinnig Democratischen Bond en het Alg. Ned. Werkl. Verbond op Zondag 29 Nov. te Amsterdam ten einde tegenover de Regeeringsvoor- stellen onze eischen te stellen van een belasting naar draagkracht. De ver gadering voelende dat de sociale ar beid voor jaren getroffen zou worden meende dat wij ter wille van den Gods vrede oen zoo'n groot offer niet mo gen brengen. Besloten werd de afd. te doen ver tegenwoordigen. Als afgevaardigde werd de voorzitter aangewezen. Besproken werd nog de werkeloos heid in de gemeente en besloten werd andermaal een onderzoek in te stellen; mocht de uitslag minder gunstig zgn dan van het onderzoek in de 2e helft van Augustus gedaan dan zal getracht worden een steuncomité te vormen of althans er den stoot aan te geven. Alsdan zullen de autoriteiten, die daarvoor in aanmerking komen, wor den aangezocht en zal hun medewer king gevraagd worden. Hls commissie voor onderzoek wer den aangewezen M. Dekker, J. van Duuren, B. Nieuwland en J. Scheer. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. - Vrijdag j.i. had in Concordia een vergadering plaats, waarin in aanslui ting met de vergadering gehouden d.d. 9 November, de besprekingen werden voortgezet om te komen tot oprfohting van een vereeniging welke voor de vredes-ideé werkzaam zal zijn. De vergadering was goed bezocht en werd voorgezeten door den heer J. J. Wensveen. Besloten werd de vereeniging defini tief op te richten ea zich als mede stander bg den „Anti Oorlogsraad" aan te sluiten. Verder werd besloten dat een spreker of spreekster zal op reden al of niet in samenwerking met ndere corporaties. Nader zal nog beslist worden of de vereeniging zicb zal aansluiten bg den Bond van „Vrede door Recht". In de vergadering was een goede en aangename geest merkbaar voor een beter en krachtiger streven naar betere toekomst. Als voorloopig bestuur worden ge kozen de heeren J. J. Wensveen, voor zitter, Ds. E. v. d. Broek, A. Bakker, A. Muurling en J. Scheer. Voetbal. Op het Sportterrein werd gisteren gespeeld OlympiaB. M- T. Als gewoonlijk verschijnt Olympii met een serie invallers. De heeren ne men het tegenwoordig lauw op, be gonnen gisteren zelfs met 8 man. Resultaat dat B. M. T. de eerste minuut al doelpunt. Dit heeft in Zooverre uitwerking dat langzamerhand de laat ste Olympia-spelers komea aanzetten Langzamerhand gaat het spel dan ge lijk op en Jna eenigen tijd wordt Olym pia de sterkste, echter weet zij niet te doelpunten. Even voor rust maakt B. M. T. bij de uitval een fraai doelpunt. Na rust spelen onze stadgenooten tegen den straffen wind in. Ze begin nen goed, doch dra komt weer de tra- ditioneele laksheid. B. M. T. doel punt! Nu beginnen schijnbaar de Blauw-witten het gevaar te beseffen, er wordt tenminste stevig aangepakt Eerst valt hen een penalty ten deel die Duijm in keepers armen schiet, echter houden zij vol en eindelijk weet een hunner bij een doel worsteling de bal in het net te trappen. Even later her haalt Bakkers dit spelletje. Dan vinden de heeren het weer welletjes, en de lust om zich span nen is er uit. Geleidely\. wqet nu B. M. T. den stand Op. te voeren. De wedstrijd eindigt met een 62 neder laag voor onze stadgenooten. 't Is te hopen dat Olympia van dit le&ie nu eens profijt zal gaan trekken ons dunkt dat ze zoo langzamerhanc door haar lauw optreden al leergeld genoeg betaald heeft. Of worden voetballers door schil en schand' niet wijzer ALLERLEI. Een soldatengrap. Uit een brief van een militiesoldaat uit Tilburg nemen wij het volgende over „Om je te bewgzen, dat ook hier wel aardige voorvallen plaats hebben, wil ik je verhalen, hoe een militie korporaal van mijn sectie voor een examen Tilburg met den eersten trein verlaten. Te dien einde gaf hij de wacht order hem om halfzes te wekken. Een groepje vrienden echter wekte hem des nachts om twee uur, zonder dat hij "eenig kwaad vermoedde. Hg begon dus met de buiten het gebouw aange brachte kraan te verwarmen met een stroovuur, in de meening, dat deze bevroren was, wat al meer malen is gebeurd. (Later bleek, dat de kraan juist daarom afgesloten was). Daarna stond hij met veel zorg een scheiding in zijn haar te kammen, onmerkbaar begluurd door de samenzweerders, die zioh slapende hielden (bet is nl. pas om zeven uur reveille). Toen hij op weg naar het station was, vond hij het wel erg stil, doch eerst na tien mi nuten merkte hij op de stationsklok dat het half drie was. Toen hij torug- keerde, sliep alles zoo vast, dat zijn verwenschen (en zij werden heusch in voldoende aantal en kracht geuit) geen weerklank vonden. Overige uitslagen N.V.B. le klas. Quick-V. O. C. 1 H. F. C.Hercules 0 D. F. C,—H. B. S. 1-0 U. V. V.—Haarlem 3-0 H. V. V.—Sparta 1-4 N.V.B. afd. O. U.N.I.—A.D.O. 1-0 Korfbal. Swift moest gisteren spelen tegen „Fluks" uit Leiden. De Leidenaais gaven echter met 6—0 gewonnen. In de Officieele Mededeelingen van den Nederlandschen Voetbalband lezen wy dat de Goudsche voetbalvereni gingen „Olympia", „Gouda" en „T. O. P." van haar bruto entreegelden 25 °/o voor het Steuncomité afstaan. Zeer prijzenswaard van onze Goud sche voetballers. De uitgevers Van Holkema en Waren- dorf te Amsterdam deelen ons medeDe ilmsterdammer, Weekblad voor Nederland zal vanaf het nummer van 5 December onder de nieuwe redactie verschijnen. De samenstelling der redactie en van de staf van vaste medewerkers van „De Groene" is als volgt Redactie: Prof. Mr. J. A. van Hamel, Prof. Dr. II. Brugmans, Dr. Fre- derik van Eeden, Mr. E. S. Orobio de Castro Jr. Secretaris der RedactieMr. G. Keiler. De vaste medewerkers zijnVoor de rubriek Uit de Natuur, Jao. P. Thijsse. Voor de rubriek Bouwkunst, J. H. W. Leliman, Dramatische Kroniek, Henri Bo- rel, Medische Kroniek, Prof. Dr. M. Straub, Muziek uit de Hoofdstad, Sem Dresden, Populaire rubriek voor teohni- scho wetenschappen, Dr. J. F. van Os, Landbouw bolangen, Mr. J. Smid, On derwijs mi Opvoeding, Th. M. Ketelaar, Finantieële kroniek, J. D. Santilhano, Economische kroniek, Theod. van der Stempel, Schaakrubriek, Dr. A. G. 01- lund, Damrubriek, K. C. de Jonge. De vrouwenrubriek komt onder leiding van Mej. Elis. M. Rogge, met medewer king van een groot aantal bekende Ne- di-rlandsche Vrouwen. Johan Braakensiek blijft voortgaan we kelijks twee groote platen te leveren. Bovendien hebben meer dan 100 be kende Nederlanders hunne geregelde me dewerking toegezegd. Aan het Westelijk Front. LONDEN, 30 Nov. De Daily News verneemt uit Parijs, dat de bewoners van Arras, na drie maanden het schieten der Duitsche granaten te hebben door staan. Zaterdag de stad ontvlucht zgn tengevolge van een ontzettend ver woestend bombardement, dat de stad tot een puinhoop maakte. Zij beschre- veli het gevecht als een wanhopig handgemeen, dat beperkt bleef tot de betrekkelijk ..geringe oppervlakte der loopgraven, dio herhaaldelijk worden genomen en hernomen. Tenslotte be hielden de Franschen alle stellingen (Hbld.) LONDEN, 30 Nov. Te Friedrichs- hafen worden voorzorgsmaatregelen genomen tegen verdere aanvallen van Britsche aviateurs. De stad en de geheele oever van het meer van Con- stanz blijven des nachts in duisternis gehuld. Een bevel is gegeven aan de bevolking om in geval van een nieuwe aanval binnenshuis te blijven. (Hbld.) LONDEN, 30 Nov. De Daily Ex pres verneemt van de Belgische grens dat de geallieerden ton zuiden van Yperen op krachtige wijze tot het offensief overgaan en de door de Duitschers verlaten loopgraven bezet ten. Areoplanes deden een Duitsch petroleum depót te Gent ontploffen. LONDEN, 30 Nov. De Daily Chro nicle verneemt uit Noord-Frankrijk, dat de vorige week officieel als kalm en zonder belangrijke gebeurtenissen beschreven, maar dat in de zooge naamde kleine operaties duizenden levens werden verloren. De Engelschen begonnen de vorige week het bosch bij Yperen tusschen Zillebeeke en Holle- beeke schoon te vegen. Zij verdreven na een ontzettende beschieting den vyand uit de loopgraven. De Engel- sche verliezen waren verschrikkelyk, maar die der Duitschers nog meer. (Hbld.) LONDEN, 30 Nov. De Daily News verneemt uit West-Vlaanderen van Zondag dat de laatste dagen een krach tige stelling aan de Yser door de Duitschers is ontruimd. Zg hebben tal van zware kanonnen uit Dixmuiden weggehaald. De Fransche vooruitgang heeft het vooruitgeschoven Bastion bij Yperen bijna in een rechte lijn veranderd. Er zijn teekenen dat de Duitschers door hevige verliezen genoodzaakt werden hnn linies te verkorten. (Hbld.) SAS VAN GENT, 28 Nov. Meer dan 2500 inwoners van Dendermonde zgn in hunne woningen teruggekeerd. In het klooster St. Vincent de Paul dat tijdens het bombardement grootendeels gespaard is gebleven heeft men keu- eens ingericht, welke in het onderhoud van ruim 1000 personen kunnen voor zien. De schade welke door het bombar dement is veroorzaakt wordt op 80 millioen francs geschat. De schaarste aan levensmiddelen wordt levendig gevoeld. Te Gent. TERNEUZEN, 30 Nov. Vrijdag zijn te Gent door Engelsche vliege niers 9 bommen geworpen, twee daarvan ontploften niet, een kwam terecht in het water, door de andere werden twee werklieden licht gekwetst en werd stoffelijke schade aangericht. De olietanks, waarvoor de bommen blijkbaar bedoeld waren, werden niet geraakt. Do Duitschers schoten op de vlie- fers, die in de richting Eecloo ver wenen. Vanaf heden wordt in Gent slechts oen half pond brood verstrekt aan hen, die ouder zijn dan 7 jaar. (De kinderen hebben het blijkbaar niet noodig. Red.) Aviateurs aan 't werk. Men seint ons uit Sas van Gegt Twee aviateurs, die boven Gent heb ben gevlogen, hebben tien bommen aworpen op het Quartier Mollesteede. 'rie personen werden gewond. De aviateurs konden echter het doel niet oereiken, wat zg beoogden. Zij willen nl. een Duitsche boot, die in het kanaal van Brugge geankerd was en waarop zicb hooggeplaatste Duitsehe officieren bevonden, vernietigen. Duitsch Communiqué. BERLIJN, 30 Nov. Van het Westelijk front is niets to vermelden. Aan de Oost-Pruisische grens mlaluk- ton do pogingen van sterke ljussiHCho troepen om Duitsche versterkingen oos telijk van Darbemen te nemen. Dc Russen loden zware verliezen. Van de aanvallers werden eenige officicron en 500 man gevangen genomen. Ten zuiden van den Welchesol leidden de gisteren vermelde tegenaanvallen tot belangrijke succosson. Daarbij werden 18 kanonnen buitgemaakt on 4500 man ge- gangen genomen. In Zuid-Polen is nlots bijzonders voor gevallen. .Oostenrijkers e* Serviërs. LONDEN, 80 Nov. (Van do Legatie). Het Servische Persbureau bericht dat do Oostenrijkers in do gerechten der laatste dagen steeds met ernstige verliezen wer den teruggeslagen. Het Servische zware geschut dat nabij Senilln de Oostenrijksche Monotors be schut, dwong hen terug te keeren. Officieel wordt uit Cettinje gemeld dat de Montenegrljnon bij Visograd de Oosten rijksche troepen met 8 batailions hebben teruggeslagen, waarbij de Oostenrijkers tal van manschappen on voel materiaal ver loren. Afghanistan. LONDEN, 30 Nov. (Part. Handels blad) Uit Bombay wordt aan de Times gemeld dat een schrgven van den Emir van Afghanistan aan de onder koning Brit8ch-Indië bevestigt dat Afghanistan vast besloten is de onzij digheid te handhaven. De Emir stelt volkomen in het algemeen gevoel van leedwezen in de Mohammedaanscho kringen buiten Turkge over Tur- kge's deelneming aan deze oorlog. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 40 en 3e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren redelijke aanvoer, Lste kw. 33, 2e 30, 3e 26 cont per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 32, 2e 30, 3e 26 cent per half kilo. Schapen en lammeren goed aan gevoerd. Handel in vet vee prijshoudend. Vette kalveren duur. Vette varkens in de beste zware soorten goed, lichtere varkens traag en eerder minder. Scha pen en lammeren trager, prijzen iets minder. van het Koninklijk Meteriologisc1: Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.0 to Mnnchen, laagste stand 744.1 te Heparanda. Verwachting tot den volgenden dag Meest krachtige tijdelgko stormach tige zuidelijke znidwestelgke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk eenige regen, zelfde temperatunr.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2