Nuts-Spaaibank St. Nicolaas Geschenken EEN TWEE VACANTE BETREKKINGEN Een lijst van in Nederland Nieu\ve Costumerokken Nieuwe Blouses Peignoirs in groote keuze vanaf f 2.50 tot f 24.75 Kinderjurken - Kindermantels», Binnenlaoid.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Betichten. Telegrafisch. Weerbericht Advertentie» HAASTRECHT. CENTRAAL BUREAU VOOR BEN HANDEL, Scb.eerm.eesclieipex De lijn der Bperforten loopt on derbroken van Toul tot Verdun. Om daarin een bres te maken hebben de Dnitschers St. Mihiel uitgekbzen, om dat deze plaats een belangrijk militair steunpunt is en het fort Camp des Romains in zyn bouw verouderd. Het bestaat uit baksteen in plaats van uit beton. Met groote handigheid is de leemte tusschen het fort Lionville en Rem- bercourt gevuld. Daar is in het on doordringbare kreupelhout van het Bois Bruló een onderaardsch meester werk van Franache versterkingskunst verborgen, dat dagen lang niet eens ontdekt werd, ofschoon Duitsche pa trouilles herhaaldelijk er langB geko men waren. Het doel van dit vooruit geschoven bolwerk, dat aldus de schr. ons sedert vier weken de brief is van 14 Nov. - hier ophoudt is om den laatsten stormloop op een tot zwijgen gebracht fort te bemoei lijken. Dit bolwerk wordt door de Franschen met ongekendo taaiheid verdedigd. Het is bijna onmogelijk om te zien waar onze projectielen vallen. De schuilplaatsen zyn bijna acht meter di$p onder den grond gepantserd. En de Oostenrijkers hq/iben ze zelf met hun zware motormortieren niet kun nen bereiken. De infanterie heeft met zeer zware verliezen een van de bas tions genomen' en is op dertig meter afstand ingegraven, maar een voor waarts komen kan slechts met nog zwaardere offers gekocht worden. Dit werk is ongetwijfeld de sleutel voor do daarachter liggende forten. Deze forten beheerschen van de heuvels af de dalen en de toegangs wegen. Zy zijn goed verborgen, de pantsertorens moeiiyk to herkennen en de Franschen zijn verstandig genoeg om 's nachts zoo weinig mogelijk te schieten, opdat de vuurstraal hen niet verraadt. De ligging van de forten is natuurlyk zoo, dat elk fort ton minste door een naburig fort bestreken wordt. Een bestorming heeft alleen dan blij^ vende waarde, als tegelykertijd ook do naburige bolwerken tot zwygen zyn gebracht, want anders kan een troep zich daar slechts onder zwaro verlie- zén handhaven./ Voor het geval dat een fort valt, hebben de rranschen steeds een zorgvuldig voorbereide ver sterkte stelling ongeveer drie of vier kilometer verder naaar achter ter be schikking. Daarheen worden by drei gend gevaar de kanonnen gebracht, godooltolijk met behulp van voldsporon. Door onderaardsche gangen komen de troepen zonder gevaar m do nieuwtf stelling en kan do worsteling opniow beginnen. Het vergaan van de „Malachito". Te Bordeaux verschijnendo bladen melden over het schoomschip „Mala chite dat door oen Duitsche duikboot tot zinken werd gebracht de volgende bijzonderheden: Hot was Maandag togen 4 uur 's middags De zee was rustig, het weer eenigszins mistig. Op oons zag de kapitein der „Malachite' (van de Cunardlijn) die uit Liverpool naar Havre voer, op 4 mylon van de kust op geringen afstand van zyn sohip een duikboot verschonen en tegelijkertijd matrozen die de Duitsche^ oorlogsvlag heschen. De commandant riep hem toe dat hij het schip in den grond moest boren en ried hem, dat de bemanning dit zoo snel mogelyk zou verlaten. Hy liet hem daartoe 10 minutép tyi Natuurlyk bleef mij en mijn beman ning niets over dan te gehoorzamen, meende de kapitein. Toen wy juist bezig waren in onze booten uit alle macht to roeien naar de haven van Havre konden wy zien hoe de duik boot ons schip, -dat daarbij vuur vatte met tien schoten bombardeerde, waarop de Duitsche onderzeesche boot onder dook en verdween. Wij bereikten om 9 uur 's avonds Havre en brachten aan de overheid onmiddellijk rapport uit. Dozo was, gealarmeerd door de kanonschoten welko zy had gehoord, reeds ingelicht over do aanwezigheid van het bran dende schip. Onraiddellyk was besloten de h*ven te sluiten voor alle vertrek kende schepen. Te middernacht brandde de „Mala chite" nog steeds. Tal van Fransche torpedobooten beproefden dadelijk de verdwenen Duitsche duikboot te ver volgen. Uit Antwerpen. Omtrent do gemoanteraadsoittinf van Zaterdag j.l., waarin gestemd werd over de oorlogaaehotring van 40 mil lioen frano welke door het Duitsche Bestuur aan de stad Antwerpen is op gelegd (de overige 10 millioen moeten door do voorateden worden opgebracht) wordt nog medegedeeld, dat behalve de Burgemeester Jan de Vos, vijf «oheponen en twintig raadsheeren aan- Ingezonden MededeeKlJgen. in geruite en effen wollen stoffen, moderne kleuren effen en cord velvet. Witte en ecru Kantstoffen. Witte en gekleurde zijden stoffen. ff I." tot ff 25. in geruite en effen stoffen met en zonder tnnique ff I.» tot ff 29J« Meisjesrokken voor eiken leeftijd voor eiken leeftijd. 60 Hoogstraat 347 hoek Spui Rotterdam tegenover de Vlaschmarkt wezig waren. I)e Burgemeester hield een toespraak waarin hij nogmaals erop wees hoe onverdiend en zwaar deze oorlogsschatting is. Om haar te dekken, zeide hij, zal het noodzakolijk zijn de gezamentlijko krachten der belasting schuldigen in aanspraak te nemen in een nog te bepalon vorm,'maar waar voor heffingen ten laatsta op 15 De cember 1916 zullen moeten plaats vin den. De Burgemeester verheelde niet dat daaruit een groot offer voor de bevolking zal voortspruiten. Opdat de stad tevens tot leniging van don heer- schonden nood haar doel zou kunnen bijdragen, zullen den llaad ook bezui nigingen op do gewone uitgaven wor den voorgelegd. Teneinde de benoo- digde geldon bijeen te brengen doet het stadsbestuur een beroep op de Antwerp8cho Banken, de groote Han delshuizen en de door de fortuin be gunstigde Burgers, vertrouwend op den burgerzin en de vaderlandsliefde der Antwerpenaren, Bij het beoordeelen van onze moei lijke financieele omstandigheden, zoide do burgemeester, dient men in het oog te houden, dat nevens de oorlogs schatting nog zoer belangrijke requi sites plaats grijpen; dat door het stil liggen der haven en van den handel onze gewone begrooting 14 millioen ongeveer van zijne inkomsten zal moeten derven en dat hot onze heilige plicht is don nood van onze lydende volksklasse te voorzien. Gelijk men weet werd het voorstel met algemoono stommen aangenomen, evenals dat betreffende do leening aan het ge- meoqtecrediet. Alvorens deze historische zitting werd opgohovon nam de Heer Royors het woord om hulde te brengon aan den Burgemeester, aan de Heereu Franck, Rijckmans en andere leden van de Intercommunale commissie evenals alle aan de nog ter plaats gebleven schepenen en andere auto riteiten. De Heer Royors legde een dagorder neder, lof en hulde brengende aan al wie zich opgeofferd heeft voor het heil der stad Antwerpen en hare be volking. Deze dagorder word met algemoene stemmen aangenomen. Do Heer Franck dankte den Heer Royors, en wijdde gloedvolle woorden aan den Vorst, die zoo manhaftig strijdt onder de edele plooiing der nationale vlag. Beweerde Duitsche Inval tn een Bank te Antwerpen. Do Antwerpsche correspondent van do Tel. meldt in oen telegram via Bergen op Zoom, dat de Antwerpsche handcis- wereld de vorige week aeer ls geschokt door een Duitscho inval bij een firma aan welks hoofd oen gel toren Nederlander, de heer Bunge staat. Blijk»>aar op het ge rucht, dat daar een deel der Belgische rijksmiddelen In bewaring was gegeven, werd een zoer scherp onderzoek ingesteld door militairen, waarbij het personeel alle mogelijke inlichtingen versterkte. Ten slotte werden alle brandkasten verzegeld ca do boeken meegenomen en aangebo den, om verslag voor Berlijn uit te bren gen, aan don directeur van de Disconto (iescilschaft van Berlijn, die enkele maan den voor hot uitbreken van den oorlog te Antwerpen werd opgericht. Bij Bunge moot liet geheele bedrijf stilstaan. Nieuwe beschieting van Zoobrugge. De bijaondere verslaggever van het Ilbld. te Sluis seinde gisteren Hedenmiddag te ongeveer 8 uur, juist toen ik bij dm Duitscben wachtpost was om naar mijn toelating in België te vragen, klonken plotseling eentge kanon schoten. Fluks beklom ik den toren ,te St. Anna Termulden. Het bleek daar, dat de schoten kwamen uit de richting Heystj Nog drie malen werd het vuren her haald. De oude toren te St. Anna Ter- muiden daverde op zijn grondvesten. Ver moedelijk werd er weer op de haven van Zeobrugge geschoten. De ontstemming in Zweden en Noorwegen. Uit Kopenhagen wordt aan de „Times' gemeld, dat in Zweden en Noorwegen do ontstemming toeneemt over Duitschland's verklaring, waarbij het alle soorten be werkt hout als contrabande zal beschou wen. Dit besluit wordt alleen voor Zwe den op oen jaarlijksch verlies van 50 millioen kronen begroot. Het is in strijd met liet internationale recht en een schen ding belofte enkele weken gele den ^tfoor Duitschland gedaan. Daarbij wordt opgemerkt, dat indien deze ver klaring niet spoedig wordt herroepen, hieruit misschien op een kritiek oogen- blik onaangename gevolgen voor Duitsch land zoiplen kunnen voortvloeien. Kr is nu in Zweden groote strooming, ten einde tot overeenstemming te komen met Rus land en er zijn onderhandelingen tus schen Zweden, Noorwegen en Rusland hieromtrent aan den gang. Koning George naar Frankrijk. LONDKN, 30 Nov. Officieel. Medege deeld wordt dat de Koning zich gister avond naar Frankrijk begaf om het hoofd kwartier der expeditietroepen te bezoe ken. Broodprijzen. De Minister van Landbouw, heeft bij eiróulaire *an de burgemeesters belicht, dat rtet ingang van 1 Dec. in afwijking van voorgaande rego- lingen door bom besloten is 1°. Do maximum-prijs van inland- sche tarwe te laten vervallen2°. den prijs van tarwebloem, inlandsch uit sluitend één Boort, te stellen op f 17 per 100 K.G., contant aan fabriek, molen of magazijn, voor bakkers en dergelijke verbruikersaan tusschen- personen moet op verzoek f 0.25 kor ting worden toegestaan de prijs van tarwemeel (ongebuild) blyft f 14. per 100 K.G., leverings conditiën als bij tarwebloem3°. den maximum prijs voor witbrood vast te stellen op f0.24 per K.G. contant, afgehaald aan bakkerij of winkel. Deze prijzen mogen, dus uitsluitend voor witbrood, aanleiding geven tot een verhooging van den broodprijs in de verschillende gemeenten, met 1 cent.. Amerikaansche bloem „straight' wordt geacht gelijk in prijs te staan met „inlandsch uitsluitend één soort" Amerikaansche bloem „baker", f0.75 lager. Voor Amerikaansche patentbloem acht de Minister het voorsbands niet noodig een prijs vast te stellen. Smokkelhandel. Men schrijft uit Venlo aan De Gel- lander In deze dagen, nu er velen zonder werk of verdiensten rondloopen, bloeit de smokkelhandel in onze provincie. Het is ongelooflijk hoeveel er nog dagelijks, ondanks de strenge militaire grensbewaking, langs allerlei binnen wegen of door de bosscben over de grens gaat. Vooral voedingsmiddelen, die men over de grens gemakkeiyk tot goede prijzen van de hand kan doen, worden heimelijk uitgevoerd. De Duitsche grenswacht schijnt voor dit smokkelwerk wel een oogje dicht te doen. Op de geslepenste manier weet men onze militairen te verschalken. Het aantal sluwe smokkelaarslisten groeit eiken dag aan. Zelfs paarden worden nog altijd naar Duitschland gesmok keld. Gebrek aan mout. Bestuursleden van den Nederland schen Brouwersbond zullen a.s. Don derdag een conferentie hebben met den Minister van Landbouw, naar aanleiding van de omstandigheid, dat op het oogenblik gebrek dreigt aan mout. Verscheidene brouwers hebben con tracten met Oostenrijksche mouterijen en moeten daarvan ongeveer duizend wagons mout ontvangen, maar de Oostenrijksche mouteryen kunnen niet leveren, doordat de Oostenrijksche Re geering den uitvoer van mout heeft verboden. Tot nu toe heeft de Nederlandsche Regeering van de Oostenrijksche niet kannen verkrijgen de toestemming dat de mout, waarvoor de contracten loo- pen kan worden uitgevoerd. De conferentiën heeft ten doel, de noodzakelijkheid te betoogen dat als nog van Regeeringswege krachtige aandrang wordt uitgeoefend op de Oostenrijksche Regeering tot het ver krijgen van de verlangde uitvoerper- AntwerpenBrussel. Het Antwerpsch Centraal Bureel voor inlichtinge aan vluchtelingen deelt mede, dat de reis naar Brussel is te maken als volgt Van Antwerpen Zuid per stoom tram naar Rumpst-Boom, te voet van Boom naar Willebroek-Kiel (5 minu ten) per boot van Willebroek-Kiel naar Vilkoorden of Brussel. Reizigers wor den om bagage niet lastig gevallen. Bemiddeling in den oorlog. De Nationale Vrouwenraad van Neder land hoeft een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin H. M. wordt verzocht <:i|Éoiii verbinding te stellen met de ro- geenngen dor andere neutrale landen van Uuropa en met die van de Vereenigde Staten van Amerika, om zoodra een gun- bUge mogelijkheid in de naaste toekomst het veroorlooft, haar gezamenlijke en voortdurende bemiddeling aan te bieden aan de oorlogvoerende staten, die moge leiden tot herstel hunner normale onder linge betrekkingen. Opdat echter op het juiste oogenblik die gunstige mogelijkheid kunne gevat worden, dienen de genoemde neutrale sta ten in volgehouden gedachtenwisseling óver dit punt met elkaar te werken en •n overdacht stelsel van samenwerking U' overwegen, dat hun gezamenlijk tot •li aauhod van waarde voor de oorlog voerende staten maken kan. Met te meer vertrouwen wendt adr. zich tot H. M., omdat de voornaamste Vredee- vereenlgingen in de V. St. van Amerika reeds een gelijkduidend verzoek tot den president dier staten hebben gericht, die. naar ontvangen iuededeelingen, den geest van het verzoek in welgezinde aandacht ontvangen heeft. en afschrift van het adres is eveneens aan de Nationale Raden der andere neu trale staten loegezonden, met een bege leidend schrijven, waarin op de wonsche- lijkheid wordt aangedrongen, de actie van den Nationahm Vrouwenraad van Neder land in de andere neutrale landen door een dergelijke actie te steunen. Geïnterneerden. Men meldt ons uit Kindhoven: Giste renmiddag werden hier twee Duitsche militairen geïnterneerd, een officier en een soldaat. Zij werden voor de oommanda- tuur geleid onder enorme belangstelling van de zijde van het publiek. Ken der twee soldaten droog oen punthelm. Ze zeiden van Neerpelt te komen en daar verdreven te zijn door een Kngelsche pa trouille. Ze worden Maandag naar Ber gen (N.-H.) gebracht. Persdelict. De uitgevers van het Amersfoortsche dagblad, aangeklaagd van verspreiding van een 6tuk beleedigend voor den Kei zer van Duitschland, zijn Maandag door de Rechtbank to Utrecht van bovenge noemd feit vrijgesproken. Belgische passen. Men deelt ons mede, dat de Duitsche autoriteiten in België zeer onlangs ver scherpte bepalingen voor het paswezen hebben ingevoerd. Totdat hieromtrent na dere mededeelingen kunnen gedaan wor- den, wordt aan iedereen afgeraden naar België te gaan. De invoer van verache en gedonden- soerde melk en room uit Nederland is in Duitschland wederom toegestaan. Treinverbinding met Antwerpen. Men meldt ons, dat de treinen Roosen daal—Antwerpen weder geregeld driemaal daags rijden. N. R. Ct. Feo gedeelte van 't Gooi in donker Dezer dagen werd Kaarden en, zooals we later vernamen, tal van omliggende gemeenten weder voor de zoovoelste maal op een avond tot tweemaal toe in diepe duisternis gehuld. Nieuwsgierigen ver drongen zich op straat men zag kaar sen, fietslantaarns en olielampen ontste ken, winkeliers, die eenige lantaarns aan hunne winkelmuren hingen, lucifers aan schrappen, kortom min of meer wanho pige pogingen, om licht in de duisternis te scheppen, totdat plotseling 't electri sche licht weer schitterend oplichtte,, om een half uur later weer te verdwij nen. Bijna alle inwoners van Kaarden hebben thans in huis electrisch licht ter wijl ook 't aantal aansluitingen in de om liggende gemeenten groot is. Naar we vernemen had de Genie tt» gerieve van boeren en kMeekers 't water peil verhoogd, waardoor op een gegev* oogenblik de eiectrische centrale zond* koelwater dus moest stoppen. Spionnage? Te 's-Heerenberg is Zaterdagmiddag door 2 Duitsche rechercheurs aan de s-Heerenbergsche brug aangehouden W. C. K., procuratiehouder der „Em- meriksche Ijzerfabriek", wonende te 's-Heerenberg verdacht van spionnage. Er zijn bezwarende papieren op hem bevonden, (Avp.) De familie S., wonende Marnixkade 25 te Amsterdam, is dezer dagen op een niet zeer aangename wijze wakker geworden Als midden in den nacht de ruiten van uw voorkamer, onder helsch lawaai, met straat8teenen worden gebombar deerd en door de openingen wordt, met oen dikken straal van de Vecht waterleiding, zóó krachtig naar binnen bespoten, dat 't behang en de schilde* rijen van den wand vliegen, dan wordt ge daar wel wakker van en minder aangenaam is het ook. Dat is de boven, vermelde familie overkomen. Toen men kijken ging 't was 3 uur in den nacht bleek dat vlak voor het huis een buis van de Vechtleiding was gesprongen. Zóó geweldig was de druk op bet water en precies in de rich ting van het vensterraam, dat er geen houden aan was geweest en straatstee- nen, water en zand als een milde regen naar binnen ruischten. Tot in de achterkamer kabbelde het zeetje voort. Het heeft wel een uur geduurd voor het gestopt was. Zóó groot was de aangerichte sclmde, dat de gemeente heeft aangeboden schadevergoeding te geven. (N. v. d. D.) Naar de Dordr. Crt meldt, is Zater dag brand uitgebroken in de woning van G. Kwakernaat, aan den Zuiden- dijk te Dordrecht. De brand onstond in het riet rond den schoorsteen. De kinderen van de familie De Bruyn, die nog niet aangekleed waren, moesten wegens het dreigende gevaar in alleiijl naar duiten worden gebracht. Toen de stoomspuit der gemeente arriveerde was alles reeds uitgebrand. Verzekering dekt de schade. GOUDA 1 December. Bij Kon. besluit van 15 November is met ingang van 1 December eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan den res. luit.-kol. J. Stam, commandant in het landweerdistrict Gouda, ter zake van lichaamsgebreken. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot reserve-tweede-luitenant bij het 15e regiment infanterie de vaandrigs J.N. B. Simonis en L. J. Rood. Bij het 8e regiment de vaandrigs J. Bikker en J. H. A. Schaafsma. Maximum-boterprijs. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft den maximum- boterprys voor binnenlandsch verbruik voor den verkoop en gros gedurende de maand December 1914 bepaald op f 1.55 per KG. bij verpakking in wit fust van 50 K.G. Bij verpakking in wit fust van 25 K.G. kan vorengenoemde prijs ver hoogd worden met 1 cent per K.G. Bij verpakking in eiken fust van. 20 K.G. kan vorengenoemde prijs ver7 hoogd worden met 5 cents per K.G. Bovengenoemde prijzen zijn franco station van afzending. De detailprijs van boter wordt por K.G. in maximum bepaald op f 1.Ï& Voor speciaal verpakte boter kW een verhoogde prys worden toegestaan in overleg met het Rijks-Centraal Bureau voor den Uitvoer van Boter, 42a Buitenhof, 's Gravenhage. (St.-ct.) Gedurende de maand Nov. zyn doof de Mallegatsluis geschut 241G schepe» met een inhoud van 245546 686 stoomschepen, inhoudende 698» M3., totaal dus 3102 vaartuigen met 306404 M3. inhoud, en 1 houtvlot, uitmakende 4 koppels. Minderjarige aangehouden. Door de politie is alhier een 17-jarig meisje te Kaatsheuvel woonachtigi zwervend aangetroffen. ^Dëzë^minderjarigo is onder politie- toezicht ngar haar woonplaats terug gebracht, Sociëteit „Ons Genoegen". In de gisterenavond gehouden le. —dering der Sociëteit „Ons ^n" werden uitgeloot de vol- obligation der Electrieiteits- Caieleening van 1910: (Hdigatie n°. 9 met f 32 50, n°. 20 JTf 40.-, «°- 24 met f 27.50, no. 26 -et f27 50. n°. 35 met f32.50, n°. 67 f27.50, n°. 76 met f27.50, n°. 80 met f 27.50, n°. 103 met f 27.50 en no. 109 met f 27.50.—. De Commissie, belast met de keuze der d0 3ocieteit voorhanden tijd- 9Ckrjtten en nieuwspapieren, die tel leen jare aftreedt, werd herbenoemd, ju de vacature in deze commissie, ontstaan door het overlijden van den heer F. Herman Fzn., werd gekozen de heer F. Tieter. Tot bestuurslid der Sociëteit, in de plaats van den heer P. de Boer, die ik zoodanig bedankt heeft, werd, Mdat de voorzitter het afgetreden bestuurslid voor zijn bemoeiingen en adviezen in het belang der Sociëteit had dank gebracht, met algemeene itemmen benoemd de heer F. P. Vfotbmar. iui het eind der vergadering had de verkoop plaats van de tijdschriften en nieuwspapieren van het afgeloo- pen jaar. Do Belgische Vluchtelingen. Hedenmorgen zijn 7'2 bij het Comité ingeschreven Belgische vluchtelingen naar Antwerpen vertrokken. Oedurende de maand November zijn in de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende be- dragen Inleg in 149 posten f 7371.29 Bijgeschreven rente - 71.98 f 7443.27 Terugbetaling in 164 posten - 11196.09 Meer terugbetaald dan ingelegd f 3752.82 Aan hot einde der maand October was ten name der Inleggers ingeschreven - 593223.79'/j Boskoop. Een deputatie der Plaatselijke Com missie van toezicht op het lager on derwijs alhier, heeft dezer dagen op eigen initiatief der Commissie een speciaal onderzoek ingesteld naar de localiteiten waarin het openbaar on derwijs wordt gegeven, nu de Wilhel- minaschool wegens militair gebruik aan haar bestemming is onttrokken. De vervanging van de kamers boven het Raadhuis door 4 lokalen der Chris telijke school aan de Nieuwstraat in overleg met de beide schoolopzieners wordt een verbetering in den nood toestand gebracht. De ruimte in verband met het aantal leerlingen, licht, lucht, verwarming, ven tilatie, "W.C.'s, voldoen bij goed toezicht op zindelijkheid aan matige oischen. De hulplokalen in andere gebouwen worden bij nauwlettende zorg voor ventilatie, tem peratuur, schoonhouden voor niet te groo te klassen tijdelijk vrij voldoende geacht. Het lokaal in de M.U.L.O. school voldoet van zelf aan alle eischen der wet. Ook werden de lokalen voor de R.-K. school tijdelijk in gebruik, bezocht. De groote zaal van het patronaat door een schut in 2 vertrekken verdeeld en het groote lokaal der bewaarschool beant woorden als hulplokalen eveneens aau matige eischen. De schoolcommissie zal tijdens den ab- normalen toestand voortdurend haar aan dacht op de hulpscholen gevestigd houden. (R. Nbl.) Moordrecht. In eene kerkeraadsvergadering, don 24«ton November 1.1. gehouden onder voorzitterschap van onzen predikant, zijn herbenoemd als ouderling en dia ken der Hervormde Gemeente alhier de beide aftredenden M. van der Gaag en W. Hogendoorn, die zich bereid hebben verklaard de herbenoeming aan te nemen. Zoodat hun tegoed ultimo Nov. bedroog f589470.97Va In den loop der maand November zijn 8 nieuwe boekjes afgegeven, 1 afge- loopen boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 21 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Nov. 2531 boekjes in omloop waren. Gedurende de maand November wer den in de Volksgaarkeuken alhier, ver- braikt In de zaal 2539 portiën Afgehaald 983'/a n Totaal 35221/2 portiën Haastrecht. Gisteravond gaf het Dameskoor „Cfficilia" alhier, onder leiding van Mej. Oath, van Oudheusden een uit voering ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité. De zaal van „Concordia" was flink bezet toen het koor, bestaande uit slechts een negental dames het podium betrad. Het programma gaf een rijke keus van vaderlandsche en andere liederen, die met begeleiding van piano óón-of meerstemmig gezongen werden. Even als vorige jaren werden de verschil lende nummers onberispelijk weerge geven en al mogen de eenstemmige liederen eenigszins leeg klinken, de xqze waarop ze voorgedragen werden komt hierin veel tegemoet. Het aller beste beviel ons de twee laatste num mers: „Goeden Nacht" en „Lente", beide van Cath. van Rennes. We moeten het betreuren dat zoo weinig dames lid van het koor zijn, want waar enkelen reeds zoo'n klank volume ontwikkelen, daar is het zeker dat een goed bezet koor een mach tigen indruk zal maken. We mogen niet onvermeld laten de solonummers, gezongen door de diri- gente Mej. v. Oudheusden, die ons op eenige aardige liederen vergastte. Na de pauze werd een kluchtspel opgevoerd, genaamd „Het Paarden middel". Hoe dit stukje gespeeld werd en welk sncces het had, men vrage het eens aan ieder die aanwezig was. Werkelijk, we mogen er niets dan lof van zeggen en hoe mooi werden de koren, die er in voor kwamen, ge- zongenEen daverend applaus viel natuurlyk den speelsters en speler, kwam slechts één heerenrol in voor ten deel. Het dameskoor mag met voldoening op dezen avond terugzien en het doel waarvoor het deze oitvoering gaf, moet gewaardeerd worden. We ver namen dat de ontvangsten zoodanig waren, dat een belangryk bedrag aan het Steuncomité kan worden over gemaakt. A anbestedingen. Bij de gisteren, Maandag, gehouden aanbesteding van hot driejarig onder houd van do werken aan den gekana- liseerden IIoll. IJsel, werd door de navolgende aannemers ingesohroven Het bedrag beteekent do somma per jaar. Joh. Vermeer, Hekendorp" f 11749 Van Vreeswijk, Kamerik f 11646 C. Zanen, Ammerstol f 11539 J. Wassink, Woerden f10710 Van Vuren en Bos, Utrecht f 10530 Pel en Van Rinsnm, Montfoort f 10260 INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. M. de Red. Beleefd verzoek ik onderstaande regels wel to willen opnemen in Uw veelgelezen blad. EEN VRAAG Zou het geen aanbeveling verdienen (vooral met het drukke verkeer op Zondagen) om in plaats van 3 door gangen met één controleur, eens een proef te nemen met óén doorgang met 2 of 3 man voor controle? 't Zou in toepassing gebracht kun nen worden op 't station Gouda. Mo gelijk zou het voor 't reizend publiek een aangename en welkome verande ring zijn. U beleefd dankend voor de plaata- rnimte. EEN ABONNE. N.B. Ik twijfel er niet aan of U zult al heel wat ruimte hebben moe ten afstaan over dit onderwerp; maar de toestand die Zondag j.l. in de tun nel heerschte, deed mij besluiten Uw welwillendheid nog eens in te roepen. UIT HET LEVEN VAN EEN VELD PREDIKER BIJ HET LEGER TE VELDE. XII. Zooals men weet, is het werk der Veldpredikers weinig begrensd om schreven in de instructieeen groote mate van vrijheid is gelaten in elk opzicht. Maar nu was het eene op vallende ontdekking b'y 'onze eerste ontmoeting, dat zij, die onder onge veer dezelfde omstandigheden arbei den, ook nagenoog gelijke wyze vol gen van werken. In do zuidelijke stre ken is prediking de hoofdtaakdaar zyn de Veldpredikers rondtrekkende predikanten, optredende voor soldaten, en dus des Zondags buitengewoon drnk bezet, per auto zich spoedende van de eene naar de andere plaats, maar de overige dagen der week eveneens predikende als een geschikt uur en een bruikbare plaats daarvoor is te vinden. In de andere gedeelten van ons land daarentegen, waar het leger te velde ligt, treedt dit werk meer op den achtergronddaar zyn kerken en godsdienstoefeningen van alle schakeering te kust en te keur en kan dos elke soldaat vrywei ont vangen wat hij behoeft, de Veldpre dikers hebben wat den preekdienst betreft daar slechts aanvullend te werken. Zoo heeft Óen alle beurten, die hy in eigen gemeente had te ver vallen, tot dusver nog kunnen waar nemen zonder zich van nalatigheid be wust te zijn; voor de soldaten spreekt hy in zalen en zaaltjes, met hen kate- chiseert hij enz. Dit laatste is eene weelde, waaraan in het Zuiden zelfs niet te denkeD valt vanwege de groote afstanden, de talrijke plaatsen van arbeid en de onafgebroken voortdu rende wisseling van personeel, door het betrekken de grenswachten nood zakelijk. Onze moeilijkheden bij het vinden van lokalen voor godsdienstoefeningen blijken door allen te zyn gevoeld. En wij zijn in dit opzicht er niet onge lukkig aan toe. Wij vinden het niet prettig, maar konden bezwaarlijk an ders verwachten, dat men van Room- schen kant weinig lust toont, ons in gelegenheid te stellen, onze jon gens en mannen te verzamelen voor bijeenkomsten in protestantsch-christo- 1 ij ken geest. Pijnlijker is het voor de broeders- Veldpredikers, die bezwaren opge worpen krijgen door predikanten en kerkeraadsleden, met hen behoorende tot dezelfde kerk, en zelfs afwijzende beschikking ontvangen of anders de dolste voorwaarden moeten aannemen bij oen verzoek om in een bestaande kerk te mogen optreden. Een beslist rechtzinnig hervormd Veldprediker heeft bitter te klagen over de beje gening, die hij ondervinden moest van den kant van gereformeerd hervormde ambtsdragers. Het is om jo erover te schamen en zeker niet bevorderlijk voor het aanzien der Vaderlandsche kerk. Wat te zeggen van deze kleinzielige plagerij, het eerst me verteld door een officier, die zijne ergernis erover niet kon terug houden, later me bevestigd door den man, die ze had moeten ondergaan een kerk was aangevraagd en door den kerkeraad beschikbaar gesteld de consulent kwam dit te woten en hij heeft kunnen doordrijven, dat de Veld prediker niet mocht spreken van den kansel, doch bescheidenlijk zich moest tevreden stellen met een plaats achter het voorlezersbordje? Het samenzijn is intusschen naar wensch geslaagd. ni'tneo en aldus zijn levei iirengea. gevMr Aan het Oostelijk Front HERLIJN, 1 Das. Officieel. In Oost- ruisen en Zuid-Polen ia het over 't al- ren uitgevoerd met 2 stoomponten, doordat dan één uit de vaart wordt genomen. Aan het Westelijk Front, PARIJS, 1 Dec. Hotj Communiqué van van gisteravond 11 uur luidt Kr valt niets bijzonders te vermelden alleen deed de vijand eenige aanvallen ten noorden van Atrocht, welke geen re sultaat hadden. BERLIJN, 1 Dec. Officieel. Op hot wostolijk oorlogstooneol is niets veran derd. PARIJS, 1 Dec. In een officieel com muniqué betreffende de militaire operaties van den 21sten tot den 27sten November wordt gezegd, dat over het algemeen ge nomen de vijand zich vruchteloos uitputte in zwakke aanvallen, terwijl de tegen aanvallen der geallieerden hen zware ver- liszen toebrachten. Tusschen de Lele en do zee concen treerden de Duitschers bun pogingen tot verwoesting van Yperen. De Kathedraal, de klokketoren en de hallen zijn ver nield. Wij maakten ons meester van den rechteroever van den Yser ten zuiden van Dixmuiden en wisten ons in deze stelling te handhaven. Den 2östen No vember bleef de vijand tusschen de Leie en de Oise werkeloos tusschen de Oise en de Vogezen deed hij onbeteekende aan vallen, welke echter geen resultaat op leverden, terwijl wij daarentegen eenige belangrijke successen behaalden. Wij maakten ons n.l. meester van alle loop graven, waaruit wij werden bestookt ter wijl onze zware artillerie het den vijand bijna onmogelijk maakte nieuwen leef tocht en munitie aan te voeren. Tel. LONDKN, I Dec. De Koning van En geland is 30 Nov. in Noord-Frankrijk aangekomen, waar hij werd ontvangen door den Prins van Wales. Koning George bezocht de militaire hospitalen. LONDEN. (Part. Telegraaf). Het be zoek van koning George aan het slag veld in Frankrijk heeft hier de grootste Is'langstelling gewekt. Het is 171 jaar ge leden, sedert een hngelsch monarch een slagveld op het vasteland bezocht, waar Kngelsche troepen medestreden. Dit ge schiedde onder do regeering van George II op het slagveld van Dellingen in Beie ren, waar Engelschen, Hannoverianen en Oostenrijkers gezamenlijk vochten tegen de Franschen. Koning George voerde toen hot bevel over de verbonden legers. Na Dellingen nam het Engelache parlement een wet aan, volgens welke de monarch van het Britsche rijk nooit meer daad werkelijk aan een -meen rustig. In Noord-Polen ten zuiden van de Weiehsel hebt*® wij weder krijgsgevan genen gemaakt, wqarvan het aantal 9500 bedraagt. Bovendien veroverden wij 18 kanonnen, 26 mitrailleuses en veel mu nitie. WEEN EN. Hot correspondentiebureau „Wilhelm" verneemt, dat do commandant van het eerste Servische leger generaal Bojovic op pensioen gesteld is en vervan gen door generaal Misit. Dit zou zijn ge schied wegens den terugtocht van don generaal. Het geval te Sabang. Naar aanleiding van het Reuterbe- richt omtrent de schending van het verbod tot wisseling van radiografische seinen door een sohip van een der oorlogvoerende mogendheden in de haven van Sabang heeft do Minister van koloniën het Persbureau Vaz Dias gemachtigd mede te deelen dat bij onderzoek bleek dat aan boord van het Duitsche handelsstoomschip Preuszen, dat niet van een installatie voor draad- looze telegrafie was voorzien, tegen de binnenzijde van het want, van buiten onzichtbaar, oen antenne was aange bracht,die in verband stond met een ge heime ontvanginrichtingin de hut van "n der scheepsofficieren. De command, van de Preuszen is hierom gerechte lijk vervolgd en zijn schip is in beslag genomen. Uit het onderzoek bleek dat de ge heime ontvanginrichting eerst enkele dagen, nadat zo ontdekt werd, gereed was gekomen. Uit een ambtelyk telegram uit Indië blijkt dat de Preuszen bij aankomst te Sabang geen Antenne droeg. Ook in Lloyds register wordt het schip ver- vermeld als zonder installatie van draadlooze telegrafie aan boord. Beurp van New-York. N KW-YORK. De fondsen markt open ie heden doodstil en geheel zonder zaken. Het verloop der markt was vrijwel ge lijk aan dat van den oorsten dag van de heropening dor beurs. De 5% eerste Hy potheek Obligatiën stegen 1/8% In den loop van den dog werd de markt volkomen apathisch. De omzet be stond uit 1.358.000 p. Hlotkoersen Steel honds 997/8. Erio honds niet genoteerd. New-York Funded Loan 95 3/4. Atchison bonds 90%4% Marino bonds 32% Hbld. Uitvoer van aardappelen. Aardappelen uit Nederland naar Zwitserland te verzenden mogen we derom zonder formaliteiten ongehin derd door Duitschland worden door gevoerd. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 40 en 3e 32Va cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren goede aanvoer, lste kw. 36, 2e 31; 3e 26 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 37, 2e 32, 3e 28 cent per half kilo. Graskalveren redelyk aangevoerd. De handel was in vet vee in de beste soorten goed en werden voor enkele beste beesten 2 cent boven no tering gege ven. Mindere soorten prijs houdend. Vette Kalveren prijshoudend. Stieren met redelijke opazet, afloop traag. Op de magere markt was de handel sleepend prijzen als vorige week. van het Koninklijk Meteriologiscl; Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.0 te Munchen, laagste stand 732.1 te Heparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Meest krachtige, wellicht stormach tige, zuidwestelijke tot zuidelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur. Jhr. G. Witsen Elias, gep. kapt. ter Zee is benoemd tot secretaris van de zaken van weldadigheid van II. M. de Koningin-Moeder. Geinterneerden. Men seint ons uit Harderwijk Hedenmorgen zijn drie geinterneer- dengevankelijk van Harderwijk naar Zwolle overgebracht. Zij hadden een hoer afgeranseld, nadat deze hun serBt in een hotel had onthaald. De man, dié gaarne iets over den oorlog wilde hooren, had met het drietal een gesprek aangeknoopt, tracteerdo hen en ging daarna met hen de stad in. Bij de Vischpoort werd hy plotsoling door de Bolgen aangegrepen en duchtig afge ranseld, waarbij kennelijk de bedoeling voorzat hem van zijn geld te berooven. Een portefeuille, die alleen een kilo meterboekje inhield, werd hem ontfut seld. Stoompontdienst'Enkhuizen-Stavoren. Met ingang van 3 Docomber wordt de stoompontdienst Enkhuizen-Stavo- BrRGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 28 Nov. Adriana, ouders B. Thoen en C. B. Tuinen- burg. Maria Barbara, ouders J. van Hasselt en F. D. Savet. Jan, ouders P. J. Alvenear en C. J. M. Broek huizen. 30. Gerardus Franciscus, ouders D. P. Boot en E. M. 0. Mas- sar. Wilholmina Cornelia/ouders J. E. Kasbergen en A. Verbeij. OVERLEDEN28 Nov. Izaak A. van Leeuwen, 64 j. Marinus Simeone, 8 j. Johanna Voorderhaak, 9 mnd. Leonardus Kroorf' 74 j. 29. Adriana A. Bezem, wed. van N. L. van Blokland, 73 j. 30. Ilendrikus J. M. Kraan, 6 w. -- Margarotha Vor- gunst, peh. met J. Sluyter, 63 j. 1 Dec. Jannetje Rupke, goh. mot T. van Leeuwen, 47 j. Zitting (len derden Dinsdiig van iedere maand ten huize van Mej. de Wed. A. M. BLANKEN, van deo 's mid dags 12-2 uur. Rentevergoeding 3 °/0. 17 HET BESTUUR. bloedzuiverende Laxeerpillen (Slym- Gal- en Maagpillen) van Apotheker BOOM, 's avonds of 's morgens go- nomen, waarborgen U een goeden stoelgang, zuivering van het bloed en verdrijving van overtollige gal en slijm. Prijs per doosje 25 of 50 cent. Verkrijgbaar te Gouda bij ANTON C00P8, Fa. WOLFF Co., te Rot terdam bij E. VAN SANTEN KOLFF, Korte Hoofdsteeg 3. wordt na overmaking van 50 cents per postw. (of in postz.) wekelijks gedurende óén maand toegezonden door hot VIS.HCHKR8DI.IK 63«, f—■OTTtBP*W. s /V -K /Ctret VERRAST UW ECIITOENOOT op St. Nicolaas met een S U C C S- waarmede ieder in enkele seconden rijn scheermes vlijmscherp maakt. Prijs 1.50 (naar bniten f 1.65). J A. QUANT Kleiweg.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2