Mr. G. I n ta. NutsSpaarhank ttiBittatal te Gouda. NiEiimcmwiim. HET GRÖBTEITONTIBR. Peirolan Meubelmakerij en SWeenlerij Kost en Inwoning met VRIJE KAMER. Brieven met prijsopgaaf onder No. 2775 aan het bureau van dit blad. Anton Coops, UITVOERING De Oo Advertentiën. Eerste FEU1LL Elv A Hazeline Snow. Raloderma Crème. Crème Simon. Gevestigd HAASTRECHT. DirecteurJ.8. SPUNOEBMAN. Sociëteit „Ons Genoegen”. de naam WILLEM „CORA” LIKDOORNZ1LF 2Q cl. No. 12642 Telefoon Inte Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht van het Koninklijk Meteriologiscl op WOENSDAG 16 DECEMBER 1914, des namiddags te 1V2 uur en des avonds te 7 uur, in den Wacht niet tot het te laat is. van THEUNT8SE, N. HESSING, Maaglijders. G' ver- Fantasie hel Bij alle drogisten voorhanden. Een net persoon, zijn bezigheden bericht hun leverancier moesten al- 25 Ar- Likdoornpleisters 25 ct. Likdoorntinctuur 35 ct. Donderdag 3 December 1914. De Haghespelers. Qirectie: EDUARD VER K AVE. 3e Voorstelling in het Abonnement. Drogist - Wijdstr. 29. - Tel. 328. Westhaven 44, GOUDA. on- an- alle likdoorns aan den haal van Landbouw. 7 Dec. Onderstands-Commissie men.org, 2 uur. PRI. Per kwartaal Idem franco per Met Geïllustreerd Idem franco per Abonnementen 1 Markt 31, bij or GOUDA. 2 Dec. Ontspanningszaal voor Mili tairen 5—10 u. 3 Dec. 73/fc u. Nieuwe Schouwburg De Haghespelera. 4 Dec. Bovenzaal De Réunie 81/, u. Ned. Prot. Bond. afd. Gouda. 7 Deo. 7 u. Café Harmonie Holl. Mij. Aan het Westelijk Front. BERLIJN, 2 Dec. Het Duitsche hoofdkwartier dneldtOp hot Weste lijk oorlogsterrein zijn de aanvallen van den vijand afgeslagen. In het Argonnewoud werd door het 15e infanterie regiment oen sterk steunpunt genomen, waarbij 2 officie ren en 300 man gevangen werden genomen. Aan het Oosteltyk Front BERLIJN, 2 Dec. liet Duitsche hoofdkwartier meldt: Van Oost-Prui- sen is niets nieuws te vermelden. In Noord-Polen heeft do strijd ge regeld voortgang. In Zuid-Polen zijn de vijandelijke aanvallen afgeslagen. Keizer Nicolaas naar het front. PETROGRAD, 1 Dec. (J>. T. A.) - De Tzaar is hedenochtend om 10 uur naar hot oorlogstooneel vertrokken. De Duitsche legermacht te velde. PARIJS, 2 Dec. (Reuter). Officieel. De Duitschers hebben 25*/4 actieve legercorpsen in het veld, waarvan 21 Va tegen Frankrijk en 4 tegen Rusland, benevens 33 resorve-corpsen, waarvan 22 in Frankrijk en de rost in Rusland. Duitsohland heeft in het geheel 58 on niet 100 corpsen, zooals door de Duitsche regeenng beweerd wordt. Bovendien staan nog 8 Landweer- corpsen te velde, tegen Frankrijk, 7 togen Rusland. Deze worden niet ver meld in de officieele Duitsche nota. varkens over het erf der buren had la ten loopen, die daar schade aanrichtten. Bekl. was niet verschenen. De getuige Treintje Inun<?rzeel uit Ze venhuizen verklaarde dat zij eindelijk ge klaagd had bij den veldwachter, die bekl. waarschuwde en to<n dat niet direct hielp proces-vcrbaal opinaakte. De tweede getuige Margrietha Brcedijk bevestigde dat zij de varkens van N. op het erf van don eersten getuige had ge zien. Guëtecht werd f 10.boete, subs. 5 da gen hechtenis. Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.2 te München, laagste stand 736.8 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Meest krachtige, wellicht stormach tige, zuidelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken, tot zwaarbewolkt wellicht eenige regen, zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. WOERDEN, 2 Dec. 1914. Aangevoerd 157 kaaspartyen. lo kwaliteit f 42—f 44. 2e kwaliteit f 38—f 41.50. Zwaardere f 43—f 46, Gestempelde f 46. Handel vlug. OPENBARE „Nieuwe Schouwburg” van da Sociëteit „ONS GENOEGEN". Belangstellenden hebben vrijen toe gang tot de namiddag-uitvoering voor zoover de plaatsruimte dit toelaat. Voor de avonduitvoering zijn toe gangskaarten tot een zeer beperkt aan tal kosteloos verkrijgbaar aan ’t ge bouw der school op Maandag 14 December a.s. van 34 uur. Plaatsbespreking voor de avonduit voering uitsluitend op vertoon van toegangskaarten op Dinsdag 15 De cember, des ochtends van 9 -12 en des namiddags van 2—4 uur in de Sociëteit „Ons Genoegen”. De Openbare Inschrijving zal plaats hebben op Donderdag 17 December 1914, des namiddags van twee tot vijf uur in ’t gebouw der School, Westhaven No. 13. Lessen worden gegeven in Solo- en Koorzang en Theorie en op de navolgende instrumentenPiano, Orgel, Blaasinstrumenten, Viool, Alt viool, Violoncel en Contrabas. N.B. De aanmelding van nieuweleer- lingen kan ook schriftelijk geschieden en wel bij den Directeur of bij den Secretaris van de Commissie van Toe zicht vóór Donderdag 17 December a.s. onder overlegging van de noodige be scheiden en met nauwkeurige opgave van het leervak, waarvoor onderwijs wordt verlangd. Zie verder de aanplakbiljetten. Namens de Commissie van Toezicht^ P. A. SCHROOT, Secretaris. U kunt het uitvallen van uw haar doen ophouden en voor komen en kunt Uw HOOFD ROOS verdrijven afdoende met Kolkk.de 3, ROTTERDAM, tegenover Plan C. gevestigd sedert 1824. Geen verwarring s. v. p. 1 Men lette op den naam in de fiesch gegoten en wettig ge deponeerd fabrieksmerk. Weiger andere maaksels. Prijs f 1.25, bij 2 flessohen franco toezending. Een SOLIED ADRES voor meu belen is bjj Peperstraat 24. Reparatie aan alle meubelen spoe dig netjes en billijk. J. B., boonikwoeker te Boskoop had ge vlucht in water toebehoorend aan den Achterofschijn polder en was daarvoor be keurd. Bekl. verklaarde te ineenen dat het niet ftoodig was apeciale vergunning te heb- Imhi om te visschen in do sloot om zijn land. HIJ heeft het land gehuurd en daar bij behoort do verplichting do sloot van bagger en vuil te ontdoen en meende nu dat visschen daarin voor hem niet ver boden was. Toen hij dit gewaar werd, heeft hij een vergunning van den polder gevraagd. Do ambtenaar dschte daarop f 0.50 boe te subs. 1 dog hechtenis met last tot te- ruggovlng van de In beslag genomen fui ken, maar wees bekl. er op dat de thans geloonde vergunning in dien vorm deugdelijk was en hij zich van een duro moest voorzien. in wijl bekl. gehuwd is, een kind heeft en nooit mot de justitie in aanraking kwam. De rechtspraak nagaand had pi., van 15 voorname gemeenten met gelijke v -rorduning'u gevonden oen opgelegde boete subs, hechtenis, doch in geen geval alleen hechtenis. PI. baalt een vonnis aan van het llaagsche Kantongerecht, voor een d-rgdijk geval, waarbij de maximum boete werd geëischt. Dit vonnis werd in hooger beroep door den H. Raad bekrachtigd. Pltiter verzocht ten slotte de straf van bekl. op die lijn te brengen en te veran deren in een geldboete. De ambtenaar O. M. nam hierop re quisitoir. Voor bekl. wordt clementie ge vraagd op grond van het feit dat dit zijn eerste vonnis is, en op grond van zijn huwelijk. Er is voor iédere zaak clemen tie te pleiten. Dat in den regel gestraft wordt met geldboete vindt zijn oorzaak hierin dat in de meeste gevallen niet vaststaat of de g<«strafte do hoofdschuldige is. In dit ge val wisten wij dat bekl. V. de leveran cier was. PI. heeft aangevoerd dat niet vaststaat dat bekl. geknoeid heeft, doch zonder motiveering daarvan. Dat in de analoge rechtspraak in Ne «Ierland niet voorkomt wat door pl. Is gezocht is zeer wel mogelijk doch dil komt omdat dergelijke vonnissen heel wei nig worden gepubliceerd. In Rotterdam wordt deze straf wel toegepast. liet O. M. vroeg bevestiging van gewezen verstek vonnis. Uitspraak 16 Dec. a.s. Het Maagpoeder van Apotheker BOOM is het beste geneesmiddel voor maagpijn, maagkramp, zuur, hart water en slechte spijsvertering. Pry's per doos 75 Cents. 12 Verkrijgbaar te Gouda bij ANTON COOPS, Fa. WOLFF Co., te Rot terdam by E. VAN SANTEN KOLFF, Korte Hoofdsteeg 3. Aan het Westel Wanneer de bericl iche zijde juist zijn tthouwingen van de waarde kan wordei noden de Engelschei op de hoogte zijn vai dar Duitschers en v voerde versterkingen bestaan in onderzeebt ten met kanonnen b( Berde auto’s en troepe treinen vol, waarbij aantal cavalerie. De Engelschen lal hun vliegeniers ove zenden zich op de i van wat de vijand in en het is daarom vei Belgische kust gehee door Èngelsche schep het noodig wordt ge daar een kanonvuur Hoe de militaire den Berner Bund schouwt blijkt uit h( Het houweel is tre hier niet meer een maar reeds een vesti keld en wel een stri die moeilijker in te n bastioneerde steden r Gelukt op een plaat: teekenis een breed braak, dan valt vern front in elkaar. Het den schijn als zou bestorming van het bereiden, een kolosst den stormloop op de sen, aardewerken vai karakter als de than van heele steden, riv: gebergten geschape tusschen Noordzee e een dergelijke onden fantastisch in haar re combinatiespel, dan ten minste voor vi het front voor d< van het Duitsche leg houden. Toch schijnt strijd om Verdun-Maf in 4 bedrijven uit het Engelsch van ARNOLD BENNETT. (Schrijver van Mijlpalen). Aan vang 73/4 unr precies. Voor entree der Leden en hunne hnisgenooten zie men de Programma’s. Entree voor Vreemdelingen f 2. por persoon. (Loge, Stalles, Balcon). Militairen, lijdelijk in Gouda, ge ïntroduceerd volgens het Reglement, worden gelijkgesteld met leden. Niet-Lêden, inwoners van Gouda, hebben geen toegang, dan op de Galerij. Entree voor de Galerij, zoowel voor Leden als Niet-Leden, inwoners van Gouda, 40 cent per persoon. Kaarten daarvoor zijn verkrijgbaar bij den Buf fetchef der Sociëteit en kunnen plaatsen besproken worden a 10 cent op Woensdag 2 December van 10—12 eit 2—4 uur en des avonds aan het bureau. Na afloop der voorstelling vertrekt een extra boot naar Waddingsveen en Boskoop. buitenshuis hebbende VRAAGT te doen in het belang van de herle ving van handel en industrie. De verordening van ‘Von Goltz ver biedt de Bank dus niet alleen in België banknoten uit te geven, doch ook die biljetten, welke aflromstig zijn van den t ijdel ijken socialen zetel der Bank te Londen, zullen niet worden toegelaten. Het banknotenprivilege zal bij ge volg aan een andere Bank worden toegekend. De Heilige Oorlog. BERLIJN, 1 Dec. De correspondent van de „Deutsche Tageszeitung“ te Constantinopel bericht aan zijn blad, dat er na het afkondigen van den hei ligen oorlog ook in Tunis een levendige agitatie van de Mofaamedanen tegen Frankrijk is begonnen. Samenwerking met de Algerijnenen en Marokanen is waarschijnlijk. LoNDEN, 2 Dec. Uit Athene wordt gemeld dat de Turken eenige lichters in het kanaal dat naar Smyrna leidt, Rebben laten zinken, teneinde de scheepvaart te belemmeren. Zij hebben een groot aantal Christenen gevangen genomen die als gijzelaars worden vastgehouden. Serviërs on Oostenrijkers. LONDEN, 2 Dec. De Times ver neemt nit St. Petersburg dat volgens oen telegram uit Nisj de toestand aan do Servische grens zeer ernstig is. De Oostenryksche Regeering heeft daar een halt millioen troepen heengezon den. De Servische troepen konden by- tijds in meer defensieve stellingen terugtrekken. In vele Servische regi menten is het aantal officieren van 75 op 8 verminderd. De Serviërs hopon dat de Russche troepen spoedig onder do muren van Budapest zullen ver schijnen. De Standard Oil Cy. Volgens de New-Yorkscho Times heeft de Standard Oil de| Imperial Canadian Oil Cy, te New-Yersey ge kocht en zyn tevens 3 andere maat schappijen door de Standard Oil aan gekocht, nl. de Peru London and Pa cific Petroleum Cy., de West Coast Oil and Fuel Cy. en de Lagunitos Oil Cy. Dit wijst op een groote uitbrei ding van de belangen der Standard Oil in de petroleumvelden van' Zuid- Amerika. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Zonder beraadslaging of stemming worden eenige kleinere wetsontwerpen aangenomen w.o. drie betreffende de bestendiging van den Staat van beleg. Aan de orde kwam het voorstel- Mendels, ter voorkoming in de huidige buitengewone tijdsomstandigheden on- gewenschte ontruimingen van wonin gen- De heer VanWijnbergen (r.k.) zal tegenstemmen op grond hiervan dat een noodtoestand als door den voorsteller bedoeld niet bestaat. Boven dien kleven er verschillende juridische gebreken aan. De heer Rink (u.l.) zal eveneens tegenstemmen. Hij acht de voorgestelde regeling te kras. (De vergadering duurt voort). Aanbesteding S. S. Bij de heden te Utrecht gehouden aan- bestoling van magazijngoederen voor het hoofd magazijn der staatsspoorwegen te Tilburg .was eenige inschrjjfster voor per ceel 126 Touw en bindtouw de N. V. (loudsche Machinale Garenspinnerij hier voor f 8991.-— Op een na laagste inschrijvers waren voor perc. 102, 1500 M2 spiegelglas ,de heer O. C. Krom alhier voor f 44000.— Laagste inschrijver de Rotterdamsche ('ilashandel Rotterdam voor f43500.— perc. 131, Vlaggenfirma P. J. Enden burg alhier voor f3545.—. Do Banque Nationale. BERLIJN, 1 Deo. De „Vossische Zeitung” logt, naar aanleiding van do intrekking der bevoegdheid tot het uitgovon van papiorengeld door do Belgisch© Banque Nationale, er den nadruk op, dat deze maatregel nood- zakelyk was, omdat de Directie van deze Bank, welke ofschoon een naam- looze Vennootschap, toch als Staats, bank in aanmerking kwam, alles ge. daan heeft om de bankafdealing van het Duitsche burgerlijk bestuur tegen te werken in hetgeen deze poogden 42) Allen weken ontsteli dames vielen in onmac gebracht worden. Man tweegevecht hun umk stonden daar nu op 1 kortom, de ontstellen allen. Mijn God I riep over alle .ledematen 1 in het rond ziende. - Do aanwezige genet He, die zich had bez vira, kwam er nu bij jongen geleerde. Hij li zag een gapénde Mroomde er uit en b in het rond. Is hij dood vn «tenders. Ik vrees het, ant heer, terwijl hij met in grooten getale werd bloed trachtte te stelp God sta me bij niet ontsteld gelaat. - gewild. En gij... gij i I dat ik er geen schuit f hebt gij den waanzin Molkknoeièrijen. Een drietal melkzaken waren aan de orde, wegens ondeugdelijke karne melk. De eerste twee betroffen do melk- slyters P. B. te Gouda on Joh. van E. te Reen wijk, tegen wie procesverbaal was opgemaakt wegens het voor den verkoop aanwezig hebben van karne melk van ondeugdelijke samenstelling. Bekl. P. B verklaarde dat hij niets aan do karnemelk had gedaah, doch ze zoo in ontvangst had genomen van de melkinrichting „Ons Ideaal”. De heer Grendel, getuige-deskundige rapporteert dat de in beslag genomen karnemelk voel te laag ia van vetvrije droogresten. De karnemelk voldeed niet aan de gestelde eischen. Bokl. B. kan dit zoo op ’t oog niet beoordeolon daarvoor is onderzoek bepaald noodig. Bekl. B. staat bij get. goed bekend hot is hier de leverancier „On» Ideaal” dio de afnemers de dupe laat worden van hetgeen in do inrichting met de •karnemelk gebeurt. Get. heeft al herhaaldolijk bij de melkslyters aangodrongen niet moor by „Ons Ideaal” te betrekken, tenzij deze inrichting zelf verantwoordelijk blijft voor do schaden die zij thans don afnemers bezorgt. De melkslijters zijn echter onwillig en opperen allerlei be zwaren, zoodat de ongewonschte toe stand blyft voortbestaan. Got. heeft alle tegenwerking van „Ons Ideaal”. Monsters mogon ter plaatse niet door hem worden geno men, dat wordt door do directie ge weigerd. Sinds „Ons Ideaal” or geko men is, is er een slechte toestand ontstaan. Bekl. Joh. v. E. meende dat mot alle schuld op „Ons Ideaal” moot wor den geworpen daar do rapporten van hem en van bekl. B. niet gelijk luiden, terwyl hij 10 bussen van ziin wagon aan bekl. B. heeft gegavon. Hy meent daarom dat er ook andere oorzaken kunnen zijn. De ambtenaar O. M. in dezo requi sitoir nemend vestigde de aandacht van bekl. er op dat zij tot maatregelen ton opzichte van hun leverancier moosten overgaan. Karnemelk van die samenstelling mag niet golevord worden. Daar beido bekl. gunstig bekend staan, wilde spr. ditmaal do geringe boete van f2.50 subs. 1 dag hechtenis oischen, doch voegdo daaraan toe dat bij herhaling terstond oen strengere straf volgen zal Tegen het door den kantonrechter ge wezen vounte legen den molkverkooper W. V., waarbij deze tot hechtenis was veroordueld, was verzet aangvtevkund. Alu gemachtigde van beklaagde trad op Mr. R. liensiua, advocaat en procureur alhier. In deze zaak werd weder gehoord dc getuigo-deskundige de heor Grendel, die opnieuw rapporteerde dat de melk van lM-kl. was ondeugdelijk van samenstelling. Mr. Rensma vsrklaardo verset te nel» hop aangeleokund togen de straf die tegen bekl. gewezen was. Dat de melk niet aan de vereisohte voldeed, meent pi. dat wel tvast staat. Pleiter meent dat het niel-vi^ schijnen van bekl. bij de behandeling zij ner zaak hum niet ten voordeel is woest, nu te bij verstek vonnis gewezen, terwyl hot nog altijd do vraag te of h-kl. wel bestanddeolen aan de melk heeft toe gevoegd, die er niet in behooren. Hei bijdoen van het s.g. spoelwater toch te buiten bekl. omgegaan. Akn bekl. is een hechtenisstral opge legd. Deze straf beteekent in een platte landsgemeente zooveel als gevangenisstraf. Waar beklaagde voor de eerste maal te rechtstaat moet wol te «waar worden go- noemd. Pleiter zou daarin wijziging wil len zien gebracht op gronden van de mentie en op grond van de analog*' recht spraak in Nederland. Clementie roept pi. 11 Dec. 7’/2 u. Sociëteit Réunie Bond voor Vrouwenkiesrecht Prof Dr. G. W. Kernkamp. HAASTRECHT. 3 Dec. Melksftlon Novum, 7 u., gadering aandeelhouders Motor boot. 3 Dec. Zaal Wed. A. M. Blanken, 7 u., Afd. Haastrecht, Holl. Mij. van Landbouw. Beleefd verzoeken wy geregeld tijdig mededeelt g te mogen ontvangen van vergode ng' n, concerten, vermakolijk heden enzom deze dan in onze agenda te vendelden Zitting den derden Dinsdag van iedere maand ten huize van Mej. de Wed. A. M. BLANKEN, van des ’s mid dags 12-2 uur. Rentevergoeding 3 17 HET BESTUUR. pit nummer bes bladen. Konin^ Albert. BERLIJN. Volgens een uit Rome aan het „Berliner Tage- blattu heeft Koning Albert een leger order uitgevaardigd waarin hij zegt dat ieder officier die van een terug tocht praat, als verrader des vader lands is te beschouwen on ieder offi cier die zijn manschappen niet meer meester is, moet worden afgezet. De gouverneur-generttal van België. BERLIJN. De tot gouvernour-gene- rttal van België benoemde generaal Von Bissing nam met hartelijke woor den en blijkbaar getroffen afscheid van zijn tegenwoordige medewerkers en besloot zyn toespraak met de volgende woorden „Eerst vier maanden liggen er achter ons. Vrij is ons land van vij anden en onze legers vechten op Fran- schen en Russischen bodem. Ernstig, maar met rotsvast vertrouwen zien wy de toekomst tegemoet, in do vaste overtuiging dat evenals tot nu toe God ook verder met ons zal zijn. Hy be scherm© en zegene ons dierbaar vader land, onzen geliefden Keizer en ons leger? 15

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2