Oorlogsoorzaken. Brieven uit Parijs. ZBlM.3aen.lan.d_ Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht- De neutrale Staat bewijst hem dus op zijn verzoek een dienst. Hij doet dat 2e. omzioh'aan den strijd te onttrekken. M. a. w. hg bergt zich op onder de be schermende vleugelen van den neu tralen Staat. Hij doet dat 3e, met de we te a- schap dat hij aan dienStaat veel last, zorg en moeite veroorzaakt. Vooral des winters zullen het huis vesten, het verplegen én het kleeden van een groot aantal geïnterneerden tot veel bezwaren aaleiding geven, welke niet worden vergoed door eene eventueele restitutie der gemaakte kos ten. Inzonderheid kan de bewaking van zooveel geïnterneerden, voor een kleinen Staat, die bovendien voor de handhaving der neutraliteit zijne troe pen in actie heeft te stellen aan de grenzen en aan de kust, of ze beschik baar heeft te houden op gewichtige punten, een bezwaar opleveren dat te nauwernood overwonnen kan wor den, terwgl in ieder geval het perso neel, voor dien bewakingsdienst aan gewezen, een zware en hoogst onaan gename taak heeft te vervullen. Uit een en ander volgt mijns inziens a. dat aan hen die zich aanmelden om te worden geïnterneerd, als eisch ware te stellen, dat zij zich verbinden om verder niet aan den oorlog deel te nemen en geen poging te zullen doen om uit de interneeringsplaats te ontvluchten. Wie die belofte niet wil afleggen blijft vrij om naar het eigen land terug te keeren. Wel zal hem dan krijgsgevangenschap bedreigen, maar tegenover het harder lot dat hem daarin wacht staat, dat hg vrij blgft in een pogen om te ontvluchten; b. dat, ook al wordt die eisch niet gesteld, de geïnterneerde heeft te be seffen, dat hij den hem beschermenden onzgdigen Staat ernstig benadeelt en bezwaart door eene poging tot ont vluchten; c. dat de geïnterneerde de weldaad van de interneering, hem na eigen keuze en als 't ware op zgn verzoek bewezen, heeft te erkennen door zich trouw en stipt te onderwerpen aan de interneeringsbepalingen d. dat hij geen aanspraak heeft op weelde, gemakken, amusementen, enz. die hg zeker ook niet zou hebben ge noten als hij de krijgsgevangenschap had verkozen boven het geïnterneerd worden; e. dat, terwgl geen burger van den onzijdigen Staat erv aan mag en zal denken, de geïnterneerden noodeloos te plagen, overdreven streng te be handelen, onmenschlievend te bejege nen, het van zijn kant een misplaatste menschlievendheid zou zijn, als hij voor het gemak, de behoeften, de amuse menten van de geïnterneerden meer moeite en offers over had dan voor die van zijn medeburgers, waarvan zoovelen geheel van een en ander zijn verstoken f. dat bijaldien geïnterneerden het den onzgdigen Staat, die hen welwil lend opnam, lastig maken, zij zich tegen ae orde en de bepalingen ver zetten, zij het Staatsgezag aantasten en beleedigen in den persoon der Staatsambtenaren, zij onrechtmatige eischen stellen en gewold gebruiken om deze voldaan te krjjgen zg zich schuldig maken aan een misdaad tegen den Staat onder de meest ver zwarende omstandigheden en die dus met de uiterste strengheid en zonder genade moet worden be straft. Het kwam mij in deze dagen niet overbodig voor, hierop eens tewgzen zoo schrgft Generaal Staal. Naar m\jne meening zou het een gruwelijke mis vatting zijn afe ons volk bg incidenten Of accidenten die zich met geïnter neerden mochten voordoen, 't voren staande uit 't oog verloor en door een verkeerd geplaatste humaniteit ge dreven, de geïnterneerden willende helpen en beschermen het gezag van den Staat en zelfs het leven van onze militairen die bg hen den bewakings dienst verrichten, in gevaar bracht". Onder den titel „Vrijzinnige gedaohten in moeilijken tijd" is ©en brochure ver- soltenen van de hand van Dr. D. Bos. Uit het hoofdstuk „Oorlogsnoodzaken" ne men we het volgende over „Vooral echter wortelt die woede (tus- eohen Duitachland en Engeland) ook hier in den eoonomiachen strijd, die reeds soo- veel jaren met Duitachland is 'gevoerd, die reeds lang voortdurend tfreer de ver houdingen heeft bedorven en thans met zoo gr ooto felheid en verbittering naar vernietiging van den Düitsohen handel en nijverheid doet streven. Daarin hebben de Duitschers gelijk, dat er in Engeland bij zeer velen reeds lang naijver en verbeten woede bestaat over de toeneming van de economische macht van het Dultsche Rijk. De tegenwerking van Engeland ten aanzien van Duitsch- land's- koloniaal bezit is inderdaad niet denkbeeldig. Bij de beslissing over de houding in het tegenwoordige Europee sche conflict is de bij de laatste bespre kingen in Juli opnieuw uitgekomen zucht van Duitachland naar uitbreiding van ko loniaal bezit, welke thans zich ten koBte van Frankrijk zou hebben bevredigd, voor Engeland zeker mede een reden geweest, om tot het uiterste aan den strijd deel te nemen. Ook daaruit is het te verkla ren, dat Engeland met zoo koortsachtige haast is blijven doorbouwen aan zijn vloot, om Duitschland steeds verre te overtreffen. Waarschijnlijk ook ia daarin een reden te vinden voor de politiek, welke onder de overleden Koning Eduard VII met volharding* is doorgezet, waar door Groot-Brittanje zijn lot heeft ver bonden aan dat van Frankrijk 6n Rus land mi een sterke Europeesche land- en zeemacht heeft gesteld tegenover die van het Drievoudig Verbond. Aan geen an dere beweegreden kan het verbond met Japan worden toegeschreven, dat moet dienen tegen een Europeesche zeemacht welke de Aziatische wateren onveilig ïuaakt, zooals thans op zoo merkwaar dige dappere wijze door enkele Duitsche schepen geschiedt. Het is te begrijpen, dat er in Duitsch land groote bitterheid bestaat tegen een dergelijk beslist en voortdurend pogen van Groot-Brittanje, om .niet alleen de meerdere van het Duitsche Rijk te blijven op zee, maar tevens elke poging tot uit breiding van Duitsche kolonisatie zoo krachtig mogelijk tegen te gaan. Evenwel men behoort in den keten van oorzaken en gevolgen iets verder terug te gaan dan de allerlaatste jaren en de vraag te stellen Is Duitschland aan deze houding van zijn Engelschen tegenstan der en verbitterden vijand 'geheel onschul dig Heeft het daartoe geen enkele aan leiding gegeven Die vraag is moeilijk in voor Duitsch land gunstigen zin te beantwoorden. Wanneer thans de vraag gesteld wordt wie heeft vooral den strijdlusligen geest opgeroepen, die thans in het economisch leven der volken overmachtig is, dan kunnen wij met een blik op de economi sche historie der volken niet anders dan op Duitschland laden een deel van de schuld der spanning, welke zon der twijfel de uitbarsting mede heeft voorbereid. Jarenlang sedert vijf en der tig jaar is Duitschlaod's handelspolitiek met volle bewustheid en met Duitsche Vlijt, volharding en wetenschappelijken zin voortdurend meer volmaakt, niet an- fiera geweest dan een wapen van aanval, van benadeeling van vreemden handel, nijverheid en landbouw door hooge in voerrechten. Is Duitschland in dit opzicht de eenige zondaar geweest Geenszins, ook FrankriJ kheeft met den zelfden ijver het beschermend stelsel op zijn gebied en dat zijner koloniën toege past en met dezelfde middelen als in Duitschland den buitenlander van zijn markten trachten te houden. Niet minder is dat het geval geweest in Oostenrijk-Hongarije en Rusland. Ook daar heeft het zeker de spanningen met na burige volken steeds vergroot en is die houding niet zonder invloed gebleven op de stemmingen van de volken tegenover elkander. Evenwel het optreden van Duitschland op dezen weg moest inzon derheid tot feilen breuk met Engeland voeren, moest voortdurend: meer de goede verstandhouding verbreken en bederven, en de verhouding tusschen deze Staten is in dezen tijd van het meeste belang voor-den wereldvrede. Wat economische beteekenis tocli be treft staat Duitschland ver boven "eender andere genoemde landen. Door voortref felijk onderwijsstelsel, dat voor een alge- meene verspreiding van kennis en ont wikkeling zorgt en tevens de technische voorbereiding op elk gebied der maat schappelijke werkzaamheid voortdurend ineer hoeft volmaakt, is het Duitsche volk woerbair geworden in den economischen strijd, ook wanneer die met gelijk* wa pens zou worden gestreden. ""Dtdteche wetenschap heeft de Duitciche techniek be vrucht. Het jonge Duitschland, dat nu zoo verschrikkelijk wordt geteisterd, be staat uit jongelieden, die* op bijna eik gebied van den maatschappelijken arbeid op de hoogte zijn van liun tijd. De geest van organisatie, vlijt, spaar zaamheid, brengt mede, dat de Duitsche nijvfrheld, handel en landbouw zich me ten kunnen met die van de geheele we reld.- Een dergelijk land, dat eerlijk wordt bestuurd, moet wel een voorname plaafe in de rij der volken innemen. Zfjn be volking nam sterk toe <en in jaren vaa vrede moest deze een b<>teekenis erlangen zeker niet kleiner, allicht op den duur grooter dan die van de andere Europee sche volken, met uitzondering van het over de geheele werelds verspreide En- gelach© volk. Althans zoolang Rusland nog niet den geweldig langen weg heeft afgelegd, die leidt tot ontwikkeling van het geheele volk en tot deelneming daarvan aan het bestuur in «ageren en ruimeren kring. Zou een dergelijke uitbreiding tot on verzoenlijke» strijd moetep leiden of ge leid hebben Het is zeer te betwijfelen, wanneer Duitschland getrouw was geble ven aan een vrije internationale handels politiek, welke Pruisen i steeds had voor gestaan, waarvan ook BUmarck aanvan kelijk een Voorstander was, maar waar van deze groote staatsman voornamelijk om financieele redenen, wegens de moei lijkheid am tot een goed Rijksbelasting- stelsel wet voldoende ze'lfatandige 'Rijks inkomsten te geraken, is afgeweken. Ook indien Duitachland getrouw was gebleven aan den vrijen, vreedzamen ruil tusschen de volken, zou de ontwikkeling van zijn economische macht ontzaglijk zijn geweest, wellicht grooter dan thans. Lép groote reden tot kwaadaardigen na- ijfer was dan echter voor Engeland ver vallen. Zelf gaat dit land voort in vredestijd vrij en zonder eenige voorkeur aan eigen of kolonialen ondernemer te schenken.de producten van Duitschland op zijn markt toe te laten. De Duitsche agenten en han delsreizigers laten niet na in Groot-Brit tanje en de Britsohe koloniën al het mo gelijke te doen om den Engelschen fabri kant, die bovendien door de groote ge volgen in een vroeger tijdperk wellicht zich niet snel genoeg heeft gericht naar de eischen van een nieuwen tijd, të ver dringen. Maar zoodra de Engelsche fa brikant zelf zoekt naar uitbreiding van zijn debiet op het vasteland, dan stuit hij tegen den muur van Duitsche invoer rechten. Zijn oude telientèle verliep en zoodra zich weer een nieuwe vestigde, kwam een nieuwe tariefsherziening, welke ze weer wegvaagde." En verder „Nederland bleef trouw tot op dezen dag aan het devies der Cobden Club, dat vrije handel beteekent vrede, vriend schap en welwillendheid tusschen de vol ken. Dat heeft Duitschland in de laatste ja ren niet gevoeld. Men leze het bekende werk van List„Das nationale System der politischen Eeonomie", waarin hij de grondslagen legt voor het nationaal Duit sche stelsel van handelspolitiek, men neme kennis van hetgeen in de laatste 35 jaren voortdurend meer in Duitschland ook als de wijsheid van zijn geleerden heeft gegolden, men vindt telkens alle aandacht gegeven aan het ineensmeden van het Duitsche Rijk .door gemeenschappelijke tolgrenzen, aan de noodzakelijkheid om een eigen sterke industrie en landbouw te maken, welke onafhankelijkheid zouden zijn van het buitenland, zich zelf genoegzaam en in staat overal elders den mededinger terug te dringen. De overweging, dat het vrije onbelemmerde verkeer tusschen de volken vrede en welwillendheid beteekent, vindt men niet. Niet alleen is door deze protectionisti sche politiek van Duitschland de verhou ding in het bijzonder tusschen Duitsch land en Engeland slechter geworden, maar overal in de beschaafde wereld heb ben zich deze spanningen voorgedaan en zijn in weerwil van zooveel dat tegen woordig tot onderlinge waardeering en samenwerking noopt, blijven bestaan en toegenomen." XV. Pakijs, 30 Nov. 1914. Na heel wat heen en weer gepraat en geschrijf hebben dan eindelijk de autoriteiten in overleg met generaal Galliern, den militairen gouverneur van Parih^beéloten dat de theaters etc. heropend zullen worden. Maar nu komen de ^directeuren der groote thea ters en vertlaren heel beleefd: "We vinden het heel vriendelijk dat we toestemming krijgen om te spelen, maar als wij om elf uur moeten slui ten en IB jrercent van de recette moe ten afstaan ivo or liefdadige doeleinden is Or geen Vwestie van dat we onze kosten kunnto dekken. Ook hebben we geen %hdqrlijke troep en dus we spelen niet/\ Een uitzondering maken natuurlgk cJe Comédie Frafn^aise, die trouw aan 't handle loopjr^en nu terwille van de convehtmee^twee matinée's per week feeft; de kleinere schouwburgen in e volkswijken, de tingeltangels en de schouwburgen zooals bv. de Folies Dramatiqne, waar men gauw een re vue met kunBt en vliegwerk in elkaar kan zetten. Intusschen beantwoordt de maatre gel in zooverre aan haar doel dat de tallooze artisten ponder werk aan hun brood geholpen worden. Voor hen is het betrekkelijk van weinig belang of de groote schouwburgen gesloten blij ven de gro<?«e rollen die daaraan ver bonden zgn, zullen om een week of wat gedwongen vacantie niet in de misère komen. Maar juist de mindere- rangs artisten hebben onder de,sluiting zoo bitter geleden. Nu hebben zij tenminste de gelegenheid om werk te zoeken en een goede kans ojta het te vinden. Of het publiek in de stemming is om van .de geboden vermakelijkheden te genieten? Men behoeft maar een cinema te zien uitgaan om het ant woord op deze vraag te vinden. Stampvolle zalen, vooral als er pa triottische films op het programma staan. De restaurants mogen nu ook tot elf uur open blijven, maar de café's, die niet onder die categorie vallen zijn er minder goed afgekomen. Ze gaan om acht uur potdicht, een enkele patroon misschien uitgezonderd, die een request heeft ingediend en om de eene of andere reden wat langer mag open blijven. Intusschen zou ik niet graag heweKn dat er door de caféhouders na acht nur niets meer verdiend wordt. Gewoonlijk is er wel een achteruitgang, die de vrienden van den hnize even goed kennen als de eigepa^rs zelf. De luiken gaan om acht uur Voor de ramen, de klanten vertrekken met veel statie en vertoon door de voordeur, om vijf minuten later aan de/achter zijde weder binnen te komen/ Natuurlgk zou de politieels ze met alle geweld wilde, deze 9iande8tiene overtredingen wel jouwen tegen gaan, maar zg heepr Wel wat beters te doen en kwaad wordt er niet gebrouwen In het algemeen treedt de politie bij voorkomende gevallen met veel tact en gematigdheid op. Alleen op het punt van identiteitsbewijzen is zij zeer streng. Wie de onvoorzichtigheid heeft zonder de noo- dige papieren de straat op te gaan en om de eene of andere reden de opmerk zaamheid tot zich trekt heeft alle kans onaangename ondervindingen op te doen. Korten tijd geleden is een mijner ken nissen, iemand uit het zuiden, nog een onaangenaam avontuur overkomen. Hij had gedineerd bij vrienden mi het schijnt dat er nogal eens op den gunstigen af loop van den oorlog gedronken was. Hoe het zij, zijn zindelijk temperament speelde hem parten en eenmaal op straat hield hij vrij luidruchtige politieke be schouwingen, die de aandacht trokken van een patrouilleerende fietsbrigade. Hij werd aangehouden, bleek zijn livret mi litaire niet te hebben, was niet in staat afdoende verklaringen te geven en werd meegenomen naar de naastbij gelegen po litiepost. Tot overmaat van ramp had hij juist den vorigen dag heftige ruzie, met zijn concierge gehad en deze was zoo vriendelijk den volgenden dag, toen men bij haar inlichtingen kwam vragen, te verklaren dat zij absoluut niets van haar huurder wist, niét geloofde dat hij zijn dienstplicht had vervuld etc.... Ge volg veertien dagen brommen. Moraal sleep overal alle mogelijke identiteitsbe wijzen mee. Voor de vreemdelingen vooral is dat aan te bevelen. Nadat men eenmaal ge merkt had dat het spionnageeysteem bui tengewoon goed georganiseerd was, veel beter natuurlijk dan het Fransche, zit de vrees er in, zoo zelfs dpi men wel eens spoken ziet. Geen kleuren zijn zwart genoeg om de Duitsche spionnen naar behooren te be schilderen. De meest geliefkoosde tenu is: ces louches individus. Zoo gauw het Franschen geldt, die precies hetzelfde werk in Duitschland doen zijn het des hommes dévoués. Enfin, dit meten met tweeërlei maat is niet meer dan vergefe lijk. Het spionnageetelsel is nu eenmaal oen noodzakelijk kwaad naar het schijnt, maar dan toch een kwaad, en men moest er maar liever over zwijgen. A. F. PETILLON. Verspilling van Rgksgeld. Wij lezen in de Nieuwe Courant: Zeer bescheiden in de pers, maar ook] reeds in de afdeelingen der Kamer werd twgfel geuit of met's lands geld in den mobilisatie-tijd vanwege het legerbestuur of liever door som mige legerautoriteiten, want de toe stand is in verschillende plaatsen zeer verschillend nifet- veel te ruim wordt omgesprongen. Wij meenen dat waardeering voor de verrichtingen van het legerbestuur critiek niet geheel behoort uit te sluiten en geven daarom openbaarheid aan de volgende, onder onze aandacht ge brachte (enkele uit velestaaltjes van Inkwartieringswet. In het kanton nement Eindhoven zgn troepengedeelton ingekwartierd o. a. in de stoomtimmerfabriek „De Rietvink." Voor deze inkwartiering is geen legeringsruimte gevorderd, maar wordt betaald per dag en per man en wel f 0.20. Aangezien qq die fabriek belegd is met ls/k compagnie infanterie of pl.m. 400 man, wordt daarvoor door het Rijk betaald eon som van f80 per dag, of f 2400 per maand of f *28.800 per jaar. De kwartiergever geeft hiervoor een slecht brandgevaarlijk kwartier, een slecht nachtleger, n.l. per drie man twee slechte stroozakken, één dunne moltondeken en geen voldoendrf plaats bij vuur en licht (enkele banken rond om een kleine tafel). Zeer onvoldoende wasch gelegenheid enz. Hij voldoet dus niet aan ae eischen in de lnkwartie- rings-wet genoemd om voor de som aar. f 0.20 per dag en per man te ver strekken een zindelijk strooleger met 2 dekens en plaéts bij vuur en licht voor lederen man. Maar voor zgn ledige fabrieksruimte maakt hij een huur van van f2400 per maand, een huur per jaar grooter dan de geheele waarde van het fabrieksgebouw. En dit geschiedt terwgl de Inkwar tieringswet nu het recht geeft om legeringsruimte te vorderen. Ongetwg- feld had hier, zooals op enkele andere plaatsen geschiedt, de fabriek voor noodkwartier gevorderd moeten wor den in dat geval zou het Rgk te betalen hebben gehad de geschatte huurwaarde, laat ons aannemen f 4000 per jaar en zou dan vele duizenden goedkooper uit geweest zgn. Een ander voorbeeld is het vol gende ln het dorpje Eersel staat een nog in aanbouw zijnd huisje, dat voor in kwartiering gebruikt werd. Ofschoon de kwartiergever bijna niets kon geven om recht te kunnen doen gelden op een vergoeding van f 0.20 per dag en per man, werd hem in ongeveer 6 weken tijd uitbetaald een som van f300, terwgl de geheele waarde van het huisje slechts f 1200 bedroeg. Gelukkig kwam na dezen voordee- ligen tijd een minder milde kwartier maker, die het huisje als legerings ruimte vorderde en toep betaalde naar een vergoéding van f 300 p e r jaar. Het is maar al te duidelijk dat de Inkwartieringswet, die de keus geeft van vordering en inkwartering per haardsteden, door verschillende auto riteiten zeer verschillend wordt toege past. Ook word(; niet overal voldoen de toezicht gehouden of bij uitbeta ling van een vergoeding van f0.20 per dag en per man, de kwartiergever wel alles geeft waartoe de wet hem verplicht. Zoo worden er duizenden guldens vermorst, feitelijk ongeoor loofd uitgegeven. De eenige wijze varf inkwartiering," die nu zou mogen gelden, ware het vorderen van legeringsruimte met toe kenning van een biflijke vergoeding. Ziehier een paar voorbeelden niet de eenige waarvan wij hoorden. Het is ons bekend dat van hoogerhand reeds meermalen verandering werd gelast in speciale gevallen maar vele gevallen van geld verkwisting blyven daar onbekend. Ned. Anti-Oorlog-Raad. De „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" stelt zich voor op den avond van 15 De cember in 12 plaatsen van ons land groo te Openbare vergaderingen te beieggen, waar het doel en werkplan van den Raad door verschillende sprekers zal worden toegelicht. De keuze der sprekers en spreeksters is zoodanig, dat in de verschillende plaat sen zooveel mogelijk een lid der rechter zijde, oen sociaal-democraat en een vrij zinnige naast elkander zullen optreden. Te 'sGravenhage zal deze Vergadering gehouden worden in de groote zaal van den Dierentuin. De namen der sprekers zullen binnen enkele dagen worden bekend gemaakt. Het Leening-ontwerp. Men meldt ons In parlementaire kringen werd heden verwacht dat bij de behandeling van het Leemingontwerp een amendement van vrij zinnige zijde zou worden ingediend om de aflossing der leening gedurende de eerste jaren op te schorten en inmiddels alleen rente te betalen. Een jeugdige dienstplichtige. Bij den hospitaal-geëmployeerde Rearts, te Hof van Delft, vervoegde zich den 2n December jl., tot niet ge ringe ontsteltenis van de vrouw des huizes, «en dienaar van de H. Her mandad, welke een oproep bg zich had tot inlijving van den jongsten zoon uit bovengenoemd gezin. Als blijk voor den zin om onze weermacht te vergrooten, voor hnmor, en voor de uitstekende administratie van de gemeentehuishouding te Hof van Delft diene, dat deze „dienstplich tige" den aanvallige leeftgd van 8 zegge acht jaren heeft bereikt, wesbalve hg tien jaren te vroeg onder de wapenen werd geroepen. (Volk) Dure eieren. Men schrgft uit Barneveld aau de N. A. Crt. Zoolang onze bekende eiermarkt bestaan heeft, zijn de- prijzen der eieren nog nooit zoo hoog geweest als heden. Toch werd het spreekwoord dat een boer graag klaagt, ook nu nog bewaar heid. Thans werd namelijk geklaagd, dat de kippen zooveel minder eieren leggen dan 's zomers. Uit den Gelderschen Achterhoek meldt men nog nader, dat de eieren in den winter nog nooit zoo dnur zgn geweest als op het oogenblik. Ze wor den verkocht voor 75 k 76 cent per pond, d.i. 9 cent per stuk, terwgl de prgs in andere jaren 60 k 62 cent per *1^ K.G. is. In de Dnitsche grensplaatsen zijn de prijzen niet veel hooger. Daar betaalt men M. 1.90 per dozijn. Men schrgft uit Zeddam aan de Gel derlander In verband met het voorkomen van mond- en klauwzeer bg den landbouwer J. H. "Wentink alhier, is de geheele veestapel, bestaande uit 48 stuks rund vee, (14 koeien, 14 vaarsen, 17 kalveren j ossen) en 2B varkens, benevens t aantal kippen, afgemaakt, gewor- ööfc vleesch dezer dieren ook van de kippe» werd Vrijdag in het open baar verkocht. GOUDA 8 December. Poor B. en W. dezer gemeente is de leden van den Raad het vol ronde ingekomen stuk toegezonden Gouda, 7 December 1914. Zooals Uwe Vergadering bekend is f op 1 Januari a.s. door het vertrek i den heer C. M. Koopal aan de ooi voor g. 1. o. No. 4 een vaca- p van onderwijzer onstaan. 4 verband hiermede hebben wij de or na ingewonnen bericht van het goofd der betrokken school, in overleg uBt den Arrondissements-Schoolop- niner ter benoeming van een onder- Trggif aan de genoemde school voor ta dragen T H. J. DEN UYL, te Almen. H. L. J. EVELEENS, te Buren UI. E. DEES, te Zevenhuizen. Het advies van den Arrondisse- mente-Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der School leggpn wij overeenkomstig het bepaalde bij Art. 29 der Wet op het Lager Onderwijs hierbg over. M geven U m overweging de benoeming te doen geschieden met ingang van een nader door ons bepalen tijdstip. Tot adjunct-directrice van het Cen traal iBraelietisch Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Goqda ia met ingang van 1 Januari 1915/ benoemd, Mejuf frouw S. Nol te Monnikendam Bij Kon. besluit /is met ingang van 16 Jan. 1915 berioemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor al hier E. D. Rink, ^hans iu gelijke be trekking te Hoo: Kerstgave voor de Militairen. Naar wij vernemen heeft de plaatse lijke Commissie voor de Kerstgave aan onze militairen een bedrag van f 352.50 mogen ontvangen, waarvan f 89.— Bit Haastrecht en f 45.50 uit Wad- dinxveen. De Wil te Bioscoop. „De Kinderen van Kapitein Grant' naar het bekende meesterwerk van Jules Verne is het nummer dat deze week in de Witte Bioscoop vertoond wordt. Over het geheel is deze film uit stekend geslaagd en zoo natuurgetrouw mogelijk weergegeven, hoewel enkele gedeelten, zooals de aardbeving en het storten van den trein in den rivier, wel wat erg „kinematografisch" zijn, Verder niets dan lof over de wijze waarop de firma „Éclair" deze film in scène heeft gezet. De heer Steen bergen kwijt zich als altijd uitstekend van zijn taak als explicateur, terwijl de pianist goede muziek te hooren deze vergadering de verdiensten in het licht gesteld, die speciaal de hee- ren I. IJssel de Schepper en W. A. Hoyng ten opzichte der vluchtelingen verzorging hebben, wijl zij door krach tige energieke leiding het mogelijk hebben gemaakt, dat met de zeer ge waardeerde hulp van de dames en heeren van het Comité, zoo snel en krachtig worden ingegrepen en zoo doelmatig de verzorging kon worden Wie deze bioscoop bezoekt, zal zich ook deze week daar ongetwijfeld amuseeren. Comité tot Steun afd. Vluchtelingen, Gisterenavond is in een der boven zalen der Sociëteit „de Réunie" een vergadering gehouden van het Comité tot Steun afd. Vluchtelingen. In deze vergadering is door den voorzitter, den heer I. IJssel de Schepper, mededeeling gedaan dat de besprekingen, welke zijn gevoerd tus schen den vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken en den burgemeester dezer gemeente, hebben geleid tot het resultaat dat Gouda is aangewezen als plaats waar een regeeringskamp voor vluchtelingen gedurende ae eerstvolgende maanden zal zijn en dat 2500 vluchtelingen hier zullen worden gehuisvest in de kassen van de N. V. Snijgroen Mij v.h. Gebr. Steensma. Bij deze bespre kingen heeft voortgezeten het be lang dat de gemeente heeft, wan neer de bevolking met zulk een aan tal wordt vermeerderd. Dit nieuwe vluchtelingenkamp waarin, alle vluchtelingen, die thans hier zijn zullen worden opgenomen komt te staan onder speciale leiding, TOarbij door den burgemeester vol- genB den wensch van den Minister •en Commissie van Toezicht wordt benoemd. Voor deze Commissie werden giste renavond met instemming van alle aanwezigen aangewezen de heeren 1. IJssel de Schepper, W. A. Hoyng, Dr. A. C. Geitel, kapt. A. de Winter, H. J. Nederhorst, R. U. Jongenburger en A. Bertheux. Door den burgemeester werden in Door den voorzitter werd onder dankbetuiging aan de dames-comitó- leden voor de groote hulp en toewij ding tot nu toe betoond, haar hulp en medewerking ingeroepen bij de in richting van de nieuwe grootere huis houding en ook daarna. Ons Vluchtelingendorp. Nu officieel is medegedeeld dat Gouda behoort tot dio gemeenten, waar een re geeringskamp voor vluchtelingen zal wor den gevestigd, willen wij een en andei mededeelen omtrent ons „Vluchtelingen- dorp", zooals het wordt ingericht op de terreinen van de N. V. Snijgroen Maat schappij v./h. Gebr. Steensma aan den (iraaf Florisweg. Zooals bekend beschikt de N.V. v./h. Steensma over groote terreinen, welke aan weerszijden van den weg zijn gelegen en welke gedeeltelijk bezet zijn ihet kweek kassen. De groote kas, welke zich do 8póorzijde bevindt, is reeds in gebruik. Deze kas flie 75 meter lang is en 20 meter breed, is thans niet geheel bezet, daar deze slaapplaats biedt voor 720 per sonen, en dit aantal is thans niet aan wezig. Eerstdaags zullen echter 720 vluch telingen daar een slaapplaats vinden. Aan de overzijde bevinden zich mede etoi aantal kweekkassen, welke thans vooi de huisvesting der vluchtelingen worden ingericht. Deze kassen zijn van den weg gescheiden door een voorterrein van 130 meter lang, waarop aan dB linkerzijde een betonnen pad is aangelegd, hetwelk naai de kassen loopt. Op dit -voorterrein wordt bij den ingapg een portiershuisje gezel en wordt ook oen magazijn ingericht, ter wijl nog een flink grasveld overblijft, het- wolk prachtig tot speelplaats voor kin deren of tot sportieve doeleinden kan wor den gebruikt. Van de hier staande kas sen worden er 4 ingericht voor slaap zalen deze zijn elk 40 meter lang 20 meter breed en bieden slaapplaats voor 450 personm. Verder worden 2 kas sen, welke tezamen een oppervlakte heb ben van 1680 M2 ingericht voor recrea tiezalen, terwijl een andere kas wordl gereed gemaakt voor eetzaal, Behalve deze zalen worden ingericht een keuken, welke een afmeting heeft van 7 bij 20 meter, een flinke badgelegen heid .en ook een ziekenzaal. Op beide terreinen zijn urinoirs en pri vaten op doelmatige wijze aangebracht, er zijn er resp. 13 en 61 totaal. De slaapzalen hebben een houten vloei bedokking, waarop de kribben en ma trassen zijn neergelegd. Bij elk bed be hooren twee dekens. De houten vloeren worden dagelijks droog gereinigd eu daar na besprenkeld met oreoline. De grond- paden welke zich tusschen de lange rijen slaapplaatsen bevinden, worden mede el- ken dag geveegd en daarna van schoon zaagsel voorzien, zoodat er van vuil wor den geen sprake kan zijn. In deze zalen zijn en worden wascbgelegenheden aan gebracht voor mannen en vrouwen afzon derlijk, waar zij zich behoorlijk kunnen verfrisschen. Ieder vluchteling, die thana reeds in de kassen overnacht, maakt zijn eigen bed op en wij hebben het gezien het ziet er keurig en ordelijk uit De uitstekende gelegenheid tot ventilatie maakt, dat niettegenstaande zulk een groot aantal menschen tezamen overnachten, et geen bedorven lucht behoeft te zijn. De dagelijksche inwerking van het zonlicht op de glazen daken zal ongetwijfeld van groot hygiënisch belang zijn. In de recreatiezalen worden lange ta Iels opgesteld, waarhij banken worden ge zet, zoodat daar het groote huisgezin van 2500 des daags een onderkomen kan vin den en de menschen zich kunnen bezig houden met een of ander werkje, lectuur o? spel. In de eetzaal zal het mogelijk zijn 800 menschen tegelijk te spijzigen, zoodat in drie ploegen de maaltijden kunnen wor den gebruikt. De keuken is vlak naast de oetzaal gelegen, zoodat het eten niet koud behoeft te worden. De recreatiezalen evenals als de eetzaal wordan geheel van een houten grondbe- dekking voorzien terwijl in de gelegen heden tot baden tegelvloeren zullen wor- den aangebracht. De terreinen zijn en worden beide eleo- tlisch verlicht - op het grootste terrein wordt oen speciale installatie aangebracht door de firma 3. 3. Srous te Dordrecht, terwijl alle zalen centraal worden vei- v armd. Het bovenataande geeft wel het recht te spreken van ons vluchtelingendorp. Do indruk, die wij hedenmorgen bij ons bezoek ter plaatse hebben gekregen en de toelichtingen, die de heer At,, tstoenmnn zoo welwillend was ons te ver- schaffen, gevoegd by het oordeel uitge sproken door deskundigen op het gebied dor volksgezondheid, doen ons zeggen dat de vluchtelingen in Gouda voor het win- tergetyde m zoo aoodig daarna een zoo goede huisvesting hebben, dat mng wor den betwijfeld of elders hier te lande op zoodanige wijze daarin zal kunnen wor- den voorzien. Ledenvergadering „Ziekenzorg". De Decembervergadering der ver- eeniging „Ziekenzorg" verbonden aan de Koninklijke Stearine Kaarsenfa briek Gouda had gisterenavond plaats de zaal „Concordia" der R. K. Leesvereeniging. Op deze Vergadering werd het halfjaar] ijksch verslag uit gebracht waaruit bleek, dat dit half- aar eeu voordeelig .saldo heeft ge bracht voor „Ziekenzorg" van pl. m. 1000.Uit de rekening en ver antwoording van het fonds „Hnlpkas" (onder beheer staande van het Bestuur van „Ziekenzorg") trad weer duidelijk op den voorgrond hoe deze kas in verschillende gevallen een belangrijke steun is geweest voor de leden van „Ziekenzorg" en bun gezin. U(Aan het Comité tot steun te Gouda is 13 weken een bijdrage gestortnu de termijn ,van 13 weken verstreken is besloot uien met de storting op te houden. Na behandeling van enkele huishoudelijke aangelegenheden werd do vergadering gesloten. Goudsche Winkeliersvereeniging. De heer A. de Goederen alhier zal voor de Goudsche Winkeliersvereeni ging op 10 December a.s. in de zaa van „De Réunie" een lezing houden over „De verschillende betaal- en credietmiddelen in den handel. Deze lezing is voor ieder belang stellende toegankelijk. Kathleen Parlow. Naar wij vernemen worden door de Kunstkring alhier pogingen aange wend om hierde beroemde pianiste Kathleen Parlow op 22 Dec. a.s, te doen optreden, hetwelk eerst dan ge schied wanneer voldoende plaatsbil jetten worden genomen, Een inteekenlijst gaat daarvoor rond In arrest, Een drietal vluchtelingen in „Ons Genoegen", die daar als schoenmakers werkzaam zijn, hebben gisteren wat te veel gedronken en zijn in handen der politie moeten worden gesteld. In afwachting wat met hen ge schieden zal bevindt zich dit drietal in arrest. Hedenmiddag werd ten Raadhuize dezer gemeente verpachtde bedie ning van de Pont in de Turfsingel- gracht. Ingeschreven werd door: 25000, Straatkeien. N.V. Handel-Mij. Holland te Rotterdam f 130. N.V. Bouwmij., v/h. M. Lui ten, Lekkerkerk 129.50 Pelt en Hooikaas, Rotterdam 124.95 Hubert van Kahn, Venlo 124. 75000 Waalstraatklinkers. Bonté en Bekker, Wgk bij Duurstede f 19.65 N.V. Handelmij. Bouvó en Vink, Wormerveer 19.50 Joh. Dessing en Co., Gouda 19.40 N. de Lint, den Haag l<y&> R. van der Pol te Ek en Wiel la95 Gebr. de Witte, Amsterdam „89.90 B. van Capelle van Walsem te Arnhem 18.70. ij. tot verkoop van Waal steen, Nijmegen 16.50 40000 Vechtsche straatklinkers (Waalvorm.) Los, Montfoort f 22.96 B. van Capelle van Walsen 17.44 R. v. d. Pol te Ek en Wiel 17.30 40000 IJsselsteen. Joh. Dessing Co., f 7.30 C. van Vliet Dz., Gouda 6.85 Bouwmaterialen. A. Jonker Zoon, Gouda f 494.15 Joh. Dessing Co, 486.75 N. de Lint, Den Haag 458.50 De gunningen zullen later worden bekend gemaakt. H. Kooijman Hz. D. Mulder I. van Leeuwen W. J. van Hofwegen en J. van der Ende £60.— 850.— 840. 746 Voor de zelling genaamd het „Boe- renveld" werd ingeschreven door R U. Jongenburger voor f86. Verder had de aanbesteding plaats van de voor de gemeente benoodigde materialen, gedurende 1915. Ingeschre ven werd voor Eikenhout B. Kempeman te Silvolde f 1999, N.V. v. Wijngaarden Co., te Rotterdam 2234.68 W.Hoogendiik Wz. te Gouda, Inl. „2450.- Rgnstr. 2700. J. en G. Alblas te Waddinx- veen r 2470.- Riju8tr. 2730. Greeneu- en Vurenhout. J. en G. Alblas te Waddinx- veen f 1189.- W. Hoogendijk Wz. Gouda 1130. N V. F. K. v. d. Eist en Co. te „1081. Schiedam IJzer en Staal. Firma J. H. Kok, Gouda Gereedschappen. Firma J. H. Kok, Gouda Lood en Zink. Firma J. H. Kok, Gouda P. J. Spee, Gouda Verfwaren, Oliën en Teer. C. C. Krom, Gouda f 942.77 J. de Waal en Zoon, Utrecht 983.85 C. J. Revet, Gouda 1331.60 Onder dezen laatsten prijs was het volgende perceel inbegrepéh. Glas. C. C. Krom, Gouda C. de Groot en Zoon, R'dam P. Dolk en Zoon J. de Waal en Zoon, Utrecht M. J. Houwink, Sneek 200 M3. Grind. W. Noorland, den Haag, ongez. f 3.35 H. P. van der Wal, Gouda 2.45 A. de Waard, Ouderkerk, ongez. 2.39 H. Speksngder, «2.44 G. Pieterse, Hardinxveld H. A. de Vries, Oude Wetering Zand. W. Noorland, den Haag J. C. de Rek, Ouderkerk, straatz, biggelzand K. A. Dekker, Gouderak, straatz. biggelzand N.V. Loevestein, Gorkum in massa 12076.- bijlovering metsolzand straatzancl biggalzand 1,36 £130.— f430.50 f 419.26 416.25 f204- 196.76 196.25 195.125 186.76 „2.37 .44 f 1.1 „0.7 $75 1- De quaestie VerzijlNed. Bond van Boekdrukkerijen. Naar wij vernemen is de quaestie, welke er bestond tusschen de drukkers firma Verzijl en den Ned. Bond van Boekdrukkerijen opgelost. Zooals men zich herinnert, was de oorzaak daarvan het verplaatsen van de „Nieuwe Zuid-Hollander" van de drukkerij-Verhulst naar de drukkerij Verzijl. In het geschil dat zoo geruimen tijd heeft geduurd, is thans een accoord getroffen en heeft de heer Verzijl zich als lid van den-Ned. Bond van Boek drukkerijen opgegeven. Overreden. Hedenmorgen is in de Persijnstraat het zoontje van den heer H. de Jong alhier onder een wagen geraakt, waar bij het linkerdijbeen van het kind is ge broken. Het kind is ter behandeling overge bracht naar het Van Iterson Zieken huis. Boskoop. De Rechtbank te 's Gravenhage ver oordeelde gisteren M. O., Ioh werkman te Boskoop, wegens diefstal tot 2 maanden ge vangenisstraf. 407e STAATS LOTERIJ. 1"'" KI. Trekking van Dinsdag 8 Dee. No. 18249 f 20.000. 1127 en 14947 ieder f 1000 17692 f 200. 3884, 3887 4846, 5196, 7948, 17266 en 18797 ieder f 100. Prijzen van f 20. 01 182 215 57 se 408 501 87 718 88 68 845 49 60 87 080 1025 41 40 1117 34 40 49 71 74 1271 1825 06 84 U™ 88 1510 87 04 1000 40 1707 15 60 88 86 I»»®* 2008 46 SO 2145 01 2242 47 2824 41 2414 75 2673 2O101O!M8!o'?9668248 48 70 8807 41 08 8478 8541 8001 96 4121 28Ö42Ü0 5 74 78 4467 79 4660 70 71 88 90 06 4045 70 4712 48 78 4017 24 64 78 80 87 6016 86 46 6105 87 80 5287 5870 5424 47 6608 JS m XlOB 5 6887 95 IMM S5 6SU 12 8800 Wl/K17^of,112 7505 7080 S„S 05 8502 8019 00 8810 BOM 'Se8"» 'SlS 38 58 76 00 98 9805 80 10 9115 51 88 mail 77 87 M 9717 81 86 0801 9 18 80 00 71 79 ima 70 79 lülffl 19226 82 10606 50 KH12 71 82 87 10601 «10 11 87 «BW» 90 10665 02 1OT80 1MB 1000B 11014 70 98 11100 58 11221 44 11824 11480 91 04 11M0 SS «H 11087 05 11786 03 11889 00 78 87 11910 71 H2 07 12082 62^12146 40 12247 52 95 12348 01 02 12429 85 12668 jTrnVATooW^»8'»» 82 «5.8 26 M 6613600 29 18778 84 88 18807 40 76 81 13912 83 14081 14144 14200 21 81 91 14318 67 90 14400 66 71 03 U50B 44 68 14648 14722 68 86 14887 47 14041 48 15004 00 71 111108 86ttSl 66 16848 78 16420 84 01 16510 85 1500848 87 15707 24 50 02 72 86 1680B 44 81 JRi 22 10200 49 00 18347 79 10618 10617 19 82 10706 lffiia 84 60 1Ö919 20 86 88 62 08 17089 17188 46 68 01 04 02 97 17208 76 04 17827 8» 80 1 17476 78 17580 00 17005 17714 00 17928 G1 68 04 18034 06 08 18118 86 80 18265 18487 18614 18819 25 56 00 E MoS» 70 79 79529 «o 79606 27 JKKSRS 20969 «9 ,2 2066. 98 84SR» 82 90 20677 97 90977 270Ö7 le Klasse le Lijst No. 16931 m. 16981. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw, 45, 2e 40 en 3e 33 cent per balf kilo Magere Ossen Melkvee en Vaar koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren goede aanvoer, lste kw. 35, 2e 32, Se 27 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, lste kw. 37 2e 33, 3e 28 cent per half kilo. Graskalveren redelijk aangevoerd Handel voor al het aangevoerde prijshoudend. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 8 Dec. Het communiqué van gisteravond luidtIn België heb ben de Duitschers Oost-Duinkerken gebombardeerd, dat 4 K.M. ten westen van Nieuwpoort ligt. Tusschen Béthune en Lent hebben wij Vermelles en de stelling van Rutoire genomen en den spoorweg bezet. Bij Rouvroye, Parvillers, Le Ques- noy en in Santerre hebben wij belang rijke vorderingen gemaakt. Overigens valt niets te vermelden. Aan de Yser. LONDEN, 8 Dec. Aan de „Daily Chronicle" werd d.d. 7 dezet- uit Duin kerken geseindIn de donkere ochtend uren deden de Duitschers een wanhopi- gen aanval door middel van gewapende motorbooten op de Belgische stellin gen ten zuidoosten van Ram&capelle fij Pervyze. Drie krachtig bewapende motorboöten, uitgerust met zoeklich ten, naderden de Belgische voorposten tot op 200 meter. De booten sleepten een aantal vlet ten, elk ongeveer 50 man en eenige machinegeweren dragend. De Belgen ontdekten hen toen zij het geluid der motoren vernamen en openden dade lijk het vuur. Onmiddellijk werden door de Duitschers hun zoeklichten in werking gebracht en het vuur uit hunne machinegeweren geopend. Do stralenbundels der zoeklichten ver blinden de Belgen, wier schoten te ver vielen. De Duitschers konden naderbij komen en maakten zich ge reed te landen. Inmiddels brachten ook de Belgen een zoeklicht in -wer king, waardoor zij in staat werden gesteld hun geweervuur beter te rich ten. Een gelukkig schot bracht een Duitsch zoeklicht buiten werking, terwijl de bemanning van het vlot te water viel. de daarop gevolgde'ver warring zwommen deze manschappen naar bet land, waar zij gevangen werden ge nomen. Het gevecht werd gedurende eenigen tijd voortgezetde Belgen ver keerden reeds in moeilijkheden toen het 75 m.M. geschut in stelling werd gebracht en het vuur opende. De motorbooten moesten onder dit gra- naatvunr terugtrekken. Twee booten werden ernstig beschadigd, terwijl een in zinkenden toestand werd gebracht. De verliezen bedragen aan beide zijden ongeveèr 40 dooaen en dertig ge wonden. TWEEDE KAMER. Hedemiddag kwam in stemming het voorstel van HamelLimburg, be doelende steun te verleenen aan on- ïogende hunrders, en waarover Vrijdag j.l. de stemmen staakten. De motie werd met 50 tegen 31 stemmen verworpen. Aan de orde kwam daarna het Lee- nings-ontwerp van f275.000.000 De heer de Meester n.l. het woord verkrijgende oordeelde een oor logsschatting veel sympathieker, maar is overtuigd dat dit bezwaarlijk zal gaan en niet voor verwezelijking vat baar omdat niemand thans de stand van zijn vermogen weet. Een goede oplossing vindt spr. het dat de voorgestelde dekking slechts iBtgeiegd tot 1 Jan. 1917, zoodat in het zittingsjaar 19161917 kan worden beslist of de leening gedelgd kan worden door een heffing ineens. ran het Koninklgk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 763.5 te Munchen, laagste stand 736.7 te Herno8and. Ter wachting tot den volgenden dagj deest krachtige, 'jtijdelijk wellicht stormachtige zuidelijk tot westelgke i wind, betrokken tot zwaar bewolkt I met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk l regenbuien. Zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN3 Dec. Johannes Mat thias, z. v. P. J. Frie en P. A. Planken. Francis Rosali, z. v. J. L. Caljé en M. Verkammer. 6* Arie Melchior Diederik, z. v. H. M. D. Thesingh en E. van der Zaan. Eduard, z. v. J. Raus en L. 0. Verheijen. Elizabeth Maria, d. v. H. J. van Niekerk en T. A. J. Oostrom. 7. Arie, z. v. H. Versluis en W. Letzen. 8. Johanna Cornelia, d. v. J. de Jong en D. den Blijker. OVERLEDEN4 Dec. Pieter den Hertog 76 j. Jozef P. Beijens, 12 mnd. 5. Peternella W. Ome, geh. met C. Knor, 80 j. 6. Hilletje Klok 19 j.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2