II I 1 I I J! Ir B enhuis /B/ y 1 I De Oorlog. i fi y I Verschijnt dagelijks en MP EN FEIILLEÏOA, Elvixa.. I 9, GOUDA 'A' I ;lea Donderdag 10 December 1914. 53e Jaargang. ^TieTJ-^rs- ezx -^ud_’V“er‘tezx'tïe‘blxxcl voor GtovlcLsl exx Oxxxstr©3x:exi.. behalve Zon- en Feestdagen. Bode vork I fil/ otorrijwiel. ieriijk eo laag ia prijs Telefoon Interc. 82. 19 a Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. o. 12052. Amsterdam. Onze beweging en zien (Wordt vervolgd.) fikman Zn., Gouda. don de t IEBOL Amsterdam zitten j zoo aan ren wij geregeld tijdig togen ontvangen van ncerten, vennakelijk- deze dan in onze Idea. ande scheikundige he Tandartsen en ver- de drie bovengemocmde niet onbelangrijk verlies De „Scharnhorst” en „Gnel- gepantserde kruisers van ww plan r r of later toch uitwerking hebben gehad. La- ngszaal voor Mili- oten. ooieteit Réunie Bond mkiesrecht. Prof Dr. camp. }CHT. a 7’/a uur Eendracht Gill IISIIIE COURANT. kommissie orz. JG, Vice-Voorz. TENDORST, Pen. Diep terneergeslagen keerde Schwordt- ner ’s middags na afloop der terechtzit ting naar Berghausen terug. Elvira kwam hem in den tuin voor hét huis tegemoet en reikte hem de hand. Zij wist, waar hij vandaan kwam, maar het stuitte haar tegen de borst over het rechtsgeding te spreken; tot heden was daarover tus- schen hen nog geen woord gewisseld. Wilt ge wel gelooven, mijnheer, dat ik weet, waar ge aan denkt... of waaraan go dezen middag hebt gedacht vroeg zij met oen matten glimlach. Werkelijk antwoordde hij twijfelend Dan zoudt ge evenals ik de herinne ring morton bewaren aan een voor mij on vergetel ijken dag. Zij kleurde een weinig. weegt tegen het door de Engelschen ge leden verlies in de Chiloensche wateren. PRIJS VAN HE TA BONN EmITn 1 F Per kwartaal r Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden Markt 31bij onze Agenten de insignes van de orde met het sym bool van den Heiligen George die den draak verslaat. De plechtigheid historisch en buiten gewoon als zij was, was toch zeer eenvoudig en kort. Met het lint van den Kouseband om, reed koning Albert daarna met koning George weg om de lunch met koningin Elisabeth te gebruiken. De Prins van Wales en Prins Alexander van Teek, de Indische, Belgische en Britsche officieren volgden. Bij hun vertrek salueerden de troe pen opniew en de muzikanten speelden de volksliederen. Dienzelfden middag vertrokken vele van de troepen, die de parade hadden bijgewoond weer naar de gevechtalinie. Aan het Oostelijk Front In Polen en Galicie. PARIJS, 9 Dec. Officieel. Op het Russische front zijn de Duitsche aanvallen afgeslagen. Lodz is om Jrategische redenen ontruimd. In Galicie hebben de Qostenrijkers klaarblijkelijk Duitsche versterkingen ontvangen; zij hebben het offensief tegerj den Russischen linkervleugel hervat. opruimen in dezen un het Brokkenhuls. jericht aan een der >f per Tel. n°. 178, zal halen, wat U Aan het Westelijk Front. BERLIJN, 9 Dec. Officieel. Ten Westen van Reims moesten onze troe pen een hoeve in brand steken, niet tegenstaande de Roode Kruisvlag daarboven wapperde, aangezien op foto’s van vliegers werd vastgesteld dat zich achter die hoeve een Fransche batterij verborgen hield. Een Fransche aanval in de streek van Souain tegen de dorpen Varennes en Auvois aan den Oostkant van het Argonnerwoud werd met verliezen aan de zijde van den vijand afgeslagen. In het Argonnewoud zelf werd op verschillende plaatsen terrein gewon nen. Wij maakten daarbij tal van ge vangenen. Bij de gisteren gemelde gevechten ten noorden van Nancy hadden de Franschen zware verliezen. Aan onze zijde zijn de verliezen betrekkelijk ge ring. sche handen. De Fraèschen bezetten en kel een post, westelijk van deze dorpen, tot waar Duitsche voorposten toevallig doorgedrongen waren. Bij de gevechten werden talrijke Fran sche krijgsgevangenen gemaakt en ook eenige Engelschen. De verliezen der Fran schen bij Amniersweilcn bedroegen 270 dooden. Volgens Zwitsersche. berichte|n had men zich reeds geruimen >tld op dezen aan val voorbereid, ’a Winders worden de Vo gezen diep met sneeü# bedekt en voor militaire operaties onbruikbaar. Daarom schijnen de Fransched zich een verbin ding in de vlakte tasschen Belfort en het Thanndal te hebben willen maken, dus de weg BelforU-Nieder Aspach Thann, doch het plan mislukte. f 1.25 1.50 1 50 190 dagelyks aangenomen aan ons Bureau: ten, den Boekhandel en de Postkantoren. PARIJS, 9 Dec. Officieel. Van de zeekust tot aan de Leie hebben artillerie- duels plaats. Aan de Aiane had een ar- lillerieduel plaats, waarbij wij vorderingen maakten. In Argonne hebben de artillerie en de infanterie aanmerkelijk terrein ge wonnen, waarbij verscheidene vijandelijke loopgraven genomen werden en een loop graaf door een mijn opgeblazen. Onze artillerie heeft de Manshoogten van vijan den gezuiverd. Hier en in Argonne heb ben wij over de geheele frontlinie vor deringen gemaakt. De krijgsverrichtingen ter zee. Drie Duitsche kruisers gezonken. LONDEN, 9 Dec. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Duitsche kruisers „Scharnhorst”, „Gneisenau” en „Leipzig" bi| de Falkland Eilanden (Z. Atl. Oceaan) geumken zijn. LONDEN, 9 Deo. (Reuter.) Officieel. Het Britsche eekador onder bevel van den vice-admiraal Frederick Sturdee ontwaarde op 8 Dec. ’s morgens te 7,30 uur bij de Falkland-eilanden de Duitsche kruisers „Soharnhorst”, „Gneisenau” en „Leip zig”. In den loop van den strijd, die daarop plaats had1, zijn de „Scharnhorst” die de vlag van admiraal Graff von Spee voer, de „Gneisenau” en de „Leipzig" gezonken. De „Dresden" en de „Nürn berg”, die tijdens het gevecht ontvlucht ten, worden achterna gezet. Twee kolen schepen zijn veroverd. De Britsche ver liezen zijn zeer weinig talrijk. Er zijn talrijke overblijfselen van de „Leipzig” en do „Gneisenau” opgepikt. De Duitsche Marine is door de nietiging van kruisers een joegebracht. seuau” zijn 11600 ton, die in 1906 van stapel zijn gétoopen. De Scharnhorst had een snel heid van 28.8 en de Gneisenau een van 22.5 knoop. De bewapening der schepen was gelijk; zij bestond uit 4 stukken van 21 c.M., 10 van 15 c.M., 14 van 8.8 c.M. en een torpedolanceerbuis. Elk dezer sche pen had een bemanning van 764 koppen. De derde gezonken kruiser „Leipzig” was van kleinere afmeting. Deze pantser- dekkruiser had een inhoud van 3250 ton was in 1905 gebouwd en droeg een be wapening van 10 stukken van 10% c.M. 4 machinegeweren en 2 torpedolanceer- buizen de bemanning bestond uit 303 man. e Zooals men zich herinneren zal heeft het Duitsche eskader, waarvan thans de drie sterkste schepen te gronde zijn ge gaan bij de Chileensche kust op 4 Nov. j.l. de Engelschen slag geleverd waarbij toen de Engelsche kruiser Good Hope in den grond werd geboord en de Mon mouth beschadigd op de kust is moeten vluchten. Het Duitsche eskader heeft blijkbaar den Atlantischen Oceaan opge zocht, teneinde daar op do bezittingen hun kans te wagen. Dit is hun niet mo gen gelukken. Het Engelsche eskader beeft hen aangetroffen en een zoodanig verlies toegebracht dat dit ruimschoots op- De strijd om Lodz. PETROGRAD, 9 Dee. In het Duitsche officieele communiqué wordt gezegd, dat de Russen by de ontrui ming van Lodz reusachtige verliezen zouden geleden hebben. Welk ver- trouwen(I) deze mededeeling verdient, blijkt uit het feit, dat de Russische troepen zich uit Lodz te middernacht van 6 dezer teruggetrokken hebben, terwijl de Duitschers gedurende 15 uren voor onze ledige verschansingen werkeloos gebleven zijn; bij de aan vallen daartegen hadden zij meer dan 10.000 soldaten verloren en durfden niet verder avanceeren. Eerst om 3 uur ’s namiddags op 6 Dec. kwamen zij aan, om te consta- teeren, dat er niemand meer tegenover hen stond, waarna zij de stad binnen trokken. Bij de verandering van onze stellingen in de omgeving van Lodz hebben wij geen enkelen soldaat ver loren. Wij hebben deze beweging slechts uitgevoerd, toen wy vastgo- steld hadden, dat de Duitschers er ge heel en al van af zagen om met hun aanvallen in deze streek voort te gaan. Onze beweging was Wolkomen onaf- Hlermee is de zaak afgeloopen. Want wat zou de verdediger kunnen zeggen, daar zelfs het verzoek om vernachtende omstandigheden te laten gelden in dit pro ces alH een beleediging moest klinken Na een korte beraadslaging kwamen do rechters in de zaal terug en onder adem- Jooze stilte sprak de president het dood vonnis uit. Daarbij vertrok Snoward- Starkhorst geen spier in zijn gelaat. Ik verzoek, dat het vonnis spoedig worde voltrokken, zei hij eenvoudig, alsof het do vereffening van een handelszaak gold. De ontmoeting van de koningen van België en Engeland. „Onder het doffe gedonder der ka nonnen, nauwelijks op vijf minuten afstand van de gevechtslinie, zoo 1 schrijft een ooggetuige in een En- gelsch blad, schonk koning George I de historische Kouseband-ordc aan België’s heldenkoning, Koning George, vergezeld van don prins van Wales en gevolgd door Lord Stamfordham en majoor Clive Wigram, kwam teaan even voor één uur in den namiddag. Ook kolonel Sir Pertab Singh en andere dappere Indische soldaten woonden de plechtigheid bij. werden in het hoofdkwartier ontvangen door den Belgischen koning en verscheidene Engelsche en Belgische stafofficieren, waaronder Prins Alexander van Teek en M. de Brocpueville, premier van België. Het Regiment was op de plaats van ontmoeting opgesteld. Velen der mannen, zoo niet allen, waren nog maar kort te voren in het gevecht geweest en toen de auto, waarin ko ning George gezeten was, aankwam en de twee monarchen elkaar hartelijk begroetten, barstten de Belgische sol daten uit in luide toejuichingen. Ge durende mijn langdurig verblijf in België sedert het begin van den oorlog was dit de eerste keer, dat ik Belgische soldaten hoorde juichen. Tot nu toe hebben zij hun deel in de wisselval ligheden van den oorlog met ware heldenmoed gedragen en met een opge wekte gelijkmoedigheid, maar ik kan mij geen andere dan deze gebeurtenis herinneren, welke hen er toe bracht op zoo’n wijze uiting te geven aan hun enthousiasme. ten wij er nu een einde aan maken, hoe eerder hoe liever, want verdere bespre kingen hebben toch geen nut meer, weet, dat ik ter dood zal worden oordeeld; gij moot handelen zooals gehandeld wijze, V"1 dwing voor de koele berekening, waar mee hij zijn misdaad had voorbereid on volbracht. Zonder eenige gekunsteldheid en op kalmen toon, alsof hij een onom- stootelijko waarheid uitsprak, noemde hij zichzelven... oen Napoleon op de geld markt. In zijn strijd had hij geen enkel krijgskundig middel aangewend, of hij wist uit het leven van den grooten kei zer een juist passend voorbeeld aan te w ijzen. Het is evenmin mijn doel hier te pralen, als om iets te ver goeil ijken, zelde hij tenslotte, nadat het publiek hem meer malen met verontwaardiging had onder broken. Ik handelde volgens vaste re gelen, on mocht ik weor tot mijn werk- wtt» o - kring terugkeeron, dan zou ik trachten de rechtbank den beschuldigde, I fouten te vermijden, die nu mijn onder gang hebben veroorzaakt. Berouw moet ge van mij niet vörwachten zulke ge moedsaandoeningen zijn mij onbekend. Als ik berouw moest hebben, dan zou het zijn, omdat ik Schwerdtner toen in den spoortrein niet mede uit den weg heb ge ruimd. Dat zou gemakkelijk genoeg ge weest zijn. Ik hield dit echter voor onnoodig, en deze domme neiging om hem to sparen deed mij een font begaan, die ik betreur, doch mijn noodlot wilde het zoo. Ik zie nu in, dat het mij niet zou geholpen hebljen, als ik hem bij het heftige tooneol ten huize van baron von Ellerich i kelijk had gedood, zooals Ik van was, zijn aanklacht zou vroeger 49) Vast vertrouwend op de verandering in zijn voorkomen, tijdens zijn langdurige afwezigheid, zoodat hij niet zou herkend worden ais den meineedigen oplichter, die gesignaleerd was door de politie, knoopte hij in verschillende plaatsen van I uropa en voornamelijk in Duitschland betrekkingen aan om zijn reusachtige plannen te doen slagen. Hij wist, dat hij daar nooit meer zoo’n gunstige gelegenheid zou krijgen, tot ei ken prijs wilde hij zijn plan uitvoeren, zelfs nog toen tot zijn verrassing de voor malige schoolkameraad Dobel hem in den veg kwam en hem herkende. Uit het merkwaardig briefje in Dobel’s horloge, dat Snoward met de portefeuille had; mee genomen om te doen gelooven aan den moord om te stelen, kon men eenigszins op maken hoe de loop van zaken geweest was. Snoward had den heer Von Dobel idtgenoodigd tot een heimelijk onderhoud, ter bespreking van financieele plannen Dobel kon niet anders denken of het was om met hem in compagnie te han delen. Dit lag echter niet in Snoward’s bedoeling hij begreep wel, dat Do bel thans zoo rijk was, dat geen win- PRIJSDERADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. *9*. f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per repel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Ik ver- ik '1 heb; doeltreffend, op afdoonde volgens hot recht van den sterkste. Hij maakte een buiging en ging j - bij alles wat nu volgde, bleef hij onverschillig, of de zaak hem niet ging. De officier van justitie liet echter deze gelegenheid niet ongebruikt voorbijgaan, om uit oen zedelijk oogpunt een veroor- deeling uit te spreken over zwendelarijen, die, helaas aan do bepalingen der wet ontsnappen. Hij wees er op, wat iomand als Snoward beduidt in onze hedendaag- sche maatschappij, een man van onbe twistbaar talent, een schurk, erger dan een oorlog en pestziekte, wiens misdaden goud opbrachten, on wiens goud vervol gens alweer misdaad voortbracht een tiran, wiens roofzucht meer verwoestin gen aanricht, dan de uitbarsting van een vulkaan, oen booswicht, wiens begeerte naar macht hem niet doet terugdeinzen voor een moord Uit eon wijsgeerig oog punt beschouwd is hij echter een mon sterachtig wangedrocht, dat ons vrees en bewondering afdwingt. Het meest bejam- merenswaardige is echter, dat Starkhorst niet kan worden geMraff voor de onder nemingen, waardoor hij honderdduizenden in de ellende heeft gebracht, en dat al leen hij wegens moord op het schavot kan worden gebracht. Over de jongste gevechten in den Bo- ven-Elzas meldt de Mülhauser Zeit. Nadat in het operatiegebied tusschen Belfort en Mühlhausen langen tijd rust geheerscht had, werd1 sinds Zondag we derom artillerievuur gehoord. Dinsdag en Woensdag was het kanongebulder bijzon-' der hevig, terwijl het Donderdag zweeg I en Vrijdag weer begon. Het waren he vige kanonades van de Franschen, die eon groote hoeveelheid ammunutio ver schoten, zonder de Duitschers noemens waard te benadeelen. Hevig beschoten word o. a. het idiotengeeticht van St. An dreas bij Sennheim. Nu en dan kwam het tot kleine gevechten op de wegen van Largitzen en Heimersdorf. Een bijzonder krachtige bestorming deden do Franschen op het dorp Ammersweiler, welke echter met bloedige verliezen voor de aanvallers werd afgeslagen. 1 Het Fransche bulletin van Vrijdag be richtte de bezetting van Onder-en Boven- Aspach, oostelijk van Thann. Dat bericht’ is onwaar beide plaatsen zijn in Duit- sten, hoe groot ook, zoo aanlokkelijk kon den zijn als de triomf, dien hij kon ge nieten door den grooten financier, wiens aangroeiende macht op de beurs hij wel licht benijdde, ten gronde te richten door het bekend maken van zijn schuldig ver leden. Het was een fout van Otto von Dobel, dat hij de gewetenlooze vastbera denheid van Snoward te gering schatte immers deze had behoefte om den onbe- trouw baren medewerker van zijn geheim uit den weg te ruimen. Er was geen ander middel, zoo hij zijn groote plannen wilde zien gelukken. Nadat de acte van beschuldiging met de getuigenissen van Frederik Schwerdtner, John Archer en Lodewijk Burger, slotenmaker, was voorgelezen, vroeg president der of hij schuld bekende. Snoward stond l»c- daard op van de bank der beklaagden i antwoordde op kouden toon „Ja I” Do rechters haalden met verlicht hart weer adem. Algemeen had men een wan hopige verdediging van den beklaagde verwacht, doch Snoward sprak alleen een rede uit, die echter toch grooten indruk maakte. Hij begon echter met de verkla ring, dat hij inzag, dat het volledig be wijs zijner schuld was geleverd, aange- Sohwerdtner en verscheidene andere personen hem hadden herkend, toen men1 hem gekleed had gezien met den grijzen mantel, den slappen hoed met broeden rand en den zwarten doek om kin en wangen. Hij wenschte geen medelijden op te wekken of vergevensgezind of bewon- Tegelijkertijd hief een militair mu ziekcorps het Britsche volkslied aan, gevolgd door dat van België. Toen de muziek weerklonk, stonden het breede vierkant infanterie en de aan wezige officieren in de houding. Toen stelde koning Albert aan ko ning George M. de Broqueville voor en den Belgischen staf van het hoofd kwartier. Evenzoo deed koning George met zijn staf. Verscheidene dappere officieren, die onderscheidingen hadden gekregen in dezen oorlog, werden voorgesteld. Bij het inspecteeren der troepen sprak de Engelsche koning tot velen der soldaten woorden van opwekking en lof voor hun moedig gedrag. Daarna stelden de Belgische troepen zich op en begonnen op een gegeven signaal langs de beide monarchen te marcheeren, met wapperende vaandels en onder de tonen van Belgische volksliederen. Koning George salueer- de, terwijl koning Albert naast hem stond. <m*u Er was een uitdrukking van innigerfl stn trots in de oogen van den Belgischen vorst. Hij zag er bleeker uit dan toen ik hem een maand geleden gezien heb, maar verder zeer wel, niettegenstaande zijn leven in de loopgraven met zijn beminde troepen. De bewondering is wederkeerig. Zij aanbidden hem en hy aanbidt hen. Nooit hebt ge zoo’n merk waardig hartelijke verhouding gezien tusschen een koning en gewone sol daten. Het is heel gewoon voor hem hun van zijn cigaretten te geven en hun om vuut te vragen en dan een oogenblikje met hen te blijven staan praten. Bij deze plechtigheid droeg koning Albert de eenvoudige jas en pet van een cavalerieofficier, zonder overjas. Koning George droeg een korte mili taire khaki-overjas, met zwart bonten kraag. De Prins van Wales en andere officieren waren in het gewone khaki. Het weer was dreigend en koud, maar de regen bleef weg. Na de inspectie betraden koning George, koning Albert, de Prins van Wales, Prins Alexander van Teek, de Indische prinsen met hun staf, even eens M. de Brocqueville en een paar officieren de plaats van de ordeuit- reiking. Hier deed koning George koning Albert het ordelint van den Kouseband om, het helder blauwe lint over het uniform hangend, dat de Belgische koning steeds in den oorlog gedragen heeft en overhandigde hem

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1