Prima Machineolie!!! Een flinke dagmeid. Prima Machineolie C. C. KROM, In oorlogstijd. Binnen Isua^L STATEN GENERAAL Gemengde Berichten. Rechtszaken. Stadsnieuws. 407® STAATS LOTERIJ. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht- BrRGERLIJKE STAND. Advertentiën hankelijk van eenige drukking van den vijand. BERLIJN, 9 Dec. Officieel. Uit Oost- Pruisen is niets bijzonders te melden. In Noord-Polen hebben onze troepen nauwe verbinding met de Russen, die zich sterk verschanst oostelijk vanMiazwe neergezet hebben. Bij Lowicz wordt de strijd voortgezet. In Zuid-Polen hebben de Oostenrijksche en Duitsche troepen opnieuw met succes gemeenschappelijke aanvallen ondernomen. Aan het Zuidelijk Front Servische overwinning. ROME, 9 Dec. Officieel. Uit het Servische Hoofdkwartier Servië heeft een volkomen overwin ning behaald. De steden Valjewo en Uzitze zijn op de Oostenrijksche troe pen heroverd, waarbij twee legercorp sen totaal werden uiteengeslagen. Er werden 20.000 gevangenen ge maakt, terwijl als buit werden geno men 50 kanonnen en een enorme voorraad munitie. ■MIWilMaifti** *iV 1 Do Serviërs hebben eeu belangrijke overwinning behaald. Aan de Daily Chro nicle werd gisteren reeds gemeld dot er groote vreugde boerscht te Nlsj over de Servische overwinning op den linker vleugel in de richting van Valjevo, waar de Serviërs Mal yen en Suhber bezetten. Do Oostenrijkers moesten in noordweste lijke richting vluchten, dharbij hun doo- d'eu en gewonden en aimnunitievoorraden achterlatend. Voorts werden er gevange nen gemaakt en voorraadsmagazijnen ver overd. De Oostenrijkers worden vervolgd en wel zoodanig dat hun geen tijd wordt gelaten nieuwe posities in te nemen oi nieuwe verschansingen te maken. Uit verdere inededeelingen blijkt dat de Ser viërs 3000 gevangenen maakten en oen groote hoeveelheid oorlogsmateriaal Ver overden. Het blijkt dat nu de Oostenrijksche troepen daar geheel geslagen zijn, waar bij de eerst door hen bezette steden Vel- jewo en Uzitze door de Sorviërs konden worden heroverd. Hot zeer aanzienlijk aantal gevangenen en de gemaakte krijgs buit toonen duidelijk aan dat deze laatste gevechten van bijzondere beteekenis zijn. Keizer Wilhelm. Keizer Wilhelm ls sedert oen paar da gen ongesteld, waardoor Z.M. verhinderd is naar het Oostelijk oorlogsveld te gaan. Ook Woensdag, zoo werd uit Berlijn geseind, heeft de Keizer het bed niet kun nen verlaten, echter beeft de Keizer het rapport van den chef van den generale® staf van hot veldleger over dén oorlogs toestand in ontvangst genomen. Ter dood veroordeeld. Ahlers, vroeger consul van Dultschland te Sunderland, als Engelschman genatura liseerd, heeft Ingehuldigd van verraad te Londen terecht gestaan, wijl hij Dult- sefiors geholpen beeft Engeland te ver laten, ten einde zich bij het Duitsche le ger te voegen. Ahlers werd schuldig be vonden en tor dood veroordeeld. Men schrijft uit Rijnland aan de N. R. Grt. Vroeger dan in andere jaren wor den we aan Kerstmis herinnerd Men waagt 't nauwelijks het woord Kerstmis op de lippen te nemen, zelfs te denken aan dat woord, dat sinds eeuwen van vrede en van liefde ge sproken heeft. Maar de tegenwoordige tijd vraagt niet naar gevoelens, naar oude begrippen. Heel onze beschaving, waarop we zoo trotsch waren, is voor feiten geplaatst, koel als ijs, waarover niet geredeneerd kan worden, die men moet nemen zooals ze zijn. Meer dan al het andere zal de ko mende Kerstmis het Duitsche volk treffen. Want Kerstmis is hier tevens het feest der familie I Vap heinde en ver komen de leaen van het gezin bijeen om de feestweek aan het einde des jaars tezamen door te brengen. Zelfs in arme gezinnen poogt men door sparen het noodige geld bijoen te krijgen om in de „Hei mat het Kerstfeest te vieren. Dat gaat door heel het volk, en wie ooit een Duitsch Kerstfeest heeft meege maakt, zal het nooit vergeten Alleen als er verliezen in de familie geleden zijn, branden geen tintelende lichtjes aan den altyd groenen den- neboom en in hoeveel families, m hoe veel huisgezinnen zal dat ditmaal niet fiet geval zijn Men behoeft slechts de advertenties te lezen om schrijnend in wreede werkelijkheid te gevoelen, wat zoo'n enkel regeltje zegt „er war unser Einzigsfcer" En al ia- dit niet het geval zegt niet een oud soldatenwoord, dat niet alle kogels treffen het gaat niet aan, een familiefeest te vieren, waar een, twee of meer leden van het gezin ver van huis een leven van ontbering lgden, ieder oogenblik door het nood lot getroffen kunnen worden. En alle liefde, die anders tegen het einde van het jaar aan den voet van de denneboom neergelegd wordt, put zich nu uit in de zendingen, ginds naar een der beide fronten, naar het slagveld. Deze week slechts konden de Kerst mispakketten verzonden worden en dagen lang zijn de loketten voor post- paketten belegerd geweest. Onver schillig of men er 's avonds of 's mor gens kwam, stonden er lange, dichte rijen van vrouwen en meisjes, met kistjes en pakjes in de hand, aan beide zijden gekenmerkt door de jdonker- roode strooken „Weihnachtspacket". Donkerrood, de' kleur van het bioeck dat zoo overvloedig stroomt! En nu de pakketweek voorbij is, rijden uur aan uur de gele postwagens, volgeladen met allerlei kistjes, en ieder uur, wanneer ik het station voorbij kom, zie ik op het gebetonneerde pleintje van aen postpakketdienst honderden, ja duizenden pakketten liggen. De postwagens rijden af en aan, laden hun vracht af, die in kleine handwagens verder gebracht wordt. Stapels hoopen zich op van pakketten, die in geel, geolied papier gepakt zijn met bloedroode strooken. Postbeamb ten, in uniform en in burgerkleeding, werpen ze elkaar als baksteenen toe en in de gereedstaande wagons wor den zij opgestapeld als steenen in een muur. En na weinige uren gaan de vol geladen wagons en komen er nieuwe. Postwagens voeren nieuwen voorraad aan, voorboden van het .Kerstfeest van 1914, dat door de bloedroode streep gekenmerkt is. Knut Hamsun over den oorlog. „Een EngelBch schrijver, die Hall Came heet, heeft mij geschreven om oen bijdrage voor een boek voor den koning der Belgen. En hij spreekt Britsch verontwaardigd over het lot van België. Zeker, wij weenen samen, wij weenen om het hardst. Maar ik moest hem herinneren aan het kleine Transvaal, toen de Engelschen daar aan |iet verwoesten waren en Kipling van de Boeren, „die beesten", riep delg ze uitToenmaals was Duitsch land het weroldgoweten, nu is het Engelands beurt. „Het militarisme, ja dat is erg ha telijk en moet volstrekt uitgeroeid worden in Duitschland. Maar de Brit heeft zich nooit zonder militarisme over de wereld verbreid. Hij heeft er nog een bloedig gat in Tibet mee ge boord, en ook toen weer een van de kleine volken beschermd. En nu onder dezen oorlogEngeland lijft priva- tim een Turksch eiland in en bezet privatim Perzisch gebied, alles vlak voor Ruslands neus. Maar militarisme O heere, nee 1 „Eens zal de dag aanbreken, dat de onnatuurlijke vriendschap tusschen Engeland en Rusland ophoudt. Dan kon het voor Engeland nog wel goed zijn om een onuitgeroeid Duitschland te hebben om aan te denken. Dat kon ook voor ons wel goed zijn, voor het kleine Noorwegen „Onder eiken oorlog heeft men sym pathieën en antipathieën. Hamsun heeft de zijne. „Maar," zegt hij, „ik wil me niet dommer voorstellen dan ik ben ik dank Engeland niet alleen voor 1905 en voor zyn bescherming van de kleine volken in het algemeen, maar ook voor duizend andere goede dingen, die zonder Engeland niet het bezit van de menschheid zouden zyn. Het is overbodig die op te sommen. Ik som ze ook niet op ten ongunste van Duitschland, dat mijn Germaansch hart en hoofd nader staat en blijft staan." (N. R. Crt.) Geïnterneerden, De geïnterneerde Belgch in Gaasterland zuilen niet verplaatst worden. De slaap plaatsen worden verbeterd. Voor de Belgen. Het stoomschip Badminton is gisteren nacht uit New-Orleans te Rotterdam aan gekomen met 27,500 quarters gestorte tar we (eon quarter l)erekend' togen 217% K. G.) Vluchtellngon kamp to Nuns peet. Naar wij vernemen, nadert de bouw van het vluchtelingenkamp te Nunspeet langzamerhand zijn voltooiing. Met koortsachtig*® haast heeft men aan den bouw gewerkt, omdat de legerplaats te Oldebroek, waar het kamp tot dusver gevestigd was, binnenkort ontruimd moest worden, en omdat den minister van bin- nenlandsche zaken van alle kanten aan vragen bereiken van burgemeesters, co mité'» en particulieren, die om verschil lende redenen de vluchtelingen niet lan ger kunnen houden en wenschten, dat zij in een regeeringskamp zouden onderge bracht worden. De regeringscommissaris van het vluchtoord te Nunspeet, dr. Hen drik Muller, heeft met zijn staf dag en nacht gewerkt. Verder heeft de minister nog verschillende verbeteringen gelast, ten einde geleidelijk tot den best verkrijgba ren toestand fn bet vluchtoord te geraken. Zoo heeft hij in de eerste plaats ervoor gezorgd, dat de vluchtelingen zich, be halve de in het belang van de orde nood zakelijke maatregel on, ook buiten het kamp mogen begeven, omdat, boewei in het kamp meer dan een uur gaans in den omtrek is en een kleine gemeente als Nunspeet uit den aard der zaak allicht bezwaar zal ondervinden van het vrij rondloopon van al de vluchtelingen, waar onder zich ook minder gewenschte ele menten bevinden, het toch onmogelijk aan gaat, deze wifDscbeo van hun vrijheid te berooven. Voort» heeft de minister gelast, dat de ontvangst van groepen vluchtelingen, wel ke te Nunspeet aankomen, niet langer zal plaats hebben met militair vertoon, maar zoo eenvoudig njogelijk zal geschieden. Vervolgens heeft de minister verschil lende verbeteringen gelast in de zit- en slaapzalen en doet de minister ook moeite, aan het vrouwelijk element in het toe zicht over het vluchtelingenkamp plaats te verleen en. Eindelijk wil de minister een proef ne men met de inrichting van enkele wijken van het kamp voor menschen uit een iets beterenstand, die daar dan zekere voor rechten zouden kunnen genieten, wellicht tegen een kleine vergoeding. In het algemeen beeft de minister het ernstige streven, er zooveel mogelijk een Belgisch dorp van te maken, waar de Belgische vluchtelingen als gasten van de NederlandBChe regeering worden be handeld, en elke gedachte aan een inter- nceringskamp weg te nemen. Schending van de onzijdigheid. Nader verneemt de N. R. Ct., dat Mr. v. R., de schrijver van het anti-Duitsch pamflet, onmiddellijk tegenover den Haag- schen inspecteur van de recherche, die hem, bijgestaan door een Rotterdamsch ambtgenoot, in hechtenis kwam nemen, erkend heeft, het pamflet geschreven te hebben. Er heeft geen huiszoeking plaats gehad. Mr. v. R. beeft aanstond» zelf uit eeh hoek oen paar pakken plamfletten voor den dag gehaald, die nog ingepakt waren, zooals hij ze van den drukker uit Leiden ontvangen had. Er zijn slechts enkele pamfletten verzonden (uit Deo Haag); spoedig kwam de schrijver (of schoon onder beroep op prof. Simons het feit niot strafbaar achtende) tot bet be sef, dat hot niet aanging, op die wijze de neutraliteitspolitiek der regeeriug te dwarsboomen. Toen hem uit de in-be- Hlagneming van Illustration enz. bleek, dat de overheid excessen in kranten en andere geschriften zeer afkeurenswaardig achtte, heeft hij onmiddellijk aan de ver zending een einde gemaakt. Van oen vertaling van hot pamflet is niets gebleken. De schrijver betuigde bij de in hechtenis, neming aanstonds zijn spijt over het gebeurde, dat hij te laat ongedaan had wachten te maken. Postpakketten voor Turkije. AMSTERDAM. Volgens mededeeiing van de Duitsche postadministratie zijn de Duit sche postkantoren in T u r k ij e tot na der order gesloten. Postpakket voor Frankrijk. Pakketten voor Frankrijk kunnen we der worden verzonden over Engeland. Pakketten met aangegeven waarde zijn niet, mot verrekoning wèl toegelaten, terwijl van hot verkeer zijn uitgesloten de plaatst® gelegen in de departementen Aisne, Ardennes, Aube, Marne, Haute- Marne, Mourthe-et-Miselle, Mouse, Nord, Oise, Pas-de-Calais, Haute-Saone, Seine- et-Moie, Somme en Vosgee. TWEEDE KAMER. Vergadering van 9 December. Voorz. Mr. H. Goeman Borgesius. Hefc Leeningsontwerp. De heer van Vuren r.k., namenl de Katholieke partij het woord voe rende, toonde aan hoe zyn partij het volle vertrouwen wil toonen in de Regeering waar deze zich in deze tijden boven alle partijen heeft geplaatst. Tegen het compromis dat tusschen den Min. en de Commissie van Rap porteurs is gesloten opperde spr. even wel bezwaren. De Minister is van zijn standpunt afgebracht, en de nieuwe belasting die er zal komen zal zwaarder druk ken dan de bedoeling is geweest. Spr. verzocht dan ook den Minister geen verdere concessies meer te doen. De heer Bos v.d. verklaarde dat waar de Regeering tot toenadering bereid is, hij ook gaarne overleg wil plegen. Dat de Regeering in de Me morie van Antwoord zegt dat door de besprekingen over het Leenings- voorstel in den lande een agitatie is verwekt vernam spr. met leedwezen. De Regeering brengt deze kwestie in verband met het oorlogsgevaar dat het land nog altyd dreigt. Naar spr. meening is zulks niet noodig. De Augustusgeest is volledig aanwezig, maar mag de Kamer niet ontslaan van het recht om voor het landsbelang op te komen. De heer Bos verwees nog naar het nobele artikel van den heer Stork, dat overal instemming heeft verkre gen. Spr. begreep dat de Regeering niet verder wilde gaan met de uitgifte der schatkistpromessen, gezien den toestand van 's lands financiën. Ech ter had zij nog langer gebruik kunnen maken van het crediet van de Neder- landsche Bank. Misschien had zij zich tegen 5 pCt. het noodige geld gedu rende drie jaar kunnen verschaffen. De Regeering deed dit niet doch achtte een geconsolideerde leening gewenscht. Men heeft o. a. de Nederlandsche Bank sterk willen maken voor het geval straks handel en nijverheid herleven. Spr. voorziet echter niet, dat de op leving zoo enorm snel zal gaan. De Regeering had dus langzaam-aan kun nen traenten in den nood te voorzien. Thans is het te laat om hierin ver andering te brengen. Spr. verdedigde de heffing ineens, die in alle kringen der maatschappij sympathie heeft verwekt. Indien de Regeering dit stelsel had aanvaard, had zij heel veel minder verzet ge vonden en had zij stellig meer in den geest van het volk gehandeld. Het psychologisch moment was uiterst gunstig om een vrijwillige bijdrage der rijksten te verkrijgen. Men zegt dat het geld aan heel het volk ten goede komt en dat dus het geheele volk moet by dragen. Stellig is dit zoo, doch alleen voor zoover het volk zulks dragen kan. In verband hiermede bestrijdt spr. de bewering van den heer Rutgers ter zake van de kapitaalvernietiging. Het denkbeeld van den heer de Meester om hefc begin der aflossing nit te stellen oordeelde spr. zeer sym pathiek. Spr. hoopte echter dat wanneer het geld er eenmaal is, en de leening zal slagen, dat de Regeering meer contact zal zoeken met het volk. De heer Tydeman v.l. vondt het voorstel-de Meester niet sympathiek. Het rentecijfer had naar spr.'s meening evengoed é1/* kunnen zijn. De vergadering werd daarna ver daagd tot Donderdag half twaalf. Onder de te St. Maartensdijk verblij vende Belgische vluchtelingen is ge bleken een Nederlander te zijn, vroeger vrijwilliger in ons leger, maar 13 jaar geleden gedeserteerd en uitgeweken naar België. Hij is op transport gesteld naar Bergen op Zoom. Mijnen. De twee te Vlieland aangespoelde mijnen zyn hedenochtend onder mili tair toezicht vernietigd. Te Tilburg wordt sedert Maandag morgen de 60-jarige A. S. aldaar ver mist. Hij is dien morgen naar de fabriek gegaan, waar men hem evenwel niet gezien heeft. Men vermoedt, dat hem een ongeluk overkomen is. Gezonken. Van een sleeptrein met baggerma- teriaal komend van België naar Hol land zijn gisternamiddag op de Wester- schelde boven Walsoorden een zolder schuit en een onderlosser gezonken. De bemanning is gered. Manieren-voorschriften. Indien we alle historische romans moeten gelooven, waarin we lezen van courtoisie en hoofschheid in vroeger eeuwen, dan manierde men toen beter dan nu. En als we denken aan de sierlijk gekuitbroekte jonge mannen op oude prenten en aan de keurige standen, waarin ze zijn afgebeeld, of aan de elegante been- en hoedzwaaien, waarmee ze hun strijkages maakten, moeten we dit nog meer gelooven. Toch schijnt ook reeds toen weieens onvolmaaktheid geheerscht te hebben; tenminste het „Tafelreglement" van het Oostenrijksche hof nit 1642 geeft ons hierop een eenigszins anderen kijk. Het luidt in vrije vertaling. „Heeren officieren wordt beleefd verzocht lo. Niet hun stoelen te wippen of zich met hun rug tegen de leaning er van te schurken. 2o. Geen te groote slokken te nemen en hun mond en knevels af te vegen vóór ze drinken. 3o. Niet met de handen te eten of de afgekloven beenen onder de tafel te weroen. 4o. Niet hun vingers af te likken; met hun handen hun bord schoon te maken, noch in het tafellaken han neus te snuiten. 6o. Zich niet beetsachtig te bedrinken Dus waren vroeger niet alle menschen welopgevoed. Openbare Vergadering. Naar wij vernemen zullen op de Openbare Vergadering, welke door den Nederlandsche Anti-Oorlog Raad be legd wordt in de Groote Zaal van den Dierentuin te VGravenhage op Dins dag 15 December a.s. als sprekers op treden Prof. M. D. Simons, hoogleeraar te Utrecht, Dr. J. v. d. Valk, rector van het Marnix-Gymn. te Rotterdam en F. M. Wibaufc, wethouder van Am sterdam. De vergadering zal worden gepresi deerd door Mr. H. C. Dresselhuijs, voor zitter van den Nederlandsche Anti- Oorlog Raad. De Rotterdamsche Rechtbank heeft gisteren veroordeeld P. de B., 34 jaar, bloemist te Gonda, ter zake van bedriegeiijke bankbrenk, tot drie maanden gevangenisstraf M. O., 36 jaar, arbeider te Reeuwijk, wegens diefstaf door middel van braak gednrende den de nachtrust bestemden tijd, tot veertien dagen gevangenis straf M. B., 30 jaar, arbeider te Reu wijk, wegens heling, tot drie dagen gevangenisstraf. (N. R. Ct.) GOUDA, 10 December. Lezing Prof. Kernkamp. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op het aanvangsuur van de lezing van Prof. Kernkamp, hetwelk half acht is. Tot Vrijdagmiddag vier uur zijn nog kaarten verkrijgbaar Turfmarkt 24 en ook 's avonds aan de zaal. Bivak-Mutsen. By het bericht van aankomst in Den Haag van de tweede partij mutsen, welke van hieruit werd gezonden, was eene in zeer vriendelijke bewoordingen gestelde dankbetuiging gevoegd voor het flinke aantal mutsen, dat reeds door Gouda werd afgeleverd (er werden reeds 200 stuks van hier verzonden en waarschijnlijk zullen deze week nog 100 stuks kannen volgen) en vooral ook voor de keurige afwerking en de goede kleur dezer mutsen. De breisters en degenen, die door hunne bijdrage het reeds bereikte resul taat mogelijk maakten, zullen zich on getwijfeld door deze waardeering ge vleid gevoelen. Er was evenwel nog eene andere mededeeiing bijEr zyn nog méér mut sen noodig 1 Giften voor dit doel en ook arbeids krachten zyn daarom nog steeds zeer welkom. Laat de gebleken waardeering dan ook eene aansporing zijn om nog mèèr te doen. Kaas. De minister van landbouw heeft op een verzoek van de afdeeling Berken- wonde van den Bond van Kaaspro ducenten, om zoowel den uitvoer van ongecontroleerde als dien van gecon troleerde kaas toe te staan, gunstig be schikt. Vrijwillige Landstorm. Wij herinneren er aan dat heden avond vanaf 8 uur in de bovenzaal van „de Harmonie" gelegenheid be staat tot aangifte voor de Vrijwillige Landstorm. Zij, die inlichtingen daaromtrent wenschen te ontvangen kunnen deze hedenavond daar bekomen bij het be stuur der afdeeling Gouda van „Volks weerbaarheid". De noodtoestand bij het onderwijs. Door tal van ouders van leerlingen is aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente het volgend adres gezonden Geven met verschuldigden eerbied te kc®nen ondergeteekenden, allen ouders van leerlingen der le Burgerschool voor Jon gens Hoofd de Heer J. Slop, dat zij gaar ne zouden zien, genoemde school weder ten dienste van het onderwijs werd ge steld, aangezien onder de tegenwoordige omstandigheden, hélaas, nog niet te be naderen valt wanneer de Earopeeeche oor log zal eindigen. Erkentelijk voor de sinds September j.l. getroffen maatregelen, waar door hunne kinderen fn dé 4 achtereen volgende middaguren onderwijs ontvingen in het gebouw der le Burgerschool voor meisjes, daar echter de ervaring den ouders en ook onderwijzers heeft geleerd dat een dergelijke regeling het Onderwijs schaadt; afgezien nog van het feit m maar 2 0 In plaats van 26 uur uur les ontvangen per week. Verder veroorloven zij zich Uw college er op te wijzen de thans bestaande toestand uit hygiënisch oogpunt zeker onbevredigd te noemen ia. De meisjesschool toch, van 8% v.m.tot 12% n.m. fn gebruik genomen door de meisjes, wordt reedB ten 1 uur weder opengesteld voor de jongens onnoodig te zeggen één half uur tijdruimte be slist onvoldoende voor een behoorlijke ventilatie is, terwijl tengevolge der meestal ongedurige weersgesteldheid in de komen de maanden de Scholieren 4 uor zon- van Vliet Dzn. alhier voor f 274. percel 15 (bouwmaterialen) aan A. N. de Lint te VGravenhagel voor f 458,50. ier onderbreking (b.v. verblijf „pen speelplaats of kleine wandeling) pgoodzaakt zijn in een dergelijk lokaal vertoeven. Vertrouwende ons beleefd doch drin gend verzoek door U in ernstige over- iariag zal genomen worden, zien we met belangstelling uwe beslissing tegemoet. Naar aanleiding van dit adres dunkt het ons niet ondienstig er op te wijzen flat werkelijk een weldaad zou worden bewezen indien de scholen weer tot flea normalen dienst zonden kunnen worden gebezigd. En wij meenen dat fl0 thans in de scholen gelegerde jfllitairen het zeker niet zouden be- ttenren indien hen een meer geschikte TOrblrjfplaats werd aangewezen. Pensioen verleend. Bii Kon. besluit van 12 Nov. j.l. Is Bgevolge de wet tot regeling van het liger onderwijs aan den heer J. G. Kropman als hoofd eener bijzondere jchool alhier een pensioen verleend van f 1394.— en bij Kon. besluit van 14 Nov. ingevolge de Burgerlijke Pen sioenwet, als onderwijzer bij de Rijks Normaallessen, een pensioen van f228.-. Het gevaar van de lokaaltrein. Hier en elders is reeds meerdere ma len gewezen op bet gevaar dat er be- gtaat nu de lokaaltrein Gouda-Schoonho- ven rijdt langs de open wegen ook bin nen de kom der gemeenten. Hkr ter stede valt als het meest ge vaarlijk o punt de Karnemelksloot op naar, indien niet tijdige maatregelen genomen worden ongelukken niet uitblijven kunnen. Van welke zijde ook komend is het niet mogelijk de aankomende trein te zien. Is het voor een voetganger, een volwassene althans, niet zoo gevaarlijk omdat deze zich eerst gemakkelijk kan vergewissen of een trein in aantocht is, voor een be stuurder van een vervoermiddel, hetzij wagen, rijwiel of auto is dit niet doen lijk, en kan een noodlottige botsing de een of andere dag niet uitblijven. Voor kinderen is de toestand al even ernstig, daar die er geen aandacht aan schenken. Het eigenaardige is dat tijdens het leg gen van de lijn en de werkzaamheden bij de aansluiting aan het net der Staats spoorwegen afsluitboomeü op de Karne melksloot waren aangebracht, welke wel degelijk werden neergelaten wanneer een trein passeerde. Nu ia er de dienst, de treinen passee- ren 10 maal per dag en de tijdelijke af- sluitboomen zijn weggenomen omdat in de Reglementen voor lokaal-spoorwegen alg deze afsluitboomen on de bediening daarvan niet verplichtend wordt gesteld. Hoe een dergelijke bepaling kan wor den gehandhaafd, waar voor ieder duide lijk is dat er gevaar bestaat, het moge wellicht onbegrijpelijk schijnen na de plaatsing der tijdelijke afsluitboomen, het kan niet ander» dan volkomen correct worden genoemd. Toch kan da* zoo niet blijven. Wan neer de Staatsspoor zelf niet ingrijpt, dan ligt het toch zéker op den weg der gemeente om te zorgen dat datgene wordt aangebracht waardoor onheilen worden Zoo het hier in Gouda is, zoo ls het op meerdere gedeelten onderweg. De be trokken gemeenten zouden waarlijk, tei beveiliging van do bewoners, goed doen, in tijde maatregelen te nomen, opdat geen ennoodige ongelukken gebeuren. Het Pont veer over de Turfsingelgracht. Burgemeester en "Wethouders heb ben de gunning der bediening van het pontveer over de Turfsingelgracht alhier aangehouden. Uitslag Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders heb ben de leverancie van materialen ten dienste der Fabricage in 1915 gegund perceel 1 (eikenhout) aan G. B. Kem- perman te Silvolde voor f 1999, perceel 2 (grenen- en vurenhout) aan N. V. Houthandel v/h F. W. van der Eist en Co. te Schiedam voor f 1081, perceel 3 (ijzer en staal) aan fa. J. H. Kok alhier voor f 130, perceel 4 (gereedschappen enz.) aan idem voor f 430,50. perceel 5 (lood en zink enz.) aan P. J. Spee alhier voor f 416,25. perceel 6 (verfwaren, oliën en teer enz.) aan C. C. Krom alhier voor f 942,77. perceel 7 aangehouden. Perceel 8 (grind) aan G. Pieterse tc Hardinxveld voor f2.37 per M3. Perceel 10 (zand) aan K. A. Dekker alhier voor f0.75 per M3 metsel- zand, f0.75 per M3 gewoon straat- zand en f 1.— per grof biggelzand. Perceel 11 (straatkeien) aan Pelt en Hooykaas te Rotterdam voor f3123.75. Perceel 12 (Waalstraatklinkers) aan Mij. tot verkoop van Waalsteen te Nijmegen voor f 16.50 per 1000. Perceel 13 (Vechtsohe straatklinkers) aan D. B. van Cappellen van Wal- sum te Arnhem voor f 17.44 per 1000. Pereeel 14 (Useelsteen) aan fa. J. G. Het verbod tot verkoop van wittebrood overtreden. Door de politie is hedenmorgen irocesverbaal opgemaakt tegen eenige lakkers en houders van verlofsloka- liteiten hier ter stede ter zake van het verkoopen van wittebrood, hetwelk bij bijzondere politieverordening straf baar is gesteld. Dit procesverbaal zal de betrokke nen niet aangenaam zijn, daar op de overtreding als bovengenoemd geen boete wordt gesteld doch hechtenis van ten hoogste zes dagen. Naar wy vernemen is het de be doeling der autoriteiten bij de minste herhaling van deze overtreding den voorraad tarwebloem bij de e.v. over treders in beslag te nemen. Een minderjarige, te Rotterdam thuis behoorend en hier zwervend aan getroffen, is door de politie naar de plaats van inwoning teruggebracht. De militairen. Naar wij vernemen vertrekken de miliciens der najaarsploeg der lichting 1914 van het garnizoen alhier Vrijdag a.s. naar de bataljons, waartoe zij be- hooren. Dinsdagavond hadden de militairen een heel genoegelijken avond door het optreden van de heer en mevrouw Speenhof f e.a. in de Nieuwe Schouw borg. Boskoop. In de Dinsdagavond gehouden raads vergadering, waarin 9 leden tegen woordig waren (afwezig waren de hee ren E. J. Grootendorat en J. Nieuwe- steeg) werd na mededeeiing van den Voorzitter van verschillende door Ged. Staten goedgekeurde besluiten behan deld Een adres eener commissie uit de Vereeniging „Volksonderwijs" alhier houdende verzoek om die maatregelen te willen treffen dat het openbaar onderwijs, hetwelk tengovolge het ge bruik der school door de militairen, in verschillende huipiokalen wordt ge geven waarvan verschillende niet aan billijke eischen voldoen, weer geregeld en in zijn vollen omvang als voorheen kan gegeven worden. Naar aanleiding van dit adres wordt door Burgemeester en Wethouders voorgesteld een crediet te vcrleenen voor den bouw van 4 tijdelijke school lokalen en deze lokalen te plaatsen op het terrein van de Wed. H. Knepper in de Nieuwstraat tegen betaling van 10.per week gedurende den tijd van gebruik. Na breedvoerige disenssiën (welke reeds gisteren werden vermeldt) wordt in stemming gebracht een voorsel van den beer van Gelderen om in plaats van vier, zeB lokalen te bouwen, welk voorstel met 3 tegen 6 stemmen wordt verworpen, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen; tegen de heeren Guldemond, Loef en v,an den Broek. Tot lid van de Commissie van toe zicht op het lager onderwijs in de vacature Schaum, welke als zoodanig heeft bedankt wordt met 7 stemmen benoemd mej. G. Goudkade-Hollmans mej, C. J. van den Broek-Jaspers ver-, kreeg 2 stemmen. De heer J. Hooftman F.Az. werd met 7 stemmen herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur; 2 stemmen werden uitgebracht op den heer C. T. Zwart. Met algemeene stemmen werd aan genomen een voorstel van B. en W. tot vernieuwing van den gaszmker van Reijerskoop naar de Rozenlaan, voor dit werk een crediet te verleenen van f590.- en de uitvoering onder hands op te dragen aan de firma G. Wilson te'sGravenhage. Vervolgens werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van B en W. tot onderhandsehe ver huring voor 1915 aan D. Blonk alhier van het thans by hem in gebruik zijnde perceel weiland liggende in den Voor- ofschen polder, groot 5 H.A. voor de som van f625. Besloten wordt een crediet toe te staan van f 20.000. voor het leggen van een gaszinker door de Gouwe, het leggen van een bnisleiding door de Gonwestraat tot de Dorpstraat O. Z. en het vervangen van de bestaande buisleiding van af laatst genoemd punt tot het Gondsehe Rijpad door 10,3 en 6 dnims buizen en de uitvoering van dit werk onderhands op te dragen aan de firma G. Wilson te 'sGravenhage. Daarna worden vastgesteld de sup pletoirs kohieren van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting voor het dienstjaar 1914. Ten slotte komt is behandeling een adres der commissie voor de ontwik keling der militairen om f 500.sub sidie nit de gemeentekas. Het voorstel van B. en W. om voor dit doel f 250.subsidie te verleenen wordt met 8 tegen 1 stem aangeno men tegen de heer Ottolander, welke zijn stem nader motiveert en verklaart daarom te hebben tegengestemd wijl door Z.Ed. als lid van genoemde com missie het voorstel om f 500.subsi die te verzoeken is gesteund. Bij de gebruikelijke rondvraag be spreekt de heer Loef de wenschelijk- heid om nu de Dorpstraat toch moet worden opgebroken voor het leggen der gasleiding de scorea bricks ter breedte van b.v. een Meter te vervan gen door klinkers. De heer Ottolander bespreekt de wenschelijkheid om naast de bestrating bij de brug welke toegang geeft naar de Wilhelminaschool, koolasch te doen brengen waarop do voorzitter ant woordt aan dit verzoek gevolg te doen geven. De vergadering wordt daarna ge sloten. Hoezeer de praktijk van het kwee kersvak vooruitgebracht is door onze uiterst praktische door en door be kwame oude boomkweekers is bier door de feiten gestaafd, maar dat die echte kweekerskennis van een Bos- kooper zoo grooten invloed gehad heeft op de cultuur van Oost-Indie is in ons land zeker nog niet genoeg gewaar deerd. Onze toen reeds hoogstaande dorps genoot, de heer T. Ottolander, vertrok voor 30 jaren met ouders en broer naar Oost-Indie, niet als ambtenaar, doch als boomkweeker. "Wat hebben wij al veel van den nu grooten cul- tnurman gelezen, dat deed iederen oud-collega hier goed. Hoe is hij nu weer de* ziel van het Rubber-congres en de Rubber-ten- toonstelling op Java. In de N. R. Ot. van Woensdagmorgen 9 Dec. lezen wij omtrent hem het volgende ten aanzien van het arbeidersvraagstuk op Java, door Dr. R. Broersma schreven naar aanleiding van het boek van T. Ottolander en E. Vervooren getiteld„Beknopte verhandeling over de economische voorwaarden waaron der de] rubbercultuur op Java wordt gedreven." Het spreekt van zelf, dat een hoofd stuk over het arbeidersvraagstuk op Java hier niet ontbreekt. De l king brengt ons spoedig naar Banjoe- wangi, waar het brandend is. Ik er niet over uitweiden, omdat straks de nieuwste gegevens omtrent het vraagstuk aan de orde zullen koinen. Maar hier vindt men stellig den heer T. Ottolander aan het woord en, zoo dra hij zijn feitenmateriaal achter den rug heeft, laat hij zich in ontvouwing van meening en denkbeeld kennen als de man, die zich jaren lang kon ver gewissen van den wezenlijken toestand van de geaardheid der bevolking, waarom het gaat, van de zorgen die zij ons baart, van de verdiensten welke zij bezit. Dat zijn een tiental keurige bladzijden, waarin een wijs man met vaste trekken een beeld geeft van de veelbesproken quaestie. Als een na tuurlijk uitvloeisel van zijn uiteenzet ting brengt hij het geheel nieuwe idee te berde, dat er en hoe er mandoer- scholen moeten komen. „De groote kwaal van de Indische jeugd, zoowel van den inlander zelf als van de Indo- Europeanen, is handwerk beneden zich te achten". Het staat er vierkanten even vierkant geeft bij een middel tot verbetering. „Dat weinige volsta als opwekking tot lezen en overdenken. Is hefc niet aardig dezen hupschen grijsaard te hooren, die deze zware dagen met algemeen bewonderde volharding en rust heeft gedragen? Want hij moge naar zijn aard en voorkeur op den achtergrond zijn gebleven, hij moge er helaas door enkele weinigen ook op gewenscht zyn, wij allen heb ben er ons tot onze verbazing van overtuigd, dat de gedachte van het werk in zijn hoofd, de uitvoering van het voornaamste in zijn handen bleek. Hij heeft uitgestald en achtte zich daarvoor geenszins te voornaamhij heeft vergaderd twee-, driemalen per daghij heeft de jury geleid en voor gelicht, hij heeft zijn deel genomen in de congresbesprekingen, hij heeft de byschotels toebereid en opgediend, hij heeft onverplicht meegedaan aan het monsters-trekken voor de keuring van h&ndelsrubber, kortom men dankt het succes van het intellectueeie werk de zer dagen voor een groot deel aan hem en, om iets van de tentoonstel ling te releveeren, hij heeft-persoonlijk de afdeeling voor het gewest Besoeki (waarover later) ingericht tot de volledigste en nit dien hoofde be. kroonde inzending, Hevea betreffende." de cultuur van Haastrecht. Dezer dagen is te Montfoort, waar hij verpleegd werd in het gesticht voor oujle mannen, plotseling overle den onze vroegere plaatsgenoot de heer J. v. d. Berg, oud-zouaaf van het pauselijk leger. Gisteren werd v. d. B. alhier op het R. K. kerkhof begraven. Thans woont er nog één oud-zouaaf in onze gemeente n.l. Joh. de Keizer, die als oud-medesfrijder van den Berg naar zijn laatste rustplaats geleidde. Moordrecht. Gisteren slaagde te Rotterdam voor het examen Vrije en Orde oefeningen de heer Ch. N. de Nooyer alhier. l«te j£i Trekking v. Donderdag 10 Dec, No. 12471 f 400. 20652 f 100. Prijzen van f 20. 9175 öftU 10826 86 54 10526 10688 10006 21 11104 11815 12001 12124 66 12606 12714 42 12836 18208 18877 13484 01 1U671 18600 18978 88 14498 14610 14620 14694 14908 ;5187 16651 58 15757 15889 19005 96 16249 10748 10607 17001 17487 17542 58 3 60 18610 54 18725 1 66 19886 18068 72 78 20128 29 20380 20649 20801 80 A Tfliütt 1 C H T E N. Gou la, io Deceuibor 1514. GRANEN: Onveranderd. Tarwe: Aeeuwsche 13,-- 4 13.2 mindere dito 12.50 4 J 12.75. Afwij kende u.75 X 12.25. Polder 11.35 X f 11.75. Rogge Zeeuwsche 1^ 50 4 11 50. Polder 10.—4 ƒ10 50. Buiten- landsche per 70 kilo 10.50 a 11. GerstWinter 9 50 a 10 Zomer 925. 49.75. Chevalier ƒ10.75 4 n-i Buitenl. voergerst per 65 kilo 4 Haver per H.L. 615 6.40 Per 100 kilo 12.75 4 r3 a5- Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo 8 50 4 9Kanariezaad ƒ20.—4 ƒ22.— p. H.L. Kar wijzaad per 50 Kilo 16 4 17.—. Koolzaad 13 4 14.— per 11 L. Erwten Kookerwten 18 4 19.Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 4 Boonen bruine boonen 15.50 4 *6.25 witte boonen 20.4 21,Paardenboonen 11.50 u 12.—Duivenboonen 11.50 4 12.25 Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mi>ed 12.25 4 12 75. Kleine ronde 12.50 4 f 13* Veemarkt. Melkvee goede aanvoer handel vlug en prijzen hoog. Vette varkens, goede aanvoer, handel vlug, 32 4 35 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vlug, 21 4 33 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vooruit 0.7a 4 1.20 per week. Vette Schapen, redel' aanvoer, handel vrijwel, ƒ29.4/36 Lamineren, goede aanvoer, handel vlug 20.a 26 Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug, 12.— 4 16.—. Graskalveren, geen aanvoer, handel Fokkalveren 18— 4 28 Eieren weinig aanvoer, handel vlug per 100 stuks, 10.4 ƒ12.—. Kaas, aangevoerd 55 partijen, handel matig. ie kwal. 42.— 4 44 adé kwal. J9-— G— Zwaardere 43.4 45.—. Noordhollandsche a Boter red. aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.60 4 1.65. Weiboter 1.50 4 f Aan het Westelijk Front LONDEN. 10 Deo. (Part. Hbld.) De „Times" verneemt uit Noord- Frankrijk, dat Dinsdagmorgen Duitsche granaten in Veurne vielen. Zij waren gericht op het spoorwegstation. Hoe wel de naastbijzijnde kanonnen waar schijnlijk nog zeven mijlen ver weg stonden, troffen toch twee granaten doel. Een granaat kwam neer naast een trein vol met Belgische gewonden. Tal van coupévensters werden vernield en drie man werden gewond. Het aantal gedoode slachtoffers van de aanslag van de „Taube" op Hase- brouck op Maandag bedraagt negen Briteche soldaten en vijf burgers; 25 personen werden gedood. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend te 11.40. Leeningsontwerp. De hoer Troelsira s.d. komt op tegen de verwijten der Regeering aan gaande het verwekken van agitatie. De Regeering mag zich ook in deze tijden niot beschouwen al» alleen-heer achere». De Volks vertegenwoordiging blijft ook nu verantwoordelijkheid voor de belan gen dos volks behouden, vooral omdat een zoo groot doel van dit volk gebukt gaat onder de zwaren economischen druk. Het is niet alleen een partij-zaak doch ook eon zaak van algemeen belang, dat de partijleiders d« moed hebben op het oogenblik dat zulks noodig is den Gods vrede op te zoggen en strijd te voeren op de wijze waarop zij dat gewoon zijn. Spr. erkende dat er in omstandigheden als wij thans beleven bijzondere grenzen aan de parlementaire verantwoordelijkheid moeten worden gesteld. Echter, zijn door de gevoerde actie noch'do onafhankelijk heid van het land noch het financleeio evenwicht van onzen staat in gevaar ge bracht. Evenmin was het de bedoeling oen parlementaire crisis uit te lokken. Door uitstel van de beslissing tot over 8 jaar is volgens spr. alleen bereikt dat do agitatie nog 3 jaar zal worden voort gezet. De algemeene belastingpolitiek blijft nu gedurende 3 jaar aan de orde gesteld door de Regeering, wat getuigt van oen slecht politiek beleid. De S. D. A. P.-le- den zullen niet voor dit ontwerp kunnen stommen indien niot het amendement- Vliegen wordt aangenomen. Wordt dit aangenomen don zal spr. met zijn partijgonooten overwegen of vóórstemmen mogelijk is. De heer Fock u.l.) verdedigde het door de Commissie van Rapporteurs met de Regeering gehouden overleg en dankte Minister Treub voor zijn tegemoetkoming, zoodat |spr. ook voor bet ontwerp kan stemmen. Met het amendement-Vliegen zal spr. niet meegaan. Hij betreurt het dreigen met gedwongen leening; de rente acht hij hoog doch zal hij er in berusten. De heer de Monté Verloren (c. h.) legt zich bij het ontwerp neer. Met de denkbeelden om tot 1918 niet af te lossen en nu reeds te besluiten tot een heffing ineens in 1918 kan spr. niet meegaan. (De zitting duurt voort.) Ook te Cnra9ao en Bonaire worden gelden ingezameld tot steun aan de noodlijdenden in het moederland. Ver schillende bedragen zijn reeds voor het Kon. Nat. Steuncomité beschik baar van het Koninklijk Meteriologiscli Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 754.3 te Munchen, laagste stand 744.5 te Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige Zuid. tot Zuid "West. wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien zelfde terapa- ratuur. GOUDA. GEBOREEN8 Dec. Pieter, ouders K. Vlaanderen en H. van den Bor. OVERLEDEN: 8 Dec. Christina Hornis, 5 j. 9. Maarten Schoonder- woerd 6 w. GEVRAAGD AdresGROENENDAAL 55. Niettegenstaande de BEKENDE SCHAARSCHTE van smeeroliën heb ik TOEVALLIG beslag Kunnen leggen op een GROOTE partij Af te geven BENEDEN de marktwaarde. Spoedige aanvragen in uw eigen belarig gewenscht. In Oliën, Telefoon 113. Groote Markt 2, GOUDA.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2