■f Prima Machineolie!!! H FirraaC. SMITS, Prima Machineolie Gouda Vooruit." HET VUUR HET ADRES VfiOR IEDEREEN. c. c. KROM, Oorlogsjoumal. Schoenhandel. BIn.ner5.laxa.ca.. TTIt cLe Peis Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichte n. Telegrafisch Weerbericht- Advertenliën Vrouwe ALEIDA FEITH, BIOSCOOP - LUGANO. Kleiweg- 48. Gouda. kennen, en de meteorologen hebben goe den hoop, dat de anno soldaten, daar ginds op de velden eu in de bosschen, niet al te zeer door de koude zullen worden geplaagd. Mocht echter oen stren ge vorst de wateren doen stijven en de aarde doen verkillen, dan zullen de veld- heeren hun „dooi-machines" aan het werk moeten zetten, die, die naar wij verne men, in de verschillend© vechtende legers róóds zijn ingevoerd, of anders in den maak zijn. De dooi-machine is een vinding der gouddelvers van Aljaska, het Noordelijk ste Noord-Westhoek je van Noord-Amerika, waar do grond gedurende het grootste ge deelte van het jaar oenige meters diep stijf is vastgevroren. Dunne buizen wor den 3 5 4 meter diep in de aarde ge boord. Deze buizen hebben aan hun on dereinde opzij gaatjes en "worden bij het boveneinde verbondon met de slang van een stoomketel. Op deze wijze ontdooit men do aardie door middel van stoom. Gob rek aan geneesmiddelen. Kr heerscht In Engeland gebrek aan geneesmiddelen. De Britsche Medische en Pharmaoetischo Veroeniging beeft zich thans ter beschikking der Kegeering ge stald, om door oen doelmatig samenwer ken te trachten' don nood te lenigen. Hèt Prince of Waloe-Fonds, dat thans een 100.000 pond loopt, zorgt voor de gratis levering t van medicamenten en verband- stoffen. Dit is des te noodzakelijker ge worden, doordat do prijzen enorm zijn gestegen. Tengevolge van hot Turksche optreden worden de "opium-voorraad klein, naar men zegt, zoodat ook aan dit ge neesmiddel gebrek zal komen. In Duitschland heerscht oen ware ge- necsntiddelen-nood. „Luohtdrukv e r,w ond'log en". Een eigenaardig soort wonden, waur- tueo do militaire arts in dezen oorlog kennismaakt, zou men „luchtdrukverwon dingen" kunnen noemen. Het komt her haaldelijk voor, dat iemand, die zich in de nabijheid bevindt van oen losbarstende granaat, niet door oen of ander projec tiel wordt getroffen, doch do werking toch ondorviudt, doordat uit neus en mond rijkelijk bloed stroomt. Dit is bet gevolg van do drukking der lucht, door de losbarsting van de granaat teweeg gebracht. De bloeding kan, bij tusschen- poozon natuurlijk, wel 14 dagen duren. Do luchtdruk heeft in zoo'n geval de bloevaten gescheurd, of ook, de patiënt heeft nitrosegasson ingeademd. .Zoo'n granaat-explosie kan ook ern stige storingen in het zenuwenstelsel te weegbrengen. Do pattónten waren dan <loor den schok op den grond geworpen, zonder ook maar oenig uiterlijk letsel op te loopen. De aandoening der zenuwen kunnen halllcinatles en zelfs wei zware toevallen, van die 15t minuten en langer duren, veroorzaken. Keu zoer merkwaardig geval is dat van een soldaat, die door een .granaat in den nek werd gotroffen. Hij werd absoluut niet gewond, doch van stondie af aan was hij gedoemd het hoofd geheel naar voren gebogen te houden, met de kin tegen de horst. Het is hem onmogelijk, het hoofd te bewogen, terwijl een Rontgen-opname toch toonde, dat er aan do wervelkolom niets mankeert. Officieele tegenspraak. Het Corr.-Bureau meldt In verband met het door den Ne- derlandschen' correspondent van het Göteborgsche Dagblad voor Handel en Scheepvaart aan zijn blad gezonden bericht, volgens hetwelk de Britsche Regeering stappen zou hebben onder nomen bij de Nederlandsche Regeering om een militair verdedigingsverdrag te sluiten, vernemen wij dat bedoeld bericht, op last van onze Regeering door Hr. Ms. gezant te Stock holm is gelogenstraft. Strenge censuur. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Oldenzaalt Hoe streng de censuur in Duitsch land. op lectuur uit ons land wordt toegepast, blijkt wel uit het volgende: Verschillende arbeiders, van hier en elders, die itt de textielfabrieken van Duitschland werkzaam en binnen onze grenzen woonachtig zijn, deelen ons mode, dat het hun streng verboden is, hun boterhammen dagelijks in Noder- landsche couranten over de grens mede te nemen. Men stelt deze arbeiders nu in de gelegenheid,, in do fabrieken papier ter inpakking hunner boter hammen mede te nemen. Zijn niet temin hun eetwaren in Nederlandsche couranten gewikkeld, dan wordt dit papier aan de gre.is in beslag genomen. Een merkwaardige tentoonstelling. Naar wij vernemen, zal er in de maand Januari te Amsterdam gele genheid bestaan iets zeer bijzonders te zipn in den vorm van een uitgezochte tentoonstelling van antiquiteiten, daar toe tijdelgk afgestaan door een aantal families. De tentoonstelling wordt ge houden ten bate van het Steuncomité en het initiatief daarvoor ging uit van de dames Röell—barojnesse De Vos van Steen wijk, Van LoonAegidins, MayFould, SchölvinckWjfester- wondt, RahnsenHooft en Six— Bosch I^eitz. Men zal op die tentoonstelling kun nen aanschouwen wat nooit üit de particuliere vertrekken van oud-Am- sterdamsche en andere families in het publiek te zien was. Kostbare oude meubelen, ként, glaswerk, bokalen, Razeil, kleederen, enz., enz. H. M. de Koningin is bereid be vonden om toe te staan, dat uit het Koninklijk paleis op den Dam velerlei kon worden uitgezocht wat zeer be zienswaardig is. De belangrijkste, fraai ste en aan de meesten totaal onbe- .konde stukken uit de particuliere ver trekken (logeerkamers enz.) van dat paleis, zullen tentoongesteld worden. Bovendien worden ook andere zeer merkwaardige dingen verwacht, o. a. een staatsie-mantel van wijlen den Gouverneur-Generaal Van Riebeek, Chineesche weefsels van onschatbare waarde en dergelijke zaken uit parti culier familiebezit. De directie der firma Fred. Muller is zoo welwillend om haar ruime en bijzonder geschikte lokalen en kunst zalen voor deze tentoonstelling af te staan. Vermoedelijk zal den 9en Jan. de opening geschieden. De tentoonstelling blijft 14 dagen (N. Ct.) Vliegtuigen boven Sittard. Mon meldt ons uit Sittard: Gister avond half zeven kwamen uit Z. rich ting twee vliegmachines die even boven Sittard kruisten en daarna in Oostelijke richting naar Duitschland vlogen. Geruimen tijd bleven zij op eenigen afstand van de Nederlandsche grens rondvliegen om daarna in de richting van Düsseldorf te verdwijnen. De zoeklichten, die bij korte tusschen- poozen werkten, leverden een fantas tisch schouwspel tegen de donkere lucht. In de op den lOen December j.l. te Amsterdam gehouden buitengewone algemeone leden-vergadering der cen trale Werkgevers Risico-Bank, werd als directeur benoemd de heer V. R. Y. Croesen. Door deze benoeming wordt voor zien in de vacature in de Directie der Risioo-Bank ontstaan, tengevolge van benoeming van den heer F. E. Posthuma, tot Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. t De Belgische vluchtelingen. Aan de 570 Belgische vluchtelingen, die op oep Kijnschip in de Waalhaven te Rotterdam waren ondergebracht, is thans boter verblijf verstrekt. Hot Uraniumhotel, thans nog in gebruik bij het Roode Kruip, dat 2000 bedden bevat, is daartoe afge in. Kvenzoo kunnen, daartoe opge ien worden 300 vluchtelingen, thans nog in logementen en toevluchtsoorden verblijvend. Rotterdam herbergt nog om- treeks 6000 vluchtelingen. De Minister van Blnnenl. Zaken maa!kt bekend, dat onder Ede een vluchtoord voor do huisvesting van Belgische vluch telingen in gereedheid wordt gebracht en dat hot bestuur van dat vluchtoord ter plaatse aanwezig is. De toestand van r de 18 gekwetste Bel gische militairen, verpleegd in het St. Elizabethsgasthuis to Amersfoort, is zeer Ook de vier zwaargekwetsten bevin- Bij wien de rekening? De Midd. Ct. schrijft: Do mijnontploffing die Zondag te Vlis- siïigen ontsteltenis en schade veroorzaakte doet ons de vraag stellen, of er dan geen mogendheid financieel verantwoordelijk kan worden gesteld voor do ellende ep de schade, die de door haar geplaatste mij nen veroorzaken bij neutralen. De vraag kon eigenlijk ook al gesteld worden toen Duitschland in den aanvang van den oorlog bekend maakte dat zij mijnen had gestrooid voor do vijandelijke zeegaten, en toen verschoidene neutrale schepen uit gebrek aan plaatsen, op een mijn liepen en zonken. In dat opzicht hoeft Engeland tenminste de neutra^ icheepvaart boter ingelicht. We hebben niet gehoord dat die vraag naar de financieole aansprakelijkheid daar voor ooit gesteld is. Misschien wel om dat het na zoo'n ramp onmogelijk is uit te maken totwelke nationaliteit de ont plofte mijn behoord©. Het is voor ons gevoel aoo onrechtmatig mogelijk, maar vreezen dat daar niets aan te doen is, zooals met zooveel dingen die aan do neutralen in dezen oorlog overkomen. Maar hier in Vlissingen hebben we met een geheel ander geval te doen. Men had hier Oen mijn, door een oor logsvoerende in aee geplaatst, onder den vordragswaarborg, dat die mijn, .zoodra ze mocht worden losgeslagen, onschade lijk zou worden. Do mijn is losgeslagen, bleek niet on schadelijk te zijn, en ontplofte op neutraal strand tot stoffelijke schade van de neutralen. Moeten wij dat nu maar alles als een noodzakelijk kwaad aanvaarden Ot kun nen wij de mogendheid, die de mijn in zee plaatste, ook aansprakelijk stellen voor het kwaad door haar vernieljngs- werktuigen aan neutralen berokkend Wat Zondag gebeurde, kan ieder oogen blik herhaald worden, want de jongste storm heeft nog veel meer mijnen losge rukt, die nu zoetjes aan door den Zuid{ westen wind naar ons strand drijven. En do gevolgen kunnen nog veel erger zijn dan Zondag men moet er niet aan den ken, wat er kan gebeuren als zoo'n ding eens tegen den gemetselden Boulevard-De Ruyter met zijn huizen ontploft. Bovendien er zijn nu nog geen men wchenlevens te betreuren. Maar hoe licht kah dat wel bet geval zijn 1 En zelfs in het geval dat zoo'n mijn niet van zelf ontploft, maar tot ontplof fing moet worden gebracht wegens het gevaar dat zij oplevert, er is ook dan geen reden om van een vergoeding voor de aangerichte schade te spreken tot de mogendheid die de mijn in zep bracht In zoo'n goval zou men zeer zeker eerst de nationaliteit van de mijn kunnen vaststellen. En in geval de mijn van zelf ontploft zal het, meenen wij, aan de dei akundigen allicht gelukken datzelfde te doen uit de brokstukken. We hebben hier nu langzamerhand al ervaring genoeg van de mijnen van verschillende natio naliteit. We brongen deze vragen met aandrang onder do aandacht van hen, die hierin iets kunnen doen." STATEN GENERAAL TWEEDE KAMKH. Vergadering van 10 December. Voorz. Mr. H. Goeman Borgesius. Het Leeningsontwerp. (Vervolg.) De heer de Geer q.h. is var. mee ning dat dè tegenstelling tnsschen heffing ineens en een-leening misver staan is. Een heffing ineens zou tot groote onbillijkheden leiden, een heffing, ver deeld over vele jaren, verschilt niet veel van een leening. Tegen de opcenten op de pefsoneele belasting heeft spr. groot bezwaar; liever ziet spr. evenals de heerTyde- man voorstelde, opcenten op de in komstenbelasting, en een surtaxe op de vermogensbelasting". De heer Marchant v.d. verdedigde de houding van zijn fractie, die zich naar aanlei^mg v*n het ontwerp vrij wenscht uit Fe spreken. Spr. betoogde dat de vraag of 275 millioen door heffing of leening verkregen, be- heerscht wordt door deze andere vraag: wat zwaarder moet wegen: spoedige dekking van het tekort door besparing of langzame dekking door oplegging van lasten naar draagkracht. Zóó staat de tegenstelling tusschen heffing ineens en leening. De heer Nolens r.k. merkte op dat de rechterzijde niet principieel staat voor een leening. Zg heeft vertrouwen in de Regeering, kiest daarom de zijde van de Regeering. Mogelijk is dat het volk meer voelt voor een heffing in eens. poch de Regeering dient ge steund, en hij hoopte dat de vrijwillige leening zal slagen. De Minister van Financien, de heer Treub, ving zijn rede aan, en betoogde dat de Regeering er niet aan gedacht heeft de vrijheid van critiek in het mjpste te na te komen. Men deed het echter voorkomen alsof er verschil was tnsschen de Re dering en" de voorstanders'van hef ing ineens, en dat was onnoodig. Avondvergadering. Do minister, de heer Treub zijn ede vervolgend, merkte op dat waar in de M. v. T. uitgesproken werd dat er nog steeds oorlogsgevaar is, dit geenszins is om de bevolking ongerust te maken. Al vreest de Regeering niet eiken dag, zooals in 't begin van de crisis dat het land in oorlog zal geraken, telkens kan er toch «ai internationale quacstie ont staan. Men vergete niet dat die moge lijkheid nog steeds bestaat. Do paniek in Augustus was gevaarlijk, maar de ge rustheid van thans kan ook gevaarlijk worden. Indien or geen oorlogsgevaar bestond dan zou het onverantwoordelijk zijn, het leger nog steeds gemobiliseerd te houden, waardoor ontzettende persoonlijke en eco nomische lasten op hot volk drukken. Het land moet nu fiuantieel onafhanke lijk blijven, daarvoor moet gezorgd wor den. Ton aanzien van de Ned. Bank is de Minister niet zoo optimistisch als de lieer Nierstrasz hoe de werking zou zijn in oorlogstijd weet niemand. Tot de oorlogsuitgaven dienon ook ge rekend te worden de economische uitga ven voor niet-productieve doeleinden; de gemeenten die in nood verkeeren zullen geholpen worden. De raming van 275 millioen gulden zal waarschijnlijk niet precies kloppen, maar bij de begrooting zal blijken of onder oor logskosten te veef of tb weinig is ge hoekt. Met andere landen kunnen wij ons niet vergelijken, en evenmin deze tot fi- nantieel voorbeeld stellen. Het verschil of men zich op een oorlog voorbereidt, of op de mogelijkheid vvan een oorlog, is groot. Het geld, dat hier gevraagd wordt, is niet voor opgeblazen fabrieken, of voor in den grond geboorde schepen, maar voor het stilstaan van den handel verminderde producten. De credletbehoeften zijn groot. Zijn er al sommige bedrijven, die ondanks den oorlog geen schade le den, zeer vele zijn er totaal geruïneerd. Voor hen, die hun bedrijf aan den gang konden houden bestaat behoefte aan cre diet Door een heffing ineens van de vermo gens zouden zeker getroffen worden groote bedrijven. Ging men alleen de vermogens belasting bezwaren, dan zou men niet krijgen wat ieder wil, belasting naar draagkracht. Indien een afneming van vermogen kwam, zou vooral de arbeider lijden door het verdwijnen van bedrijven, „Het Volk" wil wel de heffing ineens, maar dat is niet het Nederlandsche volk. De belastingsplannen van den Minister zullen aan het einde van de zitting 1915/1916 ingediend worden. De Minister hoopte dat deze wet, zoo sterk aangevallen nog eens een echt na tionale wet zal worden. De heer Bos repliceerde en toonde op nieuw aan hoe juist door het ontwerp ongerustheid in het land is ontstaan. Overdreven noemde spr. de haast waar mede dit ontwerp gekomen is niemand verwachtte in de Decemberdagen een de bat dver een vaste belasting voor 15 jaar. De vergadering werd te twaalf uur ver daagd tot Vrijdagmorgen 11 uur. De heeren De Meester en Bos hebben de volgendle amendementen voorgesteld In art. 10 te lezen, dat de aflossingen in plaats van den len Februari 1916 zullen aanvangen den len Februari 1918; In art. 34 in plaats van 20, te lezen 12 opoenten op do grondbelasting en do peraoneele belasting in 1915, 1916 en 1917 In art. 35 in plaats van 33, te lezen 25 opcenten op de bedrijfs- en vermo gensbelasting van 1915 tot 1918; In art. 37 in plaats van 10, te lezen 7 opcenten op den gedistilleerdaccijns. HH percentage van het bedrag der lee ning (voor de vrijwillige zoowel als voor do gedwongen), dat is af te lossen, wordt oorgesteld als volgtin 1918, 1919 en 1920 telkens 6 pCt., in 1921 6% pCt. in 1922 7 pCt., in 1923 8 pCt., in 1924 pCt., in 1925 9 pCt., in 1926 10 pCt., in 1927 10J4 pCt., in 1928 11 pCt. en in 1929 11^ pCt. Van den ouden stempel. Men schrijft ons uit Woudrichem Hij is vijf-en-zéventig, onze vriend Dejóde, maar hij legt het tegen een van vijf-en-twintig niet af, vooral niet als het op marcheeron aankomt. De zer dagen had hij iets vernomen van het ouderdomspensioen en daar hij, wat den leeftijd en de andere ver- eischten betreft, in de termen viel, deed hij stappen om in het bezit te komen van de" twee pop 's weeks, Het gevolg van zijn stappen, was, dat hij voor den Raad van Beroep té Her togenbosch moest komen. Van Woud richem naar Den Bosch reizen is geen kleinigheid, vooral niet voor iemand uit de oude doos. Hij had geïnformeerd hoe hij er het best kon komen en men had hem gezegd, dat hij te Heusden de tram kon pakken. Van Woudri chem naar Heusden echter is onge veer drie en een half uur marcheeren, en daarbij moet je zorgen op tijd aan de tram te zijn. Dit laatste nu vond hij nog het lamste van alles. En dan nog te reizen met een stoom vervoer middel Wie zon er in zijn tgd aan gedacht hebben. Hij peinsde er niet lang over, doch maakte kort be raad. Om 10 uur gistermorgen moest hij in Den Bosch zijn. Woudrichem Den Bosch is zoowat zeven uur te voet. En onze vijf-en-zeventigjarige stapte om twee uur 's nachts uit zijn bed, kalefaterde zich wat op, smeerde zijn machine met een stuk of zes boter hammen en een pot koffie en om drie uur zette hij zijn onderdanen in be weging, naar Den Bosch, waar hij juist om tien uur voor de poorten van het paleis van Justitie stond, om er zijn zaak te verdedigen. Eu toen hg 's middags terug moest, dacht hij er nog een oogenblik over, of hij maar weer niet zou loopen. Maar toen liet hij zich toch overhalen óm de tram te nemen tot Heusden. Maar van Hensden naar Woudrichem lapte hg het 'm weer per peder. En laat in den avond kwam hg hier aan, zoo opgewekt en frisch alsof hij pas \iit zijn bed kwam.* Onder het rundvee van den heer Sipman te Anna Paulowna is mond en klauwzeer uitgebroken. Er werden 28 stuks vee onteigend, waarvan meer dan de helft werd vernietigd. Het overige vee is geslacht. Ds. Hendriks, predikant bij de Hery. Gem. te Surhuisterveen, studeert aai de Groninger hoogeschool in de medi- cijnen. Na zijn artsexamen blijft hij predikant om aldus op tweeërlei wij* de measchheid te dienen. Men seint ons uit Hansweert: De Nederlandsche goederenboot „Jeannette" kapitein Lindenvergh van de reederg H. Braakman Co. Rot terdam is gisterenmorgen op de Schel de bjj Hoedekenskerke omhoog geva ren en blijven zitten. De boot is geladen met stukgoede ren van Rotterdam naar Gent. De kapitein heeft gisterenavond om adsis- tentie laten vragen, doch wegens dik ken mist, konden geen sleepbooten vertrekken. De grootste kaars. Q| Onlangs is op Long Island de grootste kaars ter wereld vervaardigd. Deze zal ter eere van de nagedachte^ nis van den milllionnair Pierpont Mor gan branden. De Italiaansche congre gatie der kerk van Onze Lieve Vrouwe van Karmel heeft voor dit doel f 3750 gegeven, ajs een bewijs van dankbaar heid der Italianen, voor wie Pierpont Morgan veel gedaan heeft. De reuzen- kaars, die in het Vaticaan eeu plaats zal vinden, mag slechts op Allerzielen branden. Op deze wijze zal zij honder den jaren kunnen duren. Als de kaars geregeld brandde, zou 't negen jaren kunnen uithouden. 4.5 Maand lang is er aan gewerkt, geen wonder, de door snede bedraagt aan den voe4-45 c.M. en boven 16 c.M. Zij is geheel uit welriekende bijenwas vervaardigd, die speciaal voor dit doel uit Italië is aangevoerd. De pit werd te Neuren berg volgens een geheime methode gefabriceerd. De reuzenkaars is met hout-relief-werk en met kleine gouden blaadjes versierd, die meer dan f750 kostten. Morgan's portret, omgeven door een krans van z'n lievelings bloemen, de Amerikaansche „beauty rozen", is in olieverf op de kaars geschilderd. GOUDA, 11 December. Postvervoer Gouda—Schoonhoven. In verband met de met ingang van 16 dezer aanvangende postverzending per lokaaltrein GoudaSchoonhoven zijn aan het postkantoor alhier voor- ioopig de volgende buslichtingen vast- van. v.m. n.m. Naar Stolwijk 7.55 11.50 5.— Bergambacht Ammerstol Schoonhoven 3.40 6.n.m. 8.50 n.m. Vrijwillige Landstorm. Naar wij vernemen hebben gisterenavond 19 personen opgegeven voor de Vrijwillige Landstorm, terwij* nog een aantal jongelieden zich, na toestemming hunner ouders of voog den, zal doen inschrijven* i „Gouda Vooruit". De Vereeniging „Gouda Vooruit" zal Dinsdag 15 Dec. a.s. in eeu der bovenzalen van „De Róunie" een alge- meene vergadering houden, waarifi aan de orde komen o.a. het Jaarver slag over 1913, de Rekening en Ver antwoording van den Penningmeester en de Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren G. Boa ters, E. van der Werf en W. A. Hoyng, die terstond herkiesbaar" zijn. Betaal- en Credietmiddelen. De heer A. de Goederen, accountant hier ter stede, heeft gisterenavond voor de leden der Goudsche Winkeliera- vereeniging en andere belangstellenden een overzicht gegeven van de betaal- en credietmiddelen, wélke in den han del worden gebezigd. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter, den heer A. D. van Vretuningen, verkreeg de heer do Goederen het woord. Spr. begon met een verklaring te •rigeven van het ontstaan der betaal middelen, hoe de behoefte zich daar aan had geopenbaard zoodra er bezit was gekomen, hoe de betalingen ge schieden door den ruilhandel, hoe later metalen daarvoor werden gebruikt, in baren van verschillend gewicht, waarna langzamerhand de muntstukken ge komen zijn. Deze dateeren in Europa reeds van c.a. 200 j. v. Ghr., dochm Azië moeten deze reeds veel vroeger hebben bestaan. Toen de behoefte aan een ander betaalmiddel werd gevoeld, is het papieren geld ontstaan dat door een circulatiebank werd uitgegeven. In de meeste landen is maar ééncir* ■fetiebank, in Amerik zijn er echter «eer. Hier te lande is de Ned. Bank de circulatiebank, welke het bankpapier «itgeeft. Van deze instelling werd door spr. een en ander medegedeeld. Na een korte schets van hetgeen deze Bank heeft doorgemaakt van af Wr bestaan, behandelde spr. de be tekenis dier Bank in deze crisis en «psciaal in de Augustus-dagen, toen detoestand er zeer ernstig uitzag. De ^lichting betreffende de dekking der Bank werd toen gebracht van {•40.— °P f20.— waarde voor elke ilOÖ.— die aan bankpapier werd uit gegeven. „Toen is voor 25 millioen Sverbons aangemaakt, waarvan niet jee^r dan 19 millioen is behoeven te fgden uitgegeven. Spr. wees nog op 'Ij wettelijke aansprakelijkheid der 5ed. Bank voor de bankbiljetten, welke toot 1904 alleen ten opzichte van de 38jjjrntbi]jetten bestond. Spr. behandelde dan de wissel als betaalmiddel, wees er op dat deze een Ct rol speelt in het handelsver gaf een verklaring van de han delsbalans, de wisselkoers en de goud reserve, die elke circulatiebank moet o' Ook deelde spr. een en ander over de beteekenis van chèques, oniessen, accepten en assignaties. Yen aanzien van de credietmiddelen noemde spr. de verschillende vormen waaronder geldleening kan plaats heb ben. Zoo verklaarde spr. de beteekenis v»n blanco crediet, crediet met zakelijk onderband en met persoonlijke zeker- hads8telling, borgtocht, waarbij spr. de rechten en verplichtingen van bor- toelichtte, door te wijzen op de markten, geschikt, goedkoop en vlug aan te voeren en goede prijzen te maken. In den omtrek van Stolwijk neemt deze teelt reeds grootere afmetingen aan, die door de exploitatie der lijn Gouda—Schoonhoven stellig zal worden bevorderd. Slechts door eene zeer geringe ver hooging der polderlasten kunnen hier de waterschappen veel doen. hebben, mede ov Wettelijke bepalingen,» die daarvoor gelden. Vervolgens kwam spr. tot de beteekenis van hypotheek, beleeuing en prolongatie, waarbij hij wees op de groote waarde, die het kadascer heeft, waar informaties kunnen worden ver kregen omtrent het al of niet belast zijn van perceelen. Ook de juiste be teekenis van een crediet-hypotheek werd door spr. verklaard, Spr. besloot met eenige mededee- lingen omtrent het in den jongsten tijd opgerichte conéortium voor den geldhandel, waardoor wel velen waren geholpen^ doch waaraan toch nog al bezwaren verbonden waren. Van de daarop door den spreker geboden gelegenheid om vragen te stellen, werd door eenigèn der wei nige aanwezigen gebruik gemaakt waarna de voorzitter den inleider dank bracht voor zün voordracht, waardoor hij verschillende belangrijke zaken, den handel betreffende, en waarmede niet ieder vertrouwd is, aan de belangstel lenden heeft kunnen mededeelen. Soleer en Hesse. Zondag a.s. treedt in den Nieuwen Schouwburg alhier bet Ensemble Sol- Ber en Hesse op, waarbij meerdere specialiteiten behooren, die hun nieuw ste creatiën hier ten beste komen geven Opgevoerd worden o.a. „Plan X 3"f transformatieschets v. Henri Stoethoff Dagobert wordt studeiR, succesblijèpel in 1 bedrijf van J. Halleman. Het programma biedt overigens nog verscheidenheid van nummers van allerlei aard. Wijziging spoordienst Goudaden Haag. Met ingang van Zaterdag 12 Dec. is £e volgende wijziging gekomen in de treinenloop Goudaden Haag Trein no. 656, vertrek van Gouda 2.05 n.m. en aankomst Haag 2.48 n.m. is vervallen. Deze trein vertrekt thans Gouda 213 n.m. en komt te 's Graven hage aan te 2.56 n.m. Deze trein stopt op allle tusschenstations. Boskoop. De Arr.-Rechtbank te 's Gravenhage heeft gisteren uitgesproken het fail lissement van A. Houtman, boom- kweeker, alhier. Tot rechter-comm. is benoemd Mr. J. G. Gratama, tot uurator S. J. Ruizeveld. Haastrecht. •Buurtspoorweg GoudaMontfoortUtrecht. Het comité voor onzen buurtspoor weg Gouda, Haastrecht, Oudewater, Montfoort, Utrecht, tracht nu ook bijdragen te verkrijgen van de polders en waterschappen, die belang hebben bij de totstandkoming dier ijzeren baan. Moeilijk is -aan te nemen, dat die ook niet hun groot belang in deze zouden inzien, want alleen op landen, die in de nabijheid van den spoorweg zijn gelegen kan er sprake van zijn met financieel succes het gewone boerenbedrijf in den teelt van groen ten, kool en tuinproducten te veran deren. Alleen aansluiting aan het spoorwegnet maakt het mogelijk deze producten in volle doorgaande wa-' gonladingen op alle, ook vreemde INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Soeplijsten Armenzorg. Evenals in vorige jaren houdt zich de Onderstandscommissie van Armen zorg aanbevolen voor de toezending van soeplijsten. BERKELBACH v. o. SPRENKEL. VAN WALSEM. GOL, Secretaris. Gouda, 9 Dec. 1914. De Nederlandsche Taal. Gouda, 11 Dec. 1914. Mijnheer de Redacteur, Wakker geschud door den Europee- schen oorlog, ontwaakt allerhoge ons nationaal bewustzijn en ook onze mooie taal trachten we „van vreemde smet ten vrij" te houden. Een fout, die meer en meer gemaakt wordt, trof mij bijzonder in een stukje in uw blad van gisteravond, namelijk het weglaten van het voegwoord „dat" Ik lees daar: „geven te kennen, dat zij gaarne zouden zien, genoemde school weder ten dienste van het on derwijs werd gesteld", „zij veroorloven zich er op te wijzen, de thans be staande toestand onbevredigd (onbe vredigend?) te noemen is", en later weer: „onnoodig- te zeggen één'half uur tijdruimte onvoldoende is". Ik wil niet voor schoolmeester spelen en twijfel niet, of de samenstellers van het. adres, waaraan ik mijne zinnen ontleende, zijn even goed als ik met onze moedertaal op de hoogte. Mijn doel wa§ slechts te waarschuwen tegen een slordig gebruik van die taal en op te wekken tot het vermijden alles, wat aan hare schoonheid afbreuk zou kunnen doen. Hopende'dat u, door het opnemep van ait stukje, daartoe wel zult willen medewerken, verblijf ik gaarne i Hoogachtend, SCHUITEMAKER. iFOSTEKyliTETST Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de 2e helft der maand Nov. niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven. Hoofdbe8toller, Druten. Laan, v. d. Driel. R. Hulptelegrafist, 10 Rotterdam. Willems, Karei, Nieuwerkerk Briefkaarten. Backer, de Halsteren. Henlete Amsterdam. Jong ter Beek, Sam de Utrecht. Meijer, Lena ,J* Tonissen Triet, P. W. van Verklij, M. 1 zonder adres. Buitenland. Meerten, Mad. H. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. BOULOGNE via LONDEN, 10 Dec. (K. 5. d.) Ik beu, seinde - de correspon dent van Reuter, zoo juist teruggekeerd uit Armentières en omgeving dat li. Dins dag bevrijd ia van de Duitachers, die er uitgeworpen zijn en teruggedreven tot achter de ariitlerieetelliageu door de Brit- fiche troepen na wekenlangen bloedigen strijd. De stad heeft gruwelijk geleden van het DuitScbe bombardement. De vij and schijnt zijn geschut voornamelijk ge richt te hebben op monumenten en fabrie ken. Len bijzonder verwoede aanval werd' gedaan op Houplines, een voorstad met talrijke fabrieken, waar geen huis onbezet gebleven. Alles is platgebrand, kerk stadhuis zijn vernieid. In Armentières dezelfde verwoesting. De correspondent liep door verlaten en doodstille straten tusschen huizenreeksen met stukgeschoten gevels en vernielde daken. Overal waren aanwijzingen, dat de stad stelselmatig was geplunderd. De Duitschers hebben de stad tweemaal bezet, den eersten keer stelden zij zich e tevreden de voorraden uit de winkels te halen, inaar bij den tweeden keer dwongen zij de bewoners alles af te geven, wat zij bezaten. Een ieder, die verdacht werd niet terstond het zijne at te staan, werd met den dood bedreigd. Na bet vinden op straat van het lijk van een Duitsch soldaat werden raadalwlen en andero notabelen gevangen genomen als gijzelaars. Men stond reeds op het punt hen te fusilleer en, toen een officier Duitschen commandant van de stad mede deelde, dat de soldaat gedood was bij dronkemansruzie door eenige kameraden, Toen de oorrespondent Armentières ver liet, werd 'het geluid van het gedonder van geschut gehoord uit de richting van Rijssel. De scherpe knal van do Fran- sche 75 m.M. vermengde zich met het doffe gebrom van de Engelsche houwit sers en het gedonder van de Dultsche batterijen. Hbld. Aan het Oostelijk Front PETROGRAD. De bevolking in Lodz dat geheel ontbloot is van levensmiddelen welke onmogelijk kunnen worden aange- ivoerd, ontvlucht uit vrees voor geweld pleging door de Duitschers en is in troe pen van duizenden op weg naar War schau. Hbld. Zuidelijk Front KGNSTANTINOPEL, 10 Dec. (Offi cieel.) De Russen hebben gisteren, be schermd door oorlogsschepen, een poging gedaan bij Gonia ten zuiden van Batoem te landen, om onze troe pen in bet flank aan te vallen. Zij werden echter genoodzaakt terug trekken onder zware verliezen. Twee kanonnen vielen in ónze handen. Onze cavalerie bökffc iö |iet vilaject Wan een Russische ruiterftknv slagen. Wij hebben ook een. Russisch» aanval afgeslagen ten oouten van Wan aan de Perzische grens. De Russei leden -u^pzienlijke verliezen. nval afge- Gouda. Rotterdam. Baarle Nassau. Rotterdam. Brieven. Bruxelles. NIEUWE UITGAVEN. Boelants Almanak 1915 is bij den uitgever H. A. M. Boelants te Schie- dam verschenen. Dit kleine handige boekje vormt ook thans weder een staats almanak in miniatuur. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 11 Deo. Het communiqué van gisterenavond meldt Gisteren hebben onze aviateurs op nieuw en met succes zestien bommen geworpen op het station en de vlieg- tnigloodsen te Freiburg in Breisgau. De aviateurs werden hevig beschoten, maar konden ongedeerd terugkeeren. Duitsche onderzeeërs. LONDEN, 10 Dec. Te Dover maakte men zich hedenmiddag zeer ongerust wegens het vuren van de kauionnen in de haven. Duitsche onderzeeërs moeten tot tweemaal toe een poging hebben gedaan de marinehaven' binnen te dririgen. Zij werden echter terug gedreven. Een officieele bevostiging van dit bericht is dog niet ontvangen. BERLIJN, 10 Dec. Uit Konstan- tinopel wordt aan het „Berliner Tage- blatt" geseindEen uit Rome alhier ontvangen bericht volgens hetwelk het gebied van Fesan eenige Italiaan sche officieren en soldaten in oen ge vecht met opstandige Mobamodanen gevallen zouden zijn, wordt hier levendig betreurd. Men verklaart het voorval uit de omstandigheid dat de de aldaar wonende Mohamedanen nog geen kennis droegen van de thans bestaande oprecht vriendschappelijk' verhouding tusschen Turkije en Italië en van de proclamatie van den. Sultan. De nieuwe president van den Hoogen Raad. De nieuwbenoemde president van den Hoogen Raad, Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman, werd 1 Maart 1864 te Appingedam geboren en promo veerde aan de Vrge Universiteit ei aan de Gemeentelijke Universiteit Amsterdam in April 1888. Bij Kon. Besluit van 15 April 1889 werd hij benoemd tot adjunct-commies bij het departement van Binnenlandsche Za ken, waarna hij den 30en November 1890 als buitengewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit is opgetreden. In Juni 1894 werd Mr. De Savornin Lohman tot rechter-plaatsvervanger bij de arrondissement8-rechtbank te Amsterdam benoemd; in November 1895, na als hoogleeraar te zijn afge treden, tot rechter in de Arrondisse mentsrechtbank te 's Gravenhage, waarna bij Kon. Besluit van 21 De cember 19Ö1 zijn benoeming tot raads heer in den Hoogen -Raad der Neder landen en van 14 Mei 19D2<tot vice- president van den Hoogq* Raad (met ingang* van 1 Juli d.a^/d volgde. KONSTANTINOPEL, 10 Dec. De leider der opstandelingen (in Marokko) Abdel Narilr, zoon van Abdel Kadar, die voor de vrijheid van Algiers streed, heeft een brief gericht aan zijn broe der Emir ali Pasja', die gisteren hier aangekomen, waarin hij zijn vreug- erover uitspreekt, dat de wensch, dien hij sinds zooveel jaren heeft ge koesterd, thans vervuld staat te wor den en er een nieuw morgenrood voor den Islam aanbreekt. Het eerste succes na een voorbe reiding van 20 jaren heeft zijn echo gevonden in den donder van het ge schut, dat twee maanden geleden bij Casablanca genomen is. Daar de Fran- schen slechts een geringe strijdmacht hebben, kunnen zg geen tegenstand bieden, zegt de brief verder. De stem ming hunner troepen is gedrukt. In de laatste gevechten verloren zij 700 man aan dooden en gewonden. (Hbld.) Mijn aangespoeld. Vaji W. Verschelling wordt gemeld, dat daar bij de Kilometerpaal 8 op het Noorderstrand een Nederlandsohe elec- trische schokmijn aangespoeld is. TWEEDE KAMER. Vergadering van héden 11.10 u. v.m. Het Leeningsontwerp Dé heer Bos (v.d.) zet zijn gisteren avond afgebroken repliek voort. Hij betreurt het dat de Minister aangaande de teruggenomen opcenten op de invoerrechten alleen heeft gewezen op den geringen druk dien die opcenten op de arbeiders zouden hebben gelegd, zonder ook maar één oogenblik aan dacht te Bohenken aan het groote be ginsel dat daarmede gemoeid is. Met diep leedwezen hebben de vrijzinnig democraten de rede van minister Treub aangehoord. Dat deze groote man van onze» partij zoo heeft gesproken heeft op hem den zeer pijnlijken gemaakt. De heer Rutgers (a.r.) repliceert. Spr. merkte op dat Dr, Bos in zijn eerste rede verklaarde vóór een be slissing op het oogenblik te zijn over de vraag heffing ineens of leening, doch in zijn repliek verklaarde dat er ook wel een tijd zal komen waarin de vrijzinnig-democraten een heffing on mogelijk achten. De heer Vliegen (s.d.) protesteert er tegen dat de Minister zelf zegt dat de verschillen tusschen hem en zijn tegen standers klein zijn geworden en dekabl- rietsquaestie heelt gesteld na een wijzi gingsvoorstel van uit de Kamer. De hoer de Meester (u.I.) de rede van den minister voor t zijn politieke vrienden oen groote teleur stelling. Hun houding zal tegenover het ontwerp daardoor niet veranderen, daar het blijft vaststaan dat binnen drie jaar de vraag leening of heffing opnieuw a de orde zal komen. (De zitting duurt voort.) VLIST. OVERLEDEN: Floor Oskam, 79 j. echtg. van A. Oskam. Jan Zuid- roêk, 64 jaar. REEWIJK. GEBORENNicolaas, ouders A. Schouten en N. Vermeulen. Adri- annus GerardU3, ouders A. Nederhof en J. Verhoef. Cornelia Adrianna, ouders Joh. de Rijk en J. M. Brand. OVERLEDENA. Trouwborst, echtg. van H. Schrijgrond 50 j. GEHUWD A. F. Macdaniei met C. van Holst. ,a het Koninklijk Meteriologisc'; Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.4 te Christiansund, laagste stand 754.1 te de Bildt. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelijk zwakke veranderlijke, later wellicht toenemende wind uit oostelijke richtingen nevelig tot zwaar bewolkt kans op regon of sneeuwbuien iets kopder. Leeningsontwerp aangenomen. Men'seint ons nog: De Tweede Kamer nam hedenmiddag het ontwerp-Treub aan tot het aan gaan van een geldleening van 275 millioen met 61 tegen 22 stémmen, BURGERLIJKE STAND HAASTRECHH. GEBORENElizabeth, ouders F. M. Streng on Oath. M. Versteeg. -~ Jacoba, ouders T. Blanken en J. Spin hoven. Tennis, ouders T. de Graai en A. Uittenbogaart. Anthonins Johannes, ouders C. Bode en M, van Zuilen. ONDERTROUWD: J. Jappes, 23 en E. Booij, 28 j. WD: GEHU 0. Boer 36 j. te Vhst en Chr. Bulk, 35 j, loer 36 j. Hondijk, C. 24 j. en J. 0. Hoogeveen, 26 j. van Dijk, 23 j. en G. van Elteren, 23 jaar, OVERLEDEN: (te ptrecht) Jan Achterberg, 32 j. echtg. van N. de Graaf. Jan de Lelij, 3'm. -- Jo hanna Helena Muller, 66 j. Cor nelia Stolwjjk, 90 j. wed. vrn C. Hees- wijk. V Heden overleed tot onze diepe droefheid plotseling te Doorn onze innig geliefde Echt- genoote en Moeder in den ouderdom van 59 jaar. N. F. CAMBIER VAN NOOTEN. N. F. CAMBIER VAN NOOTEN Jb. W. H. J. CAMBIER VAN NOOTEN. Gouda, 11 December 1914. Verzoeke beleefd geen bloemen. Bezoek kan niet worden af gewacht. JJ EXTRA PROGRAMMA Mimisch drama in 3 acten. In de hoofdrol AST A NIELSEN. Laatste Asta Nielsen-film van het seizoen. Zeer interessant. BAAS BOVEN BAAS. Comedie. De wraak v. d. Vaquero. Drama. Prachtvolle gekleurde natuuropnamo DE FAMILIE GAAT ÜIT. Komisch. (Opgericht 1879.) Niettegenstaande de BEKENDE SCHAARSCHTE van smeeroliën heb ik TOEVALLIG beslag kunnen leggen op een GROOTE partij Af te geven BENEDEN de marktwaarde. Spoedige aanvragen in uw eigen belang gewenscht. in Oliën, Telefoon 113. Groote Markt 2, GOUDA

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2