1 BiaaneELlarLd.. VERGADEM1YAN DENGUTERi INGEZONDEN. Stadsnieuws. SPOET. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht- liezen van den vijand betreft, Is teeke nend, dat alleen op de hoogte ten zuiden van Lutomiersk (Westelijk van Lodz) niet minder dan 887 gedoode Russen ge vonden en begraven zijn. Ook de totale Russische verliezen kunnen vf ij, evenals in de vroegere slagen, tamelijk nauw keurig schatten zij bedroegen,] met in begrip van de 80.000 door ons| gevangen genomen Russen, die inmiddels j>er spoor weg naar Duitschland vervoerd werden, minstens 150,000. Omtrent de stad zelf wordt uit Weenen door het groote hoofdkwartier gemeld De stad Lodz heeft door de jongste ge vechten om haar bezit, zeer geinig ge leden. Lenige voorsteden en fabrieken huiten het eigenlijk stadsgebied toonen beschadigingen aan echter is de binnen stad volkomen ongedeerd gebleven. Hot Grand Hotel, dat een der drukste pun ten van verkeer uitmaakt, is onbescha digd, bet electrischo tramverkeer heeft, evenals in vredestijd, ongehinderd plaats. In België. Een Belgisch berichtgever van het Handelsblad schrijft Veel is geschreven en gejammerd over de verwoesting in tal van steden en dorpen, maar de ellende is enkel een schadnw van het lyden, dat wel dra in honderdtallen van huizen, zal binnendringen. Van huizen, welker inwoners weleer op welstand mochten bogen De heele bekommernis van het oogenblik bestaat in het aanwen den van middelen tot bevoorrading van de bevolking eerst en vooral van bloem, tarwe of meel. Minstens der bevolking van buiten leeft sedert een maand op roggebrood. Gedurig komen er steden en ge- gemeenten bij, waar de nood nog ny pender is dan in de gewone plaatsen. Zoo b.v. te Dendermonde daar zyn reeds ruim 6000 inwoners van di 10.000 teruggekeerd, meest allen tot de werkersklas behoorende. Anderen zijn opgenomen in de naburige ge meenten. Maar alle nijverheid en werk is uit Dendermoude verdwenen; alle nijverheidsgestichten zijn vernield of zoo gehavend, dat aan een herneming van werk niet te denken valt. Wat meer is, alle grondstoffen zyn mede vernield verkeersmiddelen ontbreken om ze aan te voeren. Machines zijn, eveneens door het vuur onbruikbaar gemaakt of onder de puinen bedolven. Het paleis van justitie is vernield en de rechtbank heeft haar zetel over gebracht naar St. Nikolaas. Het ver keer is volkomen gesohorst. De huizen van alle magistraten en gerechtsbe dienden zijn vernield. De 5000terug- gekomenen moeten byna allen door de liefdadigheid ondersteund worden. De ellende te Mechelen, Boom, Duffel, Willebroek en in de gemeenten tus- sohen Antwerpen—Mechelen gelegen, is bijna even groot als te Dendermonde, maar het is nog erger in geheel het overige deel der provinoie West-Vlaan deren, waar alleB werd opgeëscht. In menige plaats moet de bevolking door de Duitsche troepen gespijzigd worden. Veel vee is met de inwoners ver dwenen. Het overige wordt zoo goed het zijn kan, gevat om het in het leven te houden. Het is de onder gang van den veestapel voor verschei- de jaren na den oorlog en welke ellende in den tusschentijd. 50,000 frs. boete. Brugge in nood. Op 6 Dec. is de gemeente Schelbe belie, aldus meldt de corr. van de Tyd te Brugge, tot 60.000 francs boete veroordeeld wegens schade toebrengen aan de telegraaf- en telefoon-lijnen De daders zijn tot nog toe onbekend. Omtrent den toestand in Brugge het volgenden De werkeloosheid is bijna algemeen. Aan' ongev. 16000 pers. van de 54000 wordt dagelijks onderstand gegeven door een comité, nl. 1 L. soep en 600 gr. brood per persoon. De requisities bedragen een waarde van 10.000 frs. De gyzelaars moeten in hun wonin gen blijven. In Brugge mag men niet komen dan met een specialen verlofpas. Langs de Noord- en Westzijde is het onmo gelijk de stad te verlaten. Vorige week is, volgens den oorlogs- corr. te Sluis van hetzelfde blad, in Brugge een Fransch burger gevangen genomen, die brieven bij zioh had, op den oorlog betrekking hebbende. Het gemeentebestuur werd gedwongen zijn fusilatie by te wonen. In verband hiermede, waarschnwt de oorr. de Hollandsche families ook goed toe te zien aan wie ze brieven meegeven voor families in België. Als deze persoon onbetrouwbaar is, kan nen de Belgische families in de groot ste moeilijkheden komen en ook in Sluis bijv. loopt dezer dagen een uit sluitend Duitscn sprekend Oostenrijker rond, die brieven komt opvragen, om die in België te bezofgen. Tegen hem dient in het bijzonder gewaarschuwd. Doch zelfs al is de overbrenger vol komen betrouwbaar, dan kan men er toch nog, in moeilijkheden mee komen, daar aan de grenzen thans ieder streng gefouilleerd wordt en de betreffende personen zich zelfs veelal ontkleeden moeten. Aan de stuitende tooneelen in Watervliet, waar vrouwen door een soldaat gefouilleerd werden, is nu een einde gemaakt, doordat deze functie thans aan een Duitsche vrouw is op gedragen. Van Moerkerke en Lapscheere ko men vele burgers thans weer op Hol- landsch gebied vluchten, daar zelfs de meest noodige mondvoorraad door de Duitschers wordt opgeëischt. In Moer kerke zijn ze er ook met 80 paarden vandoor getrokken. i Men seint ons uit Rousei dd. 11 Dec.: De Duitschers zijn gisteren in Aerendonk en de plaatsen in de buurt begonnen met alle soorten koper, tin en lood artikelen op te eischen. Zelfs antiquiteiten van groote waar de worden niet ontzien. Over Turnhout dreef Donderdag middag een Zeppelin in de richting van Antwerpen. Het luchtschip dreef laag aan den grond. De opstand in Zuid-Afrika. Generaal Beyers. Renter's bijzonderen dienst seint uit Pretoria aan het Handelsblad dat het lijk van Beyers herkend is, dat het lijk geen wonden vertoonde en dat de dood een gevolg was van ver drinken. Beyers die te paard de Vaal over wilde zwemmen raakte van zijn paard op een 300 meters van den oever. Blijkbaar was hij uitgeput door de worsteling tegen den stroom, want men hoorde hem roepen „Ik kan niet meer 1" Een soldaat riep hem toe of hij gewond was, maar Beyers ant woordde: „Ik kan niet zwommen, myn overjas belemmert me do bewe ging I" Het waB door het vuur der rebellen van de overzijde echter niet mogelijk hulp te bieden en zoo kwam Beyers en een ander rebel in de gol ven om. Het aftreden van Von Moltke. Van bijzondere zijde wordt aan het Hbld. gemeld, dat Von Moitke's af treden als chef van den generalen staf samenhangt met een verschil van mee ning tusschen den Keizer en Von Moltke. Laatstgenoemde wilde dat het veldtochtsplan zich tegen Verdun zou concentreeren, dat men daar zou door breken om door een noordwaartsche beweging de Engelschen tot den terug tocht te dwingen. De Keizer daaren tegen was voor het plan om noordelijk bij Calais door te breken, en zijn gun steling, Von Falkenhayn, de waarne mende chef van den Btaf, werkte dit plan uit, met het bekende resultaat van Dixmuiden, Yperen on de Yser. Er is op dit oogenblik slechts één veldheer, die machtig genoeg is, om niet onder den invloed van de om geving des Keizers te staan, en dat is Von Hindenburg. De Fransche Regeering te Parijs. President Poincaré en ministers zijn Woensdag naar Parys teruggekeerd in overeenstemming met onlangs ge troffen schikkingen. Aanslag van nihilisten. De Berl. Lokai Anz. verneemt over Genève omtrent de botsing en ont ploffing der beide Russische treinen met schietvoorraad, dat dit ongeluk is toe te schryven aan een aanslag van nihillisten en dat men de 72 wagens met pyrosiline in de lucht heeft laten vliegen. Verscheidene personen zijn in ver band met dezen aanslag gevangen genomen. afschuwelijk misverstand beerscbtehij had me aangezien voor een officier van een mailbootZenuwachtige reizigers aan drukke stations, vooral „vluchtelin gen" en andere buitenlanders, voor wie in die omgeving maar eene werkelijkheid bestaat om den goeden trein te halen en niet verkeerd in te stappen, stellen me demoeilijkste vragen en leggen me de ingewikkeldste vergissingen ter beslech ting voor zij zien me aan voor de een of andere hoogheid bij het spoorverkeer. En dan de dringende beden om hulp te verleenai aan plotseling ziek-geworde- nen I Het Is in de volte „dokter voor en na-, ja, menig arts heeft zich reeds als collega aan mij voorgesteld alles vanwegen den Roode-Kruisband. Velen begrijpen maar niet wat we te doen hebben anderen leggen eene nei ging aan den dag in ons te zien tegelijk werkzoekers en werkverschaffers wel te verstaan voor ons-zelf in beide hoedanig heden Er zou geen arbeid' zijn voor ons, als wij er niet waren; wij zouden er niet aan denken te verrichten wat wij doen, als wij daarvoor geen aanstelling hadden ontvangen. Trouwens, deze meeningen worden niet uitsluitend over V e 1 dpredikers gekoesterd. Dan kan men ook nog telkens zeer zon derlinge opvattingen vernemen aangaande de richting, ^Waarin we arbeiden. Niet aljeen dat menigeen van ons verwacht, dj* we meetrekken met den troep op mahsch, odi in de rust ons woord te sproken inaar nog dezer dagen vroeg me in gemoede een bevriend ambtgenoot-pre dikant, of ik nu, met al die ellende van den oorlog zoo dicht nabij, met het oog op verwoest België en die weggevluchte bevolking, welke wij dan toch als van de voorste rijen hadden kunnen zien, niet genezen was van mijne... bewondering voor het wapengeweldToen ik tege moet voerde, nooit die bewondering, veel oer altijd oen geweldigen afkeer daarvan te hebben gekoesterdkreeg ik eerst een verrasten blik ten antwoord, daarna kwam, eènigezins aarzelend voorgedra gen, do opmerking, dat het dan toch ze kar heel lastig was, voor soldaten te spreken, want er moest weinig overblij ven en op den duur zou ik niet kynnen volharden in het verzwijgen van wat ik dacht 1 Ten slotte begreep ik, dat mijn goed» ambtgenoot zich een Veldprediker voorstelde als den aangewezen, krach tens zijn plaats in het leger daartoe verplichtenpleitbezorger van den oor log... t UIT HET LEVEN VAN EEN VELD PREDIKER BIJ HET LEOER TE VELDE. XIV. Aan alles valt te merken, dat de In stelling „Veldprediker" geheel nieuw is. Slechts do v o 1 o p-ingewijden herkennen ons, aan onze pet, doch blijken al spoe dig, nadat een gesprek is aangeknoopt, weinig of gee® begrip te hebben van dim aard van ons werk. Wie ten deele zijn ingewijd verwarren ons op de aller- vennakelijkste wijze met den Aalmoeze nier. En de reet vindt in Cms terug een vertegenwoordiger van die soort inenschen welke toevallig de belangrijkste plaats in neemt in hun gedachten. In een groote havenstad overkwam het me, dat de kap per, die me onder handen had, belang stellend vroeg, of ik een lange reis ach ter den rug had waarop Ut, In 't minst geen argwaan koesterend en geen flauw vermoeden hebbende omtrent 's mans be doeling, geheel naar waarheid volgens mijne opvatting bevestigend ant woordde bjj het daarna zich ontspinnen- do gesprek ontdekte ik echter, dat een Aan de Duitsch-Limburgsche grens. Men meldt ons uit SITTARD In Limburg wordt de laatste dagen bij zonder gejrfaagd over het buitengewoon verscherpt toezicht op het doorlaten van personen binnen Duitschland. Tot voor cenige dagen had het grensverkeer, zoo wel van Duitschers naar Nederland, als van Nederlanders naar Duitschland op de gewone wijze plaats. Plotseling is hierin verandering gekomen, wat voor de ver schillend» personen die aan beide zijden van de grens belangen hebben plaats ge- bad. Twee jongens uit Nieuwstad van 14 jaar ongeveer, die van de grens wa ren overgetrokken werden door de posten ingepikt en haar de Hoofdwacht gevoerd Een landgoed bezitter op Nederlandsch ge bied vlak bij een DuitBch dorp, waaruit Ihij zijn werklui betrok, was een gedeelte van zijn personeel kwijt, daar zelfs Duit- i schors eenmaal in Nederland gekomen, moeilijk In Dültschland kunnen terugkee- ren. De Duitsoh© grensposten weten zelf niet wat de aanleiding ls voor deze stren ge bepalingen. Steun aan België. Alhier zijn de eerste stappen ge daan, ten doel hebbende de samenstel ling van een comité tot vorming van een Internationaal Fonds, tot het ver- leenen van steun, na den oorlog, aan de Belgische slachtoffers der tijdsom standigheden en tot het nemen van maatregelen die kannen leiden tot den wederopbouw en weder-samenstelling van geheel of gedeeltelijk verwoeste kunstwerken en monumenten, biblio theken enz. Naar wij vernemen, zal het eere voorzitterschap aan den gezant van België bij ons Hof worden aangeboden. Kogge voor de Nodorlandsche regeering. Het gisteren van New-York te Rotterdam aangekomen Nederlandscho stoomschip Kor- tenaer hooft ongeveer 8300 ton rogge aan boord, geconsigneerd aan de Neder- landsche regeering. Uitvoer van aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat de ver leende dispensation van bet uitvoerver bod voor aardappelen niet langer van kracht zullen zijn dan tot uiterlijk 31 dezer. Na dien datum zullen, op grond der verleendo vergunningen, g»en aard appelen meer kunnen worden uitgevoerd. (Stot.) Toestand te Vllsslngen. De inspecteur der Volksgeaondhakl in het bijzonder belast met hot toezicht op de handhaving der wettelijke bepalingen lietreffendo de volkshuisvesting, jhr. G. de Graeff, is gisteravond teruggekeerd van een reis naar Vllssingen, die hij heeft gemaakt met het doel na te gaan, hoe ver het onderzode naar de overbevolking onder de Belgische vluchtelingen gevor derd ia. Het is, naar wij vernemen, den inspecteur gebleken, dat het onderzoek zoover is gevorderd, dat met de ontrui ming een aanvang kan worden gemaakt, vluchtelingen in particuliere woningen ge huisvest. Het aantal dezer woningen bedraagt ongeveer 800. Er worden daar 4 lood sen gebouwd, die ieder 350 k 400 men schen kunnen bevatten en waarin dus een deel der vluchtelingen zal kunnen worden ondergebracht. Het algemeene streven is echter, te bewerkstelligen, dat de menschen zich zooveel mogelijk in de door de regeering gestichte vluchtdorpen vestigen. Het onderzoek vanwege de inspectie der volkshuisvesting is het algemeen reeds geruimen tijd gaande maar neemt uiter aard veel tijd in beslag. Echter maakt het goed» vorderingen; zoo was heden van het district Oostburg bekend, welke woningen wegens overbevolking voor ontruiming in aanmerking komen. Nieuwjaar bij de Post. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft bepaald, dat gedurende de Nieuwjaarsdrukte bij de Posterijen,' even als zulks met St. Nicolaas plaats vond, uïflitairen zullen worden disponibel ge steld, waarvoor in de eerste plaats zul len worden aangewezen de In militairen dienst zijnde postambtenaren. Van en naar Antwerpen. De „Administrateur De Bats" is Za terdag met 67 passagiers maar Antwer pen vertrokken en Zondag met 28 te Vlieringen teruggekeerd. Te Antwerpen worden weder passen aan Belgen afgegeven, aldus verzekerde uien ons. De Rotterdamsche arrestatie. Omtrent de aanhouding van mr. C. P. van R. uit Rotterdam, wegens het ver spreiden van een tegen Duitschland ge richt pamflet, verneemt het Hbl. nog, ïat de ontdekking van den dader het werk was van de recherche van het hoofdbu^ reau te Amsterdam. Deze slaagde er in den drukker zoowel als den uitgever van het geschrift op te sporen. Te Amster dam hadden o.a. de Duitsche en de Oos- tenrijkscho consul een dergelijk geschrift) ontvangen. Vredes adres. Het request, waarin op initiatief van den Amstordamschen notaris Brands aan H. M. de Koningin gevraagd wordt aan de regeeringen der porlogvoerende mo gendheden hare bemiddeling aan te bie den, is thans ook in het Engelsob Duitsch vertaald. Behalve den heer Brand» vragen nog 15 Nederlanders het te teekenen, t. prol. dr. T. Cannegieter te Utrecht; ds. F. W. Draver te Naardenjhr. P. Ge- vaerts van Geervliet, gep. kolonel Haarlem; M. L. Honnerlage Grete, bur gemeester van Schiedam; J. A- J. Heijst, burgemeester van Baardwijk; mgr. L. E. Jansen, drieën van Amsterdam; S. Kalff te Hilversum; G. de Lang, gep. luit.-kol, te Teteringen; mr. A. M. d» Lange te Alkmaar; W. A. E. Mansfeldt, luit.-kol. te Utrecht; E. Prins te Amsterdam; mr. J. A. M. Rits te 's-Hertogenbosch; prof. D. Simons te Utreoht; H. J. M. Tasijin, president van het Seminarium te War mond; J. J. Weve te Nijmegen. Men schrijft uit Vlissingen aan de N. R. CU De verzending van brieven naar België via Aken, waartoe, naar eenigo dagen geloden is gepubli ceerd, gelegenheid bestond, sohijnt niet mogelijk te zijn. Althans oen brief en briefkaart, van het juist» adres on aanwijzing voorzien, zijn bij den afzender alhier, de eerste zelfs ongeopend teruggekomen. Beiden droegen het stempel „Zurttok wegen Kriegzustand". Men schrijft ons uit Koewacht Nu do afsluiting der grenzeq zoo goed als volledig is, wordt door de Duitsche soldaten nauwlettend toegezien/ en mag niemand meer in of uit België. Toch wagen nog enkelen door hon ger gedreven - het naar Nederlandsch grondgebied te gaan, maar de Duitsche schildwachten houden scherp de wacht en schieten op allen, die bij de eerste aanmaning niet blijven staan. Vrijdag zijn er twee kort na elkaar getroffen. Verwijderd. Eind November heeft zich een Belgisch officier van de 2e chasseurs uit Amers foort verwijderd. Dit is het tweede ge? val van dien aard, dat zich er voordoet. Naar verluidt, hebben de Belgische of ficieren zich, na de desertie der twee Duitschers uit Bergen, tot Koning Al- bert gewend. Het ingekomen antwoord wijst de hee- ren echter op de plicht bet gegeven eere woord te eeren. Geïnterneerd. Men meldt ons uit Eindhoven Gisterenavond werd door de grens wacht voor den commandant alhier ge bracht een Belgisch korporaal der genie troepen, die nabij Hammond de grens was gepasseerd. Deze militair heeft mee gevochten bij de beschieting der Achel- sche Klnls. Het Nederlandsch Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers ont ving tot 12 December f 434.600, francs en 138 mark. Commissaris der Koningin in N<* Holland. Bij Kon. besluit van 12 dezer i^ a ingang van 16 Januari, benoemd missaris der Koningin in Noord-H jhr. mr. dr. A. Roëil, met van gelijktijdig eervol ontslag al»', gemeeeter der gemeente Amsterdam, dankbetuiging voor de vele en tige diensten door hem in die bewezen. te GOUDA. VRIJDAG 11 DECEMBER 1914 (V ervolg.) 17. Een voorstel van Bnrgemeesti en "Wethouders tot wijziging der g meente-begrooting, dienstjaar 191! ten behoeve van een uit te voert ovenverbouw in de stokerij der gu fabriek. Dit voorstel luidt aldus: Gouda, 11 December 1914. Bij nevensgaand schryven stelt d Commissie van bijstand in hetbehee der Gemeente-Lichtfabrieken voor on in het jaar 1915 een aanzienlijke bouwing in de stokerij der Gasfabrië te doen plaats hebben. Een van beide ovenblokken bevindt zich in een zoodanig vervallen toestanc dat de Directie der Gemeente-Lichtfs brieken onverantwoordelijk acht or de belangrijke kosten te maken, di het zon medebrengen om dit ovenblo door herstelling wederom in een to< stand te brengen, dat de winl 1915/1916 met vertrouwen kan worde tegemoet gegaan. De Directie zoa daarom dat ove# blok willen afbreken en op de vrij ge ■komen fundeering een nieuw stel oven doën bouwen, waarvoor verschillend ovenbbu^ers werden uitgenoodig jannen .prijzen in te zender Zóoals Uw Rakd uit de hierbij over gelegde stukkeu zien zal, heeft Commissie voornoemd, zich ten slotu vereenigd met het aanbod van d firma Aug. Klönne te Dortmuni volgens hetwelk de geheele ovenboai met toebehooren der gemeente zalt staan komen op een kapitaalsuitgai van rond f 100.000. Het zal Uw Raad niet verwonder® dat, toen wij kennis kregen van d belangrijke verbouwingsplannen, o te voeren in het aanstaande dient jaar, wij er voor terugschrikten dl in gunstige overneming te neml Immers de tegenwoordige tijdsomsUi digbeden zijn wel allerminst geschil om tot uitvoering van groöte uitbrii dingswerken te besluiten en de gt meente met nieuwe schulden te beewi ren. Intusschen is de Directie er geslaagd de Commissie, die dit bezwaï ook terdege voelde, te overtuigen, ds de verbouwing, zooals zij die in he belang van het bedrijf noodzakelijl acht, geen langer uitstel kan lijden ei bovendien zyn de betalingsvoorwaar den, welke de firma Klönne heeft aan geboden, zoo gunstig als men man redelijkerwijze kan verwachten. Ooi ons College heeft daarom ten sloth gemeend het na rijp beraad opgemaakt advies van de Commissie van by stam te mopten volgen en geeft Uw R&« derhalve in overweging het noodigi krediet toe te staan om de verbouwin| te kunnen doen uitvoeren. Het werk, dat op 1 September 1911 bedrijfsklaar moet worden opgeleverd zal bestaan uit de volgende onder deelen a. bouw van 4 volgeneratorovem met 9 doorgaande retorten van 4 A lengte, profiel 600 by 420 m.M., com pleet met hydraulic main, gas- es waterleidingen, werkvloer, rookkanaal en schoorsteen b. paalfundeeringen met selwerk van den schoorsteen c. cokestransport met schoorsteen ter afvoer van blnschdampen d. betonplaat als fundee ring voor c e. kolenbreker en kolen- buaker voor 100 ton kolen met jakobsladder f. paal- en betonfundee- ring voor e g. laad- en stootmachine h. electr. geleidingen i. overige werken en on voorzien f 42.146 2.000 14.940 560 11.6 1.970 7.326 1.180 18.250 f 100.000 Van bet hierboven onder a genoemd bedrag voor kosten van de ovens zeil moet één derde worden betaald op 1 April 1915, als wanneer al het ma teriaal voor de pp- en inbouw de ovens op de terreinen der LichtÜ brieken aanwezig moet zyn. H tweede derde deel dier kosten is op* eischbaar bij de oplevering der ove* op 1 September d.a.v., terwijl saldo 3 maanden daarna moet w< betaald, doch niet vóór 1 Januari 1916. De betaling der posten, genoemd on der c, e en g, zal eerst behoeven te geschieden op 1 April 1916. Voor het geval, dat de gemeente op die ver skillende vervaldagen moeilijkheid hebben om te beschikken over bet noodige kasgeld is de firma Klfnne bereid accepten op drie maande in betaling te nemen tegen een interest- beiekening van 5 pCt., welke accep ten telkens zoo noodig kannen wor- Mn geprolongeerd. Voor nadere bijzonderheden omtrent de uit te voeren werken in de voor- I bereiding der zaak, leggen wij hierby behalve het in den aanhef genoemde -blijven der Commissie van bijstand dd. 7 December 1914, No. 47 over tvêe aan die Commissie gerichte ter pjf»ke betrekkelijke missives van den pirecteur der Gemeente -Lichtfabrieken dd. 7 October en December 1914. Op grond van het bovenstaande S'hebben wij de eer Uw Raad voor te stellen om ten behoeve der uitvoering van de vooromschreven ovenverbouw in de stokerij der gasfabriek de ge- meente-begrooting voor het dienstjaar 1915 als volgt te wijzigen: aan artikel 11 van Hoofdstak XV der Uitgaven: „Kosten van andere buitengewone werken, die uit buiti gewone ontvangsten bestreden mogen gorden" (Volgnummer 239) wordt het onderdeel b „Uitbreiding der Ge meente-Lichtfabrieken" uitgetrokken op f 100.000 on van artikel 3 van goofdstuk VII der Inkomsten yordt het onderdeel b „Geldleening ter voor- rieuing in de kosten van uitbreiding der gemeente-lichtfabrieken" (Volg nummer 61) in plaats van pro memorie uitgetrokken op f 100.000. Aan den Raad der gemeente Gouc Wordt ter visie gelegd. 18. Mededeelingen van den he Hermans, dat hij wegens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid van de Commissie vaa Toezicht op het Lager Onderwijs en als Regent het van Iterson-Ziekenhuis. De Voorzitter; Mijne Heeren! De beer Hermans heeft in beide be trekkingen diensten aan de gemeente belezen. Het zal den Raad onge twijfeld leed doen, dat hij de gemeente verlaat. Ik stel voor deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. 19. Een adres van L. Verjaal waarbij deze eervol ontslag verzoekt - uit zijn betrekking van onderwijzer aan de herhalingsschool voor jóngens. Dit adres luidt alduB'. Gouda, 21 November 1914. Edelachtbare Heeren! Ondergeteekende beeft de eer zich tot U te wenden met het verzoek hem eervol ontslag te willen verleenen uit zijn betrekking va,n onderwijzer aan de Herhalingsschool yoor jongens. Hij heeft de eer te zyn, van UEd.aohtb. de dw. L. VERJAAL, onderw. a/d 2° Burgerschool v. jongens. De Voorzitter: Namens B. en W. f \pieb ik de eer U voor te stellen het gevraagd eervol ontslag te verleenon met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. Aldus besloten. 20. Een adres van Mej. C. C. W. van Amerom, waarbij deze met ingang van 1 Mei 1915 eervol ontslag ver zoekt uit hare betrekking van onder wijzeres aan de 2de Burgerschool voor - meisjes. Dit adres luidt aldus Jkan den Raad der gemeente Gouda. Geeft eerbiedig te kennen. Cathari- na Cornelia Wilhelmina van Amerom, onderwijzeres aan de tweede Burger school voor meisjes, dat zij eervol ontslag verzoekt uit hare betrekking, in te gaan den ln Mei Mei 1915. Hetwelk doenda. enz. C. C. W. VAN AMEROM. Gouda, 5 December 1914. De voorzitter: Namens B. en W. heb ik de eer u voor te stellen bet gevraagd eervol ontslag te ver leenen met ingang van 1 Mei a.s. Aldus besloten. (Wordt vervolgd.) dienstelyk maakte en veel applauB ver wierf. De heeren Solser en Hesse gaven een herziening van hun repeitogre, hetwelk zij hier den vorigen winter ook reeds gegeven hadden en verwier ven daarmede een daverend applaus. Het stukje Dagobert wordt Student, hier ook reeds voor eeaigen tijd door dit gezelschap onder den titel van „Een lief Studentje" gegeven, werd door allen uitstekend gespeeld, hoewel de heer C. Kühn, ofschoon hij heel goed spel gaf, toch niet zijn voor langer in deze rol, den heer G. Pilger, ien wij daarin de vorige maal zagen, kon vervangen. Na de pauze ging de Transformatie- schets „Plan X 3" door Mej. M. Beek- en den heer Jac. Sluyter Jr. Beide zyn uitstekende spelers en de heer Sluyter heeft door zijn uitbeelding van de 6 in dit stukje voorkomende ka rakters in een minimum van tijd, het applaus dat huy deel werd, ten volle verdiend. Goede pianomuziek vulde de pauzen. (ten. Als bewijs dat de mutatie onder de leden zeer groot geweest 'a, diene, dat alleen de heer J. Donk van de oprich ting af lid van het koor is. Vervolgens •rd overgegaan tot de uitvoering der liederen. De verschillende nummers wer den zeer goed weergegeven en het ver heugt ons te kunnen constateeren, dat de bezetting thans uitstekend is. Het succes was dan ook welverdiend. Na de pauze werd een tooneelstukje op gevoerd, getiteld„Terug van de Kon go", hetwelk, zeer in den smaak viel van het publiek. Door de leden werd aan den directeur ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een pendule met coupes aangeboden. Waddinxveen. Den lsten Januari a.s. hoopt L. Slin ger, den dag te herdenken waarop bij voor 25 jaar, in dienst der Gemeente trad als bode. De der ophalen. „Het Gouda Vooruit. i „Asta Nielsen' k hun hart Vuur" is groote kino-actrice voor het publiek op treedt en het weet te boeien. Ook nu zijn er weer van die keurige welke als altijd deze soort films tot een waar genoegt® maken om te zien. Het programma wordt verder aangevuld een interessant Oorlogsjournaal, voorts een tweetal comische films „Baas boven Baas" en „De familie gaat uit", terwijl bijzonder vermeld dient te wordenHet Meer van Lugano, een zeldzaam mooi ge kleurde natuuropname en verder een dra- Do Wraak v. d. dat cenigen van het talrijke dat zich vorder uitstekend arau- loor verschillende opmerkingen den explicateur, vooral bij de vertooning van de film „Het Vuur" zeer bemoeilijk ten ln zijn lastige taak, welke opmer kingen voor het overige publiek hinderlijk publiek Ais weer begonnen wordt is Olym- pia eenigen tijd ingesloten, doch Cri- mer en Duijm zorgen af en toe voor wat opluchting. Na een half uurspe- lens galt Olympia verdedigen, waarbij vooral Kolk, de achterback van Olym pia, zich zeer onderscheidt. Hoe U. N.I. ook zwoegt, er blijkt geen doorkomen aau en Wagner weef zijn doel verder schoon te houden. Einde komt met een overwinning voor onze stadge- nooten van 21. Op het Sportterrein is Zaterdag nog ispeeld Padvinders—Jong Olym pia uitslag 10—0 voor Olympia. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Nederlandschc Anti-Oorlog Raad. Zeer geachte Redactie, Het groote belang van de zaak, waar- u 't gaat geeft ons vrijheid u te ver zoeken ook op deze plaats een aansporing op te nemen voor uwe lezers om de ver gadering te bezoeken, welko Dinsdag avond in de Groote Zaal van don Die rentuin te 's-Gravenhage door den Ne derlandsch» Anti-Oorlog Raad wordt be legd. Een groot aantal van onze landgenoo- ten sympathiseert zonder twijfel met liet doel, dat door den Raad wordt streefd. Welnu, zij kunnen door hunne aanwezigheid aan deze sympathie uiting geven. Velen echter kennen beginsel werkwijze van don Anti-Oorlog Raad niet, staan er geheel vreemd, wellicht ook wat soepti8ch tegenover. Ook zij zullen goed doen de vergadering bij te wonen, <r door sprekers van erkenden zal worden uiteengezet, wat d© Neder landscho Anti-Oorlog Raad wil, hoo hij thans werkt en zich voorstelt dit vorder te doen. Gesignaleerde aangehouden. Door de politie is alhier aangehoir den een gesignaleerd persoon, die nog een dag hechtenis moest ondergaan. De aangehoudene is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rot terdam. Benoeming. Door den Gemeenteraad van 's Gr«. venhage werd heden benoemd tot leeraar in de Engelsche taal aan den Handelscursns, de heer \V. Kok, alhier. De Witte Bit Het oorlogajournal van deze week be vat zeer interessante kiekjes voorname lijk uit Oost-Pruiüen. Men krijgt een goede indruk hoe ont- /.ettond ook op het Oostelijk Oorlogstoo- neel is huisgehouden. Ken zeer interessante comedie is Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden". Deze wordt ovenais het slotnummer De Brie venbesteller van Cupido", zeer geestig gespeeld door do bekondo artisten van do Vitagraph Cy. Het Meer van Mraan is een prachtige natuuropname. Het liooldnummer van dezo week: Over winnen of Sterven" is een film, die den toeschouwer van het begin tot het ein de in spanning houdt. Hoewel het er hier en dnar een tikje te „dik °PuSb doet dit aan het geheel geen afbreuk temeer daar de explicateur het publiek door zijn aangename manier van lan, zeer gemakkelijk over dezo doet heengaan. De pianomuziek is als altijd' m goede banden. vertel- punten GOUDA, 14 December. Ensemble 8oiser en Hesse. Voor een uitstekend bezette zaal trad gisterenavond in den Nieuwen Schouw burg het ensemble Solser en Hesse op. Het publiek heeft zich oyer het algemeen blijkbaar goed geamuseerd, hoewel het gebodene nu niet altijd op den naam van „nieuw" aanspraak kon maken. De list van Paul, een éón-acter, werd tamelijk vlot gespeeld door de dames Solaer-Willemsens, Hesse-Slau- ding en den heer C. Kühn, welke hier rich later nog als declamator ver- Haastrecht. GEVESTIGD EN. C. Boer in C. 20. VERTROKKEN. W E. Dekker naar Reeuwijk J. M. Sluis' naar Lopik; J-Pa?£oorr "j3.1 UtrechtM. Slot naar Lopik Ca. Ja. Winterswijk naar Linschoten J. öt0P pelenburg (Wed. A. v. d. Heuvel) naar Lekkerkerk. VLIST. GEVESTIGDEN. A J. Schoonderwoerd in No. 38. VERTROKKENEN. Oa„ Ja. van Schaik naar Polsbroek W. J. van Schaik naar Reeuwijk. Donderdagavond jJ- mengd koor „Eendracht maakt S Z*Met V0en "intehtend" woord opende do Sr wJTl de» avond. Spreker w« op den ernst der tijden en aeh«e zich gelukkig desondanks nog een fe kunnen geven. Tevens wees, M P het feit dat „Eendracht maakt Macht 10 jaren bestaan had, .welk jubileum eeh- ter ^Sie terwffle van de tijdsomstan digheden, niet feestelijk herdaoht zou wor- het ge- Macht" heer J- J* Een drukbezochte vergadering te 's-Gra venhage, inaar ook in allo ander o plaat sen waar soortgelijke bijeenkomsten den zelfden avond worden gehoudenkan niet nalaten invloed te oefenon in ons land, terwijl de klank ervan zeer waar schijnlijk ook tot het buitenland zal doordringen. Het zou dwaasheid zijn, de verwachtingen te hoog to spannen, maar vruchteloos kan en zal een welgeslaag de betooging, heel den lande door, niet zijn» i itjiiux I Een welgeslaagde betooging. Dit te doen bereiken, lezers, staat aan Hot is uwe aanwezigheid die hiertoe kan medewerken. U, geachte Redactie, voor de plaatsing van deze opwekking beleefd dankend, Hoogachtend, Namens het Best. v. d. Ned. Anti-Oorlog Raad, Het Comité van Voorbereiding. Aan het Westelijk Front BERLIJN, 13 Dec. Officieel" Zwak ke Fransche aanvallen op stellingen tusschen de Maas en de Vogezen zijn ipnder moeite afgeslagen. ^Van het overige oorlogsterrein in het Westen is niets te melden. Aan het Oostelijk Front. BERLIJN, 13 Dec. Officieel. Van Zuid-Polen is niets belangrijks te ver melden. In Noord-Polen hebben de operatiën geregeld voortgang. De mededeelingen omtrent success en door de Fransche en Russische com- muniqué's verspreid zijn onjuist. Aan het Zuideljjk Front PETROGRAD, 12 Dec. In den middag van U Dec. trachtten de kruisers Goben „Borki Satvet" Batoem en dc vesting to bombardeeren. De schepen verwijder den zich snel toen d» forten vuur ga ven. Zij hebben slechts 15 afchoton ge lost, die onbeteekendo schade aanrichtten. WEENEN. Van het zuidelijk voorlogs- tooneol wordt gomeld; Verschuivingen van sterke vijandelijke strijdkrachten naar liet zuiden hebben het noodig gemaakt ons Balkanleger in overeenstemming daarme de anders op to «teilen en onzen rech tervleugel terug te trekken. Deze een voudige beweging wordt in do jongste berichten uit Nisj als een beslissend suc ces voor do Serviërs voorgesteld. Do ServiBoho berichten over onze ver liezen zijn zeer overdreven. KON8TANTINOPEL, 12 Dec. Ofilcieel. De groote kruiser Sultan Jawols Solim die volgens Russische berichten zwaar beschadigd zou zijn, heeft op 10 Decem ber Batoom in brand geschoten. Do Rus sische kustbatterijen hebben het vuur zon der succes beantwoord. Jitz. Voetbal. Uitslagen van gisteren. Ie Klas N. V. B. Sparta—D. E. 0. terrein afgekeurd H V. V.—U. 7. V. 5—2. Haarlem H. E. 0. 05. HerculesQuick 00. Afd. O. Olympia—U. N. I. 2—1, Het veld van Olympia had gisteren al het regenwater ran de laatste dagen verzwolgen, en ooz is deze wedstrijd toch kunnen doorgaan. Om precies 2 uur stellen beide elf tallen zich op. U. N, I. volledig. Olym pia met 3 invallers (natuurlijkAl dadelijk is de blauw-witte-voorhoede in actie en valt direct fanatiek aan. Een enkele maal weet U. N. I. uit haar omknelling te ontsnappen, doch de backs van de Gouwenaars bezworen voorloopig alle gevaar. De Olympia- voorhoede geeft eenige mooie schoten tot ten laatste de U. N. I.-keeper een hard schot van Duijm niet voldoende wegwerkt en de links binnen gele genheid laat om in te trappen. Na dit doelpunt begint N. I. uit een ander vaatje te tappen. Stevig valt zij nu aan, bijna denken wij dat zij succes zullen hebben, doch de middenvoor mist een reuzenkans „mees- '"ihjze schijnt den moed echter niet op te geven tot hij ten laatste toch "Waguer met esn mooi schot weet te verschalken. Nog eenigen tijd toont U. N. 1. zich sterker, bijna halen zij zelfs een 2e punt als de rechtshalf eens ten einde raad op eigen doel sohiet doch Wag ner is „safe". Dan komt Olympm weer opzetten. Onder aanmoediging van het publiek vallen de Olympianen onstuimig aan. Mooiiaart lost van de wing een ren- zenkei, die den keeper te machtig blijkt- Spoedig hierna is het rusten. Krijgsverrichtingen ter Zee. Turksch slagschip getorpilleerd LONDEN, 13 Dec. Officieel, Gisteren is eon Engelsche onderzeeër in de Darda- nollon doorgedrongen door wider de mij nen welke den toegang versperren, door ie duiken en heeft het Tnrkscho slag schip Mossadieh getorpilleerd. Do onderzeeër keerde ongedeerd terug, Toen het Turksehe slagschip voor hot laatHt gezien werd, was het in zinken- d<® staat. De Messadioh, een geheel gepantserd slagschip, hooft oen waterverplaatsiug van W.U00' ion en is bewapend met 2 ka nonnon van 9.2 c.M., 12 van 6 c.M. 17 van 3 c.M., 10 van 6 c.M. en 2 van 3 c.M., en beschikt over 2 terpedolau- ccorbuizen. Het schip hoeft oon lengte van 292 voet en een breedte van 66 voet. BERLIJN. (Van Duitsobe zijde.) De uitslag van den slag bij de Falkland- eilanden geeft do „Vossische Ztg." leiding tot de volgende beschouwing „Welke ontwikkeling schrijft het blad -- kan er voor Italië weggelegd zijn, als in de toekomst do Engelschen vanuit Gibraltar, Malta, Cypres en Egypte en do Franschen vanuit Toulon, Villa Franco, Algiers en Biserta aanvallen de ltaliaanscho kust ondernamen Kun nen andore staten toelaten dat verhou dingen blijven bestaan, die mogelijk ken dat hun levensader ieder oogenblik kan worden afgesneden, wanneer Enge land, dat de Oceanen beheerscht, dat be lieft f Do staten weten allen zeer goed, hoe vijandig Engeland staat tegenover elk land, dat zijn aandeel mocht eischen de macht ter zee. Ze weten dat het iedere vloot met wantrouwen beschouwt en tracht te vernietigen zooals het vroeger getracht heeft do Hollanders, Franschen, Spanjaarden, Portugeezen en Denen van de zoe weg to vagen. Soms ln open zeeslag, zooals bij Trafalgar, maar ook door oen overval als bij Kopenhagen. Bij de Falkland-eilanden heeft Admiraal Stur- dee nog plet bewezen, dat hij een twee de Nelson is, doch zijn overwinning zal toch doen zie®, welke gevaren de andere volken dreigen en van Kngelaads hege monie ter zee. Die staten zullen op ver dediging bedacht zijn en meer on de gevaren onder het oog gaan zien, die hen van die zijde bedreigen, gevaren veel veel grooter en rcëeler dan die van het zoogenaamde Duitsche militairisme, Een Zeppelin. DUINKERKEN.il Dec. Een Zeppelin, welke ^uit de richting Nieuwpoort kw: was dools door het hevige vuur en deels door oen opkomenden mist gedwongen to rug te koeren. Het recktstreeksohe verkeer voor rei zigers Folkestone-Calais is gestaakt. Te 's-Gravenhage is hedennacht op 74- jarigen leeltijd overleden de gep. iuit.- geueraal J. L. d» Bock, adjudant i. b. d. au U. M. de Koningin. De overledene nam in 1873, tijdens zijn -deiacheeriug bij het Indisch leger, dool aan ttto Atjeh-expeditie,waarvoor hem het eeroteeken voor belangrijke krijgsbe drijven en de Atjeh-modaiilo word ver- loend. Van 1895—'97 was hij kolonel- eommaudant van het 7e Keg. luf. Daarna trad hij op als commandant van het Reg. Grenadiers en Jagers. In 139Ö werd ko lonel de Bock benoemd tot adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin. De overledene was Ridder i/d. Orde van den Ned. Leeuw, de Leopoldsorde t® de Orde van den Leeuw en do Zon van I'orzië. Men zij gewaarschuwd. Men meldt wis uit Noordwijkorhout Twee, als priesters gekleodo personou za melden hier, huis af, huis aan geld in voor kerk en school in Armenië. Do ga- vloeiden rijkelijk. Later bleek het, dat men met oplichters te doen had. Vlootbouw in Amerika. WASHINGTON. De Minister van Ma rino stelt voor het bouwen van twee dreadnoughts, zes torpedojagers en min- 8 onderzeeërs. Serviërs en Oostenrijkers. NISJ, 12 Dec. Officieel. Onze troepen •n op 8 Dec. den uiteengeslagen vij- op het noordwestelijk front vervolgd. Val je wo werd op dieu dag bezet Dee- volgondon dag. Op deze linie 1 officieren eu 2237 man krijgs gevangen gemaakt, terwijl oen groote hoe- materiaal werd veroverd. Ten noorden van do lijn Kosmaj-Wariuitza werd hevig gevochten en werd de vijand met groote verliezen teruggedreven. Dui zenden gevangenen zijn te Nisj aange komen. PARIJS, 14 Dec. Hot communiqué van gisteravond luidtVan beide uiteinden het front zijn berichten ingekomen dat do aanvallen dor Duitscliers daar mislukt zijn en wel eert aanval ten noord oosten van Yperen en een andere op het station van Aspach. Nederlandsch Stoomschip gestrand Uit Londen wordt geseind dat een Lloyd-teiegram is ontvangen uit Leixoës, meldende dat het Netlerland- sohe ss. „Bogor", van Amsterdam naar Buenos-Ay res, tien mijlen ten Noorden van Leixöes gestrand is. D „Bogor" is totaal wrak. Men vrogst, dat ei 25 menschen om gekomen zijn. Uit Onorto (Leixöes is de havenstad van Oporto aan de kust van Portugal) wordt geseind dat 24 mail van het ss. „Bogor" verdronken zyn en 1 man kon worden gered. De „Bogor", een schip van 3621 ton br., van den Rotterd. Lloyd, word ge bouwd in 1898, vertrok 3 December van Amsterdam en passeerde 0 dezer Dover. 4 o De Am8terdamscho Beurs. Uit goede bron vernemen wij dat om trent de tijd van opening van de Am- sterdamsche Beurs nog geen beslissing is genomen, omdat dit samenhangt mot het prolongatie-vraagstuk, hetwelk ton aanzien van verschillende onderdooien nog niet volkomen tot klaarheid is go- bracht. De Staatsleening van 275 millioon. Naar wy met zekerheid kunnen mo- dedeelen zijn de berichten dat de leo- ning van 275 millioen zal worden uit gegeven tegen 97°/o, beslist onjuist. De be doeling is dezo leeniDg a pari uit te geven. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 45, 2e 40 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren redel. aanvoer, Late kw. 35, 2e 31, 3e 2Ï cent per- half kilo. Vette varkens redel. aanvoer, lste kw. 35, 2e 33'/j, 3o 28 cent por half kilo. Schapen en lammeren redel. aan gevoerd. Handel in vet vee en vette Kal veren prijshoudend. Vette Varkens prijshou dend, enkele hokken heele zware l'/j cent boven noteering. Schapen en lammeren prijshoudend. van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te I>E BILDT. Hoogste barometerstand 756.0 te Haparanda, laagste stand 734.2 te Helder. Verwachting tot den volgenden dag Matige tot krachtige tijdelijke wel licht stormachtige zuidelijke totzuid- westelyke wind, betrokken of zwaar bewolkt met tydelijke opklaring, waar schijnlijk eenige regen, zelfde tempe ratuur.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2