»s JNGAS mini r” inbiedingen SOEPEN serd. blik 1.85 1,55 1,85 1,55 De Oorlog. 3NGAS 12656. behalve Zon- Feeetdagen. en MPEN Telefoon latere. 82. FEUILLETON ie Courant raeee*. erleniiên kosten slechts oroitbelaling Dinsdag 15 December 1914. 53e Jaargang. jTie“CL"ws- en u^<^’v-ext©xxtï©-bl©.cL voor Q-o-vlcLsl ©ïx OxxxstrolïzeTX- Versclrijnt dagelijks chtig licht hebben? KOOIJ Kz. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. ^telefoon Interc. 82. ^ercoocs/c Juovsns. te ),85 0,50 ),50 0,30 n Dec. moet van die Noorden dor Karpathcn den Ch. do Broqueville. itend aan het Bureau werkelijkheid. dat er a Brinkman Zn., Goo n n loekenwtj geregeld tijdig te mogen ontvangen vaa n, concerten, vermakeljjk- on dece dan in on» snoeiden. 3,40 0,30 dat het be- toe- Helgroote Op 0,26 0,20 ren liet richt, diensten heeft ver- de rust be- dle en mee non, toon ben in de f 0.35, voor elke regel besluiten: Lau den GUI MIE COURANT en voorloopig sturen. N’—— sen Berooving van graad. Het jongste nummer van do „Moniteur Beige” bevat het volgende AT D l.'Tjrp U On.n n Ilnli.!.,. Onno had echtor haar uitroop niet ver staan en herhaalde „Ja, hij is reeds sedert jaren een ik moest hom mijne levonsge- 1 vol- met u in het hotel ich tot JAC. KOOIJ Kb. te Wieringerwaard, e belast met het instal* i lang is dit werk door de met het grootste ►erd. in kosteloos. end, WIERINGERWAARD A. ipanningszaal voor Mili* -10 u. Reunie 8% u. Vergadering Vooruit14. rstandscommissie Armen* Aan het Oostelijk Front. Het vernielingswerk in Polen. Den correspondent van de Kölnische Zeitung geeft een voorstelling van de wijze, waarop de genie bij den terug tocht van Von Hindenburg haar ver nielingswerk gedaan heeft. Donkere, bewolkte, vochtige nacht. Ratelend rijden de Duitsche kanonnen en caissons door het slechts hier en daar verlichte L. met zijn vuile, hob- beligejistraten. De vele branden, de gullen waarmede hij voor een ieder zijn de Duitsche vejdbakkerijen opgesla gen, hetgeen niet aan een zoo spoedige ontzetting der stad doet denken. Voor eenige dagen heeft de overheid van het gesticht pogingen ingespannen om de klassen te herbeginnen, doch de tegenwoor digheid van de soldaten maakte dit totaal ónmogelijk. Er werd een verzoek ge richt aan de plaatselijk o kommandanten, weg te weigering op. 40 V, blik f 0.50 0,35 0,50 0,35 3) De arme vrouw was t«> L* Lei JL/^-L barer ziel getroffen door zooveel harte lijkheid, en onder tranen beloofde zij hem zijne beden gehoor te zullen geven v naar de groote stad te verge- „Ook al een kunstenaar luidde hot mot een zuchtje, en de arme vrouw dacht terug aan al hare vroegere bekenden en vrienden, goedhartige, eenvoudige men- schen, die altijd even hartelijk voor haar en do haren waren geweest, maar zich nooit om de kunst bekommerd hadden. Hoe gaarne had zij wederom in die ne derige kringen geleefd I Zelfs de geest van haar zoon nam een vlucht waarin zij hem niet volgen kon, en wanneer bij haar met zooveel gloed' van Handel’s wer ken vertelde, begreep zij niet hoe een verstandig mensch oenïg geluk kon vin den in zulke oude, lang vergeten schep pingen. en hem zeilen. Maar niet al hunne droomen kwamen tot vervulling. Allereerst mochten zij er niet in slagen het oude huis te verhu ren, wat hen dwong zeer gematigd te wezen in de eischen die zij aan hunne nieuwe woning zouden stellen. Zij ein digden met een klein bovenhuisje te be trekken in een der drukste straten der 8tod, en juffrouw Holdius dacht niet zel- d«n met weemoed terug aan haar vreed- dorp, waar jong en oud haar ken- d®n, waar zelfs de huisdieren der buren °P hare roepstem tot haar kwamen om ^nc liefkoozing af te bedelen, en waar z>j zoozeer genoten had van den zonni ge»! tuin, met zijne door haarzelve ge kweekte bloemen en planten. Hier ge- P R IJ S D RA DVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels niet bewijsnummer. f 0.55 Elke regel meer0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. De Belgen zullen zien, dat ik een bo venal rechtvaardig vijand ben en ik hoop, dat de Belgen dit spoedig zullen erken nen en mij zullen vertrouwen. Do rust en orde wil ik handhaven in dit land, dat tot basis door operaties van de Duitsche troepen is geworden. Het Duitsche leger woot weten, dat in zijn rug orde heerscht, opdat het steeds den blik slechts voorwaarts heeft te richten. Dit hoop ik met zachtheid te bereiken, doch wanneer dit niet zou gelukken, zal ik met harde vuist ingrijpen. Ik heb voor den algemeenen economi- schen toestand steeds bijzondere belang stelling gekoesterd. Daarom hoop ik ook hand aan hand met het burgerlijk stuur veel voor den economischen stand te kunnen tot stand brengen. Toen de Keizer mij tot gouverneur ge neraal benoemde, beval hij mij nadrukke lijk alles te doen om de zwakken in Bel gië te helpen en op te richten. WEEN EN, 14 Doe. Officieel. De volging der Kussen in West-Galiclë werd voortgezet, waarbij wij in kleinere on grootcre lijk» wederom in Von der Goltz’s vertrek uit België. Naar de Lokal Anz. verneemt maarschalk Von der Goltz bij zijn trek uit België, met de volgende procla matie afscheid genomen „Bij mijn aftreden als generaal-gouver- neur in België roep ik al degenen, die mij tot dusver ondergeschikt waren, een hartelijk vaarwel toe. Ik breng hun dank voor de krachtige wijze, waarop zij mij steeds hebben ge steund; hun komt de verdienste toe, dat het heeft mogen gelukken, in het vreem de, door ons bezette land, zelfs in van de grootste opwinding, zonder bloedvergieten te „Ja, hij is reeds sedert jaren een be- ropmd schilder, Georges Renaud; eigen- J lijk gezegd heet hij Reynaud, want hij is een -- zag was, vaderland aan zijn oudste doch ter willen doen kennen en zoo zijn zij voor oen paar weken hierheen gekomen. Ik ben overgelukkig hem ontmoet te heb ben en schijn ook hem goed bevallen te zijn, want in uiwo» —..juz 1^*—■—*'*- schiedenis vertellen, en zij wilden strekt dat ik morgen L. Lei uitwerking van ons zwaar geschut geven een gebrekkig licht. Nu komt de infanterie, ten slotte de cavalerie. Aan hot einde van de stad gaan de troepen onder een geweldige viaduct door. Daar staan reeds eenige genie soldaten te wachten tot do laatste troepen voorbij zijn. Nauwelijks is de achterhoede der cavalerie vyfhonderd meter weg, of daar dreunt reeds de aarde. Overal rinkelen de ruiten. De genie-soldaten hebben een groote tramwagen onder de viaduct gereden en de wielen er af laten springen. Twee minuten later, een veel sterkere 1 knal. De zware staalconstructie van het viaduct zelf is in de lucht gevlogen De ijzeren binten dringen in de tram wagen en in een grooten meubelwagen, die eenige manschappen nog daarnaast gereden hebben. Een ritmeester van de Kurassiers, die belangstellend toe schouwer is, maakt de opmerking Hier komt geen Russische muis, die toch stellig aan verwarring gewend moet zijn, doorheen. Het wordt tijd voor de gönie-solda- ten om af te trekken. Want op eenige honderden meters afstand komt een sotnie Kozakken langzaam over het veld gesjokt. Een van de manschappen heeft echter een anderen tramwagen gehaald om zijn kameraden te ver voeren. Zingend stappen zij in, eenige Berlijners klimmen zelfs op het dak van den wagep. Spoedig is de infan terie weer ingehaald. Nu komt een ander werk. Een troepje van de ver nielers heeft stroo uit een schuur ge haald. Eenige anderen rollen groote vaten petroleum naar een houten brag. Vijf minuten verloopen. De infanterie is over de brug. Onder de brug wordt stroo en petroleum opgehoopt. Eenige genie-soldaten buigen de rails ter zijde. Nu is ook de cavalerie over de brug. Een dynamietpatroon doet de rails breken. Een bijzonder boosaardige genist stuurt den tramwagen over de i wonde plek van de rails, de knette rende brug op, terwyl hij er wol voor zorgt er op het juiste oogenblik af te springen. Een geplomp en een gekolk in het water, dan is het stil. Nu volgt echter een ontzettende knal. De spoor wegbrug zendt haar brokstukken de rookgloeiende lucht in. Ook eenige huizen hebben eveneens eeu duw ge kregen. Men kan door de gaten naar binnen kijken. De houten brug staat in lichterlaaie. Een vat petroleum, dat nog in reserve gehouden was, voedt België's nieuwe Gouverneur-Generaal. De nieuwbenoemde gouverncur-gcporaal van België, Von Bissing, heeft zich te genover den vertegenwoordiger van de Hamburger Corr. als volgt uitgelated®* Vele menschen meenen, dat met den nieuwen gouverneur-generaal een nieuw stelsel in België zal komen. Dit is een dwaling. Mijn voorganger hoeft alles zoo practisch en doelmatig ingericht, dat ik jig slechts in zijn koers kan door- Natuurlijk moet ik daarbij oppas- alle klippen te vermijden. BERLIJN, 14 Deo. Officieel. Het groote hoofdkwartier meldt dd. 14 dezer v.m. Naar aanleiding van de Russische en Nederlander; maar als jong artist hij in dat hier geen gold te maken o...,, en vestigde zich te Parijs, waar hij thans nog woont en ook getrouwd is. Hij heeft zijn - -J-'-J— PRIJS VAN HET ABONNEMENT: per kwartaalf 1.25 Idem franco per post,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Idem franco per post. ,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31bij onze Agentenden Boekhandel en de Postkantoren. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 14 Dec. In het middag-com- mnniqiié wordt gezegd; Een hevig bom- luntemeiit in de omgeving van de Aisne werd door ons beantwoord met den vij and in morde op zijn loopgraven terug te wefpea. Wij zijn in Argonne met suc- cm venter gekomen en hebben in den 1.IU8 iteunerkelijke vorderingen gemaakt. BaBLIJN, 14 Dec. Officieel. Het groote toofdkw&rlier meldt van 14 Dec. ’s voor- ■iddags „Ten N.O. van Vailly werd een Duit- iche batterij geheel vernietigd. Te Deux Kouds ten' W. van Vigneullee les Haton- chatel werden twee Duitsche batterijen vernield; een van groot kaliber en eén die voor vliegtuigen was bestemd. In de- lellde streek werd door de Eranscheu etn blokhuis vernield en verscheiden loop graven vernield.” Deze berichten, door het Eransche hoofd kwartier gepubliceerd, zijn onwaar. Te Kortrijk on Brugge. Aan de „Tijd” wordt uil Sluis gemold; De Duitschers hebben hun gewonden, die te Brugge verpleegd werden, in alle haast per auto en extra-treinen diep ia België vervoerd. Do Brugsche bevol king, die den veroveraar met tegenzin binnen haar muren ziet heerscheube- schouwde dit zelfs als een goed voortee- ken, en men praatte van eeu fabelachtige zegepraal der verbondenen en een spoe- dtoeu Duilschen aftocht. Doch in waar- W hebben de Duitschers de plaats ont ruimd voor de andere gewonden, die alle ©ogenblikken van het front komen. Ook Kortnjk, waar zooveel Duitschers verpleegd werden en waar reeds lange rijen Duitsche kruisen op het kerkhof ver rijzen, raakte door het plotse wegvoeren der Duitsche gewonden geheel in de war, te meer, daar er sinds de laatste dagen talrijke versterkingen, kanonnen, mitrail leur*, lange treinen met munitie enz. door trekken. Belangrijke troepenconcentraties hadden er plaats rond Crerue, op een uur afstand van Kortrijk, welke stad haar optimiste stemming behoudt, omdat er sinds enkele dagen Engelsche patrouilles gezien zijn in den omtrek van Roeselaere en rond de bosschen van Heule, 't eer ste station boven Kortrijk op de spoor- linie Brugge—Kortrijk. Te Kortrijk, evenals te Brugge on el ders, beginnen eenige artikelen, zout o. m-, te ontbreken. Duurt de bezetting der Duitschers nog lang, dan zou do bevol king ernstig kunnen verontrust worden, daar zij zooveel willekeurige requisites doen en het vooral op het vee en de le- vaumiddeleu gemunt hebben. In het Bisschoppelijk College van Kort- rijk heerscht oen bijzondere drukte. Daar om die moeilijkheden uit den ruimen, doch men liep een o Zoo blijven de leeraren en studenten gedwongen staking. de vlammen en geeft zê een donkere kleur. Andere wagens brengen de ver nielers naar een nieuw arbeidsveld. Het station en het depot van de elec- trische tram moeten het nu ontgelden. Met de bylen worden de isolatoren en oontacten in de telegraafstations stuk geslagen. De telegraafpalen vallen om. Wissels worden vernield. Eenige pio nieren maken intusschen twee loco motieven en mobiel. Van alle kanten hoort men roepen opgepasten dan een korte knal. Wissels met wissel- tongen en hartstukken moeten het ontgelden. Vier manschappen wentelen met groote inspanning een heel nieuw hartstuk in een beek. Eenige minuten stilte dan worden de twee locomotieven op grootenafstand op elkaar los ge laten. Hun strijd is kort. Een onder officier heeft intusschen ontplofbare stof in een groot waterreservoir ge worpen. De ontploffing is zoo gewel dig, dat alle vensters in de plaats stuk gaan, eenige stukken van het yzeren re servoir dringen zelfs in de wachtzaal en boren daar gaten in de vloer. Nu wijden alle manschappen hun aandacht aan het stationsgebouw. Spoedig is daar alles vernield. Nog slechts eenige naakte muren van het gebouw staan gebarsten overeind. Eea beold der denkt gij aan Hebt gij u dan niet her innerd, dat ik eene onwetende ziol ben en nooit een vreemde taal heb geleerd „Dat komt er niet op aan. Juffrouw Renaud spreekt heel aardig Hollandsch en wil van baar verblijf in Nederland gebruik maken om onze taal zooveel mo gelijk machtig to worden.” „En mijne kleeding, die zoo achterlijk bij de hare zal zijn „Gij ziot er altijd even goed uit,” ver zekerde hij, den arm oiu haar hals slaan de. „Och, toe, moedertje, doe mij het ge noegen hun voorstel aan te nemen. Hoe zou zij hem iets hebben kunnen weigeren Had zij hem niet haar gan ache leven ten offer gebracht En wat lieteekende dan een middag van verve- dagen 5 en orde waren. Op roemvolle wijze heeft een aanmer kelijk deel van de in het- gouvernement ontboden troepen aan de zijde der kame raden van het veldleger voor Antwer pen, aan Schelde en Yser gevochten en getoond1, dat de geest der vaderen in hun leeft, de geest, die naar de zege voeren. Zij, -die onverschrokken den Vaak zwa- en gevaarvollen dienst in het, achter leger liggend gebied hebben ver- hebben zich daarmede gelijke ver- jegens het onder zwaren druk verkeerend vaderland verworven, als dat leger zelf. De groote tijd, dien ik op Belgischen bodem verbleef, zal ik nimmer vergeten. Mijn hart blijft in trouwe herinnering bij mijn oude medewerkers en wapenbroe ders. Moge het krijgsgeluk en goede uit komsten hun ook verder beschoren zijn, tot heil van Duitschland en tot roem van zijn Keizer.’’ gebracht t middag van ling, van verootmoediging zelfs, ala het 1 op aankwam hem gelukkig te zien'? Van Georges Renaud had zij nooit te voren hooren spreken, maar dat betce- kendo niets; zij was in het geheel niet op de hoogte van hetgeen er in de kunst wereld omging en zij twijfelde niet of het was gelijk Onno zeide, maar dat maakte hare verlegenheid niet minder; als hij zoo beroemd was, moest hij ook met medelij den op haar neerzien, op haar, slechts verstand had van bloemen planten, en over geen geleerdheid kon praten. Zij werd dus aangenaam verrast, toen zij waarlijk vol hartelijkheid werd ont- ALBERT, Koning der Belgen, Aan allen tegenwoordigon en toeko menden. Heil. Op voordracht van Onzen Minister van Oorlog, Wij hebben besloten en Wij Art. 1. Reserve-genoraal-majoor were, H.-L.-W., wordt beroofd van graad dien hij in het leger bekleedt, om zonder noodzakelijkheid de standplaats van ziju commando te hebben verlaten al hoewel hij zich niet rechtstreeks in ’s vij- ands tegenwoordigheid beVond, en zon der toelating (machtiging, Red.) eenheden te hebben geleid naar plaatsen die door de bevoegde militaire overheid nirt wa ren aangewezen. Art. 2. Onze Minister van Oorlog is belast met de uitvoering van onderha vig bosluit. Uitgegeven in Ons hoofdkwartior, 30en November 1914. ALBERT. Van 's Konings woge: De Minister van Oorlog, PETROGRAD, 14 hoofdkwartter meldt dd. 13 Doe.: alle fronton heeft geen enkel gevecht van listoekenis plaats gehad. In do richting Mlavs zijn wij voortgegaan, mot du Duitsche troepèn terug to worpun, zich op don terugtocht bevinden. Op dun linker-Weichseloever heeft geen enkele verandering plaats gegrepen, lu de om streken van de Duukla-hoogten zijn do Oostenrijkscho colonnes langs de hellin gen ten Noorden dor Karpathen afg<’- daald. Vrouw was tot in het diepst Onno was ook het meest van den tijd afwezighij volgde trouw de lessen aan do muziekschool, en des avonds woonde hij concerten bij, waar zij zich om haar rouw niet heen kon begeven, en zich trouwens ook ongelukkig zou hebben ge- I voeld. Zij was dus bijna altijd alleen en dat was eene kwelling voor de vrouw, I die nooit geleerd had genoegen in boe- I ken te vinden. Maar er was één ding dat haar over dit alles vertroostte; zij 1 zag dat haar kind gelukkig was. Als hij te huis kwam, hoorde zij zijne steeds klimmende droomen voor de toekomst aan, on hij sprak met zulk een geestdrift, zij bij oogenblikken geloofde, dat zijn moest gelijk hij zeide. Op een zomeravond keerde hij huis waarts met een van vreugde stralend gelaat. ,,Ik heb eene uitnoodiging voor moeder,” riep hij uit. „Eene uitnoodiging herhaalde zij on- geloovig. „Zijn er dap vrienden uit het dorp over Maar dan zouden zij wel terstond hier gekomen zijn.” „Neen, het zijn nieuwe vrienden. Ik maakte van morgen toevallig kennis met hen en mocht hen de verschillende mu seums door geleiden.” .Vrienden van één dag mompelde de oude vrouw hoofdschuddend. „Zü zullen nog vele jaren onzevrien- Du kunstschilder was een breedge schouderd man. van hoogo gestuite, bruine oogeu. Zijn lange knevols waren opge draaid, en verhoogden geenszins zijne schoonheid; maar men behoeft niet mooi te zijn om de harten voor zich to win- en dat deed hij, door ziju on de oprechtheid niet aarzelde zijne zaken bloot te leggen. Wat zijne dochter betreft; zij was eene bekoorlijke verschijning, ofschoon hare trekken niet regelmatig of fraai mochten liceten. Hoogblond, met lachende blauwe oogen, een wipneusje en een kleinen, welge- ivormden mond, trok zij vooral de aan dacht door hare schitterende gelaats kleur en haar slankewelgevormde figuur. Men had geen moeite te zien welk een zorg zij aan hare kleeding be steedde, en toch scheen zij niet aan haar toilet te denken, en zou men gezegd heb ben dat de bevalligheid harer manieren ongekunsteld en aangeboren was. „Zij is mijn trouwe, kleine bondge- noote,” sprak do vader tot juffrouw Hol dius „Mijn vrouw is een waar huis moedertje, wij hebben dan ook twaalf kinderen, zoodat er voor haar niet veel tijd ovorschiet; doch Marcelle helpt mij mijne bezoeken te ontvangen, en weet op alleraardigste wijze de dames bezig te houden die haar portret door mij laten waarbij wij in kleinere gevechten allerwegp in Zuiiki- richting terrein wonnen. Doek la is ons bezit. Onze over de Karpatiion voorlgerukte colonnes hebben gisteren eu eergistenm 9000 krijgsgevan genen gemaakt en 10 mitrailleurs ver overd. De toestand aan het front van Eajbrot tot ton Oosten vau Krakau en in Zuid-Polen onveranderd. Ten Noor den van Lowicz zijn onze liondgenooten tegen de Beneden-Bzoera voortgedrongen. aangenamer lieden voorstellen, en daar bij la de vader groot kunstenaar. schilderen. Zij houdt ook mijne boeken bij, wat een heel ding ia.” (Wordt vervolgd vader en dochter zich om den zijn, daarvan ben uc overnugu, zokorde Onno: „Gij knnt onmop-lljk lieden voorstellen, en daar- vangen, en het zeerst beijverden haar den avond te veraatfgeoaiDjm. J niemand, en nooit ontmoette zij een ster veling die haar goeden dag wenschte. Dit ytol haar hard; het scheen haar tofe dat I de dagen er minder goed om moesten zijn. Een donkere blos bedekte het gelaat der moeder. „Maar, beste jongen,” zeide zij; „waar

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1