,v Binnenland. NIEÜWJAARSWENSCHEN. Nienwjaarswenschen Stadsnieuws. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht. dig zijn, eer het einddoel is bereikt. In de tot dusver voorgevallen gebeur tenissen van wereldhistorische betee- kenis ligt echter de zekere waarborg voor den uitslag van het bloedig con flict met vredesverstoorders en voor altijd zal hun de lust benomen wor den, om zoo misdadig met het lot der volkeren te spelen. Tevens vormen de gemeenschappelijke gevechten van de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche legers #en heerlijken triomf voor de wapenbroeder8chap, die hen verbindt. Nog nooit zijn de bezwaren tegen eiken bondgenooten-oorlog zoo schitterend weerlegd als in dezen oorlog, ^dan het vaste samenhouden der beide Keizer- legers. „Trouw om Trouw". Hiermee is in eenvoudige woorden de geest, die Duitsehland en Oostenrijk bezielt, geteekend. Hij stelt in staat tot het h<)ofd bieden aan een heele wereld van vijanden. Eén doel hebben zij voor bogenhet doel, hun vblkeren den f weg" te openen tot een vrije ontwik keling van hunne kracht, Eén wil drijft hende wil voor de volbrenging van hun hooge taak zonder aarzelen alles op te offeren. Met dezen geest zullen zij zegevieren. WEENEN, 20 Dwémber. Of- fideel. Iu de Kigpathen zgn gis teren vijandelijke voorhoeden in het Latorcza-gebied teruggeworpen. Noordoostelijk van den Lupjcow-pas ontwikkelden zich vrij groote gevech ten. Onze aanval van uit het front KroBnoZakliczyn heeft gaandeweg terrein gewonnen. "In het Bialadal zijn onze troepen tot Tuchow voortgerukt; de gevechten aan de beneden-Dunajec duren voort. De Russen hebben zich in Galicië opnieuw met sterke troepen opgesteldin Zuid-Polen hebben wij de Nida bereikt. Aan het ZAdeIJjk Front PETROGRAD, 20 Deo. De Gene- rale Staf der Marine deelt het vol gende mede De commandant van den kruiser Askold, te Port Said aangekomen, be richt, dat zijn Bchp bij een verkennings tocht op de Syrische kust in de haven Haiwna een* Duitsche stoomboot nam,4 welke hg onder bevel van een.officier naar Port Said liet brengen. Te Beyrauth gekomen blies de As kold een Turksohe stoomboot, op en deed een tweeden zinken. Op zes plaatsen van de Syrische kust deed de kruiser met stoombar- - kassen verkenningen. De krijgsverrichtingen ter zie. LONDEN. Officieel. Geen enkel Britsch oorlogsvaartuig is bij den aan val van den^Duitsohen kruiser op de Engelsche kust verloren gegaan. Het bombardement öp de Engelsche kupt. Naar uit HARTLEPOOL wordt geseind zijn nog drie personen, een man, een vrouw en een kind aan de gevolgen van de bij het bombarde ment dier plaats bekomen verwondin gen overleden. De aartsbisschop van York heeft in zijn toespraak tgdens den lijkdienst voor de slachtoffers van het bombar dement van Scarborough gezegd, dat de dood van deze mannen, vrouwen en kinderen, die zich niet verdedigen konden, aan het geheele l|nd duidelijk maken, welke gevoelens van wreedheid en krijgslust het zijn, die Engeland en zijn bondgenooten vast besloten waren te vernietigen, ten eindefr in de toe komst de geheele wereld van de wel daden van den vrede te doen genieten. De Drie Koningen samenkomst. Na het vertrek van den Deenschen en den Noorweegschen Koning uit Malmö werd Zaterdagavond het vol gend communiqué openbaar gemaakt. De samenkomst werd Vrijdag 18 Dec. met een rede van Koning Gus- taaf geopend. De Koning wees daarin op den gemeenschappelijke wil1 der Noorsche Rijken, neutraal te blijven en hij legde den nadruk op de wen- schelijkheid van een voortgezettrtn, gemeenschappelijke arbeid tusschen de Rijken tot bescherming vatf hun gfi- x meenschappelijke belangen. De Koning verklaarde verder: Het was het leven dig gevoel van verantwoordelijkheid voor het heden en de toekomst, iets tot het algemeen nut der drie volken te hebben kunnen verzinnen, dat hem noopte, de Koningen van Denemarken en Zweden tot een beraadslaging uit te noodigen. De rede van Koning Gustaaf werd door Koning Hakon en Koning Chris- tiaan beantwoord. Beiden betuigden bun levendigste vreugde over het initiatief van Koning Gustaaf en spra ken de hoop uit, dat de samenkomst zegenrijke gevolgen voor de drie vol ken hehben mocht. De samenkomst eindigde Zaterdag namiddag. De onderhandelingen tus schen de koningen en hun ministers van buitenlandsche zakep bevestigden niet alleen de bestaande goede ver standhouding nog meer, maar ook werd de eenheid van 'gevoelens in de vraagstukken, die van de eene of de andere zijde ter tafel gebracht werden, vastgesteld. Ten éfotte kwamen de monarchen, met het oog op den zoo gelukkig be gonnen gemeenschappelijken arbeid, overeen, voort te gaan daarmee en zoo dikwijls samen te komen als de om standigheden daartoe aanleiding zou den geven. De Koning der Zweden vertrok in geselschap van de Koningin, die juist over Sassnitz aangekomen was, ofifi half twaalf naar Stockholm. Indische 4julptroepen BAZEL, 18 Dec. Volgens de „Base- Ier Na'chrichten" zijn te Marseille 50.000 Gurkhas aangetroffen. Deze troepen zullen naar het Noorden ver trekken. Keizer Wilhelm naar het front. Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt dat de Keizer zich, nadat- hij hersteld is, naar het front heeft be geven. Zaterdagavond is de Keizer met den Rijkskanselier en*de Ministers van Oorlog, Marine en Buitenlandsche Za ken naar het Westelijk front vertrok: ken, en zal daar ook gedurende de Kerstdagen blijven. De oeconomische toestand in Duitsehland. De oeconomische Weekoverzichten van de bladen zijn deze week bijzon der hoopvol. Een verlaging van het Rijksbankdigconto wordt dadelijk na Nieuwjaar verwacht. De spoorweguitkomsten van Octo ber doen zien, dat de Inkomsten uit het goederenverkeer nog 20 perc. be neden die van October vorig jaar ble ven. Ook de arbeidsmarkt toont overal een aanhoudende verbetering Hier en daar heerscht reeds gebrek aan arbei ders.-^ In Duitsehland bestaat nergens meer twijfel, dat de oeconomische in stellingen hun taak volkomen vervuld hebben. Gebrek aan kopea? Men meldt ons uit L^JIK: De Duitsche autoriteiten eischen alles wat koper is op, ook de meest'waardevolle kunstvoorworpen. Zooals bekend, is men op koperschaarschte in Duitseh land voorbereid en men heeft de mo gelijkheid voorzien, dat, ingeval de oorlog nog zeer langen tijd mocht duren, alle koperen voorwerpen, welke in het dagelijksche leven als huisraad of ornament gebruikt worden, in ge val van nood te versmelten. Het aanstaand gebrek aan koper voor de industrie schijnt zich dus aan te kondigen. Van een hier te lande aangekomen reiziger verneemt een onzer correspon denten, dat het gisteren op het station Keulen bijzonder bedrijvig was. Voor eerst kwamen er een paar lange treinen aan met een, naar door een stationBbe- awbte geschat, aantal van 1300 Frausche krijgsgevangenen. Deze Franschen kwa men vaé den kant van Yperen en za gen er zeer haveloos en vermoeid uit. De kleeren hingen hun bij flarden aan het lijf. Een er van was een oude cer- geant. Hij had den oorlog van '70 mee gemaakt en was toen ook krijgsgevan gene geweest. Voorts kwam een trein aan met.ruwe woi van Antwefcpen, welke vorder vervoerd werd. Van de andero zijde kwam »n goe derentrein met pl.m. 600 paarden. Vol gens de wagens, waarin de dieren stJa den, kwamen £ij van Polen, hetgeen mij ook later bevestigd werd. Even later (te gen 1 uur) ging een trein met 7 wa gens langs do perrons, waarop Fran- sche kanonnen stonden en in den na middag kwam trein na trein vol militai ren, bestemd voor Frankrijk of de Yüer, voorbij. De wachtkamers waren afgeslo ten, maar daarbinnen mocht men vertoe ven en ook werd het uitzicht op het per ron niet belemmerd. Men vertelde mij, dat iedereen zijn nbod klaagde over het gebrek aan olie en benzine te Keulen. Ergens anders zag ik aan een station pl.m. 80 auto's staan met mitrailleurs er op. Te Hlfclen ver toeven op het oogenblik ook 30 Duit sche en Oostenrijksche hoofdofficieren, die op weg zijn naar Russisch Polen. Zij logeerden in hetzelfde hotel als ik. Duifschland's voorraden. De in Engelsche bladen verkondigde meening, dat in Duitsehland gebrek aan graan heerscht, wordt van Duitsche zij de volkomen onjuist genoemd. Graaf Schwerin Lowitz, de voornaamste auto riteit op het gebied van landbouw, heeft in de Rijksdagcommissie op 1 December aangetoond, dat? Duitsehland' e voorraden niet alleen voldoende zijn tot aan den volgenden oogst, doch ook dat Duitseh land met een groote reserve het nieuwe oogstjaar kan ingaan om de reserve te vermeerderen. Daartoe zijn de besparings maatregelen genomen. De beweging,, dat er gebrek aan koper zou zijn, wordt even onjuist genoemd. De kopervoorra- den zijn nog ze&p gcoot. Bovendien zijn in de bezette gebieden groote hoeveelhe den koper in beslag genomen, evenals andere ruwe materialen, vooral wol. Uit Rqubaiz zijn 20 millioen, uit Antwerpen 12 'millioen kilo wol naar Duitsehland ge bracht en verder reusachtige hoeveelhe den uit Czentoehpwa en Lodz. De Audacious. Een Genueesch blad verneemt uit Lon den, dat de Audacious, de gezonken En gelsche opperdreadnought, niet verloren is. Toen het slagschip op een mijn was geloopen, heeft men het ^oy 't sluiten van de waterdichte schotten Zoolang drij vende kunnen houden, dat het op de zandige kust van Lough Swilly kon wor den gezet. Daar heeft men voorloopige herstellingen aangebracht en vervolgens is do Audacious naar Belfast gesleept waar hij nu in het dok ligt. Het schip zal nu weldra geheel hersteld weer zee kunnen kiezen. Ons is ter oore gekomen, voegt de N. R. Ct. a^in dit bericht toe, dat 6et be richt juist is, dat «het herstel plaats vindt op do werf van Harland en Wolff te Bel fast en dat de helling is afgeschut door een hooge schutting. Hiermede is meteen verklaard, waarom de Enge'sche admi raliteit het niet raadzaam heeft geacht, van het ongeval melding te maken. Schadevergoeding aan Antwerpenaren. Men meldt ons uit Vlissingen: Wij vernemen, dat alle Antwerpsche bur gers, die als gevolg van het bombar dement van Antwerpen, schade hebben geleden, zich te Antwerpen kunnen aanmelden tot het verkrijgen van even- tueele schadeloosstelling. Er zullen yoorloopig geen schattingskosten wor den gevraagd. Kolengebrek te IJmuiden. Door het stormweer in de maand December tot heden nog niet voordee- lig voor de trawlvisscherijthans dreigt nog kolengebrek. Naar wij vernemen, strekken de te IJmuiden aanwezige briketten nog voor hoogstens een week, terwijl er geen kans is, dat de toevoer uit Duitseh land voorzien kaü in de behoefde voor de visscherij. De eenige mogelijkheid zal zijn steenkolen uit Engeland te be trekke*. Die ■«Hen evenwel duur zijn en ook moeilijk te krggen. Als de toestand te IJmuiden niet verbetert, zal krachtig moeten worden ingegrepen öm onze groQte visscherij- haven van kolen te voorzien. Er is veel' visch te vangen en de prijzen zijn hoog. (Opr. H. Ot.) Geknoei met rogge. Men meldt uit Schinnen aan „De Tel." Rijks en gemeente-politie hebben een (vijftal landbouwers geverbaliseerd, die (rogge met veevoeder hadden ^er- mengd. Een en ander is in beslag ge nomen. Levensmiddelen voor de Belgen. Men meldt uit Weert dd. 18 Dec. aan de Msb. Hier arriveerden twee schepen met levensmiddelen geschonken door het Amerikaansche Roode Kruis en be stemd voor de noodlijdende bevolking in Belgisch Limburg. Wegens de groote hoeveelheid ge conserveerde artikelen in bussen werd een waarborgsom van 10.000 franken geëiBcht, alvorens de schepen België binnen mochten. Ouderdomsrente. Op, 1 December jl. waren in het ge heel aangevraagd 148.050 renten, in gevolge artt. 369 en 370 derjpvalidi- teitswet. Hiervan'kijn toegekend door de Rijks verzekeringsbank 119.770 en in beroep 916, te zamen 120.686. Er zijn 9246 rentetrekkers overleden en 7 renten werden ingetrokken, zoo dat op 1 December jl. loopende waren 111.433 renten, waarvan op 2705 in gevolge artt. 127 en 133 wordt ge kort. (N. Ct.) Naar wij vernemen wordt door het Staatstoezicht op de Volksgezondheid een onderzoek ingesteld naar het overbrengen van besmettelijke ziekten door de huis industrie. De Staatscommissie ter voorbereiding en herziening van overgangsbepalingen op de Auteurswet' van 1912 hield he denmorgen in een der zalen van het ge bouw der Eerste Kamer haar eerste ver gadering. Het Verkort Verslag. Ten gevolge van de sjechte tijdsom- standigheden is het aantal abonné's op het verkorte Kamerverslag gedaald van ongeveer 18000 tot ongeveer 90(w. Lord Reay. Dinsdag wordt lord Reay, lid van het Engelsche Iioogerlyiis en in ons laW meer bekend als, baron D. Mackay vim Ophemert, 75 jaar. Lord Reay is langen tijd, maar dan onder zijn Hollandschen naam, in Ne- derlandschen Staatsdienst geweest. De Tweede Kamer heeft hem onder haar le den geteld. Na den dood van zijn vader werd hij in Engelachen Staatsdienst geroepen en benoemd tot onderkoning van Bombay. Later kwam hij terug naar Engeland waar hij, als erfelijk lid van het Hoo- gerhuis, een bekende politieke rfiguur werd. i.dinburgh verhief hem tot afe waardig-1 heid van eereburger. Ondanks^ al ^ijn hooge betrekkingen in Engeland verbrak lord Reay de banden met Nederland niet. Elk jaar komt hij voor eenige weken naar ons land te rug, die hij dan op zijn bezittingen in Gelderland doorbrengt. Het verkeer met België. Men meldt uit Maastricht aan het N. v. d. D. Wordt het verkeer met België van uit de grensplaatsen van Noord-Brabant en Zeeland hoe langer hoe moeilijker, hier begint het buurtverkeer weer eenigszins te herleven. Was tot voor enkele dagen de stoom- hootdienst de eenige verbinding met Luik, tlians kan men die plaats ook per tram bereiken, al is het langs een omweg. Vol gens een in druk uitgegeven dienstrege ling vertrekken hier behalve op Zondag, '4 maal daags trams naar Tongeren, Bas- senge, Glons, Herstal en Rooour, terwijl men in beide - laatste plaatsen electrische trams naar Luik vindt. Ook kan men tweemaal per dag over Tongeren naa Hasselt en tweemaal naar Maeseijck rei zen, terwijl eiken morgen (behalve Zon dag) te 7 uur een tram vanaf de Brus- selsche Poort over Tongeren, St. Truij^n, Tirlemont, Joflotgue naar Brussel ver trekt, waar hij te Sohaerbeek (Place Dailly) te 14.30 u. West-Europaaschen tijd aankomt. Er wordt van deze trams druk ge bruik gemaakt. Daar de circulatie in België is toegestaan zolder passen, wor- dezen deze moestal vanaf een der grens plaatsen genomen. Aan het Duitsche vice-consulaat hier ter stede staan de menschen lang voor den vaetgestelden tijd in .grooten getale te wachten om passen te halen. De Leening. Een navolgenswaardig voorbeeld heeft de A. N. W, B. gegeven In de gisteren te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Alg. Ned. Wielxijdersbond is op voorstel van het bestuur met algemeene stem men. en onder applaus besloten voor f 50.000 deel te nemen in de leening van 275 millioen. Aangehouden. Sedert vier dagen is in de gevan genis in de Bagijnenstraat te Antwer pen opgesloten de heer B. een der firmanten van den groote Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek. De heer B. zou volgens de Duitsche overheid brieven over de grenzen naar Ant werpen hebben gebracht. Qe Neder- landsche consul, na vier dagen van de aanhouding verwittigd, doet thans de noodige stappen. In het nummer van i JANUARI 1915 stellen wij de gelegenheid open tot het plaatsen van tot een speciaal tarief van 29 cent voor 1—5 gewone regels en 5,bent voor elke regel meer. Inzending dezer advertentlën kan ge schieden tot uiterlijk 31 DEC. v.m. 9 ure. DE ADMINISTRATIE. GOUDA, 21 December. „Gouda Vooruit". Het oorlogsjournal, dat deze week het programma opent, is zeer beziens waardig evenals de bijzonder mooi gekleurde opnameDe bruiloft van een prinses in Dakomey, welke een typisch kiekje geeft op het leven der inlanders in Oost-Afrika. Verder een drietal komische nummers, het een al koddiger dan het andere, doen de be zoekers hartelijk lachén, terwijl het drama „De noodlottige ring" bijzo^|Br aantrekkelijk is, door zijn prachtige natuurtafereelen. Het hoofdnummer „Door de schuld van een ander" is een boeiend levensbeeld, dat door de verschillende acteurs uitstekend ge speeld wordt en zeker bij het meeren- deel van het publiek wel in den smaak zal vallen. De explicateur was uitstekend op jfireefvooral in het hoofdnummer wist hij het publiek op aangename wijze bezig te houden. Mevrouw Scheep maker, begeleidt op de haar eigen aangename wijze dé vertoonde beelden. Belangstelling op Nieuwjaar. Naar wij vernemen, zouden de leden van het College van Burgemeester en Wethouders het op prijs stellen om bij de komqnde jaarwisseling, met waardeering van de steeds bij derge lijke gelegenheid ondervonden belang stelling, in de tegenwoordige ernstige tijdsomstandigheden verschoond temo gen blijyen van dè toezending van naamkaartjes. Ons werd medegedeeld, dat zg, ook zonder die blijken van belangstelling, zich overtuigd houden van de welwillende gevoelens der in gezetenen te hunnen opzichte. Witte Bioscoop. 4 Is meestal het hoofdnummer van een der bioscopen een dramatische film, de Witte Èiosooop breekt dit maal met die gewoonte en (heeft deze week als hoofdnummer de soldaten- klucht „Champignol tegen wil en dank" getiteld. Deze film is er een van een Uitstekend gehalte, fijn van humor, zonder maar in de minste on derdeden in grofheden of banaliteiten te vervallen. Dank zij de uitstekende explicatie van den heer Steenbergen- doet deze het publiek met al de, op het doek spelende personen medele ven. Het programma wordt vérder aangevuld met een interessant oor logsjournaal en een belangwekkende natuuropname, terwijl een Mexicaansch drama„Het Stierengevecht" en een heel goed gevonden komisch nummer dit zeer amusante en varieerende pro gramma besluiten. Volksonderwijs. Door afgevaardigden uit de afdelings besturen de vereeniging V 0 1 k s o n- d e r w ij s uit de om Gouda liggende ge meenten werd Zaterdag) op uitnoodiging van de afdeeling Goud» van Volksonder wijs een vergadering gehouden in De R u n i e. Resultaat dezer bijeenkomst was, dat in beginsel werd besloten tot de oprichting van een IJselkring van Volksonderwijs. Tot dezen kring* zouden behooren de navolgende afdeelingen van Volksonderwijs: Krimpen aan den ÏJsel, Haastrecht, Üudewater, Stolwijk, Zeven huizen, Moordrecht, Gouderak en Gouda. Nadat in beginsel tot oprichting van genoemden kring was besloten, werd door de vergaderde^, (enkele niet-vertegenwoor- digde afdeelingen gaven schriftelijk blijk van sympathie met het beoogde doel), overeengekomen, dat in de betrokken af deelingen. op oen in de maand Januari te houden ledenvergadering de noodige stappen zouden worden gedaan om tot de definitieve Oprichting van een IJsel kring te komen. Ter vergadering waren o.m. vertegen woordigd het hoofdbestuur der vereeni ging Volksonderwijs door den heer A. Hoogendijk Jz. te Vlaardingen en de Propaganda Commissie voor Zuid-Hol land door den heer C. G. Proos te Vlaardingen en den heer J. Beijen te Bodegraven. Tot leden van een commis sie van voorbereiding werden benoemd de heeran C. van Zwienen te OuderkSrk Z. de Jong te Krimpen a/d. IJsel en 'Joh. P. van den Bosch te Gouda. De Nacht- en Zondagsdienst der Telephoon. De directie der Goudsche Telephoon- Maatschappij heeft aan hare geabon- neerden per schrijven doen weten dat van de sedert 1 Mei 1907 geboden gelegenheid om ook van des avonds 10 tot des morgens 8 uur onderling gesprekken te kunnen voeren gering gebruik is gemaakt, zoodat zg, in ver band met de daaraan vqrbonden kosten en nu de Gemeente Gouda eene met haar gesloten overeenkomst met in gang van 1 Januari 1916 heeft opge zegd, moet besluiten om na 1 Januari 1915 den nachtdienst van 10 uur 's avonds bat 8 uur 's morgens op te heffen. Tot voortzetting van de bediening van het|Centraalbureau gedurende den nacht en ter instandhouding van den vollen Zondagsdienst, zon de Maat schappij alleen kunnen overgaan, indien minstens 80 geabonneerden zich bereid verklaren tot betaling van een bedrag van f 6.per jaar boven het abon nementsbedrag, welk tarief bg Kon. Besluit dd. 7 December 1909 No. 41 werd goedgekeurd. De geabonneerden die zich daartoe bereid verklaren verkrijgen alsdan bg genoegzame deelneming, de bevoegd heid om ook van 10 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens alsmede op Zon- en feestdagen gedurende den geheelen dag, kosteloos het Centraal- bureau op te roepen, ter verkrijging van aansluiting met een der aange slotenen. Zij, die deze bevoegdheid wenschen te verkrijgen, moeten zich aan het Centraalbureau te Gouda aanmelden r inzending, vóór 25 December invulling en onderteekening van bedoeld schrijven gevoegd biljet. Bij niet voldoende deelneming zal de nachtdienst en de volledige Zon- dagdienst, na 1 Januari 1916 niet woidenvoortgezet, en alsdan het Gen- traalbureau geopend zrjn Op werkdagen vai\ 8 unr v.m. tot 10 nar n.m. Op Zon- en feestdagen: van 8 nor v.m. tot 9 uur v.m. 1 n.m. 2 uur n.m. oSze maatregel van de Goudsche Telephoon Maatschappij zal zeker ve len bijzonder «nwelkpm zgn. Hierdoor toch wordt, verondersteld het geval dat geen 80 aangeslotenen bereid wor den gevonden den toeslag van f5. te betalen, een toestahd geschapen, die niet mag bestaan. Dat er gedurende den nacht weinig gebruik gemaakt wordt van de tele foon, spreekt vanzelf; ieder aangeslo tene, wetend dat Je dagdienst te 10 unr des avonds eipdigt en elk gesprek na dat uur met 10 cent extra wordt berekend, zal niet dan in de uiter#e noodzakelijkheid van de telefoon ge bruik maken. Maar bg al het ongemak dat het dén aangeslotenen zal geven, die toch reeds last genoeg ondervinden van de zeer beperkte gelegenheid van intercommunale verbindingen op Zon dag en het vroege sluitingsuur op werkdagen, komt nog een -anderen factor, die het afschaffen van den nachtdienst en een beperkten Zondags dienst eenvoudig onmogelijk maken n.l. de diensten die van de telefoon gemaakt worden ingeval van brand. Wat beteekent een braadweertele- foon, waarvoor de gemeenteraad een groot bedrog beeft toegestaan wanneer het Centraal, bureau gesloten is Indien de Gosudohe Telephoon- Maatschappij de kosten voor dqn nacht dienst, blijkens haar schrijven minstens f400.—, op haar geabonneerden wil vehalen, dan komt het ons voor dat de gemeente voor de brandweer de meest belanghebbende is en voor die kosten geheel of gedeeltelijk aanspra kelijk moet worden gesteld. In elk geval, is een maatregel, alB thans door de Maatsohoppij in haar schrijven is genoemd, ten zeerste on billijk. Naar wij vernemen is in verband met deze zaak tegen hedenavond een spoedvergadering belegd van het be- Btnnr van „Goud» Vooruit". Outspanningszaal voor Militairen. Woensdagavond a.s. zullen voorde militairen in de Ontspanningszaal voor drachten worden gehouden door den humorist Magendans en zullen de ge zusters Georgette eu Henriëtte van Immerzeel Vlaamsche liederen doen hooren. Ook voor dezen-avond is de toegang voor de militairen vrij. 40?e 8Ï A A T8-LOTEE1J. 2de £lf Trekking van Maandag 21 Dec. No. 7281 f 1500. 7898 f 1000. 3203, 4922 en 10611 ider f200. 3966, 4049, 6176, 168*8,19616 en 20985 ieder f 100. Prijzen van f 30. 6 289 58 891 488 41 68 63 683 606 783 66 96 887 802 31 87 ]U11 40 |48 79 1212 1884 1416 44 7B 1621 82 78 84 1867 1770 81 1806 77 1917 o 067 77 99 2141 47 09 98 2222 26 76 90 2857 2426 66 96 51 9616 2786 98 2846 2906 10 8161 62 97 8204 8 87 8870 8421 71 84 97 8668 3686 68 8762 08 8885 48 64 70 8964 02 4066 4186 61 4212 00 97 4886 4408 4008 4 Tl 4786 88 4828 6000 48 6218 6688 6806 18 6410 86 65 68 6616 18 84 6617 49 66 6756 5828 60 6928 48 72 78 é021 81 00 0112 42 820® 8 80 82 38 91 6860 0490 0607 19 40 64 6027 46 96 8701 12 80 6000 93 6957 72 7065 64 7118 70 7288 70 80 7826 66 7489 68 86 96 7688 49 68 64 7781 89 98 7861 70 7900 66 8014 8114 81 97 8829 42 8458 81 8506 18 24 66 8618 47 66 8706 82 74 8870 9088 9207 9604 8 46 62 88 9427 43 9604 9811 17 86 9762 9998 40 77 88 10088 44 89 10180 86 10284 21 10816 82 45 80 84 10412 48 64 10662 10648 98 10721 96 98 10820 10901 92 11016 11188 91 11208 52 66 11801 65 11667 11666 78 78 11724 42 49 64 66 11884 86 11922 99 19018 88 66 86 12100 16 84 88 44 89 12318 28 58 12801 11 19476 90 12606 18 20 40 80 12682 91 12717 12804 9 50 85 87 89 12942 83 18016 82 96 98 18198 18227 18310 17 81 84 18481 48 64 74 18661 64 72 84 18628 88 18700 81 18819 87 86 18918 48 66 66 96 14066 77 14200 14886 60 14406 62 90 14671 76 92 14649 69 86 14767 14820 41 46 68 14902 58 16096 96 16146 15607 67 68 16416 82 16529 68 62 16605 26 91 16701 16 76 77 84 15897 16069 52 68 87 19007 82 64 78 lfcll» 26 28 84 76 10244 67 16806 83 76 82 16401 18,16610 16048 68 10796 16809 41 10912 28 80 17060 88 17215 20 21 88 82 80 96 17812 98 17429 40 17510 41 17622 17788 88 81 67 71 17806 86 96 17911 68 91 18048 18170 87 18223 18847 98 18418 48 61 18572 18806 8» 18866 81 18006 10 81 71 75 19007 11 63 72 74 89 94 19109 10 25 48 61 88 19966 19894 19442 47 64 78 19617 29 80 70 10610 97 19716 8l 01 19800 6 18 84 19966 54 90014 82 20146 02 86 20288 20003 17 20468 09 71 20609 2O02B 40 67 20704 20800 16 20907 83 89 Verkouden visschen. Dat visschen als koudbloedigen kou kunnen vatten en daaraan ten gronde gaan, is niet algemeen bekend. Maar zulks is toch door het biologisch on derzoek gebleken. Door vischhandela- ren wordt er dikwijls over geklaagd, dat visschen, met name die uit ander© streken, in de bewaarbakken niet lang leven, maar na 8 of 14 kagen bij massa's stierven. In 99 van de 100 gevallen,- waarbij de visch zich in de bakkert niet goed hoodt, komt dit door een verkoeling van den visch gedurende het transport. Er wordt te veel ijs w op de transport vaten gewor pen, waardoor de visschen te snel afkoelen, vooral als zg uit warmer vijverwater komen. Het gevolg is dan, dat niet alleen de huid van den visch ziek wordt en afsterft, maar dat ook de inwendige organen onder den in vloed der aflReling zoodanig Inden, dat de visschen binnen enkele dagen afsterven. In sommige gevallen werd zelfs, met name bij forellen, ten ge volge van afkoeling een plotseling afsterven binnen weinige minuten ge constateerd. (Ned. Hengelsport.) Aan het Westelijk Front LONDON, 20 Dec. De Daily Chro nicle meldt over de strijd in Noord- Frankrijk In den loop der laatste weken heeft in Noord-Frankrijk de artillerie der Bondgenooten op die der Duitschers menigmaal bewezen. Een artillerieduel van ongewone hevigheid was het voorspel tot een zeer geslaagd offen sief. Waar bij de Fransche kanonniers aan het front van Atrecht buitenge wone bedrevenheid 36 Duitsche ka- nonn'en tot zwijgen brachten. De houding van Bulgarije. LONDEN, 21 Dec. De Daily Chro nicle schrijftDe Bulgaarsche minis ter-president heeft in een intervieuw verklaard dat Bulgartjes houding strikt neutraal is. Wat Bulgarije's wenschen aangaat zou zij een gedeelte van Ma cedonië verlangen, hetwelk zij krach tens het verdrag met Servië van 1912 zou gekregen hebben. Van Grieken land zou het Kavalla Seres Drama willen ontvangen. Bulgarije is van oordeel dat het door zijn neutraliteit tot het einde toe in acht te nemen groote diensten aan wijst in ruil waarvoor het hoopt op erkenning van de grenzoi, vastgesteld Ain het verdrag van 1912. Door aan zijp neu traliteit vast temouden, voelt Bulga rije dat het de Entente-mogen/ïheden van nut kan zijnW verwach/het dat zij zich dit na deir oorlog zuulen her inneren, wanneer nieuwe grenzen voor de Balkailstaten worden vastgesteld. Griekenland had verklaard dat het Bul garije geen stuk van Macedonië wilde geven, doch Bulgarije erkent het „niets voor niets"-princ3pe niet. Bulgarije verwacht dat de mogendheden, welker belangen het dient, na den oorlog hun invloed zullen aanwenden, opdat Bul garije recht geschiedde. Wat Grieken land betreft, kon men nimmer ver wachten, dat het verdrag van Bukarest duurzaam zou zijn, en bij hec sluitei van den vrede moet het herzien wor den. Bulgarge is een goede nabuur van Griekenland en wenscht dit te blijven. Ook met Rumenië en Turkije zijn Bulgarije's betrekkingen goed. De heer Badoslapoff besloot met te zeg gen Onze sympathiën zijn met Enge land. Wij kennen zijn politiek om de waardigheid der kleine Staten hoog te houden. In België. „Die Wacht ain Rhein." Mon meldt ons uit Antwerpen Een pijnlijk incident, wel teekenend voor de verbitterde stemming welke onder zekere groepen der Antwerpsche bevolking heerscht, had hier Donderdagmiddag plaats. Op het statieplein wordt eiken middag een muziekuitvoering gegeven. Donder dagmiddag nu werd als laatste nummer „Die Wacht am Rhein" ten gehoore ge bracht. De Duitsche officieren salueerden. Eeni ge der omstanders verloren hun zelfbe- heersohing zoover, dat zij Moten. De officieren bevalen daarop het plein te ontruimen. Als gevolg hiervan ontstond- een klop partijtje, welke door de ^eigende hou ding der gewapende soldaten geluükig spoedig onderdrukt werd, zoodat deze voorkomen werd. Eenige personen, die gefloten hadden werden echter achter slot en grendel gezet. DARMSTADT, 19 Dec. Gisteren stortte door den sterken valwind bij Darmstadt een vliogmachine naar ben oden. Van de inzittenden werd1 de observateur Kohl ge dood en de bestuurder Gruae .zwaar ge wond. BERLIJN. De „HfWscho Tagesztg" meldt, dat de gouverëèur van Warschau baron Korf zou zijn vrijgelaten door be middeling van den Amerikaanschen ge zant. Dit zou geschied zijn, omdat Baron Korff in een Roode Kruis-autoinobiel een reis maakte tot organisatie van den Roo- de-Kruis-dienst. KEULEN. Een tweetal lange goe derenwagens met gewonde Duitsche in- iauteristen, te samen 21U0 man, alle to mende van Yperen, zijn hier in den loop der vorige week binnengeloopen. Men seint ons uit Vlissingen d.d. 20 Deo. Gedurende de laatste tJngen begint het aantal Belgen dat hier aankomt om naar r.ngeland over te steken, bijzonder toe te nemen. Onder hen zijn vele jonge mannen die tot de Belgische lichting 1015 behooren en bovendien veel andere man nen die zich als vrijwilligers bij het Belgische leger gaan voegen, dat op het strand in Zuid-West België wordt ge oefend. Men is er zeker van dat in het vroege voorjaar oen nieuw Belgisch leger ge reed Al zijn dat naar men denkt, ge veer 180.000 man zal tellen. Dit in zeer zeker een flink aant&i. Men zal zich er allicht over verwonderen dat dit mogelijk is, maar inen moet niet vergeten dat vele Belgische mannen in het door de Duitschers bezette gebied, op alle mogelijke manieren trachtten de grens over te steken, om via ons land en En geland naar Noord-Frankrijk en Zuid- west-België te gaan om aldaar dan plaats te nemen in de gelederen, die als geoefend en geheel' uitgerust zijn, h vijand opnieuw gaan bestrijden. De geest drift onder deze nieuwe scharen is enorm en bijna iedereen haakt er na om er op los te gaan. Ondanks het feit dat Duitsehland bijna geheel België bezet heeft, wanhoopt nie mand op den goeden uitslag. Ik sprak eenige Belgen dis uit de oi sen (Overijsel) kwam om via Folkestone de Belgische kust te gaan ojjzoeken onder de geliefde kleuren te gaan dienen. Zoo zijn er vele jonge Belgische man nen die in ons land zijnde, gehoor ge ven aan een innerlijke roeping om nei vaderland in den nood bij te staan en zich via V hssingen en E oikestone bij het nieuwe ieger gaan voegen. ik spraK eenige Belgen die pit de ei geving vtöi Luik kwamen. Zij ^verteld* mij dat de verwoeste dorpen in deze streek zooals Tiltf, r-sneux, Remouchamps, enz. nog denzeltden troostelijken aanblik op leveren als kort na hunne verwoesting. Weinig schijnt er nog gedaante wor den, om nieuwe huizen te bouwen, zoo dat de toestand in het geheel nog niet normaal te noemen is, d. w. z. voor zoover dat onder de huidige omstandig heden mogelijk zou zijd. Toch schijnt er een neiging te zijn in het Walenland weer tot iets moer ge regelder toestanden te komen. Maar zulks wordt ten zeerste belemmerd door het ge brek aan levensmiddelen en kolen, po trolenm, enz. r.n zoo zijn er vele ruggekeerde vluchtelingen die in ons land vertoevende lotgtsiooteu waarschu wen vooreerst nog maar niet terug te koeren. Erkend moet worden dat de Duit sche overheid wel iets wil doen om de ellende te verzachten, ihaar het schijni dat ook zij machteloos is om aan Je om standigheden in dit opzicht het hopfd te bieden. Men meldt ons uit Vlissingen dd. 20 Dec. Het lijdt geen twijfel of de bond genooten, die uit Zuidwest België agee- ren, zetten het aangevangen offensiel krachtig voort. Langs de kust bereikten de geallieerden Middelkerke, dat door Fransche en Belgische voorposten werd bezet. Deze beweging ging met lievig) gevechten gepaard evenals de bezetting Van 8t. Joris ^oostelijk van Nieuwpoort gelegen). Voet voor voet moesten de bondgeilooten het terrein op den vijand heroveren. Op houtvlotten en op ver schillende plaatsen tot de knieën door liet water badend, rukten de troepen der goallieerden voorwaarts, onder dekking hunner artillerie en het scheepsgeschut der langs de kust liggende Britste oor logsschepen, die uitstekend door Eng éf- sché Vliegers op de hoogte werden ge steld van vijandelijke bewegingen en stel lingen. Aan den rechteroever van de Yser zijn de bondgenooten thans defini tief door de Duitsche stellingen gebro ken. Dixmuiden is thans, zooals reeds is gemeld, geheel in handen der bondgenoo ten. Vanuit deze omgeving avancheeren thans de gallieerden in Noordelijke en Oostelijke richting in samenwerking met de troepen, die vanuit Langemarck en Yperen opereeren. Een gevolg dezer be wegingen is geweest de bezetting van West-Roosebek en Roeselare. Zelfs zijn reeds patrouilles van Fransche, Belgi sche en- Engelsche bereden troepen in de omgeving van Cortemarck en Thielt gezien. Op grond van betrouwbare in lichtingen is wellicht* spoedig reeds de bezetting van laatstgenoemde plaats te verwachten, hetgeen een belangrijk suc ces voor de bondgenooten zou zijn. ANTWERPEN, 20 Dec. V.D. (n den loop van de vorige week bracht gene raal Freiherr von Bissing met gevolg Vergezeld, o.a. van een Beiersche prins, onze stad een bezoek. Verschillende in stellingen o.a. hospitalen werden bezocht. De verdedigingswerken werden tevens in oogenachouw genomen. Woensdag werd de stad bezocht door de militaire spoorweg commandanten van België, Luik, Brussel, Namen, Leuven enz. die hier met den station scominandant van Antwerpen een conferentie hielden. Gedurende de heele week verbleef hier ook Z. Kgl. Hoheit Ulrich von Wurtembergh (Uhlanencom- landant) met gevolg, die zijn intrek heeft genomen in het hotel^Tprminus". Deze vorstelijke persoon ia(jm eenvoud zelf. Een groote man, donker, zindelijk van uitzicht, 29 ft 30 jaar, in uniform als couuuandaniö van een afdeeling Uhla- nen. Een gele kraag Biert zijn officiers uniform. Geheel alleen, gebruik makende van een tram, gold zijn eerste bezoek de kathedraal, daarna do Zoologische Gar ten i Ook werd een bezoek gebracht aan den gouverneur. Geregeld iederen mor gen maakt hij geheel alleen een wande ling door de stad, nieuwsgierig aange staard door de bevolking, elkaar afvra gend wie deze ernstig uitziende jonge man met zijn vreemde uniform toch wel kan zijn. Er zijn echter ander© dingen, die het volk hier meer bezig houden, din gen die iueer hun eigen aangelegenheden betreffen. Dat is o.a. de keuring van paarden. lederen morgen komen de eige naars van paarden en voertuigen bijeen om dooi- de Duitschers huneigendommen te laten keuren, die, bij goedkeuring, als verkocht "Arden beschouwd^ Zoo zag een stalhouder vijf zijner wsste paarden met bespanning kwijtraken. Voor elk paard wordt de som van 600 frs. vergoed, ech ter in bons De geest wordt er in Antwerpen niet beter op. Behalve de mannen, kunnen nu zeUs de vrouwen geen pas voor Hol land meer bekomen. De Hollanders kun nen een pas krijgen om naar Holland te gaan, maar niet om terug te keeren. Een Hollander, zoo juist van Brussel, ko mend, vertelt daar een verklaring te heb ben moeten teekenen niet in België te rug te zuilen komen gedurende den oorlog. De kruiser „Dresden". BERLIJN, 20 Dec. (van Duitsche zij de). De „Times" meldt uit Buenos Aires, dat de kleine kruiser „Dresden" ontkomen is. De officieren van dit schip hebben ebn marconitélegram opgevangen, volgens hetwelk in het gehecht drie en gelsche oorlogsschepen zouden gezonken zijn. Het verlies van de Engelsche schepen wordt ook door andere berichten uit Zuid-Amerika bevestigd. Uit Buenos Ayres wordt verder gemold, dat vele officieren en manschappen van de schepen gered zijn. Men meldt ons uit Sluis, 18 December: Dat er ondanks het uitblijven van stel lige berichten bij den Yser en Yperen hevig gevochten wordt, bewijst wel hei ieit, dat in Brugge steeds gewonden veie dooden worden aangevoerd. Zoo zag dezer dagen een h^oiier uit Brugge tweo treinen staW did vol geladen waren met gedood© munjtiEnL De lijken waren vier aan vier /fipKragttea, en werden over Brugge u©wApuitschland vervoerd, aldaar verbrand1 te worden, 't Gezicht van al die ellende had zulk een ontzettenden indruk op hem gemaakt, dat hij het België met langer kon uithouden en naar deze gomeeuto is gevlucht wat hem ge lukt is, dank zij de goedheid van een gemoedolijken Beier, die hem tegen d( strenge consignes in, liet passeeren. Hei vorkeer tussohen ons land' en België is thans bijna onmogelijk. De grenzen, wel ke op vele plaatsen met prikkeldraad zijn afgezt^, worden zoo streng bewaakt, dat het vrijwel onmogelijk is, België in te gaan. Alleen bij Watervliet laat de grens wacht de menschen door na ze eerst streng gefouilleerd te hebben. Hoe lastig het den puitschers Iémand kunnen maken, ondervond gisteren nog een Belg, die aan dezen kant van de brug bij St. Laurens, drie weken had gewerkt en nu naar huis wilde gaan. Ofschoon de man zijn huis aan den overkant van de brug zag staan, werd hom dien over gang geweigerd en was hij verplicht over IJzendijke Watervliet Eecloo te gaan om zoo zijn woning te bereiken. Ondanks al do strengheid weten nog steeds handige lui de Duitschers te ver schalken en België uit en in te trekken, om brieven te halen en te brengen en pp die manier flink geld te verdienen. Volgens een schrijven uit Rousselaero is de ellende ontzettend daar. Alles wordt door de Duitsche autoriteiten op- geëischt en onder de bevolking heerscht de grootste armoede. Huizen 3ie verlaten zijn worden door de Duitschers leegge haald, alles wordt op wagens geladen en weggevoerd naar Duijschland. Brood is niet meer te krijgen en de bevolking moet zich alleen voeden met aardappelen. Bij al die ellende worden dan nog vaak door Fransche of Engelsche vliegers bommen op de stad geworpen. Zoo was ook woning van den briefschrijver getroffen en ernstig beschadigd. De verhalen uit Brugge, dat de men schen eenige dagen hunne woningen niet mogen verlaten en dat de Franschen aan bevolking hebben aangeraden om eeni ge dagen de stad te verlaten, omdat ei spoedig bij Brugge zal gevochten wor den, zijn uit de lucht gegrepen. Dat de berichten hier gretig door de vluchtelin gen worden geloofd, is te begrijpen. De mededeelingen over dienstweigering, die vaak de ronde hebben gedaan, zijn zeker overdreven, maar toch komt dienst weigering vrij veel voor. Eenige dagen geleden nog, toen ik bij Stroobrugge was, werden daar ongeveer 200 soldaten ge boeid aangebracht. 'Op mijn vraag wat dat beteekende, kreeg ik van een Duitsch soldaat ten antwoord dat het militairen waren, die geweigerd hadden naar he front te gaan. Op mijn vraag waarheen -die menschen vervoerd werden, wist hij geen antwoord te geven. Zeer waarschijn lijk, zoide mijn zegsman, wachtte hua een niet eervolle dood. De meeaten wa ren 30 tot 35 jaren oud, zeker velen va ders van gewinnen. Duitsche stoomtrawler aangehouden Men seint ons uit Ymuiden De Duitsche stoomtrawler „Senator Oswald" uit Cuxhafen is gisteravond door de stoomloodsboot aangehouden en moest naar Ymuiden vertrekken voor een militair onderzoek. De stoom trawler kon evenwel na het onderzoek door de militaire autoriteiten weer vertrekken, daar zich niets verdachts aan boord bevond. Het schip is hedenmorgen i^ar Zee- brugge opge8toomd. PARIJS, 21 Deo. Het Communiqué van gisterenavond 11 uur luidt: Yan het Westelijk front valt geen verandering te melden. PETERSRURG, 20 Dec. (Officieel). Aan den linker oever van den Weihsel en aan de rivieren Bzoera en Ravka werden gisteren een reeks gevechten geleverd, die op zekere punten een zeer ernstig karakter aannamen. Twee Duitsche compagnieën, die bg het dorp Dakovo over een half verbrande brug de Bzoera waren over getrokken, wer den door ons aangevallen en vele man schappen gevangen genomen. Boven dien maakten wij mitrailleuses buit. In de buurt van Przemysl hebbende Oostenrijkers getracht een aanval met een sterke troepenmacht te doen, die echter mislukte. Zij werden in de flank door ons aangevallen en teruggedrevep. Wg maakten vele krijgsgevangenen. De drie Koningen samenkomst te Malmö. j KOPENHAGEN, 20 Dec^Wolffbu- reau) aan de N. Crt.). Politimn schrijft Met groote opmerkz^ammkl volgde men in de geheele wfereldjjöe bijeen komst van Malmö. De oormgvoerende partijen beproefden aan oeide zijden de bijeenkomst als een succes te boeken. Elk sprak ervan dat de bijeenkomst de stranding van dé politiek dér andere mogendhedengroepen beteekende. Beide vermoedens zijn een dwaling De bijeenkomst is slechts de uiting van bet feit, dat de regeeringen in de Noordelijke rijken het eens zgn, dat in een neuerale politiek het eenige middel is gelegen, omin het noorden den vrede te bewaren en de econo mische nooden te verzachten, die in die staten voortvloeien uit den oorlog. Ook diende zij om de mogelijkheid te beschouwen aan een samenwerking der Noordelijke staten vastere vormen te vinden. PUTTEN, (N.-Br.) 19 Dec. Tal van Belgen vluchten weer door de vroeg in vallend© duisternis begunstigd over de Hollandsche grens, ondanks de verscherp te grensbewaking en het voortdurend pa trouilleeren der uhlanen dicht langs do grenslijn. Bepakt en bezakt kruipen de vluchte lingen onder de prikkeldraadversperrin gen door oin dan niet allerlei vehikels hun reis voort te zotten in de richting van Borgen op Zoom. Dé Duitschors nemen thans maatrege- len om deze vorsperringen afdoende te maken. Zeldzame jacht. 't Lijkt iets op Jagerslatijn Bij oen klopjacht op herten in het Gortelsche bosch op de Veluwe werd' door een der jagers een kudde van vijf herten, die zijn post .voorbijrende, geheel neergelegd waar bij Prins Hendrik tegenwoordig was. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 760.2 te Memel, laagste stand 742.5 te Christiaansand. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige Z.O. tot Z.W. wind zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Eenige kans op regen of sneeuwbuien. Zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en >Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 45, 2e 40 en 3e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren goede aanvoer, lste kw. 36, 2e 32, 3e 28 cent pér half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 35, 2e 33, 3e 28 cent per half kilo. Schapen en lammeren redel. aan gevoerd. Schapen en lammeren redelijk aan gevoerd. Handel in vet vee langzaam, prijzen iets lager, vette kalveren prijshoudend, varkens stug, prijzen onveranderd. Enkele hokken 1 cent boven notee ring. Schapen en lammeren lager in prijs.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2