Binnen laaad.. Gemengde Berichten. Leeningwet 1914. NIEUWJAARSWENSCHEN. Nienwjaarswenschen Stadsnie u-wrs. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. PBEDIK. BEURTEN. FOSO?ERIJ"ETSr- J. w. nortier. 4078 STAATS-LOTERIJ. Laatste Berichten. - Telegrafisch Weerbericht- BURGERLIJKE 8TAN1). -en woes op toestanden in Amsterdam in hot militaire hospitaal. Na enkele discussies over andere mili taire wetsontwerpen, welke werden aan genomen, werd net w.o. z. h. st. aange nomen. De aanvullingswet-Beurswet werd z. h. st. aangenomen. Het w.o. tijdelijke afwijking van de Kieswet kwam daarna aan de orde. De heer A 1 b a r d a s.d, schetste de te4 kortkomingen van dit ontwerp. De Minister van Binnenland- sche Zaken, de heer Cort van der Linden, meent, dat de bezwaren, die de heer Rutgers aan de Grondwet ontleent, inderdaad niet bestaan, wanneer door bui tengewone omstandigheden als deze de geheele maatschappij ontwricht wordt kan men niet aannemen, dat de teekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand, die de Grondwet eischt, ontbre ken. Men moet de Grondwet met eenig verstand toepassen. Uitdrukkelijk staat in de Grondwet, in welke gevallen men zal uitgesloten zijn. Maar de Grondwet eischt niet, dat dé kiezerslijst maar voor één jaar wordt vastgesteld. Stellen wede lijst voor twee jaar vast, dan blijven we ten aanzien van die uitsluitingen in het reine met de Grondwet. Nu zegt de heer Rutgers: door nieuwe kiezers op uw lijst te brengen maakt ge een nieuwe kie zerslijst voor 1915. Maar de Grondwet verbiedt niet, een suppletoire kiezerslijst vast te stellen. En dit wordt hier ge daan. De kiezerslijst wordt vastgesteld voor twee jaar, maar ze wordt aange vuld roet een suppletoire kiezerslijst voor nieuwe kiezers. Zóó zal de minister de zaak regelen in den door hem uit te vaardigen alge- roeenen maatregel van bestuur. De heer A I b a r d a s.d. trok zijn amendement in, doch vertrouwde dat zoo spoedig mogelijk door Algemeen Kiesrecht een einde zal komen aan de gebrekkige regeling van nu. Do hoeren D r T o n V.I. en de Geer c.h. repliceerden, waarna het w.o. z. h. stemmen werd aangenomen en do ver gadering to 12.50 uiteen ging tot nadere bijeeirrooping. De Leening van f 275 millioen. Men meldt ons uit Den Haag: H. M. de Koningin heeft de lee- ningswet heden onderteekend. H. M. de Koningin heeft aan den Ministen van Financiën eeninschrij vingsbiljet op de vrijwillige geldlee- ning van de Staat der Nederlanden doen toekomen, ten bedrage van 2*/a millioen. 1 In de op den 23 December j.l. te Amsterdam gehouden Buitengewone Algemeene Ledenvergadering der Cen trale Landbouw-Onderlinge werd als directeur benoemd de heer V. R. Y. Croesen» Door deze benoeming wordt voor zien in de vacature in de Directie der Centrale Landbouw-Onderlinge, ontstaan tengevolge van de benoeming van den heer F. E. Posthuma tot Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. De papierfabricage. In de oriBisdagen van Augustus heb ben de bladen groote hoeveelheden papier ingeslagen en thans komt veel uit Duitschland, dat door den oorlog afzetgebied in ons land zoekt. By de Kon. Papierfabrieken de Eendracht met groote fabrieken te Wormerveer, Apeldoorn, Velsen en Renkum, hebben reeds vele werklieden ontslag gekre- gen. De trawler-visscherij. Het zal te IJmuiden werkelijk gaan nijpen, indien geen grooteren kolen- aanvoer plaats heeft. Maandag waren 64 trawlers aan de markt en 'b mid dags kwamen er nog 6 binnen. Er waren dien dag 600 ton kolen aan gekomen, dus voor ieder schip 10 ton, wat veel te weinig is. Gearresteerd. Men meldt ons uit Middelburg Door den inspecteur van polftie Van den Dolder uit Middelburg, en den adjunct-inspecteur Cartens uit Vlissin- gen is gisterenavond in hotel Vlissin- gen aangehouden V. C., een Belg, die reeds eenige weken door politie en jnstitie gezocht werd als verdacht van het plegen vau handelingen, waardoor naar hetwelk' de menschen sedert zoo slecht hebben geluisterd. Ik had terstond' bevel gegeven om hem te laten hegoau, om niet op hem te schieten, zooals mijn manschappen dan ook verwachtten. Hij zong zijn lied tot het einde toe, maar bij het refrein stee;g van de Duitsche linie één groote, steeds herhaalde kreet op Weihnachten Weihnachten I n de onzen antwoordden als een echo: Noël Noël 1 Gedurende eenige oogen- blikken waren de twee vijandelijke troe pen verbonden in een zelfde gedachte. Daarna ging de huzaar naar de Duit sche linie terug en verdween. Eenige uren later begonnen we op nieuw kogels te wisselen en de eerste die viel was onze letterkundige... de onzydigheid van Nederland in ge vaar wordt gebracht. In casn het ron selen te Middelburg van soldate^ voor het Belgische leger. Op last van don officier van justitie werd C. direct in het huis van bewaring gedetineerd en later aan de militaire autoriteiten overgegeven. C. is een uit het interneeringskamp te Harderwijk ontvluchte Belg. Op 14 December verzond een inge zetene van Tiel een wagonlading reuzel naar het buitenland, vertegen woordigende een waarde van f 9000. De zending werd echter aan de grens opgehouden, daar juist dien dag de uitvoer werd verboden. Met groote kosten werd de zending weer naar Tiel terug vervoerd en de afzender meende dus groote schade te lijden. Door de enorme prijsstijging van dit artikel belooft de partij echter veel meer op te brengen dan overeengekomen was. Een groot deel is er reeds van ver kocht. Mijnen. Men meldt nit Sluis aan het Hbld. De ahn de kust gespoelde, door Engelschen en Dnitschers als ver dedigingsmiddel te water gelaten mijnen verliezen niets van haar moord dadige kracht. Dat bleek reeds te Westkapelle. Door de militaire over heid worden dan ook alle maatregelen genomen om verdere ongelukken te vermijden. Maandagmorgen \yerd een der twee onlangs te Cadzand, in Staats-Vlaanderen, nabij de Belgische grens, aangespoelde mijnen onschade lijk gemaakt. De ligging der mijn liet het gemakkelijk afschroeven van den percuteur niet toe. Om de kruitlading or uit te halen, wordt dan op den percuteur, zooals dien morgen het ge val was, een met petroleum begoten prop katoen in brand gestoken. De warmte doet het ontstekingsmiddel ontploffen en heel het ding springt uiteen. De uitwerking dezer ontplof fing was verschrikkelijkeen reus achtige pnt duidde nog enkel de plaats aan waar het gevaarlijke ding gelegen had. Een honderdjarige en familie. Den 26en December e.k. kan de wed. B. Oude Oroen te Hengelo haar lOOen verjaardag vieren. Zij is inwo nende bij haar oudste dochter, die 74 iaren telt en wier echtgenoot den leeftijd van 84 j^ren heeft bereikt. Voorts is in het gezin opgenomen een kleindochter van de 100-jarige met haar kinderen, zdodat het betrokken gezin uit vier geslachten bestaat. Het oudje heeft nog drie kinderen, 1 zoon en 2 dochters, in leven, benevens 2 behuwdzoons, 61 kleinkinderen, 116 achter-kleinkinderen en 1 achter achterkleinkind. Te Urk is per roeiboot aangekomen de bemanning van het houten tiak- Bchip Novalis, behoorende aan schip per J. Kunst uit Groningen. Komende van deze stad en bestemd naar Amersfoort was het met haver ge laden schip in de Schokkervaart lek gestooten en in weerwil van aanhou dend pompen halverwege Elburg en JJrk gezonken. (N. v. d. D.) Inbraak in eene kazerne. Den vdbrlaatsten nacht is ingebroken in de soldatencantine van de Infanterie- kazerne te Haarlem. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door op de achterplaats een ruit uit te snijden, waardoor men toegang tot de cantine verkreeg. Een toonbanklade is opengebroken en aan kleingeld daaruit gehaald on geveer f20, Uitnoodiging tot deelneming in de vijf perconts vrijwillige geldleening van den Staat der Nederlanden tot een bedrag van f 275.000.000. Ten einde het Rijk In staat te stellen aan de gevolgen, welke do om ons heen woedende krijg voor de schatkist heeft, het hoofd te bieden, heeft de wet be paald1, dot een vrijwillige Lening zal worden uitgeschreven van f 275 millioen. Voorwaar een groot bedrag, veel groo- ter dan waarvoor ooit in Nederland een staatsloening uitgoechregen werd. Maar wat staat daartegenover niet op het spel? De onafhankelijkheid van het land en de instandhouding voor zooveel de Staat daartoe bijdragen kan, van de economi sche kracht van het volk, waaronder ook het zooveel mogelijk verhoeden van blij vende daling tn den levensstandaard der arbeiders. Daar het geld er wezen moet, heeft de wet bepaald, dat, als de vrijwillige leening niet voldoende zou opbrengen voor de meest nijpende behoeften van de schatkist, daarnaast een gedwongen lee ning zal worden uitgeschreven. Maar daartoe moet het niet komen en mag het niet komen, 's Lands belang eischt, dat de vrijwillige leening slagen zal, en het eigen belang der bezittenden wijst In de zelfde richting. Wie deelneemt fn(de vrijwillige ïeening, krijgt een volkoneik zekere schuldbeken tenis ten laste vu \en StaaL/nie 5 pet. rente draagt. Bovenmbn vrijwaart hij zich er tegen, door aanslag in de ge dwongen leening, zich met een schuldbeken tenis, die slechts 4 pet. rente draagt, te moeten vergenoegen. Wie op de vrijwilli ge inschrijft, behoeft, tot het bedrag van die inschrijving, hetgeen hu in de ge dwongen leening moet deelnemen, niet oog eens testorten. Behalve wat betreft de rente, die zal worden vergoed, staat de gedwongen lee ning ook in andere opzichten bij de vrij willige leening achter. Hiervoor, gelijk voor alle bijzonderheden van de beide leeningen zij verwezen naar onderstaand prospectus. De aandacht wordt in het bijzonder ge vestigd op de voorwaarden van beleen- baarheid der fondsen bij de Nederlandsche Bank, voorwaarden, die voor de vrijwil lige leeningen aanmerkelijk gunstiger kun nen zijn en aanmerkelijk gunstiger zijn dan voor de gedwongen leening.*) De Regeering rekent met vol vertrouwen, dat de bepalingen omtrent de gewongen lee ning, welker opneming in de wet alleen als maatregel van voorzichtigheid is op te vatten, eene doode letter zullen blijven. Vrijwillig zal het Nrderiandsche volk het groote aantal millioen en, dat thans noodig is voor de handhaving van 's Lands hoogste ideëele goederen, aan het Rijk ter leen geven. Ieder zal daar toe bijdragen naar de mate zijner krach ten. Daaraan wil en daaraan kan de Re geering niet twijfelen. Ieder die deelneemt, krijgt een stuk waarop hij geld1 zal kunnen krijgen, in dien hij dat, in moeielijke dagen, voor zijn bedrijf of voor zijn onderhoud tijde lijk mocht noodig hebben. Deelneming in de leening zou dan ook nauwelijks een offer beteekenen, als het thans, ook voor zeer vermogenden, niet zoo moeilijk was, geld los te maken. Nu die moeilijkheid groot is, zal het slagen der léening een bewijs te meer opleve ren, dat bij allen, die eenig vermogen hebben het besef levendig is van hun zedelijken plicht, dan Staat thans aan de gelden te helpen, die hij behoeft. Moge het beroep, dat hiermede op allen gedaan wordt, om naar de mate hunner krachten, tot het welslagen der leening bij te dragen, niet vruchteloos wezen. De Minister van Binnenlandsche Za ken, tijdelijk ^orzitter van den Mi tterrand, CORT VAN DER LINDr.N. De Minister van Financiën, TREUB. Voorwaarden van uitgifte der vrijwil lige leening. Rentevoet. De rente bedraagt vijf ten honderd, betaalbaar op twee cou pons, verschijnende op 1 Februari en l Augustus. Koers van uitgifte. De koers van uitgifte bedraagt honderd ten honderd. Aflossing. Te beginnen met het jaar 1916, wordt telken jare op 1 Fe bruari een aantal schuldbekentenissen, bij lotiftg aangèwezen, pari afgelost. De geheele aflossing der leening moet voor 31 December 1929 hebben plaats gehad. Algeheele «flossing is niet geoorloofd voor 1 Januari 1918. Bij vol teekeping der leening zal in de jaren 1916 en 1917, alsmede, indien de leening alsdatv niet geheel zal zijn afgelost, in de jaren 1918 tot 1920 telken jare voor een bedrag van ongeveer f 13.750.000 aan schuldbekentenissen wor den uitgeloot endaarna een grooter bedrag. De uitloting geèchiedt uiterlijk 6 we ken vóór de aflossing. (L o o p t ij d van rente. De rente der aflosbaar gestelde schuldbekentenissen loopt niet langer dan den dag, waarop zij aflosbaar zijn gesteld. V e r j a r i n g. Het recht tot opvor dering van het kapitaal der aflosbaar ge stolde schuldbekentenissen vervalt tien ja ren na den eersten dag, waarop zij al- losbaar zijn. inschrijving. De inschrijving op de leening wordt opengesteld op alle werk dagen van 2 tot en met 11 Januari van des morgens 9 ure tot des middags i ure a. ten kantore van den Agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam; b. bij alle betaalmeesters c. bij de ontvangers der directe beiae- tingen in gemeepten waar geen betaal meester gevestigd is d. bij de postkantoren ter plaatse waar geen betaalmeester of ontvanger der di recte belastingen gevestigd is. De ingevulde inschrijvingsbiljetteu kun nen desgewenscht per poet aan bovenge noemde kantoren worden gezonden. lnschrijvingsbiijptten op 11 Januari na één uur des middags ingekomen, blijven buiten aanmerking. Formulieren van inschrij- v i n g. Deze zijn verkrijgbaar vanaf Dinsdag 29 December aan de bovenge noemde kantoren alsmede aan alle post kantoren. Desgewenscht wordt aan alle kantoren, waar formulieren verkrijgbaar zijn, hulp verleend bij de invumng daar van. Do inschrijvingsbiljetten moeten vol ledig worden ingevuld en onderteekend volgens de daarop voorkomende aanwij zingen. Onvolledig ingevulde biljetten of biljetten, bepalingen inhoudende, die van de gestelde voorwaarden afwijken, kun nen buiten aanmerking worden gelaten. De inschrijvingen moeten beloopen bedragen van hon derd gulden of veelvouden daarvan. Toewijzing en voorkeur. Wan- Bij de beleening van Schuldbrieven der vrijwillige Ïeening zal do Neder- landsche Bank genoegen nemen met 5 pet. surplus. Wie dus voor f 10.000 in schrijft op die leening kan, indien hij de stukken terstond bij de Bank beleent, aan zijn verplichting tot storting ruim vol doen met f6.— k f7.—, zullende de Bank ham op het onderpand van f 10.000 aan stukken f9300, f 9400, ja desgewenscht f 9500 voorschieten. De rente van zulke voorschotten zal voorshands 5 pet. zijn, dus evenveel als rente der leening. Schuldbrieven der gedwongen leening zal men vermoedelijk niet kunnen belee- nen dan met 20 pet. of meer surplus zoodat men voor de storting op f 10.000 zelf f 200 beschikbaar moet stellen, tea- wijl men op deze voorschotten minstens 1 pet. meer rente zal moeten betalen dan men voor de leening krijgt, neer het totaal der inschrijvingen welke aangenomen worden, meer dan f 275.000.1)00 bedragKi, geschiedt de toe wijzing ponds pondsgew ijze, met dien ver stande, dat aan geen inschrijver minder dan honderd gulden wordt toegewezen en dat op alle inschrijvingen zooveel moge lijk een bedrag van tenminste f 10.000 wordt toegewezen, indien daartoe in het inschrijvingsbiljet het verlangen te ken nen wordt gegeven. Gedwongen Uening. Ten einde elkeen in staat te stellen te berekenen voor weik bedTag hij, ingeval bet totaal bedrag dat wordt ingesenreven op de vrijwillig© leening onvoldoende zal worden aangeslagen in de gedwongen vier-percents leening, volgt hier als nog de niededeeling van de regeling der aan- geslagenen m de gedwongen leening a. personen die aangeslagen zijn of als nog worden in de vermogensbe lasting in hefr dienstjaar 1914/15 (vermo genstoestand op i Mei 1914) voor een vermogen van f75.000 of meer, zullen in de gedwongen leening hebben deel te ne men als volgt Verplichte deelneming in percenten van het vermogen naar boven af te ronden tot een veelvoud Van f200. Vermogens van 75.000 tot en met 100.000 99.000 1 124.000 1.5 129.000 2 199.000 2.5 299.000 3 399.000 3.5 499.000 4 749.000 4-5 999.000 5 1.499.000 5.5 1.999.000 6 125.000 150.000 200.000 300.000 400.000 500.000 750.000 1.000.000 1.500.000 2.000.ÜOÜ o 999 (MX) 6 5*/- 6.000.000 en hoogei- 1'%'i Naamlooze Vennootschappen, commandi taire vennootschappen aandeelen, coö peratieve vereenigingen en onderlinge vfer- zekeringmaatschappijen, welke in de be drijfsbelasting zijn of worden aangesla gen wegens uitdeelingen tot een totaal bedrag van f 10.000 over een boekjaar Köéindiga ia in het tijdvak van 1 «Mei t0] en met 30 April 1914 zijn ver plicht deel te nemen tot een som gelijk aan de helft der volgens de wet op be drijfsbelasting belastbare uitdeelingen over het hiervoor aangeduide boekjaar. Nadere inlichtingen omtrent de voor waarden verstrekken bankiers, makelaars en oommissionnairs in effecten, die in- schrijvingen aannemen. Ia het nummer ven i JANUARI 1915 stellen wl| de gelegenheid open tot het plaatsen van tot een apeciaal tarief van 25 oent voor 1-5 gewone rwgel.enS opnt voor elke regel meer. Inzending de*«r advertentiën kan ge schieden tot uiterlijk 31 DEC. v.m. 9 ure. DE ADMINISTRATIE. GOUDA, 24 December. Burgerlijke Stand. De bureaux van den Burgerlijken Stand zullen op 2e Kerstdag voor het doen van aangifte® van geboorten en overlijden göopendzyn van9 tot 12 uur. Leverantiën aan het Vluchtelingenkamp. Uit de besprekingen, gehouden in de jongste vergadering der Goudsche Win- keliersvereeniging i8 gebleken, dat dele vering der benoodigdheden voor het vluchtelingenkamp, welke een aanzienlijk bedrag beloopen, Zai geschieden door le den der beid® middenstandsvereenigingen hier ter stede. W erd in die vergadering door den voorzitter medegedeeld dat in verband daarmede de gelegenheid openstond aan niet-leden der Goudsche Winkeliersver- eenigmg zich nog als lid op te geven, thans hebben zich, naar wij vernemen reeds een aantal nieuwe leden aange- jneld. Aan hen, die zulks nog niet deden en die voor leverantiën in aanmerking wen- schen te komen, wordt nog de gelegen heid geboden zich als lid te doen in schrijven, mits zulks s p o e d i g^gesohie- de. Ieder winkelier en handelaar begrij- pe in deze zijn eigen belang. booieteit „OnB Genoegen". Door het Bestuur, der Booieteit „Ons Genoegen"wordt per advertentie in dit blad medegedeeld dat vanaf len Kerst dag de Sociëteit zal gehouden worden in de zaal „Kunstmin", waar de vijf bil- jards der Sociëteit worden geplaatst. Concert Ttetechenruyter. Naar wij vernemen is de datum waar op het Utrechtsch Stedelijk Orkestdi rectie Wouter Hutschenruyter, in de.Nieu- we Schouwburg hler concert komt gevennader vastgesteld op 26 Ja nuari a.s. enkelen, aan wie de inteeken- iijst voor dit concert reeds werd aange boden, werd groote instemming onder vonden. 3 r» Werkverschaffing. De Commissie voor Werkverschaffing heeft besloten a.8. Maandag 28 Deoem- toer, des avonds van IV, tot uur jnsohrijving te houden van Werkloozen. Voorts hechte <Je Commissie hare goed keuring aan de daad door het Dage- lijksoh Bestuur verricht. Kerstgave. Men seint ons uit den Haag Het Koninklijk Natjpnaal Steunco mité heeft aan de plaatselijke comité's in het geheele land gemachtigd aan alle hoofden van huisgezinnen^ die door de comité'a worden ondersteund een extra Kerstgave nit te reiken van f 1.De kosten van dezen bijzonde- ren steun komt geheel voor rekening van het Kon. Nationaal Steuncomité. Van het Comité hier ter plaatse vernemen wij nog dat aan 82 hoofden van gezinnen die thans uitkeering krygen, deze kerstgave is uitgereikt. Vegiftigingsgeval Naar wij vernemen is in den toestand van de vrouw, die bewusteloos, ver moedelijk door kool-oxyde veroor zaakt, naar het Ziekenhuis is getrans porteerd nog geen verandering ge komen. Het bewustzijn is nog niet bij haar teruggekeerd. Haar man, mede in het Ziekenhuis opgenomen staat nog onder observatie, daar deze nog in een abnormalen toestand verkeert. Het politie-onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang, doch wordt zeer belemmerd-door de uiterst weinige gegevens, welke ten dienste staan. in de Dinsdag gehouden vergade ring van de afdeeling Gouda en -Om streken" der schippersvereenjging „Schut- tevaer" werd besloten op de agenda, voor de te Deventer te houden algemeene ver gadering, te plaatsen de volgende pun ten 1. Nogmaals aan te dringen op het verkrijgen van een grootere nieuwe sluis te Gouda 2. Een verzoek bij bevoegde autoritei ten om betere verlichting op den Hol- landischen Use! 3. Aan te dringen op uitdieping van den Rijn nabij Doesburg te Leiderdorp; 4. De directie van de Staatsspoorte verzoeken de spoorwegbrug te Alphen a. d. Rijn mechanisch te doen bedienen. Variété Faveur. Zooals aangekondigd zal hetgezel- Bchap-Faveur op 2en Kerstdag een variété-voorstelling gevqn in de Nienwe Schouwburg alhier.# Omtrent hetgeen hot Variété-Faveur presteert, schrijft de Delftsche Cou rant na de voorstelling op 16 Nov. aldaar het volgende: De voorstelling droeg een zuiver variéteitenkarakter, want aan verschei denheid ontbrak 't niet en van die variëteiten traden terecht specialitei ten op. Daar werd heel den avond gelachen en in bewondering toegekeken en on derwijl genoten van de verdienstelyke muziek van het orkest. Loopenge, sprekende en zingende automaten, komische rolschaatsenrij- ders, kanstwielrijders, van een en an der werd volop belangwekkends ver toond. Voorts aan humoristen, wer kelijke humoristen, geen gebrek. Tranen gelachen heeft men om den „vreeselijken" Franschman, die in mimiek en pose allerzotst was en vooral in zijn charges op moderne dansen onbetaalbaar. Maar laten we niet in bijzonderhe den afdalen en van het programma in zijn geheel erkennen, dat het 'ter weer een was, die ér wezen mag. Bijzonderheden van de voorstelling van Zaterdag zyn vermeld in de ad vertentie in dit blad. Ontspanningszaal voor Militairen. Gisterenavond hebben de gezusters Georgette en Henriëtte van Immer zeel, nit Antwerpen, den humorist Magendans en enkele andere heeren een aantal liederen en voordrachten ten beste gegeven voor de talrjjke militairen, die gisteren de zaal vulden. Dank zij aller welwillend^ mede werking hebben zij een zeer varieerend programma kannen uitvoeren, waar mede zij den militairen, blijkens hnn herhaald applaus, blijkbaar een zeer genoegelijken avond hebben bereid. Den uitvoerenden komt voor hunne medewerking om het den soldaten hier zoo aangenaam mogelijk te maken, dank toe. Op Zaterdag a. s. 2e Kerstdag zal de Ontspanningszaal wegens ge bruik ten anderen dienste gesloten zijn. Aanhouding. Door de politie is alhier aangehonden een gesignaleerde, wiens opsporing was verzocht door den burgemeester van Boskoop. De aangehoudene is heden naar die gemeente overgebracht. Door de politie is een minderjarige, bestemd voor de Tuchtschool te Haren, daarheen overgebraoht. H aastrecht. Door de Zang vereeniging „Eendracht Maakt Macht" alhier, is aan het Kon. Nat. Steuncomité een som van f 26. afgedragen. Boskoop. De heer J. Luijerink, ambtenaar ter Secretarie alhier is benoemd tot com mies ter Secretarie te Zalt-Bommel. Het alhier uit de ingekwartierde flflitairen gevormde muziekkorps zal Woensdagavond voor het eerst een concert geven in de cantine op het Sportterrein. De door de Commissie tot ont spanning der militairen georganiseerde feestavonden, gehouden op 22 en 23 Dec. in de zaal van hotel Klaassen, zyn een succes geweest. Vooral de tweede avond toen uitsliïitend mi litairen toegang hadden was de zaal stampvol. De dames en heeren die het tooneel- stukje „Een slaaf der Eubiotiek (Ge- londheidsleer)" opvoerden en eveneens de spelenden in de „Arristenrevue'' waren hunne rollen geheel meester. Aan de dames werden na afloop bloemstukken aangeboden. Den eersten dag besloot een geanimeerd bal den avond. j Aanvragen van werknemers Volwassenen 1 opzichter, 1 teekenaar, 13 timmer lieden, 1 kuiper, 1 machinale houtbe werker, 4 metselaars, 10 opperlieden, 8 schilders, 1 stucadoor, 1 pijpmaker, 2 stoelenmakers, 6 meubelmakers, 1 poiitoerder, 2 touwslagers, 1 machine bankwerker, 1 vuurwerker, 1 loodgie ter, 1 boekdrukker, 1 letterzetter, 1 bleeker, 2 bakkers, 1 kellner, 2 schip pers, 1 tuinman, 2 boomkweeker, 7 grondwerkers, 2 pakhuisknechten, 3 loopknechten, 11 werklieden zonder vakkennis, 2 heiers, 1 Btoelenmatt 2 beitsers, 1 lakker, 1 fietsschoorima- ker, 1 nettenwever, 2 molenaars, 2 boerenarbeiders, 1 steigermaker, 1 vrachtrijder. Halfwas of aankomende1: 2 timmerlieden, 1 schilder, 1 meu belstoffeerder, 1 stoker, 1 kleermaker, 1 werkmeid, 1 tuinman, 1 werkman zonder vakkennis. Leerlingen of jongens 1 klerkje. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen 1 draaier, 1 bakker, 1 suikerwerker. Halfwas of aankomende 1 kantoorbediende, 1 bakker. lARKTfllfiRlCHTEh. Gouda, 24 December 1914. GRANEN: Goed prijshoudend Tarwe: Zeeuwsche 12.75 A I3-25 mindere dito 12.35 k 12.50. Afwij kende n.75 i J 12.—. Polder ïi.25 i 11.75. Rogge Zeeuwsche jio 50 k ƒ11.50. Polder 10.25 A ,o-50- Burten- Undsche per 70 kilo 10.50 it 10.75 Gerit: Winter 9.35 a 975. Zomer 9.— kf 9.50. Chevalier /ii.— k/ 11.35, Buiten), voergerst per 65 kilo A Haver per H.L. 6.— A 6.25 Per 100 kilo 12,—- A 13 50. Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo 9. A 9 50. Kanariezaad 21.A 22.—. p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 16 A 16.50. Koolzaad 13.d 14.— per H L. Erwten Kookerwten 17 A 18.50 Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo A Boonen bruine boooen 15.50 A 16.50 witte boonen ƒ22.—A 23,—Paardenboonen 11.50 a 12.Duivenbóonen 11.75 1J-25- Mai» per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 12.25 «»50. Kleine ronde 12.50 i f 12.75. VtBMARKT. Melkvee goede aanvoer handel vlug, prijzen hoog. Vette varkens, redel. aanvoer, handel 33 4 36 ct. per half K.G. Biggen'voor Engeland, redel. aanvoer, handel viug, 23 A 25 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vooruitg. 0.85 A 1.20 per week. Vette Schapen, redel aanvoer, handel 3°»A 34.—. Lammeren, goede aanvoer, handel vlug 20.— a 26.—. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del matig, 8.— A 14.—. Graskalveren, geen aanvoer, handel Pokkalveren 16.— t 30- Eieren goede aanvoer, handel matig per 100 stuks, 6.A ƒ8. Kaas, aangevoerd 86 partijen, handel vlug. ie kwal. 42.— A 44 ade kwal. 39.— A 41.—. Zwaardere 45.— i 47.--. Noordhollandsche a Boter red. aanvoer. Handel vhig. Goebóter 1.65 A 1.70. Weiboter 1.50 A 15 GOUDA. Zondag 27 December. REMONSTRANTSCHE KERK. 10*/, n. v. m. Ds. H. VAN ASSEN DELFT. HAASTRECHT. NED. HERV. KERK. Eerste Kerstdag. *10 u. v. m. Ds. E. v. d. BROEK 6 u. n.m. viering van het Kerstfeest met de kinderen der Zondagschool. Tweede Kerstdag- 10 u. v.m. Ds. CANNEGIETER van Gouda. Zondag 27 December. 10 u. v.m. Ds. E. v. n. BROEK. GEJtEF. KERK. Eerste Kerstdag. 9'/2 u. v. m. Ds. HALSEMA. 6V, u. n. m. Ds. HALSEMA. Tweede Kerstdag. 9n. v. m. Ds. HALSEMA. Zondag 27 December. 9*/j u. v. m. Ds. HALSEMA. H. Avondmaal. 6*/a u. n. m. Ds. HALSEMA. H. Avondpaaal. MOORDRECHT. Ned. Herv. Gemeente. Zondag 27 December. 10 u. v. m. Ds. BONNER- Waddinxveen. Openstelling van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Gouda. Vrijdag 25 December a. s. als op Zondagen. Zaterdag 26 December a. s. als op Zondagen en bovendien van23u.n.m. Hét Kantoor zal op den 2dwi Kerst dag mede zijn opengesteld voor de aanbieding van postwissels, quitantiën en postpakketten, de uitbetating van postwissels en afrekening wegens quitantiën. Gouda, 23 December 1914. De Waarn. Directeur, 2d® KI. Trekking v. "Woensdag 23 Dec. Prijzen van'f 30. as 41 83 89 176 aes 60 91 07 BSO 88 417 29 80 60S 13 41 09 607 21 41 48 60 730 87 91 803 76 966 79 1113 86 43 60 69 77 1224 61 81 1013 22 66 66 79 1488 80 1611 88 30 66 72 77 1910 36 41 66 60 96 20(17 47 2116 17 2215 76 2818 48 2412 17 2607 48 47 88 71 2628 62 66 62 68 71 84 2700 64 77 88 2806 40 86 00 9028 41 8121 88 B286 81 96 8477 8968 8722 68 69 87 8804 18 80 68 8914 4080 88 98 99 4172 82 87,94 96 98 4334 67 4822 48 44 66 85 4468 4600 76 4009 11 19 51 88 4806 16 18 31 40P' 00 80 63 89 6014 6201 48 6816 88 99 6480 86 78 6694 6015 94 68 98 5710 08 91 6602 10 57 90 6900 99 6007 44 6141 77 6274 6867 04 6410 38 68 76 76 0616 94 6619 6700 6B10 96 69 7098 83 77 7121 7218 80 7468 78 7806 7 79 7841 66 7927 8069 8317 98 56 81 8818 88 8424 80 73 8664 8627 88 68 8767 64 90 8860 95 8062 9110 81 84 9280 02 9828 44 90 9001 8 24 9817 85- 42 98 9066 82 86 90 10000 10188 10227 10886 10418 41 00 66 10518 40 10606 8 28 28 10871 90 01 06 10018 62 11072 81 97 11182 62 77 80 11283 07 11804 96 1141 1 m 80 11604-4& U76B BW 11816- 44 68 11988 13182 12204 S8 13886 87 13498 19616 17 12710 78 90 12887 89 40 66 12919 66 94 18078 18111 18 4? 50 06 97 18254 84 18874 87 18406 L 18641 91 18603 66 93 18781 46 66 71 18840 70 94 18000 14048 14101 62 14224 80 14809 18 14280 73 86 80 14624 88 68 14638 84 14714 66 14880 40 79 80 14969 16062.60 89 15122 82 16300 16800,16422 80 >5060 79 18018 27 82 69 84 15800 40 68 96 15010 14 64 71 81 16116 62 10242 78 99 10802 16407 29 74 77 18685 l-"** 16838 67 16900 17067 17184 17241 17886 77 17404 16 80 62 17514 17600 8 88 62 78 17884 44 60 17900 5 18 26 18026 82 43 18108 18251 18897 18487 44 00 tSBÜ8 18810 18724 27 86 82 18885 18902 18 58 19022 19178 80 19222 20 84 69 72 90 99 19810 18 70 74 19410 14 80 50 10640 90 19806 49 68 19729 75 76 81 19860 19901 61 64 80 20011 18 28 71 88 20121 88 49 63 20206 56 07 90007 18 44 90414 20667 20603 90708 X7 30607 06 67 76 20986 Trekking van Donderdag 2-4 Dec» No. 4622 en 117*41 ieder f 100. Prijzen van f 30. 8129 8280 8811 8461 8782 4101 4802 88 4660 6002 67 6194 6221 6887 6628 6669 6184 6246 67», 7267 7882 7714 7880 8216 8788 8871 8977 9210 17 60 9612 42 60 9406 9502 49 62 0844 9081 10006 10266 10300 10772 10068 11121 79 11807 11978 78 12002 98 12182 12009 12808 18188 18426 18867 -14074 98 14288 14682 15144 16254 16682 16891 16460 17006 11 17662 97 17788 18086 18140 18486 80 18069 19116 41 19230 19448 19709 20060 20187 20411 20664 20718 20906 28 Men meldt ons uit GLUlS: Naar ik uit vertipuwbare bron verneem zijn de Dnitschers er niet in geslaagd de sluizen bij Zeebrugge te herstellen. De Belgen hebben al de technische in richtingen vernield. LONDEN, 24 Dec. De „Daily Maüu verneemt uit Noord-Frankrijk v«ji officieele zijde, dat de Belgen Dinsdag de Duitsche positie aan de Yser boven St. George doorbraken en daar een stelling innamen. (Hbld.) Aan het Oostelijk Front. LONDEN, 23 Dec. Aan de Daily Te legraph wordt uit Petrograd geseind, dat de Duitschere te Mutno een vau hun eigen vliegmachines naar beneden heb ben geschoten, meenende dat bet een Rus sische was. De machine werd verbrijzeld, terwijl de twee inzittende officieren dadelijk gedood werden. LONDEN, 24 Dec. De «Morning Post" verneemt uit Petersburg, dat de Tsaar opnieuw gedwongen is tijde lijk het strategische hoofddoel op te feven èn zyn legers moet terugtrek en ter bezetting der binnenste ver dedigingslinies. Ter verdediging van het front van Warschau moet voor- loopig Krakau worden opgegeven. (Hbld.) DARMSTADT, 23 Dec. De Groothertog van Hessen is van het oorlogsterrein te Darmstadt aangekomen. BERLIJN', 23 Dec. Aan de Vossische Zeitung wordt uit Rome geseind: Bij be sprekingen tusschen den Ruiueenscheu ge zant Vorst 'Chika roet het bestuur van de vereeniging voor het vreemdelingen verkeer werden de grondslagen eener Ru- meensch-Ataliaansche liga ter bevordering van de uitwisseling van gedachten op economisch en cultuurgebied ontworpen. Dr. Weill en de s.d. fractie in den Rijksdag. 23 Dec. De Vorw&rts bevai »en niededeeling van het bestuur der Duitsche sociaal-democratische paf-tij en van het bestuur der Duitsche sociaal-de mocratische Rijksdagfractie, waarin wordt gezegd dat 1 indien de persmededeelingen nopens het toetreden van dr. George Weill tot het Fransche leger bevestigd worden, hij zich door deze ten scherp ste te veroordeelen handojing als van zelf sprekend buiten de Duitsche sociaal democratische partij en de Rijksdagfrac tie heeft gesteld. Ontploffing in het Suezkanaal. ROME, 23 Dec. In het «Suezkanaal heeft aan boord van een Lngelsch schip dat water voor de troepenkampen overbrengt, een ontploffing plaats gehad, waarbij 10 personen gedood en 15 gewond werdén. Do oorzaak is onbekend. De bemanning van de „Boston" gered. LUi>.Ux.N, 23 Dec. D^, bemanning van de „Boston", welk schip in de Noordzee op een mijn liep, is gered in de eigen sloep, en to Scarborough en Filey geland. Kerstgroet van de Koningin. Bij den uitgever W. A. Beschoorte 's Gravenhage is verschenen Kerst- g r o e fcj door H. M. de Koningiil ge schreven en met Haren naam onder teekend. j Deze Kerstgroet is op eenvou dige wijze uitgevoerd en tot luttelen prijs verkrijgbaar gesold. Aardbeien. Op een dezer dagen gehouden ge combineerde vergadering van Tuinders deed de Coöp. Tuinders vereeniging „Kemerland" te Heemskerk de mede- deeling dat hare ontvangsten alleen aan aardbeien dit jaar f 100.000 min der bedroegen dan het vorig jaar. In clen Franschen Senaat. PARIJS, 24 Dec. De Senaat heeft met algemeene stemmen de begrooting aangenomen. In de Kamer is ontwerp aAhgeno men waarbij de bevoegdheid van de senatoren tot het einde van den oor log wordt verlengd. LONDEN, 24 Deo. Te Londen is een comité opgericht om de Joden in Polen te steunen. De Rotschilds heb ben voor 1000 pond geteekönd. Keizer Frans Jozef. ROME, 24 Dec. Hier loopt het ge rucht dat Keizer Frans Jozef op ster ven ligt en reeds de laatste sacramenten heeft ontvangen. WEEN EN, 24 Dec. Onze operaties in 'de KSrpathcn hebben oen gunstig ver loop. i.en aanval der Russen in het dal van de Latorcza werd bij Volovez afge slagen. Aan den bovenloop van de Ung maakten onze troepen gisteren bij Fe- nyvesvoelgy 300 man krijgsgevangen en drongen verder door ten Noord-Oosten van de Lupkowpas, in de richting van Lisko waar terrein gewonnen werd. De berichten van een Russisch com muniqué, dat wij aan dit front 2000 ge vangenen verloren benevens kanonnen en mitrailleuses, zijn onwaar. Wij verloren te zamen aan dóoden, gewonden en ver misten 2 officieren en 305" man, maar geen onkel kanon of machinegeweer. De hevige gevechten bij Krosno, Joslo, Tu- chow en die aan den beneden Dujanec durpn voort. Bij de Dujanec? herhaalden de Russen afgeloopen nacht zonder resul taat hun aanvallen onder zware verliezen aan hun zijde. Aan de Nida is de strijd tot stilstand gekomen. Bij den mond van deze rivier werd een brug van den vij and over de Weichsel in brand gescho ten. Ten Zuiden van Tomasjof werd een' nachtelijken aanval afgeslagen. Langs de Rewka en de Boesra duren de gevech ten langs het geheele front voort. Ook is een nienwe slag aan den gang. Ppj'i ROGRAD, 24 Dec. Officieel. Giste ren hadden onze operaties op alle fron ten een over het algemeen gunstig ver loop. Vooral aan de Nida en de Duna- Jec en in de Kar paths®. V ooruitgeschoven Duitsche troepenaf- deelingen trachtten de grens over te trek ken in de richting van Mlawa. Tusschen de beneden-VVeichsel en de Pilica deden de vijanden in den afgeloopen nacht en den geheelen .nacht krachtige pogingen om de Bsoera, de Rawka en de distric ten Mistrzenioe, Boümowo, en Skjerue- vhee, in hun macht te krijgen. Wij dre ven hun echter over de rivieren terug ®n wierpen hen in hun oude stellingen terug. De vijand leed enorme verliezen. Alleen bij ökjernewice lagen meer dan 1000 lijken van Duitschere. Dit succes ia vooral te danken aan ons& autobatte rijen. Van het Kaukaaische front wordt gemeld, dat de Turken op 22 Dec. groote bedrijvigheid toonden in de buurt va®^ Olty. Zij deden een reeks aanvallen die mislukten in die richting Barykaroysch. In do richting van Wan werd het Turk- sche offensief door onze troepen tot een defensief omgezet, waarbij wij oorlogs materiaal veroverden en een aantal krijgs gevangenen maakten. Men meldt ons uit HARDERWIJK. Toen gistermiddag half twee de trein naar Zwolle het station Harderwijk voorbij was, wilde de 7-jarige Andries Petersen den overweg* bij het inter neeringskamp oversteken, toen van de tegenovergestelde richting de trein uit Zwolle naderde. 2ondpr dat het' door den machinist werd bemerkt, werd het kind door den trein opge nomen en vreeselijk verwond een eind verder neergeworpen. De toestand van den knaap die door een voorbijganger naar het R. K. Ziekenhuis werd ge bracht is hopeloos. De vader van het kind verdronk verleden jaar op zee, de moeder blijft achter met een zeer gehrekkig kind, dat een paar jaren onder is als het thans getroffene. Requisitie8 in België. Men meldt ons nit Den Qaag De Belgische legatie deelt het vol-j gende mede De Duitsche autoriteiten hebben in het byzonder de volgende koopwaren gerequireerd, toebehoorendeaan parti culieren tegen ter handstelling van een enkel ontvangbewijs zonder aan- wjjzing van waarde: Te Antwerpen, katoen voor ongeveer 13 millioen, caoutchouc voor ongeveer 11'/a mil lioen, wol voor ongeveer 6 millioen,! leer voor ongeveer 10 millioen te! Gent katoendraad en andere grond stoffen voor ongeveer 8*/a millioen in het bekken van Charleroi koper voor electrisch gebruik voor ongeveer l'/2 millioen, machines en werktuigen van ongeveer 10 tot 12 millioente Duffel nikkel voor ongeveer 1 mil lioen te Mechelen en te Stabrouck! conserven blik voor 2*/a millioen enz. enz. In stryd met de Haagsche conventie! dienen de requisities in België niet, voor de behoeften van het bezettings leger, maar zijn zij bestemd voor de| Duitsche industrie en wordt geen re kening gehouden met de middelen van het bezette land, alle grondstoffen zijn zonder uitzondering ontnomen. Boven-i dien zijn deze waren ontnomen tegen een enkel ontvangbewijs zonder aan gifte van waarde, zoodat de bezetten de zich voorbehoud de prys ervan eenzijdig te Berlijn te bepalen. De Belgische industrie is door deze requisities volkomen geruineerd ten- bate van de Duitsche industrie. De kooper behoudt zich zelf het reeht voor de waarde der waren met geweld aan den eigenaar ontnomen willekeu rig vast te stellen. Een enkel voorbeeld kan voldoende zijn Voor caoutchouc was de prijs in de maand Augustus 6 frs. De prys be draagt thans 20 frs. Met 6 franc de waren te betalen, die twintig francs waard zijn, staat gelijk met slechts een derde van de verschuldigde waarde te vergoeden. PARIJS, 24. Dec. Het Communiqué van gisteravond elf uur luidt: Wij hebben het terrein dat wy bij ons offensief tussohen de Maas en Argonne hebben veroverd, bijna geheel en al kunnen behouden. Volgens de laatste berichten heeft ons front in die streek de draadversperringen van den vijand bereikt en den zuidwestelijken nit- looper van het Forgeswoud ten oosten van Cinois. Het front loopt thans langs den weg naar het bosch van Boureuiles. EERSTE KAMER. Vergadering van heden. Aan de orde is de voortgezette behan deling van de Indische Begroo ting. De heer Van Kol s.d., vervolgt zijn rede. Hij wenscht bestrijding van het opiumgebruik, voortzetting van etliisohe politiek, bevordering van de belangen der inlandsche bevolking en van de inland- sche groot-industrie, verlaging van de ta rieven van het vervoer van goederen voor inlanders en dringt voorts aan op een behoorlijke sociale wetgeving en op niot-achterstelling va® inlanders bij Euro peanen. De heer C o 1 ij n a.r. dringt aan op n krachtig# peetbestrijding door aan den leider daarvan dictatoriale macht te geven. De quaeetio van de facultatiefstel- ling van het godedaenstonderwijs op de bijzondere scholen is nog altijd niet ge heel tot helderheid gekomen. Wenscht de Minister de vrijheid vati godsdienstige richting vau het onderwijs aan te tasten, dan zal de rechterzijde zich daarmede nooit kunnen vereenigen. Spr. dringt voorts er op aan dat de Mi nister den status quo zal handhaven tot dat de toestand zal zijn gewijzigd. 'J'e 1 uur worden de beraadslagingen verdaagd tot Dinsdagmiddag 2 uur. Vereeniging van Nederl. Gemeenten. Men meldt ons uit Den HaagIn de oude Raadszaal te 's-Gravenhage heeft gisteren de constitueerende vergadering van de Vereeniging Gemeentelijke Cre- dietbank plaats gehad onder leiding van den lieer Bergsma, burgemeester van En schedé. Tegenwoordig of vertegenwoor digd waren 37 gemeenten roet te zamen 450 aandeelen. Na eenige bespreking wer den de statuten goedgekeurd en do acten gepasseerd ten overstaan van notaris mr. van Lier. Eventueele wijzigingen der statuten in verband met de aan te vra gen Koninklijke goedkeuring werd! opge dragen aan ae heeren Mr. Fortuyn, wet houder van Den Haag, en Martens, burgemeester van Gouda. Na deze bijeenkomst had een vergade ring plaats van de oprichters der ver eeniging onder leiding van den heer Mr. vau Koyen, burgemeester van Zwolle. Tot commissarissen werden benoemd de hee ren Mr. Fortuyn, .Mr. van Zijst, wethou der van Utrecht; W. Bos, wethouder van Groningen; J. W. Bots, wethouder van Leiden; Mr. van Royen; Ipey, burgemees ter van Bliedrecht; J. H. de Waal Ma- lefijt, burgemeester van Katwijk; Dr. A. Plate, te Rotterdam; E. Edersheim Rzu., bankier te 's-Gravenhage. Er werden 2 plaatsen gereserveerd voor latere deel neming van plattelandegemeenten. Na af doening van eenige interne aangelegen heden werd tot directeur der Bank be noemd de heer J. Simons, directeur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De voorzitter sloot met een woord van hulde aan dien heer Simons voor al zijn bemoeiingen de vergadering. Geïnterneerden. Naar men aan de Telegr. meldt, Is tot opheffing van de internoeringsdepótb te Assen, Zwolle, Kampen en Leeuwarden besloten. De vier depóts worden verdeeld over Harderwijk en Oldebroek. Harderwijk wordt aangevuld tot een sterkte van 12.500; Zeist komt dan tot een sterkte van 14.500. Het kamp in Gaas Ierland blijft bestaan. Naar aanleiding van het besluit tot overplaatsing van de te Assen geïnter neerde Belgische militairen, is namens de Asser Handelsvereeniging een telegrafisch verzoek gericht tot de Koningin en den minister van oorlog, om het internee- ringsdepót te Assen te doen blijven. De Kamer van Koophandel heeft een tele gram aan den minister van oorlog go- zondfen met de vraag, of er mogelijkheid kan bestaan, dat het internoeringsdèpót te Assen blijft en of een aanbod' van gratis terrein voor het bouwen van barakken invloed kan hebben op een gunstig be- slu,t- (N. R. Ct.) Sluwe Postdief. Men seint ons uit AMSTERDAM: Hedenmorgen vervoegde zich aan het Hoofdpostkantoor aan de afdeeling „Bewaring" een sluwe oplichter, ge kleed als postbeambte, die den trom mel met inhoud kwam halen voor een der bijkantoren. De ambtenaar, belast met de bewaring daarvan, niets kwaads vertnoedend, gaf zijn post- trommel af. Een kwartier later kwatii de werke lijke beambte aan 'het kantoor zijn trommel opvragen, waardoor aan het licht kwam, dat een sluwe oplichter hem voor was geweest. Het grootste gedeelte van de in den trommel aanwezige aangeteekende brieven waarbij vele voor een bekende bankinstelling zijn reeds teruggevon den, met uitzondering echter van een brief met een waarde van f 700.-—. Verder wordt nog een bedrag van c.a. f 5000.vermist. Voor de soldaten. Door een Nederlandsch Industrieel is aan den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht een schenking van f2000 toegezonden, om te besteden voor de aanschaffing van diversé^pe- len, speciaal voor de manschappen van de landmacht, die niet in de groote steden zijn ondergebracht, maar in kleinere plaatsen, waar in den regel voor hen zoo weinig afleiding en ont spanning te vinden is. Natuurlijk 's deze schenking met groote erkentelijkheid namens de land macht aanvaard. van het Koninklijk Meteriologisc'i Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 778.3 te Haparanda laagste stand 766.2 te Nenfahrwasser. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige wind uit N. richtingen betrokken of zwaarbewolkt mogelijk eenige sneeuw of regen temperatuur om het vriespunt. GOUDA. GEBOREN22 Dec. Adriaantje, ouders H. A. Jongeboer en P. C. Woerlee. Leendert, ouders A. J. van der Valk en 0. J. Marskamp.- Adrianus Gijsbertus, ouders A. van Vliet en M. C. Bouman. 23. Gerar- dns, onders C. Heij en G. E. van den Berg. GEHUWD 23 Dec. C. Dortland en [G. P. den Riet. M. van der Klis en M. E. Bruiines. ONDERTROUWD: E. van den Berg en J. Mikkers. J. G. Steen- 'winkel en C. van Wijk. A. J. van Vliet en J. J. Elux. OVERLEDEN22 Dec. Joannes jW. Verweij, 72 jaar.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 4