:ken iR i DN iVnm" De Oorlog. I 5o. 12665. Maandag 28 December 1914. 53e Jaargang. ff Feestdagen.' en Telefoon Interc. 82. BERICHT. FEUILLETON L. *iï»rao<i8te JJevens. XTieix-ws- ezx -^cL’Trextexx‘t5Le“bleud. voor G-onjucL®- exx OxxxstxeHsexx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. TOïi jargroei— larwortelB als po ver- par flacon. N. Brabant te voedingswaarde. sn Medaille*. Het Duitsche communiqué luidt Htt groote hoofdkwartier meldt dd. 27 December ’b voormiddags Op het Wes telijke oorlogstooneel, in Vlaanderen, heeft gisteren zich niets bepaalds voorgedaan. uit offi- Een beeld der werkelijkheid “KOKO” I* ZUIVER EN HELDER OM TE GEBRUIKEN EN HEER "VERDIENITE? i««k. nda. ge ons 60UBSCHE <011(1 M. n tar bij den iningen. M 12) „Arme jongen Gij ook hebt haar dus wel innig lief?” „Sedert een jaar leef ik nog enkel voort met haar beeld voor oogen.” „En thans vroeg de grijsaard bijna gestreng. „Thans zal ik trachten haar te geten.” „Ja, doe dat, beproef het uit macht. O het is geen wrok, die aldus doet spreken, geloof mij, maar Het officieel communiqué uit Wee nen van 27 Dec. meldt: De toestand in de Karpathen is onveranderd. Voor het tusschen Rymanow en Tuchow optredende Russische offensief, zijn onze troepen in de uitloopers der Kar pathen in Galicië eenigszins terugge nomen. De vijandelijke aanvallen bij de Beneden-Dunajec en de Beneden- Nida mislukten. De gevechten in de omgeving van Tonaszou duren voort. van het Duit- Aan het Zuidelijk Front. De strijd op den Balkan. Van Oostenrijkscho zijde wordt Weenen dd. 27 dezer het volgende cieelo communiqué gepubliceerd Op het Balkan-oorlogsterrein duurt de kalmte voort. Het grondgebied der mo-> narchio is hier, met uitzondering van de geheel onbeteekende grensstreek in Bos nië— HerzegowinaZuid-Dalmatiö van vij anden volkomen vrij. De smalle land- slrook SpirzaBudua werd reeds bij den aanvang van den oorlog door de* Monte- negrijnen bezet; hun aanval op Bocchi di Cattaro is volkomen mislukt. Reeds D uitschors vielft watervliegtuigen «A'./NKm zeeërs aan, doch;4Mft®| selio kruisers jonge* geruimen tijd geleden werden hunne en de op de grenshoogten gebrachte Fran sche kanonnen door het vuur van ons fort en van de scheepsartillerie vernield. Eveneens zonder succes verliepen do be kende herhaaldelijke beschietingen van do afzonderlijke kustverdedigingsplaatsen door Fransche vlootafdeelingen. De oorlogsha- Ven is alsmede bestendig in onze han den. Ten Oosten van Trebinje bevinden zich zwakke Montenegrijnsche troepenaf- deelingen op het grensgebied van Herze gowina; ten slotte staan ten Oosten van de Drina en van do linio FoosVise grad Servische troepen, die vandaar, ook tijdens ons offensief, niet geweken zijn. Krijgsverrichtingen ter Zee. Engelsche aanval op Cuxhaven. Engelsche oorlogsschepen en vliegma chines hebben op Ion Kerstdag oen aan val gedaan op Cuxhaven, gelegen aan de monding van de Elbe, een voorhaven van Hamburg, waar zich forten bevinden. Omtrent dozen aanval zijn de berich ten nog al tegenstrijdig wat het resul taat aangaat. Van Engelsche zijde wordt de volgen de lezing gegeven De Engelsche admiraliteit deelt mede dat de Duitsche oorlogsschepen, die op de reede van Cuxhaven liggenop 25 December aangevallen werden door krui sers, torpedobootee en onderzeeërs. Do D uitschors terwijl \lo Öutlsclnr1 Onderzeeërs ongaar gemaakt werden. Alle Duitsche bommen misten hun doel. Zes Britsche vliegeniers keerden behouden terug, doch oen bleef vermist, wiens machine in vernielden toe stand bij Helgoland gezien werd. Het lot van den vliegenier is onbekend. De uit gebreidheid van do schade door de bom men der Britsche vliegeniers toegebracht, kan niet worden geschat, doch alle bom men zijn boven belangrijke militaire pun ten geworpen. Van Duitsche zijde wordt het volgen de geseind De brief af PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden dagelijks aangenomen van den Boven-Weichsel hebben wij in de omstreken van Sarnou, in den loop van 25 Deo., de Oostenrijkers uit de linie TuchouOlpini verdreven, waarbij de vijimd 10 mitrailleurs, 43 officieren en meer dan 2000 soldaten als krijgsgevangenen achterliet. Den volgenden dag hebben wij de vervol ging der Oostenrqkers voortgezet, die zich in wanorde terugtrokken. Wij hebben daarbij nog 8 mitrailleurs ver overd en ongeveer 1000 krijgsgevan genen gemaakt. Wij hebben de hoog ten bij Siedlizka, op den linkeroever van de Biala bezet. In de richting van Duckla zijn bij de gevechten op 25 en 26 Dec. de Oostenrijkers van de linie ZmigrodDockla af geslagen en bevinden zich in vollen terugtocht.' Bij de laatste gevechten in deze streek hebben de Oostenrijkers reusachtige verliezep geleden en meer dan 10.000 man achtergelaten. Aan het Oostelijk Front Omtrent hetgeen de laatste dagen aan het Oostelijk front is voorgeval len, melden de verschillende commu niqué^ het volgende, waarin nog al eenige tegenstrijdigheid is te ontdek ken. Het Russische groote hoofdkwartier deelt d.d. 27 Dec. het volgende mede'1: Gedurende 26 Dec. bepaalden zich de gevechten lang^ de rivieren de Bzura en de Rawka m het algemeen tot artillerievuur. De verschillende Duit sche aanvallpn werden door ons met succes afgeslagen. Bij de Beneden-Nida hebben wij tegen den avond van 25 Dec. de Oostenrijkers uit het dorp Vislica, dat hardnekkig verdedigd werd, verdreven, waarbij de Oostenrij kers zich op den linkeroever van de Nida trachten te versterken. Vervol gens hebben wij de Oostenrijkers over de rivier teruggeworpen. Ten Zuiden paar keer ian wryft flink. 3ORRADI6 BRUIKERS F. 0.75). Engelsche schepen hebben zich hedenoch tend vertoond. De vijand heeft, Noprd- oostelijk van Albert, te vergeefs een uit vallende beweging op La Boisselle ge daan, die hedenochtend vroeg door een succesvolle tegenbeweging van onze troe pen gevolgd werd. Fransche aanvallen jn de omstreken van Meurissons (Argon- nen) en ten Zuidoosten van Verdun zijn onder ons vuur bezweken. In den Boven- Elzas hebben de Franschen onze stellin gen ten Oosten van de linie Thann Dammerkirch aangevallenalle aanvallen werden afgeslagen. In de eerste nachte lijke uren stelde^ de Franschen zich in het bezit van een belangrijke hoogte ten Oosten van Thannzij werden echter door een kr^chtigen tegenaanval daaruit worpen. De hoogte blééf vast in bezit. rordt vervolgd onder zulke omstandigheden. In hoe- vele loopgraven steeg het water niet tot 20 of 30 centimeter. De telegrafisten hier hebben het ook niet beneden de markt. Onze ver schansingen worden beschoten met shrapnells, soms met brisants. Dan kruipen we op onzen buik door het slijk voort, naar de loopgraven die verbonden moeten worden met ’t hoofd kwartier. Dit is een sport om van dikke menschen magere te maken. Natuurlijk moet er één van onze man nen bij het toestel dienst doen. Hij wordt dan na één of twee dagen af gelost. Zoo krijgt dan een ieder zijn beurt om in den dans te treden. Van daag of morgen is het mijn toer, op de „post de combats” bij de telefoons. De post de combat No. 1 ligt op 2’/2 uur gaans van hier, tegen den Yeer- stroom. Men moet dakr ’s nachts af gelost worden, anders.is men voor de poes. Men riskeert daar zijn huid, maar het is voor het vaderland. Nochtans wordt er bij ons niet ge vochten om die eerepla^tsen te betrek ken, wel integendeel...» ’t is zoo, maar 2,/a uur ver door het sljjk te baggeren, tot over de enkels, in een wind om omver te waaien, in een regen die plast, om ginder, op gevaar af, reeds onderweg getroffen te-worden, 24 uur bij de telefoon te zittefl, ineengedoken als een opgejaagde muis, in een loop graaf, welke voor vloer slijkmassa, voor plafond wat aarde op eenige balkjes vertoont, waar het slijkwater voortdurend doorzijpelt.” Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt uit Berlijn d.d. 27 Dec.: In Oost- en West-Pruisen deed zich geen verandering voor. In Polen maakten onze aanvallen in het gebied aan de Bsura en de Rawka gaandeweg ver deren voortgang. Ten Zuidoosten van Tomaszow werd het offensief met suc ces voortgezet. De Russische aanval len uit Zuidelijke richting op Inowlodz werden met zware verliezen voor de1 Russen af geslagen. Zij, die zich met ingang van I JAN. 1815 op dit blad weneohen te abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratie. DE ADMINISTRATIE. al uw mij oen kel en alleen uw belang en dd'ftéerbied .voor uwe kunst. Gij ziet wat er wordt van den meest begaafden man die een wezen zonder hart of ziel heeft. Op zekeren dag doet die vrouw hem al zijne plichten, zijn eer en tot zelfs het geloof zijner kinderjaren vergeten. Hare liefde is even wrèed als hare onverschilligheid en maakt niet minder rampzalig. Zoo gij ér niet in, slaagt haar beeld uit uw boezen Je ruk ken, welnu, ontvlucht haar dan ten min ste, vermijd de gelegenheid haar weer te zien; niets zal u zoo gemakkelijk val len, want zij zal niet licht naar Holland wederkeeren, en gij zelf hebt de keuze der landen die gij door zult reizen. Na PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bew^snummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. f 1.25 „1.50 1.50 1.90 aan ons Bureau: Markt" 3*f, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. De strijd aan de Yser. .Vlaamsche Gazet” drukt een van een Belgisch soldaat, die als telegrafist bij het leger in Veurne- Ambacht werkzaam is. Het volgende is er aan ontleend: „Dixmuiden, Peijsse, Yperen liggen alle verguisd. De lijken zijn op het kerkhof uit den grond geschoten. In de omliggende streken vindt ge in al de weiden alle 5 A 6 M. eene „mar- mit”, d. i. een door een granaat ge ploegde put, welke voor de 12 cM. kanonnen ongeveer 1.5 meter diep is en 2.5 meter doorsnee heeft, en voor de stukken van 28 cM. zooiets van 3 meter diepte en 4 meter doó'rsnee. In deze putten worden onze dooden begraven. De .aarde is hier letterlijk omgeploegd door de granaten en de huizen worden nu nederig vertegen woordigd door een steenhoop. Onze divisies lossen beurtelings de eerste vuurlijn af na een tiental dagen loopgraafleven (in dit seizoen) om in de tweede Ign wat uit te rusten. On- noodig u te melden, hoe onaangenaam het is, in die kille aarde, ineengedo ken en onbeweeglijk dagen en nachten bij het gure winterweder door te bren gen, en dan rollen de „brisants” en „shrapnells” boven uw hoofd door de luchtruimte en ontploffen als een zand- hoos jn den grond. Wee! als de loopgraven ontdekt zijn, want de dood wordt met oorverdoo- vend gekraak in het ronde gezaaid. Van de gekwetsten wil ik niet spre ken. Dit is onmenschelijk. Het komt dikwijls voor, dat de loopgraven niet voorzien kunnen worden van mond behoeften, aangezien zij door de obus senregen niet genaakbaar zijn. Begrijp dan het lot dier heldhaftige jongens zich daarvoor zooveel mogelijk schade loos, waarin hij haar, lot in de ^minste bijzonderheden, .zijn wedervaren mede deelde. i ngeland wierp niet zooveel af zijn tochtgenoot en hij aanvankelijk wel godroomd hadden, inaar hij hoopte toch weder te keeren met een paar duizend gulden winst en zij zouden aan die som de bestemming geven die zij zelve slechts verkoos, nadat zij er eerst een honderdtal guldens afgenomen hadden om een reisje naar hunne geboorteplaats te maken. Dit vooruitzicht alleen reeds deed de oud© vrouw schreien van vreugde. Hoe goed herkende zij haar kind aan dit ra den van haar hartewensch. Neen, de we reld had hem niet veranderd, zijn hart even teeder gelaten als het altijd geweest was, en zij zou ondankbaar wezen in dien zij zich niet do gelukkigste moeder ter wereld achtte. Hij keerde inderdaad'weder, alsof hij nooit van haar verwijderd ware geweest, en hun uitstapje naar Friesland behoor de tot de onvergetelijkste dagen haars le vens. Hoe gaarne ware zij daar niet voor altijd gebleven; en toch had zij er vele ledige woningen, vele pas gedolven graven gevonden; haar zelve maakte het echter jonger haar eigen huisje te heb ben weergezien en opnieuw die frissche onbedorven buitenlucht te hebben inge ademd. „Wij zullen er voortaan ieder jaar we derkeeren”, zeide Onno, ziende met welk Van den Engolschen aanval op. Cux haven kregen de Hamhurgsche bladen eerst in de avonduren van den tweedon Kerstdag kennis. Het bericht werd met volkomen kalmte opgenomen. De Neuo* Hamburger Zcitung zegt: Ons Hamburg- sene Cuxhaven was geen slaperig Scar borough. Iedereen was op zijn post on daar de vijand zijn vliegeniers had voor- uitgezonden, werd hun bij ons een waar dige ontvangst bereid. Het onderscheid bestond1 daarin, dat onze vliegeniers en Zeppelins treffers wierpen en dat de En- gelschen er naast gooiden. De gashou der van Cuxhaven staat er nog onbe schadigd bij. Doch het is de vraag of de Engelsche torpedobooten, waarop do plek eene moeite zij van die dierbare scheidde. Hij -had haar wel voorgèsteld er op nieuw voor goed haar intrek te nemen, maar zij zag in dat zij hem dan minder bij zich zou hebben en dus wilde zij er niets van hooren, en hervatte zij weder haar leven te Amsterdam, waar hij zorg droeg eene woning voor haar te zoeken in de nabijheid hunner vrienden. Ook in verschillende groote steden van het land trad de jonge kunstenaar op; overal den meesten bijval inoogsten de; maar zoo hij geen armoede leerde kennen, dan was dit toch hoofdzakelijk te danken aan het inkomen zijner moe der, want dergelijko concerten leverden niet veel op, en in het volgende jaar ging hij over tot een tocht door Ameri ka, waarvan hij vrij wat meer hoopte. Hij maakte (‘ene reis van zes maan den door de Vereenigde Staten,,; en keer de met eene ditmaal vrij aanzienlijke som naar het vaderland terug. Zijn vriend zette de kunstreis nog voort met een violoncellist. Wat Onno betreft, hij had zijne moeder niet langer dan noodig was alleen willen laten, en reeds verheugd bij het vooruitzicht op hun wederzien be trad hij het stoomschip, dat hem naar Europa moest voeren, toen hij eene hand op zijn schouder voelde leggen, en eene „Wel wel Dat Is eene verrassing! Wij zullen dus de reis/samen maken!” Aan het Westelijk Front Sinds ons jongste nummer' verscheen, hebben de krijgsverrichtingen weinig voortgang gemaakt. Wel heeft niettegen staande het Kerstfeest, de strijd met klei ne tusschenpoozen over het geheele front van Verdun tot aan den Yser voortge duurd, van belangrijke resultaten kan niet worden gesproken. Hier en daar werd door de bondgenooten eenig terrein gewonnen, op andere gedeelten groote gevechtsfront behaalde de sobers weer eenige voordeelen. Uit de berichten 'blijkt dat de strijd met groote verbittering wordt voortge streden en dat elke duimbreed1 gronde, die door een der partijen wordt gewonnen, met aanzienlijke verliezen gepaard gaat. Een bewijs van de hardnekkigen strijd is wel de Zondag jl. verschenen offi cieels mededeeling van het Fransche hoofdkwartier, waarin wordt gezegd Onder het op 24 December in de Duit sche loopgraven veroverde, bevinden zich 2 mitrailleursverscheidene stukken be legeringsgeschut op wagens gemonteerd; eeg.. mijneftwerper van 245.* mm.; een 50- mm. kanon met gepantserden koepel en een reyolverkanon van 37 mm. Uit deze opsomming kan eenig denkbeeld worden gevormd op welke wijze de Duitschers hun verdediging hebben ingericht. Gedurende de Kerstdagen heeft de En- gelsche vloot aan de Belgische kust de aanvallen der bondgenooten in Zuid'-West- Belgiö ondersteund. Ter kennismaking van den toestand zoo- als die gisteren was, laten wij hier do laatste officieelo communiqué’s volgen In het Fransche communiqué van 27 Dec. wordt gezegdDoor de geallieer den worden voortdurend geringe vorde ringen gemaakt. Een Duitsche bestuur bare luchtballon heeft 10 bommen boven Nancy geworpen, zonder dat hiervoor militaire redenen bestonden; in antwoord hierop is door Fransche vliegeniers een der stations van Metz gebombardeerd waar, naar gemeld werd, zich treinen be wogen; ook zijn op de kazernes van St. Prlvas bij Metz bommen geworpen. verloop van jaren zal die eerste liefde geheel voor u op den achtergrond zijn getreden en u nog slechts voorkomen als een nevelachtig landschap dat in den avondmist verdwijnt. Volg mijn raad op, vriend, en eenmaal, ik weet het zeker, zult gij mij zegenen voor de pijn van dit uur.” „Belooft gij mij het stilzwijgen tegen over mijne moeder te blijven bewaren „Zeer stellig.” „Heb dan nogmaals dank. Ik beloof u van mijne zijde dat ik geen enkele ging zal aanwenden om Marcello ooit we der te zien.” En hij nam afscheid van zijn nieuwen vriend, ten prooi aan eene wanhoop, die hij te vergeefs poogde te bedwingen; liet was hem eene afschuwelijke pijn het ide aal zijner eerste droomen plotseling al dus beroofd te zien van hare grootste aantrekkelijkheid: de goedheid en zacht heid waarmede zijn verbeelding haar ge tooid had. Was zij waarlijk in staat geweest aldus te spelen met een hart dat haar vergoodde en om harentwil zijne gansche toekomst ten offer zou hebben gebracht Dat zij Eduard Helmveld niet lief had' gehad1, was hare schuld niet ge weest. Over dergelijke gevoelens kan men niet gebieden; maar zij had hem mede lijdend kunnen behandelen; hem in plaats van hare liefde, die zoete vertroosteres de vriendschap kunnen aanbieden, en de jonge schilder ware gered geweest! Maar beoordeelde men haar niet te gestreng Was do stervende wel rechtvaardig te genover haar geweest in zijne laatste bekentenis; en had zijn ongelukkige va der zich niet alles onder te donkere kleu ren voorgesteld Het was zoo begrijpe lijk dat men zich een monster afbeeld© van de persoon die zijn kind in het .graf had gebracht. Ja, maar Eduard Helmveld had zich niet voor een© nietigheid, eene valsche voorstelling kunnen doodenwanneer men zich op dien leeftijd en met zijne voor-, uitzichten het leven beneemt, moet de ver twijfeling wel volkomen zijn, en de oor zaak daarvan wel overwegend zijn ge weest. Uren lang zwierf Onno rond aleer hij .zijne zelfboheersching genoegzaam her wonnen had, om den vragenden blik zijner moeder te kunnen doorstaan, en toen hij haar eindelijk weerzag, sprak hij haar en kel van ’s grijsaards indrukwekkend ta lent, en van zijne eigene blijdschap dat zij, juist op het oogenblik dat hij haar voor ©enigen tijd ging verlaten, vrienden, gevonden had, die haar zeker zouden ver hinderen zich al te eenzaam te^gevoelen. Therese kwam haar werkelijk nog dien zelfden dag opzoeken en vroeg haar eens naar hare moeder te komen zien, wat juffrouw Holdius zich haastte te doen ten nog eer dat Onno op reis ging was er een vertrouwlijken omgang tusschen de beide gezinnen ontstaan, die de we duwe alles waard was. Voor den jongeling was het ©ene groote zaak haar, voor het eerst na zooveje ja ren, weder te verlaten; maar hij stelde

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1