t *21 it ons Parlement. v BirixxenlancL Gemengde Berichten. NIEÜWJAARSWENSCHEN. Nieuwjaarswenschen Stadsnieuws. Oudewater. lEZ-cinst. szfoiest. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht- J boter gerichte Duitsche bommen violen nog in de vaart zijn Hoede na de eer st© scène viel al aanstonds de dikke El- be-nevel als een gordijn en tot de eigen lijke handeling van het stuk is het niet gekomen. Wij weten ook niet of acteurs en roquisieten daartoe in staat zouden zijn geweest, doch men mag misschien wel aannemen, dat achter de lichte strijd krachten weder de dreadnoughts stonden van de „Formidable"-klasse, zooals in dertijd bij Helgoland de schepen der „Lyon "-klasse. Zoodoende bleef het bij eon mot de luchtwapens onuitgevochten •voorspel, dat speciaal voor de waakzaam heid en do strijdwijze onzer Zeppelins en vliegeniers den Engelschen een briefje mee naar huis gal, dat hun heugen zal. In de Zwarte Zee. Uit Constantinopel wordt dd. 27 Dec. van Turksch© zijde gemeld In het of ficieel© bericht van het hoofdkwartier wordt het volgende gemeldt Officieele Russische berichten uit Bebastopol mel den, dat do „Hamidieh" voor Sebastopol getorpedeerd en zwaar beschadigd is zoodat het schip wel is waar Constanti nopel nog bereiken kon, maar voor lan gen tijd buiten gevecht gesteld werd. Ziehier het antwoord op deze leugen. Dezer dagen is onze vloot, met inbegrip van de „Hamidieh", door de Zwarte Zee gevaren, onbeschadigd teruggekeerd. Ken onzer oorlogsschepen ontmoette op 24 Dec. de Russische vloot, die uit 7 een heden was samengesteld, namelijk 5 slag schepen, 2 kruisers, 10 torpedobooten en 8 mijnenleggers; hetgeen zeggen wil één Turksch schip legen 17 vijandelijke sche pen. Dit Turksch© schip viel des nachts deze vloot aan, besohoot met goed ge volg het Russische slagschip „Restis- slaw", bracht die beid© mijnenleggers „Oleq" en „Athos" tot zinken en redde 2 officieren en 30 Russische mariniers, die gevangen genomen werden. Ter zelf- der tijd beschoot een ander deel van onze vloot met goed gevolg Batons/ Op 25 Dec. 's voormiddags, wilden 2. van onze schepen de bovengenoemde vloot tot den strijd dwingen, doch deze gaf er de voor keur aan naar Sebastopol te vluchten. Verbroedering op het slagveld. Een der merkwaardigste en tref fendste verschijnselen van éen oorlog, is de manier waarop vijandelijke ge wonde krijgslieden zich op het slagveld verbroederen of in den dood vereeni gen. Ziehier een aangrijpend voorbeeld uit Parijs aan de Tel. gemeld. Een jonge Amerikaansche dame al daar ontving het laatste schrij ven van haar verloofde, een Fransch cavalerie- officier. Hij schreef dien brief terwijl hij stervende in Vlaanderen lag. Zijn aanstaande ontving het schrijven, tegeljjk met de tgding van zijn dood. Nadat de gesneuvelde officier had verteld, hoe hg bij een cavalerie-charge - in de borst gewond werd en tijdelijk zijn bewustzijn verloor, schreef hij. verder „Er liggen twee andere mannen naast mij, en ik geloof niet dat ook zij er het leven zullen afbrengen. De een is een officier van een Schotsch regiment, de ander een soldaat der uhlanen. Zij werden na rag gewond en toen ik mijn bewustzijn had her kregen, zag ik hen cfver mij heenge bogen om me de eerste hulp te ver- leenen. De Brit goot uit zijn veldflesch water door mijn keel, terwijl de Duit- scher beproefde het bloed uit mjjn wonde te stelpen, met een desinfectie- middel, hem aoor den medisehen staf verstrekt. „De Hooglander had een zijner boe nen verbrijzeld, terwijl de Duitscher verschillende granaatsplinters in zijn zijde had. Ondanks hun eigen pgnen, deden zg hun beet mij te helpen. En toen ik geheel was bijgekomen, diende de Duitscher mij nog een morphine- inspoiting toe en daarna zichzelf. Hun medisch corps verstrekt hen ook dat verdoovingsmiddel met de naald en een gedrukte gebruiksaanwgzing. „Na de inspuiting ons veel beter gevoelende, vertelden wij elkander onze levenservaringen vóór den oorlog. Wg spraken alle drie Engelsch en over de vrouwen thuis achtergelaten. De Duitscher en de Brit waren beiden nog pas een jaar gehuwd. „Ik verwonderde mg en veronder stelde dat ook zij zich verwonderden, waarom wij elkander eigenlijk hadden bevochten. Ik keek den Hooglander aan, die door uitputting in slaap was gevallen, en ondanks zijn van pijn vertrokken gelaat en met bloed be- spatte uniform de belichaming van vrijheid leek. Toen dacht ik aan de Fransche driekleur en alles wat Frank rijk voor de vrijheid had gedaan. Daarop sloeg ik den Duitscher gade. Hij zweeg en had uit zijn ransel een gebedenboek te voorsohijn gehaald, waaruit hg probeerde een gebed voor in den slag gewonde soldaten te *0ZHet schrijven van den Franschen offioier eindigde met een toespel ling op de invallende duisternis en het gebulder der kanonnen. Het werd aan zgn zijde gevonden door een afdeeling van het Roode Kruis en een paar dagen later zijn geliefde toegezonden. De kruitfabriek te Caulille. De Duitschers, aldus meldt een bij zondere correspondent van De Tijd, hebben, de kruitfabriek te Caulille bij Hamont reeds in gebruik genomen, en onder leiding van Duitsche inge nieurs is thans de arbeid hervat, nu echter voor het Duitsche leger. De directeur van de fabriek, de heer Van Vije,*is er in geslaagd met zgn gezin te ontvluchten des nachts ver liet hij ongemerkt -zgn woning door een achterdeur en liet zich over het kanaal brengen. Het personeel en de Duitsche ingeneurs hebben hun intrek genomen in de nabijgelegen woningen. De Kopenhaagsche vredes conferentie. De datum van de door de sociaal-de mocraten van de verschillendelanden te Kopenhagen bijeengeroepen inter nationale vredes-conferentie, is op 17 en 18 (Januari?) vastgesteld. Pers en publiek zijn van het bgwonen der be raadslagingen buitengesloten. In aansluiting met de conferentie zal een groote openbare betooging voor den vrede worden gehouden. De Duitsche socialisten en de oorlog. De socialistische „Chemnitzer Volks- stimme" schrijft Op de geruchten van een Amerikaan sche vredesaotie heeft de Rijkskanselier treffend1 en duidelijk verklaard, dat Duitsch- land absoluut geen aanleiding heeft te zoeken naar vrede of naar tusschen- komat voor den vrede, het is lichtvaar dig en misdadig aangegrepen en weert zich thans met aile macht tegen den vij and. Ligt een van hen ter neder en ver zoekt ou» vrede, nu, dan zal men Ver der zien. Deze politiek is de eenig juiste en verstandige en wordt ook inderdaad in praktijk gebracht. Het eenige politieke instrument is op dit oogentyik het Duit sche leger. Dwingen zijn zegepralen een vijand, of alle vijanden, die zich im mers wederzijds verplicht hebben slechts gemeenschappelijk vrede lp sluiten, er toe, om vrede te sluiten, dan is eerst voor ons het uur geslagen om over de vre desvoorwaarden te spreken. Tot op dit oogenblik vertoont zich bij de vijande lijke Regeeringen en haar volkoren niet de minste neiging daartoe. Al dat ge praat over een afzonderlijken vrede kan derhalve Duitschland slechts schade be rokkenen, doordat het den indruk ver wekt, als hadden wij er behoefte aan. Een politicus kan thans in Duitschland niets anders verklaren dit eene. Wij willen helpen door te zetten tot de overwinning behaald is. Al het overige is overbodig en schadelijk. Duitsche verliezen. In de As8ecuranz und Finanz Globus komen eenige officieele verliescijfers voor. Ze hebben betrekking op bet Wurtem- bergsche leger dat in Frankrijk streed. De statistiek loopt slechts tot 15 Octo ber. Officieren. Manschappen. Samen. Gesneuveld 223 3.504 3.727 Gewond 483 16.134 16.617 Vermist 19 3.715 3.734 Ziek 5 229 234 730 23.582 24.312 Het aantal dooden is inderdaad nog grooter, omdat er onder de vermisten verscheidene werkelijk gesneuveld zijn. In den oorlog van 1870 bedroegen de totale verliezen op 30.000 man 2672 sol daten en 117 officieren. In de belde eerste maanden van dezen oorlog washet totaal verlies van het 18de legercorps reeds 15 maal zoo groot als het in den ganschen oorlog van 1870 was, (De Verzekeringsbode.) Tweede en Eerste Kamer. Als in oen bioscooptheater ging H de afgeloopen week op het Binnenhof. Eerste en Tweode Kamer hebben als 't ware met elkaar in snelheid geijverd. De Eerste joeg de Loening in een dagje er door. De Tweede kon 's nachts, tegen eenen, huis toe gaan, tot nadere bijeenroeping. Het is dus gelukt, maar hoe 1 In de Senaat ging het 't soliedst toe. De Leening had oen serieus debat, waar bij de eenige heffingsman, de heer Po lak, 't wel afleggen moest tegen de se^ie loen-voorstanders. Stippen we hier slechts aan, dat ook de loenvoorstanders vonden dat do Mi nister zich in de andere Kamer wat al te zeer in de toekomst gebonden had aan het leeningsidee, waarop de heer Treub eon merkbaar stapje de heffers in de toe- jcomst naderde (het begin van een com promis terwijl zich hier het merk waardige voorval voordeed, dat mr. Drucker, de vroegere leider van de vrij zinnig-democratische fractie in de Twee de Kamer, zich vierkant tegenover de houding zijner partij stelde en zich rond weg naast den Minister schaarde. Geen wonder, dat de heer Treub hier gemakkelijker en aangenamer taak had dan aan de overzijde van het Binnen hof. Hier werd de Minister dan ook van allo kanten hartelijk gefelicitoerd toon de Leening aangenomen was. Zelfs ronder stemming, al wilden de beide so cialisten „geacht" worden tegen te heb ben gestemd'. De Leening er door l Hare Majesteit die Koningin ging rcedB voor, op schitterende wijze. Het volk heeft Haar slechts te vol gen, opdat het resultaat goedmak©, wat een weinig eendrachtige behandeling in de Tweede Kamer dreigde te boderven. En wij twijfelen ep niet aan: de Leening zèl een succes worden De Kamer van honderd deed haar gan- sche agenda af. Het ging snel en dus voor loden als de heer ter Laan te snel. Hij kreeg 't 's avonds zelfs met zijn eigen leider, mr. Troelstra, die presi deerde, danig te kwaad. Natuurlijk had hij weer meer tijd1 noodig dan er beschik baar was en toep de President hem aan zijn 10 minuten herinnerde, werd de Zaandamsche Burgemeester boos, smeet zijn paperassen neer, trok uit kwaadheid zijn amendement in en zei, nu ook geen woord meer over de Oorlogsbegrooting te zullen spreken, daar het z.i. een paskwil geworden was. Nauwelijks verheugden we ons over de a.s. zwijgzaamheid van den veelprater, of hij stond wéér op het was hij de behandeling van een volgend artikel daar hij zich niet verantwoord zou achten te zwijgen 1 Het was een.... paskwil. Ietwat vreemd ging't ook met den 2en vlootpredikant, die er thans komt onder patronaat o.a. van den heer de Meester, vroeger tegenstander van het instituut, maar die - met anderen van mee ning biedt, dat oen 2e (moderne) vloot- dojninee oen logisch gevolg was van den eenmaal door de (rechtsche) Kamer in- gestelden orthodoxen predikant. De OoHogsbegrooting gaf den Minis ter opnieuw gelegenheid te doen uitko men, dat hij algeroeenen dienstplicht noo dig acht en daarnevens een afdoende ver betering' van onze artillerie. Eerst zullen we den vrede afwachten. En dan zullen alle Parlementen ook het onze moeten beslissen of men voort zal gaan op den weg van het militarisme, of dat matiging mogelijk zal zijn. Onze verwachtingen zijn niet hoog ge spannen. Doch niets zal ons dankbaarder stemmen, dan hierin ongelijk te krijgen. De nieuwe Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, do heer Posthuma, heeft zijn parlementaire eintrée gemaakt en de eerste indruk was lang niet kwaad. Geen spoor van die onzekerheid en ze nuwachtigheid, die zoo menig nieuwe Excellentie niet te onderdrukken ver mocht. Kalmweg, eenvoudig en vlot zei hij wat hij te zeggen had, onopgesmukt en daardoor vertrouwen inboezemend. Op een eersten Indruk af te gaan, moge ge vaarlijk zijn, wij zouden ons al zeer moe ten bedriegen, wanneer deze nieuwe be windsman 't niet aardig met de Kamer zal klaarspel*»* Zijn eerste begrooting bad een onpoli tiek karakter. De Godsvrede had er waar schijnlijk het Zijne toe bijgedragen om zelfs het veelbesproken en vroeger afge stemde subsidie aan de kerkgenoot schappen in de Limburgsch© mijnstreek weer toe te kewnen. Na een kort debatje, waarbij de heerert Roodhuijzen en Mer chant zich bekeerd verklaarden en de Mi nister de beslissing aan de Kamer liet, ingevolge een toezegging van zijn ambts voorganger (mr. Treub) aan de Eerste Kamer gedaan, ging het subsidie er thans door, met slechts de stemmen van de 10 aanwezige socialisten, benevens 3 libe ralen tegen. De Eerste Kamer zit nog in de In dische begrootirig, Voor de Belgische Vluchtelingen. De Belgische legatie te 'sGraven- bage heeft een som van 42.420 francs ontvangen, zijnde de opbrengst van een inzameling gedurende een voor stelling, georganiseerd door de Lom- bardijnsohe Persvereeniging in het Scala te Milaan den 30n Nov. jl. Deze vereeniging heeft denwensch te kennen gegeven, dat het bedrag zal worden verdeeld onder de Bel gische vluchtelingen in Nederland. Zg is gedeeltelijk overgemaakt aan het^ Nederlandsche Comité tot steun van' Belgisohe en andere slachtoffers. Tenne in het openbaar. De opperbevelhebber heeft, naar „De Avp." meldt, den volgende order voor land- en zeemacht uitgevaardigd: „Mg is gerapporteerd dat het meer malen voorkomt, dat officieren van elders te Amsterdam en in andere grootere steden ongewapend in het openbaar verschijnen, omdat na|r hun mqening, de stad, waar zij ziog tijde lijk bevinden een kantonnement zou zijn. Deze meening is onjnist. Het is dan ook mijn verlangen, dat door de officieren, wanneer zij zich in bedoelde steden ophouden, de voorschriften geldende voor een garnizoensplaats, worden nageleefd. Voorts breng ik in herinnering mgn order voor de land- en zeemacht van 18 Augustus j.l. bijlage no. 2027, hou dende tijdelijk verbod voor officieren tot het dragen van burgerkleeding in het openbaar, vermits het nog steeds voorkomt, dat met verlof zgnde offi cieren zich niet aan dit verbod hon den. Ook te dezen opzichte is het mgn uitdrnkkkelgk verlangen, dat de officieren in stipte opvolging van ge geven voorschriften den troep ten voorbeeld zullen zijn. U wordt uitgenoodigd nauwlettend na te gaan en te doen nagaan of de officieren zich aan bedoelde overtre dingen schuldig maken en, in voor komend geval, daarvan onverwijld en zonder uitzondering den daarbg be trokken chefs te rapporteeren." Ten einde te voorkomen, dat de -toekenning van de rijwieltoelage voor het in 's Rijksdienst gebruiken van een eigen rijwiel een ruimere toepassing vindt dan met de bedoeling van de des betreffende bepaling, heeft de minister van oorlog onder de aandacht van de betrokken militaire autoriteiten ge bracht, dat de hiervoren bedoelde toe lage alleen mag worden toegekend voor op zich zelf staande gevallen, ten hoogste voor eenige achtereenvol gende dagen en voorts alleen over de dagen, op welke het eigen rijwiel in een bevolen dienstverrichting is ge bruikt. De Leening. De Minister van Financiën maakt bekend, dat de uitnoodiging tot deel neming met do voorwaarden en de inschrijvingsbiljetten in de vrijwillige Staatsleening met afwijking in zoo ver van de bepaling, dat die stukken eerst op 29 Dec. verkrijgbaar zonden zijn op de betaalmeesterskantoren en voortB op de betrokken kantoren der ontvangers van de directe belas tingen (voor zoover zij daar op 28 Dec. reeds aanwezig zullen zijn) bereids op Maandag 28 Dec. zullen worden uit gereikt, zoolang de voorraad. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft bepaald, de com missie voor machinisten-examens ge durende het jaar 1915 te Utrecht zit ting zal honden. (Stct.) Schending van de onzijdigheid. De strafzaak tegen mr. C. P. v. R., beklaagd van het misdrijf van art. 100 Wetboek van Strafrecht (het in gevaar brengen van de onzijdigheid van het land), zal naar het N. v. d. D. meldt, op 31 dezer, des namiddags te 2 nar, voor de derde kamer van de rechtbank te '8 Gravenhage behandeld worden. Als hoofdgetuigen zijn gedagvaard de heeren A. Rienacker, consul-gene raal van het Dnitsche rijk, en D. Ki- raly de Szathmar, consul-generaal van Oostenrgk-Hongarije. (N. R. Ot.) Een conferentie van sociaal-demo craten. Naar het Hbld verneemt is Donder dag te Amsterdam een conferentie ge houden van een 60-tal vooraanstaande sociaal-democraten, die in deze confe rentie beraadslaagd hebben over de leiding, op dit oogenblik door het par tijbestuur en de Kamerfractie aan de partg opgelegd. De conferentie sprak zich uit in afkeurenden zin over het zitting nemen der partggenooten in den Anti-Oorlogsraad. Een beslissing, over het stemmen voor de mobilisatie kredieten werd niet genomen, besloten werd de conferentie aan te vragen met het partijbestuur en om een vast gesteld communiqué te publiceeren. Geïnterneerde Belgische officieren. Voor overplaatsing van enkele geïnter neerde Belgische officieren, ia op Urk een gebouw ingericht, met een bewa kingspost in de benedenverdieping. (N. R. Ct.) Het kamp te Gaasterland. In d© vroegere steenbakkerij in het kamp Gaasterland, waarin vele Belgische geïnterneerden gehuisvest zijn, zijn de slaapplaatsen thans veel verbeterd. Het stroo ligt niet meer op den grond. Thans Jiggen stroo-matrassen op planken, onge veer 50 c.M. boven den grond. Bijna eiken dag worden in de buurt van het kamp Gaasterland, Belgische ge-, interneerden aangehouden, die uit het kamp gevlucht zijn. Zij worden naar de gevangenis te Heerenveen overgebracht om hun straf te ondergaan. (Tel.) Niet geïnterneerd. De Tel.-correspondent te Sluis schrijft: Kapitein Nijssens van het tweede regi ment lanciers, die bewusteloos en zwaar gewond na 't gevecht bij St. Lanreins op Nederlandse!» grondgebied overgebracht werd, zal niet geïnterneerd worden. Voor hij zijn bezinning verloor, riep hij nog: „Laat me in .België sterven". Zoodra hij by kennis kwam, protesteerde hij tegen zijn interneering. Te Utrecht, waar hij verder verpleegd wordt, ontving kapitein Nijssens 't bericht, dat hij vrij was. 't Artikel „De laatste strijd", over hem in de Telegraaf verschenenwerd door Engelsche en Amerikaansche bladen overgenomen en nu ontving de moedige strijder uit de Vereenigde Staten brieven als hulde aan zijn dapper optreden in die* laatste worsteling tegen een ovennaohti- gen vijand. Kapitein Nijssens heeft zijn 50 geïnter neerde lanciers en zijn luitenants ontmoet. Dat was een treffend wederzien. Jhr. J. P. v. d. Bosch. Zaterdag overleed te 's-Gravenliag© jhr. J. P. van den Bosch, oud-majoor der ar tillerie en ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw, die een zeer groot aantal ,jaren verbonden was aan het civiele en militaire huis van Z. Majes teiten. In dienst bij het Koninklijk Huis werd de ordounance officier in 1890 be noemd tot adjudant der Koningin in ge wonen dienst, terwijl in 1899 zijne be noeming tot adjudant in buitengewonen dienst volgde. De heer van den Bosch was directeur der Maatschappij De Ponkok-Gehdeh-lan- fJen, een der grootste Indische cultuur ondernemingen. Tabaksbelasting. Het Bestuur der Vereen, van Si garenfabrikanten schrijft in de bladen een stuk, waarin uiteengezet wordt op grond waarvan geen 5 milloen uit een tabaksbelasting moet worden ge haald. Het bestuur komt daarin op tegen de zienswijze dat het niet hin dert dat de sigaren cent duurder zullen worden, maar daardoor het ge- brnik sterk achteruit zal gaan, zooals gebleken is in Duitschland, waar de laatste verhooging van rechten het gebruik met 25% deed verminderen. Wordt de regeering er mede ge baat, als er 5 millioen uit de tabak verkregen worden, terwijl het verlies voor handel, fabrikant en arbeider wellicht even groot is als de op brengst Aangenomen, dat er pl.m. 20.000 menschen in het tabaksvak een bestaan vinden, bedraagt dan niet het verlies bij slechts 15 pOt. daling reeds een paar millioen aan loon, ongerekend de na doelen voor den handel en aanverwante industriëen (kistenfabrieken, drukke rijen, vervoerswezen, enz.) Welke bate ligt er in voor de ge meenschap als de kosten voor ev. sociale wetten voor een groot deel als loon- en winstderving opgebracht moet worden door dezelfde categorie der bevolking, waarvoor deze wetten in gevoerd worden? Is het bovendien niet af te keuren, dat een tak van bedrgf benadeeld wordt, waarin veel ouden van dagen en gebrekkigen steun vinden door bijverdienste (kistenma- ken, plakken, strippen, enz.)? Wordt er niet ook, om een netto, pro venu voor de schatkist te verkrijgen van 5 millioen, veel meer betaald, wanneer het een belasting van fabrikant en klein handel betreft, doordat toch ook de zeer. groote kosten van inning en oontröle, welke onafscheidelijk aan license, bande rol, debietrecht en dergelijke belastingen zijn verbonden, door een consument op gebracht moeten worden Zou het niet een groote ramp zijn voor ons vak, dat reeds nu in weinig gunsti ge conditie verkeert, wanneer deze minis terieel© plannen de moeilijkheden kwamen vermeerderen Moet dit vak, dat au zoovele handen werk geeft, tot niet te herstellen verval gebracht worden Men zegt, dat de huisindustrie door deze wet zal verdwijnen. Zullen dan niet daarmede ook verdwijnen de duizendenij veren, die als klein fabrikant zonder of met een paar werkkrachten op fatsoen lijke wijze den kost verdienen Zijn niet ook de meeste groote fabrikanten of hun voorgangers in het klein begonnen Zijn al de klemmende argumenten, die tegen het ontwerp Kolkman aangevoerd werden, thans niet meer van kracht? Wij meenen, dat zij met onverminderde logica ook nu nog aantoouen, dat ons land ver schoond moet blijven van tabaksbelasting met het oog op den zeer bijzonderen toe stand, waarin onze industrie in Neder land verkeert, waardoor dit bedrijf een der eersten in den lande Is geworden en gebleven. Gaat niet mede, zoo besluit het bestuur, gij allen, wier bestaan bedreigd wordt met hen, die zeggen: „er moet toch geld komen". Dat geld moet niet gevonden worden ten koste van den volksarbeid. Daar de waarde van de tabak slechts een gering deel van den verkoopsprijs der sigaren van 2, 2l/t3 cent vertegenwoor digt, is een heffing als deze in de eer ste plaats een belasting op den arbeid, w In de op de beid© Kerstdagen te Am sterdam gehouden vergadering van den Ned. Sigaren- en Tabaksbeweri^ersbond is de volgende motie met algemeen© stemmen aangenomen Het Congres van den Nederlandechen Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond, gehouden op 25 en 26 December 1914 in Café Parkzicht te Amsterdam kennis genomen hebbende van de be schikking van Zijne Excellentie den mi- nistor van Financiën, mr. M. W. F. Treub, waarbij aan vijftien heeren uit het tabaksbedrijf met uitschakeling der werkliedenorganisaties is opgedragen aan Zijne Excellentie, in den vorm van een wetsontwerp met memorie van toelichting, advies uit te brengen over de heffing van belasting op tabak overwegende, dat de tabaksbelasting in andere landen vermindering van consump tie, groote werkloosheid der tabaksbewer- en verzwaring van lasten voor een rijke groep werklieden-verbruikers gevolge heeft gehad 5 —f overtuigd, dat ook in ons land een be lasting op ruwe tabak of op tabaksfa brikaten, de industrie ernstig zal scha den, eenige duizenden arbeiders(sters) werkloos zal maken en een groote be lemmering zal zijn in het voeren van eenige actie voor lotsverbetering draagt het hoofdbestuur op: om met alle gepaste middelen te agiteeren tegen eiken vorm van tabaksbelas ting- Te 'Winschoten zijn ter beschikking ™n de justitie gesteld twee- landbon- wers uit Neudersum (Duitschland). Zg worden beschuldigd van overtreding van het uitvoerverbod van lijnkoeken en petroleum nit ons land. (W. R. Ot.) De postdiefstal te Amsterdam. Blijkens het politierapport bevatte de gestolen trommel f 6000 en een asngeteekend stuk van 1400. De post zak hield 44 aangeteekende stokken m. De dader is nog niet gevat. Een schaking. De politie te VÜBsingen heeft in een der vlnchtelingenasyls aldaar, aange houden een Belgischen jongeman, die te Bergen-op-Zoom een meisje ge schaakt heeft. Hij is naar Bergen- op-Zoom overgebracht en ter beschik king der politie aldaar gesteld. Te Venio hebben autoriteiten beslag gelegd op een partij bovenleder ter Haarde van 1400 galden. Dit leer lag verborgen in een tuin. Degeen, die den tuin gebruikt verklaarde van niets te weten. Daar men de overtuiging had,' dat een en ander voor uitvoer bestemd was, hadden ambtenaren te voren drie dagen en nachten ter plaatse toezicht gehouden, zonder de betrokken personen te kunnen be trappen. Echter had deze surveillance tengevolge, dat een stoker van de Cöln-Mindener Bahn werd bekeurd, toen hjj bezig was 125 K.G. boonen op zijn machine te verbergen. (Tel.) In het nummer van i JANUARI 19*5 stellen wij de gelegenheid open tot het plantten van tot een speciaal tarlaf van 25 csnt voor 1—5 gewone regels en 5 cent voor elke regel meer. Inzending dezer advertentlën kan ge- schleden tot uiterlijk 31 DEC. v.m. 9 ure. DE ADMINISTRATIE. GOUDA, 28 December, •f Examen Hoofdacte. Bij het op 23 en 24 Dec. j.l. te Breda gehouden examen voor de hoofd acte slaagde o.a. de heer A. Mul, on derwijzer aan een R. K. Jongensschool alhier. Variété Faveur. Zaterdag, 2en Kerstdag, werd in den Nieuwen Schouwburg door het beken de gezelschap Faveur voor een bijna uitverkochte zaal een' specialiteiten voorstelling gegeven. Na een paar orchestnummertjes trad de bekende humorist Maupie Staal op. Ook ditmaal droeg hij weer een paar aardige nummertjes voor, waarbij hi zïch zoo gemakkelijk op het toonee beweegt. En als dan een daverend applaus losbarstte, wist hij dat spoedig te bedwingen door zijn schel gefluit engaf hij nog een nummertje, waarom het natuurlgk te doen was. Zijn imitatie van een gramophoon was, hoewel niet nieuw, weer alleraardigst. Als gymnasten gaven The Emils, en later The Sommer Troupe, heel sterke staaltjes van acrobatiek te zien. Als „komikera" waren ze wel wat plat en niet altijd „komiek". Hun acroba tische toeren blijven immers toch wel dezelfde waarde behouden, ook zonder de „komiekdoenerij" er bij. Sophie Davids droeg een paar lied jes voor, die in den smaak vielen bij iet publiek en een luid applaus ver wierven. Het beste liedje was wel, dat van het fatsoenlijke en niet-dito meisje. Jongleeren is gewoonlijk een onq&nk- baar baantje en we kunnen ons, dan ook wel indenken, dat de jongleur zich een „komisch element" verschaft, óók al om hem wat rust te verschaf fen. Doch de jongleur in de Muraldo Brothers heeft zgn komiek niet noo dig. Hij toont het publiek zeer mooie toeren ojp dat gebied. En hoi?applaus Was welverdiend, voor hem alleen. Ook als goochelaar was zijn werk kf. Zgn mooiste stokje was wel dat, waarbij hij uit eenige zakdoekjes de vlaggen der verschillende mogendhe den goochelde, welke serie besloten werd door een heel groote nationale vlag, met stok nogal liefst. Na de pauze gaven de gebroeders van der Kruk, twee nog jonge snuiters, die er in de puntjes uitzagen, een paar aardige nummers als zang- en dans- duettisten. Het applaus dat hun werd gebracht was welverdiend. Tot slot kwamen Amora etKarini, twee niet geheel onbekenden in Gouda, waarvan de dame eerst een Spaansche dans demonstreerde en vervolgens blijk gaf een zeer sterk gebit te bezitten, door zich te laten rondzweven, alleen zich vasthoudend aan haar tanden. Het publiek loonde ook hier met een flink applaus. Ongetwijfeld stemde het óók in met het orohestnummer tot slot „Au revoir". Gedurende de maand December zijn in de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen Inleg in 99 posten f 4917.28 Bijgeschreven rente - 210.29 f 5127.57 Terugbetaling in 120 posten - 15276.67 Meer terugbetaald dan ingelegd f 10149.06 Aan het einde der maand October was ten name der Inleggers ingeschreven - 589470.97 Va Zoodat hun tegoed ultimo Nov. bedroeg f 579321.91% In den loop der maand November zgn 6 niéuwe boekjes afgegeven, 2 afge loopen boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 22 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Deo 2517 boekjes in omloop waren. Gouda Vooruit. Deze inrichting bestond Donderdag j.l. 3 jaar en ter gelegenheid daarvan was de ZRal keurig verlicht en versierd, In deze 3 jaren tijds heeft de Dj|ec- tie er steeds naar gestreefd, het Beste te geven, wat zij kon en zg is daarin uitnemend geslaagd. Ook ditqiaal we der met het hoofdnummer „De mooie Limonadeverkoopster" geeft zij blijk van hare goede keuze en smaak. De verdere nummers, de een wat vroolijker dan de andere zgn allen zeer de moeite waard om te gaan zien, terwijl het Pathó Oorlogs jour naai en een mooie natuuropname het weten schappelijke deel van het programma uitmaken. Goede Pianomuziek en uitstekende explicatie houden de bezoekers aange naam bezig. De uitslag van de prijsvraag die de Directie ter gelegenheid van,het 3-jarig bestaan harer inrichting heeft uitge schreven, zal "Woensdagavond bekend worden gemaakt. Een slachtoffer. De vrouw, die in bowusteloozen toe stand, vermoedelijk ontstaan door vergif tiging door kooloxyde van een walmend petroleumstel, uit haar woning aan de Nieuwehaven naar het ziekenhuis is over gebracht, is in die inrichting overleden. Op last van den Commissaris van po litie alhier is het lijk dezer vrouw in beslag genomen en ter gerechtelijke schou wing heden naar Rotterdam overgebracht, ter vaststelling van do doodsoorzaak. De man van de thans overledene, die in abnormaien geestestoestand mede in het Ziekenhuis werd opgenomen is'thans daar uit ontslagen. Deze /nan verklaart dat zijn vrouw ziek was en reeds in bewus- teloozen toestand verkeerd© voor het treurige geval zich voordeed. In afwachting van het rapport van de doktoren, die de lijkschouwing hebben verricht, is R. op vrije voeten gelaten. De Belgische vluchtelingen. Gedurende eenige dagen reeds werden hier een aantal vluchtelingen uit Roosen daal verwacht, die hier den winter zou den doorbrengen. De daar verblijvende vluchtelingen, die in het vluchtoord „Java" niet bijster comfortabel zijn gehuisvest, zooals uit de berichten vandaar is gebleken, hebben geen lust gevoeld om naar hier ver trekken, wellicht omdat Roosendaal dich ter ligt bij de Belgische grens en wijl zij b'jkbaar niet weten wel een goed winterverblijf voor hen hier is ingericht. Door het blad d© Grondwet wqrdt gemeld, dat aan den oproep, om zich voor vertrek naar Gouda op te geven, den eersten dag slechts 5 personen ge hoor hebben gegeven, en dat na 24 uur actieve propaganda dit cijfer niet hooger steeg dan 13. Daarentegen werd een fluks, nog dienzelfden avond door de vluchte lingen opgesteld rekest aan den minis ter, houdende verzoek, om, als tot hier toe in de Java te mogen blijven, terstond door 300 personen geteekend. Dit rekest luidt „Excellentie. Met diep leedwezen hebben wij verno men, dat wij het toevluchtsoord Java moe ten verlaten, denkelijk door de bemoeiing oeniger schaamteiooze klagers en journa listen, die na zoo'n kort bezoek onmo gelijk met den waren toestand op de hoogte kunnen zijn. „Daarom verzoeken wij ondergeteeken- den beleefd om in het bij de Beigen zoo bekende Roosendaal te mogen blijven." Het is te begrijpen dat de vluchtelin gen in Roosendaal, die vermoedelijk over 't algemeen veel hebben doorstaan, opzien tegen verplaatsing naar een onbekende streek, doch wij gelooven dat indien hen gewezen werd hoe hier het verblijf is ingericht, zij deze betere verblijfplaats ze ker zouden verkiezen boven hun. tegen woordige logies. De „Witte Bioscoop", geeft deze week, evenals we dat van haar gewoon zgn weder een uitstekend programma. Van de verschillende nummers mun ten bijzonder uitDe geschiedenis van de oude pop en de natuuropname, De Haven van Barcelona, benevens een mooi oorlogs journaal. Het hoofdnummer, Een Drama op het eiland Marken doet door den naam reeds zien dat iets echt Hollandsch te zien wordt gegeven, en inderdaad het is een waar kunststuk, dat bovendien in het typisch costuum van Marken gespeeld, een zeer schilderachtig ge heel vormt. Haast overbodig te zeggen dat de heer Steenbergen weder een uitste kende verklaring geeft, en met den pianist, onvermoeid de bezoekers bezig hondt. De Rente-Commissie. Bij Kon. besluit wordt met ingang van 1 Jan. 1916 wijziging gebracht in de districten der Rente-Commissiën, benevens in de oommissiën zelve. Bedroeg het aantal districten 76; thans is dit ingekrompen tot 35. In verband daarmede is aan de grootste helft der leden dier commissiën eervol ontslag ver leend onder dankbetuiging voor de be wezen diensten. Het district Gouda ia opgeheven. De thans daartoe behoorende gemeenten Gou da, Moordïecj/t, Nieuwerkerk a/d. IJsel worden overgebracht naar het district Delft, de gemeente Capelle naar het dis trict Rotterdam, de gemeenten Waddinx- veen, Zevenhuizen, Moercapelle, Reeuw ijk, Oudewater en Hekendorp naar het dis trict Leiden. Aan de leden van het tegenwoordige district Gouda is inede eervol ontslag verleend. De Rente-Commissiën bestaan van af 1 Jan. 1915 uit drie leden, met afzonder lijke bijvoeging van een »i«»t4id»e©ekètari8, In de tussohenpersonen ié' %&en> wijzi ging gekomen. Zij, die als zoodanig zijn aangesteld, blijven ook bij de nieuwe regeling in hun functie, zoodat in de aan gifte voor rentotrekken geen verandering komt. Boskoop. Bij Kon. besluit is do bronzen ©ere penning voor menschlievend hulpbetoon met loffelijk getuigschrift uitgereikt aan Joh. van Kleef, milicien-soldaat van het Reg. Grenadiers en Jagers, wegens de door hem en nog twee militairen ver richte redding met levensgevaar van een drenkeling, die bij Loosduin en in Noqrdzee op 7 Augustus j.l. dreigde te verdrinken. De heer A. L. Wichers, burgemees ter dezer gemeente, is hedennacht al hier overleden. partij die langzamerhand in een modder- ballet veranderde. De regen viel gedu rende den geheelen wedstrijd bij stroomen en als men dan nog weet dat er knap geduwd en gesmoten word, kon ïnejn be grijpen dat er van spel geen sprake was. Na afloop zagen de spelers zoowat go- heel zwart van de modder, en misschien zat onder dat zwart hier en daar ook nog wel menige blauwe plek. We hadden meelij met alle 22 slacht offers. Einde van het liedje was 2—2. Mag een wedstrijd met \ttlk weer niet uitgesteld worden V QB Voetbal. Olympia—Allen Weerbaar 3—3, le Kerstdag was Allen Weerbaar bij Olympia te gast. De gastheeren hadden hun oud-captain Samson weer in de voor hoede, terwijl de half-lini© 2 invallers tel de. A. W. had een stevige ploeg, die uit nemend samenspeelde en een paar venij nige schutters in de voorhoede. Vooral door het weldoordachte spel van Sam son gaf Olympia den geheelen wedstrijd flink partij. Van beide zijden is voort durend enthousiast gespeeld en telkens wisten beide partijen gelijk te maken. Na de rust kreeg A. W. met 3—2 de leiding en wist die tot een kwartier* vóór het eind© te bewaren, echter waren van toen- af de blauw-witten niet meer te houden en tot groote vreugde ran de Gouwe naars wist ten laatste Samson, na met zijn trawanten de A. W. veste voortdu rend bestookt te hebben, met een fraaie kopbal gelijk te maken. Het was een mooie spannende wedstrijd. O 2e Kerstdag zou Olympia 2 tegen „Sa- turnbs" uit Rotterdam spelen. De Rotter dammers verschenen echter niet. Wij ver namen dat de heeren den trein hadden gemist. Voor de Olympianen, die tot 3 uur gewacht hebben, was dat niet zoo bijzonder aangenaam I 2 7 Dec. T. O. P.—Gouda 2—2. Voor de noodcorapetitie moest Gouda gisteren bij T. O. P. op bezoek. Als begonnen wordt constateeren wij dat T. O. P. zoowel als „Gouda" de noo dig© Invallers beeft. In het begin was- het een aardige glij- DE VENUS MET DEN PAPAGAAI. Een niet-erotisch blijspel van Lo- thar Schmidt en Emil öch&ffer. Het Rotterdamsch Tooneelgezolschap heeft op 24 Dec. j.l. hier opgevoerd het gees tige blijspel „De Venus met den Pape gaai". De aanduiding van dit stuk ais een „niet-erotisch" blijspel is blijkbaar bestemd voor hen, die achter den titel iets anders zouden zoeken dan den naam i-an do schilderij van Van Dijck, doch eigenaardig moet deze aanduiding* zeker worden genoemd. Het Rotterd. Tooneelgezolschap hoeft ons met de vertooning vaff-dR- in- "Vele opzichten fijne blijspel een amusanten avond verschaft. Dit blijspel is er niet één, waarin de auteurs hun kracht heb ben gezocht in losse aardigheden of grap pige gozegden, waarom het publiek moet schateren. Integendeel. Dat geeft dit stuk niet, maar talrijk zijn de gedeelten, waar in d© auteurs er in geslaagd zijn bij hen die d© opvoering bijwoonden, een fijn lachje te tooveren, dat spreekt van stille genieting en van bekoring. Daar was dit blijspel vol van en vooral in het der- de bedrijf kwam dit fijn-geestige element bijzonder uit. Het stuk geeft daarbij oen interessant kijkje in de wereld van schilderijen-ver zamelaars en kunstkoopers. De beste krachten van Van Eysden's gezelschap zijn in dit blijspel opgetreden. Wij noemen maar Henri Poolman als de kunstverzamelaar Robert Meggen- scheidt, mevr. van Eysde n—V i n k als Carla, zijn.vrouw, Mej. Else M a u h a, als d© dochter Gilly, die van haar rol zulk een allerliefste vertolking gaf Louis C h r i s p ij n Jr. als de kunst historicus, Dr. Walthcr Wellmann, al zien wij hom het liefst in een rol, waarin hij zich meer geven kan in zijn eigen genre, waarin hij wat losser spel te zien geeft, Nico de Jong als de museum-direc teur Lessonthin on Henri Morriën als do schilder Ferdinand Hintringer. Deze allen hebben een vertolking gegeven van het stuk waardoor het tot een bij. zonder genot ia geworden. Ook d© klei nere rollen waren goed bezetterwijl ook aan d© tooneélschikking goede zorg was besteed. Aan het Westelijk Front ANTWERPEN, 27 Dec. In Antwerpen werd aan echtgenooten en ouders van Belgisch© soldaten met KerstmiB een toe lage verstrekt, terwijl in gemeenten waar geen geld voorradig is, vanwege een Co mité de gelden beschikbaar worden ge steld. Weerlooze mannen en vrouwen ont vangen 60 centimes per dag (boven 21 jaar), van 18—21 jaar 40 centimes per dag. Als de man uitkeering krijgt ont vangt d© vrouw bovendien 2 fr. per week en voor alle kinderen onder de 1 8 jaar 1 franc per week. Waarschijnlijk zal ipen een belasting heffen op de afwezige bewoners van Ant werpen. Alle duiven die men heeft-gevan gen, worden thans bewaard In gemeente- gebouwen. Vlieger boven Brussel. LONDEN, 27 Dec. De commandant van de Luchtvaartafdeeling Davns be zocht Dinsdag per tweedekker Brussel. Het voornemen was 12 bommen te werpen op een luchtschiploods waarin naar gemeld werd een Duitsche Par- ceval opgeborgen was. Men wierp 10 bommen naar beneden, doch de rook wolken welke van de loods opstegen belemmerden de uitwerking waar te nemen. Een torpedojager gestrand. LONDEN, 27 Dec. Een Engelsche torpedojager is in den storm op de rotsen ter hoogte van St. Andrews geloopen. De geheele bemanning kon zich in booten redden. Kerstfeest te Antwerpen. ANTWERPEN, 25 Dec. Reeds dagen van te voren hebben de Duit schers |toebereidselen voor hun kerst feest gemaakt. Overal werden den- neboompjes afgekapt en naar de ka zernes en forten gebracht, veel bloemen en allerlei versiering-artikelen gekocht. Speciaal voor het uitspreken van een Kerstrede zijn een paar veldpre dikers uit Berlijn naar Antwerpen gezonden om in de verschillende for ten en kazernes de solveten toe te spreken. Laat in den avond werden de verst afgelegen forten nog per auto bezocht. In een kring schaarden de soldaten zich om den Kerstboom en zongen na het eind van de rede het „Stille Nacht, Heilige Nacht". De geestelijke herinnerde de mannen aan ïun Heimat en sprak hnn moed in. Toen over de vrouwen en kinderen gesproken werd, kostte het velen moeite ïun tranen in te houden. Toen de jeestelgke heenging werd „Deutsch- and übpr alles" gezongep. Tot laat in den nacht duurde overal het feest. Een eigenaardig gehoor, dat „Stille Nacht, Heilige Nacht" uit de forten langs de landwegen opklinkend, ter wijl uit de richting van Yperen dui delijk het kanongebulder is te hooren. Ned. stoomschip gezonken. Men meldt ons nit Londen: Het Nederlandsche stoomschip „Leersum" is gisternacht op een mijn geloopen en gezonken. Dit had plaats tusschen Scarborough en Filey. Zeven tien leden van de bemanning werden te Scarborough aan land gezet. Twee worden vermist. (De Leersum behoort aan de stoom vaart-Mij. „Oostzee" te Amsterdam). De Directie heeft telegrafisch bericht ontvangen dat alleen 2 kolentremmers gered zijn. Vredesconferentie te Kopenhagen. DEN HAAG. Namens deS.D.A.P. in Nederland zullen de heeren P. J. Troektra, H. van Kol, W. H, Vliegen en Wibaut de beraadslagingen der Soc. Dem. Vredesconferentie op 17 en 18 a.s. te Kopenhagen bijwonen. Men meldt ons uit Den Haag: In de kringen van de Antwerpsche uitwijkelingen te Scheveningen, die werkzaam zgn in de Diamantindustrie, uitmakendeeen 300-tal gezinnen, wordt het plan overwogen in hoeverre het mogelijk zal zijn aldaar een Diamant slijperij op te richten. Verzending van drukwerken aan en door Militairen. Prentkaarten, visite- of naamkaar tjes en ander drukwerk, geadresseerd aan militairen en verzonden door mi litairen, kunnen voortaan niet meer vrij van port verzonden worden. Al leen verzending van dag-, week- en maandbladen blijft vrij. Dit geldt ook voor in Nederland ge- interneerde vreemde militairen. Ongefrankeerd^ drukwerken worden met port belast, dat dan door de ge adresseerden moet worden betaald. Kerstmis in het interneeringskamp te Groningen. In de kazerne, het tijdelijk verblgf van de Engelsche geïnterneerden in Groningen, is op echt Engelsche wijze het Kerstfeest gevierd. Een groote kerstboom prijkte in de eethal, en een kerstmaaltijd, kalkoenen voor elke 5 man een Kalkoen en Christmaspuddingen in overvloed, de den allen zich goed smaken. Niet minder dan 4000 brieven en 2050 pakketten waren uit Engeland fezonden. Alles werd verdeeld en de inke groote en forsche kerels grepen als kinderen naar hunne welkome pakjes. In de Engelsche kerk liad de dienst een plechtig en indrukwekkend ver loop. 's Avonds was een meer vroolijke feestviering. De Oorlog sbelastlng. Mett meldt ons uit Dm» Haag Naar men verneemt hoeft het Hoofdbestuur der Lib. Unie oen Commissie ingesteld tot onderzoek van de vraagstukken der hef fing in eens, mot opdracht daaromtrent voorstellen te belichamen in een ont werp. Tot leden dezer oommissie zijn be noemd d© heeren Mr. Patijn, de Meester, Ilubrecht, leden der Tweede Kamer, van Nierop, lid der eerste Kamer en de heer van Houten uit Weesp. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 45, 2e 41 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren redel. aanvoer, Iste kw. 36, 2e 33, 3e 27 cent per half kilo. Vette schapen en lammeren redel. aangevoerd. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 35 Vj, 2e 34, 3e 30 cent per half kilo. Handel in vet vee en vette Kal veren prgshoudend, vette Varkens, Schapen en Lammeren traag prijzen iets lager. van het Koninklgk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.9 te Neufahrwasser laagste stand 744.2 te Helder. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige, tijdelijk wel licht stormachtige Z. tot Z.W. wind, betrokken wellicht opklarend, waar- schgnlgk regenbuien, zelfde tempera tuur.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2