IR INGAS ÜT ffl THEE chtop ’IMERK te feiten Magazijn vas De Oorlog. INGAS Woensdag 30 December 1914. o. 12607. 53e Jaargang. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. BERICHT. Ffc’f Jf LA COOU Kz. ^Tïe-CLWS- en -^d’rrertezxtïelolsLd. voor G~ovi.d.a ezx Ozxxstxelcezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. ^ercoosste JZavens. SWAAYZONEN de Jong i soorten Haarwerken. htig licht hebben? Telefoon Interc. 82. 5- >sti D per flacon. ouda. Ifó'iird een nu vader die zich van HOOFDSTUK IV. Wordt vervolgd. rinkman AZn., Gouda» dan willen wat nic- wingen van haar Londensche dent over Egypte. Het blad wijst er op 1,,A zij. Irlr. ..ran n .i.l. n. vervulden voorliet ■•koïo-azuiva u HELDER M TE wor- welke inningszaal voor Mili- 0 u. -ndscommissie Armen* md, N. Brabant lam Overysel en «naak. ach- som- Ar- gc- ang is dit werk door i met het grootste ■d. kosteloos. d, VIERINGERWAARD. S GOIlist HE COURANT. den ondoorwaadbaren modder den vijand van het front StomnitzSorliceJaliska teruggeslagen, waarbij wij kanonnen en vele mitrailjeurB hebben buitgemaakt. In den loop der eerste helft van December (o. s.) hebben wij 50.000 Oostenrijkers gevangen genomen. onze den en naar een karak- wanordc. Een beeld der werkelijkheid er iets in dhi- zij. ma> '"o*"o 1 J*N* ISIS op dit BI.» wenichM ta abon- ■eem. eatvaagan de tot dien datum «eraohiiaende nummer» gratia. DE ADMINISTRATIE. ’s avonds en l te vertoonen. Om hen heen, aan dek, was alles rus tig gewordenalleen het scheepsvolk hield zich bezig met het ten uitvoer brengen der opgedragen bevelen, doch geen der matrozen lette op het tweetal, dat daar in de steeds grauwer wordende avond- Door den grooten Russischen generalen staf wordt d.d,. 29 Deo. het volgende me degedeeld: Den 27en dezer hadden er geen gevechten van beteekenis plaats tus schen den Beneden-Weichsel en de Pi- litza. Overal werden de aanvallen van Aan het Oostelijk Front. De correspondent van de N. R. Ct. te Boedapest schrijft d.d. 25 Dec. De onlangs op de Russen behaalde INCHEM. eze THEEËN worden sleverd in verzegelde jes van vijf, twee en half en een Ned. ons ivermelding van Nom- en Prijs, voorzien van enstaand Merk, vol- s de Wet gedeponeerd, ich tot de uitvoering geeerde orders aan- 3 lend, J, C. BIJL, BREEBAART La. iN PARFUMERIÊN T-ART1KELEN. Oosthaven 31. ■dig groote Collectie larfumerie .huizen. i paar keer r, aan wryft et flink. VOORRADIG ERBRUIKERS (F. 0.78). IECHT. Jsselzicht 6% u- Ver- nleenhank. eken wij geregeld tijdig mogen ontvangen van concerten, vennakelgk* n deze dan in onze telden. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Haargroei— Haarwortels Het voorwaarts dringen ten Noor den van Nieuwpoort, nabij Lombaert- zijde vordert gestaag, al zijn hier ont zettende bezwaren te overwinnen. Er is hier minder sprake van een aanval in de laatste dagen, dan wel van een voortgraven in de richting van den vijand. De kuststrook biedt voor ’t loopgraven-aanleggen echter groote moeilijkheden. Met veel krachtsinspan ning en geholpen zoowel door onze artillerje als door het geschut der Engelsche oorlogsschepen, die nood wendig weer in de richting van Wes- tende moesten vuren, ten einde onze teoepen te ontlasten, konden de ver bondenen de eigenlijke, duchtig ver sterkte eerste vijandelijke linie in de duinen bereiken. Willen wij verder Noordwaarts dringen, dan zal deze linie storfnenderhand moeten genomen worden. Spionnen in Engeland. Men meldt ons uit Londen Do Stan dard meldt, dat de autoriteiten van het krijgsgevangenkamp te Sancaster zich voor een zeer moeilijk on nog steeds on opgelost probleem bevinden. Ofschoon do gevangenen geen brieven of couranten ontvangen, welke niet door de handen van den censor gegaan zijn, blijken zij steeds voortreffelijk op de hoogte te zijn van hetgeen in de buitenwereld omgaat. In het begin, toen steeds nieuwe ge vangenen aankwamen, kon dit geen ver wondering baren, doch ook thans, nu er sinds geruimen tijd geen gevangenen meer in dit kamp worden ondergobracht, blijken de bewoners nog steeds goed in gelicht omtrent hetgeen er in de wereld voorvalt. Allerlei soorten van vallen werden opgezet om eventueel© spionnen en verraders te vangen, en alle moge lijke middelen werden uitgedacht en toe gepast om verandering in den toestand te brengen, doch steeds te vergeefs. Hot merkwaardigste is, dat de gevangenen het nieuws altijd eerder weten dan do sol daten, die hen bewaken. Den morgen na de beschieting van Scarborough ging er >p in het gevan- van de Dull er ge- 5 tot JAC. KOOIJ Kz. ;e Wieringerwaard, belast met hetinstal- Engeland en de Islam. De Vorwürls bevat belangrijke beschou- corrospon- zich Zij te slagen, maar en te de het Aanslag op een trein. Men meldt ons uit Maastricht Bleyberg (traject AkenLuik) is de waakzaamheid van een eens krachtig, dan weder klagend boven het geween der wateren 5 het bewustzijn hare ziel binnen dat zij zich in lang niet zoo rustig te moede had gevoeld. Tevens echter vroeg zij zich met een zekeren toorn af of hij nog al tijd vrij zou wezen, of niet hier of daar eene vrouw leefde aan wie hij trouw had' beloofd. O zij zou het spoedig weten... en mocht het aldus zijn, welnu... dan... waarom zou zij terugdeinzen voor een tweestrijd met de afwezige Gedurende twee weken bijna zouden zij steeds te zamen zijn. Zij wilde van die dagen ge bruik maken om te zegepralen I Maar dienzelfden avond viel voor dat al hare berekeningen gen wierp. Het was donker geworden, en menig een was reeds naar beneden vertrokken. Onno, die vader en dochter goeden avond had gewenscht, was een tijdlang op dek op en neer blijven loepen en stond nu Over de verschansing gebogen in zee te overwinning is ongetwijfeld een be langrijk wapenfeit, omdat de numeriek zooveel sterkere vijand langs het heele front genoodzaakt was zich terug te trekken, maar beslissend was zij niet. Dat zou zij eerst kannen worden, wanneer de gevechten, die nu in Polen en Galicië plaats hebben, een even gunstig beloop hebben, en de vijand voor de tweede maal zou worden verslagen. Dat het Russische léger na de eerste nederlaag, die, gezien het groot aantal gevangenen, waarlijk niet gering was, zich zoo spoedig heeft kunnen herstellen en den opmarsch der zegevierende legers tot staan kon brengen, heeft het alleen aan den door den Russischen generalen staf in dezen oorlog gevolgden grondregel te danken dat het bij elk offensief over aanzien lijke reserven moet kunnen beschikken en alles voor een goeden terugtocht moet zijn voorbereid. Koeropatkin a stelde als regel dat de helft aller be schikbare strijdkrachten als reserve moet worden beschouwd, en na de ervaring der laatste weken schijnt de Russische opperbevelhebber zich daar aan te houden. Ware dit niet het geval, dan zou het Russische leger niet in staat - zijn geweest de zegevierende legers zoo spoedig tot staan te brengen en daarna zelf weer aanvallend op te treden. Met groote hardnekkigheid wordt thans op beide zijden om de eindbe slissing gestreden. In het Bzura- en Rawka-gebied blijven de Duitschers aanvallen, terwijl het offensief bij Mlawa ten doel had, de uit het Westen naar Warschau oprukkende troepen te steunen. Van de Rawka loopt het front in zuidelijke richting langs den rechter-oever van de Pilica tot bij Petrokof, doch hier en aan de beneden- Nida schijnen de krijgsverrichtingen voorloopig tot stilstand te zijn geko men. Van den mond der Nida blijft het front een zuidelijke richting volgen door het dal van de Dunajec, en dat van de Biala tot aan het stadje Tuchow, terwijl het zich van daar in oostelijke richting langs Jaslo, Krosno, Sanok tot Disko uitstrekt, waar het zich aan het oorlogsterrein in de Karpathen aansluit. Van de Yser. De Belgische oorlogscorrespondent van de Tijd te Duinkerken meldt dd. 27-28 Dec. In de laatste week hebben vooral de Engelschen rond Yperen het zwaar te verantwoorden gehad. Het Engel sche leger en de Indische hulptroepen hebben niet geringe verliezen bekomen en hebben zelfs, gelukkig geen ge wichtig, terrein verlies geleden. Toch valt het verlies van enkele loopgraven rbeneden Yperen rond Hollebeke te betreuren. Het verlies aan officieren was bij de Engelschen aanmerkelijk, ofsfchoon niet verontrustend. Een ze kere verandering in de opstelling der verbondenen is van een en ander het gevolg geweest, een verandering, die hier natuurlijk niet nader aangegeven kon worden. neveltn stond. Beiden hadden ook alles vergeten wat het omringde om slechts te luisteren naar de wilde stemmen der verschillende harts tochten, welke zich in hen verhieven. De jonge man had ternauwernood de noodlottige woorden geuit, die hem ont lokt waren geworden door zijn eigene wanhoop niet toe te kunnen geven aan het onweerstaanbaar gevoel dat hem tot Marcello trok, qf wel hij betreurde ze reeds en zou alles gegeven hebben dm ze te herroepen. Zijne ridderlijke natuur kwam in opstand tegen het bewustzijn eene doodelijko beleediging te hebbed toe gebracht aan „eene vrouw, en daarenbo ven had hij hbt recht wel haar Eduard’s dood te verwijten Was zij zijne bruid of zijne zuster dat zij hem rekenschap van haar leven behoefde af te leggen Thans, dit kon geen twijfel lijden, wa ren zij voor altijd gescheiden; hij had het onherstelbare tusschen hen gebracht; maar hij vreesde voor den eersten vol zin dien hare lippen zouden uitbrengen; vöor het afscheid dat zij hem toe zou voegen; hij had van daar willen vluch ten, om haar nooit weder te zien. Wat het jonge meisje betreft, hare hand leunde zwaar op den rand der ver schansing. Eene zee van gewaarwordin gen bruisde in haar gemoed. O dat schrikbeeld, het had haar maanden lang achtervolgd en rust noch duur gelaten daar had zij tot zlchzelve gezegd dat men niet aansprakelijk is voor de daden van anderen; dat eene vrouw toch nieti van pensklaps een gejuich oj genenkamp en het was sellers, dat de wacht vernam .w$t Ifó'ürd was. dat de oppervlakkigen opmerker geneigd is de verandering, door de Engelsche proclamatie teweeggebracht, als een on beduidende formaliteit te beschouwen om dat Engeland toch reeds sinds dertig jaar in Egypte heer en meester was, al vond dit slechts feitelijke doch geen volken rechterlijke erkenning. Op den voorgrond mag gesteld den, dat de Britsche proclamatie do souvbreiniteit van Turkije' voor geëin digd verklaart, geen absoluten zin heeft, daar landen welke in staat van oorlog verkeeren, elkaar niet voor een fait ac compli kunnen stellen in den gebruikc- lijken zin van het woord, zoodat do daad dor Engelsche regeering eerst als een voldongen feit kan wordén aangemerkt, wanneer zij door den voorspoed der En- gelsche wapenen bezegeld1 zou worden. Tot booordeellng van de essentioole be teekenis der Engelsche „coup do main” dient men, vóór alles, ot rekening mede te houden dut Egypte niet geannexeerd is, doch tot Brügch protectoraat verklaard. Aan het Westelijk Front Jn het Fransche avonÖ-communiqué van Maandag wordt gezegd, dat gedurende den geheelen dag een hevige orkaan de krijgsverrichtingen over het grootste ge deelte van het front heeft belemmerd. Nochtans wordt geweld, dat wij in gonne eenige vorderingen hebben maakt. Het communiqué van 29 dezer meldt het volgende In België is het dorp St. Georges door onze troepen genomen. Van de Leie tot de Somme heeft de vijand onze stellingen vrij hevig beschoten. In de streek EchelleSt. HurinLeguesnoy en Pouchoir, Noord-Westelijk van Roye, heerscht rust. In Argonne is eenig ter rein veroverd in het bosch van La Gru- rie, het bosch van Bolante en het bosch van Comte-Chaussee. Op de Maashoogten zijn verschillende tegenaanvallen afge slagen. In het bosch ten Westen van Bochot, Noord-Westelijk van Troyon, is de vijand die onze loopgraven bij de schans aan het verbrande bosch ten Westen van Apremont had genomen, na B welgeslaagde tegenaanvallen weder daaruit verdreven. In den Boven-Elzas hebben wij na een hevigen sArijd het dorp Steinbach gehael omsingeld en heb ben wij de overblijfselen van het kasteel, ten Noord-Westen van dit dorp genomen. turen. Hij verweet zich dat hij op zoo koele wijze de hartelijkheid! van den schil der beantwoord had, cn zich op bijna in het oogvallende manier aan beider ge zelschap had onttrokken. Maar reeds ge vochte hij hoe spoedig de oude betoove- ring zich wederom van hem meester zou maken, en hij mocht daar niet voor be zwijken; hij moest Marcelle ontwijken zooveel htmi dat slechts mogelijk was. Op dat oogenblik hoorde hij zijn naam noemen en keerde hij zich doodsbleek om. „Is er iets dat gij van mij wilt vroeg hij aan het jonge meisje, dat ge heel alleen *voor hem stopd. „Ja", gaf zij langzaam Jon antwoord, ill wilde weten waarom gij zoozeer te genover mij veranderd zijt. Is er dan iets tusschen ons gekomen 'Hare stem klonk zoo bedroefd dat hij, ten prooi aan eene onbeschrijfelijke ont roering, sprakeloos boog. „Wat dan Ik bid1 u, zeg het mij. Het moet een misverstand zijn." Hij wierp haar een langen, smartelij- ken blik toe en mompelde „Neen, het is geen misverstand... het is Eduard Helmveld.” de Duitschers afgeslagen. De Duitschers leden ernstige verliezen, vooral geduren de hun mislukten aanval ten zuidwesten van Skernevica. Tusschen do Pilitza en den Boven-Weichsel ging de vijand over tot het defensief. Onze troepen namen stormenderiiand het dorp Szitniki, dat hardnekkig door de Oostenrijkers verde digd werd. De vijand ontruimde voor goed den linkeroever van de Nida. Ten zuiden van don Boven-Weichsel op het front Opatow-Biecz blijvon do operaties en gevechten zich in ons voor deel ontwikkelen. Van den 18en Decem ber tot den 26en maakten wij hier 200 officieren en 15.000 soldaten krijgsgevan gen, terwijl 40 mitrailleuses in handen vielen. De terugtocht van vijand in de omgeving van Cols Duekla, alsmede langs de wegen Risko, neemt meer en meer ter aan van overhaasting on Den 26en December maakten wij in die streek ongeveer 5000 krijgsgevangenen, ken operatie van de zijde der tegenpar tij, met betrekking tot het vervoer van troepen in de richting van Czentoenow en naar de Karpathen, werd door een tegengestelde manoeuvre van onzen kant afgewend en liep den 27en December voor den vijand uit op oen volkomen mis lukking. Het u groote Russische hoofdkwartier meldt nog het volgende In den loop vau den dag hadden in de streek tus schen den Beneden-Weichèel op de Pi litza slechts weinig boteekenendo gevech ten plaats. De Duitschers hebben de loop graven op den rechter-oever van de Bzura bij het dorp Mistr/xivice ontruimd' en trokken zich terug op den linker oever van de Bzura. Langs de rivier do Aavka is onze zwarte artillerie met talrijke Duitsche batterijen van groot ka liber op doeltreffende wijze in gevecht gewikkeld geweest. In de omgeving van Holimovo hebben onze aanvallen met die der Duitschers, die een gedeeltelijk ka rakter hadden, afgewisseld. De vijand die zich van een onzer loopgraven bij het dorp Sumino had meester gemaaktis daaruit door een tegen-aanval verdrevon, waarbij wij imitrailleurs veroverd en krijgsgevangenen buitgemaakt hebben. In het cpntrum tusschen de Pililsa en den Boven-Weichsel deed zich slechts een enkele kanonnade hooren. Wij hebben op beide vleugels vorderingen gemaakt. Bij een aanval op een Duitsche schans ten Zuiden van Inovlodz hebben wij 3 mitrailleurs veroverd. Onze troepen zijn met goed gevolg de Beneden-Nida over- getrokken, waarbij wij stormenderhand de zeer versterkte dorpen Starokorczln cn Senislavice veroverd hebben. Bij dezen strijd hebben wij 40 Oostenrijksche offi cieren en ongeveer 1700 soldaten krijgs gevangenen gemaakt en 3 mitrailleurs veroverd. In West-Galiciö hebben wij ondanks Bij door machinist een groot ongeluk voorkomen. Hij kwam met een Arein met 400 gewonden van de Yser- linie. Doordat hij langzaam reed zag hij op de rails een smeulend en rookend voorwerp liggen, en dit verdacht vin dend, stopte hij en tot zijn grootste schrik zag hij een dynamietpatroon met bran dende lont op de rails liggen, welke elk oogenblik kon ontploffen. Nadat de lont was uitgedoofd, werd de plaatselijke com mandant van het gebeurde in kennis ge steld. Strenger maatregelen werden ge nomen en drie personen, die in den om trek van den lijn gezien waren, gearres teerd en slechts onder groote borgstel ling voorloopig weer in vrijheid gesteld. Gok is een verbod uitgevaardigd, om iich tusschen 5 uur ’s avonds en 8 uur ’s morgens op straat te vertoonen. Te Luik kwamen gisteren 362 krijgsgevan gen Franschen aan die bij La Bassée wa ren gevangen genomen. Er kwamen verder 3 veroverde ka nonnen van 11 c.M. aan, die de Duit schers bij Atrecht op de Franschen heb ben veroverd. Drie lange goederentreinen voerden 2100 zwaar gewopde Duitschers door Luik. Zij kwamen van Noord-Frankrijk en de Yserlinie. Ook werd door Luik éen Fransche vliegmachine naar Duitschland gevoerd, welke bij .Soissons tusschen de Duitsche linies had moeten landen en waarvan de inzittenden gevangen waren genomen. 8EBRUIKEN EN HEER “VElUMEilTL" weten wat zich tusschen ons gedrongen had, en ik erken dat hot beter ware ge weest u te verzekeren dat gij u vergis- tet, dat er niets was, in het geheel niets maar ik achtte de leugens der wereld ho en ik heb u de waar- - PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f Idem franco per prtst- Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem, franco per post. 190 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Mabkt 31, bjj onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. 14) Had er een snaar in Marcello's hart getrild bij hun wederzien Zij wist het zelve nauwelijks te zeg gen; maar terwijl zijne muziek zich krachtig, dan weder klagend' boven verhief, sloop 1,5.dnt «tl gedwongen is don eersten den besten man te trouwen, die l/aar ten huwelijk vraagt, en zij was er toe gekomen haar geweten zoo volkomen in slaap te zin gen, dat zij nog slechts wrok koesterde. Zij gevoelde dan ook zeer goed hoe veel nadeel die gansche geschiedenis haar berokkend had. Hare zusters waren jon ger en minder mooi dan zij; indien zij vóór haar getrouwd waren, dan viel dit alleen toe te schrijven aan de vrees die de meeste jongelieden koesterden dat zij ook met hunne liefde zou spelen. Bij het weerzien van Holdius, die nu zoo schitterend zijne loopbaan vervolgde, had zich eene groote blijdschap van haar meester gemaakt, dank zij de overtuiging dai hij tenminste niets van liet gebeurde afwist. Helmveld was zijn landgenoot ge weest, maar zij herinnerde zich zeer goed dat I’ duard haar gezegd had hem niet te kennen, en het was niet waarschijnlijk dat zijne geschiedenis de grenzen Frankrijk zou hebben overschreden. I n nu wist Onno het toch, en meer zegt, hij durfde te doen wat mand' tot dusver gewaagd had: het haar verwijten Zij baatte hem bijna om die verrqetelheid, en trotsch het hoofd terover werpende, terwijl er een bere gloed in hare oogen kwam, vroeg zij, op van toorn bevenden toon „En wie rechtigt u mij verantwoor ding van mijne daden te vragen „Niemand of niets”, gaf hij met doffe stem ten antwoord. „Ik vraag u ook geen opheldering; gij hebt neden ons beiden, heid gezegd.” „En mag ik u vragen op welke wijze gij dat... verhaal gehoord hebt sprak zij kortaf. „Ik teerde Helm veld’s ouders van na bij kennen.” „O 1 ja, hij had een vader die ook toonkunstenaar was, als ik mij wel her inner, en die het, evenals hij, nooit verder in het leven had1 gebracht dan ge brek te lijden.” Deze minachtende woorden Onno van verontwaardiging, en oogenblik betreurde hij reeds minder zich lot eeno al te groote openhartigheid to hebben laten verleiden. Hij haastte dan ook te antwoorden „Hunne armoede heeft niets in dat hun tot schande kan strekken, hebben alles gedaan om nlët een ieder lacht de fortuin toe, om over de waarde van een mensch beslissen komt het slechts aan op vraag of hij gewerkt heeft zoolang dag was; zoowel vader als zoon hebben dat gedaan.” „Gij werpt u dus op als kampioen voor mislukte grootheden klonk het spottend.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 1