Binnen land. Qemengde Berichten. NIEUWJAARS WENSCHEN. Stadsnieuws. Oudewater. Openbare Aankondiging. KEXiftlSGEVlXG. Land- en Tuinbouw. PREDIKBEURTEN. INGEZONDEN. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht. Terecht legde de Time» hierop dezer da gen nog den nadruk. Beschouwt men den Duitsch-Engelechen oorlog als een strijd tusschen het Duitsche en het Britsche imperalisme, dan treedt de betookenls van de volkenrechtelijke positie, welke En geland aan Egypte toekende, in het juiste licht. Voor beide landen Imjners heelt Egypte een geweldige beteekenis. Het Duitsche imperialisme zag in Egypte het punt waar het eenmaal zou kunnen aanvangen mot de slooping van het ge bouw der Britdche wereldheerschappij, en hiertoe moest natuurlijk Turkije, als wet tige suverein van Egypte, het werktuig zijn. Toen de Rijkskanselier in den Rijks dag zeide dat Turkije aan de zwakke pun ten van het Brltsche wereldrijk raakt, doelde hij hiermede toch zeer zeker niet op het Turkscho leger. ^Duitschland hoop te op een opstand der Egyptonaren zeil en voor alles op de godsdienstige macht van den Islam in 't algemeen. Daarom moest Turkije in den oorlog betrokken worden. Maar do Britsche diplomatie was don Duitschers te handig af; zij koerde do blaadjes om zij maakte zich meester van do politiek-religieuse kracht van het pan-siavisme dat zich tegen haar dreigde to koeren en tracht den eigenlijken dra ger dezer macht met zijn eigen wapen do doodsteek toe te brengen. Daarom werd Egypte niet geannexeerd; het wordt formeel onafhankelijk gemaakt van Tur kije, doch formeel zal ook de Giaur niet in Kairo heerschen. Een sultan, de ge lijke van (hm Padischa van Constantlno- peJ, (al draagt hij slechts den titel van koninklijke Hoogheid) troont in Egypte, en door dit feit wordt Egypte bevoegd om zelf do leiding van den Islam op zich te nemen, waardoor in naam do Bultan van Egypte, inderdaad i ngeland, de macht beheerscht, waarmede Duitsch- land zijn mededinger den genadeslag wil de toebrengen. Brand in een Warenhuis. Een geweldige brand heeft op Kerst avond in de groote pakhuizen van Becken Pollitzen in de Uüper Tha- messtreet te Londen gewoea.* Den gansohen nacht en eersten Kerstdag moest de ruïne door de brandweermannen worden bewaakt. De gebouwen beslaan een opper vlakte van 200 Engelsche voet bij 80. De vlammen vondon rijkelijk voedsel aan de reusachtige hoeveelheden stroo- borden papier welke in de gebouwen waren opgeslagen. Daarnaast boden een buit aan bet verterend vuur de honderden kisten met Japanscbe hoe den en matten. De rook was verschrik kelijk. De vlammen sloegen zoo on rustbarend uit, dat letterlijk alle stoom spuiten van Londen werden opgeroe pen. In het geheel werkten 300 man mede om het vuur te blusschon. De schade bedraagt 600.000 p. st. Het plaveisel rondom de gebouwen was geheel rose gekleurd, tengevolge van de uitwerking der chemicaliën, die tegelyk met de enorme massa's water, welke men in de brandende gebouwen had geworpen, weder uitstroomden. Een bijzondere dankbetuiging, tege lijk met" den kerstgroet is vanwege het bestuur van de Londensche brand weer tot de brandweerlieden gericht voor den buitengewonen arbeid, welke door hen werd verricht. Godsdienstoefeningen te velde. Een Duitsch predikant te velde geeft in de Kölnisohe Zeitung eón beschrij ving van de plaatsen, waar de soldaten der divisie waarbij hy is ingedeeld, hun godsdienstoefeningen houden. Het aantal dezer plaatsen bedraagt aohttienhet zijn vijf kerken, drie schuren, twee landhuizen en acht holen. Onder al deze plaatsen, schryft hy, zijn de holen ons het liefst voor onze godsdienstoefeningen. Hier hebben wy geen last van het weer, geen vlieger ziet ons en geen granaat bereikt ons. Het hol van L. is het eigenaardigste van alle. Dit is onze dom. Het is eerst kort geleden ontdekt. Slechts eenige honderden meters behoeft men van nit de loopgraven te wandelen, dan opent zich aan het begin een klein dal een rotspoort en staan wij in een ruimte van eigenaardige sohoonheid. Een koepel van vyf meter doorsnede en zes meter hoogte omgeeft ons. Ge weldige pilaren dragen dezen koëpel en scheiden rondom nisjes ter grootte van een kamer af. De Franschen heb ben in deze steengroeve bij den koepel te veel weg genomen. De aarde werd daardoor te zwaar en stortte in. Nu stroomt van boven het daglicht naar binnen en is de aanblik nog schooner. Aan den rand van den koepel staan boomen, die de herfstwind beweegt en daarboven welft zich de blauwe hemel. HeU ingestorte puin werd door vaar- dig^/skdatenhanacii snel met klimop belegd en van boven gelijkgemaakt. Vlierboompjes vormen posten en pen duimdikke klimopliane, die men yan een gevelden boom heeft los gemaakt en van post tot post heeft gelejgd, scheidt ons koor af. 'Aangenaam steékt het rood van onze veld-altaardoeken daartegen af. Geweer- en tromnkel- pyramiden duiden aan, dat Duitsche soldaten hier godsdienstoefening hou den. De Franschen zullen het na den oorlog nog kunnen zien. In het zandsteen is een groot kruis uitgehouwen. Aan den voet van den kansel staan twee avondmaaltafels, biet gesprongen kartets-hulzen met zand gevuld dragen de kaarsen. Om den kansel verzamelen zich in een halven cirkel officieren en manschap pen, infanterie en cavalerie. Aan de jassen kleeft het leem van de loop graven. De gezichten zijn ruig. De oogen vol ernst en goedmoedigheid. Zoo staan ze daar en zingen aandachtig bij de tonen van een Fransche viool het lied „De profundis". Wij zullen onze rotskerk van L. nooit vergeten. De rechten der neutrale Staten. De New-York Times-correspondent te Washington meldt aan zijn blad, dat de Venezolaansche Regeering bij het dagelyksch bestuur der Pan-Ame- rikaansche Unie een voorBtel heeft ingediend betreffende een internatio nale conferentie van alle neutrale Staten, ten einde een herziening te overwegen van de bepalingen in zake de rechten van de nentrale Staten in tijd van oorlog. Wat Engeland als contrabande beschouwt. De London Gazette geeft een her ziene lijst van contrabande-artikelen. Het zijn de volgende; Wapenen van alle soorten, ook sportwapenen en deelen daarvan, ko gels, ladingen, patronen van alle soor ten, kruit, ontplofbare stoffen, hars producten, kamfer, terpentijn, kanon- lafetten, munitiewagens, veldsmede- rijen, afstandsmeters en deelen daarvan, kleeren, kleedingstoffen, zadels, trek dieren, lastdieren, tnigen, legerujtrqs- tingen, pantserplaten, molybdanum, vanadium, nikkel, kobalt, haematiet, mangaan, ruw ijzer, ijzererts, alumi nium, alumina, aluminiumzouten, an timoon, antimoonsulphide, antimoon- exyde, koper, lood, prikkeldraad, toestellen voor de monteering en 't doorsnijden daarvan, oorlogsschepen met toebehooreü, onderwater-sign aal toestellen, luchtschepen, hun bestand- deelen en toebehooren, automobielen en toebehooren, gummibanden, mate riaal en reparatiemateriaal daarvoor, gummi, pyriet minerale olieën, motor- spiritus, toestellen voor reparatie van wapenen en oorlogsmateriaal, voe dingsmiddelen voor menschen en die ren, goud, zilver (gemunt of in staven), papiergeld, verder in den oorlog bruik oare voertuigen, alle watervaartuigen en dokken, spoorweg, telegraaf en telefoon-materiaal, stook materiaal, hoefijzers, materiaal voor voetbeklee- ding, huiden, leder, veldkijkers, teles copen, chronometers en alle nautische instrumenten. Amerika de leverancier. Niet ten onrechte wordt het licht zakenherstel iii de, Vereenigde Staten toegeschreven aan de enorme Euro- peesche bestellingen aldaar. Men raamt, dat door de oorlogvoerenden reeds voor meer dan 250 millioen dollar besteld is, behalve de 50 millioen aan orders, welke de Bethlehem-Steel alleen voor zijn scheepsbouwwerf ontving. Tegen deze laatste bestelling (onder zeeërs voor Engeland) heeft de Ame- rikaansche regëering echter bezwaar gemaakt. Er is vooral veel paardenmateriaal aangekocht. De Franschen en Engel- schen betaalden gemiddeld 200 dollar voor het 2 tot 3-jarige paard. Alle patronenfabrieken, zooals de Western Cartridge Co. en de Winches ter Co. zyn met orders overstelpt, evenals de schoenenfabrieken, die be stellingen tot 100.000 paar toe hebben. De Fransche regeering heeft 1.350.000 wollen truien, 100 000 paar wollen wanten, 600.000 buikgordels en 500.000 wollen sokken besteld. Vérder bestelde de Fransche regeering in Buffalo 300 motorwagens van elk 5 ton draagver mogen, nadat de Engelsche regeering van dezelfde firma (Pierce-Arrow Co.) 940 een- en twee ton wagens betrok ken had en de Russische regeering, naar men zegt, ook onderhandelingen voor een groote leverantie geopend heeft. De Russische regeering heeft boven dien te New-York 50.000 luchtdichte gasolinehouders van elk 55 gallons voor 250.000 dollar aangekocht. De heele bestelling moet 15 Januari uit gevoerd zijn. Men zou de gasoline houders bij wyze van pontons bij den bouw van bruggen willen gebruiken. Door den heer directeur-generaa, van den S.S. is bij dienstorder bepaald dat aan spoorwegpersoneel, voor zoo ver zij daarvoor in aanmerking komen, in de maand Januari 1915 een extra week-bezoldiging zal worden uitge keerd. Voor hen, die in militairen dienst zijn en recht hebben op een gedeeltelijk uitkeering, zal later wor den beschikt. Het Nederlandsch comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers deelt mede, dat tot 24 December te zamen met vorige verantwoordingen is ingekomen een bedrag van f 440.957.72. In totaal is nu bij het Comité inge komen f464.974.22; frs* 5.552.47 V2 en M. 138.12. 'Het Kon. Nationaal Steuncomité 1914 deelt mede dat van 13 tot 19" December is ingekomen aan giften f 146.758 38%. Totaal der vorige lijs ten bedroeg f 1.123.003.98*/2. Totaal ontvangen bijdragen en toezending f 1.269.762.37. Een gift uit Nederland. De Kölnische maakt het volgend schrijven aan den kanselier der Johan- niter-Orde, deze maand uit Amsterdam verzonden, openbaar Eenigen tijd geleden hebben wy, ondergeteekenden, Duitsche enOosten- rijksche vrouwen, in Nederland gehuwd en daardoor Nederlandsche burgeressen geworden, een inzameling voor de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche gewonden gehonden. De opbrengst stelt ons in staat, blijkens bijgevoegden inventaris, een lazaret-uitrusting voor 100 beddep met linnengoed voor 300 gewonden, bene vens eenige verbandmiddelen, levens middelen, sigaren enz., de Johanniter- orde aan te bieden. Wij verzoeken Uwe Excellentie deze kleine bijdrage, welke door de hulp van vele in Amsterdam wonende vrien den nog zeer verrijkt werd, als een teeken van ons trouw en liefdevol denken aan ons oude vaderland te willen aanvaarden, en zoo mogelijk op het Oostelijk' oorlogsterrein te willen gebruiken. Volgen de handteekeningen. Deze hoogst welkome gift is, schrijft de Köln. Dinsdag .23 Dec. te Berlijn aangekomen, en ze zal dadelyk naar Gnesen worden; doorgezonden. Men zal de goederen voor <^e gereed ge maakt wordende lazaretten in Polen zeer goed kannen gebruiken. Aan de patriottische geefster is de warmste dank dqr Johanniter-Orde betuigd. De reserve-majoor bij de infanterie J. Th. Wilken8, gedetacheerd bij den etappedienst te Rotterdam, heeft we gens gezondheidsredenen ontslag aan gevraagd uit den militairen dienst. (Nieuwe Ct.) Het garnizoen te Hoorn zal worden overgeplaatst naar Amersfoort. Hoorn wordt dan een depót van discipline. (N. R. Ct.) Rijkslandbouwingenieur. By Kon. beluit van 23 dezer is, met ingang van 1 Januari, benoemd tot Rijkslandbouwingeneur aan het Insti tuut voor landbouwwerktuigen en ge bouwen, verbonden aan de Rijks- hoogere land-, tuin- en boschbouw- school te Wageningen, A. M. Kuijsten, thans adspirant Rijks-landbouwinge nieur aan voornoemd instituut. Mijnen. Blykens mededeeling van den ma rinestaf zyn op de kust in h~t Zuid westen van ons land zeven vreemde mijnen aangespoeld. De Belgische vluchtelingen De President of the Local Gouver nement Board heeft eenigen tijd ge leden een commissie benoemd om wat ten behoeve van den Belgische vluch telingen in Engeland kan worden ge daan. Deze commissie op 27 October benoemd heeft thans, naar wij aan het Hbld. ontleenen, een eerste verslag uitgebracht. De voornaamste vraag, waarmee de commissie zich had bezig te houden was deze op welke wijze voor de vluchtelingen arbeid zou kun nen worden gevonden, zonder dat de Britsche arbeiders daarvan nadeel zou den ondervinden. Een der adviezen van de commissie is dat den vluchte lingen werk zal worden vbrschaft door de vervaardiging van kleeren, meube len en andere huishoudelijke artikelen, die dan ter beschikking der Belgische regeering dienden te worden gesteld ten behoeve van het Belgische volk dat na den oorlog naar het vaderland terugkeert en dat een centraal lichaam zal worden ingesteld dat de plaatse lijke hulpcomitó's zou steunen en ad- viseeren by de inrichting van werk plaatsen ten behoeve van de vluchte lingen. volgens de „Times" heeft de re geering reeds stappen in dezen geest gedaan en is onder leiding van sir Ernest Hatch, voorzitter der boven genoemde commissie, een kleiner co mité voor dat doel gevormd. In het verslag worden eerst eenige byzon- derheden meegedeeld over de Belgische exodus. Terwijl Nederland en in iets minder mate Frankrijk de grootste stroom der vluchtelingen ontvingen, kwamen er in Engeland ongeveer 110,000 vluchtelingen aan en maat regelen zijn genomen om er nog meer uit Nederland over te brengen. Met waardeering wordt dan melding ge maakt van den steun uit alle kringen der bevolking voor de vluchtelingen ontvangen en in verschillende plaatsen zijn de van huis en hof verdrevenen opgenomen. Zoo bevonden er zich te Glasgow meer dan 3000, Sheffield 1500, Leeds 1200, Birmingham 2000 enz. De moeilijkheid is nu echter, zoo als wy in ons land ook weten, het vinden van werk voor deze duizenden. De commissie herinnert dat op 2 November de Belgische regeering mee deelde dat zij alle ongehuwden tus- schen 18 en 30 jaren voor den mili tairen dienst noodig had en dat zij dus verzocht aan deze lieden in geen geval werk te verschaffen. Wat de werkverschaffing aan de anderen be treft merkt de commissie op, dat het noodig is geen Belgen te werk te stel len voordat alles gedaan is om Brit sche arbeidskrachten te krijgen en tevens dat geen Belgen tegen lagere dan de gebruikelijke loonen zouden worden te werk gestéld. Er is in som mige vakken wel werk, ook voor Bel gische arbeidskrachten, maar er dient gewaakt te worden tegen een neer drukken der arbeidsvoorwaarden. Toch zal deze behoefte aan werkkrachten voornamelijk inde landbouw zich eerst sterker doen gevoelen in de komende maanden. Voorloopig konden nog slechts ruim 600 Belgen door bemid deling der arbeidsbeurzen werk vinden. Tegenover het groote aantal vluchte lingen is dat dus nog slechts weinig en de commissie beveelt nu een register aan te leggen der vluchte lingen waarmee trouwens reeds een begin ia gemaakt. Uit de reeds ver zamelde gegevens blijkt dat de vluch telingen in drie groepen verdeeld kan-* hen worden, nl. 1., arbeiders, die ge schikt zijn om de open plaatsen te vervullen in de takken van bedrijf, waarin aan Britsche arbeidskrachten een tekort islandarbeiders, glasbla zers, mijnwerkers e.d.; 2. arbeiders voor wie in de Britsche industrie geen plaats is, zooals kleermakers, hoeden makers, typografen, boekbinders, meu belmakers e.d. en eindelijk 3. handels bedienden, werkgevers en de leden van de vrije beroepen. Wat de eerste groep betreft, kan vooral wat den landbouw aangaat, in de komen de maanden min of meer arbeidsge legenheid komen. Voor de tweede groep zullen speciale maatregelen noo dig zijn. Voor de derde groep be staat praktisch geen gelegenheid tot werkverschaffing. Voor de eerste groep beveelt de commissie de bemiddeling der arbeids^ beurzen aan en nauwlettende controle op de arbeidsvoorwaarden. Voor de tweede groep beveelt zij aan, gelijk we reeds zeiden, de vervaardiging van benoodigdheden ten behoeve van het eigen volk na den oorlog. Als voor beeld wijst de commissie op een reeds te Leeds tot stand gekomen werk plaats, waar de arbeid reeds is begon nen. Al de vervaardigde goederen worden opgeslagen en komen niet ter markt, zoodat van eenige concurrentie ten nadeele der Britsche arbeiders geen sprake is. Het verslag dezer Engelsche commissie verdient dus ze ker ook in ons land wel overweging. Storm. Te Alkmaar is haast geen huis, dat niet geleded heeft. Het gemeenteslacht huis heeft het zwaar te verduren ge had. De glazen bekapping van het hoofdgebouw is aan stukken en brok ken naar beneden gekomen. Aan den Baansingel woei een boom om, sloeg in het dak dor woning van O. v. d. B. en verwonde den te bed liggenden zoon zoodanig aan het hoofd, dat op neming in het ziekenhuis onverwyld noodzakelijk werd geacht. Van tal van huizen zijn gevels vernield. De loods by den bouw der tuinbouwschool is geheel uit elkaar geslagen en alle tee- keningen zyn verloren. In dën Alk- raaarder en Borgerhout zyn vele boo men ontworteld. De Amelandsche postboot en een groote tjalk zijn op het strand geslagen. De opvarenden werden gered. (N. R. Ct.) Een Nederlander gesneuveld. Do Haarlemsche correspondent van het Vad. meldt ons Bij de familie te Haarlem is bericht ontvangen, dat op het westelijk oorloge* tooned is gesneuveld onze landgenoot, de 33-jarige musicus Kriens, zoon van den directeur van Haarlemsch Muziekkorps. De heer Kriens was musicus te Pa*, rijs en had als vrijwilliger bij het Eran-'i sehe leger dienst genomen. Een militair van Wassenaar per rij. wiel naar zijn garnizoen in Den Haag terugkeerende, werd tusschen Blanken burg en Voorlinde onverwacht aangegre pen en ontving een slag die hem ver- doofde en met zijn rijwiel vallen deed. Toen hij weder bij kennis kwam, zag hij in de verte drie kerelB zich haastig uit de voeten maken. Hij bespeurde dat zijn beurs, met ongeveer f 7, hem ontno. men was en evenzoo zijn horloge, tfe- vens waren de banden van zijn rijwiel stukgesneden. Een bewijs dat het op sommige wegen niet al te veilig is, hoe wel hier meer dan 70 politiemannen zijn, n.l. bezoldigde en onbezoldigde »e zamen. (Rott Bij de politie te Leiden is een val- sche rijksdaalder gedeponeerd. Het geld stuk bevat de beeltenis van koning Wil lem III, het jaartal 1870 en is slecht nagemaakt. Doodgeschoten. Men meldt ons uit Ter Neuzen Zaterdagavond is nabij Sas van Gent even over de grens de in do ongoving algemeen onder den naam van „zotte Ward" bekende 74-jarige poelier De Sy door een Duitschen schildwacht doodge schoten. Na 7 maal te zijn gewaarschuwd, zette de man het op een loopen en viel door een tweede- schot in het -hoofd getroffen op Belgisch grondgebied' neer. Zijn lijk werd naar de woning van zijn zoon overgebracht. De grens afgesloten. Men meldt aan het Dgbl. v. Nbr. De Hollandsch-BeJgische grens nabjj Galder werd Zondagmiddag plotseling door de Duitschers afgesloten. De bewo ners van Galder, die zich naar het Lof in de MeerBelsche Dreef wilden begeven, zagen zich den toegang over de grens versperd. Velen, die reeds in de dreef waren, moesten daar blijven en werden genoodzaakt aldaar te overnachten. Zondag gingen twee mannen en een meisje, afkomstig van Hoogstraeten, naar Kastel (even over de grens) om tabak te halen. Aan de grens gekomen, werd hun een halt toegeroepen, doch in pluats van stil te staan, zetten zij het op oen loopen. Hierop werden zij door de Duit sche grenswacht onder vuur genomen, dat de beide mannen licht, het meisje echter ernstig werd gewond. Deze jaatste is nog denzelfden avond aan de wonden bezwe ken; zij was 24 jaar oud. De Duitschers snijden de broodon, die ovor de grens Worden gevoerd, door bang als zij zijn, dat daarin brie/en zijn gebakken. Een buitenkansje. De firma G. S. Ruiter te Akkrum heeft uit Frankrijk een order gekregen om da delijk 25.000 paar schaatsen te leveren. (Hbl.) Diefstal Kon. Penningkabinet. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft er een brutale inbraak plaats gehad in het Kon. Penningkabinet te 's Gravenhage. De bediende ontdekte gis termorgen, dat ongewenschte bezoekers hun slag geslagen hadden. De dief of dieven sohijnen zich in het gebouw der. Kon. Bibliotheek te hebben laten inslui ten, hebben een groot gat gezaagd in den vloer van een zich boven een der zalen bevindende kamer en hebben zich vormoedelljk langs een touw of touw ladder laten afzakken in de museumzaal. Daar werden verschillende kasten open gebroken en is een groot aantal voor namelijk gouden munten en penningen ge stolen. Bij een voorloopig vluchtig ondérzoek kon worden vastgesteld, dat een zeer groot aantal gouden Nederlandsche pen ningen ontvreemd is. Vele hoogst be langrijke en moerendeels unieke stukken geslagen bij de vreden van Munster, Rijs wijk en Utrecht, waren verdwenen, de groote gouden penningen, geslagen bij den moord op de gebroeders De Witt, het eeuwfeest der Oost-Indische Compag nie, vele penningen aangeboden aan do stadhouders Willem IV en V ontbraken. Verder belangrijke ontvreemde stukken zijn do groote gouden penning in 1667 door de Sta ten-Generaal aan den schout bij nacht Vlugh vereerd wegens de door hem op de ngelschen behaalde overwin ningen, en een unieke gouden ovale pen ning door Gouverneur en Raden van Nederlandsch-Indië vereerd in 1681 aan Salomon, koning van Manatoetoe (op Timor). Uit een kast, gedenkpenningen bevattende tusschen 1863 en 1875 gesla gen, waren alle gouden stukken ver dwenen. Het aantal gestolen Nederlandsche gou den munten is slechts gering en bepaalt zich tot eenige onbelangrijke moderne stukken, die gemakkelijk weer te ver vangen zijn, en de rijke afdeeling an tieke Grieksche en Romeinsche munten heeft gelukkig geen schade geleden. Een oogenblikkelijk door de politie in gesteld onderzoek heeft nog geen resul taat opgeleverd. N. R. Crt. Gistel-morgen zijn, naar aan de Telegr. wordt gemeld, te Winterswijk een Frth- cavalerie-officier en een sergeant - HMigekomen, die .verleden week Maandag avond uit het gevangenenkamp bij Gaasel ontsnapt zijn- In het nummer van i JANUARI 1915 ttellen wij de gelegenheid open tot E*" plaatsen van tot een speciaal tarief van 25 cent voor 1—5 gewone regels en 5 cent voor elke r»f«l «neer. Inzending dezer advertentlCn kan ge schieden tot uiterlijk 31 DEC. v.m. 9 ure. DE ADMINISTRATIE. GOUDA, 30 December. Spoorweg Gouda—Schoonhoven. Door B. en W. dezer gemeente is aan de leden van den Raad het vol gende ingekomen stuk toegezonden: Gouda, 21 December 1914. Het komt ons noodzakelijk voor dat van gemeentewege maatregelen wor- den voorgeschreven in het belang van de veiligheid van het verkeer langs de beide zijden van de Karnemelksloot, - welke veiligheid door het plotseling naderen van treinen vap den spoorweg Gouda—Schoonhoven van tusschen de huizen langs de Karnemelksloot voort durend ernstig in gevaar wordt ge bracht. Wij hebben de eer Uwen Raad eene daartoe strekkende verordening hierbij ter vaststelling aan te bieden. De Commissie voor de Straf verordeningen, R. L. MARTENS. R. U. JONGENBURGER. C. VAN VEEN Azn. J. DE JONG Hzn. N. A. v. d. REE. De Raad der gemeente Gouda Gezien het voorstel der Raadscom missie, belast met het ontwerpen der verordeningen tegen welker overtre ding straf wordt bedreigd, van 21 De cember 1914; Overwegende dat het zonder waar schuwing hunner nadering kruisen van de openbare wegen langs de Karne melksloot door treinen van den spoor weg vén Gouda naar Schoonhoven groot gevaar voor de veiligheid van het verkeer op die wegen blijkt op te leveren en dat derhalve bijzondere omstandigheden van plaatselijken aard in deze'gemeente voorschriften noodig maken omtrent den dienst en het gebruik van den spoorweg van Gouda naar Schoonhoven Gelet op artikel 3, lid 3 en 4 der Wet, houdende nadere regeling van den dienst en het gebruik van spoor wegen, waarop uitsluitend met be- rrkte snelheid wordt vervoerd, van Juli 1900, Staatsblad No. 118; Besluit; Vast te stellen de volgende VERORDENING, houdende voor schriften omtrent den dienst en het gebruik van den spoor weg van Gouda naar Schoon hoven ter verzekering van het veilig verkeer over de openbare wegen aan weerszijden van de Karnemelksloot te Gouda. Artikel 1. Het is verboden treinen en losse locomotieven te doen rijden over het gedeelte der baan van den spoorweg van Gouda naar Schoonhoven, dat ligt in de openbare wegen aan weers zijden van de Karnemelksloot in de gemeente Gouda, tenzij zij op een afstand van ten hoogste drie meters worden voorafgegaan door een be ambte, bellende met een luidklinkende schel. Artikel 2. Overtreding van het bepaalde by het vorig artikel wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf en twintig galden of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Artikel 3. Tot het oonstateeren van de over treding dezer Verordening zyn, be halve de by de Wet aangewezen per sonen, bevoegd de ambtenaren en be ambten der gemeente-politie. Een jubilaris. De agent van politie l9t® klas G. Kramp zal op 1 Januari a.s. gedurende 25 jaar in politiedienst zijn. Op 1 Jan. 1890 werd hij aangesteld bij de Kon. Maréchaussee te 's Herto- fenbosch, van welk korps hij op 1 an. 1896 overging naar het politie corps alhier. Ontspanningszaal voor Militairen. Hedenavond speelt het Goudsch Militair Strijkorkest in de Ontspan- ningszaal voor Militairen. In arrest gesteld. Naar aanleiding van de te Rotter dam gehouden gerechtelijke schouwing van het lyk der vronw, die in het van Iterson-Zieken huis alhier onder ver schijnselen van vergiftiging door kool- oxyde is overleden, is op last der jus titie de echtgenoot dier vrouw, de let terzetter R., alhier, die zich gisteren voor de begrafenis der vrouw te Rot terdam bevond, aangehouden en in het Huis van Bewaring in arrest ge steld. Wittebrood. Wij vestigen de aandacht op de Qpen- bare aankondiging van gemeentewege in dit blad, dat vanaf Dinsdag 5 Jan. a.s. wederom wittebrood verkrijgbaar kan worden gesteld. Nieuwerkerk a.d. IJsel. Mej. J. 0. Schut, onderwijzeres aan aan de bijzondere school alhier, is in gelijke betrekking benoemd teVelser- oord. Tot diaken der Herv. Gemeente alhier is herbenoemd de heer H. De Vos en benoemd wegens vertrek van den heer A. v. Ede, de heer L. Blonk. Tot ouderling in plaats van den heer W. v. Ingen, die bedankt had, de heer H. Berkhof en inplaats van den heer A. Verburg, die voor de herbenoeming had bedankt, de heer H. A Montijn. De bevestiging heeft Zondag a.s. plaats. Aan de R. K. Parochiale Jongens school alhier, is tot onderwijzeres be noemd mej. M. v. Galen, tijdelijk aan de school werkzaam. BURGEMEESTER «n WETHOU- DERS van Gouda; Overwegende, dat tarwebloem lang zamerhand wederom gemakkelijker verkrijgbaar is; Gelet op artikel 2 der „Verorde ning, houdende verbod van het bak ken en verkoopen van wittebrood", vastgesteld bij besluit van den Raad der gemeente Gouda, dd. 9 October 1914 (Gemeenteblad No. 250) en af gekondigd og 10 October d a.v.; Maken bekend; dat van Dinsdag 5 Januari 1915 af wederom, eventueel tot nadere aan kondiging, brood zal kunnen worden gebakkon, verkocht en geleverd van andere samenstelling dan in artikel 1 van bovengenoemde verordening is omschreven. Gouda, 30 December 1914. Burgemeester en Wethouders voorn., R. L. MARTENS. De Secretaris, J. v. HEUSDE. Inlichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGËMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDER WET; Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een ver zoek met bijlagen van: de N. V. Goudsche Machinefabriek aldaar om vergunning tot verplaatsing van eén electromotor van 15 P.K, en bijplaatsing van twee eleotromotoren respectievelijk van 5 en 10 P.K. in de perceelen gelegen aan den Kattensingel hoek van Strijenstraat kadastraal bekend Sectie A Nos. 3371. 3372 en 33,73' j Dat op Dinsdag den ian Januari 1915 des namiddags ten j'/» ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd.dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zijdie niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meerzyner leden zijn verschenen teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 290 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L MARTENS. De Secretaris, 1 VAN HEUSDE Mond- klauwzeer. Onder leiding van den Minister van Landbouw, Nijverheid1 en Handelwerd gisteren aan diens departement ln tegen woordigheid van den directeur-generaal van den Landbouw en vap den inspec teur van den Veeartsenijkundigen dienst, eene vergadering gehouden van vertegen woordigers van de landbouwmaatschap- pijen, van de verschillende rundveestam- boekMi, alsmede van de districtsveeart sen, ter bespreking van de maatregelen ter bestrijding van het mond- en klauw zeer, in verband met de tegenwoordige bijzondere omstandigheden. Deze wijken in zooverre van de normale af, dat thans in Duitechland aan de bestrijding van de ziekte niet de noodige zorg kan wor den besteed, zoodat aan onze Oostelijke grenzen bet gevaar van het overbrengen van smetstof in ons land meer dreigt dan anders, terwijl de financieel» omstandig heden, waarin ons land o'p bat oogeu- blik verkeert, van de normale verschillen. Van de zijde van de vertegenwoordi gers der iaudbou wiuaatachappljen en van de rundvee8tamboeken waren sommigen van meening, dat inet het afmaken van vee ter bestrijding der ziekte niet lan ger moest worden doorgegaan, in hoofd zaak uit overweging, dat het opofferen van dikwijls waardevol fokvee een ge vaar zou opleveren voor de hoedanigheid van onzen veestapel. Zij meenden, dat door gestrenge afzonderingsmaatregelon eveneens goede resultaten zouden zijn te bereiken. Anderen bepleitten afmaken, mits spaarzaam toegepast in bijzondere geval len. Een der vertegenwoordigers van de rundveestamboeken drong aan op zoo krachtig mogelijke maatregelen, met name het afmaken van ziek -en verdacht vee, ten einde zooveel mogelijk to trachten te bereiken, dat ons. land na afloop van den oorlog, wanneer verwacht mag worden, dat de vraag naar ons vee in het bui tenland zal stijgen, vrij is van mond- en klauwzeer. In zeer bijzondere gevallen zou het sparen van stamboekvee, waar van het verlies aan den geheolen Neder- landschen veestapel schade zou kunnen berokkenen, kunnen worden overwogen. Van de zijde van het veeartsenijkundig staatstoezicht werd betoogd, dat het on der do tegenwoordige omstandigheden aan gewezen was de ziekte te bestrijden door het afmaken van ziek en verdacht vee. en staken van dit krachtig bestrij dingsmiddel zou gelijk staan met het prijsgeven van het géheele land aan de ziekte. Afzonderingsinaatregelen, hoe streng ook doorgevoerd, leveren steeds de kans op, dat door de een of andere begane fout, eenmaal verkregen resultaten weder verloren gaan. Algemeen was men van oordeel, dat vooral de zuivelfabrieken er veel toe kunnen bijdragen de verspreiding der ziekte te1 beperken, door de nevenproduc ten behoorlijk te verhitten, alsmede dat de veehouders zeiven door de grootst mogelijke waakzaamheid He betrachten, het liunne dienen te verrichten om hunne veestapels voor de ziekte te vrijwaren. GOUDA. REMONSTRANTSCHE KERK. Oudejaarsavond. 7 u. Ds. H. VAN ASSENDELFT. Sr. JANSKERK. Oudejaarsavond. 6 u. n.m. Ds. J. Gr DEUR. 1 Jan. Nieuwjaarsdag. 10 u. v.m. Ds. J. BIJL. LUTHERSCHE KERK. Oudejaarsavond. 6V2 n. n.m. Ds. SCHARTEN. Koprzang. 1 Jan. Niéuwjaarsdag. 10 v.m. Geen dienst. MOORDRECHT. Ned. Hery. Gemeente. Oudejaarsavond 6*/2 u. n.m. Ds. J. BIJL, Gouda. HAASTRECHT. NED. HERV. KERK. Oudejaarsavond. 6Vj u. n.m. Ds. E. v. d. BROEK 1 Jan. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. GEREF. KERK. 31 December. 6 Vj, u. n. m. Ds. HALSEMA. 1 Janurai. 9>/2 u. v. m. Ds. H ALSEM A Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Oud- en Nieuwjaar. Geachte Stadgenooten, Nog slechts enkele dagen schelden ons van het nieuwe jaar. Het scheiden van het oude, en het begroeten van het nieu we gaat bij de meeaten gepaard roet eeni ge gezelligheid, waarbij men zichzelve en zijne gasten op versnaperingen onthaalt, Voor vélen zijn het dagen van vreug de, maar ook voor velen worden het da gen van droefenis. Vooral de Nieuwjaarsdag. Mag het aanbieden van het eën of ander aan zijn gaaien iets hoffelijks in houden, het kan in sommige gevallen (hoewei goed bedoeld) ook verkeerd zijn. Wê hebben hierbij op 't oog het aan bieden van alcoholhodflend© dranken (je never, brandewijn, bier, port, boerejon- gens, advocaat, enz. enz.). 'Het alcoho lisme is een groot levensvraagstuk, voor welks oplossing zich duizenden ,van alle rangen en standen den strijd hebben aangebonden. Nu stemmen allen hierin overeen, dat het 0 ok de drinkgewoonten zijn (het bij alle gelegenheden schenken van alco holische dranken) die het drankmisbruik de hand werken. Het staat volgens de meening van de groote, Men, niet hoffelijk tegenover den gastheer (vrouw), iets te weigeren en vooral niet op den Nieuwjaarsdag. En waar er zoo'n dag zoo vele bezoeken loeten worden afgelegd, brengt het schen ken van aloéhol zeer Velen in de verleiding, tot misbruik, en daartoe mag niemand, die waarlijk mensch wil zijn, meewerken. Zeg nu niet, dat kleine beetje van mij zal geen kwaad doen. Eén glaasje is eau deel van den vloed die jaarlijks duizen den slachtoffers vraagt. Wanneer er een volksverzameling plaats vindt en er raken door het opdringen van de raasSa menschen te water, dan zegt men niet die of die hoeft gedrongen, maar dan zeggen we: or zijn menschen to water geraakt door hot dringen. Welnu, er gaan ook menschen onder door het drinken, en daarom ter- wille van de zwakken, terwille van de moraliteit en welvaart van do Goudsche burgerij schenkt geen al cohol op den Oude- en Nieuwjaarsdag. Dan is 1915 voor u en voor vele an deren goed begonnen. Nederl. Vereen, tot Afsch. van Alcoholhoudende Dranken. Aan het Westelijk Front PARIJS, 29 Dec. Het communiqué van gisteravond elf uur meldt Tot 10 uur in den avond werd geen enkel nieuw in cident ontvangen. LONDEN, 30 Dec. De „Times" meidt: Achter het linkereen tram na men de Franschen op 26 Dec. het dal van de Oise en Sauterre aan de be neden Aisne, wat van groot strategisch belang is. Er had een zeer hetfig gevecht plaats bij Lihons. De aanvallen om Pnisaleino toonen dat de Franschen vooruitgaan op de hoogvlakte nabij Noyon, in de rich ting van Fergnier. (Hbld.) Aan het Oostelijk Front. PETROGRAD, 29 Deo. Officieel. De vlucht van de Oostenrijkers door de Karpaten overtrof den 27en elke vroegere Oostenryksche nederlaag. In de buurt van Doekla lieten de Oos tenrijkers bij hun wanordelijken over haasten terugtocht alles achter, zelfs de papieren van de stafkaarten, vaan dels, geld en een groote hoeveelheid wapens, munitie eh levensmiddelen. De Russische cavalerie zet de ver volging met kracht voort en maakt een groot aantal krijgsgevangenen. Het Handelsverkeer ter zee. WASHINGTON, 29 Dec. DeAme- rikaansche Regeeritig heeft een uitvoe rige nota aan de Engelsche Regeering gezonden, waarin Wordt aangedrongen op een spoedige verandering in de handelwijze der Brjtsche vloot tegen over den Amerikaanschen handel. De Amerikaansche Regeering wijst er met bijzonderen nadruk pp, dat de openbare meening in Amerika geprikkeld is door de „ongewettigde bemoeiingen" waar aan de rechtmatige handel der Ver eenigde Staten bloot staat. De Regee ring voelt zich deirhalve gedwongen te vragen, nopens de houding van Groot-Brittanië, afdoende op de hoogte gesteld te worden, ten einde maatre gelen te kunnen nemen ter besoher- ming van de rechtén der Amerikaan- Bche burgers. In de nota worden voorts talrijke gevallen van aanhouding en in beslag neming van ladingen omstandig mede gedeeld. Verklaard wordt, dat de ver- toogea in vriendschappelijken geest worden gemaakt, doch dat de Vereenig de Staten meenen, dat het beste is vrijuit te spreken. De nota doelt feitelyk op alle mo gendheden der Triple Entente. Uit Washington wordt dato 29 De cember geseind De Hollandsche gezant, aan het departement van Buitenlandsche Za ken ontboden, ontving een copie van de Amerikaansche nota aan Engeland. De gezant zeide daarop, dat Holland aan Engeland hetzelfde vertoog gericht had. Hij voegde er bij, dat aan dit vertoog kracht was bijgezet door de houding van de Vereenigde Staten. LONDEN, 30 Dec. Beschouwingen over de Amerikaansche nota aan Engeland worden van de meeste zijden uitgesteld tot meerdere details bekend zijn. De nota verklaart even wel dat de stappen door de Ver eenigde Staten aangewend, in vriend- sehappelijken geest gedaan worden, en zy zullen in den zelfden geest ontvan gen worden door do Britsche regee ring, die slechts den wensch heeft, den wetttigen neutralen handel alle moei lijkheden te besparen. Duitsciiland's bemoeiingen. LONDEN, 29 Dec. De pogingen van Duitsehland om te bewerken, dat Zuid- Amerika zijn sourer einiteit over België zou erkennen, zijn geheel mislukt. De correspondent van de Daily Tele graph" te Washington zegt, dat men moet afwachten of dezelfde valstrik als voor de Argentijnsche republiek, ook voor de andere republieken gespannen zal worden. Volgens de inlichtingen, ontvan gen door Naon, gezant van Argentinië te Washington, en door Bryan overgebracht, trachtte Bethmann Hollweg Argentinië to bewegen Duitschland's recht te erkennen op de annexatie van België als vazal staat in den trant van Beieren. De laatste conferentie van Latijnsch- Amerikaansche diplomaten, welke door Bryan werd bijgewoond, heeft een ge- heipie motie aangenomen, waarbij alle landen van het Westelijk Halfrond de verplichting op zich nemen, aan Duitsch- land de erkenning te weigeren, zooals de Duitsche regeering trachtte te verkrijgen doqr voorstellen aan de Argentijnscho vertegenwoordigers te Antwerpen en te Berlijn. Bovendien besloot de conferen tie,, dat Amerika de meest strikte neu traliteit zou bewaren gedurende den oor log; Men was algemeen gunstig gestemd over de geallieerden. Ij>e houding der Vereenigde Staten on der Amerikaansche landen in zake Duitsch land's pogingen om België te annexeer en is natuurlijk voor den Britschen verte genwoordiger te Washington een groote voldoening. De hooge ambtenaren in de Vereenigde Staten verklaren dat, wan neer Duitschland openlijk pogingen doet om België te annexeeren, alle landen van Amerika zich tegen de Duitschers zullen weudeu, ook tegen de vele Ame rikanen, die van Duitsche afkomst zijn. Het werpen van hommen op Dover en Nancy in de vorige week, hoeft te Was hington groote ontstemming go wekt. (Hbl.) De politiek der Ver. Staten. "WASHINGTON, 29 December. De republikeinsche leider Mann keurde in een| rede in het huis van afgevaar digden de politiek der Regeering ten aapzien van Mexico scherp af, maar veitklaarde in te stemmen met het protest aan Groot-Brittannië over het inbeslag nemen der neutrale schepen. (Hbld.) WASHINGTON, 29 Dec. Het voor- looipig rapport over scheepvaarttoe- standen, dat by den Senaat is inge komen, kenschetst de vrachttarieven als onredelijk en buitensporig. President Wilson geeft daarin te kennen, dat de regeering de quaestie det contrabande slechts ter hand zou nemen onder voorwaarde dat zij ver zekerd was van absoluut eerlijke vrabt? lijsten. De Regeering was echter in groote verlegenheid gebracht, doordat eenige verschepprs contrabande had den verborgen onder ladingen goede ren, die geen contrabande waren. (Hbld) Stormschade te IJmuiden. jMi©n meldt ons nit IJMUIDEN: Door den storm van Maandag op Dinsdag hebben huizen te IJmuiden groote schade geleden. gchoorsteenen zijn omgewaaid, het regende als het ware dakpannen, eenige hulzen in aanbouw zijn ingestort, zon der persoonlijke ongelukken echter. De hier liggende hoppers en stoom- trajwlers braken van de meertouwen Irsi doch veroorzaakte geen schade. Door den sterken wind en hoogen waterstand had het lossen van de visbh der trawlers groote vertragjng. Scheepsramp. IjJMUIDEN. Het Zweedsche stoomschip „Irjma", met een lading hout op weg van Zweden naar Amsterdam in den nauht van Maandag op Dinsdag, is door een, zwaren storm overvallen op do No^rd Zoe. Hel stoomschip begon zoo- d&nllg over te liellon, dat de bematauing uit I vrees voor omslaan gisterenmorgen ométreoks 10 uur besloot het schip to verjaten. Zij trachtten in eigen boot de kusjt to bereiken, doch de boot sloeg om en zij moesten zich boven water houden door zich aan do kiel vast te klampen. Daarna sloeg de reddingsboot nog her haaldelijk om, waarbij telkens eenige le- denj»der bemanning in de golven verdwe- nen, Ten slotte waren van de 16 opva renden nog slechts 2 in leven. Het zijn do lichtmatroos Johan Carlson en do Hohyepsjongen Johan Anderson, die* he- denfnorgen aan het zulderstrand te IJmui den zijn aangespoeld; de eene op een boei, de andere op een stuk wrakhout. Beiden zijn naar het Witte Kruis-gebouw overgebracht, de toestand is bevragend. Iiij het lort te IJ muiden zijn reeds een 6-tal lijken, vermoedelijk van de „Irma", aangespoeld. Het stoomschip is thans op sleeptouw genomen door de Trawler „Oce aan I 8" en wordt tegen den avond te IJ mini den binnengebracht. De geredden zijn beiden Zweden. vafi het Koninklijk MeteriologiscJ: Instituut te DE, BlLDT. Hoogste barometerstand 767.7 te München laagste stand 740.4 te Stok- holm. Verwachting tot den volgenden dag Matige tot krachtige Z. tot W. wind, toenemende bewolking met kans op regén, later wellicht opklarend, aan vankelijk zachter.

Goudsche Courant | 1914 | | pagina 2