T. GOEDEff AAGEN ZONEN, C. F. BUSCH, Groote Opruiming „RACAHOyT" p opgeruimd. J Fin J. T. total»!. Fin J. T. tosiÉri De Totale Seizoen-Uitverkopp „De Kleine Winst" werkmansgoederenenbedrijfskieeding MANUFACTUREN, r 5 zullen tot SPOTPRIJS worden ingle mr de Eeleclisalie KMSTTANÖM SAFE-INRICHTING, 1 - Mantels, - j Mantel Costuums, :F Costuum Rokken, Anton Coops, Inschrijving begint op Maandag 4 Januari Rotterdam Hoogstraat 347 hoek Spui. bankiers te GOUDA en BOSKOOP, lv£str3a=t- Vanaf MAANDAG 4 JANUARI 55 van alle De nog voorhanden zijnde fto 0 Brieven uit Parijs. xvin. Rechtszaken. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Advertentiën. Boek- en Kantoorboekhandel O. J. VAN BURK, J. T, Swartsenburg. Boek- en Kantoorboekhandel, J. T. SWARTSENBURG G. J- v. Hurk. Kheumaliekwalten, Thermogène, Pairi-expeller, Embrocation. Remonstraiitsche Gemeente. Maandag 4 Januari 1915, Tandarts J.\T. ORTH&Zn. Zondagsschool van lies Nederlaodscheo - Proteslanienbond. - Maandag 4 Januari 1915, Blauwe Druiven, loll, en ink. Taielappeleo en Peren, BANANEN, H. H. DOCTOREN. L. van der Beek, VAN BL'OMMESTEIN'S InkY lngCTonde^5«i«ieei!ngen" van moderna Dames en Kinder-Kleeding '•morgens om 10 uur. Eana buitengewone gelegenheid ol «oor zeer lagen prije een modern en Kleedingstuk te kunnen koopen. 60 Georges (St. Joris) en het bruggehoofd; dat door de Belgen ten Zuiden van Dix- muiden is opgesteld. Onze vliegeniers wierpen hedennacht bommen op de sta tions ,van Metz en Arnaville. Wij gaan voort met voet voor voet in Steinbach vorderingen te maken. Het groote Duitsche hoofdkwartier deelt dd. 1 Jan. het volgende mede Op het westelijk oor logs toon eel, is bij Nieuw poort niets bepaalds voorgevallen. Van een her overing van het daor het vijandelijk ar tillerie-vuur volkomen in puin geschoten gehucht St. Georges (St. Joris), werd, met het oog op den aldaar hoogen wa terstand, afgezien. Oostelijk van Bethune, ten zuiden van het kanaal hebben wij den Engelschen een loopgraaf ontrukt. In de Argonnen kwamen onze aanvallen ver der vooruit, en vielen weder 400 gevan genen, 6 machine-geweren, 4 mijn en wer pers, en talrijke andere wapenen en mu nitie in onze handen. Het ten noord-wes ten van St. Mihiel bij Lahayineix liggen de Fransche kamp hebben wij in brand geschoten. De aanvallen bij Flirey en ten westen van Sennheém, die gisteren her haald werden, hebben wij alle afgeslagen. Engelsche vlieger opgepikt. De stoomtrawler Maria van Hnttnm heeft gisterenavond te IJmuiden aan gebracht de Engelsche vliegenier He- welt, die aan den aanslag op Cuxha- ven door de Engelsohe vloot heeft deelgenomen op den eersten Kerstdag in de buurt van Helgoland. Hij was, in nood gebracht, op zijn hydroplane in zee gedaald en na zes uur rond gezworven te hebben, door den atoom trawler Maria van Hattum opgepikt en naar IJmuiden vervoerd. Te ver- geefsoh had hjj eenigen tijd uitgezien of Engelsche oorlogsschepen in het gezicht kwamen, waarop hij, toen eindelijk de trawler zich vertoonde, z$n toestel liet zinken en zich aan boord van de trawler liet opnemen. De vliegenier bevindt zich thans ten huize van den Britschen vice-consul en zal binnen enkele dagen naar En geland terugkeeren. Nader meldt onze bijzondere verslag gever nog uit IJmuiden Hewett kwam Donderdagavond te 6.30 te IJmuiden aan. Hij was zeer ver moeid, daar hij zes buitengewoon zware dagen achter den rug had op de Noord zee. In de baai van Helgoland was hij tot aanzienlijke hoogte ge stegen vervolgde zijn weg lang» de Deensche kust en kwam in dikke mist terecht. Dientengevolge passeerde hij Cuxhaven en vloog een eind Duitsch- land in. Toen hij zijn fout ontdekte vloog hij terug in Noordoostelijke richting. Plotse ling zag hij, terwijl hij op groote hoogte vloog, Zeppelin-loodsen. Hij daalde daar op vol plané tot op 200 meter hoogte boven de loods. Hjerop wierp hij zijn bommen. Dadelijk daarop werd hij he vig beschoten. Zijn toestel vloog echter met zulk een snelheid, dat hij niet ge raakt werd. Hij noteerde nauwkeurig de ligging der loods en begaf zich toen weer zeewaarts, teneinde het Engelsche eska der op te zoeken. Toen hij echter Helgoland naderde, ont dekte hij een eskader Duitsche schepen en herhaalde zijn manoeuvre, dat wil zeg gen, hij daalde en vol plané weder tot 200 meter bovpn de Duitsche schepen en liet de rest van zijn bommen vallen. Een er van viel op een der grootste schepen, doch hij kon niet nagaan ol deze bommen veel schade hadden veroor zaakt. Toen hij daarna weer de Engel sche schepen wilde opzoeken, kwara er een gebrek aam zijn machine en moest hij dalen. Hij bleef hierop zes uur op het wa tervlak in zijn machine drijven, totdat hij door de trawler werd ontdekt en opgepikt. Aan boord maakte hij don vreeselijken storm van Maandag J.I. mede. De be manning van den trawler deed al het mogelijke om hein zijn verblijf aanboord zoo aing&aan! mogelijk te maken. In Zuid-West-België. Een nieuwe verschrikking, aldus meldt de Belgische correspondent van De Tfld, te Duinkerken, in deze saam- garing van rampen de hoosBetrek kelijk snel kwam de storm aanzetten, giereud, fluitend eerst, dan loeiend als honderd stoomflu ten, donderen als het zwaarste geschut. Er was niet tegen aan te worstelen. Aan de zeezijde joegen dwarreld zand en aarde door een en teisterden de manschappen, die er aan waren blootgesteld. Stuwend joeg de wind het water nog verder over de landen, nog meer grond ver drinkend. Sneeuw en regen plasten soms neer bij buien en menige loopgraaf werd zich een sloot. Het was weder, waarin men al zijn kleinmenschelijk- heid voelt. Het lijkt heldhaftig opge wonden zelfvergeten Hen vijand te gemoet te loopen, en er is heel wat meer noodig om alle ellende te ver dragen, die van een mensch een scheepswrak maken. Van een samen werking tusschen vloot en landleger was namelijk natuurlijk geen sprake. Te Westende, waar op in den iaat- sten tijd het yuur der Engelsche schepen was saamgetrokken, zijn tij dens den storm enkele huizen, die reeds van het geschut zwaar geleden hadden, ingestort zooiets is trouwens op meerdere plaatsen geschied. Vooral enkele kerktorens die reeds door de vijandelijke obussen waren geraakt en stukgeschoten, zijn ingestort. TeYpe- ren vooral moet aldus de stormwind nieuwe schade bij de oude hebben ge voegd. Onmogelijk was het thans voor de Belgen aun behaalde voordeelen zuid" waarts van Dixmuiden over de Yser verder te benutten. De bezetting van St. Joris door de Verbondenen is intusschen een dubbel voordeel. Eerstens, dat de vijand teruggeworpen is, tweedens, dat het terrein winnen hier een opschuiving onzerzijds langs de kust vergemakke lijkt. Aan de kust hebben wij west waarts van Lombaertzijde de heuvelrij bereikt, waar de vijand z(jn stellingen heeft. Hij staat tusschen ons en do zee. Een voortdringen landwaarts zou hem dus meesterschap geven aan de kust strook. Een voortdringen bij St. Joris onzerzijds daarentegen brengt zijn vooruitgeschoven stelling langs de kust tot het Noorderhaven hoofd van Nieuwpoort in het nauw. Daarom is er den Duitschers zooveel aan gelegen weder in St. Joris'te ko men, waarop zy nu hun geschut stellen. Onze rustende genietroepen in de kampen van Calais en Andresis maken het best en verlangen weer naar het front. Iedere soldaat heeft van ons koningspaar zy'n Kerstgeschenk ont vangen een pak chocolade en een 25-tal uitstekende sigaren verpakt in een kistje, met vermeldingYser 1914. Aan het Oostelijk Front. Het groote Duitsche hoofdkwartier deelt officieel dd. 1 Jan. mede Op het ooste lijk oorlogstooneel, bij de Oost-Pruisische grens en in Polen bleef de toestand on veranderd. Sterke mist belemmert de krijgsverrichtingen. Het groote Russische hoofdkwartier meldt dd. 1 Jan., dat op den linker Weichsel-oever, in den afgeloopen dag geen belangrijke gevechten plaats heb ben gehad1. Tusschen den Weichsel en de Pilitza hebben wij de Duitsche aanvallen overdag en 's nachts op deivjaeg-^olb mow-Mednevice met goed gevolg afgesla gen. Ten noorden van de Rawa is Het Duitsche offensief op onzen tegenaanval^ in de open vlakte gestuit en werd de vijand ook hier teruggedreven. In de buurt van de Pilitza bij het dorp Jeser- getz-Laissags was een Duitsche colonne, bij een nachtelijken aanval onze loopgra ven tot op een afstand' van 300 meter genaderd; wij hebben haar^ ^tervolgens met een hevig vuur uiteengejaagd, waar bij den vijand reusachtige verliezen 'zijn toegebracht. In eenige districten hebben wij ons met zeer goeden uitslag van handgranaten bediend bij het afslaan der Duitsche aanvallen. Bij den slag van Inovlodz is de vijand tot het offensief overgegaan van Tomaszew in de rich ting van Opoczna, doch halverwege deze beide punten, slaagden wij er bij dedor- Kamens en Mazornia in, zijn aan vallen af te slaan. *Het offensief, der Oostenrijkers bij Malogosch en ten zui den van Pinczee, bij Zakrzen hebben wij oveneens afgeslagen. In West-Ga/lioië gaat de strijd voort zich, tot on» voordeel, te ontwikkelen. Onze troepen hebben de versterkingen op de hoogten ten zuiden van Kotan en Krempa, ten noorden van Batvinek en ten zuicFwesien van Jasliska veroverd. In de omstreken van Baligrod, ten zuiden van Liska zijn onze bajonet-aanvallen er ift geslaagd den vijand reusachtige verlig zen toe te brengen, waarbij met bajonet steken geheele vijandelijke compagniën zijn afgemaakt. In den laten avond van 29 Dec. is de vijand hier tot een over haasten terugtocht oVergegaan. Volgens de opgaven ontvangen van dit gedeelte van ona front, hebben wij op 29 Dec. meer dan 3000 krijgsgevangenen gemaakt, en vielen vele officieren en //15 mitrail leurs lp onze handen. Uil Weenen wordt dd. 1 Jan. de vol gende officieele mededeeling geseind Do gevechten in de Karpathen en Bukowina leidden gisteren tot geen verandering in den toestand. In het Biala-gebied, ten zuiden van Tarnow, werden de overdag en 's nachts herhaaldelijk plaats hebben de aanvallen van den vijand, onder zware verliezen voor hem, afgeslagen. Onze troepen namen hierbij 2000 vijanden ge vangen en maakten 6 machine-geweren buit. Ten noorden van den Weichsel, be lemmert een voortdurend sterke mist de krijgsverrichtingen, waardoor er gedeelte lijk rust heerscht, en gedeeltelijk kleine vorderingen gemaakt worden. Op het zui delijk oorlogstooneel viel niets voor. Geen kwartier. Van Russische zijde wordt gemeld: Het wanhopige karakter, dat de strijd aan de Bzura en de Rawka aangenomen heeft, blijkt uit het frit, dat van een Duitsche troepen-afdeeling groot 1000 man, bij het overtrekken van de Rawka, slechts 36, en nog als krijgsgevangenen, er levend van zijn afgekomen. Alle andere werden gedood. De Duitschers trachtten 's nachts en bij den grauwen dageraad de rivier over te komen waarbij zij tot op drie kwart mijl afstand» de Russische troe pen genaderd waren, die zij als krankzin nigen aanvielen. De Russen aarzelden doch herstelden zich en drongen in ge sloten geledèren op den vijand in. De strijd werd geheel en al een bajonetge vecht, waarbij aan beide zijden kwartier gevraagd noch gegeven werd. Aan het Zuidelijk Front In den Kaukasus. pen van onzijdige staten de Noordzee be varen. Verzekering tegen oorlogsrisico. De Engelsche regeering heeft heden de verzekeringspremie op oorlogsrisico bij scheepsladingen van ll/i P- st. tot 1 p. st. per 100 p. st. verlaagd. Toen op 5 Aug. het ambtelijk bureau der regeering zijn deuren opende, bedroeg het tarief 5 p. st. Het nieuwe tarief, van 1 p. st. is het minimum, zelfs voor de commissie die het regeerings-ontwerp op de verze kering heeft voorbereid. Engelsch slagschip gezonken. LONDEN, 1 Jan. Officieel. Het groote Engelsohe slagschip „Formidable" is he denmorgen in het Kanaal gezonken. Het is niet bekend of het slagschip op een mijn is gestooten of door een on derzeeër werd getorpilleerd. Een Britsche lichte kruiser redide 71 koppen der bemanning; het overige deel is waarschijnlijk opgepikt door andere schepen. De „Formidable" werd in 1898 ge bouwd en meet 15000 ton. de bewa pening bestonduit 4 stukken van 80.5/40, 12 van 15/45, 16 van 7.6/40 en 6 van 4.7 benevens 2 stukken lichtgeschnt, 2 machinegeweren, en 4 torpedo-lanceerinrich tingen. De be manning bestond nit 780 koppen. Een Duitsche opmerker over Nederland. De Frankfurter Ztg. begon Donderdag een reeks opstellen van Ulrich Rauscher, geschreven op een reis door Nederland en België. Er valt in de eerste dezer artikelen duidelijk een streven naar onbevangen heid op te merken. Het oordeel van de zen opmerker is echt-Duitschmaar het is gegrond op eerlijke waarneming in ons neutrale land. Wij willen er het een en ander uit vermelden. Nederland ligt als een eiland in de Europeesohe bloedzee, zoo vangt de schrij ver aan. Van alle kanten krijgsrumoer hier de laatst*1- schuilplaats van den vrede, opdat althans ergens haar beelte nis bewaard blijve. Dit is ook geheel in overeenstemming met de taak der kleine natiën; bij haar worden nieuwe staatkundige gedachten beproefd die als bruggen van ras tot ras dienst doen. Wat doet Holland? Het heeft gemobi liseerd, 300.000 soldaten staan onder do wapens, maar de eenige schoten die tot nu toe gelokt zijn, waren op de Belgen in het interneeringskamp gericht, die in opstand kwamen. De minister van Oor log Iaat niet met zich spotten en wenscht niet dat de intemeeringskampen als buur- vriendschappelijke uitspanningsplaatsen be handeld worden. Indien zij elk zoo voor treffelijk zijn als dat der Duitsche solda ten te Bergen bij Alkmaar, hebben de geïnterneerden zich althans over de ver zorging niet te beklagen. Daar zitten ongeveer 90 soldaten... Rauscher. geeft dan een beschrijving van hun behande ling, waaruit zijn ingenomenheid duide lijk blijkt. Zij hebben slechts één vijand: de ver veling. Die echter bedreigt ook het Hol- landsche leger. De Minister heeft pas in de Tweede Kamer de noodzakelijkheid be toogd om de geheele weermacht op de been te houden maar men weet niet wat met de vele menschen te beginnen. Er worden dus veel dagverloven gegenen met het gevolg dat half Holland altijd door aan 't afscheid nemen is, zooals men aan ieder station zien kan. De nieuwe uitrusting is nog niet geheel ingevoerd'. Vandaar een bonte verscheidenheid, maar de nieuwe uniform met het bijna al te kleurige korenhloemenblauw en okergeel „sieht famos aus". Over het geheel schijnt de uniform het uiterlijk nieuwe trekken te geven. De Hollander in burgerkleding heeft iets onachtzaams, op zijn gemak ge stelds, vadzigs. Nu zitten op de sluiten de uniformen in eens weer koppen, zoo-, als men ze op de oude schuttersgilden in het Rijksmuseum ziet, uit den grooten tijd van wereldbeheerschende manhaftig heid... Het bloed der Geuzen verloochent zich niet. Eén zaak is de levenswensch en ie vurige wil van alle Hollanders: eiken inval, van welke zijde hij komen moge, van hun vaderland af te weren." De schrijver meenl dat hst nisi mui pogin gen van de Verbondenen ontbroken heeft om ons land in den oorlog te betrekken. Het grootey publiek is door de verplette ring van België „stutzig" gemaakt de eerste indruk: het Duitsche Rijk schendt Belgiö'e onzijdigheid, is sterker dan alle later gedane onthullingen, welke die daad rechtvaardigen. Er zijn er echter in Ne derland die er anders over denken de geringe sympathie die tusschen de Hol landers en zoowel Vlamingen als 'Walen bestaat draagt bij tot een objectieve be oordeeling van den toestand. En het sterkst werkt wat de söhrijver noemt het aanschouwelijk onderricht, dat de Bel gen hier geven. De Nederlanders zijn neutraal en van natuur voorzichtig. Zij spreken niet gaarne over hun 400.000 Belgj^che gasten. Zij geven slechts aar zelend te kennen dat de vreugde niet ge heel onvermengd is en de dankbaarheid niet zóó groot. De meeste vluohtelingen behooren tot de armeten der armen en zijn niettemin zeer kieechkeurig. De ho tels van Amsterdam eo Den Haag ech ter zijn vol van de welgestelde midden klasse, de rijksten vluchtten allen naar Engeland. Wat in Nederland vooral on aangenaam trof, was dat, behoudens eeni ge bemoeiingen van voorname Belgische vrouwen, tusschen hoog en laag van deze gevluchte natie niet de geringste be trekkingen bestaan... De armen veroor zaken der Nederl. regeering veel kosten en zorgen, de rijken laten het zich aan niets ontbreken. Er is een groot aantal jonge menschen hier die na de nederlaag van het Belgische leger in burgerklee- ding naar Holland vluchtten en deze vor men thans de kern van de garde die zich vermaakt. Overal hoort men Fransch spre ken, het meest in Den Haag bij de tango-tea I Rajischer geeft dan een zeer plastische beschrijving van de raididag-thees in Ho tel Central, met de dansende en zingen de, h la Titus gekapte, als gamin ge stileerde vrouwelijke „apache" op het podium, die hem met haar kornuiten her innert aan het vervlogen spookbeeld1 van het Berlijnscbe Sodom, voor dat de pek- ezi zwavelregen van den oorlog het be groef. „Hier in den Haag, het stille, schuchtere Den Haag, waar heele krin gen der bevolking den schouwburg mij den, wijl die het werk des duivels is op het enge vredeseiland: waaromheen verlieelijsten zich tot bergen opstapelen, hospitaab-steden zich zwijgend vullen loopgraven spuwen en huilen: tango van de erbarmelijkste soort aki bagage en im port van het gevluchte giezelschapdat jubelend toejuicht I" De Duitsche schrijver velt een hard oordeel over deze vluchtelingen die hij met de emigranten van hjri ancien régime vergelijkt 'genietende Matsjits, Furlana, Tango, te midden van een volk, dat, aan zijn leege havens en onbevaren kanalen, Het groote Russische hoofdkwartier van het leger in den Kaukasus meldt d.d. 1 Jan. In den vroegen ochtend vaq 30 Dec. hebben wij het dorp Verk- hani-Sarykamysch beschoten, dat de Turken 4* dagen lang hardnekkig heb ben tfefdfed!gd. Vervolgens hebben onze vrijwilligers het meest vooraan in het dorp staand huis genomen, terwijl 2 compagniën van het Kaukasische regi ment tot een-bajonet-aanval overgin gen. De-3ferken verloren een groot aantaif dooden, waaronder een gene raal Yij hebben 20 officieren en 1300 soldaten gevangen genomen. De strijd bij Ardkgan duurt voort. Economische maatregelen tegen Enge- 9 land. Uit Bferlijn wordt dd. 31 Dec. geseind: Verscherping van de economische maat regelen tWen Engeland is binnenkort te verwachten^ Van veel zijden meent men, dat hMb Duiteche betaalverbod tegen En geland sleclws een zwakke represaille maatregel isJ 'die dringend verscherping nood'ig hoeftJ Bekend is nog niet hoe der de vpfwachte bepalingen hierin zul- nSK-tefpëmoet komen. t>e jacht naar koper. Het Amerikoansche Senaatslid Walsh, heeft te Montana een redevoering gehou den, waarbij hij mededeelde, dat sedert het begin van den oorlog 31 schepen met 193.50 ton Amerikaansch koper zijn aangehouden, waarbij hun lading in be slag genomen werd. In Gibraltar zijn 9000 ton koper in beslag genomen. Walsh was er nochtans van overtuigd, dat door het uitwisselen van gezichtspunten, alle geschillen zouden worden voorkomen. ^3e onveilige Noordzee. De Engelsche bladen bespreken de ver liezen aan neutrale schepen, ten gevolge van het loopen óp mijnen in de Noord zee, hetgeen sedert den Duitschen aan val op Scarborough dagelijks voorkomt. Deze gebeurteniseen zijn een bewijs te meer van de minachting door Duitsch- land tegenover de gebruiken en over eenkomsten regelende den oorlog ter zee, aan den dag gelegd. Alleen rekening hou dende met de handelsschepen en daarbij de trawlers geheel buiten beschouwing latende, hebben Noorwegen, Zweden, De nemarken en Nederland een twintigtal schepen verloren, als gevolg van de Duit sche krijgsmanieren, om maar overal mij nen te leggen in de Noordzee, zonder zich te houden aan het desbetreffende ar tikel, waarbij geëiseht wordt dat mijnen pnschadelijk moeten gemaakt worden, wan neer zij eenmaal van hun ankerplaats zijn losgeraakt. Alle verliezenzonder uitzondering, zijn te wijten aan de Duit sche mijnen, want geen enkele Engelsche mijn ls bij de oostkust gelegd, waarbij de neutrale handelsvloot noodzakelijkerwijze iWr schade moet lijden dan de Engel- sdlm marine, omdat onder de tegenwoor dige omstandigheden slechts h&ndelssche- Uit Londen wordt nog geseind: Betreffende het uit krijgskundig oogpunt belangrijke verlies van de -Formidable", welk schip echter vol komen jgelijk was aan de „Bulwrak" en bijgevolg van een zeer oud type, moge herinnerd worden aan hetgeen Churchill nog kort geleden in het Lagerhuis verklaarde, dat Engeland zich gedurende 12. maanden, elke maand het verlies van een superdread- nought zon kunnen getroosten, ook al zou gedurende dien tijd de Duitsche vloot geen enkel verlies lijden, en dat, ook dan nog, de toestand even gunstig blijft als hij was toen de oorlog verklaard werd. Joden in Het Engelsche leger. LONDON, 31 Dec. Er is thans sprake van de vorming van een speciale Jood- sche afdeeling voor het nieuwe leger van Lord Kitchener. In het Engelsche leger dienen reeds 5.000 Joden, doch men is van meening dat de Joodsche gemeente nog minstens een vol batal jon zou kunnen recruteeren om samen te dienen. Het ministerie van oorlog nam reeds maatregelen om een speciale Joodsche afdeeling van de Rifle Bri- gate te vormen die de Winchester afgeëxerceerd zal worden. Een Joodsch recruteeringsbureau werd reeds nabij het East End in Leadenhallstreet ingericht. ZURICH. In kringen van volksverte genwoordigers te Bern werd den laatsten tijd het voornemen besproken den - parti culieren graanhandel te verbieden, ten ein de een einde te maken aan het wantrou wen van Fransche én Engelsche zijdeten aanzien van graanaankoopen. In hoe verre het monopoliseeren van dezen han del door den staat kans op verwezenlij king had of steun vond bij den Bonds raad is niet bekend, doch zeer zeker von den de geruchten, die hieromtrent de ron de deden, een niet zeer gunstig onthaal. In de eerste plaats bij de tegenstandera der zuiver commercieele en industrieels staatsmonopolies die een 1 zoo gevaarlijk precedent vreesden, doch ook bij hen die den maatregel vooral afkeurden om de motieven, welke hem in het leven zou den roepen en welke zij in strijd achtten met de nationale waardigheid, en ten slotte onder de germonophilen in Duitsch- Zwitserland, die geen vrede kunnen ne men met een neutraliteitsmanifestatie, wel ke in werkelijkheid aan een vreesachtige tegemoetkoming aan de wenschen van een der strijdende partijen zou gelijk staan. Bladen als de Zliricher Post laten zich voornamelijk in, dezen zin uit, eo pro testeeren krachtig tegen de verdachtma kingen van Engeland, waardoor niet slechts een onverdragelijken druk op den Zwitserschen handel wordt uitgeoefend doch ook het geheele economische leven ten zeerste bedreigd wordt. Telefoon-Intercommunaal 384. Speciale Inrichting tot het vervaardigen van Lage prijzen, vaste prezen J 6nd 4 contant. sollede goederen, prima afwerking, J r hebben de eer te berichten, dat de in hun nieuwe bankgebouw aan de Markt te Gouda, gereed is en dat loketten in verschillende afmetingen en tot verschillende huurprijzen beschikbaar zijn. Inlichtingen en voorwaarden worden te hunnen kan tore gaarne verstrekt. hen dien haat en den dood geslin- zwijgend en rustig een onverdien- beproeving draagt. (N. Ct.) Parijs, 21 Dec. 1914. De kleine stalletjes met speelgoed, snuis terijen en allerlei soorten suikerbakkers- werk, worden evenals andere jaren op de boulevards, op straten en pleinen opge slagen, de groote magazijnen hebben hun ne Kerstétalages, waar gewoonlijk geraffe- peerde luxe hoogtij viert, maar de ware geest, het rechte entrain is er niet. Om maar eens iets te noemen, La Samari- taine, die gewoonlijk tegen Kersttijd den sous-sol en een groot gedeelte der rez- de-chaussée inruimt voor de uitstallingen van het allereenvoudigste tot het meeat luxueuze speelgoed, heelt nu alleen maar den sous-sol als kinderparadijs inge richt. Ook onder de koopers, die overigens talrijk genoeg rijn, heerscht een eenigs- zina geforceerde stemming. Men voelt zoo, dat de moeders die hare inkoopen komen doen, met de gedachten elders zijn. De kleinen zelf beseffen in zooverre iets van den toestand, dat ze een ongehoorde "belangstelling aan den dag leggen voor allerlei oorlogstuig in miniatuur. Soldaten in allerlei vorm, van allerlei grondstof en allerlei afmeting, kanonnen, tenien, boy-scouts verpleegsters, ambulances, al- les wat maar even met den oorlog in verband staat heeft hunne sympathie en men kan ze niet gelukkiger maken dan met een sabel, een geweer, een uniform, of desnoods alleen maar een topi en een ridderorde. - Overigens zijn de speelgoedéMages de tooneelen van den commercieelen strijd tusschen Frankrijk en DuitschlandL Reeds eenige weken geleden werd voorgesteld de artikelen van Duitsche herkomst te mer ken, maar de cornmergants, die, ze mo- gën zulke goede patriotten zijn als ze willen, hun finantieele belangen toch ook niet geheel en al uit het oog kunnen ver liezen, schijnen ingezien te hebben, dat te dan waarschijnlijk tegen Kersttijd niet klaar gekomen zouden zijn met hun werk. Want dank zij het verdrag van Frank fort, is de Fransche markt overstroomd met Duitsch goed. Men heeft dan ook de voorkeur gegeven aan het speelgoed van Fransche herkomst. Zoo dragen ver scheidene poppen een briefje met de me dedeeling Mijn hoofd is onbreekbaar en kan gewasschen worden. Fransch fabri kaat. Het publiek staat zeer verschillend te genover deze beweging. Ik heb moeders hooron zeggen: Dat speelgoed kan zoo Duitsch zijn als het wil, wanneer het goedkóoper is dan het andere en niet al te leelijk, koop ik het. Mijn kind zal er ongelukkiger om zijn. Anderen weer transiqeeren niet. Gisteren nog vond ik een jong vrouw tje voor de speelgoeduitstalling op straat waar de goedkoopste artikelen bij mas sa's liggen opgestapeld van een der groote magazijnen. Ze keek naar poppen. Er waren er van allerlei grootte en prijs. Kleintjes met Fransche doopceel. Grooteren van hetzelfde genre en in den zelfden prijs. Daar staat niets op, zei ze tot den verkooper, die haar de poppen aanpi'oee. Dat is zeker Duitsch merk. Oh, mevrouw, ik verzeker u... Maak geen praatjes, sneed ze hem het woord af. Hier, bekijk me dien kop en zeg dan eens of dat een Fransche kop kan zijn. J'en veux pas, de cette sale tetes, j'en ai asses des Bochee. Don- nez-moi une poupée fran^aise pour ma petite. En ze smeet de arme Duitsche pop verachtelijk neer, zoo hard, dat 't won der was dat ze niet brak. Maar ze was óók onbreekbaar, evenals de andere. Intusschen is dit verregaand patriotis me zoowel voor de winkeliers als voor de groothandelaren een leelijke strop. Er zijn duizend verschillende soorten van artikelen, die lang vóór den oorlog reeds in de magazijnen en pakhuizen lagen op gestapeld en die nu toch op de een of andere manier aan den man gebracht die nen te worden. Zoo ziet men in vele kruidenierswinkels nog stapels van de welbekende Maggi's soeptabletten. De bouil lonblokjes van die firma waren direct na het uitbreken van den oorlog onmogelijk, dank zij het gerucht dat ze vergiftigd waren, het debiet van de soeptabletten schijnt wel aanmerkelijk V9rminderdte oordeelen naar den aanwezigen voorraad. Als de militaire autoriteiten ze eens op kochten om ze aan de krijgsgevangenen voor te zetten Die kunnen er uit geen enkel oogpunt bezwaar tegen hebben. Doch ook né het uitbreken Van den oorlog, nu nog, dagelijks, wordt er aar dig wat Duitsche koopwaar het land bin nengesmokkeld, natuurlijk onder anderen vlag. Zoo kocht onlangs een moeder voor haar jongen op straat een zoogenaamde ((Surprise", dat zijn roode of blauwe riikjes, waarin een puzzle of een klein gezelschapspelletje zit van de waarde van twee séu. De surprise in kwestie droeg in schitterende kleuren de vereenigde vlag gen der allié'sen zag er dus zeer ver trouwenwekkend uit. Edoch toen het zegel verbroken en het zakje opengemaakt werd, kwam er een spel kleine kaarten uit, samengehouden door een papieren bandje met het op schrift: Deutsches Kartenspiel. Men had ïelfs niet eens de moeite genomen het bandje door een Fransch te vervangen. Voor geen geld ter wereld zou ik ma dame Thebes naar de kroon willen ste ken en mij wagen aan voorspellingen aangaande den oorlog, maar dit durf ik toch wel zeggen, dat op commercieel ter rein Frankrijk een harde noot te kra ken zal hebben om zijn vijand huiten de grenzen te houden. A. F. PETILLON. Misdrijf tegen de veiligheid van den Staat. Terzake zich te hebben schuldig ge maakt aan het misdrijf strafbaar ge steld bij art. 100, lo. van het Wetboek van Strafrecht, stond Donderdag voor de Rechtbank te 's Gravenhage terecht, mr. O, P. van Rossem, oud 29 jaren, letterkundige te Rotterdam. Genoemd artikel luidtMet gevan genisstraf van ten hoogste zes jaren wordt gestraft: Hij die, ingeval van een oorlog waarin Nederland niet be trokken is, opzettelijk eenige hande ling verricht, waardoor de onzijdig heid van den Staat wordt in gevaar gebracht, of eenig bijzonder voorschrift tot handhaving der onzijdigheid van regeeringswege gegeven en bekend gemaakt, opzettelijk overtreedt. De publieke tribune en de gereser veerde banken waren allen bezet. Ook van de zijde der balie was veel be langstelling. Nadat de beschuldiging was voor gelezen verklaarde de beklaagde dat hij tot de opstelling er van gekomen te zijn door zijn verblijf in Frankrijk bij het uitbreken van den oorlog. Daar was iedereen enthousiast en daar hij veel van het Fransche volk hield en de arrangantie der Duitschers van nabij had gezien geraakte hij ook onder den indruk. Toen nu daarna de verwoesting van Leuven plaats had, meende hij dat er eens iets gedaan diende te worden, dat er eens getoond diende te worden, dat niet iedereen in Nederland vriend van Duitschland is. Toen hq het pamflet opgesteld had heeft hij een drukker gezocht. Het grootstedeel cr van werd door hem in het buitenland '/erspreid. Onderwijl hij een drukker zocht efh het geschrevene nog eens nalas, vond hij zelf dat de inhoud wel wat kras was en de waarheid wel op wat kalmer wijze zou kunnen geschieden. Maar toen hij in Duitsche bladen de verheerlijking van hun gruweldaden las, meende hij toch weer dat het stuk de wereld maar in moest. Bekl. heeft nooit kunnen vermoeden, dat hij met het schrijven van een zoo voddig stukje papier, de neutraliteit van ons land in gevaar zou brengen. Verschillende getuigen werden ge hoord. De officier van Justitie wees op het gevaar voor het land, door versprei ding van een dergelijk pamflet. De officier van Justitie rekening houdende met de verschillende om standigheden welke in het voordeel van beklaagde zijn eischte 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger Mr. Nolst Trenité memoreerde^ hoe in verschillende kran ten eveneefis scherpe artikelen zijn voorgekomen vooral in de eerste zenuwachtige dagen van Augustus. Tot het gouden van een nader ge tuigenverhoor werd de behandeling van deze zaak geschorst tot Donderdag 14 Januari fte 2 uur. Beklaagde werd op verzoek van zijn verdediger pit de preventieve hechte nis ontslagen en onmiddellijk in vrij heid gesteld. Hij verliet de zaal, gelukgewenscht door vele belangstellenden. Aanvragen van werknemers volwassenen 1 opzichter, X teekenaar, XX timmer lieden, X "kuiper, 2 machinale houtbe werker, 6 metselaars, XX opperlieden, 8 schilders, X stueadoor, X pijpmaker, 2 stoelenmakers, 6 meubelmakers, X touwslager, X machinebankwerker, 1 vuurwerker, X loodgieter, X boekdruk ker, X letterzetter, 1 bleeker, 2 bak kers, X kellner, 2 schippers, X tuinman, 2 boomkweekers, 8grondwerkers, 1 pakhuisknechten, 3 loopknechten, 13 werklieden zonder vakkennis, 2 heiers, 1 stoelenmatter, 2 beitsere, 1 lakker, 1 fietsschoónmaker, 1 nettenwever, 2 molenaars, 2 boerenarbeiders, 1 stei germaker, 1 vrachtrijder. Halfwas of aankomende 2 timmerlieden, 1 schilder, 1 meu belstoffeerder, 1 stoker, 1 kleermaker, 1 werkmeid, 1 tuinman, 1 werkman zonder vakkennis. Leerlingen of jongens 2 klerkjes. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen 1 draaier, 1 suikerwerker. Halfwas of aankomende 1 kleermaker, 1 bakker. Onder dankzegging voor de belang stelling op 1 Januari ondervonden, biedt ondergeteekende wederkeerip zijn heilwenschen aan. H. KNUTTEL. Met wederkeerigen heilwensch be tuig ik mijn hartelijken dank aan allen, die mij bij de verwisseling des jaars een blfk van belangstelling gaven. G. PRINCE. (Jouda, 2/1 1915. Met wederkeerige gelnkwenschen be tuigt ondergeteekende zijn dank voor de vele bewijzen van belangstelling op 1 dezer ondervonden. Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. Gouda, 2 Januari 1915. Met wederkeerigen heilwensch mijn dank voor de blijken van belangstelling op 1 Januari 1915 ondervonden. BECKING. De Heer en Mevrouw KOEMAN— de Winkel betuigen met wederkeeri gen heilwensch, dank voor de ontvan gen gelnkwenschen. Haastrecht, 2 Jan. 1915. Qnder aanbieding van wederkeerige gelnkwenschen, betuigt ondergetee kende zijn hartelijken dank, voor de bewijzen van belangstelling bij de in trede van 1915 ondervonden. F. J. HAKKENBERG, Arts. Haastrecht, 2 Jan. 1915. Met wederkeerige gelnkwenschen voor het' ingetreden jaar, betuigt Mej. G. C. M. DROST hartelijk dank voor de aan haar betoonde belang stelling. Haastrecht, 2 Jan. 1915. Bij dezen heb ik de eer U te be richten dat ik mijn met 1 JANUARI 1915 heb overgedaan aan den Heer die de zaak op denjielfden voet zal voortzetten ouder de 1 Alle loopende zaken tot ultimo. December 1914 worden door mij per soonlijk afgewikkeld aan mijn adres Kleiweg 39. Het is mij een aange name taak mijne clientèle hartelijk dank te zeggen, voor het vertrouwen dat ik gedurende 22 jaren zoo ruim schoots mocht genieten en hoop dat mijn opvolger datzelfde vertrouwen zal mogen ondervinden. Hoogachtend, In aansluiting op bovenstaandemede- deeling heb ik de oer U te berichten, dat ik met 1 JANUARI 1915 de tot dusverre gedreven door den Heer heb overgenomen en op denzelfden voet zal blijven voortzetten onder de Beleefd verzoog ik U, mij hetzelfde vertrouwen te schenken als mijn voor ganger van U genootvan mijn kant geef ik U de verzekering dat het steeds mijn ernstig streven zal zijn voor een vlugge en netto bediening zorg te dragen. Mij beleefd aanbevelend teeken ik mij met de meeste Hoogachting, UEd. dw. Dienaar, Drogist - Wiidstr. 29, tel. 328. ■V op 's middags van 1 tot 2 uren aan de Kerk, ingang Kosterswoning, Raam. met en zonder gehemelte-plaat, vanaf f 2.— per tand, f35.per gebit. Plaatsing zonder pijn en met schriftelijke en langdurige garantie. f2 COOLSINGEL ao, ROTTERDAM. van nieuwe leerlingen (6 jaren en ouder) op 's middags van 1 tot 2 uren, aan de Remonstrant8che Kerk, ingang Kos terswoning, Raam. LANGE TIENDEWEG 27, Teleph. 313. heeft in voorraad Sinaasappelen, Citroenen. MANDARIJNEN, KASTANJES, NOTEN enz. Voedingsmiddel voor kinderen, zie ken, zwakken en herstellenden. Bereid volgens voorschrift van Dr. v. WELY, v/h. Geneesheer-Directeur van het Kinderziekenhuis te 's Gravenhage. Aanbevolen door Wilt gij, dat Uw kinderen, die er bleek en zwak uitzien en zoo goed als niets willen gebruiken, gezond en krachtig worden, geeft ze dan 's mor gens een bordje „RACAHÖUT" en U zult over de resultaten verbaast staan* Prijs per pakje f 0.50. Alleen-verkoop te Gouda bij: 25 Telef. lat. 238. is proefontlerVindelijk de BESTE, en volkomen ONSCHADELIJK 4 APELD00 R"N- HO ILAN D.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2