"Bi rxxienlstrLd. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 407e STAATS LOTERIJ. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht- Laatste Berichten. BLRGERLIJKE 8TANJ'. Uitvoer verboden. De uitvoer van levende en geslachte hoenders is verboden, evenais de uit voer van brood. Het militair gezag is bevoegd den uitvoer toe te laten van bepaalde hoe veelheden brood, bestemd ter voor ziening in de dagelijksche behoeften van de in de onmiddellijke nabijheid van de grens op gebied wonende be volking, indien deze zich niet of niet dan onder zeer bezwarende omstan digheden in eigen land van brood kan voorzien. Het militair gezag bepaalt alsdan op welke wijze de uitvoer moet plaats vinden. Vervoer. De Minister van Landbouw enz. heeft met 3 Januari het vervoeren of doen Vervoeren van herkauwende dié- ren en varkens verboden (behoudens afwijking van het verbod door de resp. burgemeesters onder den districts veearts aan te geven voorwaarden) uit, naar of binnen 1°. een kring om vattende de gemeente Losser, met uit zondering van de buurtschap Beunin- gen 2°. een kring omvattende de gé- meente Meerlo3°. een kring in de gemeente D^i Werken en Sleeuwijk begrensdten zuidwesten en ten westen door de grens der gemeente, ten noorden en ten noordoosten door den de Bakkerskil en de Oost-Schen- keldijk, ten oosten door den Wesken- sche dijk tot aan de Zandsteeg en den Kildijk tot aan de grens der gemeente Almkerk en heeft ingetrokken de beschikking van 2 December waarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gemeente Oyen c.a. jhr. L. P. D. op ten Noort, Adam Roel- vink, B. E. Rays, C. A. den Tex, C. M. van Rijn, Joost van VoÜenhoven, w! Westerman, J. Ra. Wierdsma, J. Wil mink, terwijl door dien Raad! een uitvoe rende oommissie van vijf leden werd aan gewezen -bestaande uit de heeren C. J. K. van Aalst, voorzitter, P. C. Adrian G. H. Hintzen, jhr. L. P. D. Op ten Noort, Joost van Vollenhoven. Ver warmingsgordels In een brief, namens H. M. de Ko ningin aan het Haarlemsch comité tot op- wekking van de NedOrlandsche vrouwen tot het vervaardigen van verwarmings gordels voor de zich te velde bevindende soldaten, heeft H. M. Hare groote waar deering betuigd voor het streven van het comité. Het aantal ingekomen gordels van de verschillende comitó's is thans zóó groot, dat het Haarlemsche comité onder dank betuiging aan alle medewerkers voorloo- pig zijn arbeid zal staken. Op aanvrage zullen kleedingstukken verstrekt worden. Alle afgewerkte goederen, ook sokken mutsen enz., kunnen steeds ingezonden worden. Belgische spoorweg- en posterij- ambtenaren. Den ambtenaren, bedienden en werk lieden van het Belgische ministerie van openbare werken en landbouw verblijven de in de provinciën Groningen, Fries land, Drente, Noord-Holland, Zuid-Hol land, Overijsel en Gelderland, wordt drin gend verzocht zoo spoedig mogelijk aan het hoofdcomité van personeel van spoor wegen, posterijen en telegrafie van den Belgischen staat, in Nederland vertoevend een lijst te doen toekomen, meldende hun naam en voornaam, graad of hoedanig heid, salaris, het ministerie bij hetwelk zij behooren (openbare werken of land bouw), hun ouderdom, familieetand (jonge man, getrouwd, getal kinderen) en adres in België en in Holland. Deze inlichtingen werden het comité gevraagd door den Belgischen minister en hebben tot doel de betaling aan dè belanghebbenden te verhaasten. (Hbld.) bepalen wat hen in geweten te doen staat tegenover de macht, die ons land over viel en het tijdelijk grootendeels bezet. Deze macht is geen wettig gezag; bij gevolg zijt gij haar in het innige van uw gemoed noch achting, noch verkleefd heid, noch gehoorzaamheid verschuldigd. Het eenige wettige gezag in België is dat, wat aan onzen Koning, zijn regee ring en aan do vertegenwoordigers der natie toebehoort." Zij alleen' zijn voor ons het gezag. Zij alleen hebben recht op de toegene genheid onzer harten, op onze onder werping. Uit zichzelf zouden de daden van openbare administratie van het bezettings leger zonder kracht zijn; maar de wet tige autoriteiten ratificeeren stilzwijgend die maatregelen, welke gerechtvaardigd worden door het algemeen belang; door deze ratificatie alleen ontvangen zij al hun juridische waarde. Bezette provincies zijn geen veroverde ^provincie»; evenmin als Galicië een Rus sische provincie is, is België een Duit- sche provincie. Nochtans Ib het bezette gedeelte van het land in een feitelijken toestand, wel ke het loyaal moet ondergaan. Het mee- rendeel onzer steden heeft zich aan den vijand overgegeven en moet de voor waarden, welke bij de overgave getee- kend zijn, eerbiedigen. Van het begin der militaire operaties af hebben de burgerlijke autoriteiteri van het land er met kracht bij de burgers op aangedrongen dat dezen zich van elke vijandelijke daad jegens het vijandelijk le ger zouden onthouden. Deze aanbevelin gen blijven van kracht. Ons leger alleen heeft, te zamen met de dappere troepen onzer verbondenen de eer en het recht om het land te ver dedigen. Laten wij van het leger de de finitieve verlossing verwachten. Men meldt ons uit AARDENBURG, dd. 2 Jan. Bleef het tot dusver in het Bel- gische dorp Middelburg rustig, thans be ginnen de Duitschers ook daar woelig te worden. Gisteren zijn de Burgemeester en Se cretaris dier Gemeente door de Duit schers gevangen genomen en naar Heyst overgebracht. Volgens een later bericht zou de gemeentesecretaris weer zijn vrij gelaten. De reden dier gevangenneming schijnt te zijn, dat de door de Duitsche overheid gegeven orders niet waren uit gevoerd). Zoo meldde lk reeds dat last gegeven dat alle slooten en graoh- ten binnen 14 dagen droog gelegd1 had- den moeten worden. Aan dit bevel kon natuurlijk onmogelijk 'voldaan worden. Tegen heden moeten de boeren in Middelburg 100 stuks vee Voor het Duitsche leger leveren. Bij niet voldoening aan de requisitie zal de Gemeente verantwoordelijk worden ge steld. Men meldt ons uit Turnhout Twee Fngelschen zijn hier Vrijdag 1 Januari aangehouden en gevangen genomen. Do Duitschers beweren, dat deze lieden door België reizen om voor een Engetsche commissie gegevens te verzamelen over den toestand in het land. Men verdenkt hen ook van medewerking aan een paar Hollandsche-anti-Duitsch-gezinde bladen. Aan het Oostelijk Front officieels Duitsche communiqué van'Zaterdag meldt: Op het oostelijk oorlogstooneel is aan de Oost-Prui*ische grens de toe stand onveranderd. Oostelgk van de Bzoera en de Rawka maakte ons, offensief bij eenigszins gunstig weer vorderingen. In Polen, oostwaarts van de Pilitza, geen verandering. Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt d.d. 3 Jan. Op het Oostelijke ooglogstooneel, had in Oost-Prnisen en in Noord-Polen geen wijziging plaats. In Polen, ten westen van den Weichsel, slaagden onze troepen er in, na een worsteling, die verscheidene dagen duurde, het bijzonder versterkte steunpunt Boryz- now te nemen, waarbij WÜ 1000 krijgs gevangenen en 6 machinegeweren bnitmaakten. In een drietal nachte lijke aanvallen trachtten de Rusyn Boryznow te heroveren. Hun aan vallen werden met groote verliezen afgeslagen. Ook ten Oosten van de Rawa is onze aanvallende beweging langzaam voor uitgegaan. De Russi sche successen bij Inowlodz, waarvan in dp Russische berichten meermalen gewag wordt gemaakt, zijn volkomen verzonnen. Alle Russische aanvallen in die streek zijn met groote verliezen voor de Russen afgeslagen, en zijn f'steren niet meer herhaald geworden. oor het overige is de toestand ten Oosten van de Pilitza onveranderd. Het Groote Russische Hoofdkwartier meldt d.d. 3 Jan. het volgende Bjj de Bsnra en de Rawka zijn wij voortgegaan met goed gevolg de Duit sche aanvallen af te slaan, ondanks de vijandelijke zware artillerie. Op den straatweg van Viloszowa naar Kielce hebben bij het dorp Lopnseno op 31 December Dnitsche troepen na een hardnekkig gevecht zich van een ge deelte onzer loopgraven meester ge maakt, doch een daarna uitgevoerde egenaanyal noodzaakte den vijand alle door hem van te voren bezette loopgraven te ontruimen. In den loop van dezen strijd hebben wij eenige honderden gevangenen gemaakt en 9 mitrailleurs veroverd. In West-Galicië duurt de strijd in de streek bg Gorlice voort. In de om streken van de Ulok-pas hebben wij de Ooetenrgksche stellingen genomen, waarbij wij 1000 krijgsgevangenen maakten. Het terugtrekken der Oos tenrijkers in de Bukowina neemt door het voortdrijven van onze troepen het karakter van een overhaaste vluchtaan. Van Oostenrijksche zijde wordt uit Weenen d.d. 3 Jan. gemeld Opnieuw door den vijand in het werk gestelde pogingen om door onze gevechtslinie ten westen en ten Noord westen van Gorlice heen te breken zijn wederom met zware verliezen voor de Russen afgeslagen. Terwijl deze gevechten den geheelen dag aan hielden, werd een hoogte, ten Zuiden van Gorlice, om welker bezit reeds zwaar gestreden was, door onze troepen stormenderhand genomen, en werd een vijandelijk bataljon in de pan gehakt, er werden een stafofficier, 4 subalterne officieren en 860 manschappen gevan gen genomen, terwijl 2 machinege weren werden buitgemaa' t. Ook een vliegtuig van den vijand, dat omlaag geschoten werd, behoort tot de buit. p het overige front hebben geen gebeurtenissen van beteekenis plaats gehad. De Weener bladen beoordeelen den toestand in Polen en Galicië naar aan leiding van de jongste officieele mede- deeling zeer gunstig. Het Russische offensief naar het Zuiden zou reeds zijn gestaakt en naar het Westen zijn gericht, waar het eveneens mislukte. Dagorder van Von Hindenburg. Generaal-veldmaarschalk Von Hin denburg vaardigde Zaterdag j.l. de volgende dagorder nit: „Soldaten van het Oostelijk leger Aan het slot van het jaar gevoel ik er behoefte aan u mijn innigsten dank en mijn volste waardeering nit to spreken voor hetgeen ge in het nu afgeloopen jaar tegenover den vijand hebt gepresteerd. Wat ge aan ontbe ringen hebt doorstaan, aan geweldige marschen hebt uitgevoerd en in lang durige zware gevechten hebt bereikt, dat zal de krijgsgeschiedenis ten allen tijde tot de grootste daden tellen. De dagen van Tannenberg en de Masoe- rische Meren, van Opaton, Iwangorod en Warschau, van Wloclawec, Koetno en Lodz, van de Pilitza, Bzoera en Rawka, zullen nooit vergeten worden. Met dank aan God, die ons de kracht voor deze daden heeft gegeven en met het vaste vertrouwen op zijn ver dere hulp, willen wij het nieuwe jaar ingaan getrouw aan onzen soldateneed, onzen plicht ook verder te doen, tot aan ons dierbaar vaderland een roem rijken vrede verzekerd is, en nu ver der flink er op los, als in 1914 zoo ook in 1916." Aan het Zuidelijk Front Het groote Russische Hoofdkwartier meldt dd. 3 Jan. omtrent de krijgsver richtingen van het leger in den Kauka- sus, dat de strijd' bij Sarykamysoh met dezelfde hardnekkigheid wordt voortgezet. In de omstreken van Ardagan, alsmede in de richting van Olti heeft op 1 Ja nuari geen enkel gevecht plaats gehad. Op de andere fronten valt geen enkele wijziging te vermelden. Van Turksche zijde wordt dd. 3 Jan. door het Hoofdkwartier te Constantino- pel het volgende gemeld Onze troepen hebben op 1 Jan. Ardagan veroverd waarover de volgende bijzonderheden wor den medegedeeld. Een afdeeling van onze troepen, die in het Tschorasgebied' ope reerde, stootte bij een opmarsch tegen Ardagan op 28 Dec., ten Westen van Ardagan op kozakken, die teruggedre-' ven werden. Ardagan werd door 3000 man infanterie en 1000 kozakken verde digd, terwijl zij over 6 stukken veldge schut en 2 machinegeweren beschikten staande onder het bevel van een gene raal. Onze afdeeling draalde niet, wegens haar gering aantal om op 29 December 's morgens de goed verdedigde en door artillerie versterkte stellingen van den vijand aan te vallen. De bloedige strijd eindigde tegen den avond met de vlucht der Russen, die groote verliezen hadden. Onze verliezen zijn onbeteekenend. Voor hun vlucht brandden de Russen een groot gedeelte van de stad af, plunderden de munitiemagazijnen en de opslagplaatsen van levensmiddelen, alsmede de eigen dommen van de Mohammedanen. Zij on derwierpen talrijke ongewapende mannen en vrouwen aan duizenderlei folteringen en staken de mannen met den bajonet de oogen uit. Een groote hoeveelheid muni tie en krijgemateriaal, alsmede een deel der middelen van vervoer van den vij and vielen in onze handen. De vreugde der van het Russische juk bevrijde be volking is ongekend. De dapperheid der aan de zijde van onze troepen strijden de vrijwilligers is lofwaardig. In Pfrzië. Het Turksche hoofdkwartier te Con stantino pel meldt: In Perzië hebben onze Perzische broeders dezelfde geestdrift aan den dag gelegd, waarmede onze troepen bij Ardagan streden. Onze troepen heb ben in vereeniging -met de Perzische stammen „4000 Russen, die over 10 kd- -nonnen beschikten, bij Miaudsab, 50K.M. Noordoostelijk van Sandschbulak, volko men verslagen. De Russen hadden ruim 200 dooden en een aantal gewonden; zij verloren 6 kanonnen. Wij hebben een aantal geweren, ammunitie en oorlogsma teriaal buitgemaakt. Naar uit Erzeroem wordt gemeld, bevinden zich groote trans porten Russische gevangenen uit de jong ste gevechten op weg daarheen, en zijn reeds 600 krijgsgevangenen daar aange komen. Krijgsverrichtingen ter Zee. De ondergang van de „Formidable". Omtrent den ondergang van het Engelsche slagschip „Formidable" wordt thans nit Berlijn de volgende officieele Dnitsche lezing geseind: Op 1 Januari, om 3 uur 's morgens, heeft een van onze onderiseebooten, naar deze door een draadloos tele gram meldt, in het Engelsche Kanaal, in de buurt van Plymouth, het En gelsche slagschip „Formidable", door het afschieten van een torpedo tot zinken gebracht. De duikboot werd door torpedojagers achterna gezet, doch leed geen schade. De plaatsv. chef van den adm. staf, VON BEHNCKE. Kejzer en Paus. Volgens mededeeling van het groote Duitsche hoofdkwartier zijn op Nieuw jaarsdag tussohen den Duitschen Kei zer en Paus Benedictus de volgende telegrammen gewisseld Aan Zijne Majesteit, den Duitschen Keizer. In vertrouwen op de gevoelens van Christelijke naastenliefde, waarvan Uwe Majesteit bezield is, verzoeken wij Uwe Majesteit dit onheilvolle jaar te eindigen en een nieuw te openen met een handeling van keizerlijke grootmoedigheid, door de aanneming van ons voorstel door Uwe Majesteit, dat tu8schen de oorlogvoerende staten een uitwisseling moge plaats hebben van de krijgsgevangenen, die moeten worden beschouwd als in de toekomst onbrnikbaar voor den militairen dienst. 1 Paus Benedictus XV. Het antwoord luidde: 4an Zijne Heiligheid den Paus, Rome. Terwgl ik Uwe Heiligheid voor uw telegram dank, is het mij een behoefte u te verzekeren, dat het voorstel van Uwe Heiligheid om de krijgsgevan genen, die niet voor den verderen militairen dienst deugen nit te wisselen, mijn volle sympathie heeft. De gevoelens van Christelijke naas tenliefde, waardoor dit voorstel wordt ingegeven stemmen volkomen overeen m?t mijn eigen overtuigingen en wen- schen. Wilhem. Een Nieuwjaarsrede. Men meldt ons iut BerlgnDe chef van den Generalen staf von Falkanhayn hield de volgende Nieuwjaarsrede: wij ledigen ons gjas heden op onze broe ders, die in de koude aarde of in de diepte der zee rasten, op onze broeders, die hun borst aan den vijand bieden, op den Keizer, op onze familieleden thuis en op den Vrede, die op de overwinning volgt. Een zoon van den rijkskanselier gesneuveld. De oudste zoon van den rijkskanse lier von Bethman Hollweg is op het oostelijk oorlogsterrein gesneuveld. Hij was 24 jaar ond en had in de rechten gestudeerd. Bij het begin van den oorlog was hij als vice-wacht- mee8ter van het Breslausche lijf-ku- rassier regiment in het veld getrok ken en spoedig tot luitenant van de reserve bevorderd. Hij is op een patrouillerit gedood. De patrouille moest voor overmacht wijken en zag boa haar aanvoerder, luitenant von Bethman Hollweg, gewond van zijn paard viel. Men moest hem laten liggen. Toen de rijkskanselier in het begin van Deoember naar Berlijn kwam voor de zitting van den Rijksdag, verkeerde hy in onzekerheid ovq^ het lot van zijn ondsten zoon, maat bestond de hoop, dat hg misschien gewond in handen van de Russen gevallen was. Nu is gebleken, dat deze hoop ijdel geweest is, en dat hij blijkbaar on middellijk is gedood. De deelneming in het leed van den rijkskanselier zal te grooter zijn, omdat hg eerst eenige maandeq vroeger zijn vrouw verloor. De heer von Bethmann Hollweg heeft nog een twintigjarige dochter en een zestienjarigen zoon. (Vossische Zeitung). Men meldt ons uit AntwerpenMr. W. B. Rutgers, die van onzen Minis ter de opdracht verkreeg om de be langen van de Nederlandsche uitge wekenen uit België te> behartigen is tengevolge van een auto-ongelnk zeer ernstig ongesteld. Nederlanders in Londen. Men schrijft ons uit Londen Op Nieuwjaarsdag hebben de Neder landsche gezant en mevrouw de Mareee van Swinderen in het Nederlandsch ge zantschapsgebouw een drukbezochte re ceptie voor de leden der Nederlandsche kolonie te Londen gehouden. De Ned. Handel en de Triple Entente. Van de meest bevoegde zijde wordt ons het volgende medegedeeld De Regeeringen van Frankrijk, Groot* Briftannië en Rusland, kennis genomen hebbende van de oprichting en het doel der Nederlandsche Overzee Trust Maat schappij, hebben aan de Nederlandsche Regeering verklaard, dat contrabande-goe deren aan die Maatschappij geconsigneerd niet zullen worden opgehouden. Tevens hebben de genoemde mogend1- heden aan onze Regeering de verzeke ring gegeven, dat verscheidene niet tot de allereerste levensbehoeften behoorende voedingsmiddelen, wanneer zij aan parti culieren geconsigneerd zijn, eveneens on gemoeid zullen wordep. gelaten, tenzij onmiskenbaar vaststaat,- dat die particu lieren zijn tusschenperfconen voor leve ring aan de regeeringen der tegenpartij. Aan dit bericht, voor Nederlandss scheepvaart en handel van ongemeene be teekenis, kan nog worden toegevoegd dat, naar wij van de Nederlandsche Overzee Trust Maatschappij vernemen, deze hare dienst zal verleenen niet alleen voor aan voeren van door een der oorlogvoeren den tot contrabande verklaarde goederen, maar ook voor aanvoeren van goede ren, waarvan oorlogvoerende staten den uitvoer uit hun gebied alléén toestaan onder beding dat die goederen niet naar het gebied van de tegenpartij zullen wor den vervoerd. Naar aanleiding hiervan herinneren wij aan het doel dat met de oprichting van de Ned. Overzee-Trust-Maatschappij is be oogd, n.l. het verleenen van tuseehen- komst in den ruimsten zin des woords ten behoeve van Nederlandsche kooplie den of Neder llandsche vennootschappen van, koophandel, ter verzekering van den ongestoorden aanvoer van overzee van artikelen, welke door oorlogvoerende mo gendheden tot absolute dan wel tot oon- ditioneele contrabande zijn verklaard of daartoe alsnog verklaard zouden kunnen worden. Het streven der Trust-Maatschappij is derhalve aanvankelijk met een goeden uit slag bekroond1. Wij wijzen er hierbij nog op, dat het doen van zaken voor eigen rekening uitgesloten is, terwijl een even tueel winstsaldo der Maatschappij te zij ner tijd zal worden uitgekeerd aan het Kon. Nat. Steuncomité. Als oprichters van de vennootschap zijn opgetreden: de Nedërl. Handelmaatschap pij, Ned1. Ind. Handelsbank, Amsterdam- sche Bank, Twentsche Bank, Rotterdam- sche Bank R. Mees en Zonen, Stoom vaart-Mij. Nederland, Stoomvaart-Mij. Rot- 'terdamsche Lloyd, Nederl. Stoomvaart-Mij. Oceaan, Kon. Paketvaart-Mij. Ooeaan Kon. Paketvaart-Mij., Nederl. Amer. Stoom vaart-Mij., Kon. Ned. Stoomboot-Mij., Kon. Holl. Lloyd', Kon. W.-Indlsche Maildienalt, Wm. H. Mtlller en Co.'s Algemeene Scheep vaart-Mij. Tot leden van den Raad van bestuur werden destijds aangewezen de heeren C. J. K. van Aalst, voorzitter; P. C. Adrian, Th. J. van Haren Noman, E. Heldring, G. H. Himtzen, A. G. Krollor, mr. F. S. van Nierop, B. Nierstrasz Ten kantore van de graanfirma 8. Co. aan den Haringvliet te Rotter dam, is de 17-jarige kantoorbediende W. v. d. K. gearresteerd, verdacht van diefstal van f300. Zeehonden. Bij Kon. Besluit zijn nieuwe bepalin gen vastgesteld omtrent het toekennen van premiën voor het dooden van zee honden binnen het watergebied van het Rijk. Gevaarlijk speelgoed. Zondag werd het jongste dochtertje van C., te Vruschemig, door haar 15-jarig broertje, die een geweer, niet wetende dat het geladen was, spelenderwijze op haar richtte en afschoot, doodelijk ge wond. Het kind is in den loop van dén dag overleden. (L. K.) Een afgedwaalde vlag. Te Dinxperlo woei in den jongsten stormnacht de vlag, welke de neutraliteit moet aanduiden, van den toren. In het Pruisische Suderwich, waar men de vlag niet meer zag, was men, naar een cor respondent ons schrijft, in de meening dat de neutraliteit van Nederland had op gehouden Uit Dinxperlo is een arbeider, die op Pruimsch gebiedi werkt en een brief mee nam/om ze daar te posten in hechtenis genomen en naar Bocholt overgebracht. Duurder© koffiehuisprijzen. De Hotelhouders-vereeniging voor Den Haag en Omstreken houdt in den loop der volgende week een vergade ring met belanghebbenden ter bespre king van verhooging van den prijs van het gedistilleerd per glas met 2 k 21/j centvermindering van den inhoud der bierglazengeen gratis brood meer bij de couverts, verhooging van de plats du jour met 6 cent en van de diners met 25 centgeen gra tis gebruik meer van telefoon en ver gaderzalen en verhooging van den biljartprijs een en ander in verband met de zwaardere lasten op 't bedrijf o.a. ten gevolge van de accijnsver- hooging en het duurder worden van de levensmiddelen, waaronder vooral het vleesch een voorname plaats in neemt, Zaterdag is te Amsterdam aange houden een 27-jarige kantoorbediende, die verdacht wordt, aan twee bankin stellingen op valsche chèques gelden te hebben gelild. Doof aanleiding van een valsc%, chèque is een der bankin stellingen aldaar voor een bedrag van 1962 opgelicht en een andere voor 2760. Op den gearresteerde was de aan dacht gevallen, omdat hg in 1912 in aanraking met dè politie was gekomen, mede onder verdenking van aanleiding van een valsche chèque. (Tel.) Telegraaf en telefoon. Men schrijft ons nit Vlissingen Als een bewijs dat crisis en ook het verblijf van de duizenden vluchtelin gen alhier veel werk aan het tele graafkantoor alhier geven, melden wij dat in 1914 totaal 143,494 telegram men werden verzonden, tegen 88387 in 1913. Het aantal intercommunale telefoongesprekken bedroeg 47937 te gen 30060 in 1913^ 1 Petroleum, tyen meldt ons uit Reusel Petroleum wordt in kleine hoeveelheden regelmatig' over de grens gebracht. De bewoners van de dichtste grensplaatsen mogen hoeveel heden van ten hoogste 1 Liter over onze grens voeren. Van deze gelegenheid wordt druk gebruik gemaakt. Vooral kin deren en meisjes voeren veel petroleum over onze grenzen naar de Kemper dor pen. Smokkelaar doodgeschoten. Vrijdagnacht is nabij Postel een 46-ja rig man doodgeschoten, die niet aan het driemaal herhaald commando „Halt" vol deed en met een koe de Noord-Brabant- sche trachtte Over te trekken. De identi teit van den man kon niet worden vast gesteld. Men vermoedt, dat hij Hollander is. De Duitsche soldaten hebben den man begraven mi een kruis op zijn graf ge plaatst. GOUDA, 4 Januari. m Onze voormalige stadgenoot, de heer A. S. M. Demmers, leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee komt thans met den heer A. M. van Agt te Amsterdam als No. 1 voor op de voordracht voor leeraar aan de H. B. S. te Breda. jH Het Stedelijk Gymnasium. j»'; Ter herdenking van het vijf-en-twintig jarig bestaan van het Goudsche Gymna- slum en hot daarmee verbonden jubileum van den Rector, Dr. A. van tjsendijk, zal hedenavond in de groote zaal van de „Réunie", eene feestelijke bijeenkomst plaats vinden, waarop namens het Col- c lege van Curatoren en de leeraren van het Gymnasium geooodigdi zijn de rector I en zijn gezin, de Inspecteur der gymna- Ikf -öia, het Dagelijksch Bestuar dezer ge- §Éj meente, de leerlingen van het Gymnasium, de oud-leeraren en de oudGeerlingen II voor zoover ze het Gymnasium geheel I hebben afgeloopen. W Door een aantal leerlingen van het I Gymnasium zal onder leiding van één hunner leeraren eene operette Theseus" worden opgevoerd, eene parodie op de bekende Grieksche sage, terwijl een bal het feest zal sluiten. De Witte Bioscoop. Het oorlogsjournaal van deze week is zeer uitgebreid en geeft bijzonder moois opnamen van het Westelijk Oorlogstoo- Len zeer leerrijke film is „Hoe papier uit hout vervaardigd wordt"; die doet ons zien met welke enorme machines en op welke ingenieuse wijze deze bewer king in, de Amerikaansche fabrieken ge- Bchied-t. Een tweetal koimfeche films „Po- iidor moet duelleerenjWen „Het Over hemdknoopje" doen JK bezoekers harte lijk lachen. Het hoofdnummer „Het leven van een jongen" is een uitstekende film, die de loljgeiv alien weergeeft van een jongen die door zijn moeder en stiefvader ver waarloosd', van kwaad tot erger vervalt, later door een vriendelijke familie weer geleid wordt in goede banen, maar dooi de lage listen van zijn wangunstigen stiefvader gehee) geknakt wordt en zijn jong leven helaas te vroeg eindigt. Eau mooie film, die bovendien veel wint dodr de uitstekende explicatie van den heer Steenbergen. De heer Steenbergen verwelkomt tevens de bezoekers met een alleraardigste Nieuw- j aarswen ach op rijm, dio bij de bezoe kers wel inslaat. Wie deze Bioscoop be zoekt, zal ook deze week weer eep al leraangenaamst uurtje doorbrengen. Muzikale Soirée. Zooals uit de in dit blad geplaatste advertentie blijkt, zal het GoudBche Mi litair Strijkorkest onder leiding van den heer H. J. Goedhart op Zaterdag 9 Jan. a.8. met medewerking van Arnhem's Man- nenkwartot „Inter Noa" en mej. Toni Scholten (zang) alhier in de sociëteit „de Réunie" een muzikale soirée geven. Het Gondsch Militair Strijkorkest is door zijn openbare uitvoeringen en door zijn muziekavondjes reeds bij zeer velen bekend; Mej. Toni Scholten heeft reeds meerdere malen hier en in de omgeving hare medewerking verleend op concerten, zoodat ook zij geen vreemde is voor het Goudsche publiek. Daar voor de eerste maal Arnhem's Mannenkwartet „Inter Nos" hier #al op- 3* treden, laten wij hier uit de groote collectie beoordeelingen, welke ons ter beschikking stonden, penige gedeelten vol gen, teneinde, aan te toonèn, dat aan' „Inter Nos", zoowel in de eigen ge meente als elders, bijzonder waardeeren- de kritieken ten deel vielen. De Arnhemsche Courant schreef na een concert in den Stads schouwburg te Arnhèm op 12 Oct. j.l. Het bekende Arnhpmsche gezelschap „Inter Nos" verleende zijn zeer gewaar deerde medewerking aan dezen avond. Met de voordracht van een negental num mers verwierven de heeren êen groot succes'. De keuze van de liederen was te prjjzen, zij boden „elok wat wils", en gaven de gelegenheid de aan verschei denheid winnende voordracht van het kwartet te doen opmerken. Met verklaar bare ingenomenheid is naar den zang ge luisterd; smaak, muzikale voordracht voordracht, zeer verzorgde samenhang zuiverheid van opvatting waren in elk der voordrachten te waardeeren, mooie klankproduotie zoowel in krachtige als in teere passages, gaven aan dezen zang een ongemeene bekoring, terwijl de waar lijk virtuose voordracht van het geestige „De Apotheker" bewees, hoe de vier leden van „Inter Nos" niet stilstaan maar ook in de richting van technische ontwikkeling voortgaan zich deugdelijk te oefenen." Het Haarlemsch Dagblad be oordeelde 26 April j.l. dit kwartet al dus „Inter Nos" uit Arnhem, een zeldzaam hoogstaand viertal, echte kunstenaars met een prachtensemble. Wat heerlijke nuan ceeringen, wat klanken en accoordenweel- de, zoowel in Vineta van Abt als in Avondlied van Verhulst." De Opr. Haarl. Courant schreef op dienzelfden datum „Inter Nos-Arnhem, met: Vineta, Franz Abt. Prachtige le tenor. Heerlijk van nuan ceering. Orgeltoon Wat prachtig en semble Duitsche uitspraak af. In één woord subliem. En „Avondlied" Verhulst. Tempo wat langzaam. Ensemble ook hier wei M aandk al en der s 1915. De Drukkerij v/h. Koch en Knuttel al hier zond ons de door haar uitgegeven maandkalender, welke evenals vorig jaar is aangebracht op een schild, waarop een in kleuren .gedrifkte afbeelding is beves tigd van het zesde kerkglas der St. Jans- kerk, voorstellende hot redden van het belegerde Bethulie door het onthoofden van het legerhoofd Holofernus. Dit glas werd ten geschenke gegeven in dit kerkgebouw in den jare 15 n, door den Prins Joan, Hertog van Aerschot Heer van Arenberg, Ridder van het Gul den Vlies, en de Prinses Catharina, Gra- vinno van der Marck, zijne Gemalin. Tot hoofdontwerp van dit geschenk is gekozen de Belegering van Bethulië, vol gens het Boek van Judith, hoofdstuk VII vers 3. In het ondergedeelte van dit glas, zijn de hier een derde der hoogte, ziet men de afbeeldingen van den Hertog en de Hertogin als schenkers van hetzelve ge knield liggen voor bidlessenaars. Ieder heeft achter zich zijnen naam- of schuts heilige: Joannes den Dooper en St. Ca tharina, met hunne gewijde teekenen. Bo ven zijn tegen den wandi geplaatst de volle wapens hunner doorluchtige Stam huizen van Aersohot en van der Marck. Het was het laatste kerkglas vóór de kerkhervorming gegeven, en door Dirk Crabeth in het jaar 1571 in de Goudsche St. Janskerk geschilderd; het is naast dat van de Abdis van Rijnsburg geplaatst hetwelk van deze twee kunstrijke broe ders juist het eerste werk Is van a glazen, die in d<eze kerk te zien zijn. Deze kalender zal zeker als de vori- gen de aandacht trekken. De firma J. van Bentum en Zoon al hier zond ons weder haren maandkalen der, die door zijn duidelijkheid van cij fers en correcte uitvoering van do om lijsting der kalenderbladen een aangena- men indruk geeft en daarbij zeer prac- tiach is. Do kalender is bevestigd op een schild vaii donker bruine kleur, waarop mede is aangebracht een in fraaien vierkleu rendruk uitgevoerde reproductie van een photo, waarop in beeld is gebracht de Haven, gezien van af de brüg bij het Postkantoor, waarbij de St. Jan op den achtergrond boven de huizen uitsteekt. Deze kalender doet de drukkerij alle De Goudsche Telefoon. In aansluiting op ons bericht van Zaterdag, waarin werd medegedeeld dat de Goudsche Tel. Mij. besloten heeft gedurende de maand Januari geen verandering te brengen in den dienst, kan thans nog worden gemeld dat 36 aangeslotenen zich bereid heb ben verklaard den door de Maatschap pij vereischten toeslag voor nacht-en geheele Zondagsdienst bij te betalen. In verband daarmede heeft de Maat schappij den termijn van inzending verlengd tot 1 Febr., teneinde in dien tusschentijd de gelegenheid te geven ook aan de gemeente om tot de ge wen schte oplossing te komen. Verkade'a Gezelschap. Naar wij vernemen zal in den „Nieuwen Schouwbötg" het gezel schap-Verkade een opvoering komen geven van „Eenzaam" spel nit de Tropen van Fabricius, met Cor van der Lngt-Melsert in de hqofdrol. Verplaatsing van het Goudsche Garnizoen. Hebben wij Zaterdag jl. in ons twee de artikel betreffende de „Onderwijs toestanden en de Huisvesting der Mi litairen" reeds melding gemaakt van het stellige gerucht, aan de juistheid waarvan door ons op goede gronden niet kan worden getwijfeld, thans kun nen wij mededeelqp dat heden door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken een telegram is^gezonden aan den opperbevelhebber van Land- en Zee macht, waarin het verzoek is uitge sproken met het oog op de groote belangen, die daaraan voor Gouda verbonden zijn, om het garnizoen niet uit Gouda weg te nemen. Namens het bestuur van de Ver eeniging „Gouda Vooruit" werd een telegram gezonden aan het Kamerlid voor Gouda teneinde diens tusschen- komst in te roepen bij de hooge auto riteiten, terwgl namens de Goudsche Winkeliersvereniging de volgende telegrammen werden gericht aan Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn te 's-Gra- venhage en aan den Minister van Oorlog Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, lid van de Tweede Kamer, 's-Gravenhage. In verband, met de plannen welke ,pr bestaan om het Garnizoen van Gou da te verplaatsen, verzond de Goud sche winkeliers vereeniging een tele gram aan den Minis.ter van Oorlog, met verzoek aan dit plan geen gevolg te geven. De onttrekking van het garnizoen aan deze gemeente, zou voor de neringdoenden een ramp zijn. Wij verzoeken u vriendelijk ons verzoek krachtdadig te willen ondersteunen. Namens de Goudsch Winke- liersvereeniging, A. D. VAN VREUMINGEN, Voorz., T. CREBAS, Secr. Aan Z.Ex. den Minister van Oorlog, 's-Gravenhage. Excellentie, De Goudsche Winke- liersvereeniging met zekerheid verno men hebbende, dat bij Uwe Excel lentie het voornemen bestaat om het garnizoen van Gouda een andere standplaats aan te wijzen verzoekt U dringend aan dit plan geen gevolg te geven en\ wel te willen overwegen, dat bij veNies van het garnizoen de neringdoenden in Gouda een geduch te schade zullen lijden en daar de toestand van de winkeliers door de mindere koopkracht van de boeren en de tijdsomstandigheden, toch reeds zèèr gedrukt is, het onttrekken van het garnizoen een ramp vooonze gemeente zou worden. Namens de Goudsche Winke- liersvereeniging, A. D. VAN VREUMINGEN, Voorz., T. CREBAS, Secr. Zijn wij wel ingelicht dan ligt het in het voornemen van den Minister alleen het garnizoen te verplaatsen gedurende de mobilisatie, terwijl na afloop daarvan de kazerne weder zal worden betrokken door het bataljon van het 16e Reg. Infanterie, dat vóór de mobilisatie hier in garnizoen lag. Wij mogen hopen dat deze vereende pogingen er in zullen slagen dat de opperbevelhebber en de minister zullen besluiten het mobilisatie-garnizoen voor Gouda te behouden. Het Garnizoen gaat weg. Tijdens het afdrukken van ons blad be reikt ons de tijding dat aön Jhr. Mr. W. Th. C. van D o 0 r n bij diens be zoek heden aan den Minister van Oor log is medegedeeld dat op het besluit tot wegneming van het garnizoen uit Gouda niet kan worden teruggekomen, omdat de recruten in den kortst mogelijken tijd moeten worden geoefend en daarvoor te Gouda de gelegenheid ontbreekt. Dit besluit geldt slechts voor den tijd van de mobilisatie, al blijft de kans staan dat ook na dien het garnizoen van Gouda naar elders gaat. Mr. van Doorn heeft zich daarop ge wend tot den Minister van Binnenland- sche Zaken en hem verzocht bij zijn ambt genoot van Oorlog steun te verleenen aan de pogingen, die door- Mr. van Doorn zullen worden aangewend bij den Opper bevelhebber Om te trachten of Gouda op de een of andere wijze voor het verlies van het 'garnizoen schadeloos zou kun nen worden gesteld. De Minister van Binnenl. Zaken hoeft steun in deze toegezegd. 3de KI. Trekking van Maandag 4 Jan. No. 4203 en 18826 ieder f 1000. 16356 f 400. 3821 f 200. 4649 f 100. Prijzen van f 46. ea 78 111 80 61 96 842 60 65 92 812 88 419 70 81 647 6 91 94 618 717 67 899 »8 67 99 989 1002 1116 48 1968 69 1887 48 00 77 1406 72 1697 67 1008/ 86 60 1702 82 )8im2 81 78 1966 9002 62 96 2225 88 48 69 2400 4 24 71 74 92 2601 50«82 2006 68 60 97 6 86 94 9872 9005 88 89 77 8180 84 8886 8821 86 48 8415 80 72 8601 19 25 8872 8717 62 8884 48 69 8952 81 4045 74 91 4176 4202 8 87 4804 78 4431 4515 17 4618 49 4724 68 86 4961 5068 79 92 96 98 6100 86 42 91 5884 86 6492 96 6570 5628 6882 84 6921 66 6046 98 8116 01 0200 14 47 96 6816 68% 66 6418 49 62 6720 31 46 6906 22143 88 7012 7110 16 80 7212 86 64 68 74 7424 90 7616 50 72 7608 7700 64 7852 62 7952 68 74 8006 10 46 86 8148 73 8205 82 02 96 8872 8450 8650 68 8761 86 8838 74 84 8018 25 69 0006 80 98 9168 0213 55 0558 81 9006 48 88 02 9727 86 74 81 9882 49 88 9902 18 88 10015 69 92 10112 44 87 99 10267 10800 10 23 89 10480 10502 00 10674 10705 9 29 10827 58 10028 11004 84 Ulll 48 67 11206 7 84 78 11807 75 79 11404j 11608 88 11710 11878 11985 92 12061 19111 66 78 12218 45 12810 28 08 12644 99 12929 82 12788 88 91 96 12818 48 12990 40 48 69 18007 46 79 18128 87 92 94 18284 00 18806 9 48 021» 18421 48 90 18547 60 69 18005 77 97 1B711 82 ra 18062 71 14060 14188 59 88 14260 14854 14487 47 49 75 14612 81 14008 19 98 14781 00 70 14844 77 98 90 14944 81 16080 15128 41 67 15210 00 84 88 90 15816 41 66 16412 28 46 61 16604 11 16658 90 16744 98 16859 75 78 16000 61 10088^16108 72 08 10202 68 94 16821 16406 66 71 16500 27 82 44 16001 16705 7 10862 67 10902 24 74 96 17106 19 89 84 90 17282 17826 62 71 17421 17500 9 10 90 17660 17708 08 92 08 17906 19 17 20 87 40 78 82 18028 18105 18227 57 64 18826 75 18415 41 49 58 67 18618 20 50 70 18008 12 48 18789 58 18818 64 67 68 68 18008 19046 19114 20 19210 47 94 19887 60 69 19408 70 77 85 10610 68 19601 68 76 10784 19806 25 10012 18 62 77 88 20009 20 86 91 20148 77 97 20251 68 70 80 20814,20401 10 20621 28 60 96 20729 85 71 20881 Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 45, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren redelgke aanvoer, Iste kw. 36, 2e 31, 3e 28 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, lste kw. 357a, 2e 33, 3e 28 cept per half kilo. Schapen en lammeren redelijk aan gevoerd. Handel voor alles flink prijshoudend. van het Koninklijk Meteriologiscli Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 757.4 te Memel, laagste stand 737.9 te Vlis singen. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tijdelijk wellicht krachtige Z.O. tot Z. wind, zwaarbewolkt, met tijdelijk opklaring, waarschijnlijk eenige regen of sneeuw, zelfde temperatuur. Aan het Westelijk FronC PARIJS. Het communiqué va» gister avond 11 uur luidt In den toestand is Jgoen wijziging ge komen. Over het geheele front blijft het weer slecht. BJRLIJN, 4 Jan. Het grooté Hoofd kwartier meldt, dat afgezien van meer of minder heftige artillerie-gevechten over 't algemeen aan het front ruBt heeracht. Slechts is bij Tann in den Boven-El- zas een bijzondere activiteit getoond. Na een geweldig vuur op de hoogten ten Westen van Iennheim, slaagde de vijand er in gedurende de avonduren de stuk geschoten loopgraven te nemen en bene vens het dorp $teinbach, dat door ons hardnekkig verdedigd werd, te veroveren. De hoogte is door ons in den nacht Het bombardement van de Engelsche kust. LONDEN, 3 Januari. Te West-Hart- lepool is een jongen van veertien jaar die gevolg van het bombardement door de Duitsche schepen gewond werd, overle den. Het aantal slachtoffers in deze plaats is thans tot 107 geklommen. Spoorwegverkeer in België geregeld. BRUNSWIJK3 Januari. De „Braunschweijgieche Lajideszeitungv" meldt dat het gehoele spoorwegverkeer op 1 Januari door de Duitsche autoriteiten we der begonnen is. Daartoe waren 8000 Duitsche spoorwegbeeambten, waaronder 1100 uit Beieren, gedurende de laatste dagen naar België vertrokken. Vrees voor luchtschepen. PARIJS, 4 Januari. Uit Lyon wordt geseind dat het gemeentebestuur aldaar in overleg met do militaire autoriteiten heeft toesloten om do verlichting van de brug gen en de havenwerken van af 's avonds 9 uur te doen eindigen. De burgemeester verklaarde dat de be volking als gevolg van dezen maatregel niet ongerust behoeft te zijn. Uitlevering van gevangenen. MUNCHrN, 4 Januari. In de krin gen van het Vatlcaan hoopt men dat het voorstel van Z. H. den Paus om de voor den krijgsdienst óngeschikte krijgsgevan genen die zich in de verschillende oor logvoerende landen bevinden, uit te leve ren, spoedig dodr alle betrokken Staten zal worden aangenomen. Van verschillen de dezer Staten is reeds op het Vaticaan een gunstig antwoord ontvangen. Vliegers boven Nancy. PARIJS4 Januari. Uit Nancy wordt geroeldt dat Zaterdag drie Duit- sclp vliegers boven deze stad versche nen en op verschillende plaatsen bommen wierpen. De schade is niet groot. Kor ten tijd geleden had reeds een Zeppelin Nancy gebombardeerd. '1 In de Adriatische Zee. BERLIJN, 3 Jan. Het Fransche in de Straat van Ütranto door de „U 12" ge torpedeerde admiraalschip „Cqurbet"^ is voor Valona gezonken, evenals de Fran- sche duikboot „Bernouilly". Slechts en kele opvarenden werden gered. BERLIJN, 3 Jan. De verovering van Ardagan wordt in een particulier tele gram uit Konstantinopel aan de „Vossi sche Zeitung" bevestigd. De Turken over vielen de stad en drongen van den onbe- - vestigden kant binnen, zoi^er de vijf forten te beschieten. De Turken maakten vele kanonnen Buit, terwijl hun ook tal rijke gevangeoen in handen vielen. In het geheel bevonden zich tot nu toe 2000 Russen, waaronder 70 officieren, in Turk sche gevangenschap. ROME, 4 Jan. Gemeld wordt dat Dje- mal Pasja, commandant vaqj de Turksche troepen, die in Palestina geconcentreerd zijn, te Jeruzalem dood in zijn kamer ge vonden werd. Steun aan gemobiliseerde neringdoenden. Men meldt ons uit DenHaag De "Minister van Oorlog heeft aan do 'com pagniescommandanten aangeschreven hunne onder hebbenden, behoorende tot de kleine neringdoenden, wier zaken door de .mo bilisatie verloopen en die gevaar loopen in financieele moeilijkheden té geraken aan te zeggen, dat zij zich tot het Steun comité kunnen wenden ter plaatse waaE hun zaak wordt gedreven of rechtstreeks^ tot het Kon. Nat. Steuncomité, dat zich bereid verklaard heeft de noodige hulp te Werleenen. De oorlogsleening. Men meldt ons uit Den Haag Het Bankiershuis J. L. heeft Zaterdag reeds voor een millioen inschrijvingen voor de de oorlogsleening ontvangen. Moord te Kamerik. Men meldt ons uit Woerden Zondagavond is op de Grechtkade te Kamerik de 31-jarige J. M. door oen ge weerschot gedood en zijn lijk in het wa ter geworpen. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Nader vernemen wij De vermoorde J. M. maakte een praatje met de dienstbode H. Bit. Dit werd toen gezien door don molenaarsknecht de B., die verkeering met het meisje had. In een vlaag van jalouzie greep deze een geweer en schoot M. nagenoeg pardoes dood. De dader is topn naar zijn slacht offer gegaan en heeft den ongelukkigb die nog niet dood was, In het water ge worpen. .rlj| Van dit drama was de dienstbode ge tuige. Zij werd door den molenaarsknecht bedreigd mede doodgeschoten te worden. Zij riep om hulp en vluchtte in huis, waar zij alle deuren afsloot. Op haar hulpgeroep is de politie ge komen die den onverlaat heeft gearres teerd. Hij ontkent alHÉ. Herijk van hot slachtoffer is opgevlsoht. HAASTRECHT. GEBORENRoelof, onders J. Boele en K. van den Berg. Margaretha Maria, ouders D. Steenbergen en M. van Vliet. Alqtha, ouders K. Gra- veland en E. van der Stok. Mari- nus "Wilhelmus, ouders W. Kompier en P. van Jaarsveld. ONDERTROUWD: D. Hoogen- doorn, 34 j. en J. Graafland, 20 j., beiden te Haastrecht. GEHUWDJ. Jappes te Haastrécht en E. Booij te Benschop. OVERLEDEN: A. Kompier, 45 j., echtg. van A. Weerdesteijn. J. G. Geelhoed, 11 tv. J. Jansen, 77 j., weduwnaar van C. Oosterling. A. Spruijt, 73 j., echtg. van L. van Wijk. L. Leeuwenhoek, 36 j. A. J. Oostveen, 2 j. VLIST. GEBOREN: Alberta Clasina, ouders G. Uittenbogaart en J. Schep. Cor nelia, ouders A. Anker en N. Ver- duijn. Arie, ouders C. Schouten en A. Schep. BOSKOOP van 1631 Dec. GEBORENGrietje, ouders J. Zaal en C. J. Plomp. Jacomina Teuntje, ouders C. v. Bemmel en W. van Ogen. Naatje Catharina, ouders G. H. Spee en J. v. Zoomeren. Johanna, ouders K. Bulk en J. den Onde. Theresia Maria Cornelia, ouders C. J. Stolker en B. A. Borethövel. Nicolaas, ouders P. van der Wal en G. Roos. Johan nes Gerardus, ouders W. de Wit en G. Houdijk. Simon, ouders R. Stutvoet en M. P. Erkelens. GEHUWD: G. Stapertma te Haar lem en C. J. van der Kodde. A. Bak ker te Gouda en E. van Eeuwen. L. P. de Moor en I. de Loos. H. Verkade en F. Bronwer. OVERLEDENBastiana de Jong 62 jl geh. met J. Stoppelenburg. Leentje Lammens, 64 j. geh. met J. de Loob. Grietje den Hertog 72 j. wed. van N. Geers. Theodora 0. Stolker 23 j. Hendrikus G. Verbij 8 tv,

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2