'GAS w m* 4 VOLTA” De Oorlog. I ING nhuis GAS h' HP 53e Jaargang. STUUR. en gr I TOEZICHT. KEI III EIOX Dinsdag i 1915. XTïeu.-ws- ©xx -4^.c9-’V"ext©xxtx©"bl©Ld. voor O-c>-clcL©, ©zx Ozxxstx©3s©zx. Verscliijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. □IJ Kz. Wertoowte £ev<zns. IRI licht hebben? Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. o 12672 Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. i. imp aan den Bisdom van Vliet. er zijn de 40 doos. imissie De Duit- zaal voor Milift hij iemand leven vol ontbering (Wordt vervolgd.) QUELL NWATERj bij kwam, was daar juist een bajonet- aanval begonnen. was voor- ie 8 u. Muzikale aire Strijkorkest, jmmisaie Armeu- INGERWAARD. Een beeld der werkelijkheid stort worden. Voortaan ‘zal in nog niet niet den weg Vice-Voorz. NDORST, Pen. iet Vluchte- 1ECEMBER, in te zenden zich oude ing, B, DIA”. enz. elf GOUDSCHE COURANT en on zooveel koel- zetf in moeten" tan &Zn., Gouda. waarden voor rgd. Mochten Jen gekregen, morden bij den L D. VAN ruimen in dezen iet Brokkenhuis. cht aan een der )er Tel. n°. 178, 11 halen, wat U op zoo zoo plotseling 1 Mijn maar hoe heeft mijn als deze kunnen Te Brussel. De schouwburgen te Brussel zijn, naar Le Métropole meldt, nog steeds gesloten. 2CHT. uur Vergadering Ned. Protestante idsgebouw. ordia 7 u. Feest- kvereen. „Prima N OP REKENING! 1UGGAAF VERGOEE: A 15 CT.| over te halen toch en daarna, op zijn kleine wandeling op is dit werk door >t het grootste f JAC. KOOIJ Kr. Vieringerwaard, it met het instal- LONDEN, 4 Jan. (V. D.) Uit Noord- Frankrijk wordt geseind dat de strijd aldaar aan beide zijden zeer geringe terreinwinst brengt. Gedurende de laatste dagen werden in het gebied van Arras en la Bassee de heftig be streden stellingen dagelijks verschil lende koeren genomen en hernomen. Het voordeel der geallieerden ligt in het slechte effect op het Daitsche moreel veroorzaakt door de herhaalde aanvallen der Franschen op de posities ten Zuiden van la Bassee. Desertie komt onder de Duitschers zeer veel voor. Duitsche gevangenen verklaarden in tegenstelling met het officieele bericht dat zij gedurende het kerstfeest geen extra-rantsoen hebben gehad. De rant soenen bestaan op het oogenblik uit eeh geringe hoeveelheid brood en dunne soep van aardappelen en wor telen. In België. Men meldt ons uit Sluis schers beginnen zich steeds meer te rpe- ren aan de Belgische kust. Dezer dagen zijn in Knocke opnieuw een driehonderd tal Duitsche militairen aangekomen, tbr- Aan het Westelijk Front Het Fransche communiqué van gister- namiddag luidt Tegenover Noulettes brachten wij de Duitsche batterijen tot zwijgen. De ka- M. nonnad» was bijzonder hevig in Cham- p pagne. Wij namen verscheiden Duitsche |g steunpunten in de omgeving van Perthes- F les-Hurlus en Mesnilles-Hurles. In het Bois-le-Pretre zetten wij onzen opmarsch t-, voort. Wij maakten ons meester van de I belangrijke hoogte ten Westen van Cer- I nay in den Boven-Elzas. Van Steinbach I werd een wijk, met de kerk en het kerk- hof door ons in bezit genomen. Het kasteel van Rubens. In het Berliner Tageblatt vertelt Heinrich Binder, de oorlogscorrespon dent in het Westen: Het was bij Elewijt, een klein dorp ongeveer drie kilometer westelijk van Eppegjtem. Aan den weg ligt het kasteel Steen. Rubens heeft het voor zich en zijn Helene Fourment gekocht in 1635. Hier kwamen in schoone zomermaanden zijn machtige kleur- rij geregeld tijdig n ontvangen van ten, vermakelijk' :e dan In ome wijl de bewoners de aanzegging kregen, zich gereed te houden nog een duizend tal te herbergen. Alles wat maar bruik baar is, wordt ook daar door de Duit schers opgeëischt. De vorige week re- quireerden zij te Knocke op één dag 68.000 fleeschen wijn. Hel voedsel wordt zeer schaarsch en brandstof is er meer. Ook petroleum is nagenoeg meer te verkrijgen. Alle villa’s op zeedijk en alle huizen langs den naar het oude dorp tot aan het gemeente huis zijn ontruimd. De villa’s zijn aan de zeezijde gebarricadeerd met balken planken en alles wat daarvoor maar eenigszins bruikbaar is, flft matrassen toe. In de muren van taf van huizen schietgaten gemaakt, waarachter mitrail leuses zijn geplaatst. De buitenmuren van de aaneengebouwde villa’s op den zee dijk zijn opengebroken, zoodat een door gang is gemaakt van do eerste tot de laatste villa. Bij Duijnbergen, een klein badplaatsje tusschen Knocke en Heyst staan 11 zware kanonnen, behoorlijk verdekt Opgesteld met den mond naar zeo gericht. De vo rige week waren de Duitschers tusschen Heyst en Hdyst-Bae bezig een zware bo- tonvloer te leggen, waarschijnlijk b^temd voor een 42 c.M. mortier. De inwoners van Knocke mogen thans hun dorp niet moer verlaten en niemand mag zich in ’’de buurt van Heyst vertoo- nen. De Duitschers treden zeer streng op en de minste overtreding wordt onmid dellijk met een week gevangenisstraf be straft. De indruk, die men krijgt, wan neer men met Duitsche soldaten spreekt, is. dat allen wel naar huis verlangen maar niet voor de overwinning is be haald. Dat er onder de Duitschers groote moedeloosheid zou heerschen, zooals ve len hebben verklaard, ie beslist overdre ven. Aan de grens, waar de wachten nog voortdurend worden verscherpt, blijft het rustig. In den nacht van 81 De cember werden door, de grensposten scho ten gelost, doch dit waren saluutschoten, die de eepe post aan de andere zond. PRIJS DER ADVERTENJIÊN:’ Van 1--5 gewone regels met bewijsnummerf oftö Elke regel meer.„0.10! By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Door eenige bioscopen worden voorstel lingen gegeven, maar vijftien percent van de opbrengst moeten in de armenkas ge- ook na negenir «ur deS avonds meer vertier in de koffiehui zen zijn, want de café’s, theaters hebben de vergunning gekregen, tot uur open ^te mogen blijven. Brood en meel zijn moeilijk te krijgen. De bakkers houden hun winkels den ge- heelen dag gesloten, öm zich brood te verschaffen, moet men van zes uur ’s mor gens quene maken en dit geschiedt onder toezicht van de politie. Dikwijls ontvangt men zelfs niet de hoeveelheid brood, die men vraagt. Bovendien is er alleen rog gebrood te krijgen. Verscheiden kruide niers verkoopen geen meel meer en in de winkels, waar het nog te koop is kan men niet meer dan een kilogram te gelijk bekomen. Het meel kost 1 franc per kilo. op te staan, en het kostte den jongeling heel wat moeite haar jets te gebruiken, arm geleund, eene dek te maken. Heel de verdere reis door bleef onbeschrijfelijk goed en teeder voor haar, in alles hare wenschen radende en voor komende dat men haar door het een of andere voorzichtige woord pijn zou doen, en toen zij eindelijk aan wal stapten telegrafeerde hij aan zijne moeder, dat hij eerst eene week later te Amsterdam aan zou komen wi vergezelde hij haar naar Parijs, om haar bij te staan in de treu rige taak hare moeder op#de tijding van Renaud’s dood voor te bereiden. Mar- celle liet zich al deze vriéndelijke zor gen welgevallen met die stille voldoening welke over iemand komt, die voor het eerst in zijn leven eerie groote en teedere gehechtheid ontmoet; doch het beeld haars vaders, gelijk hij voor haar oogen diepte was verdwenen, belette haar zich rekenschap te geVen van haar ge luk. juffrouw verklaarde dat Marcello nu niet meer te beklagen was. Het jonge meisje had gewacht om hare hut te verlaten tot zij alles in de groote kajuit weder stil had hooren worden; en Ónno die haar opwachtte en haar spra keloos in de armen sloot, merkte angstig op hoezeer in de laatste vier en twintig uur veranderd was. Het viel duidelijk te zien dat zij den ganschen nacht niet had geslapenzij scheen uit een zware ziekte De Middelburgsche correspondent van het Vad. schrijft: Een onzer stadgenooten is verleden week naar België geweest en deelde ons o.a. het volgende over de opge dane ervaringen mede: Heen ging de tocht over Roosen daal. Bij aankomst te Antwerpen trof ook onzen zegsman de groote stilte die in de anders zoo levendige stad heerschte. Zooals bekend moeten de café’s te acht uur Belgische tijd ge sloten worden. Deze maatregel wordt echter niet toegepast voor het beken de hotel Weber, waar voornamelijk de Duitsche officieren vertoeven. Te half elf verliet onze stadgenoot dit café. Uit de met verschillende personen gevoerde gesprekken kreeg hij de over tuiging, dat generaal Von Bezeler na de inname van Antwerpen zelfmoord heeft gepleegd, omdat hem verweten werd, dat hij wel de vesting had in genomen, maar niet de 25000 man bezetting krijgsgevangen had gemaakt. Van Antwerpen naar Brussel ging de reis per rijtuig en behalve de reeds bekende verwoestingen troffen o.a.. de vele witte vlaggetjes, meerendeels stok ken met zakdoeken, die nog steeds uit de huizen langs den weg waren uitgestoken. Te Brussel wordt voor namelijk het wegziju van tal van ge goeden gevoeld, waardoor luxe zaken en dergelijke bijna niets te doen heb ben. De armoede is ontzettend, waarbij nog komt dat het brood, dat de bur gerij verstrekt wordt, hetgeen bijna geheel uit zemels bestaat, niet te eten is. Des avonds werd onze reiziger aan gehouden omdat zoowel zijn naam als zijn uiterlijk veel gelijkenis had met die van een gezochten Nederlander. Na onderzoek werd hij echter vrijge laten. Hem werd geadviseerd om niet over Antwerpen doch over Duitsch- land terug te gaan. Toen hij zich voor het verkrijgen van een daarvoor noo- dige pas den volgenden morgen op de commandatuur aanmeldde, werd hij weder aangehouden en het duurde tot des avonds zes uur eer hij weder vrij was, toen kreeg hij echter ook de pas. Nog trof het onzen zegsman, dat. te Brussel bijna iedere Belg de nationale kleuren draagt. Op de reis van Brussel naar Aken per militairen trein viel het op dat er geen paarden en koeien te zien waren en deze dus zeker zijn opgevorderd. Te Scheerbeek liggen vele Duitsche soldaten met tering en te Luik met typhus en geslachtsziekten in de laza- weet, het oogenolik tot eene dergelijke vraag was slecht gekozen, maar toén ik uwe dochter zoo diep ongelukkig en ver laten onder vreemden zag, 'heb ik haar gesmeekt mij als haar bruidegom te wil len beschouwen, en in alle» op mij te ekenen.” t j Ondanks heel don omvang barer droef heid, voelde Julie de Clinchomps hoe groote vreugde zich meester maakte van hare ziel. Naast hare persoonlijke smart óver het plotseling afbreken van een té ven dat haar zoo dierbaar was geweest, had zich aanstonds de bezorgdheid ge plaatst voor de toekomst harer kinderen. Marcello vooral zou haar vader zoozeer missen. Niet alleen was zij bijna onaf gebroken met hem geweest-, doch meer dan een der anderen had zij ’s kunste naars karakter overgenomen, en derhal ve ook zijn onverzadigbare dorst paar weelde, naar reizen, naar Vermaak’. Wat moest er van haar worden, indien zij veroordeeld werd, steeds aan de zijde ha rer moeder, in de. eene of andere kleine, nederige woning, een te leiden Oddo's aanzoek zou voor haar zoo veel beteekenen als do redding van haar gansche bestaan, maar daarom achtte de weduwe zich nog niet gerechtigd hem blindelings een offer te laten brepgen waarvan hij het gewicht misschien niet raadde. 19) 4 O do overledene, hij wilde hem niet .beschuldigen, zijn dood1 in de golven was zoo ontzettend geweest, doch hij had zich niet alleen schuldig gemaakt tegenover den armen jongen schilder, maar boven al jegens zijn kind, dat hij had laten op groeien met zulk een valsch begrip om trent billijkheid en eergevoel. Onno nam zich voor, op onmerkbare wijze haar in zichten te veranderen, haar Van lieverle de tot die hooge beginselen van deugd op te voeren, welke zijne moeder steeds gehuldigd had; eerst dan zou zij zelve ^volkomen, gelukkig kunnen wezen; dertusechen zou hij haar van liefde omringen, dat al wat naar held en spotternij zweemde, van haar tot zachtere gevoelens zou versmelten. Hij zelf had haar nooit zoozeer mind als nu zij door het ongeluk be- ver volgd werd, npoit zoozeer gevoeld dat zij bij elkander behoordenofschoon de storm en al de daarop gevolgde aandoeningen bok hem dnodelijk afgemat hadden, achtte hij zich gelukkig daar de wacht te blij ven houden vóór haar deiïr, gelukkig dat hij haar den volgenden morgen weer zou droomen tot rijpheid. Nu ligt het slot verlaten en verwoest. In het park liggen een paar Duit sche graven, te middag van de oud- Vlaamsche, witte wintWrust van het landschap. Over heggeri en velden ziet men de puinhoopen vah Elewijt. Het zijn hier heete dagen geweest. De slag woedde en de Duitschers kwamen slechts langzaajp voorwaarts. Het ging niet zoo snel als anders en men begreep niets van het toeval, dat de beweging tegen hield; De vijand schoot beter dan anders. Het moest een toe val zijn, want wijd en zijd kon men geen enkele reden er voor ontdekken. Het toeval gaf een opheldering van het raadsel. Een Daitsch officier keek naar den kerktoren van Elewijt. Hij wilde eens zien, hoe laat de torenklok was blijven stil staan. Hy geloofde zijn oogen niet. Speel den zijn geschokte zenuwen hem par ten of zijn overmoede en overprikkelde zintuigen? Neen, de wyzers van de klok bewogen zich langzaam heen en weer. Zij waren wit geverfd, zoodat zij heel scherp tegen de zwarte cijfer plaat afstaken. Als door de hand van een geest geleid, wezen ze nauwkeurig aan, ^vaar de schoten vielen, onafge broken op de Duitsche linie neerha gelend. De klok, die anders met ma chinale eentonigheid het dorp den tijd van arbeid en vespMgawezen had» leidde nu het vuur van den slag, dat vernietigend in het eigen land insloeg. Toen men naar de kerk stormde, kwam een magere, zwijgende man uit den toren, de pastoor van Elewijt. Toevallig was hij op den toren ge klommen, toevallig waren do wijzers wit geverfd, toevallig had hij de wij zers bewogen om te zien of de klok nog hersteld kon worden, zoo zei hij. Het toeval wilde ook, dat een Bel gische granaat midden in het onder- vragingstooneel viel. De pastoor van Elewijt en twee soldaten, die naast hem stonden, werden gedood. De granaat was verdwaald, omdat de wijzers van de klokken niet meer den weg wezen. Toen de avond kwam, waren de batterijen van den vijand genomen. zien, en haar nogmaals zou hooren ver zekeren dat hij haar eenige was. Tegen den ochtendstond was de wind geheel gaan liggen; Holdius begaf zich naar zijne hut om zich te verkleeden, en verscheen daarna aan de ontbijttafel. Het gesprek der passagiers liep uit sluitend over al de doorgestane angsten en den vreeselijken dood des kunstschil ders, die zulke aangename herinneringen onder zijne reisgenooten achterliet. „Gij weet dat wij oude vrienden wa ren”, Zeide Holdius luid tot den kapitein. ,,Ik wist dat zoo goed, dat ik u daar om gisteren ook aanstonds bericht van het ongeluk liet geven,” antwoordde de gezagvoerder. ,,Ik meende dat gij daar door, beter dan iemand anders, in staat zou zijn het arme meisje eenige troost woorden toe te voegen.” „Over een dergelijk en slag laat men zich moeielijk troosten; maar opdat juf frouw Renaud zich, op hare verdere reis, niet geheel en al zonder steun zou ge voelen, heb ik aanstonds gevolg gege ven aan een reeds door mij opgevat voorne men en haar ten huwelijk gevraagd.” De kapitein rees van tafel op en schudde hem vol hartelijkheid de hand. „Op mijn woord,"'Zeide hij, „hoe blij ik ben over dat goede nieuws, ik had gewild dat wij het onder gelukkiger om standigheden hadden vernomen, dan zoudt gij gezien hebben of wij hier aan boord onze vrienden weten te vieren.” Ook de medepassagiers haastten hem geluk te wenschen, en eene I Van Duitsche zijde wordt gemeld I Volgens Parijsche bladen hebben puitschers de herstelling der sluizen van k feebrugge, die door de Engelschen ver- Ihield waren, voltooid, zoodat de Duitsche Onderzeeërs met het grootste gemak kun- I nen in- en uitvaren. a Tusschen de kust en Yperen zijn de r gevechten na een pauze weder met de L grootste hevigheid begonnen. De Duit- schers geven zich de grootste moeite om I de stellingen ten Noorden van Nieuw- póórt en Dixmuiden te versterken en de offensief-beweging der Bondgcnooten te- r - gen te houden. In het bijzonder is het gevecht bij L Lombartzijde buitengewoon hevig. Hier R trachten de Bondgenooten door dé Duit- sche ftnie te breken, tot nu toe echter L zonder gevolg. Lombartzijde en Weeten- L ..de zijn een groote puinhoop ‘en door de ?l)evolking verlaten. Volgens de Corriere della Sera zijn de Duitsche vliegeniers niet slechts boven F Duinkerken geweest, waar zij belangrijke k schade aanrichtten, maar ook boven Veur- F:’ ne, Koudekerke en Rosendaal. Koudeker- ke en Veurne hadden bijzonder onder het f bombardement te lijden. De gevechten in den Boven-Flzas. Uit Bazel wordt nader gemeld over de 11 gevechten bij Sennheim (Cernay), dat de strijd daar geweldig is geweest. Een automobilist, die door een wonder er levend' afkwam, reed op den hoofd weg van Steinbach naar Bazel en hoorde van gevluchte inwoners van Sennheim dat gedurende drie dagen reeds de ber gen daverden van het geschut. De berg ketenen zijn hier en daar opgestopt met de cadavers van vée of met brokken muur van verwoeste huisjes der bergbe woners. De Duitschers hadden bij Sennheim een uitgebreid net van loopgraven, zelfs eeni- ge lange gangen uitgehouwen in het ge steente. Toen de automobilist beneden in het dal het gevechtsterrein in de bergen voor- Ingevolge haar verlangen, was Cnno de weduwe alleen naar binn >n gevolg! terwijl de jonge reizigster zich, na haar vluchtig omhelsd te hebben, naar hare eigene kamer spoedde, en heel omzichtig ha 1 hij haar de waarheid medegedeeld. Julie de Clinchamps ontving dit ont zettend bericht op dezelfde voorbeeldige wijze, waarop zij al de groote rampen haars levens gedragen had maar de twee groote tranen die langs haar ingezonken kaken daalden, zeiden moer dan het groot ste rouwoiisbaar. „Hij was de eenige liefde die ik ooit gekend heb,” sprak' zij roet sidderende lippen. „En dan te weten dat hij dood is, en gestorven op zoo vreeeelijke wijze... en zoo plotseling I Mijn arme Georges 1... maar hoe heeft mijn kind eene beproeving als deze kunnen door staan „Zij h®eft zich heldhaftig gehouden mevrouw, want haar toestand tusschen ai die vreemden, en op diezelfde zee die haar een dierbaren vdder ontroofd had wreeder dan iemand zich kan stellen.” „Ik dank den hemel dat zij u aldaar heeft mogen ontmoeten. Mijn ëchtgenoot heeft mij dikwijls vol vriendschap over u gesproken, en ik ben diep getroffen over uwe goedheid tot hier te zijn mede- gereisd, om mij op mijn verlies voor te bereiden. „Gij moogt mij daarvoor niet bedan ken, mevrotfw, want gij zult spoedig in- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco pei- post.1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post.1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Bijzondere vergunning out ie trammen. Te Turnhout hebben de Duitsche auto riteiten weer een nieuwigheid uitgevon den om geld te maken. Er rijdt daar zooals men weet, een stoomtram. In nor male tijden vervoerd die tram op de ge wone wijze allo passagiers die er mee tijden willen. Thans echter is dat an ders. Men moet eerst zich een speciale vergunning verschaffen en daarvoor be talen en dan pas mag men tegen het ge wone tarief met de tram mede rijden. Behalve gebrek aan geld is er ook gebrek aan brandhout. Daarvoor kap pen die soldaten de boomen om. Dat ziet men zeer duidelijk bij Hechtel en Hout- hoelen. Daar wordt in de groote bos- schen danig huisgehouden. Vooral met Kerstmis is dat het geval geweest.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 1