GOBCOmEimAATMIJ. (1 THESEUS. tai J. T. SwrfeHitarg. DIM! ffl M De O< Voarloopig Bericht. UMD -1 «iir Muziekvereniging „PRIMA VOLTA” te HAASTRECHT. nette Dienstbode. I b FEESTUITVOERING XTie-o. W 1261 Telefoon Ii Onzuiverheid ï'Ht 1L Advertentiën. Sociëteit „DE RÉÜNIE” Oosthaven - Oouda. Werwoestt Boek- en Kantoorboekhandel G. J. VAN BURK, die de zaak op denzelfden voet zal voortzetten onder de J. T. SWARTSENBÜRG heb overgenomen en op denzelfden voet zal blijven voortzetten onder de taa J. T. Miilq. J. T. Hwartsenburg. Alida Wilhelmina, H. KAVENSWAAYmEN GORISCHEM. G. J. v. Burk. oorlogsvahia. Rusland' en Duitschland. POLITIE kan 40 be- K treft, bleef in Oost-] uit de Tanin" Wolff Frankrijk over Electr. Dr. A. Brinkman &Zn., Gouda* ver- den Ernst Aan geabonneerde» wordt herinnerd, dat de betaaldagen voor het 4e kwartaal, zijn van 1 tot en met 8 JANUARI. DE DIRECTEUR. Een beeld der P Per kwartaal Idem franco p Met Geïllustrei Idem franco p Abonnementei Markt 31, bij zelf zijn scha ving. Tweede en laatste opvoering van de toestand onvei vallen Oostelijk vi Koslow en Biskupi, vorderingen. Ook U en Uffholz werd in „/geslagen. Wat het Oostel'ijL Bij dezen heb ik de eer U te be richten dat ik mijn met 1 JANUARI 1915 heb overgedaan aan den Heer 'i\,r Aan het Wei Het officieel© Fram gistemamiddag luidt Ondanks den slech terrein maakt onze ii in de duinen tegeno de omgeving van Sa! ris) heeft zij op m 200, 800 en 500 mel de huizen en loopgr zij onze mortieren e loopgraafwerk van d let in de omgeving Lorette. In de nabi naar Rijssel hadden van onze loopgraven echter onmiddellijk 1 zetten verder het ge twee kilometer van ten van Col Bonhoi ifï verschansten. De vo I behaald op den weg K Cemay, hebben wij 20) „Mijnheer", zeide i „Jk ben u onuitepri de edelmoedigheid' w den dag hebt gelegd' dere omstandigheden ik mij gelukkig zou zeon. te verkrijgen; niet dat gij u* reeds bonden zoudt meenei hebt aangehoord. De genoot is tevens de vooruitzichten voor sternaars zijn meestal zij denken niet aan en ofschoon de schil groote sommen opbr nog verteerd dan c droegen. Te vergeefs tracht ring aan te brengen kende op een lang hooger prijzen voor wij thans overhoudei |g paneelen die nog in en de doeken die h toonstellingen prijken kaart met u spelen daarvan zal grooten de voorraden zekerheid een dat zou ons be- in Bolinow rukten on ten Oosten ^an de' en de hoogte'h ten Verder Zuidelhk t mede op den recht zijn geen verander der wegen en pet verhinderden onze Voorafgegaan door een muzikaal gedeelte met welwillende medewer king van enkele bekende solisten. ROME, een leven Maar dit iet of wat 1 I. Met wederkeerigen heilwensch be tuigen de Heer en Mevrouw IJSSEL DE SCHEPPER—de Ridder hunnen oprechten dank voor de blijken van belangstelling op 1 Januari onder vonden. Opgéricht 9 September 1889. Beschermvrouwe: Mevr, de Wed. J. J. Le Fèvre de Montigny-Bisdom van Vliet Directeur: de heer Joh. G. Arentz. de Grauw, Vlamingstraat 10; gouden das speld en rozenkrans bij Boekamp, Boe- kenbargstraat 43; postduif bij Provo, Veerstraat 1; witte halsdoek bijW. Bchee- rens, Veerstraat 2; drie stukken zink bij C. de Koater, Bockerbergstraat 16; een stuk lood bij J. Verweij, Houtmansplant- soen 2; twee groote stukken zink bij J. F. L. Negrijn, Graaf Florisweg 17; een zinken goot bij A. Jansen, Boelekade90; houten tabakspijp bij P. L. v. d. Berg, Houtmansplantsoen 2; bril bij J. Kruijs, Raam 366. Gouda, 4 Januari 1915. De Commissaris van Politie, BERTHEUX. ter gelegenheid van het 25-Jarig bestaan der Vereeniging, op DONDERDAG 7 JANUARI 1915, 's avonds 7 uur, in het gebouw „CONCORDIA”. Entrée voor niet-leden f0.50 en f0.25. Kunstlievende leden hebben recht op twee plaatsen. Meerdere huisgenooten f0.25. Mevrouw VAN REEDT DORTLAND Krugerlaan 5 VRAAGT tegen 15 Jan. of 1 Febr. een De toestand in Iemand, volkomi onttrok van Miihli het Persbureau Va mede over de thai plaatsjes Sennhein Sennheim (Fr. Ce Rijndal, zeer dicht ingen van de berg Elzas. Vlak bij dw Met wederkeerigen heilwensch mijn vriendelpken dank aan allen, die mij bij de intrede van het nieuwe jaar blijk hebben gegeven van hnnne be langstelling. Mevr. Wed. H. J. NEDERHORST- ZWART. Met wederkeerigen heilwensch, be tuigt ondergeteekende zijn vriendelijken dank aan allen, die hem op 1 dezer van hunne belangstelling deden blijken. 0. J. M. KROON. Gouda, 5/1 1915. TWEEDE AANKONDIGING. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam den 21 Sep tember 1914 bij verstek gewezen in de zaak tusschen JACOBA JOHANNA VAN RIJ4 wonende te Rotterdam eta haar echtgenoot HENDRIK LEMS, mede wonende te Rotterdam, is het tusschen partjjen bestaande huwelijk verklaard door echtscheiding ontbon den met al de gevolgen bij de wet bepaald. De procureur van de verzoekster Mr. W. J. L. VAN ES, Kosteloos. Gouda, In aaöaluiting op bovenstaandemede- deeling heb ik de eer U te berichten, dat ik met 1 JANUARI 1915 de Boek- en Kantoorboekhandel, tot dusverre gedreven door den Heer Beleefd verzoek ik U, mij hetzelfde vertrouwen te schenken als mijn voor ganger van U genootvan mijn kant van het bloed veroorzaakt de meeste ziekten. De Laxeerpillen van Apotheker BOOM zuiveren het bloed, verdrijven overtollige gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doosje 25 en 50 cent. Alleen echt zoo elk doosje voorzien is van de handteekening firma M. A. BOOM. 15 Verkrijgbaar te Gouda bij ANTON COOPS, Fa. WOLFF A Co., te Rot terdam bij E. VAN SANTEN KOLFF, Korte Hoofdsteeg 3. Alle loopende zaken tot ultimo December 1914 worden door mij per soonlijk afgewikkeld aan mijn adres Kleiweg 39. Het is mij een aange name taak mijne cliëntèle hartelijk dank te zeggen, voor het vertrouwen dat ik gedurende 22 jaren zoo ruim schoots mocht genieten en hoop dat mijn opvolger datzelfde vertrouwen zal mogen ondervinden. u Hoogachtend, Te ’s-Gravenhage over leed na een smartelijk lijden, in den ouderdom van 45 jaar, onze innig geliefde dochter en zuster echtgenoote van den Heer Johan nes van Oudenallen. Uit aller naam, Wed. J. D. EMEIS—Hornes. Gouda, 4 Januari 1915. Officieel wordt n sche hoofdkwartier Op het Westel lieten onze troep tweehonderd metei springen, en maal krijgsgevangenen. 1 len van den vijand In Argonne w Fransche aan vallen e val der Franschen en af( ken. Later steeg de rivier zoo snel,'dat aanstalten werden gemaakt, óm de Duit- schers naar Shrewsbury Goal over te brengen, om hen daar tijdelijk te huis vesten. TWEEDE AANKONDIGING. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam den 28 Sep tember 1914 op tegenspraak gewezen in de zaak tusschen MAATJE KIK, wonende te Rotterdam en haar echt genoot JAN MURRE, mede wonende te 'Rotterdam, is ten verzoeke van eerstgenoemde uitgesproken de schei ding van tafel en bed tusschen par tijen. Dé Procureur van de eischeres Mr. W. J. L. VAN ES. Kosteloos. Gouda. met 1 als liet algeiheeh belang op den grond moet staan. Men wordt venoeht op ’t MERK te lellen UIT HET Ma&AZUN VAN Deze THEEËN worden afgeleverd in verzegelde pakjes van vijf, twee en h eew half en een Ned. ene met vermelding van Nom- mer en Prijs, voorzien van nevenstaand Merk, vol- gens de Wet gedeponeerd. I Zich tot de uitvoering van geeerde orders aan bevelend, J. C. BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz- GOUDA. 5 Jan. Ontspanningszaal voor Mili tairen 510 u. 9 Jan. Soc. de Réunie 8 u. Muzikale Soiree. G. Militaire Strijkorkest. 11 Jan. Onderstandscommissie Armen zorg 2 u. HAASTRECHT. Maandag 4 Jan. 71/» uur Vergadering afd. Haastrecht Ned. Protestante Bond in het Bondsgebouw. 7 Jan. Gebouw Concordia 7 u. Feest- uitvoering Muziekvereen. „Prima Volta.” De kosten van den oorlog. De Duitsche economist Julius heeft een brochure uitgegeven, waarin hij een vergelijkende studio maakt omtrent de koeten van den oorlog voor de lan den, die er aan deelnemen. Volgens hem kost de oorlog 25 milli- oen gulden per deg aan Duitschland, 12% millioen aan Oostenrijk-Hongarije en 56% inillioen aan de bondgenooten; dus een totaal van 93% millioen gulden per dag voor de oorlogvoerende staten. Indien deze berekening juist is, zou de oorlog, die reeds een 156 dagen duurt, van den 2en Augustus tot nu 14 milliard 625 inillioen hebben gekost. Daarvan zou Duitschland hebben besteed 3 milliard 900 inillioen gulden, Oostenrijk 1 milliard 950 millioen en de bondgenooten 8 milliard 775 millioen gulden. bonden naties tot het laatste oogenblik geweest en zijn van plan zulks te blij ven, maar zij willen den vrede in de waardigheid voor alle volken. Vrede te sluiten voor Duitschland zich overwonnen verklaart, voordat de Bondgenooten in staat zijn, het voor waarden op te leg gen, welke beletten in de toekomst dergèlljk conflict te verwekken, van onzen kant een misdaad tegen en een misdaad tegen de Daarover is ieder het Frankrijk eens. Vredespogingen. t Zoo de Temps namens Frankrijk spreekt, is het tijdstip voor de bemidde ling der neutralen nog niet aangebroken. Naar aanleiding van de pogingen, wel ke de staatsminister van Luxemburg Jyschen te Bern en in Den Haag zou gedaan hebben, merkt de Temps, na ge constateerd te hebben, dat hieruit zwak- heidgevoel bij Duitschland en Oostenrijk blijkt, o.m. op Dit is voldoende opdat de Bondgenoo ten elk aanbod van goedte diensten afwij zen en opdat zij de worsteling met de grootste energie voortzetten. De stappen, welke op het oogenblik onzijdige mogend'- heden zouden kunnen doen, zouden niet meer geluk hebben, dan de schroomval lige toenaderingen van zekere Duitsche sooialisten-organen, die de sluiting van een „eervollen" vrede met Frankrijk be doelen. Geen der verbonden naties, Frank rijk het minst yan allen, zal de dupe van dergelijke pogingen zijn en het is noodig, dat men zich vertrouwd maakt met het denkbeeld, dat het herstel van den vrede pas mogelijk zal zijn na de beslissing op het slagveld. Vrienden van den vrede zijn de geef; ik U de verzekering dat het steeds mijn ernstig streven zal zijn voor een vlugge en netto bediening zorg te dragen. Mij beleefd aanbevelend teeken ik mij met de meeste Hoogachting, UEd. dw. Dienaar, Uit dien Alinanach de Gotha. Uit den Gotha-almanak blijkt, dat geen enkele monarch meer een eerepost kleedt hij die land- 9! zeemacht van een zijner tegenstanders. Keizer Wilhelm is niet meer chef van drie Russische regi menten en een Engelsch regiment, niet meer Britsch veldmaarschalk en eere-ad- mlraai van de vloot en zijn gemalin, kei zerin Augusta Victoria, niet meer chef vart de Russische Grodno-huzaren. De Pruisische prinseh behooren eveneens niet meer tot het Russische leger, met uitzon dering van Prins Heinrich, den broeder van den Keizer, die nog als Britsch eere- admiraal genoemd wordt. Bij den Duitschen kroonprins zijn de Russische Andreas-orde en de Engélsche' orde van den Kouseband geschrapt, bij prins Adalbert, die den Kouseband niet bezat, de Andreas-orde. De Keizer echter en de andere prinsen hebben deze orde en voor zoover zij die bezitten^ volgens den hofkalender, niet afgelegd. Het zelfde valt op te merken bij de andere vorsten huizen. De eereposten bij de vijandelijke legers zijn overal verdwenen, de vijande lijke orden heeft men behouden. De Russische Tsaritza Alexandra Feo- dorowna wordt ook thans nog als chef van het naar haar genoemde Pruisische tweede regiment garcte-dragonders opge geven, zij heeft dus blijkbaar nog geen afstand gedaan van deze waardigheid. Verder blijkt uit den almanak, dat tot nu toe zeven Duitsche prinsen hun leven gelaten hebben in den oorlog, nl. de prinsen Frederik en Ernst vah Saksen-Meiningen, Max van Hessen, Ru dolf en Ernst von Lippe, Wolrath van Waldeck Pyrmont en Hendrik XLVI van Reuss jl. Ook twee leden van de Russi sche keizerlijke familie zijn gesneuveld, naar het heet, maar de hofalmanak meldt slechts den dood van een van hen, prins Oleg. In het tijdschrift Das grossere Deutsch land schrijft Dr. Paul Rohrbach onder den titel Rusland und wir o.a. Rusland moet onder de knie gebracht worden, opdat het zich in de toekomst niet meer tot een overweldigend gevaar voor ons ontwikkelen kan. Wij moeten niet vergeten, Rusland heeft ongeveer 170 millioen inwoners en zijn land draagt bij de zelfde oppervlakte een vierde tot een derde van onze Duitsehe bouwvotdten. Volgens de natuurlijke vruchtbaarheid kon het echter evenveel en meer opbren gen. En het tijdstip ztA komen, dat de landbouw in Rusland zoo ver zijn zal, dat de opbrengst ongeveer dezelfde is. Wat dan Dan zal Rusland zonder moeite 300 millioen beter voeden dan thans 170. En dan zal het oogenblik ge komen zijn, waarop wij de overmacht niet meer zullen kunnen onachadelijk maken door ons grooter prestatievermogen. Des» ontwikkeling van Rusland wel vertraagd, maar niet op den duur tegen gehouden worden. Ondanks alle denkbare politieke en oeconomiaclie crisis zal zij haar gang gaan. En dit betee- kent niet anders dan dat Rusland in der tig of veertig of vijftig jaren, in elk geval binnen een tijd', waarmee wij thans politiek moeten rekening houden, een zoo sterke bevolking krijgen zal, dat het de sterkste mogendheid van Europa wordt. De bevolking neemt thans jaarlijk» met anderhalf inillioen menschen toe. In vijf tien jaren zal dit tot twee en in 25 ja- reii tot ten minste drie millioen jaarlijks gestegen zijn. Er behoeft dus ternau wernood een halve eeuw te vergaan tot we met drie honderd millioen Russen moeten rekenen. De voeding van deze ontzaglijke menigte zal Rusland dwingen al het mogelijke uit zijn bodem te ha len. Daarmede is het noodzakelijke doel van dezen oorlog en zoo niet van dezen dan van den volgenden aange wezen. Het Russische gevaar kan op den duur slechts door een middel bezwo ren worden en dat heet: ontleding van den RuBfrtschon kolos in zijn natuurlijke, historische en ethnografische bestanddee- len. Die doelen zijn: Finland, de Oost- zee-provincies, Litthauen, Polen, Bessar- ble, de Oekraïne, Kaukasus en Turkestan. Wat overblijtt, groot Rusland of Mos- kovie en Siberië, waarvan het westelijk deel slechts een verlenging van groot Rusland is, behoort uiterlijk en innerlijk bij elkaar en heeft een uitgang naar de zee door de Finache golf en door do noordelijke Dwina. Al de genoemde gebieden zijn zoowel onderling als ook van groot Rusland scheidbaar zonder dat op de plaats van de doorsnede levensgevaarlijke nationale bloedingen ontstaan en men zal ze groo- tcndeels ook met een zelfstandig als staat kunnen vervullen, nog daar gelaten kon men gewaagde, maar volkomen duidelijke beeld gebruiken, dat Rusland! uil elkaar geno men kan worden als een sinaasappel waarbij als men slechts voorzichtig te werk gaat uit geen scheur en geen wond een druppel sap behoeft te vloeien, ter wijl Duitschland en Frankrijk staten zijn, die als men ze zou willen verbrokkelen, zouden lijken op een doorgesneden vrucht, waarbij uit do wondvlakten levenssap loopt. De oorlogsgraan-maatschappij. Om de korenmarkt niet aan zich .zelf over te laten, maar thans reeds maatre gelen te kunnen nemen om behoorlijk te verdoelen, en zekerheid te hebben, dat in de behoefte voorzien kan worden in de kritieke maanden voor bet binnen brengen van den nieuwen oogst, heeft, meldt de Vorwürts, de Pruisische regeering onder medewerking van Duit sche steden met meer dan honderd dui zend inwoners en een gedeelte van de groote industrie een naamlooze vennoot schap met een aanzienlijk kapitaal opge richt. Deze maatschappij, die het recht van onteigening zal krijgen heeft tot taak groote menigte broodkoren op te koo- pen, in magazijn te houden en vooral er voor te zorgen, dat er in de laatste “maanden van het oogstjaar geen gebrek komt. De maatschappij werkt in het al gemeen belang. Haar dividend mag niet meer bedragen dan vijf procent van het gestorte kapitaal. Al wat er meer ver diend wordt, zal aan 't Rijk overgedra- gen worden voor weldadige doeleinden in hel bijzonder ten gunste van de ver zorging van achtergeblevenen. De raad van beheer wordt gevormd door verte genwoordigers van den staat en de ste den, door leden uit den grooten handel en nijverheid. De maatschappij is zich de moeilijkheid van haar taak ten volle be wust en ook de onmogelijkheid om bij haar snelle organisatie zonder eenige voor beelden op een -tot nu toe onbetreden ge bied iedere fout te vermijden. Zij zal ook niet altijd kunnen verhinderen, dat zij particuliere belangen in botsing komt, u-ij_a voor- Het Turksche leger. 4 Januari. De der voornaamste bladen te Konstan- tinopel, bevat verschillende belangrijke uit latingen van Maarschalk Von der Goltz ten aaneen van de positie van het Turk sche leger, welke in de leidende, politie ke kringen alhier, zoo niet eenige on rust toch bevreemding hebben gewekt. V. d. Goltz verklaarde o.a. dat het Turk sche leger sedert zijn laatste bezoek aan Konstantinopel groote vorderingen heeft gemaakt. Hij hoopte dat dc Turksch- Duitsche wapenbroederachap in hooge mate ertoe zal bijdragen om het Turk sche leger weer ouden roem en zijn oude kracht te doen verkrijgen. Het grootste genoegen doet het den Duitschers in de gelegenheid te zijn den Turken vriendendiensten te kunnen bewijzen. De nauwe militaire banden, al dus zeide v. d. Goltz nog, die er tus schen de Europeesche Centrale mogendhe den en Turkije bestaan vormen een be langrijk pand voor dep vrede. Kamp in gevaar. Uit Engeland' komen berichten hoogen waterstand. De Theems is overal buiten de oevers getreden. Bij Shrewsbury is de Severn aanzien lijk gestegen, zoodat alle laag gelegen wijken van de stad spoedig onder wa ter stonden. Gelukkig werden de bewo ners nog bijtijds door de politie gewaar schuwd. Het Duitsche concentratiekamp verkeez- de in gevaar van overstroomd te wor den, en maatregelen werden getroffen, om 500 krijgsgevangenen naar Warrington te vervoeren, indien dit noodig mocht blij- GEVONDEN VOORWERPEN te GOUDA. Op eiken werkdag, des voormid dag, tusschen 10 en 12 uur zijn aan het bureau van politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen: ken koperen vingerring, twee sleutels, een notitieboekje, een ceintuur, vier huissleutels, een zilveren armband. Voorts zijn te bevragen Een petroleumlantaarn bij J. A. Lokum Boelekado 150 parapluie met 1 paar hand schoenen, Postkantoor, alhier. bruin le deren kinderportemonnaie bij J. H. Krom, Wijdstraat 27 bril bij P. Abbema, Ach ter de Vischmarkt 3 kinderwagenkleedje bij A. Boer, Achter de Vischmarkt 56; zwarte kinderhandschoen bij J. H. Don- nai, Gouwe 211 rozenkrans bij J. Noor- lander, Raam 195 broche met portret bij H. J. Hornis, 8e Kade 7 rozenkrans bij M. Boegheim, Groenendaal 14 por- temonnaie met inhoud bij 8. de Jong, Kattensingel 12; portemonnaie met in houd bij v. Mensch, Krugerlaan 59; zil veren broche met initialen bij Bakker Groenendaal 22; portemonnaie met in houd, v. d. Pool, Boschweg 19; porfe- monnaie bij A. Schotberg, Groenendaal 9; portemonnaie met inboud bij J. de Pa ter, Pappenersteeg 9; damesbont bij P. Hartjesveld, R. v. C.weg 184; horloge ketting bij G. Kramp, IJssellaan 107 fietspomp bij E. A. Polet, J. v. d. Heij- denstraat 14; straatbezem bij C. Ruiten beek, Kamemelksloot 29; zilverbon bijW. v. Dijkhuizen, Gr. v. Bloistraat 11; kin- dertrui bij J. v. Meteren, R. van Catz- weg 154; heeronhandschoen bij Planken, Boelekade 109; dameshorloge in armband bij Zeverboom, 3e Kade 35; leesboek bij de Jong, Wilhelminastraat 43; portemon- naie met inhoud bij S. Mikkers, Robaar- stceg 31linnen beurs met inhoud bij K. L. Keij, Doelenstraat 20; bril bij Slaman, Nieuwe Haven 131; rozenkrans bij T. Co- zak, Varkenmarkt 13; zak met inhoud bij v. Bokkum, Groenendaaltwee geld stukken bij v. Mensch, Spieringstraat 143; halsbandje bij J. G. v. Hofwegen, Blee- kersingel 3; blouse bij C. Cramer, Vrou- wensteeg 5;' werkschort bij A. Schotbrug, Groenendaal 9; griffelkoker bij J. de Jong, Nieuwe Haven 169; zilveren da meshorloge bij H. Both, Karnemelksloot 114; gouden ring met initialen bij L. van Eijk, Nieuwe Haven 85zwart hondje bij N. van Eijk, Broekwegrozenkrans bij J. Massaar, Gr. v. Bloisstraat 25 R. C. Gebedenboekje bij J. v. d. Kemp, Moordrechtsche Verlaat 14; potlood bij G. Qpsterom, Graaf Florisweg 30; broche bij Brouwer, Gouwe 66; vrouwenmuts bij A. de Jong, Heerenstraat 6; donkerbruin beursje met inh. bij M. Jansen, Rozen- daal 16a; pakje met boorden bij M. Brunt, Cornelia Ketelstraat 88; zweep bij v. Bekkum, Boschweg 11; Engelsche sleu tel bij Burger, Molenwerf 6; rozenkrans bij Beerthuizen, Raam 19; handschoen bij C. Runge, Gouwe 192; gouden oorknopje bij J. de Rotte, Snoystraat 105 bruine portemonnaie met inhoud bij J. Roodbol, Bleekersingel 38; hondenhalsband bij G.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 3