rnimers 'UZ v lajerui ai EUS I VOLTA” E Jr., 35-87. hl De Oorlog. 12674. Donderdag 7 Januari 1915. 53e Jaargang. ING 'OON, exi. -^d.’V’fertexi.ti.e'TolsLcL -rroox G-o-ixcLeu en. Onn-stxe3sexx. ■RING 11 iwerk. Feestdagen. Verschijnt dagelijks behalve Zon en Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon luiere. 82. i 6 - FA/ iilhi)\ I I Verwoeste JSevens. Telefoon latere. 82. Ir i T si. RÉUNIE” Gouda. ret. iret. Molendijk. Bisdom van Vliet. 40 meer dan 200 man en i V oude vrouw, wier sprekend gelaat niet- dat gij mi) ian Zn., Gouda. (Wordt vervolgd.) zult leen Duitsche Courte- regiment Gari- ver- liep E«n beeld der werkelijkheid dit- ik en De broe- l' in u somber Denk hier twee doet >n9> 5, DIA”. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. den maanden aange- dichte rook- uur tij- behalvo de overwln- De Russen verloren Te Calais kwamen 400 Belgische vrij willigers aan. De maatregelen door de Fransche autoriteiten genomen tegen spion- nage, zijn vooral wat het verkeer met de kanaalböoten betreft, zeer streng. •aat 27. I II 40 7-W karpathen. Adejt, de oorlogscorrespondent van het Berliner - Tageblatt bij het Oostenrijksche leger, seint dd. 3 Januari De strijd in West-Galiciö is nu in een stadium gekomen, dat men de bedoeling der Russen met hun zoo krachtig' her vat offensief kan doorzien. Nadat tegelij kertijd met de voor hen zoo ongunstige Clemenceau over Japanners Engelschen.' De oude vechtersbaas George Clemen ceau heeft kans gezien Fransche en En gelsche censuur te verschalken en onder de edelste, vaderlandlievende bezorgdheid, krasse dingen aan Engeland te zeggen. Toen lord Kitchener, schrijft hij wo,or- dolijk, de sindsdien telkens herhaalde ver zekering uitsprak dat de oorlog in zes maanden uit kon zijn, maar ook 3 jaar zou kunnen duren, toen heeft hij zeker Uit Parijs wordt geseind Bij het doen springen van loopgraven in het ravijn van Chaussee, viel het Italiaansche onder bevel van luitenant-kolonel baldi den vijand verwoed aan en maakte 120 krijgsgevangenen, waaronder 12 on derofficieren, terwijl een mitrailleur een munitiewagen veroverd werden, adjunct-chef Constantin Garibaldi, 1 der van den luitenant-kolonel, werd den loop van den aanval gedood. Gül IISIIIE COURANT PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. 4 f 1.— verkrijg- zan de Goudsche en des avonds nu gekam- maar uit de meer ware moeder, die er i de dochter vrouw Aan het Westelijk Front. In het Fransche communiqué van gis teren wordt gezegd: De vijand' is, zonder s goed gevolg, tot twee aanvallen in de on> geving der duinen Zuidwestelijk van St. Georges (St. Joris) overgegaan. In de Aisne-vallei, in de omstreken van Reims hebben onze batterijenvan den vij and een honderdtal meters terrein Noord westelijk van Reims gewonnen. In Ar gonne hebben wij 300 meter loopgraaf in het bosch van La Grurie heroverd. In het ravijn van Courte-Chausse hebben wij 800 meter Duitsche loopgraaf door mijnen in de lucht doen springen; wij hebbende I helft hiervan bezet. Van Argonnen rot de Vogezen houdt het mistig en modde- is, rig weder aan. In het bosch van Le ||k Pretre bij Pont-a-Mousson zijn wij voort- gegaan terrein te winnen. In de omstre- rken van Thann hebben wij, ondanks een H hevig kanonvuur onze veroveringen van den vorrgen dag, kunnen behouden, zoo wel in Steinbach, als ook in de loopgra- j ven ten Zuidoosten en ten Noordoosten t van dit dorp; de vijand' heeft een van zijn - oude loopgraven op de Oostelijke flank tef hoogte van 425 M. van de helling, •t wier top in ons bezit gebleven is, op- K nieuw bezet. beslissing op hun rechtervleugel de slag bij Limarfowa den Russen gedwongen had hun zuidelijke strijdmacht op de Weich- sellinie terug te trekken, brachten zij uit Kiew groote versterkingen aan, die wel iswaar voor het meerendeel uit landstorm bestonden, maar toch voldoende waren om de Russische leger», die in de Kar- pathen en West-Galiciö in het nauw ge bracht waren den rug te sterken. Het Galicische leger van de Russen kon dien tengevolge Tarnow en den benedenloop van de Dunajec houden, waarbij het in den hoek die de Dunajec en de Bialla vormen, een dubbele beveiliging vond. Langs den bovenloop van de Wisloca en den spoorweg drong het leger weer voor waarts over Krosno, Jaalow in de rich ting van Nieuw-Sandec, blijkbaar met de bedoeling hier tusschen het Oostenrijk- Hongaarsche leger in Galiciö en dat in de Karpathen door te breken en den rechtervleugel van het eerstgenoemde le ger om te trekken. Tegelijk daarmede maakten de Russen rechtsomkeerd tegen het Oostenrijk-Hongaarscbe Karpathen-le- ger, welks krachten niet bestand waren tegen den heftigen aandrang. Bij dezen nieuwen inval in de ongastvrije, dik onder de sneeuw liggende Karpathen ver meden de Russen dezen keer hun krach ten te versplinteren en bepaalden zich tot de zuidoostelijke passen, waarbij zij nigt bijzonderen nadruk den ovorgang uit het Galicische Stryi-dal naar het Hon- gaarsche Ung-dal over de Uszoker-pas forceerden. Doordat zij daarbij voorloo- pig succes gehad hebben, is het den Rus sen gelukt het gewichtje petrdeumge- bied te dekken, waarin zij zich nu ge heel als heer en meester gedragen. De technische directeur van. de Premier rij- wiolfabriek hebben zij hiér tot inspecteur van het mijn-wezen benoemd en zij heb ben hem opgedragen do naphtafabrieken, waarbij Fransch, Engelsch, Belgisch of neutraal kapitaal betrokken is, te ont zien, terwijl zij in de fabrieken van de vereeniging van naphta-producten in Bo- rislaw twee honderd bassins met ruwe olie hebben laten leeg loopen. In Dro- hobycz werd in eenige winkels de boel kort en klein geslagen en particuliere huizen aan den ring geplunderd en aan gestoken. Twijfelachtige dames en dies dienstmeisjes loopen daar nu in kost bare kleeren, die zij van de plunderaars hebben „gekocht”. Als hoofdreden voor het nieuwe offensief van de Rassen kan men, naast den wensch om zich Preze- mysl, dat reeds twee maanden belegerd is, zich niet weer te ïaten yntgaan, ook als bedoeling aannefaen, dat/zij zich den weg naar Zuid-Rusland oqj strategische en politieke redenen wil yrij houden. De aanval van de Russen tegen het gebied! Nieuw-Sandec, Neumarkt, dat blijk baar ten doel had tusschen. het Karpa then- en het Galicische leger der monar chie heen te dringen, is dank, zij een handige verschuiving van krachten in nieuwe versterkingen tot staan gebracht. Waarschijnlijk zullen zij de pogingen her halen, daar de Russen ten gevolge van de betere verbindingen en plaats verdee- ling der Oostenrijk-Hongaarsche legers zouden moeten vreezen tusschen vuren te geraken. Daartegenover zich in den laatsten tijd oen sterke druk in de richting van Krakau gevoelen. Ook hier is evenals in de Karpathen voor zorg genomen het offensief van do Rus sen krachtig te bestrijden tot den terug slag van de bondgenooten in Russisch- Polen zich beslissend zal doen gevoelen. nood. Olie, suiker, rijst, petroleum, meel, achaeisel, kleederen, alles is direct weg genomen door de Turksche soldaten op last van het gouvernement. Hter erf daar worden honderden schapen plotseling uit de kudden gehaald en meegenomen. Muil ezels en karren werden eigenaars ontno men. Alles natuurlijk zonder eenige ver goeding, daar er geen geld is om een behoorlijk legor te onderhouden. Of is 't er wel, dan wordt het vóór alles ge bruikt, maar niet voor het doel. Waar voor al die militairen noodig zijn, waar heen de mannen uit deze streken Noord waarts gingen, begrijpt niemand der een- voudligej zielen. Van Duitschl&nd heeft men maar een flauw begrip. Een clique drij vers hehft getracht er wat enthousiasme in ie brengen, maar geen Bedouin was tot vóór den oorlog zeer verlangend om onder Engelsch bestuur te komen en zag destijds zelfs reikhalzend uit naar ie komst van Engelsche generaals, die naar verluidde, onderweg waren om Jeruzalem te bezetten. Zelfs hier in Jaffa kwamen ze bij drommen op hun kameelen aan, om de aankomst dier Engelschen bij te wonen. Een groote teleurstelling volgde toen er niets gebeurde. Thans zijn er op de muren van Jeru zalem plakkaten te zien, waarin medege deeld wordt, d$t Indiö (Britsch-Indiö) in opstand was tijgen Engeland. Juist ter zelfder tijd1 landden te Marseille de eerste Britsoh-Indische hulptroepen I Met de hulp van Enver Pasja is ’t ook niet pluis. Dat zal de toekomst wel doen inzien, ’t Is wonderlijk, dat Europa den Tttrte mt nog niet behoorlijk ként en doorziet. Turkije kan echter nog eenigen tijd het Engeland zeer latftig maken, vooral in Egypte. Maar do bevolking zal daar bij geen hand uitsteken. De Syriërs, de Kopten en de Muzelmansche pelgrims, die te Jeruzalem komen uiC Egypte, verbrei den daar voortdurend hun waardeering over de toestanden onder Britsch be heer. Die zijn ook nog niet volmaakt maar toch honderd procent beter, dan ■die waar de Turksche tyrannic heerscht. De menschen van Egypte weten dat ook wel. Zij hebben van Turkije ‘niets te wachten. En sluw als ze zijn,zien zij wel in, dat hoe harder Turkljer. in len oorlog gaat, hoe eerder dat het eind van Turkije aanstaande is. Het Turksche Persbureau meldt over de jongste gevechten bij Asserbeidsohan, dat do Turksche troepen, door Perzische stam men versterkt op 28 Dec. in de omstre ken van Miandoeb op oen Russische co lonne stiet, die uit 4000 man infanterie, 300 kozakken en artillerie bestond, en door aanhangers van Sedjeu-dauleh ver sterkt zijnde, de dorpen in de omstreken plunderde. De Russen werden volkomen verslagenzij hadden meer dan 200 doo- den; de Turken en Perzen hadden 6 dooden en eenige gewonden. Bij andere gevechten in de omstreken van Urmia werden 2 aanhangers van Sedjeu-dauleh, waaronder de beruchte Baghr-Khan ge vangen genomen en honderden ruiters ge dood. Ten gevolge van deze nederlaag is het moreel der Russische troepen ge broken. bleven was, en hoe zoet het hem zou zijn haar die wroede beproeving te hel pen dragen. Hij had niet anders kannen handelen. Zou hij niet verblind worden, bloedigen sluier die over het van zijn eigen zoon verspreid men. O lach mij niet uit: ik weet wel dat oude herspnen niet spoedig iets in zich opnemen; maar ik zal u daarginds toch geen schande aandoen en daarom zal ik zorg dragen ten minste de lands taal te kunnen verstaanen ook een wei nig te spreken.” „Mag ik uw meester daarin zijn? Wij kunnen het dan ai spoedig samen spre ken. Zoo oefent men zich het beat.” Den volgenden morgen begaf Onno zich tegen het bepaalde uur naar zijn ouden vriend. Hij zag tegen dit bezoek op als tegen eene der pijnlijkste taken welke het leven voor hem kon wegleggen, want of schoon hij zich van geen schuld bewust aehtte, gevoelde hij zich bijna misdadig in ’s grijsaards oog. Hoe zelden kunnen zelfs onze beste vrienden rechtvaardig oordee- len over de zaken van ons hart. De om standigheden welke tot eene keuze voer den werden niet door hen doorleefd zij zien zich alleen geplaatst tegenover oen feit waarvan zij niets begrijpen, en zij keuren af wat aanleidende oorzaken had, waarnaar zij niet eens willen hooren. Eduard’s dood en het vertrouwen On no door den vader van den ongelukkige geschonken, hadden hen zeer zeker van Marc&lle moeten verwijderen. Jarenlang had hij daarom alleen gepoogd die liefde uit zijn binnenste te roeienmaar het toe val had hen bijeengebracht, op een oogen- blik dat zelfs de vijanden van het jonge meisje haar zouden hebben, beklaagd, en opeens had zijn hart gevoeld hoe dier- I baar zij hem in weerwil van alles ge- ÏD 8 UUR che Steuncomité, idewerking van ERTRECHT raan), 1ÜTER (bariton), Berlijn, AANDERMAN I, uit Gouda, ingen van het mnasium. L en Volkstoon^ G. Bütir. )sti, Hullebrock, i, enz. an der Abend- laüser. R. Wagneh. Gael Heine. E. 'STE Opvoering erette u nog bedenken, en inzien dat al- een eenvoudig huismoedertje een Hol- landsch meisje dat nooit aan rijkdom ge wend was, u gelukkig kan maken „Daaromtrent vergist gij u, moJ(er om gelukkig te zijn, moet ik wel dege lijk eene levensgezellin vinden, die in staat is mijne kunst te begrijpen en met mij mede te genieten van al hetgeen er om ons heen te bewonderen valt. Doch ook al bezat Marpelle deze gave niet, ik zou haar liefhebben. Weet men wel ooit te zeggen waarom men deze of gene per soon boven een ander verkiest; wat het is dat ons onweerstaanbaar tot haar trekt? Mijne gehechtheid voor haar, gij zult het u herinneren, dagteekent niet van giste ren. Marcelle was het ideaal mijner eer ste jongelingsdroomen, en gij hebt nooit k'ünnen| vermoeden hoezeer ik geworsteld heb met mij zelven, om haar beeld op den achtergrond van mijn leven te drin gen. Nog toen ik haar weerzag hield ik den strijd tegen mijzelven vol; de aan blik harer smart en hulpeloosheid heeft mij overwonnen.” „Ja, ik begrijp u, mijn kind”, sprak de oude vrouw, wier sprekend gelaat niet temin eene bedroefde uitdrukking behield, „en ik kan of mag u niet veroordeelen, want uwe keuze is belangeloos en edel-, maar tooh vrees ik dat zij uw levensge luk zal Vernietigen. Helaashet lot heeft het aldus ge wild; indien gij niet «toevallig op hetzelf de schip waart gekomen, zoudt gij da» jonge meisje waarschijnlijk nooit weder- Naar een Wolff-telegram aan de N. R. Ct. meldt, heeft het groote Duitsche hoofd kwartier gisteren het volgende medege deeld De Fraftsclien hebben gisteren hun-stel selmatige beschieting van de achter ons front gelegen plaatsen voortgezet. Of zij daarmede hun eigen landgenooten dak loos maken of dooden, schijnt hun on verschillig te zijn. Ons benadeelt de be schieting weinig. Bij Souain en in het Argonnerbosch hebben wij verscheidene vijandelijke loop graven bemachtigd en tal van vijandelij ke aanvallen afgeslagen. Wij hebben twee Fransche officieren en gevangen genomen. De heuvel ten westen van Sennheim, waarom zoo fel gevochten is, hadden de Franschen gisterochtend* vroeg opnieuw be zet; later zijp, zij echter meteen krach- tigen bajonetaanval wéér verdreven en hebben geen nieuwe poging gewaagd. Vijftig Alpenjagers zijn door ons gevan gen genomen. GALAIS, 6 Jan. (Part.) Kort voor den bommenaanval op Duinkerken moe ten de Duitschérs door spionnen gewaar schuwd zijn. De storm had n.l. daags te voren de loods der vliegmachines en een deel dezer machines zelf onklaar gemaakt. Thans mogen in de versterkte plaatsen als Calais en Duinkerken zelfs de Bel gische vluchtelingen niet langer dan 24 uur verblijven. door den sterfbed hing Holdiu» durfde deze vraag niet beant woorden, en schelde met bevende hand bij hem aan. Menigeen zou medelijdend gelachen heb ben over zijne vrees den grijsaard te mishagen. Wat beteekende het voor een jongen kunstenaar, wien alles een schit terenden zegetocht door het leven scheen te voorspellen, of zijne handelwijze al hf- gekeurd mocht worden door een ouden muziekmeester die even weinig vrienden als geld ruim bezat, wiens gezelschap hij zoo goed zou kunnen ontwijken Maar Onno had nog eene echt kinderlijke ver- eering behouden voor al Me goed en deugdzaam waren, en Hohnveld kwam hem bij al zijn ellende voor als eene groot- sche, heldhaftige figuur, hij kon dus het denkbeeld niet dragen zijne achting te zullen verbeuren. De muziekmeester deed hem zelf open on geleidde hem zijne Kamer binnen. Zoodra de deur zich achter hem geslo ten had, keerde hij zich tot den jongen man, en hem diep in de oogen starende, vroeg hij „Wat is er dat gij mij te zeggen hebt? Het betreft Marcelle Renaud, niet waar?” che aanvoer Rundvet 's morgens Z *3 ng door ge- boven de 1 20 I Gevecht tusschen gepantserde treinen. Aan de Daily Mail wordt over een verwoed gevecht tusschen een Engelschen en een Duitschen gepantserden trein na bij Dixniuiden, het volgende gemeld Een Duitsche gepantserde trein met twee locomotieven begon de stellingen der bondgenooten over het geïnundeerde ter rein ten Westen van Dixmuiden te be schieten. Een Engelsche gepantserde trein kwam ijlings op de andere rails stoomd en te midden van wolken begon een duel, dat een duurde. De treinen manoeuvreerden dens het gevecht aanhoudend, gingen nu eens voorwaarts, dan weer snel achter waarts om de ontploffende granaten te ontwijken. Ten slotte trof een Engelsche- granaat den Duitschen trein precies in het midden. Verscheidene dooden en ge- wonden lagen op een hoop en het duurde twee dagen vóór de Duitschérs de over blijfselen van den vernielden trein wijderd hadden. De Engelsche trein geen schade op. Aan het Oostelijli; Front. Het Groote Duitsche Hpofdkwartier meldt van gisteren: Aan de oostgrens en in noordelijk ^olen ook gisteren geen verandering. In Polen westelijk van de Weichsel kwamen onze troepen na verovering van verscheidene vijandelijke steun punten tot aan de Suchasplitsing vooruit. 1400 gevangenen en 9 ma chinegeweren kwamen in onze handen. Op den oostelijken Pilica-oever is de toestand onveranderd. Aan het Zuidelijk Front Turken en Russen. De Turksche generale staf maakt be kend Gisteren ontstond in do Zwarte Zee bij Rinope een gevecht tusschen twee Turksche kruisers en een uit 17 eenhe den samengesteld Russisch eskader. Bij zonderheden ontbreken, doch in ieder ge val kon de vijand trots zijn groote over macht, onze schepen niet beschadigen. Volgens heden ontvangen berichten be vochten onze troepen, te zanten met de verbonden stammen in Asarbeidschan nog verdere successen, ning bij Miandoeb. op hun terugtocht 2 kanonnen en talrij ke gevangenen. Zuidelijk van Miandoeb versloeg een andere Russische colonne den vijand en maakte zij een aanzienlijke hoe veelheid ammunitie buit. gezien hebben, en eenmaal eene aqdere vrouw hebben genomen die beter bij u voegde. Misschien ook vergis ik mij heeft het ongeluk haar gerijpt en doen' inzien hoe ernstig zelfs het bestaan van een kunstenaar moet zijn, wil het niet in ellende eindigen. Hoe het ook zij, ik behoef u nauwelijks te verzekeren dat ik altijd een goede moeder voor haarzal zijn.” „O hoezeer dank ik u voor deze be lofte 1” riep de jongeling uit. „Gij zult zien welk een zonneschijn mijn huwelijk voor uw leven zal verspreiden. eens, moedertje, wij vestigen ons in een huisje vlak bij d. Eiken morgen kan ik hooren hoe gij geslapen hebt mi gij brengt uwe avonden in ons gezin door. Later, als wij het geluk nebben kinderen te krijgen, zult gij hen op voeden, hen op uw schoot houden en Steeds meer we zens bezitten die u liefhebben en u ze genen. Beken toch dat dit geen vooruitzicht is.” „Moge uwe voorspelling in alle op zichten bewaarheid worden,’’ was al wat Geortruida mompelde, terwijl zij hem in de armen sloot. „Het blijft dus afgesproken naar Frankrijk vergezelt?” „Voor uw huwelijk, ja.” „Waarom niet eerderWegens rouw zullen wij pas over zee kunnen trouwen.” „Welnu, dan ga ik over een half jaar op reis”, antwoordde ze glimlachend, „en tot dat oogenblik zal ik Fransche lee ne- De toestand in Palestina. Aan oen schrijven uit Jaffa is het vol gende ontleend Om en bij Jeruzalem zijn peerd duizend menschen, zoo dorpen en van de velden weggeloopen. Zij wachten tot men zich over hen ontfermt, maar behalve eenige Engelschen, die tw Jeruzalem wonen, bekommert zich geen Turk er om. De mobilisatie in Palestina heeft daar een toestand geschapen van wanorde en 21) „Neen, stel u gerust. Ik breng maal een aardig sommetje mede, en wilde een deel daarvan bestemmen om u een reisje naar Frankrijk te laten maken.” „Ik naar Frankrijk Waar denkt gij aan, mijn jongen riep de oude vrouw verbaasd uit. „Wat zou ik, stille, een voudige ziel, beginnen in dat woelige land „O Ik zou u ook niet vragen er voor goed te blijven, maar enkel er ken nis te maken met de familie Renaud.” „Maar Onno, wilt gij dat ik tot hen zou gaan, juist nu dat zij in zulke treu rige omstandigheden verkeeren „In dagen -als deze moeten zij dan ooit bespeuren wie hunne vrienden zijn. Ik zelf, moed niet aan gedacht zou hebben van den rijken schilder tot mijne te nemen, heb... toen Marcelle daaraan boord zoo rampzalig en zoo alleen was, al mijn liefde voor haar voelen herleven, V* Geertruide Holdius was zeer bleek ge- u worden en viel hem ademloos in de rede: „Ik begrijp dat, maar gij hebt ‘nog niet gesproken, is het wel Onno, gij

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 1