A. P. MARTENS Groote Jaarlijksche Opruiming. Uttrti Sligsrs.; Tuinland Kleine Winsf Heden begint de Een groo ie partij Dameshemden, Nachtponnen en Pantalons stukjes Keper, Wit Katoen, Servet en Oogjesgoed. Tafellakens met bijpassende Servetten GEKLEURDE- EN ZWARTE JAPONSTOFFEN. DAMES- EN KINDERMANTELS Dienstaanbiedingen De Oorlog. L GOUDA, KLEIWEG 17-19. Openbare Verkooping DE ZUID-HOLLAND S CHE demeentelijke Arbeidsbeurs. Adverlentiën, Rundvet. z Boterslool 46a,10TTÉB81Ï. 0 Rundvet. JjjJ I Blankley en Molendijk. I Ule Manufacturen en Gemaakte Goederen worden tegen veel verminderde prijzen uitverkocht. ElXTRA VOORDEELIGE AANBIEDING in en alle andere soorten WITTE GOEDEREN. BIJZONDERE KOOPJES IN W0RDEN VER BENEDEN FABRIEKSPRIJZEN UITVERKOCHT. te Gouda, Gondsche Courant IV DutRdvertpniltD kosten slechts bl] mmltbemling: Gevestigd s Advocaat en Procureur, Gouda - Westhaven 44. nieuwe schouwburg. Sociëteit „ONS GENOEGEN1 waschechte kleur. EDUARD TTERKADE ENNY REDE Goudscheweg 127, Rotterdam, Diverse modéllen kurk sigarenpijpjes. 46 heer Cl 1 SER LUGT MELSIRT. Firma Me Sc JTOEMAN. Rotterdam, 's-Gravenhage, Amsterdam, Hedenavond 7 uur begint de GROOTE Maatschappij van Verzekering op het Leven, Maatschappelijk Kapitaal f 1.000.000.-. merk >8TER« en We Le Hoogstraat 7 GOUDA. cal verschijnen, doch wij willen geen ongeluksprofeet wezen en raden daarom alle belasting-lijders aan hoop te koeste ren. Wie weet, misschien gebeurt het nog eend. Dezer dagen voerde onze weg ons langs het kantoor van 's rijks betaalmeester, 't Was 2 Januari en dus één dier be langrijke dagen in het leven der gepen sioneerden, waarbij zij zijn pensioen pleegt af te halen. Wij hebben al eens meer verteld van de wijze, waarop deze be taalmeester is gehuisvest. Van wie het nog niet weten mocht, zij het gezegd dat het in een stal is. Niet „stal" in debe- teekenis van minder fraaie woning maar in de heusche, onvervalschte beteekenis van het woord. De ruiven, waaruit vroe ger de paarden aten zijn, nu de loketten waaruit de gepensionneerden hun pen sioen ontvangen. Wij willen niet dat deze vergelijking zal leiden tot de misplaatste opmerking dat deze loketten van de staat- ruif zijn, want wij zijn ook van meening dat pensioen uitgesteld loon is. Om kort gaan, het kantoor van 's rijks be aal- af- >eurt doel meester in de vorstelijke residentie en is een stal. De paardenlucht breekt, doch Is vervangen, op een als de 2e Januari toen het stortregende door een walgelijke lucht van uit* ase mende k loeren. Behalve de dichte rijen gepension: teer den, die als armlastigen welke ter loep- bedeeling gaan, dicht op één geprop wachten tot zij ook eens aan de komen, waren er zeer velen, wier bet was inschrijvingsbiljetten te vragen voor deelname In do groote leening i van 276 millioen. Wij zagen er verscheidene maar weer heengaan toen zij de opstop ping voor de loketten ontwaarden. Mis schien komen zij terug, misschien ook zien zij van hun voornemen af, wellicht gaan zij naar een bankier om diens be middeling in to floepen, waardoor de Staat weer geheel overbodig provisie zal heb ben te betalen. In de Tweede Kamer 1b al vaak over dat kantoor geklaagd. Op een desbetref fende klacht ga* minister Kolkman eens het domste antwoord wat ooit een minis ter gaf. Hij zou eens ovorwegen waar hot publiek meer ipee gebaat wasmet «en slecht kantoor, dat gunstig lag of met een goed kantoor dat ongunstig lag. In een groote stad ligt elk kantoor, wiaar het ook staat, voor een deel van het publiek gunstig en voor een ander depl ongunstig. Het doet er absoluut niet toe waar het staat. Dat is nu iets dat wij in een groote stad allen weten en tnen moet er waarlijk minister voor zijn om zoo iet» niet te weten. Intusschen, minister Treub is geen man van halve maatregelen en stellig zal zijn aandacht gevestigd zijn op dit onhoud bare kantoor. Wie weet of hij niet on middellijk ingrijpt en een verbetering aan brengt. Als hij dat deed zou hij honder den en bonderden gepensionneerden aan zich verpliohten. Trouwens alle belastingkantoren moch ten wel eens oen weinig verbeterd wor den. Mteechien dat men van de gedachte uitgaat dat de Mammom niet in een pa leis behoeft te zetelen, doch in elk geval is er tusschen een paleis en een paar denstal nog wel iets behoorlijks te vin den, dat den Mammom niet te veel eer en het publiek niet te veel overlasWaan- doet. Er Is ln den Haag o.a. een be lastingkantoor dat aldus is ingericht i Het was een ouderwotsch bovenhuis. Tus schen twee kamers was een alcoof waar- In waarschijnlijk nog bedsteden hebben bestaan. Welnu men heeft die bedsteden uitgebroken, aan weerszijde van de deur die naar de kamers leidtm een bekje ge plaatst. De aïooof is nu, weidsoh betiteld, de wachtkamer voor het publiek. Als wij er nu nog bijj vertellen, dat de trap die naar dit illuster kantoor voert onder een hoek van 80 graden naar boven voert en de treden dp het uiterst zijn uitgesle ten, dan kan tnen zich voorstellen hoe zeer de gang om belasting te betalen hier veraangenaamd wordt. Het kantoor, waar uw dienstwaardigo Hagenaar zijn belasting betaalt, staat in de duinen, excentrisch uit do geheele wijk, die er te betalen heeft. Missohien is d*t die minder gunstige Hfffflng waarop ijpinister Kolkman het oog had... Het zij zoo. Wij gaan 1915 ln met goeden mood en hopen dat vele verbete ringen zullen worden aangebracht. HAGENAAR. Aan het Westelijk Front In het Fransche communiqué van gis teren wordt gezegd De vijandelijke ar tillerie geeft in België van moer leven digheid blijk. Bij Arros (Atrecht) zijn de Fransche batterijen met krachtig gevolg tot een hernieuwden aanval overgegaan. Onze infanterie heeft bij Lombaertzijdo vorderingen gemaakt. Wij hebben 60 me ters van af de loopgraven bij een heu veltje, door den vijand bezet, veroverd, wij wonnon terrein Oostelijk van St. Geor ges (St. Joris) en braohten ernstige scha de toe aan de vijandelijke loopgraven bij Steenstraate. Wij waren genoodzaakt, zon- déur echter aangevallen t» zijn, eenige ge- dekten van onze loopgraven in de om géving van Atrecht te verlaten, waar de tfnannen tot de schouders in de modder /stonden. Wij zijn vooruitgegaan in de om- streken van La Boisselle en hebben den weg La BoisselleAveluy Ijjzet. De vij andelijke mijnwerpers brachten ons eeni ge verliezen toe; wij brachten hen ln den namiddag tot zwijgen. Wij hebben een blokhuis in de omgeving van Reims in de lucht doen springen. Wij bezetten een loopgraaf 200 meters voor onze linie. Een hardnekkig infanterie-gevecht bad tusschen Betting en Prunay plaats, waar bij de vijand verscheidene dooden ach terliet. Wij hebben de artillerie van den vijand bij Souain tot zwijgen gebracht en zijn loopgraven vernield. In Argonne heeft de vijand ten Westen van Haute-Chevau- chée onze loopgraven van de eerste linie in de lucht doen springen, die daarbij geheel vernield werden. Onmiddellijk ging de vijand tot een hevigen aanval over dien wij met de bajonet afgeslagen heb ben, en waarbij wij krijgsgevangen bob ben gemaakt. Wij hebben ons front ge handhaafd, met uitzondering van 80 me ters, waar wij onze linie 20 meter naar achter verlegden. Onze aanvallende be weging wordt voortgezet in de omge ving van Thaun en in die van Alt- kirch, waar wij belangrijke resultaten be reikten en de loopgraaf bij de hoogte 425 heroverden, terwijl wij voortgaan met ten Oosten van Steinbach terrein te win nen. Wij hebben Ober-Burnhaupt ver overd en zijn voortgerukt in de richting van Pont Aspach en Kahiberg. De vij and heeft zeer bijzonder bet hospitaal te Thaun, dat ontruimd was, gebombardeerd. Uit het Duitsohe groote Hoofdkwartier wordt dd. 8 Jan. geseind De aanhoudende regen maakt de vel den in Vlaanderen steeds drassiger, zoo dat de krijgsverrichtingen in hoge mate belemmerd worden. Tem oosten van Reims trachtten de Franscheni in den afgeloo- pen nacht ons vooruitgeschoven loop graaf te ontnemen. Door een onmiddellijk verrichten togonaanval werden zij eohter ln hun stellingen teruggeworpen en ver loren vijftig gevangenen. In het oostelijk deel van Argonne maak ten onze troepen weder vorderingen. Fen nachtelijke aanval der Franscben op onze stelling aan het bruggehoofd teii zuiden van Diedolshausen (Vogezen) werd af geslagen. Herhaalde aanvallen van de h'ranschen op de hoogte westelijk van Sennheid (Cernay) werden door ons ar tillerie-vuur verijdeld. Wij maakton twee officieren en 100 man krijgsgevangen. Om het dorp Burnhaupt ten zuiden-van Sennbelm wordt do strijd nog voortgezet. In België. Het Belgische Koningspaar. Telkens doen de Britsche oorlogs correspondenten pelgrimstochten naar dat kleine stukje vrijen Belgischen grond, bespoeld door de Noordzee, waar koning Albert en koningin Eli sabeth aan net hoofd van hun kleine heldenschaar nog a'tgd klein Belgen- land tegen een wereldmogendheid verdedigen. En ztj keeren allen terug met kaast godsdienstige bewondering voor den onvergötelijken heldenmoed, daar ten toongespreid. Zoo vertelt de oorrespondent van de Daily New» in Vlaanderen van 'n wapenschouwing van het 7e liniere giment, dat zich gedurende den heelen oorlog met roem overdekte. Koningin Elisabeth zon de wapenschouwing verrichten. Het regiment stond op het strand aangetreden in 10 compagnieën van 100 man maar, overblijfsel van 2 re gimenten, die te zamen 4600 man tel den. Hun uniformen waren proper maar afgesleten, hun knapzakken en sohoenen vertelden hun odyssee van worsteling en ljjden. Maar hun ge weren glommen van het veelvuldig gebruik en hun oogen glinsterden van trots, want de koningin zou komen 1 De braven hadden deze eer ten volle verdiend, want hun geschiedenis is zonder weerga in dezen oorlog. Zij waren twee regimenten geweest, be stemd om naast elkaar te vechten en ze deden dat zoo goed, al moesten zy altgd terug, dat ze tot 1800 slonken. Toen werden ze tot een regiment saam- gevoegd en aan de Yser geplaatst, met het gevolg, dat zij nog eens 800 man verloren. Maar het regiment verwierf dan ook de Leopold-orde en het Legioen van Eer en bijna elke soldaat van de 1000 overgeblevenen draagt het eeremetaal op de borst. Een trilling ging door de gelederen toen de koningin versoheen. H. M. was zeer eenvoudig gekleed in een wit-wollen trui en mnts, zooals dui zenden vrouwen die aan het strand dragen. Lachend, bevallig, doodeen voudig, een hand in de sak van de trui, kwam de koningin naderbij. Het was niet een van die schitte rende parades in vredestijd. De af gedragen uniformen, de vermoeide, verweerde geziohten, de heele bonding van het regiment was anders, doch, al mocht de parade minder pralend zijn, ze was er te waarachtiger en plechtiger door. Men voelde, dat er een gemeenschap van gevoelens was geboren tnssohen deze Vrouw, zoo zwaar beproefd, wier gelaat de Belgi sche ziel weerspiegelde en deze dappere zonen van het land, dat zij tsoo hart stochtelijk verdedigden. De koningin schreed van de eene compagnie naar de andere. Zij keek de mannen inde oogen en deze stonden stram en be antwoordden naïef haar blik. Zy zei met haar oog: Dank n en zij ant woordden met him oogen: Blijf bij ons. Ja, de koningin, die voorby schreed, deze koningin, die zij liefhebben en vereeren, is de vleeschwording van het land der Belgen, de verheven ver tegenwoordigster van hun eigen ge zinnen. Het zijn hun moeders, vrouwen, zusters, die Haar hebben afgevaardigd, om de boodschap over te brengen: (Jij hebt nw plicht goed vervuld. Maar de taak is nog niet afgedaan. Zy moeten terugkeeren en nogmaals zich den moed vernieuwen en weer ten offer gaan, onder de leiding van hun dapperen koning, dien zij tot in het hellevaar zouden volgen. En het schijnt my toe, alsóf ik ach ter het gewaad der koningin zie flad deren de gewaden van al de vrouwen uit droef België. Kardinaal Mercier. De Tijd schrijft: Het is een volstrekte waarheid, die binnenkort door Zijne Eminentie kar dinaal Mercier zal bevestigd worden, dat Z. Em. korten tijd in zijn paleis vak zijn vrjjheid was beroofd, en dat zym geleide onder militaire bewaking was gesteld en in zoover van zijn vrijheid blijft beroofd, dat hij Meche- len niet mag verlaten. De deken van Antwerpen monseigneur Cleynkens heeft, nadat hij een bijzonderen koerier uit Mechelen had ontvangen, met de meeste beslistheid bevestigd, dat Zyn Em. Mechelen niet mag verlaten. Aan het Oostelijk Front Het groote Duitsche Hoofdkwartier meldt dd. 8 dezer Ook op het Oostelijk oorlogsterrein was liet weer ongunstig. In den toestand aan de Oost-Pruisische grens en Noord-Polen is gem verandering gekomen. Oostelijk van de awka maakte ons offensief vor deringen. Zestienhonderd Ruspen werden gevangen genomen, terwijl vijf machine geweren door ons veroverd werden. Op den oostelijken oever van de Pilitza von den alleen artillerie-gevechten plaats. Van Oostenrijësche zijde wordt gemeld: De toestand i« onveranderd, terwijl ook geen voortdurende gevechten plaats heb ben. In Ooat-Beskiden werd een over de hoogten ten Oo^eo van Czeremcha door sterke Russische troepen uitgevoerde aan vallende beweging door een tegenaanval teruggeslagen. Hierbij werden 400 ge vangenen gemaakt en 8 mitrailleurs ver overd. In en om Przemysl. De oorlogscorrespondenten der bladen te Weenen melden, dat in Przemysl be trekkelijk rust heerscht. De pogingen van den vijand om aanvallen uit te voeren ioopen op niets uit. De bezetting doet geregeld uitvallefe, die met het terugvoe ren van krijgsgevangenen en van buitge maakt krijgsmateriaal eindigen. Het post- verkeer zal, wanneer het weder zulks veroorlooft, door vliegtuigen onderhouden worden. Voor Przemysl herhalen zich de gevallen van desertie bij de Russische sol daten, die weigeren nu tot een stormaan val over te gaan. Lenige bataljons zijn reeds weggezonden, terwijl vele soldaten in de laatste dagen door hun officieren zijn doodgeschoten. In de Karpathen is het terrein door de talrijke buiten hare oevers getreden rivieren dermate slecht, dat de krijgs operaties vrijwel geheel onmogelijk ge worden zijn. In Zuid-Polen, Galicië en de Karpa then laat tegenwoordig het sleohte weer, de mist en de regen de operaties niet toe. Voor Przemysl heerscht volkomen rust. Do berichtgever van de Boedapeeeter A? E»t meldt uit Zuid-Hongarije, dat de toestand thans is als tijdens een groote manoeuvre. Toch heerscht er voortdurend een actie om een nieuw groot leger in te richten. Het nieuwe opper-oommando heeft zich spoedig aller harten veroverd. Aartshertog Lugenius bezocht de troe pen eo liet zich alle officieren afzonder lijk voorstellen. Hij inspecteerde elk der manschappen en zag toe of de uitrusting oompleet was. Hij betuigde allen voor bet tot nu toe volbrachte zijn waardeering. Aan het Zuidelijk Front Oostenrijkers en Serviërs. Officieel. Van Ooetenrijksche zijde. Op het Zuidelijk Oorlogstooneel is een nach telijke aanval op onze voorposten-linie bij Avtovae volkomen mislukt. In den Kaukasus. Officieel. Van Russische zijde. Door bet hoofdkwartier van het leger in den Kau kasus worden nog verdere bevestigingen gegeven omtrent de nederlaag der Tur ken. De Russsn hebben een groote hoe veelheid buit en talrijke gevangenen in handen. Hst 9de Turksche legercorps is geheel vernietigd en zijn geheele artille rie is veroverd, terwijl ook alle gene raals en 300 officieren zijn gevangen ge nomen. De overblijfselen van het 10de l^geroorpi» worden krachtig vervolgd. Bij het Oermia-meer. Uit KonstanUnopel meldt men dat de operaties der Turken in de buurt van het Oermia-meer goed opschieten. Ten W. van dit meer dringen de Turken op to gen Salmas. Ten O. daarvan bedreigen zij den straatweg naar Tebris. De terug weg voor de Russen van Mejandoeah naar Tebrisj wordt bovendien bestookt door de Turken, die, na een vaartuig Op het Oermia-meer te hebben vermeeeterd nu ook den oostelijken oever daarvan in hun macht hebben waar de straatweg naar Tebris dicht langs loopt. Rusland en Roemenië. De bekende Roemeensche geschiedschrij ver en politicus, R&doe Rosetti, heeft eeoi- gen tijd geleden, zoo meldt de Korr. Norden, een geschrift gepubliceerd, waar in hij pleit tegen de samenwerking van Rusland en Roemenië en concludeert, dat Rusland de ergste vijand is van Roe menië. De ondergang van de „Formidable". In het Kngelsche Hoogerhuis deelde lord Crewe mede, Jat het de besliste mee ning der admiraliteit is, dat de „Formi dable" door 2 torpedo's, afgeschoten door een onderzeeër, tot zinken gebracht is. De kapitein van de „Formidable" sein de aan een ander schip, dat zich in de nabijheid bevond, om niet te hulp te ko men, doch op een afstand te blijven we gens het gevaar van een aanval van on derzeeërs. Lord Crewe verklaarde, te midden der toejuichingen, dat dit een zeer dappere daad is, de hooge overleveringen der En- gelsche ylpot waardig. Het Suez-Katiï Het Suez-kanaal is het eigendom der kanaalmaatschappij, een Fransche maat schappij met het hoofdbestuur te Parijs, waarin Engeland de grootste aandeelhou der is en daardoor den grootsten in vloed heeft. Doch volkenrechtelijk is het geneutraliseerd door de conventie van 29 October 1889, te Constantinopel gesloten tusschen Engeland, Oosteorijk-Hongarije Frankrijk, Duitschland, Nederland, Italië Spanje, Rusland en Turkije. De voornaamste bepalingen daarvan, luiden Het kanaal is open zoowel vredes- als in oorlogstijd voor de I delsschepen van alle natiën. Het is niet geoorloofd om het vrije gebruik van het kanaal te beperken, noch in vredestijd noch in oorlogstijd. Het kanaal kan niet geblokkeerd worden. In oorlogstijd, zelfs wanneer Turkije oorlogvoerende is, is geen oorlogshandeling geoorloofd, zoowel, binnen het kanaal, als binnen 3 zeemij len van zijn havens (Suez en Port-6aïd). Oorlogsschepen van belligerenten moe- ten het kanaal zonder verwijl doorgaan. Zij mogen niet langer dan 24 uur, uit gezonderd het geval van'absolute noodza kelijkheid, in de havens van Port-Saïden Suez verblijven. De 24-uurs-vertrekregel is in deze hayfos toepasselijk op een belligerent oorlogsschip en een schiprOn- der de vlag van den vijand. Troepen munitie en ander oorlogsmateriaal mogen noch geladen, noch ontladen worden in het kapaal of itt de havens van het ka naal. Hoe in den tegenwoordSgen oorlog aan deze bepalingen de hand zal worden ge houden, is een vraag, schrijft dr. Blink in Vragen van den Dag, die niet kan worden beantwoord. Het volkenreoht heeft reeds meer schipbreuk geleden. En er be staat geen neutrale macht om de neutra liteit van het kanaal te handhaven. Het 1: gyptische leger toch is geenszins neu traal omdat het onder Britschen invloed staat. Duitsche en OostenrijkBche han delsschepen hebben in dezen oorlog een wijkplaats gezooht in de haven van Port- Saïd, die als onzijdig werd beschouwd. Maar zij werden door de Egyptische Re geering gedwongen om deze havfen weer te verlaten. Duitschland en Oostenrijk pro testeerden hiertegen als een schending der neutraliteit. Juridisch kaft daarover verschillend geoordeeld worden; de ha ven van Port-Sald toch behoort niet tot de eigenlijke doorvaart. Maar Volgens be richten kan verwacht worden, dat de Turksche en de Engelsche troepen in de nabijheid van het Suez-kanaal met elkan der in strijd zullen komen, en dan be staat er gegronde vrees, dat de neutrali teit van het Suezkanaal geschonden zal worden, en dat tijdelijk de weg naarln- dië, ook door Nederlandsche schepen weer om de Kaap de Goede Hoop moet genomen worden. Met het oog daarop zal het noodig zijn om tijdig in de kolensta tions zich de noqdige voorraden te ver zekeren. Wie had kunnen droomen, dat de al oude zeeweg naar Indië wellicht zoo spoe dig weer ln eere zal worden herstéld Het moeilijkste voor den strijder. Aan hét schrijven van eon Nederlander bij het Fransche vrijwilligerskorps die nende en door do Telegraaf gepubliceerd, ontleenen wij het volgende „Wat mij persoonlijk betreft, ik leer hoe langer hoe meer inzien, dat aan de absolute doorvoering van een vrijwilli- engageroent héél wat vast zit. Vóór al les moet de vrijwilliger een ruime dosis moreel© kracht met zich dragen méér nog dan physiel uithoudingsvermogen. Hij moet steeds in gedachte houden, dat hij een grootsche taak voorstaat; ook al moet hij minder „kranig" werk verrichten. En juist dat minder kranige werk is het zwaarst vol te houden. Want dat is juist een der eigenaardigheden van de zen oorlog, dat de moderne wapenen hem in een belegeringsoorlog herschapen heb ben. De klassieke methode der tirailleurs- Unies met de aankleve van dien, is vér- vangen door een systeem van aanvallen en verdedigen, dat zich beter aanpast aan de helsche perfectie der moderne kanto nen en geweren. In den aanvang van den oorlog hadden da legerhoofden zich mijns inziens niet genoeg rekenschap ge geven van dit feit en bet resultaat was dan ook een ongekend percentage aan dooden en gewonden. Gelukkig, dat men spoedig van tactiek veranderde, zoodat men nu feitelijk van een moilenooriog dient, te spreken. Wer kelijk brengen wij een groot gedeelte van onze dagen onder den grond door en werken we als mollen in ondergrondsche galerijen. De Duitschers van hun kant doen evenzoo en niet zelden hebben ont moetingen plaats, die een Dante zouden inapireeren. Dat werkenf en graven maakt dus een voornaam deel uit van ops le ven en heeft op het eerste gezicht niets „glorieux", toch, komt bet op dat bag geren heel erg aan. Een andere factor in de organisatie van het reusachtige front is de voedangsqnaes- tie. De treinen stoppen natuurlijk opeen respectabelen afpand van de vuurlinie de Duitsche kanonnen dragen op 12 k 16 K.M. Per spoor worden dan de le vensmiddelen naar verschillende centra vervoerd, van waar ze per wagen eenige K.M. dichter bij het front komen, waar ze genoeg gedekt zijn en op 3 4 K.M. van het front stoppen ze, gewoonlijk in een bosch. Van daaruit worden de le vensmiddelen op de schouders of op krui wagens naar de diverse compagnieën ge dragen. Dat sjouwen met levensmiddelen noemen we: „faire la corvée devivres". Het spreekt vanzelf, dat de corvéee de vivres steeds 'snachtB gedaan worden. Als je nu weet, dat het overdag een halve onmogelijkheid is, om de in mod derpoelen herschapen wegen te betreden, kunt ge u voorstellen, dat het 's nachts een weinig benijdenswaardig werk is om den weg met een zak brood, aardappelen of vleeech af te leggen. Dez© „oorvéee de vivres" vormen een der vreeselljkste oogenblikken van ons leven en zonder mezelf in de hoogte te steken" heb ik eens in mijn dagboek, dat ik tot nu toe steeds dag voor dag bijgehouden heb, reteekend1: „Ik begin me te verwon- derèa^over het weerstandsvermogen van het mehsqhelijk lichaam." Dat schreef ik, ''nadat ik e&ta^gedurende twee nachten het corV^e geuiaakt Trad en dat twee keerde wagens met levensmiddelen eensdeels door de Duitsche artillerie vernield waren en de rest in de modder verloren was. We hadden twee dagen geen eten ge had en twee nachten in den regen en Oe modder doorgebrachtbovendien maakte de Duitsohe artillerie het ons lastig. Heuach, de moderne oorlog heeft niets poëtisch. Gren hoorngeschal of tromge roffel, geen kletterende zwaarden en schui mende rossen. De fameuze „oude garde" van Napoleon zou hier weinig kunnen uitrichten. Het is een langzaam en ge stadig, eendrachtig leven, zonder fanfa res of uiterljjken praat." Oorlogsmateriaal. BERLIJN, 7 Jan. (van Duitsqhe Zij de). Medegedeeld wordt tegenover dé ver klaring van Zwitsersche bladen, dat in Frankrijk reusachtige hoeveelheden gra naten worden vervaardigd, dat in Duitsch land meer dan 3 millioen granaten per maand worden afgeleverd; de hoogste le- verkraoht der Duitsche fabrieken is daar mede nog niet bereikt. Duitschers te Lissabon. LISSABON, 7 Jan. (V.D.) In ver band met het verbod der Regeering voor Duitschers om zich van hunne woonplaatsen te verwijderen, wordt nog gemeld, dat politieagenten de spoorwegstations bewaken. Een circulaire in dezen zin werd aan alle gouverneurs verzonden. Het Engelsohe kabinet. In zekere kringen te Londen wordt beweerd dat de dood van den libera len hoofdwhip Illingworth, verande ringen in het Kabinet zal tengevolge hebben. Zoo zou de heer Birrellals, minister van Ierland aftreden en ver vangen worden door Sir Herbert Sa muel, die een belangrijk aandeel had in de totstandkoming van de Home Rule wet. Aanvragen van werknemers Volwassenen: 1 teekenaar, 8 timmerlieden, 1 machi nale houtbewerker, 3 metselaars, 8 opperlieden, 6 schilders, 1 stucadoor, 2 pijpmakers, 2 stoelenmakers, 6 meu belmakers, 1 beeldhouwer, 1 politoer- der. 2 touwslagers, 1 machinebank werker, 1 blikslager, 1 loodgieter, 1 boekdrukker, 1 letterzetter, 1 bleeker, 1 bakker, 3 schippers, 2 boomkweekers, 6 grondwerkers, 3 pakhuisknechten, 1 loopknecht, 12 werklieden zonder vakkennis, 2 beiers, 1 stoelenmatter, 2 beitsers, 1 fietsschoonmaker, 1 mole naar, 1 boerenarbeider, 1 vrachtrijder. Halfwas of aankomende: 1 timmerman, 1 fietsenmaker, 1 loodgieter. Aanvragen van werkgevers. Halfwas of aankomende: 1 kleermaker. Dagelijks versche aanvoer W van eerste klas Rundvet. Geopend van 's morgens 22 Franco levering door ge- 1 heel Nederland boven de I flO.—20 v Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder VER BENEDEN FABRIEKSPRIJZEN. - DE NOG VOORRADIGE - 150 in den ouderdom van 70 jaar. M. O. BRAAT Ja. J. A. BRAAT—Beaat en Kleinkinderen. Gouda, 7 Januari 1915. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. op DONDERDAGEN 21 en 28 lÜNUARl 1915, des voormiddags Ilure, in de R. K. Leesvereenigitig san de Westhaven, ten overstaan van den te Haastrecht gevestigden Notaris J. KOEMAN, hebben in de ateeda auceea. 1—6 regels f 0.B5, voor elke regel meer 6 centB. Opgaaf uitsluitend aan bet Bureau. liggende achter de P. C. Bothstraat te Gouda, Kadaster Sectie I No. 420 groot 90 Aren 70 Centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der Kooppenningen op 1 Maart 1915. Nadere inlichtingen geeft Notaris KOEMAN voornoemd. Tel. Intero. van 10-12 en 2-4 No. 308. Tslsfoon-InUrcommunaal 384. Speciaal adres voor Aangekomen 250.000 boekjes Sigarettenpapier, van de bekende merken: „Rizla -f" „Zig-zag", „dubbel Zig-zag", „Les Dernières Cartouches", „Cosmopolite". Sigaretten matjes. Hulzen, Stoppólf'Si voor Wederverkoopers fabrieksprijzen, bij kwantum extra pryzen. f 60 gegarandeerde BUITENGEWONE VOORSTELLING door de Haghespelers. TELEFOON 8827. Groothandel in: SIGAREN, SIGARETTEN, MAASTRICHT- SCHE- en OLDEKOT-f ABAKKEN. PIJPEN, LUCIFERS, enz. Bedrukte papieren sigarenpijpjes vanaf f4. per 1000. Onbedrukte Jvanaf f 3.25. METERS 100,000 voor alle doeleinden geschikt, worden opgeruimd ln Drama in 3 bedrijven van FABRICIUS. WILLEM BVLEVOORDE, Aanvang 8 uur. Pryzen der plaatsen Voor H.H. Leden der Sociëteit, hunne Dames en Kinderen: Loge of Stalles f 1.50. Balcon f 1.— per per soon. Voor niet-Leden Loge of Stalles f 2.—. Balcon f 1.50 per persoon. Galerij 50 cent per persoon. Met 5% voor Auteursrechten. Plaatsbespreking bij lotirtg op Maan dag 11 Januari, des avonds 8 uur t. ïp._i welke aanvangt MAANDAOMOROEN a.s. NOOIT BEKENDE VOORKOMENDE OELEOENHEID 11 Zoo ook een groote sorteering BLOUSES, KRAAGJES, LINGERIEËN, HANDSCHOENEN, KOUSEN. Restanten in COUPONS, ZIJDE en FLUWEELEN en alle soorten nieuwste KANTEN en OARNEERINOEN voor spotprijzen. DAMESI Een bezoek san sus Magazijnen Kont U profiteers*! van onna enorme koog Jee. Aanbevelend, Hoogstraat 294, Spulstraat 66. Kalverstraat 13, Telel. 89m. Tele». 785s Noord. WN A*" MARKT 18-19. i Alle artikelen zoowel Zomer- als Winterartlkelen, 'tegen verminderde prijzen. We v.rkoopen alleen onze bekende solide KWALITEITEN. - ZONDAOS GESLOTEN. - METERS HEEKENGRACHT 12 DEN HAAG. Commissarissen t Mr. M. M. SCHIM v./d. LOEFE, (Pres.), Dr. A. E. TEN OEVER, Mr. A. S. MIEDËMA, A. M. v. EMBDEN, Dr. P. H. J. BERENDS, Mr. J. W. DE KANTER. (Seer.) Directeur: Mr. J. W. KONING. De Maatschappij sluit alle soorten Levensverzekering tegen lage premiën. Vrijgevige voorwaarden. Voor inlicbtingen wende men zich tot de Heeren: tl. BOlW NKliSf ÜH, Haven te bckMsketea, es g. C. MjMFBHKH, VesttaMl te AlOMO. Uitmuntende door hoog eiwit en vetgehalte en grootste voedingswaarde. Eere- Diploma Parüa 1000. Negen Go>ulen Medaille».

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2