H. BOTH SEIZOEN-OPRUIMING Spaar- en Hulpbank Gouda. T. GÖEDEWAAGEN ZONEN, Vuilnisbakken.en Vnilnisemmeri GROOTE ABDIJSIROOP. W. STUNIS MN5CHE EiïNSïïiiOSWERPEN. SAFE-INRICHTING, KUNSTTAIVüll Vichywater Cél. Venduhuis ad. Meeni IfcWOLFf&f., Mj J. H. KROM ZOON] De Oorlog. ROTTERDAM Ziet de Etalages aan de Noord-Blaak. Restanten i Fantasie stoffpn Fluweelen Stoffen Mantel Costumes Rokken - Blouses - Ochtendjaponnen - Kindermantels Reclame-Ochtendjapon f 2.48. Omschrijving der Rente ip Dinsdag 12, Woensdag 13, Donderdag 14 ii Vrijdag 15 Januari 1915, bankiers te GOUDA en BOSKOOP, hebben de eer te berichten, dat de - Aambeien. Verdedigt U1 Tandarts J. T. ORTH Zn. HAASTRECHT. Landbouwgereedschappen P. WEIJ KR, BELANGRIJKE VEILING Een bijzoader in verzamellig Alen van Japansebe leut, Staallinctuur Staal wijn Drogisterij Westhaven 11, Blauwe Druivei kil. ei inerik. Talelappelu BANANEN, v IHSTSTITTTT Nieuwe Reinigingsdienst. (voorgeschreven model), N.B. Reparatie aan alle soorten Mandenwerk. o. 12670. Zaterdag 9 Januari 1915. 53e Jaargang. iNTie-o.'wrs- @xl -^.d.-v-orten.tio"blo.d. voor G-onjLd.a, ojcl OrxLS-trolceXL- Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Tweede lilad. Binnen land. Viscohersdijk 89 Moopd-Blaak 81 worden tegen enoriéi lage prijzen opgeruimd. en nogmaals zéér belangrijk in prijs verminderd. Mantels in effen - ruiten - geplet pluohe - persianetfe. Bijzonder voordeeiig i Effen pluphemantels Aaqi belanghebbenden wordt kennis gegeven dat tot over 1914 gelegenheid zal bestaan in hetgewoon lokaal dar Bank telkens des-avonds van 8 tot ö'/g uur. Alle houders van Nuts-Spaarbankboekjjes worden opgeroepen om op een dezer avonden de rente te doen bijschrijven, daar nalatigheid in deze, by terugvraag van gelden, tot vet-traging zou kunnen leiden. HET BESTUUR. in hun nieuwe bankgebouw aan de Markt te Gouda, gereed is en dat loketten in verschillende afmetingen en tot verschillende huurprijzen beschikbaar zijn. Inlichtingen en voorwaarden worden te hunnen kan tore gaarne verstrekt. De Aambelenma\f van Apothe ker BOOM geneest spoedig in- en uitwendige, bloedende en bliude Aam beien. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje 50 ct. 12 Verkrijgbtar te Gouda by ANTON COOPS, Fa. WOLFF A Co, te Rot terdam by E. VAN SANTEN KOLFF, Korte Hoofdsteeg 3. WMeiir^OOUDA. Oij wordt aangevallen door dien grooten deugniet, dten men „VERKOUDHEID" noemt. Aoht dien vijand niet te licht, gij hoest, en voor dat gij het beseft, egt gij aangetast door de Influenz. en staat gij bloot Asthmalljder of Tering lijder te worden. Voorkomen is beter den genezen. I Neem by het minste kuchje, den geringste n hoest, als gij niest, rilt, fluimt, zoodra gy een verkoudheid hebt, Uw toevlucht tot de beroemde Gy verdedigt V daarmede tegen alle borst-, keel- en long doeningen, Asthma, Bronchitis, Catarh, kink- en den hardnekkigsten hoest, de verwaarloost® verkoudheid, Influenza. Gy doodt daarmede de ïiektekiemen, .zuivert pn ver sterkt de borst. Prij» p« flacon n« 230 «r. 11.—vm 550 gr. gr. 13.50. Eitthl roocko baad met haadtookening L. I. AKKER. ROT TERDAM. Votkrijgbce» U| alle drogisten en do «aoalo apotkokora. met en zonder gehemelte-plaat, vanaf f 2.per tand, f35.~ per gebit. Plaatsing zonder pijn en met echriftelijke •n Ungdurige garantie. 12 COOLSINQEL ao, ROTTERDAM. MAOAZIJN VAN Ijzerwaren, Keukengerei, Hywielen en ondcrdeelen. en Werktuigen. 14 ba Apotheker. GOUWE 135, Telefoon 37. t te ROTTERDAM. VAN Op Woensdag 20, Donderdag 21 en Vrijdag 22 Januari 1915, telkens «des morgens elf uur, wordt ten overstaan van den Deur- waarder B. KRUIJNE, publiek, voetstoots en ongelimiteerd om contant geld VERKOCHT afkomstig van de Japansche afdeeling der internationale ten toonstelling te Lyon, hoofdzakelijk van de aldaar ingezonden geweest zijnde partijen uit de provincie Ishikawa en de Bteden Kobe, Jokoharna en Kana-Zawa, bestaande in Porselein en Satsuma-Aardewerk, Beelden van fesnaden Ivoor (w. b. prachtstukken), prima kwaliteit Bronzen (w. o. kapitale stukken), Clotaaone'a, Ornamenten, Meubelen, Lakwerken waaronder bijzonder fraaie Kamerschermen en Paneelen, zijde artikelen en Borduursel», alsmede Antiquiteiten en Curiositeiten. KljWajcnZondag 17, Maandag 18 en Dinsdag 19 Januari 1915, van 10—6 uur. Catalogus der veiling wordt op verzoek gratis toegezonden door en ia verkrijgbaar bij den deurwaarder bovengenoemd (kan toor le Lombardstraat 4b, telef. interc. 3279). 7n Electr. Dr. A. Brinkman AZn., LANGE TIENDEWEG. 27, Teieph. 813. heeft in voorraad Sinaasappelen, Citroenen. Mi.Nl?iRTJNEN, KASTANJES, NOTEN enz. Méthode directe C. DB MONTQOT, Paris. Hiermede heeft de Directie de eer de geïnteresseerden mede te deelen, dat in deze stad zal geopend worden 1°. Een Cursus in de Fransche taal, voor eerstbeginnenden. 2°. Een conversatie-Club, voor meer ontwikkelden. Privaat lessen, Litteratuur, Handelscorrespondentie. MAANDAG 11 JAN. 8 uur 's avonds Openbare, Kostelooze Proefles in Hotel „DE ROMEIN", door Monsieur C. DE MONTGOT (de la Faculté des Lettres de Paris). Referentiën van de hoogst geplaatste personen disponibel. Tel. 333. Wijdstraat 27. (iOlMlHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. PRIJS DER ADVERTENT1ËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer.0.10 Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen jier plaatsing van 1—5 regels f0.35 b(j vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Grdote letters en randen naar nlaatsruimte. Kardinaal Mercier. De „Norddeutséhe Allgem. Ztg." deelt heden het volgeqclie communiqué mede De Aartsbisschop van Mechelen, kardi naal Mercier, heeft een herderlijken Kerst mis-brief rondgezonden, die volgens zijn voorschrift op li' Januari en den daarop volgenden Zondag van de kansels woest worden voorgelezen. Het herderlijk schrij ven bevat nevens zijn zuiver-godsdien- siige uiteenzettingen, een reeks, van poli tieke uitlatingen, die met den tegenwoor- digen occupatie-toestand niet overeen te brengen zijn. Dientengevolge heeft de Duitscho overheid zich verplicht gezien tegen de verdere verspreiding op te ko men. Hierop door den gouverneur-gene raal opmerkzaam gemaakt, verklaarde de kardinaal zoowel schriftelijk als monde ling, dat de bedoeling verre van hem geweest is, om door zijn openbaarmaking in ophitsenden geest te werken hij was integendeel geleid door het oogmerk de bevolking tot rust te brengen en haar met inachtneming van vaderlandlievende gevoelens aan te manen tot onderwerping en uiterlijke inschikkelijkheid aan het be staande Duitsche bestuur. Daar echter de gouverneur-generaal in zake het herder lijk schrijven een andere meeniiïg wae toegedaan, en bevreesjL was voor de op ruiende uitwerking ^|arvan, hield de kar dinaal niet langer yfcst aan de tenuitvoer legging van zijn .voorschrift aan do on der hem staand* geestelijkheid, om het herderlijk schrijven verder van den kan sel te lezen en te verspreiden. De gou verneur-generaal had trouwens reeds de aflezing van den herderlijken brief ver boden. Hiermede kan de zaak als afge daan beschouwd worden. Amerika en het Vatikaan. Aan Politiken wordt in een Wolff-te- legram uit Rome gemeld, dat,» naar ver luidt, de Amerikaansche kardinalen Gib bons, Farley en O'Connor zich tot pre sident Wilson hebben gewend ten einde een gezamenlijk optreden van Amerika en den H. Stoel voor den trede te bewer ken. Voorts heet het, dat president Wilson het voorstel in gunstige overweging zon nemen en waarschijnlijk een buitengewoon gezant naar Rome zenden om den paus met zijn benoeming geluk te wenschen en over den vrede met hem te spreken. Politiken noemt het vooral merkwaar dig, dat dit bericht door Wolff's bureau wordt verspreid. In noordelijk Oost-Pruisen. Rolf Brandt, de oorlogscorrespondent van de Norddeutsche Allgemeine Zeitung, heeft de troepen, die den 30en December het dorp Lasdehnen innamen, gevolgd én schrijft daarover Wij reden in den vroegen morgen langs de Inster over Kraupiscliken naar Uss- ballen. De breedo mond van de rivier was thans met ijs en sneeuw bedekt. Hier en daar lag de sneeuw op den weg zoo dik, dat alle man de auto er door heen moesten trekken, tot de wielen weer den grond raakten. In IJsballen troffen wij den commandant van de middelste colon ne, die hier voorwaarts rokte. Een wiel- rijdersoompagnie van de jagets, die in den vroegen morgen opgerukt was tegen het gedeelte van het Forellen-bosch, dat Lasdehnen van Ussballen scheidt, was hevig beschoten. Gewonde jagers en ook een paar gewonde Russen werden uit het bosch naar onze standplaats gebracht waar naast het tolhuis een verbandplaats was ingericht. In het stukje bosch, dat daarachter lag waren groote, ruime hutten, waarin de jagers tot nu toe op voorpost gelegen hadden. Hier hebben wij ook het kerst feest gevierd, vertelde mijn kapitein. Het was een wondermooie, stille nacht, waar in de maan helder licht wierp op den witten sneeuw. We hadden kerstboomen, in ieders hut brandden de kaarsen. Pupch en Berliner Bollen... Het bosch was plechtig als een domkerk. Daarginds ach ter dat hoekje dennen, hield de geestelij ke kerkdienst. De Rassen roerden zich niet. We hadden hun een mand met worst, sigaren en rum gezonden. Daar in lag een briefje in het Duitsch, Rus sisch en Poolsch „Kameraden, hier ia een kerstgeschenk. Laat ons dezen dag met rust, als ge fatsoenlijke korels zijt. Over dertien dagen hebt gij kerstmis en dan kunnen wij revanche nemen. Laat dus het schieten en ons in vrede." De Russen hadden de mand leeg ge maakt, haar terug gezet bij de schutting tusschen de twee linies en de kerstavond was voorbij gegaan, zonder dat er een schot viel. Intusschen waren twee compagnieën aangetreden om het bosoh desnoods met geweld te verkennen. Cavalerie-afdeelin- gen trokken verder rechts door een bree- de, ópen strook. Daar zij niet beschoten werden, kon men aannemen, dat de druk van de zij-oolonnee zich reeds deed ge voelen en dat het bosch geheel vrij van den vijand was. Rechts en links van den weg ging oen compagnie in tirailleuralinie voorwaarts. In den hoogen sneeuw kwamen de man schappen slechts langzaam vooruit. Daar jagers reeds de andere zijde van het bosch ïjereikt hadden, besloten wij met donoo- digo voorzichtigheid rechtstreeks op las dehnen af te gaan. Zoo marcheerden wij door het wintersche bosch, waar een paar Duitsche granaten wonden geslagen Imdden. Het rook nog sterk naar ver- sche hars. Op die straat zag men versche bloed sporen op den witten sneeuw. In een open plaats in het bosch stond vee, dat de vijand stellig had mee terug willen drijven m dat in de haast was- ontsnapt. Aan den rand van hot bosch hielden wij halt en keken met onze kijkers naar Las dehnen, waarvoor wij cavalerie zagen, die op ons af galoppeerde. Tot op een paar honderd meter afstand was het niet te onderscheiden of het Russische of Duit sche ruiters waren. Zoo hinderde de sneeuw het gezicht. Na een paar oogen- blikken van spanning herkenden wij Duit sche uhlanen. Lasdehnen moest dus in ons bezit zijn. In stevigen gang stapten wij nu op het dorp toe. Van alle kanten kwam in fanterie aangemarcheerd. Cavalerie hield halt op het marktplein. De geweren wer den in rotten gezet en zoo snel moge lijk kwartier genomen. DUfrwas nog niet zoo eenvoudig. Het dorp zag er volko men Russisch uit. Ik had liever onder den blooten hemel geslapen dan in ©en van deze woningen. „Ken zwijnentroep", zei eeq grenadier. En hij spuwde naar rechts en links. Ik drink de rest van mijn cognac in een teug leeg. In een keu ken lagen nog halfgare aardappelkoeken in de pan. Toen het sein tot den terug tocht gegeven werd, lieten de Russenfal ies in den steek, sloegen snel nog de borden met de reeds gebakken koeken stuk en liepen weg. In een horlogewin kel hadden zij uit ieder uurwerk de veer getrokken Lasdehnen was in onze handen. De te rugtocht der Russen in poatolijke rich ting, dien wij oen eind fötgden, was be zaaid met broodbuidels, weggeworpen veld ketels, sohoenen en tentbanen. Slechts op één plaats bij Wermeningen, hadden de Russen getracht tegenstand te bieden. Toen wij terug reden, kwamen wij oen paar honderd gevangenen voorbij. Zij sa lueerden streng militair en lachten. Een kapitein van de jagers zei: In Lasdehnen zullen wij oudejaarsavond vie ren en hij keek ernstig voor zich been. Toen klonk, wij moesten glimlachen, uit een huis pianospel. Een huzaren-luitenant had een „bijna" ongeschonden piano ont dekt. Hij speelde een wals van Strauss en vervolgens een sentimenteel lied. De compagnie, die de geweren in rotten had1 gezet en nu op dik stroo de dingen af wachtten, die komen zouden, floot #et Kleine legers. In de Deutsche Tageszeitung leest men: Toen, bij het uitbreken van den oor- fog, de Duitsche troepen door Luxem burg trokken, heeft deze staat zich daar tegen niet verzet. Luxemburg zou ook bezwaarlijk daartoe in Btaat zijn ge weest, omdat zijn troepenmacht bij de Duitsche millioenen vergeleken, wat klein ia. Zij bestaat uit een door zes officie ren gecommandeerde compagnie vrijwilli gers van 140 tot 170 man, die desnoods op 250 man gebracht kunnen Worden, be nevens een compagnie gendarmes, waar van de 32 brigades 135 man met twoe officieren sterk zijn, de 36 muzikanten niet te vergeten, hen ander klein leger is ons minder wel gezind. De vorst van Monaco beveelt over 82 man en 5 offi cieren. In de Minerva léést men allerlei over deze kleine legers. Daaruit blijkt, dat in de opgaven van het ieger van Monaco de artillerie vergoteu is, want de staat beschikt over e enige kanonnen. Ge heel modern zijn deze niet, want het is reeds twee honderd jaar geleden, sedert het huis fciavoye het huis Grimaidi dezo kanonnen sohonk. Zij zijn echter weinig gebruikt, want er is nog nooit een scherp schot mee afgegeven en kunnen dat ook moeilijk doen, zonder gevaar te loopen een naburig land te beschieten. Een klein leger is ook dat van 8*n Marine, dat 38 officieren en 950 man telt. De republiek Andorra heeft 4 man onder het bevel van een korporaal in zijn dienst. In de nieuwe wereld bestaan er ook* legers die niet zeer groot zijn. Bijvoorbeeld in de Zuid- Amorikaansche staten. Ken van de merk waardigste is dat van Haiti, dat op het onrustige negereiland vaak van zich doet spreken. Het telt ongeveer 9000 man. .Vólgens' de beschrijving van een Ameri kaan zijn de soldaten van Haiti zeer goed gewapend, maar dragen zij geen uniform. De officieren hebben op hunne gewone jassen epauletten met gouden rand, gaan echter, evenals de manschappen, barvoet», ook als zij sporen moéten dragen. De discipline in het leger van Haiti wordt gekenteekend door een geval, dat deze Amerikaan Shandham gtèaauid, zelf be leefd beweerd te hebben; "Met een Hol- fandschen vriend woonde hij eens de pa rade bij van het Haitiaqnsche leger. De Nederlander wilde wedden, dat hij de heele parade met een enkele handbewe ging overhoop zou werpen. En dit ge lukte hem ook, doordat hij een handvol klein geld onder de soldaten wierp. De commandeeronde generaal veroordeelde hem ook, doordat hij een handvol klein geld onder de soldaten wierp. De comma»- deorendo generaal veroordeelde hemoogen- blikkelijk tot drie weken gevangeni». Maar een kwartier later had de Hollan der de straf al afgezeten. Met een hands vol geld had hij deze zoo aanzienlijk ver kort. Vroeger, toen in heel Europa nog klei ne staten waren, had' men een groot aan tal van deze legertjes. De vorsten pro beerden natuurlijk als hot ging do schijn te wekken alsof ze groote troepen be schikten. Zoo bezocht in 1778 grootvorst Paul van Rusland hertog Karei van Wur- temberg. Deze liet hem een parade van zijn grenadiers zien, toondertijd nog wer kelijk granatenwerpers, en vertelde zijn gast, dat hij zulk een compagnie nog had in Stuttgart en een derde in Ludwigs- burg. De grootvorst moest oen hoog denkbeeld krijgen van het Wurtemborg- sche leger, want er hoorde toen bij ieder linie-regiment een compagnie grenadiers. Grootvorst Paul kreeg in den loop van de volgende dagen ook werkelijk de com pagnieën in Stuttgart en Ludwigsburg te zien. Zij droegen andere uniformen, maar het waren dezelfde manschappen. Een ze kere I. Stoiniger, die hij de compagnie diende, heeft dit in zijn memoires verteld. Spieringbakkerij te Amsterdam. Wij waren heden in «Ie gelegenheid een kijkje te nemen in de gemeentelijke spie ringbakkerij, die gevestigd is in de nieu we vischhal aan de Ruyterkade te Am sterdam. De heer van Santen, Belgisch refugiee, die hier de leiding heeft, leidde ons rond, en deelde mede, dat naast het verkrijgen van een degelijk voedsel het doel dezer inrichting is, het bezig houden der Zui- derzee-vissehers, die nu ten gevolge van den oorlog geen afzetgebied In het bui tenland kunnen vinden. De visch, thans nog alleen spiering wordt rechtstreeks door de visachers geleverd, franco Am sterdam voor den vasten prijs van 10 ct. per K.G., dus ongeveer 3 ets. meer dan bij den afslag. Deze ondervindt hier van géén schadelijken invloed, daar de afnemers ruimer winst maken. De in richting is in het leven geroepen op initi atief van den minister van L., N. en H. onder den naam van centraal bureau voor afzet van visscherijproducten. De visch is hoofdzakelijk afkomstig uit Harderwijk, Vollenhoven, De Lemmer en 1- Iburg. Later zal men ook proeven ne men met garnalen, mosselen en zoo mo gelijk slakken. De gemeente stond de vischhal tijdelijk af, op oonditie, dat haar zooveel moge lijk gebakken visch zou geleverd wor den, en die in winkels tegen vasten prijs te doen verkoopen. Thans wordt de visch uitsluitend geleverd (aan het ieger. In kisten worden ze daartoe over het land gedistribueerd, o.a. faaar Deventer, Ber gen op Zoom enz. |jaar zij, dank zij de uitnemende verpakking, (iu kisten tus schen perkament) goeden toestand aan komen. Van de zijne der soldaten werd dan ook reeds me*r dan een tevredon- heidfibetuiging ofltvangen. Terstond na aankomst wordt de visch door oen aantaj .vrouwen schoongemaakt, gewasschen, daarnaj 20 minuten in do pe kel gelegd en in biikolie gebakken, waar na zo terstond in kisten van 25 K.G/ geëxpedieerd wordt.' Dagelijks wordt 1250 K.G. spiering aangevoerd, d. w. z. 500 K.G. gobakken visch kan worden ver zonden. Doze productie zal echter aan merkelijk worden vergroot, zelfs verdub beld. En daaraan was het dan ook te danken, dat in de vischhal vanmorgen een buitengewone bedrijvigheid hoerschte, want morgen zal voof het eerst 1000 K.G. ge bakken spiering verzonden worden. Prijsverhoogirii: tarwemeel en tarwe- bjoem. Men meldt ons uit Den Haag In ver band met de prljsverhooglng van tarwe meel en tarwebloem, waartoe de Regee ring dezer dagen zal overgaan, daartoe godrongen door do zeer belangrijke stij ging der graanprijzen gedurende do laat ste 6 weken, wordt bericht, dat het aan vankelijk voornemen om uitsluitend tar we bloem, de grondstof van wit brood in prijs te verhoogen en dus den prijs van bruinbrood' onveranderd te laten, op gegeven is moeten worden. Ten eerste omdat de graanprijs, al wordt die naar de omstandigheden zoo laag mogelijk ge steld, in dat geval dien van tarwemeel zou overtreffen en voorts omdat het ver schil in prijs tusschen tarwemeel en tar webloem dan de clandestftie-bereiding van bloem uit goedkoop moei in de hand zou kunnen werken. Vlucht van Belgisohe dienstplichtigen. Men meldt uit Eindhoven Zonhoven is een dopje in Belgisch Limburg nabij Hasselt gelegen. Was het in vroeger dagen een vredig en vriendelijk plaatsje, waar de bevolking zich met lust en ijver wijdde aan den landbouw, thans heeft de oorlogs- duivel ook daar den vrede verjaagd en de bevolking geslagen met angst. Wy ontmoetten gisteren hier in Eind hoven een paar boerenzoons, jongens in de fleur van hun leven, die, gevaar en dood trotseerend, uit Zonhoven de vlucht hadden genomen, om, ergens over de grenzen het gastvrye Neder land te bereiken. Have en goed had den ze in den steek gelaten en den ouderlijken haard vaarwel gezegd. De Duitschers hadden alle jonge lingen van de lichtingen 1914, 1915 en 1916 opgeroepen, zoo vertelden ons deze vluchtelingen, om in het ge meentehuis te komen teekeneb, maar nagenoeg niemand had aan den oproep gehoor gegeven. Toen de jongelui zich niet bij het college vervoegden om te teekenen, kwamen de Duitschers hen opsporen in hun woningen en traden daarbij zeer streyg op. Een der jongelingen meende nog den tijd te hebben om op zolder te vluchten doch de Duitschers hadden het bemerkt en Bchoten door het plafond. Dreigend bevalen zij hem naar beneden te komen, waaraan de jonge man ten slotte voldeed. ^Eergisteren hadden de beide jonge lingen, die hier aankwamen, besloten op de vlucht te gaan. Nog liever ver kozen ze op hun tocht doodgeschoten te worden, dan zich in dienst testel len van den vyand en misschien de wapenen te moeten opnemen tegen hun eigen land, zoo meenden zy. Te voet dwaalden zij heel den dag en den daaropvolgenden naoht van de eene streek naar de andere, meest langs afgelegen paden of door de vel den. Hier en daar vroegen ze aan een boer den weg en zoo geraakten ze ten langen beste, na een onafgebroken tocht van wel twintig uren, te Borkel en (Schaft over de grens. Op hun heele ronte hadden ze geen enkelen Duitscher ontmoet en aan de grens, waar ze een Duitsohen schildwacht post bemerkten, hadden ze van een gunstig oogen blik toen de post werd afgeloBt, gebruik weten te maken en was het hun gelukt ongemerkt veili- gen bodem onder den voet te krijgen. Vlak bij de grens hadden ze nog een rivier moeten doorwaden, de Tongreep genaamd. Na zich van schoenen en kousen te hebben ontdaan, die ze in de hand hadden genomen, bereikten ze den overkant. Van Borkel en Schaft liepen ze te voet door naar hiqr, waar ze gister morgen arriveerden. Van hier begaven ze zich heden morgen per stoomtram De Meyerij naar VHertogenbosch, om zich daar aan te melden by den Belgischen consul, door wiens tusschenkomst zij hoopten te kunnen oversteken baar Engeland, waar zy werk traohten te vinden in het landbouwbedrijf of anderszins. Meer anderen waren reeds uit Zon hoven gevlucht, toen zy het verlieten. Of die het echter ook zoo gelukkig hadden afgebracht als zy, was hun onbekend. De bevolking in Zonhoven was, zooals ze ons vertelden nage noeg geheel uitgeput en de hongers nood stond er voor de deur. De groote leening. Naar do N. R. Ct. verneemt was Don derdag voor niet meet dan ruim f 85 railUoen ingeschreven. Tenzij mocht blijken, dat het over groot© deel der inschrijvingen tot de foqt- sto inschrijvingsdagen achtergehouden wordt, is dus zelfs niot uitgesloten, dat do bepalingen omtrent de gedwongen lee ning in werking zullen treden. Men schijnt te bovoogder plaatse den indruk te hebban dat de kleinere bezit ters aan den oproep tot deelneming op ruime schaal gehoor geten, maar dat de inschrijvingen van de meer vermogenden over het algemeen ver ten achter blijven bij hetgeen mocht worden verwacht. Van doelpeming uit het buitonland is niet» be kend. Paspoorten voor Dnitschland. Sinds 1 Januari 1915 zijn de vol gende bepalingen van kracht ten aan zien van paspoorten voor Dnitschland. De passen moeten voorzien zijn van eene photographie van den bonder van recenten datum. Alle paasen moeten door den houder van den pas onder de photographie onderteekend worden. De passen moe ten het volgende ambtelijke attest in de Duitsche taal dragenEs wird hiermit besoheinigt, dass der Pajsen- haber, die dnroh die nebenstehende Photographie dargestellte Person ist und die darunter befindliche Unter- sehrift eigenhandig vollzogen hatt". (Plaats en datum). Dit attest moet door de competentie politie-antoriteit worden afgegeven. Ala zoodanig zfln in Nederland ook de burgemeesters te beschouwen, daar zij het hoofd der plaatselijke politie rijn. Verder is ook een gerechtelijk of notarieel attest voldoende. De photo graphie moet ambtelijk zoodanig wor den gestempeld, dat het stempelmerk ongeveer voor de helft op de photo graphie en voor de andere helft op het papier van den pas is aangebracht. De paa moet vervolgens aan een Duit- i

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 3