Bl3n.3qezkla.rLd- Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOE T. Laatste Berichte a. Telegrafisch Weerbericht Botten. Zij nemen bij dezen terugtocht reed» vroeger gereed gemaakte stellingen in. Daardoor ia de vervolging tamelijk moeilijk. Ofschoon de Russen volgens ge talsterkte de meerderen zijn. hebben de Duitsche troepen toch de overhand. IA1- leen het oprukken naar Warschau thans langzamer. Hel politieke succes dat de inneming van Warchau beteek ent. zal niet geheel in verhouding kunnen zijn met de groote opofferingen, die een stormioopen tegen de stad zou eisohen. De gevechten vorderen daarom langzaam. Officieel wordt dd. 11 Jan. uit Weenen gemeld, dat de toestand1 in Russisch Po len onveranderd is. Bij de Beneden-Nida hebben gisteren hardnekkige gevochten plaats gehad. Hier zijn de RusseA tot een aanval overgegaan en trachtten zij op verscheidene punten met lielangrijke twx - pen de rivier over te steken, doch ,zlj werden met zware verliezen overal te ruggeworpen. Terwijl deze infanteriege- vechten plaats hadden, hield een hevig artilleriegevecht in de naburige streek verscheidene uren aan. Op de overige fronten is niets bepaalds gebeurd. Den van onze op verkenning zijnde patrouil les slaagde er gisterennacht ln, door een vijandelijke stelling te breken, en binnen de daarachter gelegen' plaats te dringen, tot san de woning van den re- giraents-conMnandant. Van deze stoutmoe dige onderneming is de patrouille terug gekeerd roet een officier en zes man. als krijgsgevangenen. Daar opnieuw is vastgesteld, dat tot het Russische leger behoorenden zich van Oostenrijk sch-IIongaarsche uniformen be dienen om patrouilles en kleine afdeelin- gcn te overvallen, wordt er nogmaals den nadruk op gelogd, dm officieren en man schappen van den vijand, die op deze wijze de wetten en gebruiken van den oorlog te land schenden, niet als oor logvoerenden zullen behandold worden. ROME, 11 Jan. Aan de „Messagero" wordt uit Boecarest gemeld, dat de ge- hoele Bukowina thans in handen der Rus sen is. Duizenden vluohtelingen trekken de grens van Roemenië over; anderen vluchten naar Boedapest en Weenen over Bistritza, zijnde de eenige weg, die nog ln Oostenrijksche handen is. De militaire medewerker van de „Retch", wijdt een artikel een de nieuwe groepeering der Duiticbe legere in Polen, naar xgn meening, noodza kelijk geworden door de awere ver liezen, die deze legere bjj hnn offensief geleden hebben. Deze nieowe groe peering bed bet eeret plaats aan het leer belangrijke front ven den mond van, de Bzura tot de Nida, weer het 8e en 9e Dnitaohe, het 10e Oosten- rbkaoh-Duitaohe en het le Oosten ryksche leger waren opgesteld. De Rnaaiaobe successen in de richting van Mlawa dwongen de Dnitschers gadeel ten van het 8e leger, dat aan de Beneden Bznra opereerde en later wearsohgniyk het geheele 8e leger naar Oost-Pruisen, waar het oorspron kelijk had gestaan, te dirigeeren. Het 9e leger bleef das aan dé Bznra, bet 10e «an de Pilitxe en het le Oosten- rgksohe aan de Nida. De nederlaag der Oostenrijken in Galicië noopte de Dnitschers hnn stra tegische reserves te gebruiken om hnn bondgenooten te redden en daarvoor Sebrnikten zij vermoedelijk niet alleen e nieuwe formaties in Doitsohiand, meer ook een gedeelte van het 10e en le Oostenrijksche leger, onder generaal vota Dankl. De verzwakking van laatst genoemd leger verklaart gedeeltelijk ae mislukking zijner operaties aan de Beneden-Nida, alsmede de noodzake lijkheid om het te versterken met de Dnitaohe troepenafdeelingen bjj de operaties op 2 Jen. te Lapuzno. Aan het geheele Duitsohe front, tnasohen dan mond ven de Bsura en de Nida, •teen dus niet meer dan 16 tot 18 korpeen. De verslapping van den strijd een de Bznra, Nida en Pilitza, wgst er op, dat de Oostenrijken en Duit- schera zich ergens elders opnienw groepeeren. De Heilige Oorlog. Sen bewgs ven de volkomen mis lakking van Turkjje's om de Moslems te doen inzien, dat zjj in den heiligen oorlog gewikkeld agn, wordt geleverd door ae volgende feiten Te Damucas vaardigde Zekkl-phaja, die onlangs ven zijn zmbt wzs ontzet, een proolemetie uit, waarin hg zeide .Zoo do vijand do kuststeden bom bardeert, sollen wjj ons niet Verdedi gen, maar alle Christenen en vreem delingen in het binnenland ter dood brengen. De Sjeik in de groote Omayade-mos- kee te Damasons nam Vrijdag, na da preek, den turban ven zijn hoofd en wiel* dien op de steenen, uitroepende .Trap er op!" Alle aanwezigen rie pen „God behoede one I" De Sjeik vervolgde: „Tooh ia het beter op mjjn tulband te trappen, den in koelen bloede de Christenen te ver moorden, die evenels wjj belasting be talen een den Sultan. Deae oorlog ia gaen Djehad, maar een strijd ven Christenen tegen Christenen, en gü moet n .herinneren, (dat da profeet verboden heeft te «borden, en inte gendeel ons heeft (Jbgedregen goed en behulpzaam te zij» voor onze bn- me* ren. Hulp uit Zweden voor België. Hen deelt om mede, dat eenigen t|jd geleden in Zweden een Comité is gevormd, dat ten doel heeft gelden te verzamelen om die ellende iri België te helpen lenigen, In dat Comité hebben zitting leden van alle politieke partijen, o.a. Minis ters en oud-Ministers, ond-Voorzitter» van den Ministerraad, begiftigden met den Nobelprijs, aartsbisschoppen enz. Het manifeatVlJb door het Comité ten bate der BeTfcln verspreid werd, luidt aid as Voor de lijdende Belgen. Een'be roep op het Zweedsche volk. Welke ook het meeningsverichil moge zijn dat zich in onze gevoelens ten aanzien van den oorlog, in ons land heeft geopenbaard, de mannen en vrouwen uit elk kamp vinden een ontmoetingspunt in de spontane sym pathie voor het ongelukkige Belgische volk. Wy kunnen er niet aan denken, aan allen die in verschillende landen onder de gevolgen van dezen oorlog lyden, de behulpzame hand te bieden wij hebben binnen onze eigen land grenzen veel ellende te verzachten. Zij die, desniettemin, iets wenschen te doen voor hen die ljjden door den oorlog, kunnen dus niet beter doen dan hun pogen te richten op het leni gen van den nood van het volk, dat door den oorlog het zwaarst getrof fen werd. Uit inlichtingen, van verschillende onafhankelijke zyden ontvangen, blijkt dat een aanzienlek aantal Belgen, voornamelijk ouden van dagen, vrou wen en kinderen, zich in ballingschap bevinden, gebrek lijdend aan alles en in veel gevallen niet ver 'an den hon gerdood. Alleen reeds in Nederland bevinden zich, naar men ons heeft medegedeeld, bijna een millioen vluch telingen. waaronder verscheidene tien duizenden kinderen, die van hunne ouders gescheiden zijn. De grootsche steun, door het Hol- landseho volk verleend, zou onmoge lijk voldoende kunnen zyn om in dezen ontzetten den nood te voorzien. Andere volken, groote en kleine, heb ben zich op hun beurt, mèt eeo zeld zame opofferingsgezindheid bezield, beijverd te hulp te komen. Het is dus dringend noodzakelijk om in de daad om te zetten de sympathie, welke zoo spontaan geboren is uit de steeds toe nemende aaneengeslotenheid en sym pathie, in het bijzonder sterk levend by een volk, dat even klein is als het Belgische en dat het gelnk heeft mo gen hebben onzijdig te kunnen bly von. De ondergeteekenden noodigen het Zweedsche volk uit van hunne bijdra gen op de rondgegane lijsten te doen blijken. De verzamelde gelden, welke zullen verantwoord worden in de dagbladen, zullen op de Handelsbank gedeponeerd worden, waar de Belgische legatie een rekeningoourant heeft geopend voor de door den oorlog getroffen Belgen Intrekking tydelyke heffing uitvoer rechten. De Minister van Financiën heeft na bekomen machtiging van H. M. de Koningin, ingetrokken het wets ontwerp tot tijdelijke heffing van uit voerrechten. Langer in dienst houden van ingeiyfden bij de militie. Door de Ministers van Oorlog en van Marine is thfëns by de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om den termijn voon h^ langer in dienst houden van ingalüfcien by de militie te verlengen pui IfikJuli 1916. Ter toeiicifting Izordt het volgende opgemerkt7 In de buitèa^ewone omstandigheden die aanleiding gaven tot de dienstver- lenging, aanvankelijk tot uiterlijk 81 Januari 1915, is ook nu nog geen Verandering gekomen van dien aard, dat met deze verlenging zou kunnen worden volstaan. Ten einde te gemoet te komen aan het van de zyde der Tweede Kamer geopperde bezwaar, dat als uiterste tjjdstip voor de verlenging werd aan gewezen de datum waarop het oor logsgevaar niet meer aanwezig wordt geacht, is thans de datum van 31 Juli 1915 in het ontwerp opgenomen. Deze datum is gekozen omdat, mocht vóór dien tijd nog niet tot demobilisatie zyn overgegaan, het vraagstuk der verlenging dan tooh aa de orde moest worden gebracht, met het oog op de oudste lichting, welker diensttijd naar deu gewonen regel op dien datum zou eindigen. De thans ontworpen bepaling sluit geenszins in sioh, dat de dienstplich tigen gedurende hun geheelen dienst tijd onder de wapenen zullen worden fehouden. Zoodra toch de omstandig- eden het veroorloven, zal tot geheele of gedeeltelijke demobilisatie worden overgegaan en met het naar hnis zenden van de dienstplichtigen zal geen oogenblik langer gewacht worden dan strikt noodig is. Langer in dienst houden van dienst plichtigen bij de Landweer. Een wetsontwerp van gelijke stre)^ king is ingediend met betrekking^tot het langer dienst honden van jffienst- plichtigen bij de Landweer. De Belgische vluchtelingen.. Een dertiental te Woerden verblij vende Belgische vluchtelingen waren voornemens naar Antwerpen terug te keeren en hadden hun stnkken ter viseering opgezonden. Onder terugzending" der stukken wordt den belanghebbenden van wege het Kaiserlich Deutsche. General-con- snlat te Amsterdam meegedeeld, dat Belgische mannen van 17 tot 60 jaar ond, thans geen passen voor terug keer naar België kunnen verkrijgen. Vrouwen en kinderen daarentegen kannen terogkeeren. Het is echter uitgesloten, aat deze België weder kannen verlaten. De gevraagde papie ren voor mannen in voornoemden ouderdom konnen daarom niet ver strekt worden. (Zw. Crt.) Men meldt nit Roo endaal Dat we in ons land veel Belgische vluchtelingen hebben, weet ieder kind. Maar dat wo hier ook nog vluchte lingen herbergen, die op eigen bodem wonen en onder eigen dak slapen, zagen we nog niet vermeld. Toch is het een feit. ik zag het gisteren met eigen oogen in het naburige Esschen Daar staat namelijk een Belgische trein van drie-en-twintig comparti menten. Hij is indertijd, toen de Duit- schers zich van Antwerpen meester [haakten, vas daar over de grens ge komen en stsat op Hollandsch gebied. De Dnitschers mogen hem daar niet weghalen en Holland verder in kan by niet, want hy staat aan Holland- schen kant roor een stootblok. De drie-en-twintig compartimenten nu van dezen trein heeft men ingericht tot woninge^ voor Belgische vluchte lingen, zoodat dezen in ons gastvrij land toch eigen bodem onder de voeten en eigen dak boven het hoofd hebben. Vlak in de buurt staat de Duitsche schildwacht. Beiersche soldaten, die heel gemoedelijk zyn. Toen ik met een dezer een praatje maakte, een forache kerel met een langen baard, viel het me op, dat de bajonet op zyn geweer aan een kant vlijmscherp was gesle pen, terwijl de andere kant een zaag vormde. Toen ik hem vroeg voor de aardig heid, wat hy nu eigenlijk met zoo'n tweeslachtig wapen van plan was, antwoordde hy, heel gemüthlich glim- laohend en achtereenvolgens wijzend op de scherpen kftnt en op de zaag „Sehen Sie, dies ist urn die Frank furter Wurst zu schneiden, wenn ich sie habeund dies ist um Holz zu schnitzelen.womit ich die Wurst kann kochen." Veiligheidsmaatregelen van de Duitsche en Britsche regeeren ten aanzien van Nedorlandache visschersvaartuigen. De hoofdinspecteur der Visscherijen ves tigt de aandacht t van belanghebbenden op liet navolgende lo. Van de Duitsohe regeering Is me- dedeellng ontvangen, dat zij zich ge noopt ziet tegen alle verdacht schijnende viseohersvaartuigen, die binnen de Duit sohe bocht en het aangrenzende zeege bied aangetroffen worden, de door haar noodig geachte militaire maatregelen te Handel met Frankrijk. Naar de N. R. Ct. meldt, heeft het Fransche gouvernement besloten, dat voor goederen in Frankrijk ingevoerd uit het Koninkrijk der Nederlanden, een certifi caat van oorsprong moet worden over gelegd. Deae maatregel is -van nu al Van kracht. Bovendien zullen goederen, verzonden dopr bemiddeling van expediteurs of expe ditie-maatschappijen alleen dan worden toegelaten, indien blijkt, dat de expedi teurs geen onderdanen zijn van een vij- andei ijken staat of ingeval het een expeditie-maatschappij betreft indien blijkt, dat de meerderheid der leden dezer maatschappij geen onderdanen zijn van een vijandigen staat. Deze maatregel zal worden toegepast jhtn den I8en dezer af. Bedoelde zendingen zullen slechts dan worden toegelaten, nadat de belangheb benden 't bewijs hebben overgelegd dat zij geen Duitsch of Ooetenrijksch of Turksch onderdaan zijn, of wel, dat de raad -jvan beheer van de expeditie-maat schappij niet voor het meerendeel bestaat uit Duitscbers, Oostenrijkers, Hongaren of Turken. Dit bewijs moet bestaan uit een attest van den Franschen consul, onder wiens ressort de expediteur of de expeditie maatschappij t thuis behoort. Behouden! uit Den Haag en omstreken en de provincie Noord-Holland, moeten belanghebbenden zich wenden tot het Fransche consul-ge neraal te Rotterdam. Om aan belanghebbenden den tijd te la ten zich te voorzien van de vereischte stukken, is bepaald, dat genoemde maat regelen eerst zullen ingaan den 28sten van deze maand. De Fransche regeering heeft er naar gestreefd de maatregelen zoo eenvoudig mogelijk te maken. De bedoelde attesten zuilen door den Franschen con sul ai ren dienst gratis wor den afgegeven. Verlof iandweerplichtigen. Naar aanleiding van een desbetreffend bericht in de Tel., meldt het Corr.-Bu- reau, dat ter plaatse waar mep het we ten moet, er absoluut niets van bekend is, dat de Regeerind besloten zou héb ben voor de iandweerplichtigen, sinds 1 Augustus j.i. onder de wapenen, een meer uitgebreid verlof kt te stellen, door wel ken maatregel een groot aantal land weermannen gedurende een belangrijk deel van de week hun zaken zouden kunnen waarnemen. voorts, dat het varen In die gebieden, bulten de voor het aandoen der Dult- sche riviermondingen voorgeschreven we gen (zie „Berichten aan Zeevarenden" nos. 106, 244 en 374), met groot gevaar la verbonden. Daar, blijkens bedoelde nos. der „Be richten aan Zeevarenden", voor het aan doen der Duitsche riviermondingen be halve dis Ferns, ds verkenningstoa „Lis- terdiep" moet worden aangeioopen, Ier- wijl het aandoen van de Eem# als in tijd van vrede geschiedt, wordt ter voor koming van ongeval lifi' ernstig aangera den, zich met visschersvaartuigen niet te begeven binnen eeo lijn getrokken van genoemde verkenningston „Liaterdiep" •gelegen 66 gr. V 7 N.B. en 8 gr. 17'6 OX., naar een punt gelegen 64 gr. N.B. en 6 gr. O.L. 2o. Van de Britsche regeering is me- dedeeiing ontvangen, dat aij zich genoopt tiet gedurende den oorlog de sluiting van de Oostkusthavens voor neutrale vis schersvaartuigen uit te breiden tot alle havens van Groot-Britannië. Deae dul ling Is terstond ingegaan. Hoog water. Men meldt nit Grave aan de N. R. Crt. De Maas voor deze gemeente is nóg steeds sterk wassendo. De hoogfct ge legen uiterwaarden zjjn ondergeloopen, zoodat het water in deze geheele streek overal van dyk tot dijk staat. Ook de Veerstraat te Neder-Assplt (Geld) staat geheel onder water, zoodat men ge noodzaakt was de gierpont van de reep te nemen. De overtocht van de Noord-Bra- bantschen naar den Gelderschen oeóer heeft voor voetgangers plaats per mo torboot naar de zoogenaamde brou werij te Neder-Asselt, terwijl de voer- tugen per pont, gesleept door de motorboot, overgebracht, overgebracht worden. De Beersche Maas heeft gisteren reeds gewerkt over een lengte van plm. 600 M. M. met een gemiddelde diepte van 8 c.M. Men verwachtte gisteren nog het water op den provincialen weg Grave —Cuyk (in de bedding van i de Beèr- sche Maas gelegen.) Nader meldt men nog: De Maas is heden nog 18 c.M. ge wassen, de peilschaal teekent heden 10.51 M. boven N.A.P. Heden is hier een detachement vestingartillerie nit Woerden gekomen, om, wanneer het noodig is, door kanonschoten te waar- sohnwen, dat de Beersche Maas in aantocht is. Uit Zaltbommel wordt gemeld De rivierstand was gistermiddag 5.38 M. -f N.A.P. Er valt een gere gelde was van 2 cïM. per nnr waar te nemen. Alle uiterwaarden staan blank. De ryksveerdam is ondergeloo pen. Het verkeer met de Tielerwaard heeft plaats met het ryksveerbootje, zoo noodig, voor voertuigen mei de halve pont. Uit Lobith wordt gemeld Het water in den Ryn is in die mate gestegen, dat gistermorgen de overlaat van den ouden Rijnmond reeds werkte met 77 c.M. Het ver keer met Spyk is dientengevolge ver broken. GOUDA, 12 Januari. Vereeniging „ds Gouttecbo Padvinders". In Hotel de Zalm werd Maandagavond eene vergadering van ouders en belang- «tellenden gehouden, teneinde de hier reeds eenige maanden zich oefenende Pad vinders in eene Vereeuiging samen te brengen. Nadat de heeren IJasef de Schepperen Viefaoff eenige toelichtingen hadden ge- geven, werd door de goed bezochte ver gadering besloten tot de oprichting eener vereeniging „de Goudsche Padvinders" welke als af deeling zich aansluit bij den Nederiandschen Padvinder»*bond. Tot vooreUter der vereeniging word bij acclamatie gekozen de heer I. IJssei de Schepper; in het Bestuur werden voor- loopig verder gekozen de dames Mevr. Dorré en Mevr. Nederhorst en de hee ren Zuijdam en Bitter; de twee laatstea tevens als leiders. Lt. Viehoff werd tot eere-voorzitter ge- kozen en ontving namens ouders en jon gens een huldeblijk in den vorm van een lauwerkrans. Nadat nit de vergadering verschillende woerden van dank waren gebracht aan de leiders, en eenige hoofdpunten waren vastgesteld, welke in Statuten an Regie- inent zouden moeten worden omschreven, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de groote belangstelling de vergadering. In de daarop volgende Bestuursverga dering werd Mevrouw Nederhorst tot secretaresse en Mevr. Dorré tot penning- meeetereese gekozen. Donderdag 14 Januari sullen Statuten en Reglement van de Vereeniging vast gesteld worden in een vergadering, welks te half 9 in Hotel de Zalm zal gehou den worden. Concert-Hutachenruyter. Men verzoekt ons mede te deelsn dat het aangekondigde Concert van het Utrechtsch Stedelijk Orchest, Di rectie Wouter Hntschenruijter, op Dinsdag 26 Januari a.s. niet doorgaat Aangezien door de tijdsomstandig heden het gewone Bal Masqué dit jaar niet zal worden gegeven, heeft het Bestuur der Sociëteit „Ons Ge noegen" gemeend den leden daarvoor ietB in plaats te moeten aanbieden. Het is zoo gelnkkig geweest daarvoor een overeenkomst met bovengenoemd orohest te sluiten; men kan nn in den loop der maand Febrnari een buiten gewoon mooi concert tegemoet zien, dat voor de leden en hun huisgenoo- ten voor een zeer gering entree toe gankelijk zal zyn. De Vluchtelingen in Gouda. Heden zijn nit de gemeenten Beek en Donk en uit Veenendaal tezamen 200 vluchtelingen aangekomen, die opgenomen zijn in het Vluchtelingen kamp aan den Graaf Florisweg. Ook kwamen heden 4 marechaussees aan, en znllen hedenmiddag nog 8 volgen, die onder commando vaneen wachtmeester belast worden met de bewaking van het kamp. Deze rijks politie zal, zoowel des daags als des nachts in het vluchtelingenkamp ver blijven. De organisatie van dezen dienst wordt heden vastgesteld. De le luitenant W. H. Holsteyn, die tot voor eenige dagen als com mandant van het kamp heeft gefun geerd en gedurende den eersten tyd, toen de verzorging der vluchtelingen nog in „Ons Genoegen" geschiedde, daar de leiding der militairen op zich had genomen, is heden overgeplaatst naar het fort de Wierickerschaas, ten einde aldaar op te treden als chef der bewaking van de geïnterneerde En- gelsche officieren, die daar verblijven. Deze officieren waren aanvankelijk in Groningen, waar zy hnn eerewoord hadden gegeven niet te znllen ont vluchten. Zij hebben hnn eerewoord echter teruggevraagd, als gevolg waar van zy nn gehuisvest worden in het fort de Wierickerschans, waar zy onder bewaking worden gesteld. De luitenant Holsteyn, die van af de komst der vluchtelingen tot heden zich zeer veel moeiten en zorgen heeft getroost om in het belang der vluch telingen werkzaam te zyn,'verdient daarvoor^alle waardeering. Bivakmutsen-Comité, mededeeling van het „Bivak- lité" zijn hier ter stede in bet getiM 550. gutsen gebreid. Voorzeker em moorsgetal I v ZooWfcl de breïhtejra, die het werk ver richten, als degenen; die door hunne gel delijke bijdragen het comité in staat stel den, onze stad in dat opzicht zoo flink voor den dag te laten komen, zulk» voldoening het bereikte resultaat verne men. Zij kunnen zich tevens overtuigd houden van de dankbaarheid der solda ten, die van hunne gaven genieten, maar ook van den dank van het comité, dat door de verleende medewerking xijn® po gingen met zoo'n goeden uitslag be kroond sag. De Gemeente-Reiniging. De vorige week brachten wij «sa be zoek san het gebouw aan de Veet. waar de gemeente-reiniging zijn materialen bergt om daar eene kennis te nemen van het geen deae dienst, die thans door ds ge meente zelve wordt geëxploiteerd, te* Ie zorgen straten en openbare wegen in dat it verkeer*» en al datgene daaraan I geschiedt, hetwelk ook bevorderlijk moet zijn aan de volksgezondheid. Er -Is voor dezen over den reinigings dienst vaak en zeer terecht geklaagd, en dat dit noodig was, is niet alleen te wij ten aan den ondernemer van den reini gingsdienst, doch mede hieraan doordat deze, als aannemer van dezen dienst voor een te gering bedrag, zich niet alles heeft kunnen aanschaffen en over het goede personeel beschikken, wilde hij niet een belangrijke schadèpost daaraan 1 lebben. Een reinigingsdienst behoort in handen der gemeente te zijn, omdat de eerste eisch daarvan is dat zij in plaats van te beoogen winst maken, zorgen moet voor zindelijkheid en reinheid voor wegneming, waar mogelijk, van al wat tot besmetting aanleiding geven kan, zdo- wel op den openbaren weg als waar zich haarden van besmetting binnen lokalitei ten bevind*», waarmede wij het uitspraken dat wij het in de toekomst wenschelijk zullen achten, wanneer de dienst volko men is geregeld, dat de ontsmettings- dienst der gemeente een onderdeel van de reiniging zal uitmaken of wel daar mede ten nauwste contact zal hebben. In ons volgend nummer zullen wij een overzicht geve» van hetgeen de Reini ging ten dienste staat om haar taak naar behooren te vervullen. Gevel afgewaaid. Hedenmiddag omstreeks kwart voor één liepen twee kleine jongens van 3'/t en 6 jaar op de Nieuwehaven, toen op een gegeven o ogenblik, waarschijnRjk door een rukwind van perceel 110 de houten gevelkap naar beneden stortte. De kleinste der jongens werd getrof fen en viel. Hij werd opgenomen en naar héls gebracht in de Vrouwesteeg waar Dr. Evers constateerde dat hem geen ernstig letsel was overkomen. Was deze jongen er goed afgekomen, zijn broertje had ^alleen eenige schrammen ge kregen en een buil op het hoofd. Omtrent de oorzaak van dit ongeval, dat een noodiottiger afloop had kunnen pebben, wordt door de politie een on derzoek ingesteld. Boskoop. De Polder Middelburg onder Reeuwljk, die na het tobben van voor 40 jaar, in een uitstekenden toestand verkeerde, zoo dat het uitstekende land alle verlies van vroeger volkomen goedmaakte, heeft nu weer te lijden en van de overvloedige re gens en van de oude wellen, daar de nieuwe benedemnachine defect is geraakt. Hier en daar spoelen de golfjes over de kweekerijen met rozenstekken. Voor boer en kweek er, maar vooral voor den laatste is deze tijd van het jaar veel "Bchade. Nieuwerkerk a.d. IJsel. In het kerkje te Verhillftnd zal éoor bemiddeling van den beer A. M. Hoo- gendijk, een pijporgel worden geplaatst ter begeleiding van het kerkgezang. De opbrengst van den sluitzegel- verkoop in onze gemeente, ten behoeve van het Nat. Steuncomité, bedraagt I 31.80. INGEZONDbN. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Gouda, 12 Januari '15. Aan de Redactie van de Goudsche Courant, alhier. Geachte Redactie, U zoudt mij ten zeerste verplichten met de opname van het onderstaande, dit naar aanleiding van hetgeen uw verslag gever schreef over de Muzikale Soirée in de groote zaal van de Réunie op Za terdagavond J.1, Bij voorbaat mijn dank voor uwe gastvrijheid. Het is voor een leek, daaronder rangschik lk ook mijzelf, zeer moeilijk en tevens heel gevaarlijk om aanmerkingen te maken over een verslag van een „kunstrecensent", maar waar uw ver slaggever zegt, over het door het Arn- hemeche kwartet „Inter Nos" gegevene „Ons Vaderland" van R. Hol, dat „de zuiverheid bedenkelijk te wenschen liet, komt mij mijn goed gehoor voor muziek te hulp en durf ik beweren dat dit lied vólkomen zuiver gezongen werd, maar waar dit een strijd zou worden van ja en neen, is «ulkr moeilijk uit temaken. Het ligt ook niet ln mijn bedoeling om de waarheid te betwisten vaa hetgeen uw verslaggever verder beweert. Laat ik -liever direct zeggen, dat ik het, behou dens de bovenstaande opmerkingvol komen met hem eens beo, waaruit dus volgt dat ook leeken denzelfden indruk kregen van de Muzikale Soirée. Schake len wij het Arhhemacbe Kwartet uit. Dit kwartet heeft reed» jaren van ernstige© arbeid achter den rug en al blijven deze vier zangers dilettanten, dan rijn ze be stand tegen de nijdige duweo van de kri tiek. Het is maar al te bekend, dat een gezonde kritiek zijn doel niet mist en een opvoedende kracht heeft. Het is ook bekend dat uw verslaggever eenz strenge en onverbiddelijke criticus Zonder te willen twisten over de goede uitwerking va© de» strenge onverbidde lijkheid, die zich kenmerkt door het zeg gen van alles wat men heeft geconsta teerd, is mijn opinie, dat hij in de» de hand eens over 'thart had moeten strij ken, waar hij wist hoe geheel belange loos Mej- Tonie Scholten en het strijk orkest onder leiding van den heer Goed hart, hunne medewerking verleenden. Op z'n zachtst uitgedrukt zou men uw ver slaggever onhartelijk kunnen noemen waar hij weinig of niets goeds zegt va© de prestaties va© bovengenoemde dilet tanten. Het zingen van Mej. Soholten had toch ook ln verschillende door haar ge zongen nummers veel bekoring en de verschillende stukken, uitgevoerd door bet strijkorkest, o.m. de zeer aardige Mobi- iisatie-marsch, toonden dat dit orkest zeer zeker vooruit was gegaan en eeo en ander mistte zijn uitwerking bij het pu bliek niet. Ten slotte, waar uw verslaggever toch zoo goed weet, wat het is voor dilettan ten oui iets goeds tot stand te brengen, had ik liever gezien dat hij van dezen avond een overzicht had gegeven met hier en daar een zachten wenk of een goeden raad, en zich voor het vervolg dit als regel te stellen voor dilettanten-avon- tlen, waarmede men, volgens mij, meer l>ereikt dan met een dergelijke ontmoedi gende kritiek. U, geachte Redactie, nogmaals dankend roor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, A. M. B. M. de Redacteur, Aan bovenstaand stukje, dat ge zoo vriendelijk waart mij vóór plaatsing ter inzage te zenden wensch ik niets toe te voeg». Als men mij van onjuistheden in mijne critiek kan overtuigen, dan zal ik deze gaarne her stellen; de wijze echter, waarop ik mijne recensie** wil inkleed*», dient nn» aan mij zelf over te laten. H. N. De tiendaagache rondrit door Nederland. Men seint ons uit Heerenveen De rij ders en begeleiders vereenigden zich den eersten dag van de groote rondrit aan een groot diner te Apeldoorn, waar heel wat toasten op de wielersport en op de promotors er van, toen deze sport nog in zijn kinderschoenen stond, gehouden worden. Voor negen uur vertrokken de rijders gevolgd door hun adjudant op de motorfiets. De grintwegen waren door weekt; de lucht was grauw; de stemming echter uitstekend. Iedereen had schik in de groote onderneming. Eenige der auto's volgden ditmaal een uurtje later, zoodat de liefhebbers van een goed gangetje hun hard konden ophalen. Om tien uur eerst werden de rijders ingehaald, die onver stoorbaar door peddelden, allemaal achter de gangmakende auto mot een 18-mijls vaartje. Maar spoedig kwam een algemeen geroep om meer gang, zoodat de dertig kilometer weer op de proppen kwam. Het was noodig in Steenwijk 1% -»uur te pauseeren teneinde niet te vroeg aan te komen. Een aardig moment was het toen de rijders een driewieler ontdekten en de herinnering aan db oude goede tijden der driewielerwedstrijden opgera keld werden. Mogelijk door de herinnering aan die tijdon Opgewekt, ging de rondrit voor een poosje in een wegrace over, totdat de auto het regelmatige tempo weer over nam, doch het tempo was en bleef. Snel botsten de rijders over den zeer slechten weg. De gang bleef es, in en de stem ming er bij. üm goed' vier uur werd het eindpunt der tweede etappe bereikt, on der belangstelling yan Heerenvoens jeugd. Vandaar gaat de tocht naar Groningen. KERKNIEUWS. Rémonstrantsohe Broederschap. Viertal te Vlaardingen (vac. dr. C. E. Hooijkaas) de. N. Blokker, Oude Wete ring L. B. Houtgast, prop. te Gronin gen de. G. M. A. A. Lindeman, Wad- dinxVeen mr. M. J. A. Moltzer, Nieuw koop. New Yorksche Beurs. 12 Januari. Gew. Aand. Atchison Topeka. Erie Missouri K. A T.t Missouri Pacific Rock Island Southern Railway Southern Pacific Union Pacific Amalg Copper. Car en Foundry Smelt en Ref Steel Corp American Can United Cigar Hideo Leather 93'/, 22'/, 9 7> IB5/, 85'/, 119/, 64'/, 47# 59/, 51'/, 30 41'/, (Hbld.) Aan het Westeiyk Front PARIJS, 12 Jan. Het communiqué van gisteravond meldt, dat geen ver anderingen hebben plaats gehad. CALAIS, 10 Jan. (Part.) Vrijdag en Zaterdag is Soiraen» wederom door de Duitscbers gebombardeerd, zoo hevig ais tot nog toe niet 't geval was. Minstens 50 bommen vlogen tegen den gevel van de kathedraal op en versplinterden daar al, het beeldhouw weit. De stad zelf be gint ook op een aigeheeie ruïne te ge lijken. Het Palate de Justice staat ge heel in brand, maar men weet met ze kerheid dat al de archieven reed» vroe ger naar een veilige plaats zijn gebracht. Bij Soupir verliezen de Dnitschers steeda meer terrein. Uit Rljssei te hier het be richt ontvangen' dat de Duitscbers daar uit aan het wegtrekken waren. Dit ge rucht dient onder voorbehoud aangeno men te worden. Men meldt ons uit Mïtatrteüt: (Part.) Te Luik kwamen uit de streek van Atrecbt verscheidene treinen met zwaar gewonde Duftsohe milMhm» «&n 0p weg naar Duitschland. Naar ik vernam, wordt de laatste dagen om Atrecht ver woed gevochten. Verscheidene dienstplich tige Belgen uit Luik trachten over de grens te komen, daar zij in den waan verkeeren, dat Duitschland hen tegen hun eigen vaderland zai laten vechten. Ook hoeft de gevangenneming van Kardinaal Mercier diepe ontroering bij de bevol king te Luik teweeggebracht. Verschei dene personen, die dagbladen binnen Luik trachten te smokkelen, zijn gearresteerd. Verscheidene Duitsche werklieden kwa men langs Luik. Zij zullen aan het her stel der forten rondom Maubeuge en (lent werken. Drie Duitsche soldaten werden door de Duitsche grenswacht aangehouden zij waren van het front bij Middelkerke ge vlucht en poogden thans in burgerklee- ding op Hollandsch grondgebied te ko men. Zij zullen waarschijnlijk worden doodgeschoten. v Uit de omgeving van Atrecht kwam een goederentrein met, krijgsgevangenen i ngelschen en Franschen aan. Zij wa ren van onder tot boven met slijk be dekt, maar zagen er overigens goed uit. Naar ik van vertrouwbare zijde ver neem, liggen er in het hospitaal te Luik 120 Duitsche militairen van de Yser- linie die aan typhus lijden. Te St. Truijeo (bij Hasselt) mogen sinds 8 Januari personen boven de 14 jaar zich niet meer op straat vertoont» of hun huis verlaten, tenzij zij voorzien zijn van een pas van den Comuianda- tuur. Fen trein met 200 stuks vee kwam te Luik aan op weg naar het front in Noord-Frankrijk. Van betrouwbare zijde verneem ik, dat de Duitschers op het oogenblik een grooten macht militairen concentreercn bij Spincourt en Brieg. Ook moeten te Metz op het oogenblik veel militairen zijn, men schat hun aantal op 120.000 man de Duitschers zouden namelijk bij Spinoonrt een doorbreuk van de Franschen duchten. De Duitschers zullen, naar men zegt, trachten de bruggen over de Maas bij Luik en Visé, die door de Belgen op geblazen werden, te herstellen. In België. Van de Belgische kast. Men kan zich niet voorstellen, schrijft een der oorlogscorresponden ten van het Persbureau Vaz-Dias, welke hinderpaal voor eenige vorde ring het slechte weder oplevert. Ik zag ergens een zwa4""gescfctqt op een weg leggen met een zeer tAlrijke transportcolonne daar omheen die wanhopig stonden toe te kyken hoe die kanonnen steeds dieper in den drassigen bodem verzonken. Pè Dnitschers doen hnn best om allerlei geschut naar Zeebrugge te sleepen maar de helft van al dat zware goedje bereikt Zeebrugge nooit. By Jabbeke vooral is 't alles koel en mod der en ik hoorde van een ooggetuige dat daar reeds twee stukken van 14 cM. spoorloos in 't moeras zyn ver zonken. Tnsschen Dixmwiden en de zee zyn de wegen iets beter dan naar 't Noor den toe, maar groote gebeurtenissen zijn daar niet te verwachten, voorde bodem weer begaanbaar is. Toch is iedereen druk in de weer en men doet van beide zyden of er weldra iets heel buitengewoons zal geschieden. Wat er op zee geschiedt ia door de .herhaaldelijk daar hangende nevels en mist nieé*gvaarneembaar. Boven T land wordt, vooral door de Dnitschers zeer drnk gevlogen en Alsdan zyn ze niet karig met het wer pen van bommen, die nu en den treffen. Men zegt hier dat het getal Duitsche vliegtuigen zichtbaar vermeerderd «s Men meldt ons uit Putte (a.d. grens). Een zeer groote brand is hier waar neembaar. Men zegt dat de oliefa- brieken te Merxem in brand staan. (By informatie in andere grens plaatsen was daar van een brand in de omgeving van Antwerpen nog niets bekend. Red.) Aan het Zuidelijk Front ATHENE, 11 Jan. (Part.) Berichten uit Cairo bevestigen een voortdurende op- marsch der Arabische troepen naar bet Noorden. Deze troepen worden vervan gen door Turkache. Verzekerd wordt, dat de Turksehe leiders oen algemeene opmarsch naar het Suezkanaal voorberei den. Enorme hoeveelheden levensmidde len, lastdieren, w o. 1QOOO karoeelen zijn bijeengebracht. De Turksehe troepen zijn echter nog niet verder westwaarts van El-Arisch gekomen en staan feitelijk nog niet op Egyptisch grondgebied. Sir Hen ry Mc. Mahon, de Regeeringsoomnrisaarte, te vóórgisteren te Cairo aangekomen. Te Damascus zijn proclamaties aange plakt nam ons Zekki Pascha, waarin ge zegd wordt dat als 4e vijand d* kust plaatsen gaat bombardeeren, alle Chris tenen en vreemdelingen suilen vermoord Oostenrijkers en Serviërs. NISJ, 10 Jan. De Oostenrijkers heb ben, na hun overhaaste vlucht, zich nu eindelijk weten vaat te zetten bij Paat- ckero. Zij gebruiken gevangen Serviërs voor het maken vah versterkingen en loopgraveu, die onder het bereik van onzo troepen zijn, opdat onze soldaten niet daarop zullen schieten. Het antwoord aan Amerika. Het antwoord aan Amerika wordt al gemeen door de Engel ache pers goedge keurd en vooral de laatste zinsnede wordt zeer toegejuicht, waarin verklaard wordt dat de Regeering van Engeland hartelijk wenscht dat, in het belang van Amerika en andere neutrale Staten, de Engelsche actie niet den normalen importhandel zal schaden, noch het verbruik van handels waren uit de Yereecigde Staten eh au- dore landen. Zij te bereid elk misverstand og te heffen maar behoudt zich vooralle rechten die voortvloeien uit de verdedi ging van Engeland zelf. De meeste bla den trachten met cijfers aan te toonen dat i ngeland alle reden had om te agee rt» daar de importcijfers van diverse neutrale landen wonderbaarlijke, niet te verklaren verhoogingen aantoonden. Bijv. Denemarken wordt genoemd ais hebbende een ünportcijfer yan 1,100 procent hoo- ger deu vroeger. Italië importeerde 140 procent meer koper. Alle bladen van be- teekenis waardeert» do cordialltelt van do Amerikaansche nota, maar hopen ook wederkeerig op waardeering voor het En- geteche antwoord. Nederlaodsche couranten ln België. TERNt.UZEN, 11 Jan. (part.) Sedert Maandag te in Gent de verkoop van Ne- derlandsche geïllustreerde bladen verbo tten voor dien was het de N. Rolt. Crt. die het verbruid had, daarna het Alg. Handelsblad en nu ook de Nieuwe Cou rant dio van heden af niet meer mag Verkocht word*». PARIJS, li Jan. De Gouverneur van iransch-West-Afrika kroeg bericht uit t dea,aan de Sanega-rivier in Kamerun. dat de aanval der Duitschers op dio plaats was afgeslagen met groote ver liezen voor deu vijand. De Duitsohe berichtendienst. LONDEN, 11 Jan. (Part.) Het heeft hier groote verbazing gewekt to lezen in het officinale berlohff van den Duitsehen admiralen Stal, dat het bericht van hel zmken van de „Formidable" door een onderzeeër ontvangen, was draadloos. On derzeeërs hebben geen draadloozo instal laties, vooral niet als zy in actie zijn. Men verdiept zich in gissingen hoe en vanwaar dat bericht zoo snel (binnen hot half uur na 't gebeuren) bekend kou zy» aan de Duitsche admiraliteit. De Fransche militleplichtigen van 1916. PARIJS, U Jan. De minister van oor log heeft besloten dat de dienstplichtigen uit hot door de Duitschers geoccupeerde gebied, die thans niet onder do wapenen kunnen komen, bij de lichting 19lfi dienst zuilen dot». LONDEN, 11 Jan. Volgens do Daily I olograph wordt de tot op heden te Gi braltar in beslag genomen contrabande op 100.000 ton geschat. Belgische officieren. 1 RANK FORT, 11 Jan. De Frankfurter Zeitung zegt uit Havre te vernemen, dat de Belgische regecring te Rouaan een officlersschool opricht, daar het Belgi- sche leger niet over oen viordo deel der Ixrooodigde officieren beschikt. De mail van do „Empress of Iroland" terecht. LONDEN, 11 Jan. De Canadeeeche poetentoritoiten zijn in het berit geraakt van de brievenmail van de i mpress of Ireland, welke in Mei van het vorige jaar schipbreuk leed. De Amerikaansche nota. WASHINGTON, 11 Jan. Naar men verneemt aal de Britsche Regeering in het uitvoerig antwoord op Ame rikaansche nota betreffende de con trabande, dat over eenigen tyd zal worden verzonden, in bijzonderheden uiteenzetten dat het met het oog op de grootte van do hedendaagsche sche pen, beslist noodig is, dat het onder zoeken der lading in een haven plaats vindt. (Hbld.) De Bukowina. ROME, 11 Jan. Aan de „Messag- gero" wordt nit Boekarest bericht „De geheele Bnkowina is thans ii de macht der Rassen. Duizenden vluch telingen trekken over de Rameensche ai. Andere nemen de w'^jk naar apest en Weenen over Bistritza, de eenige weg, die nog in handen der Oostenrijkers i». (HbldO Kardinaal van Rossnm. ROME, 11 Jan. De „Giornale dTta- lia" deelt mede» dat Kardinaal van Rossum sedert fenige dagen ziek is. Zyn toestand is thans echter verbe terd en over het algemeen bevredi gend. Ook is de temperatuur gedaald De Paus zond kardinaal Gasparri naar den zieke. De keizers van Dnitsch- land en Oostenrijk, die persoonlyk met den Kardinaal bevriend zyn, infor meerden telegrafisch naar zijn toestand. Mijnen aangespoeld. Men meldt ons uit Oosterend Aan het strand van Teasel naby Koog sjjn acht mijnen aangespoeld. Zy zullen door het marinepersoneel uit Den Helder worden onschadelyk gemaakt. Ook zyn twee dry vende mij nen gerapporteerd op de Tesselstroom door de postboot „Dageraad". In Aken. HEERLEN, 31 Jan. De Inwoner» van Aken hebben van de militaire autoritei ten de aanzegging gekregen zuinig te zijn met meel eu dit alleen voor de noodza kelijke voedingsmiddelen to gebruiken. Gisteren kwamen drie lange treinen mot gewonde Dnitschers in Aken aan. Daar op volgde een trein met ongeveer 300 Belgische jongemannen, ujeest van do lichtingen 1914 en 1916, die door do Duitschers waren gevangen genomen by hun pogihgeu om over de Nederlandeche grens te vluchten. By die gelegenheid hoorde ik nog oen staaltje van do vele wijzen waarop de Duitschers aan het nij pend gebrek aan koper trachten tegemoet te komen. Men vertelde my, dat de Belgische boeren, die achter hot Duit sche front wonen, één centime krijgen voor eiken koperen huls dien zy vinden. Herhaaldelijk komen treinen met paar den door Aken. Het heet, dat die die ren bestemd zijn voor do Oostenrijksche •avalorio. By informatie naar do bedoe ling van do transporten van zwaar ge schut, die hier in oostelijk» richting pas- Kwren, kroeg ik to hooren, dat dio be stemd zijn „voor do belegering san Warschau". Van de Ysorlinie kwamen ook ouge- voor 200 krijgsgevangenon Kngetechon waaronder vier officieren, te Aken aan. Uit goede bron vernam ik, dat do krijgsgevangenen in het Munsterloger slechts eenmaal per maand een brief aan hun verwanten mogen schrijven. De oorlogsleening. Men meldt ons nit Amsterdam: Nadat de inschryviog op de oor- logsleening gisteren met 402 millioen gesloten was zyn nog verschillende zendingen nit de provinoie ingekomen. Precies is het bedrag nog niet op te geven, doch om 12 nnr bedroeg het 405 k 406 millioen. Hedenmiddag zal vermoedelyk het juiste eyfer be kend worden gemaakt. In do Htaatscrt. van morgenavond zal vormoodoUJk gepubliceerd worden welk percentage wordt toegewezen aan do in schrijvers, dio geen recht en voorkeur Ihobbén. M AUK TBKKÏCH TEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goeden aanvoer, pryzen waren voor 1ste kw. 46, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren goede aanvoer, Iste kw. 36, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, 1ste kw. 36, 2e 32, 3e 27 cent per half kilo. De handel was in vette ossen en koeien langzaam, pryzen lager, afloop flauw. Enkele heele beste beesten werden 2 cent boven noteering ver kocht. Vette kalveren me) redelyke omzet, pryzen niet hooger. Stieren lager in prijs de handel had een traag verloop. Op de mageren- markt was de handel en pryzen lager als vorige week, vaarkoeien veel m. van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 754.3 te Karlsruhe, laagste stand 743.4 te Sylt. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige tot krachtige W. tot Z.-W. wind, zwaarbewolkt tot betrok ken, waarschynlijk regenbuien, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STANU. GOUDA. GEBOREN: 8 Jan. Pieter Johan nes, ouders P. J. Spieringshoek en F. van Kooij. Tona Pieternella, ouders K. Jansen en G. P. de Witte. 9. Johannes Jacobus, ouders J. J. van Roon en J. Verboom. 10. Wig- gertje, ouders J. de Boer en A. M. Hartog. Johanna Alida, ouders A. Ruygrok en M. Streng. OVERLEDEN3 Jan. Anthonius J. Dongelmans, 52 j. Gerard as Hey, 16 d. 9. Cornelia J. Kabel. wed. v. A. J. Bertels, 81 j. Wilbelmina A. van Gónt, 72 j. 10. Dirkje f. Boer, Seh. met G. N. vau Hooft, 46 j. ohanna Twigt, wed. v. J. Vink, 72 j. 11. Maria M. Pypenzeel, wed. v. F. Nuvelstyn 70 jaar.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2