ABDIJSIROOP PRUIMEDANTEN, Tuinland Dienstaanbiedingen Is uw borst beklemd? Telephoonnet Gouda. Schoenhandel. Openbare Verkooping te Gouda, Anton Coops, T. Crebas. Goudsche Courant H— Brieven uit de Hofstad/ Gemengde Berichten. NIEUWE SCHOUWBURG. Tandarts J. T. ORTH Zn. Kleiweg 48. Gouda Emserpastilles Emserwater Emserzout. Advertentiën Ontvangen s ABRIKOZEN, Schijfjes Appelen. Mevrouw C. Mijnlieff Simonstraat 44", Aambeien. Formaminttablettm Menthapastilles P. WEIJER, van P. SCHAMLE Zn., sum vau aan de Aisne gelegen Condasur, lig gen 2 forten, die door de hoogten van Vregoy eveneens beheerscht worden, als Soissons van de hoogten bij Crouy en Cufffes. De oorlog in de lucht. Woensdag kwamen een aantal Fran sche vliegtuigen boven de Duitsohe stel lingen vliegen en in het Larg-Dal krui sen. Duitsche vliegtuigen vervolgden ze en ze verdwenen spoedig in de richting van Belfort. Van beide zijden werden schoten ge lost maar de strijd in de lucht duurde slechts kort. De Fransche vliegtuigen waren tijdig gesignaleerd en de verkenningstocht kon om die reden op doeltreffende wijze reeds dadelijk na den aanvang worden ge keerd. y De Berliner Lokal Anzeiger ver neemt uit Kopenhagen over den stryd bij Soissons: Ten Noorden van Sois- sons woedt sedert begin Jarfaari een hevig gevecht om heavel 182 die zich uit het Jotienneaal verheft. In den beginne rêns het den Franschen gelukt de Duitschers van den heuvel te ver drijven, doch daarna deden de Duit schers een verwoeden tegenaanval, verdreven de Franschen en namen bezit van den strategisch belangrijken heuvel. De Duitschers zijn nu meester van het Josiennedal met zijn spoor lijnen en de beide gewichtigste straat wegen tnsschen Chauny en Laon. In Champagne werd er eveneens een serie verbitterde gevechten geleverd. In de riöhting van Perthes en Beau- Sójour doen de DuitscherB onophou del ijk travallen die uitzicht hebben op succes. Bij Beau Séjouf werden de Franschen met groote verliezen voet voor vöet tot den terugtocht gedwongen. Aan het Oostelijk Front. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt d.d. 15 Jan. Op het oostelijk oorlogsterrein in Oost-Pruisen en Noord-Polen trad geen wijziging in, De aanvallen in Polen, westelijk van den Weichel vaderen langzaam. Bij de verovering van een steunpunt, noor delijk van Rawa, bleven 500 Russen in onze handen en werden 3 machine geweren veroverd. Hevige Russische tegenaanvallen werden onder zware verliezen voor de Russen afgeslagen. Aan het Zuidelijk Front De Turken in Egypte. Niettegenstaande^^ de verschillende tegenstrijdige berichten, schijnen de Engelschen nu toch wel met zeker heid een aanval der Turken in Egypte te verwachten. De Daily Telegraph meent zelfB dat dit reeds zeer spoedig zal gesohieden. Die aanval zou dan moeten komen uit de richting van hek Sinaï-Schiereiland. Om echter daar, over dfe uitge strekte zandvlakten, heen te komen, heeft een leger minstens tien dagen noodig. Water is er sporadisch. Hoe de Turken dat dus klaar zullen spelen is iedereen een raadsel en zeer zeker zal deze opmarsch door de woestijn ee i der merkwaardigste gebeurtenissen, ook vooral uit een militair oogpunt, kunnen worden van dezen oorlog. Maar de Engelsohe verdedigingslinie in Egypte is, hoewel er weinig over uitlekte, bijzonder sterk. Die lijn wordt voornamelijk beheerscht door de rich ting. van het Suezkanaal. De eigen aardige terreinomstandigheden maken deze positie hoogst merkwaardig en bijna onneembaar, vooïal voor 'n le germacht, die zulk een buitengewoon moeilijken tocht heeft te maken door de dorre woestijnen. Behalve de Engelfche troepen moet ér aan en achter hM Kanaal reeds een troepenmacht zyn\bijeengebracht van 400.000 der beste BritBch-Indische en Canadeesche soldaten. Kana aio ver- gangen' door middel van bruggen zijn er niet. Pontovergangen kunnen alleen van nut zijn, als goede artillerie die overgangen dekt. Hoe de Duitsch- Turksche troepen nit Syrië goed ge schut door de zandvlakten zullen slepen, wekt ieders belangstelling. Aan den Yser kampt men met een bodem die te nat is, doch aan het Snez-kanaal zullen de troepen onoverkomelijko be zwaren vinden in den bodem, die te droog is. Aan de kanaalzijde op Engelsch ge bied ligt een spoorljjaaan den over kant niet. Ook al een bezwaar voor een aanval. In den Kankasus. Dit Petrograd wordt d.d. 15 Jan. officieel gomeldt. De gevechten in de omgeving van Karaonrgan duren voort. Wij namen nog vele officieren en sol daten krijgsgevangenDe vervolging der verslagen Turksche troepen wordt van af Olty in verschillende richtingen voortgezet. Wy gaan met goeden uit- Blag voort de omstreken van Tran Btchowkh van Turken te zuiveren. Op je andere fronten had geen enkele wyziging plaats. De houding van Roemenië. De Korr. Nordsn «meldt-, dat volgens italiaansche berichten ook in Roemenië de oorlogszuchtige stemming afneemt. De bladen «Romanoel en Vittoroel evenals de Agence Roumaine schrijven, dat het einde en liet resultaat van den oorlog niet zijn te voorzien. Ten slotte zal ook de over winnaar uitgeput zijn. Kleine staten zou den hoegenaamd geen belang er bij heb ben zich met den oorlog te bemoeien, en wanneer' bijv. Roemenië, zooals van eeoi- ge zijden wordt verlangd, onmiddelijk na den val van Leniberg aan den oorlog had deelgenomen, zou het thans reeds afgemat zijn, zonder dat zijn nationale wenschen zouden zijn vervuld. Uit deze laatste zinsnede kan men ook lezen, dat men in .Roemenië nog niet ge heel het denkbeeld hyft opgegeven in te grijpen en liever wacHt of er zekere kans is zijn nationale wenschen vervuld te zien. Men heeft overigens gisteren uit de be richten uit Engelsche bron, die spraken van een ingrijpen van Roemenië, kunnen lezen, dat dit toch niet zou zijn vóór half of einde Februari. Een openlijke verklaring door den Oos- tenrijksch-Hongaarschen gezant, prins Für- stenberg, te Madrid, dat de voormalige Roemeenscho minister Jonescu met betrek king tot hem, bewust onwaarheid heeft gezegd, wordt door den Lok. Anz. van neutrale diplomatieke zijde dus gecom mentarieerd De verklaring van den Oostenrijkschen gezant heeft misschien in de geschiedenis der diplomatie geen wederga. Een der invloedrijkste politici vaneen aangrenzend land, die herhaaldelijk geroe pen was het lot van dit land te leiden, krijgt hier een moreeleo slag in hèt ge zicht, die niet luider kan klinken en niet sterker geschikt kan zijn om gezag te vernietigen. Van daar, dat men met span ning moet afwachten, welken invloed deze moreele tuchtiging op Jonescu persoonlijk zal hebben en op de toenaderingspolitiek tot do Triple l-.ntente van zijn partij. Oog om oog. De Koln. Zeit. beveelt aan, uit Enge- land's oorlogsplan, Duitschland uit te hongeren, de onverbiddelijke gevolgen te trekken. Diensvolgons moet het heele En gelsohe volk als vijand worden beschouwd. Do door Von Tirpitz voorgestelde strijd van onderzeebooten tegen de Engelsche handelsvloot moet zonder aarzeling begon nen en doorgezet worden. Ook de lucht vloot moet daarbij helpen. Wanneer de Engelsche handelsvloot ovoral waar zij in hot bereik van onze oudierzeeërs komt, mot ondergang bedreigd wordt, zuilen ook de neutralen aan de' overzijde van het Kanaal meer onder scheiding ondervinden. Wij mooton trach ten den levenszenuw van Engeland, zijn handelsvloot, to treffen. Politiehonden aan het front. Het buroau te Mtllheim van de Duit sche Vereeniging van houders van poli tiehonden, heeft het volgende bericht ont vangen Het was een donkere nacht, dichte nevel voor ons bosch en veld. Boomen lagen op den weg. In het bosch lagen zo door elkaar en van belde kanten wer den we beschoten. Nu gingen we op den zoek naar, gewonden. Onze bruine hon den snelden vooruit, en wij hun zoo snel mogelijk achterna. De dieren kwamen ons reeds weer tegemoet. Haastig ^gingen we met lien mee. Daar lag reeds een kla gend en jammerende soldaat, met de oogen op ons gericht. Help me kameraad, geef me wat te drinken, ik heb zoo'n vreeae- lijken dorst. Wij gaven den armen man koffie uit de veldflesch, die hij gretig uit dronk. Daarna lieten we dragers halen. Nauwelijks was de oene weg, of de hon den kwamen weer nieuwe gewonden mel den. Vele, vele achter elkaar, tot het slag veld afgezocht was. Doodmoe keerden wij in den morgen met onzo vierbeenige ka meraden naar het kamp terug, waar wij onmiddellijk in diepen slaap vielen. Veer tien gewonden, die onze dieren hadden ontdekt, zouden nooit door de hospitaal soldaten gevonden zijn. Men kan zich geen voorstolling maken, hoe de toestand soms is. In een tweede bericht aan het bureau to Cassel, wordt geschilderd, hoe do honden ook ongedeerde maar van hun troepen afgedwaalde soldaten in den nacht terechtbrengen. Verder ^vordt dan ver teld, hoe zij gebruikt gorden op een slagveld dat door dragers en hospitaal soldaten reeds was afgezocht. Desniette min vonden zij nog zeer vele gewonden. In heggen, op bietenvelden en dergelijke spoorden zij nog gedeeltelijk zwaar ge wonde infanteristen op. De soldaten zijn don ook zeer dankbaar gestemd tegen over de dieren. Een van hun leiders ver telt Ik kwam met mijn hond 'door den tuin van een garnizoenshospitaal. Aan dein weg zat eon soldaat, die blijkbaar nog ter nauwernood van een zware wond ge nezen is. Hij wenkt mij naar zich toe, omdat het spreken hem moeilijk valt. Hij heeft een groot verzoek, zooals hij zegt, hij wilde zoo graag do hond eens stree- ien, want een van onze honden had hij zijn leven te danken. Het was bij Reims, een dicht kreupelhout. Hij lag mot twee kameraden op voorpost, toen er eeo shrapnell bovèn hen barstte. De beide anderen Waren onmmiddellijk dood, hij alleen door büik en borst getroffen. Uren vergingen, en niemand kwam. De nacht brak aan en hij had alle hoop opgege ven. De arme man zag een ellendige® dood tegemoet. Plotseling hoorde hij ech ter een geluid. Twee donkere gedaanten naderden hem. Het waren twee Roode Kruis-honden. Zoo stil als ze gekomen waren, verdwenen ze wjser. Met dezelfde verstandige trouwe oogen, waarmee uw hond kijkt, hadden zij mij aangezien, zij hij met tranen in de oogen. Daarom zou ik die hond zoo graag willen streel en. De zaak van kardinaal Mercier. Van een medewerker te Havre ver neemt de Daily Tel., dat volgens betrouw bare inlichtingen de Paus, in antwoord op het telegram van koning Altóert, den koning een schrijven zond in dA, meest hartelijke bewoordingen. De Paus moet hebben geschreven, dat hij het gebeurde niet kardinaal Mercier niet zoo ernstig acht, en do zaak ais geëindigd beschouwt. De correspondent beweeri, dat kardinaal Mercier nog onder bewaking is, en dat de Duitsche posten nog voor de deuren van het aartsbisschoppelijk paleis staan. ^Duitsch concert te Luik. Op initiatief van den vestingcomman- dant, lo luitenant Scheffer, zal a.s. Zon- dagmiddag in het Koninklijk Conservato rium, voor officieren en manschappen en. genoodigden een groot concert plaats heb ben zoo meldt de Korr. Norden. Het Akensche Stedelijk Orkest en de Akensche Mannenzangvereeniglng Kon- kordur zullen medewerken, onder leiding van den kapelmeester Dietrich, die even als prof. Cahnbley, 1 eeraar aan het Wllrzburger Conservatorium, als solist zal optreden. Het Belgische leger. Ten bewyze, dat de Belgische leger- autoriteiten met grooten ijver zich de lessen van den oorlog ten nntte ma ken, schrijft de Indép. BeigeOp nieuw een kleine coup de théfttre m het leger. Alle divisie-generaals zijn vervangen, zelfs generaal Bertrand, die door ziekte gedwongen is het bevel, dat hij op zoo schitterende wijze voerde, over te geven. Na vijf maan den oorlogvoeren deed zich een drin gende behoefte gevoelen aan jeugdi- diger, physiek krachtiger opperoffi- ciereh. De gemengde brigades, inder tijd opgericht bij reorganisatie, zijn weer opgeheven, H#t veldleger, dat spoedig 100.000 man zal tellen, zal in zes divisies worden verdeeld. De cavalerie is voorloopig tot niets doen gedwongen. Aangezien men ech ter dit wapen niet wil opheffen, heeft men een beroep gedaan op de officië ren om over te gaan bij de infanterie. Haast iederen dag wordt in ons kleine legertje iets nienws ingevoerd of wordaa wijzigingen aangebracht. Zoo werd onl&tigs, naar het Duitsche voorbeeld, een sectie autogeschut op gericht. Onder dekking van den mist zijn n.l. de Puitsohers herhaaldelijk er in geslaagd Veurne en Coxijde te bombardeeren. Hoe was het mogelijk, blijkbaar met behulp Men zal hen thans binnenkort op dezelfde wijze beantwoorden. OORLOGSVARIA. V rouw-soldaten. Er Is al eens eerder sprake van ge- weesi, dat in Polen Duitschers gevangen zouden zijn genomen, die bleken vrou wen te zijn. Thans verklaart de War schau-correspondent van het Potfiograd- sche blad Dyen, dat hij werkelijk zulke amazones gezien heeft. Op het oogenblik worden, verzekert hij, in het Quyazdoff-hospitaal te Warschau zeven vrouwen verpleegd, die in Dult- scho uniformen gevangen genomen wer den. Zij zijn te zamen in een afzonder lijke atdeeling geplaatst. Blijkens den aard der wonden hebben zij niet enkef geschoten, maar ook aan bajonetgevechten meegedaan. Eeo van haar, die een ernstige bajonetwond had, is gestorven. Het zijn, schrijft de oorrespondent ver der, prachttypenVan het Teutoonsche ras en do Russische verpleegsters koes toren hoogc bewondering voor heur mooi- ontwikkeldo spieren, welke schijnen aan te duiden, dat do dames tot turnclubs be hoord hebben. In de gevangenschap leggen de ama zones dezelfde hoogheid en minachtende onverschilligheid aan den dag, welke de Pruisische officieren kenmerken. Een van de verpleegsters bracht een Rus sische courant inee, de Petrograd'Herald, die in Duitschland gedrukt wordt, maar do gevangenen bedankten, omdat zij, ver klaarden ze, toch geen woord van wat er in een Russische courant staat, ge loofden, zelfs al werd die In Duitschland gedrukt. Zij weigerden elke mededeeling over haar thuis en familie, maar blijkens haar optreden, schijnen ze tot de hoogere klas sen te behooren. Ken stad met een veeUttwogen geschiedenis. In de laatste dagen is voortdurend mel ding gemaakt van de beschieting der Fransche stad Soissons. Het is niet de eerste maal, dat de stad den vijand voor haar* muren ziet. Reeds Cesar kende de plaats als Niviodussum, gelsgen op den linkeroever van de Aisne, te midden van met bosoh begroeide heu vels en aan de samenkomst van verschil lende militaire wegen. Niviodussum was de tweede hoofdstad van Belgisch Gallië, waarvan Reims de hoofdstad was. Het was echter een veel beter versterkte plaats dan Reims. Toen Clovis, de koning der Franken, zich van de plaats meester maakte, huwde hij hier met Clotilde en maakte hij van de plaats de hoofdstad van zijn zoon Clo- tarius. Het was te Soissons, dat Pepijn de Korte door Bonifacius gekroond werd dat Lodewijk de Vrome bafete deed en dat <te leerlingen van Abélard in 1121 werden veroordeeld. Ziehier een lijst van vroegere belege ringen der stad 58 Gel ba, koning der Suessionen, onder werpt zich aan de Romeinen. (Naar den stam der Suessionen ontleent de stad haar naam Soissons.) 406 "Clovis vermeestert de stad. 886 Een aanval der Noormannen afge slagen. 923 Karei de Eenvoudige verslagen. 948 De stad belegerd en gedeeltelijk vdfcbrand door Hugo de Groote* Tiende en elfde eeuw. Voortdurende ge vechten tusschen de Gapets en de burgers. 1155 Lodewijk VII verbiedt in een sy node alhier gedurende tien jaar bijzondere oorlogen. 1414 De dauphin verwoest de stad1, wat in de volgende twintig jaren telkens ge beurt. -*4544 Karei V verwoest de stad. 1565 De Hugenoten verwoesten de stad en houden ze zes maanden bezet. 1728 Een Kuropecsch congres wordt hier gehouden. 1814 De stad wordt tweemaal door de bondgenooten genomen en doof de Fran schen hernomen. 1815 De Franschen verzamelen zich hier na den slag bij Waterloo, doch weldra wordt de stad door de Russen bezet. 1870- Dê stad geeft zich aan de Prui sen na een beleg van drie dagen over. Dinsdag had in Wandsworth de huwe lijksvoltrekking plaats tusschen oen pa tiënt van het „Patriotic Hospital" mi diens bruid, schrijft de Daily News. De patiënt ging naar het front met het Engelsche leger als soldaat in h^t 18e Iersche regiment, en werd in zijn been getroffen door een shrapnel te Valay. Hij werd overgobrfcht naar dit hospitaal, waar zijn been werd afgezet. De operatie liep bijna slecht af door het groote bloedver lies. Maar tot ieders verbazing kwam hij er boven op. De bruid werd „weggegeven" door den kolonel-commandant vanhet hospitaal on de directrice was bruidsjuffer, met acht verpleegsters in uniform als eerejuffers. Een luitenant stond' den bruigom als „beet man" ter zijde. He* bruiloftsdejeuner word aangeboden door de officieren van het hospitaal en in namiddag werd een receptie ge houden, waar als gasten de gewonde mi litairen van het hospitaal verschenen. Het bruidspaar ontving een groot aan tal huwelijksgeschenk wi. CCLVIX. Bij den aanvang van de eerste raads zitting in het nieuwe jaar heeft de bur gemeester in enkele trékken een (Over zicht gegeven van het afgeloopen jaar Uitteraard was dat in twee gedeelten ge splitst: de eerste helft sprak van snel len vooruitgang, van bloei, van hoop do tweede was een en al trggiek. Daar is geen zachte overgang geweest do laatste viel in als een zware ziekte die plots aan den dag komt, snel in hevigheid toeneemt en den patiënt af mat en uitput. Het meest interessert ons in dit over zicht d-e stand van de werkeloosheid. Door dezen toch wordt ten duidelijkste de toe stand aangegeven. Wanneer er weinig werkloosheid bestaat, gaat het niet al leen den kleinen man goed, doch is het ook een bewijs dat de groote, de finan- cieelo sterke over geld beschikt en te vens over durf om dat in zaken te be leggen. De werkloosheid wijst den stand der algemeeno welvaart aan. Op 1 Ja nuari 1915 bedroeg het aantal werkloo- zen 121? meer dan op dien zelfden dag vóór een jaar. Het verschil met het jaar 1913 was op 1 Sept., 1 Oct., 1 Nov. en I Deo. veel grooter. Ofschoon natuurlijk iedere toeneming der werkloosheid valt ie betreuren, zijn deze cijfers die duide lijk een wending ten goede aanwijzen, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet onlievredigend. Veel heeft de verleening van gemeen telijk crediet er toe bijgedragen dat het bouwbedrijf niet geheel is stopgezet. Waar noodig heeft de gemeente geld verschaft en zij hoeft het succes te boeken dat door haar toedoen ruim driehonderd' werk lieden per week werk blijven vinden, ter wijl zij anders ook in de rij der werk- loozen zóuden zijn opgenomen. Men schatte de bijdragen der gemeente niet ge-, ring: zij reiken reeds over het half mil- lioen- heen. Indien men daarnaast nog eens plaatst hoeveel door hèt plaatselijk steuncomité wordt uitgegeven, ongeveer elf duizend gulden per wedt, dan krijgt men er een denkbeeld van hoeveel er noodig is om het kloeke woord van mi nister Treub waar te maken d»t er in Nederland geen honger mag en zal ge leden worden. Niet onvermeld willen wij laten de cij fers over de vluchtelingen. Reeds verlie- - twintig honderd vluchtelingen onze stad ten eind» n«»r België terug te keer en. Een gedeelte van de behoeftigen werd naar Nuns peet over gebracht, terwijl nog aeventienhonderd in de residentie bleven. I In hotels, pensions én op gemeubileer de kamers verblijven vijfduirénd perso nen. Op den 5eo Januari bedroeg het totaal aantal in den Haag aanwezige vluchtelingen nog ruim negenduizend. Het is een.goed denkbeeld geweest van het degelijksch bestuur om bij het einde der crisis in boekvorm een uitvoerig ver slag ujt» te geven nopens den toestand waarin de gemeente gedurende de bijzon dere tijdsomstandigheden heeft verkeerd. Voor het nageslacht zal dus tot in dê kleinste bijzonderheden de geschiedenis van de huidige buitengewone tijdsomstan digheden blijven bewaard. Over de toekomst kon de burgemeester zoo min' als iemand anders een oordeel uitspreken. Toch weten wij dat aan die zijde hoopvol wordt gedacht over den gang van zaken in de residentie. Na deze interessante rede vafi den bur gemeester begon het raadsgekibbel weer. Natuurlijk gold het weer het welzijn van de ambtenaren en gemeentewerklieden, die nu eenmaal de troetelkinderen van den Haagschen raad zijn, Wij wenden ons af van dit laagfcij-den- grondsche gedoe en gaan liever een wan deling maken. Aan den ingang van den ouden Sche ven ingsc hen weg, vlak achter het oude hek ia een atuk grond atgeheind. Onze journalistieke nieuwsgierigheid werd ^aar- door opgewekt. Gelukkig werd ze dade lijk bevredigd. Hier verrijst® straks de Karnebeek-bron. Men zal zich herinne ren dat ter eere van den heer Van Kar- nebeek, den voorzitter van den Raad van Beheer van het Vredespaleis deze bron zal worden gesticht. Oorspronkelijk was een geheel andere plaats daarvoor uit gezocht. Hoe men op het denkbeeld is gekomen daarin verandering te brengen, is ons niet bekend. Of die verandering een verbetering zal zijn, zal pas blij ken kunnen fis het te laat is, als n.l. de bron er staat. Inmiddels verheugen wij ons steeds erover als onze stad weer eens een beeldhouwwerk rijker wordt. Daaraan hebben wij waarlijk niet te veel. Wij zien met belangstelling de afwerking van deze verfraaiing op een mooi punt in onze stad tegemoet. Wij hebben over vooruitgang in dat opzicht de laatste ja ren niet te klagen- Het vredespaleis heeft het gedeelte bij den aanvang van den eenig-mooien Sche- veningechen weg tot een der fraaiste ge deelten uit ons geheele land gemaakt. Jammer dat dit paleis niet even fraai werk heeft mogen verrichten door dienst baar te« zijn geweest aan het behoud van den vrede 1 HAGENAAR. Een grappig grensincident. Men schrijft a An de Tijd Dezer dagen circuleerde in de bladen een bericht uit Het Volk, waarbij een grappig geval werd verteld van een echt paar, dat aan de grens te Cranendlonk niet kon bewijzen, dat het man en vrouw was, terwijl ook de trouwringen geen in scripties bevatten. De Duitsche officier nam er toen genoegen mee, dat het echt paar het bewijs zou leveren, door elkaar een zoen te geven. Maar iets heel anders overkwam dezer dagen een Hagenaar, zooals de man zeer smakelijk vertelde. Hij moest een tijdje geleden voor zaken België in. Voorzien van de noodige passen en schrifturen toog hij met goeden moed op reis. Daar hij echter uit de courantenberichten herhaal delijk gelezen had, dat er in België on der het Duitsch bestuur haast nergens ineer volop mondvoorraad was en daar door vreesde, dat hij wellicht voor zijn goede centen in een hotel van de plaats, waar hij zijn moest en een dag minstens moest vertoeven, geen eten zou kunnen koopen, besloot hij in zijn reisvallies een paar van de bekende bussen sportconser- von mee te nemen. Bij de Duitsche wacht gekomen en zich van geen kwaad bewust, toonde^ hij zijn passen. Allee richtig. Maar hij werd toch aan een streng onderzoek onderworpen en van top tot teen gevisiteerd. Niets verdachts werd op hem bevon den. Maar daar kwam zijn valiesje aan de beurt. Nauwelijks had de Feldwebel de bus sen ontdekt of zijn gelaat betrok en nam een gevaarlijke prooi aan. Hij comman deerde onzen Hagenaar twee passen en nogmaals twee passen achterwaarts te doen, waaraan deze onmiddellijk gevolg gaf, wel wetend, dat de DuitscherB niet met zich laten sollen.'. Toen werden door den Feldwebel een paar militairen gerequlreerd en uit het fluisterend gesprek, dat door de Duit schers werd gevoerd1, ving de Hagenaar zooveel op, dat ze het hadden over- bommen, terwijl de Feldwebel daarbij zeer gewichtige blikken wierp op het valies, dat hij den soldaten aanwees. Daar de Hagenaar herhaaldelijk op zeer verdachte wijze door het drie paar oogen der militairen van top tot teen werd op genomen, oogen, die nu juist niet al te vriendelijk meer keken, begon hij het wel eenlgszins benauwd te krijgen en hij dacht reeds aan een kogel. Hij begreep echter nog niet juist, waar hef over ging. Heel voorzichtig werden de bussen uit het valies genomen en van alle kanten bekeken. Het Hollandsch, dat er opstond, was den Duitscber te geleerd en met de Ewootste omzichtigheid werden de blik ken op een afstand in het gras gelegd. Toen kwam de Hagenaar aan de beurt, pe Feldwebel, geassisteerd door de beide militairen, onderwierp hem aan een scherp vorhoor, waarvan vooral de verdachte bassen het onderwerp vormden. Al spoe dig bemerkte hij, dat men ze inderdaad beschouwde ais gevaarlijke projectielen. De verklaring, die hij omtrent de bus sen gaf. stemde de Duitschers niet tot gerustheid en de Hagenaar had de proef op de «om te leveren, oi hetgeen hij sprak wel overeenkomstig de waarheid' -4ras. Met de revolver in de hand ge laste hem de Feldwebel een der blikken klaar te maken op de wijze, zooals hij er de verklaring van gegeven had. Zeer op zijn gemak, ondanks het hem dreigende wapen, begon onze zegsman de proeven van zijn kookkunst af te leggen. Met den^fleutel, die bij de blikken hoor de, stak hij de drie gaatjes in den boy dein en zette het ding toen op zijn kop. Weldra begon het water op de onge- biuschte kalk te werken en na een klein kwartiertje was het maal klaar en ver toonde hij het den militairent Maar daar mee waren ze nog niet tevreden en hem werd gelast er van te eten. Kippenregout bevatte de bus en de Hagenaar nam er een sin&kelijken kop van. Toen stak de feldwebel zijn revolver weg en nam er ook een hap van... Hm, Hm, dass sohinecku. En smullend en smakkend met de lippen, peuzelde hij do heele bus leeg. Maar het kon wel een truc zijn van den Hollander en do tweede bus kou wel een echte bom zijn. „Dunnerwetter, irn Kriegszett kaan man nichts vertrauen." Ook do tweedo bus moest het lot van de vorige ondergaan, m weldra stond het tweedo maal, thans zuurkool, spek en worst, te pruttelen. Ook hiervan mocht de Hagenaar een hapje proeven en toen kwamen do twee kameraden van den Feld- webel aan de beurt. De eerste nam een flinke vork vol en bracht ze gretig naar zijn mond. „Ha, Miohel", zeide hij tot zijn kame- raad, „das ist Sauerkraut wit Schweine- fleisch". En meesmuilend reikte hij zijn kameraad do vork over. Beurtelings na men de beide landstormmannen de vork ter hand en1 maakten do bus heelemaal renden eenigen tijd het tooneel van opschudding. Politiesignajpn weerklon ken, en zelfs knalden eenige revolver schoten. Wat toch was't geval Voor bijgangers hadden in het gemeente schoolgebouw aan de Lepelstraat een zwak schijnsel van licht bemerkt. Zij vertrouwden de zaak niet en deelden hunne bevinding aan een politie-be- ambte, die aanstonds een onderzoek instelde. Toen de politieman bij het schoolgebouw kwam, kwamen daar juist twee personen uit, die, zich ont dekt ziende, ijlings het hazenpad ko zen. De politie-beambte blies tot het verkrijgen van assistentie op zijn sig naalhoorn, sommeerde de vluchtelin gen te blijven staan, en loste, om hen schrik aan te jagen, eenige revolver schoten in de lucht. Hij zetten hen na en slaagde er in een hunner een paar sraten verder te arresteeren en naar het politiebureel aan de rivieTvisch- markt over te brengen. De andere inbreker wist te ont snappen. SOCIËTEIT „ONS QENOEQEN", Donderdag; 21 Januari 1915, DE HAGHESPELERS, Directie: EDUARD VERKADE. 5e Voorstelling in het Abonnement. Spel in 3 bedrijven van FRANZ MOLNAR. Uit het Duitsch vertaald door ADOLF ENGERS. Aanvang 73/4 uur precies. Voor tentree der Leden en hunne huisgenooten zie men de Programma's1. Entree voor Vreemdelingen f 2.— per persoon. (Loge, Stalles, Balcon). Militairen, tijdelijk in Gouda, ge ïntroduceerd volgens het Reglement, worden gelijkgesteld met leden. Niet-Leden, inwoners van Gouda, hebben geen toegang, dan op de Galery. Entree voor de Galerij, zoowel voor Leden als Niet-Leden, inwoners van Gouda, 40 cent per persoon. Kaarten daarvoor zijn verkrijgbaar bij den Buf fetchef der Sociëteit en kunnen plaatsen besproken worden a 10 cent op Woensdag 20 Januari van 10—12 en 24 uur en des avonds aan het bureau. Na afloop flor voorstelling vertrekt een extra boot naar Wadd inga vaan en Boskoop. Kunt gij niet vrij ademhalen^ zij t gij benauwd, hoest gij, fluimt" gij, wanhoopt dan niet, want gij kunt nog genezen. Wacht echter niet te lang, laat toch geen kostbaren tijd verloren gaan. Neemt onjpiddellijk de redde* der longen de wonderdadige Abdijsiroop en spoedig zult gij weer gezond als elkeen met vluggen stap over straat kunnen loopen en welgemoed van het leven kunnen genieten, als elk ander gezond mensch. De Abdij siroop zal Uw hoest genezen, Uw benauwdheden zullen ver dwijnen, de fluimen zullen gemakkelijk loskomen, en weldra zal van Uw kwaal geen spoor meer te vinden zijn. Weest niet on- geloovig, velen hebben hun ongeloovigheid met den dood be taald, doordien hun hoest in een tering ontaardde. Schenkt Uw volle vertrouwen aan de Abdijsiroop. Velen vóór U hebben dat ook gedaan en zijn thans de levende bewijzen van hare wonderbare geneeskracht. Leest de duizenden attesten, welke wij voortdurend publiceeren. Opgave van Personen die zich gedurende de week van 8 Jan. tot 15 Jan. in de Gemeente ge vestigd of deze verlaten hebben. QEVE8TIQJDEN C. H. van Auierongen uit Nijmegen in Krugeriaau 130; W. A. Zielhorst uit Dordrecht in Yssellaan 88; H. van Os uit Waddinxveen in L. Dwarsstraat 38 C. en J. den Outer uit Reeuw ijk in Pa radijs 16; G. van der Pol-uit Waarden- burg in Yssellaan 48; C. J. L. Gokke uit Schiedam in L. Tiendeweg 76; J. G. Verleun uit Snelrewaard in Goejanvtir- wellendijk 13; E. J. Balvers uit Arnhem in Crabethstraat 12; J. N. W. deJongh uit Amsterdam in Markt 66; Ph. J. J. Smit uit Utrecht in Groenendaal 10; P. van Sevenhóven uit den Haag in Ridder van Catsweg 72, en A. M. van Buijten uit Amsterdam in Gouwe 46. VER TH OKKENEN S. W. Herfkens uit Steijnkade 12 naar. Stadskanaal, C 180a; J. G. van Zanten uit Oosthaven 15 naar Haarlem, Veiser straat 2; K. F. Kiene uit Nieuwehaven 141 naar AmsterdamH. F. Roobeek uit Fluw.slngel 6 naar IJsselstein,"' Haven straat 463; M. C. Krijgsman uit Jaag pad 14 naar Rotterdam, Rabroekstraat 56; C. G. van Leeuwen uit Tuinstraat 87 naar Rotterdam, Persoonshaven W.Z. 5b; O. Verburg uit Heerenstraat 21 naar Maassluis, Andriee van Heelstraat 285 P. H. Tekke uit Markt 34 naar den Haag, Trompstraat 308, en M. Th. Daems uit IJssellaan 9 naar Rotterdam, Aart van Nesstraat 66a. Prys per flacon f 1.f 2.en f 3,50. Eischt onze handteekeningL. I. Akker, Rotterdam. Alom ver krijgbaar. Aangesloten Tel. No. 410. GAZAN. A., Huiden en Kaashandel, Lange Tien deweg 61. 191. WEG. W. T. van de Fitter Goudsche Waterl. Mij., Houtmansgracht 12. i 152. HOOGENDIJK, Mevr. Wed. C. J. C., Wachtel- straat 62. met en zonder gehemelte-plaat, vanaf f 2.per tand, f35.per gebit. PltaUing zonder pijn en met •chriftelijke en langdurige garantie. 12 COOLSINOEL 10, ROTTERDAM. (Opgericht 1879.) „Junge, Junge, das sindgute Bombeu/' lachte het drietal, en het valies werd nog maals aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen, of er misschien nog meer van die gevaarlijke projectielen in geborgen zaten. „Nichts mehr", was het teleurstellend bescheid. Zeer vriendelijk maakten de Duitschers hun excuus,<r-dat*^Zë>SlVein so guten Hol lander so verd&chtigtV batten." f lelijkheid w» echter niet we- vant onze Hagenaar had zijn voorraad' uiett leede oogen naar magen zien! verhuizen. „Ik dat oogenWlik zooveel spijt iren op n»n hoofd," besloot niet in maats van zoo'n fijne bussen sportconserven een traditioneelen Haagscheu houten ham had meegenomen op reis. Mijn vrouw had den ouze thuis nog pas zoo prachtig opnieuw laten op knappen door den verver. op DONDERDAGEN 21 en 28 JANUARI 1915, des voormiddags llure, in de R. K. Leesvereeniging aan de "Westhaven, ten overstaan van den te Haastrecht gevestigden Notaris J. KOEMAN, bekend mwt Duitsch, Engelsch en Boekhouden ZOEK PLAATSING op een Kantoor. (Is ook genegen als reiziger op te treden). Boéven No. 3, Boekh. Wed. KOUSBROEK, Goud». Drogist - Wijdstraat 29. NIEUWE V Heden overleed te Maas tricht onze geliefde Behuwd zuster geb. Beelaerts von Em- MIOHOVEN. F. MIJNLIEFF Fzn. J. MIJNLIEFF-Wijnne. T. C. HOOGENDIJK— Mijnlieff. D. HOOGENDIJK. Gouda, 15 Januari 1915. Een perceel Poging tpfc moord. Donderdagavond omstreeks 10 uur ia ten huize van den arts T. aan de Ca8uari8traat in Den Haag een dub bele poging tot zelfmoord dan wel een poging tot zelfmoord en tot moord gepleegd. De heer T. werd gevonden met doorgesneden linkerpols, terwijl hij verklaarde ook vergif te hebben inge nomen; een bij hem inwonende 30- iarige juffrouw werd aangetroffen met beide polsen doorgesneden. Zij zijn per auto van den eersten hulpdienst naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Men brengt deze zaak in verband met een misdrijf, waarin de zedenpolitie gemoeid is. Naar men nader verneemt, werd de heer T. verdacht van de misdrijven, bedoeld bij de artt. 251 bis en 297 Wetboek van Strafrecht. Toen de ze denpolitie zich gisterenavond aan zijn woning vervoegde, om hem te arres teeren, verzocht hij, afscheid te mogen nemen van zijn moeder, bij wie hij inwoonde. Met de juffrouw, die inv dezelfde woning verbljjf had, naar men zegt oen nichtje, dat meer wist van des dokters strafbare handelingen, besloot hy zelfmoord te plegen. Op haar ver zoek sneed hy haar de polsen door, zette de gaskranen in de kamer open, nam zelf cyaankali en nog een ander vergif in ei^w sneed zich daafop den linkerpols door. Het tydig ingrypen der Ambtena ren van de zedenpolitie en het zeer spoedig ter plaatse komen van een dokter van den Gemeentelyken ge neeskundigen dienst deed echter het opzet mislukken. Nadat aan beiden de eerste hulp was verleend, werden zy, gelyk reeds gemeld, naar bet zie kenhuis vervoerd/, hun toestand is thans zeer bevredigend. Inbraak in een school. De anders in den avond stille om geving van de Lepelstraat en Znidwal in den Haag was gisterenavond gedu- liggende aefcter de P.r 0. Bothstraat te Gouda, Kadaster Seetie I No. 420 groot 90 Aren 70 Centiaren. Te aanvaarden by de betaling dor Kooppenningen op 1 Maart 1915. Nadere inlichtingen geeft Notaris KOEMAN voornoemd. Fraaie Meubelen, als .Tafels, Stoelen, Kasten, Spiegels, Schilde rijen, complete Salon- en Huiskamer ameublementen, Veeren- en Kapok- Bedstellen, Buffetten, Uittrektafels, Leerstoelen, vanaf f 17.50 de zes, Theetafels, Slaapkamermeubelen, Brandkast, Pianino, Westminster Speelklok, enz. enz. 20 ALLES SPOTGOEKPOOPI1 bovenhuis bij de Schiekade, Rotterdam. De Mnmbeienmnlf van Apothe ker BOOM geneest spoedig in- en ^uitwendige, bloedende en blinde Aam- beien. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje 50 et. 12 Verkrijgbaar te Gouda bij ANTON COOPS, Fa. WOLFF A Co., te Rot terdam bij E. VAN SANTEN KOLFF, Korte Hoofdsteeg 3. hebben in de Mteedi auccea. MT Deze adverlemiën kosten slechts bij vooruitbel&liug: 16 regels f 0.35, voor elke regel meer 6 cents. 'Opgaafuitsluitend aan het Bureau. Apotheker, Gouwe 135. Telefoon 37. ziekten ongeregeldheden en vertraging in ieder gestel worden genezen door de be roemde middelen gevestigd Stationsweg 14a en Schiedamsche dijk 194a. ROTTERDAM. Pryscourant en inlichtingen tegen toezending van 10 ets. postzegels. Speciaal adres voor

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2