H -L Blxme» la,ncL. Geawtgde Berichten. Stadsnieuws. Rechtszaken. KENNISGEVING. New Yorksche Beurs. m 47/,» m MARKTBERICHTEN. 407e STAATS LOTERIJ. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht del ijk getroffen in het hoofd, en kort daarna gestorven. Levensmiddelen voor België. UK Halifax wordt geseind dat het schip met levensmiddelen, bestemd voor België, de Camino, vertrokken van San Francisco naar Rotterdam, met gebroken roer ronddrijft ongevèer 186 mijl Zuid- Oost van Sable-lsland. Het schip, een van de 45 Amerikaansche stoombooten, die Amerika zal zenden met benoodigdhe- den voor België, heeft circa 4000 ton meel, rijst, aardappelen, boon en en klee ding, ter waarde van 67.000 p.st. aan boord en is een geschenk van Californië aan de Belgen. De stemming in Hongarije. Uit bijzondere maar vertrouwbare bron is te Bazel vernomen dat men in Buda pest en in, geheel Hongarije beslist stel ling neemt tegen de nieuwe plannen van Oostenrijk om nog eens een aanval op Servië te doen. Men ziet met zorg die invallen der Russen tegemoet in Honga rije en wenscht oerst betere versterking van de Hongaarsche grenzen en dit wel zeer spoedig daar de mogelijkheid kend wordt, dat de Russon binnen 3 we ken in Hongarije zullen staan. Dynamiet-ontploffing. Uit Christiania wordt dd. 19 Jan. geseind Bij de mijnen te Kirkenaes ontplofte gisteren ongeveer 2000 K.G. dynamiet. Zes of zeven arbeiders zijn gedood. Een brand. Uit Trenton (New-Jersey) wordt dd. 19 Jan. geseind Een brand die de geheele industri- eele wijk van de stad bedreigde en voor een millioen dollar schade aan richtte, vernielde de werkplaatsen van de firma John A. Roebling Sons. Daar deze firma geïsoleerde daden voor veldtelegraaf en -telefoon en 'artilleriebenoodigdheden vervaardigde, gelooft men, dat de brand aan boos opzet te wij tien is. De aardbeving in Italië. Uit Rome wordt geseind dat de ko ning te 12 uur te Avezzano, dat zwaar geteisterd werd aankwam, waar hij door Minister Couffelli werd ontvan gen. De Koning vertrok vervolgens weder om andere verwoeste plaatsen te bezoeken. Tabaksbelasting Naar aanleiding van het voornemen van den Minister van Financiën tot het Invoeren van een belasting op tabak en de benoeming van een commissie om aan den Minister te dezer zake advies uit te brengen in den vo-rm van een ontwerp van wet met memorie van toelichting heeft do Kamer van Arbeid voor de Voe- dings- en Genotmiddelen te 's-Gravenha- ge zich tot den Minister gewend, met het verzoek, dat de Kamers van Arbeid in de gelegenheid mogen worden gesteld van bedoeld advies kennis te nemen voordat dit aan het Departement wordt ingediend om aldus met bekwambn spoed hare eventueels bezwaren aan de com missie te kunnen kenbaar maken. Stoomtrawler door een Engelsche torpedoboot aangevaren. Uit IJ muidon wordt gemeld, dat de bin nengekomen stoomtrawler „Neeltje Catha- rlna Y M 170" rapporteert te zijn aan gevaren door een Kngelsche torpedoboot, die zondier licht was. De stoomtrawler kreeg ernstige schade. Verwijdering van reclameborden. Op last van den burgemeester word aan do winkeliers te Uden (N.-B.) aan zegging gedaan dat, ingevolge hoog be vel, do reclameborden verwijderd moesten worden. Promotie in hot leger. Naar wij vernemen, is binnenkort eenl- ge promotie te verwachten onder do su balterne officieren van ons leger. Joodlscho militairen. De Minister van Oorlog heeft op een gedaan verzoek dier Vereeniglng tot be vordering der belangen van Israël, mili tairen in Nederland beschikt dat zooveel mogelijk aan militairen die zulks ver langen wanneer de dienstverrichtingen en de veiligheid dit toelaten, do gelegenheid dient te worden gegeven hun godsdienst plichten naar behooren waar te nemen en dat vrijstelling aan Joodsohe militairen In do soldatenmenage kan worden ver leend onder het genot van f 0.85 per dag, wegens gemis van levensmiddelen onder voorwaarde dat zij hun spijzon nut tigen op dezelfde uren en plaatsen als de andere militairen. Dienstregeling sporen. Met ingang van Februari zal weder om een nieuwe dienstregeling worden in gevoerd. Vooral het verkeer der lijnen in N.-Brabant en Limburg zal aanmer kelijk worden uitgebreid. Aangehouden schip. Naar uit een opgave in de London Ga- zette blijkt, heeft een Kngelsch 'Oorlogs schip het NederlandBche stoomschip Jo- sephina, (van die firma Jos, de Poor ter, te Rotterdam), groot 1295 ton, aan gehouden. Het ligt thans in een haven der Faiklandcilaadeo. Naar de N. R. Ct. verneemt, was bet Nederlandsche stoomschip Josephina (van dc firma Jos. de Poorter te Rotterdam) dat door een Engelsch oorlogsschip is op gebracht naar de Falkland-eilanden, se dert drie maanden verhuurd aan de fir ma Delfino en Hermanos te Buenos Aires. Sedert 22 December j.l., toen het schip te Montevideo aankwam, heeft de reederij niets meer vernomen. Het doel der bevrachting was de kust vaart van Zuid-Afrika en in de over eenkomst van huur was speciaal bepaald, dat geen contrabande mocht vervoerd wor den en dat het schip niet mocht varen naar havens, die geblokkeerd worden of waar gevochten wordt. Er zouden voorts geen goederen geladen mogen wor den, die een risico van inbeslagneming door de Fngelsche of een andere vreem de regeering zouden doen loopen. Oor- logsrisioo moest door de bevrachters wor den gedekt. De reederij heeft telegrafisch aan de bevrachters opheldering gevraagd. Weef losgelaten. Volgens telegrafisch bericht bij dc ree derij te IJmuiden van den consul-gene raal der Nederlanden te Hamburg, is dc stoomtrawler Pieter Jan weer los ge laten en van Cuxhaven afgevaren. Contrabande. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Fransche Regeering nieuwe lijs ten heeft vastgesteld van de artikelen die door haar als absolute en als condi- tioneele contrabande worden beschouwd. Deze lijsten behelzen dezelfde artikelen als de Britsche conditioneel© contrabande. Elba In de Zuiderzee. Vier geïnterneerde Belgische officieren, die aan dè Regeering hun eerewoord had den teruggevraagd, daardoor duidelijk hun inzioht te kennen gevend, om ,,'m te smoren", zooals de geijkte uitdrukking luidt, zijn op oudejaarsavond naar het eiland Urk gedeporteerd. Enkele dagen geleden is hun nog een vijfde metgezel toegevoegd. Nu heerscht op 'Urk een toestand, zegt do Tel., die zich zeker wel het best met (Men op Elba, tijdens de gevangenschap van Napoleon, zal laten vergelijken. Met nog een beetje verbeeldingskracht méér kan inen er zelfs bij denken aan St. Helena. De rol van Longwood speelt een vrij gerieflijk ingerichte villa, het voornaam ste gebouw van het eiland, na de kerk. Al do ramen zijn gebarricadeerd, over do zoldervensters is oen net van prik keidraad gespannen. Een hooge houten sohutting maakt allo ontsnapping langs de achterzijde onmogelijk, terwijl vóór het huls een felle acetyleenlamp brandt van zonsondergang tot het aanbreken van den dag. Do gevangenen moeten in hunslaap vertrek den ganschen nacht licht bran den. Zólf mogen zij nooit hun ramen openen. Zij mogen bezoek ontvangen van familieleden of vrienden, doch dat gaat niet zonder ernstige bezwaren. Vooreerst worden de vreemde bezoekers allen aan oen zeer strenge ondervraging onderwor pen, en dan is het den gevangenen for meel verboden met hen buiten de villa te gaan. Alleen of in eikaars gezelschap kun nen zo af en toe wel eens een wande lingetje over het eiland doen, maar dat ls dan slechts, wanneer dc boot niet bin nen is, do Minister Havclaar", die alle dagen het eiland aandoet en er een half uur blijft liggen. En dan worden ze steeds door twee schildwachten gevolgd en scherp in het oog gehouden. De burgemeester van het eiland heeft de bevolking streng de les gelezen. Het is den Urkenaars volstrekt verboden, do gevangenen aan to spreken, hun brieven, te geven of brieven van hen in ont vangst te nemen; maar het staat hun vrij, hen te volgen als ze uitgaan en van deze vrijheid maken ze dan ook ruimschoots gebruik. Nog steeds loopt, bij elke wandeling, de helft der Urksche be volking met de officieren mee. „Gouverneur" is een oud-commandant der marine, die bevel voert over de mi- litairo bezetting van het eiland, bestaan de uit dertig man. De officier tracht het zijpen gevangenen naar omstandigheden zoo aangenaam mogelijk te maken, maar heeft blijkbaar do strengste bevelen ont vangen. Het grootste gedeelte van den dag brengen de officieren binnenshuis door waar ze tijd en verveling verdrijven door wetens ohappelijkfMi arbeid. Tot ontspan ning hebben ze zelfs een „Mémorial do l'Ile d'Urk" aangelegd-, dat een waardige tegenhanger voor het „Mémorial deSain- to Hélène" belooft te worden. In geval db govangeoen er toch in mochten slagen de waakzaamheid dier be zetting te verschalken, zal de noodklok geluid worden, wat dan voor al de vis- schers eed toeken moet zijn, dat ze de haven niet verlaten mogen, of oogenblik- kolijk naar het eiland moeten terugkee- rt-n, als ze reeds op zee mochten zijn. Geïnterneerde sergeant aangehouden. Door de rivierpolitie is aan de Park haven te Rotterdam aangehouden de Bel gische onderofficier E. H., die gevlucht was uit het intern eeringsdepót te Har derwijk. Ilij was voornemens naar Huil te ver trekken, om van daar via Frankrijk Bel gië weer te bereiken. (Rott. Nbl.) Zeppelins. Over Vlieland vloog gisteren een Zep pelin, komende uit bet Oosten en koers nemende naar het Westen. Over Terschelling vlogeu gisterenmid dag 3 luchtschepen. Staat van beleg. Bij K. B. van 19 Jan. 1915 zijn met ingang van dien datum de volgende ge meenten in staat van beleg verklaard in de provincie Groningen Gronin gen. in de provincie FrieslandGaaster- land, Hemelumer Oldephaert en Koord- woldc, Lemsterland, Sloten, Stavoren in de provincie Gelderland Balgoy, Beuningen, Doornspijk, Elburg, Ermelo, Harderwijk, Oldebroek, Overasselt, Wij- chen in de provincie UtrechtAmersfoort, Leusden, Soest, Zeist in de provincie Noord-HollandUrk in de provinoie Zuid-Holland Bode graven i in de provincie Noord-Brabant Beers Beugen en Rijkevoort, Boxmeer, Cuyk en St. Agatha, Echaren, Gossel, Grave, Hap» Linden, Maashees en Overloon, Oeffeit, Oploo, St. Anthonis en Ledeacker, Sam- boek, Velp, Vierlingsbeek. De afkondiging van den staat van be leg in deze gemeenten ls geschied, om dat in die gemeenten de interneerings- depota gevestigd zijn, en het thans mo gelijk zal zijn de gewraakte maatregelen van orde beter te handhaven. Ondersteuning Duitsche gezinnen. De minister van binnenlandsche zaken heeft don burgemeester doen mededeelen dat met de ondersteuning van Duitsche gezinnen, armlastig geworden, doordat kostwinner in Duitschen krijgsdienst is opgeroepen, kan worden voortgegaan ook nadat mocht zijn gebleken, dat de opgeroepene overleden is. 1 en Nederlandsch gezant bij het Vatikaan Volgens de Secoio, is de Nederl&nd1- scho regeering voornemens binnenkort oen buitengewoon gezant bij het Vatikaan te benoemen. De Koningin heeft zoo meldt het blad den Paus door kardinaal Van Rossum met zijn verkiezing geluk laten, wenschen. De kardinaal zou den Paus gevraagd hebben, of het dezen aange naam zou zijn, dat er een vertegenwoor diger van zijn land bij het Vatikaan ge accrediteerd 4 werd. En de Paus zou hier op toestemmend geantwoord hebben. Naar het Vad. verneemt is omtrent hot in bovenstaand bericht bedoelde ter hevoegder plaatse niets bekend. Een arts gearresteerd. De arts de heer T., in deCasuarie- straat te 'sGravenhage die Donder dagavond jl., toen de zedenpolitie hem kwam arresteeren als verdacht zich aan strafbare praktijken te hebben schuldig gemaakt en toen door het innemen van vergift en het zich ver wonden aan den pols trachtte de arrestatie te verijdelen, is heden uit het gemeente-ziekenhnis, waarheen hg dien avond vervoerd was, naar het Huis van Bewaring aldaar overge bracht. De hnisgenoote van den heer T., die door hem in den bewnsten avond zooals gemeld, op haar verzoek, de polsaderen waren doorgesneden, ver blijft nog steeds in het ziekenhuis. Een geïnterneerde-huwelykscandidaat. Men geeft aan de „Haagsohe Ct." inzage van een brief, dien een geïn terneerde Belgische soldaat op een huwelijksadvertentie schreef. Dat de man zioh temidden der bal lingen eenzaam voelt, blijkt nit zijn roerend schrijven. Hg is hoopvol, nog vol goeden moed en waarom zou hij als aandenken aan zgn verblijf in 't gastvrij Nederland niet een Hollandsch meisje meenemen. Hg schrijft dan: „Vriendinne. „Ik kom n te antwoorden op uwe vraag die ik in de gazet gezien heb waarvan ik zeer kontent van zijn. Ik ben eenen jongen van 29 jaaren van goede famiel en voor stiel doe ik de schoenmakerij en winkel ik en mijn Zuster en Vader, maar mijnen vader is overleeden van November ennaar- mede heb ik het gedach gekregen van den Uwelijk staad aan te gaan met eene jonge meid van nwe jaaren. Maar nu ben ik in Assen ik ben Bel- lesch Soldat maar na den oorlog ga ik af en als gij wilt de goedheid hebben van mg te schrijven zoo zon den wg kunnen bg een komen voor altijd en wg zonden van weeder kan ten gelokich zgn en na den oorlog zonden wij met een trouwen om als wg van wederkanten ons gedach kunnen maken van malkanders. En schrgft mij weder dan zei ik n mijn Portret op zenden en zent mg het nwe ook op. Dan zult gij geen diens meid niet meer moeten zjjn. Zoodus daarmede ga ik mg non brief eindigen en gee- u eenen kns van ver en ver wach antwoord zoo ganwe mogelijk". Op klompen. Men schrijft uit Gorinchem aan bet N. v. d. D. Aaj/een gedeelte manschappen van mis leger zijn voor eeoigen tijd tot schoeisel ook klompen uitgereikt. Dit schoeisel komt thans bij de lang durige Vegens om grondwerken te ver richten zeer te stade. Te Gorinchem werden afdeelingen mili tairen gecommandeerd om op de vesting wallen grond te verzetten. Voor schpeisel moest men nu de klompen aantrekken. Aan het kader, dat die afdeeling moest geleiden, waren wellicht de orders niet juist gegeven, want men liet de manschap pen de klompen in de kazerne aantrek ken on zoo trok een sectie infanterie op klompen als klossende in den pas, door de hoofdstraten der stad'. Sommigen der burgerij ergerden zich, anderen vonden het vermakelijk. Gisternacht is er ingebroken in de zeepziederij Het Klaverblad in de Achter straat te Haarletn. De dieven hebben allee onderstboven gehaald, doch door een toe val het geld, dat op bijzondere wijze was verborgen, niet kunnen vinden. Er veel vernield. (N. R. Crt.) Dezer dagen werd de bijna 60-jarige P. S. te Gestel in zieken en bewusteloozen toestand aangetroffen bij don put van het erf waar hij woont. Op last van den dokter werd hij n het liefdehuis te Eindhoven gebracht waar hij echter nog denzelfden dag over leed. 't Was een arme, oude man, ten minste daar ging hij voor door. Geen tafel om van te eten en geen bed' om op te sla pen. Fn zijn geheele woning bestond uit een stalletje achter een huls. Wat blijkt nu bij don dood Dat de man, die daarenboven twee eigen woningen bezat, onder den grond duizend gulden aan rijksdaalders had ver borgen. Hoog water. Do laag gelegen streken in de omstre ken van ^JOindhoven staan blank, vooral de gronden nabij de Dommel gelegen. Ook do meeste binnenwegen zijn ondergeloo- pen of onbegaanbaar. De Boschdijk van Eindhoven naar Boxtel de heirbaan door Napoleon aan gelegd staat op meerdere plaatsen onder water. Hoewel de Rijn sedert gisteren nog 4 c.M. gevallen is, waardoor de stand 11.67 M. plus A.P. Is, meldt men uit Keulen reeds weder 11 c.M. was. GOUDA, 20 Januari 1915. Vkrgadkrinq van den Gemeenteraad op Vrijdag 22 Januari 1915, des avonds 73/4 uur. Aan de orde: 1. De benoeming van een onderwijzer aan de School v. g. 1. o. No. 4. 2. Het voorstel tot het verleenen van ontheffing op aanslagen in de plaat- selijke directe belasting naar het inkomen dienst 1914. 3. Het voorstel in zake eene verbou wing aan de gemeente-gasfabriek. 4. De ontwerp-verordening houdende voorschriften omtrent den dienst en het gebruik van den spoorweg van Gouda naar Schoonhoven. 6. Het voorstel tot vaststelling van het crediet ten behoeve van de tgdelgke werkloosheidsverzeke ring. 6. Het voorstel om aan den pachter van het Reeuwijksche Verlaat eene tegemoetkoming te verleenen. 7. Het voorstel om aan de Gondsche Telefoon-Maatschappij een subsidie te verleenen voor de instandhou ding van den nachtdienst. 8.v Het voorstel tot aanvalling van het Werkliedenreglement in verband met de Ongevallenwet 1901. 9. Het voorstel tot het doen eener uitgaaf nit den post voor Onvoor ziene Uitgaven der begrooting voor 1914. 10. Het voorstel tot vermindering van het bedrgfskapitaal der Bank van Leening. 11. Het voorstel tot het aangaan eener geldleening. Belgische vluchtelingen naar Engeland. Zooala bekend is, vertrekken in den laatsten tijd vele vluchtelingen naar En geland. Daarbij wordt in de haven van vertrek Vanwege den opperbevelhebber van land- en zeemaoht toegezien, opdat oen georganiseerde uittocht van mannelijke vluchtelingen van dienstplichtigen leeftijd worde tegengegaan. Te Amsterdam wordt aan de Belgische vluchtelingen, die van daar naar En geland wenschen te vertrekken, een door een commissaris van politie voor Ge zien geparafeerd bewijs1 uitgereikt, op welk bewijs naam van den vluchteling leeftijd, plaats van herkomst enz. zijn vermeld. Te Amsterdam wordt, vóórdat bedoeld bewijs wordt afgegeven, oon- tróle geoefend, ook wat betreft eventueel© dienstplichtigheid enz. Zoo een diergelijk bewijs ook in andere gemeenten, waarde aanwezige vluchtelingen zijn geregis treerd, werd afgegeven, zou daardoor naar den minister van binnenlandsche z* ken door tusschenkomet van den opper bevelhebber van land- en zeemacht wordt medegedeeld, de oootróie in de haven van vertrek op den uittocht van Belgi sche vluchtelingen naar Engeland zeer worden vergemakkelijkt. De minister heeft het vorenstaande door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provin ciën aan de burgemeesters doen mede deelen, onder uitnoodiging om, indien re gistratie van do vluchtelingen plaats vond, voortaan dienovereenkomstig te wij: ien doen handelen. In gemeenten waar geen commissaris van politie is, zouden de bewijzen door of namens den burge meester geparafeerd kunnen worden. Naar wij vernemen wordt ook van de hier ter plaatse zijnde vluchtelingen, die naar Engeland wenschen te vertrekken een verklaring omtrent hun niet-dienst- plichtigheid verlangd, welke verklaring door den commissaris van politie alhier wordt geparafeerd. Inlijving Lichting 1915. Op 16 en 17 Eebrnari a.s. zullen worden ingelgfd de dienstplichtigen der lichting van 1915: lo. die toegewezen zgn aan het tweede bataljon van elk der regimen ten grenadiers, jagers en infanterie, met uitzondering van hen, die in het bezit zgn van het bewgs, bedoeld in art. 70, eerste lid der Militiewet 2o. die toegewezen zijn aan het wa pen der infanterie en van wie op grond van het door hen genoten onderwijs kan worden verwacht, dat zg de ge schiktheid bezitten om in opleiding te worden genomen voor den rang van officier; 3o. die toegewezen zgn aan het eer ste bataljon van elk der onder lo. genoemde regimenten en in het bezit zgn van het daarin bedoeld bewijs. De inlijving van de dienstplichti gen, die, toegewezen, aan het tweede bataljon van elk der regimenten gre nadiers, jagers en infanterrie, in het bezit zgn van het onder lo. bedoeld bewgs, zal behoudens nadere bevelen, geschieden op 16 en 17 April a.s. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studie- belangen kannen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplich tigen uitstel van eerste-oefening wor den verleend, indien zg daartoe alsnog ten spoedigste zelf hnn verlangen bg (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelgk be staan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen znllen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Maatregelen betreffende de roggevoor- raden. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De volgende circulaire is door den Minister van Landbouw enz. gericht aan de bur gemeesters dd. 19 Januari 1915. Het zal u bekend zijn, dat de voor raad rogge hier te lande, vergeleken bij de behoefte, die daaraan bestaat voor het bakken van brood, zeer gering is terwijl de mogelijkheid uitgesloten is om in dien toestand voorshands door in voer verbetering te brengen. Het is daarom noodzakelijk dat zoo spaarzaam mogelijk met den aanwezigen voorraad worde omgegaan. Genomen bakproeven hebben bewezen dat een zeer smakelijk roggebrood, dat behoudens een iets lichtere kleur, alle eigenschappen van het gewone rogge brood bezit, bereid kan worden uit een mengsel, bestaande voor de helft uit rogge en voor de helft uit tarwe. Wanneer overal het roggebrood voort aan bovenbedoelde samenstelling zoude hebben, zou de aanwezige voorraad'rog ge voor de bereiding van roggebrood toe reikend zijn voor een tweemaal zoo hui gen tijd als wanneer dat brood onkel uit rogge wordt gebakken en vermoede lijk zal, wanneer spoedig een dergelijke vermenging algemeen wordt toegepast, vol doende rogge aanwezig zijn om tot den volgenden oogst in de behoeften te voor zien. Het oogenblik schijnt mij daarom gekomen, om u te verzoeken te willen gelasten, dat roggebrood In uwe gemeente voortaan uitsluitend worde samengesteld als hierboven aangegeven. Het komt mij voorshands niet wen- schelijk voor een maximum prijs voor het aldus samengestelde brood vast te stellen. Ik zal daar eerst toe ©vergaan, indien mij blijkt, dat daarvoor te hooge prijzen worden gevraagd. De prijs van dit brood zoude mijns inziens kunnen worden gesteld op 1 oent hooger dan den prijs van roggebrood, uitsluitend bestaande uit rogge, een prijs- verhooging, die ongetwijfeld van lang niet zoo groote beteekeois is, als wanneer de bevolking zou zijn genoodzaakt tarwe brood te eten, dat 6 7 cent per K.G. duurder is dan roggebrood en voor hen, die aan roggebrood gewend zijn, mind* geschikt is voor het vermengen van rog ge met tarwe voor de vervaardiging van z.g. gebroken roggebrood, waarbij de ng zal moeten plaat* hebben vóór brtken, zal tarwe door, liiij op aan- r tge beschikbaar worden gesteld door bemiddeling van de rogge- of voedings- oonmiissifs in do verschillende provin cies en in de provincie Noord-Holland door bemiddeling van den heer Com missaris der Koningin, aan wie dus even tueel© aanvragen van tarwe voor dit doel zijn te richten. Het spreekt van zelf, dat die tarwe alleen mag worden gebruikt voor de ver menging met rogge voor do bereiding van roggebrood, en niet voor andere doeleinden mag worden aangewend. Ik doe hiérbij een dringend beroep op uwe medewerking ter zake. Indien u mocht meenen, niet aan mijn verzoek te kunnen voldoen, zpude ik, daar deze regeling door mij van zeer groot belang wordt geacht, tot mijn leed wezen genoopt zijn, alle in uwe ge meente aanwezige rogge in beslag te ne men. „Arnóld Spoel". Tot secretaresse van de gemengde zang vereniging „Arnold' Spoel" is gekozen in de plaats van Mej. G. N. Kruisheer, die voor deze functie had bedankt, Mevr. J. E. Tleter—Brinkman alhier. Vertrek van het Garnizoen. Naar wij vernemen is thans bepaald dat het garnizoen van hier op Woensdag 27 '.dezer naar Amersfoort zal vertrekken. Zaterdag a.s. vertrekt reeds oen deta chement van 75 man onder bevel van Lult. Smeets om de kazerne no. 1 voor de ontvangst van den troop in gereed heid te brongen. Het depót-bataljon uit Hoorn komt me de te Amersfoort in garnizoen. Jaarverslag Roode Kruis. Wegens plaatsgebrek komt het Jaar slag van „Het Roode Kruis" in het Volgend nummer. Boskoop. Heden bezochten 120 militairen van hier die de cursussen bezoeken, onder geleide der militairen-onderwij zers eenige bezienswaardigheden in Gonda o.m. de Kaarsenfabriek, Elec- trische centrale en Gasfabriek, Aarde werkfabriek van de firma Jonker, Plateelfabriek en de Groote Kerk. De Stoomboot Mij. Vooruitgang stelde haar boot voor gratis vervoer beschikbaar, terwijl de Gouwenimf der Waddingsveensche Kurkfabriek even eens kosteloos voor de terugreis werd aangeboden. Do Stoomboot Mij. Vol harding had geen gelegenheid voor het vervoer. .Eenige h.h. de Commissie, burger® en officieren vergezelden de exoursie. Voor de militairen-landbouwers trad Dinsdagavond voor de 2e maal, alsspr. op dehr. A.Bos, Rijkszuivel con sulent, met eene rede over boter, ter wijl hij met proeven zijne vorige rede over melk toelichtte. De Remonstrantsche kerk was ge heel met toehoorders gevuld. Alle les sen genieten veel belangstelling en succes. Haastrecht. Maandagavond hield de Haastrecht- scbe Kiesvereeniging haar algemeene vergadering in „Novum". De ver gadering was druk bezocht. Na de rekening en verantwoording van den penningmeester hadden de periodieke verkiezingen plaats van de aan de benrt van aftreding zijnde be stuursleden. Herkozen werden de heeren W. Dogterom, C. Kolenbrander, en N. Dogterom en in de plaats van den heer J. Koeman Jr., die bedankt had, de heer Joh. Scheer. De vergadering werd daarop ge sloten. Bodegraven. Fort Wierickerschans. De 1* luitenant der Infanterie W. H. HolBtegn, is op zgn verzoek eervol ontheven van zijn functie als comman dant van het bewakingsdetachement van het fort Wierickerschans en weder geplaatst bij het depot-bataljon te Gonda. In zijn plaats is benoemd de kapt. der infanterie Jhr. van Panhnijs. RECHTBANK TE ROTTERDAM Strafzitting van 19 Jan. D. T. en H. van E., belden 37 jaar en schilder te Waddingsveen, zouden op 7 October hoeveelheden, verfwaren, en een bus met 12% K.G. loodwit, ver mengd met lijnolie, een bus met 3 K.G lijnolie en een zak met ongeveer 5 K.G, droge groene verf, hebben weggenomen. De eerste bekl. bekende, doch voerde aan dat er geen loodwit, doch zinkwit en geen drie maar twee K.G. lijnolie gesto len was. Van de bussen behoorde die van het zinkwit aan T., de andere Van E. T. had de gestolen verf verkocht voor f 4.50 en een mud aardappelen, en aan zijn kameraad f2.10 gegeven. Ter zake Van diefstal door twee ver- eenlgde personen elschte het O. M. tegen elk der beklaagden acht dagen gevange nisstraf. Do 35-jarige landbouwer C. J. S. te Zevenhuizen stond terecht wegens rnelk- vervalsching. Op 5 December was de melk handelaar P. Hofman naar bekl. ge gaan, om van deze een kan melk in ont vangst te nemen, welke hij besteld had. Hofman had de melk in zijn eigen kan overgegoten, waarop de rijksveldwachter W. van Ede een monster van die melk had genomendoch niet zonder dat hij zich tevoren overtuigd had, dat de kau van Ilohnan geheel ledig was ge weest. Van l ede had het monster verzegeld en ter hand gesteld aan dr. A. Lam die de melk scheikundig onderzocht had. Het was den scheikundige gebleken, dat do melk op 100 deelen volle melk, 25 deelen toegevoegd water bevatte en dus het mengsel uit één vijfde water en vier vijfden melk bestond. Het O. M. eisebte t«r zake van het afleveren van drinkwaren, wetende dat deze vervatecht zijn en die vervalsching verzwijgende, drio maanden gevangenis straf. De 22-jarige voerman P. de J. te Bergambacht was met een meisje van het dorp .verloofd geweest, doch had de ver keering verbroken. De geschenken welke het meisje achtereenvolgens van hem gekregen had, had de J. wel terug wil len hebben, doch het meisje had geen* lust gevoeld hem die te geven. De jon geman had toen een middel gezocht om de cadeautjes in handen te krijgen en meende er een doeltreffende list op ge vonden te hebben. Op 24 November was de J. naar de woning van een rijksveldwachter gegaan en had van diens vrouw een unifbrm weten los te krijgen. Hij had dc vrouw wijsgemaakt, diat hij een voordracht moest houden en de uniform meegenomen. Thuis had hij ze aangetrokken, een grijze snor puntbaard geplakt en was er op uit» gegaan. Tot. huize van zijn vroegere meisje had bekl. zich voorgedaan als rijksveld wachter te Slicdrecht en voorgegeven door den kantonrechter gezonden te zijn. Hij had! den vader van zijn vroegere meisje aangemaand de geschenken maar zoo spoedig mogelijk terug te geven, opdat er niet meer kosten op zouden komen, want P. do J. ,'zou al f 6 op het kantongerecht hebben gestort." De ex-schoonvader in spel had noch tans niet aan hot verzoek van den ge- waanden rijksveldwachter voldaan en do J. derhalve zijn doel niet bereikt. Het O. M. was van meening, dat deze zaak niet als oep. grap mocht worden beschoinBfL Jui eisebte tage» - bekl. we gens het opzettelijk onderscheidingsteeko- nen dragen, bohoorendle tot een ambt dat hij niet bekleedt, veertien dagen gevan genisstraf. (N. R. Ct.) Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de N. V. Goudsche Machinefabrik aldaar en hare rechtverkrijgenden tot verplaatsing van een electromotor van 15 P.K, en bij plaatsing van twee electromo'oren. respec tievelijk van 5 en 10 P.K in de perceelen gelegen aan den Kattensingel hoek vau Strijenstraat, kadastraal bekend Sectie A Nos. 3371, 3372 en 3373. Gouda, den 20 Januari 1915. Burgemeester on Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. 20 Januari. Gew. Aand. Atchison Topeka. Erie Missouri K. T. Missouri Pacific Rook Island. Southern Railway Southern Pacific Union Pacific Amalg Copper. Oar en Foundry Smelt en Ref Steel Corp American Can United Cigar Hidec Leather 93'/, 22»/, - - 107, 867, 1207, - 57»/4 61/* - 307: 43 - 233/i (Hbld.) "WOERDEN, 20 Jan. 1915. Aangevoerd 93 kahspartijen. Ie kwaliteit f41f 44. 2e kwaliteit f 38f 40. Zwaardere f 44-—f 46,—. Rijksmerk f 44. Handel vlug. Varkens f 15f 18. 4d® KI. Trekking v. Woensdag 20 Jan, No. 18239 f 2000. 406 en 14691 ieder f 1000. 5991 f 400. 7398 en 17943 ieder f 200. 105, 3706, 6637,14964 en 19004 ieder f 100. Prijzen van f 66. 40 50 211 48 815 50 60 482 42 06 508 7 06 078 fiO 708 43 40 865 908 1018 64 1187 46 58 1298 88 96 1876 1498 52 02 80 1508 82 1812 88 1700 80 88 1882 90 2006 4 12 2180 87 95 9254 56 9888 40 00 82 2463 78 2517 82 41 2008 88 2750 66 9818 08 2989 48 68 76 8027 82 42 46 66 78 0126 90 8268 50 8868 84 8540 81 87 8618 40 46 88 8788 8008 0 82 70 88 4018 78 4100 08 58 4211 27 4815 18 4487 68 4541 4896 85 48 4791 76 80 4800 14 4904 16 87 83 5018 51 95 6106 48 85 6212 57 87 08 98 6801 80 58 68 5444 61 5541 52 5022 88 5824 88 64 94 5900 0082 61 54 76 0218 55 0854 56 98 0458 6512 68 0965 70 0714 28 07 87 0864 67 70 0997 7008 80 46 08 7191 7205 95 84 7804 17 22 06 76 96 7422 81 86 48 67 06 96 7596 87 42 7728 88 00 7800 94 7047 74 I 8 06 87 91 8408 12 8501 8 6 0 8704 9018 9100 90 9210 08 9861 80 88 9400 85 9582 08 80 0756 68 71 98 9840 58 81 9006 10000 84 10211 90 50 79 81 10001 9 87 10402 25 61 55 10628 50 78 96 10064 08 10811 61 79 10928 84 11002 48 11125 80 42 86 11201 25 89 11867 78 94 11456 80 87 11507 11000 18 77 96 11708 01 97 11808 97 11991 12006 19147 06 77 12200 64 12080 12400 46 08 70 82 80 12019 19700 12800 67 12948 06 87 18018 82 18106 18960 00 78 18064 18406 42 18502 18021 41 18788 18824 80 64 18004 6 27 06 04 14128 00 01 90 14200 96 14828 14405 44 09 97 14518 61 14661 45 14770 140B8 15097 66 15218 00 15420 70 16640 07 10094 46 15719 92 85 54 16818 20 79 15026 84 90 10022 08 80 40 81 90 16101 64 08 94 10810 16419 24 87 40 82 97 10686 47 49 62 10004 50 10700 10 58 77 10840 06 08 85 10900 47 17081 07 17118 48 17202 10 96 17828 87 1749B 17617 46 08 17660 77 95 17722 58 50 08 17874 86 17918 «10 16169 91 18206 62 00 06 188U 14 24 86 50 64 18464 18660 18605 08 18716 40 47 00 18866 18911 02 04 19087 IB180 19227 82 96 19620 41 78 81 19007 28 85 02 90 19700 88 19065 87 19926 87 20087 00 77 20100 20256 05 20004 20 90472 84 90524 89 79 95 90004 18 87 81 20764 9085O 08 90012 92 Aan het Westelijk Front. PARIJS, 20 Jan. Het communiqué van gisteravond 11 uur Er valt niets bij zonders te melden. WEENEN, 19 Jan. De toestand op het zuidelijk oorlogstoonooi is onveranderd. CALAIS, 18 Jan. (Part.) Reizigers uit Parijs deelden mede, dat Parijs thans pok, evenals Londen, in halfduister gehou den wordt. Uit goede bron vernam ik dat zeer waarschijnlijk binnenkort* een groote actie zal worden Ingezet, aan bei de zijden, van vliegers en luchtsohepen. Alle voorteokenen dulden daarop en men steekt dit niet onder stoeien en banken, trouwens het wae en blijft onmogelijk om de vele Inrichtingen, loodsen enz. die hier en daar zoowel aan Duitsche als Engelsche zijde zijn gebouwd, voor het oog verborgen te houden, evenals ieder een kan zien de talloozc opstijgingen proefnemingen enz. Van reizigers uit Londen vernam ik gisteren dat daar nieu we bepalingen sn vezétdOT4B|ffcuit,' gevaardigd door de politiein "Verband met het mogelijke werpen van bommen uit lichtschepen. De Duitachers zijn than* zeer levendig aan de Aiene geworden, wellicht tot af leiding, want aan den Yser is het naar mon hier hoort, opvallend kalm. Het Fransche succesje bij Soissons trachten zij uit te breiden. Ze staan bij Missy vlak aan de rivier, doch een twintig kilome ter verder staan de Fransehen óók aan de rivier. Er is een gevecht geweest bij do welbekende suikerfabrieken van Troyon en Berry-au-Aac, doch zonder dat een beslissing viel. Treinen met Engelsche gewonden ko men hier uit Parijs aan. Zij vertellen van de hevige maar korte gevochten bij Givonchy-les Basséee, 9 K.M. van Bó- thune die des tijds plaats gevonden heb ben, doch waarvan weinig uitlekte. Voor al op 30 en 31 December moet do toe stand, daar verschrikkelijk zijn geweest. De geallieerden hernamen echter do plaats en het Kasteel de Mérode. Ook bij Colle- ret, Jeumont, Avesnes en 8oire-le Cha teau hebben bepaalde gevechten met al lerhevigst artillerievuur plaats gevonden. Een der gewonden had do namen dier plaatsen genoteerd. Zij yóren vol lof over de ambulances te Parijs, maar blij de nu zoo dicht bij Old-Ingeland te zijn. Bijna eiken dag gaan hier speciale boo ten met Engelsche en Indische gewonden over naar Dover. Ook uit Boulogne gaan dio transporten, maar de nauwe haven dóór, maakt dat de beweging der booten langzamer gaat en er sleohts drie of vier tegelijk kunnen binnen komen. BAZEL, 19 Jan. (Part.) Berichten uit Parijs duiden er op dat men van Duit sche zijde een geforceerden aanval op Verdun verwacht, door generaal Von Falkenstein. Bij Steinbach staan de Franschen nog steed's op ddzelfde punten der door hen bezette hoogten. De Duitachers trekken steeds meer troepen samen bij Knsisheim en Meienheim. In Aspach, verklaren post rijders, heeft men gisteren hevig schieten gehoord, in do richting van Alt-Thann. In de Elzasser bergen ligt de sneeuw meer dan anderhalf meter hoog. KEULEN, 18 Jan. (Part») Hier zijn ruim duizend Fransche krijgsgevangenen aangekomen. Het grootste gedeelte hun ner was in den slag bij Soissons ge wond. Voorts zijn hier 200 zwaargewon de Duitschers uit het Ysergebied aange komen. In België. J3AELFN, (België) 19 Jan. Gisternacht is een Duitsche goederentrein bij Net in het kanaal van Hasselt—Turnhout gere den, waarbij 14 militairen werden ge dood. Het herderlijk schrijven van kardinaal Morcier. AMSTERDAM, 20 Jan. De „Echo Bei ge" verneemt van bevoegde zijde dat 4 Belgen to Neerspelt werden gearresteerd, terwijl zij den brief van den kardinaal verkochten. Duizend' exemplaren zijn in Inslag genomen. De verkoopers zijn naar Hasselt overgebracht en gevangen gezet. AMSTERDAM, 20 Jan. De „Echo Beige" meldt, dat de kunstvoorwerpen lie zich te Veurne, Loo, Nleuwpoorl, en in eenige andere plaatsen van Oost-Vlaan- deren bevonden, thans te Havrp in vei ligheid zijn. Aan het Oostelijk Front WEKNKN, 19 Jan. Officieel. In Polen en West-Galiclë had een artillerie-duel t plaats. Bij Jacobeny in de zuidelijke Boe- kowina is een Russische aauval met zware verliezen voor den vijand afge slagen. PARIJS, 20 Jan. De nieuwe bepalin gen op de verlichting zijn gisteren in werking getreden. Het is in de stad titans oven donker als te Londen. (Hbld.) GALVESTON, 20 Jan. Het laden van de „Dalcia" is heden voortgezet. Men verwacht, dat het schip morgenavond ge reed zal zijn om te vertrekken. (Hbld,) De s. d. conferentie te Kopenhagen. KOPENHAGEN, 19 Jan. De socialisti sche conferentie, welke gesloten is heeft een uitvoerigo resolutie aangenomen waarin geprotesteerd wordt tegen de schen ding der internationale wetten jegens België, waarin do hoop wordt uitge drukt, dat de soclaal-deiuocratie in alle oorlogvoerende landen zich krachtig zal verzetten togen annexaties, welke moch ten worden uitgevoerd zonder acht te slaan op de wenschen der bevolking van de betrokken gebieden. De conferentie gaf ais haar moening te kennen dat de oorzaken van den oor log moeten worden toegeschreven aan het imperialistisch kapitalisme, de steeds toe nemende bewapeningen, de "aanmatigende politiek van gebiedsuitbreiding alsmede aan de geheime en onverantwoordelijke diiplomatio. De sociaal-democratie wordt voorts in de resplutie opgewekt al het mogelijke in het werk te stollen om oop tijdigen vre de te verkrijgen en een welke niet de kiem van nieuwe oorlogen bevat en wel ke zal kunnen dienen als oen grondslag voor de internationale ontwapening en een internationale democratische politiek. Op grond van de overweging dat de vre de niet kan worden verkregen zonder me dewerking van de arbeidende klasse, werd besloten het Internationaal Socialis tisch Bureau te verzoeken oen congres van do vertegenwoordigers der sooiaal- doniocratio uit allo landen bijeen te roe pen, hetzij gedurende den oorlóg, betzij bij het begin der vredesonderhandelingen. Bepaald werd voorts dat de sociaal-de- mocrótie in de neutraio landen zich dient voor te bereiden om (te Regeeringen in die landen to bewegen zich als bemid delaars tot het verkrijgeq van den vrede op een geschikt tijdstip aan te bieden. Het protest tegen do schending van do Belgische neutraliteit werd met alge meene instemming der aanwezige afge vaardigden begroet. (De op bovenbedoelde conferentie aan genomen grondslag om in het belang van den vrede werkzaam te zijn komt zoo goed als geheel overeen met het pro gram, dat door Mr. Troelstra in zijn te Amsterdam gehouden Kerstrede ontwik keld werd.) HALLK, 18 Jan. (Part.) Hier zijn ongeveer 8300 Fransche gevangenon aan gekomen. Zij waron bij Soissons gevan gen genomen. De Noord-Europeesche Staten. KEULEN, 20 Jan. Uit Christiania wordt dd. 18 Jan. aan de Koln. Ztg. geseind Do Storthing heeft heden-voormiddag oen geheime zitting gehad die twee en oen half uur duurde, en waarin de minister van Buitenlandsche Zaken, Ihlem, betref fende do bijeenkomst der drie koningen te Malmo, mededeeling deed. In den na middag deed de Minister van Oorlog eveneens in geheime zitting, mededeeling over de neutraliteitsmaatregelen en aan verwante kwesties. Servië's oproep. BERLIJN, 19 Jan. (Part.) Uit Ofen wordt gemeld: Servië roept thans allo mannen van 16 tot 60 jaar onder de wa penen. BERLIJN, 19 Jan. Het blad Patria ver neemt uit Mythilene, dat de Kngelsch- Fransche vloot, de Dardanellenforten Woensdag en Donderdag 1.1. sterk be schoten heeft. De batterijen van do for ten hebben het vuur krachtig beantwoord. LUIK, 18 Jan. (Part.) Per koerier tot de grens. In de Ardennen heerscht ster ke vorst. Ook wordt sneeuwval gerappor teerd. Zeppelins op de Oostkust van Engeland. KING'S LYNN, 19 Jan. Een Zeppelin luchtschip dat van de richting Sandring- ham kwam aanvliegen, heeft verschillen de bommen geworpen. Een hevige ont ploffing werd daardoor veroorzaakt. Te Sandringhain bevindt zich het land huis van Koning George „York Cott" en eveneens het landhuis van Koning Haa kon „Appleton Hall". (Bij bovengenoemde berichten is hel van belang op te merken dat gisteren Zeppelinluchtschepen boven eenige onzer Waddeneilanden werden gezien.) King's Lynn en Sandringham liggen in het noordwestelijke doel van het Engel sche («raafschap Norfolk. Zeppelins boven Nederland. Uit verschillende deelen des lands wordt melding gemaakt Van het verschij nen van Zeppelins in den afgeloopen naoht. Men seint ons uit Castricum Heden nacht te half een passeerde een uit zee komend vliegtuig. Eenigen tijd later werd ditzelfde vliegtuig waarschijnlijk gesigna leerd boven Purmcrend en verdween liet in de richting van E d a m. Te Stavoren werd vannacht om streeks 12 uur een Zeppelin gezien. Het luchtschip verdween in N.-O. richting. De wacht werd terstond in het geweer geroepen. Men seint ons uit Snoek Hedennacht verscheen om 12% uur een Zeppelin bo ven Sneek en kruiste een half uur lang boven do stad. Daarna verdween het luchtschip in Noordelijke richting. Men meldt ons uit Don Ilaag De chef van den Marinestaf deelt mede, dat de luchtschepen, welke gisterenmiddag op de Noordelijko oilanden zijn gezien, niet bo- ven Nederlandsch gebied hebben gevlo gen, doch boven do zeo op gerulmon af stand van onze kust. Rnmenië wapent zich. BERLIJN, 19 Jan. (part.). De „Vorwarts" ontving uit Sofia bericht aat de Rumeensche Regeering in Amerika voor 50 mifiioen lei aan oorlogsmateriaal bestelde, hetwelk op korten termijn geleverd moet worden. In Rumenië wordt deze bestelling geheim gehouden. De Bulgaarsche regeering verzooht de Rumoensohe regeering om opheldering over deze toerustingen. Te Bukarost word ge antwoord dat de oorlogsvoorbereidin gen niet tegen Bulgarije geriohtzijn. De aardbeving in Italië. ROME, 18 Jan. (Part.) „De Observa* tora Romano" spreekt het bericht tegen waarin gemeld wordt dat in de Pauselij ke paleizen door de aardbeving -kuust- Hchatten vernield zouden zijn. Uit do puinhoopen van Avezzano en l'eccina zijn gisteren weer eenige over levenden te voorschijn gehóald. Uit geheel Italië komen gelden bijeen voor do slachtoffers van den ramp. De Ramp op de Schelde. Het bericht, gisterennamiddag ontvan gen,. betreffend^ de ontploffing tengevolge \«n hot stooten op oen mijn, blijkt juist Je zijn. In do avonduren kwam telegrafisch do tijding dat op do Schelde bij Breskons een stoombarkas van do uiijnenlegger Tri ton van de Kon. Ned. Marine op een afgedreven mijn geloopen was, waardoor een lievige ontploffing plaats had, dio alle opvarenden, een officier en 4 min deren doodde. De Ned. Marine brengt hiermede ten tweeden male haar offer aan den krijg. Men seint ons uit Breskcns Een ooggetuige deelt ons liet volgen de mede omtrent het vreeselijk ongeluk dat gistermiddag op do Schoido plaats had. Om ongeveer half één was de mij nen logger „Triton" van de Kon. Ned. Marine uitgevaren om oen mijnversper- ring to lichten. Door den laatsten storm waren eenige mijnen losgeraakt. Tor hoogte van het gehucht Nieuwe Sluis, ongeveer één uur loopen Westwaarts van Breskens, stootte dc „Triton" op een iler losgeraakte mijnen, waarop een ont zettende ontploffing volgde en do barkas onmiddellijk zonk. Aan boord bevonden zich 1 officier en 4 minderen die al Ion door den slag woggeslingerd worden. In middels W08 uit Vlissingen telegrafisch om hulp verzocht en in minder don geen lijd vorscheen oen torpedoboot op de plaats van de ramp. Do lijkon werden met deze boot naar Vlissingen overge bracht. Op de torpedoboot werd dc vlag halfstok gelieschen. In Vlissingen ston den vele menschen die van het ongeluk gehoord hadden te wachten op do komst van de boot. Er heersclite groote con sternatie. Door do Vllssingsche censuur wenl ver melding van het ongeluk in dc Viissing- sche bladen verboden* De namen van de verongelukten zijn De luitenant ter zee eerste klasse L. M. Luden uit Amsterdam, de korporaal-tor- pedlst B. J. do Jager, staniboeknummor 3184, de zeemilicien-matroos L. Reemans, stb.no. 546, de zMfenilicien-maohinedrijver J. M. Grijspaardt, stb.no. 975 en de zee- milicien A. L. van den Elshout, stb.no. 765. van het Koninklijk Meteriologiscli .Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.6 te München, laagste stand 746.2 te BodO. Verwachting tot den volgenden dag Matige tijdelijk wollicht krachtige Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, iets zachter.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2