Stadsnieuws, Rechtszaken. Brieven uit Parijs. Binrien land. Gemengde Berichten. INGEZONDEN, a LANDBOUW. HlTa.2n.st. Laatste Berichten. t 1 nm ;si kpiiupusie Telegrafisch Weerbericht democraat Dr. Max Horwitz Woens dagavond te Lattewitz op straat door een beambte der politieke politie ge arresteerd werd en ais verdacht van spionnage naar de gevangenis ia over gebracht. De gezondheidstoestand der Duitache troepen. Volgens de mededieelingen van de ge wonden uit het zuiden van Sundgau, die te St. Ludwig hij Bazel aangekomen zijn, is ondanks het slechte weer de gezond heidstoestand der Duitache troepen goed. liet aantal niet gekwetste zieken is l>e- trekkelijk gering, wat ook door de dok ters bevestigd wordt. - I*1 i 1 M: Jy: De Oostenrijkscho verliezen. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Weenen geseind dat volgens de honderd tot nu toe uitgegeven^ Oostenrijkscho ver- lieslijsten 8980 officieren gewond, 2263 officieren gedood en 628 officieren krijgs gevangen gemaakt werden. Wat de man schappen aangaat bed'ragen de verliezen 231160 gewond, 40827 gedood en 9502 krijgsgevangen. Van do gewonden zijn roods velen naar het oorlogstooneel te ruggekeerd. XXI. Parijs, 11 Januari 1915. Sedert eenigo dagen is Parijs niet meer in do zóne der armée's begrepen en Ver schillende oorlogsmaatregelen, zooaia men ze zou kunnen noemen, worden een voor één ingetrokken. De prefectuur vau po litie vaardigt weer d« verschillende „avis A la population" uit en heeft het bakken van fantaisiebrood toegestaan, dat is te zeggen van „Fransch fantaisiebrood", als het verder aan de oisohen 50 A 60 of 60 A 80 c.M. lengte tegen een pond of eon kilo gewicht voldoet, hot zoo genaamde Wocner brood, al wordt het dan ook honderdmaal te Parijs gebak ken, blijft verboden. Men Is wol zeer intransigant in kleinigheden. Kr zijn echter belangrijker zaken, waarbij zelfs de meest patriotti sche Franscliman wel wat water in zijn wijn zal moeten doen óf allerlei onont beerlijke artikelen moeten ontberen, b.v. op het gebied der pttarmocio. F.en óver- groot gedeelte der pharmaceutischc pro ducten word dióor Duitschland geleverd eti hoewol do Franscho fabrieken al het mogelijke doen om op de hoogte van hun taak te komen, doet zich het gebrek reeds duchtig gevoelen. Niet alioen dat alles in de apotheken, duurder is don vroeger, maar de laboratoria in de hos pitalen kunnen volstrekt niet moer alle medicamenten leveren. Herhaaldelijk komt het voor dat de dokters, vóór zij oen patiënt medicijnen voorschrijveneerst loten vragen of zij klaargemaakt kunnen worden. Ook de noodige instrumenten zijn niet altijd voorradig. Do koortsthermo- metors in 4e hospitalen waren of liever zijn bijna uitsluitond Duitsch fabrikaat. Natuurlijk. Een reusachtig lichaam als de Assistance publique, die hospitalen en andero dergelijke inrichtingen voorziet verschaft zich het noodige bij aanbeste ding en daar het nu eenmaal oen uitge maakte zaak is dat een Duitsche firma altijd goedkooper levert dan oen Fran- sohe, werd do ieverantib gewoonlijk aan een Duitscher al of niet verscholen achter eenigo Fransche, Zwitsersohe of andero stroopoppen, gegund. Ken direct gevolg voor een zaal van een zestigtal patiënten zijn niet meer dan hoogstens een dozijn koortsthormometers beschikbaar, zoo dat do verploegsters vijfmaal moeten heen en weer loopen om te desinfccteeren etc., om éénmaal do temperatuur van alle pa tiënten te kunnen opnemen. Dit zijn de gevolgen van den stillen, economischen oorlog, materieel merkt men van den anderen krijg die gevoerd wordt, veel minder. De levensmiddelen blijven op normalen prijs, de koers van de sui ker is reeds weer iets gedaald en het merkwaardig verschijnsel doet zich voor dat enkele consumptie-artikelen zelfs goed kooper zijn dan vóór den oorlog. Wijn b.v. is voor een zuur gezicht te krij gen. Gewone roodo tafelwijn betaalt men A 30 oenUincs den liter, witte 40- Dat is natuurlijk geen oude belegen Bordeaux het is de jonge wijn van den laatsten oogst, dio men niet gebotteld kan krijgen en die nu maar per okshoofd verkocht en op de plaats van bestemming op fles- actten getapt wordt. Men kan ze dan ook niet bewaren, doch daar de ouvrier cn dc kleine burgerman zoo gemiddeld tus- schen de twee en vior liter wijn thuis drinken, de hoeveelheid hangt van de grootto van het gezin af, is er niet Veel kans dat deze wijn bederven zal. Deze gelegenhcidswijnverkoop verschaft hier en daar een bescheiden beataantje gedurende den oorlog aan menschen, die overigens volstrekt geen wijnhandelaars zijn. Zo koopen één of als de spaarduit jes voldoende zijn oenlge okshoofden wijn, huren voor twee of dtrie maanden een loegstaanden winkel en verkoopen hun wijn en détail. Als zo begonnen met son vat, gebruiken zo de opbrengst voor een tweede of voor twee en zoo scharrelen zo den tijd door. Het is natuurlijk een niet te onder schatten ooncurrentie voor de bona fide marchands de vin, die toch al steen cn been klagen over de slechte zaken die ze maken. Iedere caféhouder is marchand de vin, doch het is natuurlijk vooral het toonbankóehiet dat de zaak doet bloeien. En dit wordt door den oorlog op ver schillende manieren geschaad. In de eerste plaats in het aantal consumateurs uit den aard der zaak aanmerkelijk ver minderd, In de tweede plaats is de ver koop van absinth en gelijksoortige dran ken nog altijd verboden. Dit laatste nu is em zeer belangrijke schadepost en het is dan ook piet te verwonderen dat het wetsvoorstel van den absinthverkoop voor goed te verbieden» van de zijde der bis tro's zulk een heftige oppositie vindt. Wat raakt hun de moreele kant der kwes tie, wanneer zij In hun zak getast wor den De bond van restaurateurs confe reert en protesteert dan ook uit alle macht om het wetsvoorstel tenminste 4ot na den oorlog tegen te houden. Dan is er inderdaad een goede kans dat het er niet doorkomt, want de bistro-cratie heeft bij do verkiezingen een zoo grooten in vloed dat men daar rekening mee dient to houden. n Do regeering, die dit natuurlijk ook wil, bedenkt, doet van haar kant al het mogelijke om het ontwerp er zoo spoe dig mogelijk door te jagen en dat zou Inderdaad eon weldaad en een zegen voor Frankrijk zijn. A. F. PETILLON. In een te Utrecht gehouden verga dering van Chr. Drukkerspatroons is de Bond van Christelijke Drukkers patroons in Nederland opgericht. Tot voorzitter is gekozen de heer H. Diemer, directeur van de drukkerij Libertas te Rotterdam, tot secretaris de* heer J. W. Reese, directeur van de drukkerij De Standaard te Amster dam, tot penningmeester de heer R. L. Haan te Groningen en tot verdere bestuursleden de heeren E. J, Bosch te Nijverdal en J. Zomer te Wage- ningen. De heer Diemer verklaarde, zijn benoeming slechts voorloopig te kun nen aanvaarden. By den heer C. J. K. Van Aalst, president van de Nederlandsche Han delmaatschappij, is reeds sedert eenigen tijd aanzoek gedaan, of hij zich even tueel beschikbaar wilde stellen voor oen benoeming tot burgemeester van Amsterdam. De heer Van Aalst heeft thans echter den wensch kenbaar ge maakt, voor het amb niet in aanmer king te willen komen. Verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied ontzegd. De commandant van het veldleger heeft volgens de N. R. Ct., aan drie Belgische heeren (P. Neven, H. Froikin en Chr. Limer) het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied van Nederland ontzegd. Het schijpt ge bleken te zijn, dat zij een' georgani- seerden uittocht hebben bevórderd van Belgen van Maastricht uit naar Enge land. Deze mannen hielden verblijf in de voormalige brikettenfabriek Vesta. Werkkrachten voor Duitschland. Naar aanleiding van ingekomen be richten waarschuwt de Minister van Bnitenlandsche Zaken belanghebben den tegen personen, die tegen belofte van hoog loon werkkrachten voor Duitschland trachten aan te werven en zioh daarbij beroepen op de Neder landsche Arbeidsbeurs te Oberhausen. Belanghebbenden wordt met nadruk aangeraden om, alvorens op aanbie dingen in te gaan, inlichtingen te vragen aan de Arbeidsbeurs der plaats hunner ihwoning of rechtstreeks aan de Nederlandsche Arbeidsbeurs, Arndt- strasse, Oberhausen. Laatstvermelde bears staat met de Arbeidsbeurzen hier te lande in gere gelde verbinding. De ramp op de Schelde. Door den chef van den marinestaf wordt medegedeeld, dat het ongeluk dat gisterennaniiddag op de Wester- Schelde heeft plaats gehad, niet is veroorzaakt door het stooten op een drijvende mijn, zooals uit Breskens werd bericht, maar dat de ontploffing plaats had toen Hr. Ms. mijnenlegger Triton bezig was met het periodiek verwisselen onzer legermijnversper ringen. Deze werkzaamheden, welke tijdens den geheelen duur van demobilisatie geregeld hebben plaats gehad, zijn uit den aard der zaak niet .geheel zonder gevaar, doch de verwisseling is nood zakelijk om zekerheid te houden, dat de mijnen in goeden staat verkeeren en daardoor te voorkomen, dat later bij definitieve opruiming der versper ringen de kans op ontijdige ontplof fingen veel grooter wordt. Het Vluchtelingendorp te Uden. Naar de Msb. verneemt, vorderen de werkzaamheden voor de inrichting van het vluchtelingendorp te Uden (N.-Br.) thans zoodanig, dat men in den loop der maand Febr. er mede gereed hoopt te komen. Het kamp wordt ingericht voor on geveer 20.000 inwoners. Door verschillende burgemeesters is reeds plaatsing aangevraagd voor ge zamenlijk 8000 Belgen. Het w. o. tot langer in dienst houden der landweer en der militie. Blijkens het afdeelingsversiag der Twee de Ktuner over het wetsontwerp tot het langer in dienst houden der landweer en der militie, meenden sommige leden dat voor zoover de toestand mag worden beoordeeld naar de politieke en strategi sche verhoudingen die voor het publiek bloot liggen, niet wel gerechtvaardigd is de opvatting der Regeering dat de geva ren voor ons land oiö in den oorlog te worden betrokken thans niet geringer zijn dan in Augustus. Deze leden opperden het denkbeeld de Regeering alt te noo- digen aan de Kamer in Comité-generaal een nadere toelichting tot haar zienswijze te verschaffen. Van andero zijete werd dit denkbeeld bestreden o.a. omdat het "hou den van een vergadering in comité-gene raal licht ongerustheid' in het binnenland en opzien in het buitenland zal verwek ken. Verboden. Naar wij vernemen is door den territorialen Commandant in Zeeland verboden het uitgeven, drukken en verspreiden van De Volkswil het Weekblad van den heer van Dalsum. Dit blad bevatte meermalen artikelen niet in overeenstemming met de neu traliteit van ons land. De heer van Dalsum was voorne mens binnenkort de uitgave te staken. Hij schreef onlangs zijn doel met de uitgifte beoogd, bereikt te hebben. Ontvluchte geïnterneerden. Men meldt nit Gaasterland Drie alhier uit het interneerings- kamp ontvluchte Belgische soldaten te Harlingen door de politie aange houden en naar hier teruggebracht. Tweede Kamer. Eergisteren en gisteren zijn in hot go- bouw dor Tweede Kamer 4© oommissies van rapporteurs bijeengekomen tot het vaststellen van de verslagen betreffende het. jongste afdcelingsonderzoek, ook die van do ontwerpen betreffende het langer in dienst houden van militie en land weer. Do Kamer zal hoogstwaarschijnlijk te gen a.8. Maandag bijeengeroepen worden ter behandeling o.a. van bedoelde land weer- en mililiewetjee. (N. R. Ct.) •-....cn] 1 Mijnen. Dinsdagmorgen 11 uur is te CoUjns- plaat oen mijn dicht bij de kom der ge meente tot ontploffing gebracht. Omhalf- elf had de omroeper gewaarschuwd, deu ren en ramen open te zetten. Bij de ont ploffing vlogep er scherven over het go- heele dorp, en door den ©nonnen lucht druk is or aanzienlijke schade aange richt. Honderden ruiten zijn verbrijzeld. In do bijzondere school werd een jonge- tjo door glasscherven aan het hoofd ver wond. Fen half uur later word een twee de mijn tot ontploffing gebracht. (N. R. Ct.) Geïnterneerden. In dof gehoorzaal te Kampen wordt vandaag oen huisvlijt tentoonstelling van Belgische geïnterneerde militairen ge opend. Op aanwijzing van zijn zuster is te Rotterdam aangehouden de 16-jarige Vf. de H., die 2 Jan. van zgn patroon, den rijwielhandelaar S. een geldkistje met f 80 en eenigo rijwiellantaarns had ontvreemd. Hij was er met dat geld van door gegaan in gezelschap van een jongen uit Enschedé, met wien hfj bij een vroegere gelegenheid, toen zij beiden op de tuchtschool waren, had kennis gemaakt. Hoog water. Men meldt uit Den Bosch Hot water rondom onze stad en de rivieren Dommel, Aa en Dieze, hebben thans een zeldzame hoogte bereikt. De rechts treek scho verbinding met de stad! van den kant van St. Michiels Geetel is thans verbroken, daar de Pettelaar ge heel overstroomd is. In de oude stad staat bij vele bewoners het water in de kelders. Het is een aardig gezichtdé schepen, die anders diep in de haven liggen, thans met de straten gelijk te zijn dobberen. Heel de omgeving van Den Bosch is één blanke zee. Wellanden en akkers alles is overstroomd. Het stootngie|naal aan den Ouden Hekel is in werking ge steld. Uit Keulen werd gisteren weer 12 c.M. was gemeld. Te Arnhem is de Rijn nog 1 c.M. sedert gisteren gevallen. De stand is nu 11.60 boven A. P. Men raeldt uit Culemborg De bewoners boven de stad bevinden zich in een allesbehalve benijdbaren toe stand. Het geheel e Beusichemsche veld en de bouwakkers van bovenbedoelde in woners staan geheel onder water, ter wijl de hulzen van velen hunner door itei water ingesloten zijn. Hoofdzakelijk is deze toestand het gevolg van het niet werken van het stoomgemaal Beusichem- Zoelmond ten gevolge vaa Itoleogebrek. Dit moet naar wij vernemen zijn toe te schrijven aan het niet tijdig voorzien in de kolen behoef te. GOUDA, 21 Januari 1916. Een Engelsch uitvoerverbod en de gevolgen daarvan. Do N. R. Crt. publiceerde hedenmor gen het volfeende Reuter-telegram uit Londen „De uitvoer vim geraffineerde talk oliën, oliezaden, oliehoudende noten en van reuzel is verboden, behalve naar de Brit8che wingewesten. F en uitzondering is gemaakt voor lijnolie." Naar aanleiding daarvan hebben wij te bevoegder plaatse inlichtingen inge wonnen omtrent de beteekenis van dezen maatregel voor de industrieën h^ar te lande, welke bovengenoemde artikelen ver werken of betrekken en wat de gevol gen daarvan kunnen zijn. Ons is medegedeeld dat door dit uit voerverbod tal van industrieën getroffen worden, waardoor, indien deze maatregel gehandhaafd blijft, werkeloosheid hier en beperking van den arbeid daar het nood zakelijke gevolg zal zijn. Ook do voornaamste Goudache indus trie, die kaarsenfabricage zal de gevol gen daarvan ondervinden. Palmolie en talk zijn de grondstoffen voor deze fa bricage en wanneer daarvan geen gere gelde toevoer is, zal noodwendig de Kón. Stearino-Kaarsenfabriek Gouda moeten worden stop gezet. Reeds waren door de Fngelsche Regeering zekerheidsbepalingen getroffen voor den uitvoer, opdat do pro ducten niet voor doorvoer zouden zjjn besterad, doch moesten dienen voor ver werking tot andere stoffen. Een gelege- liseerdo verklaring was daarvoor noo- dig, welke bovendien nog door den Brit- schen consul moést worden geviseerd. Nu de uitvoer verboden is, wordt de kaarsenfabriek alhier voor het feit ge steld na verbruik van de aanwezige voor raden grondstoffen, welke nog voor oen tiental dagen toereikend zijn en uitslui tend uit Engeland.' kunnen komen, de fabriek te sluiten. Als gevolg daarvan kupneq San ook geen hijproducten van do kaarsenfabrica ge inoor worden vervaardigd en kan de aflevering van glycerine en andere oliën niet - meer plaats hebben. Daardoor ko men de wolfabrieken, die oliën verwer ken, zeepfabrieken, wasscherijen en blee- kcrijen en tal van andére fabrieken, w. o. ook dio van pharmaooutische artikelen in moeilijkheden, om de bedrijven voort te zetten. Het spreekt vanzelf dat hierdoor oen werkloosheid zal ontstaan, waardoor de Steuncomité'» in ons land een zeer moei lijke taak te vervullen zullen krijgen. Het is te hopen dat de Ned. Regee ring, die ongetwijfeld pogingen zal aan wenden om intrekking van dit uitvoer verbod te krijgen, daarin zal slagen. Verloven bij de Post. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende Aan de ambtenaren der Posterijen en Telegrafie, zoowei in de hooge als la- gore rangen zal, in afwijking van de ge wone termijnen van jaarlijksöhe verlo ven, in 1916 niet meer dan 7 dagen in den zomer of 10 dagen in den Winter verlof worden toegestaan. Het niet genoten verlof in 1914 zal niet in 1915 worden genoten, doch als vervallen zijn te besohouwen. Aangehouden. Door de politie is alhier een gesigna leerde aangehouden, die drie dagen hech tenis moet ondergaan. De aangehoudene is overgebracht naar het Huis van Be- wanng te Rotterdam. J. Vergeer. De heer J. Vergeer, lid van den Raad dezer gemeente, heeft wegens verande ring van zaken Gouda verlaten en zich te Nijmegen gevestigd. In verband daarmede heeft hij ontslag genomen als lid van den gemeenteraad, waarvan hij sinds 1904 deel uitmaakte. De heer J. Vergeer wérd op 11 April 1904 in het 2e district gekozen in de vacature-de Lang, en heeft gedurende dien tijd als vrijzinnig man naar zijn beste weten de belangen der gemeente behar tigd. Een verkiezing voor het 2e district zal thans binnen den bij de wet gesteldien termijn moeten geschieden. 4 Lcelijke Botsing. Hedenmorgen heeft in de Dubbele Buurt een botsing plaats gehad tusechen een met varkens geladen vrachtwagen en een tentwagen van een landbouwer. Door het drukke verkeer op den Markt dag bemerkte de bestuurder van den vrachtwagen bij den hoek bij het Maga zijn „de Zon" éten tentwagen niet eer der, dan toen de botsing plaats' had. Deze kwam zoo aan dat de tentwagen met paard en al omsloegen en het lemoen van died wagen brak. Wonder boven wonder hadden geen persoonlijke ongelukken plaats en iiep het ongeval sleehts met wat materiele schade en den schrik af. Ontspauuingszaal voor Militairen. Vrijdagavond zal het Goudech Militair Strijkorkest zich in de Ontspanningazaal voor Militairen doen hooren. Voor militairen zal ook op dezen laat sten muziekavond de toegang vrij zijn. Op hol geslagen. Hedenmiddag half een is een achter de Waag staand aangespannen paard van een landbouwer op hol geslagen en de Markt op gerend, waar het bij de Groe- nendaal door een op post «taanden po litieagent wer^ gegrepen. De Vluchtelingen in Gouda. Naar wij vernemen worden Woensdag a.s. 270 vluchtelingen uit Breda hier verwacht. Waddinxveen. In de vergadéring van den gemeente^ raad van Waddinxveen, tc houden op Vrijdag den 22en Januari a.s. des voor- middags te half elf uur, zullen de na volgende onderwerpen worden behandeld: I. Verslag der vergadering van den I8en December 1914. II. Mededeeling van ingekomen stuk ken enz. III. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om aan den Voorofschen Polder te verzoeken mede te werken om de Noordkade ten name der Gemeente te doen stellen. IV. Idem om te bepalen, dat de vote» waarde, genoemd sub 16 in het Raads besluit dd. 15 Maart 1912, gelijkluidend zal zijn aan die opgenomen onder het zelfde nummer in het Raadsbesluit dd. 15 Dec. 1913 (het aan de gemeente verlee- nen van hypotheek op de onroerende goe deren door de Woningbouwvereeniging wanneer dat verlangd mocht worden). V. Verordeningen op de heffing en in vordering van schoolgeld voor het Uit gebreid Lager Onderwijs. VI. Adres van den heer J. H. A. Klihno c.s.om voor rekening der ge meente een Verpleegster aan te stellen (met praeadvies). VII. Verzoek van de Gebr. A. J. en J. G. van Pelt om vrijstelling van het betalen der vastgestelde bijdrago in d« verplegingskosten van hun vader (met praeadvies). VIII. Kohier wegens Schoolgelden over de maand December j.l, IX. Wijziging der Begrooflngen dienst 1914 en 1915. Lotisioo. In de procedure, die voor rekening van een combinatie van polishouders, wier raadsman Mr. F. S, M. Rits te Amsterdam is, wordt gevoerd, ten einde eene beslissing te krijgen over de al of niet rechtmatigheid van de door Lotisioo afgekondigde conversie der polissen, werd door Mr, L. P. Dene- kamp ter terechtzitting van 12 dezer namens gedaagde voor antwoord ge concludeerd. In hoofdzaak komt het verweer van gedaagde hierop neer, dat op de polissen geen uitkeering meer verschuldigd is, omdat de verze kering is geëindigd. Immers de Staats loterij zou zgn geschorst geweest en bovendien zonden de bij die Staats loterij bestaande usantien zoodanig zijn gewijzigd, dat het door Lotisico te aragen risico ten haren voordeele is veranderd. Door den voor den eischer een polishonder uit Assen occu- peerenden procureur, Mr. N. C. M. A. van den Dries werd een termijn van acht dagen gevraagd om Mr. Rits ge legenheid te geven van repliek te dienen. Als de Haagsche Rechtbank nu mede wil werken door voor de pleidooien een buitengewone zitting te houden, kan de uitspraak in eerste instantie in Februari worden tegemoet Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Vrouwen-Comité Gouda Ned. Roode Kruis. Men verzoekt ons het volgende t« plaatsen Het Bestuur van het VrouwenjComité voor Gouda van het NedörlandscneRoode Kruis geeft, als naar gewoonte, gaarne een kort verslag omtrent het afgeloopen dienstjaar. In 't voorjaar van 1914 wer den de cursuèsen voor dames zóówel als die voor leden der transport-colonne trouw gevolgd, en aan 'temde daarvan kon het böwija van geoefendheid1 als helper of helpster wOrden uitgereikt aan 10 man nen en 4 domes de laatstgenoemden had den hare practiache opleiding reeds vroe ger elders genoten. Alle cursisten waren bereid hun hulp te verleenen bij collecte, die ook te dezer stede gehou* werd, ten behoeve van de pestbestr op Java. De mobilisatie van het leger in de eerste dagen van Augustus was -kertijd ook het sein voor de mobilisatie der Roodie-Kruis-afdeelingen. De activi teit op dit gebied was overal in den lande zeer groot en ook hier werd volgens te voren ontvangen voorschriften onmiddel lijk gezorgd voor het in orde brengen van qen hospitaal mei al wat daartoe behoort, voor aanvankelijk 50 bedden. Feil oollecte bracht de belangrijke som op van f 887.15. Vele domes verleenden welwil lend haar zeer gewaardeerden bijstand een zeventigtal jongelieden gingen met hun Roode Kruis-zakjes er op uit, ter- Vijl ook 'op eigen initiatief eenige dienst meisjes een mooie bijdrage onder hare collega's inzamelden. Het Hoofd-Comité verleende verlof tot het bezigen der col lectegelden voor afbetaling van schulden, veroorzaakt door de mobilisatie. Geduren de twee maanden stonden twee scholen, als nood-ziekenhuizen ingericht, gereed. Zij bleven gelukkig ongebruikt,en daar do gebouwen voor 't onderwijs niet lan ger gemist konden worden werd toen alles opgeborgen bij de verschillende le veranciers. Want bij 't verlof tot ontrui men stelde het Hoofd-coinité tot uitdruk kelijke voorwaarde, dat alles in den korst mogelijke® tijd weer in den ziekenhuis toestand zal gebracht worden, voor 't ge val dat ook ons land in den oorlog zou betrokken worden. Uit dankbaarheid vermolden wij de ont vangst van een tiental soeplijsten, van eenigo kleine giften en van een belang rijke geldelijke bijdrage alsmede het le gaat groot f 3000 dat aan ons Comité ver maakt ia door wijlen mevrouw de wed. Steens Zijnen—v. d. Does. In ons Bestuur ontstonden drie vaca tures, ééno door 't vertrek van den offi cier van gezondheid', dr. Pilgers,' uit Gouda, do andere door 't bedanken van mejuffrouw W. P. van Ameron in April en van mevrouw v. d. Straaten—Spruyt in October. Aan allen brengen wij gaarne dank voor wat zij voor het Roode Kruis deden tijdens hun zitting nemen in ons Bestuur. Mevrouw Montagne—v. d. Breggen en dr. S. S. Hoogstra namen welwillend op zich de rekening en verantwoording over 't afgeloopen dienstjaar na te zien en heb- lien deze in orde bevonden. M. J. TEN BOSCH—Schotten». Voorzitster. F- DE BACKER. C. v. REEDT DORTLAND. J. v. ITERSON—Graafland N. J._ SCHELLING, penning.es. en waarn.-secretaresso, Dr. EVERS. Gouda, Januari 1915. van bestrgding van mond- en klauw er. De heer Lieftinck veroordeelde het nn gevolgde systeem, om, teneinde besmettingsgevaar te voorkomen, alle vee af te maken. Het mond- en klauwzeer breidt zich onder Galder en Ginneken sterk uit. Niettegenstaande al het besmette vee direct wordt afgemaakt, is reedsinde stallen van een tiental landbouwers deze gevreesde ziekte geconstateerd. Maurice Meunier t Gistermorgen is op 45-jarigen leef- tid te Amsterdam overleden Maurice Meunier, sedert 1904 was hg aan het Nederlandsche Tooneel verbonden. 407o STAATS LOTERIJ. 4de KI. Trekking v. Donderdag 21 Jan. No. 5286 en 15278 ieder f 100. Prijzen van f 65. 906 420 527 961 001 40 1037 1811 17 00 88 1754 3010 66 3138 88 3843 2668 00 8006 8150 8966 8886 8481 8006 8790 8879 4066 61 4816 70 76 4484 4691 6801 8118 6638 48 8684 6766 8171 8488 8568 8036 8869 0004 88 9106 9788 10087 10149 10678 11688 11784 11805 11902 12186 10310 10006 18464 18792 74 18692 14287 14696 14709 16146 88 16661 16799 16078 16100 18234 10888 10690 10787 46 17108 88 17873 17008 17981 18205 18478 18988 19654 19544 92 19641 77 20094 90647 90 20697 20708 20978 MARKTBERICHTE S. New Yorksche Beurs, 21 Januari. Gew. Aand. AtchiBon Topeka. Erie Missouri K. T. Missouri Pacific Rock Island. Southern Railway Southern Pacific Union Pacific 1203/» Amalg Copper. Car en Foundry Smelt en Ref Steel Corp American Can United Cigar Hideo Leather Gouda, 2i Januari 1915. GRANEN; Prijshoudend, Tarwe, jjerst, Wet, Wederom belangrijk hooger. TarweZeeuwsche 13.50 A 14.— mindere dito 13.— A i3«*5- Afwij kende/ ia.25 X 11.75» Polder ia.— A ia.50. Rogge Zeeuwsche-/ 11.25 k f n.50. Polder 10.50 A 10.75. Buiten landsche per 70 kilo 10.75 a n.25 GerstWinter 9 75 A 10 Zomer 9.50 A/ 9.75. Chevalier i*.a5 A it.50, Buiten), voergerat per 65 kilo 8,7 9^—. Haver per H.L. >75 A j.— Per 100 kilo 14.75 A 1575. Hennep- zaAd Buitenlandsche per 50 K.iIo/9.25 A 9.50. Kanariezaad al.— A 2a.—. p. H,L. Karwijzaad per 50 Kilo A Koolzaad 13.— A 14. per HL. ErwtenKookerwten 16. A 17.Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo A Boonen bruine boonen 15.-— k 16.50. witte boonen 20.— A 24,— Paardenboonen 11.50 A la.Duivenboonen 12.A 11.50 Mais per loo Kilo Amerikaausehe Mixed ia.— A 19.25. Kleine ronde 10.— A f ia.50. Vismarkt. Melkvee redelijke aanvoer, handel matig, toch prijzen hoog, Vette varkens, redel. aanvoer, handel vlug, 33 A 36 ct. per half K.G. Biggen voor Engelandgoede aanvoer, handel vlug 25 A 27 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig 0.90 A x.40 per week. Vette Schapen, redel aanvoer, handel vrij wel, i Aanvoer geen beteekenis. Lammeren, goede aanvoer, handel vrijwel, a /-.-. Aanroer geen beteekenis, Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, ban- del vlug, io.— A 18. Graskalveren, geen aanvoer, handel Fokkalveren ao.— A 28.— Eieren weinig aanvoer, handel vlug, per 100 stuks, 6.50 A 7.50. Kaas, aangevoerd 36 partijen, handel vrij vlug. ie kwal, 4a.— A 44 ade kwal. 39 - k f 41.-. Zwaardere A Noordhollandsche Boter weinig aanvoer. Handel zeer vlug. Goeboter 1.75 A t.8o. Weiboter 1.60 A 1.70. Mond- en klauwzeer. Volgens den Haarlemschen corres pondent van de Tel. zal het Kamerlid Frans Lieftinck, die voorzitter is van de Hollandsohe Maatschappij van Land bouw, in de volgende bijeenkomst van de Tweede Kamer klagen over de door de regeering gevolgde methode (Hbld.) Q4. 22'/, 117/ 145!b 7f lG'/e 57'i 47'/, 62'/, 62'/, 30'/, 43 25'/, Aan het Westelijk Front PARIJS, 21 Jan. Het communiqué van gisterenavond 11 uur luidtDe vgand slaagde er in voet te krijgen in de loopgraaf noordelijk van Notre Dame de Lorette. Hij werd daaruit echter verdreven door een tegenaan val waarbij wij 100 krggsgevangenen maakten. Bij een aanval in den nacht van 19 dezer ten zuiden van Thiepval, bij Albert beieikte de vijand onze ver sperringen doch werd teruggeslagen. Bij Laboiselle werden drie ,opeenvol gende aanvallen afgeslagen. Een aanval op Fontaine aux Charmes in Argonne werd na een gevecht van man tegen man afgeslagen. LUIK, 19 Jan. (Part.) Per koerier tot de grens. Van Soissons zijn hedennacht op de Franschen veroverde stukken ge schut aangekomen. Voorts kwamen 80 zwaargewonde Fransche soldaten aan. Ontschepen van Engelschc troepen. DUINKERKEN', 18 Jan. (Part.) De ha vens van Boulogne en ie Havre, die voor veertien dagen nog open waren voor het vervoer van burgerlijke reizigers, zijn voor dit laatste doel gesloten. Sinds 8 da gen worden voortdurend Engelsche troe pen in Frankrijk in de havens van Ca lais, Cherbourg, Le Havre en Boulogne ontscheept. Men schat dat voor het ©in de der maand 500.000 man van het leger van Lord Kitchener zullen ontscheept zijn. Geheimhouding wordt betracht ten aan zien der bestemming van deze troepen. De Prins van Wales te Nanoy. De~Prins van Wales te Nanoy, CALAIS, 20 Jan. (P%rt.) Heden mag ik moedeelen wat reeds gisteren hier be kend was, n.l. dat de prins van Wales te Nancy is geweest en wel Zondag j.l. Vermoedelijk is dit bericht via de Engpl- sche bladen ten uwent reeds bekend maar de bijzonderheid dat de prins Maandag bij Luneville vlak bij het front geweest is en daar oen vuurdoop heeft gekregen, verdient nog extra vermelding. Ik ver nam dit van een Engelachen koerier, ko mende van het Oostelijk front bij Toul en op weg naar Dover. De man was opgetogen over wat hij vernomen had van ooggetuigen die den jongen prins koelbloedig maar bleek vlak bij een bat terij hadden zien staan die duchtig on der vuur was genomen. Blijkbaar vond de prins den aanblik zoo interessant dat hij slechts met moeite van die piekwas weg te leiden. De koerier vertelde mij, dat ontzaglijke sneeuwmassa's zich had den opgehoopt tusschen Arras en Bé- thuno, die elke actie zeer belemmerde. Te vens is hier bericht gekomen van de in name van Frelinghien aan de Franssh- Belgiscbe grens bij Armentières en de rivier de Lys, noordwest van Rijsael. In België. Men schrijft ons nit Luikgestel Men zal zich herinneren, dat de pro vinciale gouverneur van Hasselt in groot© plakaten de bevolking alle goeds voor spelde toen hij voor ongeveer vier maan den het bestuur aanvaardde. Landbouw en industrie zouden tot opbloei gebracht wor den het ver koer hersteld. Men weet wat er intusschen van al deze beloften geworden is. De ellende die sinds ettelijke maanden in de meeste dorpen van het arrondissement Tongeren-Mae- seyck ia jammerlijk. De eindelooze vloed van requisities hebben onze streek ver armd. Noch door bet gouvernement tb Hasselt noch door de plaatselijke com mandanten wordt iets gedaan om verbete ring m den toestand te brengen. De werkeloosheid is desondanks afge nomen. Versohillende fabrieken werken weer echter alleen van 's morgens 8 tot 's middags 4 uur. Vele arbeiders kunnen aldus een klein weekloon verdienen, maar de meesten zijn nog geheel zonder inkom sten en op de gemeentelijke liefdadigheid aangewezen of de verschillende coraité's tot ondersteuning. Veel goed wordt hier verricht door de Hollandsche commissie tot voorziening van den nood in de Bel gische grensgemeenten. Het smokkelen op de Noord-Brabant- seho grens is zoo mogelijk nog toege nomen. De Duitsche patrouilles laten de sinokkoloars ongemoeid. Een geheel an dere houding nemen de Bolgisclie douaniers aan. Zij beboeten zooveel mogelijk de Belgen, dio uit Holland verschillende ar tikelen invoeren. Deze houding wekt on der do Belgen veel verontwaardiging. De Hollandsche grenswachten houden een nauwlettend toezicht. Duitsche cavaleris ten, die langs de grenzen, patrouilleeren, letten scherp op degenen, die hot land verlaten. Van .verschillende kanten be reikten ons berichten, dat jonge mannen waren aangehouden of vluchtend doodge schoten. Mot de i>etaling van de bons, welke voor opgevorderde goederen zijn afgegeven is bereids oen aanvang geno men. In verschillende gemeenten van kampen werd afgekondigd, dat de bons op de gemeentehuizen inwisselbaar zijn. Men verwacht nu overal betere dagen. WEERT, 20 (part.) Het gehucht Lin den hij Peer moest tegen 16 Jan. 10.000 kilo hooi on stroo ea 17 vette koeien en 5 vette zwijnen leveren. Do opvordering had drie dagen later plaats dan oorspron kelijk was meogeddlpld. De Duitsche com mandant te Poer dècd! allee betalen. Do koeien werden betaald tegen 85 centimes per kilo. De prijs is wel iaag, maar de boeren zijn toch tevreden. Naar ik ver neem zijn op meer dezer plaatsen beta lingen in contanten gosahied. De in- cn uitvoer naar en van België wordt streng door de wachtende posten aan beide zij den van de grens tegengegaan. Mem schrijft ons uil Sluis dd. 19 dezer Heden werd hier aanhoudend kanonge bulder van uit die richting Nleuwpoort ge il oord. Dezen morgen omstreeks 5 uur deed een hevige slag do bevolking ontwaken de huizen daverden. Het is nog niot uitgemaakt wat dit beteekemd©-. «ven spreekt van de vernie tiging van de Kerktoren van Westcapelle door oen bomaanslag, anderen bewe en dat het integendeel de toorem, van Lisseweghe was, die getroffen werd. Wegens het bijzonder mistige weer het onmogelijk eenige waarneming van de grens te doen. Verboden lectuur. LUIK, 19 Jan. (part.) Per koerier tot de grens. Verschillende bewoner» zijn beboet, wel ke naar vertrouwbare zijde vernomen wordt, door do Duitsche overhold verbo den kranten in huis houden. Deze kran- werdon bij huiszoekingen ontdekt. Amitmnttiegcbrek BRUSSEL, 19 Jan. (Part.) via Luik en verdier per koerier tot de grens. Den Duitsohen militairen is door hun com mandanten aangeraden nfet onnoodlg am munitie te verspillen. Slechts in hoog- noodige gevallen mag or geschoten wor den. Aan het Oostelijk Front. PETROGRAD, 20 Jan. Officieel. Deal- gemeen© toestand op all© fronten is on veranderd. De Duitsche aanvallen aan de Rawa en in Weet-Galicië werden af geslagen. De Russen hebben Joganeshty, tien mijlen ten Noorden van Dornawarta in de Boekowina bezet. spraak tot de oorlogscorrespondenten .Gedurende de twaalf dagen lAng aan houdend© gevechten, vormde do vesting het vorbindingslid tusschen de legers in het Noorden en in het Zuiden. Maarniet alleen dat de bezetting van de vesting daadwerkelijk aan de gevechten deel nam, zij verzorgde vooral ook de beide legers met mobiele troepen, materiaal, ge schut, munitie en voedingsmiddelen. Het ipreekt vanzelf dat de afgestane oorlogs behoeften direct weer werden aange- uld. Het getal der Russische desertours in West-Galicië vermeerdert met den dag. Schadevergoeding aan Luxemburg. KEULEN, 20 Jan. (Part.) Het Dult- sclie Rijk heeft ruim 100.000 Mark aan Luxemburg uitbetaald als schadeloosstel ling voor de langdurige stopzetting van het telefoonverkeer. krijgen. Natuurlijk echter blijft hun „landingsplaats" boven do Enjgelsohe kust steeds een groote onzekerheid). De groot ste puzzle echter is hoe uien in Duitsch land bekend was met 't tijdelijk en toe vallig verblijf van den Koning op San- dringham. Een Zeppelin is wpl niet bo ven Sandringham geweest, biaar vlak daarbij en te King's Lynn id door een der neervallende bommen een j knaap ge dood. Men meent dat in het geheel zes Zeppelins Engeland's kust bereikten. Al- de aankomst, het bommen 1 werpen en liet vertrek had' plaats tusschpo 8% en 9uur 's avonds. Yarmouth werd 't eerst bezocht. De luchtschepen moeten hun overtocht toch zeer snel gedaan hebben. Uit i Kopenhb- gen was reeds to 4.35- naar Londen ge- •ind dat over Noord-Sleeewijk pelin Zuidwaarts dreef. BERLIJN, 20 Jan. (part.) Iemand die te Breslau uit Krakau is aange komen deelde mede dat gedurende den laatsten tijd het garnizoen van Przemysl weer verschillende uitvallen heeft gedaan, waarbg den Russischen belegeringstroepen niet onaanzienlijke verliezen werden berokkend. Zelfs slaagden de Oostenrgkache troepen er nog in vele Russische soldaten krggs- gevangen te maken. Deze berichten zgn te Krakau door vliegers die nog de eenige verbinding met Przemysl onderbonden, medege deeld. BERLIJN, 20 Jan. De vestingoomman- dant van Krakau Kuk zeide in een toe- Vóór den oorlog. BERLIJN, 20 Jan. (Part.) „De Mün- chener Post" openbaart den inhoud van een brief die door een Vorstin uit de hoogste Russische adel aan een familielid van den Czaar naar Duitschland is ge zonden Vooral omtrent de voorafgaan- ilo omstandigheden voor den oorlog be vat de brief belangwekkende mededeolin- gen. Bij de bezoeken van Poinoaró ep Vlviani aan St. Petersburg zou do be slissing zijn geval ion. Deze zou naar de plannen van de oorlogspartijen door Is- wolski en Benckendorff zijn voorbereid. De laatste zou destijds uit London heb ben gemeld dat Engeland'» coaltie met België, Portugal 'en Japan, iedere risioo uitsluit. De voornaamste troef zou groot vorst Nicolajewitz bij den Czaar hebben uitgespeeld door de verzekering van Vl viani over te brengen, dat deze met uit zondering van Jaurès de goheele sociaal democratie achter zich had en hij er voor instond dat alle revolutionaire ele menten in Rusland gedurende den oor log rustig zouden blijven. In Albanië. BRINDISI, 19 Jan. (Part.) Uit Du razzo wordt geseind dat zeer hevige ge vechten plaats vinden bij Kroga tusschen do rebellen en Fsliad Pascha. In zake ltumonië is mon hier er van overtuigd1, dat binnen 14 dagen, begin Februari vor- moedelljk, Roemenië de vijandelijkheden zal beginnen. Volgens de avondbladen heeft do te Rome vertoevende oud-minis ter van Bulgarije Ghenadieff nogmaals verzekord dat Bulgarije neutraal zal 1)1 ij- ven mits het Macedonië krijgt. Hiertegen zal Griekenland vermoedelijk gaan pro- testoeron. De Daoia-kwestio. Van Now-York is het bericht gekomen dat do Dacia heden, 20 Januari, zou ver trokken met 11.000 balen wol aan boord'. De l>ou)&nnlng is vol goeden raood', dat hét schip veilig Europa zal boreikon. Hun gages zijn verviervoudigd'. Do Zeppolin-aanval op de Oostkust van Engeland. LONDEN,. 20 Jan. (Part.) Do laatste berichten omtrent den Duitschen lucht aanval op Engeland molden, dat er in liet geheel vijf doodén te betreuren zijn, drie te Yarmouth en twee te King's Lynn. Kot zijn twee vrouwen, oen van 72 jaar en de andere, de weduwe van oen in Frankrijk gedood soldaat voorts een jongen, een ouden schoonma ker en oen soldaat. Er zijn niet voel ge wonden. Ivr bestaat twijfel nog, aangaan- do den aard dor vliegtuigen, doch gelooft algemeen dat het óf Zeppelins óf Parsevalluchtschepen waren, daar de om standigheden waaronder dé raid plaats had en de grootte der bominen die mede gevoerd werden er op wijzen, dat hier met uchtsohepon te doen had. De koninklijko verblijven (York Cot tage) te Sandringham en die van Ko ningin Alexandra te Snettisham werden niet getroffen of beschadigd. De bladen wijzen er op dat do resultaten van den Aanval gering «waren, doch in Engeland de aanmeldingen voor den dienst zal doen toenemen. Een der bladen wijst er op dat Norfolk in verhouding tot de bevol king meer kerken heeft dan elk ander Engelsch graafschap. Het blad meent-dat dit feit de Duitschers kan hebben beïn vloed on» hun doel te kiezen. In plaats van de bevolking schrik aan te jagen zullen voorvallen als dezen lucht aanval, de liefde voor het vaderland ver sterken en het Britsche volk vaster in zijn besluit doen staan om al het mo gelijke te doen om den oorlog tot een goed einde te brengen. De Duitsche Luchtaanval. FOLKESTONE, 20 Jan. De Engelsche bladen van Woensdagmorgen, dio het be richt van de Duitsche luchtschepenaanval blijkbaar op 't laatste oogenblik ontvin gen, geven niettegenstaande dattoch kaartjes en teekoningen van de routen en vormen der Zeppelins Parsevals en Schutte's Lanz, maar nog geen hoofdarti kelen met critiek over het feit. Do Times publiceert een reeks raad gevingen voor het publiek om op te volgen bij het zien of hooren van andelijko luchtschepen, een merkwaardig documentje voor de geschiedenis der lucht vaart in deze eeuw en een typisch staal tje van maatregelen van eilandbewoners tegen aanvallen uit de lucht. De veront waardiging hier is natuurlijk algemeen. Men was echter ©enigszins voorbereid daar de 200 A 300 mijlen, die zulke on- g© wensch te luchtoorlogsschepen hebben to leggen nog lang genoeg zijn om, als men die vernielingswerktuigen ergens heeft bespeurd, daarvan hier bericht te Gehoor gevende aan wenschep, van het Duitsche front vernomen, had de Duit sche Regeering bij bizondere order aan leden van het veldleger hei teekenen op dc oorlogsleening toegestaan. Do ip.- teckeningen daarop hebben een bedrag van rond 20 miilioen mark belojopen. Het getal inteekenaars was 8891. Een Zeppelin boven Par ja. Te Kopenhagen is oen parti sulier tele gram uit Berlijn ontvangen, volgens 't Ik Maandag een Zeppelin op groote hoogte boven Parijs heeft gevlogen. een Zep- (N Do Ramp op de Seheld|e. Do begrafenis van het stoffelijk over schot van den luitenant ter U. Ct.) L. M. Lilden, Dinsdagnamiddag men hij do ontploffing van een do Schelde bij Breskens, zal Vrijdagmor gen 12 uur plaats hebben op uieene begraafplaat» t© Bussum. de algo- 2e kl. omgeko- mljn op Een oorlogstropheo. Uit Weenen wordt geseind dAt aldaar het geschenk van keizer Wilhelm aan de lostencijkscho legerleiding is anngokomen. Dit geschenk bestaat uit eon Antworp- sehen pantserkoepel waarin een Oosten- ijksch W/t c.M. kanon i» opgesteld. Dit oorlogstrophee zal voor hot pu bliek ter bezichtiging gesteld worden. Naar het U. D. verneemt, is hot voort bestaan van het Utrechtsch Stedelijk Or- chcst voor een jaar woor verzekerd. Aati do leden van het Orchest is daarvan ter laatste repetitie mededeeling gedaan. H. M. de Koningin heeft gisteren den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van hare groote deelneming doen blijken, in het verlies dat onze marine getroffen heeft, bij het ongeluk op de Schelde en hem tevens opge dragen de nagelaten betrekkingen dor slachtoffers, die bij het vervullen van hun plioht om het leven kwamen na mens H. M. deelneming te betuigen. Ook H. M. De Koningin-Mooder heeft een Bchrijven gericht aan den opperbevelhebber van Zee- en Land macht met betuiging van hare deel neming in den ramp die onze Marine getroffen heeft door het ongeluk op de Wester-Schelde met hot verzoek ook hare deelneming te doeft betuigen aan de nagelaton betrekkingen van, de slachtoffers van het ongeluk. iton. Nat. Steuncomité. De lgst van bijdragen van 10—16 Januari ingekomen voor hot Kon. Nat. Steuncomité bedraagt in totaal f 87621.33. Dit bedrag gevoegd bij de bedragen der vorige lijsten is tot laatstgenoemde datum een totaal ont vangen aan bijdragen en toozeggingen van f 1.526.330.91. Naar wg vernemen deed H. M. de Koningin aan het Hoofdbestuur dor Ned. Vereeniging „Onze Vloot" een bedrag van f200 toekomen ter aan schaffing van boeken en gezelschap- ppelen, ton behoeve van de gomobi- seerde landmacht. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.0 te Memel, laagste stand 744.0 te Den fielder. Verwachting tot den volgendon dag: Meest krachtige Z. tot W. wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regen buien, iets zachter. pt'RGERLIJKE STAN P. GOUDA. GEBOREN18 Jan. Cornelia ?irkje, ouders C. N. Hoogterling en Schultz. Aimó Ghristoph Joseph, Ouders N. C. J. Bouten en B. M. Del- waide. 19. Hendrika Adriana, ouders N. "Woudenberg en J. M. Snijders. 20. Elsje, ouders J. M. Boer en N. Bakker. GETROUWD: 20 Jan. R. Zappeij en B. Sanders. 1 OVERLEDEN: 19 Jan. Nathalia A. Adriaensen, 17 mnd.

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2