.'ina»* r-** Binnen land. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. 8H' Telegrafisch. Weerbericht oosthoek van do Bulcawina. Dan komen de Torgyes en de Bek as-passen dicht bij elkaar. In den Zuidelijken bergrug de Predeal-pas, ten Zuiden van Kronstadt, Dicht daarbij de Rothenturm-pas, waar door de spoorlijn van Bukarest naar Nagy-Szehen (Hermanstadt) loopt. Ein delij zijn er nog de Vulkan-, Teregova- en Iron Ga te-possen. De Donau en de spoorlijn Craijova (Roemenië) naar Te- mesvar loopt er door. Aan het Zuidelijk Front Russen en Turken. Door den generalen sta! van het Rub- sische leger in den Kaukasus wordt het volgende medegedeeld Den lden Januari had in de streek van Ahaiik, Lavsor en Kyagani een reeks gevechten plaats tegen de Turksche ach terhoeden, waarvan de overblijfsels in overhaasten aftocht zijn. Wij maakten tal rijke krijgsgevangenen en vermeesterden hot Turksche kamp. Den 18en dezer heb ben wij Ardanauth bezet. - Een torpedojager, die ter verkenning van de kust was uitgezonden, heeft bij Arkavo twaalf vaartuigen met hun la dingen tot zinken gebracht. Op de overige gedeelten van het ge vechtsterrein zijn geen veranderingen van beteckonis ingetreden. In den Kaukasus. De grootc Turksche generale staf deelt mede De aanvallen der Russen op het Kaukasische front zijn over de geheolo linie tot stilstand gebracht. Krijgsverrichtingen ter Zee. Engelsch schip In den grond geboord. Uit Hook van Holland1 wordt geseind De Engelscho Leith-boot „Durward" is 13 mijlen in zee van het vuurschip „Maas" door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. De bemanning is gered, op het vuurschip geland en van daar door do loodsboot hier aan land gebracht. Verliescijfers. Een Kopcnhaagsch correspondent be rekent thans op grond van de verlioslijs- ton, dat do oorlogsverliezen in Pruisen thans 877.107 bedragen aan dooden, ge wonden en vermisten (136 lijsten zijn ver schenen). Hierbij komen dan de verliezen in 136 Beiersche, 82 Saksische, 99 Wur- lenvburgscho en 14 uiarinelijsten. Decor- respondent meent te mogen schatten dat de totale Duitsoho verliezen 2% mlllioen bedragen. In hoeverre dteze schatting juist Is, kunnen we niet heoordbelon, maar in elk geval moet worden opgemerkt, dat van de gewonden natuurlij een zeer be langrijk deel na herstel naar bet front kan terngkeeren. In Oostenrijk zijn thans 100 verllteelijsten gepubliceerd, die do volgende cijfers geven: officieren, gesneu veld 2263, gewond 8980, geyangen manschappen gedood 40.827, gewond 231.16, gevangen 9502. Hierbij behooren niet do vorliezen der laatste twee maan den. Duitscbo luchtschepen boven Engeland. De N. R. Crt. publiceert het volgend Woiff-telcgratn uit Berlijn No hetgeen er tot dusverro is gebeurd, zal bet niemand verwonderen dat de En gelscho pers den aanval van onze lucht schepen Op do Engelscho kust te baat Jieinon om de zwaarste beschuldigingen te uiten over de „barbaarscbe" wijze van oorlogvoeren van Duitsohland en die be schuldigingen naar allo streken der we reld seinen. Om die beweringen recht te zetten die- no, dat onze luchtschopen bij tun tocht naar do versterkte plaats Great Yarmouth over andore plaatsen zijn gevlogen en daaruit zijn beschoten, welke schoten zij door het werpen van bojumen hebben be antwoord. Dat is geschied bij nacht en bij nevelig en regenachtig weer. Heeft het Engelsche volk, welks vlieg tuigen bij klaarlichten dag op de open stad Freiburg bommen hebben geworpon en welks oorlogsschepen herhaaldelijk open steden als Dares-Sala®, Victoria (Kame roen) on Swakopmund hebben beschoten, obn volk dat geen middelen ontziet om zonder zich to storen aan bet volken recht en hot recht der onzijdigen, zijn dool te bereiken, recht verontwaardigd te doen j ,1 I en aanval uit de lucht is, voor zoo ver hij blijft binnen de algemeone be- ginselon van het volkenrecht, eon eDkend middel van moderne oorlogvoering. Onze luchtschepen hebben die beginselen in acht genomen. Het Duitsche volk is door Engeland gedwongen, om zijn bestaan to vechten het kan zich niet laten dwingen af te zien van oenig gewettigd middel tot zelf verdediging cn zal, vertrouwende opzijn goed recht, daarvan ook niet afzien. De neutraliteit van Roemenië. Do Az Est vernoemt uit Boekarest Met hot oog op het feit, dat Russische soldaten onlange naar aanleiding van een govecht aan de grens der Boekowina over de Roomeensche grens zijn getrok ken, en do neutraliteit van Roemenië heb ben geschonden, vaardigde de Roenieen- sche minister van Oorlog eenbesluit uit, waarbij do grensbewakende troepep opniouw opmerkzaam worden gemaakt op de strenge neutraliteit van Roemenië ten opzichte van allo partijen, die over do grenzen van Roemenië trokken. Allo moeten worden ontwapend en wan neer do soldaten de bevelen niet vol gen zouden zij de RoemeenBche militai ren verplichten van hun wapens gebruik to maken. De regeering hoopt door dezen inaat- rgel gedaan te krijgen, dat zich het in cident van Soechtsarva niet herhale. Het Amorikaansche Hulpcomité. Het Amerlkaansche oorlogshulpcomité dat door het Rockefellerfonds te Washing ton werd in het leven geroepen, reist thans onder leiding van den voorzitter Wiskloff Rose en den directeur van het Amerikaansche Roode Kruis, Ernst Bioh- nell door Duitechland en de door Duit se!» troepen bezette gedeelten van Rus sisch Polen, nadat zij op dezelfde wijze in België het werken van het Ameri kaansche Roode Kruis heeft bestudeerd. OORLOGSVARIA. Tor vervanging van petroleum. Uit Berlijn wordt gemeldt, dat de mi nister van handel en die van binnenland- sche zaken in oen gemeenschappelijke be kendmaking opnieuw de aandacht vesti gen op de middelen, waardoor petro leum kan worden vervangen. Behalve kaarsen en spiritus, waarvan het gebruik reeds eerder aanbevolen werd, komen in aanmerking verlichting door middel van electriciteit, steonkolengas, luchtgM en acetyleen. De aansluiting aan electrische centra- len zal ook onder tegenwoordige omstan digheden niet door gebrek aan installatie materiaal verhinderd worden, daar het verbond der Duitsche electro-tochnici in overleg met de fabrikanten van dat ma teriaal hot gebruik van ijzeren leidingen met gedrenkte papiorhulsels en water dichte metalen omhulling mogelijk heeft gemaakt. De uitbreiding van de electri sche verlichting in de kringen der min» der gegoeden zal vooral hierdoor bevor derd worden dat de betaling der instal latie-kosten op geschikte wijze vergemak kelijkt wordt, b.v. door toe te staan, deze in kleine gedeelten af te doen. Ook is het onder - bepaalde omstandigheden aan te bevelen, om bij kleine installaties la gere stroomprijzen vast te stellen. Op soortgelijke wijze zal de overgang van petroleumverlichting tot verlichting door middel van steonkolengas gemakke lijker kunnen worden gemaakt. In grooto steden Is dikwijls door het opstellen van gasautomaten het gebruik van het steon kolengas bevorderd. Van nieuwe instal laties ter Invoering van luohtgas-verlich- ling kan op het oogenblik -nauwelijks sprake zijn, daar benzine niet voor ver- iichtingsdoeleinden beschikbaar is. Daaren tegen kunnen de reeds aanwezige lucht- gasinstallaties dikwijls weder hierdoor voor het bedrijf geschikt worden gemaakt, dat inrichtingen voor de vervaardiging van acetyleen met de voorhanden gasme ters ol leidingen der luohtgas-installatiea verbonden worden. Ook door het bouwen van nieuweace- tyleen-inrichtingen voor de verliohting zal in vele gevallen het gebrek aan petro leum te verhelpen zijn. In den laatsten tijd zijn kleine vorlichtlngstoestellen voor carbid, carbidid enz. in gebruik genomen. De vervaardiging van voldoende hoeveel heden carbid is in Duitschland mogelijk. Zeppelin-soorten, Men spreekt steeds van Zeppelins, als of dit het eenigste soort grooto lucht schepen is. Edoch, er zijn alreeds tal van soorten van dat gevaarlijke goedje. In Duitschland kent men hoofdzakelijk wat de bruikbare soorten betreft vier ty pen, n.l. de Zeppelins, de Schütte's LanB, de Parsevals en oen militair-luchtschip- soort, type M. De Zeppelins zijn olie lang van vorm en hebben alle twee gordelvormige staan plaatsen of bootj.es" onder zich hangen. De Schütto-Lanz-vaartuigen hebben een vischvonn en zijn kleiner. Zij dragen aan hun aohtersteek vertikalo steunvlakken. Van de vijf gondelB hangen er two© of drie in het midden en dé anderen, rechts of llks, hangen wat hooger. De Parse vals hebben een sigaarvorm en zijn com pacter. Zij hebben maar 1 gondel waar uit een breede slang of buis omhoog gaat in het ballonlichaam. De stuurvlakken zijn viervoudig. De Militairschepen M. ver- toonen een kiolvorm aan hun ondereinde. Het gcheele luchtschip is torpedovormig met een punt. In het voorgedeelte van den kiel is een uitkijk geplaatst. De ma chine of motorcabins zijn achteruit. Duitschland had, volgens opgaven in 1914, acht Zeppelins, drie Parsevals, twee .Schütte's Lanz en twee M.-type-schepen. De oudste Zeppelin is do Z. 2 met oen gaslnhoud van 17.800 MS. Dat gevaarte is 148 nieter lang. De Z. 3 is viets klei ner en werd in 1912 gebouwd. Dan ko men drie andere Zeppelins, vrijwel ge lijk vormig ieder met een gaslnhoud van 19.500 M3. De 7 en 8 hebben ieder 22.000 M3. inhoud en zijn 116 meter lang. Zij kunnen hoogstens "een snelheid bereiken van 50 mijl per uur. Do Z. 2 en 3zijn echter gebleken voor langevaarten niet te voldoen. Van do andere soorten la tot nog too nlot voel bekend. Men meent dat Duitschland thans zes of zevon nieu wo militaire luchtschepen type M. moet hebben. RegeeringsmaÏ8. Gisteren werden bij de inschrijving verkocht ca. 6000 ton gezonde Amer. Mixed Maïs, waarvan 1600 ton onde oogst. Van de oogst werd aan deinschrij vers van f 230 60 pet. gegundaan die daarboven het geheel. Van de nieuwe oogst werd aan de inschrgvers van f 228 76 pot. gegund; aan die daarboven het geheel. Onderzoek gevraagd. Naar het Vskl. van bevoegde zgde verneemt, heeft de Nederlandsche Re geering, in verband met het vermoe den, dat de in den nacht van 19 op 20 Januari boven Nederlandsch grond gebied waargenomen, zich in Ooste lijke richting bewegende luchtvaarders deel uitmaakten van de Duitsche strijd krachten, Harer Majesteits gezant te Berlijn ongedragen zulks ter kennis van de Duitsche regeering te brengen, opdat een onderzoek naar het-gebeur de worde ingesteld. Degradatie ongedaan gemaakt. Onlangs hebben wij gemeld, dat zes geïnterneerde Belgische officieren, o.w* een luitenant-kolonel, tot den rang van soldaat zijn teruggebracht in ver band niet hun houding aan het front. Thans zgn zij weer in hun rang hersteld. Zij vertrekken heden van Leeuwarden naar Amersfoort. De leening. De groote Staatsleening is zoo verneemt de N. R. Ct. van de best- ingelichte zijde geheel hier te lande geplaatst; niet slechts zijn de geruchten als zou het buitenland een deel daar van voor zijn rekening genomen heb ben, volkomen ongegrond, doch zelfs uit Indië is niet voor een noemens waardig bedrag ingeschreven, hetgeen dan ook geheel met de opvattingen der regeering strookt, die immers met de mogelijkheid eener eigen Indische leening had rekening gehouden. Eerlang zal statistisch overzicht fegeven worden, waaruit zal kunnen lyken, hoeveel in de groote steden en in andere deelen van ons land is ondergebracht en hoe groot het aantal inschrijvingen is. Echter mag reeds aangenomen worden, dat het werkelijk cijfer der inschrijvingen het eindcijfer dier statistiek aanmerkelijk zal te boven gaan, aangezien ongetwijfeld verschillende commissionnairs in ef fecten gemakshalve een aantal klei nere inschrijvingen als óóne preferente inschrijving van f 10.000 hebben aan gegeven. Met belangstelling wordt de eerste Bankstaat na 8 Februari afgewacht, die waarschijnlijk de beantwoording van menige thans gestelde vraag zal vergemakkelijken Het mijnengevaar en de Post. Men schrijft aan Het Volk De klachten van het personeel over het mijnengevaar ten eener en de klachten van het publiek over ver traging van de correspondentie ter anderer zijde, hebben er toe geleid, dat binnen ee lige dagen de verwer king van de post aan boord der booten van de Mg. „Zeeland" zal worden stopgezet. De aangebrachte post zal dan door het personeel aan den wal worden verwerkt en met de ochtendtreinen worden doorgezonden. Voor een en ander is bereids een lokaliteit gehuurd. Het ongeluk op de Wester schelde. De Middelb. Ct. schrijft Naar wij nader vernemen, was de mijn, die de noodlottige ontploffing in de Wie lingen veroorzaakte, boven water, toen het ongeluk gebeurde. Even voor de ramp bad men van oen naburig vaartuig ge zien, hoe luitenant Luden over de mijn hing, oogensohijnlijk besig deze te inacti- veeree. Hetzelfde werk had hij reeds tal- loozo malen verricht, zoodat waarschijn lijk een niet te voorzieno gebeurtenis wellicht tengevolge van de woelige die de mijiï in schuinen stand tegen de boot kan hebben geworpen en zoo tot ontploffing gebracht, moet hebben plaats gegrepen. Deze houding in aanmerking genomen, heeft men van het lijk van dezen offi cier de identiteit weten vast te stellen. Dok zijn overblijfselen herkend van den milicien Reemans. Van de 'andere slacht offers zijn geen overblijfselen gevonden Nederl. Anti-Oorlog Raad. Het bestuur van den Nederlandschen Anti-Oorlog Raad verzond dezer dagen een circulaire met eenige geschriften aan de voroonlglngen, welke in do laatste ja ren Koninklijke goedkeuring op haar sta tuten heblien verkregen. De circulaire be vat een opwekking tot aansluiting bij den Raad. Drijvende mijnen en onze vliegeniers. Men schrijft aan het Hbld. Er drijven in de Zuiderzee tal van mijnen, die gevaar meebrengen voor de visschers en niet het minst voor onze marine, die zo zoeken moet. Dat aan het opsporen van drijvende mijnen geva ren verbonden zijn, weet ieder thans mftar al te goed. Trouwens, proefonder vindelijk is gebleken, dat bij de 5 pCt. der losgeraakte mijnen de mechaniek niet in orde is, zoodat bij aanvaring van een ronddrijvende mijn de kan» op ontplof fing groot genoeg is. Nu is tevens gebleken, dat hoe hoo ger men is, hoe beter men mijnen ont dekken kan. Een man op het dek van een torpedoboot ziet ze minder goed dan een matroos in den mast. Zou het nu niet mogelijk zijn het op- sroren door onze vliegeniers van Soes- térberg te doen geschieden Mijnen in de Zuiderzee. Men seint ons nit Wieringen In de Zuiderzee is een drijvende mijn gesignaleerd bij het Rijks oesterperceel „De Wierlbalg" door den wachter van dit perceel. De Marine autoriteiten te Den Helder werden terstond gewaarschuwd. Door den schipper van de „Tessel I" zijn twee drijvende mijnen gesig naleerd in Oude Zwin. Naar wij ver nemen zouden deze beide laatste mij nen reeds door een kanonneerboot van de inmiddels gewaarschuwde Marine zijn onschadelijk gemaakt. Hoogwater. In den polder Achthoven staat het water ter hoogte van 38 c.M. Door de stoomgemalen te Ameide en te Arkcl kan niet geloosd worden, om dat de boezem vol is. V redes-vooruitzichten Twee heeren zitten in de electrische tram tegenover elkaarzij zien er beiden welgedaan uit, blijkbaar be- hagelijk, doorvoed in warme verzorg de kleeren, de glimmend-hooge hoeden op, breede pelskragen om den hals. Ze beginnen, als goede kennissen, het praatje van den dagde een mept met een gemoedelijk tikje zijn over buurman op de knie „Je kunt me gelooven of niet, in één week heeft ie zestig duizend mark schoon verdiend met het zaakje." De ander haalt minachtend de schouders op „"Wat is dat nou, zestig dui zend markWat is nü zestig duizend markWanneer je zakenman bent, en je neemt nu de zaken niet waar, zooals ze voor het oprapen liggen, wanneer zou je 't dan doen Terwijl het oorlog is, dat is de beste tijd. Wacht je tot na den oorlog, dan is je beste tijd voorbij Ik bijvoorbeeld, als je geloóven wilt, vandaag sluit ik tien duizend zakken af, pn morgen ben ik ze al weer kwijt met een twintig d'r-op I" De ander kgkt niet verwonderd hij knikt instemmend met den hoogen hoed, en ineens, in denzelfden toon A propos, hoe houdt je jongen zich bij z'n regiment „Die maakt 'tbest; heeft nog geen schot verschoten. Toch zou hij wel willen, dat het gedaan was met den oorlog, ^oo'n kwajongen „Zoo'n kwajongen, foeiWaar om wenscht die, dat het spoedig ge daan raakt-" Beiden kijken elkaar veelbeteeke- nend aan, lachen met een knipoogje. Dan zegt de eerste: „Ja, ze hebben daar wel kopzorg aan het front „Hebben wij kooplui thuis dan onze kopzorgen niet, om ons geldje te verdienen En de beide heeren in hun pelsen kijken elkaar weer veelbeteekend aan, grinniken elkaar toe. (Hbld.) Gasbedwelming. Men schrijft ons uit Haarlem: Ten huizo van den heer F., Tem- pellerstraat, heeft zich een geval van gasbedwelming voorgedaan. De dienstbode C. L. werd des mor gens bewusteloos gevonden. Er was een lek in de gasleiding ontstaan. De dienstbode is eenige dagen in bet St. Elisabeth Gasthuis opgenomen te?* observatie. Dienst gestaakt. De trambooten der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, die den dienst onderhouden tusschen Numansdorp Willemstad en NumansdorpZijpe, hebben den dienst 's avonds gestaakt wegens het mijnengevaar in het Hol- landsch Diep en de Zeeuwsche wa teren. Vreemde handelaars. Voor eenige weken werden door een Engelschman te Best bij Boxtel 10.000 paar mansklompen besteld voor het Engelsche leger. Nu de verschillende klompenmakers deze flinke partij ge reed hebben, laat de kooper op zich wachten. Telegrafisch verzochte inlich tingen bleven alle zonder resultaat. (Geld.)' Smokkelen. Men meldt ons uit Goirle (N. B,): De smokkelhandel tiert welig aan onze grenB sedert er in België zoowat aan alles gebrek is. Dagelijksch gaan groote partgen tarwebloem, petroleum en ledige zakken frauduleus de grenzen over, ondanks het nauwlettend toezicht van grenswacht en politie. Gisternacht zijn aan de grens onder deze gemeente n°g vijf smokkelaars aangehouden en hun voorraad circa 100 K.G. tarwe bloem, enkele liters petroleum en een partij ledige zakken in beslag ge nomen. Ontspoord. Men meldt ons uit Ruurlo: Gisternacht is te Ruurlo een goede ren tjpin ontspoord. Persoonlijke onge- lukken kwamen niet voor, doch de dienst ondervond langen tijd vertra ging- Hoog water. Uit Utrecht. Het U. D. schrijft: We hebben een paar jaar geleden hoog water gehad, 't Was in den mid-zomer. De grachten overstroomden de werven, de singels, de grasbermen, de kelders liepen vol, groote weiden buiten de stad stonden blank, zelfs erven van boerderijen waren gedeeltelgk over stroomd. Men sprak toen van schade voor 't land, scnade in tuinen en kel ders, schade in pakhuizen, schade overal. Thans, midden in den winter 1914-'15 staan we voor een nieuw, interessant en zeer uitgebreid geval van over strooming rondom de stad Utrecht, veel uitgebreider dan de vorige maal, en ook thans zijn moeilijk de oorza ken te noemen, al heeft de regen wel H zwaarst gewicht in de schaal gelegd. Ook in de stad is 't water overal gerezen! Mfthr erbuiten zijn de symp tomen en de gevolgen ervan veel duidelijker te constateeren. We hebben gistermiddag 'n fietstochtje gemaakt over den Biltschen weg, de Oostbroek sche laan, den Militairen weg, den Vossegatschen dijk midden door de terreinen, waar de stijging van 't wa ter zich 't nadrukkelijkst heeft doen gelden. Komt ge aan den Biltschen weg op 't punt (even voorbij het Roomsch-Katholieke kerkhof) waar het uitzicht rechts van den weg ge heel vrij en onbelemmerd is en ge tot aan den horizont uw blik kunt laten weiden, danstaat ge verstomd. Al 't land staat blank. Het kleine grindweggetje, dat den geplaveiden straatweg nevens de Biltsche Grift begeleidt, staat onder water. In de bochten rondom het fort, in de rich ting van de Oostbroeksche laan, staat alles onder water, evenals groote lan derijen, lange reepen grond, strekkend vanaf den straatweg tot aan fort Voordorp, 't Is overal 't zelfde liedje. Rechts van den Biltschen straatweg is de overstroomiog het volkomenst. Links zijn 't breede vakken, gezwollen slooten, die de grillig-ingesneden ge daanten vertoonen van zeearmen, rechts zijn 't bijna onafzienbare vel den, die slechts aan de linkerzijde van de Oostbroeksohe laan nu en-dan door gebieden van groen worden onderbro ken. Zoo gèAt 't links en rechts van den Biltschen weg tot ongeveer bij hotel-Kouwenhoven. Een wandeling of een fietstochtje over de Oostbroeksche laan is thans een avontuur. Af en toe heeft men waarlijk 't idee, of men aan 't strand loopt; de rechterhelft van den weg, soms driekwart, en 'n enkele maal Op een enkel punt moet ge nood wendig van de fiets af. Dan «gn er nog maar 'n paar decimeter, die u een drogen overtocht kunnen waarborgen. Eergisteren moet het nog erger zijn geweest. Toen heeft op tal van punten de heele laan blank gestaan. De kroos-hoeveelheden, die er liggen, plus 't natte rijshout zijn de droevige resten van deze inundatie/ 't Water bekruipt de boererfhoeven en de moestuintjes zijn gansch en al gedrenkt in 't nat. De stronken boe renkool, roode en witte kool vormen 't beeld van een verregende, verschrom pelde maskerade. En de meeuwen en bonte kraaien vieren hoogtij. In de stad zelf staat het water wel buitengewoon hoog, maar wij hebben het wel eens hoogër gekend. Toen wij de narigheden van de Weerdsluis in reparatie, .hebben beleefd, was de toe- Btand binnen de gemeente erger dan nu; toen stonden de werven langs de Oude Gracht voor het meerendeel onder, en zoo bar is het op 't oogen blik nog niet, al begint het er ook op te lgken. Tusschen de Gaardbrug en de Vollerbrug althans is het water gerezen tot aan het uiterste randje van de werf; er behoeft geen streep meer bij te komen en het is mis. Ook aan de Nieuwe Gracht begint het er bedenkelijk uit te zien. De vijver in Wilhelminapark stond gistermid dag abnormaal hoog, bijna op één lijn met de rondom liggende paden en wegen, die dientengevolge drassig zijn geworden. Achter het Antonius-gast- ais kan men zich wanen aan het strand van de Zuiderzee te zijn: één onafzienbaar watervlak, waar de kale knotwilgen bovenuit pieken. Wie na geen extra solieden kelder heeft in deze buurt, die kan zich op misère voorbereiden of misschien nu reeds weten, wat die misère zeggen wil. Een Duitsche dragonder. Gisternacht heeft Zutphen weer een ont snapten vluchteling geherbergd, ditmaal een Dultsch dragonder, die bij Calais werd gevangen genomen. Met z'n vijven wisten zij te ontsnappen, doch zijn vier makkers moesten hun poging met den dood bekoopen. Hij was in het bezit van een Engelschen officiersmantel en muts, en slaagde er in op een Zwoedsch schip te komen, waar hij zich zelfs kon ver staanbaar maken, omdat z'n vrouw een Zweedsche is. Te Katwijk .was hij aan land gezet en gistermorgen half acht ver trok hij weer van Zutphen om zich met zijn pas en papieren inu Woael te mel den. Hij hoopt nu maar een poosje van z'n vijf maanden oorlogvoeren te mogen uitriftten. (Zutph. Ct.) Gearresteerd. De Belgische militair G. die uit het interneeringskamp te Zwolle was ont vlucht, werd te Rotterdam gearresteerd aan boord van die Hullboot, waarmede hij dacht naar Engeland over te steken. GOUDA, 22 Januari 1916. Nieuwe dienstregeling Spoorwegen. Met ingang van 1 Februari zal door de spoorwegmaatschappijen een nieuwe dienstregeling worden ingevoerd, waar bij zooveel doenlijk zal getracht wor den 's Zondags zoo weinig mogelijk treinen te laten loopen. Naar wij ver nemen staat deze maatregel ook in verband met het kolengebrek; De kolen uit de Limbugsche mijnen toch voldoen minder goed bij het gebruik in de locomotieven. Geld. Wisselen. Gedurende de laatste dagen wordt door de Belgische vluchtelingen in de morgenuren voor het kassierskantoor van de firma Wed. Knox en Dortland aan de Turfmarkt queue gemaakt o: Belgisch geld te wisselen. Hun aantal is zoo groot, dat er velen tot op straat in de rij moeten gaan staan. Aan den geponaionneerdon luitenant-ko lomd der Inf. F. J. A. H. Hendricksz, lot voor korten tijd- garnizoens-conn dant alhier, het oeroteeken van ver diensten van het Roode Kruis toegekond. Boskoop. Door den Minister van Landbouw is ann den heer C. H. Claasson, lid on voorzitter, on aan den heer M. van den Broek, lid en secretaris van de commis sie van advies voor een jihytopatiiologi- schon dienst gevestigd alhier, op huif verzoek als zoodanig eervol ontslag ver- leend. In de plaats van den heer H. S_ Knoop te Velzen, welke zijne benoe ming niet heeft aangenomen is door Burgemeester en Wethouders benoemd tot Ambtenaar ter Secretarie, de heer A. J. Broekhuizen, in gelijke betrek king te Geertruideöberg. Gouderak. Op de bovenzaal van den heer C. Ooms te Gouderak had Dinsdagavond een gymnastiekuitvoering plaats vanwege de vereeniging „T. H. O. R.", directeur de heer J. P. Boot te Gouda. De oefeningen, op keurige wijze uitge voerd, hadden bij het publiek veel bijval. Het programed* bevatte ook oen too- neelstukje" getiteld1 „Een slaaf der Eubio tiek" alsmede oen twee-bedrijvig blijspel „Lot's huisvrouw". Beide stukjes, welke vlot gespeeld! werden, hadden veel ap plaus. Een geanimeerd bal besloot deze in alle opzichten welgeslaagde uitvoering. Oudewater. Dinsdagavond hield' het Nutadepartement alhier een buitengewone vergadering, waar in de 1ste luitenant Viehoff uit Gouda een lezing hield over de Padvindersboweging, welke fezing door dir. Leuring uit 's-Gra- venhage met lichtbeelden werd verduide lijkt en die ten doel had te trachten hier een afdeeling van den Padvinders- bond in 't leven te roepen. Het strijkor kest van de Haagsche jonge verkennors luisterde de bijeenkomst op. De opkomst van 't publiek was zeer groot. van zijn praestatiee door de opvoering ,^De Duivel". Daarmede heeft dit gezelschap een succes bereikt, waarvan de glans nog lang na dezen dag zal afstralen. De opvoering van gisteren was inder daad uniek. Van de stukken, waarmede Verkade hier reeds voor het voetlicht kwam, heeft geen ons zoo bekoord dan dat van gisteren. Het stuk was vol temming, het boeide van het begiu tot het eind, de aankleeding was schitterend, het spel was subliem de opvoering gis teren heeft een zeldzaam genot verschaft. De titel van het stuk zegt genoeg. De Duivel, liet is de demonische macht in don mensch, die de strijd aanbindt te gen het goede. Die macht, die listen en lagen aangrijpt, die zich verlokkend en leiond voordoet, waar bruutheid niet sla gen kan, die macht werd verpersoonlijkt door den heer Ed. Verkade. In 't eerste bedrijf komt hij plotseling ten tooneele als een schrikverwekkende verschijning op het moment dat Jolanthe, oehtgenoote van den groot-industrieel Alfred bij den schilder Hans zich ge reed maakt tot poseeren. Zij heeft haren hals ontbloot en slaat voor de spiegel een sjaal om, toen als uit den grond verrezen, de düivel verscheen en zijn spel met ha*r aanvangt. De tooneeleu, die het eerste bedrijf te zien gaf, "eorst tus schen Jolanthe en den duivel, daarna tusschen deze beide en den schilder, wa ren in een woord prachtig. Het aanma tigend© van den duivel tegenover do vrouw, die diep in haar hart verborgen, niettegenstaande haar huwelijk, liefde koes tert voor den schilder, die oen oprecht vriend is uit haar jeugd1, maar die zich zelf wil zijn en niet wil toegeven aan den drang naar liefde, en die vrouw, ge kwetst door den aanmatigenden toon, hulp inroepend in haar nood bij den schilder, naar wien haar hart, niettegenstaande ha ren wil, onweerstaanbaar wordt getrok ken en dan dien schilder, die voor de vrouw, die hij bemint van ai zijn jon gen tijd, optreedt met al de scherpte en de kracht waarover hij beschikt, deze drie gaven heerlijke momenten te zien. P«te drie artiaten, waarvan de heer Ver kade en Mej. Duymaer van Twist in 't bijzonder moeten worden genoemd, heblien dat oersto bedrijf tot een superieure ge nieting doen zijn. In het tweede bedrijf zién wij deze drie weer, en opnieuw trof ons hun machtig spel. De Duivel volvoerde hier zijn plannen, die in het eerste bedrijf waren aangekondigd. Ook thans weer £at zelfde in zijn houding en gebaren, waar door het satanisohe van zijn karakter zoo duidelijk naar voren trad. Cijn lach, wannéér zijn slachtoffers er toe kwamen te doen, wat tegen hun zin zijn wensch was, wanneer zijn macht over hen tri- ompheerde, was een diuivelschen grijns. En daarnaast stond weer dat prachtige spel van die vrouw, die thans de jaloer sche was, wijl zij meende dat haar jon ge vriend een ander boven haar stelde. De tooaeeltjee, waarin Jolanthe en de Duivel en Hans en Else optraden, ga ven in dat opzicht een schitterend blijk van kunnen. Het laatste bedrijf brengt den Duivel zijn triomf. Jolanthe en de schilder vin den elkaar opnieuw en doen, hun liefdes- liekentenis. Ook dezo tooneelen waren zeldzaam mooi. Het moment, waarop zij beiden in den haard staren naar den ver- Wanden brief, waarin zij haar hart voor bon heeft uitgestort, schreiend bijna dal die brief nu werd vernietigd en het mo ment daarop vol gelukzaligheid als Duivel, grinnekend den liefdesbrief, 'niet verbrandde, dooh in zijn bezit nog was, aan Jolanthe ter hand stelde, momenten gaven verrukkelijk spel te zien. Deze drie, Ed. Verkade, Mej. Duyi van Twist en Dirk Verbeek hebben dit stdk schitterend vertolkt en zij vonden daarbij uitnemenden Bteun in de zeer ge waardeerde Tilly Lus, die- als model- en waschmëisjo fungeerde en Anny van Ees (Else), Doromelhuizen (Alfred, de in dustrieel) en Herman Kloppers, die een onverstoorbare huisknecht was. Het vrij talrijk aanwezige publiek kracht den hoofdpersonen een enthousi ast applaus,, waardoor drie, vier malen moest worden gehaald. Het ligt, naar wij vernemen in do bedoeling van den heer Verkade, om, bij voldoende inteenening binnenkort met een stuk te komen, waarin naast de hoofd personen van deze opvoering ook Enny Vrede optreden zal. Aan het Westelijk Front. PARIJS, 22 Jan. Het oommuniqué van gisteravond 11 uur meldt: De vijand'heeft onze stellingen teu Noorden Notre Dome Lorette hevig beschoten. Daarna deed hij te 5 uur 's morgens een nieuwen aan val, die echter terstond werd afge slagen. t In Champagne bezetten wij twee kleine bosschen ten Noorden van de hoeve Beau Sejour. Een tegenaanval van den vijand mislukte. In Argonne trachtten de Duit schers een aanval te doen op een uit- looper van onze lihie bij St. Hubert. Onze loopgraven werden door een hevig uur vernield. Daarop gingen de Duit- schers tot den aanval over. Deze werd echter afgeslagen. Het infanterie- en artilleriegevecht bij Hatmannsweilerkopf duurt voort. AARDENBURG, 21 Jan. Dezen mid dag sprak ik eenige personen, die zoo even uit België te Aardenburg waren aangekomen. Een hunner kwam uit de stfeek van Rijssel en bevestigde mij nog eens, dat deze stad zich nog in handen der Duitschers bevond. Eenige uren ton Zuiden van Rijssel wordt nog steeds he vig gevochten. De stad heeft verschrik kelijk geleden door het bombardement. Prachtige gebouwen van grooto oudheid kundige waarde zijn vernield. Het platte land, waar langs hij trok lag stil en verlaten. Jongemannen zijn hier haast niet te zien. Beesten staan nergens op liet land. De arme drommels, die overbleven weten dus niet hoe hun land te bewer ken. Aan veie levensmiddelen is zoowel voor mensch als dier groot gebrek. Het kleine dorp Sijsseel heeft ook zeer veel aan liet Duitsche leger moeten leveren. Een der rijkste boeren aldaar met een groote veestapel werd alles ontnomen. De man is tot den bedelstaf gebracht. Petro leum ia nergens te zien. De uienachcn be helpen zich met kaarsen. In Brugge wordt nog gas gestookt, maar de vrees bestaat dat de voorradige kolen weldra zullen zijn opgebruikt. Het brood1, hetwelk aan den overkant gegeten wordt, bestaat uit half rijst en half tarwe. De officieren in Brus sel moeten een dag of veertien geleden hevige onceniglieden onder elkaar hebben gehad. Zelfs zouden een aantal officie ren bij die vechtpartijen om het leven zijn gekomen. Van Duitsche zijde wordt dit feit streng geheim gehouden. De rt dacteur van het „Getrouwe Maldeghem' waarover ik reeds eerder schreef, ia een oogenblik door de Duitschers losgelaten, doch daarna voor goed' gevangen geno men en in Hannover opgeborgen. In Brugge mogen geen couranten gedrukt worden. In Gent verschijnen thans twee bladen. ANTWERPEN, 21 Jan. (Part.) Hier is uit betrouwbare bron vérSóhienSAi vele Duitsche soldaten Leuven zijn gepasseerd op weg naar Atrecht, waar de Duitschers naar het schijnt oen krachtige poging zul len deen om door de Fransche linies to breken, ten einde naar Calais te komen, TOOüSTIEDEIj- De Duivel, van Franz Mol nar. De Haghespelers, Dir. Ed. Verkade. Het gezelschap Verkade heeft gister avond op bijzondere wijze blijk gegeven LEUVEN, 20 Jan. (Part.) Vier trei nen mot gewonde Duitschers en Fran- schen zijn hier gisteren uit Noord-Frank rijk aangekomen. Daarvan waren drie treinen, elk met 6 wagens met gewonde Duitschers gevuld. Zij lagen In half open wagens op stroo. De wagens worden ver warmd. De laatste trein met Fransche ge wonden bestond uit 9 wagens en ging niet vorder door. Zij zullen voorloopig hier verpleegd .worden. Hier zijn ze» Duitsche doktoren en een Hongaarsche dokter om de gewonden in Leuven te verplegen. Twee daarvan gaan gere- naar het front. zijn bier opvallend veel krijgsge vangenen in het laatst dor vorige week doorgevoerd. Men schat hun aantal op 2000. Uit het Westen en het Zuiden komen hier deze gevangenen samen worden zij verder naar Duitschland ver voerd. Vier Zeppelins dreven Zondag over onze stad. New Yorksche Beurs- 22 Januari. Göw. Aand. Atchison Topeka. Baltimore en Ohio Erie Kans C. South. Missouri K. T. Mex National le pref. Missouri Pacific Rock Island Southern Railway Southern Pacific87 lk Union Pacific Amalg Copper57 L Car en Foundry 47 U Smelt en Ref Steel Corp American Can United Cigar Hideo Leather Inter. Merc. Marihe 4'|j Obi. Central Leather35 (Hbld.) 94 74 233/8 26 ms 21 13 7/8 7/s 17V2 52'/, 303A, 43 24% 37 front niet noemenswaardig gewijzigd. Bij iol, een plaatsje in de onmiddellijke nar bijhoid van La Bassee hebben de Duit schers zware Verliezen geleden. In St. Pol kwamen van dat gedeelte an het front 180 zwaar gewonde Duit schers aan. Hei is uict deze Duitsche soldaten erbarmelijk gesteld. Hunne loop graven zijn ton Westen van yarvin in een moerassigen bodem onmogelijk te ver- dedigeq. Physiek geheel uitgeput, met natte kleederen en In-modderde vetlederen loar- n, geven de soldaten zich over wan neer de toestand hopeloos wordt. De Duit sche aanvoering is goed. Van oen hooggeplaatst officier vernam ik, dat wij nog slechts enkele dagen be hoeven te wachten op belangrijke ge- beur^etnihsen. Op verschillende punten van het ront zullen de geallieerden dan tot een krachtig offensief overgaan. Nog warden voortdHirend typhuslijder» naar de gasthuizen gebracht. De Engel sehen beweren, dat ook aan de Duitsche ijde typhus is uitgebroken. In België. Petroleum-nood. AKEN, 21 Jan. (per koerier tot de grens). De Kamer van Koophandel doet een ernstig beroep op de mede werking van het publiek uit de stad en omgeving, om te voorkomen, dat vandaag of morgen geen druppel pe troleum meer te verkrijgen is. Zij dringt er op aan, dat de grootst mo gelijke spaarzaamheid moet worden jetracht, wegens het voortdurende gebrek aan petroleum, en verzoekt het volk zich te bedienen van een ver lichting met kaarsen, spiritus, eleotri- teit, gas, acetyleen. Het doen aanleg gen van gas-automaten wordt dringend aanbevolen. De aandacht wordt er voorts opgevestigd, dat reeds in den handel zijn apparaten voor de ver lichting met carbid. Allen moeten medewerken, om de nog aanwezige petroleum niet meer als een brand stof te gebruiken. Aanhoudingen. LUIK, 21 Jan. (part.) Per Koerier tot de grens. De Duitschers hebben huiszoeking gedaan in de woning van den vice-consul van Griekenland Ba ron de Calwaert te Luik daar hij ver- daoht wordt»Belgische vrijwilligers geholpen te hebben naar Holland te gaan. Niets verdachts werd gevpnden, doch de knecht van Baron de Cal waert werd gevangen genomen. (Wij hebben van andere zijde geen bevestiging van dit bericht ontvangen) LUIK, 21 Jan. (part.) Per Koerier tot de grens. De vice-consul van Italië, Grippi, bevindt zich nog steeds in handen der Duitschers. Ten zijnen huize is gearresteerd barones Wacce- rat. Zij wordt verdacht Belgen finan- tieel geholpen te hebben om zich naar het front te kunnen begeven via En geland. Hare arrestatie geschiedde, cort nadat zij een Belg weer geld had ter hand gesteld; er schgnt verraad in het spel te zijn. De Duitschers bepaalden een losprijs van 26.000 francs, dooh de barones, de dochter van een oud-gouverneur van Luik, weigert het prison te veriaten. LUIK, 21 Jan. (Part.) Per koerier tot de grens. Het uitvoeren van kopere voorwerpen van allerlei aard uit Bel gië naar Duitschland wordt op groote schaal voortgezet. Hier is een Engelsch krggsgovan- gene die ontsnapt was opnieuw aan gehouden. VLURNE.' (Part.) Do deelneming de Engelscho vloot aan de actie der ge- allieorden heeft weinig resultaten, alsge- olg van aanhoudende woeste zeeën den mist. Toch heerscht er levendig© ac tie aan mi zen kant. De Duitschers die bij Vimy, tusschen Lens en Arras ernstige pogingen in het werk stellen om dester- ko posities der geallieerden te nemen, lij den met hunne aanvallen zware Hwiie- Gisteren werd weer zoo'n aanval ondernomen, gesteund door zwaar ge schut, dat klaarblijkelijk togen de hoog ten aan den spoorweg van Lens naar Arras was opgesteld. De artillerie der geallieerden had binnen een kwartier dé plaats gevonden waarop het Duitsohe ge schut tot zwijgen werd gebracht. De val van do bezetting der Duitsche loop graven, die bij Vimy meer dqn 1000 mi ter van do onze liggen, mislukte ten slotte geheel. Door de Froaaohe Jfoepen wer den de Duitschers terugworpen. Engelscho commandant (kpd daarop zijn troepen Tust nemen en p Engelsche vrij willigers een stormloop ondernemen. n° Duitséhers weken voor dezen aanval rug en verloren twee linies loopgraven over een breedte van meer dan 800 me ter De Engelschen maakten 117 Duit schers krijgsgevangen en 63 gewonden Op het terrein tusschen de loopgraven gen, naar sohaitting, 200 dood© Duitschers. De frontlijn is hier sinds j.l. Vrijdag ettelijke honderden meters naar het Oos ten teruggeplaatst. Bij La Bassee, waar de Engelschen moedig aanvielen, is patrouille schermutselingen kwamen voor. Er wordt vermeld, dat de Rus sen zich wegens de slechte weersge steldheid voorzichtig ^terugtrekken. PETROGRAD, 21 Jan. (part.) Of- ficieel. In de richting van Mlawa hand haven de Russen een nauw contact met den vijand. De Russen namen Skemp. In de Bukowina is Worokhta door de Russische troepen genomen. Onder de gevangenen die gemaakt werden, bevinden zich verschillende officieren. Aan het Zuidelijk Front ROME, 21 Jan. (part.) Een reizi ger die te Athene uit Konstantinopel is aangekomen deelde mede dat de toestand te Erzeroem zeer critiek is. Vele gegoede burgers hebben de stad verlaten en zijn naar Broessa gevlucht. De Turken eischen in Klein-Azië alles wat zij noodig hebben van de bevol king op. Te Konstantinopel heeft de bevol king den indruk dat op het oorlogs- tooneel in den Kaukasus en aan de Turksch-Russische grenzen de toestand voor de Tursche troepen niet gunstig is. De geruchten van den tegenslag der Turksche wapenen beginnen door te dringen, doch van hoogerhand wordt een diep stilzwggen bewaard, hetgeen er toe bgdraagt de ongerust heid te doen toenemen. Drauia in de lucht. BERLIJN, 20 Jan. Uit Krakau wordt bericht, dat een Oostenrijksche vlieger die herhaaldelijk vliegtochten naar Prze- myfd ondernomen hoeft, bij de vervolging door een Russlsohen vlieger met deze in botsing is gekomen, tengevolge waar- an ïioldü vlieger» in de diepte stortten vorplotterd werden. B. RLIJN. Uit Petersburg wordt aan de Borlijnsche bladen gemeld, dat het •zoek van den president van de Chl- neesohe Hegeering aan Japan betreffende hot opheffen van den oorlogstoestand in shangoeng door do Japanscho ltegeering rd geweigerd. Do Kopenhaagsohe bla den molden, dat de Nowoja Wreiuja var- klaart, dat do Russische Regooring or medo zou instemmen, dat Sjantoong blij- end door Japan wordt bezot. c BERLIJN. 21 Jan. De Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken baron Burian zal na zijn bezoek in hot groote hoofdkwartier nog eens te Berlijn terug komen. D.e Landstorm in Oostenrijk. WEENEN, 21 Jan. (Part.) Volgen» n zoo even versohenen Keizerlijk Be sluit worden voor het begin van Fe bruari vier en voor het midden van Fe bruari vijf jaargangen van de ongodien- Je landstorm in dionsttreding opgeroepen. Op een mijn gestoten. STOCKHOLM. Het Zweedsoho stoom schip „Drott" uit Gefle is in do Bothi- scho golf op oen mijn gestooten en ge- /.onkon. Vijf leden van de bemanning waaronder do kapitein, zijn ongekomen de anderen zijn gered. Twee man wer- lcn gekwetst. Men seint ons uit Hoek van Hol land Naar aanleding van het torpil- leeren van een Engelsch sohip varen de Harwichbooten „Municha en „Wa- het BERLIJN. De Oorlogscorrespon denten vadl»- de Këln. Ztg. in België melden d.d. 20 JanuariDo Schelde en Leie zijn tengevolge van de voort durende regens ver buiten hun oevers getreden. In het bijzonder in het bek ken van de Dender wordt de toestand van dag tot dag slimmer. Het verkeer is in het overstroomde gebied bijna geheel gestoord. Bij Gent bereikte de Leie een hoogte, die reeds sedert vele jaren niet meer bereikt is. Ook de Maas Itggt bij Luik tot een beden kelijke hoogte. In Seraing, Tilleurs, Jemelle enz. staan vele huizen reeds onder water. Ook do Ourthe heeft brede streken overstroomd. In Luik heeft men reeds op bijzonder gevaar lijke plaatsen maatregelen tegenover de ovwjstrooming getroffen. "*Aan het Oosteiyk Front BERLIJN. Uit Budapest wordt aan de Lok. Anz. gemeld Het vijan delijk4 offensief in de BukowinaJ heb ben wg tegengehouden. Na de inname van Hiribaba probeerden de Russen het comiteit Marmaris binnen te drin gen en wel bij de Pas van Radna en Goelle-rivier. Onze grensbescherming^ troepen hebben echter den van de landgrens gejaagd e teruggenomen. In het comiteit Ung duurden de gevechten voort. De Rus sen hebben zich op die linie in het Ung-dal ingegraven. Slechts kleine ham" voorloopig niet uit. van het Koninklijk Meteriolpgisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 763.2 te Memel, laagste stand 736.9 te Do Bilt. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige later wellicht toenemende Z. tot Z.W. wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. BrRGERLIJKE STANi;. BOSKOOP. Van 1—-16 Januari. GEBOREN: Johannes Hermanns, ouders J. G. Mens en E. Mathot. Murgaretha, ouders H. C. de Groot en M. van den Akker. Klaas, ouders K. Rosbergen en A. Blokhuis. Quirinus Cornelia, ouders J. van der Voort en M. H. van Hevelingen. Ario 'Johan, ouders H. Ravensborgen on K. E. Hagen.'— Jozina Wilhel- mina, ouders A. L. J. van dor Veer en H. C. Broer. OVERLEDENJ. T. A. van Dam, lj. A. M. Bosman, 8 m. REEUWIJK. GEBOREN: Pranoiscus, ouders L. F. J. van Es en J. Kraan. Jan, herminga- ^ndera P. C. J. Verhoef en A. Van vwupjfÊÊË Afliet. Geertje Adriana, ouders J. en Kiribaba van Dam en G. Marelis. Adriaantje Teunrie, ouders O. Teekens en M. de Krugf. GEHUWD: M. de Bruin en N. van Triet,

Goudsche Courant | 1915 | | pagina 2